Zdravím. Hodně reálně uvažuji nad tím, že bych si pořídil pulsmetr a začal podle něj "trénovat". Určitě se to tady hodně řešilo, historii jsem procházel. Ale vůbec tomu nerozumím. Takže přístroj chci kolem 1200 víc ne. Našel jsem (podle historie) nějaké Sigmy, Cicla
Asi bych si vzal jeden z těchto.
Sigma PC15 (2005) www.trinnity.cz/DetailPage.asp?DPG=17301 (se mi zdá lepší i designově, ale nic nepíšou o hrudním pásu :-( )
Sigma PC15 (2006)kupkolo.cz/product_info.php?cPath=67&products_id=895
Pokud někdo z vás ví, o něčem levnějším co by mojim začátečnickým potřebám bohatě stačilo, tak mi sem hoďtě. Ještě jsem se chtěl zeptat, jestli je k obou těm Sigmám hrudní pás, popř. držák na řidítka. A pokud je tady někdo vlastníkem zmíněných přístrojů, ocenil bych klady a zápory. Jinak pokud někdo odpoví, tak bych chtěl požádat o co nejjednosušeji, protože tomuhle vůbec nerozumím. Díky moc
My mame s zenou jakysi snad nejlevnejsi pulsmetr Sigma, uz starsi typ, a staci v pohode. Nepotrebujeme vubec treba pocitani kalorii- ruku na srdce- kdo si vede agendu s jejich prijmem? Jak je velky rizek, kolik jsem spalil navic dobihanim na autobus apod. .
Z praxe nam staci mrknout se obcas na okamzity puls, a casem uz to spravne pasmo clovek pozna snad i odhadem. Ale je to super vec, jedes i trenujes tak efektivneji, i moje zenuska se uz nevraci z vyjizdek ztrhana a druhy den jede s chuti zase.
Přesně proto to chci a nevíš náhodou kolik stojí to změření těch hranic?
pojd na chat, jestli jsi online :)
kupoval jsem (teda Jezisek kupoval) PC15 loni na Vanoce, drzak na kolo i hrudni pas jsou soucasti. Funkci ma az az - celkem pry 15 :-)
Trosku zlobi povrchova uprava - text PC15 uz mam skoro osoupanej, osoupava se i stribrna barva okolo dipleje - nosim pulsmetr jako normalni hodinky a chtelo by to aby proto povrchovka neco vydrzela ...
Laktátovou křivku měří v CASRI v Praze - vše najdeš tady http://www.casri.cz/
Jsem vlastníkem Sigmy PC15, součástí balení je hrudní pas i povedený držák na řidítka, má mnoho funkcí, pěkný design, snadné ovládání. Přesto bych jeho koupi nedoporučoval a to proto, že velmi často jsou problémy se signálem z hrudního pasu. Při nižší intenzitě fyzické námahy je krajně nespolehlivý, až neuvěřitelně je citlivý na blízkost vedení vysokého napětí, někdy jakoby bez příčiny přestane fungovat. Několikrát jsem měnil baterie různých značek, pracně jsem si sehnal elektrovodivý gel, který by měl být spolehlivější než pouhé navlhčení snímačů , a efekt žádný! Přístroj funguje jakžtakž spolehlivě, když je tepová frekvence někde nad 130 tepy za minutu a když jsem zpocenej jak vrata vod chlíva! Možná mám smůlu na zakoupenej nepovedenej kus, ale poněvadž jsem přístroj koupil na netu, nechce se mi postupovat jistě složité reklamační řízení. Zvláště pokud se jedná o závadu, která se projevuje jen někdy.... Na internetových diskuzích jsem se už několikrát dočetl, že hrudní snímače Sigmy mají právě problém s nižší intenzitou výkonu a že snímače rychle osychají. Rozhodně příště zkusím něco od Polaru.
Mám pulsmetr Sigma PC 15 od začátku roku, najeto 3000 km. Zatím jsem s funkcí docela spokojen a myslím že pro začátečníka je to docela dobrá volba. Signál z hrudního pasu skutečně občas vypadne. Je to většinou v blízkosti nějakého zdroje elmg. záření, ale není to pravidlem.Např. jezdím přes jeden železniční přejezd , kde je výpadek vždy, naproti tomu na mnoha jiných přejezdech signál nevypadne. Občas vypadne signál i bez zjevné příčiny, kdy se zdá, že v okolí není nic co by mělo způsobit rušení. Ale to se stane např. jednou během pětihodinové vyjížďky na dobu např. 20 sec.
Elektrody hrudního pasu při nasazení mažu sonogelem, který je v dostání v lékárně (za cca 50 Kč je ho v plastové lahvičce tolik, že mi vystačí asi až do konce života). Při nižší tepové frekvenci jsem nějaké problémy nezaznamenal, jezdím většinou pohodově, tepovou frekvencí mezi 130 - 140. Podle fyziologické poradny KPO při nižších tepových frekvencích je normální, že tep výrazně kolísá (alespoň tak jsem to pochopil), takže možná bude problém tady.
Naprosto souhlasím s tím, co napsal Giro22. Mám pulsmetr Sgma PC 14 a chová se naprosto stejně-tedy nespolehlvý př nižších tepech, nutnost být hodně mokrý (an sonogel moc nepomáhá), extrémní ctlvost na vedení vysokého napětí, bezdůvodné výpadky. Sigmu bych si příště určitě nekoupil. Beru ho jako levnou hračku, jakž takž se podle něj jezdit dá, ale silně nedoporučuji.Zkus nějaký levnější Polar.
Pardon, blbne mi klávesnice :-(
V zimě jsem si koupil pulsmetr PolarFS2c, umožňuje nastavení dolní a horní hranice TF se zvukovým signálem, kódovaný přenos signálu, vč. hrudního pasu a držáku na řidítka, není to žádný zázrak co se týká funkcí, ale pro základní informace naprosto spolehlivý, absolutně bez problémů přenos signálu s hrudního pasu, kontakty jenom navlhčím a běží. Najel jsem s ním 1000km a ani jednou nechyboval. Jsem s ním maximálně spokojený.
Já jsem si koupila pulsmetr Sigma PC-15 a jsem s ním maximálně spokojená. Věškeré požadované funkce, jako jsou maximální a minimální tepové frekvence, spalování kcal apod. využívám na maximum. Je to výborná věc pro kvalitnější tréning. Nechci nijak výrazně nabírat na svalové hmotě, proto hlídám tep a je to super. K hodinkám jsem samozřejmě dostala jak držák na kolo tak hrudní pás. Jen jsem si na internetu našla podrobný návod k nasteví a využití funkcí, protože v balení byl jen návod v cizím jazyce. Prostě můžu potvrdit maximální spokojenost.
Doporučuji něco s kódovaným přenosem signálu. Koupil jsem Author (cca 3000 Kč) a pokud jedu blízko někoho, kdo má taky tepovku, tak se mi jeho tep přičte k mému a celé měření je víte kde. A pokud někdy musím Metrem, tak mám maximálku 300 jen to hvízdne.
Holt cesta pražskou MHD je adrenalinový sport :-)))
Tak jsem si dnes pořídil zmíněnou Sigmu, ale mám dotaz. Moc jsem to ještě neotestoval, ale když čistě sedím a nic nedělám tak mi ten tep podle toho hrozně kolísá, např. z 60 to najednou vylítne na 70 a pak to jde zase dolů a znovu nahoru. Je to celkem rychlý, tak nevím jestli je to správně nebo ne.
To je normální. Jakmile se na tepovku podíváš a vidíš, že tep jde mírně nahoru, tělo si podvědomě řekne, že je něco v nepořádku, jde do stresu a tep se o to víc zvýší. Dá se s tím docela hezky hrát - zkus si říct, že jsi OK a chceš tep snížit. Po pár pokusech se ti to podaří. Stejně tak se dá tep i zvyšovat - dobrá hra na dlouhé zimní večery, kdy se nedá vyjet :o(((
Jo máš pravdu, je to docela zábava. Jsem si zkoušel hrát počítačové hry a docela zajímavý objevy :-) Hlavne pri plosinovkach mi jde tep docela nahoru. Ale mám ještě problém s tím hrudním pásem. Zkoušel jsem to různě povololit, ale pořád mám tendenci se z hluboka nadechovat, jak mě to svírá. Jde si na to časem zvyknout?
Možná záleží na materiálu, ze kterého je pás vyrobený a určitě taky na míře vnímavosti každého jedince. Já jsem pás nasadil a hned jsem zapomněl, že ho na sobě mám. Cítím ho jen ve velkých vedrech, kdy pás nasává spoustu soli a pak svědí. V létě ho peru po každé vyjížďce.
Já spíš nějak nechápu, k čemu ten pulsmetr je. Půjčil jsem si ho jednou od kamaráda, nějaký dost drahý kousek a potom co na mě v prvním kopci pořád pípal a ukazoval nějaké varování, tak jsem ho vypnul. Mno, mrknu se dál do diskuze, jestli se tu někde neřešila i tato pragmatická otázka :o)
Hodně to zjednoduším. Pulsmetr je na to, abys jel ve správným pásmu TF - tzn. jinak když chceš rozvíjet vytrvalost, jinak když rozvíjíš sílu, atd. Spoustu toho píše třeba MUDr. Vojtěchovský ve fyziologické poradně na www.kpo.cz
Aha, tak už to chápu, něco jako rozdíl mezi silovým a kondičním tréninkem v posilovně, to si ještě pamatuji. Díky za info, v každém případě nemám zájem nic rozvíjet, chci hlavně jezdit :o))), ale jsem rád že jsem zase o něco chytřejší. Diky.
Ahoj, chtěl bych vás poprosit o radu...Koupil jsem si pulsmetr Sigma PC15 a jsem s ním i celkem spokojený. Jen mi není jasný dosah signálu z pásu. Pokud jej mám na ruce, tak je vše OK, ale pokud jej mám na řidítkách, tak stačí abych zastavil a slezl z kola a už jsem bez signálu. To se ani od kola nijak nevzdálím. Pokud zase nasednu a rozjedu se, tak signál naskočí. Je tohle normální u těchto pulsmetrů, nebo je to na reklamaci? Na druhou stranu si myslím, že je to možná kvůli tomu, aby nebyl ovlivňován jinými pulsmetry pokud jede více cyklistů v balíku...Díky za každou radu.
Zadny pulsmetr nema moc velky dosah. Pokud staci k tomu, aby ti bezbecne zobrazil puls za kazdych okolnosti, kdyz jej pouzivas (at na ruce nebo na riditkach pri jizde na kole), neni duvod k zadne rekamaci. Fungovat treba pri tlaceni kola by mel urcite, ale nemuzes cekat, ze bys byl od kola par metru a ono by to jelo i tak.
Nizky dosah signalu podle me neni ani tak kvuli moznosti ovlivneni jinymi pulsmetry (to bys musel mit model s kodovanym prenosem signalu, jinak bude ve skupine vzdycky dochazet obcas k ruseni), jako spis kvuli zivotnosti baterii. Navic asi tezko uvidis hodnotu pulsu na displeji ze vzdalenosti nekolika metru, byla by to zbytecnost.
Jak už napsal vasek, tak je to zcela normální chování. Zažil jsem ale horší případ u jednoho hodně dlouhého kamaráda. Tomu nechtěl jeden přístroj ukazovat ani když normálně jel, musel se více předklonit, aby byl v dosahu. Teď s Polarem je na tom lépe, ale sem tam mu to také vynechá.
Díky za vaše reakce....už je mi to jasný.
Nechci zakládat nový vlákno tak dotaz vložím sem :). Může někdo nějak jednoduše popsat v jakých pásmech cca se děje co? Tedy kdy svaly rostou, kdy ne atd? Pulsmetr jsem si koupil teprve teď (známý mne ho nabídl za dovozovou cenu). Tak abych měl alespoň základní přehled o % pásmech max. tepu a co se tam děje :). Díky
Co bolí, to roste;-)
http://www.cyklistikakrnov.com/Clanky/Clanky...
Pomerne hodne textu jsem nasel tady, nedokazu posoudit spravnost, ale prislo mi to hodne podrobne a pritom srozumitelne. Zalezi, jestli se ti to chce cist... ;)
http://www.kpo.cz/fyziologie/fyziologie.htm
Myslím, že svaly ti nenarostou :o)))
Hele, tohle jsou moje výsledky z měření laktátu, které jsem aboslvovala v r. 2006. Tohle vyšetření ti ukáže, jaký máš rozsah jednotlivých pásem.
Na kolik to mereni prislo? Mas pocit, ze to mereni melo smysl a vysledky ti pomohly?
Celkem by zajimalo, co by vyslo me, protoze hodnoty podle veku asi u me prilis fungovat nebudou.
Podle vzorce bych mel mit maximalni tep 191, tudis bych se k tehle hodnote bezne nemel dostat, ale uz jsem mel i 201 a asi 12 minut jsem jel s tepem pres 190.
Na druhou stranu, kdyz neni motivace zrychlit, tak domu z prace bezne jezdim s prumernym pulsem 100 (kdyz s kopce chvili neslapu, klesne i na 70), podle hodinek jsem v prvni zone treba 30%, do ostatnich zon se nedostanu vubec, pritom nemam pocit, ze bych se az tak neskutecne flakal.
Mam pulsmetr jen chvili, ale moc tomu chovani nerozumim. Nekdy mi staci trochu vic slapnout a mam 170 (vetsinou rano), jindy mi tep nevyleze nad 130 at delam, co delam, proste jedu pomalu a nedokazu vic zrychlit.
Byla jsem tady
http://casri.cz/web/
a tehdy mě to stálo 500,-
Kolik to stojí dnes, to si dohledej.
Hele, smysl to má pro toho, kdo chce se svým tělem pracovat, tzn. chce se zbavit tuků nebo chce trénovat tzv. "intervaly" nebo chce formovat svaly nebo... Prostě chce se na něco zaměřit.
Pak má smysl hlídat si tepovou frekvenci.
Jinak to smysl nemá.
Pro mě to tehdy mělo ten smysl, že jsem zjistila, že na tom s fyzičkou nejsem tak špatně, ale zjistila jsem, že udržet se v té aerobní zóně je pro mě nadlidské úsilí.
Nějaký čas jsem to sice zkoušela, ale pak jsem s ena to vyflajzla a od té doby si jezdím jen tak pro radost.
Jo a ta tvoje různá tepovka - o tom to také je, že prostě některý den je to brnkačka, ale jsou dny, kdy se prostě do aerobní zóny nedostaneš...
Tak ja hubnout opravdu nepotrebuju, pulsmetr jsem si poridil, protoze je to hezka hracka a potom kvuli K24, abych poznal, az zas pojedu zbytecne rychle a nevyplytval jsem vsechnu energii v prvnich kolech. A na to by asi nebylo spatne znat aerobni prah.
Existuje nejaky vysvetleni, proc nekdy tepova frekvence drzi dole a clovek vetsi vykon nevyda, kdyz den predtim nebyl problem skoro dvojnasobny tep? Nasel jsem pomerne dost informaci, co se ve ktere zone spaluje a podobne, ale vetsinou jen zminujou vliv nemoci nebo pretrenovani na klidovy tep, ktery by se pak mel zvysit.
Nevím, já jen z praxe vím, že na mě platilo to, co píšeš v závěru. Prostě když jsem nebyla stopro ready, tak jsem se do vysokých frekvencí dostala jen velmi a to velmi ztěžka.
Ok, tak aspon vim, ze nejsem jediny, komu se puls takhle chova... ;)
Kdyz jsem se ptal kolegy v praci, co chodi na spinning a pulsmetr ma nekolik let, tak mi to nevysvetlil, ze pry je to divny... :)
Nedostatek sacharidů? Den předtím jsi je spotřeboval a nedoplnil, tak tělo nemůže než jet na lipidy v základní vytrvalosti.
Aha, no mozny to je. Sice podle vychoziho nastaveni hodinek (podle veku a hmotnosti) se obcas nedostanu ani do zakladni vytrvalosti, ale on ty pasma kazdy stejne pocita jinak.
Jen pro jistotu, lipidy jsou to, co se bezne oznacuje jako tuky? Z wiki mi vypadl nejaky strasne slozity popis... :)
Je fakt, ze nejnizsi prumerny puls cestou domu mivam tehdy, kdyz jedu z prace v 9 vecer, coz uz je pomerne dlouho od obeda...
Jj, lipidy = tuky.
To nastavení podle věku a hmotnosti je na houby, podle naměřené maximálky to taky nemusí moc sedět.
Pásma podle % z pouhé maximálky taky nemusí moc sedět (zvláště když si koupíš budík a zjistíš že máš tachykardii jako já :-/).
Pásma podle % z prostoru mezi maximálkou a klidovou TF už jsou více vypovídající, ale teď na to nemůžu nikde najít odkaz:-/
A nechat si to naměřit je úplně nejlepší, pokud s tím chceš seriozně pracovat.
To podle mě takhle nefugnuje. Když budeš mít nedoplněné sacharidy, tak pouze o to dříve zase dojdou a dřív budeš končit.
Hlavně jak píšu níže, tak s únavou klesají prahy. Takže i když tepeš na první pohled málo, tak stejně můžeš jet nad AP nebo dokonce ANP při tepech, kdy bys normálně odpočatý jel základní vytrvalost.
Takže o tom, že bys díky tomu nižšímu tepu v tu chvíli jel na tuky nemůže být řeč.
Navíc i když jedeš základní vytrvalost, tak prvních třeba 30 minut stejně moc na tuky nepojedeš a ze začátku pro nastartování v těch prvních minutách sacharidy potřebuješ.
Tak nejspíš má pravdu mlok, nedostatek sacharidů nezabrání tělu podávat vyšší výkon (což se projeví vyšší spotřebou kyslíku, což se projeví růstem TF), ale projeví se hlaďákem, případně kolapsem.
Takže nedostatek sacharidů by neměl být příčinou popsaného jevu.
To přijde i jen s únavou. Čím více jsi unavený, tím méně to jde do vyšších tepů a hlavně se současně v tu chvíli posouvají i prahy směrem dolů.
Když si dáš třeba 3 dny delší trasu po sobě, tak třetí den klidně můžeš mít prahy posunuté o 10 tepů níže.
Klidový tep může jít klidně při únavě také dolů.
Já v extrémů mívám prahy posunuté i až o 15 tepů. V takovém případě se mi pak klidně stane, že se v nemůžu dostat ani přes 160-165 tepů. A přitom pokud jsem odpočatný, tak mám na 170 tepech ANP. A nejvíc jsem na kole ze sebe dostal 191 tepů. A přes 180 to jde běžně, když jsem odpočatý.
Až se naučíš znát svoje tělo, tak jakmile vyjedeš, tak dle tepů poznáš jak na tom daný den jsi.
Při nemoci pak klidový tep opravdu vyskočí nahoru a to klidně i o 20 tepů.
Mas nejaky tip, kde o tomhle nastudovat vic informaci?
Jak poznas, ze se ti prahy nekam posunuly? Predpokladam, ze tak casto si laktatovou krivku nemeris, ne? Casto se zminuje metoda, ze pod aerobnim prahem by melo byt mozne udychat nosem, pripadne plynule mluvit, ale to mi moc presne neprijde a na anp zadnou metodu neznam.
Ono i s tim maximem je to otazka, zda mam vychazet z nejvyssi namerene hodnoty, kdyz je mozne, ze maximum je jeste mnohem vys?
Jeden clovek mi naopak tvrdil, ze maximalni tep je orientacni hodnota, kterou neni dobre prekracovat (coz popira matematicky vyznam maxima) a 105% TfMax mu divne neprislo. :)
Pokud bych za klidovy tep bral hodnotu, kterou zmerim rano nez vstanu, tak mivam 55 az 60. Jenze parkrat se mi stalo, ze jsem vecer prisel domu, sednul jsem si k pocitaci a po chvili jsem zkusil zmerit tep a cislo kleslo treba treba i pod 50, nejmin myslim 45. Tedka ne, pod 57 to nesleze. Takze rano urcite nemam nejmin a navic vetsinou se pise, ze 60 je velmi dobra hodnota a ja si jako "trenovany jedinec" prilis nepripadam. :)
No nevim, zda se naucim znat svy telo, zatim mi pulsmetr prinasi vic otazek nez odpovedi.
Kdo umi cist ma vyhodu, uz to tu zaznelo. Prostuduj si tohle http://www.kpo.cz/fyziologie/fyziologie.htm je to na delsi dobu.
Maximum je potom opravdu brano jako za orientacni hodnotu kterou muzes v extremu prekrocit.
Klidovy tep stejne jako jina pasma jsou zase silne individualni zalezitost a co jsi slysel je matouci zobecneni. Nekdo je "nizkotepec" a jiny zase "vysokotepec", kolega treba mival tepove maximum na hodnote kde jsem ja teprve prechazel do anaerobniho pasma a meli jsme v te dobe na zavodech +- stejne vysledky.
Vsak to mam precteny, ale treba to, co zminuje Mlok, ze by se pri unave posouvaly prahy tam podle me nebylo ani zmineno.
Já mám doma knížku od Vojtěchovskýho o cyklotréninku a píše tam něco v tom smyslu že jakmile má tělo vyčerpaný cukry tak musí sáhnout na tuk, což je pro tělo o dost namáhavější a tep... teď nevím zda klesá nebo stoupá... Ale asi to s vyčerpáním cukrů bude souviset.
Tak v odkazu, co sem dal Vasek (stejnym jako ja o 6 hodin driv) je popsany, ze i ke spalovani tuku je potreba nejaky cukr, navic tuk se zacne spalovat az po cca pul hodine, takze bez cukru opravdu telo dobre fungovat nebude.
Já nejsem doktor, ale vím že jsem to tam tak nějak četl, zkusím to dohledat
A ano, tohle platí vždy. I v základní vytrvalosti se jede částečně na cukry.
Ono vůbec neexistuje žádné striktní, že teď jedu na cukry nebo teď jedu na tuky.
S narůstající intenzitou se pouze mění poměr pálených tuků a cukrů až nad ANP jedeš čistě na cukry.
Hodně to závisí také o trénovanosti jedince. Třeba lidi, co vůbec nesportují, tak ze začátku když začnou, tak pálí i v základní vytrvalosti hodně cukrů a málo tuků.
A postupně s trénovaností se to zlepšuje.
Tohle je právě jeden ze zásadních rozdílů u profíků. Mají oproti ostatním lepší ten poměr a jedou více na tuky ve všech pásmech. Třeba i těsně pod ANP mají pořád poměrně malou spotřebu cukrů.
A v základní vytrvalosti jedou téměř výhradně na tuky.
A pak je tu ten start aktivity. Ze začátku tělo startuje vždy na cukry i pro nízkou intenzitu.
A dle trénovanosti se může velmi lišit doba, kdy tělo v základní vytrvalosti pojede převážně na tuky.
U profíků je to prý zkráceno až někam k 10-15 minutám.
U netrénovaného jedince klidně až hodina nebo v extrému ze začátku jak už jsem uvedl není toho tělo schopné vůbec.
Nevím co tam doslova píše, ale rozhodně nefunguje to, že když tělo nemá cukry, že musí sáhnout na tuky.
Tělo sáhne na tuky pouze když jede ve vhodné intenzitě. To že dojdou cukry ho k tomu nedonutí.
Když dojdou cukry a pojedeš moc vyskou intenzitu, tak tělo nesáhne po tukách, ale prostě končíš. Nejdřív hlaďák a když to fakt přeženeš, tak prostě tělo zkolabuje.
A naopak když pálíš tuky, tak jedeš v základní vytrvalosti a tepeš nízko.
Nikdy se nemůžeš dostat do kombinace, že jedeš převážně na tuky, jsi zdraví (tedy vyšší tep není známka nemoci) a tepeš příliš vysoko.
Spalovat tuky je pro tělo složitější. To má ale právě důsledek v tom, že to zvládne pouze v té nižší intenzitě, kdy je třeba dodávat méně energie a má na to "klid".
Vozím tepák už cca 15 let a perfektně znám svoje tělo a jak na kterou situaci reaguje, jak to ovlivní tepy, atd.
Dle toho pak dokážu přibližně poznat při únavě o kolik mám posunuté prahy. Úplně přesně to samozřejmě nezjistím. Nemám žádné ambice na závody, takže to přesně vůbec vědět nepotřebuju.
Pro AP platí to plynulé mluvení nebo můžeš zkusit ještě lépe zpívání. U mluvení někde dokáže těsně nad AP ještě mluvit slušně bez zadrhávání.
Test dle dýchání nosem někdy funguje, pro někoho vůbec.
Na ANP mnůžeš zkusit Conconiho test. Nejsnažší je ho asi dělat na trenažeru/spinneru. Případně na válcích. Na těch jde dělat velmi dobře z hlediska toho, že je to hodně podobné realitě. Ale je třeba umět jezdit na nich dobře, protože část testu nad ANP už není na válcích žádná sranda (jak kvůli intenzitě, tak kvůli kadenci).
Na poprvé se ten test nemusí povést, protože netrefíš správnou zátěž. Mně se povedl dobře až na potřetí. Pak ale vyšel velmi slušně a souhlasilo to s mojemi dlouhodobými pozorováními.
Láktátový test nebo aspoň spiro je hezká věc, ale prahy se mění i během sezóny nebo i dlouhodobě. A čím méně trénovaný jedinec, tím více se prahy mění (u namakaných borců už se nemají moc kam posouvat).
Takže jeden laktátový test nic neřeší, maximálně pomůže s tím, že si ověříš, že tvoje dlouhodobé pozorování je ok a že z něj určíš správné závěry.
Pokud někdo nezávodí na nějaké lepší úrovni, tak ale vůbec přesnou hodnotu prahů znát nepotřebuje.
Při dlouhodobém ježdění s tepákem zjistíš důležité závislosti nezávisle na přesné hodnotě prahů. A naopak z těch závislostí ty prahy můžeš slušně odhadnout.
Pár příkladů:
- vím jak přibližně dlouho můžu jet ve vyšších intenzitách, aby mi nedošlo (tím myslím třeba 180tepů+ 2 minuty maximálně; 170tepů+ 20-40 minut maximálně; atd.)
- vím jaké doby pobytů ve vyšších intenzitách budou mít vliv na další regeneraci v následujících dnech
- vím kde mám přibližně zónu základní vytrvalosti v které mohu jezdit mnoho hodin, aniž bych dostával rychle hlad; právě to dostávání hladu (v extrému hlaďáku) je dobrý kontrolor ježdění v základní vytrvalosti (samozřejmě jen dle dlouhodobého pozorování, jednou dlouhou vyjížďkou to nezjistíš)
- dále i v zóně mezi prahy vím jak dlouho může jet na jakém tepu; mám AP někde zhruba kolem 140-145 tepů; k tomu pak třeba vím, jaký rozdíl udělá, když pojedu na vyjížďce 2 hodiny na 150 tepech a oproti tomu 2 hodiny na 160 tepech (oboje je mezi prahy, ale bude to sakra rozdíl vlivu na únavu a další)
A k tomu všemu právě za těch mnoho let už přesně vím, jak se to při únavě celé posune a kolik si můžu dovolit. A během prvních 5 minut vyjížďky přesně poznám jak na tom jsem a co si můžu dovolit.
Jinak to snížení prahů při únavě, to mám i ověřené od lidí co trénují na vyšší úrovni (republiková špička). V tréninkách se to i zohledňuje, v sérii více dnů po sobě se posouvají zóny v kterých trénují o něco dolů.
Je to ale i poměrně individuální, takže je třeba si to vypozorovat pro sebe.
To je vůbec základ všeho. Lidi nejsou stroje a každý funguje trochu jinak. Proto je to dlouhodobé sebepozorování s tepákem tak důležité.
Já měl navíc před několika lety vážné zdravotní potíže, ze kterých mám drobné následky pořád a asi se jich nikdy nezbavím.
To se projevuje o něco horší regenerací (to se zhoršuje i s věkem, ale tohle byla dost velká změna a skoková a je to z těch problémů). Zejména z větších intenzit (to se projevilo zejméně v zimě u squashe, 3 roky po těch potížích jsem nemohl squash vůbec, pak postupně to začalo trošku jít, teď už zvládnu 2x týdně; před těmi problémy jsem hrál běžně 4x týdně a bez problémů).
A také se to projevuje při únavě právě většími výkyvy prahů než je běžné.
I přes ty zdravotní komplikace, tak letos mám najeto nejvíce co jsem v červnu v sezóně kdy měl.
A právě mi hrozně pomáhá ježdění s tepákem a hlídání se.
I když mám mizerný den, tak když si daný den více pohlídám tepy a vyhnu se vysokým intenzitám, tak dokážu odjet delší trasu a mít z toho i radost.
Na hobíka se akorát prostě musím hlídat více než ostatní. A bez tepáku nedám ani ránu. Samozřejmě jak už se dobře znám, tak něco bych zvládnul i bez tepáku, třeba jet pořád +- základní vytrvalost, ale třeba hlídání se kde jsem zhruba mezi prahy jde bez tepáku hodně blbě.
Tebe pak bude zajímat hlavně ta zóna základní vytrvalosti pro 24-hodinovku. A pokud přesně nevíš, tak bych na 24-hodinovce se ze začátku hlídal hodně a jel spíš nižší tepy.
Hlavním cílem stejně bude vydržet jet maximální dobu z těch 24-hodin. A trošku větší rychlost v první části nic neřeší, když pak kvůli tomu zkončíš třeba o několik hodin dříve.
Jo nad tím že bych si to udělal jsem přemýšlel, spíše jsem rozhodnut, ale momentálně jsem ještě "chcípák", můj výkon není nic extra... Takže se spíše chci pořádně rozjezdit, zhubnout alespoň 20 kilo a pak budu myslím ve stavu kdy se dá nad něčím podobným uvažovat :-)
Zhubnout 20 kilo?!? Člověče, kolik vážíš?!? Pokud nemáš BMI nad 30 tak s tím neblbni.
A něco se sebou dělat můžeš i s těmi 20 kily navíc :o)))
Jo trefila ses, jsem přes 30 :-)
Jo, tak to máš na hubnutí teda fakt nárok :o)))
Ale jestli to máš od malička, tak to teda půjde hóoodně ztuha...
No tak před 6 lety jsem byl relativně hubenej, pak jsem se dostal tam kde jsem, ale myslím že s mým odhodláním to až tak velkej problém nebude a ono to půjde :-).
"..pořádně rozjezdit, zhubnout...". Právě intenzivní ježdění hubnutí silně napomáhá. Přestože jsem hubený, při jarním "rozjíždění" během dvou až tří týdnů shazuji 10% své váhy.
Přesně tak, hlavně z toho nedělat vědu. Před koupí prvního kola jsem měl jatečnou váhu kolem 95. Začal jsem krátkými jízdami na svá tehdejší nepatrná maxima a za tři měsíce bylo 15 kilo dole.
Zapomněls dodat, že se nesmí pít pivo.
Jak kdo, mně pivo váhu překvapivě nikdy neovlivňovalo.
Tak 1 - 3 denně, to bych věřil, ale pokud vyznáváme husitské "na množství nehleďte", bude to jinak.
No a já jsem časkej rebel, pivo nepiju :-)
To se to pak hubne, kilo denně.
Není to ale užití nedovolených prostředků?
Ty asi nevíš, jak dopad "nevěřící Vlasák" v Cimrmanově Blaníku.
Nevím. Jak to s ním dopadlo?
Blbě, posuď sám:
...Vlasák: "Umím česky i německy,
vede mě sem zájem vědecký,
ukončím ty směšné spory,
co je v nitru této hory.
Kdo věří, že vojsko dříme v tomto vršku,
tomu je třeba rozbít...
(Stráž vyleze a napřáhne palici)
...jeho bludné představy."
Stráž: "Ňák se ti to nerýmuje,
zalezu zas do své sluje."
...Vlasák: "Kdybych byl vychován ve víře,
myslel bych, že slyším rytíře.
Že však jsem vychován vědecky..."
Stráž: "Dostaneš do hlavy dvě pecky."
(Dvakrát ho břinkne palicí.)...
Úryvek z maňáskové scény Nevěřící Vlasák.
Dobré. Není o to o cykotrampu Honzovi V.?