Ahoj, rád bych postavil rychlé kolo s max. 50-60 km/h
s velkým kroutícím momentem pro velice svižné vyjetí do kopců, spíše tedy stavím lehkou e motorku.
Rád bych dostal rady a názory na výběr motoru.
Koukal jsem na tyto:
http://www.cnqsmotor.com/en/article_rea ... r/881.html
https://www.goldenmotor.bike/48-volt-3k ... d-on-sale/
https://elite-motor.com/4-kw-max-coaxial-motor...
Budu rád za jákykoli názor, radu či zkušenost.
Děkuji Marek
Chtěl jsem založit velmi podobné téma, tak se z dovolením přidám s dotazem.
Osobně bych chtěl jít cestou integrovaného pohonu i baterie, ať ten bike nějak rozumně vypadá, a to asi není jiná možnost než Bafang M620 nebo M600.
O M620 je toho na netu spousta, ale M600 je v podstatě novinka a moc toho o něm není.
Zajímalo by mě, jestli má M600 tak jednoduše programovatelný regulátor jako M620 a jestli k němu lze použít stejné příslušenství (kabeláž, thortle, display atd). Tuší někdo?
A dále ještě poddotaz pro specialisty na baterie: Proč nepoužíváte články 2170, když jsou v podstatě ve všech směrech výkonnější a při stejné kapacitě skoro o 20% lehčí?
Vysolit více jak 20tis. za 16Ah baterii (a to jen odhaduji podle ceny článku 2170) nebude moc přijatelné.
Největší výzva bude najít vhodný rám pro takový motor, jelikož se nejedná o motor, který se zamontuje do běžného středu, ale vyžaduje speciální rám, který nebude běžně ke koupi. S motorem to bude podobné.
No, ne nadarmo, nebo jen z nějakého estetického rozmaru mají motocykly rámy, náby, ráfky, brzdy i ostatní komponenty masivnější, nebo jinak konstrukčně nebo materiálově pevnější, úměrně výkonu. Ale kdo chce kam...
No také mne to napadlo. Kolo snadno dosáhne rychlosti 60km/h, ale v tu chvíli je jezdec velice ve střehu a sleduje co se bude dít. Pokud to téhle rychlosti bude běžně dosahovat, tak by téhle konstrukční rychlosti měly odpovídat i jízdní vlastnosti toho vozítka. Takže lepší pneumatiky, lepší pružení, lepší brzdy, tužší rám...
Ano silničáři závodníci umí takhle šlapat i dlouhou dobu a silnička nemá žádné pružení, žádné odolné pneumatiky, co tě v zatáčce podrží. Ale je to tak trochu ekvilibristika na té žiletce i jen jezdit. To není vozítko pro každého. A oni z toho také často padají.
Je to docela fuška, ale něco se koupit dá. Rám, který se mi líbí nejvíc, je pro motor M600, tak se právě snažím zjistit, jak je to s tím ostatním příslušenstvím, jestli je to použitelné jako u M620. Na ofiko stránkách Bafang toho moc není.
Objemová i hmotnostní hustota energie (Wh/l, Wh/kg) článků 21700 se nijak zásadně neliší od hustoty článků 18650.
Cena 52 ks článků Samsung 21700 50E pro 20 Ah 48 V baterii vychází u nkon cca 6 450 Kč. Celková hmotnost článků cca 3,6 kg.
Cena 78 ks článků LG 18650 M36 (popř. MJ1) pro 20 Ah 48 V baterii vyjde u nkon cca 6100 Kč. Celková hmotnost článků cca 3,7 kg.
To jsou ale dost mizerné články s vybíjecím proudem 10A. I když pro 250W plečky to stačí :-)
Tyhle už jsou jiná liga, Samsung 40T 21700 - 4000mAh 35A, ovšem cena je značná.
Všechny tři zmíněné články (50E, M36 a MJ1) jsou ty nejlepší dostupné články, které můžeme pro ebike použít. Samsung 40T je skvělý pro velké proudy, použití je především do aku nářadí. Pro ebike se moc nehodí kvůli horší cyklické životnosti. Cena 52 ks článků Samsung 40T pro 16 Ah 48 V baterii vychází u nkon cca 7 500,- Kč.
Výše zmíněné články jsou pro mou potřebu nedostatečné. Cana je sice zajímavá ale ne pro běžného spotřebitele. Za tu tebou udanou cenu mně to žádná firma nenaboduje. Tak že nic nezkazím zůstanu li u klasiky z epohonu. Stejně to bude asi poslední baterie kterou budu v životě kupovat:-(
Vím, že je těch 2170 i 18650 nespočet různých klonů, ale když porovnám co se používá v Teslách S a 3, tak je na tom opravdu 2170 objemově i hmotnostně o nějakých 17-18% lépe, navíc 2170 v TM3 spolykají 2x větší nabíjecí výkon (proud) a zároveň Musk sliboval výrazně delší životnost.
Nemám s tím žádnou praktickou zkušenost, ale překvapuje mě, že se to v ebikách v podstatě nikde nepoužívá.
Cenově to vychází samozřejmě dráž, ale to uhlíkový rám také.
Vnější rozměry článku Samsung 21700 50E ( průměr 21,1 mm, délka 70,7 mm ) dávají objem 24 731 mm3, tedy 0,024731 litru, hmotnost je 69 gramů. 50E má 17,86 Wh při vybíjecím proudu 1,5 A. Objemová hustota je tedy cca 722 Wh/l, hmotnostní hustota je cca 258 Wh/kg.
Vnější rozměry článku LG 18650 M36 (průměr 18,35 mm, délka 65,5 mm) dávají objem 17 329 mm3, tedy 0,017329 litru, hmotnost je 48,1 g M36 má 12,03 Wh při vybíjecím proudu 1 A. Objemová hustota vychází 694 Wh/l, hmotnostní hustota 250 Wh/kg.
To nám pro články Samsung 21700 50E dává objemovou energetickou hustotu lepší o 4 %, hmotnostní energetickou hustotu lepší o 3,2 % než mají články LG 18650 M36.
Musíme rozlišovat energetickou hustotu článku a baterie.
Tesla může mít u modelu 3 lepší uspořádání v celém battery packu a to může být hlavní důvod pro lepší energetickou hustotu v rámci baterie v autě.
Články 21700 se v baterkách ebiků používají, ale ne až tak často. Určitě ale nemůžeme hovořit o tom že jsou výkonnější ve všech směrech. Pouze nabíjecí a vybíjecí proudy jsou větší přiměřeně k jejich větší velikosti (1,44 x). Navíc menší rozměry článků 18650 umožňují jednodušší vyplnění daného prostoru v baterce.
Chtělo by to nějakej silnější nábovej motor, něco jsko dělá Crystalyte
https://www.electricbike.com/crystalyte-hub-motor/
do ocelového rámu, nikoliv hlínu, a opravdu dobře zajistit v zadní vidlici. Hydraulické kotouče, slušnější řj a pustit do toho 60 nebo 72 V. Na páčku.
Bude to chtít i fortelnější ráfky.
Řetěz může mít jak na silničce, po řevody potřebovat nebude. Spíš baterie, co snesou slušnější vybíjecí proudy a nešetřit na mědi v kabelech.
Takové kolo se dá snadno vyrobit, a jak rychle si na tom troufneš jezdit záleží už na tobě. Do té 60ky by to m3lo dávat bez problémů.
Doporučuji být sirotek, bezdětný, dvobodný bez vztahu, a připojistit si léčebnné výlohy v zahraničí a směle vyrszit do ciziny.
Mohlo by zo vypadat nějak takhle
https://www.e-pohon.cz/E-totem-Blade-2000W...
ale nevěšet na to ty kraviny jako PAS, přehazovačku a pastorky odpojovač brzd, stačí slušný hydry.
Bez těch "kravin" to jako elektrokolo jen vypadá,ve skutečnosti je to motorka s pedály.Jak už tady píší jiní,bude to chtít rám,který dlouhodobě vydrží zátěž častého prudkého zrychlování,stejně tak i výplet u toho motoru.Také záchyt reakce.Bude to jezdit v podstatě jen na elektriku,takže ta zátěž na baterii při zrychlování v rozsahu 0-60km bude obrovská.Ani při rekuperaci nebude dojezd nijak oslnivý.
Rekuperaci nezapojovat ani omylem, nic nedá, jen zase vše komplikuje. Ten rám to dá, když bude jako mají ti epohoni, nebo jakýkoliv ocelový, ono se to zase tak prudce nerozjede, není to raketa, a hlavně, rozjíždí se to, sedí na rotoru a má jen vlastní hmotnost plus tu baterii,co půdobí setrvačnost, takže ta síla do vidlic není tak strašná.
Pedály bude mít pro parádu, bude to moped.
Jinak na kolech se jezdí dost rychle i bez motoru, když máš za zadkem 20 kg v brašnách a pustíš to z kopce, není to moc jiný, a když letíš přes řídítka, tak je to tuplem stejný.
Než jsem to zahodil, také jsem takovou trosku měl, a to jezdilo jen na kilowatě a 48W. Hally jsem upekl, bezsenzorový Crystalyte je pro tyhle účely lepší. No a hřála se ŘJ, tak jsem jí houknul na návětří.
60to jelo, ale já se nad 50 už bák.
https://photos.app.goo.gl/gq9DDVT2T9b1xEjXA
Tohle určitě není cesta, kterou bych se chtěl vydat.
Představa je enduro s integrovaným motorem a baterií, funkčním podvozkem a brzdami u kterého nebude na první pohled poznat, že je to přemotorovaný bastl.
Co si budeme povídat, je nemalá skupina nejen bikerů, kteří elektrikáře moc nemusí, asi všichni víme, kde je legální hranice, a nemá cenu zbytečně provokovat.
Zde možno objednat buď jednotlivé komponenty, vč. odpruženého rámu pro motor Bafang Ultra, nebo celý e-bike s tímto motorem, levné to zrovna není... https://www.aliexpress.com/item/32813666707.html
Tak si kup tohle, a nachipuj....
https://www.electricbikeaction.cz/clanek...
to pojede hodně rychle...
Neodpružené kolo, zastaralé koncepce s 26" koly a nedostatečnou kapacitou baterie. Skutečně bastl, neodpovídající zadání "rychlý e-bike", jelikož rychlá jízda na tomto kole znamená prakticky jistotu těžkého zranění.
Při té motorizaci o kolo skoro nejde, a u přímého hub motoru je 26" spíše výhodou.
Rychlé to bude tak, že by sis učůrnul. :-)
Zvažuje 4kW. Tam tvrdit, že o kolo skoro nejde... No, nevím :-)
Děkuji za reakce. Plánuji jezdit skutečně mimo silnice a zpevněné cesty, nechci hub, pouze mid. Kolo bude celoodpružené na sjezdy. Opravdu se to bude spíše tvářit jako kolo, ale vlastnosti endura 25Ocm.(to je alespoň plán). Chci začít výběrem motoru, proto bych rád věděl zda má někdo zkušenosti s výše zmiňovanými motory, či alespoň s podobně výkonnými.
Děkuji
Máš na výběr asi jen 2 motory, Yamahu nebo Bosche, a připrav si 120 litrů, minimálně, a mitir ani baterie nebudou to nejdražší.
Takové kolo nesestavíš z čínského kitu, a když to skutečně nebude slušné kolo, zmrzačíš se na tom razdva.
4kW střeďáky nikdo nedělá, protože k tomu fakt není důvod.
Představa, že nikdo nepozná, že si pomáháš motorem je naivní a bezmotoráči se na tebe hněvat nebudou, když nebudeš jezdit jako vocas.
4000W MID DRIVE EBIKE WITH MODIFIED BAFANG
https://youtu.be/u2cgm6ibecY
vidím gumu a cyclranslysta,ne motor a převody
převody v detailu: https://youtu.be/nFZi8z2JYec?t=1605
a použité komponenty, motor je Bafang M620:
https://www.cloudsto.com/ebikes/kirbebike...
koukal jsem na to, hoch se věnoval víc elektrice než mechanickým částem, zajímalo by mě, po kolika kilometrech se mu to rozpadlo
Mě se na tom nejvíc líbila ta jeho bodová svářečka. Docela bych jí i uživil.
Vlastnosti endura 250ccm?
v první řadě je potřeba si ujasnit, kolik kč na to máš, v druhé řadě, kolik potřebuješ denní nájezd, ono je něco jiného, odvézt takový strojek autem na motokrosovou trat a tam si odjezdit cca 10 km, nebo chtít na tom ujet 50km denní výlet. napětí by mělo být v elektu tuším okolo 80V, pokud to má fungovat opravdu jako s odřenýma ušima 250 motokrosová motorka.
zkoukni nějaký videa, podle mého, i když budeš hodně šikovný kutil s vybavením--CO-- tig--, pod 100k se nedostaneš ani náhodou a pokud těch 100k máš, je lepší si připlatit dalších x k na něco hotového na jistotu.
chce si to hlavně ujasnit, kde na tom chceš jezdit, jestli třeba na turistických trasách, tak si podle mého v poho vystačíš s maximálkou 30kmh, respektive mino terén s absolutní maximálkou 40 kmh--při 48v by jsi mohl být spokojený v rámci bastlíku stylu předělané odpružené kolo na elektro---skoro motorku
https://www.youtube.com/watch?v=oazGZkfrLJA
výkon ekvivalentu 250 ccm motorky v žádném případě nemužeš zkoušet přenášet přez pidiplášt cyklokola
Což o to, zkoušet to může :-)
No bude rad, kdyz se dostane na desetinu vykonu dvestepadesatky.
Díky, nahrubo kalkulace je 90k. Boxxbike viz,obr. je to co mám na mysli,mají obdobný design jakého bych chtěl dosáhnout, ale to je 180k.
Stále se, ale zaobírám otázkou zda bude na takový výkon stačit ten motor 3kW. Nebo třeba jak vypadá toto v terénu.https://www.youtube.com/watch?v=Deg30behepQ
http://www.cyclone-tw.com/Coaxial.html
http://www.jawa-50.cz/clanek/jawa-50-typ-20...
asi tak, nějak
Tohle určitě není cesta, kterou bych se chtěl vydat.
Představa je enduro s integrovaným motorem a baterií, funkčním podvozkem a brzdami u kterého nebude na první pohled poznat, že je to přemotorovaný bastl.
Co si budeme povídat, je nemalá skupina nejen bikerů, kteří elektrikáře moc nemusí, asi všichni víme, kde je legální hranice, a nemá cenu zbytečně provokovat.
No, na tomhle fakt nikdo nepozná, že to má motorek...
Elektromotorky vyrábí už léta Stealth, ske všechny mají silný hub motor, ne střrďák.
Nenechte sr mýlit, bike je v angličtině spíš motorka než kolo....
https://stealthelectricbikes.com/
Ja take ne. Na druhou stranu elektricka motorka nebo divna skoromotorka s slapkama provokuje mene nez hlucna benzinova kroska. Fakt je, ze ti kluci na kroskach konflikty vetsinou neresi a proste ujedou. Jinde nez v lese nebo v polich a hlavne mimo cyklostezky s tim stejne nema smysl jezdit.
90k - to budeš lepit na nějakou vylítanou bazarovou vránu ?
Jen samotné odpovídající kolo bez motoru a ostatních pičičand bych šacoval na těch 90t.
Tady je příklad, že výkonný eMTB lze pořídit v přepočtu kolem 100k
https://www.cloudsto.com/ebikes/kirbebike...
Hezká nablejskaná turistika, na hony vzdálená tomu, co chce kolega ;-))
noo, řekněme, že prvotní zadání---obdoba spalovací motorky 250ccm byl jen takový v reálné české praxi neřešitelný nástřel ---teda pokud nemá jít jen a pouze o diskusi, i když se obávám, že i v případě nějakých mrzských cca 6kw pohonu zustane pouze u teoretických uvah----příliš mnoho financí na to, že vlastně nikdo poradit neumíme, bo je to na míle vzdálené výkonum, které provozujeme my.
Podle mého, takové strojky od píky skládají lidé, které se nikoho na nic neptají, jednoduše to umějí zpočítat, kolik a čeho je třeba, aby to tak alespon nějak v nástřelu vyšlo---no a pak už vědí, co je potřeba pořešit trochu jinak----no a když to konečně doladí a vyladí, tak to nabídnou ke koupi právě za těch 100/200/300 K---- jak prosté.
ty vyšší výkony, to už je opravdu vyšší dívčí.
jeden modelář přetunil Babetu na elektromotor, celá akce zkončila tím, že při rychlosti přez 70kmh to nebylo možné udržet ani na rovném asfaltu, jak si rám dělal co chtěl.
no, to ti od Stealthu mají vyřešené, proto těch 6kW neženou řetězem....
cena kolem 8 tisíc euro
Babettu mám se spalovákem, která chodí po rovině k šedesátce a jednou natěsno za autobusem z dlouhého kopce (k Mor.Třebové) šla přes osmdesát. No, dneska bych to už asi znova nerisknul. Kroutilo se to jak psí víno, skákalo jak gumítek, o brzdách lepší ani nemluvit. :-)
To je ale trochu něco jiného. Babetta je strašná bída i v malých rychlostech. Proti ní je slušný full (ale opravdu slušný, žádná parodie za 40t) úplná formule. Takže kilčo plus po vylepšení a zpevnění (výplety) za slušné kolo a asi by se s tím dalo nějakou chvíli bezpečně jezdit - než by to rozštípal výkon, na který nejsou ta kola konstrukčně dimenzovaná...
Babetta taky nebyla stavěná na rychlost ale na přejezdy tisíců km nonstop :-)
Díky také jsem na to koukal.
to je o dost horší než ten Sonin Trek s Boschem, maximální zátěž 100 kg?
wtf, to Strida uveze víc
to už kdyžtak tohle:
https://jormabike.com/bike-cannondale-moterra...
ale enduro z toho neudělá, když to načipuje, těch 60 z toho dostane
Ne, "Trek s Boschem" rozhodně nesplňuje zadání "rychlý e-bike", výkonem motoru ani kapacitou baterie.
To nevím co je na tom lepšího? Podvozek je shit, malá baterie...
Jaké jsou možnosti programování Boshe? Viděl jsem, že se prodávají nějaké krabičky za asi 3tis. Lze to programovat jako Bafang?
Motor CX má ve špičce výkon 660W, baterie 500 Wh je běžná. Má to omezovač přípomoci, který odpojí přípomoc plynule mezi 25-37 km, existuje možnost načipování, která tohle omezení zruší, nevyzkoušel jsem to, nepotřeboval jsem.
Nevím co by si chtěl na tom "programovat", 4 stupně přípomoci, Turbo, eMTB, Tour a Eco plně pikrývají potřeby, náběh motoru je plynulý a přirozený, není potřeba opravovat to, co dobře funguje.
Přesto existuje možnost si navolit náběhové křivky přípomoci pro údaje jednotlivých senzorů, ovšem je potřeba vyměnit ovladač Purion za Nyon
https://cyklisticke-prislusenstvi.heureka.cz...
To na odkazu je Cannondale, to takovej shit zase nebývá, Soňa má o malinko lepší kolo:
https://www.kola-radotin.cz/celoodpruzene...
ovšem v červené a za rozumnější cenu
https://jormabike.fr/velo-trek-powerfly-fs-7-2018
já o malinko horšího Powerfly FS 5 ale na 29".
Předtím jsme měli Powerfly 5 model 2017 s pevnou zadní vidlí. Motorizace byla stejná, nové CX se objevilo nedávno.
Boschové to mají provedeno čistě, promyšlené drobnosti, funguje to spolehlivě s nechají si za to zaplatit.
Bohužel jsem stále na začátku, nevím zda bude 3kw stačit aby to vyjelo do kopce skoro jako motorka, bude to vážit cca 50kg Já mám 80Kg.
Já ti pořád nerozumím.
Co je to "vyjet jako motorka"?
Vyjet bez šlapání?
To nepůjde, páčku to nemá, musíš točit klikama. Jinak vyjede všechno, nebo skoro všechno a mám metrák.
Výkon potřebuješ u nábojových motorů, protože ty se musí furt točit a když se to točí pomalu, zahřívá se. Střeďák se točí rychle furt, vše řeší převody. Tak extra výkon není potřeba.
https://www.facebook.com/boxxbike/videos...
Hmmm ... a proč řešíš motorku na cyklistickým fóru?
Chce jezdit do kopce a zároveň rychle. Převod sice zvýší točivý moment, takže vyjede do kopce, ale úměrně pomaleji. Takže výkon potřebuje a pro takové účely je zde zmiňovaný Bafang Ultra... https://www.electricbike.com/bafang-ultra-max/
kam na ty "točivé momenty" chodíte.
pokud chce rychle do kopce, a kamkoliv, ať pustí pár kilowat do zadního hub motoru.
Bez ztrát v převodech.
Tak fungují motorky.
Postavit motorku se středovým motorem jistě lze, chce to jiný rám, řetěz, převody, prostě postavit elektromotorku se střeďákem.
Výzva.
Motorkáři nemají své forum,?
Takže „osma“ chce elektrickou enduro motorku. Tady je špatně, název tohoto fora je nakole.cz.
Jenom nerozumím proč si ji raději od BOXXBIKE za těch cca 140 000,- rovnou nekoupí, bude to mít jednodušší a možná i lacinnější, než když to bude bastlit sám.
Co pořád řešíš?
Měl jsi fyziku? Tak víš, že jde o pohyb vzhůru po nakloněné rovině - kolo s tebou váží 130kg, rychlost chceš 60 km/h, úhel stoupání si zjistíš a pak jen dosadíš do vzorečků a vypočteš potřebnou hnací sílu.
Uvědom si, že do kopce tě nežene výkon, ale točivý moment - síla na obvodu kola. Mezi výkonem a momentem je opět definovaný vztah - No Problem!
Ale prd, točivý moment, hnací síla, kam na ty termíny chodíš, a ještě nakloněná rovina :-)
Jde o "mechanickou práci", měřenou ve Wattech.
Mechanická práce je součin síly a dráhy.
A = F * s
Aby ses dostal z bodu A do bodu B, spotřebuješ určité množství energie, kterou může představovat ta "mechanická práce"
Tedy potřebuješ k tomu sílu na dráze.
Čím větší dráha, tím menší síla.
To je podstata jednoduchých mechanických strojů.
Prostě pokudu použiješ převody, potřebuješ menší sílu abys vykonal stejnou práci, protože ta síla působí na delší dráze.
Momenty do toho nepleť.
Mimochodem, moment je silová dvojice, tedy součin síly a ramene.
Když si to dosadíš do těch pastorků, pochopíš možná, proč menší silou vyjedeš lecos.
Točivý moment, hnací síla....
Legrační termíny.
Psali jsme ti několikrát, abys nepřispíval po 22 hodině - po návratu z hospody.
Obsah příspěvku nemá smysl komentovat, je zcela mimo téma, a že některé pojmy neznáš, nebo jim nerozumíš, neznamená, že neexistují - jsou i jiné obory než statika! :-)))
To, že si drzý a sprostý, neznamená, že nemám pravdu.
Princip převodů, je založen na mechanické práci, tak jak jsem popsal.
Proto převodové motory nepotřebují přebytek výkonu. Přímé motory jej potřebují, protože nemají převod a aby podávaly požadovaný výkon musí zůstat v určitých otáčkách, jinak příliš mnoho energie spotřebují na ohřívání.
U středových motorů se v otáčkách drží právě vymakaným systémem převodu, jak už jsem zde postoval.
A to nejen pastorky a přehazovačkou
https://images.app.goo.gl/SFo92Sz245pV1iGLA
Já jsem odpovídal na tento příspěvek "osmy":
https://www.nakole.cz/diskuse/27653-rychly-e...
chtěl jsem ho navést na to, aby si ujasnil o jakých silách je řeč, jak rychlost jízdy ovlivňuje potřebný výkon, ujasnil si jaká síla s ním pohne, tedy jaký kroutící moment bude muset dostat na zadní kolo a potažmo aby přešel na volbu motoru a potřebných převodů, ať již uvnitř, nebo vně.
Tvoje řeč o mechanické práci, která je stejná, ať jí vykonám za minutu, či dopoledne, je hezká, ale neříká nic k meritu otázky - jaký je potřebný výkon motoru chce-li kolega jet šedesátkou!
Pokud toto považuješ za drzost a sprosťárnu, tak tvojí výtku přijímám. Pokud mluvíš o mé poznámce o zavírací hodině, tak jí naopak co nejrozhodněji odmítám - podívej se na obsah a grafickou úpravu svého příspěvku - budu-li tolerantní, tak bych řekl bych, že jsi nebyl v dobré kondici. :-)))
No, motáš se v tom jak vítr v bedně.
Ale konečně si opustil točivý moment a použil kroutící, pokrok.
Studuj dál, uč se, nikdy není pozdě. :-)
Kolega se v tom nemotá, má v tom více než jasno a neblábolí (jako ty) nic o mechanické práci, která je na rychlosti nezávislá a tedy pro vysvětlení dotazu osmy zcela indiferentní. Ty si ujasní pojmy a nepřispívej po zavíračce!
Dovol, abych ti vyjádřila soustrast k tomu, že nejsi schopen ztotožnit pojmy "kroutící a "točivý" a pokračovat v konstruktivní diskusi! To raději mlč, a nebudeš za Škrholu! :-D
Vždy připraven si kopnout, za ty 3 roky žádná rada, žádná zkušenost, zážitek, blog, kterou by si osobo předala ostatním. Jen kopance.
No, o kroutícï moment u nakloněné roviny nejde, ta právě je školním příkladem toho jednoduchého stroje, kdy menší silou působíš po delší dráze.
Co dodat.
Ty jsi vždy připraven k psaní rad, blogů, zkušeností, zážitků, ale k pochopení rozdílu mezi definicí nakloněné roviny a kroutícího momentu ti to evidentně nepomohlo. Ty dvě definice nejsou v rozporu. Nebo vlastně jsou, je mezi nimi jeden zásadní rozdíl - definici kroutícího momentu jsi, jsi na rozdíl od nakloněné roviny... nepochopil.
Já nepochybuji, že je Bosch na špici. Nemám všechny ty systémy osobně najeté, takže nemůžu porovnávat z vlastní zkušenosti, ale když čtu různé recenze, tak se to vesměs shoduje v tom, že už Bosch kromě ceny nemá zdaleka takový náskok před konkurencí jako před lety. Za cenu dvou těch displayů od Bosche, koupím celý zástavbový kit Bafang M600, který snese i 2kW.
To, že se dá regulátor plně programovat přes USB kabel rozhodně považuji za velkou výhodu i když u toho M600 už to tak jednoduché není.
Na Treku z odkazu ještě vyměnit min. tlumení a brzdy za něco funkčního a už by se to blížilo těm představám.... a to je přesně ono, funkční 160mm enduro v elektrice je prostě 180-200tis a má "jen" 250W motor...
Ahoj, rád bych postavil rychlé kolo s max. 50-60 km/h
s velkým kroutícím momentem pro velice svižné vyjetí do kopců, spíše tedy stavím lehkou e motorku.-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ještě je otázkou, jestli ti jde o svižné vyjetí do kopcu po asfaltu, nebo v terénu, jestli chceš zustat u klasického cyklo rámu, klasických rozměru i když asi pruměrově maximálních cyklo pláštu a jestli to má mít vubec šlapky.
pokud pujdeš cestou zustat i na zadním kole s klasickým rozměrem cyklopláště, nemá smysl na zadní kolo dávat nesmyslný výkon---pokud má sloužit v terénu a né na asfaltu, pro provoz v terénu na klasických cyklopláštích se mi podstatně víc osvědčilo mít hnané jak přední, tak i zadní kolo---jízdní vlastnosti i při poměrně mrzzském výkonu jsou v terénu podstatně efektivnější, než když je výkon pouze na zadním kole---další věc--celková váha/reálný nájez---když to bude vážit pod 30kg a na turistický trase dorazíš někam, kde jsou schody okolo nějaký skály, 30kg jde ještě vcelku v poho přenést, když to bude vážit 50kg, už to bude asi problém, další věc, když to bude mít sice suuuper výkon, ale reálný dojezd 30km---kolikrát na tom asi tak někam vyjedeš, když ledva vyjedeš, už je třeba se vracet.
v každém případě pro provoz v terénu je hnané jak zadní, tak i přední kolo rozhodně veliká pohoda.
že se to hádá--přední a zadní pohon-- je totální nesmysl , rovinaté trasy jedu pouze na jedno hnané kolo, respektive těm dvoum pohonum je uplně jedno, který kterému vyšším zátahem pomáhá víc, a druhý se ulejvá.
Ty si už někde viděl motorku s oběma hnanýma kolama?
Jinak co by chtěl to už tady párkrát napsal a myslím, že dost jasně a sám si to taky zopakoval hned v úvodu :-)
Ty si už někde viděl motorku s oběma hnanýma kolama?----------------------------------------------------------------------------------------------------------
no jasně s příchodem elektro pohonu se to už začíná používat pro extrémní expedice v problematickém terénu---už jsi někdy slyšel o pohonech aut na všechny 4 kola?na spalovacích motorkách to byl a je logicky problém----problém zpřevodování do předního kola, prakticky to funguje luxusně---třeba přez písečné useky, kdy táhne jak přední, tak zadní kolo.
je nesmysl o tom pochybovat---jooo, jediný argument je---já to ale nepotřebuju, já jezdím jen na asfaltu.
Nekecej, fakt u aut existuje pohon aut na všechna kola?
Že to teoreticky jde to já vím, ale ještě jsem to nikde neviděl v reálu a už vůbec ne u mocotycklů co mají podávat nějaký výkon v náročnějším terénu.
Že to teoreticky jde to já vím, ale ještě jsem to nikde neviděl v reálu a už vůbec ne u mocotycklů co mají podávat nějaký výkon v náročnějším terénu.---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
to je ale přece normální, že jsi to nikde neviděl----nehledám, nevidím, na tom není nic divného
https://www.youtube.com/watch?v=KxbNPMp0arI
K čemu maj tyhle motorky tak divně umístěný pedály - jeden vepředu a druhý vzadu? Nejezdilo by se na tom líp, kdyby byly nastejno?
Chápu to celkem u těch mopedů, co simulují že jsou kolo a rychlost se místo rukojeti reguluje pomocí protáčení těch pedálů, že se to pak podobá jízdě na kole. Ale tady?!?
Má to viac dobrých dôvodov než by ste si mysleli.
1. Zmena ich polohy je praktická pri prejazde v teréne
2. Šliapaním sa dá dosiahnuť:
a: primeraná fyzická aktivita
a: zahriatie sa v chladnom počasí
b: zvýšenie rýchlosti
C: zvýšenie dojazdu
d: zvýšenie výkonu pri jazde do veľkého kopca
e: možnosť ísť aj bez motora
To že na tom videu tie pedále nepoužívajú neznamená že sú tam zbytočné. Navyše takto vidno čo dokáže stroj, nie je to ovplyvnené nejakým borcom a jeho výkonom. Koľko si kto v praxi prišliapne je už len na ňom. Inak tá batéria je mizerná, najslabšia vec na tých bajkoch, hneď by som ju dal preč.
Přidáš li ke kilowatě svých 150-200 W, moc tomu nepomůžeš, ale ten dobrý pocit z toho být může.
Pri jazde v teréne je často potrebný krátkodobý výkon, a na pár sekúnd, možno pár desiatok sekúnd je možné dodať nohami ďaleko vyšší výkon, cca niekde medzi 500 a 1000W a to už urobí veľa. A každopádne ten výkon nôh na jazde cítiť a dobrý pocit to je.
Pár desítek sekund 500-1000 W nohama ? Kup si Wattmetr, ať se dostaneš do obrazu ;-))
Je snáď pochopiteľné, že čím dlhší čas, tým menší výkon. 500W nejakých 10-20 sekúnd nie je olympijský výkon.
Pro opravdu dobře trénovaného jedince ne. Ale to nenatrénuje na elektroheblu.
Tady máš maníka, co točí minutu 700W. Po dvaceti vteřinách má i při jeho kondici přes 170 tepů. A duhovej trikot na dráze k tomu. Vyloženě průměrnej elektrikář... :-))
https://www.youtube.com/watch?v=S4O5voOCqAQ
500? Humoristo :-))
Když dá někdo chvilkových 200 a okamžitých 300 tak už je dost dobrej.
Zkoušel si to někdy bez motoru?
Hele, ty vážíš 60 kilo a jezdíš na kilowatě a domníváš se, že krátkodobě vytočíš 500 W.
Ne, ty máš výkon jako úsporná žárovka a ten motor v dlouhém a strmém kopci neuvaříš jen proto, že máš 60 kilo.
Vážení, koľko ste toho so mnou najazdili, kto z vás ma osobne pozná, že tak dobre viete ako na tom som a koľko vládzem???
To víš někteří maji věštecké koule a všechno ví a všude byli. A nejvíc toho vi ti co viděli elektrokolo z ponorky :-)
Pod jakým jménem tě známe z reprezentace ?
No ale stále je to elektro-motocykl, ne? Přečti si dole Andyho - jeho 15% "přípomoci" má 240W ...
Ta "přípomoc" se přidává ke kolika jeho wattům? 30ti, nebo 50ti?
Prostě motorka s příšlapem, se kterou lze simulovat cyklistiku :o) (smajlík!)
Mne je ale fuk čo si kto myslí o tom že to je. Ja som odpovedal na otázku, prečo je dôležité že to funkčné pedále má. A to je aj dôvod prečo to nie je motorka a nie je možné to s ňou nahradiť. Tie pedále sú kľúčové. Funkčne. Nie pre to aby to nejak vyzeralo alebo sa za niečo vydávalo. Tých čo si to kúpia a pedále vôbec nevyužijú bude mizivé percento ak vôbec budú. Už len preto, že rýchlo prídu na to, že s nimi je to lepšia zábava aj väčší úžitok.
Je to také tragikomické sledovať tú neustálu obavu a pohoršenie nad tým ako sa (údajne) niekto nejak tvári, alebo za niečo vydáva... Kiež by to robila aspoň polka tých čo sa vozia v plechovkách, smradia a zavadzajú... Hneď by bol svet krajší.
Já vím, jak bylo obtížné a kolik úsilí mě stálo, vybojovat na ochraně přírody povolení k vjezdu cyklistům na některé cesty. I dál od té doby v tom vyvíjím úsilí, ale mám obavu, že po masivnějším rozšíření elektromopedů (když to tedy podle tebe díky funkčním pedálům nejsou motorky) bude úřad spíš omezovat, než rozšiřovat možnosti vjezdu. A protože se nikdo nebude chtít šťourat v technických detailech, případně v terénu kontrolovat a rozhodovat, co ještě je a co už neni jízdní kolo, budou zákazy paušální :o(
Přitom sám počítám, že až jednou nezvládnu dávat dlouhodoběji těch svých 150W(?), ale třeba jen 100, přivítám takových 50 elektrických ...
Zákazů pro cyklisty přibývá a bude to stále větším tempem. Z větší části za to samozřejmě může elektrický pohon a tím i snadnost dostupu mnohých míst tedy i hustší provoz.
Bez homologací a registrace elektrokol není možné určit co je ještě kolo a co už je motorové vozidlo. Registrace nejspíš nebude, takže nezbývá nic jiného než plošných zákaz pro kola, bez ohledu jestli někdo jezdí pomalu a ohleduplně, protože to někteří nedodržují. Bohužel se s tím potkávám stále častěji a je to dost hrozný co se někde děje.
Život je zmena. Spoločnosť aj technológie sa vyvíjajú, nič už nikdy nebude ako bývalo. S týmto nejde bojovať. Zákazy sú nešťastné a nekompetentné riešenie. Postihovať treba tých čo nejazdia bezpečne a ohľaduplne. A na to netreba nič extra, to vidno hneď.
Hele, já často něco porušuju, ale rozhodně kvůli mě nemusí nikdo měnit pravidla. Zato tahle nastávající změna bude vynucená masivním porušováním ze strany "elektrikářů".
Slyšel jsem od známého z Horské Služby, že v Jizerkách uvažují o zákazu pro kola mezi Smědavou a Kneipou podél Smědé. Zatím tam je pár let zákaz jen v jednom směru - dolu jezdili někteří cyklisti rychle, bezohledně a je tam velká koncentrace pěších. Teď už jezděj někteří rychle a bezohledně i nahoru :-(
Takže mi nezbyde než jezdit asfaltopanelkou Kasárenskou ... škoda, ne?
PS. Pokud jezdí někdo na nelegálním elektromopedu dopravně - třeba do práce, nemám s tim žádný problém. Naopak fandim!
Taky na sebe prásknu, že porušuji zákaz.Jezdím u nás po hřbitově na elektrokole. Ke hrobu je to daleko, ještě k tomu do kopce a špatně mě to chodí. Ale je tu zákaz kol, abychom neohrozili staré babičky, jdoucí s kytičkou na hrob. Ale pokud ten "GAUNER" cyklista nechá kolo doma, přijede autem a zaplatí poplatek, může babky honit podle libosti. Divný že...
Tam u vás musijou bydlet pěkní strupi, když by bez výslovného zákazu jezdili na kole po hřbitově.
Já jsem teda na žádným hřbitově zákaz vjezdu kol neviděla, ale taky jsem žádnýho na kole po hřbitově jezdit neviděla. Před bránou bývá stojan na kola, někde...dá se to opřít i o hřbitovní zeď nebo o márnici hned za bránou, třeba. Ale jezdit po hřbitově na kole??? To máš k tomu hrobu takovej fofr, že tam nemůžeš došmajdat o půl hodiny pozdějc po svejch? A nevykládj mi, že na našich hřbitovech nemaj invalidi hroby pozůstalých, poprvé slyším, že by k jejich návštěvámpotřebovali kolo.
Jestli spíš nejde o průjezd, zkratku skrz hřbitov. Pieta, nepieta.
S endurem přes náhrobky. To musí bejt dobrej adrenalín.
Neměl jsem na mysli malej hřbitůvek na venkově,ale velkej městskej, kde jsou asfaltové silnice a jezdí tam auta, traktory i nákladní auta.Děkuji za vaše názory, příště se polepším, vždy zaplatím poplatek a po hřbitově se budu pohybovat jen autem.
Jestli to tam není právě proto, aby si tudy "sporťáci" nezkracovali cestu. Tak se to radši zakáže šmahem, než aby to někdo nějak složitě třídil. Auto, zvlášť s poplatkem tam vjede jen čistě účelově. Těžko tudy bude chtít jen projíždět.
Príma stanoviště pro sdílená kola, hned u brány. Vyndáš kolo ze stojanu, objededeš předky a v časovém limitu vrátíš....
:-)
Na centrálce museli dát zákaz vjezdu kol?
O tempora, o mores! :-(
Na větších městských hřbitovech nejspíš ten zákaz být musí. V Hradci v Kuklenách je zákaz vjezdu a na lesním hřbitově krom univerzálního zákazu vjezdu je ještě specielní značka pro zákaz cyklistům.
v pražském Motole je zespoda taky zákaz vjezdu, taky z toho mám občas výčitky, že ho porušuji, zezhora je to brankou v poho bez zákazu :)
Já přes lesní taky nejezdím, ani ne pro ten zákaz jako proto, že kolem je to mnohem zábavnější než po těch vyžehlených hřbitovních :-)
Na to by byl vhodnější Segway, vypadalo by to přirozeněji :o)
https://www.youtube.com/watch?v=oGOYGoiwCiA
Viď odpoveď vyššie...
Asi tak, nikdo nebude chtít řešit rozdíly mezi koly, legálními elektrokoly a mopedy a tak se v místech, kde díky elektrice začne být problém, zakáže vše, tak jako se to už děje v Tyrolsku.
jj, tam to podobně postihlo všechny na motorkách, kvůli nadměrnému hluku. Nikdo nezkoumá, která mašina řve díky otevřenému výfuku a po desáté večer zakážou prostě pohyb všech motorek v oblasti, včetně cestovních, tišších než běžné auto.
Jj, prodeje elektrokol rostou raketovou rychlostí a bezmotoráči budou co nevidět v menšině :-) Elektrokola (určité typy a značky) začínají být nedostatkovým zbožím. Odpůrcům nezbude než se stím smířit :-)
Promiň Bobbe, pobral jsi vůbec, o čem jsem psal ? Ty tady tleskáš nad nějakou převahou prodejů, já ale píšu o tom, že díky tomu moru se omezují možnosti pohybu. Z toho máš fakt radost ? To bys byl jak nějaká tasemnice, co má radost, že hostitel díky jejím "úspěchům" chřadne a umírá ;-)
A víš že je mně to docela jedno, na rozdíl od vás co tu neustále vykřikujete jak vám to všem ubližuje. Je to stav se kterým se nedá nic dělat, je to vývoj a plakat nad tím nemá smysl. Tak jak hlasitě vyřvávají odpůrci elektrokol by se mohly ozývat jiné skupiny ublížených kterým vadí třeba auta, či letadla, nebo tramvaje atd.
Trošku krátkozraké a bezohledné, ale co nadělám.
Jo, Bosch CX 2020 se dost těžko shání za rozumnou cenu, čínského šrotu všude plno :-)
Bobe, je to trochu jinak.
Ekola se začínají rozmáhat opravdu geometrickou řadou a většina uživatelů koupí nějaké to kolo, spokojí se s tím, co má, nesnaží se to nijak vylepšovat. Všechna tavkola se tváří, že plní všechny normy, i když my víme, že ti lepší na 250 W jezdí jen papírově.
No a pak jsou lidé, kteří chtějí aby to kolo jelo hodně rychle, jako motorka. Jak to tady čteš. Inu proč ne, ať si jezdí rychle, třeba 60kou do kopce, ale ať to dělají někde, jde se nepohybují běžní papoušci. Nejde o závist papouška, jde o to, že takový stroj, co sviští do kopce 60kou safra už něco váží, a při té rychlosti a hmotnosti dokáže nadělat pěknou paseku.
A toho se papoušci bojí. A celkem právem.
Další obava, kterou mají, je to, že ekolo umožní dostat na cyklostezky ohromné množství lidí, kteří by si na kolo bez motoru nesedli.
I tahle obava je oprávněná, ovšem nelze s tím nic dělat, než jezdit jinde.
Pamatuji se, že na průmce jsme měli hodiny kreslení na Karlově mostě. Dneska by se tam už 30 studentíků se skicáři nevešlo.
Prostě to je vývoj.
Rozumní lidé se srovnají, tím, že vznikly motorky, taky cyklisté nevyhynuli.
Jindro, seš na omylu, že legální je jen 250W. Legálně se to považuje za kolo do 1000W, ale musí to být vyráběno sériově a splňovat kriteria kontroly podle té evropské normy, o které se píše v naší vyhlášce. Takže pokud je to tovární výrobek podle této EU normy, tak klidně 1000W a musí mít odpojovač motoru při 25 km/h (to je v té EU normě taky). Pokud je to domácí bastl, tak klidně 1000W, ale konstrukční rychlost max 25 km/h přímo podle naší vylášky.
Báro, já mám "legální" kolo co jezdí na 650 W.
Oni si ti velcí hráči, jako Bosch nebo Yamaha to tak trochu ochcali, tvrdí, že ta kola mají "jmenovitý výkon" 250 a to druhé je "maximální" výkon. Jak se měří "jmenovitý" nebo "nominální" výkon jsem nikde nenagooglil, prostě je to 650W motor co se pro úřady tváří jako 250ka a prochází jim to.
Navíc to nikdo (zatím) neřeší.
a není možné, že máš motor, který má nejlepší učinnost při 250W, ale snese krátkodobě i zátěž 650W, i když s nižší učinností, než motor, který je papírově 650W ?
No, když jedu na plej céres 25 km do kopce, jede to na plnej výkon, nikolov krátkodobě, a ani se neohřeje. Spotřeba tomu taky odpovídá.
Ale asi takhle nějak jako ty to vysvětlují zřejmě při té homologaci.
Mám obavu, že "homologece" nebude v případě elektrokol ani tak o tom, že by se museli do nějakých regulí vejít, aby jim to dovolili uvést do silničního provozu = vozidlo bylo registrováno, dostalo RZ (to platí u aut a motorek). Tady to bude spíš o kličkování mezi paragrafy, aby si nemohli zákazníci stěžovat a z nějakých divných důvodů jim to vracet. Prodávat se může prakticky všechno (klidně s nějakým upozorněním, že není určeno pro provoz na veřejných komunikacích - co stejně nikdo nečte, nebo ignoruje), následně se samohyb nikde neregistruje a jezdí se podle libosti.
Nevím.
Kdyby to kolo seriově vyráběl Vomáčka a syn, měl by asi z 650W problémy, kdy tvrdil, že plní normy EU, a někdo by po něm skočil.
Boschum to projde
Jindro, mi je celkem šumák, co má tvůj stroj na štítku a co se domníváš, že to opravdu je a kolik wattů z toho jde vyždímat. Já jen píšu, že nikde není deklarován limit 250W. Náš předpis, na který jsem tady svého času, a myslím že opakovaně, dávala odkaz, jasně píše 1kW, což si teda vykládám jako 1000W...
Takže znovu:
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2014-341#prilohy
jedná se o Přílohu č. 12 k vyhlášce č. 341/2014 Sb.
část C) Technické požadavky na výbavu jízdních kol, potahových vozidel a ručních vozíků:
bod 8.
a bod 10., který se odvolává na
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/...
U nás je to snad ta kW, ale v Německu stopro těch 250. A asi nějaká evropská směrnice na tp taky bude
v německu alespon co říkal kámoš to je už uplně v pr-----neexistuje už jezdit na něčem, co jsi tam nekoupil v prodejně jako hotovou zhomologovanou kompletní věc.
Ono v podstatě i u nás je to také, ale tady se to nijak nekontroluje a nehlídá, protože u nás chybí nějaká pravidla jak na to. Zatím není nijak zásadní důvod proč to hlídat. Až se vyskytne, tak to přijde.
V Německu zřejmě už mají tu potřebu to hlídat.
To je asi přímo ta směrnice, na kterou odkazuji. V článku 2 - Oblast působnosti, odstavec 2 písmeno h) se VYLUČUJE z nařízení
"šlapací jízdní kola s pedály, která jsou vybavena přídavným elektrickým motorem s maximálním trvalým výkonem nižším nebo rovným 250 W, jehož motor je vyřazen z činnosti, jestliže cyklista přestane šlapat, a jinak je jeho výkon postupně snižován až do vyřazení motoru z činnosti, dokud rychlost vozidla nedosáhne 25 km/h;"
Když se podíváš, co ještě je z toho nařízení EU vyloučeno, tak je zřejmé, že se jedná o "štěrchátka" a Němci se tím prostě nezabývají a nechají tě s tím po Německu jezdit.
To by sis musel zjistit, jak se v Německu provozují "motokola", která jsou v tom nařízení popisována jako vozidla kategorie L1e-A, mají motor do 1kW a odpojovač motoru při rychlosti 25 km/h.
Mě to Báro vůbec netankuje, jezdil jsem s kilowatou na páčku, coź je zřejmě nelegální i u nás, jezdím s Boschem.
Ale cítím poněkud nerovný přístup, některé značky si mohou dovolit víc než jiné.
Právnické slinty číst nebudu, protože vím, že kdyby vychcípali všichni právníci, v porádí největších blbců je nahradí architekti :-)
já se obávám, že ten-- JMENOVITÝ-- výkon 250W---legislativní číslo výkonu motoru--- je stále ale docela duležitý.
https://ekolo.cz/legislativa.
to, že jde i 250W motor špičkově a krátkodobě sosnout i max 1000W/ 1kw už je druhá věc, ale nesmí umět trvalých nad 250W.
já mám obyč nábojovky 250W a taky sosám ve špičkách k 500W.
alespon tak to chápu já, na druhou stranu pakl ale naprosto nechápu, jak je možný, že pujčovny elektrokoloběžek pujčují koloběžky o výkonu--papírově nad 500W :))
No, mělo by to tak bejt, ale mám vyzkoušeno, že to trvale dokáže dávat maximum, narozdíl od kilowatového nábového číňana, toho když budeš naplno trápit hodinu, uvaříš ho.
Pokud jde o Německo, na elektrokole jsem ho projel párkrát, i na svém kilowatovém bastlu, a nikfo si mě nevšímal, nekontroloval.
Myslím si, že by problém nastal, kdybych se náhodou zamotal do nějaké nehody. Jinak pochopitelně, vůbec nikde v Evropě hsem neviděl ty přestavby, to je naše specialita, národ kutilů.
No, mělo by to tak bejt, ale mám vyzkoušeno, že to trvale dokáže dávat maximum, narozdíl od kilowatového nábového číňana, toho když budeš naplno trápit hodinu, uvaříš ho.
to je ale přece jasný, i když elektro motor funguje podstatně lépe, než spalovací motor a není tak náročný na optimální otáčky, pořád ale i elektromotor bude idealálně pracovat v nějakém rozmezí optimálních otáček---což si v případě středového cyklopohonu mužeš optimalizovat právě přehazovačkou, pokud je motor nábojový, bude optimalizovaný na nějakou rychlost okolo 20kmh, pod bude špatně, nad bude taky špatně---neoptimální a nepřenastavitelné---na druhou stranu, na zadním kole mohu mít výkon třeba 3 kw, ale neřešit, že nemohu přehazovat, nebo se mi trhá řetěz.
a jen tak mimochodem, si piš, že čínskej papírovej středopohon 350W potáhne víc a líp, než 250W motor bosch--respektive kvalitní pohon, kde je deklarovaná nějaká setrvalá kvalita--magnetu--měděných drátu.
dělal jsem dlouho elektromodelařinu, bez debaty kvalitní a dražší motory dostali vždy čínskou obyč produkci---stačilo koupit výkonnější podstatně levnější čínu a když jsem nepotřeboval splnovat soutěžní limity, byl jsem víc v poho s levnější čínou--ale musel jsem zvolit výkonnější pohon, než by stačil u kvalitnějšího motoru a převedeno do cyklo---na kvalitnějším bych ujel třeba 80km, na levnějším jsem ujel pouze 70 km--když ti to nevadí, volba byla jednoduchá.
Jinak pochopitelně, vůbec nikde v Evropě hsem neviděl ty přestavby, to je naše specialita, národ kutilů.---------------------------------------------------------------------------------------------------
neblázni, to si vážně myslíš, že trh s přestavbovými sadami žije díky českému státu?
navíc Jindro, při vší uctě--ano, máš kolo od renomovaného výrobce, nic méně, mraky kutilu i u nás z toho kola umějí dostat podstatně víc, než umí ten bosch--neřešme legislativu, ale bez debaty jde za mín udělat víc---už jen díky té nesmyslné ceně bosch baterií, kde at se ti to líbí nebo ne, 10k platíš jen za ten plastový kastlík na ty články, jooo je to smutný, ale fakt to tak je a není správná odpověd--já na to mám, na to má mraky lidí, ale jsou tací, kteří 10k za pouze plastovou krabičku z principu nedají----teda po pravdě já už nechci žádnou baterii ani levnou v plastové krabici---i ta plastová krabice je těžší, než články pouze ve smrštovačce.
"neblázni, to si vážně myslíš, že trh s přestavbovými sadami žije díky českému státu?"
Právě naopak. Našim kutilům prodávají po kusech to, co normálně dodávají po vagónech do sériové výroby, kde to výrobci e-kol montují na odpovídající a pro ten účel vyrobené rámy a prodávají hotová e-kola.
Hochu zaspal si dobu, to už dávno není prada že ho uvaříš. Možná tak s tou zastaralou řj. co jsi měl, ze sin-wave nikoliv. Letos jsem to šplhal na plné pecky na Radhošť a motor se ani nezahřál.
Ale jo, kolego Kytarapepin, oni ti kutilové jistě dokáží za málo peněz dostat lecčehos to samé,co za mnoho peněz koupíš.
A když se to vysere, dokáží to bleskem opravit.
Já s e-koly začínal, v době, kdy nebylo možné si koupit nějaké elektrokolo, co by mě dovezlo z Prahy do Paříže i se stanem a bydlením.
Baterie s kapacitou 13,5Ah stála 12 tisíc a to si ji musel koupit v Německu, nebo si dva litry připlatit.
Tak jsem kutil.
Dneska vím, že to není cesta.
Všichni tihle kutilové vypráví kolik najezdí a tak, ale nikdo si na to zatím nesednul, a nejel 1300 km z Prahy do Andory a dolů.
Objedu komín, opravím, doladím, zase objedu, zjistím že zlobí BMS, vyměním....
Jo, kutil tvrdí v jedné větě, že mu Číňan dává 7 stupňů přípomoci aby v druhé větě prohlásil, že jezdí jen na páčku.
Vím, že blafou, furt něco kutí, opravují.
Nic proti tomu, pokud nebudou dehonestovat ozkoušené, spolehlivé strojky.
To jenom potvrzuje, že nejsme tupé ovce, že se nespokojíme s nalajnovanou cestou, ale jsme "creativní" a hledáme vždy optimální řešení - jen tak dál!!! :-)))
-poznámka k "Přivítém 50 elektrických watů..."
U e-kola je třeba přece počítat s větší váhou kola (obvykle +10 a více kg) a s vyšším věkem i často s vyšší váhou cyklisty.
Uvedených 50 W nepokryje ani tu vyšší váhu kola-to je spíše těch 100W. Nemá také smysl jezdit na e-kole jen s tak minimální přípomocí, to je pak lepší jezdit na lehkém normálním kole. Takže +10 kg kolo a + 10 kg řidič a dostáváme se někam kolem 150-200W jen kvůli zvýšení celkové zátěže.
Hmmm ... tak to asi budu muset i v důchodu šlapat jen za svý :o)
A kdyby se mi podařilo pár kil shodit ...
Na prvním ekole jsem míval watmetr a sada byla bez pasu jen na plyn a tempomat. Když jsem jezdíval ráno po noční dom, vždy foukal nepříjemný severák tak jsem si nastavil na tempomatu 20-21km/h a s příšlapem si motor bral většinou 80w a to mám 188cm/115kg.I těch40-50w pomoci je poznat, tak se neboj.
Trochu jsem letos pohubl asi o 4%, abych to nyní vánočním přežíráním zase nabral, a dostal jsem se letos na časech asi o 15% dolů na tratích do 40km.
Tvá úvaha je naprosto správná :-D
Ti nevím. Na to mám dokonce tabulku s výpočtem výkonu pro jeden místní kopec a při zvýšení hmotnosti o 25 kilo (Z 75 na 100 kg) a zachování rychlosti mi vychází úplně jiná čísla. A ani v jednom místě nedosahuje nárust potřebného výkonu 100W.
A dokonce teprve ve stoupání nad 14% je celkový výkon při metrákové váze o fous větší jak 250W!
Pravda, rychlosti jsem tam dala pro takového normálního rekreačního cyklistu... U těchto rychlostí můžu zanedbávat odpor vzduchu :-)
Ještě jsem tam opravila celkový průměrný výkon při váze 100 kg (místo 146W má být 195W). Jsem tam neopravila zkopírovaný vzorec.
no a právě todle jsem vždy vyčítal svoji manželce, píchat umí každá ženská, ale spočítat watáž potřebnou na vyjetí kopce, to už je jiný level.
Možná ty co nepíchají, už jen počítají. :-)
Láduju to teď do kalkulačky:
http://www.kreuzotter.de/deutsch/speed.htm
a koukám, že opravdu i 30W by mi stačilo v kopci kde bych přípomoc klidně přivítal (20%) na vykompenzování 15kg navíc. Samozřejmě rychlost tomu odpovídá ... žádnejch 15km/h jako na motorce (příloha).
Tak možná jednou?!? :-)
Ale s tvými daty to vychází trochu jinak než tobě.
Ano, na kalkulačce to vychází opravdu velmi nízké: t.j. dopomoc ve watech na nárůst zátěže=kolo+ cyklista. Předpokládal jsem, že na silnici s lehčím e-kolem mi stačí na tu kompenzaci(10+10 kg) 70W-100W.Asi 4. roky mám takto nastavený 1. st asistence u BBS02/48V/750W-max. 20A-nastaveno 10%:0,1x20x48=96 W). Neměřil jsem to-časy a spotřebu, ale prakticky uvedenou nejnižší úroveń 1.(cca 100W) téměř nepoužívám. Jinak údaj výkonu ve watech na displejích je prakticky nepoužitelný-obrovská chyba.
To odpovídá takovým těm opravdu přípomocným motorkům typu VIVAX nebo PENDIX. Nárust váhy (včetně baterie) je minimální a na kompenzaci úbytku sil věkem to musí bohatě stačit do doby, než už potřebuješ opravdu kriplkáru.
Ten můj odhad 100W na pokrytí vyšší váhy odpovídá mým praktickým zkušenostem z porovnání průměrných rychlostí dříve na lehkém kole (12 kg) a nyní na e-kole (22+10). Nebyl ale uvažován vliv nynější nižší výkonosti-pokles asi o 50-70W. Tím se už mých 100W poměrně shoduje s tabulkou:50W padne na vyšší váhu (+20kg)a 50W na pokles vlastního výkonu.
Tak já to mám jen na čistou práci ve smyslu, o kolik se změní potenciální energie tělesa určité hmoty. Počítat valivé odpory a odpory v ložiskách mi za to nestojí, ty se snažím maximálně minimalizovat a víc s tím nenadělám, ale v zásadě je můžeš do výpočtu zařadit přidáním vyšší váhy.
Čísla, jaká tady uvádí hoch výše, jsou moc velká, jedině teda že by měl obuté podhuštěné traktory a přidřený ložiska...
Ty zřejmě disponuješ sofistikovanějším vzorcem, který se ty další odpory snaží zachytit, ale jak vidíš, tak stejně ti vychází, že ten nárust výkonu při zvýšení váhy není takový, jak je tu prezentováno. A o to mi šlo. Každopádně vyhonit fógla si hoši umí, se nezapřeli :-)
Ale zas tak moc se můj výsledek od toho tvého neliší.
Dala jsem tam tvou váhu 85+30=115,
na prvním úseku (171m - 1.sloupec) jsem nastavila převýšení 35m - 2.sloupec (tj. 20%) a
nastavila rychlost - poslední sloupec na 15 km/h.
Vypočítalo mi to výkon 962 wattů. Na tvém obrázku to ukazuje 1000W, takže ony ty další odpory zas tak velký vliv v kopci nemají, váha je dominantní.
Jo, ten rozdíl je minimální. Větší by byl až ve vyšších rychlostech, ta kalkulačka hodně reaguje na posez (držení řidítek u Rennraderu) a na typ pneu.
Výsledky i diskuse ukazují, že asi hodně elektrikářů má místo "přípomoci" (ke šlapání) "příšlap" (k motoru) :-/
Někde tady kdosi psal, že odpor vzduchu začíná být zajímavý až nad 20 km/h. To se mě vlastně z hlediska šlapání vůbec netýká, ale když jedu s kopce, tak se to využít dá, dál dojedu setrvačností... :-)
Určitě ta kalkulačka taky bude uvažovat u MTB odpruženou vidlici, tam jsou ztráty, typ obutí... Koneckonců na všechno se tam ptají, kdyby to neměli nějak zahrnuté do výpočtu, tak by se na to neptali.
Kalkulátor níže vypočítal 999W, takže to celkem sedí, ačkoli v reálu má valivý odpor podle mě větší vliv, nežli jsou předvyplněné hodnoty.
https://www.gribble.org/cycling/power_v_speed.html
Za mě je nejvíce vypovídající wattmetr ebajku (pokud zohledníme, že výsledný výkon pohonu je zhruba o 20% nižší než zobrazená hodnota příkonu).
Největší roli, mimo váhy v kopci, bude hrát při vyšší rychlosti odpor vzduchu. Jakmile se jede rychle, tak je to jak "plachta". Nebo ve větru, po větru plachta táhne, proti větru to brzdí. Ne nadarmo se říká, že Nizozemci jezdí dobře i v kopcích, i když tam žádné kopce nemají, zato jim tam pořád fouká.
Ovšem v kopci a proti větru, tak s tím už musí mít problém i Holanďani :-))
V kopcu ve větru je to blbé... Tam pak je váha někdy k dobru :-)
https://www.youtube.com/watch?v=Rns30x4si5w
http://www.motoforum.cz/endura/rokon-2x2...
Ano, motocyklů s oběma hnanými koly mi napadá hned několik, nejznámější byl a je Rocon Trialbreaker, také Yamaha vyráběla v 80. letech krosový stroj s předním hydraulickým motorem a před válkou Husquarna pro závody do strmého vrchu taky AWD.
Dual drive, to se dělalo u ekol taky, taková slepá větev vývoje
https://www.google.com/search?q=magicpie+dual...
Dual drive vôbec nie je slepá vetva. Je to ako povedať že terénne autá sú slepá vetva vývoja lebo u nás v meste máme asfaltové cesty. Je to hodnotné riešenie do špecifických podmienok. Pre bežné použitie to nie je moc praktické a tu pre to podmienky moc nie sú (piesok, sneh, blato miesto akýchkoľvek ciest).
Nábovè motory jsou pro kolsvobecně slepá cesta, mají smysl pro motorky, ale pro kola nikoliv.
jsou strašně těžký. Tenhle MagicPie dual váží jen 13 kg motory, k tomu 6,5 kg baterka, půl kila drátů, kilo řídící jednotka, máš to 30 kilo jsko prd jen do pohonu. K tomu dalších 28 kg kolo, musí byt robustní, aby to přežilo, máš samohyb o 40 kg. To už moc kolo není a v terénu tu nevýhodu ohromné váhy doháníš výkonem, a tím váha zase roste.
Jo, jsou to pak už skůtry, ale ne kola.
Cesta vede jinudy, lehké motory, lehké baterie, tam je budoucnost elektrokol.
A prečo by tam niekto dával 2x MP? Teda nejaký rus si to kľudne dá a asi mu tá váha vadiť nebude. Ale sú ľahšie motory, aj v tom videu boli malé prevodové a tak váha nemusí byť výrazne vyššia ako jeden motor stredový. A neváži náhodou aj to terénne auto viac? Nebudem riešiť pár kíl ak to prejde to, čo na ničom inom prejsť nejde predsa... A ešte raz pripomínam, že je to veľmi špecifické riešenie do špecifických podmienok. Keďže také tu moc nie sú, vystačím si aj ja s motorom jedným (navyše mám celkom jasno v tom že motor v prednom kolese by som mať nechcel, obzvlášť ak by bol ťažký a výkonný)
no jo, no, já taky nepotřebuju sněžný skutr, když nemám horskou chatu uprostřed sjezdovky. na ty extrémní řešení nejde koukat z pozice klasického cyklisty, co jezdí ve volném čase na kole pro radost.
Někomu ty extrémní elektro strojky mohou vyhovovat pak lépe, než třeba motokrosová motorka, na které ale pak nemuže projet nějakou zkratkou přez ceduli--zákaz vjezdu motorovym vozidlum, ale zase se nechce tou zkratkou ploužit jako šnek a už vubec ne třeba šlapat, jen řeší, jak se od někud někam dostat co nejeefektivněji.
Ty sis nekliknul na ten link Dual Drive, to byl právě Magic Pie, vyráběli to seriově, zřejmě pro ty číňany co za sebou tahají žebřiňák na rovinkách.
Videl som. Pochopiteľne to nie je normálny bicykel na bicyklovanie. Ale niekde pre niekoho to môže byť užitočné.
Americká armáda nebo námořnictvo dual drive vážně testovala s nákladním vozíkem, a slepá ulička to byla jen kvůli potvrzení správnosti vývoje plejády elektrických vozidel pro jednodušší nabíjecí, operační a skladovací infrastrukturu.
A jak se řešení napájení těch 2 motorů? Jsou paralelně k baterii přes samostatný regulátor, nebo se dá koupit 2WD regulátor?
nee, je potřeba mít dva regulátory klasicky samostatně na každé hnané kolo, plynovou páčku--throthle mám napojenou do obou regulátoru--na jednom přez diodu, bo se to jinak hádalo, na pouze jednom preferovaném hnaném kole už mám možnost tempomatu--respektive podle možností regulátoru stačí mít takové ty jízdu zpříjemnující funkce aktivované pouze pro jedno hnané kolo---které výkonem v poho stačí pro běžnou jízdu---v podstatě druhým kolem si jen vypomáhám přez plynovou páčku když potřebuji vyšší výkon.
efekt těch dvou hnaných kol přez plynovou páčku je zvlášt v lesních stoupáních na kamenitých stoupáních plných kořenu, kdy mě to doslova táhne nahoru do stráně--vždy se jedno, nebo druhé kolo chytne a táhne dál---dole někde pode mnou jsou už horská kola uvázána řetězem u nějakého stromu, bo dál už to nedali---nebavíme se ale už o jízdě, bavíme se o tom, že s tím projdeš--dojdeš s tím v podstatě kamkoli do jakékoli stráně a v podstatě ti to i ve výstupu efektivně pomáhá.
Pokud by to uměl řídit jeden regulátor, např. vektorování výkonu podle prokluzu a třeba i rekuperace z předního motoru, tak by to byl myslím úplně jiný level.
třeba i rekuperace z předního motoru, tak by to byl myslím úplně jiný level.---------------------------------------------------------------------------------jooo rekuperace, to je to, o čem to celé je
rekuperace pozbíraná Teslou na trase cca 100km dala na jeden předjížděcí manevr, si umím vcelku představit, kolik dá smysluplně rekuperace na cyklokole .
To je nesmysl, mám s elektromobilem najezděno zhruba 20tkm, pokud se rekuperaci naučíte maximálně využívat, tak je v baterii zpět zhruba 30% energie, záleží samozřejmě i na profilu tratě, jak často je potřeba brzdit a atd.
U ebiku jsou možnosti trochu omezenější, ale dovedu si představit, že něco by se posbírat zpět určitě dalo, minimálně s tím šetříte brzdy.
Mám najeto s elektropohonem vice jak 20tis. km a rekuperace po rovině při brzdění vráti max. 1Ah při najetí 120km. Z kopců je to o kapku více ale žádný zázrak to není. Jediná výhoda je, že to šetří brzdy. 30% to rozhodně nedá leda by to jelo téměř hodinu z kopce. Tak dlouhý kopec ovšem u nás není. Cycleanalyst mně přesně ukazuje kolik se mně vrací rekuperaci do baterie.
To jste napsal v podstatě to samé. V autě také nejméně zrekuperujete ustálenou jízdou po rovině. Nejvíc se dá získat asi jízdou po městě, kdy neustále akcelerujete a brzdíte, pokud se naučíte jezdit tak, že na mechanickou brzdu vůbec nešlapete, tak má rekuperace na spotřebu po městě zásadní vliv. Ale v tom autě jsou samozřejmě jiné možnosti snímání a nastavení, a navíc motor a elektronika budou s účinností také trochu jinde.
Bavime se o elektrokolech, u e-auta nevím jak to je v praxi.
Kolo má příliš malou hmotnost, aby rekuperace dávala nějaký smysl. Kluci z ePojonu experimentovali s něčím, jako je "motorová brzda". Využít rekuperaci k brždění při delších sjezdech a šetřit tím brzdy.
Ale má to dost háčků. Osobně jsem narazil nav2 zásadní problémy:
rekuperovalo to vždy při zmáčknutí brzdy a to i do plné baterie, což vedlo k zblbnutï řj., to by se dalo ošetřit odpojením brzd od rekuperace a tu zapojovat jiným způsobem
Druhý problém bylo žalostné osazení motorku vodiči z hliníku, na proudy co se tam prohánějí to bylo poddimenzované, znamenalo by to předrátovat totálně až do motoru, slabé místo bylo protahování těch drátů do motoru výřezem v osičce. Neustálý zdroj problémů.
Nevím jak moc kluci vvl ePohonu pokročili, přímý motor jsem vyřadil z plánů, nábové bezkartáče se mi zdají jako slepá větev, u kol, u motorek je to jiné.
Kluci v epohonu nepokročili nijak ti se tím nezabývají, (mam na mysli předrátování) to si musi potencionální zájemce "urobiť" sám. Ja to předrátoval a je to opravdu poznat. Problém s rekuperací není pro toho kdo to používá jen jako úsporu brzdových destiček, (o přinosu rekuperace jako nabíječky nemůže být řeč), tvůj problém rekuperace do plné baterie už dávno neexistuje u těch kteří šetří své baterie. Ony se totiž do plna nenabíjí a tak mají rezervu pro okamžitou rekuperaci dostatečnou. Samozřejmě pokud někdo bydlí na kopci a pak z něj jede půl hodiny nabijí méně a počítá s rekuperaci. Nevyužít ji je neekonomické, tak že rozhodně nevypínat. Nové řj. navíc mají dva stupně rekuperace, slabší a silnou, sám mám zapojenou jen slabší docela to stačí.
No, je to už pár let, mě tenkrát ukazovali, že makaj na té rekupersční brzdě, normálně napojenou na páčku co používají na plyn.
Ty si stavíš asi baterie sám, ale jinak mi připsdá dost srandovní, když čtu, jak někteří hoši o ty baterky pečují jak o miminko, skladují polonabité, občas vybíjejí a nab8její i když nejezdí a všechny ty hrátky....
Vždycky si říkám, jestli si uvědomují, že ten powerpavk byl vyroben třeba v roce 2015, a vůbec nikdo se s ním nemazlil 4 roky, a ty si teď myslíš, že to vytrhneš.
Nikdy by mě nenapadlo nabíjet jinak, než do plnejch, a vybíjet do prázdna. Aby to článkům neškodilo, od toho má ten powerpack tu elektroniku, a proto taky stojí balík.
To s tou elektronikou je nezmysel. Je tam preto aby ju užívateľ ako Vy nezničil. Ale určite tam nie je pre to, aby batéria vydržala čo najdlhšie, to by výrobca predsa šiel proti sebe. Navyše nastavenie tej elektroniky je známe a tiež sú známe hodnoty ktoré majú na životnosť vplyv.
Vám sa to ľahko robí hrdinu keď si taký bicykel alebo batériu kúpite len tak, ako by to bol mobil. Tí čo na to dlho sporia alebo je pre nich taká investícia dosť veľká, si dobre zvážia ako sa o to budú starať a ako to budú používať tak aby im to vydržalo čo najdlhšie.
No, určitě tam bude nějaké to kurvítko, ci mě včas donutí repasovat nebo koupit novou.
Synku, v tvém věku jsem měl rovněž holou řiť, a jezdil bez motoru, pracuj, makej pilně dalších 30 let, a třeba se ti to taky povede.
Základní chybou, a v tvém věku naprosto katastrofálním omylem je přemýšlet "jak ušetřit" místo toho "jak vydělat".
Další chybou pak bývá, že se nedomyslí další náklady, koupí se lebnej stroj, doma to sestavíš na koleně, párkrát to uvaříš nebo vyskratuješ, pakbzjistíš, že to musíš celé předrátovst, a protože si zaťatej, předěláváš, dokupuješ, po tisíckách to nebolí.
Po třech letech to podrthneš a zjistíš, že si do toho narval peněz jak kdybys koupil Haibike s nejlepším motorem, a ty máš doma jem těžkej čínskej šunt ve starym Authorovi.
Leckdy snaha ušetřit znamená slušnou ztrátu
Presne tak, rekuperácia je výborná vec, nie je to síce primárne to podľa čoho by som pohon vyberal, ale ak už raz skončím pri priamom motore tak toto je jeho veľký bonus. Že to niekomu nefungovalo neznamená vlastne nič okrem toho že to robil zle. Ostatným ktorým to funguje sú s tým veľmi spokojní. Minimálne úspora bŕzd je značná.
Čo sa týka rekuperácie ako získavania energie, to veľmi záleží na štýle jazdy a profile trate. Výsledok je od mizivého po celkom prínosný. Konkrétny príklad - žijem v kotline obkolesenej vysokými horami. Nie je problém nastúpať 1000m výškových. To často zožerie baterku a 10% získaných cestou dolu úplne stačí na dojazd z pod kopca domov.
Premena kinetickej energie pri bicykli (malá hmotnosť a rýchlosť) veľa neprináša. Premena potenciálovej energie (danej výškovým rozdielom) má neporovnateľne výraznejší efekt.
Další expert na fyziku.
Ty přeměňuješ vždy kinetickou energii, protože rekuperuješ tím, že se to točí, když to jede
Když si výš, točí se to dýl, a to tak, že tu potenciální energi přeměňuješ v kinetickou a tu pak z malé časti na tu elektrickou.
Potenciální energii v elekrickou přímo asi nepřeměníš, musíš to rozhejbat, ať u dynama, nebo třeba vodní elektrárny.
Ale veď to je jasné, tu nejde o exaktný fyzikálny popis, ale o pointu aký je v tom rozdiel. To by som mohol rovno rozpisovať ako sa pohybujú magnety okolo cievok a mosfety budené pulzne šírkovou moduláciou skratujú vinutie a bla bla bla... Toto predsa neriešieme... Skúste hľadať pointu, nie detail toho ako je to popísané...
Pointa je taková, že rekuperace dá hovno. Jen může šetřit brzdy.
A musíš mít nábový přímý motor bez volnoběžky. A když nemáš volnoběžku, tak to klade docela slušný odpor, ten motorek. Taky jsem ho pár desítek kilometrů povozil, než jsem přímý nábový motor definitivně zavrhnul, jako slepou uličku motorizace jízdních kol.
Brzdy potřebuješ šetřit, protože celá ta soustava je strašně těžká, a protože je těžká, potřebuješ větší výkon a abys ten výkon měl, potřebuje být těžká.
To je začarovaný kruh.
Tyhle motorky mají svoje místo, v tříkolkách, rikšách, někde na rovince. Není na tom žádná věda, jen to slušně zadrátovat a na páčku svištíš. Taky jako rychlé, levné přibližovadlo na nějakých 20 km v krajině bez strmějších kopců.
Nemusíš mít papíry, a jezdíš jak na mopedu, když vidiš penka, trocu protočíš kliky, aby si mysleli, že jede kolo.
Ale na dovádění v terénu to fakt není nic moc, cyklorámy na to nejsou stavěné, a skákat přez pařezy ze sedmikilovým bagem v zadním kole není to pravé.
Chceš 60ku?
Klidně, přitlač na páčku.
Levné jednomužné vozidlo, které při hodně volnějším výkladu lze považovat za kolo. To je jeho jediné plus.
Nie, pointa je že Váš bicykel hovno rekuperoval. Moje 3 a ďalších niekoľko čo majú kamaráti rekuperujú dobre, máme computre čo to merajú a vyhodnocujú takže je to podložené číslami. Aj v najhoršom prípade rekuperácia aspoň vykompenzuje straty pri točení motorom naprázdno čím sa jeho hendikep oproti malému prevodovému motoru čiastočne kompenzuje. Pri jazde na vysoký kopec a späť je efekt už dosť výrazný a s trochou snahy nie je 50-80Wh nič nedosiahnuteľné. To na dojazd cca 10km domov poslúži.
A když nahoře na kopci přihodíš do batohu takových padesát kilo kamení, tak klidně i 100 a možná o 150.
Radšej nejaké drevo, s tým môžem potom cez zimu kúriť :-)
Podle mě je lepší mít na kole pořádnou baterii, než řešit rekuperaci, která v případě ebajku moc nevrátí, ale spíš poškozuje baterku velkým nabíjecím proudem. U aut může být absorbování energie řešeno přes superkapacitory, které pojmou krátkodobé nárazové proudy a pak buď už menším proudem předávají energii do baterie nebo se akumulovaná energie spotřebuje pro další jízdu.
To sice teoreticky může, ale nevím o žádném praktickém nasazení.
A myslím si, že ta rekuperace nějak extra škodlivá pro baterie nebude, nějaké větší proudy jsou tam jen krátkodobě.
12A na 3 paralelně spojené baterie nic nepoškozuje.
Hele, já fakt elektrice moc nerozumím, a tak jsem naletěl té rekuperaci, už to bude asi deset let, tenkrát jsme tu byli s BobBobem průkopníci ekol.
Kilowata v předním kole, rekuperaci zapínají brzdy, plná baterie, vyjíždím po rovině, pak náš kopev dolů, brzdím, rekuperuji, a pak letím přes řídítka, přední kolo se od té doby zočilo v protosměru, a nikdo nepochopil proč
Googlil jsem hodně, a zjistil, že rekuperovat do plného akumulátoru fakt není dobrý nápad.
Asi to lze technicky vyřešit, přrsto moje rada zní: nikdy silný bezkártáčový motor do předního kola, a zspomeňte na rekuperaci.
Nejsme vlak a ani suto. Moc malá hmotnost, sby to něco rozumného, co stojí za ty potíže, dalo.
Motor s volnoběžkou tak jako tak nerekuperuje, a kolega právě takový chce
Např. u https://electricbikeaction.com/bike-review...
je 1 regulátor uložený v rámu-není ale ještě doladěno softwarově, aby byl záběr předního a zadního motoru MAC 1000 sladěn. Ale celkových 2 kW a 2x100 Nm vypadá impozantně, baterie je na to ale příliš malá.
Z videí tohoto týpka se dá celkem dobře vysledovat co určitý výkon s klasickým kolem dělá.
https://www.youtube.com/watch?v=iqcbnetu1Lo
Má tam i spoustu jiných videí, i test do kopce s různým výkonem.
Osobně si myslím, že s 1500W bych byl spokojen, jen nevím jak dlouho :)
https://www.youtube.com/watch?v=2t6sOKqvWPo
Na E-enduro je BBSHD sice nejlevnější řešení, ale nemá torzní senzor, jen PAS a plyn.
Bafang M620 (G510) mohu doporučit.Mám jej s full rámem 150/150 mm:Hybrid SUV 27,5". Váha kola s baterií 28 kg-motor je prostě těžší, ale také podstatně výkonnější než legální 250 W.
Motor M620 je snadno programovatelný přes kabel-zlepší se tak odezva a citlivost torzního senzoru. Silný motor, mně 1600 W bohatě stačí, víc nepotřebuji. Plyn jsem sundal, je to bezpečnější a raději šlapu. Baterku k tomu mám 52V/21Ah. Pro mně na jízdu v terénu ideální- jen vyšší váha již není na přenášení přes překážky.
ok, teď, kolik na tom máš najeto, kolik to "žere", jskou zátez vozíš.
fajn by bylo něco takovýho, aby si jaždý mohl vyhodnotit
Podíveje se na Po modré, červené, žluté... na Relive! https://www.relive.cc/view/vevYVxk2DyO
Letos na tom fullu G510 najeto asi
7000 km+3000 na silničním BBS02. Jezdím např červenou turistickou: Staré Splavy-Jestřebí, pak modrou stará Splavy -Hradčany, oblíbený je v Lužických horách Tolštejn-výjezd na Luž-Mařenice(modrá)-Petrovice-Jitrava(červená).Nejvíce v Ceském ráji-např. oblíbený výjezd z Kacanov po žluté na Valdštejn.
Spotřeba při mém stylu jízdy asi 50-70% teor. kapacity 52x21 mAh po 3 hod. vyjíždce.
Počkej, neumím posoudít spotřebu v hodinách.
Tedy, když si nna tombfullu ajel 7000 km víš, kolik si to vezme na kilometr a v jakémbl terénu.
Mě vychází běžná jízda, lhostejno jestli na rovince nebo z kopce do kopce, na silnici 8,3 W/km, při velmi úsporné jízdě, větší část v režimu eco, jedu na 5W/km, ale to už je na hraně, je lepší si sednout na silničku a netahat se s motorem.
Pokud jenom stoupám, dostanu se i na 20 W/km.
Se zátěží cca 15 kg na nosiči, metrákovej jezdec, přípomov vypíná v 25 km.
Kolo samotné váži 24 kg.
Průměrná rychlost v pohybu se pohybuje mezi 17 až 22 km/h.
V terénu, kde se furt přejíždí nějaké ty šutry, klacky a kdoví co je spotřeba vyšší, zhruba 12,5 W/km, v režimu eMTB, s minimální zátěží cca 3 kg (náhradní baterie), průměrnou rychlost nemám spolehlivě určenou, mám najeto v tom terénu malinko, asi 500 km, neumím to, tak ta čísla by byla zavádějící. Sle spolehlivě vím, že víc než 80 se dvěma 500 Eh baterkama není dobrý nápad, v lese.
Mám nastaveno na Bafangu G510 9 stupnů asistence, obvykle když šetřím baterku-jedu na 2.st-15% z 1600W, pro svižnější jízdu volím 3.st-20%, do kopců pak asistenci 4.-7. (30-60%), vyšší už jen výjimečně. Po snížení převodníku z 46 na 38 zubů a výměně za kazetu 11-50 se vystačí ve stoupání s menším stupněm asistence. Mám skoro 90 kg a zátěž jen vodu v camelbaku+nářadí-celkem cca 2 kg. Spotřebu Wh/km nemá smysl v terénu počítat-příliš mnoho proměnných. Na silnici s BBS02 mívám průměr. spotřebu kolem 5-6 Wh/km-při průměru kolem 22-25km/hod, když pro delší dojezd kolem 100 km šetřím menší baterku (640 Wh teoret.). Tu ale ted po 4 letech :Kinte 48V/13,4Ah s nájezdem asi 25000 km budu muset vyměnit.
Hezké cesty, ale není nad to, dostat se k Tolštejnu, nebo na Luž vlastní silou (na Luž si to holt ke konci vytlačim z Německý strany). Myslim, že jezdit nahoru autem, nebo na motorce, postrádá význam. Alespoň pro mě - turistu, nesportovce ...
Jo , dříve (10-15 let)jsem to dával bez motoru také, dnes již jako důchodce bych musel dost tlačit a moc bych toho neprojel.Navíc na pluskových kolech 2,8" je jízda v těžším terénu velkým plusem.
Nebyl's na Luži teď jednadvacátýho? Nahoře byla čerstvá stopa od širšího pláště. My to šli pěšky od západu po hranici - to je nejhezčí výstup. A dolu kolem kříže havarovanýho Heinkelu.
Ne , od podzimu po vlakové výluce do Jedlové tam nejezdím.
To vypadá na stejné kolo, jak jsem posílal v odkazu, kupoval jsi přímo z Číny nebo EU, příp. na kolik to vyšlo se započítáním poplatků? https://www.aliexpress.com/item/32813666707.html
Konečně smysluplný komentář!
Rozhoduji se přesně mezi tímto rámem a nebo variantou pro motor M600. Je to kupované z alli? Tenhle tam vychází cca na 20t s dopravou ne? Jak je na tom ten rám se zpracováním - na detailních foto to vypadá pěkně. Případně kdyby byl odkaz na spolehlivého prodejce, tak bych se nezlobil.
Ale 28kg už je celkem dost, tak vysoko bych se nechtěl dostat, chtěl bych tomu pokud možno zachovat ještě nějakou hravost v terénu. Ten nový M600 váží o 2kg míň, ale je tam komplikace s programováním, nejspíš bude potřeba jiný regulátor.
Jinak by mě ještě zajímalo jak to při těch 1600W dávají převody (převodník, řetěz, kazeta) a co tam máte přesně za řazení. A případně jaké je zadní kolo (náboj, výplety a ráfek).
Kupoval jsem jen rám na Ali od Spomannbike v dubnu-to byl o něco levnější.Zaslání celého kola-platí antidumping, na části nikoli. Proclení +DPH+clo vyšlo na 3000 Kč. Rám je pěkný, bytelný, čepy OK.Plyn je nutno přeprogramovat nebo odstranit-dává rychle plný tah-nebezpečí pro převodník či kazetu-viz odkazy na Endlessphere. Používám 11sp řazení Sram GX, kazetu 11-50 Sunrace, řetěz nejlevnější Sram 1110, přehazku Shimano 8000.Převodník původní ocelový 44 zubů jsem vyměnil za hliníkový z Ali 38 zubů. Používám na řazení gear senzor z Ali, zapojený místo odpojovače brzd.
Kola RX 2030 od Remerxu-zadní kolo:2x stržená rohatka v náboji-po 2. opravě jsem raději koupil odolnější zadní kolo DT Swiss s 35 mm ráfkem- pak již OK.Pláště 27,5x2,8" s tmelem bez duší.První sezona bez defektů.
Chtěl jsem původně také co nejlehčí, ale bez přeprogramování nikoli.
Tak jsem dnes objednal a zaplatil rám s M600, musím se přiznat, že už mi z toho hrabalo :)
Vypadá to, že programovat se zatím nedá, ale věřím že to časem někdo rozlouskne. I tak to umí brát až 900W a číňan tvrdí, že to je nastavené až do 50km/h přípomoci.
Můžeš dát odkaz na ten rám? A kde jsi koupil motor M600?
Je to z alli od Jessicabike, komplet rám s motorem a baterkou. Až to dorazí, tak můžu poreferovat.
Ladím ten zbytek, nejvíc mě asi dávají zabrat ta kola a řazení, chtěl bych jít do Di2.
Vypadá to velmi pěkně-geometrie i zdvihy jsou jako u mého rámu (i rozměr tlumiče, hlavového složení a sedlovky).
Zadní náboj musí mít ocelovou odolnou rohatku.
Já mám zadní DT Swiss 1700 Hybrid 35 mm-speciální pro elektrokola.
Trochu nevýhodou je ta velikost baterie, ale i tuto by šlo nastavit další např. 13S2P na rám a zapojit je paralelně.
Já měl problém u motoru M620 se zpožděním při zastavení šlapání-motor táhl o chvilku déle, než byl tlak na pedály. To se přeprogramováním výrazně zlepšilo. Doporučují na ES ocelové pastorky kazety. Mně elektronické řazení jako nějaká výhoda nepřipadá.Když je normální dobře seřízené, tak plně stačí. To dám ty peníze raději do lepší vidlice (RS Lyrik) a tlumiče (Fox Float DPS) s větší možností doladění za jízdy.
Uvidíme jak to bude v reálu, ale rám mi přijde velmi povedený jak z hlediska designu, tak i prakticky. Je to snad nejobjemnější downtube co jsem našel, vypadá to, že je tam ještě prostor pro menší upgrade baterie, která nemusí být nutně umístěná v plastovém kejsu. Nebo, jak píšete, druhá bat. nahoře.
Našel jsem ještě hromadu dalších rámů, nebo hotových kol, která byla jen třeba o 1000$ dražší než toto, ale stejně bych tam 2/3 výbavy vyměnil a ani jeden rám mi nepadl tak do oka. Sice toto bude trochu dražší varianta, ale snad bez kompromisů.
Ocelovou myslíte opravdu jen rohatku nebo celou volnoběžku? Ocelová rohatka je snad vždy?
Na tom Di2 mě láká možnost vytažení signálu (snad) pro shift senzor, k tomu e-biku mi to docela sedí a v XT bez baterie a nabíječky to není zase taková raketa.
U M600 je už úplně jiný regulátor a co jsem pochopil, tak už to celé chodí přes CAN, což asi víte. Tak doufám, že zamakali na vyladění celého systému i SW. No, a snad to půjde časem i programovat.
Vidle bude 100% 36 FOX a tlumič nejspíš DPX2, jen ještě musím odměřit, jestli ten rám dá i 160mm vzadu.
Taky jsem si chtěl dovybavit rám podle svých preferencí. Dal jsem přednost RockShox vidlici kvůli dostupnosti náhradních těsnění-nechci dávat do servisu. Vyhledal jsem vyjádření Remerxu k závadě-"protočení rohatky v zad. náboji".
M600 je novější, asi proto ještě nejsou na síti hodnocení továrního nastavení motoru-v terénu důležitá reakce motoru na záběr a ukončení šlapání.
Ten 1 cm rozdílu zdvihu (150-160 mm) by asi neměl být problém. Doporučuji teleskopickou sedlovku a šiší pláště alespoń 2,6"-2,8" bezdušové a bzdy 4-pístkové s 200mm kotouči.
Jessicabike udává váhu rámu:5,5 kg. Můj rám pro M620 má 4,3 kg.Asi kvůli uložení té baterie uvnitř rámu je to těžší. Dále Battery box -asi schránka na zaklapnutí baterky:200 g.
Předpokládám bez baterie tedy váha rámu 5,7 kg. S tímto se dostanete dle výbavy tak na 26-27 kg pro celé kolo.Moje kolo s motorem o 2 kg těžším má 28 kg.
K programování M600:
https://electricbike.com/forum/forum/knowledge...
-je to složité
programovací set:Besst tool za cca 100USD
"Also changing the controller will require a BESST tools with dealer access to calibrate the new controller to the motor"
Proti programovacímu kabelu za 17USD na normální Bafangy je to zde o něčem jiném.
Díky za odpověď, o tom Besstu vím, ale pokud je mi známo, tak to zatím nikdo nerozchodil i Luna měl s odladěním docela problém, co jsem tak četl.
Příkon 2500W při 40km/h je celkem hodně, ale nevíme sklon stoupání, odhaduji do 10%.
Tady byl jeden, co chtěl přejet Amazonii na kole. Elektrokole. Přesně, jako ty, věděl, co by se mu líbilo, vo by chtěl, vodil nás za nos asi týden.
Jsi mu dost podobný.
Fo jara daleke, přijeď, vyzkoušej co umí naše kola. Věřím, že i jiní kolegové ti rádi předvedou co umí jejich kola, jiných značek.
Pak se můžeš rozhodnout, jestli potřebuješ víc přípomoci, motorku, nebo tsk.
Ohromná výhoda naší komunity, sdílená zkušenost.
Ale můžeš být jak ten kluk co dliboval, že přejede jižní Ameriku. Našim radám a zkušenostem se smál. Věděl líp, jak to funguje.
Jestli to bylo na mě, tak Amazonii se přejet nechystám a motorku opravdu nechci.
Psal jsem to hned v prvním příspěvku: Jak lze programovat regulátor motoru Bafang M600?
Díky za odpověď zkušený kolego!
PS: Odpověď že programovat není potřeba mi je úplně k prdu ;)
No, když toužíš mermomocï po Bafangu, furt se v tom vrtat a ladit, užij si to.
Já se nesnažïm vylepšovat dokonalé.
Bohužel furt se v něčem vrtat a ladit mám tak nějak v krvi, stejně jako předpokládám většina zde přispívajících.
Nutně po Bafangu netoužím, ale je prostě nejdostupnější, poměrně jednoduše laditelný a ani podle recenzí za Boschem už dnes nijak extra nezaostává.
K Bosch motoru si můžu tak maximálně koupit krabičku se zalepeným odporem za 4000,-
Nebo je to jinak?
No, spíš za 5 tisíc, zruší ti to ten limit přípomoci. Pro mě nezajímavé.
Psk můžeš zhruba za 10 tisíc koupit ovladač Nyon místo Intuvie nebo Purionu, to má v sobě navigaci, BT propojení na ty sračičky a psk tu věc, co mermomocí chceš, tedy možnost si "programovat" tu přípomoc. Nic z toho pro mě taky zajímavé není.
Další věc je COBI
(https://ekolo.cz/cobi-bike-sport-pro-bosch), hračička, navíc nefunguje s Purionem, tak nic.
Poslední věc, kterou asi můžeš bez zásahů do toho strojku udělat, je koupit si dualní baterii, tedy zdvojnásobit kapacitu na 1000Wh, ale počítám, že to bude stát raketu, tsk 35 tisíc.
Tedy, lze na tom jezdit rychle, lze to programovat, lze i zvýšit kapacitu batetie.
Všechno za drahý prachy, ale v bezkompromisní kvalitě. S tím kolem můžeš promoknout dutvh nebo brodit, neuvaříš ho ani v safra dlouhém stoupání.
Tedy, místo vrtání se ve stroji prostě jezdit s velmi přirozeným pocitem z jízdy na kole.
Nelze na tom jezdit rychle a zároveň do kopce, protože k tomu, v případě motoru Bosch, chybí potřebný výkon, což je s ohledem na požadavky v této diskuzi zásadní nedostatek.
Co rozumíš pod pojmem "do kopce" a co pod pojmem "rychle".
Špičkový výkon 660 ti umožní jet do kopce velmi svižně, s tím, že ti to vycucne baterii jako prd.
https://photos.app.goo.gl/HEv5d5oeLDGjD7Y66
Vytahal jsem z toho Garmina data,
13,6 km/h průměrka v pohybu není do takového kopce vůbec špatné, při té zátěži.
Zkusím to najaře nalehko co nejostřeji, schválně co to dá.
Celkem konkrétní zadání je hned v úvodu diskuze: "rád bych postavil rychlé kolo s max. 50-60 km/h pro velice svižné vyjetí do kopců".
Výkon 660W proto skutečně NENÍ dostatečný.
Tak jestli chce 50-60 do kopce, potřebuje motorku, ne kolo a to spíše spalovací, protože by v takovém 25 km dlouhém kopci vycuc 4 baterie jako prd.
660W bohatě stačí, abych zatížený vyjel každý kopec, nikoliv krokem, ale svižně s minimální námahou.
svižně ale není 50/60 do kopce :))
pokud to budu mít z kopce do sámošky/hospody za kámošema 25 km, je mi uplně jedno, že až se vrátím domu, budou všechny 4 baterky vycuclý--do druhého dne dobiju a mohu zase vyrazit třeba právě na to pivko.
když mám volno, pujdu si sednout na ryby, bo by mě mohli milovat, harcovat se ve volném čase někde na kole :))
muj případ to není, ale to neznamená, že někomu jinému to takto vyhovovat nesmí.
ono ty baterie nejsou zadarmo a něco váží...
Pro motor s výkonem 2kW a rychlosti kolem 50km/h je pochopitelně třeba mít adekvátní baterii a dostatečně pevný odpružený rám. Ale o tom se tady taky diskutovalo.
Jinak zkus projít svoje příspěvky zde a sám pro sebe si zkus odpovědět, v čem a komu mají být tvoje příspěvky přínosné.
Mám celkem dost zkušeností s dálkovými jízdami na e-kolech, a než jsem se dopracoval k současnému řešení, stálo mě to dost času a peněz.
Vy jste takoví ti theoretici, co netuší, co všechno je může potkat, na co si dát bacha, jen blábolíte krávoviny.
Když pojedeš do kopce na 2kW padesátkou ujedeš na 500 Wh baterii tak 5-8 km. A jr fuk jak moc máš odpružený rám, ten bude spíš na škodu.
Psal jsem, že pro rychlé kolo se silným motorem je třeba mít adekvátní baterii. Že sám máš baterii 500Wh je irelevantní pro diskutované téma o výkonných kolech.
Až se bude diskutovat o dálkových jízdách, tak se můžeš zapojit, zatím jsou tvoje příspěvky ale jen záměrně provokativní, urážlivé nebo irelevantní.
Jinak zkus projít svoje příspěvky zde a sám pro sebe si zkus odpovědět, v čem a komu mají být tvoje příspěvky přínosné.---------------------------------------------------------------------------
nemužete přece každému určit, že i pro jeho plánované využití mu musí stačit to, co vyhovuje a stačí vám.
taky se zeptám, k čemu jsou přínosné příspěvky v TÉMATU --RYCHLÝ E BIKE -- typu, nejlepší je kolo bosch se středovým motorem ?????
ano, jsem o tom přesvědčen, že to je rozumná volba, pokud se bavíme stále o e-biku a ne skůtrech
Původní zadání byl dotaz na motor pro výkonou krosovou elektro motorku.
ale zadání nebylo ---jaký dobrý-- e bike
pokud je zadání 50/60 km svižně, je snad jasný, že klasické e bike nebude vhodná volba.
A kde s tím budeš jezdit? Na výstavišti se už snad na tom oválu nejezdí, novej ještě nepostavili a těžko ti na nehomologovaný stroj dají značky... Po lese s tím taky nesmíš, nejedná se o "jízdní kolo", a mimo cesty taky nesmíš. Po zahradě ti je taková rychlost na pytel...
Ty máš k dispozici nějakej autodrom nebo cyklodrom nebo něco takovýho?
A co je ti do toho, ty přece na tom jezdit nebudeš a pokuty za něj taky platit nebudeš tak proč ta starost?
takhle bych se na to nedíval, on tě zatím nikdo v čechách ohledně nějaké homologace nahánět nebude---zatím, ale nějaká homologace i v čechách je a když bude problém---nehoda a zpusobená škoda bude s nemohologovaným strojkem problém, o tom žádná, toho jsem si vědom, ale to tak prostě je.
Pak je dobrá volba silný nábový motor, jako to dělá ten Stealth, a k tomu speciální rám.
a chápat e bike v americkém pojetí smyslu slova.
Široká je nabídka "bajků" od Harley Bc Davidsona, např :-)
http://auto.ndtv.com/harley-davidson-bikes
Mně tedy 660 W v terénu do krátkých nejtěžších stoupání nestačí. I při převodu 38/50 (27,5")tam dávám běžně 800-1000W z motoru. Viděl jsem video , kde s výjezdem 37 stupnů stoupání si klasický e-mtb Bosch neporadí, i když řidič jel nadoraz. Samozřejmě je to extrém, ale rezerva ve výkonu motoru je dobrá věc.
Zajímavé je že sportovcům stačí díky převodům i o dost menší výkony a vyjedou ledacos. 660W dá někdo možná chvilku, ale třeba několik minut dá málokdo 400W. Většina asi nedá soustavně delší dobu ani těch 250W. Pokud chci ještě kolo, tak nechci těžkou bestii s velkým akumulátorem, ale chci kolo ideálně do 20kg a s rozumnými provozními náklady. Zeptej se schválně uživatele Battle-cruiser, jak často měnil na výkonném stredovem elektrokolo řetěz.
Taky mám lehčí e.bike (BBS 02) 20 kg ,full, ale vadilo mi pouze PAS a max, 2,25" pláště-tak jsem to předělal na lehké silniční a do terénu pořídil silné enduro s M620 a 2,8" pláštěma. Nemám ani jedno na dojíždění do práce-provozní náklady nepočítám. Řetěz měním po cca 1000 km v terénu (nejlevnější 11sp Sram za 220 Kč). Do kazety využívám náhradní pastorky 11 a 13T z Ali, které nejrychleji odcházejí (2 řetězy-1 pastorek 11/13). Opotřebování tedy není nijak závratné.
Já mám pochybnosti o tom, jak měří ten "výkon".
Příkon ten změříme snadno, víme co to toho teče, a pak je tam nějaká účinnost motoru, která zjevně může být u různých motorů různá.
Tak jestli ta kilowata není hausnumerem, nepo, popř pouze příkonem motoru.
Ta tovární kola s Boschem bývají těžší než 20 kg, 22-24, když na to návěsím co potřebuju na cestu, včetně 3 dalších baterek a nabíječek, má ten stroj tak 130 kg, a na to sedne metrákovej Strejc, a přesto s tou 660W ve špici vyjede všechno, je tu něco co nehraje.
Četl jsem vedle na FB, že deklarovaných 600 Wh batetie u Bafangu dá 500 na Boschovi, Joch to má vyzkoušený.
S převodama to bude asi taky trochu komplikovanější, půjde zejména o to, jakou silou za to rveš a z jakého jsou materiálu. já měnil po 5000 a to furt všechno šlapalo OK. kKfybyvh měl měnit řetěz po tisíci, asi bych měnil v půlce cesty a musel si ho vozit náhradní.
Při spotřebě na km, co kolega uvádí, se do toho musí hodně opírat sám, a to mi zase nesedí s těma údajnýma výkonams motoru.
ono to asi bude jak s těma čínskejma powerbankama. deklarují 10000 ale mají sotea 6000
Srovnávání spotřeby u elektrokol nemá žádnou váhu, pokud takové testy ovlivňuje šlapání. Je třeba měřit za zcela stejných podmínek, trasa, rychlost, pneumatiky a bez možnosti ovlivnění šlapáním.
Podobné to je s opotřebením komponent, srovnávání čistě jen podle ujetých km je ireleventní.
to máš recht s tou spotřebou jak jsem říkal, psal to kolega na fb, že má ozkoušeno oboje, tedy předpokládám, že to jezdil on sám a na stejné trase.
Jiné už to bude s řetězem, je jasné, čím víc za něj taháš, tím víc se vytahá.. A je fuk, jestli taháš vlastní silou, nebo motorem, nejspíše pak součtem obého.
Možná, u těch čínských šidítek žere řetěz fakt, že při řazení jim systèm automaticky neodpojuje přípomoc, což Bosch dělá.
Podstatná věc, kterou netuším, jak se měří a nebo zkouší, je ten výkon motoru. Proč na kopec jeden motorek údajně potřebuje kilowata a jinému stačí přiznaných údajných 660 W.
Cinknuté může být obojí, jak ta kilowata, co je třeba jen 800 W tak těch 660 co je ve skutečnosti taky 800.
To by letos vysvětlovalo.
Nikdy nedosáhneš stejných podmínek, pokud budeš na kole šlapat, byť bude testovat stejný člověk. Jediný relevantní srovnávací test spotřeby by byl jízdou čistě na elektriku, stejná trasa, rychlost i pneumatiky.
Opotřebení řetězu a převodů zásadně ovlivňuje charakter jízdy, terén v lese vs. asfaltová cyklostezka. V tahu rozumně uvažující cyklista snad nikdy neřadí.
No, překvapivě, při vzdálenostech 160-180 denně jsem měl trvale velmi podobnou cestovní rychlost i spotřebu, tedy těch 8.3 W/km.
Terén, vítr, teplota, to všechno se během delší trasy tak nějak smázne a zůstane ten dojezd na baterku, se kterým mohu po při plánování počítat. A když jede tentýž chlap stejnou trasu, může si udělat celkem slušný obrázek, o tom, co a jak žere. Čím delší trasa, tïm víc budou eliminovány ostatní vlivy.
No, právě o to jde.
Rozumný cyklista nepřehazuje v záběru, ale aby přehodil, musí točit klikama. No a když točíš klikama, zvláště když jedeš jen na PAS, zabírá i motor. Tedy, pokud motor při přehazování neodpojíš, chová se to jako bys přehazoval v záběru.
Různá kola znamená i různá úroveň elektrické pomoci. Když u jednoho kola stačí na ujetí trasy 500Wh baterie a u jiného kola se spotřebuje 600Wh může to znamenat jen to, že první cyklista musel vynaložit větší vlastní úsilí pro dojetí. Ale nic to nevypovídá jak je které kolo efektivní. Proto trvám na tom, že jediné smysluplné srovnání spotřeby je jízda neovlivněná šlapáním.
No, já kdybych měl možnost si vybírat, zkusil bych ujet na kole stejnou trasu, zhruba 300 km. Co někdo někde naměří je pro jízdu málo podstatné.
Je jisté, že kola jsou různá,mnohdy vysoká cena kola, kterou někteří přisuzujï "předraženému motoru" jde právě a jen na vrub toho kola.
"Stroj váží 22-24kg, když na to navěsím co potřebuji na cestu, včetně 3 dalších baterek a nabíječek, má ten stroj tak 130 kg."
To je snad přehnané a omyl. Nebo s sebou opravdu táhneš přes metrák bagáže??
Stotřicet aji s metrákovým Jindrou. To napsal blbě, ale z kontextu se to dá pochopit.
S tím co tam Jindra píše, tak to může být lehce přestřelené, ale jako jízdní souprava podle bagáže bude hodně nad 130kg.
míval jsem v brašnách tak 15, ten metrák dám jen v zimě, na kole tak 95, tak 135 kg celkem
Tak ono 38/50 (0,76) není nic moc. Já mám nejpomalejší převod 22/34 (0,64) a vysokofrekvenční šlapálisti disponují i převodama 22/40 (0,55) a možná i nižšími.
To se pak nediv, že potřebuješ moc silnej motor, s lehčím převodem pojedeš pomalejc, ale nepotřebuješ 1000W, to dává velmi krátkodobě špičkovej cyklista, s takovým výkonem se na kole normálně nejezdí.
Já mám ale jen jednopřevodník 38z a další zlepšení stoupacích schopností snížením počtu zubů zase povede ke snížení max. rychlosti na nejmenším pastorku.Nynější nastavení už asi měnit nebudu, vyhovuje mi.Těch 1000 W využívám jen ojediněle-nejprudší terénní výjezdy-nejde vúbec o normální ježdění na 1000W.
Pozn: Udávaných 1000 W je samozřejmě příkon (jako % z max. příkonu (jmen. napětí baterie x max. proud z řídicí jednotky).
Myslím, že uváděné " Peak Power "motorů jsou také max. krátkodobé příkony.
Hmm, tak příkon.
Všude se píše o výkonu.
Takže je možný, že ten Bafangu 1000W má stejný výkon jako Bosch Performance line CX, který tvrdí, že jezdí na 250.
pak by dávalo smysl, proč méně výkonné Bafangy v kopcích nestačí a proč tu všichni operují tím, že musí mít kilowatu
Tak jsem si zagooglil.
Docela novinkou u Bosche je battery pack o kapacitě 745 Wh
https://www.e-bike-vision.de/produkte/power...
3,5 kg, zajímavá věc, u nás nekupovat, v Německu za 1000 éček.
Další věcí je SpeedBox2 B, tím nejen odpálíš limit přípomoci, ale připojíš se přes BT na motor a získáš kompletní přehled, to může být dost zajímavá a užitečná věcička.
No, a zdá se, jak jsem si četl, že je jen otázkou dalšího vývoje softwaru, abys mohl do toho nastavení z mobilu kecat.
Pro načipované nelegály je to docela bomba, protože ovládáš mobilní aplikací ten omezovač, a tak je odhalení jeho absence zase trochu komplikovanější. Zamozřejmě, když to rozlousknou, tak to tam uvidí, ale dá se tvrdit, žecto tam máš právě a jen pro to propojení s mobilem přes BT, což je legální.
Že sis za jízdy odpojil omezovač pak těžko kdo dokáže.
https://ekolo.cz/speedbox-b-tuning-pro-bosch
jako všechno, zase dost drahý.
Na uvedené stránce ale píšou, že ten tuning za 8000 Kč!!!není s novým Bosch 2020 kompatibilní(dali tam nový antituning software)!!-Další důvod nový Bosch nekupovat.
Ono je toho víc, mě když šlohli kola, byl jsem taky limitován baterkama. Zůstaly mě dva powerpacky, a všechna novější kola mě ok a powertube. atakže na 2020ku jsem taky nedosáh, ale nelituji toho. Ten motor je o půlkila lehčí, to bude zřejmě jeho jediná výhoda, krouťák je stejný.
Věřím, že ten motor mají slušně ozkoušený, přesto nemusím být prvním tester. "Starý" Performance line CX se osvědčil skvěle, těch půl kila oželím, vezmu si menší svačinu.
Když pominu fakt, že mi to ukradli, mám za to, že kdybychom to měli poměřit, kolik kdo dal do těch různých přestaveb čínských šidítek, protože každý furt na tom něco předělává a provnali to s tím mým silostrojem, asi bychom dostali podobné ceny.
Plus ta práce, čas taky není zadarmo.
Ten můj si nechám slušně zaplatit.
Jsou lidé,kteří ty úpravy a přestavby dělají proto,že je to baví.Nepoměřují to penězi a čas také nepovažují za ztracený.
Mnozí jistě ano.
Jiní, a čteš to tu často, argumentují výhradně cenou. Acty upozorňuji, ualožte si notýsek a sčítejte.
Já notýsek neměl, tak mě spousta nálladů utekla. Ale když sečtu jen ty co si pamatuji, když jsem první kolo stavěl, dostanu se na cenu nového Haibike, a já měl trosku, se ltetou se to muselo umět,aby to jelo a dojelo.
S novým elektrokolem mohu být spokojen jen více,nebo méně.Vždycky se najde nějaký parametr,který by majitel chtěl,nebo potřeboval upravit.O tom jsou zdejší diskuse.Těžko bude existovat jedno elektrokolo,které bude splňovat požadavky všech majitelů na 100%.Navíc sám píšeš,že to,cos koupil jako hotové elektrokolo,které Tvé požadavky nejlépe splňovalo,to Ti ukradli.Takže jsi zase na začátku kalkulací o ceně a parametrech.
Já chtěl střeďák a Bosch, protože měl zdaleka nejlepší reference. Pak už jsem hledal jen kde ho lacino koupit.
S když my ho šlohli, koupil jsem dalšího, Bosche. Pokud jde o pohon.
Zbytek je o kolech, což přestavbaři ani tušit nemohou.
Bosch protože je nejlepší, dobře provedený, spolehlivý a tak se nezajímám o záruční opravy.
Varuji před kupováním zdánlivě levných věcí, protože v důsledku jsou dražší.
Sám jsem si tím stadiem prošel.
Moudří se učí z chyb druhých, a stejné chyby neopakují. Dělají jiné a nové
Málokdo si ale umí představit možnost,že si něco koupí,pak se spokojeně posadí se založenýma rukama na lavičku před domem,s vědomím,že teď má to nejlepší na světě a nic lepšího už neexistuje.Skoro v každém bude hlodat myšlenka,že nějaký parametr by mohl být ještě o trochu lepší.Druhá věc je také to,že takové kolo bych pak nemohl spustit ani na vteřinu z dohledu i v noci bych ho musel mít zaparkované vedle postele,aby mi ho neukradli.
Češi jsou zatím ještě národ kutilů. Ty si také díru na zahradě kopeš sám. Tak nám naše hobby a naše pokusy nekaž svou ubohou ekonomickou rozvahou.
Srovnávej srovnatelné - za těch deset let, které uplynuly od doby kdy sis namontoval první "kilowatu" do předního kola se ledacos změnilo. Dokonce i u těch opovrhovaných Čiňanů - svědčí o tom m.j. i masové používání středových Bafangů v profesionálně montovaných kolech. Kdyby to byla poruchová šidítka, tak je rozumný výrobce do svých e-kol nepoužije!
Dnes je v kolech podobná situace jako u aut - můžeš si na "reprezentaci" pořídit RR, nebo alepoň Mercedes či BMW, nebo - jako rozumný podnikatel - si vystačíš s Pašíkem, Pažoutem, nebo Škodovkou.
Už vůbec sem nepleť přestavby, to je jiná opereta. Dnes už si je lidé nestaví proto, že e-kola nejsou a když byla, tak byla drahá, ale protože jde vesměs o nějaký atyp - viz příspěvky kolegů.
Ještě jsou takoví jako já - kutilové (v důchodu), které to baví a výsledný produkt rovněž odpovídá jejich potřebám.
Nejezdím dálkové jízdy, nepotřebuji tedy superspolehlivé e-kolo za 100 litrů, abych pak - ověšen baterkami za dalších 50 litrů - ujížděl rekordní vzdálenosti. Moje ambice jsou skromnější (výlety do 100km), na to mi stačí ta moje přestavba v sumě za 26 litrů - minimálně opotřebené kolo jsem sehnal v bazaru za 450,-Kč, jinak bych byl na ceně "loňského" hotového kola s Bafangem. :-)))
No ja slušné kolo koupil za 46 tisíc.
Nové, s hydraulickejma brzdama, s Boschem CX. Všechno fungovalo, aniž bych do toho musel dloubnout. Po šesti tisících hodně natěžko js vyměnil převody.
O kvalitě těch čínských udělátek svědčí veškeré debaty o elektrokolech zde na tomto foru. Furt se někdo zajímá, kde mi to opraví, jak fungují reklamace, jak a co ba tom předělat, aby vyjel kopec, a takový hlouposti.
Marketingovou akci kolegů od Mountfieldu nechám stranou.
Je tu jedna zásadní věc, kterou si neuvědomuješ, a zdá se mi, že mnoho lidí také ne.
Pořád chápeš motor plus baterii jako to, co je na elektrokole zásadní a nejdražší.
Není tomu tak.
Kola s naprosto stejným osazením motorem se mohou lišit o 100 i více tisíc.
To kolo, na kterém je motor pověšen, je taky safra důležité.
1. žádný výrobce e-kol neuvádí zvlášť cenu kola a cenu pohonu, takže tvoje řeč o tom co je na e-kole zásadní je tak trochu mimo mísu.
Jinak ti rozumím a i m.j. proto volím raději přestavbu kola na kterém se mi jezdí optimálně. Při mých 190cm mi jen málo kol "padne do ruky"!
2. Dotazy na to, co mi kdo kolo opraví, kam chodit na servis a pod. vnímám jako dotazy nesvéprávných jedinců, kteří zřejmě i při návštěvě WC potřebují asistenci a radu jak zvednout prkýnko a kdy HO vyndat, aby to nepustili do kalhot! :-)))
Máš jistě drahé a kvalitní kolo, přeji ti ho, to ovšem nic nemění na faktu, že se mu kola s Bafangem začínají kvalitou blížit - to je vývoj!
P.S. jaký používáš směnný kurz - 3.600 Euro je 46.000 Kč? To bych bral! :-)))
Ooops, zase si nrpochopil, co píšu.
To, prodejci neuvádí cenu pohonu zvlášť nic neznamená.
Můj Trek za 46 litrů měl naprosto stejný motor, baterii i ovladač jako Haibike za 180 tisíc.
Ten motor stojí v obou kolech stejně, pochopitelně a zatímco u mého kola předatavoval tak polovinu veny, u toho Haibike pouze devítinu.
Je šumák jestli máš 150 cm nebo 2 metry, kola se vyrábějí a prodávají v různých velikostech, prostě zvolíš si svoji velikost jako u polobotek.
Zásadní omyl pak je, že přestavěné kolo má sebemenší šanci konkurovat kolu, které má rám specielně navržený pro elektropohon.
Takové kolo bude vždy jen kolo s pomocným motorem, nikoliv elektrokolo. Pro popojíždění odněkud někam plně vyhovuje, ale vývoj fakt pokročil, od těch dob, co jsem poprvé strčil ten motor do předního kola a proletěl se.
To kolo, o kterém mluvím byl Trek Powerfly 5 (2017) za 1850 EUR, měli jsme dvě, než nám je napodzim ukradli. Kolo za 3500 EUR je Sonin Trek Powerfly 7 FS (2018), to červené, já mám teď to šedé Trek Powerfly 5 FS (2018) za 2700.
Všechna kola mají stejné motory i baterie, ta novější dokonce levnější displej Purion.
Všechno výprodejové modely, na letošní nebo loňská by sis musel přihodit.
Rozdíl mezi HT a fullem je vidět a pozná se i na ceně, méně rozdílů už na první pohled najdeš mezi tím červeným s šedým kolem, přesto rozdíl 800 éček. Vidět je jen vysouvací sedlovka, co by mohlo být dražší. No, je tak toho víc, co na první pohled vidět není.
Líp už vysvětlit, že cenu elektrokola ned3lá jen motor a batetie, a ž vlastně je spíš ta levnější část kola, asi vysvětlit neumím.
Já tě nepochopil, protože ty nečteš co ti píšu zde:
https://www.nakole.cz/diskuse/27653-rychly-e...
cituji: "Už vůbec sem nepleť přestavby, to je jiná opereta. Dnes už si je lidé nestaví proto, že e-kola nejsou a když byla, tak byla drahá, ale protože jde vesměs o nějaký atyp - viz příspěvky kolegů."
To se pak logicky každý bavíme o něčem jiném. :-)))
Navíc nejde koupit jakékoliv tovární kolo, koupíš jen továrně elektrifikované zábradlí. Leháč bude zatím vždy jen bastlit. Přestavby nejdou ignorovat, natož odsoudit, že.
U leháčů se i s kolem prachbídně dostaneš pod 85000,-.
Já přestavby neodsuzuji, jen jsem konstatoval, že dnes jsou převážně řešením nějakého zvláštního požadavku, např. elektrizace lehokola.
Omlouvám se, že to vyznělo jako útok, chtěl jsem příspěvek jen doplnit o další realitu k tématu.
Neomlouvej se, nic se neděje, dík za doplnění. Zdravím. V.
Jindro kolega ma bafanga (středového) už 5 let a ještě se v něm nevrtal. I ten číňan umí vyrobit občas kvalitu. No a myslet si že Bosch je něco super tak to je docela omyl. Stejně je to vyrobeno v číně a germán na to jen nalepí svou nálepku. Zrovna tak jako je to u "jejich" předražených baterii. Tak že konec konců i ty jezdíš na tom číňanovi s nálepkama od germana :-)
Ne všechno je vyrobeno v číně, ale dost z toho taky, jistě. Germán si jen nenalepí nálepku, germán tu výrobu řídí a kontroluje, vybvíjí, stará se o kvalitu. Zatím je ten motor stále na špici a není o tom pochyb. Teď vytáhli nové CX, asi zase o kousek poutečou konkurenci.
No a nechá si za to zaplatit a podobně jako třeba Apple u počítačů, pečlivě se stará o to, abys nemohl dobastlovat s kupovat si příslušenství jinde, než od něj. Obchodní strategie, kterou, pokud chceß tu nekompromisní kvalitu, musíš akceptovat.
Obastlovat jde všechno i ten tebou vychvalovaný bosch, jen se musí vědět jak na to. To už dokázal před léty Aleš Linka a dnes je to úplná hračka :-) No a že by utíkali konkurenci tak to ani náhodou.
Najít fungující elektrokolo, i s legračním nitotkem, dá dneska dost fušku.
https://photos.app.goo.gl/NxAm2w1sQ1dR7BwP9