Mi přišlo, že je to spíš o počítání mrtvých.
Pravda, někteří v tom našli velké zalíbení...
Pro Jindru, který začal zpochybňovat i Španělskou chřipku jako nějakou taky chřipečku.
Odhaduje se, že se první světové války zúčastnilo na 70 miliónů vojáků, z nichž padlo nebo zemřelo asi 10 miliónů.
Pandemie Španělské chřipky je odhadována na 1 až 5 % celkové populace, počet obětí se udává mezi 17 a 50, možná až 100 miliony.
Asi by sis měl přečíst ještě jednou pořádně co napsal.
O nějakém zpochybňování a chřipečce píšeš akorát ty sám.
Reaguji na tohle:
https://www.nakole.cz/diskuse/29034-covid-37...
Není to úplné popření, to máš pravdu. Současně to opomíjí ty počty obětí, které byly mnohem horší než ona Velká válka.
Ten odkaz se vygeneroval blbě.
Reaguji na jeden z posledních příspěvků, kde píše následující:
"Můžeš třeba na příkladě vlastní rodiny, vaší vsi, nebo místních kronik doložit, jak hrozivá byla ta !španělská" chřipka právě v tvém regionu, jaký byl - nebo - nebyl "lockdown"?
Mám za to, že jsi pouze nakrmen propagandou, Československu, se španělská chřipka nevyhnula, ale nezanechala žádné reminiscence v náridní historické paměti, roušky v ČSR nikdy nebyly zavedeny. Dnešní strašáci by rádi našli paralely, ale právě na našem ůzemí je pouze obtížně generují."
Co se paralel týče, já jen doufám, že ani na tuto epidemii se nebude nijak významně vzpomínat po sto letech. Vědět o ni budou ti, co se o to budou zajímat a snad to přinese i nějaká pozitiva do budoucnosti (kupříkladu obrovský posun ve vývoji očkování na bázi mRNA vakcín, které by mohly sloužit i proti dalším nemocem)
https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3228780...
Zrovna jsem z podcastu poslouchala rozhovor s přednostou hematologie a krevní transfuze z ÚVN. Mluvil také o španělské chřipce a uváděl, že tehdy došlo k masivnímu rozšíření podávání rekonvalescentní krevní plazy, nebo obecně krevních derivátů s protilátkami od již vyléčených pacientů. Ty metody byly sice známý již dříve, ale k jejich rozšíření došlo právě v době španělské chřipky. Nespíš asi jen pro ty, komu byla zdravotní péče dostatečně dostupná.
(Rekonvalescentní plazma se užívá i dnes při léčbě COVIDu)
V roce 1918? To se snad ještě ani nedělala transfůze krve, alespoň ne běžně. Ta byla až někdy od třicátých let a možná ještě později.
Překvapil mne rozhovor s nějakým primářem z hematolky, kde mluvil o klinické práci s plazmou už v devatenáctém století.
Možná stejný rozhovor, já to slyšela zde:
https://radiozurnal.rozhlas.cz/pomuze-v-boji...
Jinak byla v tom rozhovoru spousta zajímavých věcí. Třeba, že krevní skupina 0 je nejrozšířenější v jižní Americe, protože lidé s touto krevní skupinou nejlépe odolávali pravým neštovicím, které tam zavlekli španělští dobyvatelé.
U nás ve středoevropském prostoru převládá skupina A.
Myslíš, že kecal?
https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3073402...
To nevim jestli kecá nebo ne, ale řeč byla o krevní plazmě a teď jsem se dočetl, že až v letech 1930 –1940 Charles R. Drew zkoumá možnosti oddělení krvinek od krevní plazmy, takže těžko mohla být použita na konci 1. války.
Jo, řekla bych, že dnes už ti doktoři umí lecos. Potřebují přímo krev, pacient krvácí, dají krev.
Potřebují plazmu, dají plazmu. Potřebují jen bílé krvinky, dají jen bíle krvinky....
Říká ti něco jméno Dr. Janský (s krátkým "a"), který definoval krevní skupiny a transfuze se tak staly bezpečné.
Byl o tom v 50-tých letech film - hlavní role Vladimír Ráž.
Krevní skupiny ano, ale to k úspěšné transfůzi rozhodně nestačí. Transfůze jako taková se začala praktikovat až o dost později nějak po roce 1925 a s krevními konzervami se začalo až někdy po roce 1935.
No, budu asi muset poopravit názor.
Přednosta hematologie se mýlí, lelek mu to na kole vysvětlí:-))
Nejspíš se nemýlí, já píšu jen to co jsem se dočetl v nějaké odborné práci.
Ty ses zmínila o plazmě, proto jsem se podivil, že plazma. On nemluví o plazmě jako takové, odstředěné, ale o citrátové krvi a ta byla známá od roku 1915 a to je něco jiného.
Já tomuhle prd rozumím a píšu jen co jsem se dočetl. Nepředpokládám, že by Doc. PhDr. František Dohnal, CSc. z farmacetické fakulty UK pustil do světa nějaké nesmysly.
asi budeš muset, a když už budeš v tom googlování, zkus googlit třeba RH faktor, třeba tě něco napadne :-)
Proč mám googlit RH faktor?
U té španělské chřipky nešlo o transfuze, ale o vpravení protilátek do těla nemocného. Klidně i prostřednictvím koňské nebo ovčí krevní plazmy:-))
Docela by mě zajímaly ty oponentní názory těch 4 minusů.
Jak to tedy bylo, když ne jak jsem napsal?
Promiň, ale jeden ten mínus je ode mne. Protože zde se nemluví o transfuzi krve, krevní plazmy nebo krevního séra, ale o aplikaci krevní plazmy či sera s protilátkami v malém množství, mnohdy ani ne přímo do žíly ale do svalu.
Ostatně ani to sérum nemuselo být nutně z lidské krve.
Za využití koňského imunizovaného sera v léčbě záškrtu doslal Nobelovu cenu Emil Adolf von Behring už v roce 1901.
A teprve v roce 1940 byly objeveny RH faktory ;-) Do té doby to tedy s těma transfúzema mohla být občas ještě pěkná loterie...
Ona je to loterie i dnes. Transfuzi plné krve ti nikdo jen tak pro srandu také dávat nebude. Stále existují potransfuzní komplikace.
To asi jo, ale dneska alespoň snad víš co se podělalo, kvůli čemu se to podělalo a případně jak to spravit. Tenkrát to ještě nevěděli.
vždycky taky ne, ale vědí toho dost víc, ale zase furt míň, než by bylo potřeba, a tak to bude pořád....
ta školní moudra "universální dárce" a "universální příjemce" se dneska fakt moc nevyužívají :-)
Ale zní to hezky.
Všechno co je universální stojí zastarou bačkoru a kulhá na všechny nohy. Volačům po universálnosti doporučuji nosit universální boty. To jest boty do zimy i léta, sucha i bláta, dovnitř i ven. Vyjde z toho šedý mor, to jest šedivé gumové galoše na jednu patentku s vnitřní bačkůrkou.
Kdo je bos, tomu se v plískanici i šedivé gumové galoše pomohou. Dost možná si v nich odře patu...což je komplikace, která se dá přežít.
Když není nic jiného a hrozí ti víc než odřená pata, vezmeš zavděk i univerzálním dárcem. Klasická situace válečného zdravotnictví. Běžně se to dnes nedělá, obecně se plná krev dává vyjímečně, ale když vznikne nutnost zachránit ti život i za cenu odřené paty, tak do do tebe napumpujou.
U nás? To asi ne. Píše o ČSR a ne o tom co bylo ve světě.
Pravda, v českých zemích si španělská chřipka vyžádala jen asi polovinu obětí (zhruba 75 tisíc) oproti přímým válečným ztrátám (zhruba 150 tisíc).
Takže rýmečka :o)))
Zjevně neznáš životní podmínky lidí v době španělské chřipky. Dostudujte si, přečtěte si alespoň tu beletrii když na víc nemáte a potom tady něco pište. Jinak je to ztráta času tady od vás něco číst. Zívačka.
Beletrie je fajn věc, ale proč studovat z beletrie, když je to popsáno poměrně přesně v jiných zdrojích.
třeba zde:
https://is.cuni.cz/webapps/zzp/detail/147785/
Moc pěkná práce, Jindra by si v ní mohl dohledat i odkazy na dobový tisk a nemusel by žádat ostatní diskutující aby mu podávaly "svědectví"
:-))
V tebou uvedeném zdroji Lanno je jen jiný úhel pohledu. řekněme další kamínek do mozaiky. Díky za něj.
Já nejsem odkázán jenom na tu beletrii. V době mého dětství žilo ještě hodně pamětníků. Moje babička měla větší obytnou kuchyň, scházeli se u nás sousedé a známí, babička bývala dokud byla zdravá pohostinná. A tak nebylo vzácností, když se nás sešlo víc než patnáct. Povídalo se, četly knížky a my děcka poslouchaly. Nejednou přišla řeč na tu obávanou chřipku a často taky na to, jak se za těch starých časů přežívalo. Bylo by to na knížku.
Realita života v té době byla mnohem horší než uvádí tebou odkázaný zdroj. Lidi běžně zimu přežívali dohromady se zvířaty. Proč? Proto aby se zahřáli, nebývalo čím topit. Hygiena? V lepším případě společný kýbl, ráno se vynesl vylít na hnůj. Zdroje C vitamínu? Bečka zelí a brambory. Tu a tam se zabilo zvířátko, slípka, králík, pokud bylo k dispozici. O nějakých citronech a pomerančích lidi jenom slyšeli a to pouze někteří. Šťastnější měli uskladněna nějaká jablka na zimu, ne každý, jenom ti šťastnější. Někdo se zmohl i na prasátko, nic vzácného když zimovalo s lidmi ve světnici. Kozičky a ovečky zimovaly s lidmi běžně.
Dostupnost lékaře? Běžný člověk na lékaře neměl. Byl ve městě, nechával si zaplatit, na to měli jen bohatí. Lékařovy možnosti uvedeny v tvém odkazu, takže z dnešního hlediska nic moc.
Lidi se snažili léčit sami, ale z neznalosti dělávali při tom chyby. A hlavně všichni včetně zvířat přežívali v jedné místnosti, v noci celkem hermeticky uzavřené. Otevřením dveří by se vyvrzalo teplo. Jaké bylo klima v takové místnosti, vydýchaný vzduch a čpavek z výkalů lidských i zvířecích si dokážeme představit. Taková byla tehdejší realita života běžných lidí. Jaký div, když na chřipky a respirační onemocnění umírali lidi houfně? Pro respirační nemoci měli lidi souhrnný název "záducha". Dnes astma, CHOPN, taky chřipka, dusivý kašel, a podobně, všemu tehdy říkali záducha.
Dnes poměrně neškodné tehdy bylo fatální.
Výborně.
Myslím, že přesně tohle svědectví z vlastní rodiny, vsi, regionu, dobových kronik chtěl Jindra slyšet.
Takže je dobře, žes mu ho poskytl.
Zase překrucuješ. Budu ti vděčen jestli na mne přestaneš reagovat. Diskuze s tebou postrádají smysl. A pokud chceš diskutovat dál, tak diskutuj k tomu co jsem napsal a nikoli k tomu co jsem nenapsal, jak je tady tvým zlozvykem.
To je dobrodiní těch sociálních sítí. S kozou v jedné místnosti už sice spát nemusíš, ale zas na okřikování jiných nemusíš ani vyběhnout z vrátek a halekat přes kotáre. Stačí sednout do fotela k počítači nebo mobilu:-))
Mám obavu, žes spojil vzpomínky babičky s nějakou literaturou pojednávající o době o nějaké století zpátky.
Že nebyly citrony a pomeranče a že se jedlo méně masa - souhlas. Ale společné bydlení celé rodiny i se zvířaty v jedné světnici už opravdu standardem té doby nebylo.
Ifčo, standardem možná ne, ale běžnou realitou lidí v chudobných oblastech. Nevím odkud pocházíš Ty Ifčo. Já pocházím z Valašska a to bylo konec chleba a začátek kamení. Ve městě jistě byla situace jiná, na valašských pasekách však ještě dlouho podle mého popisu. Sám jsem se s tím setkával, když jsem ještě byl dítě. My jsme tenkrát už patřili k bohatším, u nás jsme tak nežili ale u chudších lidí toto společné sdílení jedné místnosti se zvířaty přežívalo. Dnes už se s tím nesetkáš už snad nikde, ale tenkrát koncem padesátých let jsem to viděl já osobně na vlastní oči.
Ale to už je úplně odlišný svět od zbytku Českých zemí ve dvacátých letech. Podobně se už dávno nežilo ani v Kameničkách
Jak se žilo v Kameničkách nevím. To jsme tenkrát neřešili. Popisuji tehdejší situaci chudých lidí na valašských pasekách.
Žít se tak v izolovaných oblastech pořád mohlo. Nicméně pro (ne)šíření španělské chřipky to byly spíše ideální podmínky. Ta nemoc se šířila hlavně mezi dělníky ve větších průmyslových centrech, prostřednictvím veřejné dopravy, také mezi úředníky a četníky. Všude tam, kde byla zvýšená koncentrace lidí.
Na kopanice to mohly zatáhnout třeba děti, které (předpokládám) už tehdy chodily denně někam do školy do větší obce.
Ne u "chudších", ale u "nejchudších". To samozřejmě možné je - podobné ghetto jsem viděla na vlastní oči dokonce ještě před pár lety, pár stovek metrů od centra Miskolce. Nevěřila bych, že je to možné.
Ale jestli jsi mluvil o životě "běžných lidí", tak to fakt ne.
Obě moje babičky pocházely z vesnic na Vysočině, které ještě dnes nemají ani sto obyvatel (Zálesná Zhoř a Račice u Hrotovic). Město to fakt nebylo, ale i tak jsou to na fotkách z mládí děvčata v šatech a klobouku. V jiných krajích, kde se déle držely tradice by to bylo v naškrobeném kroji.
Jasně, rodina, kde se chodilo v uválených hadrech, ve kterých se spalo společně s dobytkem, k fotografovi asi nechodila a určitě takové byly. Ale pokud to vykresluješ jako typický obraz té doby, tak ani náhodou.)
No tak moje babička se sestrou a pradědečkem též mají fotku v něčem jako kroj. Ale my jsme patřili k bohatším lidem. Pradědeček už podnikal. Prababička zemřela na tu španělskou chřipku v roce 1919. Ještě byli další dva sourozenci, jeden havíř, za války byl na vojně, mladší sourozenec pomáhal doma, pásl krávy a tak podobně. Ne každý tenkrát vlastnil krávu. My jsme měli zrovna dvě. Přesto býval celkem hlad. Tenkrát existovala morálka, křesťanská povinnost pomáhat lidem kteří měli méně než my. A tak se občas dalo víc než bylo únosné. Pochybělo někdy i nám, ale hladem u nás nikdo nezemřel, jen ten hlad někdy přišel taky k nám jako nepozvaný host. Chudí lidé na fotografa opravdu neměli. Zdarma fotograf nefotil a kdyby dali za focení, pochybělo by jim na důležitější mouku.
Tak tak, v sedmdesátých letech jsem na slovači viděla vylízat prase z baráku dveřma, slepice v okně... A to nebylo jen v jedné vesnici, ale ve většině v okolí - na bohatém žitném ostrově :-)
Jinej svět.
To je celkem realistickej popis dětství mojeho děda. V dědině na Vysočině, 40 kiláků od Brna...akorát teda slépky byli v kurníku, králíci v králíkarně a jiný zvířata neměli, ani to blbý prase...
Mimochodem, citróny a pomeranče byly. Ve městech. Za první republiky k dostání, kdo měl na to love...
No však právě to "akorát slépky byly v kurníku a králíci v králíkárně" mi přišlo jak ten hlavní bod, co se do toho popisu přimotal z doby o pár století dřív. To ostatní - jako že maso jen někdy a pomeranče jen pro bohaté, to nijak nezpochybňuji. (V tomto směru ale na tom v našich končinách byli lidi na venkově po první světové válce líp než po druhé. Tedy přesněji než v padesátých letech, kdy jim po splnění kontingentů maso pro vlastní potřebu často nezbylo vůbec.)
Zase nepřeháněj, těch "Zapadlých vlastenců" u nás zase tolik nežilo a už vůbec ne ve větších obcích nebo dokonce městečkách a ve městě už vůbec ne.
Nepřeháním Lelku, jsou to živá svědectví starých lidí dnes už nežijících a taky moje osobní poznatky, které jsem viděl na vlastní oči. A to bylo koncem padesátých let. Tenkrát kolem roku 1920 jistě se tak žilo běžněji. Lidi byli mnohem chudší a přežívali jak uměli. Mluvím o situaci na valašských pasekách. Tam dole ve větších obcích anebo městečkách jistě byla situace jiná. Nepopírají to ani svědectví starých lidí. Jedna paní, která k nám chodívala sloužila dole v dědině u sedláků a tak o tom vyprávěla, jak musela leštit cylindry u petrolejek aby na nich nezůstala ani šmouha.
Jenže to bylo v dědině u sedláka. Tam nahoře na pasekách měli lidi jiné starosti než cylindry do petrolejky, pokud vůbec petrolejku měli. I ten petrolej byl totiž drahý.
Zase měli více času jeden na druhého. Za dlouhých zimních večerů když nebyla zrovna nemoc, tak bývala dnes už neznámá "černá hodinka". Nesvítilo se, nebylo čím a tak si lidi po tmě povídali, řešili své starosti a radosti. Z dnešního hlediska doba celkem idylická. No tak jak se to vezme a jak u koho.
Valašské paseky to byl svět sám pro sebe a v podstatě hodně malý a hlavně izolovaný svět proti zbytku Českých zemí.
Já už taky něco pamatuju a mí prarodiče pocházejí z rozdílných vesnic a navštívil jsem několikero různých skanzenů a ledacos jsem přečetl a tak mám tak zhruba představu jak se kde asi žilo.
A to co popisuješ se rozhodně nedá zobecnit ani pro nejchudší části Česka ve dvacátých letech.
V jednom takovém skanzenu jsem byl. Dokonce jsem tam brigádničil. Valašský skanzen Rožnov pod Radhoštěm. Mají tam na kopci oddělení valašské dědiny. Dle mého názoru takové sbíraniko. Stodoly, chalupy tak jak jim kdo prodal, oni to pak rozebrali a ve skanzenu sestavili. Vypadá to uklizeně, uhlazeně, samozřejmě žádný smrad, jinak by tam turisti nechodili.
Když pozorně odposlechneš výklad kvalifikovaného průvodce, potvrdí ti, že společné soužití v jedné místnosti lidí se zvířaty bylo kdysi realitou.
Průvodci tam jsou různých kvalit, někteří se znalostmi jen tak tak aby udělali průvodcovské zkoušky, jiní mají rozsáhlé vědomosti nad rámec nutného k udělání zkoušky.
Kuřince ve skanzenu na stole nenajdeš ani na zemi králičí bobky. Já však mohu potvrdit že to byla realita, takže nějaký kuřinec ve skanzenu na stole pro autentičnost prostředí by tam měl být. Patrně to nebylo schváleno. Co kdyby se některý turista potřísnil od kuřince nebo šlápl do bobku, že ano? Zamítnuto na úkor historické pravdivosti:)
Lelku, připadáš mi celkem rozumný a proto se připojuji za tebe.
Já tu dobu po válce zažíval již jako "junák" a řekl bych, že za podstatný bod rozvoje vesnic je třeba považovat elektrifikaci lokality. Že byla masově až po druhé válce, se nedá oddiskutovat, i vesnice na Vysočině kde mám chalupu, pouhých 40km od Brna a 25km od Žďáru n/S byla elektrifikovaná až v roce 1949, i když železnice jí projížděla od roku 1905.
Uvědomte si také bytový standard ve městech po válce. To nebyla Hanspulka v Praze, nebo Masarykova čtvrť v Brně, standard hledejte ve filmech jako "Zítra to roztočíme..." - pavlačák, možná s plynem, voda u schodiště, záchod suchý, na konci pavlače.
Paneláky jistě nejsou exkluzivní bydlení, ale byl to neuvěřitelný skok v úrovni bydlení. Jen hlupáci a ti co bydleli v bytě po strýčkovi na Rašínově nábřeží to mohou označovat za králikárny. Navíc , projděte si na netu nabídky developerů, zjistíte, že se od paneláků se moc neliší, a to jsme o 70 let dále. Osobně jsem si takový exkluzivní byt šel prohlédnout - velikost cca stejná, ale místo panelu sádrokarton a provedení rozhodně NE na úrovni 21 století, alespoň já - konzerva - bych očekával pokrok!
A na okraj - cca v roce 1966 jsem si s manželkou a synem Zařídil (písemně - internet nebyl) týdenní pobyt na Grůni, v části Kozlena - dole dobytek, v patře domácí (hospodář s rodinou + prarodiče) v podkroví my - to vše za 5Kčs/den), elektriku měli. Bylo tam nádherně! :-)
Běžný úřednický byt dvacátých let v Praze (alespoň u nás tady v Dejvicích či Bubenči) byl jedna + nula v případě svobodného úředníka a jedna + jedna v případě rodiny. Na druhou stranu ty místnosti byly veliké a s vysokými stropy.
Až mnohem později se tyto, poměrně lukrativní a žádané byty začaly spojovat a vytvářet z nich větší celky.
Líp na tom byli vojáci. Obzvláště později v padesátých letech. Pro ně se stavěly větší byty - 2+1 nebo dokonce 3+1.
Samozřejmě tyhle státem stavěné bytové domy se nemohly rovnat třeba Baťovým domkům nebo některým hornickým koloniím v Karviné či Ostravě.
Ale to je furt stejná písnička:-))
Re: "Líp na tom byli vojáci."
Sloužil jsem od 10/1990 do 4/1992. První půlku v Lešanech, tam, co je dnes vojenské muzeum. Potom se útvar odstěhoval do Jelšavy, pomezí středního a východního Slovenska.
V těch Lešanech nás jednou nahnali místo výcviku na práci. Skládat uhlí z vojenských valníkových vejtřasek do sklepů důstojnických domů v Krhanicích. Za pédéáčkem.
Velitel útvaru topil doma v kamnech! 1990! Myslel jsem, že mi vypadnou oči z důlků...
Tolik k vojenským bytům.
Hmmm... a v čem se v devadesátém topilo u vás?
U nás se v té době právě plynofikovalo, ale jestli si dobře pamatuju, byli jsme v okolí jedna z prvních vesnic. ,
Když jsem byl ještě malé hrabátko, chovali mě v bavlnce v činžáku v Neratovicích, v domě s ústředním topením. V roce 1975 moji rodiče dostali podnikový byt v Praze v T08-B (to abych Ti zamotal hlavu tím, že nenapíši v paneláku). Čili také ústřední topení.
Je jasné, že děcko s touto zkušeností nazírá na svět optikou dálkového vytápění. Kamna zná a akceptuje na chalupě u babičky, ale kamna po převratu v bytě velitele vojenského útvaru (!) ho už přeci jen přimějí lehce přizvedout obočí.
Jj, to bylo období po dostavbě plynovodu, ti chytráci z naší vesničky odmítli přípojku (každý má les a topí dřevem), dnes nadávají, lítají po úřadech a řeší dotace na výměnu "ekologických" kotlů UT.
Ony také Dejvice nebyly Žižkov, nebo Michle, ale spíše Vinohrady.
To spojování nevím, asi jak kde, naopak dobře pamatuji jak se na Vinohradech dělily 4pokojové byty na dvě jednotky. Mám to z první ruky - bydleli tam prarodiče.
Bydlel jsem v centru HK v komoušema ukradeném bytě fabrikanta, následně přepůleném. Já měl jeho záchod a bídnou dobastlenou koupelničku, soused parádní koupelnu a místo záchodu kukaň. Třešínkou na dortu byl velký obdélníkový pokoj přepažený příčkou uprostřed, přesně na střed zazděného mramorového krbu. Já měl v rohu půlku, sousedovi trčela v rohu druhá půlka...
Co si stěžuješ, bydlel jsi - bydlel, sice v kradeným, ale ve státním za pakatel.
Já si musel koupit družstevňák, odpracovat brigádu, vzít si půjčku a splácet anuitu. Ještě, že spořitelna tu půjčku úročila pouhým 1%. Dohromady jsem oproti státnímu bytu platil dvoj, až trojnásobek měsíčně.
Dnes se mi to vrací, byt je můj a jeho cena utěšeně roste. Platím si pouze náklady a něco do fondu oprav SVJ. Dohromady asi čtvrtinu obvyklého nájmu. Díky tom bezproblémově vyjdu s důchodem.
Děláš ukvapené závěry, pak z toho čouhá závist. Přitom to bylo úplně jinak.
Byt byl podnikový a při stěhování před pár roky jsem spálil pěkně tlustý fascikl soudních lejster, kde jsem se musel přetahovat o možnost bydlet. Jakožto zaměstnance (mladého a tehdy teoreticky perspektivního) mě chtěli prostě z bytu vyhodit a poskytnout mi pelech v dvojlůžkový cimřičce na svobodárně. Uhrál jsem to, ale za jakou cenu (skončilo to stejně rozvodem) a za jaký nervy.
No a to levný nájemný... Od osmačtyřicátého na ten kvartýr prakticky nesáhli. Okna v dezolátním stavu, topení zoufalýma wafkama, které už léta nešly servisovat, protože měly po životnosti, servisák je chtěl bez náhrady odpojit, že se pod to nepodepíše. Karma zrovna tak. Střechou protejkalo, takže z rohu jednoho pokoje byl průtokáč (za deště opravdu proud vody, co tekl i do nižšího patra). Nefunkční obří šoupačky místo dveří z původního dělení bytu (nesměl jsem odstranit). A další a další závady.
Stížnosti marný, soudil jsem se o nápravu, marně, kvartýrem propochodovaly několikrát komise národního výboru, jen se udělal zápis, vyslechl jsem soucitné pindy a zase marnost nad marnost.
Klidně bych si tehdy připlatil a rád, ale za funkční a normálně dostupné. Jenže bylo to takzvaně laciné (kolik mě to ale stálo třeba na topení neefektivním topením skrz netěsnící okna), i když tu láci jsem doplácel na prakticky všem ostatním zoufale drahém zboží.
Dneska si bydlím ve svém.
Jen pro představu - ten průtokáč, už vyschlý poté, co nakonec konečně opravili střechu. Cimra stejně nešla používat, protože už v ní nebyly funkční kamna. A pak průhled nešoupajícíma šoupačkama na torzo krbu. Pod linoleem jsou vrzající parkety na pronesené podlaze, uprostřed cimry výrazně níž než u stěn. Pustit si gramec a projít po místnosti bylo nemyslitelné.
Jo, ale bylo laciné nájemné...
Jaká závist - zklidni hormony!
Já reagoval na popis, který jsi ventiloval. Pokud jsi očekával něco jiného, měl ses rozepsat více, abych měl od začátku jasno.
No jo, klasika, nezklamals. Já tam přihodím jen ilustraci takových dělení bytů pro pobavení - a tvoje první reakce je - co si stěžuješ, bydlels za pakatel, to já musel cálovat...
Tak kde bublaly hormóny ? ;-)
Ano, byty se dělily na menší jednotky, protože při malém zabydlení hrozila platba za tzv. nadměrné metry. Také znám případ, kdy se manželé rozvedli, aby mohli zůstat ve svém více jak 100-metrovém bytě a neplatili za nadměrné metry.
jj, k tomu jsem se tehdy taky musel prosoudit, abych neplatil nadměry za ten nepoužitelný pokoj.
Dobře, že jsi připomněla, nadměrné metry byly velký a drahý strašák, hlavně pro majitele rodinných domů nad 120m2, ti vzápětí dostali úřadem nařízeného nájemníka. Bylo to velmi drsné řešení bytové krize. :-(((
Jj, tehdy kolikrát nezbývalo než některou z bytových jednotek majitelé nechali uznat za nebytový prostor.
Jenže s tím zase byly spojeny jiné obtíže...
Že se připletu... mě vždycky zaujme nějakej detail.
Jak fungoval v patře ten suchý záchod? Věřím tomu, ale představit si to neumím.
U pradědy měli na pavlači společný splachovací, to ještě matně pamatuju. Prý tam v zimě museli nechávat zapálenou petrolejku, aby nezamrznul. (Nezdá se, že by nevyšlo levněji přitápět tam elektrikou = silnější žárovkou, ale tenkrát asi už jenom ta žárovka stála víc než flaška petroleje.)
Už asi vím a viděl jsem to - mísa jak splachovací, ale bez sifonu, jen s dírou. Zalíval se z kýblu, i když připojení na rouru od nádržky tam bylo k dispozici.
Že z díry smrděl kanál - nevadilo, bylo to venku.
Nevim jak v obytných činžovních domech, tam si ten suchý záchod v patře taky moc neumím v reálu představit, ale viděl jsem jak ještě za Rakouska, těsně před válkou vypadal suchý záchod v patře v armádních kasárnách v pevnosti Josefov. Třípodlažní ubytovací kasárna a v každém patře suchý záchod. Už si moc nepamatuju pro kolik lidí byl, ale tuším, že tam bylo nějak 8 + 8 latrin + žlab na moč pro řadu lidí. To bylo v rohu budovy v takové věži. Podobně to bylo v každém, patře nad sebou s volným pádem do přízemního prostoru odkud se to vyváželo. Za 1. republiky už se to prý nepoužívalo, měli splachovací, ale nevim od kterého roku.
My jsme doma v 70-tých letech přitápěli v zimě petrolejkou u hlavního uzávěru vody. V té době to nebylo nic výjimečného. Přitápět v té době elektrikou snad nikoho ani nenapadlo. Co si pamatuji, elektrické přímotopy nebo nějaká topidla moc nebyla k mání a pokud byla, tak jejich provoz vycházel poměrně draho. Vlastně v suterénním bytě jsme jedno elektrické topidlo měli, ale právě kvůli provozu se používalo zřídka.
Navíc v mnoha domech (těch pavlačových docela určitě) bývalo ještě napětí v síti 120V, což použití elektrických topidel ztěžovalo.
Takových "příběhů" jsme tady "dámo" už četli mnoho. Za prvé v té době jste byla malé dítě s pamatovákem maximálně na korálkové závěsy. Za druhé petrolejka značně čoudila, takže ji každý hned rád zhasl, sloužila pouze na šetření proudem, chodilo se s ní po domě, vysela za dveřmi a pověsila se třeba na konci chodby. Jinak z ní žádné velké teplo nebylo, jen smrad a kouř. 120V v síti taky už pamatovat nemůžete, to za třetí. Jako o 15let starší rodilej pjažák o tom musím něco sakraa vědět. Co tam máte dál z těch povídaček? :-D
Tak třeba na Vinohradech se 120V rozvod měnil na 220V někdy v polovině gymnasia, to je někdy kolem roku 1974.
Známej nám dělal v roce 82 barevnou hudbu a z důvodu, který mi nedával smysl, ani když už jsem začal brát rozum, tam potřeboval žárovky na 120V. Zajel si pro ně do Prahy, i spoustu náhradních přivezl. Nebezpečný přístroj je dávno rozebraný, ale těch žárovek mám ještě teď deset.
Proč by je pořád měli v té době v regálech, když by to neměl kdo kupovat?
No a dál, na temperování malého prostoru stačí svíčka, co dává normálně kolem 100W tepla. Petrolejka i víc, když se patřičně vysune knot.
Ale netřeba, potom už čoudí.
Co se dá dohledat, tak z úplně posledních domů v Praze to zmizelo až v roce 2009. Asi to už byly jen ojedinělé a dost raritní případy. Ale o nějakých dvacet, třicet let dřív...
Ještě že tě tady máme. Kdo jiný než ty by mohl vědět, kolik mi v 70tých letech bylo, co si pamatuji a jak se u nás doma používala petrolejka.
A napětí 120 se v činzácích v Libni měnilo až někdy v 80tých letech.
Radko my se neznáme a jsem tomu fakticky rád.
Tak rád, že to ani neumím popsat. Je vždy úsměvné jak se pokoušíte být něčím zajímavá a středem pozornosti a to je hlavní důvod proč jste mi tím trnem v oku.
Je tady více zajímavých a slušnějších lidí, kteří mají rozhodně na víc, než jen klábosit s hloupou ženskou jako jste vy a hlavně tím ztrácet čas jako to nyní dělám i já. Petrolejka se nikde nepožívala na topení, jen na krátké svícení po chodbách, půdě a sklepě. 120V mělo ještě pár domů to je pravda, ale zjevně se to netýkalo vás a tak jak chápat to, proč o tom píšete zrovinka vy...:) Jste jak nula+k bez chrániče. :-D
Pokud by někdo chtěl "reálie" z poválečné doby a z let padesátých, hrnu to teď na web www.cs-sklo.cz - podařilo se mi koupit další ročníky časopisu pro průmyslové výtvarnitví a lidovou tvorbu "Tvar", tak je postupně skanuji celé, před tím jsem měl jen vybrané pasáže týkající se skla, teď ty ročníky co mám postupně doplňuji, aby to bylo komplet.
Dneska mi přišel ročník 1955, pokud by někdo věděl, o dalších co mi schází - tedy 1954, 1958-1962, a pak 1966-68, dejte mi vědět, rád je koupím.
O Vysočině v padesátých jsem toho slyšel dost, když jsme před lety dávali dohromady knížku o škrdlovické sklárně, mluvili jsme s mnoha pamětníky - v roce 1952 tam vzoroval celý ateriél prof. Kaplického z Umprum, tehdy mladí studentíci, dnes lidé přes 80....
No, a měl jsem kliku a potkal jsem krátce před jejím odchodem i paní Lichtágovou, která ve Škrdlovicích vzorovala za války....
https://www.cs-sklo.cz/ceskoslovenskesklo/25...
Tak já si pamatuju na Vysočině v každé chalupě na kopci krávu. Slepice, králící, kozy a prase normální věc. Postupně to mizelo, ale ještě v osmdesátých letech v jedné chalupě kráva byla.
A protože jsem do těch chalup chodila s konvičkou pro mlíko, vím, že kráva/y stála/y ve chlívě, do kterého se chodilo z předsíně. Druhé dveře z předsíně vedly do světnice, kde se žilo, tam byl sporák, stůl, nějaké šifonéry, židle, křeslo a postel pro nejstaršího ležáka. Pod sporákem byla v krabici kuřata. Ložnice byla za světnicí, tam se netopilo a tam se chodilo jen spat pod péřovou duchnu, všichni z chalupy, víc obytnejch místností neměli. Myli se ve škopku u kamen ve světnici. Pro vodu chodili ven k pumpě, v té nejluxusnější chalupě měli pumpu přímo ve světnici. Elektřina se tam zaváděla v prvním roce mého života, bo mi maminka vyprávěla, jak se ti elektrikáři divili, že je tam samotná ženská na chalupě s nemluvnětem bez elektriky.
Ve všech chalupách jak přes kopírák, mladí (o pár let starší jak já) postupně odcházeli na školy a internáty, odkud se už domů hospodařit nevrátili, rodiče jak postupně stárli, rušili hospodářství a stěhovali se někam pryč.
A jinak ano, vyrostla jsem ve městě, v městském bytě z prvné republiky s třímetrovejma stropama, kazetovejma dveřma, etážovým topením, splachovacím záchodem a s teplou vodou. Na chalupu na Vysočině jezdím občas dodnes a jsem vděčná, že jsem tam mohla prožít každý víkend a každé prázdniny v mém dětství.
To jsi měla kliku, etážové topení a Junkers na teplou vodu byl po válce nepředstavitelný komfort a o ústředním topení se většině ani nezdálo.
Většinou fosilní paliva - ráno vždy znovu zatopit, vynést popel a nanosit uhlí na denní provoz. Kdo měl kliku, tak měl v kuchyni plynový sporák.
A nutno připomenout - výtahy v takových domech nebyly a sklepy měly tři až čtyři podzemní podlaží - alespoň měl člověk po ránu rozcvičku! :-)
https://www.youtube.com/watch?v=mXNSiEYgXtU
To topení a Junkersa tam udělal táta. Vysoké litinové radiátory a litinový kotel na uhlí v kuchyni, dodnes to všechno funguje v té chalupě, kde měli poslední krávu...
Do mých cca 8 let se ještě topilo v každém pokoji zvlášť uhlím v kamnech Club, ty pak měla ještě počátkem devadestých let ségra v jejím bytě druhé či třetí kategorie...
Voda se ohřívala v prádelním hrnci na plynovém jednosporáku v koupelně. Pak to naši na vlastní náklady zmodernizovali, a když koncem sedmdesátých let komunál modernizoval celý barák, šla ta naše výbava na Výsočinu.
Vloni jsem ale byl v Gaskoňsku, v oblasti Landes, mají tam takový skanzen, jak se v té oblasti žilo na přelomu 19. a 20. století, a byla to, ve srovnáním s tím, co známe od nás, docela bída.
Mě překvapila absence skleněných oken, možná to bylo klimatem, protože tam asi pořádně nikdy nemrzne. Zajímavostí je, že místní ovčáci si tam prodlužovali krok tím, že chodili na chůdách
fotil jsem mobilem co se dalo:
https://photos.app.goo.gl/bSwCa7ef3mekdjC57
tady je jejich web:
https://www.marqueze.fr/l-ecomusee-de-marqueze...
Zdá se, že u nás, ve střední Evropě, jsme v té době byli v leččems mnohem vyspělejší.
Ty už jseš jak ta Lann, oponuješ něčemu jinému, než píšu.
Nezpochybňuji španělskou chřipku ani ty miliony, jen skutečnost, že tak mocně řádila u nás.
V letech 1918 - 20 se budoval stát, Československá republika, a neblblo se s rouškama, karanténama a tak.
A zase, to byla rakce na tvrzení, že "státy které za španělské chřipky nepřijali opatření, to odskákali"....
Možná, že jo, ale Československo žádná opatření nepřijalo, a nic neodskákalo tak, aby to zůstalo v historické paměti národa.
Tak hned pod tím jsem to na Lelkovu připomínku poopravil. Já to pochopil asi spíš v kontextu tvých ostatních tvrzení. Takže ano, máš pravdu. Oponuji svým domněnkám, což je takový zdejší špatný obyčej, který mne často štve.
Tak teď už jen rozhodnout, jestli 45 až 75 tisíc zemřelých "se španělskou chřipkou" během dvou let je pro České země "odskákání", nebo pouhá "rýmečka".
Zhruba stejná roční množství padlých za Velké války (dohromady 150-300 tisíc za 4 roky) obvykle bagatelizována nejsou.
Jiná věc je, že "chřipečka" v těch bouřlivých letech nebyla příliš medializována. To ale neznamená, že nebyla.
Stejně tak dnešní přehnaná medializace (když jiná přímá hrozba není na obzoru) moc nevypovídá o skutečném rozsahu současné pandemie.
tvoje hry nehraji...
žurnalisté hledají paralely, kde nejsou, a ty zase bič na mě, to je celé
Jestli je to pro tebe jen hra ... tvoje věc.
Ty čísla snad nejsou nic proti tobě, nejsi už trochu paranoidní?
Kdo chce, najde, co ho zajímá.
Kdo nechce, umře na blbost (ta je neléčitelná)
http://provedu.cz/ostravsky-pribeh-spanelske...
https://www.idnes.cz/plzen/zpravy/spanelska...
https://www.respekt.cz/tydenik/2005/43/dedictvi...
https://olomoucky.denik.cz/veda-a-technika...
http://www.znojemsko.cz/2020/05/28/pred-sto...
...
a tak dále.
tak to máme 3x Babiš, jednou Bakala :-)
Co tam máš dál? :-)
Nějaký argument by nebyl?
Že ty ses na nás "naštval"? :o)
Noviny přehánějí a lžou!
To není pravda, tady, v těch novinách píší.....
Důkaz sám sebou, to už je na VUML :-)
Tak je nečti as už vůbec nepřekládej:-))
On se snad opravdu "naštval"!
https://www.nakole.cz/diskuse/29033-francouzsky...
:-))))
Teď jen jestli ví, o kom mluví:-))
Přesně jako ty, žádný rozdíl, lžeš a neustále přeháníš a konspiruješ. Soudíš bez soudu, VUML proti tobě neškodná sranda :-)
Zajdi do knihovny. Nejlépe do lékařské. Můžeš si vybrat.
(P.S. nepřipadá ti, že dělat marketing blbosti je kontraproduktivní? Blbost to nepotřebuje, ta je věčná.)
"Neblblo" se s rouškama? :)
https://1url.cz/nzX5c
Hmmm, nějaká písařka z nějakého New Yorku ;-)
Jindra ale psal o ČSR...
No, a od nás ani jedna...
Samozřejmě vím, že se v té době roušky hodně nosily, i v Evropě, zatím jsem ale nenarazil na jedinou fotku z Čech.
Z Čech opravdu nevím. Ale bylo Slovensko tehdy součástí ČSR?
¨
https://plus.sme.sk/c/22362854/pandemia...
Ježiši, samozřejmě jsem tím myslel celé Československo, jenom se mi to nechtělo klafat celé ;-)
Ten článek je placený, vidím jenom jeho část...
Ale ne ze střední Evropy. Ovšem různá doporučení (neshromažďovat, větrat, atd. byla) a dokonce došlo i na omezení veřejných produkcí a zavírání škol.
https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3215815-blog...
Ne, neblblo, v Českolovensku ne.
Ty máš fotku z 16.října 1918, dám ti pár od nás, o 8 dní později.
Protože se takhle nechránění shromáždili, rozšířila se strašně rychle po celém Československu ta španělská chřipka, co vybila násobně více lidí, než světová válka, a zanechala v duši národa takové šrámy, že si na to novináři vzpomínají i po 102 letech, že kdyby si tenkrát na ten Václavák vzali roušky, mohlo to dopadnout líp :-)
Mně by teda zajímalo, kdo tu furt hledá ty paralely?
:-))
Ano, byla to jiná doba. Slavilo se. Mnohé úřady přecházely ze starých pořádků do nových, mnoho těch úřadů bylo paralyzováno, ty zdravotní nevyjímaje.
Přečti si prosím tě o tom už konečně něco.
"Zoufalství a rozhořčení mluví i ze slov jednoho z redaktorů Českého slova: „Mizerné podzimní počasí,
mizerné poměry zásobovací, naprostý nedostatek léků, hlavně aspirinu, jejž má ústředna, lichváři, kteří
skoupili aspirin k nečistým ziskům, a rakouský byrokratismus žeň smrti ještě podporují. Nač ještě čekají slavné úřady a orgány zdravotní. Kdy konečně budou učiněna vůbec nějaká opatření proti zhoubné
epidemii?“
v době vyhlšení státu jezdily Práglem kolony s mrtvými chřipáči a přitom se pařilo po šantánech, bo nevěděli, jak to zastavit. Třeba těma rouškama. Byla to jen a pouze nevědomost.
"V Praze se zase uhnízdila chřipka, jak začátkem října referuje Prager Tagblatt, a v novinách se množí smuteční oznámení mladých lidí, kteří zemřeli po krátké, těžké nemoci. Kvůli neexistující ohlašovací povinnosti nikdo přesně neví, kolik Pražanů již padlo chřipce za oběť a jakých rozměrů nabyla epidemie v celé zemi.
V některých okresech se diskutuje o absenci ohlašovací povinnosti a je vyslovováno politování, ale úřady se o tom nehodlají bavit. To, že úmrtnost je vysoká a prakticky nezaostává za úmrtností epidemie roku 1890, se Pražané dovídají dennodenně z novin: „Chřipka, která teď klepe na všechny dveře, už není, jak známo, neškodná podzimní rýma; člověk na ni může i zemřít, a navzdory cenzuře na ni umírá opravdu dost lidí.“
Citováno z:https://is.cuni.cz/webapps/zzp/detail/147785/
kapitola VI. 13. říjen 1918., včetně četných odkazů na dobový tisk
Salfellner sice lékař, ale Němec! Určitě nevěrohodný :o)
A "dobový tisk"? Poplatný Babišovi a Bakalovi ...
A? Jak to tenkrát bylo přeci všichni tak nějak tušíme, a můžeme si o tom i někde něco přečíst. Třeba i tohle od Tebe...
Jenom se s Jindrou v těch historických pramenech pořád nějak nemůžeme dohrabat toho "blbnutí s rouškama" v ČSR ;-) Jinde ve světě je veřejnost nosila, to víme, i hromadu fotek jsme už viděli, ale o jejich používání u nás ani slovo. Natož aby se konečně objevila nějaká fotka, která ukáže, že ty roušky se na veřejnosti nosily i tady...
No s rouškama se u nás "neblblo", obecně ve střední Evropě se s nimi neblblo. Protože tato oblast byla v turbulenci, státy zanikaly a jiné se rodily, takže vlastně ani žádný ouřad moc nevěděl, jak se k tomu postavit a jaká opatření vyhlásit.
Což neznamená, že tady ta epidemie neproběhla. A že se nestavěly "morové sloupy" a památníky a dodnes ta věc intenzivně v národě nerezonuje, je pochopitelné.
Osobně doufám a pevně věřím, že ani na současnou epidemii se nebude intenzivně vzpomínat za sto let a jediný "pomník" bude ten na Vyšehradě:-))
Leda tak. Holt tu byly jiné přednější? starosti + asi i radosti, než to zkoordinovat a plně se věnovat téhle pohromě.
No ano. Já se furt od samého začátku pídím po těch údajných "paralelách, které hledají ti strašáci" a furt mi nějak unikají.
Mám pocit, že ty paralely hledá....však víš kdo:-))
Já bych teda spíš doufal, že se na tuhle epidemii bude vzpomínat jako na největší a zároveň poslední velkou epidemii 21. století...a ne jako nějakou epizodku, po které přišly opravdové epidemie...
No, net, i ten "serióznější, je plný takových předpovědí :-D
Je prostě načase vyhynout :-D
Co bude nevíme, ale myslela jsem to tak, že život prostě půjde dál a po sto letech nebudeme běžně vzpomínat na to, jak tu byl ten Covid a nebudeme chodit s věnci k pomníku.
No, jak kdo. Je fakt, že já si za sto let fakt nevzpomenu.
Hele a víš že já jsem docela ráda, že jsme tou covidovou anabází prošli?!? Nebo možná stále procházíme... Je to spousta nových zkušeností.
Co je na tom tak úžasného? Já jen abych věděl o co přicházím a nevyhýbal se tomu :-)
Zkrátka a dobře ta celková zkušenost se vším, co se kolem covida událo.
zdaleka není konec, to napínavější teprve přijde :-)
To by nejprve musel vystrčit nos zpoza toho svého cimbuří.
Nikoliv, čekám ekonomický průšvih dosud nepředstavitelných rozměrů, a s tím spojené společenské otřesy, a nic hezkého to nebude.
Víš, milý bystrozraký Jindřichu, do šíleného ekonomického průšvihu nás žene dlouhodobě vláda vedená oligarchou a estébákem. Dělá to systematicky stylem po nás potopa. Dělala to před covidem a dělá to i teď pod pláštíkem covidu. Proti tomu jsou nějaké testy či vakcíny jen kapka v moři.
Jenže to ty nevidíš, protože ty vše vidíš "naprosto jasně a médií nezkresleně".
Fakt je, že zkušeností jsme nasbírali hodně. A co všechno jsme se dozvěděli tady na Nakole od tebe!
To by nám nejeden srandista záviděl:-))
Každopádně alespoň mně jsi tu nudnou dobu koronavirovou hodně zpestřil.
Jo. Moje zkušenost z toho celýho je, že v téhle zemi to k dobrýmu nesměřuje...a s tím materiálem, kterej chodí k volbám, tu nevidím moc šancí na změnu...
O pár příspěvků výš jsem dával odkaz. Je to jak píše Lanna. Plus nějaké ty doporučení, zákazy a uzavření škol ...
Mno, koukám, že se těch nastřelených sledovacích čipů brzo dočkáme :-((((((( Vláda asi zkouší, co si ještě necháme líbit :-( Samozřejmě pro dobro všech...
https://www.mobilmania.cz/clanky/navrh-vlady-az...
Nebylo by dobré zapomenout na datum následujícího dne po zimním slunovratu 22.12.2020, které v sobě obsahuje pět dvojek, kterému předcházelo letošní datum 22.2.2020, začátek šíření COVID 19, co bude po prosincovém pětidvojkovém datu nevím, snad ukončení současného nenormálního cyklu.
Zajímavější bude jedenadvacátý prosinec s těsnou konjunkcí Jupiteru a Saturnu - ovšem s Covidem numerologicky, ani astrologicky, nesouvisející ...
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/umrti-reci...
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/prymulovy...
Tak furt je málo důkazů o tom, co plukovník chystal?
Když se to tak vezme, tak nechcu vědět, co bych na jeho místě dělal já :-D
a to si představ, že bys byl na místě Dr. Mengeleho :-)
no, takhle přeci otázka nestojí, on se k tomu ďůlku, kde by si mohl přihrávat kšefty, pracně drápal, to není "být na něčím místě" - nikdo ho na "to místo" nepostavil, od se tam vecpal.
Teď už je zřejmě jasnějí, proč plukovník vyhlásil, že je potřeba celý národ plošně otestovat - takových 10 milionů testů by mu už něco dalo....
Ale nemusíme se trápit, on neměl jediné želízko v ohni, co se mu nepovedlo na testech dožene na vakcínách.
Tak do fronty na očkování, ať mu nezkazíte Ježíška ...
Nazdar sputníku, dej si prášek ono se ti uleví :-)
opravdu sputnik :-)
https://zpravy.magazinplus.cz/2051-vlada-nerika...
Co se týče onoho :" mzdu laboranta, organizaci, logistiku a nutnou administrativní práci spojenou s odběrem, vyhodnocením a vyhlášením výsledků testu, hlášení příslušné pojišťovně apod.", zeptej se Ifči, kolik ji to stálo. Ona se tím antigenním testem otestovala sama, tak kolik si za to vyplatila.
V tomhle je trošku rozdíl. Ten test nepřinesl informace nikomu jinému než mně. Snad jsem vzorek odebrala správně, ale samozřejmě je taky možné, že ne.
Pokud by to mělo sloužit k nějakým "vyšším účelům", tak už by ty nároky na odborně proveden odběr byly někde jinde a nemyslím, že by se kdokoli spokojil jen s mnou sděleným výsledkem a ta finanční náročnost by byla někde jinde.
(Když půjdu do restaurace na oběd, tak je v jeho ceně taky započítaná mzda kuchaře, číšníka, ba i účetní... a když si uvařím doma, tak si za to nic nevyplácím.)
Ano, já vím, nechci ty testy obhajovat a nemyslím si, že by měly být podkladem třeba pro celorepublikovou statistiku nakažených.
Nicméně, jak vypadá odečet výsledku?
Prakticky stejně jak u těhotenského testu. :-)
Přesně tak. Dává to tobě orientační informaci o tvém stavu. Když chceš jistotu, jdeš za gynekologem.
Já si teď pročetla ten článek a přijde mi, že to trochu nepochopili...
Ta odběrová část je pro oba testy prakticky stejná, tj. tam ta cena práce bude v obou případech. Ale oni pak porovnávají čas laboranta, ale ten už v těch antigenních testech nefiguruje, ani žádná laboratoř s drahým vybavením. Ten antigenní test už má v tom základním balení všechno. Takže rozdíl v ceně tam bezpochyby musí být dost velký i při započtení vedlejších nákladů.
Taky je možné, že 25 - 40% těhotenský testl vychází "falešně negativních" jako u těch plukovníkových?
U těch antigenních testů proběhly nějaká přezkoušení a jejich spolehlivost byla velmi různorodá.
Jestli zrovna ty "plukovníkovy" patřily do těch, co propadly či naopak, netuším.
(Ty, co máme v práci udávají sensitivitu 92% a specifitu 98%, ale jestli to odpovídá realitě, ví bůh... každopádně z nás negativních nikdo dál neonemocněl, ani nikdo v okolí a když kolegyně vzala dva pro dceru a zetě, kteří se necítili dobře, tak vyběhli jako pozitivní. )
Už jsem to tu psal,na most, u nějž je spolehlivost 75% že nespadne, bych nepustil ani cyklistu.
A už vůbec bych po nikom, pod hrozbou sankce nevyžadoval, aby po něm chodil.
Je to velká hra o velké peníze.
On fakt stačí ze sta jeden, kterej tu stovku nakazí, bohužel.
Nějaká pravděpodobnost pak jde doprdele jeko v baru Techtle Mechtle.
Tam jich taky nakažených nebylo moc, že jo, a možná by někteří i těmi testy prošli, a přesto.
Testy ze 75 procentní spolehlivostí jsou k prdu, naopak, spíš škodí tím, že vytváří falešný pocit bezpečí.
Ale abychom nebyli pesimisté, ono je to celkem fuk, pokud nejsi nijak jinak nemocná, jestli toho covida chytíš nebo ne, protože se z něj dostaneš rychleji než z angíny.
Snad si tuhle skutečnost začnou lidé silněji uvědomovat, přestože medialní marketingová masáz prodejců testů a vakcín neustává.
A navíc, má mezi lidmi spoustu neplacených, dobrovolných, agitátorů. Sen každého marketingového manažéra.
Proč na moje uvedená čísla 92 a 98 argumentuješ tím, že 75 je málo?
Samozřejmě že pro mě je to celkem jedno, jestli Covida chytím nebo ne, ale o víkendu zvu na oběd obvykle svoji maminku a večer na víno kamarádku, která ode mě jde taky ke svojí mamince. A tam už to tak úplně jedno není.
Zrovna my dvě ani naše matky nějak zvlášť přestrašené nejsme (myslím, že po tobě a Cyklopoutníkovi jsem tu za třetího největšího zlehčovače, popírače a antirouškaře já :-) , ale kdyby ten test byl pozitivní, tyhle návštěvy bych si nepozvala, stejně jako bych nechodila do kanceláře a zůstala na houmofísu.
Kde si sebrala těch 92 a 98 procent?
Mám výsledky francouských testů, překládal jsem to před 14 dny, je to tam včetně originálního textu, aby politruk zase neblábolil kraviny, a je jasné, že spolehlivost není vyšší než 75 procent, spíše nižší.
Problém těch testů je "false negative" což je horší než "false positive" které mají často PCR testy, klteré mají spolehlivost, a to jen možná, kolem těch 90 procent.
Testy které jsou ze čtvrtiny nespolehlivé mají význam skutečně jen pro jejich výrobce, což by mě nevadilo, vadí mě ovšem to, že to platím.
U nás proběhly testy těch testů :-) a vyšlo z toho, že některé značky mají spolehlivost srovnatelnou s PCR testem... a u některých vyjde skoro na stejno si hodit korunou.
Ta čísla 92 a 98 by měla vykazovat ta "moje" značka.
Takže když každej desátej vyjde blbě, to je fajn číslo, na tom se dá stavět :-)
A to ti jen slibují, realita bude hodně jinde.
Takový základní problém - požadovat stoprocentní (nebo dokonce větší - kolik jsou bezpečnostní koeficienty na mosty?) jistotu u testů (ale i diagnóz, účinnosti léků, atd.) prostě nejde.
Biologický "materiál" není ocel s přesně garantovaným složením, zpracováním a pevností.
Fakt takové srovnání testu biologického materiálu a výpočtové pevnosti konstrukce nemá žádný smysl. Je škoda, že se nejvíc soustřeďuješ na hledání takových zavádějících "paralel" ...
To jsou zase kecy, politruku....
Nepožaduji stoprocentní jistotu, a ta není ani u oceli, mezi náma.
Prostě zase blábolíš z cesty svoje dojmy, jako obvykle.
Jde o "přijatelnou spolehlivost".
Pokud je chybovost 25-40 procent, přučemžtěch 25 procent je dolní uváděná hranice chybovosti "false negative" těch testů, nemá žádný smysl je používat ani jako to "hribé síto" o kterém žvaní plukovník, aby mohl realizovat svoji provizi od Abottu.
Vím to já, víš to ty, ví to i Lanna, jenže protože to říkám já, budete se stavět na zadní a tvrdit opak. S tim jdi do prdele a zavři za sebou.
Já to nevím, tak si mě laskavě neber do huby a neargumentuj mnou.
Děkuji vřele.
Hlavní epidemiolog IKEMu říká, že jim to hází v praktickém použití (nikoliv laboratorně) 90 procent. A já spíš věřím jemu než tobě nebo paní Iloně Cílkové v tom tebou uváděném článku. Mimochodem z toho článku přímo čpí podjatost a snaha doslova za každou cenu (i nepravdou) ty testy shodit.
Howgh!
A nechceš jít raději do tý prdele ty se svojí nenávistnou rétorikou?
Podle zvolené "argumentace" bych řekla, že původně nechtěl, ale nějak se tam, části omylem a velkou částí vlastním přičiněním, ocitl:-))
nechutná ti tvoje medicína, politruku?
Moje? To je spíš naopak, ne? Posílání do ... je tvoje specialita.
Stejně tak jako všemožné nadávky, urážky, zesměšňování, zjednodušování pohledu a občas i ty dezinformace a "výpočty přes palec".
Však on si to už každý přebere a posoudí sám.
Taková statistika má fakt velký smysl, pokud někdo v budoucnosti bude psát nějakou bakalářku na téma "covid".
Jinak je úplně k prdu, protože jedním kejchnutím se statistika během několika sekund mění. :-)
Antigenní testování není určeno pro statistiky nakažených. Je určeno k orientačnímu testování jednotlivců například učitelů, zdravotníků, návštěvníků seniorských domů a pod.
Je určeno k plošnému testování obyvatelstva nebo k pravidelnému přetestování vybraných skupin.
Těch antigenních testů je cela řada.
a všechny jsou k prdu, tedy pokud na jejich prodeji zrovna nevyděláváš.
Třeba taková úča, hezky se ráno přetestuje, za hoď přijde do třídy, Pepíček kejchne, a ranní testování má po obědě platnost psího pšouku :-)
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/smejkal...
(Začínám mít pocit, že když ti, bohužel, nevyšly teorie o chřipečce, vymýšlíš nové teorie:-))
Ano, z tohohle pohledu je k prdu veškeré testování. Prostě ráno nejsi nakažený a v poledne už jsi. Ale to testování má jiný smysl, který jsi asi nepochopil. Smyslem testování je tak včasné odhalení nákazy, že jí nebudeš dál šířit, poněvadž přejdeš do karantény.
Ovšem proč se testují kantoři, když ta nákaza je od dětí, to je mi docela záhadou. Jedině snad, aby to nešířili do své rodiny.
Ano, máš pravdu.
Skoro veškeré testování (slůvko skoro má smysl) je zbytečné,tedy má smysl jen pro ty, co na něm bohatnou.
Na otázku "proč" učitelé je snadná odpověď.
Protože na tom vydělávají, ti, co s tím kšeftují.
Před chviličkou ti Ivča odpovídala stejně jako já. Jen ty pořád meleš tu svou. To už si nepamamatuješ, přeplněné nemocnice až po okraj? Nechápeš, že na to lidé 60+ s přehledem umírají? V současnosti v 60 máš před sebou většinou ještě cca.20 let života. O to tě covid připraví. Ten test prostě brání dalšímu nakažování.
Počkej, počkej, zas tu moji odpověď tolik nepřibarvuj - 60+ opravdu s přehledem neumírají.
Ani o tu svoji maminku, která je 80+ se při její kondicí nijak extra nebojím. Nebýt toho mého úporného kašle, tak bych nic neřešila.
Dobře, napsal jsem to blbě. Lidé přes 60 začínají na covid umírat a čím jsou starší, tím více. Lidé pod 60 let jen výjimečně. Spokojenost?
Je mi 60 plus, naonec i tobě, a na covid se umřít nechystám.
Lidi nad 60 plus umírají od dost častěji, než lidé nad 20 plus, to už je tak dáno, ale o to tu nejde.
Jde ti o to, že vám těmi testy prodávají naprosto falešnou naději, protože ta chybovost je tragická.
V banánových republikách typu Slovensko dokonce, aby koncerny vydělali, pořádali masové celonárodní testování, aby s covidem byli stejně v prdeli jako jsme my, ale ti jejich "plukovníci" si namastili kapsu.
Nebezpočnost "falešně negativních" výsledků je násobně vyšší mež "falšně pozitivních" což si zřejmě jso schopen uvědomit. Tím, že někoho nařknou z toho, že má covida, zavřou ho doma na 14 dní, se moc paseky nenadělá.
Ovšem když někomu čeknou, že je negatovní a nechají ho rozlejvat polívku v závodní jídelně, je na malér zaděláno.
Tak si něco o těch testech přečtěte, pokud možno ze zahraničních zdrojů, protože u nás je značně zaprymulováno, aby to stát nakoupil a "rozdával".
A rozlište průměrnou chybovost o chybovosti "falešně negativní" a "falešně pozitivní" protože jak jsme naznačil, míra jejich problematičnosti je naprosto a zásadně odlišná, ovšem když t ozprůměruju, budeme "v pohodě" a pískáme si, jak nám to ti blbečci sezobali a zaplatí.
Když ono to jinak platí pro jedno házení kostkou a jinak pro velikou skupinu házečů. To, co je pro jedince a jeden pokus zcela neakceptovatelné, pro velikou skupinu obyvatel statisticky prostě vylepšuje skóre zachycených nakažovatelů. Když jeich počet srazím těmi testy na 1/4, tak se rázem sníží počet přenašečů a rozmnožovačů na čtvrtinu. No a to je celospolečensky už docela dobrý výsledek. Nesmíš zapomenout, že epidemoiologům jsi jako jedinec úplně fuk. Jediné co je zajímá je nepřetížit systém nemocnic, aby stačil fungovat. Jestli ty na covid umřeš a s tebou i manželka a babička je jim úplně jedno. Je zajíma jen ten celek a na ten to funguje.
Bohužel, i pro jedince je ten celek docela důležitý. Pokud se s infarktem nedostaneš na JIP v nemocnici, protože je plná covidích pacientů, tak prostě umřeš také. Pokud ti ochrne noha a z důvodu pozastavení všeho a převelení všech doktorů co mají nohy a ruce na ošetřování covidích pacientů, tak sice neumřeš, ale možná ti to ochrnutí zůstane. Prostě rehabilitace zrovna nebude dočasně fungovat. To je přesně to, co se nyní eufemisticky nazývá zrušením odložitelných operací. Nejsou to jen chirurgické operace, je to významné omezení všech ostatních oddělení.
Když to vezmeš do důsledku, tak probíhá jediná úspěšná důchodová reforma od roku 1989, tak nevím, proč, když je "jedinec je nepodstatný" se tomu vůbec tak hloupě brání :-)
Kdepak, tady nejde vlbec o nějaký virus, tady jde o ty vakcíny, tam se budou točit miliardy, a pro tenhle byznys jsou jedinci nezajímaví. Klidně vyděsí půl zeměkoule k smrti, aby se napakovali.
Když už se tady tak strachuješ o velikost toho rance, víš jaký ranec se točí v současných vakcínách?!?
Netuším, ale mám zato, že ani jediná ze současných vakcín nebyla vyvinuta a otestována za 5 měsíců a žádnou z nich snad stát nenakupoval dříve, než vůbec byla hotová.
Jestli ano, tak jsme v ještě větší prdeli, než se dalo čekat.
Aha, netušíš. Netušíš nic o ostatních vakcínách, netušíš nic o jejich cenách ani o množství, které nakupujeme. A zcela zjevně netušíš ani nic o tom, jak nákupy vakcín probíhají a jaká je strategie a harmonogram nákupu vakcíny proti covidu.
Tak hlavně že víš, že to bude stát "ranec".
Ranec to stát bude. To mimo vší pochybnost.
Ranec to už dokonce stálo, a zaplatíme to, protože EU nemá žádné "svoje" peníze ale jen ty naše.
Je úplně od věci se bavit o jiných vakcínách a očkování, protože to se výrazně liší právě v tom, co jsem napsal.
Žádná z těch vakcín nebyla vyvinuta a odzkoušena a schválena za 5 měsíců a o žádné z nemocí, proti kterým se očkuje se neví tak málo, jako právě o covidu. To, že zakládáš kopíráky ve zdravotní pojištovně ti možná poskytuje informace o tom, kolik se za co platí, to ovšem neznamená, že bys něčemu snad nějak lépe rozuměla, tím spíše vakcíně proti covidu.
Co se týká očkování, nákupu vakcín, velikosti "rance" za ně a strategie nákupu vakcíny proti covidu si dovolím tvrdit, že vím rozhodně víc než ty. A navíc mám zcela konkrétní informace. Takže si dovolím tvrdit, že tady šíříš zase jen polopravdy, které vycházejí jen z tvých pomýlených domněnek.
Nejsi schopen říct jedinou konkrétní informaci, jen se zase tváříš, že si sežral všechnu moudrost světa.
Hele Jindro, už si fakt vyber. Jednou tvrdíš, že celé to testování je naprd, akurát z toho máme pozitivní a zavírají nám kvůli tomu hranice. A pak najednou, z čista jasna zase cosi o strašné násobně vyšší nebezpečnosti falešně negativních testů.
Když ty to nečteš.
Tak ve zkratce, co jsem napsal:
1) Ty testy jsou nespolehlivé, a jsou dobré jen pro ty, kteří na nich vydělávají.
2) Ta dobrá zpráva je, že ta choroba zdaleka není tak strašná, jak nám ti, co nám ty testy prodávají, a chtějí následně prodávat vakcíny, tvrdí.
Já mám úplně jasno.
Pějí se ódy na ty zdravotníky, ti kteří jsou v té první linii, přičemž každá holka u kasy v sámošce je "v první linii" asi 20x víc než kdejaký zdravotník.
Kdyby to bylo tak hrozné, tak za tou kasou už nesedí nikdo, protože by všichni marodili....
Bohužel tahle taškařice, u které je čím dál tím jasnější, že je zneužita k obohacení se jedinců i celých skupin, bude mít mnohem větší následky, než zvýšení úmrtnosti o nějakých 10 procent.
Ale je naprosto zbytečné na to upozorňovat a varovat - lidi jsou nepoučitelní.
Ty a pár dalších tady jste jasným dokladem toho, jak marné a zbytečné je dovolávat se zdravého rozumu, ten vám nahradili emoce.
V té poslední větě jsi se moc pěkně popsal.
Hele, když je to taková sranda, proč nejdeš do nějaké nemocnice jako dobrovolník? Jistě by tě tam uvítali.
Proč bych to dělal?
Ani za kasu do samošky nejdu?
Neříkám, že je to sranad, ta práce, jen říkám, že v první linii jsou ty holky u kas v sámoškách a to naprosto bez diskuzí.
Mýlíš se. Použil si zcela nesrovnatelný vzorek.
Zcela si eliminoval fakt, že v těch nemocnicích se lékaři a sestřičky setkávají s pozitivními pacienty ve 100% případů, musí se jich dotýkat a rozhodně nemohou dodržovat odstup 2 metry. Navíc mnozí pacienti jsou bez roušek, takže lékaři a sestry od nich dostávají "plnou palbu".
Na kasách je to jiné. Potenciální výskyt pozitivních nakupujících je zcela nesrovnatelně snížen oproti nemocnicím. Jak nakupující, tak i prodavači mají roušky, jsou od sebe odděleni zábranou, vzájemně se nedotýkají, vzájemný dostup je více jak metr atd., atd.
Z mého pohledu nelze se zdravotnickým personálem srovnávat žádné jiné pracovní zařazení.
Když je zbytečné na to upozorňovat, proč teda na to neustále upozorňuješ.
Ztrácíš čas vypisováním blbin na netu a přitom jsi už dávno mohl řídit zeměkouli.
"Já mám úplně jasno"
Vševystihující ...
Tady bych se ho zastal. Určitě patří mezi ty, kteří mají ve všem naprosto jasno i za střízliva.
Ovšem po návratu z Pod ledu má jasno dvojnásob...
Brahmo, nepřeháněj a hlavně nepaušalizuj.
Nemocnice, které byly přeplněné až po okraj se dají spočítat na prstech jedné ruky. Jestli si správně pamatuji, šlo o jednu nebo dvě nemocnice. Jinak byly všude neustále rezervy.
Deset procent reserv s tím, že ostatní oddělení byla napůl uzavřená? Ano, ta loď se nepotopila, ale všichni pasažéři byli nahnáni k pumpám a náklad vyházeli přes palubu...
Co kecáš??? Celou dobu nám tady cpeš, že na palubě se tančí. (tvoje slova)
To bylo ovšem v létě, ještě než nákaza pořádně stoupla.
Každá loď před utopením napřed plave, pak začne nabírat vodu a pak se utopí. V té fázi nabírání vody někteří říkají, že je to špatné a že by se s tím mělo něco dělat. No a někteří místo toho tančí na palubě...
Hele, v Německu celé léto běhali vevnitř v rouškách, v každém bufetu si vyplňoval lejstro pro trasování, všude se máčeli v desinfekci a opravdu zodpovědně, s německou důkladností všechno pucovali, a jsou ve stejné prdeli jako my.
Žádné rozvolnění, nebo utažení šroubů, nehraje roli.
Roli hraje, kolik vakcín se stihne teď vyrobit a prodat a jestli se podaří vystrašit dostatek lidí, aby se na tom dalo dost vydělat.
Neřekla bych, že ve stejné. Obzvláště u Německa tedy ne.
První odstavec souhlas. Druhý odstavec totálně popírá současnou situaci. Pročpak asi nyní ta nákaza v Česku klesá, přestože dosáhla hodnot, které začaly rozvracet náš zdravotní sytém. No přece proto, že se zavedl další lockdown. Snad si nemyslíš, že si viry jen vzali pauzu na gáblík a dočasně přestaly nakažovat?
Ano produkce a prodej vakcíny a testů je a bude veliký bussines, proto se do toho také tolik firem vrhlo. Z mého pohledu zaplať Pánhůh, protože to je tak to jediné, jak se toho můžeme zbavit.
No, jak už to u tebe milá Lanno bývá, zase se mýlíš.
Nevím co píšou Babišovi listy, které tu s oblibu cituješ, ale dnešní Le Figaro to vidí dost jasně.
Němci protahují opatření minimálně do 10. ledna, a nějak se jim nedaří virus dostat pod kontrolu.
Nevím kolik příkladů ještě musíte zažít, abyste pochopili, že nošení hadrů přes hubu, tím způsobem, jakým se provádí, je naprosto neúčinné, a věčné šmejdění s hadrem napočeným v desinfekci stejně tak. Že všechna přijatá opatření směřují jen k tomu, aby výrobci ochranných pomůcek, testů a vakcín zbohatli, což by mě bylo dost u zadku, kdyby současně s tím, aby svoje plány na zbohatnutí mohli realizovat, neruinovali ekonomiku nepředstavitelným způsobem.
Tvrdí se, že snad 4 miliony obyvatel ČR se už s covidem nějakým způsobem potkali, takže v dohledné době, možná dříve než bude k dostání ta vakcína, bude vybudována jistá kolektivní když ne imunita, tak odolnost, a virus covidu bude fungovat a hlavně budou se kvůli němu přijímat opatření, podobná těm, která se používají při chřipkových epidemiích.
Ze všech stran teď slyším, jak "v lednu bude zle a zase to zavřou".
No ono to zavřít už prostě tak snadno nepůjde, protože stát na to prostě nebude mít prachy.
Ono se to státních úředníků vlastně zatím ani moc netýkalo, no co, tak zavřeli úřady, byrokrati zůstali doma za plný plat, houby zle.
Stále vám nedochází, že ta byrokracie je placená z daní lidí, kteří něco produkují, a těm lidem stát, svými opatřeními naházel klacky pod nohy, takže covidí krize, bude směšná proti krizi ekonomické, která bude následovat.
Testování, vakcíny, to všechno zdarma?
Kdeže.
Nic na světě není zdarma. Někdo to zaplatí.
A budeme to my všichni.
Ano Lanno, je to tak, že Německo je na tom pořád ještě lépe než my. Ve všech parametrech, vztažených na sto tisíc obyvatel, máme zhruba 4x vyšší hodnoty. Jen u vážných případů to dělá "pouhý" 1,5 násobek. A to testují víc, než my (opět v poměru k obyvatelstvu). Oni jsou sice ještě na vzestupu, ale pochybuju, že by nakonec dosáhli vyšší hodnoty, než my na vrcholu.
Nějak si neumim představit, jak by tenhle stav mohl být důkazem neúčinnosti opatření, která měli přes léto přísnější (a zodpovědnost lidí určitě taky). To už vyžaduje opravdu velké zaujetí pro svou ideu :o)
@Jindra:
"Tvrdí se, že snad 4 miliony obyvatel ČR se už s covidem nějakým způsobem potkali"
-- To by byla přímo fantasticky dobrá zpráva. Beze srandy. Akorát že to nevíme. Bo netestujeme.
Jsou dvě velké otázky - jak velká část populace se s tím svinstvem takříkajíc "epidemiologicky významně" potkala a jak velká část populace to reálně může chytnout. Víme, že značná část lidí to prostě nechytne, ale nikdo neví, jak velká část to je. Bude se to lišit region od regionu, bo genetika...
No, pokud pozitivně zjištěných bylo půl mega, tak je to docela možné.
Je tu ale jedno velké ALE, zdá se, že žádná dlouhodobější imunita nevzniká, ostatně, to že si někdy měl chřipku tě taky před další chřipkovou nákazou neuchrání, stejně jako ty vakcíny.
Takže posilovat vlastní imunitu je celkem asi nejspolehlivější prostředek, a to znamená asi tak trochu sportovat (to omezili a zakázali) a být dobré mysli (což je v zemi, kde je úředně zakázáno zpívat dost obtížné).
Ano, tohle se dálo, ale to přece neznamená, že byly nemocnice přeplněné!
Zkrátka a dobře přeplněné nebyly. Pořád byla k dispozici lůžka pro všechny stupně závažnosti onemocnění a stejně tak nedošly dýchací přístroje pro nejtěžší případy.
Stejně tak nesouhlasím s tvým tvrzením, že na covida s přehledem umírají lidé 60+. Tak nějak nevím, co teď mám dělat s mým manželem. Je 60+, je rizikový, protože prodělal onko-operaci a je onko sledovaným pacientem, přesto si dovolil projít covidem s lepším průběhem než jsem měla já a dokonce to přežil. Neměla bych ho teď odstřelit?!?
se divím, že to neudělal sám :.)
No pochopitelně, ten virus nezabíjí každého na potkání jenže to se nehodí do těch kšeftů s testy a vakcínami.
Nemoc, která se projevuje tak, že se musím nechat otestovat, abych zjistil, jestli jí náhodou nemám, tak strašná asi nebude.
Hodnotit něco, co jsem neprodělal, je nesmysl.
Představ si, že existují divadelní a hudební kritici, kteří nehrají divadlo ani neprovozují hudbu a přesto kritizují a hodnotí. Pak jsou znalci jídla a nápojů, kteří nevaří a nemají vinici a přesto jsou to schopni hodnotit. A je takových oborů mnohem víc. Například lékař je schopen chorobu léčit aniž by jí prodělal.
Jak víš, že jsem to neprodělal?
Třeba začítkem října mě bylo asi dva dny blbě, musel jsem si dávad coldrex, třeba jsem projel covidem :-)
Jasně. Ještě by sis měl udělat těhotenský test. Jeden nikdy neví...
Všechno je naprd, enem včely jsou na med. A med je taky naprd:-))
Si vyber... k volbám nechodíš, protože přece jeden hlas nic nezmění a jedno kejchnutí celou statistiku jo?
Mně ty testy přijdou fajn, protože s mým sklonem k zánětům dýchacích cest kašlu dost často. (Teď jsem konečně po dvou měsících přestala... :-(
Takže ta možnost se jen tak orientačně prověřit bez nutnosti klusat na nějaké odběrní místo (o penězích nemluvě) mi přišla vhod.
Myslím, že z nás všech má Jindra už dávno přesně vybráno....co nechce.
Nechce roušky, nechce opatření, nechce zavírání a omezování, nechce testy, nechce vakcíny...
Chce zavírat oči před realitou, ale to bohužel teď už moc dobře nejde, jakkoliv i já osobně bych si byla přála, kdyby to opravdu byla jen "neškodná chřipečka"
Ne, naopak, vidím věci tak, jak ve skutečnosti jsou.
Nedeformované medii, vystrašwnými lidičkami a politickými šíbry.
Přesně tak, vykašlal bych se na vira.
Žádná opatření, okamžitý návrat k normàlu.
A vůbec nic by se nestalo.
Jenže vy prostě chcete být klamáni,chcete těm šíbrům platit, tak budete klamáni a platit budete.
Jen tak mimochodem - jednou jsem se tě už ptala, kolikrát jsi se za poslední měsíce viděl se svými vnuky.
Ne, o roky mi nešlo. Po tom mi nic není a s tématem to nesouvisí. Ale kluci rostou a loni už tu byly podrobné reference z toho, co spolu "chlapi" podnikali a letos ani ťuk.
Já to myslela trochu jinak - já ten názor, že bych se na opatření vykašlala a nechala tomu volný průběh, sdílím. Ale přitom si uvědomuju, že je to pro mě ohromně jednoduché. Do práce už teď jezdím výlučně autem, ve firmě je nás pár s obrovskými rozestupy, bydlím v dosahu rozvážkových služeb, takže do obchodu nechodím atd.
A je mi jasné, že ten, kdo každý den z pracovních či jiných důvodů musí vyrážet "do davu", to asi bude vidět jinak.
To že Jindra pracuje víceméně sólo a hromadnou dopravou nejezdí, je mi jasné. Že by chodil nakupovat, to bych se divila. Tak mě prostě jen zajímá, jak moc totální je jeho izolace od potenciálních zdrojů nákazy a jak moc vážně tedy ty odvážné řeči brát.
Já "do davu" nechodím skoro nikdy, a zdaleka ne kvůli covidu. Je faktem, že častěji jsem v centru Paříže, než v matičce stověžaté, od té doby co zemřela máma tam nemám důvod jezdit, s vlastně největší město, kde nejčastěji trajdám ulicí je Bochum.
Nakupovat taky moc nechodím.
Pokud jde o společenský život, je ten můj omezen na vernisáže sklářských výstav, a ty jsem letos stihnul vlastně jen dvě - oni nám to tak nějak zrušili, vlastně letos to byl jen Klein v Praze a pak v Novém Boru.
Jinak v roce 2019, jsem byl 200 dní v zahraničí, přes polovinu z toho ve Francii. Letos jsem to ještě nesčítal, cesťáky budu dělat až v lednu, ale přes palec, dám tak 130-150 dní, víc asi ne.
Kdyby se neblblo, byl bych příští týden v Bochumi, pak na pár dní ve Vídni a Budapešti, a na konci roku v Paříži, a po Novém roce přejel do Milána, jako obvykle.
Letos to neklapne, a určitě ne proto, že bych se bál nějaké nákazy.
Myslím si, že ti do toho vůbec nic není.
Jasně, chlapi si přece telefonují, viď.
Ani to ne.
My o sobě prostě jen víme, že jsme a že k sobě patříme.
To stačí.
Tak hlavně jestli to za pár let bude stačit tobě.
Ale oni určitě budou mít papír na to, že ti nemůžou ani zavolat.
To máš pravdu, že není. Ale protože dřív jsi se s každým "prdem" rozepisoval včetně podrobné fotografické dokumentace, tak je ta odpověď víc než jasná.
To se to pak vykládá "já se covidu nebojím"...
No, a sedne se do auta, a jede se do těch "nebezpečných" zemí jako je Španělsko, aby se před covidem ujelo :-)
Což o to, já byla v "nebezpečném" Chorvatsku i se svojí 80+ maminkou. Virus nelítá v luftě, ten roznáší lidi. Takže po této stránce není tak moc důležité, kde člověk je, jako spíš v jaké a jako moc těsné společnosti se pohybuje. My byli na kilometrové pláži některé dny úplně sami, o víkendu tam bylo možná i dvacet lidí. V tom to není.
Proč bych se měl pohybovat "v těsné společnosti"?
Ty snad "těsnou společnost" vyhledáváš?
Chodil jsem po Strasbourgu, Montpellieru, La Rochelle nebo Bordeaux, to jsou města dost velká a v žádném případě liduprázdná, neplazil jsem se podél zdí, a navštěvoval běžně obchody či restaurace. Projel jsem Německo i půl Francie na svém elektrokole, každý den bydlel jinde, bez obav a strachu, že by na mě nějdo hodil vira.
Mimoto, co tři týdny jsem vždycky byl v té Bochumi.
Choval jsem se normálně, jako vždycky.
To snad mám po 30 letech začít jezdit do Prahy a pohybovat tramvajema, nebo jak jsem psal, chodit na dětská hřiště rozdávat dětem cukrátka, abych se "vystavil podle tebe přiměřenému riziku"?
Mám se odstěhovat do centra města?
Mám se postavit do tlačenice na košíky před Lídlem?
Proč bych to dělal?
Nedělal jsem to nikdy.
A co tím chceš říct?
Já ti jen psala, že stejně jako tys jel do "nebezpečného" Španělska, tak já jsem jela i se svou maminkou do "nebezpečného" Chorvatska, protože pokud tam neplánujeme chodit po návštěvách, o chlastačkách v báru nemluvě, tak je bezpečno všude. (I když bylo v okolí dost lidí, co se chytali za hlavu, jak můžu "ohroženou skupinu" tahat do "promořeného" Chorvatska.)
Nikdo po tobě nechce, abys jezdil tramvajema, já poslední měsíce taky nejezdím (a to mám koupenou roční předplacenku, takže jsem vyhodila pár tisícovek do luftu). Jen se ti snažím vysvětlit, že bys měl mít trochu pochopení pro lidi, co těma tramvajema jezdí a tím pádem mají i větší strach.
A uvažoval jsi někdy o tom, že ty věci nevidíš jaké skutečně jsou, ale taknějak po plukovnicku rudě?
S kašlíkem jsem na tebe v poslední době docela myslela. Po covidu jsem se ho tak nějak pořád nemohla zbavit.
Minulý týden jsem šla k doktorce kvůli lázním a jak slyšela o po-covidovým kašlíku, hned mě poslala na RTG plic a napsala mi codein. A je po kašlíku.
Jo, já s kašlem normálně chodím k lékaři, ale teď se mi tam fakt zaclánět nechtělo, tak jsem se z toho pořád nemohla vymotat. Mám dojem, že mi nakonec pomohl nosní sprej s mořskou vodou a termofór na hrudník na noc. Nebo jsem ten virus či čo to bylo prostě utahala...
Mě také pomáhalo po ránu vystříknout nos vincentkou. Týden jsem zobala mucosolvan - ten pomáhal, ale jak jsem ho odložila, zase se to zhoršilo. Pak jsem holt v případě potřeby polkla pár kapek ditustatu.
Codein ale zabral skvěle - po 3 dnech s kašlíkem šmičec. A průdušky OK.
Místo termofóru si posbírej vyhlazené křemenáče (nedrolí a nepráší se), z vaťáku (rukáv) nebo něčeho jiného spíchni pro ně pytlíček na zatahování, a po nahřátí varem vydrží skoro celou noc teplé ty kameny.
Testování neléčí, nebo už i to? :-)
Na mě to zapůsobilo, jako že si kvůli testům přestala kašlat :-)
Nezabral nakonec ten ACC long?
Jo, jsou lidi, co se testují, měří si pravidelně tlak, chodí po doktorech, polykají spoustu pilulek, a nezdá se mi, že by tím byli moc zdravější, spíš naopak.
Vždycky si vzpomenu na jednu z babiček, ta ten tyjátr předváděla pořád: když já sladký moc nesmím ale jestli je tam ta light šlehačka, tak možná malinkej kousek....a pak sežrala nàlem i ten podtácek.
Takže se otestuješ, a zjistíš, že nemáš covid a hned je den lepší? :-)
No, na pár dní se zdálo, že zabral, ale nakonec jsem pak kašlala ještě asi měsíc.
Jo, je ten den lepší. Přinejmenším pro moji matku, které společenské kontakty dost chybí. V jejím věku už moc jejích kamarádek a známých nežije. Ti, co ano se buď bojí a jsou zamčení dobrovolně nebo nuceně v domovech pro seniory. To, že se jednou za týden sbalí a udělá si procházku ke mně na oběd, ji opravdu udělá lepší den.
A to testuješ matku nebo sebe?
Nebojíš se té šílené pravděpodobnosti "falešně negativních" výsledků?
Nám taky socialní kontakty dost chybí, včera se dědci ale sešli v hojném počtu, všimni si, jak ukázněně, rozesazeni. Na testech nebyl ani jeden :-)
Sebe. Šílenou osmiprocentní pravděpodobnost negativního výsledku jsem riskla. (Po pravdě řečeno, podstatně větší riziko bylo, že jsem amatérsky blbě vzala vzorek.)
Mimochodem - na dědky z jedné dědiny jsem se neptala. Ptala jsem se, jak často si takhle posedíš u jednoho stolu s rodinou své dcery.
Furt se kocháš nadějí, že to riziko je 8mi procentní, já bych počítal na "bezpečné straně" spíše s tím 60ti procentním.
S rodinou své starší dcery neposedávám nikdy moc ani v době předkovidí, vidíme se tak jednou za rok, o těch svátcích. Je to o dost složitější a není to fakt tvoje starost.
Možná na vysvětlenou by ti mohlo stačit, že svoji dceru jsem neviděl od jejích 5 do jejích 16ti let, a to ne proto, že bych já nechtěl nebo nemohl, takže jsme na vztahy na dálku zvyklí.
Se svou mladší dcerou a jejím přítelem se vídáme často, několikrát v týdnu, taky bydlí za rohem.
Ne, není to moje starost.
Ale prostě ty řeči "já se covidu nebojím" od člověka, co nemá kontakty ani s dětmi, co se mísí ve školkách, ani se seniory 80+, pro které to je přece jen jiná míra ohrožení, jsou trochu legrační.
Nejstaršímu z našichdědků je 76, veledědek umřel před dvouma roka.
Z rodiny, bohužel, jsem to já, kdo je teď nejstarší, už nežije nikdo ze starších příbuzných. Mám jít rozdávat před školu cukrátka, nebo se jít poflakovad do nějakého domova důchodců, abych se vystavil náležitému riziku a měl důvod k obavám?
Neschovávám se, žiju normálně, jako vždycky.
Že mi neumožní cestovat není moje vina, a není to proto, že bych se bál.
Já tě nepodezírám z toho, že by ses bál. Jen prostě máš dosti specifický způsob života, který pravděpodobnost nákazy razantně eliminuje. Já taky, jen toho mezigeneračního rodinného míšení máme víc. Takže ve výsledku mám na opatření, vakcinace a spoustu věcí hodně podobný názor jako ty, ale dost se držím zpátky, abych ho hlásala jako univerzální pravdu, protože většina lidí prostě žije jinak a jejich míra ohrožení je tím pádem taky úplně jiná.
Myslím, že ne.
Není to tak dlouho, co mě to jeden pacient osočoval z toho, že "to z té Evropy asi roznáším".
Jen prostě netrajdám po Praze (Brně) ale ta velká a lidnatá města jsou jinde. A jako napotvoru, v oblastech, která až do té doby, než se plukovník rozhodl, že se staneme jedničkou, byla z hlediska viru na tom o dost hůř, než naše milá vlast.
No, nechodím do Techtle Mechtle a necucám jedním brčkem:
Pořád chceš tvrdit něco o "specifickém" způsobu?
Jinak ta poslední fotka jasně kukazuje, proč roušky, tak jak jsou používány, prostě fungovat nemohou.
Tři města, La Rochelle, Bochum, Montpellier, ale můžu sem nasázet fotek tunu...
Sice můžeš prokázat, že jsi nevolil, ale že jsi ze svých cest po Evropě přivezl virus, vyloučit nemůžeš.
Jak sám říkáš, jeden negativní test, v průběhu několika měsíců trajdání, je k ničemu..
Ty vlastně tvrdíš, že tebou popisované chování bylo bezpečné, že stačí, když nebudeš chodit do Techtle Mechtle a cucat z jednoho brčka..
Zřejmě ti nedošlo, že tohle tvoje tvrzení je v přímém rozporu s jiným názorem, který zde píšeš pořád dokola - že virus nejde zastavit a že jsou všechna opatření zbytečná.
Že roušky nefungují, mi nevysvětluj, já to přece tvrdím taky.
A jo, pořád chci tvrdit o "specifickém způsobu života". To není výčitka, spíš naopak. Takhle kdyby žil každej, žádné starosti s virem nemáme. Jenže spousta lidí nemůže a dost lidí ani nechce.
Prokázat neexistenci něčeho nelze, to je známá věc, Šíravíku.
Ale vzhledem k tomu, že nikdo s kým jsem se kdy setkal vira neměl, je pravděpodobnost, že bych byl nakažlivej, nepatrná.
V každém případě nejsem Hamáčkův případ, že bych někoho nakazil, on zemřel, a mě to muselo do smrti mrzet.
Možná je to tím, že mám hygienické návyky z dětství, neolizuji si prsty a nežeru na ulici blafy, co jsem si nakoupil v sámošce, nemytejma prackama :-)
A to ber, že Mengeleho doktorský nadřízený dostal po válce Nobelovu cenu, za jeho pokusničení a jiných podobných výzkumníků po koncentrákách.
To netuším a nevím, jestli mě netaháš za fusekli, ale nakonec Nobelovku dostal i Jasir Arafat, takže je to možné.
Ale nemyslím si, že plukovník sází na ty drobné, se kterými se Nobelka pojí, ale má mnohem konkrétnější byznysplán
No jejda, to je jasné jak facka, že plukovník má namířeno víš.
Akurát je škoda, že ty se svým bystrozrakem a čuchem na zlodějiny se furt držíš plukovníka jako hovno košile, a přitom ti unikají obří zlodějiny páchané na daňovém poplatníkovi přímo za bílého dne před očima všech.
Když máš řešit tohle, vždy ujedeš jinam:-))
No jo, ale když o tom se v Blesku nepíše...
kdežto ty volíš Babiše, s ostatními 30 procenty :-)
Znova, a zřejmě zbytečně, protože nejsi schopná myslet, ale jen poštěkávat, opakuji, že představa, že kdyby těch 40 procent lidí, co u voleb nebylo přišlo, by byl volební výsledek jiný, je ničím nepodloženou, falešnou iluzí.
Sami o sobě tvrdíte, že "jste zodpovědnější a bystřejší" než to co zůstávají doma, takže buďtě rádi "že ti nezodpovědní" nevolili :-)
Takže konečně jsi šel s pravdou ven?
Nevolíš, protože bys volil Babiše?
Já, narozdíl od tebe, mohu doložit, že jsem ho nevolil.
:-)
Hlavně, že na to máš papír, viď...
Tak si ho hlavně schovej pro své vnuky, až se jednou zeptají.
A k čemu ti to je, že si necháš vystavit certifikát o nevolení?
To si to věšíš na zeď?
Jenže ty uvažuješ furt jen v rozměrech absolutního vítězství, nebo absolutní porážky. Volby v našem pojetí mají ale i jemnější nuance. U "velkých" stran toho skutečně moc neovlivníš, ale je tam pak řada menších, co se potácí nad pěti procenty, nebo těsně pod. A pro ně už každý hlas má cenu zlata. Ne že by to byly nějaké politické poklady, ale výrazně ovlivňují koaliční potenciál velkých, které se bez těch malých (naštěstí) neobejdou. A pak tam začínají docela zajímavé (a občas nechutné) šachy, do kterých máš šanci svým hlasem promluvit.
To né ale je celkem fuk, jestli těch 100 lidí nakazí 30 infikovaných, nebo jen jeden, furt jich bude nakažených stovka.
Jinak uvažovat nelze.
To je jako bys zkoušel pít mořskou vodu, a řekl si, že když jí dáš do litrovky jen čtvrt litru, můžeš z ní dělat limonády.
Fungovat to bude, když ji dáš čtvt litru do hektolitru.
To fungovat může
Bože to jsou kecy jak z Babišových Andykodů:-))
Jakejch sto nakaženejch, vždyť řeč je o volbách?
Jaká zas limonáda z mořské vody?
:-))
"... a v březnu někdo přišel s tím matematickým modelem a v srpnu nikdo, sice byl to ten stejný člověk, ale už přišel v nějakém čase. A ti, kteří měli přijít, nepřišli."
(Když 100 lidí nakazí třicet infikovaných je to 130 infikovaných, když 100 lidí nakazí jeden infikovaný, je to 101 infikovaných)
Hele, už je ministrem Blatný. Neměl by si začít hledat něco i na něj?!? Nebo si zamrznul u Prymuli?!?
Není tam Blatnej nějak dlouho ? Vždyť už je prosinec...
Blatný půjde s tím průlšvihem kdy se z hlavního hygienika rozhodl uděla říšského protektora se všemi jeho pravomocemi.
Samozřejmě, že to není z jeho hlavy, ale on tu svoju hlavu propůjčil jako amplion, a tak půjde, až se bude hledat, kdo za to může....
No vidíš - Blatný chtěl povýšit pravomoce hygieny. A hned máš prostor pro konspirace. Copak si myslíš, že by to dělal zadara?!?
Blatný by mohl jít za nezvládnutí 3. vlny a být nahrazen spolehlivým a v té době už zase odleželým Prymulou. To by ovšem Jindru už rovnou chytil psotník :D
Kdybyste to chtěli časově zařadit, tak někdy v půlce ledna.
Vám je fakt šumák, že je ten chlap nehorázný šíbr a zloděj?
No není, ale co máme dělat, když si ho naše "Slunce zlaté" vybere? :D
Abych to jen nezlehčoval, z mého pohledu je mi celkem jedno, protože to nerozliším, jestli tam sedí ušatý Blatný nebo holohlavý Prymula. Dokonce mám lehce pocit, že ten Prymula se dokázal největším nesmyslům víc opřít, než Blatný. Kvůli něčemu ho Babiš přece nechal popravit.
Prymula ty nesmysle aktovně generoval, jemu v zásadě šlo jen o to, aby se prodalo co nejvíce testů a následně pak vakcín, a o to mu jde stále.
Proto strašil národ a testoval jak o život abychomo se dostali "na špici".
Jen si vzpoměň, na ty tři věci co proklamoval v tom svém památném projevu, kdy mu ředitelé státních špitálů dělali stafáž.
Plošné testování byla jedna z nich.
Tak okatě podplaceného politika jsme u nás už dlouho neměli.
Co sleduje svým angagžmá Blatný je mi docela záhadou, spíš si myslím, že se v tom mele jak vítr v bedně a neví, komu ustoupit víc a do které prdele dřív vlézt.
Ono to chce fakt hodně odvahy se postavit celému světu, jako to dělá Anders Tegnell, nechat si od všech blbců a poloblbců nadávat, zesměšňovat se, a dokonce se nechat urážet českým pisálkem titulem "švédský prymula". Takového u nás nemáme, a nikdy asi mít nebudeme, zato těch prymulů, co si chtěji na tom přikrást, máme na každém okrese víc než by bylo vhodné.
A co s tím můžeme teď dělat, když ty a tobě podobní kašlou na to, jakou máme vrchnost, protože volby jsou jim šumák. Hlavně že máš na svoji volební nepřítomnost papír, ty hrdino...
Není, jen teď zrovna nevím, kterého myslíš.
Vlastně asi tuším. Všichni kromě tebe, žejo?
Tak bilance v našem domovu pro seniory je 11 mrtvých staroušků, zde odborně nazývanými geronty, a z 28 lidí personálu to nemělo jen 7.
Kolik jich tak za stejnou dobu odcházelo v jiných letech bez covidu?
Ještě bych k tomu připočetl tu mediální masáž resp. neustálé strašení lidí... Což jim na psychice, a z toho pak i zdravotně asi moc nepřidalo :-/
Ale především se na jejich zdravotním stavu asi podepsalo i to, že v těch domovech jsou pěkně dlouho zavření, nikam nemůžou, a hlavně, hromada z nich se z očí do očí se svými příbuznými neviděla jak dlouho?
Když ti více při smyslech viděli to funebrácké vožení, tak se zvýšila spotřeba diazepanu a antidepresiv. Kolonu már prostě neokecáš, že tam byli jen na návštěvě...
Jo vlastně, ještě ta zvýšená četnost zásahů havranů... :-(
Vzhledem k tomu, že to bylo během 1 týdne, tak odpovídající období libovolného týdne v roce za posledních 10let není...
Je to smutné, ale nevytrhával bych takhle týden z kalendáře, posuzoval bych alespoň půlrok. Když spadne letadlo, tak je ten den taky extrémní, ale trend z toho těžko dělat a s celoročním průměrem to hne úplně minimálně, pokud vubec.
Tak takový údaj nemám k dispozici. Znám jen čísla z výkazů zřizovateli a to rozhodně jen střípky, když se někdo prokecne.
Jako vždy vše je jen a jen o odpovědnosti a morálce lidí. (Viz způsob rozšíření pandemie do světa). A dokud budou lidé beze všech skurpulí prosazující svou "svobodu", tak vše pochopitelně končí oním "promořením populace", ovšem ne podle autorů ale podle přírodních zákonů. Jako tomu bylo vždy v minulosti.
App. Vždy se i na tyhle neštěstí nabalí spousta vykuků kteří z toho jen a jen těží. (kolik zaručených vakcín najednou vyběhlo o když se ví, že jejich bezpečnost je bez totálního prověření spíše škodlivá, a t.d.) Tak si všiměte, že s kolem covidu stále jen chodí jako kolem horké kaše, ale že by se s ním bojovalo? Zbraně jsou známy: UV záření, ozon, teplota. A místo jejich používání se spíše povolují a otvírají markety s klimatizacemi a bránami které to jen rozviřují a šíří a i spousta jiných. Včetně té nutnosti osobní hygieny.A ta by měla být všude i ve výrobě a distribuci, dopravě. A i když se to u nás zvládne, nenechavost lidí a jejich rajdání a onen otevřený svět nás stejně vrhnou zpátky. Prostě je to o lidech. Prostě pandemie má své zákony a na ty naše "svobody" zvysoka kašle...
a zase je na místě připomenout toho Jeffersona:
"Kdo se vzdá byť jen části svobody výměnou za bezpečí, nebude mít ani jedno."
Jefferson to jistě nevztahoval na infekční nemoci. To je čistě tvoje konstrukce, se kterou by jistě pan Jefferson nesouhlasil. On totiž v době těch pandemií žil.
Máme tu na Smichově na ulici Svornosti a na Hořejším nábřeží pár vypečených přechodů pro chodce. Vřele se na nich doporučuje chodcům počkat dál od vozovky, až auta přejedou a když už žádné nevidí, pak teprve přecházet. Je to přechod přes 2 častěji 3 pruhy a auta tam jedou 60km/h minimálně. Nikdo se zastavovat nesnaží. Největší nebezpečí je, když ti někdo zastaví a pustí tě přecházet. Pak tě totiž srazí ten v druhém pruhu. Nechceš si tady realizovat své právo chodce na přechod, svou přednost, svou svobodu? Asi ne a pokud bys to zkusil, tak to nebudeš provádět moc dlouho. S tou svobodou chování, které rozšiřuje zabijáckou silně nakažlivou infekční nemoc, je to podobné.
Jak říkám. Vše je to o morálce a chování lidí. Pokud je někdo sobecký narcis, tak tohle nikdy nepochopí - pokud ho podobnej a ještě větší a mocnější narcis nesrazí a neudělá mrzákem. Pak může s kopou času meditovat o své svobodě a právu....
Je rozdíl mezi dobrovolně přijatou zodpovědností či rizikem, a vnucovanou pseudozodpovědností, jako bylo například jarní nařízení nosit roušky všude a vždy, i samotným v lese, včetně slavného excesu kontroly a stíhání nudistů, zato, že neměli roušku.
V tom je safra rozdíl.
Ale to přece na tom co říkám nic nemění. Když jsi sám, tak si klidně choď bez roušky - nikdo te stejně nevidí a nikomu neškodíš (alespoň podle dosažitelných zpráv). Ale pokud je alespoň zrnko pravdy na tom, že rouška něco zachytí (minimálně zabrání prskajícímu předat rýmu) tak je morální se podřídit a tam kde jsou lidé roušku nosit a používat ony pomůcky (plast. rukavice a nakonec i v dopravě). Nakonec - je zajímavé, že pro ostřejší výroky o migrantech, menšinách, gendrech a t.d. poldové a ogány okamžitě reagují až soudy, přičemž de fakto fyzicky to nikomu neškodí, naximálně to uráží. A ovšem k oněm předpisům o rouškách a karanteně je vše jaksi laxní, i když to prokazatelně fyzicky škodí a ty počty mrtvých to jen dokazují, byť jsou možná nadnesené. A tak za ony činy i řeči by se mělo postupovat stejně funkce nefunkce, pány Klausy a pod. nevyjímaje.
Re: Jindra: "a zase je na místě připomenout toho Jeffersona: "Kdo se vzdá byť jen části svobody výměnou za bezpečí, nebude mít ani jedno."
O víkendu vyjímečně nejdu do práce. A tak si vyšetřím kousek času a zkusím si promyslet, jaké přesně části svobody jsem se vzdal tím, když si vezmu roušku, abych svoje bacily neprskal na Tebe, na Tvoji dceru a na Tvoje vnuky.
Pokud jsi nemocný, zůstaň doma a neflákej se venku, ať s rouškou nebo bez roušky.
Pokud si zdravý, hovej se normálně, roušku mít nemusíš, a přesto nemusíš "prskat bacily" (ono teď jde ale o viry) a to ani v době nekovidové.
Nikdo normálni na ostatní "neprská".
Děkuji.
No dnes je alespoň jasně vidět jaký počet těch narcisů a sobeckých bafuňářů co uznávají a vyřvávají o svobodě, přičemž myslí jen tu svou, ve státě máme.
Z dějin lidstva dávných i nedávných vyplývá :
Kdyby ten virus byl tak nakažlivý
a smrtelný, první kdo by se dal očkovat by byli ti mocní, bohatí a důležití...
Nepouštěli by před sebe ty bezvýznamné, chudé a normální...
Kdyby ta vakcína byla tak bezpečná a účinná, byla by velmi drahá a nenutili by jí zadarmo většině populace....
Převzato a přeloženo z internetu....
Jo, tenhle je kovanej rusomil :-)
Nasranej Dfens to napsal naprosto jasě:
http://dfens-cz.com/kdo-je-tady-sobec/
Vážení. Tihle o tom totiž vědí nejvíc a umějí být hezky separováni podle všech pravidel a kontrol na Bahamách a pod. Nebo snad někdo viděl třeba pana Soroše jak navštěvuje ony nemocné a na místě přiděluje nějaké benefity???