Pozor, kdo jezdíte v jihovýchodním okraji Prahy a ještě to třeba nevíte.
Kdemohkradi uzavřeli průjezd Průhonickým parkem. Podle mě to je (byla!) významná a frekventovaná turistická trasa.
Pamatuji, že se dalo zadarmo projít a na kole projet od zámku v Průhonicích podél Botiče a všech rybníků až do Osnice... Před převratem. Za socíku.
"Kdesi u Průhonic
cestička milá
a na ní stojí
železný plot.
Ostnate draty,
brána dubova
a štyry dogy
hlídajů vchod."
Pavel Dobeš - Hruška.
Do přední části zahrady, co je zámek, je pro kola zákaz už docela dost dlouho. Zadní část byla pro kola ještě nějakou dobu otevřena, ale mám pocit, že co udělali cyklotrasu kolem parku, tak je do celého průhonického parku pro kola zákaz.
Průhonice, Průhonice... co mi to jen říká... Koukal jsi už do katastru ? Nepatří to nově holdingu ?
Jakože co je státní je i moje?!? A proč to nesloučit, když to mám za barákem?!?
Ale zneklidněl si mě. Jdu se na to kouknout.
Beztak se tam na kole jezdit nesmělo. Vstupy do některých parků jsou zpoplatněny, údržba stojí dost peněz, ale roční paušál za 1050 Kč je už docela dost.
No jo, tak to prostě budeš objíždět, dva kiláky se dají zvládnout.
1050 za pitomé kytky??? To se někdo asi už pomátl :-/
Do pražské ZOO je roční předplatné (ovšem omezené na 12 návštěv) přesně 1000,-... A to tam mají s těma zvířatama násobně vyšší náklady...
Pitomý kytky?!?
Tenhle park ale není jen o kytkách. Najdou se tu unikátní dřeviny, dá se tu úžasně relaxovat, jsou tu moc pěkná zákoutí - třeba vodopádky v zadní části zahrady, můžeš tady v klidu a pohodě nachodit kilometry při vycházkách a nemusíš jezdit nikam daleko atd.
Je fakt, že na celoroční vstupný je to docela dost, ale pokud bydlíš v Průhonicích, máš třeba malé děti nebo si rád užiješ trochu klidu při procházce a máš možnost chodit právě do tohoto parku častěji, tak proč ne.
Ještě jsem se na to vstupný dívala a podle jejich webu by celoroční vstupné mělo být 900 Kč a pro důchodce(studenty atd.) za 500 Kč.
Těch 150 Kč navíc se platí jen při vydání nové čipové vstupenky.
150 je za čip na který můžeš do parku kterýmkoliv vstupem mimo pokladnu.
Viz poslední věta v mém příspěvku :o)))
No "kytky", samozřejmě jsem tím myslel všechny rostliny co tam jsou, čili i ty stromy.
I tak mi ta cena ale přijde jako úlet...
Taky nevím proč bych měl chodit na pravidelnější procházky zrovna do parku, kde se po mně chce nějaké vstupně :-/ Za co všechno tady budeme platit příště???
A to já zase vím, proč bych tam chodila.
Klid, ticho, upravené cesty... Mít to "za chalupou" tak si tu permici pořídím. Mám od pana doktora doporučeno chodit a tohle by byl ideální prostor co se neokouká - v každém ročním období je to tam jiné.
Určitě lepší než když tady courám po ulicích.
Re: Lelek: "Beztak se tam na kole jezdit nesmělo."
Velmi se mýlíš. Jde o SILNICI z Průhonic do Dobřejovic. Na kole jsem tam projel ještě v létě. Autem, tuším, loni, od té doby jsem tam autem nebyl. Obě části parku po obou stranách silnice byly ohrazené plotem a tvořily de facto samostatné části.
Jenže Ty, i Radka v druhém příspěvku tohoto tématu, jak čtete "Průhonický park", tak CINK - BLIK - KRÁTKÉ SPOJENÍ a hned si myslíte, že chci jezdit na kole v parku.
"Matka o Qidovi tvrdila, že má ostrůvkovitou inteligenci." Michal Wievegh - Báječná léta pod psa.
Opakuji: zahradili dosavadní SILNICI z Průhonic do Dobřejovic. Můžeš to vidět na druhé fotografii, kdyby sis ji ráčil otevřít.
Konec hlášení.
Chápu, že si vytočenej, že ti zrušili volný průjezd, ale krapet zklidni.
Otevři mapu a vidím uzavřený objekt s uzavřenou oborou. Podívám se na návštěvní řád a tam je jasně napsáno, že zákaz jízdy na kole. Možná se tam před časem mohlo, den ne, takže i kdyby ti nechali volný průchod bez vstupného, tak musíš pěšky.
Snad do žádného zámeckého parku se nesmí na kole, takže nic divného, že se nesmí ani tam. Jestli se majitel - správce rozhodl zrušit volný průjezd po nějaké cestě přes park, tak k tomu měl nejspíš nějaké důvody, minimálně to, že zrušil tom vnitřní oplocení o kterém píšeš a obě oddělené plochy spojil.
Zrušení té cesty není žádná tragédie, autem to objedeš za tři minuty, na kole to je krapet protivné, ale zvládnutelné. Není nutné smět jezdit do každého parku, takže žádný problém.
Něco jiného je dost vysoké jednorázové i roční vstupné. Místní mají možná nějakou výraznou slevu, ale cizí si musí zaplatit nebo to obejít.
Lelku, není to žádná cesta přes park. Je to (už mě to trochu unavuje psát pořád dokola) SILNICE z Průhonic do Dobřejovic. Průjezdná PRO AUTA odjakživa. Ta SILNICE nebyl žádný park!
Ještě i teď je to vidět na mapy.cz v módu panorama (i když už ne celá trasa, ale bylo to průjezdné celé).
Jsem zvědav, jak dlouho to na webu vydrží.
Jo, vadí mi, že někdo zruší veřejnou SILNICI, jen aby mohl rejžovat na vstupném bez nutnosti udržovat dosavadní dva turnikety na dosavadním prostupu z jedné části parku do druhé. Přes SILNICI.
Víš, já tam jezdil 35 let, na kole, Feldou, dodávkou, a když jsem pracoval ve stavebním podniku v Šeberově, tak jsem to tam občas střihl i Liazkou. A tak to vidím trochu jinak, než Ty na mapě v Hradci.
Já vím jak to tam vypadá podle mapy, také jsem to psal.
Prostě Botanický ústav se dohodl s obcí a průjezdní cestu parkem uzavřeli. Určitě k tomu měli důvod. Já chápu, že nechtěli aby tam dál jezdila auta. Bohužel u nás je dost velký problém dosáhnout na ty co porušují nějaká pravidla a výraznější omezení, takže řešení - tvrdý zákaz.
Ono asi nebude ani tak vadit, že tam nesmí jezdit auta (dá se to snadno objet) jako to, že se tam nesmí projet na kole.
Výše vstupného je něco co nechápu, ta je přijatelná snad jen pro bohatší cizince.
No co naděláme, nic, budeme park objíždět podobně jako objíždíme jiné.
Tady se ale stalo něco trochu jiného, jak dole píše Favorit: "Že park sežral SILNICI, která tam byla od 19. století."
Ta silnice tam fungovala mnoho desítek let, ještě donedávna se po ní normálně jezdilo jako po každé jiné. Žádná omezení tam nebyla, park se rozkládal po obou jejích stranách, ona ale jeho součástí nebyla... Takže nějaká pravidla se tam udržovat fakt nemusela.
A teď ji na obou koncích sprostě přehradili a všichni si odteďka jezděte jinudy :-/
Třeba přes park v Krkonoších, na Šumavě, nebo třeba v Českém Švýcarsku byly cesty a silnice volně průjezdné určitě od středověku a dnes se tam nesmí nebo s velkým omezením. někomu to vadí, někomu vyhovuje. Zájem ochrany krajiny je ale určitě vyšší než zájem pár lidí aby tam mohli projíždět.
Po Karlově mostě se také ještě nedávno jezdilo autama, dnes nesmíš ani na kole.
To, že se někde ještě vloni jezdilo neznamená, že se tam bude jezdit stále.
Tady je park skrz který vedla silnice a byl určitě pádný důvod aby byl objekt parku jednotný a dál se tam nejezdilo, tak to prostě zavřeli.
Je dobře , že tam dál nejezdí auta. Mohli tam ponechat průjezd pro kola, ale bohužel je téměř nemožné uhlídat některé blbce aby nejezdili i po jiných cestách parkem.
UNESCO, dotace tomu parku apod., to jsou jediné pádné důvody...
Ty další pindy o zklidnění dopravy ať si nechají na místní zastupitelstva. Někde to určitě zklidní, ale následkem toho jinde zase naroste...
Probůh vždyť se podívej na ty satelity, co kolem parku vyrostly. Je dobře, že jim vybudovali také nové příjezdové komunikace a nenechali to všechno jezdit po téhle staré silničce.
Jako jo, ale i tak to snad není důvod aby ji pro dopravu úplně zrušili... Aspoň ta kola tam mohli nechat. Pokud vím, tak v celé délce té uzavírky není kde odbočit a vjet někam kam se nesmí.
Stačilo místo plotu do té silice navrtat dva kůly tak blízko k sobě, aby tam neprojelo auto. Ale to by museli tu čtečku čipových karet a turniket dát ke plotům jednotlivých částí parku a ty zachovat. Takhle se jim podařilo opět ten park spojit v jeden celek. Pokud tu silici odbagrují, tak tam ten předěl ani vidět nebude.
Je to blbé, rád jsem se tudy vracel domů. No co se dá dělat. Ty objízdné trasy jsou docela pěkné nové komunikace, jen trochu delší.
Teď to vypadá jako tragedie, na konci roku se těma kilákama navíc budete nakonec chlubit.
Směrem tam jsem tudy nejezdil, poněvadž ta silnice byla poměrně odporná. Prudký kopec do studeného a vlhkého dolíku, tam vynášivá zatáčka a můstek přes potok. Následovalo zase dlouhé a docela prudké stoupání. Jednou jsem to pustil dolů trochu víc a jen tak tak jsem se do té zatáčky vešel.
Na zpáteční cestě už člověk kratší cestu ocenil.
Nj, ale to nebyla jen tak obyčejná cesta, to byla normální silnice, propojující ty Dobřejovice s Průhonicema...
Mně to taky přijde jako pěkná prasárna...
No jo, jenže jak rostou satelity kolem Průhonic, tak se tam dělají nové cesty a tuhle silnici pro průjezd omezovali až ji zcela zavřeli.
Right. A ovčani to bez mrknutí oka akceptují. Ano, bude líp.
A ONI (ti, co to uzavřeli) jsou kdo?
Osobně musím říct, že co je cyklotrasa vedená kolem parku, tak mě ani nenapadlo jet touhle silničkou. Neměla jsem k tomu důvod.
Navíc byla dlouho kvůli nějakým opravám zavřená, takže se stejně muselo okolo.
Necítím se býti ovčanem jen kvůli tomu, že pro kolo využívám jinou cestu, která mi vyhovuje víc. A je fakt, že osud této silnice mě nijak nedrásá u srdce - prostě cesty vznikají a cesty zanikají, to je život.
Cítíš-li se ale býti ovčanem a jsi do hloubi duše uražen tím, že park pohltil tuto silnici (která s největší pravděpodobností park kdysi surově rozdělila na dvě části) pak se klidně bouři. Jen by ses měl bouřit někde, kde to bude mít nějaký smysl...
Re: radka: "...park pohltil tuto silnici (která s největší pravděpodobností park kdysi surově rozdělila na dvě části..."
S největší pravděpodobností se surově mýlíš.
Na mapě z 19. století vidím SILNICI. Park, natož nějakou oplocenku, nevidím.
Ale chápu, že jsi žena, a proto prostě bude za všech okolností po Tvém. Také jsem to měl jednu dobu doma.
Silnice je druh pozemní komunikace, dopravní stavba umožňující nekolejovou pozemní dopravu, zejména na větší vzdálenosti.
Slovo silnice má původ v dobách, kdy císař Karel IV. nechal zesílit tehdejší hlavní cesty (silná cesta = silnice). Na Moravě se v obecném jazyce pro silnici běžně užívá slova cesta.
Docházejí argumenty a přicházejí na řadu osobní invektivy, viď. Ale ty bez nich ani psát neumíš.
Jinak si rychlejší - já tu mapu teď lovím. A díky tobě už nemusím. OK, cesta do Dobřejovic tam byla dřív než park. Doufám, že se nemusím omlouvat komunistům, kterým jsem v duchu její zřízení přes park přisuzovala :o)))
"Jinak si rychlejší - já tu mapu teď lovím. A díky tobě už nemusím. OK, cesta do Dobřejovic tam byla dřív než park."
"Docházejí argumenty a přicházejí na řadu osobní invektivy, viď."
Radko, já Ti děkuju. Ne, vážně, já Ti děkuju za studijní materiál. Protože tuhle diskusi si uložím a použiji ji, až budu synovi v jeho pubertě vysvětlovat ženskou logiku. Takové to "máš zaracha, protože prší", nebo jak je to v tom vtipu.
Ale tohle je lepší a přímo ze života.
:-)
Re: radka: "...jak rostou satelity kolem Průhonic, tak se tam dělají nové cesty..."
Zas tahleta zoufalá dojmologie. JÁ si to MYSLÍM, a tak je to skutečnost. Nebylas, nebo nechtělas být učitelkou?
Prosím napiš příklad dvou nových cest do satelitů kolem Průhonic.
No tak to teda prrrr. Jaké krátké spojení!!!
Buď napiš zcela jasně jaký průjezd máš na mysli nebo se do nás nenazouvej!!!
Ano, sice si na mapce označil starou silnici do Dobřejovic, ale jinak si několikrát uvedl termín "průjezd Průhonickým parkem" - což ta silnice není, ta vede mezi 1. a 2. částí parku. A pak si tam dal i tu fotku u zavřené branky a ceduli, která mluví o VSTUPU DO PARKU, tedy do Průhonického parku.
Takže CINK - BLIK - KRÁTKÉ SPOJENÍ máš tentokrát ty mezi židlí a monitorem. A na kocoura to tentokrát nesváděj.
Re: "...ale jinak si několikrát uvedl termín "průjezd Průhonickým parkem" - což ta silnice není, ta vede mezi 1. a 2. částí parku."
Už nevede, kočičko.
:-(
Těžko z tvých fotografií pochopit, že jde v tomto případě o přehrazení silnice.
Pokud je ale tahle silnice nyní již součástí parku, pak je na ní, stejně jako v celém parku, zákaz kol.
Takže jsme s Lelkem vlastně nekecali. CINK - BLIK...
Re: radka: "Těžko z tvých fotografií pochopit, že jde v tomto případě o přehrazení silnice".
Promiň. Chápu, že Ty na fotografii vidíš romantickou lesní pěšinu.
Re: radka: "Pokud je ale tahle silnice nyní již součástí parku..."
BINGO! To je jádro věci. Že park sežral SILNICI, která tam byla od 19. století.
Ono to snad půjde. Pomalu, ale půjde, ostrůvky se již spojují...
Re: radka: "...pak je na ní, stejně jako v celém parku, zákaz kol."
Ne, radko, není tam zákaz kol. Je tam zákaz vstupu, průchodu a průjezdu, kterýžto průjezd tam fungoval od nepaměti. Prostě už tam ani neprojedeš na kole, ani Tatrou, ani se tam neprojdeš v lodičkách. Prostě nothing. Tu SILNICI mezi Průhonicemi a Dobřejovicemi park lidem znepřístupnil.
Je to už prostě Průhonický park a do něj je s kolem zákaz vstupu. Už to není silnice.
Teď jsem k tomu našla víc - řešilo se to od roku 2015 a v roce 2019 bylo rozhodnuto o uzavření silnice III/0032
https://www.dobrejovice.cz/informace/aktuality...
Teď jsi ušetřila práci Ty mě. Už jsem se rozhodoval napsat nějakému posrancovi, co to je za bordel.
Chjo, tato aktivita mi v roce 2015 zcela unikla. Mohli jsme třeba to dobřejovické zastupitelstvo podpořit nějakou jízdou, nebo tak něco, dát tomu větší publicitu.
A co proti uzavření udělaly kyklistické neziskovky?
A co na to Jan Tleskač?
Není tam zákaz kol, jen musíš mít čip za talíř. Na ceduli je to, alespoň pro mě, jasně napsáno.
Návštěvní řád parku jasně říká zákaz kol.
Minimálně v té "přední" části se zámkem ano, ale na té ceduli co sem dal Favorit je "cyklisté, pro pokračování jízdy bez vstupenky...". Takže v téhle odlehlejší části parku, mimo ty hlavní courací trasy, se někudy na kole možná může.
Ale tam mají napsáno, že pro pokračování v jízdě bez vstupenky je potřeba použít objízdné cyklotrasy. Z toho mi je jasné, že ani se vstupenkou se tam na kole nesmí.
Jo. Já to ale chápu i tak, že kdybych tu vstupenku náhodou měl, že bych tamtudy projet nakonec někudy mohl.
Těžko říct. třeba to mají jenom blbě napsané (vzhledem k tomu, předpokládám všemu nadřazenému, návštěvnímu řádu) a na kole se tam opravdu nesmí ani s tou vstupenkou.
Je to takové krapet zmateně napsané, ale návštěvní řád má zákaz kol.
Na mapě je také vyznačený zákaz.
V každém případě teď vím, že pokud se letos pojedou Prčice, tak vím čemu se vyhnout.
Zase kdyby to chtěli úplně zakázat, tak si nějaké připomínky k cyklistům měli odpustit a bylo by to jasné hned... Prostě plot, vstup skrz vrata pouze pomocí čipovky a pravidla pohybu uvnitř dle návštěvního řádu. Který je ovšem vyvěšen na úplně druhé straně areálu u hlavní brány/pokladny :-)
Skoro vždy jde jen a pouze o výklad. Tady je to tak, že pokud se tam s kolem vůbec dostaneš, můžeš pokračovat s kolem, ne na kole, to je pěšmo a kolo vést.
Jednou mě v zadní části načapal strážce, který jel na kole. No, byla z toho "zajímavá" diskuse, já tvrdil, že to je zdravotní pomůcka a že zákaz porušuje on. Nakonec jako mé argumenty uznal a nechal mě být.
Takže když někam nesmíš bez vstupenky, myslíš si, že tam nesmíš ani se vstupenkou? Chodíš do divadla, na koupaliště, na výstavy? A jak? Bez vstupenky se tam nesmí a ty ani se vstupenkou:))
Myslím, že v daném případě je problém vstupenka a ne jízda na kole. Proto cyklista s čipem může projet.
Návštěvní řád - už jsem tady o něm psal, nesmíš ani se vstupenkou.
Patrně tou silnicí můžeš na kole projet, pokud máš ten čip na otevření dveří. Alespoň na té ceduli na vratech, co tu silnici uzavírají se o cyklistech s čipem píše. Je to na té fotce, co jsem Favorit dal. Zákaz jízdy na kole parkem se zřejmě nevztahuje na tu silnici.
Na mne to dělá dojem úlitby místním, aby tudy mohli jezdit jako doposud. Dostanou čip a budou držet papulu.
Někde jsem tu zahlídnul, že jim vzala voda most. Existuje vůbec ještě ta silnice ? Je sjízdná ?
Loni jsem na kole po ní přes ten most jel.
Kdy vloni ? Uzavřeli to až v druhé půlce léta.
Už nevím. Asi někdy na jaře, nebo možná i předloni. Přejížděl jsem přes nějaké hliněné zátarasy proti autům.
... bylo to v Průhonicích?
Až tak velký dement ještě nejsem. Podle čeho tak usuzuješ?
Nemyslíš předloni?!?
Mysli než něco napíšeš ...
Myslíš?!? Tak se zamysli...
Nebo poposedni...
Ani do zadní části parku se s kolem nesmí.
Ostatně myslím si, že místním je právě ten průjezd na kole umožněn, poněvadž dostanou čip, aby neřvali.
A co bys chtěla víc, když ti to vyznačil přímo červeně v mapě. To by ses ale musela namáhat se do té mapy podívat. Jako Pražačce a cyklistce je ti místopis Průhonického parku jistě známý. Ostatně píšeš, že jsi po té silnici i jela. Navážíš se do Favorita zcela bezdůvodně.
Nezkoumal jsem to podrobně, ale oni asi opravdu tu silnici skrz administrativně pro veškerý provoz "zrušili" a části parku na obou jejích stranách prohlásili za celek :-/
Jj, teď jsem koukala na mapu parku. Už je to jeden celek.
Z obou stran silnice jsou značky slepé ulice. Od Průhonic silnice končí parkovištěm, z druhé strany plotem.
Ne, Lelku, tam vedla silnice, jezdilo se tam i autem. Pak jim velká voda poškodila most, navezly tam hromady hlíny, aby to ti s autama nepřejížděli. S kolem se to dalo projet a ten zátaras přenést.
Napodzim jsem si všimnul, že to celé oplotili a zavřeli. Prostě tu silnici zrušili.
Pro mě to byla taková nejkratší cesta domů mimo státovku, dá se to obejet, jen se na to zvyknout, aby člověk nejel jak je léta nacvičenej, a pak se nevracel od tý ohrady...
Favorit má recht.
Prostě zrušili silnici , která park půlila.
To zvládli tak rychle udělat všechna potřebná řízení? Zrušit silnici není jen tak. Dokonce znám případ, kdy obyčejná polní cesta vedla mezi stodolou a obytným stavením a trvalo roky, než se vyjednalo její přeložení za stodolu a směna pozemků "obecní cesta" na dvůr a "louka" majitele té nemovitosti na obecní cestu. Chtěl to takto směnit ten majitel nemovitosti, aby mu tůristi nechodili přes dvůr...
Nečetla, přesto rozmrazila...
Řešilo se to od roku 2015, zavřelo se to v roce 2019 - někde výše je odkaz.
Jo - to je daň oné Nové doby. Dnes pokud je tam soukromej vlastník byť třeba z oné resti-prostituce, tak s ním nehne nikdo. Dřív to alspoň přes odbory a veřejné tlaky nějak šlo.
Jo, máš pravdu! Dobře bylo za 1. republiky a ještě líp za Rakouska.
Jenže to si, holenku, musíš vyřídit s vlastními rodiči, popř. prarodiči, že ses narodil až do 20. století!
Nebo přes Antichartu. :-)
A přitom stačí podívat se do mapy.cz a hned vidíš, že vlastníkem je Botanický Ústav AV. Tudíž konspirace o NovoDobých Prostitutkách jsou trochu mimo, že?
AV takhle rejžuje ???
(na oplátku ;-)
Dyž Ronda Invest nechce pustit chlup, tak co mám dělat?
A děláš to dobře, vždyť ti tam dýchají tvůj vzduch!
To tam je už dlouho, ale dá se to obejet, kolem ohrady to obkroužili asfaltovou cyklostezkou, jen se chvilku motáš satelitem, a pak hezky až na Rozkoš, nebo jak se ta díra před Hrnčířema jmenuje.
Údolím už neprojedeš, už dřív tam měli zátaras na mostě.
Je to delší, sle je to po rovině, mysli positivně
Co si představujete pod pojmem: zkrácené úřední hodiny (kvůli covidu) na 5 hodin 2x týdně v pondělí a ve středu 8-13?
Na Finančním úřadě Brno-venkov si pod tím představují, že celé patro pro daně z nemovitostí je v pondělí v devět hodin zamknuté, na dveřích je rukou napsaný líbesbríf, že se věci vyřizují na podatelně a na podatelně ti baba řekne, že si máš zavolat a vyřídit to po telefonu!!!
Tohle si ta verbež představuje pod pojmem "úřední hodiny" :-(
Jo, v téhle souvislosti by mě docela zajímal názor Airlina, když chce uhánět doktorku o lejstro. Třeba v případě dopravy ministerstvo doporučuje hodiny neomezovat, jen učinit opatření, aby se lidi nesrocovali na chodbách. Ale to úřady ne. Pěkně kafíčko a dvakrát pět hodin dřiny týdně...
Jaké "dřiny"? Ty pazdráti měli všude zavřeno. Nakonec vyšlo najevo, že za rohem je okýnko (normálně tam bývá pokladna), kde byly asi tři ženské a jeden ajťák, kteří to přiznání daně z nemovitostí se mnou vyřídili.
Hlavně, že u těch zamčenejch dveří v pátým štoku (aspoň dvacet kanclů pro daň z nemovitostí) měli cedulku s tím, že mám jít na podatelnu do přízemí vedlejšího baráku a na té podatelně byla slepice, co zjevně netušila, že tam mají okýnko v pokladně a posílala mě domů (hodina cesty vlakem) telefonovat. Kdybych tam neječela a nepožadovala předvést nadřízeného, tak by se tam neobjevila jedna starší bába, která mě poslala do té pokladny.
Na sedm úředníků jsem tam byla jediný klient a dokázali mě nasrat na týden dopředu. Svoloč líná.
oceňuji výraz "nasrat na týden dopředu"
Pokud mohu, rád bych ho (s příslušnou citací) občas použil.
Ty nejsi klient, ale poplatník a oni jsou správcem a poplatník se musí chovat podle toho jak si správce určí :-)
A to můžeš být ráda, že na Tebe ještě nepoštvali policajty... Protože v tomhle režimu fungování se po úřadě nemáš co courat, natož bez doprovodu ;-) Se docela divím, že jsi jim tam proklouzla přes ostrahu, která Tě hned měla usměrnit...
Čili poslat rovnou na podatelnu, která jediná je otevřená pro lidi, kteří se tam nechtěli objednávat předem.
Tak tomuhle se říká "rána z milosti" :o)))
Ale pobavil si :o)))
No, já jsem to chtěl napsat malinko humorněji a ne až takhle povýšeně, ale asi se mi to moc nepovidlo :-)
Každopádně platí to co jsem psal. Přímo u nás na úřadě je osobní jednání sice i teď za corony možné, ale opravdu jen po předchozí domluvě. Jinak všechno končí rovnou na podatelně a dál do baráku Tě ostraha nepustí.
Re: Autor: radka Datum: 03.01.2021 "Probůh vždyť se podívej na ty satelity, co kolem parku vyrostly. Je dobře, že jim vybudovali také nové příjezdové komunikace a nenechali to všechno jezdit po téhle staré silničce."
Prosím radko, napiš, kde jsou nové příjezdové komunikace ke všem těm satelitům, co kolem parky vyrostly. Děkuji.
Re: Autor: radka Datum: 03.01.2021 "No jo, jenže jak rostou satelity kolem Průhonic, tak se tam dělají nové cesty a tuhle silnici pro průjezd omezovali až ji zcela zavřeli."
Prosím radko, napiš, kde jsou nové cesty k satelitům, které rostou kolem Průhonic. Děkuji.
Dá se tam jet přes okruh.
Re: Autor: radka Datum: 03.01.2021 "Probůh vždyť se podívej na ty satelity, co kolem parku vyrostly. Je dobře, že jim vybudovali také nové příjezdové komunikace."
Takže ten okruh tam vybudovali kvůli novým satelitům, co vyrostly okolo Průhonic? Ten okruh je nová příjezdová komunikace k satelitům? Ano? Bylo to tak? Ten okruh jsou ty nové komunikace, co vyrostly kvůli novým satelitům?
Radko, proč prostě nenapíšeš "Plácala jsem voloviny a vymýšlela jsem si", abys už měla ode mě konečně pokoj?
Hele, diskuzi kolem Průhonického parku už dva dny nesleduji, uzavření silnice mě netrápí. Pro mě je podstatné, že je tam příjemná cyklostezka, ta silnice byl vopruz.
Co se týká satelitů, tak vím že jsem tam před nějakým rokem jela po nějakých nově upravených komunikacích, ale hledat to fakt nebudu. Je to pro mě ztráta času.
Takže jestli to potřebuješ mít uzavřené, tak jsem plácla volovinu.
Ano, tím je to pro mě uzavřené.
Tak nevím, zda mám na Windows přehnané požadavky, ale už od Windows 3.11 jsem považoval za samozřejmé, že AKTIVNÍ okno (které má focus) má vždycky modrý titulek, zatímco neaktivní okna mají titulek šedivý (pokud si člověk nenaklikal jiný barvy).
Proč tohle není standardní chování i ve Windows 10?! Jak jinak člověk pozná, do kterého okna se píšou stisknuté klávesy?
Hledám blbě, že tohle už nejde nikde naklikat? Vždyť to ve starších Windows vždycky bylo v ovládacích panelech na tři kliknutí?
Nakonec jsem se dobral k registru HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\DWM\AccentColorInactive , ale Outlook to stejně ignoruje a zůstává mu modrý titulek, i když okno není aktivní. To je hnus. :-(
:D Změna je život.
Přejdi na Linux. Tam se ti každý klon bude uživatelsky chovat jinak, a nastavovat jinak, takže si zvykneš.
Na svém počítači samozřejmě Linux už možná 10 let mám (aktuálně Ubuntu Mate)...
Jenže na pracovním mi to neprošlo a teď mi navíc notebook přihlásili do domény, čímž defakto vzniknul úplně nový uživatel s defaultním nastavením a já už druhý den pátrám, jak jsem to měl nastavené předtím... ;-(
Asi těch co mají tyhle "přehnané požadavky" je víc. Mě třeba není jasné,proč to co šlo přehrát na 98 nejde na XP a co na XP nejde na 7, 8 10. To psaný text vpodstatě jde i z DOSu. Takže jaký je to přínos? Myslím, že při změnách rozlišení obrazů, videa s t.d. (nárocích na paměť) by to problém být neměl...
Prostý ASCI text zobrazíš na všech platformách stejně dobře. Problém je s tím doplňujícím kódem různých editorů, který se ještě v čase vyvíjí.
Chtěl jsem namítnout, že jsem zvědav, kdy se MS poznámkový blok konečně naučí Linuxové konce řádků... zkusil jsem to a žasnu, ono to už asi funguje. To ještě ve Win 7 nešlo... :-D
Jinak některé starší kódování české diakritiky umí taky chvíli potrápit. Naštěstí přečíst to jde i tak...
Nevím, v Linuxu zpravidla přehraju každé video/obrázek, které se mi dostane do ruky, ale nebudu tvrdit, že vše z doby 98/XP.
Pokud bys měl něco, co považuješ za důležité, můžu ti to zkusit převést do současného formátu. Konvertor ffmpeg umí fakt hodně...
To já bych zase chápal, že zpětná kompatibilita je balvan, který se nedá sebou táhnout do nekonečna (kdo si dneska vzpomene na komprimaci v M602 do AR6, následované ARJ, nakonec i RAR už upadá v zapomnění). Asi těžko chtít od současného software, aby podporoval všechny nápady z minulých 20ti let...
Nicméně řada "vylepšení" uživatelského rozhraní od Microsoftu mě fakt štve. :-(
Ono s tou trvale nabízenou podporou jak co... Mám třeba pár extra-CD, čili zvuk + data a zkus to dneska strčit do nějakého novějšího přehrávače. Domácí kino mi to nežere a předchozí, dnes už vyřazený, DVD rekordér se nad tím taky uškleboval. Oba tvrdí, že "nepodporovaný formát" :-( Přitom blbá památeční AIWA hifi věž z roku 94 nebo 96, která uměla přečíst obecně jen audio CD, s tím neměla sebemenší problém...
A teď s těmi koupenými disky mám dělat asi co??? Koupit si to dneska znova abych to měl v nějakém současném formátu a měl to jak přehrát? Tůůůdle...
V počítači si s tím, naštěstí ještě poradím, BR mechanika mi to oboje přečte. Ale když bych to chtěl honit přes mojí domácí zvukovou sestavu, tak si stejně musím udělat nějakou kopii, ovšem už bez těch dat a pak to podstrčit tomu domácímu kinu ve tvaru obyčejného audio CD :-/
Přepiš si to na pergamen. Rukopisy od Mrtvého moře umíme číst i po 2000 letech. No a kdybys to vytlačil do hlíny a vypálil, tak to přežije ještě mnohem déle. Nejstarší texty jsou myslím na keramických destičkách z Mezopotámie. Stále je to bez problému čitelné. Jen ta přístupová rychlost se strašně snižuje.
Nojo. Nesmíš si ovšem plést mechaniku a analog s digitálem. Tom pak jsou ony jabka a hrušky...
A jak vidím většina se tu baví i digitálu.
Tak gramodesku taky v compu nepřehraješ. To je osud úložišť, na to časem každej dojde. A dojde na to i ta krásná teorie, že nepotřebujeme papír a všechno bude v elektronické podobě. Kulový, kdo by ty archiválie udržoval a přehrával do aktuálních formátů na aktuálně používaná media, nedej bože ještě zálohoval a jednou za čas překopíroval jen kvůlivá čitelnosti záznamu.
Desku jako takovou ne, ale i dnes si můžeš koupit gramec, dokonce i takový, který jde připojit k PC ;-) Nebo má v sobě rovnou slot na kartu, na kterou Ti to sám přechroustá do MP3.
https://www.czc.cz/gramofon/hledat
Gramofon je trošku anomálie.
Nevím, zda si to zaslouží, ale nějak se podařilo vyvolat druhou vlnu zájmu.
Ostatní technologie tolik štěstí neměly, třeba různé magnetofonové pásky, audio kazety (nebo menší diktafonové), případně video na VHS.
Zvlášť u toho videa je úsměvné, jak nízká kvalita nám stačila... :-)
Jojo, gramofon jsem znovu oživil a svou spoustu LP desek znovu přehrávám. Některé jsou docela v pořádku.
CD nebo DVD má každý.
Ale vinilové LP, popř. bakelitové na 78 otáček, to už je něco ...
No jedna věc jeto mít a druhá je to poslouchat. Dobře ohraná vinilová deska zní jako z telefonu. Takovou desku odkládám do popelnice a poslouchám jí nadále ze Spotify. Ale ta opatrná manipulace s deskou, otírání prachu a chození kolem toho opatrně, aby jehla nepřeskočila, je vskutku kouzelný a magický
U desek vidím jejich současný potenciál hlavně jako sběratelské kousky a taky stále jako hmatatelný kus umění ve velkém formátu, především obalu.
Pamatuju, jak rychle vyprchalo nadšení z prvních (i dalších) CD. LP chtěl každý vlastnit v originále, plácnout desku na gramec a pomazlit se s obalem. CD byla najednou jen konzerva, zvuk perfektní, ale bohatě stačila i stejně kvalitní vypálená kopie, obal už byl vyloženě o ničem.
Taky mám cca třičtvrtě metru LP a o něco menší hromádku singlů. A to jsem to při stěhování dost důkladně přebral a balast vyházel. Když si uvědomím, co do toho tehdy napadalo peněz...
No a plná krabice kazet mi hnije na půdě (několik i nerozbalených). Stolní přehrávač mám, tak trochu raritní uspořádáním, jednou půjde na Aukro :-)
Taky mám doma plný šuplík kazet a na radiomagnetofon se práší. To, co mám na kazetách, mám teď v MP3 v počítači a rádio se poslouchat nedá (komerční stanice zamořené reklamou a "českými písničkami, které máte rádi" aneb normalizačním popíkem, případně ČRo, jehož databáze hudby je ve srovnání s tou mojí odhadem tak čtvrtinová)
Rozdíl rádia oproti kazetě s autoreverzem je ten, že těch pár vyvolených písniček nehraje furt dokola v pevném pořadí, ale napřeskáčku.
Pokud je gramofonová deska opravdu pouze dobře ohraná, nikoli poškrábaná rejpancema, netřeba zoufat, stačí koupit opravdu kvalitní přenosku---jehlu, která se dostane hloubš do drážky a nahrávku ---záznam přehrává z místa, které nejspíš nikdy ještě gramofonovou jehlu ---běžně koupitelnou nevidělo, ale taková přenoska--jehla už bude cenově minimálně nad 10k
Jinak muj osobní názor, ty opravdu staré nahrávky, zvlášt živé koncerty, třeba Kiss, noo, myslím že to už tak blbě nahraný bylo, mám jedničku a dvojku a obojí neposlouchatelné, jenom randál kterej hraje jako by z krabice od bot, čím lepší aparatura, tím víc vinikne jak hrozně to hraje oproti jiným nahrávkám--i když také ze 70 tých 80 tých let
jinak jestli mi to alespon trochu slušně hraje se dá poznat třeba na této nahrávce
https://www.youtube.com/watch?v=Vz65-1wXoLY
ve stereu--dvě bedny vepředu by vás měl ten vuz objet zezadu
https://www.youtube.com/watch?v=VjyL7g2BCjE
tady na té nahrávce by měla ta ženská mluvit z boku přímo do levého ucha.
Jinak jestli hraje LP líp, nebo huř, nebo stejně jako CD, nebo jiný digi moderní formát, to je nekonečné téma všech nadšencu do kvalitního poslechu.
Moje zkušenost, když přijdu do místnosti a něco hraje, rozhodně nepoznám, jestli z CD nebo Vinylu, ale když si v klidu sednu , začnu v klidu poslouchat a po nějaké chvíli začnu v té hudbě slyšet takové jako sterilní napětí, je mi už jasné, že je to digitální formát, v případě vinylu je to spíš naopak.
jenže to platí v případě, že prvotní studiová nahrávka byla natočena v době analogové---tedy nejdřív na magnetický pásek a pak na vinyl.
když si pustím z vinylu třeba Morchebu, noo, tak mám sice morchebu na vinylu, ovšem nahrávka byla pořízena digitálně, takže jediný rozdíl mezi Morchebou z vinylu, nebo z CD---z vinylu toho slyším víc, protože z CD to nepraská :)))
S těma kazetama bych nebyl zas tak skeptický ;-)
https://www.novinky.cz/kultura/clanek/v...
https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/desky...
https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/v-britanii...
Spíš to ale asi bude jenom taková momentální anomálie...
Buďto se zbláznili do čehokoliv i jen maličko retro (jako u nás v podstatě jakejkoliv socialistickej šmejd, co jsme na něj nadávali a šilhali po tuzexu, se prodává za ranec), nebo je to nějaká chvilková hipsteřina.
OMG kazety! Vinyl ještě pochopím (ono to zní překvapivě dobře), ale kazety?
Kazety, pokud jsi je pravidelně nepřekopírovával, jsou po letech neposlouchatelné. Ta magnetická vrstva není stabilní, promagnetuje se to do vedlejší navinuté vrstvy, vzniknou šumy a magnetizace taky slábne. Udržovat fonotéku na magnetických nosičích obnáší pravidelné překopírovávání a skladování ve vyhoujících prostorech. I motor od vysavače kolem sebe šíří magnetické pole...
jj, natáčeli na magnetofonový pásek památný výbuch v Liptákově. Byl tak silný, že se na cívce hned několikrát prokopíroval.
Je otázka, zda kopírování něco řeší, protože analogová kopie nikdy nebude totožná s originálem, každým kopírováním přidáš trochu šumu. Po určitém počtu kopírování už už to originálu podobné nebude... ;-)
Hm, s tím nic nenaděláš. Magnetický záznam prostě trvanlivý není. Digitální překopírováním udržíš, ale máš pravdu, že analogový se překopírováním ztrácí.
Gramofonové desky jsou něco jiného, tam je to "vytesáno do pevné hmoty". Každým přehráním se to opotřebovává, ale jinak je to v čase stabilní. Pokud se deska nezvlní, nepoškrábe či jinak mechanicky neponičí, je to tam zaznamenané furt.
Mám pocit, že jsem v době když začínala CD (a končila LP) četl o gramofonech které četly LP opticky cca jako CD.
Neprosadily se, ale pro nějaký archiv by to bylo ideální.
Nevíte o tom cokoli bližšího?
Jo, tak hardwarová kompatibilita a starší média jsou kapitola sama za sebe. Datová cédečka ještě kam strčit mám (zda půjdou ta před deseti lety vypálená ještě přečíst, je otázkou), ale někde mám ještě krabici záložních disket, přitom doma žádná mechanika už roky není...
A to radši ani nemluvě o podivnostech jako 100MB ZIP diskety. Na ty by sice někde doma mohla být i mechanika, ale skončil bych s tím, že IDE kabel stejně už nemám kam zapojit, všude dávno SATA... :-)
Já mám doma v krabičce pár devítistopých děrných pásek. Ty jsem uměl číst očima a postavit na to čtečku není velký problém.
Papír se nekazí. Magnetická media už bys dnes nepřečetl, aji kdybys tu mechaniku někde měl.
Souhlas. To je ono. Ale papír a obrázky nelze zakodovat maximálně kopírovat tak je to houbelec pro kšeft. Ony i ty digitální i ty pohybové nejsou nic jinýho, než určitá množina bitů (0 a 1). A kdyby se udělala jasná jednoznačná platforma (jako fonty u písma),jak to číst a vyhodnocovat, tak nejsou problémy. (Ona by ovšem i kvalita byla jednotná).Proto jsou asi ony převaděče z jednoho formátu do jiného. A tak ze všeho se dá živit a vydělávat. A to je asi to hlavní...
Re: "A tak ze všeho se dá živit a vydělávat. A to je asi to hlavní..."
Inu, nastane onen den, kdy od Vladivostoku přijde žlutý muž s šikmým okem, doprovázený žlutým mužem s pergamenovou pletí, s bradkou a ohnivým okem. A nastane onen čas, kdy přestane jeden vykořisťovat druhého. A všichni budou mít zadarmo stejná data. Všichni budou dosyta najedeni. Stejnou kaší. A všichni budou mít svoje bydlení. V koldomu. A nebude se povyšovat ten v Mercedesu nad Trabantem, neboť všichni se budou dopravovat stejně. Pěšky. A na polích jejich společných poroste pšenice jako telegrafní sloupy. Děti budou v dětských sadech výskat a matky je budou ve vláscích vískat. Oněmi mateřskými dlaněmi, ztvrdlými od soustruhů. Jen chlapi už nebudou mít tvrdého nic.
Konec poetického okénka. Zpět k referátu, mám do příštího týdne udělat ještě asi 4. Úpím pod tvrdou pěstí učitele.
Ta "pšenice jako telegrafní sloupy" bude tak veliká, nebo tak daleko od sebe? :-) Koloval kdysi na RJ podobnej o kukuřici.
"není velký problém"... ;-)
Tak ano, postavit je to sice teoreticky možné, ale pokud bys potřeboval ta data mít tenhle týden k dispozici, tipoval bych, že to nedáš...
Navíc mám matný pocit, že děrné pásky nepracovaly s bajty o osmi bitech, ale bitů bylo méně a přepínalo se mezi skupinama znaků?
Hlavně si ale myslím, že bez dostatečné dokumentace, pokud budeš mít jenom tu děrnou pásku a nemohl-li by sis to vygooglit, tak budeš v situaci jako archeolog s hieroglyfy...
Ale no, byly pětistopé a osmistopé pásky. A určitě ti pečlivější mají ještě v šupleti ten kód, když se to roztrhlo, muselo se slepit a ručně takovým nárychtungem dodírkovat... Děrné štítky pamatuju i devadesátisloupcové. Pak se používaly osmdesátisloupcové, tam minimálně číslice přečtu ještě dnes.
Osm ledek a proti tomu osm fototransistorů, žádný velký problém. Dokonce to má jednu stopu s hodinami pro synchronní přenos. Jen co si pamatuji nějakou amatérskou stavbu, tak ta děrná oáska je poněkud průsvitná. Musí se to dobře analogově nastavit. Ruční protahování kousků pásky bych asi zbastlil. Tam byl hlavní problém s řízeným čtením a brzdou té pásky pro nějaké sekvenční čtení. Pokud se jen plnou rychlostí načítala data, tak problém nebyl.
musel by se do toho aplikovat mechanizmus jako do promítaček, tuším tam byla clonka+ maltézský kříž.
Nic takového, to by tu rychlost nezvládalo - rychlost čtení byla v tisících znaků za sekundu.
Běžné byly výborné Čs. snímače Aritma FS 1500 s propracovaným systémem start/stop. Synchronizace čtení se odvozovala od těch menších dírek blíže středu pásky.
Vidíš, a škatulu děrných štítků bys dokázal přelouskat aji bez šítkožroutu jenom očima, stačilo by se jen naučit ten kód.
Si pamatuju stovky metrů regálů magnetických pásek, už ty se lišily hustotou záznamu a ne v každé mechanice se každá přečetla. Poslední informaci o jejich osudu mám ve smyslu, že o ně měli zájem vinaři, vyvazovali s tím tažně ve vinohradech :-))
Jo. Pamatuji že někteří programátoři NC strojů to bez obtíží z pásků četli...
CD, DVD a BR v kompu mám ještě kam strčit, zatím se nějaká ta mechanika koupit dá i dneska. I externí. Tu mám pro jistotu taky :-) Jenom teda na CD a DVD.
Na diskety jsem si, pro jistotu, pořídil externí. A na magnetofonový kazety mám taky vehikl, který se dá připojít k PC. Už jsem takhle přetočil většinu sbírky, ať už ty nejhorší kousky můžu povyhazovat. Ale značkové, ve své době i dost drahé, "chromky" si nechám i do budoucna, jako památku ;-)
Si pamatuju aji osmipalcové diskety, to vyčuhovalo aji ze složky A4 a četlo to v zařízení zvíci stolu. Se to občas v šachtě "žvejklo" (stisklo to unašeč mimo středový otvor) a bylo po disketě.
Pak byly menší 5,25", na ty byly šachty i na prvních PC, na kterých jsem dělala, a první programy na PC jsem měla archivované na nich, teprve pak přišly 3,5". Mrzí mě, že jsem ty diskety před lety vyhodila, bych je dnes mohla ukazovat jako muzejní kousky :-)
Pár kousků 5,25" mám někde doma, nevím ale kde, ulitých ;-)
Já jsem ještě zažil "ždímačky", ty magnetické Winchester disky ;-)
Disky byly kapitola sama pro sebe, to bylo nejcitlivější zařízení, kvůli troše prachu na nás přišla aji kriminálka, škoda za milióny - o patro vejš dělali stavební úpravy...
Když se třídil větší soubor, tak to skákalo jak klasická tatramatka :-)
Tak pro toho druhého mínusovače přiznávám, že memorexy neskákaly, ale ty bulharský pračky vibrovaly jak sviňa, sort byl slyšet přes chodbu do kanclu :-)
Tu pět-a-čtvrtku jsme museli mít při nástupu na ČVUT v září 89´, táta mi ji odněkud přinesl. Ani netuším a neptal jsem se tenkrát, jestli to bylo z tuzemského exportu, nebo zda se to dalo koupit nějak normálně. Ale nějak mi zní v hlavě číslo 140, je to možné, aby to tak stálo, pamatuje se někdo? Kolik stála MC 60 a MC 90?
Kčs? To se dalo koupit i mimo Tuzex?
Samozřejmě, elektra je normálně prodávala. nebyly stále na pultě, ale občas byly.
Maxellky byly, než přišli s naší hrůzou Emgeton (mládeží posměšně čtené jako "Emžetén")
A co si matně vybavuju, tak C60 stávala už od sedmdesátého roku 65 Kčs a C90 105 Kčs, tehdy příšerná raketa. A ta cena tak nějak přetrvala až do plyšáku. O facku levněji se dala kazeta pořídit načerno na burze nebo v tůzu (nejžádanější Sony HF)
Osmipalcové diskety Double Side DoubleDensity byly úžasné. Vešlo se na ně mnoho dat proti těm 51/4" a byly mnohem rychlejší. O nějakém žvejkání v unašeči nevím. Já tehdy považoval ty 51/4" za krok zpět poplatný těm PC.
Když se z 51/4" diskety vykuchal ten magnetický kotouček, tak to sloužilo jako skvělý filtr na pozorování slunce při zatmění.
Při posledním zatmění jsem kuchala 3,5" :-D
Já se ještě potkal s 5.25", vzpomínám na tu zajišťovací páčku na mechanice, ale reálně jsem používal až 3.5", těch mám ještě někde krabici. Co bylo před tím, znám jen z obrázků. :-)
A vzpomínám, že nějak ke konci vysoké jsem chtěl odevzdat semestrálku jako vždycky na disketě a vyučující už měl notebook bez disketovky, tak jsem to posílal mailem.
Když o tom přemýšlím, tak už docela dlouho jako způsob přenosu přežívá příloha emailu a USB flashky. Na vzdory pokroku tady zpětná kompatibilita zatím celkem drží.
Oproti tomu desítky typů paměťových karet (v prvním digifoťáku jsem měl Olympus xD) umřely a zůstalo jen microSD.
Těsně po roce 2000 jsem kupoval do foťáku 1GB (tehdy něco obrovského, ale hlavně rychlého pro zápis) microdrive, jako alternativu do slotu Compact Flash Typ II.
Stál lidových 12.500 Kč.
Microdrive? to byl ten miniaturni hardisk zabalený v CF kartě?
jj, přesně. A za chodu se s ním nesmělo hrknout.
Měli jsme ho cca měsíc a při přetahování fotek do PC se jak na potvoru chytlo za šňůru a foťák sletěl ze stolu. Sice poměrně měkce na nohu, ale stejně to stačilo na usmrcení toho roztočeného hajzlíka. Obrovskej balvan tehdy spadnul, když na tohle uznali reklamaci a poslali jinej.
Dneska SD, že jí ani mezi prstama neudržím a 512 GB...
V téhle souvislosti mám dojem až něčeho magického, když si vzpomenu na obludnou videokazetu, kam se sotva vešly dva běžný filmy, bez titulků na začátku a na konci. A na takovéhle nic narvu těch filmů víc jak stovku v DVD kvalitě, nebo 500 v kvalitě o dost lepší než na kazetě. Vůbec nechápu, jak je něco takového možné. U těch pármegových karet ještě moje představivost jakž takž stíhala, ale tohle je prostě "dílo ďáblovo" :-)
uff, s tím microdrive jsi měl zajímavéý zážitek.
Digitál jsem si pořídil 2005 (Nikon D70) a dost dlouho jsem měl jen 512Mb kartu...
Manželka na mně vymámila coby učební pomůcku mou diplomovku (na 5,25" disketě) a její pozdější kopii na 3,5" disketě. Obojí je na nástěnce "historie výpočetní techniky"
S tou diplomkou jsi mi připomněl, jak někdy v devadesátkách za mnou přišlo nešťastné děvče, že prý má odevzdat diplomku nejen v papírové podobě (tuším v pěti vydáních se to odevzdávalo), ale i na disketě! A ona neměla doma ani počítač, natož aby tu diplomku měla v elektronické podobě... Jsem jí tehdy poradila, ať jim tam dá nějakou škrábnutou disketu, že to hned nikdo kontrolovat nebude a kdyby to někdo někdy chtěl snad přečíst, bude disketa škrábnutá a tudíž nečitelná... a to už ona bude dávno po promoci.
Někdy cca v r.1999-2000 kamarádovi jeho šéf nařídil aby něco vypracoval počas víkendu a v pondělí mu to přinesl na disketě. Když oponoval, že má starý počítač který mu World nezvládne dověděl se, že to může být klidně i v T602, že si to v práci převedou. Kamarád opravdu doma stále používal T602, disketovou mechaniku 5.25" jsem spojízdnil já a dokonce jsme našli (u dalšího kamaráda) krabici disket 5,25"/DD (tj 360kB).
Údajně jeho šéfa šlak netrefil, ale byl z toho docela špatnej :-)
´sem si na památku skoval i svoji legitimaci KSČ
8-)
To je dobrá památka, můžeš jí ukazovat vnoučatům.
Já mám ještě starej průkaz dárce krve. Dali mi Janskýho plaketu a pak mě třikrát vyhodili od odběru a dárcovství mi zatrhli.
Nechtěli tehdá EPO přes 500. :-)
Já si před lety koupil minidiscový mixážní pult
https://www.ebay.com/itm/Yamaha-MD4S-Multitrack...
pořizovací cena 40k
nedávno jsem ho oprášil, že si potřebuji něco nahrát z analogu, staré nahrávky přehrává, ale po vymazání už disc znovu nepřečte a nejde ho použít a ani na nové--teda staré disky, ale ještě v celofánu nikdy nepoužité, to samé datové 4 stopé disky, některý vzal, ale většinu už ne---napíše Disc eror a hotovo.
Jo - nikdo z nás nezná strategii jak technickou tak obchodní vývojářů a programátorů. Např. dávno je známa ROM paměť na tvrdo naprogramovaná. A nikde se nepoužívá, přestože by člověk mohl mít x takových a jako ty dnešní Flash napojovat, měnit, vyměnovat na novější a mít jakýkoli počítačový program trvale odolný proti virům. Inu je to jinak. Asi je to pro výrobce ekonomičtější...
No jako kdyby každý update Windows přišel poštou v obálce coby aktuální ROM paměť, nevím, zda bys byl spokojený... o ekologii raději nemluvě.
Jinak ROM paměť se téměř nepoužívá, protože je mnohem levnější vyrobit OTP (jednou programovatelnou paměť) a naprogramovat do ní to, co je zrovna potřeba... a ve většině případů je stejně uvnitř EEPROM nebo FLASH, kde je následný přepis z venku nějakým způsobem zablokován...
Každopádně představa, že programátor napíše program bez chyb, ten se vypálí do paměti a už nikdy nebude důvod na to šáhnout je realitě velmi vzdálená...
To je možné. Ale že je ochráněn před zavirováním je jisté. Ono vždy je něco za něco...
Jo, čím novější systém, tím více ořezaných šikovných (nebo pěkně debilně schovaných) funkcí :-/
Jinak já si tohle nastavuju viz obrázek, ten úplně dolní checkbox.
Taky nechápu proč MS tohle zvýraznění aktivního okna nenechal tak jak to bylo vždycky...
Díky, zvláštní je, že tohle klikátko jsem zkoušel hned na začátku a přišlo mi, že to začalo fungovat, až když jsem napsal šedivou pro Inactive přímo do registru... ale když jsem to teď vrátil, tak už se to chová stejně. Tak možná mě jen zmátlo okno od Outlok365, které má titulek furt modrý bez ohledu na cokoliv.
Nebo se barvy neaktivních titulků Office365 oken dají někde naklikat zvlášť?
V práci máme Off2013 a tam je to celé jednobarevné, nějaká horní lišta s jinou barvou tam fakt nehrozí :-/ Můžeš to akorát změnit na dva další odstíny šedé :-) Ale opět jenom celý vzhled Outlooku... Teď si ale momentálně nevzpomenu jestli tak hnusné jsou i Word a Excel.
Ono vůbec Microsoftu poslední dobou pěkně hrabe. Stačí, že po mnoha letech přebarvil ty ikony jednotlivých částí Office :-/ Dřív to bylo na první pohled hned jasné, Word byl modrý, Excel zelený, Otlook takový světle oranžovo žlutý. Dnes je modrý jak Word, tak i Outlook :-O
Já za největší omyl Microsoftu považuju před lety překopání ovládacích prvků Office, kdy se místo přehledného menu a jasných ikonek objevily záložky s velikými tlačítky (Ribbon?). Od té doby věčně nemůžu něco najít a furt nadávám. Naštěstí většinou Wordové dokumenty jen čtu... :-)
Ty Ribbony byly opravdu zoufalé. Mám podobný pocit. Barvy mi nevadí. Naštěstí jsem to pak brzy přestal používat, poněvadž už jsem přestal ten Word a Exel aktivně na doraz používat. No a později už mi stačil už i ten OpenOffice.
"Pás karet" se tomu říká. Se na to dalo zvyknout, jednu dobu jsem měla na jednom stroji staré panely nástrojů s ikonkama a na druhém karty... no, šlo to taky. Teď mám v ofísech pásy karet.
Na to se přešlo s novou grafikou. V systému to bylo mezi XP a Vistama.
Jj.
Paráda taky byla, když z ničeho nic přešli z "Tisk" na "Vytisknout"... To mně vytáčí doběla pokaždé když na to musím kliknout :-/
Desítky let se tady ve všech programech používá Tisk a najednou tihle pitomci vymyslí takovouhle krávovinu :-(((
Nezapomenu na kolegy v práci a jejich první reakce na ribbon - to je nějaká edice pro mateřské školy? Navíc obzvlášť vtipné na těch současných nudlových monitorech.
Vytočilo a fest.
Dvanáctým rokem provozuji web www.cs-sklo.cz.
Kromě blábolení o věcech týkajících se skla, a někdy taky ne, tam shromažďuji zdroje užitečné pro sběratele a zájemce o věc.
Jde předevšším o skany starých časopisů, katalogů a knih.
Jsou o hromady dokumentů, které se snažím nějak třídit a zpřístupňovat veřejnosti.
A teď, když jsem doma, mám čas se v tom zase systematicky vrtat, stěhuji to na větší datový server, doplňuji o dokumenty, nakupuji po on line antikvariátech a skanuji další.
Tak při tom googlování na mě najednou vyběhla stránka www.digibooks.cz nabízející on-line soubor Čeští skláři. Pět knížek k stažení? 198 Kč?
No, mám je všechny na webu, ale kouknu se.
Tak jse objednal, do čtvrthodiny mě přídšel odkaz na "ulož to" odkud si to mohu jako stáhnout. 5 pdf zapakovaných do rar.
No jo, je to tak. Jsou to ty knížky, co jsem před deseti lety naskanoval, a od té doby jsou na mém webu volně dostupné. Elektronicky vybělené, s nižší kvalitou rozlišení, stránky, co byly šejdrem narovnané, ale jsou to upravené moje skany.
A to jsem se naprd.
Takže já sehnal po antikvariatech knihy, naskanoval jsem je, platím datové úložiště a tady pan Otakar K. je ukradne, a prodává?
Sám jsem řešil problém copyrightu, ono se to asi nesmí, jen tak si naskanovat knížku a plácnout na web. Jenže tohle jsou staré věci přes 50 let, práva náležící socialistickým nakladatelstvím a jejich mnohdy neexistujícím nástupcům, nikdo to neřeší, nikdo se tím nezabývá, není žalobce.
Nevydělávám na tom, naopak, stojí mě to prachy, protože tyhle objemy dat nelze dávat zadarmo na rajče. Tak to funguje.
A ejhle, teď to někdo ukradne a prodává.
Puff.
Nevím moc co s tím. Hochovi jsem napsal, ať mi peníze vrátí a věci co jsou z cs-sklo.cz ať z nabídky stáhne. Co budu dělat, když to neudělá?
Vůbec netuším.
Všechny on line zdroje doplňuji vodoznakem.
Mám vztek i mi je z toho smutno.
Co je to za lidi....
No, že to jsou moje věci, na to mám důkaz, a není problém v těch skanech najít spoustu dalších......
Můj skan, jeho "elektronická" kniha
Poškození obalu v rozích je unikátní, to neokecá....
Nepřeji Ti to, nemám z toho škodolibou radost, jen se divím Tvému amatérskému postupu. Při Tvé všehosvětaznalosti.
Za prvé jsi ho vůbec neměl kontaktovat osobně. Měl tam jít přípis od právníka, jestli Ti to teda za ty - já nevím kolik - tři tisíce stojí.
V tuto chvíli, myslím si, máš dvě možnosti.
1. Nedělat nic. A užírat se. On to mezitím hezky stáhne a bude v klidu, ukradne si někde jinde něco jiného.
2. Jít do toho na plno, což především znamená IHNED, včera pozdě. Dokumentace stávajícího stavu. Nevím - wayback machine, notář? Výzva právníkem - zanechat jednání, nahradit škodu. A rovnou bych podal i trestní oznámení, ať to má trochu váhu, to Tě myslím nic nestojí.
No ale než se pustíš do varianty 2, tak si setsakra dobře rozmyslíš, zda jsi sám postupoval legálně, že ano. Nebylo by nic trapnějšího, než napráskat fízlům sám sebe.
Vzhledem k tomu, že místo akce s právníkem to píšeš sem, tak si myslím, že už jsi zvolil variantu 1. A asi mi napíšeš Víš, já bych...., ALE... jenže... protože...
Sám jsem dvakrát zjistil, že mi někdo ukradnul z mých stránek moje fotky mojí Avie a použil je ve svém inzerátu na Bazoši.
Poprvé jsem tam napsal. Na Bazoš, dá rozum, ne tomu joudlovi. Za půl dne už byly ty bazoší stránky s inzerátem bez mých fotek.
Podruhé jsem zavolal tomu inzerujícímu a zeptal se ho, na jakou adresu mu má můj právník poslat výzvu k úhradě autorského polatku. Tos měl vidět, jakým fofrem ty moje obrázky z inzerátu vyfičely :-)
Jo - a to jsou jen fotky které většinou nikoho moc nepoškodí na rozdíl od onoho díla, na kterém někdo maká třeba měsíce. Prostě jako rozdíl ceny jedné tisíciny tvé fotopaměti a ceny 10000 prodaných výtisků knihy. (Ta fotka asi byla jen stěží uměleckým dílem v ceně statisíců)
Já s ním nechci bojovat, ostatně, co je vlastně "moje". Jen ta práce se skanováním, a ty knížky, co jsem koupil.
Mě spíš nasralo to chytračení, já ty věci kupuji, a hrnu na web grátis, abych tak propagoval české sklo, pivo propaguji osobně :-)
A tenhle vocas se rozhodl na tom vydělávat.
On vydělá prd, nemyslím si, že si to někdo kupuje.
Napsal jsem mu tohle:
Dobrý den, pane Kanio,
jak z registrace víte, jmenuji se Jindřich Pařík, ale v registraci nemáte, že jsem majitelem a provozovatelem stránek
www.cs-sklo.cz, odkud jste mnou naskanované dokumenty, nahrál, elektronicky upravil, narovnal stránky, vyčistil čímž snížil kvalitu, a prodáváte dál.
A to se mi, jak zřejmě chápete, hrubě nelíbí.
Jednak proto, že jsem ty knížky musel před tím, než jsem je oskanoval koupit a i proto, že skanování dalo celkem dost práce, probíhalo v dobách, kdy technika nebyla ještě tolik vyspělá.
Mám proto na vás dva požadavky.
1) Okamžitě mi vrátíte platbu
2) Tyto knížky stáhnete z vaší nabídky.
Za těchto podmínek na celou záležitost zapomenu, a budu dělat, jako že se nestala.
Chápu, člověk se snaží vydělat jak to jde, ale tohle nebyla dobrá volba.
Na splnění obou podmínek máte 24 hodin.
Přeji hezký den a úspěšné, ovšem férové podnikání
Tohle si mu fakt napsal?!?
To jsi vážně tak naivní, že si z tohohle sedne na zadek?!?
Vrátit ti těch 198Kč ho asi nezruinuje, protože klidně bude prodávat dál.
s fotkama je to vůbec voser, jsou píčusové, co vyfotí mobilem vázičku na aukro, a pak se cítí být "autoři".
S tím jsem se vyrovnal už před 12 lety, prostě pokud potřebuji tu fotku, řeknu si o souhlas. Většina mi dala "bianko" souhlas na vše. Člvějk není schopen sám vyfotit celou produkci a nikdy by dohromady pak žádnej použitelnej on-line katalog nedal.
Jenmoc nerozumím aplikaci Pinterest, tam pár lidí řádí, vykrádají můj web a hrnou to tam, a ticho po pěšině. Ale hlavu z toho nemám, jen moc nerozumím že někdo může a jiný nemůže.
"Budou v komunismu peníze?"
Odpověď RJ:
"V komunismu někdo mít peníze bude a někdo je mít nebude ..."
V tomhle je docela vtipné, že fotograf má defakto větší práva než fotografovaný. K dokonalosti to dovedla jedna firma, co během závodů fotila účastníky a pak jim za absurdní částku (pětistovka, možná víc) nabízela tu fotku k prodeji. Co na tom, že fotografovaný s tím focením ani nesouhlasil, co... ;-)
Ovšem ještě vtipnější mi připadá vztah majitel versus architekt. Selský rozum by říkal, že když někomu zaplatím za návrh stavby a podobně, zaplatím realizaci, tak je to moje a můžu s tím naložit podle svého... a ono ne, on může ještě pindat co a jak desítky let potom, případně dolovat další peníze...
No to jsem někde četl, že snad nějaká města nebo pamětihodnosti si nesmíš fotit bez svolení orgánů k tomu zřízených, tedy fotit si můžeš, ale jen pro sebe, ne k zveřejnění.....
Mě tyhle právní kličky občas pobaví, občas naprdnou.
Asi by se měla přehodnotit definice autorského díla, chápu, že fotografie je občas umění, ale často vůbec ne, když fotíme automatem na mobil.
Asi jako každá skica rukou není výtvarné dílo, do doby, než to někdo za ně prohlásí.
https://photos.app.goo.gl/k1QeJ957z4qe63F39
tohle je právě "umění" :-)
A chceš snad tvrdit, že není umění to do té galerie protlačit ?
A další umění předvedli propagátoři té akce, že sehnali tolik nemálo platících troubů.
Čili, po současnu, hned několikanásobná performance
Kdepak protlačit - To je Georges Pompidou Centre v Paříži (to co je samá roura zvenku) a o to, aby umělce mohli vystavit pár let usilovali :-)
Jen já jsem takové nekulturní hovado, že jsem hned zapomenul jak se ten Mistr jmenoval
Ale ono je to i ve skle, každý rok udělují Cenu Libenského pro mladé skláře, a rok od roku tam nominují větší hrůzy a vyhrávají to naprosté úchylárny.
A všichni mudrují, jak se nám to ,"konceptuální umění" slibně rozvíjí, jen já jsem za burana, co jim napíše, že jsou to sračky. Třeba skleněné mimino, zamrazené do kostky ledu zavěšené od stropu. Pomalu odtává, až spadne, a rozprskne se o zem. A to bude to umění.
Protože tam nemůžeme čekat, umělec nám to snímá kamerou. Sklářský mistr co nechá své dílo rozbít, aby se stalo uměním.
Za středověku vládcové bourali a vypalovali vzpurné hrady - no a koukni co dneska proudí turistů na zříceniny, jsou památkově chráněny, obvykle je "autor" takové dávné performance znám.
Myslím, že v Česku můžeš fotit prakticky cokoliv, pokud to na daném místě není explicitně zakázáno (zpravidla proto, že ti uvnitř dovolí fotit za příplatek), ale v zahraničí bych byl mnohem opatrnější, leckde můžeš netuše vyfotit strategický objekt, přišijou ti špionáž nebo přípravu terorismu a zavřou tě...
Zveřejňování je dost ošemetné především kvůli ochraně osobních údajů, je ovšem asi možné, že i fotku obrazu nebo pitomé vázy by někdo mohl pojmout jako nedovolenou reprodukci díla nebo tak něco? :-)
Takové snahy byly, ale rychle se to srovnalo. Zákaz focení platí ale u mnohých památkových objektů či soukromých objektů - jde v podstatě o přání vlastníků. Zpravidla je to vyznačeno. Případně je focení povoleno za poplatek a zpravidla bez blesku.
Fotit můžeš, můžeš i zveřejnit, ale nesmí to být ke komerčnímu účelu, to musíš mít souhlas.
Naskenování nějaké knihy a umístění někde do veřejného prostoru není dílo podléhající ochraně.
Bránit a celkem úspěšně se může jen autor knihy.
Já si naopak myslím, že je to totéž jako klasické sdílení filmů. Nakonec obojí je audio vizuální dílo, takže bránit se může úspěšně i vydavatel a kdyby šlo o aktuální titul, mohl by nejen po Jindrovi požadovat náhradu za ušlý zisk...
Nebo ty víš o nějakém důvodu, proč by kniha podléhala menší ochraně než třeba ten film?
Já nepíšu o knize jako takové, ale jen o skenování a umístění do veřejného prostoru. To skenování není dílo podléhající schválení. Proto jsem k tomu také doplnil, že autor díla - knihy, resp. držitel práv se může úspěšně domáchat ochrany.
Ano je to totéž a zrovna tak se nemůže domáhat nějaké ochrany ten co bez souhlasu okopíroval nějaký film a zveřejnil ho.
Jo - to je jako oblast ochrany autorských práv daleko šiší a týká se i patentů objevů a t.d. A že se u nás i celosvětově neřeší je pravda. Kdyby se jí věnovalo tolik úsilí jako ochraně armády či bankovnictví, tak jsme dnes někde jinde. Ovšem to by ze spousty milionářů byli rázem žebráci a to je asi ten pádný důvod proč je to jak to je.
To se běžně stává.
Takhle před pár lety "použil" mojí práci externí spolupracovník časopisu Abc. Modeloval jsem ve 3D rozhledny do GoogleEarth a pak vidim že v časopise vyšla vystřihovánka kde podle textur a různých zjednodušení bylo jasné, že je to do puntíku ta moje. Nedá se říct, že by mě to vytočilo, ale napsal jsem jim. Poslali omluvu a rozvázali s ním spolupráci. Né jen kvůli mě, ale zjistili, že na všech svých "dílech" použil cizí modely - program je pak automaticky dokáže převést na vystřihovánky, "autor" dodělal jen návod a popis.
Přitom stačilo, že by mi napsal, já bych byl rád, že moje "dílo" bude mít další využití. Žádné prachy bych nechtěl, pro to jsem to nemodeloval ...
No,
tohle by mi asi nestačilo.
Jestli si hoch založil byznys ma tom, že skanuje staré knížky o umění a prodává je, myslím - viz přípis kolegy Jrr, pouští se na tenký led, ale nehodlám mu do toho foukat. Je mi to fuk.
Fuk mi není, že ukradl, to co dávám grátis, a prodává. Ono to pro něj bylo jednodušší, protože jsem měl ty linky trochu utajené, u jmen autorů, ne pohromadě jako knihy on-line, takže se k nim dostal jen ten, kdo se cíleně zajímal o nějaké jméno. Nemyslím si, že má šanci na komerční úspěch, lidi nejsou až tak blbý a když někdo zadá do vyhledávače "československé sklo" uvidíš co mu vyjede...
Takže prostě jen zmíní, že není dobrý nápad kupovat to co je jinde zadarmo, no a ty věci opatřují vodoznakem, ale to je taky voser a prace k prdu.
Jasně, že to redakci prodával.
Ale kdyby se dopředu zeptal a mě uvedl jako autora podkladu (a redakce by to tedy věděla), to by mi stačilo. Případně nějakej ten výtisk. Takhle jsem to měl s fotkami letadel ... dokonce někdy i nějakej ten obolus :o)
Teď koukám, že rozhlednu Štěpánku někdo použil i k tvorbě výukového materiálu na ČVUT, jako "vlastní model" ...
https://www.fa.cvut.cz/studium/predmety...
Na jednu stranu to potěší, na druhou zamrzí, že neuvede "autora" :o(
Taky se mi jednou poštěstilo. Byli jsme na kole u Baltu, napsala jsem z toho blog (zveřejněný byl tenkrát jinde, ne tady, ale odkaz jsem tu někam házela).
Pak mezi cyklistickými nabídkami cestovních kanceláří byla i cyklostezka Odra-Nisa. Byla jsem zvědavá, jak to plánují, proklikla se do katalogu cestovky - a s překvapením zjistila, že popis cesty je napsaný podle mého blogu. Nebylo to v žádném případně natvrdo obšlehnuté, to by při tom rozsahu ani nešlo, ale obraty a volba slov jednoznačně ukazovaly na to, že můj blog v té cestovce četli.
Tohle bylo z kategorie, že to potěšilo.
Mě obšlehnul nekrolog Františka Víznera, který jsem napsal hned o ráno, co mi paní Víznerová volala, že Franitšek zemřel kurátor UMPRUM Dr. Hlavek a publikoval v Skláři a keramikovi o měsíc později.
Ale nezlobím se na něj.
On si to Dr. Hlaveš čítá a vím, že to neudělal schválně ani úmyslně, prostě si myslel, že jsou to jeho myšlenky a slova. On František se prostě choval jistým způsobem, a charakteristickým způsobem hovořil , jeho "volejte, volejte kdykoliv, ve dne, v noci, volejte" zná každý, kdo ho párkrát navšívil, stejně jako výrok "nejdokonalejším tvarem je koule, nevím co se pořád snažíme vymýšlet...".
No a tak to tam Hlavše nakladl prostě mými slovy, a to, že to neudělal úmyslně dokazuje i to, že mi jeden výtisk věnoval.
Takže možná, když prostě slova k dané věci sedí, přijme je někdo za své.
To ovšem nebyl případ tohohle pána, ten naprosto čistě ukradl moje skany a začal je prodávat.
Budiž mu přičtěno ke cti, že sice psal "že neví odkud se mu to tam vzalo" ale okamžitě to z prodeje stáhnul a prachy mě prý vrací.
Tak by to mělo být.
To slečna Otmarová psala diplomku o "Sběratelství čs. skla" a hned v úvodu napsala, 10 let poté co jsem odstartoval web na toto téma, že "tématu československého skla nebyla u nás dosud věnována pozornost" a pak pilně vybírala můj web včetně obrázků. No, a aby to bylo vědecky, měla všechno pěkně ozdrojované, za každou druhou větou odkaz na literaturu, jen tu, ze které opisovala důsledně nezmínila. No, a vedoucí práce byl namachrovanej, že si všechno vyhledala po knihovnách a že o cs-sklu nic asi nevěděla. Google ho hodí na prvním místě, ale i tak by o něm nemusela vědět.
Ale když z něj vydolovala obrázky, a zase, stejné chyby, stejně potrhané stránky, jako na potvoru jsou ty moje. No je to jasné, přeci neuvede v literatuře zdroj, ze kterého to opsala.
Pan docent, vedoucí diplomky usvědčen dělá mrtvého brouka, asi jej povzbudím přes šéf akatedry k lepším výkonům :-)
Nechci ti brát iluze, ale to, že si koupíš starou knížku a naskenuješ ji, ti rozhodně nedává právo šířit ji po internetu. Možná s dobrým úmyslem, ale udělal jsi totéž, jako ti, co si v kině natáčí kamerou film a pak ho nasypou na uložto!
Pokud nemáš svolení od autora knížek, obávám se, že z pohledu zákona si nemáte vůbec co vyčítat. Jim by možná přitížilo, že na tom vydělávají, ale mohli by to klidně otočit tak, že naopak ty jsi je uvedl omyl, protože jsi to na webu prezentoval jako volně šířitelné materiály... ;-)
Slyšel jsem o spoustě podobných případů, kdy někdo chtěl zachránit téměř zapomenutý film, vystopoval jednu z posledních pásek na světě, zdigitalizoval, vyčistil a nahrál na Youtube. Možná čekal vděk, ale video mu záhy smazali a účet zablokovali...
Veškerá argumentace, že to zveřejnil v zájmu zachování pro příští generace, nikomu nevznikla škoda, společnost, co to natáčela, už dávno zanikla a zůčastnění lidé jsou mrtví, takže nemá koho kontaktovat a jak získat oficiální souhlas... všechno marné, autorská práva nejsou trhací kalendář... ;-)
No - mám dojem, že platil zákon, který umožnoval po uplynutí určité doby všeobecné používání jak uměleckých děl, tak i vynálezů. Jak je to dnes, nevím. Ale tahle asi penězi zpitomělá doba umožňuje aby i staleté věci byly pod ochranou "autorských práv" které už ani autora nemají, mají jen majitele. Stejně jako třeba ona spousta předrežimových filmů kde majitelem byl stát a ejhle, po změně režimu najednou vyskočila spousta "majitelů licencí" kteří na vytváření neměli ani ten nejmenší podíl. Tu je např. problematická i ona OSA a podobné instituce. Jejich význam a právo existence mohou ovšem hodnotit jen autoři děl které ochraňují....
Zákon platí stále. Majetková autorská práva trvají 70 let po úmrtí autora.
Dík za informaci. Ohledně patentů mám ale dojem že tomu tak není, pokud je někdo u úřadu neobnovuje.
Ono je to poměrně složité, ale základní lhůta je myslím 70 let od smrti posledního z autorů. Nejsem právník, něco se počítá i 50 let od vydání/zveřejnění, jsou tam i jiné lhůty a bude to hodně komplikované tím, že na vzniku díla se většinou podílí více osob a společností, každý má nějaká práva, některá se potom i dědí...
Obecně je to mrtě dlouhá doba a Jindra by si měl být hodně jistý svou právní situací než do toho začne šťourat... ;-)
Komentovat OSA a podobné vyděrače raději nebudu... :-D
Jo, vycházím z principu - není žalobce - není soudce, nikdo na tom nemůže vydělat, proto nikdo pravděpodobně žalovat nebude, zatím se to neděje.
On charakter těch publikací je jiný, než aby se někdo prsil autorstvím. Autor předmluvy v katalogu k výstavě se necítí být Dumasem :-)
Každopádně by bylo ideální souhlas od autora mít, třeba i jen neformální v odpovědi v mailu. Ono skutečnému autorovi to může být srdečně jedno, ozvat se mohou až pozůstalí, kteří zjistí, že jejich děd něco napsal a zkusit z toho vytřískat peníze...
než bych se s tím radši pár knížek zahesluju, kdyby někdo chtěl chytračit, ale nebojím se
navíc, k některým těm tendenčním žvástům by se asi neradi autoři hlásili
zajímavé jsou fotografie, ty u těhle věcí jsou podstatné, ovšem jejich tisk tenrát, všechno dost deklasuje
Problém je se současníky, zvláště těmi "aukráky". Někteří z nich dost křečovitě hledali, jestli jsem je "neokrad", o jejich snímek vázičky,co byla vystavena k prodeji. Ti mají velké oči - udělal jsem DVD - plácnul to na Aukro po třech stovkách, napsal jsem že mám k dispozici 100 kusů a to jim to začalo v hlavě šrotovat - vydělá 300 tisíc!!!
Pochopitelně desetinu, vypaluješ podle potřeby, a navíc, jako na potvoru, ani snímeček,na kterém by se chytli, všechno moje nwbo kámošů.
To je fakt voser, strašně to komplikuje sestavení jakékoliv databáze věcí - dělám to tak, že si tam šoupnu "nelegální" foto pro své účely, a buď se mi podaří sehnat legála, nebo prostě to nesmí mezi lidi.
Takže moje soukromá databáze je 2x větší, než ta, o kterou se mohu podělit, a to je škoda - limituje to sdílené znalosti.
Přesně případ Favorita, tyhle inzertní servery by měli být vyjmuty,nejedná se o umělecká díla, ale fotky určené k tomu, aby se ta věc prodala.
Připadá mi to, že někdy jsme až moc byrokratočtí.
To už je tvůj boj, jak se s tím popasuješ... :-)
Ono třeba USA, co vím, uznává v autorském právu "fair use", do čehož se dá napasovat leccos, třeba několika sekundovou ukázku v parodii. U nás sice nějaké vyjímky existují, ale situace selského rozumu to zdaleka nepokrývá (že autorovi nevzniká újma nestačí).
Kdysi jsem jedné české vyjímky využil. Při obhajobě diplomky jsem používal screenshoty z Mapy.cz a od Google map, přes které jsem kreslil naměřená data. Samozřejmě jsem u každého obrázku měl uveden původ map jako citaci, ale jako celek jsem to pojistil tím, že diplomku považuji za "školní představení", kde kupodivu ochrana autorských práv neplatí... ;-)
Já to za "boj" nepovažuji, neřeším.
Na fotky on line z on line zdroje zřejmě musí stačit odkaz, jinak by ten Pinterest nemohl fungovat. Na té stránce je většina fotek vytahaná z mého webu, ovšem když na fotku klidkneš, ke zdroji se postupně proklikáš. Nikdo se mě na souhlas neptal, paní Helena jich vytahala do svého alba stovky.
Takhle ten Pinterest funguje.
Je zajímavé, že v Pinech fotka zůstane viset, i když ty odkazy přestanou fungovat, někdo si stáhne fotku, vloží do pinu i s odkazem, ovšem stránka, na kterou to ukazovalo zmizí, zrušili ji, aktualizovali. Přesto vše je legální - tedy v tom Pinterestu.
Nějak to právně ošetřený bejt musí, když jim to funguje...
Tohle je naprosto jiná věc.
Většinově nejde o knihy ale katalogy, vzorové knihy, propagační materiály, časopisy a tak.
Ty knížky, je jich tam pár, jsou spíše už dokumenty, nikdo je znovu nevydá, bídné reprodukce fotografií, tendenční bolševické řeči "kunsthistoriků" té doby.
Pro sběratele mají cenu jen v tom, že potvrzují identifikaci díla. Řekl bych, že to jsou to spíše historické dokumenty. Funguje to dvanáctý rok, a není žalobce, není nikoho, kdo by se domáhal práv, jen řada spokojených kunshistoriků, se všemi co se sklem zabývají jsem v přátelském kontaktu.
Majetková škoda nevzniká, neobohacuji se na nikom, spíše jen furt platím.
Hlavu s toho nemám, ale jsem si vědom, že právní výklady mohou být nejrůznější.
Případ toho hocha je jiný.
Ten nejen že ani knihu nekoupil a neoskanoval, jen ji ukradnul z mého webu, a prodává.
To všechno co píšeš by ti mohli započíst jako polehčující okolnost s tím, že jsi řekněme jednal v dobré víře. :-)
Z pohledu zákona jsou to všechno díla...
Dokud není žalobce, nikdo nemá důvod to řešit, jen pozor na to, aby si dotyčný neřekl, že ti taky zavaří... v duchu já nechci novou kozu, já chci, aby sousedovi chcípla taky... ;-)
Ne, to se nestane.
Právě jsem dostal mail.
Nabídku z webu stahují, peníze mi vrací.
Tím to pro mě končí.
Jinak, jsou tu dvě věci - autorství - to nikdo nepopírá, naopak, autor je uváděn a popularizován - a pak majetková práva k publikaci, kterou za bolševika měla nějaká instituce, nikoliv jedinec a ta na někoho přešla, třeba Classexport nějak skončil. Socialismus si pohlídal, aby autoři neměli žádná majetková práva, takže i jejich potomci jsou bez šance.
A protože na tom nejde nic vydělat, nebude se tím nikdo zabývat, u toho Glassexportu šlo jinde o jiné věci, jsem v klidu.
Vítej na internetu!
Pro některé lidi je cokoliv zveřejněného na webu veřejným majetkem :(
Kdysi jsem si udělal nějaké webové stránky o plachtění, kde jsem si zkoušel HTML, později jsem našel jejich kopii zakomponovanou do jiných stránek, včetně CSS. (Pár lidí se tedy slušně zeptalo, jestli můžou části textu použít nebo aspoň uvedli autora)
Podobně autor webu Leteckabadatelna.cz zjistil, že v jedné nově vydané knize jsou doslova převzaty části textu z jeho webu.
No, nedělám to první den.
Že si někdo něco vypujčí mi nevadí a někd mi to bazírování na autorství připadá zpozdilé, zvláště v téhle digi době.
Slušností bývá zmínit zdroj, a ve velké většině se to děje.
Tohle je ovšem zcela něco jiného.
Tak asi uvažuje spousta lidí. Je však třeba rozlišit zda jde o nějakou obecnou fotku či dílo na kterém autor pracoval třeba měsíce a navíc zda se tím někdo na jeho věci neobohacuje. To je pak parazitizmus, kterého je kolem stále dost. A nejen v těhle případech. Proto jsem taky zmínil onu OSA, kdy dneska vpodstatě nelze ani v hospodě či na foru pustit radio či muziku z předválečné doby, i když je to dle termínu - viz výše beztrestné.
Rozumíte prosím někdo sledování zásilek z Číny?
Nejdřív mi napíšou, že dorazila do destination city a o několik dní později do country of destination. Proč sakra nemůžou u každého záznamu napsat název země/města, abych aspoň tušil, kde se ten balík ve skutečnosti courá?
Jan 8, 2021 3:31am
DEPARTURE TO COUNTRY OF DESTINATION
Jan 7, 2021 11:40pm
PARCEL IS HANDLED
Jan 7, 2021 10:00am
COLLECTED FROM DESTINATION WAREHOURSE TIL
Jan 4, 2021 8:58pm
ARRIVED IN DESTINATION CITY TIL
Dec 16, 2020 8:03am
READY TO DEPARTED FROM RAILWAY STATION
Dec 14, 2020 10:00am
EXPORT CUSTOMS CLEARED
Dec 7, 2020 4:54pm
ITEM DESPATCHED TO TRANSSHIPMENT HUB SHANGHAI
Dec 7, 2020 4:10am
ITEM IS ANNOUNCED / BPOST RECEIVED THE INFORMATION
Dec 3, 2020 1:28pm
PROCESSED AT ORIGIN HUB SHANGHAI
Dec 3, 2020 1:27pm
RECEIVED SHIPMENT SHANGHAI
Dec 2, 2020 12:20am
Tracking number provided
A kde to sleduješ? Na jejich vyhledávání,nebo 17 Track? Ty zásilky mnohdy cestují složitými cestami. Já mám tu svou předposlední už od 30.12. Praha,dostat se k příjezdům.
Přímo na www.ebay.com/myb/Summary klikám na Tracking number. Dřív jsem používal 17track, ale na ty aktuální čísla mi nefunguje.
Dostanu tam vybrat, zda číslo patří Bpost nebo Bpost international, což je samo o sobě divné, že by to z Číny posílali přes Belgickou poštu a když teda zvolím Bpost international, tak mi ukáže tři nejstarší záznamy a pak už nic.
Tak se spíš ptám, jestli není třeba lepší způsob, jak se dozvědět, kde se zrovna balík toulá... i když mi je jasné, že nic jiného než čekat, stejně nejde. :-)
S tím zasíláním je to vůbec zajímavé. Nevím,možná je chyba u mně,ale dříve byla možnost si dopravce vybrat. To mělo výhodu s celními poplatky. Když člověk vybral třeba Post NL,tak mu zásilka přišla ze skladu v EU a bez dalších poplatků. Dnes se v nabídkách obvykle píše,že dopravce si vybere firma sama. To je možná i ten důvod,proč u Tvé zásilky je uvedená belgická pošta.
Re: "Rozumíte prosím někdo sledování zásilek z Číny?"
Ne.
A hlavně nerozumím tomu, proč někdo objednává něco z Číny.
Že čínské plagiáty jsou nekvalitní, to už se za poslední roky měl možnost přesvědčit snad každý. Já na to narážím tehdy, když mi do ruky neúmyslně doputuje cosi čínského. Naposledy svařovací hořák, pro který jsem extra jel do Roudnice nad Labem, abych měl echt českou Mevu. Doma to rozbalím, a na tom vyraženo - čajna. :-(
Že kupovat čínu je vyhazování peněz, to už SNAD lidé začínají chápat. I když na to nedbají. Pochopit, že objednáním čehokoli z Číny de facto likviduji místní výrobu, to už chce fištrón, to už nedá každý. A Čapkovy Mloky také asi četl málokdo...
Vznikající závislost na ťamanovi mi vadí více, než dejme tomu argumenty o neekologické přepravě přes půl světa. Což je také pravda, ale ta likvidace místních výrobních zdrojů mi vadí více.
Argumenty, že z Číny je všechno, a ať se podívám třeba do útrob svého počítače, jsou liché. To tak nějak nemohu snadno ovlivnit. No ale aktivně si koupit něco z číny na čínském e-shopu, to už je jiná liga.
Nákupy z Číny jsou jedna z věcí, které nechápu, vadí mi, ale nemohu s nimi nic udělat.
Kecy, prdy, kuličky. Nesmyslné moralizování. Řekni mi důvod, proč si odtud nekoupit třeba soupravičku na odvzdušňování brzd - dá se koupit značková, vymakanější, ale pro moji potřebu funkčně shodná a vyhovující. Nebo kazetu s vyhovujícím rozsahem, co u nás není k dostání. Pátý řetěz a teprv se začínají projevovat stopy opotřebení (za padesátku samozřejmě nebyla, to bych neriskoval). Nebo stupačky na motorku. Souběh s tím, co se prodává u nás, akorát že za kurefsky jiné ceny. A nebo třeba smršťovací bužírky. Atd atd... Musí se vybírat a nekupovat to nejlevnější. A nebo koupit nejlevnější, ale s vědomím, že kvalita bývá naprosto úměrná ceně.
Re: "Řekni mi důvod."
Řeknu Ti dva.
1. Ničíš férovou možnost fungování místní konkurence, potažmo potenciální zdroj obživy svých místních "soukmenovců".
2. Nevěřím na oteplování způsobené člověkem . Přesto cítím, že když Tvoje soupravička na odvzdušňování brzd jede přes půl světa, protože je o pár zlaťáků levnější, není to pro planetu až tak úplně fajn.
Třetí důvod o ekonomickém posilování Číny, o jinakosti Číny a o tom, zda je či není vhodné, aby se tato kultura cpala do Evropy, nyní pominu. Na to teď není vhodná hodina, ani na to není vhodný prosto zde.
Jakou konkurenci máš na mysli ? Tu, co to od číňanů koupí a mě tady prodá ? Nebo myslíš jako že to bere práci našim lisovnám plastů ? Co jsem v bejvalý práci zažil, tak nestíhaly ani lisovny, ani nástrojárny s formama. O nedostatku nástrojařů i obsluh lisů ani nemluvě. To bych se těch ftákovin nemusel nikdy dočkat....
No a nejsem si tak úplně jistej, že kdyby se mělo všechno dělat všude, že by to bylo ekologicky výhodnější.
Re: "Jakou konkurenci máš na mysli ?"
Psals třeba o kazetě a o řetězu, že? Nerozumím, proč teď píšeš o lisovnách plastů.
Takže mám třeba na mysli výrobce řetězů tuším ve Strakonicích.
O výrobci kol v Rokycanech, který krachnul pod návalem levných horáků bůhsuďodkud, raději psát nebudu. Protože to by zase byla debata Zastaralé, Nemoderní, Nekvalitní.
Tak soupravičku na odvzdušnění jsi zmínil v předchozím příspěvku ty, tak jsem jen navázal. A ta je z plastu.
Ty vozíš na kolech řetězy ze Strakonic ? Co vím, tak dělají akorát motocyklové, průmyslové a různé speciální. Na kola ne. Takže nejde o žádnou konkurenci.
S kolama z Rokycan jsem si užil svoje. A i tehdy, když postavili nějaký funkční speciál, tak to byly trubky Reynolds a díly Shimano nebo Campagnolo. Takže v současné terminologii "montovna".
A krapet odbočím - na jiném místě sháníš středovou misku bez drážek, s dírkama pro klíč.
Takovou jsem snad ani nikdy nepotkal. S dírkama tu protilehlou. S osazením měly na osazení zploštění. Takovou bych tu měl, sundanou ze stařičkého kola, zahumusenou, takže zatím netuším, v jakém stavu je ložisková dráha.
Re: "A krapet odbočím - na jiném místě sháníš středovou misku bez drážek, s dírkama pro klíč.
Takovou jsem snad ani nikdy nepotkal."
Ano. Ukazuje se, že jsem měl v představách o miskách pěkný hokej.
Už jsem tu misku moc chtěl, a tak jsem e-mailem oslovil i jeden cykloservis. Jestli jim náhodou nezbyla třeba i nějaká starší po nějaké výměně středu. A náhoda tomu chtěla, že jsem oslovil...
Pozor, bude reklama.
Cykloservis Velo Fiala z Prahy 6 - Bílé hory
je neobyčejně ochotný a vstřícný i k drobným potřebám cyklisty.
Pohov, konec reklamy.
... že jsem oslovil člověka, který se mi věnoval a e-mailem napsal info o miskách a co může nabídnout. Když jsem tam v pátek 8. 1. 2021 přišel, dokonce mi pan Fiala sám od sebe nabídl, že když mu nechám zálohu 100 korun (ano, pouhou stovku!), tak mi půjčí domů klíč na utažení misek! Neuvěřitelné.
Až bude čas, tak to přehledně třeba hodím sem na web. Možná, že ujasnění si misek přijde vhod i jiným miskovým lamám, než jsem já :-)
Tys třeba věděl, že (socialistická) miska pro kuličky je uvnitř jiná, než (socialistická) miska pro zapouzdřenou osu středu?
Takže tímto apeluji na naše kolegyně tam z těch končin, kde světla již nehoří a bílá paní šla už dávno spát, aby případně nakupovaly u Velo Fiala.
Ale pozor, je nutné si k nákupu vyžádat pana Fialu. Protože ten strejda u pultu ví naopak houbec, mě chtěl nacpat nesprávné misky...
Tak miska na kuličky má dráhu a "miska" na zapouzdřený jen drží ten samotný zapouzdřený střed (plastová sranda). Jestli jsem teda správně pochopil, na co se ptáš.
A jak je to teda, dělaly se ty misky s osazením i s dírama na klíč, nebo jen se zploštěním, později s drážkou ?
Mám tu i misku, na které je jako pyramida "šroubový" šestihran. Z jaké epochy pochází, netuším.
Socialistická miska středu určitě není plastová sranda. Asi si změním nick na Sysifos ;-)
Až bude čas, tak to přehledně třeba hodím sem na web. Možná, že ujasnění si misek přijde vhod i jiným miskovým lamám, než jsem já :-)
Copak tady za sociku byly nějaké zapouzdřené středy? Myslím teda favoriťácké.
Nebo čemu ty říkáš "zapouzdřený" střed?
Ale Rondo. Tohle Tě opravdu není hodno. Máš to zapotřebí? Nevěřím, že nevíš o socialistické zapouzdřené ose středu. Dneska to nějak nejsi Ty.
Zapouzdřenou osu středu Favorit (ne Walter) jsem koupil v roce 1988 v podnikové prodejně v Praze - Karlíně. Stála 93,- Kčs.
Ten doprovodný obrázek je samosebou koláž a podvod, to jsem teď jen tak narychlo sbastlil barvičkama...
Zato ty jsi v nebývalé formě. Zkus bejt na každého ještě jedovatější, když se ostatní s tebou baví slušně. Hádej co si vykoleduješ. Taky to umím ;-)
Zapouzdřený střed jsem skutečně nepotkal (byl zázrak sehnat vůbec nějaký). Musela to být novinka těsně před plyšákem. Byl ten střed určitě Favorit?
Rok na to už mě Favorit vůbec nezajímal, naštěstí už jsme i tady dosáhli na funkční a spolehlivá kola a součástky.
Re: Favorit1970: "Zapouzdřenou osu středu Favorit (ne Walter) jsem koupil v roce 1988 V PODNIKOVÉ PRODEJNĚ..."
Re: ronda: "Byl ten střed určitě Favorit?"
No když myslíš, tak teda ne. A ty misky k tomu byly plastové.
Víš co, Sašo? Di do prdele.
Nevím, co takhle v neděli chlemtáš, ale zkusím počkat až se z toho vyspíš. Třeba s tebou bude zase rozumná řeč.
Re: ronda: "Musela to být novinka těsně před plyšákem."
Jo, jo, úplně děsně těsně před převratem. MUSELO to tak být, když si to myslíš!
No a 87 je jako co ? Éra Zápotockýho ?
A houby Favorit. ZVL. Na to nevidíš ? Perestrojka, vznikaly kdejaké přidružené výroby a iniciativy. Favorit jel furt ten svůj středověk.
ZVL se prodával ještě kolem roku 2000 pod značkou Kinex.
A ano, měl plastové misky (šedé. černé). Šlo ho našroubovat i do původních ocelových misek Favorit s tím že se dovnitř do misky hodila velká podložka o venkovním průměru +- jako ten střed, jinak jsi měl L misku utopenou do rámu.
Jsem Kinex kupovala Růžence v roce 2016 a teď jsem ho sundávala. Daly se k tomu koupit i hliníkové misky :-)
A ano, musela se do toho dát do levé misky podložka, jinak to mezi miskama cestovalo. Na to jsem samozřejmě přišla až při ježdění a podložku si vyrobila z tvrdé gumy. Tenkrát jsem si ten střed nechávala nasadit v servisu, ti tam podložku nedali, ti uměli akorát šimáno...
Moc nerozumím těm sedmi mínusům. Když pominu ctitele, tak stejně alespoň několik lidí nesouhlasí. Zajímalo by mne s čím. S tím, že ZVL není Favorit, nebo že 1987 není konec socíku ?
Tak jsem ti tam fouknul osmej, jen tak, abych ti udělal radost, i když vůbec nevím, o čem je řeč.
Většina těch mínusáků to takhle dělá :-)
Dělal jsem ve firmě, kde se vyráběly i deštníky. Za nákupní cenu potahu z Hedvy se dal koupit celej čínskej vystřelovák. To prostě nešlo prorazit přes tyhle dumpingový ceny.
Bavíme se ještě o zboží objednávaném z čínských e-shopů, nebo už obecně o čínském zboží ?
Třeba ten deštník bych si napřímo z Číny neobjednával, zrovna tak, jako bych si ho nešel za padesátku (nebo za kolik ho tam mají) koupit na čongskou tržnici. To ty prachy radši pošlu na charitu a zmoknu tak jako tak...
Já s Favoritem souhlasim. A ty jsi dost bohatej na to, aby sis mohl koupit i ty kurefsky drahý stupačky.
Britové prý po válce kupovali domácí výrobky, i když byly třeba dražší a horší, než cizí - aby podpořili zruinovanou domácí ekonomiku. Vím, u nás tohle nemá šanci ...
S těma Britama jsi krapet mimo. Něco jiného je podpora místních výrobců nebo zemědělců a něco úplně jiného podpora pouhých šmelinářů (u čtyř až šestinásobné ceny už snad ani nejde o obchodníky).
Mimo to, přímo z Číny si objednávám buďto jen to, co se tady stejně ani neprodává, nebo to, co se tu, naprosto shodné, prodává násobně dráž. Jsou to vesměs cetky za pár korun, dražší nebo složitější věc ani náhodou, to bych neriskoval. Takže naše obchodníky v průměru ročně ukrátím tak o dvě, tři stovky.
Navíc naše ekonomika není zruinovaná, i když proto dělají možné i nemožné.
Jestli si objednáš pár drobností za pár stovek do roka, tak to fakt ekonomiku moc neovlivní. Já i tohle, pokud to nutně potřebuju přesto koupim raději přes místního obchodníka (obchodování nepovažuju obecně za sprostou činnost).
To já taky ne. Jestli jsi pozorně četl, co jsem psal o tom, co přímo z Číny objednávám - v naprosté většině jen věci, které se tu ani neprodávají (nebo je tu prodává někdo, kdo je objednal na Alíkovi a pak si pár set procent narazí). Naprostou většinu peněz utrácím u obchodníků u nás, jen výjimečně jinde v Evropě.
Ale nakonec, i ty čínské e-shopy, to jsou taky obchodníci, žádná sprostá činnost ;-)
Pohádka hezká, ale u spousty věcí máš reálně dvě možnosti. Buď si ten čínský výrobek koupíš od českého prodejce nebo si to z té Číny objednáš sám. Ta druhá možnost sice trvá dlouho, ale bývá několikrát levnější.
Je to smutné, ale v Evropě, natož v Česku už se toho dávno moc nevyrábí. Koupit výrobek, který by nebyl vyroben v Číně (nebo poblíž Číny) je dost výzva nejen u Elektroniky.
Často nejde o plagiáty, ale stejnou věc s různou nálekou...
Ale jestli myslíš, že spasíš svět, když objednáš z Českého obchodu, který toho vzal z Číny celou krabici a tady to prodává za desetinásobek...
Jsou věci, které bych z Číny neobjednával (primárně kvůli záruce), ale blbosti jako stativový kloub viz obrázek tady nejen nikdo nevyrábí, ale fakt by to nebylo za 60 Kč včetně poštovného... :-)
Re: "Ale jestli myslíš, že spasíš svět..."
To přeci netvrdím.
Nenesu papír od svačiny z lesa domů proto, abych spasil svět.
Neplatím jízdné v tramvaji bez revizora proto, abych spasil svět.
Neupřednostňuju evropskou výrobu proto, abych spasil svět.
Prostě některé věci nedělám proto, že jsou mi protivné.
A nikoho nenutím, aby to dělal také tak. Dokonce ani nikoho nenutím, aby to cítil stejně.
Mimochodem, jak Tě napadlo to o spasení světa? Či máš pocit, že svět spasení potřebuje? Škodí mu něco? Co? Nákupy z Číny? Je věta o tom, že já svět nespasím, pokus zahnat černé svědomí?
:-)
Tohle bych pochopil kdyby kvůli tomu tvému jednomu balíčků museli v vypravit extra kamion a kontejnerem. Vždyť těch balíčků tam jede naráz pro celou Evropu. A pak není důvod platit víc než je potřeba a to platí od nepaměti a zvlášť pro ty co si na to musí vydělat a jejich příjmy příliš nepřevyšují průměr.
Ona ta kontejnerová loď jede kvůli jednomu balíčku Lelka 1, kvůli jednomu balíčku Lelka 2, kvůli jednomu balíčku Lelka 358 263.
Kdyby si každý jeden z těch 358 263 Lelků objednal v Evropě, třeba by cena také mohla klesnout. Nebo mám někde chybu v úvaze?
Máš a dost velkou. Těch 358263 by si zboží nejspíš objednalo a ta loď by sem s tím jela tak jako tak, jenom by ta cena určitě nižší nebyla, protože by nešla nejméně přes dva další obchodníky, co by na tom chtěli také vydělat svých nějakých 20 procent. Skutečně není žádný důvod živit dva další obchodníky (překupníky) když to jde bez nich. Když to jinak nejde, tak je zaplatím, ale skuetečně není důvod zbytečně utrácet víc než je potřeba.
Ty peníze co neutratím za jednu věc utratím radši třeba v restauraci za dobré jídlo a pití a dám vydělat někomu co vytváří nějaké hodnoty.
Re: Favorit1970: "Kdyby si každý jeden z těch 358 263 Lelků objednal v Evropě..."
Re: Lelek-nakole: "... ta loď by sem s tím jela tak jako tak..."
Nerozumím.
Co je tak složitého na tom pochopit, že když to objednám u obchodníka v Číně, že vynechávám nejméně další dva obchodníky (překupníky) a tím pádem platím podstatně míň za totéž zboží. Utratím tam mnohem míň a ty ušetření peníze můžu utratit třeba u toho kdo vytváří nějakou hodnotu.
Nevim jak jinak to napsat abys porozuměl, že je zbytečné platit víc než je nutné.
Kristepane. Píši o tom, že když si každý jeden z těch 358 263 Lelků objedná v Evropě, dostane se EVROPSKÁ CENA možná na tu čínskou.
V Evropě. Evropská cena. V Evropě. Evropská cena. V Evropě. Evropská cena.
Nevim jak jinak to napsat abys porozuměl.
A promiň, že jsem očekával, že pochopíš širší a dlouhodobější souvislosti.
Když si to objednáš v Evropě a nebude to zrovna jedna mála věcí, co se v EU ještě vyrábí, tak stejně dostaneš věc vyrobenou v Číně, akorát na tom vydělá jeden nebo více překupníků cestou.
Když to vezmeme do důsledku, tak objednat přímo z Číny může být dokonce i ekologičtější, protože balík pro tebe zabalí už v té Číně, zatímco přes generálního dodavatele, distributora, sklad, velkoobchod, maloobchod, e-shop se ta Čínská věc musí několikrát rozbalit a znovu zabalit, lepit cedulky, přidávat návody... ;-)
Asi bychom se shodli na tom, že nechat Čínu takhle vyrůst byla ze strany EU+USA zásadní hloupost, teď už je na Číně celý svět závislý. To ale vyčítej politikům a né nám.
Je třeba připomenout,že ony i ty přepravní společnosti zaměstnávají lidi,kteří se tou přepravou zásilek živí a ti by přišli o práci. Mně se to líbí i proto,že to považuji za takového Ježíška,když na mně ten skutečný kašle. Objednávám si dárky a čekám a těším se až přijdou.
"nechat Čínu vyrůst" - na tom nepracují jenom nějaké neosobní EU+USA, ale i ty miliony jednotlivců, co si tam objednávají kdejakou, časti i nepotřebnou, pitominu jen proto, že je to "levnější" :-(
Ty jsi v počátcích rozmachu Číny zkoumal při nákupech, jestli jsou ve spotřebičích nějaké čínské komponenty, nebo jak se to má s materiálama na tebou nakupované hadry, boty ?
Nebo tě taky potěšila lepší cenová dostupnost zboží ?
Tyhle moralistické plky mi připomínají na západě a v USA dnes módní post kolonizační sebemrskačství. Sice jsme na tom spokojeně vyrostli, lebedíme si v tom, ale opravdu upřímně se za to stydíme...
Počátek čínskýho rozmachu jsem prožil jako dítě (šedesátá léta). A původ zboží, které kupuju mě zajímá už dlouho - mám se za to stydět?
Mám na mysli ten rozmach od osmdesátek, spíš devadesátek, kdy se do Číny začala masově stěhovat výroba kdečeho.
O původ zboží jsi se jenom zajímal, nebo jsi to i nějak selektoval, vyhledával radši dražší, nebo třeba ne úplně vyhovující zboží, ale ryze české nebo evropské ? Tak nějak z přesvědčeni.
Nic proti tomu nemám, každý má nějakého koníčka. Jen si myslím, že zrovna tudy cesta k prosperitě nevede.
Výroba se tam stěhovala od těch šedesátek. Jen my tady za zdí jsme to moc neviděli.
A zboží - prostě když si můžu vybrat, vynechám Čínu, pokud to nejde, raději koupim tady, než napřímo. Ale taky nemám problém si to prostě nekoupit. Nemusim mít všechno, stejně jsou to jenom věci, ne? Asi tedy přesvědčení :o)
Tak EU/USA měly možnost už před lety nastavit cla a byrokratické překážky tak, aby se vozit zboží z Číny nevyplatilo.
Nemůžeš vyčítat firmám, že se chovají tržně a přesunuly výrobu do Číny. Ruka trhu působí neúprosně, náklady tam jsou výrazně nižší a když tam už vyrábí konkurence, pokud nemáš fakt vyjímečné zboží, musíš to udělat taky, jinak nepřežiješ.
A stejně tak nemůžeš vyčítat spotřebitelům, že se chovají tržně a nechtějí kupovat stejné zboží zbytečně draho. Já bych to ani těm prodejcům nevyčítal. Objednají krabici zboží z Číny a tady prodávají za 2 až 10ti násobek, ale naoplátku nesou riziko reklamací a vrácení zboží ve 14d lhůtě a podobně. Prostě něco za něco, to si každý musí zvážit...
Ale pro zajímavost mi prosím napiš, kde si můžu objednat kvalitní osmirychlostní řetěz a kazetu, aby to bylo skutečně vyrobeno v České republice, jo? ;-)
Protože to, co prodávají české obchody bude v lepším případě z Malaisie...
Od japonské firmy, nebo přímo v Japonsku vyrobený ? Většinou doma dělají nějaké fajnšmekroviny a vývoj, tenhle spotřebák se pak bouchá po okolních "koloniích".
A jaký rozdíl mezi cínským a japonským pro naši ekonomiku a průmysl ?
Třeba si alespoň pohlídaj, aby to nedělaly děti, uvažujou o ekologii výroby, atd. Na nás to přímý vliv nemá žádný, to máš recht.
A už si někde viděl dotaz jak a kde nakoupit nějakou běžnou věc co nejdráž? :-)
To mně by stačil, ale začalo to pohoršením nad tím, že kupujeme jiné než České výrobky...
A pochybuju, že kontejnerová loď z Japonska bude výrazně lepší než ta z Číny... :-)
Hele, chci aby to vyznělo jako prudění, nicméně zrovna ten řetěz by moh být campa C9- byť je primárně 9, prý je kompaktibilní i s 8 kvalty.
(no a doufám, že aspoň jednu verzi v itálii vyrábí...)
Jeden čas jsem vozil, když byl za rozumnější cenu. Teď je za dvojnásobek oproti Sramu. Sice už jen ten pocit, že "Campa", ale prakticky to nic nepřináší, jen tahá prachy z kapsy.
A to víš nebo si to jen myslíš, že se cena dostane na stejnou jako když objednám a koupím přímo od obchodníka v Asii když vynechám další dva obchodníky v Evropě?
Z čeho a jakých výpočtů vycházíš, že to bude stejná cena?
V jiném vlákně naznačuješ, že studuješ (?) managament.
Co (jako manager) doporučíš výrobci, bude-li chtít snížit náklady? Nejspíš přesun tam, kde se vyrábí levněji (nejlevněji).
Po rozpadu sovětského bloku to byla východní Evropa (v některých výrobách je jí dosud), v současnosti je to Čína a státy jihovýchodní Asie
Re: "V jiném vlákně naznačuješ, že studuješ (?) managament".
Napsal jsem: "Smolím teď referát do školy na téma druhy živností".
To opravdu neznamená, že studuji managament :-))
Re: "Co (jako manager) doporučíš výrobci, bude-li chtít snížit náklady?"
Nic. Nejsem manager.
Pořád nic. Nesnědl jsem všechnu moudrost světa a nemám potřebu rozdávat doporučení na všechny strany.
Novotného nemusím, ale tentokrát to řek za mě ... https://cnn.iprima.cz/novotny-demonstranti-se...
No, klasické odvádění pozornosti od problému potencionální diskriminace části obyvatel.
Pravnuci obětí nemají vůbec žádná větší morální práva než pravnuci třeba dozorců z těch lágrů.
Nebyli u toho, nemohli to ovlivnit a nemohli si vybrat, komu a kde se narodí. Tyhle dědičné priority i viny mě už lezou krkem.
Ale dají se na tom dneska stavět zajímavé mediální nebo pseudopolitické kariéry.
Docela by mne zajímalo jak by tedy měl správně, a nezávadně, vypadat nějaký ten odznak, nálepka apod., aby z toho bylo hned jasné, že takto označený člověk je nenápadně pasován do druhé, třetí,... kategorie ;-)
A to jsem už někde četl názor, že i my Češi bysme měli mít černé svědomí kvůli dobám kolonialismu ;-)
Ta diskuse o nákupech z Číny se zajímavě rozjela. Co mě netěší, je vysoký počet vyjádření ve smyslu A kde teda jinde to mám koupit, když je to tam tak krásně levné...
Nákupy v Číně mají ale i jiné souvislosti.
"Přimějeme ho zaplatit vysokou cenu za jeho krátkozraké chování a politický oportunismus," řekl Wang, který je na návštěvě Německa. Dodal, že zpochybňování zásady jedné Číny znamená "znepřátelit si 1,4 miliardy Číňanů" a že čínská vláda a lid nebudou tolerovat takovou "otevřenou provokaci."
Nevadí Vám, že si žlutý soudruh dovolí otevřít držku na našeho spoluobčana? Nevadí Vám, že si žlutý soudruh dovolí zkoušet diktovat, co smíme a nesmíme? Nevadí Vám, že žlutý soudruh vyhrožuje, když se nechováme podle jeho představ.
Necítíte se poníženi, když takovým hovadům dáváte svoje peníze?
Už nikdy nic nekoupit v Číně - to je podle mě jediná možná adekvátní reakce.
Nikdy nic? :-))
Ignorovat tak mohutnou ekonomiku? Idealismus. Mimochodem my jsme si něco podobného tady už vyzkoušeli, zřejmě si na to zapomněl, že od fuj kapitalistů nikdy nic, a taky jsme tak blbě dopadli.
Zaplatit vysokou cenu, to jsi špatně pochopil!
On nemluvil o nákupech přes Ebay, ale o tom, že první verze koronaviru se Česku vyhýbala, protože jsme s nimi byli za dobře (že je vir rasově selektivní se ví od začátku), ale po tom, co je Vystrčil naštval, aktualizovali koronavir a českou DNA zapsali mezi primární cíle útoku... ;-)
Jinak jsem napsal už po několikáté, že nejde jen o to, že přímo z Číny je to levné, ale o to, že danou věc prostě jinde než v Číně (nebo její kolonii) nevyrábí. A co řeší nákup čínského zboží od místního překupníka? Nic!
A jen pro zajímavost, kolik součástek v počítači, na kterém teď píšeš, není z Číny? Nebo telefon, používaš?
Argumentace, že jsi to nekoupil v Číně, ale v Alze (a podobně) je jen pokrytectví.
Re: "Argumentace, že jsi to nekoupil v Číně, ale v Alze (a podobně) je jen pokrytectví."
Přestaň si vymýšlet a blábolit z cesty. Svět není jen Alík, Alza a Lídl, jakkoli je to pro organismy Tvého typu nepochopitelné.
Sám jsi pokrytec hledající argumenty, proč nelze nenakupovat v Číně.
Noťasy jsem si nakoupil do zásoby před lety, dokud to ještě bylo IBM a ne Lenovo. Ty tři na fotce mám doma, jeden v dodávce, jeden je ještě kdesi v hlubinách mého skladu.
Ty ThinkPady stačí čas od času vyčistit a jedou pořád.
Na fotce můžeš vidět i Siemens M65. Koupil jsem v roce 2004. Čas od času odejde procesor, kupoval jsem pak tyto telefony v bazarech, nyní "jedu" šestý.
Ty Alzo.
Vidíš, a já zoufale čekám, až se začnou dělat notebooky z 64 GB RAM, s 32 se to počítá hodiny a s 16ti pak dny :-)
Nabízí se otázka, zda to není blbě napsaný software, když mu 16GB RAM nestačí? ;-)
To máš 3D grafiku nebo prolamuješ hesla?
Ne, všechno jsou jen výpočty, velká matice, dejme tomu deset tisíc řádek a na pravé straně zase stovky vektorů - zatěžovacích stavů které tvoří tisíce kombinací a to všechno n, násobeno počtem věží na trase.
A to všechno v iteracích, prostě jedeš tak, že pro každou šprušli vyzkoušíš od nejmenšího profily z databáze než vyhoví a tak dostaneš první nástřel.
A jak změníš ty klacky, změní se ti jejich vlastní tíha i profil na ofukování a omrzání, vrátíš je do původního modelu, a znovu přepočítáš ty tisíce kombinací, znova pro tu změněné zatížení navrhuješ a tak dokola. Při třetí iteraci si to běžně sedne a už se profily nemění, někdy je potřeba čtvrtá.
Potřebuješ tu hromadu dat držet v šišce, jakmile se ti to swapuje na disk, bere to čas, i na ty sd disky. Nerozumím tomu jak je to udělaný, ale vím, že kluci co to píšou žádný blbci nejsou a léta tenhle problém rychlosti řeší. Čím větší RAM tím lépe, kluci jedou na 128 GB.
Ono je to celé taky trochu na uživateli.
Ti starší, co pamatují VGA a XTéčka se chovají rozumně, přemýšlí když věžičku zatěžují, a sestavují si kombinace chytře a sami tak, aby našli jen ty, které budou rozhodovat. Když k tomu přijde mladej kluk, a těch teď nabrali mraky, prostě nakliká co jde - třeba vítr - máme default 8 směrů kolem dokola, mladej chce bejt přesnější, dá si jich 36, a nechá automaticky vygenerovat všechny reálné kombinace co mohou nastat - a tam už funguje ta kombinatorika, udělá z toho gigantický výpočet. A ve finále dostane stejné výsledky, jako starej pardál, kterej prost ěví, co bude rozhodovat a a tím co je jen balast stroj nezatěžuje.
Jenže to není náš problém a naše úloha.
Může si naklikat tisíce kombinací strašně rychle a my mu to musíme co nejrychleji spočítat a ne ho nudtit přemýšlet. :-)
Blábolení? Pravda taky jsem jsem jezdil v Trabantu když se dalo jezdit v lepším. A když jsem pořídil feldu, tak by mě už ani nenapadlo se znovu shánět po Trabantu.
Chtěl jsem se tě zeptat jakém že to oblečení jezdíš na kole, ale ty určitě v manšestrákách a flanelce z osmdesátých let, tak si to užívej :-))
Na lepší si strašně rychle zvykneš a cesta zpátky, když musíš, je frustrující
Ach jo, další ideologie v praxi...
Stárnete hoši (Favorite, Lelku, rondo), leč ještě staří nejste.
Až budete staří, pochopíte že: "Pokud nejde o život, jde o houňo"
Až budu starej, půjde dost vážně i o to houňo...
???
Tady snad nejde o to, kde jsem co koupil, ale hlavně kde to bylo vyrobené, ne?
Každému je snad dneska jasné, že v dnešní době, a to vlastně už pěkných pár desítek let, jsou i u těch značkových "zápaďáckých" výrobků použity minimálně některé součástky nebo díly vyrobené v Číně. Pokud si nenechali vyrobit přímo tam celý ten vehikl... Ono tenkrát se na nějaké povinně označované "místo původu" před lety zas tak moc nehrálo...
Jinak sbírka noťasů dobrá ;-) Akorát Nevím co bych s tím dneska dělal, to je akorát fakt do té sbírky. Asi budeš dost omezený operačním systémem, do kterého jsou ještě udělané ovladače, aby se to vůbec rozjelo. A pokud by to mělo lézt i na internet, tak v dnešní době s Win7, přeji hodně štěstí ;-) Záplaty už do toho nejsou, bezpečnější prohlížeč už také pro Win7 horko těžko seženeš... Možná ještě tak nějaký ten Linux apod.
U Číńanů nakupuju celkem pravidelně, a nestydím se za to ;-)
Polehčující okolností by mi ale mohlo být, že v drtivé většině případů to jsou věci, které se tady nedají sehnat. Resp. takové, které se tu vůbec neprodávají, protože tu nic takového (ani podobný ekvivalent) na trhu prostě není.
A taky tím občas řeším situace, kdy se tady sehnat něco dá, ale prodejci už roupama nevědí co za ten jejich přeprodej identického zboží chtít... Třeba trysky do 3D tiskárny, neznačková tady stojí jedna klidně i 50-90 za kus. Za stejné peníze mi jich z CN přijde 5-10, záleží jakou kde mají zrovna akci.
Takže ty místní zloděje podporovat fakt nemíním :-/
Až nám otevřou hospody, vrátíme se s plným nasazením k domácí, české produkci :-)