Tak už zase řeším dilema, čím nahradit Mighty kliky na Ibexu. Už mám na lehokole třetí (nebo čtvrté) a jednak jsou čím dál nesehnatelnější a potom mi připadá pitomé, že kvůli prostřední pile je to celé k zahození, protože náhradní tác sehnat nelze...
https://www.global-sport.cz/kliky-mighty-al-8...
Takže bych poprosil o radu, jaký trojtác by bylo dobré pořídit, aby nebyl s instalací žádný problém?
Ideálně tedy jenom nasadit na střed jiný trojtác a nemuset nic štelovat...
U tohohle psali "pro osu 4-hran 107 mm", když jsem koukal na nějaké kliky od SHimana, tak tam měli "doporučená osa BBUN100 4 hran délka 123 mm".
Moc tomu nerozumím, znamená to, že 4hrany nejsou vzájemně kompatibilní a výměně středu bych se stejně nevyhnul?
Na Mighty klikách mi vyhovuje, že mají počet zubů 48/38/26. To ale nikdo jiný nedělá, musel bych asi vzít 48/36/26.
Dá se alespoň u Shimana počítat, že půjdou jednotlivé převodníky koupit a vyměnit? A šlo by třeba při první výměně koupit 38 místo 36 nebo si jinou značkou nepomůžu a stejně se to mění celé?
Jo, koupit převodníky u Shimana půjde.
Jenže jenom tak rok potom co daný model vyběhne, no možná dva.
:-(
Z fotky těch klik ni není jasné, zda je samotný převodník vyměnitelný, nebo jsou všechny převodníky spojeny do jednoho celku.
Pokud je sólo, zkus Gebhart.
Jen se obávám ceny....
Rozebrat to v pohodě jde, už jsem to takhle prohazoval s cílem nakombinovat nejméně ojetý trojtác...
Tam jsem se ptal před mnoha lety a oni nějak nedělají tuhle rozteč šroubů, nějak mi to vysvětlovali, že by to byl problém, musel bych jim to celé poslat... tak to vyšumělo, ani jsem se nedozvěděl cenu.
osy (4hr) bývají různě dlouhé podle
-"vyklenutí" klik (pavouka)
-řetězové linky
-délky středové mufny
No, já ty Mighty/M-wave mám na všech kolech a doufám, že se zas něco objeví.
S tou osou je to tak, že záleží na tom, jak je zapuštěná díra toho čtyřhranu v té části s talířma. Mighty mají nejmenší talíř v rovině toho osazení, do kterého se cpe čtyřhran. Mám tu jiné 42-32-22 pro osu 113 ty mají tu díru "zapuštěnou" (viz. obrázek). Je mají i v kombinaci 28-38-48, jsou nýtované.
https://www.velkoobchodcyklo.cz/trojtalir-al...
Chjoo, takže nejrozumnější varianta sehnat stejné, jinak hrozí, že koupím něco, co tam vůbec nepůjde. :-(
Jestli chceš osu 113, tak tu mám dvě nové: Truvativ s Fe miskama a nějakou lacinou s plastovejma, ti je klidně pošlu aji s klikama 42-32-22. Jsem s tím laborovala s Mesnerem, nakonec dostal poslední nový Mighty z bedny, abych měla všechny kola jednotný ...
Tak já hlavně zatím nepobral, jak zjistím, jakou délku osy potřebuju, aby jiný převodník vyšel přesně tam, kde je ten stávající?
Pokud cibi píše o délce středové mufny, tak já vím prd, jak na tom Ibex v porovnání s jinými koly je...
Mně se nejvíc líbila varianta nechat střed, co tam je, jen vyměnit trojtác, navíc se trochu bojím, jestli by střed po letech šel ven, když Azub dává do většiny závitů lepidlo... navíc na to asi nemám klíč... :-/
Možná zkusím nejdřív Azub, jestli mi dokážou poradit trojtác, co na jejich původní čtyřhran bude pasovat...
Já jsem práve ty se "zapuštěnou" dírou pro deklarovanou osu 113 vzala tenkrát proto, že to umožňuje hejbat délkou osy s řetězovou linkou (polohou talířů). S osou 113 mi vyšla řetězová linka asi o 1mm blíž, jak když jsem tam měla Mighty se 107 osou. Delší osou není problém to dostat dál, kratší jak těch 113 by už na to nešla, drhlo by to o domek...
Akorát se mi nezdála poloha levé kliky, byla moc daleko od domku, s delší osou by byla ještě dál...
Jsou Mighty pro 107 osu, ale počet zubů ti asi nebude vyhovovat...:
https://www.global-sport.cz/kliky-mighty-al-9...
Já je pořídím Růžence, když jsem ty její nové dala Messnerovi.
Nebude, já bych za ideál považoval 49/38/26... :-)
Ale tyhle vypadají, že mají jiné rozteče šroubů na velkém a středním převodníku (jak ty naše 64mm), k tomu se třeba budou dát převodníky sehnat...
Jako kupovat trojtác s tím, že rovnou vyměním všechny tři placky?
Navíc to má délku klik 175 mm a i když si nejsem jistý, na kolik jsou kratší kliky na lehokole přínosem, asi bych zůstal u 170 mm jako doteď. Delší kliky by zvětšily kolizní prostor nohy s předním kolem...
Tady jsou na e-bay ty, co máš:
https://www.ebay.de/itm/164172508102
Týjo, skoro 1600 Kč, to je zhruba dvojnásobek než jsem platil naposledy a zatím to vypadá, že ani žádná jiná nabídka na Ebay s dopravou pod 1400 Kč nebude. :-(
Tady maj něco skladem, nevím jestli je to ono, ale je to Mighty, je to na čtyřhran a má to převodníky 26-38-48
https://hollandbikeshop.com/en-gb/bicycle-parts...
Jestli trváš na 26 a zároveň 38, tak asi jiná možnost není, není moc obvyklé a ani logické aby ten horní skok byl ten menší, obvykle se dělá 48-38-28 nebo 48-36-26
43 € i s poštou, pořád o 17 levnější než odkaz co dala Bára. Když chceš tuhle divnou kombinaci převodníků holt si budeš muset připlatit, 48-38-28 se dají koupit i pod tři stovky a 48-36-26 jen o trochu dráž.
Za ty peníze to nekupuj, beztak je to stejný, jak mám v kombinaci 22-32-42 a dala jsem ti odkaz na kombinaci 28-38-48. Někde jsem to dokonce za těch 606 Kč zahlídla i v kombinaci 26-38-48, ale už to nemůžu znova najít.
Ten plastovej kryt je hnusnej, což na fotce není tak vidět.
Už jsem to roznýtovala, velkýmu už jsem stihla aji obrousit zuby (bude z toho jenom kryt řetězu). Už mi zbývá převrtat díry, odřezat přebytky a můžu to nasadit na tu čtyřpacku 64mm. Dá se to použít jako zdroj převodníků na čtyřpacku 64 mm - systém DODO (dodělej doma).
Jako kliky je to nepoužitelné, je to škaredé a s osou 113mm, kterou k tomu doporučují, není stejná vzdálenost klik od domečku. Nebo k tomu patří nějaká speciální osa, já koupila dvě (TRUVATIV a no-name) a obě se chovaly stejně: levá klika skoro o centimetr dál od domku jak pravá.
A tady je kdosi prodává ve Freiburgu
https://picclick.de/neue-m-wave-3-FACH...
Jakýkoliv převodník seženeš u Gebhardta:
https://www.gebhardt.cz/
Na tvoje kliky půjde ta střední bez problémů nasadit.
Já si převodníky skládám sám a neumím si představit, že bych měl nějaký koupený univerzál. Navíc v dnešní divné době, kdy je cool mít vepředu jen jednu třicetizubovou placku.
Nesežene. S roztečí děr 64mm se velký převodníky nikde sehnat nedají, max do 36 zubů.
No fakt! Nevšiml jsem si té rozteče a vůbec mě to nenapadlo. Celý život vozím XT a tam je standardně 110.
Potřebuji u syna vymněnit střední převodník z trojpřevodníku Suntour 846. Je to klasický trojpřevodník pro MTB se čtyřpackou. Stačí když změřím rozteč šroubů, zda je to těch 110mm, nebo to musím rozebrat a změrit ještě detailněji pro objednání u Gebharda? Má provedení CNC a Klasic. Čím se to liší? Když zničím nějaký spojovací šroub, jsou všechny stejné a liší se jen barvou, nebo to musím opět specifikovat detailněji?
Už jsem to u Gebharda prostudoval a je to jasné. Bohužel je jasná i ta cena :( Za tu cenu dovezu originál Suntour střední kolečko z Ameriky.
Ještě se zeptám jinak. Pomohl bych si nějak pořízením jiných klik (trojtácu), aby dávalo smysl měnit osu?
Vydrží zubatá kola na dražších klikách citelně déle nebo to výjde všechno zhruba na stejno?
Předpokládám, že případný rozdíl hmotnosti u lehokola nebude hrát roli. :-)
Kolik si na těch převodnících do teď najížděl?
Přesně nevím, 3 řetězy ten trojpřevodník vydržel určitě, takže 25 až 40 tisíc?
Mě vydrží prostřední určitě 4 řetězy, takže odhadem 30 tisíc? Malý možná 5 a velký jsem měnil zatím jen jednou za celé roky. Výhoda u šroubovacích samostatných převodníků je možnost výměny jen toho jednoho kusu co je ojetý.
To na jednom řetězu ujedeš asi osm tisíc kilometrů?
Nějak tak zhruba to bývalo, občas i přes 10, většinou jsem měnil, až když začínala zlobit přehazka nebo prostě na jaře. Ono když řetězy stojí víc než kazeta, není důvod spěchat...
Na najeté kilometry těžko posuzovat, ale horší to asi nebude. Leda že bys teď měl placky z nějakého hardoxu :-))
Hollowtech 2 má plus ve větší tuhosti ložisek vně (seš přeci bejk a závodník), jednoduchou montáž a servis bez komplikací s rozměry a stahováky, dostupnější placky na výměnu. Krapet ti zužuje výběr požadavek na trekové převody, ale i tam je jakž takž výběr.
Kdybys uhnul z 26 zubama na třicet, tak ti můžu věnovat trojtác 50-38-30 aji se středovým uložením.
Jsem to sundala z Messnera a dala jsem mu ty Mighty.
Aspoň vyzkoušet je můžeš a hned vyhodit, mě je líto je vyhodit, tak to můžeš udělat ty. Já ti je pošlu, aji poštovný ti zaplatím. Já nerada vyhazuju funkční věci.
Oprava: je to 50-39-30
Kliky 170 mm
Díky za nabídku, ale v okolí jsou kopce, kde řadím nejlehčí převod (26-32), žádnou rezervu nemám, takže 26 je pro mě nutnost. Uměl bych si představit i o zub menší... jenže nejtěžšího převodu bych se nevzdal, i tam by se občas hodilo o zoubek víc... :-)
Chápu, taky nerad vyhazuji funkční věci, proto mě štve měnit celý trojpřevodník kvůli omletému prostřednímu tácu, byť ekonomicky to problém není.
Hm, za optání nic nedám :-)
Taky jsem je shazovala, protože pomalý převod je nutností, bez talíře 22 bych nevyjela nic.
Schválně počítám, jaký poměr mi dává Rohlík, když mám hnané 26" kolo jako ty.
S převodem 45:16 to dělá na nejlehčí stupeň 0,78 - akorát o ten jeden zub, jak píšeš. Pro mě ideál.
Jaký že máš ten nejtěžší? Jestli 48:11, tak s převodovkou mám 4,13 - sice trochu lehčí, ale ani ne o celý zub. Používám ho i tak málokdy.
To píšu jenom tak ze srandy, vždyť vím, někde jsi psal, že na kole nechceš nic, co připomíná motor.
Nejen připomíná, při lehkých stupních i vrčí a kdekdo si pomyslí, že to motor je.
Vždcky čekám, kdy se někdo ozve, ať můžu dokázat, že není :-)
Na leháči bych ale jiné řazení už nechtěl.
Jojo, nejtěžší je 48-11 a ke slovu příjde samozřejmě jen s prudkého kopce... nejsou-li tam zatáčky. Je fakt, že rozhodně častěji bych využil lehčí převod, ono se při rychlostech nad 60 stejně už bojím... :-)
Převodovku fakt né, i když nesporně má spoustu výhod.
Tak pak normální mtb převod 22/32/44
Z kopce maličko víc zašmrdláš, ale do krpálu tě to vytáhne snáz.
Né. Já jsem s 26-38-48 spokojený!
To, že si občas povzdechnu, že by 25 zubů bylo o kousínek lepší, to už bych radši namontoval kazetu 11-34, kde mě štval nesmyslně velký skok posledního pastorku, než se vzdát zbytku trojtácu.
Navíc s převodem 22-32 je otázka, jestli by limitem nebyla dřív rovnováha... :-)
Každopádně výsledek diskuze vyznívá, že kupovat jiný kliky mi asi nic nevyřeší, takže podaří-li se, zřejmě znovu Mighty...
Nevím, na jakou rozteč tam máš chycenou tu 26, ale jestli chceš zkusit, válí se mi tady naprosto zbytečně 24 (taky jen líto vyhodit). Sundal jsem ji z funglovek klik, vozím 22. Tak kdybys to chtěl zkusit, můžeme se třeba někde u Brandejsa potkat.
Už se mi nechce vylejzat z postele, třeba to zítra vyfotím, ale pokud je pro Mighty kliky nesehnatelný prostřední převodník, fakt bych se divil, kdyby tam pasoval nejmenší od tebe... ;-)
26 ti můžu poslat, ten mám novej, jsem spotřebovala akorát 48 a 38.
Kdyby ti stačil jen ten..., ale ty asi potřebuješ i 38 :-(
JInak jsem si koupila převodník 22, ale to má jiný díry (průměr díry), jak ta 22 z Mighty. Pro 26 bude platit totéž.
Nějak se do toho zamotávám, ale primárně řeším jen 38, na ten jezdím 80% času, ten vypadá výrazně nejhůř, navíc je (už od začátku) trochu prohnutý.
U Shimana je prostřední s velkým na jedněch šroubech, kašpárek má svoje. Rozteč 64 mm
Mighty mají všechny s roztečí 64, v tom je ten problém. S roztečí 64 u nás koupíš nejvíc 36 zubů.
Nejmenší převodník u Mighty má průměr díry o něco větší, než shimano převodník se stejným počtem zubů. Možná se dělají různé průměry děr na převodníkách, ale nikde to nepíšou. Mohla bych ten Shimano nechat převrtat na větší průměr díry, ale to bych musela dát zámečníkovi, v ruce to vrtačkou neudělám přesně...
Ale to máš jedno, on potřebuje 38 zubů s roztečí děr 64mm a ten nesežene.
S tou kazetou 11-34:
Na trekovi mám kazetu
11-13-15-17-20-23-26-34
poslední skok je o osm zubů, to dost, ale ted jsem koupila kazetu CS-HG50-8
11-13-15-18-21-24-28-34
kde je ten poslední skok menší.
Aha, tak to je zajímavá informace! Já měl za to, že 11-34 existuje jen v HG40, kde vzali kazetu 11-30 a vyměnili nejvěší pastorek. Tahle nová kombinace vypadá citelně lépe... ono je to vlastně 11-32, jen s větším posledním pastorkem, no super, to chci! :-)
Tak to při výměně asi pořídím a uvidíme. Děkuji za tip!
Kazety lze přeskládat- rozšroubuješ nebo roznýtuješ a poskládáš na ořech.
řazení není dokonalé, ale jen dobré. Stačí to...
je ovšem smutnou otázkou co s těmi zbytky, sólo pastorky nekoupíš.
Tady jsem ju kupovala:
https://www.kupkolo.cz/kazeta-cs-hg50-8_z3833/...
No už jsem jim v mezičase stačil poslat dotaz na počty zubů, protoře 11-34 v popisu nemají... takže když jsi to kupovala tam, bude to ono.
Já se asi picnu... říkám si, že konečně doklikám objednávku na kupkolo, potřebuju nutně stojánek, tak už není důvod to odkládat...
Po přihlášení nepotěšilo, že mi vysypali košík, no budiš, asi jsem tu objednávku měl rozdělanou fakt dlouho, ale teď zírám, že ta kazeta už není a asi ani nebude! A co hůř jako HG50 už není ani 11-32. To se všichni zbláznili a vykoupili to nebo se osmirychlostní řazení přestalo vyrábět?
To se mi to šetření poštovného = nebudu to odesílat, určitě si zítra ještě na něco vzpomenu, dost nevyplatilo. :-(
Tak ještě jednou:
http://www.bajzon.cz/cz/e-shop/c67683/nahradni...
bysisimoh vybrat!
Tak díky, prozkoumám, o tomhle obchodu jsem ještě neslyšel...
Každopádně jestli koukám dobře, tak kazetu CS-HG50-8 11-34, o které byla řeč tu rozhodně nemají. Variantu 11-34 tam mají jako HG41, což předpokládám bude ta s obrovským skokem na poslední kolečko...
Nicméně alespoň mají normální HG51 11-32, co jsem kupoval obvykle, takže když bych nenašel jinde, tak aspoň něco...
Jo, tohle sem řešil u dětskýho kola, horský osmikazety HG31, HG41, HG51 11-34 jsou stejný jako 11-30 jen poslední je 34, takže tam je brutální konec 26-34 zatímco 11-32 má 28-32. HG50 vedená jako silniční je přitom rozumně 11-34 stejná až na ten poslední pastorek jako 11-32, takže na konci je přijatelných 28-34, ale u nás je blbě k dostání. Můžeš to vzít z Německa
https://www.bike24.com/p259533.html
https://www.bike-discount.de/en/buy/shimano...
nebo přejít na devítku, kazetu stejně kupuješ novou a na novou kazetu se stejně dává novej řetěz, přehazka může zůstat stejná, takže bys vlastně kupoval navíc akorát nový řazení, což sou nějaký tři stovky, ale jak teď kokám, tak dostupnost 9r řazení je taky nějaká problematická.
Nejanči a chvíli počkej, se to zas objeví. To je stejný jak s šestikolečkem na 34 zubů, někdy to vypadá, že to už snad ani neexistuje, a pak to zas normálně mají v několika barevnejch variantách. Osmikazety určitě nevyhynou, ty tady budou dýl, jak ty dvanáctikola s gramofonovejma deskama :-)
On nejlepší pověst nemá, ale zkusíš ... a uvidíš
http://www.kolonet.cz/eshop.php?kat=4&kat2...
Kdybys už nesehnal tu kazetu HG-50 11-34, tak já jsem si dnes poskládala kazetu ze dvou SunRace:
https://www.koloshop.cz/kazeta-a-pastorky...
a
https://www.koloshop.cz/kazeta-a-pastorky...
Jsem usoudila, že se mi mezi 11 a 13 na roviny hodí pastorek 12.
11-12-13-15-18-22-28-34
Potřebný šroubovák na šroub v kaztách je torx T6 :-)
Uvažuji ještě o jedné sadě kol (lehčích), na kterou bych poskládanou kazetu dala.
Ze zbytků pak někdy ještě poskládám, až to ojezdím a zbydou mi pastorky 28 a 34:
11-13-15-17-19-23 plus -28-34
Díky, ale touhle cestou se vydávat určitě nechci.
Vyrobit ze dvou kazet jednu mi připadá nehospodárné a neumím si představit, jak bych ten zbytek využil.
Kazeta 11-34 včera dorazila, trojtác už je taky doma, takže o víkendu to plánuju (spolu s řetězem) všechno vyměnit. Snad se to moc nezkomplikuje. :-)
Takže jsi ji nakonec sehnal (11-34)?
No, já v podstaě budu mít ze dvou dvě, akorát musím z ojeté pak vzít pastorky 28 a 34, ty se moc neojíždějí a můžou jít do dalšího kola na treka.
Mi na tom silničním kole dvanáctka na rovině fakt chybí a kazetu 11-40 mám už delší dobu doma a zatím nějak necítím potřebu pastorek 40 využít. Tak jsem tu kazetu použila na seskládání nové pro rovinu. To jsou kazety do tří stovek, s tím se dá si hrát.
Když koukám na cenu HG31 tady, tak koupit 11-32 i 11-34 a prohodit největší pastorky by vyšlo cenově skoro nastejno jako HG50 z Německa a ta nově vzniklá 11-32 by i byla celkem použitelná, skok 26-32 už by nebyl tak hrozný jako 26-34. To mě bohužel napadlo až teď.
To že ti zbudou nevyužité pastorky nesmíš tak brát, já koupil kolo se 7r pohonem, který mi nevyhovoval, tak sem to chtěl předělat na 9r, ježe sem nevěděl, že pro 8r a víc potřebuju delší ořech. Tak sem nejdřív dal 9r kazetu bez nejmenšího pastorku, ale to bylo pomalý, tak sem přikoupil ještě jednu kazetu a na poměry 9r nebyl úplně levná a poskládal si 8 z 9 11-36 tak aby mi to vyhovovalo. Pořád to bylo levnější než kupovat nové zadní kolo nebo ho nechat přeplétat na jiný náboj.
Hodně závisí od náboje, ale dost často jde vyměnit jen ořech.
Viděl jsem STX-RC (původně7) s 8 kazetou.
Tohle je levný kolo, náboje sou podle specifikace nějaké Quando, ale přímo na náboji není žádné označení, skládaná kazeta bylo jednodušší řešení než shánět ořech a řešit jeho výměnu. Navíc mi přišlo, že by se to už nevešlo do rámu, 8r kazeta je o kus širší než 7r a proto taky je potřeba širší ořech, tj. náboj s tím musí dopředu počítat a tenhle na to nevypadá.
Skok 11-13 není úplně malý (18,1%) a občas umí být nepříjemný, ale nechat tam větší 15-18 (20%) a vyrobit 18-22 (22,2%) a úplně šílený 22-28 (27,2%) je naprostý nesmysl.
Tohle bude hodně individuální, záleží, které pastorky používáš jak často. Já se většinou pohybuju na prostředních pastorcích a dva nejmenší zpravidla řadím jen s velkým talířem dolů s kopce, neměl jsem pocit, že by mi chybělo něco mezi, mě by velké skoky vadily spíš u větších pastorků... tedy kromě posledního, když ten řadím, tak už je zle... :-)
Jestli to Báře tak vyhovuje, proč ne...
Tak je to individuální, já mám na kazetě 11-13-15-18 na 29" MTB s převodníkem 32z a 15-18 mi vadí víc než 11-13. Někdo tvrdí, že na lehkých převodech ten větší skok nevadí tolik, ovšem 22-28 je fakt extrém. Aby někomu vadil a 11-13 a přitom dobrovolně si dal 22-28 je poněkud zvláštní.
No, v podstatě jsem na originální kazetě 11-40 vyhodila 40 a dala dopředu 12. Asi to skládají jako úplné nesmysly...
Originální Shimano má skoky 15-18 a 18-21...
Občas ty skoky na kazetách sou horší než by mohly být, asi výrobci optimalizují aby vyráběli co nejméně různých pastorků.
Když někdo chce na menších pastorcích menší skoky a úplně nevyužije 11z pastorek, tak se dávají kazety co začínají 12z, Sunrace má třeba kazetu 12-14-16-18-21-24-28-34
Zájem o moje luxusní kliky s pětipackou nebyl, tak jsem objednala u Gebharda převodník 24 zubů (tento týden ho udělají) a vyrobím z toho dvoutalíř 39-24 k osmikolečku 11-40. Na talíři 50 zubů jsem oholila zuby a bude z něho kryt řetězu.
Rozsah převodů od 3,55 po 0,60 (590% viz. obr.) je ideální, v současné době mám na Arabovi od 3,82 po 0,65, nejrychlejší neušlapu a směřuji do pomala. Počet zubů 44 (15 na převodníkách + 29 na pastorkách) by měla nějaká přehazovačka v pohodě vzít. Středovou osu k tomu mám a přesmykač použiju starý Claris z Messnera, ten k tomu barevně ladí a dva talíře pobere :-)
Měla bych prosbu na Jrr:
Odkoupila bych převodník/y 48 zubů z Mighty s roztečí děr 64mm. Bych z toho udělala kryt řetězu na dvoutác 38-22, který jsem poskládala ze zbytků. Zatím tam mám jako kryt talíř 42zubů s krytem, ale model s obroušenýma zubama (viz.foto) se mi líbí a bych ten talíř 48 na to použila. Dej mi, prosím, vědět do obálky.
Já už ti myslím nějaký starý převodník před časem sliboval, pak to nějak vyšumělo, takže není problém, když vymyslíš dopravu... balit to do krabice a posílat poštou, by se mi moc nechtělo...
Ideálně potkat se někde v UO okrese... teď jen doufám, že ten starý trojtác pořád leží tam, kde myslím... :-)
Zjisti, kde leží, dej vědět, kdy se to hodí, a já si udělám výlet :-)
Čistě jen pro informaci jako zajímavost.
Talíře s roztečí 64 mm jsem našla...
Postupně kliky MIGHTY přešly pod označení M-wave (mám oboje, logo se dá z těch klik vyčistit Torem na nádobí, jinak se to neliší.
Letos jsem koupila no-name stříbrné trojtalíře pro osu 113,
https://www.velkoobchodcyklo.cz/trojtalir-al...
ale nelíbí se mi poloha levé kliky, levá klika je dál od středu, jak klika pravá, jsem je sundala. Koukám na ně, než je vyhodím, a ono to má všechny talíře na čtyřpacku s roztečí 64mm!!!
Je to teda snýtované, takže díry jsou menší, ale to se dá převrtat, takže roznýtovávám - pilník na to zjevně nestačí, budu muset jít na brusku. Převrtám díry, odřežu a odbrousím přebytečný materiál a použiju ty talíře na kliky MIGHTY.
Co jiného s tím, vyhodit to je škoda a takhle ty talíře využiju...
Nechala jsem si poslat MIGHTY 22-32-44 zubů pro osu 107, tam jsou převodníky výměnné a podívám se, v jakých roztečích to mají na nich.
Tak je tam čtyřpacka se standardní roztečí: pro dva větší talíře 104 mm a pro malý talíř 64 mm.
Je to pro osu 107 mm.
https://www.global-sport.cz/kliky-mighty-al-9...
Nelíbí se mi, že je to zvenku černé :-(
Dám to Huculovi, na Růžence by to bylo škaredý.
Jinak je to lehoučké a rozebíratelné, talíře se na to dají sehnat i v jiných velikostech.
V cizině je mají aji stříbrný a ze 170mm klikama.
https://www.ebay.co.uk/itm/Bike-Triple-Chainset...
Já fakt nechápu, proč naši prodejci takové věci nevedou a dají se u nás koupit akorát černé hnusy s dlouhejma klikama. Asi berou jenom ležáky, který venku nikdo nechce a nám to tady nabízí, však naše děvčata stříbrný klky nepotřebujou... :-(
Jen moje zkušenost s hliníkovými převodníky – jednou kdysi jsem omylem takový objednal, a zničil se mi mnohem dřív než ocel. Byl to ale prostřední 32 zubů, takže tvá 44 snad vydrží déle, možná i ten dnešní dural už bude víc odolnější. Osobně ale pokud je volba, bral bych radši železo. Nejen kvůli rychlosti opotřebení, ale i odolnosti když se ten velký talíř občas někde drhne o kámen.
jo, takhle to dopada, pokud se jezdí s vytahaným řetězem.
Jaka byla delka řetězu podle šuplery?
Takhle to dopadá když se řetěz, kazeta a převodníky nemění dřív než až je to skutečně potřeba :-). Řetěz neměřím, k čemu? Naposledy před xxx léty, když jsem jednou po velkém lijavci před olejovou lázní zkoušel měrku, zjistil jsem že je mi k ničemu protože ty zuby o které se má na řetězu zastavit jsou na špatné straně :-(.
Tím obrázkem nahoře jsem jen chtěl říct to, že hliníková 32 se mi sjela možná i víc jak 2x rychleji než předchozí ocelová 32 dole na fotce.
Nějak po tom už delší dobu nekoukám, ale pamatuju, že bejvalo docela běžné vídat před obchody stařičká kola, kde řetěz seděl na špičkách zubů převodníku. Samozřejmě se s tím taky dá tak nějak odjet - ale dělat z toho normu ? To je jak s prořídlým výpletem, zadrblýma ložiskama... Taky se neřídím při údržbě tabulkovými intervaly, ale měním dřív než opotřebovaný díl poškodí něco dalšího, nebo začne omezovat v plnohodnotném užití kola. Tehdy jsi tuším psal, že prudší kopce chodíš, protože by nešlo zabrat, přeskočil by řetěz. Pamatuju si to dobře ?
Až tak daleko to zase netlačím, že bych musel kopce začít strkat pěšmo. Samozřejmě tyhle pahýly by už žádná stoupání neustály, ale sousední mnohem míň používaná 22 si pořád i s takhle vytahaným řetězem rozuměla dobře, a to i fest v záběru do kopců. V mém případě nebylo nic co by něco jiného poškozovalo, řetěz kazeta i převodníky už byly na vyhození, ale spolu pořád dobře sladěny (až na tu přední 32).
Kdybych dal hned nový řetěz, musel bych hned měnit i kazetu a i všechny talíře vepředu, protože s novým řetězem už by si ojetá 22 nesedla. Takhle jsem to jen trochu víc místo na 32 tahal na 22 do kopců a 42 po rovinách, s tím že větší rozptyl pastorků vykryl chybějící 32, ale funkčně bez omezení. A nekřížil jsem víc jak současné moderní 1x12 (i když u tak starého řetězu by to už stejně nevadilo). Teprve až v okamžiku kdy to i při téhle sestavě začalo střílet, a začalo mě to omezovat, vyměnil jsem vše.
Tak tohle jsem netušil, že to jde až tak. Mám schované nějaké jeté řetězy - jako že ještě použitelné (pro některé kolo), kde naměřím nejvíc 134 mm a měrka zapadne tak, že má k oběma kroužkům asi tak stejně daleko. Ten tvůj musel mít přes 135 mm...
K čemu měřit řetězy? Když se jich střídá víc (třeba tři) a hlídá se to, dá se dosáhnout delší životnosti a vyšší spolehlivosti celé sestavy při nákladech vyšších jenom o těch pár řetězů.
Řetěz po Růžence s najetýma 10.000 podědil Arab a má na něm najetý už další 3.000 :-)
Tu 44 stejně chci výhledově vyměnit za 48. Až ojedu kolečko 13-34 :-), tak budu zas mít jen 14-34 a k tomu potřebuju 48 zubů.
Tak jsem konečně našel chvilku vrátit se k tématu a poslal dotaz do Azubu, co oni by mi pro Ibex doporučili.
Prý moje Mighty by asi uměli objednat z Německa, cena dobrá, ale dodání za měsíc (bez garance termínu).
Druhá možnost FC-T3010 + 4hran střed 122,5mm.
Třetí možnost, když jsem se ptal po alternativách, prý lepší jsou s dutou osou FC-T6010 za trochu víc peněz...
A jak už to u mě bývá, najednou mám víc otázek než odpovědí... :-)
1) Když je u klik napsané, že jsou pro desetirychlostní řetěz, nebude jim vadit / škodit osmirychlostní HG50?
2) Dokáže někdo srovnat různé varianty osy? Poznal bych na lehokole rozdíl, aby mělo smyslo uvažovat o něčem jiném než čtyřhran?
3) Většinou narážím na vzletná hesla jako větší tuhost a nižší hmotnost bez konkrétních čísel. Dá se říct, jaký je řádově rozdíl mezi klikama za pětistovku vs za 3 tisíce?
4) Bylo by reálné koupit třeba to FC-T3010 48-36-26, dokoupit 38z a vyměnit?
5) Nebo naopak nějaký Shimano 48-38-28 a vyměnit nejmenší za 26z? Je to reálné a fungovalo by to nebo spíš počítat, že jiný než originální počet zubů do trojtácu už dát nepůjde?
FC-T6010 jsou zbytečně drahý, kliky s dutou osou (Shimano 2-piece crankset) a výměnnými převodníky se dají koupit za 1300, FC-M4060 nebo FC-T4060 a sou to 9r. osa je 24 mm trubka a ložiska nejsou uvnitř domku, ale vně, tedy daleko blíž klikám, takže předpoklad pro vyšší tuhost je zjevný. Na skládačce mám čtyřhran 129mm a když potřebuju víc zabrat, tak cítím, že se to kroutí.
Pokud ten střední převodník 36z je fakt problém (je to jen 5% rozdíl od 38z), tak asi jednodušší bude koupit 48-38-28 a vyměnit nejmenší než shánět pasující prostřední 38 místo 36.
Takže buď bych vzal 48-36-26 s dutou osou a nechal to tak a nebo 48-38-28 a vyměnil nejmenší
https://www.global-sport.cz/kliky-shimano...
https://www.global-sport.cz/prevodnik-shimano...
https://www.global-sport.cz/osa-stredova...
A případně střední placky do foroty, protože tyhle kliky z letošní katalogu už vypadly, Shimano u levných klik se více přiklání k nýtovaným převodníkům.
https://www.kolobike.cz/p/17295/prevodnik-38z...
Tak jsem zkoušel googlit informace k duté ose a opakovaně narážím na tvrzení, že životnost je horší než čtyřhran, protože kuličky ložisek tam jsou mnohem menší?
Nakonec ta současná osa je v lehokole úplně původní (přežila rám), takže má už naježděno minimálně 80 tisíc...
Ono když o té tuhosti přemýšlím, tak na Ibexu vzhledem k délce řetězu a délce trubky (zastrčené do rámu), ve které ta osa klik je, nejspíš tam musí už pružit tolik věcí, že osa to nespasí...
Tak já zatím vím, že 38z převodník mi vyhovuje, často přehazuju na 48 a zpět, jestli si zvyknu na 36z se předem těžko odhaduje.
A ten samotný náhradní 38z převodník, co odkazuješ by do klik 48-36-26 nasadit nešel? ;-)
Teď jsem si díky připomínce Báry navíc uvědomil, že rozhodně preferuju stříbrné, takže v kombinaci se 170mm délkou ten výběr bude ještě zajímavý... :-)
Ono tedy principielně by možná mohlo mít smysl i vyzkoušet si jinou délku klik, třeba bych pak zjistil, že si myslím a ono naopak... ale je mi líto kupovat trojtác, co by nejspíš potom ležel nevyužitý... :-/
Když se dívám na tvarování středních převodníků a klik, tak mi přijde, že u prostředního je větší riziko, že to nebude pasovat jak má, zejména když je nutné kombinovat díly pro 7/8 a 9 rychlostí.
Nevím proč sem si myslel, že máš 9r pohon, ale teď vidím, že to je 8r, tím spíš mi přijde nejjednodušší vzít osmičkový kliky FC-M361 a vyměnit nejmenší převodník.
A prosímtě ty máš jasno, zda se 8 a 9s převodníky v něčem liší? U kazety je to jasné, ale jsou 9s převodníky tenčí nebo stejné?
Takhle o stupínek by neměl asi být problém. Na desítkových klikách vozím na jednom kole devítkový řetěz a na druhém pro změnu jedenáctkový. Oboje naprosto bez problémů. Kazeta bude na tohle citlivější.
Když tu byla řeč o těch dutých osách a Hollowtech 2 - jejich plusem (kromě jiného) je i snadná a jednoduchá montáž a servis. Žádné stahováky, pasování na osy. Klika s plackou do díry, na druhé straně levá klika na tisícihran, dva inbusy a hotovo. Na větší údržbu paráda.
No já nevím, co jsem chvilku googlil, tak ta montáž, kde zdůrazňují nutnost dokonale hladké a rovnoběžné dosedací plochy, broušení když je tam barva, počty podložek a speciální dotahovací klíč... mě naklonili spíše zůstat u čtyřhranu. I tak mám docela strach, zda tu osu po 10ti letech dostanu ven... :-/
Ta rovnoběžnost je víceméně daná (pokud to není nějaký zmetek) a je zdůrazněné je to třeba kvůli té barvě po nějakém lakování, nebo kvůli jiné nečistotě. To se dá ale snadno ohlídat.
S podložkama je to jednoduché. Kupuješ je s osou a v návodu jsou uvedené dvě možnosti, jak je tam nasadit, podle šířky domečku (68 nebo 73 mm). Jak Lego, žádná složitost.
No a dotahuje a povoluje se to speciálním ořechem. Furt jednodušší, než se patlat s patřičným stahovákem, který bývá mnohdy pro každé kliky trochu jiný.
Jo a odpadá řešení různých délek os pro různé kliky.
Už jsem to sem jednou dávala :-)
Je to o středech a klikách:
https://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace_soubor...
"Během začátku 21. století přešli hlavní výrobci na jiné typy středových složení u svých high-end modelů, především kvůli vyšší tuhosti a nižší hmotnosti nových typů.
U městských a trekingových kol a u entry-level silničních i horských kol se čtyřhran používá i dnes. I když je některými čtyřhran považován za zastaralý a překonaný, najde se hodně cyklistů, kteří na něj nedají dopustit především díky jeho jednoduchosti, spolehlivosti a odolnosti."
Jsem si kupovala převodník u Gebhardta a až do 11 kolečka dělají převodníky v jednotné tloušťce 2mm, tak si myslím, že se to neliší...
Tak ještě by se TEORETICKY mohly lišit vzdálenosti mezi jednotlivými převodníky.
Pokud bude trojtác pro 8 rychlostí, nezapadne třeba 12s řetěz už do mezery mezi zubatými koly? ;-)
Tak mohly by tam být uzší mezery, tj. trochu jiný krok v délce lanka při indexovaném řazení. Pro víc koleček se dávají tenčí řetězy. Mohl by zapadnout tenký řetěz mezi dál od sebe posazené převodníky..., např. když bys měl převodník pro 8 rychlostí a dal tam třeba řetěz pro 10 rychlostí. Obráceně, na převodník pro 9 rychlostí by osmičkový řetěz neměl dělat problém. Vlastně už mám vyzkoušený jen 6-7 rychlostní řetěz na devítkovém trojtácu, žádný problém.
Já vážně uvažuju o těch stříbrnejch klikách z UK. Se na to dají nechat udělat u Gebhardta převodníky, jaké budu chtít. Pro začátek bych tam nechala 44 k šestikolečku začínajícímu na 13 zubech a později udělat 48 pro šestikolečko od 14 zubů.
Tak varianta, že Gebhart by asi uměl i zelené kliky a převodníky, mě samozřejmě už taky napadla... :-)
Už jsem vydala pokyn na ty stříbrné z UK. KOncem srpna by měly být tady. Věcně jsou ty kliky pěkné (mám teď ty černé). Je to lehké, mají hezké stříbrné šroubky :-)
Mají slušný tvar :-)
Ty stříbrné budou OK.
Se zbytkama talířů dojezdím ty staré kliky s roztečí jen 64 mm a přejdu na tyto. Osa 107 zůstane.
Inak, Gebhardt všechno neumí. S rozteči 64 končí u 36 zubů. 22 a 32 se dají koupit běžně.
Problém máme s těma 38 a 48... Nová čtyřpacka to vyřeší.
hele Báro, jsi technicky zdatná, co by s černými klikami udělal barvožrout, ředidlo nebo tak?
Elox to nejspíš nebude, pokud ano, mám cestičku v letecké výrobě...
Ten povrch je takový "drsný", je to jak zažrané do povrchové vrstvy a vytvrzené. Jsem chvíli zezadu šmirglovala a došlo k mírnému zesvětlení, do bílého kovu to mělo ještě hodně daleko. :-(
To bych neobrousila ani za několik let. Jsem pověřila ségru, ať objedná ty stříbrné z UK.
tak asi nejspíš elox.
jo, odeloxování se u nás v regionu dá vyřešit. jen to bude potom matné.
Když to vezmu, že aji s poštovným je to za 45 liber (á 30Kč, tj. 1350 Kč). U nás za to chcou většinou 990 plus poštovné, v Global-sportu jsem je našla ve slevě za 886 a i s poštovným přišly na 997 Kč. To si ty čtyřista za stříbro připlatím a budu mít pěkné kliky. Řetězová linka u nich vychází na nějakých 45mm +, to je pro mě úplně ideální na všechny kola, bo preferuji velké pastorky.
To je dost těžká otázka. U řetězů se udává, že od 9-12 r řetězy mají stejnou vnitřní šířku 2,18 mm, 5-8 r mají 2,38 mm, čili by se mihlo zdát, že 8r převodníky budou tlustší. Ale pastorky sou 8 a 9 stejně tlusté a tenší jsou až 10 s víc. U klik se tloušťky a vzdálenosti neuvádí, ale obecně je vzdálenost převodníků větší, takže by neměl být problém použít třeba 8r řetěz na 9r kliky.
Nějaká literatura
https://bike.bikegremlin.com/1220/1-bicycle...
https://bike.bikegremlin.com/1232/bicycle...
https://bike.bikegremlin.com/1619/bicycle...
Takže teoreticky 8 rychlostní převodník by mohl být o 0.2 mm tlustší než 9 rychlostní, pak by déle vydržel a nešel by na něj devítkový řetěz.
Vzhledem k potenciální úspoře materiálu, hádám, že výrobce upřednostní kompatibilitu s tenčími řetězy... :-)
Objednávka z Německa cca měsíc dodací lhůta ti přijde dlouhá, leč vlákno jsi založil 7.7.2020 a ještě cca měsíc se tu budou probírat možnosti ...
8-)
Ale oni to ani v tom Německu nějak nemají. Jsem to našla jen na ebay a jen jeden člověk, v cyklošopech s koncovkou .de to není.
Tak Ibex zatím jezdí, dokonce trochu závodí, takže to ještě úplně nehoří. Nakonec možná už sis všimnul, že mezi založením tématu a realizací nápadu u mě často uplynou roky! ;-)
Své první otázky na lehokolo už asi nedohledám, to bylo ještě bez registrace, ale uplynuly roky než jsem se vypravil do Azubu. S horským kolem potom podobně...
Problém Mighty klik je v tom, že je to jen odsunutí nevyhnutelného. Ten výrobek končí a nebude.
Nebolo by to nacistejsie riesit prevodovkou Sturmey-Archer?
Je to sice 3stupnova planetovka v naboji, no kedze sa vacsinou jazdi i tak na strednom prevode(co je priamy prevod) tak by to nemalo vadit.
Na mojej trojkolke ho mam a spokojnost.
Děkuji za připomínku, ale zatím se hodlám držet klasického řazení přesmykač-přehazka 3x8.
Jeden z důvodů může být, že jeden ráfek jsem již zdárně probrzdil, další dva skoro, o těch současných si taky nedělám iluze, ale snad ještě vydrží do konce roku... a jelikož se zdá, že ložiska v náboji nemají o moc delší životnost a vyměna průmyslových Novatec ložisek se ukázala složitá, nakonec celé přední/zadní kolo spadlo do kategorie spotřebáku, který je nejsnazší vyměnit komplet... a převodovka by mi to dost komplikovala... :-)
Užs něco koupil?
Jsem našla takovéto krásné:
https://www.ebay.co.uk/itm/254681184014
Se čtyřpackou, na kterou se dají pořídit převodníky.
Abych pravdu řekl, nějak nestíhám... nebo chybí chuť to řešit? V pátek holt musí Ibex ještě zvládnout (další) triatlon se starými převody...
Znáš to, co můžeš udělat dnes, nedělej ani zítra, ušetříš dva dny! ;-)
Tak konečně koukám na tvůj objev. Respektive já to napoprvé zavrhnul, že je to přece totéž jako Mighty, všechny talíře pod jedním šroubem, ale teď jsem se podíval pořádně, že je to vlastně BCD 104/64, takže snad Shimano kompatibilní...
Takže jo, tohle by se mi líbilo. Před hodinou jsem ti musel dát za pravdu, že skoro všechny kliky v nabídce českých e-shopů jsou zásadně černé... a když už najdu stříbrný trojtác, tak většinou nemá šrouby.
Už jsem i znovu koukal na kliky od Gebhartd, ale tam jsem našel ceník převodníků, zatímco cenu jejich klik najít neumím, ale stejně to bude drahé...
Nicméně ono to Sugino taky není nejlevnější, přes 2200 Kč bez možnosti to vrátit nebo reklamovat, informací poskrovnu, no nevím...
Asi si cestou do práce zkusím představovat, že koukám na černé kliky... :-/
Gebhard kliky jsou "vyšší tisíce"....
cenník je sice starý, ale pro orientaci stačí.
To si kup radši XTR (joke)
https://www.gebhardt.cz/sites/default/files...
Díky, mezitím jsem našel nějakou starší recenzi s podobnýma ciframa, takže jako hezké, ale kdyby to stálo polovinu, stejně by mi to přišlo už docela dost... :-)
Respektive drahé to je, když chci víceméně standardní délku klik, když chce někdo extra dlouhé nebo extra krátké, může to dávat smysl...
... což mě vedlo k zamyšlení, že já vlastně chci 170 mm kliky jenom protože jsem je na lehokole doteď vždycky měl... a teď mě (opět) hlodá, jestli přecijen nezkusit 175 mm, jestli by pak třeba Ibex nejel do kopce lépe? Předpokládám, že ne, ale možná bych si to měl přecijen ověřit?
Tak přemýšlím o nejlevnějším 175mm trojtácu, na kterým bych nejdřív otestoval jestli 170 nebo 175 a až pak vybíral finální řešení pro příštích pár let... jenže levný trojtác zase nebude pasovat na stávající délku čtyřhranu, jsou to komplikace... :-(
Osa stojí 150 Kč.
Já mám na MTB 175 mm a na skládačce 170 mm a nevnímám rozdíl.
To jo, ale představa byla, že si projedu testovací okruh, prohodím kliky, projedu znovu, porovnám čas a ideálně celé ještě jednou, jestli bude nějaký rozdíl. Muset přehazovat ještě osu... chjó... :-(
Jinak principielně mají delší kliky na lehokole samé nevýhody = víc by lezly do záběru kamerky, větší kolizní zóna s předním kolem, horší aerodynamika a hmotnost... ale kdyby přecijen Ibex jel o pár procent rychleji, bylo by dobré to vědět.
Na MTB mám taky 175mm, ale to je úplně jiná osa, takže tam si kliky pro Ibex půjčit nemůžu...
Jirka (a že je to leho-profík....) prosazoval extrémně krátké kliky (tuším 150 nebo 140).
vysvětloval to frekvenčním ježděním a úlevou pro kolena. projdi si stará vlákna stavitelé lehokol, tak 4 roky zpět.
Jojo, to já samozřejmě moc dobře vím!
Jenže Jirka je drobnějšího vzrůstu, naopak lehokolistů s delšíma nohama než mám já asi v ČR příliš nebude. Navíc je to zkušenost jednoho člověka, co vyhovuje Jirkovi, nemusí vyhovovat každému...
Tudíš i když si myslím, že na 80% by mi delší kliky nepomohly, možná by se ten pokus pro klid v duši vyplatil...
Ale kdyby byl jednodušší způsob, jak zjistit optimální délku klik, aniž bych musel kupovat nějaké, které mi pravděpodobně nebudou vyhovovat, bylo by to lepší... :-)
Ok, promiň, nevěděl jsem, že víš.
něco odvěcných plků:
délky klik u klasického kola jsou docela probádaná
oblast. Pro mne je překvapení, jak se rozdíl 170/172,5/175mm (něco víc než 2procenta) u silničářů řeší.
Obvzláště dlouhonozí řeší i kliky 180mm.
Co mne napadlo a mohlo by vyřešit Tvoje dilema:
prodávají se (v US) zkracovače/ prodlužovače klik. je to "ojnička" která zkrátí/ prodlouží osu o cca 2cm.(je pevná, neprotáčí se)
Používají bikrosaři resp trialisté. Nahodit něco takové na Tvé staré kliky a můžeš si změnit délku klik na počkání.
Nebo do nějakých vyřazených klik nechat udĚlat ještě jedny závitové díry a jen na chvíli přešroubovat pedály co to udělá.
Co by asi byl problém- zvyknutí si na délku kliky nejspíš chvíli trvá, takže po změně délky by jsi s "novou" délkou nebyl sžitý.
Bohužel
Díky za zajímavý myšlenky. Nemáš prosím odkaz na ten zkracovač/prodlužovač? Nikdy jsem o tom neslyšel, takže ani nevím, co bych měl hledat nebo jak to vypadá? Google mi vyhazuje kliky od dveří a oken... :-)
Varianta úpravy starých klik je zajímavá, nějaké staré Mighty určitě doma leží (sliboval jsem je Báře ale zatím nezačal hledat...), ale obávám se, že díra by musela být minimálně o 1 cm vedle, 175 vyrobit nepůjde. Nicméně možnost vyzkoušet a porovnat 160, 170 a 180 mm by určitě byla velmi zajímavá.
Jen mě nenapadá nikdo, kdo by mi ty díry se závitem vyrobil. Je mi jasné, jak by ta díra dopadla, když bych ji vrtal sám. Přecijen osa pedálu musí být přesne rovnoběžná s osu klik, jinak to bude k vzteku...
Pravda aspekt zvykání si, jsem nezohlednil. V první fázi by mě asi zajímalo, zda bych vůbec poznal rozdíl (pocitově / výkonostně).
kliky se převrtávají obvykle o 20mm.
Pokud by jsi chtěl, mam stará pětidírová alivia s klikami 175 nebo 172,5.(podívám se), rozteč pavouka je 64 (ale 5 děr)
- + mam mrtvé převodníky- pro zkoušku však stačí.
převrtání děr v klikách - na bike foru je uživatel matbiker, za zkrácení klik účtovaval 4 stovky.
co by vzal za experimentální kliky, kde udĚlá jen závit????
Bydlí nebo dělá myslím blízko mne. (já UH)
(nemám regitraci na BF, tak ho nemohu přez SZ oslovit... možná se někdo kdo to bude ochoten zprostředkovat najde)
No zatím mi jako pokus zvažuju prostě koupit něco jako https://www.kupkolo.cz/crossove-kliky-force-c8... respektive zkusím najít ještě levnější...
A podle toho, jestli mi 175mm bude / nebude vyhovovat následně koupit FC-M361 buď 170 nebo 175.
Mám ty tvoje Mighty jak 170, tak 175. 170 jsou volně v bedně, 175 mám na kolech, ale můžu je dočasně s jednoho kola shodit a zapůjčit.
Kliky jsem převrtával dvakrát ze 175 na 155 mm (o míň to z pevnostních důvodů nejde):
http://nightrider.xf.cz/galerie/riksa-wip10.jpg
Ty speciální závitníky mám, jenom už nemám přístup k frézce, na kterou se to dalo před vrtáním dostatečně přesně upnout.
Měřím 181 cm, 170mm kliky mi na lehokole připadaly moc dlouhé, 155 mm mi vyhovuje tak akorát (ale trvalo týdny až měsíce, než jsem si zvykl na rychlejší šlapání a dostal jsem se na stejné výkony jako předtím). Nemám tušení, co by vyhovovalo tobě.
Jen pro zajímavost, jak jsi došel k přesvědčení, že ty kliky jsou dlouhé? Až při porovnání s kratšími nebo jsou nějaké konkrétní indicie?
Moje úvahy se zatím omezovaly jen na to, zda koupit trojtác 170 nebo 175, protože to stojí prakticky stejně. Prostě jen si ověřit, jestli 175 pro mě přecijen nebudou lepší. Nicméně postupně se mi sešel dostatek teoretických argumentů, že bych si velmi pravděpodobně nepomohl a zřejmě koupím opět 170 bez pokusů.
Hlavně jsem si donedávna myslel, že jsem na klasice vždycky měl 175, zatímco 170 jen na lehokole. Teď se ukázalo, že 175 má akorát MTB, u šrotokola jsem nikdy o délce klik neuvažoval a byly to 170, takže zkoušet na lehokole delší, by asi byla fakt pitomost...
Někde jsem kdysi četl nějakou teorii, v jakém úhlu se mají nohy při šlapání na kole pohybovat, jestli to najdu, tak to ještě chci někdy zkusit natočit a zanalyzovat... :-)
Já kdysi zkusil 153mm (převrtával jsem o 22mm, o 20mm mi tehdy připadlo moc natěsno k původní díře). Navedlo mě na to to, že krátké ježdění se 175mm místo 170 šlo hůř, dalo nedařilo se mi šlapat dokolečka, spíš jsem do toho tak bušil střídavě jednou a druhou nohou a mnohem dřív mě bolela kolena (asi vazy kolem kolen).
Výsledky pokusů se 153mm: oproti 170mm prakticky zmizly bolesti kolen i při dlouhé jízdě v zimním oblečení, ale zároveň to jakoby zastropovalo výkon - při pohodové jízdě žádný rozdíl, ale schopnost prudce zabrat a vyhrabat se třeba z nějaké zmoly (testoval jsem na Azubu v zimě hodně mimo asfalt) byla o chlup horší. Z toho jsem usoudil, že správná délka pro mě by mohla být cca 160mm a risknul koupit drahé 160mm kliky.
Od té doby preferuju 160mm kdykoliv to jde. podle tachometru s nimi točím cca o 10% vyšší otáčky mež se 170mm klikami, pocitově se stále stejným tlakem na pedál, ale rozdíl délky je menší než 10%, takže si troufnu tvrdit, že výkon s nimi nemám menší. Hodně studií vlivu délky klik na výkon už nedokázalo najít důkaz, že by délka klik byla pro tohle důležitá.
Neslyšel jsem ale o studii vlivu na ergonomii, opotřebení kloubů, únavu vazů atd. A 160mm je mi hodně pohodlných, nebolí mě z toho kolena a snadno se šlape tak nějak plynule bez cukání do kulata.
Takže mě to přijde, že ideálně by si člověk měl najít délku klik, která je mu na daném kole nejpohodlnější a nebát se, že tím ztratí na výkonu. Bohužel cykloprůmysl na nás v tom dost dlabe a sehnat jiné než je 170 nebo 175 moc nejde. ne za rozumnou cenu. Asi si podle nich máme hrát na závodní cyklisty, na pohodlí a bolest kloubů dlabat a hnát se jen za výkonem bez ohledu na dlouhodobé následky. Na to se jiné délky klik nepotřebují.
Zajímavé by bylo, kdyby někdo vyrobil kliky, kde by byly různé otvory po 5 mm, třeba 150-180, pak by si člověk mohl vyzkoušet, zda pozná rozdíl a najít optimum. Přitom by to nebylo nic složitého (místo kliky kruhová výseč třeba 30 stupňů, tam by se děr vešla hromada), samozřejmě by to vážilo násobek normálních klik, ale na vyzkoušení dobré.
Pro zajímavost jaké délky svých nohou jsi se doměřil? Že bych tvoje optimum 160 zkusil aproximovat na svůj skoro metr (výška 194).
hele, na to vyzkoušení by stačila sada "crank shortenerů" vyfrézovaných z oceli, se zavařeným čepem...., prostě by jsi ty pedály o 20mm ven na tu chvíli nějak zkousnul.
Mám to zkusit nakreslit?
Měřím 178cm a x-seam (sednout zády ke zdi, měřit od paty zdi k patě nohy) mám 110cm. Tu aproximaci bych dělal spíš podle délky nohou než výšky člověka. Potkal jsem člověka co byl vyšší než já a na mém kole nedosáhl na pedály. Delší kliky než mám já by mu asi neprospěly.
Pokud by to všechno fungovalo jednoduše lineárně, tak 165mm kliky by vyhovovaly někomu s x-seam délkou 113cm, 170mm kliky pro skoro 117cm nohy. Znám třeba někoho s délkou 115cm kdo je navíc mohutnější těžší postavy než já a 170mm kliky mu na lehokolech v pohodě sedí.
Že jsou na mě 170mm kliky dlouhé jsem zjistil bez jakéhokoli srovnávání hned na svém prvním lehokole. Připadalo mi, že nohama mávám zbytečně daleko na všechny strany, a nebylo to pohodlné. Achillovky jsem si tenkrát odrovnal pravděpodobně z jiného důvodu (žádné nášlapy + hodně kilometrů + zima). Se 155 mm jsem teď našlapal na tříkolce za 12 dní 1000 km bez jediného problému, tak si myslím, že není důvod měnit.
Na malom (16") mám 127-ky kľuky a lepšie zvládam aj kopce ako na lehu so 175-kami(48-38-28).
Predminulú nedeľu 115 km s menšou námahou ako na lehu, ale pomalšie (36:14 zubov)
tak už vím jak vznil Brompton :-)
crank shortener
link:
https://highpath.co.uk/cycle-crank-shorteners/
https://www.jensonusa.com/RIDE2-Crank-Arm...
omlouvám se, jedná se jen o zkrácení klik.
(a technicky je to pěkná prasárna), o ceně nemluvím.
OK, tohle jsem opravdu nikdy neviděl a myslím, že tudy asi ne. Kromě ceny by mi vadilo, že pedály budou dál od sebe...
Každopádně zajímavý je návod měření dole, to vyzkouším... a pobavila mě věta...
Additionally, riders with very long legs may need shorter cranks on standard upright bicycles, to prevent their toes hitting the front wheel or their pedals hitting the ground when cornering.
Pro zajímavost podle výpočtu v tvém odkazu, kde berou 20% z délky nohou měřené jako rozdíl výšky stojící - sedící, jsem úplně mimo tabulku a vychází mi cca 200mm kliky. :-)
I když připouštím velikou chybu měření, když jsem tady sám blbnul s metrem, určitě vzdálenost od chodidla ke kyčelnímu kloubu mám přes 95 cm.
vypocet delky klik je někde na bike foru ve vláknech "detske kolo" myslim 24" nebo 26"
delka noh se měří tak , že v stoje u zdi misto sedla(na klasickém kole) použiješ knihu, a změříš od podlahy.
Dále je to o zvyku, já například vozím sedlo o něco výš.(na klasice) SPd obvykle přidávají dalších 5-8mm.
Ale... pro lehokolo může být vše jinak....
V tom tvém prvním odkazu https://highpath.co.uk/cycle-crank-shorteners/ na stránce úplně DOLE je právěže alternativní metoda, proto jsem to psal. To co píšeš, znám...
Jinak jsem k délce klik našel spoustu teorií s extrémy na obou stranách. Všechno silničky a MTB, na lehokole to nejspíš kromě Jirky nikdo moc neřešil...
Svezu se s dotazem na převodníky pro MTB, i když to není lehokolo.
Potřebuji nový trojpřevodník pro MTB 42:32:22 pro čtyřhran. Je to stará konstrukce s řetězovou linkou 47mm, ale s 9 kazetou a řetězem. Převodníky na trhu s tímto převodem a čtyřhranem jsou všechny sice psané jako pro 50mm linku, ale současně pro delší osu. S jeho délkou osy to vyjde správně na těch 47mm. Problém je ten, že jsou specifikované jako pro 7-8 kazetu a řetěz. To znamená, že by to mohlo mít tlustší zuby. Je to reálné, nebo to bude bez problémů chodit i pro 9 řetěz?
Gebhard píše, že jeho převodníky mají sílu zubu 2mm a současně jsou kompatibilní s 8, 9, 10, a 11-ti rychlostními řetězy. Je to možné?
https://www.global-sport.cz/kliky-mighty-al-8...
Provozuju je na všech mých kolech. Převodníky na to sice nekoupíš, ale ve finále ti zbudou čtyři pěkné šrouby a cena klik se o stovku sníží :-))
V podstatě se jedná o model, pro který zde bylo založeno tohle vlákno, akorát s menším počtem zubů.
Devítkový řetěz na tom chodí - viz. debata o tloušťce talířů od Gebharda výše.
Hucula jsem onehdá obdarovala kombinací 44-32-22, též na kliky Mighty pro osu 4H 107mm (JIS?). Inzerují 9 koleček, provozuji to na 6 s řetězem 6-8 sp. :
https://www.sportovnidum.cz/mighty-kliky-al-9...
Mám na Huculovi osu 110mm 4H ISO a řetězová linka vychází 45 mm. Se 107 JIS by to asi bylo totéž. U nás prodávají jen černé s klikama 107 mm, objednala jsem si z UK stříbrné s klikama 170 mm a časem upgraduju Růženku s Messnerem ( (až jim doslouží ty, co mají aktuálně). Na tuto čtyřpacku se už dají převodníky sehnat.
Je, pravda, že se uvádí, že řetězy pro 9r a výš mají vnitřní šířku 2,18 mm a 8r a níž 2,38 mm
https://bike.bikegremlin.com/1220/1-bicycle...
Bohužel na rozdíl od kazet sem nikde neviděl uvedené rozteče a tloušťku převodníků a obvykle se uvádí, že použití klik pro jiný počet rychlostí není problém.
https://bike.bikegremlin.com/1619/bicycle... nevybavuju si, že bych někde četl, že 9r řetěz na 8r kliky je problém. Já sám na kole co bylo dodáno s 7r pohonem a dal 9r kazetu a řetěz na původní kliky a problém s tím nemám, ale je to skládačka s jednopřevodníkem.
Co přesně tam je za kliky, vzhledem k tomu, že 42-32-22 je kombinace co se vyskytuje, jak si už zjistil, jenom u 8sp klik, tak je dost možné, že kliky co tam sou sou taky 8sp a tedy problém nenastane. Na výběr toho máš spoustu, 42-32-22 není nijak neobvyklá kombinace. Jediné co tě může omezovat, je délka osy, různí výrobci počítají s různou délkou osy, Shimano 123 mm, bářino M-Wave 107mm, Force 118 mm. Na druhou stranu osa stojí 150 Kč a pokud sou na výměnu kliky, tak dát i novou osu asi není špatný nápad.
Ovšem k neznámým klikám nemusíš trefit osu na první dobrou. Můžeš vzít doporučenou délku, ale když to bude jiný čtyřhran, seš úplně někde jinde. Naopak můžeš nakombinovat jinou délku jiného typu čtyřhranu a sedne to líp, jak s tím doporučeným. Z toho důvodu se už pokud možno nehnu od ověřených klik, vím, jaký čtyřhram tam můžu dát, aby to sedlo jak potřebuju. Ne, že bych těch čtyřhranů nevyzkoušela víc. ám dokonce podezření, že na pohled stejné kliky mají ty s nápisem Mighty díru JIS a ty M-wave díru ISO...
Mám tu třeba volnou osu TRUVATIV 108 mm čtyřhran ISO. Hodně krátká, kliky s dírou JIS pro osu 107 JIS na to nejdou přitáhnout, narazí to do zapouzdření. Kdyby se někomu hodila, může ji mít.
Koupím nový kliky, nasadím na původní osu, změřím o kolik je řetězová linka jinde než ji chci mít, sundám je, demontuju původní osu změřím ji, celkovou délku spíš jen pro kontrolu a hlavně vzdálenost pravého konce osy k ploše, která dosedá na pravou stranu domku. Otevřu si katalog výrobce osy, kterou chci koupit a vyberu si takovou která má vzdálenost od pravého konce osy o dosedové ploše jakou potřebuju a tu objednám, nevýhoda je, že zaplatím dvakrát poštu a trochu si počkám.
Jediný problém může nastat, pokud nové kliky jsou na o hodně delší osu než ty původní a na původní ose mi narazí na misku, pak nejsem schopen změřit jak vyjde linka na původní ose a o kolik delší osu potřebuju.
Samozřejmě nesmí se udělat pitomost jako cpát ISO na JIS nebo opačně, ono ti sice údajně nějak drží, ale ty vzdálenosti pak nevycházejí.
Už sem to párkrát řešil, na jednom dětském kole sem dával nejdřív jiné kliky s menším převodníkem a když dítě vyrostlo pak zase od jiného výrobce delší. Na druhém sem zmenšoval řetězovou linku protože když sem dal větší kazetu, tak při šlapání zpět padal řetěz z největšího pastorku a na své skládačce sem dával delší osu protože jak sem to koupil byla linka 39 mm a na malém pastorku se hodně křížil to docela nepěkně rachtalo, takže sem místo osy 120 mm dal 129 mm a tím dostal linku na funkčních 45 mm a i se mi tím omezilo kopání patama do zadní stavby :-)
Tos měl radit těm v tom servísu, co mi kdysi nasazovali nové kliky :-))
Bych nemusela přecházet na domácí servis, ale když už jsem ty teorie musela tenkrát naštudovat, tak ten klíč už do ruky vemu taky, že jo...
A těch katalogů mám určitě plný šufle. A nemusíš mi tady vykládat, že se to dá někde na netu vygůglit. Kdybych byla akorát já tak pitomá a líná, tak se tu nikdo na nic takovýho nebude ptat.
Tak alespoň historka pro zasmátí...
Chtěl jsem rozřešit dilema, jestli objednat trojtác s klikama 170 nebo 175 mm. Napadlo mě, že šrotokolo má vlastně kliky na 4 hran. Je to sice dvouplacka, ale menší talíř má 39 zubů, což je skoro jako prostřední na Ibexu. Netuším sice, co má šrotokolo za osu, ale stačí, když to půjde nějak nasadit a v nejhorším sundám přesmykač. Chci jen zkusit, zda se mi nepojede se 175 na Ibexu lépe do kopce, nic víc.
Zhruba jsem kliku změřil metrem, jo to bude 175, už od pohledu je delší, vím, že 170 mm má doma jen lehokolo, tahle dvouplacka byla kdysi na favoritu, po jeho zkáze jsem kliky přendal na šrotokolo. Jestli ale po těch letech půjdou sundat?
Takticky jsem začal sundáním pedálů a klik ze šrotokola. Když to nepůjde, bylo by zbytečné cokoliv s Ibexem dělat. Pedály povolit šly, kliky, přestože kdysi namazané vazelínou, vzdorovaly. Zkusil jsem nastříkat WDčko, našel delší klíč a nakonec přecijen kliky povolily, byť stahovák dostal zabrat.
Tak fajn, sundám kliky a pedály z Ibexu (pokus s jinými pedály by nedával smysl, že jo). Poměřuju, jak stará dvojplacka výjde k přesmykači a říkám si, že bych ty kliky, alespoň mohl očistit než je namontuju...
Při otírání hadrou se podívám na zadní stranu. Copak znamená to číslo?
170
Pokračovat v pokusu ztrácí smysl. Ty kliky asi vypadají delší, protože jsou jinak tvarované... takže léta žiju v bludu, ve skutečnosti má 175 pouze MTB.
Tak jsem zase všechno namontoval zpátky. Jediným novým poznatkem je, že šrotokolo jezdí do kopce rychleji z jiného důvodu než je délka klik... :-)
Aspoň jsi udělal údržbu šrotokola :-)
Po dlouhém přemýšlení (a řešení jiných věcí) jsem dneska objednal tohle:
http://www.supshop.cz/shimano-kliky-acera-fc...
Zatímco FC-M361 v černé barvě mají prakticky všude, hledáním stříbrných 170mm s 48 zuby, které by byly skladem, jsem strávil celé dopoledne, ale nakonec našel. :-)
Tak doufám, že půjde 28 převodník snadno vyměnit za tenhle 26zubový:
https://www.bike-discount.de/en/buy/shimano...
A navzdory diskuzím o odstupňování převodů, k tomu hodlém dát tuhle kazetu https://www.bike-discount.de/en/buy/shimano...
No a jako potenciální upgrade do budoucnosti, uvažuji o 49z převodníku. ;-)
Já si dovolím svézt se s tématem. Propadla mi měrka u druhého řetězu, takže je asi na čase vyměnit všechno.
Řetěz: mám tady půlku SRAM PC 890, tak jsem si říkal, že k němu dokoupím další dva kusy a bude to akorát. Ale PC 890 se nevyrábí. Co použít a jak moc by vadilo zkombinovat dva nějaké řetězy (asi SRAM PC 870) s půlkou jiného?
Převodníky: měníte všechny naráz? Mně to připadá, že nejvíc ojetý mám prostřední, tak přemýšlím nad tím, že bych koupil jen prostřední na největší. Naštěstí na rozdíl od výše uvedené anabáze mám BCD 4x104mm, což je asi docela standardní rozměr.
Kazeta: mám DualDrive, což obsahuje přehazovačku SRAM X7, kazetu mám 8-kolečko 11-32. Vešla by se tam i 11-34? Teda ne že bych nějakou teď na trhu viděl, ale tak kdyby...
Odpovím asi jen na to poslední, já vždycky kupoval kazetu HG50 11-32, jednou jsem měl HG40 11-34, kde mi fakt vadil ten závěrečný skok a teď objednávám tuhle, co mi byla doporučena výše:
https://www.bike-discount.de/en/buy/shimano...
11-13-15-18-21-24-28-34
Mně to připadá jako ideální kombinace, protože se rozestupy shodují s moji oblíbenou HG50 11-32, akorát poslední pastorek je o dva zuby větší. Tolik zatím teorie... :-)
Díky. Ještě přemýšlím o těch převodnících: předpokládám že moje 28-38-48 je dáno tím, co pobere přesmykač. Ale možná to že 38 je nejvíc omletý je způsobeno tím, že je příliš blízko k velkému, takže ten velký moc často neřadím. Leda tak s kopce, kde je zase malá zátěž, takže převodník vydrží. Zkoušeli jste někdo kombinaci 28-36-38? Případně 26-36-48?
Já měl doteď vždy Mighty 48-38-26 a nějaký (asi Alivio) přesmykač od Azubu to zvládal. Nicméně já většinu času používám prostřední převodník, respektive běžně střídám prostřední a největší.
Abych zařadil nejmenší, to už musí být pořádný kopec... neřadím ho moc často, ale pak jsem vždycky rád, že tu 26ku mám. Jsou kopce, kde mi nejlehčí kombinace 26-32 sotva stačí.
Trojpřevodník 48-36-26 je u Shimana defakto standard a poměrem počtu zubů to nepochybně dává smysl.
Já mám přesmykač XT. A co jsem ho koupil tak si mlhavě pamatuju, že jsem se díval na specifikaci, a že tam psali maximální rozdíl převodníků 1.-3. stupeň 20 zubů. Ale jako těžko říct, třeba si to blbě pamatuju.
Ale je možné, že bych teda koupil jen ten prostřední převodník. Asi nejdřív zkusím jen řetěz a ten prostřední převodník, a kdyžtak pak i kazetu a další dva. Ty díry na šrouby v převodníku jsou nějak standardní? A je rozdíl jestli píšou že je převodník určený pro dvoutác nebo trojtác? Jakože občas píšou "určeno pro 38-28". Ale já mám 48-38-28. Může to něčemu zavazet?
A pak ještě - je nějak třeba zohlednit počet převodů pastorku (a tím i řetěz)? Jakože já mám 8-kolečko. Jsou nějak převodníky pro 8-kolečko tlustší než pro 9- nebo 10-kolečko?
Tak nahoře píšeš, že máš BCD 4x104, takže rozteč znáš. Já doufám, že průměr děr je při nejmenším v rámci Shimano stejný.
Bára psala, že Mighty má díry větší, což mě vůbec nenapadlo měřit...
Určitě bývá rozdíl mezi nejmenším převodníkem a těmi ostatními, protože jsou tvarovaný tak, aby na něj řetěz lépe naskočil, což nejmenší nepotřebuje. Jestli je nějaký rozdíl mezi prostředním a největším, nevím.
Teoreticky mohou být převodníky pro 8s řetěz opravdu o kousíček tlustčí než 9s. Jestli takové někdo vyrábí, netuším. Většina bude kvůli kompatibilitě a hmotnosti tenčí, takže vezme i 9s řetězy.
Stěma dírama je to takto:
U klik MIghty, kterýs měl dosud, je větší díra na nejmenším převodníku a menší díry na zbývajících dvou větších. Do větší díry (nejmenší převodník) musí zalézt matice, do menších děr (dv větší) jde jen šroub.
U trojtácu s klasickou čtyřpackou s roztečema 64 pro nejmenší a 104 pro dva velké je to přesně naopak. Do nejmenšího převodníku jde jen šroub, který zalízá přímo do kliky. U dvou větších talířů jsou větší díry, do kterých se musí vejít matice.
Díky. Já mám kliky SR Suntour, je to přesně jak píšeš. Ještě doplním, že já asi větší rozsah převodů nepotřebuju - mám 8-kolo, pak trojtác, a ještě dualdrive. Celkem přes 900 %. Na nejpomalejší kombinaci jsem jel akorát párkrát na těžko (brašny + naložený vozík). Nejrychlejší kombinaci naopak občas používám, když mám náladu v 60+ km/h s kopce přišlapávat. Spíš jsem myslel upravit to nějak tak, abych nejezdil furt na ten prostřední tác. Ale asi je to blbost.
Já mám převodníky 48-32-22 a pobere to ten nejobyčejnější shimano Tourney. Kdosi mi to tady poradil a prý funguje i 48-34-22, ale 48-38-22 nejde.
Předpokládám, že z 22z to už na 38z nevyskočí, což? No asi nepůjde jenom o rozdíl v počtu zubů, ale ten velký převodník má v něčem výhodu, když si tam 16 zubů skok nechá líbit?
Na dvoutácu to z 22 na 38 vyskočí, to mám na Messnerovi.
Ale kdosi mi tu kdysi psal, že taková kombinace (48-38-22) nefunguje, jsem ji nezkoušela.
48-38-22 je problém v kolizi vnitřní strany vodítka přesmyku s tou 38. Přesmyk pak musí být vejš, tím se zvětší vzdálenost od zubů převodníků, řetěz při řazení z menšího na větší má menší přítlak na naváděcí a nabírací výstupky. Střední - malá to taky blbě shazuje, pomocný prolis na vodítku je výš, málo se to opře do řetězu a ten neskočí dolů. Tahle sestava se dala vozit se starými přesmyky (C-101,C-201 atp., měly trošku jiný tvar vodítka, byly pro 48-38), ovšem nesměly mít moc vakl, pak to váhalo.
Vozím na kolech 48-36-24(22), přesmyk Deore/Alívko (9sp), funguje to bez problémů.
Ano, tys mi dobře tenkrát poradil, že 48-32-22 funguje. Děkuji.
28-36-38 fungovat nebude. Skok o dva zuby je málo, nejde mi ani 38-42 a to je o čtyři zuby.
Tohle jsem tipoval jako překlep, asi to mělo být 28-36-48, protože si neumím představit, že by takový trojtác chtěl. :-D
Jo, to byl překlep. Samozřejmě jsem měl na mysli 28-36-48 nebo něco podobného (26-36-48?).
Používám 24-36-48, protože u tak děsně drahých klik jsem si mohl vybrat počty zubů na každý talíř a zkusil jsem to. Je to mimo udávaný rozsah přesmykačů, neviděl jsem žádného výrobce deklarovat rozsah větší jak 22z. Nicméně když se správně nakloní přesmykačová trubka (při stavbě lehokol to máme zcela volitelně, na rozdíl od vzpřímeňáků, kde je to rovnou sedlovka), a pak se dostatečně dlouho ladí poloha přesmyku, funguje to celkem dobře. Malý převodník používám jen do prudkých kopců, je to poměrně velký skok od prostředního, ale jde se s ním vydrápat kamkoliv kde člověk udrží balanc v tak malé rychlosti. 26-36-48 by ti mělo jít zprovoznit i na kole se "standardnějším" úhlem přesmykové trubky.
Mám na přesmyku rozsah 26 zubů (48-32-22) a ještě to jde.
Jsem to nafotila v krajních polohách a detail na průchod řetězu přesmykem v poloze "nejmenší talíř-nejmenší pastorek".
Nejmenší pastorek je 14 zubů, jak by to vyšlo s 11 zubama nevím, a jak na lehokole už vůbec ne.
Jinak včera pršelo, tak je to trochu špinavý, se omlouvám...
A teď koukám, že jsem to nedotočila na celý nejmenší převodník :-), ale z hlediska polohy řetězu v přesmykači to ničemu nevadí.
Raděj jsem to nafotila ještě jednou:
Pěkné. Viděl jsem víc podobně extrémních rozsahů klik, ale vždycky buď na starším kole se zřejmě originálním přesmykem, který se tehdy pro to vyráběl, nebo nějaký divoký nestandardní setup s něčím podomácku upraveným. Dokud máš 22z rozsah převodníků, máš slušnou míru jistoty, že na tom rozchodíš každý trojtalířový přesmyk co koupíš. Jakmile jdeš na větší rozsah, jistota mizí a nezbývá než zkoušet a ladit.
Na lehokole většinou máš v řetězu kladku, která je dál od klik než na klasice zadní osa a na které je řetěz vždy stejně vysoko. Takže to zvyšuje šance, že půjde přesmyk rozchodit s velkým rozsahem, protože co je zařazeno vzadu nemá na nic vliv.
Přehazovačka i přesmyk je to nejlevnější Shimano Tourney. přehazovačka je ve verzi s delším ramínkem, přesmykač chodil původně na 42-32-22, pak jsem tam dala velkej talíř 48, zvedla to a chodí to tak.
26-36-48 je standardní konfigurace, kterou Shimano používá na 9r klikách a tedy pro to dělá přesmykače, není důvod aby to při správné instalaci nechodilo.
hele, kliky měnitelné 170/175mm
https://www.bike-forum.cz/bazar/inzerat/68195...
Wow
A pak ze to nejde. Tohle reseni se mi libi mnohem vic, ale neda se nic delat 170mm trojtac uz je na ceste, takze to musi byt ta spravna delka. :-)
Zajímavý nápad na případnou převrtávku klik o málo, kdyby člověk chtěl třeba vyrobit 162,5mm nebo jinou podobnou délku co se prodává jen v šíleně drahých provedeních. Jen vymyslet jak nějakou variantu toho dokázat udělat bez cnc :-).
A neslo by nekde jen koupit tu ovalnou vlozku se zavitem pro pedal? Pak bys teoreticky s dostatkem trpelivost mohl ovalnou diru do kliky vyrobit i pilnikem... ;-)
Jirko, stačí Ti patřičná fréza.
Pokud to není nějaký normovaný úhel, tak myslím že za 10-20 Ti ji někdo vyrobí.
první co mi google našelhttps://www.bo-import.cz/frezy-hss/frezy...
Konickou oválnou díru do kliky neřeším, to je v pohodě. Ostatně by podle mě mohla klidně být i válcová, kdyby se tam vložka vlisovala na zelený loctite (na jednorázovou předělávku, ne na přehazovací kliky).
Co by se dělalo extra blbě bez cnc jsou ty oválné vložky. Napadá mě jedině pomocí otočného stolku, ale udělat to na přesno bude děsná piplačka a úplně přesně vycentrovat osy obou zaoblení se mě asi nepovede.
no, udělat to takto.
použít frezu o radiusu menším než 1/2 šířky drážky
a vzniknou dosedací plošky.
Rohy vložky srazit, aby to nesedělo na radiusech.
a nedělat to nakolmo a loctite, to by nevydrželo cyklické namáhání. (vyzkoušeno na přípravcích)
BACHA, celé je to pohled z druhé strany kliky než je pedál, aby se to pedálem dotahovalo...
To vypadá jako použitelná strategie. A nebyl by problém to vyrobit ani s malou stolní frézkou.
O té variantě s rovnýma stěnama a Loctitem jsem taky měl drobné pochybnosti, ale podobnou věc jsem kdysi udělal na tandem a bez loctitu a docela dlouho to už drží. Ale tandem nejezdí zas tak moc, takže kdo ví, co by udělalo třeba 15000km nebo víc. Tehdy se tam vytrhly klasické opravné závitové vložky pro pedály, kterýma byla klika převložkovaná z pravé na levou a naopak. Protáhl jsem to na hladkou díru jen o málo větší než závit pedálu a vysoustružil jednoduchou válcovou vložku s velkým osazením na opačnné straně než je pedál, přifréznul na to osazení ze dvou stran plošky pro 17mm klíč a dotáhl to v klice proti pedálu. Myslím tak 1000km to už drželo, ale víc asi vyzkoušené není.
jestli jem pochopil, tak to v tom tandemu drží
sevřené příruba-pedál?
(namaluji později, doma nemám catii)
no ty redukce tady
https://www.axit.cz/d130942_aerozine_redukce...
https://www.axit.cz/d130941_aerozine_redukce...
(a ani nejsou drahé)
ale udělat tu dirku pro ně ručně bych si netroufl.
Dám ten dotaz sem, snad to nebude vadit.
Potřebuji šroubovák na tento šroubek - viz. obrázek. Jak se to jmenuje, případně mi, prosím, dejte odkaz na příslušný nástroj.
Mám dvě kazety jednoho výrobce (SunRace) s tímto šroubkem a chci si z nich poskládat svou kazetu, ale nemám nástroj na ten šroubek.
Jejda, to je to správné slovo. Na kole jsou tím připevněny brzdové kotouče a také víčko od nádobnky s brzdovou kapalinou.
Já tomu říkám hvězdička a v OBI nebo v Bauhausu nebo v dobrém železářství to mají. Jsou ještě hvězdičky s trnem uprostřed a pak ten šroubovák musí mít uprostřed té hvězdičky ještě díru. To není tento případ.
Také si můžeš koupit sadu bittů do universálního šroubovacího držáku a budeš mít různých hvězdiček a podobných tvarů víc a hlavně tam budou různé velikosti.
Já mám sadu u akušroubováku, ale nástavce, co tvarově odpovídají (hvězdička), se do toho nevejdou. Tohle je malinké.
https://www.naradionline.cz/rozmery-torx-klicu
nevím, ale myslím že je tam menší než T5
To je všechno velký. Jsem našla takové mikro sady na brýle a šroubky u kompů (opravdu to tak vypadá, jak šroubek u compu), ale nechce se mi kupovat celou sadu, když nevím, jestli to vůbec je zrovna na tu kazetu použitelné.
https://www.alza.cz/hobby/extol-premium...
píšu...lidl, takoná sada s bity cca3mm
Já si myslím, že je to ten HEX něco kolem 2mm...
Se mi to nechce strhat, tak kdyby s tím někdo měl zkušenost a věděl přesně jaký. Co s tou sadou budu dělat?
HEX je šestihran. Torxy se značí T+číslo
Těžko říct. Někde mají pod imbusem všechno, někde píšou hex, někde torx... Nějaký výkladový slovník by to chtělo :-)
Podle fotky to má průměr míň, jak 2mm, a strany šestiúhelníku jsou prohnuté dovnitř, to je asi tak jediný, co o tom vím :-)
Jak těžko říct, pravidelný šestiúhelník je hex = Allen = Inbus. Hvězdička je Torx
Tady máš přehled snad všeho co existuje.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_screw_drives
jsem si koupila tuto:
https://www.lidl-shop.cz/PARKSIDE-Sada...
Až mi odejde počítač, si ho budu moct rozšroubovat :-)
pokud tu vlevo dole, tak tam torxy jsou od T4 po T15.
Tu na "jemnou mechaniku". Když vybereš variantu, tak to ukáže jen tu jednu.
taky to jde povolit přibroušeným plochým šroubovákem :-)
a pokud to např zničíš, tak to tam vůbec nemusí být.
Kazetu složíš jediným způsobem a drží ji koncová matice.
toto by mohlo být ono:
https://emotors.cz/cs/naradi/6791-turnigy-15mm...
To má pořádný držátko...
Z těchto by některý pasoval, ale který???
https://emotors.cz/cs/naradi/3404-turnigy-4ks...
Pokud ještě stále hledáš velikost, pomoct by mohl tento obrázek. Podle fotky je to určitě torx, takže jen potřebuješ vybrat správně velký: https://www.tien-i.com/img/upload/Pic...
Jsem si už koupila sadu z lídlu, tam jsou od T4 až do T15, tak to bude nějaký snad pasovat. Příští týden mi to má přijít :-)
Tady je tabulka velikostí.
https://en.wikipedia.org/wiki/Torx#Sizing
Jestli máš šupleru, tak změř rozměr přes protilehlé špičky hvězdičky.
Nebi s tím jdi do železářství a prostě to vyzkoušej.
Shimano to má spojený nejtem, takže sem to odvrtal a pastorky a distanční kroužky na ořech prostě jen naskládal a utáhl a taky to chodí.
Tak jsem si koupila v Lídlu sadu za dvěsta aji s poštovným. U nás v koloniálu takový věci nemaj a než jet do Brna měřit kterej, tak to vyjde nastejno. S těchto bych si mohla vybrat.
Pro rozebrání (vyjímečně kupodivu i opravu a složení) čehokoliv je taková sada základ. Zrovna tu samou mám v práci - no co, šéf má prostě rád nářadí z Lidlu.
Ale škoda, že zrovna v téhle nejsou taky miniaturní imbusy.
Doma mám jinou - taky z Lidlu, co měli už dost dávno a tam jsou. Musí se to pořád sledovat (a o to jim jde).
No, ale v té mojí sdě jsou zas obrázky, podle kterých jsem to poznala :-)
Ta fotka je dost špatná, není náhodou uprostřed té hvězdičky ještě výstupek?
šroubek "torx" lidově hězdička.
šroubováky mají u nás v baucosi v "hrabací bedně" u kasy.
ideálně koupit sadu šrobováček + "malé (3mm)" bity , prodávají v lidlu.
Včera jsem si z blízka prohlédl 28 zubý převodník na těch FC-M361 klikách a porovnal ho s 26 zubým Deore, co jsem objednal pro dosažení cíle 48-38-26.
Zajímavé je, že to 28z kolečko (Acera) má všechny zuby stejné, ale Deore už má některé zuby kratší a jinak tvarované. Tušíte někdo, jakou to má výhodu?
Chápu to u prostředního a velkého převodníku (ty náběhy mají), že asi řetěz lépe naskočí, ale jaký to má význam u nejmenšího?
A co přesně si slibovat od malého plastového kolečka? Že řetěz nezapadne tak snadno dolů. Na tom menším kolečku kvůli kratším obloukům ukolo děr, drží jen symbolicky...
Ty zuby, každej jinej, jsem kdysi reklamovala a bylo mi řečeno, že to tak má byt. Prý se s tím líp řadí.
Je fakt, že naše Mighty měly/mají všechny zuby stejný, řadily/řadí bez problémů a vypadá to líp. Já jsem ty škaredý s každým druhým zubem jiným vyhodila (měl je Hucul) a dala jsem mu pěkný.
Jé, to plastové kolečko mám už strašně dávno na starém treku na klikách Alivio a moc jsem nepřemýšlel, k čemu je - asi nějaká prachovka. Když jsem ty kliky nasazoval, už jsem ho chtěl vyhodit, protože zavazelo a drhlo o rám. Kliky totiž kvůli optimální řetězové lince vycházely tak blízko k rámu, až se to nezdálo proveditelné.
Ale nakonec tam kolečko zůstalo, jenom je nasazené obráceně a běhá natěsno kolem kovové misky středu.
I z toho nejmenšího kolečka musíš ten řetěz přesmykačem strhnout, když ho tlačíš na větší převodník. Z toho kratšího zubu by to mělo jít lépe. Podle mne se ty různě dlouhé zuby uplatní u všech převodníků stejně. Jestli to opravdu táhne, to nevím. Je pravdou, že smyk u mého horáka s různě dlouhými zuby a náběhy 44:32:22 chodí mnohem lépe než na mém Favoritu s hladkým pravidelným převodníkem Waltr bez všeho 52:42:32.
Tak operace dokončena. :-)
Namontováno:
Osa Force BSA 122,5 mm
Trojtác ACERA FC-M361 170 mm 48x38x28z
+ Nejmenší převodník 26 zubů (Deore FC-M590/591)
Kazeta CS-HG50-8 11-34
Přehazka RD-M591 SGS
Pozitivní je, že lehokolo je opět pojizdné a kromě opačného závitu misky u osy ani žádný zásadní problém nenastal. Ale z výsledku mám trochu smíšené pocity... :-/
1) Zatím nevím, jak to přesně změřit, ale připadá mi, že jsou pedály horizontálně dál od sebe. Nenašel jsem, že by se taková vzdálenost někde udávala, ale přestože ozubená kola (s novou osou) vychází přesně do stejných míst jako předtím, kliky jsou podle mě dál od rámu, navíc jsou tlustší.
Možná si zvyknu, připadá mi, že mám při jízdě kolena dál od sebe (nebo je to sugesce?), což na lehokole je úplně zbytečné, navíc to určitě zhoršuje aerodynamiku.
Zvažuju, že zkusím změřit, kam nejblíž k rámu přesmykač dosáhne a podle toho naměřit kratší osu, protože převodníky by k rámu určitě trochu blíž šly (skoro o 1 cm) a na délce řetězu Ibexu to snad ničemu vadit nebude. Jen to bude chtít fakt dobře změřit a sundat z převodníku ten plastový kroužek... :-)
2) Přišla mi pod ruku váha, tak jsem zkoumal, zda jsem si na gramy pomohl... a vypadá to, že Mighty kliky byly výrazně lehčí!
Osa: 259 -> 297 g
Levá klika: 244 -> 261 g
Pravá klika: 733 -> 843 g
Šrouby: 26 -> 25 g
Přičemž skutečný rozdíl bude větší, protože jsem staré kliky zvážil jak byly, včetně vrstvy špíny a šmíru...
3) Myslel jsem si, že novější přehazka (do staré Alivio už nebyly sehnatelné 13ti zubé kladky) bude řadit lépe, ale pořád je to bída, takže další krok bude ještě výměna řadícího bovdenu.
Co mě ale vyloženě nepotěšilo, u staré přehazky při zařazení nejmenší-nejmenší visel spodní řetěz volně, ale ničemu to nevadilo (převod je to nesmyslný, ale člověk se může splést). Nová přehazka ve snaze řetěz napnout ohne ramínko takovým způsobem, že si řetěz sám překáží, zasekává se a může být dost problém přeřadit zpět. Asi by šlo řetěz ještě zkrátit...
K těm gramům, ale vlastně musím napsat, že Mighty kliky už neměly plastový kryt, který se rozpadl před lety. I tak ale zjevně byly Mighty lehčí než Shimano Acera, které jsem odlehčil výměnou 38->36z.
Jinak přesmykač teď řadí perfektně, to je určitě mnohem lepší, ale není úplně fér srovnávat to s klikama, kde převodníky i řetěz byly v posledním tažení.
Každopádně by mě zajímalo, když je okolo správné délky klik tolik teorií, zda existuje nějaké pravidlo, jak daleko mají být pedály od podélné osy, respektive od sebe?
Ctím pravidlo - dostat kliky nejblíž k sobě, jak to jde. A samozřejmě obě stejně daleko od rámu.
U Sixky i Oceláče mám kliky Alfine s dutou osou, která je součástí pravé kliky a vychází to na 160 mm - měřeno mezi dosedacími plochami pro pedály.
Zrovna chystám staré GT do práce, protože asi se mi nebude chtít celý týden promáčet Oceláč, tak jsem to změřil i na něm. Má kliky Alivio 28-38-48. Tam to dělá asi 175 mm. Předešlá osa byla kratší, ale to už jsem musel propilovat v blatníku místo pro nejnižší polohu přesmykače (ani to plastové kolečko už teď není obráceně, jak jsem předtím psal).
Na mámině důchodcovském jednorychlostním šlapohybu je to taky 175 mm - ale s tím, že pravá klika je o kus dál od rámu než levá.
No a na starém Favoritu, kde jsou kliky Sugino 42-52, se to povedlo dostat na 140 mm, ale šroubům už trošku překážel lak na rámu.
vzdalenost (pedálů) v smeru osy se nazyva Q faktor.
má význam pro součastnou módu širokých plášťů
a tím i širokých zadních staveb.
Možná by byla schopna Bára2 změřit na Mighty
(a ty na Shimanu) aby si si udělal obrázek
o rozdílu.
S výměnou osy opatrně- podívej se , jak nejblíž můžeš dostat přesmykač k rámu. Tuším Brahma propilovával doraz aby z smyku s 50mm linkou udělal 47.
Díky, Q factor a "Stance Width" budou správná klíčová slova na čtení...
No přesmykač jsem zatím nezkoumal, je to ve fázi vzdálenějších úvah a je dost možný, že zjistím, že blíž k rámový trubce ani nemůžu, to je možné...
Ještě mi do sbírky témat k prostudování zbývají elipstické převodníky, na které jsem náhodou narazil. Nemáte s tím někdo zkušenosti? Je to to dávno zavržená vývojová cesta?
Jezdil jsem na Shimano Biopace. (199x)
První přesednutí bylo "divný", ale zyvkl jsem si.
Po roku návrat na kruhové převodníky, zpětné sžití se s nimi bylo mnohem rychlejší.
Osobně jsem od toho čekal přínos v kopcích, ale bylo to poznat velmi málo.
Dnešní ovály nevím.
Tak jsem byl zkoumat přesmykač a vypadá to dobře, spodní doraz by o nějakých 5 mm posunout blíž k rámu šel. Teoreticky bych tak mohl uvažovat o 113 mm ose. Pokud by řetěz o 5 mm blíž rámu nevadil ještě něčemu?
Jen mi to celé připadá zase jako vytloukání klínu klínem. Zbavil jsem se převodníků s nestandardní roztečí a teď kvůli širokým klikám přemýšlím nad posunutím řetězové linky, čímž si zavařím do budoucna, protože Alivio přesmykač je na Ibexu úplně původní díl, takový už neseženu... :-/
Vědět to před 5ti lety, tak objednám pořádnou zásobu Mighty klik po pětistovce a do žádných experimentů se nepouštím... :-)
Provedla jsem měření na klikách Mighty s osou 107 mm.
Klika má 13 mm, takže vzdálenost vnějších stram klik od sebe je 2 x 13 + 2 x 68,5 = 163 mm
Nevšiml jsem si, že jsi řešil 13 zubé kladky.
Prodává BBB, včetně různých vložek pro řešení šířky. Jen jsou duralové.
https://www.bbbparts.cz/cz_rolnicky-(kladky)...
EDIT
tak omluva, 13 tam nemají, hledal jesm tam 10z.
Vzdálenosti vnější strany klik od sebe se říká Q faktor, ne každý to uvádí, ale Shimano ano, pro FC-M361 s doporučenou osou 122,5 mm je to 185,9 mm, což jak koukám není úplně málo, vyšší řady horských klik mají 176 a silničky ještě daleko míň, vyšší hodnota na MTB je asi dána tím, že se tam zadní stavba jde rychle do šířky.
Uvádí se, že méně je lépe, ale když sem se snažil najít konkrétní limitní hodnoty, které by se neměli překročit, když sem řešil dětské kolo, tak sem nic nenašel.
A kde jsi prosímtě tuhle informaci našel? Asi to mám nějaký rozbitý, já na webu bike.shimano.com nejsem M361 vůbec schopný najít.
Chjó, měsíce přemýšlím, které kliky vybrat a na závěr zjistím, že kromě délky klik jsem měl taky pátrat po šířce... :-/
No buď si zvyknu nebo budu pro příště přesně vědět, co nechci... :-(
Specifikace
https://productinfo.shimano.com/#/spec
Musíš vpravo nahoru do archivu a stáhnout PDF specku 2019-2020, v aktuální webové verzi už tenhle model není.
Zajímavý je taky odkaz
https://si.shimano.com s technickými dokumentacemi.
Tak jsem se to teď pokoušel přeměřit a vyšlo mi:
Od vnější strany levé kliky k trubce: 65.5 mm
Od vnější strany pravé kliky k trubce: 67.5 mm
Průměr trubky: 54 mm
Celkem 187 mm. Ten milimetr bude asi nepřesnost měření, plus možná kousínek, kdybych šrouby dotáhnul fakt na krev.
Každopádně z druhé projížďky mám intenzivní pocit, že tohle mi nevyhovuje. Jenže co s tím? Vracet ty kliky v tomhle stádiu už by byl dost problém...
Jelikož mi občas trošku drhnul přesmykač na největším talíři, chtěl jsem ho seřídit lépe a při té příležitosti jsem zjistil, jak malinká změna natočení stačí, aby to úplně přestalo fungovat...
Tak nevím, zda se do experimentů s kratší osou vůbec pouštět? Při mém štestí utratím další dvě stovky za osu, se kterou to už možná bude blbě řadit a dostanu se sotva na 180 mm.
Škoda, že tenhle aspekt nikdo nezmínil, asi bych vybíral jinak... a hlavně jsem celou dobu netušil, o kolik lepší ty Mighty kliky jsou... ;-(
Jestli to Bára dobře změřila, tak změna ze 163 mm na 187 mm je celkem dost a dá se pochopit, že je to nezvyk, kdo by čekal, že ty staré kliky měly tak málo vzhledem k hodnotám obvyklým na MTB, Silniční trojplacky Shimano mají většinou, 159 mm, kliky ze sady 105 mají 155 mm.
Že se natočením přesmykače řazení rozhodí je celkem logická věc, to nic nenaznačuje o fungování s kratší osou. Je otázka o kolik se klec přesmykače dokáže dostat víc vlevo a o kolik tedy může být kratší osa, ale obávám se, že to nebude o moc, takže na původní hodnotu se nedostaneš ani náhodou.
Můžeš zkusit posunout kufry na botách, jestli máš kam.
No teď tu procházím Shimano tabulky z tvého odkazu a říkám si, že kdybych býval věděl, co znamená Qfactor... tak stejně nevím, co jiného vybrat... :-(
V kategorii trojtáců na čtyřhran se pod 180 mm u Shimana vůbec nelze dostat, přičemž s mými požadavky na výměnné převodníky ani nic jiného než M361 vybrat nešlo.
Ta nejoptimističtější varianta je, že bych kratší osou zkrátil Q o necelých 10 mm, jenže předem to nevyzkouším a může se stát, že utratím další tři stovky za osu a nebude to fungovat... a když budu menší optimista, pomůžu si jen o pár milimetrů a stejně asi spokojený nebudu. :-(
Posunout kufry by kousínek šlo, ale v ten okamžik už mi SPD sandále nepůjdou na MTB, protože tam budou dřít o kliky.
Co jsem našel, dá se poloha nohou řešit i pedály s jinou délkou osy, ale to jsou vesměs všechno řešení pro toho, kdo chce dát nohy dál od sebe.
Fakt nechceš ty kliky Claris i se středovou osou (octalink), který jsem sundala z Messnera? To je silniční trojtác, tam by Q mělo být nízké.
Jsou na něm teď převodníky 39 a 24 (největší má ubroušené zuby), ale na to se převodníky dají sehnat...Dala bych ti k nim aji přesmykač Claris :-)
Už víš, kde jsou úskalí, tohle je komplet (osa, kliky, přesmyk), který spolu chodí, a převodníky si můžeš skládat jaký potřebuješ, má to standardní pětipacku pro trojtác k osmikazetě vzadu.
Teď jsem z toho trošku zmatený.
To je prosímtě dvou nebo trojtác?
Jakou to má rozteč?
Trojtác, na největším jsou ubroušené zuby. Je to pětipacka:
-nejmenší převodník má rozteč děr 74mm, na to dělá Gebhardt od 24zubů do 32zubů.
-dva velké převodníky mají rozteč děr 130mm, na to se dělají převodníky od 38zubů nahoru.
Ten malý 24 zubový jsem nechala udělat, že bych to jako dvoutác uplatnila, ale nějak necítím potřebu, mám dvoutác 38-22 z Mighty, vyhovuje mi a budu se ho držet.
Hele to by možná šlo, sou to kliky FC-2403 s BCD 130/74 5 děr, na to se převodníky 26-38-48 dají dát, Gebhardt ti je udělá, ale pokud bys chtěl s náběhy, tak to stojí dost a je otázka kolik to z tý Al slitiny vydrží, hlavně ten malej. S doporučenou osou to má Q-faktor 157,5 mm a i kdybys musel dát delší osu aby vyšla řetězová linka pro ten horský přesmykač, tak bys na tom s Q-faktorem byl podobně jako předtím.
- ono shánět dnes převodníky na 5 šroubů je docela síla. Opravdu se shánějí, nikoliv kupují.
Gebhardt ti je udělá, ale levný to není a jelikož to dělá z Al slitiny, tak u menších velikostí asi nebude kdoví jaká životnost.
Si dej do gůglu "silniční převodníky".
Jo, s tím specifickým požadavkem na počty zubů a tím, že 8sp kliky už sou dneska většinou jen lowcost a tedy nýtované si ještě vymýšlet q-faktor je nereálné.
Nicméně nějaké odkazy na ty původní kliky ty byly, byť za nehezké peníze.
Hele, pokud budeš chtít origo převodníky s náběhy atd, tak si nakup zásobu už teď.
Shimano pomalu přechází na 1 placku (jako ostatně všichni) a díly prodává tak 2 roky od konce výroby daného typu. Kompaktibilita k vyšším řadám je ořezaná tím, že jsou s dvouplackou resp jednoplackou.
Nepanikař, neexistuje jen Šimáno.
já to rád orginál.... ale to je má soukromá úchylka :-)
Výborně. A jakou alternativu bys doporučila?
Že bych prostudoval i jejich nabídku trojtáců?
Hledala bych v sortimentu klik pro 6-7-8 kolečka, tam je krátká řetězová linka (45-48), uzší Q (už vím, jak se to jmenuje) a není to tak rozcapené, jak Simána pro hromadu pastorků vzadu s řetězovou linkou 50+. Dělá se to pořád.
Na trekovi Author Vista byly převodníky SunTour 48-38-28, ty měly kliky stejně jak Mighty, které jsem tam později dala.
Teď se začíná objevovat Force (škaredé, ale asi rozměrově správné):
https://www.bike-eshop.cz/kliky/kliky-force-c8...
Prostě jít do značek, které dělají trojpřevodníky pro málo pastorků. Ti to dávají na čtyřhran a mají pěkné zuby, někdy se jim povede i barva (stříbrná).
Ale kdybys trval na svém oblíbeném modelu, tak jsem ho našla:
https://www.cyclebrother.com/cycling-components...
Pouhých 27 euro...
PS: ale to vlastně není ono. Tohle je nýtované, nebrat!
A není jednodušší si prostě zvyknout? Žádný kánon na vzdálenost nohou od sebe při šlapání není. Jednomu vyhovuje to, jinému ono a mnozí to ani nerozlišují. Tak se ptám, není to hlavně o zvyku? Jak to máš na tom svém horáku? Určitě má jinou vzdálenost šlapek. Takže jsi určitě schopen se hladce přizpůsobit. Já chápu, že tě to štve, ale je to to esenciální?
Jinak bych si dokázal odvodit tu vzdálenost od šířky pánve a rovnosti nohou. Ale nějaká tolerance se určitě dá akceptovat.
První otázka by se dala aplikovat na spoustu témat včetně smrti... :-D
Zatím nevím, třeba si časem opravdu zvyknu. Možná to nebude mít na nic vliv, možná to bude trošku omezovat výkon, teoreticky z toho mohou časem třeba i bolet kolena.
Hypoteticky to může mít i nějaké pozitivní důsledky, ale první pocity tomu nenasvědčují...
To MTB ještě změřím, tam jsem podobný pocit nikdy neměl. Předpokládám, že je tam vzdálenost menší (větší defakto ani být nemůže).
Tys měnil i přesmyk? Pokud ne, tak ten přesmyk přece chodil s Mightama.
S Mightama na 107mm ose mi chodí Shimano Altus (testován na Messnerovi, teď je na Huculovi) a Shimano Tourney (na Růžence).
Nene, přesmyk zůstal. Však ono to řadilo dobře, jen mi teď přišlo, že se na největším talíři občas řetěz dotýká přesmyku, což jsem chtěl vylepšit. A jelikož mi přišlo, že zleva i zprava nemá řetěz v přesmykači téměř žádnou vůli, zkusil jsem s ním malinko pootočit... abych v zápětí zjistil, jak snadno to lze úplně rozštelovat, až to pak neřadí...
Tak jsem byl rád, že mi to zase funguje a už se nápadu s kratší osou bojím trochu víc, že jsem opět něco nedomyslel... :-/
Tak nápad s kratší osou jsem zrovna definitivně zamítnut!
Před chvílí jsem laboroval s přesmykačem, šteloval jsem dolní doraz a zkoušel, kde přesně je hranice, kdy ještě dokáže řetěz dolů na nejmenší převodník shodit. Když jsem to místo našel, změřil jsem si polohu, vyháknul lanko a odměřil, o kolik dál ještě přesmykač půjde, když dorazový šroubek úplně povolím... naměřil jsem 6mm, říkal jsem si dobrý, takže o 5mm blíž k rámu by ještě mohlo fungovat...
No a pak jsem začal přemýšlet, co se stane, když řetěz bude o 5 mm blíž k rámu? Začal jsem zkoušet různé převody a zjistil jsem, že při prostředním převodníku a zhruba prostředních pastorkách, když na lehokole sedím a zatlačím na pedál, aby se řetěz napnul, tak už teď se trubka s tahovou stranou řetězu vyloženě opírá o hlavu šroubu držící zadní vidlici.
Už tohle není úplně optimální, trubka by měla po řetězu volně klouzat. Kdyby řetěz byl ještě blíž rámu, problém se zhorší, řetěz bude na šroub tlačit větší silou, víc vydírat vnitřek trubky a navíc podobný problém postihne i ostatní kombinace převodů... takže tudy ne!
Pokud chci pedály blíž k sobě, musím najít jiné kliky a jsem zpátky na začátku. :-(
Pak už jen samo domo. Protože ty Mighty mám a dělala jsem pokusy, tak se dají vyrobit převodníky 48 a 38 z tohoto:
https://www.velkoobchodcyklo.cz/trojtalir-al...
Převodník 26 s roztečí 64 se koupit dá, musí se zvětšit díry.
https://www.cycology.cz/prevodnik-shimano-slx...
Má to talíře s dírama v rozteči 64mm, které se dají použít. Nutno roznýtovat, převrtat díry na větší a odbrousit přebytečné části ve středu převodníků.
Jde to, protože jsem takto rozdělala stejný model s talířama 42-32-22. Nelíbily se mi, kliky měly nestejnou vzdálenost od rámu, rozdělat, převrtat a odbrousit to šlo a mám náhradní převodníky na Mighty. :-)
Ty talíře, na které jsem ti dala odkaz, vypadají bez krytu takto: viz foto
Jsou totři talíře s dírama 64 mm sešroubované na čtyřpacku úplně stejně, jak Mighty, takže po úpravě se dají na Mighty dát.
Upravený největší talíř z rozdělaného trojpřevodníku jsem dala jako kryt řetězu na Messnera. Je to ten nejvěší převodník s převrtanýma dírama, odbroušenýma přesahama a s obroušenýma zubama.
Takže nafotce vidíš, jak sedí na klikách Mighty:
Já nechci převrtávat díry a dělat podobné šílenosti... :-(
Mi neříkej, že neexistují rozumné kliky s BCD 104/64, kam převodníky z toho FC-M361 pasovaly?
Ano připouštím, že těch požadavků nemám úplně málo - délka 170mm, stříbrné, menší Q factor, ideálně na čtyřhran. Ale už bych oželel, že nemusí mít správné počty zubů hned, stačí, když tam půjdou namontovat převodníky z FC-M361.
Když to bude fungovat, prostě bych si 38z převodníky nakoupil do zásoby...
Ty máš převodníky, který se dají dát na jiné kliky 104/64?
Pak ti ještě můžu nabídnout, že jak mi dojdou z UK kliky M-wave(Mighty) pro 107 osu, tak je cvičně nasadím na kolo (mám na kolech osu 107, domeček 68), proměřím, a když budou odpovídat, jedny ti přeprodám, jsem si objednala hned dvoje. Už mi přišlo potvrzení, že to odeslali, tak třeba to někdy dorazí :-)
https://www.ebay.co.uk/itm/Bike-Triple-Chainset...
To víš, já mám hodně podobné požadavky, akorát potřebuji jiný počet zubů.
"Ty máš převodníky, který se dají dát na jiné kliky 104/64?"
Teď možná nerozumím otázce. Je naivní očekávat, že převodníky, které jsou teď na tom FC-M361 půjdou namontovat na jiné kliky se stejnou roztečí?
Respektive je jasné, že problém bude s plastovým krytem (na Mighty se stejně pokaždé do dvou let rozbil), ale kdyby se rozteč i průměr děr shodoval, co dalšího se pokazí? ;-)
No,pokud jsou ty tvoje kliky sešroubované, tak to na tu čtyřpacku dát půjde. Tam by snad mohlo být jinak řešené osazení, ale rozteč je stejná. Muselo by se zkusit. Daly se na to dát převodníky z roznýtovaných SunTour, tak asi i to osazení dělají všichni stejné...
Na fotce jsou ty černé mighty s velkým převodníkem 48 zubů z klik SunTour, pasuje to tam.
Jo, jsou šroubovací, proto jsem si FC-M361 vybral a (zatím) se do nich nechají koupit náhradní převodníky. Vypadají takhle:
https://www.axit.cz/d160551_shimano_prevodnik...
https://www.axit.cz/d203070_shimano_prevodnik...
Ten nejmenší jsem už vyměnil 28->26, ten držely šrouby na imbus zašroubované do kliky. Ty dva velké drží pohromadě šroub s matkou. Nejsem si úplně jistý, čím tu kulatou matku držet, ale určitě to nějak jde.
Já mám šrouby, které mají na hlavě šlic pro plochý šroubovák, ale nikdy to nebylo potřeba použít. Vždy stačilo točit imbusem šroubem a matku zpočátku přidržet rukou, jak se to víc chytne, už se to neprotáčí a jde to utahovat jen šroubem.
Při povolování stejně, utažený šroub se neprotáčí a jde povolit imbusem ve šroubu, jak se to povolí, stačí přidržovat matku rukou.
Já ty šrouby mažu, možná, když jsou zarezlý, tak je potřeba to chytnout i za matku, nevím...
Prodává se na to speciální klíč
https://www.kolokram.cz/klic-na-matice...
https://www.kupkolo.cz/klic-na-prevodniky...
Já jsem ještě stihla u nás koupit na pohled stejné černé. Někde je tu na ně odkaz a už je nemají...
https://www.global-sport.cz/kliky-mighty-al-9...
Dala jsem je na Hucula, Q vychází 170mm, ale jsou na 110 nebo 113mm ose, se mi ju nechtělo vyndávat, je vidět, že by šly kousek blíž na obou stranách.
Ovšem ty z UK nemusí být totéž i když vypadají jako totéž.
A tohle je podle tebe Shimano kompatibilní nebo opět hrozí, že bude potřeba vrtat větší díry nebo já nevím co, třeba že by talíře byly jinak prohnuté a jiné tam vyšly od sebe moc blízko/daleko?
Je to kompatibilní se šroubama od šimána, ty jsem tam dala (černé místo originálních stříbrných, ty jsem si schovala) převodníky od šimána nemám :-)
Do dvou velkých musí zalézt i matice, do toho nejmenšího jen šroub.
Co se týče talířů, tak prostřední a nejmenší mají plochu s dírou pro šroub ve stejné rovině, jak zuby. Prostřední má "bombírování" pro chod řetězu. Největší má zuby "vysunuté" ven, jde to vidět na fotce.
Ted si uvědomuju, že jsem na to dala talířek 22 zubů od šimána (černý, stříbrný jsem si schovala :-)
Kompatibilitu nemusíme řešit, když budeš mít zájem (a dojde mi to), tak ti je klidně zapůjčím na zkoušku :-)
Měním synovi na starém horákovi třítalíř 42:32:22 se středen ma čtyřhran a starou řetězovou linkou 48 a tomu odpovídajícím přesmykačem. Převodníky jsem na netu ještě sehnal, dokonce pěkné Deore. Po namontování jsem zjistil, že převodk zapadá mnohem blíže středu, než stávající převodník a přesmykač tomu nestačí. Budu muset ještě koupit střed s delší osou. To už jsem mohl koupit rovnou nějaký Octalink a novější převodník. Na nějakou kompatibilitu firmy asi záměrně dlabou. Přitom jsem to přepočítával podle uveřejněných údajů. A nesedí to.
To ale není nic proti problému s výměnou přesmykače na Favoritu. Mám toho času 4 přesmykače s objímkou na tenké favorití trubky a budu z nich skládat ten správný, aby měl správný převod, délku raménka, úhel sedlové trubky a sílu napětí pružiny. To bude na samostatné technické téma, možná na celý článek. Jen to musím pořádně nafotit. Dnes jsem po půl dením experimentování umdlel. Až narazím na další problém s veteránem, tak začnu uvažovat o novém kole, kde se dají koupit standardní náhradní díly. To kolo jsem koupil nové a teď je z něj stejný verán jako já. :(
Jo, různý kliky počítají s různou délkou osy, tak už se tu psalo.
S delší středovou osou už je převodník dostatečně daleko od středu a přesmykač opět fachá. Problém je vyřešen.
Tak jsem si koupil pokusně aspoň střední tác 38z (na 104mm čtyřpacku), protože střední mám nejvíc vymačkaný. A když jsem ho dneska chtěl namontovat, tak jsem zjistil, že ty původní SR Suntour jsou řešené tak, že do velkého tácu se vkládá šroub, ale v malém je už rovnou vyříznutý závit jakože matka, včetně vystouplého kruhu okolo, který zapadne do kulaté díry v packách klik. Zatímco ten tác co jsem koupil zřejmě počítá s dvoudílným šroubem - zevnitř matka s trubičkou, zvenku šroub.
Má cenu se snažit shánět dvoudílné šrouby, anebo lépe sehnat střední tác který má v sobě integrovanou tu matku?
jednoznačně lépe seženeš šroub+ matku
toto je první příklad co mi našel google.
https://www.kolokram.cz/srouby-do-prevodniku...
řešil bych to aliexpresem a pod, resp bych použil staré šrouby co mám doma.
Ten speciální převodník asi neseženeš. Teda, jedině , že by Ti ho dodal distributor Suntouru.
Pokud stačí ocelové, tak ty jsem koupila celkem lacino (kus za 16 Kč) tady:
https://www.sportovnidum.cz/race-face-nahradni...
Mám je na čtyřpacce a drží ty dva větší převodníky.
Ještě mě ale napadá, ty díry budeš mít malý (jde do nich jen šroub). Tam, kde se používá matice jsou díry na packách i na převodníkách na vnější průměr matice...
Ale asi bych to raděj převrtala, to není takový problém, jak shánět nějaké speciální převodníky.
Podle mě ne, ta díra na pacce odpovídá té díře, kterou má v sobě koupený 38z tác. Ten originál má díru menší o to osazení ve kterém je závit. Tak jako se matka zastrčí do díry v převodníku a pacce a z druhé strany se přišroubuje, tak tady se do díry v pacce zastrčí originál převodník, který v zevnitř má ještě vyříznutý závit.
Asi by stačilo koupit tyhle šrouby, pokud ta matka nebude ještě na druhé straně vadit nejmenšímu převodníku. A teda - všechny barvy mají, jen zelenou ne. Chjo.
:-) zelená? obrať se na nejbližší vojenský útvar...
ale vážně, kup to v číne za 1/2 ceny, jen si počkáš...
Já mám zelený rám, tak chci mít zelené doplňky. Nic víc za tím nehledej.
Kupoval jsem víc věcí a vybíral obchod kde mají (skoro) všechno, tak jsem ty šrouby koupil na Kupkolo.cz (ale jako na sviňu po odeslání objednávky samozřejmě vyvstala potřeba ještě jedné věci, kterou teď musím dokoupit zvlášť).
chápu, taky mám na Meridě košík na láhev v ladící barvě :-)
Tedy, chlapsky ladící:-), manželka ten výběr skritizovala.
Počkej, manželka Ti kritizuje jen výběr součástek kola? :-D
pouze barevné sladění.
a pochopitelně až po nákupu. Nejčastěji větou "to se k tomu vůbec nehodí, tahle jde do hneda , tahle do vínova...
Tady mají i zelené, ale za parádu si připlatíš:
https://www.global-sport.cz/sroub-do-prevodniku...
Kdyby k tomu byly ještě zelené kliky (s rozumným Qfactorem), to bych zbystřil i já... :-)
Tak jsem si koupil tady ty Aerozine - máte to někdo? To snad jsou nějaké palcové inbusy nebo co - žádný klíč co mám mi do toho přesně nepasuje. Ten co se vejde, se při pokusu o silné utažení protočí, jakou má vůli. Přitom ty původní co tam byly přesně pasovaly na inbus velikosti tuším 5.
Nejsou to (nakonec) Torxy?
8-)
Jo, zkoušel jsem i torx, to byl ten co to s ním víceméně šlo utáhnout, ale na konci se protočil. Ale od pohledu to díra na torx není.
Tak jsem ještě kromě sady inbusů vyzkoušel různé jednotlivé klíče, které tady mám v krabici. Na matku docela pasuje inbus 5.5, ale s větší vůlí než má inbus 5 do původního šroubu. A ve šroubu je teda zřejmě torx, T-30.
5,5mm-> tak teda fakt asi palce... (5,56mm)
http://www.direct-online.cz/l-klice-imbus...
potkal jsem jediný krát na Canondale...
Zatím jsem se s klikama FC-M361 nějak nesžil, tak jsem opět zkoušel najít jiné kliky... :-/
Hledal jsem kliky/trojtác, který bude mít menší Q-factor než M361 a půjdou tam z něj přendat převodníky.
Vyšli mi zatím dva kandidáti: FC-M610 a FC-M4060. Bohužel na čtyřhran bych musel zapomenout nebo hledat jinou značku?
Obojí se asi ještě koupit dá, ovšem dost mě zarazilo varování v jednom e-shopu, že M610 jsou desetirychlostní kliky, které s 9ti rychlostním řazením použít NELZE. Bohužel netuším, v čem by mohl být problém, ovšem chtít to kombinovat s 8s řetězem je asi blbost, co?
Takže spíš devítirychlostní M4060? Na Q-factoru bych si proti M361 pomohl skoro o centimetr, lepší už to u Shimana asi nebude.
Otázkou je, když obojí kliky mají PCD 64/104, můžu počítat se 100% kompatibilitou převodníků? Tedy především, že tam nacpu ten Acera 38z a bude-li to dobře fungovat, objednám si nějaké do zásoby. Může tam nastat nějaký problém s osmirychlostním HG50 řetězem, kterého se zatím hodlám držet?
Co přesně bych ke klikám "s integrovanou osou" potřeboval dokoupit, abych to zvládl namontovat místo čtyřhranu?
Vydrž, ještě mi to nedošlo. Brala jsem to přes ségru, která to koupila až někdy v říjnu, snad to do vánoc dojde.
Hele, oni už je zas mají...
https://www.ebay.com/itm/MIGHTY-TOP-FORGED...
Už jsou tady!
Kliky 170mm na osu 4H 107mm s výměnnýma převodníkama na čtyřpacce s roztečema 64 a 104mm.
Kolem Vánoc budu dělat servis Růženky, ta má 107mm osu Kinex 4H, tak udělám srovnání se stávajícíma Mightama.
Mám nové dvoje, když by míry vyhovovaly tvým požadavkům, jedny kliky (bez převodníků) ti pošlu na otestování s tvýma převodníkama, a když to sedne, přenechám.
No jsou krásné... :-)
Dokázala bys prosím nějak zkontrolovat, že tedy nejen rozteč, ale průměr děr/šroubů a nevím co ještě je kompatibilní se Shimano?
Pokud by opravdu byl předpoklad, že tam zdárně namontuju stávající Acera převodníky a neobjeví se další zrada (tloušťka převodníku, jiná vzdálenost mezi převodníky, nevím něco?), tak bych asi měl vážný zájem... :-)
Změřit skutečný Qfaktor jsi asi ještě nezkoušela? Teoreticky by stačilo i volně bez kola jen nasadit kliky na osu obě stejným směrem a změřit vzdálenost...
Zítra provedu a nafotím. Růžence dnes praskla zadní oska, jak na potvoru v Brně, takže jsem musela sehnat odvoz, ale tím pádem ju můžu začít rozebírat hned :-)
Asi tě nepotěším, ale můžeš přemýšlet, klidně ti je zapůjčím na vyzkoušení.
Nasadila jsem levou kliku pro měření tak, aby se dobře měřil Q-faktor (obr.2)
MIGHTY
řetězová linka 46mm (obr.1)
Q-faktor 163mm (obr.2)
M-WAVE
řetězová linka 44mm (obr.1)
Q-faktor 173mm (obr.2) :-((
Šrouby jsou stejné, liší se jen v délce šroubu (obr.3), tj. můžeš porovnat šrouby a matice, co máš v MIGHTY a v SHIMANU.
Otvory v převodníkách M-WAVE (obr.3):
nejmenší převodník - díra pro šroub
dva velké převodníky - díra pro matici
Díky za důkladnou analýzu. Teď si jen nejsem úplně jistý závěry vyvodit... :-)
Takže Q-factor je citelně horší než u Mighty, ale výrazně lepší než u M361 a zřejmě o kousíček lepší než co můžu mít u jiných Shimana klik. To by pořád za úvahu stálo.
Nicméně horší je tedy vyhlídka na (ne)kompatibilitu převodníků. Pokud jsi už dříve zjistila, že Mighty kliky mají jiný průměr děr v převodníkách než Shimano a tady píšeš, že průměr šroubů M-Wave je stejný jako u Mighty, vychází mi z toho, že Shimano převodníky ani sem pasovat nebudou... :-(
Teď ještě koukám, že píšeš jinou řetězovou linku. Pokud potřebuju 50mm, předpokládám, že to bych dorovnal delší osou, ale pokud je Q factor 173 při 44mm, tak pro 50mm už bude Qfactor 179, což? :-/
Moc pěkné, to bude Růžence slušet. Nepotřebovala by také nový lak? Nechat ten starý otryskat a nanést novou práškovou barvu a zapéct? Když jsi sundala středy, tak to ostatní je už triviální a hned hotové. Mému Favoritovi to také sluší v novém laku.
Přemýšlím o tom, možná se laku dočká... ;-)