Třeba někdo máte a víte.
Sháním lehký vařič na propichovací kartuše, které se prodávají od 30 korun za 190gr plynu na netu.
https://kartuse-a-palivove-lahve.heureka.cz/f:22207:3438739/?o=4
Chci to na víkendové projížďky, takže 190gr by mi měla na dva dny vystačit i při výrobě palačinek, smažení ryby, či výrobě stejku :-)
Šroubovací nechci, protože jsou drahé náplně a odpojovat vařič od kartuše nepotřebuji.
Jestli se vyznáte tak budu rád za rady. Díky.
Na co potřebuješ vařič když tady máš co pět kilometrů nějakou hospodu kde ti zpravidla udělají vedle steaku třeba i svíčkovou?
Zase ty šroubovací se dají doma plnit z dvoukilové lahve a pak to vyjde na dobré peníze.
Kartuše s nasazeným vařičem je dokonale neskladná. Zabírá spoustu místa.
Jestli chceš opravdu něco lehkého, výkonného a malého na léto, tak je to tohle:
https://www.bushcraftshop.cz/1081-turisticky...
Rozměry (v rozloženém stavu): 2,5 mm x 150 mm x 101 mm
Aby to bylo výkonné, tak k tomu je vhodné doplnit gumovou hadičku s kovovou koncovkou. Tou hadičkou během míchání v ešusu a přikládání občas fouknu do toho ohýnku. Efekt je jako u kovářské výhně. Na borové šišky to jede jako ten plyňák.
Nebo toto:
https://www.levnyoutdoor.cz/varice-na-drevo...
Plnění není bez rizika a navíc v té dvoukilovce je ten plyn trochu jinak namíchaný. Když jd teplo tak to je celkem jedno ale v zimě nic moc.
No čistý propan to není, je to propan butan. Po prvním plnění se ta dvoukilovka musí nahřívat ve vodní lázni, aby byl dostatečný přetlak. Malá bombička se nesmí naplnit nadoraz. Musí tam zůstat plynová bublina na expanzi teplem.
Zkrátka není nad českou cestu. Kvůli pár korunám takovéto harakiri, ale každému, co jeho jest...
Ten přepoušťák mám ještě z doby postrevoluční a tu dvoukilovku také. Nečiní mi to problémy. Když to chceš platit, tak si to užij. S tvou filosofií by sis nesměl už ani kolo sám opravit. Jedině značkový servis se zárukou. Mně vždy potěší si věci dělat sám.
Na kole si opravuju kromě repase vidle všechno. A srovnávat to s přepouštěním plynu je dost přitažený za vlasy. Prostě to máme každej jinak...
To kolo je značně složitější a když to zvořeš, tak si nabiješ. Kdyby ti kartuše při plnění praskla, tak ten plyn jen otevřeným dnem kartuše vyteče. Stejně když se to přeplníš, nevybouchne to, protože to dno opět povolí. Pokud to rovnou nezapálíš, tak se vůbec nic nestane.
Nesmíš si to akorát nalejt na ruce nebo do rozkroku. Hrozí docela nepříjemné omrzliny.
A hrozně to smrdí. Já to plním na ulici a ten přepoušťák pak nechávám vysmrádnout za oknem.
Takhle jsem kdysi na ulici běžně přelejval flašky do auta. Nemaje pumpy, musel jsem upouštět tlak z nádrže do luftu. No a občas okolo šel někdo s cigárem v hubě...
Já to tak také dělám. naplním to nadoraz a ufouknu. Jen ty ruce pak smrdí. Příště si vezmu chirurgické rukavice.
Není dobrý to ani vdechnout, dá se tak i snadno umřít
Kdo by ten smrad vdechoval?
Labužník.
Tak najdou se. Třeba https://jindrichohradecky.denik.cz/nehody/mlady...
Kolo servisuju sám právě proto, abych se na něj mohl spolehnout. A ze stejnýho důvodu ho nedávám do servisu.A když s sebou někde prásknu, tak to není stavem kola... Konec filmu.
Tak v tom případě nechápu, proč pomlouváš to plnění.
Při plnění vyjde plyn asi tak pětkrát levněji než nákup nových kartuší. Navíc si můžeš vzít na cestu vždycky plnou kartuš a ne zbytky v několika. Při plnění prázdnou kartuš dám na chvíli do mrazáku, naplněnou zvážím, aby nebyl přeplněná. Dělali jsme to už kdysi, když se ani kartuše nedaly koupit a vyráběli jsme je z použitých olejových filtrů do auta - a vařiče taky.
Osobně teda plním za "tepla", což sice nenaplní do plna, ale nikdy nepřeleju.
Nahřeju pořádně tu dvoukilovku a naplním to na doraz. Následně upustím.
Kdo má praxi s přelejváním plynu v devadesátkách do auta, pro toho je to brnkačka. Flaška šla na deset minut pod žhavou sprchu a když bylo venku u nuly, jen to zahučelo :-)
Ano není to žádná velká věda, ale pokazit to jde snadno. A psouknuti kartuše v autobusu se komusi povedlo. Zrovna nedávno jsem to někde čet .
I u těch originál kartuší je třeba se podívat na složení plynu.
A něco takového by aj nepomohlo?
http://www.trekshop.cz/varice-kartuse...
kup si to. Pro kikoti dobrý.
Počítej, že jakmile je v kartuši plynu polovina, výkon vařiče se brutálně snižuje, pokud teda nebude venku extra hic (ale uznávám, tuto zkušenost mám z té drahé šroubovací, třeba jsou propichovacíkartuše s vařičem tak chytré, že tu fyziku odrbou...)
Na začátek si rýpnu:
Bohužel tím že chceš "propichovací" musíš s sebou nosit "krabici na bombu" Sice existují i s upínáním na bombu, ale nemám s nimi vlastní zkušenost. Prý jsou citlivé při transportu, nutno mít v pevném pouzdře - ešusu a pod.
Z šroubovacích mohu z vlastních zkušeností odporučit VAR1 (hodnocení 75procent)
a MSR Rocket (tam to vidím zatím ja 95procent, ale mám ho krátce)
Kolegové mají z číny koupované titanové, taktéř na šroubovací kazetu a je to bohužel i u stejného vařiče kus od kusu. (nefunkčí zapalování, problém s těsněním u nového vařiče)
Pokud máš otázky k Varu resp MSR, klidne zodpovím.
Ani nevím, jestli se dá v Čechách koupit, mám od Camping gazu, ale z Chorvatska z Dubrovníku, a skladný opravdu není. Dá se odšroubovat hořák a tím se rozpadne na 3 jakž takž transportovatelné části.
V Čechách používám VAR 2 šroubovací a bomby si plním, i když bez rizika to asi není. Místo ohřátí velké bomby je lepší tu malou strčit na chvíli do mrazáku.
Když je teplo na kolo, tak nemusím řešit složení plynu. A když mrzne, tak strčím bombičku na noc do spacáku. Na uvaření snídaně to stačí.
Na vaření je dobrý Mantis s tím předohřevem plynu. Kartuš je pak hore nohama a plyn nad hladinou funguje jako píst na plynotrysk :-)
Mohu potvrdit. Zrovna ho mám v ruce. :)
Zdá se, že všici rádci mají zastoupení doporučovaných vařičů (jde jim o kšeft). Dřívkáč za 7 popř. za 12 t. - to snad upadli ...
Mrkni na tohle:
https://www.bushcraftshop.cz/1643-varic-gelovy...
to by ti mohlo vyhovovat a díru do šrajtofle ti to taky neudělá
Jak snadné plivnout, že?
Bavím se tvými nepřiměřenými reakcemi.
Děkuji!
To je dobrý. Něco podobnýho je můj Horal, ale k tomu si musím vozit flaštičku s lihem. Taková malá plechovka to je. Ale na nějaké vyvařování to není, na tom uvařím kafe nebo kakao k snídani.
co jsem viděl esbit tak litr vody to vařilo snad 15 minut a spotřeba lihu je větší jak benzínu
Liháč musíš nechat rozhořet, jak se na něj postaví hrnec moc brzo, nehřeje to. Ale když se rozjede, tak úplně světlej namodralej plamen, jak na plynovým šporáku, a litr vody vaří za chvílu. Na liháč nesmíš spěchat.
Co děláš s nevypáleným lihem který zůstane ve vařiči, nebo to vždy tak nějak odhadneš? Na lihovaru už jsem nevařil několik let (oheň je oheň :-) ), ale když, vozím k němu malý trychtýř na slití zbylého lihu zpět do lahve.
Venku ještě nepolíbený ale vypadá slibně. Dá se z něj po uhašení plamene zbytek lihu nalít zpátky do lahvičky a výkon se dá ještě vylepšit turbo nástavcem. Ale ten jsem zatím nevyrobil pouze o něm vím.
Zpočátku jsem to tam nechala a jen zakryla, a ono to vyprchalo :-)
Pak jsem se naučila nalít optimální množství a prostě to nechat dohořet. Na plnou nádržku to uvede do varu litr vody, na hrnek kafe (čtvrt litru), trochu přes čtvrt nádržky (prosichr, to musí vařit), na ohřátí kakaa na půl litru mlíka půl nádržky. Nic jinýho, jak vodu nebo kakao jsem na tom nedělala, takže jinak nevím. To nikdy nebylo na nějak dlouhou dobu, jen na závody, kdy ráno nebylo nikde nic a člověk chtěl posnídat kakao, a pak už jen přes den na kafe, bo u stánků je to nepitelnej hnus.
Zatím jsem nikde nebyla tak, aby se nedalo někde najíst nebo sehnat tatranku či kousek chleba s paštikou. a nikdy na tak dlouho, aby se s tím nedalo vydržet. Kakao ráno je základ, kterej klidně vydrží až do pozdního odpoledne, to piju celej život. Takže během dne někde splašit mlíko na ranní kakao a není co řešit, liháč to ohřeje na správnou teplotu. Liháček je v kastrólku (1/2 litru), zbytek prostoru se vycpe pytlíkama s kakaem a cukrem. No a musíš k tomu vézt tu butelku s lihem. Ale v podstatě jsem nikdy nemusela řešit váhu, jsme jezdili náklaďákem, s prostorem to bylo těžší. Si vem, že v takovým stěhováku
https://modelyrf.webnode.cz/_files/system...
jelo šest koní, deset lidí, krmení pro ty koně na čtyři dny, sedla, deky, kýble... :)
Prostě byl jen problém, že ráno na těch závodištích žádnej servis nebyl a spávalo se běžně v auté nebo u koní. Někteří vyvařovali a vozili bomby a plynovej vařič (ti měli míň koní), mě stačil ten liháč, a pak se mi hodil i na kole na uvaření snídaně a kafe.
Díky, ale myslím že malý trychtýřek dál zůstane ve výbavě záložní lihovarové kuchyně – nic to neváží, krásně se vleze spolu s vařičem i celými rozmontovanými kamny do mého ohněm provoněného kotlíku, a netřeba přemýšlet o dávkování lihu. Mimochodem máš bombastický cestovní kastrůlek. :-)
Kastrůlek je klasika, akorát smalt už není bez poskvrnky. Tento typ pokliček byl úplně dokonalý a je hrozně škoda, že už se to tak nedělá. Držátko na pokličce nikam nepřečuhuje,nezavazí a hrnce se dají štosovat v ledničce na sebe. Kdyby dělali lepší pokličky, tak už jsem si asi dávno pořídila novej :-)
Máš nějakej sofistikovanej model, my jezdili s tímhle
Tohle si nechal vyvinout Wehrmacht :)
To mám na tekutej líh. Velikost průměr 10 a výška 6. Pod tím deklíkem je nádržka na líh a z dvojté stěny pak ďurkama šlehají plameny, to hoří normálně jak šporák, ty plameny jdou tak akorát ke kraji kastrólku :-)
Se to musí nechat rozhořet, než se na to postaví hrnec. Pak to má výhřevný modrý plamen. Jsem tam toho dala jenom trošku, tak už ani nemělo moc co hořet, jinak ty plameny jdou až ke kraji kastrolku...
A dohořívající pevnej líh smrděl jak fras...
Tento vařič má těsný uzávěr, líh není nutno vylévat
https://www.bushcraftshop.cz/2097-esbit-lihovy...
Doporučuji tenhle nástavec, cenu za tyhle „dva plechy“ nekomentuji. Ten vařič se dá koupit i jinde trochu levněji
https://www.bushcraftshop.cz/Skladaci-nastavec...
Já na ten starý vařík používal injekční stříkačku s ventilgumkou – dávkování celkem přesné, když nemáš sklerózu a ze včerejška si pamatuješ kolik lihu jsi spotřeboval
Na trochu čajů lehčí jak plyn
Hm, on ani ten Horal ve své době žádná láce nebyl. Mám od něho i krabičku (se do kastrólku vejde i s tou krabičkou) a je na ní napsáno 23 Kčs. Si nepamatuju přesně, kdy jsem to kupovala, no někdy v osmdesátejch letech asi, tak ono na dnešní peníze je to taky přes dvě stovky.
Hele, oni to ještě mají na skladě i v původních krabičkách! Za krásných 450 Kč, no toto, to nám ta koruna teda hodně klesla...
https://www.bestarmy.cz/varice/varic-lihovy-horal/
...to víš- sviňa inflace!!! Tehdá byl plat v tisících, dnes v desítkách tisíc a úměrně rostou i ceny.Je to nekonečná spirála... :-((
Pak prej, že si maj lidi šetřit. Kulový, ti co maj půjčky,splácí a spořílci ztrácí. Za 40 let z 23 Kčs na krásných 450 Kč, no neber to, takovej úrok ti nikdo nedá, akorát na půjčku u lichváře :-)
Teď všem přidají a rázem budem mít ze stotisíc na účtě jen 70, jak všechno podraží. O víc, jak jim přidají, na to vem jed. Hlavně že zvednou ve státním sektoru platy, aspoň budou vědět koho maj volit, budou mít na splátky hypoték (to jsou ty důvody, proč jim přidávají) a jinak budou mít relativně furt stejně spíš míň.
....však to je vlastně "účel" inflace- stovku přidat na platu a dvě vzít na cenách! Jinak by nemělo smysl zvyšovat platy, důchody a zároveň ceny- spořit se už nevyplácí- lepší bude mít hotovost "ve strožoku" a utrácet...:-(((
Taky sekera byla za dva zlatý (a ostatně topůrko taky tak). A ponocný v Našich furiantech měl roční plat 130 zlatých.
A malej Bobeš si za pětikačku koupil šaty a ještě mu zbylo :-)
A opět fotografie exkluzivně vyčištěného a naleštěného hrnce :-)
Ha ha ha, zasmáli se pochopové.
Děláš si srandu přirovnávat liháč k plyňáku. Liháč je vo ničem i když je chladněji, natož v zimě.
Tak mě nějak došlo, že můj omnifuel má koncovku, která se připojuju k benzínový lahvi zvolenou tak, aby šla našroubovat na plynovou láhev. Takže si koupím podlouhlou nádobu, co se dává k různým letlampám apod. a vyzkouším to. Nejlevnější stojí cca 50,-, sice je to o 20,- víc než za tu baňatou, ale nemusím řešit vařič, takže se to ve finále i vyplatí. Když to budu počítat na desetikoruny :-) A bude to skladnější.
Dřívkáč ne, protože všechno zadehtuje, zasmradí a je otrava ho obsluhovat, navíc když je venku mokro tak to je echtovní opruz.
Liháč nemá žádný výkon a trvá to na něm děsně dlouho.
To už je jednodužší zapálit benzíňak s velkým výkonem. A cena benzínu je defakto zanedbatelná.
Tak jsem omnifuela gůgloval a málem sem spadl z křesla, v Německu necelé 3200 a tady kolem 5000 :-D
a nezapoeň na dvojí kvalitu. Ten německý hoří vyšší teplotou a přitom spaluje o polovinu méně paliva než ten v česku koupený dražší. ;-)
Protože něměeckej chce 100 oktanovej benzín, na 80 oktanovej nehoří.
Případně plynovou čínu s hadičkou.
Ale myslím že mají jen na závitové kartuše.
A pochopitelně... doufat že Ti přijde funkční exemplář.
A kolik bych si pomohl s plyňákem, když ten můj bez lahve váží 340gramů ?
Coleman fyrelite 77g
ten nesedí na zemi, na tomhle se nedá pořádně vařit, protože to je vratký
při smažení a míchání hroznej opruz
Bez problémů na tom vaříme pro 4, vratké to neni
Jen jestli u tebe nebude problém mezi vařičem a zemí...
mam zvážený jen Var1, je to cca 90g
(var2 je těžší - 110g dle netu)
MSR jsem nevážil.
Obojí je vařič co se šroubuje na bombu a stojí na bombě.
Dale se dělají "krabi" kteři stojí na vlastních nožičkách a mají přívod plynu hadičkou
pokud jsou čínské gramy stejné jako české tak je to nastejno (Fire Maple Titanium Stove FMS-117T)
Titanové číny které se šroubují na bombu
mohou mít 25g, opět čínské gramy.
BRS Portable Mini Camping Titanium
No, odečítat umíš :-)
Ke všem je třeba pořítat se zapalovačem no a nesplňují Tvou požadavku levných napichovacích kartuší.
jo a najmenší kartuše se zavitem ma obsah plynu 100g, váží cca 200-210g.(plná)
Už ho mám přes deset let a pořád jede jak divej. Jen je občas potřeba propíchnout trysku, dráťeným kartáčem odrbat ten závit na štelovadle plamene a nožem prošťornout drážku pro benzín.
Jediný, že se tak nějak divně začala tvářit hadička, tak jsem tam dal místo tý opletený normální gumovou na stahovací kroužky a mám pokoj. Za hadičku chtěli snad 800 ! si dělají srandu. A taky jsem vyměnil trysku, protože se čištěním trochu zvětšila a už to začalo čudit. Ale jinak super krám. A to tam pálím jen benzín od pump.
Takže vyřešeno dřív než přišel dotaz:-))
netušil jsem, že to jde i na plyn
...Dřívkáč ne, protože všechno zadehtuje, zasmradí a je otrava ho obsluhovat, navíc když je venku mokro tak to je echtovní opruz.
Liháč nemá žádný výkon a trvá to na něm děsně dlouho....
***********************************
Musím se dřívkáčů trochu zastat, takže budu oponovat – avšak nerozmlouvat :-). Všechny tvé argumenty proti jsou u mne naopak argumenty pro – obalený očouzený ohněm provoněný hrnec, který je radost a zábava obsluhovat. :-)
https://www.kalimera.cz/skladaci_kaminka.html
Dřívkáč že vše začoudí, zadehtuje?
Na važení používám smaltovaný kastrolek. Ten stačí otřít o trávu a je "jako nový".
Nevýhodou je kouř, kterým na sebe upozorňuji, v lese i vůně pálícího se biopaliva.
no a na tom kastrolku i na tý polní kuchyni je vidět, jak není zadehtovaný a očouzený, jak je to všechno čistý, přímo se to leskne :-)
jako sranda, nebo to je myšlený vážně ?
jasně že je to myšleno vážně. Ten dřívkáč a nádobí je určeno k vaření a ne na Výstavu! :-p
no před chvílí tady padaly silný argumenty, jak je nádobí z dřívkáče čistý, přitom je vidět jak je to příšerně zaprasený a zadehtovaný
fakt nechápu některý argumenty
Přesvědčovat tě? Nepřesvědčím.
Zkus to, ať máš zkušenost.
Mám dřívkáč z nerezového zásobníku na příbory.
Když o něm psal Svět outdooru (dovoz z USA či CND) v devadesátkách, chtěl jsem ho vidět.
Otec jednoho z redaktorů, pan Bachtík stvořil přesnou kopii a tu jsem na jakési outdoorové výstavě viděl. Hned mě bylo jasné, že vrtulku dmychadla neudělám. A tak jsem si doma v dílně, souběžně s berounským Condorem, spáchal vařič s externím dmychadlem..
Já do toho foukám přes hadičku vlastní pusou a jde to moc dobře. Zase tolik toho vzduchu to nepotřebuje a stejně se u toho musí sedět a míchat a přikládat.
Něco takového?
Jo jo jo jo :-D Ale ty "výstřihy" si na tom taky udělám, bo další příslušenství není potřeba. Díky za inspiraci :-D
Akorát u toho ještě řeším koupi hliníkového deklu na kotlík, aby mi nepadaly uhlíky na zem.
já pod to dávám ten hliníkový dekl z ešusu. Jako poklička se moc nehodí ale jako miska na uhlíky je fajn. Tohle jsem dělal jako prototyp, bo mě nebavilo furt hlídat ten kříž skládací aby se neztratil. A taky ten přikládací otvor takhle se jeví dost velký na přikládání a zároveň dost vysoko aby nevypadávaly uhlíky. Ideální palivo jsou borovicové šišky.
Tak jsem flexou udělal zarovnání a pilníkem dočištění. Flexa bosch mi po 20letech zdechla, hlavně že až na posledním centimetru :-D
Dole jsem jen vyvrtal po obvodu nade dnem pás děr, abych nemusel mít zespodu nožičky. Ještě něco jako podstavec a vyjedu vařit něco pořádného jako čaj a polívku ze psáčku :-D
Nechápu proč mi obrázek odrotovali o 90° :-(
Ještě si k tomu pořiď hadičku s nastrčenou kovovou koncovkou, kterou budeš moci dovnitř plícemi foukat a přitom se k tomu nebudeš muset ohýbat. To foukání dělá pravé divy.
No, už jsem dostal nabídku něčeho profi úrovně dřívkáče, kdybych selhal jako uživatel :-) Ještě dodám pak fotečku ze zahořování v testu operační způsobilosti :-D
Jak souvisí díry dole po obvodu s nožičkami?
Ten odkapáveč má zespodu díry, které pouští vzduch zespodu a dole po obvodu nade dnem to průduchy nemá. Takže nožičky umožní ventilaci dnovýma dírama. Těma průduchama jsem doufám vyřadil nutnost nožiček.
Viz. porovnání provedení z odkapávečem od orwell_farm.
jsem zvědavý na zkušenost se zahořováním, je to zajímavé řešení, které zvyší stabilitu. Já šel i u minulého cestou šroubovaných nožiček. Ale viděl jsem i řešení podložky s křížem na který je dřívkáč postaven, tím získává potřebný spodní průduch a zároveň je skladnější než řešení s nožičkama.
Tak to potom jo, o těch spodních ďurkách jsem nevěděl. Já měl zpočátku problém opačný – jak se mi oheň v topeništi rozhořel, plameny někdy šplhaly vysoko až nad varný hrnec a nešlo to jednoduše utlumit. Dvířka přikládacího otvoru toto ale úspěšně vyřešila, stačí přivřít zavřít nebo otevřít, a výkon kamen se tím snadno a účinně reguluje.
TO protože máš kamna, tam to jde regulovat dvířky. U tohohle ohňového koše z odkapávače to jde regulovat jen typem paliva. Tím jak přikládáš tak do jisté míry určuješ výšku plamene. Nejraděj vařím na borových šiškách, jsou drobné a hoří klidně a nešlěhají z toho velké plameny a množstvím šišek do jisté míry reguluješ množství tepla. Do jisté míry, protože když ti fouká vítr, tak ti i z těch šišek udělá náhlý přísun většího množství kyslíku docela vysoký plamen.
Ale vozit to na kole - není to monstrum?
na kole vozím skládacího Mourka anebo skládací Lixadu
Masakr !
Why ?
Já snad umřu. Další polní kyche velikosti zadní brašny :-) :-) :-)
To druhé se rozloží a srovná naplocho do malé krabičky. Je to podstatně menší než plyňák.
Ale umřít můžeš úplně klidně :D
Už jsem po smrti.
Amen.
Asi si taky pořídím dehtovací hrnec, abych byl in :-)
chcípni ale předtím zalez někam kde nebudeš smrdět :-)
polní dehtovací kuchyně, mu hehehe, jste tady snad všichni zmagořili ne ?
A zkusil jsi někdy dřívkáč? To je ti strašně zajímavý vařič. Mohl bych ti o něm vyprávět.
to máš marné, dokud o dřívkáči nebudou psát na novinky.cz tak se tomu bude smát dokud neumře, ale ani to umírání mu moc nejde. :-)
Jsem to zkusil, no nechce a nechce.
slíbils, že umřeš a furt nic
Už se dlouho neozval, třeba je konečně po něm. :D
melu z posledního
To už slibuješ dlouho a sliby chyby... :D
Tak jsem to sice "vystříhal", ale to další dočištění by pilníkem za obrovského randálu trvalo dlouho. Máte někdo prosím Vás kovoobráběcí tip?
Mám teda i malý brusný kotouček upínaný do vrtačky, když by to "potichu" nešlo jinak.
jo, nerez je na dobrušování nic moc.
Potřebuješ to jen "odjehlit"?
možnost 1 - hodně jemný pilník, klidně i "jehlový"
hlavně aby byl ostrý. Ideál poznáš podle toho že se dá použít jako pilník na nehty.
(ne aby jsi použil pilníček na nehty, psala by nám sem potom Tvá vdova)
možnost 2 jemný smirkový papír, (od 240 jemnější) chemoprenem nalepený na kousek dřívka, často měnit.
situace 2 - potřebuješ hodně opracovat:
osobně bych použil kotouč s suchým zipem do vrtačky + kotouče drsnost tak 60. opět - často měnit. místa kam se nedostaneš ručně.
Pojedu na těch jehlových pilníkách. Jinak jsem myslel jako "kameninový" brusný kotouček, ale mám i ten "leštící" kotouč na šmirgl. Jestli to zmrším, tak si místo dalšího příborového odkapávače koupím už něco hotového a skládacího :-D
Pak bych řešil třeba dřevoplyňák nebo jednodušší , ale skládací dřívkáč jako 4Heat apod.
Ten 4-Heat je nejspíš řezaný laserem. Má to nesmírně přesně udělané ty zámečky. Hrany jsou kolmé, krásně pasují a nevrklají. Moc jsem to obdivoval a říkal jsem si, že takhle přesně se to ručně ani vystřižením udělat asi nedá.
Ha, první otázku jsem nezodpověděl, ty díry jsem prostřihoval v ose středů těch kulatých dírek, tak potřebuju zbrousit "pásečky" zhruba 4mm vysoké. Na jednu stranu to ničemu nevadí a teoreticky bych mohl jen shodit hrany a výstupky přihnout dovnitř, aby netrčely a třeba neranili ruky při manipulaci.
Jinak ten 4Heat jsem viděl a moje ruky neudělají ani vzdáleně levnou napodobeninu toho :-D A má to mechanicky tepelně odolnou ocel materiálu konstrukce.
tak potom kotouč na suchý zip - prodává se vcelku
taky jse "po dílech"
https://www.uni-max.cz/produkty/brouseni-a...
https://www.uni-max.cz/produkty/brouseni-a...
a k tomu ty smirky 60.
jo a nedržet obrobek rukou, spálíš se...
já to projel rozbrušovačkou a ojehlil brusným kamenem co mám na kosu.
Bych řek´, že tyhle wood stove nejsou dřívkáčem. Od vařiče požadujeme, aby plamen šel jedním směrem.
Tomu, co je na fotu, se u nás (v Česku) říkalo "koksák". Mělo to větší rozměry a sloužilo to k temperování stavby, když hrozily noční mrazíky
Kdysi se něco takovýho dávalo na ulici, aby se měli lidi u čeho za mrazu hřát :-)
To se dělá i dnes, často na stavbách. Primitivní výroba se provede následovně. Veme se barel a krumpáč. Krumpáčem se do barelu dole prokopne požadovaný počet děr, barel se naplní hořlavým stavebním bordelem (papír dřevo) a zapálí.. chvíli to smrdí, než ohoří barva a pak to jen hřeje (a smrdí, když se do toho házej plasty.. )
přesně tak je to všecko na principu ohnivého koše. Třeba v číně se tyhle dřívkové koše používaly už minimálně před 2000 lety v různých velikostech podle velikosti nádoby na nich umístěné. Od velké na vaření kusů čuníka až po malé na kterých se spalovalo dřevěné uhlí a sloužily pouze k temperování místnosti případně k přihřívání jídla aby nevystydlo. Tím, že byly keramické tak se s tím asi moc nikdo netahal.
ohnivý koš, to je hudba budoucnosti, hlavně na kole
:-)
To je britskej originál nebo samo domo?
Můj originál samo domo – viz ten odkaz s popisem. :-)
Úžasné :-) To si udělám!
Aji ten liháč do toho můžu pověsit.
a kolik že tenhle kuchyňský set - vařič a hrnec dohromady váží ?
a jak se na tom smalťáku třeba smaží palačinky, ryba, nebo maso ?
co já vím, tak na smalťáku se pořádně nedá nic udělat bez hromady oleje a to i tak je napytel
používám jedině teflonovej hrnec, protože všechno ostatní se lepí a to jsem viděl a slyšel o ledasčem, ale po vyzkoušení se ukázalo...
doma smalt taky nepoužívám, protože to je středověk, ale nadšenci to určitě vychválí až do nebe, stejně jako single speed na kole, nebo kožený dvoukilový pohory na procházku do lesa :-)
ale samozřejmě na vaření nějakejch kaší , polívek, případně nudlí a podobných blafů to asi stačí :-)
Zřejmě toho moc nenajezdíš, vyvařuješ-li tak, jak píšeš
když sme jeli ve třech na tři týdny, tak se vyplatilo tahat teflonovu pánev a maso dělat na ní, jednak nepřipaluje a druhak maso pro tři lidi vyjde o polovičku levněji než jedna porce v restauraci. Ale faktem je, že sem ssebou měl kuchyň a stan sbalený na extrawheelu. V cizině to má smysl, v Polsku nebo u nás raděj zajdu do restaurace na oběd, stejnak potřebujem doplnit vodu.
zase mám pravdu, ach jo, to je napytel co
No, je mi tě fakt líto. Prostě ses moc ptal a nic nedozvěděl. My se neptali a něco dozvěděli. Takový je život.
Já si totiž myslím, že ani ten nejlehčí a nejvýkonnější vařič, ani ty nejúžasnější ponožky, ani ty netechničtější goretexy, ani teplá koupel v super lehké nafukovací vaně, ani třeba u elektkolařů gigawata pod zadkem..., ti nepomůže, pokud tě ta cykloturistika nebaví, nepřináší ti potěšení, radost, poznání, smíření. Klidně můžeš hromadit super ultra hifi vybavení a nejdražší kola v šopce, bez potěšení je to zmařená investice.
takhle vařit měsíc vkuse každej den a ještě to ráno roztápět kvůli čaji ?
a když začne pořádně pršet a všechno kolem je mokrý ?
nebo nechci bejt vidět, ani cejtit, což je docela často, co pak ?
to by mě teda zajímalo
Nejsu princezna co musí mít 3x denně teplou baštu, stačí večer :-). Rybku nebo maso dám na rošt nebo na otevřený oheň. Když to vypadá na mokrou noc, pár suchých nalámaných klacíků na rozhoření v brašně vždycky fungovalo dobře. A protože obvykle spím v místech kde široko daleko nikde nikdo, obava z prozrazení kouřem nehrozí.
Nevnucuju, nenabízím, každý si musí vybrat a odzkoušet to svoje :-).
Jen doufám, že si, když už ses rozhodl stát vrahem, každou z těch bytostí humánně a rychle usmrtil, a nepekl si je zaživa.
a ještě si to fotí.....
Ten rošt až nápadně připomíná mřížku z 12" peckového ventilátoru
Má jen 20cm průměr :-)
https://www.ebay.co.uk/itm/Metal-PC-Computer...
Samozřejmě je to mimo téma, ale nedá mi to :-)
Pro případ, že by mě přepadla touha na cestě něco vařit, beru sebou zapalovač. A pokud nezapomenu, tak pár kostek nějakého podpalovače.
A když to na mě přijde, udělám normální ohníček miniaturních rozměrů. Nad ním ohřeju, co zrovna mám.
Taky s oblibou kupuji po cestě konzervy a ty pak dávám do ohně. Je to fajn, když je venku zima a deštivo, nebo rovnou mráz.
Když je oheň poněkud nestabilní, tak konzervy ani neotevírám a spoléhám se na to, že odhadnu čas. Asi tak ve třetině případů to končí detonací. Možná to znáte - lupnutí a za 3 s výbuch. :-)
Přítelkyně by mohla vyprávět.
Ale pokud to vyjde, je to dokonalý kulinářský zážitek.
A do prázdné plechovky potom voda a čínská polévka. Lahůdka. :-)
Ty nemáš ty turistický konzervy s držátkem? (ty co tak bunzírujou a není nich šoulet, protože jsou made in Germany)
Ohnišťátko na kamenech je super, když to jde. Někdy ale žádné kameny široko daleko, a pokud je podloží chytlavé (třeba kořeny stromů v lese), potom kamna ideální. Nebo když je málo topiva po okolí – poměr výkon/spotřeba je u kamen mnohem příznivější než u otevřeného ohně. Další plus – pokud jsi náhodou blízko možného výskytu orgána kterého přiláká kouř, pak kamna ledy lámou. :-)
Tak jsem si teď schválně tu cestovní kuchyň proměřil a provážil:
-----------------------------------------------
407g – komplet kamna (topeniště, podstavec, šrouby, plotny)
122g – lihovar, závěs, trychtýř
275g – kastrol s poklicí
-----------------------------------------------
Všechno na vaření (celá kamna, lihovar, trychtýř, příbor, sirky a pár čajů) se po rozložení pohodlně vleze do varného kastrólu. Poklice je otočená uchem dovnitř takže ucho netrčí – trochu trčí akorát ucha hrnce po stranách.
Když nevezu lihovar, potom celá kuchyň má jen nějakých 800g. U mě dobrý. :-)
Hustýýýýý :o)))
Tohle zelezarstvi sebou vozis na cundry ??
Někdo vozí solární panely, elektrocentrálu, 3 nabíječky, 4 baterie, rozdvojky, roztrojky,…., mně v noci pod skalou ke štěstí stačí jen pohled do praskajících kamen. :-)
A navrch se vyspíš na další den, protože si nemusíš nastavovat budíka, abys vyměnil třetí za čtvrtou baterku v nabíječce:-))
Hm. mně to přijde prudce funkční. Já bych to teda občas odrbala pískem, ale zas je pravdou, že stačí, když je umytej hrnec zevnitř, stejně se to hned zas začadí.
A je vidět, že to do toho hrnce strká zabalený, bo tam vyčuhují pytlíky na uších od kamínek :-)
PS: ale to prkno si s sebou nevozíš.
Funkční to je. Já osobně bych to taky tu a tam trochu odrbala, už jen kvůli tomu, aby nánosy nebránily přístupu tepla.
Tak jsem dal na rady zkušených kuchtiček a s těžkým srdcem trochu těch přípeků z kastrolu odrbal, a hned je hrnec o 10% lehčí – zchudnul z 275 na 247g. 28g dole – to je celá půlka tatranky (!) – gramšpión by zaplesal. :-)
:-) :-)
To mě nenapadlo. Ani to teplo, ani ta váha.
No jo, ale teď už to z toho nebude tak chutnat :-)
Odrbal to zvenčí, ne zevnitř :o)))
To nevadí, jí se i očima.
Však právě, teď to bude mít jak kdyby jedl z porcelánu :-)
klobouk dolů, máš to pěkně spasované, aby se to do sebe vlezlo. K tomu sem zatím nedorazil bo tím, že jedem ve třech tak mám stejnak jednu brašňu na kuchyň a na jídlo takže na váhu to je stejné akkorát to není takhle složitelné. Budu muset jít do sebe a dotáhnout i ladnost nejen funkčnost. :-p
Hele, kdybysme byli na divokým západě, tak to pochopím, ale v dnešní době ?
Tak tam, kde on jezdí, ještě cikáni kočujou :-)
Tam spíš ještě nezačali...
Cigány tam sežrali domorodci.
No, tuhle nám koupila Soňa, když jsem před 15ti lety jel na velkou cestu s dcerou, z Kremsu do Melku.
Hned první večer jsme přišli na to, že nám ten vařič nepůjde našroubovat.
Jak to nakonec dopadlo se možná dozvíš, až založíš další téma k hovnu
Tak opět jako vždy štamgasti fóra, co sice poradit k danému tématu neumí, protože nemají konkrétní zkušenosti, ale protože mají plno jiných zkušeností, tak je začnou opět vnucovat.
- kdych se chtěl každý den udit a smradit u ohně tak to asi dělám, jenže já nemám zájem o středověk a proto používám moderní typ vaření
- když si chci něco opéct nebo ugrilovat na ohni, tak si ten oheň udělám, ale nebudu to provozovat každý den, hlavně ne za mokra, protože to pro mě nemá smysl
to má tak smysl pro sváteční jezdce, kteří si vyrazí na pár dní za pěkného počasí a chtějí si připadat jako praví zálesáci, pro ně jsou určené tyhle dehtovací vařiče na dřevo a další nesmysly :-)
A na závěr mého elaborátu k vašim naleštěným a krásně vyčištěným hrncům a vařičům, o kterých tak básníte a rozplýváte se nad nimi v zajetí středověku. Máte trochu soudnosti nebo jste fakt úplně mimo ? Vždyť i slepej ví a vidí jak vypadá hrnec po pár dnech vaření nad ohněm. Nemluvě o vařiči na dřevo. A hlavně, když tam budete přikládat mokrý dřevo během dešivýho počasí.
A taky by mě zajímalo, kde mám vozit to suchý dřevo, které tak vehementně propagujete, když mám už takhle se nemůžu vejít s věcma a to mám všechno docela malý a lehký. Ty jo, vozit suchý dřevo na kole, to je fakt psycho !
a všici okolo jsou blázni jen ty jsi letadlo.
no co se týká vaření,tak to tak evidentně bude, protože to co tady předvádíte za super vymoženosti je proti zdravýmu rozumu
dřívkáče, vaření uzavřený konzervy a pod. liháče, co vaří jako plyn a další kraviny
Já vím, že radu nepotřebuješ. Ostatně jako protřelý profík, bys měl školit ty nás.
Nicméně, jednu radu ti dám a zadarmo.
Pokud jedeš stovky a tisíce kilometrů za tajgou, abys ji viděl na vlastní voči, zakusil na vlastní kůži..., a pak ti nevoní ohýnek z v tajze nasbíraného klestí, tak raději nikam nejezdi.
Pokud jedeš stovky a tisíce kilometrů, abys na vlastní voči viděl a zakusil to krásnou řeku, a přitom se bojíš ji bosou nohou přebrodit a umýt se v ní, protože, potvora, kdo by to čekal, je studená, tak nikam nejezdi.
Ušetříš si ne málo ne malých zklamání.
Dobrodružství v luxusu se dá pořídit levněji. Zajeď si do mega supermarketu s mega super kinem, kup si lístek na mega super dobrodružný film, mega krabici popkornu a mega velkou kolu.
Užiješ si to, a ani složky IZS nemusí zbytečně vyjíždět, pokud ti dojde šťáva do tvého ultra vařiče a ty si nebudeš moci ohřát vodu na mytí:-))
Dobrej nápad, díky.
Rádo se stalo:-))
Nejlepší je kino Osvěta. Tam se jednoho dne zrodil Brouk Pytlík.
…takhle vařit měsíc vkuse každej den a ještě to ráno roztápět kvůli čaji ?
a když začne pořádně pršet a všechno kolem je mokrý ?
nebo nechci bejt vidět, ani cejtit, což je docela často, co pak ?
to by mě teda zajímalo…
…A taky by mě zajímalo, kde mám vozit to suchý dřevo, které tak vehementně propagujete, když mám už takhle se nemůžu vejít s věcma a to mám všechno docela malý a lehký…
---------------------------
‘‘Tak opět jako vždy štamgasti fóra, co sice poradit k danému tématu neumí, protože nemají konkrétní zkušenosti, ale protože mají plno jiných zkušeností, tak je začnou opět vnucovat.‘‘
********************************************
Tak proč se na to ptáš když tě to nezajímá? :-)
Rád poradím i s topivem – když jsi taký zvídavý. :-)
No počkej, ale to máš aji na vytápění ložnice. Tady se baví jen o vaření.
Přesně – jak to víš? Tohle byl odvoz dříví na vytápění ložnice do chajdy kde není moc otopu po okolí :-).
Jinak kamna jsou úsporná, na uvaření stačí pár suchých nalámaných klacíků co se snadno vlezou buď přímo do brašny nebo pod pláštěnku navrch.
tohle je můj sen, vláčet se s naloženým kolem dřeva, dávam palec nahoru :-)
nevím nevím esli ti to dřevo bude k něčemu u radiátoru.
Vtip toho dřívkáče je v tom, že je podstatně lehčí a menší, než ty plynové a přitom to na rozdíl od liháče vaří. Ešus z dřívkáče musíš balit do obalu. Dřívkáč složíš do krabičky. Palivo najdeš večer s jednou igelitovou taškou a stačí ti i na ráno. Za to, že nedokážeš zapálit mokré dříví si můžeš čistě sám vlastní nemohoucností.
Kup si ten svůj skvělý vařič na napichovací kartuš a jeď s ním na ten Island, nebo rovnou do ...
jo tak zrovna na islandu by se dřívkáč fakt hodil, tam je dřevo všude, čím dál tím lepší
a mimochodem, zkusil jste někdo ten dřívkáč zvážit a porovnat to s lehkým plyňákem ? možná se budete divot, čeho se doberete
Zkusil, u toho dřívkáče není ta pitomá veliká a těžká kartuš s plynem. A velikostně ten složený dřívkáč také nemá konkurenci. Píšu o tom z Bushcraftu, ne o těch vyrobených podomácku, na které myslíte vy. Když není dřevo, dají se tam pálit třeba i lišejníky. Jen to pak nemá výhřevnost jako borové šišky.
Je pravda, že plápolající plamínky a vůně ohně má své kouzlo. Pokud ale potřebuješ týden a víc po celodenním šlapání jen uvařit něco teplýho, výživnýho do žaludku a zaujat vodorovnou polohu, nemá plyňák co do rychlosti, pohotovosti a skladnosti konkurenci (a vejde se i s kartuší, zapalovačem a skl. lžící do kastrůlku).
Takže máme 67 přízpěvků a evidentně řádná rada k věci. No jako vždy.
Vůbec netuším, proč po evidentně špatných zkušenostech opakovaně a zatvrzele lezeš mezi diletanty a amatéry na tuhle bezvýznamnou tlachárnu.
Zkus https://www.mimibazar.cz/navody.php , tam obvykle vědí všechno a jdou rovnou k věci. Budeš mezi svýma a nebudeš se tu trápit.
Ty si myslíš, že je na úrovni laktačních psychóz? Nebude to na něj už moc odborné fórum?:)))
ono je to spíš naopak, protože ty diletanti lezou do témat kde nemají co dělat
mrkni se schválně na název tématu rozumbrado
Jsem moc ráda, žes toto téma vytáhl na povrch. Sezona se blíží a rady a návody všech, co se zapojili, mě zaujaly.
Nejsi ty nakonec dealer toho venzedveřního vybavení?
"můžeš na mne křičet, ale může se Ti stát, že nebudeš mít křičet na koho"
Snažil jsem se Ti odpovědět k věci, nicméně vlastní zkušenost s napichovacími kartušemi nemám- znám jenom půlkilovou (+ bomba) hrůzu z Lidlu, která opravdu nemá s bikepackingem který provozuješ nic společného.
Proto jsem Ti psal jsem o šroubovacích kartuších
Pokud si nepřeješ mít mé příspěvky ve vláknu, jako zakladatel vlákna je můžeš smazat- budu to respektovat. Ideální je pod smazaný pžíspěvek napsat jeden řádek typu "prosím o šroubovacích kartuších ne" - to pochopí i uživatel mé inteligence.
Díky.
Možná hledáš řešení které prostě neexistuje. Propichovací kartuše tady nejsou in a i Camping gas tyto vařiče v Čechách z nabídky stáhnul. Psal jsem o Chorvatsku, tam je v nabídce má, protože tam šroubovací kartuše ke koupi prostě nejsou (a nebo jsem špatně hledal). Ale propichovacích tam je dost, stejně jako v Černé Hoře. A když už jsem neměl plyn, tak jsem si musel koupit i vařič. Ale není ani malý, ani lehký, ani skladný. Navíc v propichovací kartuši je 100% butan, takže za nízkých teplot bude špatně zplynovat.
Potřeba ta propichovací redukce na závit.
Jestli myslíš tu výše zobrazenou redukci na závit, tak to není propichovací, ale redukce na laciné plynové vysoké kartuše(200gr?) s vývodem jako u aerosolů(např. lak na vlasy ap). Před nasazením se na redukci našroubuje vařič a pak se nasadí na kartuši, protože je to jen redukce bez ventilu.Na propich. kartuši by jednak neměla jak držet, druhak nemá jehlu na propíchnutí a utěsnění...:-(
Ale zrovna o těchto kartuších Z.Z podle mně psal.
Tyhle vyskoky kartuse od Campingazu se davaji do tech stolnich dvouplotynkovych campingovych varicu pro lidi co travi dovolenou pod stanem v kempu nekde u rybnika. To pro nase potreby neni vubec urceno.
Já ji vozím jako skladnou rezervu na delší cesty spolu s nízkou 250-ti gr. Při použití redukce a skládacích širokých nožiček(jistících stabilitu "na stojato") a troše opatrnosti převrhnutí nehrozí....
Přízpěvků?
Ty jsi chtěl o "Lehkém vařiči na propichovací kartuše" zpívat?
To jsi zvolil špatné forum. Obrať se na Facebook (https://cs-cz.facebook.com/), tam jsou géniové na všechno, tam ti poraděj´ ...
Maly skladny varic na napichovaci kartuse neexistuje, jestli tomu neveris tak dal hledej, ale hledalo uz spoustu lidi pred tebou a nic nenasli.
Takze kup normalni varic na sroubovaci kartusi podle tveho gusta, a k tomu si jeste porid skladaci redukci na propichovaci kartuse od firmy Edelrid.
Jo a jeste dodam, ze ta redukce vazi 140g, a slozena nezabere moc mista. Nejmensi titanovej pynovej varic ma cca 25g. To jen abys mel srovnani s tim ostatnim co se zde objevilo.
nejlehčí hořák pro napichovací bomby co mám doma váží 290g bez bomby.bomba malá napichovací 290g.Camping gaz.Drátěné packy kolem bomby kus plechu nahoře a hořák. celkem580g
Šroubovací hořák váží 90g. a 3x!větší bomba 450g.celkem 540g
Jak vidíš,lehký napichovací neexistuje, protože konstrukčně musí pevně obepínat bombu i zespodu.
Ale tohle on slyšet nechtěl, jseš mimo! :-))
...se vám divím, že jste zase skočili "na špek". Což jste se nepoučili z jeho recesních témat o sedle, ponožkách, neprom. pytli, teď vařič- čekám ještě spacák, stan, boty a kdoví co ještě. Prostě potřeba diskuse- ne rady...;-)
Však já se bavím ;-)
no aby ses nebavil, 100 přízpěvků, z toho celkem 4 k věci :-) a řešení opět neexistuje
Mnóóó- myslím, že při tvých požadavcích a nárocích ani nemůže. Na propichovací kartuše bude vařič vždy těžší- upevnění a utěsnění je proti závitu složitější a tím pádem "nabere" na váze, což si TU většina uvědomuje. Propichovací kartuše jsou právě proto lacinější(protože jsou určeny pro občasné vaření na jednom místě, kdy se nevyplatí 2kg plyn. bomba)- jakmile vařič nasadíš, už ho musíš vozit nasazený- je neskladný a vzniká nebezpečí(při špatném uložení)úniku plynu.
Já jsem napichovací vařič koupil za 8€ (+2€ karuše) na Sicílii, protože jaksi nebyly šroubovací bomby. Konstrukce podobná – kolem té kartuše TĚŽKÝ plastový „držák“ bomby. Tohle moc odlehčit NEPUJDE ani u jiných výrobců, i Lidl to prodával.
Já z něj doma odmontoval hořák a místo něj tam strčil trochu upravenou redukci VAR na 2kg bombu.
Mohu tedy do letadla vzít VAR a redukci na napichovací kartuši. Ale v praxi to od té doby leží doma v regále…kdo by se s tím neskladným těžkým krámem tahal.
no tak na tohle jsem se na začátku ptal
jestliže nic lehkýho neexistuje, tak nebudu řešit napichávací kartuče a tečka
je to jednoduchý ne, psát konečně něco k tématu
na ty dva dny si vezmu 200gr pevnýho lihu - ( 12 kostek a na tom uvařím pohodlně 4l vody i když je venku sychravo a jde to k nule), dva čaje denně a ještě si můžu zalejt něco instantního, kdyby se mi nechtělo dělat oheň a vyřešeno
určitě to je mnohem rozumnější, než dehtovat hrnec na ohni a pít uzenej čaj, 3x fuj !
Úplnej Kolumbus :-) :-)
To už raději malou šroubovací kartusi a vařič. Komfort úplně jinde váha podobná a cena lepší
Ale Prd, kup si Var2 a nějaký malý, střední a velký kartuše s připojovacím závitem 7/16".. těch cca +30 kaček oproti propichovačce tě snad nezabije. Můžeš si to objednat v Alze s dodáním až pod rypák.
Já mám Var a starej Campingaz a jsem spokojenej s obojím (když jedu někam, daleko na dlouho a nechce se mi brát moc kartuší - balím tak jednu - a vím, že budu muset kupovat a nevím coo je v místě, vemu oba).
PS k Varu existuje i redukce na 2kilovou bombu...
Já mám také VAR,vařím večer těstoviny s vývarem a ráno čaj- 250-ti gr kartuš mi v pohodě vydrží 3 týdny až měsíc. Myslím, že tak 1/10 plynu unikne při na/odšroubování, i když to mám nacvičený dlouhou praxí. I tak se to vyplatí na pohodlí a rychlosti...
Ja se priznam, ze porad nechapu co presne jako chces? Jestli tomu rozumim spravne, nechces jezdit s nosicem a brasnama, chces jezdit na lehko jako bikepacking, ale to predpoklada absolutni minimalizaci, vsechny kramy co jsou zbytne nechat doma, a veci ktere beres tak co nejmensi a nejlehci, jinak se v terenu s kolem nadres jako kun. Sedlo Brooks uz je pro tebe moc tezky, ale chces vak pod riditka 25l, smesne lehkej ale zaroven neuveritelne odolny - to jsou vlastnosti ktere jdou proti sobe. Benzinak, rybarsky pruty, tepla sprcha kazdy den.... nevim no, asi budes hodne prekvapenej az vyjedes.
on sice nikdy nevyjede ale zase o tom bude moct dlouze vykládat, jsa poučen z praktických a těžce nabytých zkušeností místních cyklonadšenců.
Přece "štěstí přeje připraveným" :o)))
...když jsem prošel všechny (zatím) jeho otázky, tak mi z toho vyplynula jen potřeba diskutovat a hledat nemožný řešení- nakonec si vždy odpoví sám!
;-)
V sobotu projížďka, jede se ke Slavonicím na bunkry. Takže další drsná exped-y-ce před náma.
To je přece v Kanadě, to bude drsnota sama. Jo a ve Slavonicích na náměstí je spousta dobrých hospod s úžasným výhledem ze zahrádek. Tak si tu drsnost užij :D
Kanada hele, to mi nedošlo. Takže jedeme do drsný Kanady, medvědi, vlci, všude lesy, no paráda !
...odpoledne mají být bouřky z tepla a ochlazení- počítej s tím a přibal čepici a druhé rukavice!!!
A hlavně pozor na klíšťata.. takový útočný rozzuřený klíště je horší než nasranej grizzly.
Přes neoprén se na něj nedosdanou a i kdyby, už si někdy chytil klíště v obejváku?
Áno chytil, přinesl ho na kožichu náš kocour už v desítkách exemplářů :-D
To jsou klíšťata kočičí, ty na lidi nejdou...
Pouštíš kočky ven bez neoprénu?
A ty pouštíš kočky v neoprénu?
Beru ssebou velkýho psa, protože se bojím medvědů a vlků. Navíc je to živá konzerva a možná se bude i hodit, v divočině, až mi dojdou zásoby na tejden, který vezu ssebou :-)
Bobikáááá:-))
https://www.youtube.com/watch?v=7MMS0-_6Ayc
To je kvalita.
Základem je grilovat psa i s chlupama, protože je maso potom takový křehčí a lahodnější. U kočky to le neplatí, tam to maso získává z chlupů takovou divnou příchuť. Proto vozím raději psi. Navíc kočky utíkají a musí se táhnout na provaze a to je námaha navíc.
Po pravdě, mně je celkem jedno, zda si vezmeš psa nebo kočku. Každopádně zvíře musí být dostatečně psychicky odolné a trpělivé.
Dumat s tebou několik dní, zda ho sníš, jestli je lepší na česneku nebo na rozmarýnu, grilované nebo vařené na plynu, či snad na benzínu, v rukavicích nebo palčácích......to bys mohl být taky zakousnut dříve, než bys to celé promyslel.
Náčelník: Pánové, hrozí nám smrt hlady. Přemýšlel jsem o tom celou noc a nevidím jiné východisko. Navrhuju sníst psy. (…)
Fryštenský: Co to tady blábolíte, vy snad máte vidiny, nebo co, kde vidíte jaký psy? Už je to tady, zešíleli, pánové, vzpamatujte se, my žádné psy nemáme! Vy jste původně chtěli vzít psy, ale já jsem vám to rozmluvil. Ještě jsem říkal, vzpomeňte si, vemte rači silnýho chlapa jako jsem já, ty sáně utáhne a ještě zastane jinou práci, může na příklad naštípat dříví. (…) Jo, kdybychom ty psy měli, to bych rozuměl, že by se daly sníst. Já už psa jed, to není špatný maso… No ale když máte místo psů mě!… Náčelníku, cos to navrhoval?
Náčelník: Sníst psy…
Fryštenský: I když je nemáme?
Náčelník: I když je nemáme…
Fryštenský: Vy všichni jak jste, tomu rozumíte? Já teda ne…
Učitel: Ono je to možná lepší? Varle… (…)
Fryštenský: Ale teď mě něco napadlo… Taková hloupost, možná že se vás to dotkne… Ale ono to vypadá… Můžu to říct? No, když vy jako říkáte, že chcete sníst psy, a žádný psy tady nejsou… jestli vy tím nemyslíte… Neurazíte se… vono to totiž vypadá, jako kdybyste chtěli sníst mě! Že jo!
Náčelník: No jo…
Fryštenský: Nezlobíte se na mě, že sem to řek?!
Lékárník: To víš že ne, kdo by se na tebe zlobil v takové chvíli…
...když jsem prošel všechny (zatím) jeho otázky, tak mi z toho vyplynula jen potřeba diskutovat a hledat nemožný řešení- nakonec si vždy odpoví sám!
;-)
Ano, ale až poté, co se přesvědčm, že nic lepšího neexistuje. Samozřejmě, ve vyjímečných případech se nechám inspirovat chytráky a zamyslím se, co to za blbost opět vymysleli.
1. místo - vyhrává středověká dehtovací kuchyně na dřevo se smaltovaným hrncem
2. místo - sandály s ponožkama do ledové vody a studeného bláta
3. místo - brašny na přední vidlici a baťoh na zádech
Měl by sis zde (NaKole) dát pauzu. Vtipnost jsi promrhalal, zůstává trapnost
Doufej, že za týden (měsíc, rok) to bude lepší
Potrefená husa se ozve jako první :-)
A že to říkáš zrovna ty :-)
když už si vyhlásil výsledky tak zveřejni i ceny co výherci dostanou. Ne že to sežereš sám, jako ostatně vždycky.
Ocenění potěšilo, zvlášť od tak zcestovalého odborníka :-), nicméně moje kamna už jedno prvenství a hlavní výhru získaly – 13 roků zpátky. :-)
Když jsme u toho vaření, šparglová polívčička zahřeje a žaludek pohladí, lhostejno esli vaříš na plynu nebo lihu.
Chce to čerstvej špargl, než ty dojedeš na Ísland, budou ho tam díky klimatické změně pěstovat. Tak jen zastavíš u pole, a nadloubáš.
Sundej ale nepromokavé návleky, uprasil bys je
Ono se řekne, čerstvý špargl, ale který vybrat zrovna na polívku?
babo raď, ten zelenej asi ne
Ještě že u nás takový výběr není. To bych asi dneska k obědu tu šparglovou polívku nestihla.
Ale byla výborná...
A tím by si mi udělala celkem velkou radost :-)
Ty si ale u nás na obědě nebyl!!!
Na pohlazení žaludku nemusí být nutně polívka. Takové kafe ke snídani spolu s meetbrötchen taky udělá svoje.
Kafe!?
Ale to, podle posledních výzkumů, organizmu škodí/neškodí (dle konzumenta)!
Kafe, to je základní motor veškeré vědy a vývoje. :)
Přesněji řečeno: 10 % geniality + 90 % kofein.
kafe, již podle dávných a nezávislých výzkumů je zdravější než čaj:
http://www.cesky-dialog.net/clanek/8145-okenko...
Kafe určitě, jenže to se dělá z čekankového kořene a praženého žita (obch. název Melta, popř. Vitakáva)
Fuj, to jsi tedy klesl pěkně hluboko. Vždyť se dělají dekofeinované zrnkové kávy, nemusíš přece pít tyhle válečné hrůzy.
Z žita se dělá dobrá kořalka, ječmene pivo a ne špatná náhrada kafe :)
To vypadá jako syrové maso. Co to má prosím Tě v receptu?
Jo, myslím, že je to syrové. Když jsem to poprvé před lety dostal ke snídani, bohatě zasypané pepřem a syrovou cibulí, odmítl jsem a myslel si něco o Wagnerovských bohatýrech. Ale časem jsem to zařadil do svého jídelníčku.
Ale není mettwurst jako mettwurst, dost se to liší krajově.
Blefka nemusí být vždy šparglová, ale vždy musí být hustá
co to je špargl ?
už podle názvu se mi začíná dělat nějak divně od žaludku :-)
Chřest lékařský (Asparagus officinalis), lidově též „špargl“, je druh jednoděložné rostliny z čeledi chřestovité (Asparagaceae). V některých starších taxonomických systémech byl řazen do čeledi liliovité v širším pojetí (Liliaceae s.l.).
proč mu to říkáš? On to přece všechno dávno ví a dvakrát líp než ty ;-)
A kdybys tušil, že je to asparágus, co se dává mrtvým do věnců, tak se ještě přitíží:-))
Spargel - to je německy nebo slangově.
Česky se to jmenuje "chřest".
Oblíbená sezóní zelenina v tomto období (už končí). Němci i Francouzi toho snědí tuny, v různých úpravách. Já mám nejraději vídeňský řízek ze šparglem, když je řízek velký, na špargl už nedojde :-)
Už aby byl ten "Spargelzeit" v prdeli
Táta to pěstuje na zahrádce jako okrasu.. tedy to co mu nesežeru :)
Můj táta to měl taky, dával to do kytic místo toho asparagusu, byl estét
Tvrdíš, že cestuješ a neznáš špargl.. hele necestuješ prstem po mapě?
Pozoruhodná neznalost....
Ignoruje ho, je to buržoazní jídlo.
Fuj, buržoazní jídlo, tak proto to nejím. Nejsem zpátečník a přežitky kapitalizmu neuznávám.
Troubo to se žralo už i ve starým Egyptě, kdy o nějakým kapitalismu neměli ani tucha, že někdy bude...
Tím hůř, takove faraön byl despota, to je eště horší než vyžranej a prohnilej imperijalista.
na prst na mapě mu už chybí prsty. Cestuje s jedním prstem v nose a s druhým prstem v prdeli. ;-)
Hele orwele, není dobrý si myslet, že to co děláš běžně ty, dělají i druzí. Tobě se třeba líbí prsty v zadku, fuj, seš teda pěknej prasák a je mi z tebe fakt špatně. A pak když si je ještě strkáš do nosu, to je fakt nechutný. Blééé.
tvoje představivost je úžasná, ještě chvilku pokračuj a začneš téma gumová rukavice = dobrý společník na osamělé večery na cestách.
Jestli k tomu používáš gumovou rukavici, tak to je potom v pohodě :-)
Máš zkušenosti a to se cení...
bych se bez gumových rukavic nevydal ani na cestu do práce. Pokud nepoužíváš gumové rukavice pak jsi pouhý teoretik. Což když tak čtu tvé výrony je evidentní.
Já to chápu, když to na tebe dolehne, tak se neovládáš. Sice je to teda ohavný, ale ty za to nemůžeš. Jsi vlastně takovej chudák postiženej.
vidím, že pro tebe gumové rukavice jsou synonem sexuálních prožitků. Jejich použití je mnohem mnohem rozmanitější. Jenže pro teoretika je to jako perly svini házet.
Na co hned nemyslíš :-)
Já teda preferuju kleště a letlampu :-)
kleště a letlampu? my to máme jen klíšťata. Vida vida co se všechno člověk dozví na cyklistickém foru.
Tak mně napadlo, už jste někdy zkusili šťourání v nose rukou v libovolné rukavici? Drobet to nejde... :-D
Co v letních cyklistických, ať jsme tématičtí :-)
V chirurgické to jde dobře.
Myslím celoprsťáky né cyklistické půlprsťáky a v těch chirurgických rukavicích jde v nose "seškrábnot" holuba? Chirurgické čištění nosu :-D
orwel je evidentně zkušený holůbář :-)
Omylem jsem na cestách koupil propichovací kartuši (tuším to bylo v Opavě), účet od toho samozřejmě nemám a i kdyby, do Opavy nebo kam to kvůli tomu nepojedu.
Takže kdyby někdo chtěl, tak za pivo dvě :) věnuji. Předání třeba na podzimním srazu..
Ten břeclavský Kanec je samoser nebo ho lze pít bez následků?
Koupil jsem ho v Žebráku, tak abych věděl, jak blízko oné místnosti ho mám koštovat ...
Konečně, již třetí, příspěvek k tématu. Dobrýýýý.
Ty umíš do tří? To je úžasné :D
Do tří umí každej.
Do tří umí každej.
To tvrdíš a pak to napíšeš jen dvakrát? To není moc přesvědčivé :))
Do tří umí každej !!!
Do tří umí každej !!!
Do tří umí každej !!!
Do tří umí každej !!!
Jdu spát, tak dobrou milé děti :-)
...konečně rozumná řeč!!!
Nemáte někdo, prosím, tip na turistický vařič s uzavřeným ohněm?
V současných suchách platí zákaz vaření na vařičích s otevřeným ohněm. Nechtěl bych platit pokutu ...
Tak asi řešení cyklo-poustevníka, některé benzíňáky armádních nebo alpských konstrukcí a z plyňáků ty 3-sezónní varné systémy typu JetBol.
Něco takového z benzíňáků.
Hmmm, jenže to má plamen, tedy otevřený oheň.
Bych si představoval cosi jako plynový (tmavý) infrazářič, kde je plamnen v trubce/trubkách) a vyzařuje teplo, cca 450°C.
Kdysi se dělal turistický vařič s katalytickým spalováním. Neměl plamen a prý nebyl vůbec citlivý na vítr. Ale jinak se asi moc neuchytil, na trhu byl jen několik let. Výrobce si bohužel nepamatuju
A něco takového?
https://www.4camping.cz/p/varic-msr-windburner...
To vypadá pěkně, jen bych zalitoval absenci plynového předehřevu pro lepší využití v zimních podmínkách.
A musí to být nějaká novější konstrukce, nepamatuju to z dřívějška.
A což něco takovéhoto?
https://insteading.com/blog/solar-cooker/
Do 20 let bude stejně ze střední Evropy rozžhavená suchá poušť, se 40C od jara do podzimu, takže by to mohlo fungovat docela dobře – tedy bude-li mít v té výhni ještě vůbec někdo chuť na teplou baštu :-(. Já loni během horkého červnového týdne na kole po Walesu neměl na vaření ani pomyšlení.
Die Juli-Mitteltemperaturen der vergangenen zehn Jahre liegen mit einer Ausnahme alle über dem langjährigen Mittel von 16,9 Grad. Dieser Durchschnittswert bezieht sich auf die Referenzperiode 1961 bis 1990 (Quelle: DWD).
Mitteltemperatur Abweichung*
Juli 2018 20,2 Grad +3,3 Grad
Juli 2017 18,1 Grad +1,2 Grad
Juli 2016 18,6 Grad +1,7 Grad
Juli 2015 19,5 Grad +2,6 Grad
Juli 2014 19,2 Grad +2,3 Grad
Juli 2013 19,5 Grad +2,6 Grad
Juli 2012 17,4 Grad +0,5 Grad
Juli 2011 16,1 Grad -0,8 Grad
Juli 2010 20,2 Grad +3,3 Grad
Juli 2009 18,0 Grad +1,1 Grad
* vom langjährigen Mittel (16,9 Grad)
Od Pyrenejí na jih se v létě vůbec nevaří, to je všeobecně známo :-)
Jinak,co pamatuju, vždycky se říkalo, že taková vedra/zimu/deště /vychřice/sucha, atd. jsme ještě nezažili, a to pamatuji takových 50 let zpátky.
Naměřená data, jak Petr ukazuje, nám naznačují, že naše paměť je prostě chatrná.
Vařič nezahazuj, kamna neprodávej.
Nevím o jakých datech hovoříš, ale ta Petrova ukazují (alespoň tedy mně), o kolik 9 z 10 posledních červenců bylo teplejších než červencový průměr mezi 1961 – 1990. Sice neuvádí kde, ale nejspíš to bude asi Evropa.
Nejspíš Německo. (Ono to ve zdrojovém článku také není, ale odhaduji to z kontextu.)
Já to nechtěl tak konkretizovat, ono podobný trend budou mít určitě i data z širšího okolí Německa.
No, třeba data od nás, z Klementína.
Prostě paměť selhává, "extrémní" teplotyy se tu vyskytovaly v minulosti často.
Máme problém s vodou, ale za to nemůže CO2 ani, že krávy moc prděj, ale 40 let komunismu a meliorací a následně pak vytváření khromných nepropustných ploch, parkoviště, sklady, zámkové dlažby místo cest.
Zrovna u nás na vsi jsme ukázkovým příkladem. Tam kde byl sad je satelit s těmi parkovišti, vodu nikdo nezavsakuje, ajak zaprší, mahí z cesty řeku. Tak ji chtějí pro sicht taky vyasfaltovat, aby to fofrem odteklo.
A když jsem proti a trvám na štěrku nebo zatravňovacích panelech jsem za blbce...
Jsou věci, které jde udělat za měsíc nebo dva, my raději ovšem sníme o emisích uhlíku v roce 2030....
Je to pohodlnější
Aha, tak ono se vlastně ochlazuje.
https://vtm.zive.cz/clanky/na-zemi-je...