Nudíme se kvůli koronaviru.Mám tady čínský indikátor kapacity z Aliexpressu.Teoreticky by měl být programovatelný pro napětí do 65V.Kdysi jsem ho jako čínský šunt odložil,protože se mi nedařilo nastavit nic.Buď mi svítily stále všechny diody,nebo při částečném vybití všechny zmateně blikaly.Teď jsem se k němu vrátil.Možná,že chyba je ve mně.Aliexpress ten budík stále prodává a stále jsou tam toporné návody na programování z překladače.Dokáže někdo pochopit,jak ten indikátor naprogramovat a srozumitelně to popsat?
Asi by se hodil originál návodu v angličtině ;-) Tohle je strašný paskvil...
A mimochodem, spíš mi to přijde jako obyčejný ukazatel napětí/voltmetr než měřič kapacity baterie. S tou to není tak jednoduché, rozhodně na ní nepřipojíš nějaký měřák a ten hned neukáže jak na tom ta baterie/akumulátor je...
Ale ano, pokud znáš vybíjecí charakteristiku svého akumulátoru, tak podle napětí můžeš předpovídat zbytkovou kapacitu.
Pokud ji ovšem znáš... Tímhle ji ovšem ale nezměříš, ač se to jmenuje "indikátor kapacity"...
Tady je ten návod ještě jednou v té kostrbaté překladačové češtině a v angličtině.Je pro mně ale záhadou,jak by to po připojení k baterii,která bude mít v určitý okamžik určité napětí,mělo poznat,že mi jde o rozsah 30-42V.Jinak pokud by těch 8 diod dokázalo signalizovat pokles napětí v tomto rozsahu,tak by to jako informativní údaj o zbývající kapacitě stačilo.Mně se ale nikdy nepodařilo dosáhnout toho,že by při poklesu napětí jedna dioda zhasla.Jak píši,vždy svítily stále všechny,nebo zmateně všechny současně blikaly.
Z návodu je zjavné, že je treba vstúpiť do "učiaceho" módu a následne regulovateľným zdrojom nastavovať jednotlivé napäťové úrovne prislúchajúce jednotlivým ledkám meráku a po jednej ich potvrdiť. Na jednej strane zaujímavé, lebo ak máte napäťovú mapu kapacity Vášho aku tak si to viete presne nastaviť, na druhej haluška lebo bez nejakého zdroja ktorý by šiel nastavovať v potrebnom rozsahu to nespojazdníte...
Také myslím,že je to myšleno nějak takhle.Baterie na elektrokola mívají z výroby podobné indikátory obvykle se čtyřmi diodami.Tam by pro výrobce akumulátoru neměl být pro výrobce problém nějaká konkrétní napětí na jednotlivé diody zadat.Tady se v některých nabídkách uvádí,že indikátor automaticky rozpozná o jaký rozsah napětí člověku jde,o tom by svědčila i ta tabulka s hodnotami na jednotlivé diody,protože proč by ji tam tiskli,kdyby hodnota na každou diodu byla nastavitelná?Na druhou stranu pořídit si k plastovému nesmyslu o průměru necelé 3cm a výšce 1cm elektrotechnickou dílnu,aby to člověk nastavil,to je trochu moc.Vypadá to ale,že tím nastavováním se myslí jen dvě hodnoty napětí min-max.
Tabulka jenom vypisuje, která dioda bude svítit, a ukazovat tím příslušné napětí, v tom kterém rozsahu.
"Programování" ale opravdu probíhá způsobem, že tam zadáš jen dvě hodnoty, minimum a maximum... Samozřejmě za pomoci nějakého regulovatelného zdroje...
Chápu to tak, že indikátor ukazuje údaje pro rozsah, který ho "naučíš". Takže pro baterii 13S můžeš nastavit 54V pro indikaci 100% a 43V jako 0%. Pro tuto kalibraci budeš ale potřebovat voltmetr, př....
https://www.aliexpress.com/item/4000636685292.html
Nechce se mi věřit,že by taková malá plastová věcička velikosti mince byla takhle chytrá.Voltmetr,nebo multimetr by problém nebyl.Problém je s tím,pustit do toho 30V,nebo 42V.Podle té tabulky nahoře by dávalo smysl,kdyby ten budík pochopil,když do něj pustím třeba 39V,tak že se má přenastavit na rozmezí podle té tabulky na rozmezí 30-42V.Nějaká úvaha,že do toho pustím 30V,pak to vypnu a pak do toho pustím 42V,to moc nedává smysl.Tady na obrázku je to zapojeno i s voltmetrem,který obsahuje také diodový indikátor kapacity,kde se zdá,že ten indikátor na voltmetru funguje jednoduše v rozsahu 0-42V,čili je také k ničemu.Jediné,co člověku něco řekne,je napětí na voltmetru.
Já myslím, že princip, jak funguje vyplývá z toho návodu, jak se má indikátor "naučit", aby zobrazoval rozsah 9V (0%) - 12V(100%). prostě stačí na indikátoru uložit mezní hodnoty.
To je právě otázka,jak ho nějaké mezní hodnoty naučit.Když ho připojím k jednomu hraničnímu napětí a začnu něco nastavovat,tak bych ho pak uprostřed nastavování musel odpojit,abych ho připojil k druhému hraničnímu napětí.Tím začne nastavování od začátku.
Ale ano, je to možné, již před více než 40 lety byl na trhu IO - páskový voltmetr s rozsahem 1V (název už neznám) a v AR bylo triviální zapojení kde pomocí zenerek a potenciometru jsi nastavil spodní a horní mez a dál to bylo jasné. Vyhazoval jsem ho před 8 lety.
Jinak, není to žádný indikátor kapacity baterie, jen voltmetr.
Regulovateľné napätie si asi najlacnejšie vyrobíte pomocou lacného čínskeho DC-DC meniča, vyhovoval by napr. taký čo ide napájať od 12V a umožňuje zvyšovať napätie do 60V. Napätie sa dá plynulo regulovať takže stačí mať klasický merák alebo nejaký vhodný voltmeter a môžete si napätie meniť bez odpájania v rozsahu aký potrebujete. Riešenie za pár dolárov (aj keby ste kupovali aj voltmeter).
To je asi nejrozumnější řešení.Jen zatím na Aliexpressu nacházím samé s výstupním napětím do 40V.Já bych potřeboval nastavit rozsah 30-42V.Ještě budu hledat.
Je jich dost, ale už to nejsou jednodolarové položky. Podle mě je výhodnější (levnější, přesnější) dát přímo na kolo digitální minivoltmetr, který ukáže přímo konkrétní údaj napětí, než indikátor a odečítat stav podle počtu diod.
Voltmetr jsem tam dal,o pár příspěvků výše je fotografie.Mně šlo jen o to,jestli je to programování skutečně takhle komplikované,nebo jestli si to myslím jenom já.V některých nabídkách čínští inženýři píší,že se to samo přizpůsobí napětí,v jiných píší,že se to musí naprogramovat.Viděl jsem,že na Aliexpressu mají i digitální kulaté voltmetry s rozsahem 5-60V,které po stisku tlačítka ukazují místo napětí %.Tam bude počítám problém ten samý.Pokud nějaký měnič najdu za pár korun,tak ho koupím a zkusím to.Jinak se na to vykašlu.
taký do 35 alebo 40V stačí, proste si k výstupu dajte do série nejakú batériu alebo DC adaptér a posuniete tým napätie vyššie.
Ebay:
https://www.ebay.com/itm/312870656431
Našel jsem jeden takový,podle všeho je to nějaký vylepšený model toho LM 2577 s větším rozsahem. Píší tady vstup 3-32V,výstup 5-45V.To by mělo požadované parametry splňovat tak,jak to je.Jen si ještě říkám,z čeho to potom napájet?Z nějaké nabíječky k něčemu?Ten výstupní proud pak změřím multimetrem.
No hocičím čo má jednosmerné napätie, aspoň 5V. Čokoľvek od 12 do 24V by bolo úplne super. Len nech je to DC.
Opravdu budeš měřit výstupní proud? Raději se na to vykašli a nebo sežeň něco hotového. Fakt to myslím upřímně.
Omlouvám se,nebudu měřit výstupní proud,ale výstupní napětí.
Tak čínský regulátor napětí navzdory koronaviru dnes dorazil.Vyzkoušel jsem ho na 12V baterce,na výstupu jsem se podle multimetru do požadovaného rozsahu napětí 33-42V dostal.Ještě zkusím znovu prostudovat ten čínský návod programování a pak se pokusím tu čínskou věc naprogramovat.Nejspíš zítra...