Ahoj. Mám jeden dotaz pro technické znalce. Trochu jsem se hrabal v cyklo e-shopech, prohlížel kliky s převodníky, a udivila mě jedna věc: U klik bylo vždycky napsáno, k jaké kazetě se hodí. Např. kliky s převodníky 48-36-26 k 3x9 nebo k 3x7-8... Myslel jsem vždycky, že převodníky a kazeta jsou na sobě nezávislé a dají se libovolně kombinovat. Samozřejmě musím mít správný přesmykač a přehazku. Na kole jezdím desítky let a tohle fakt nechápu. Proč tomu tak je? Já při svém domácím cyklo servisování vždycky měním poškozený kus za nový ten samý, ale tohle by mě fakt zajímalo.
Jde o šířku řetězu. Jinak široký je pro 7 a méně, jinak pro 8-9 , pro desítku je zase uzší, o jedenáctkách a dvanáctkách nemluvě.
Jasně.... Tohle mi nedošlo :-) O různých šířkách řetězu ale vím. Díky!
Ona hraje roli jak vnitřní šířka řetězu (toho užšího článku) neboli šířka válečku, musí být přiměřeně větší než tloušťka zubů na pastorcích a převodníku aby řetěz správně dosedl. Podle infa zde
https://bike.bikegremlin.com/3555/bicycle-drive...
je vnitřní šířka u 9 a více rychlostí stejná. Nicméně vnější šířka se mění s každou rychlostí navíc, stejně tak rozteč pastorků, což je popsáno zde
https://bike.bikegremlin.com/3573/bicycle...
Čili nelze použít řetěz pro méně rychlostí než je kazeta, mohl by drhnout o sousední pastorek.
Na převodníkách tohle nehrozí, ty sou dál od sebe, tam by teoreticky mohlo hrozit, že u převodníků pro málo rychlostí by naopak úzký řetěz pro hodně rychlostí mohl zapadnout mezi převodníky. Bohužel podobnou tabulku jako je pro kazety sem pro převodníky nenašel.
Výrobce logicky když představuje nový systém (zrovna včera Shimano představilo 12r pohony v řadách XT a SLX) nebo i jen inovovanou sadu, tak k tomu jsou i kliky, takže se u klik vždy uvádí pro rychlostní vzadu jsou, bohužel jak moc se to liší je problém dohledat.
A ty snahy to kombinovat sou celkem pochopitelné, Shimano postupně likviduje dvojpřevodníky z rozsahem 14z (pro 11r ani nikdy nebyly) a zejména variantu 36-22, takže se dá pochopit snaha kombinovat 10r kliky 36-22 a 11r vzadu, nebo v 10r a více je jen trojpřevodník s rozsahem 18z, takže mohou být snahy vzít kliky 44-32-22 z 9r a použít je s 10r nebo 11r.
Samozřejmě výrobce kompatibilitu neuvádí, ale nějak to chodit asi bude.
Jo, zrovna by mě zajímala možnost použít desetikvaltovej MTB trojpřevodník pro řetěz na devět kvaltů.
Pro devítikvalty je v podstatě odhoukáno, k dostání je jen nějaké bláto. Chtěl bych to přeházet z octablinku na halloween2 při zachování nesmrtelného devítikvaltu. Jenže kliky veškeré žádné. A v desítkách ještě nějaký solidnější výběr je (Deore a výš).
Máte někdo zkušenost ?
Budu hádat, ale tohle bych čekal, že bude chodit, maximálně můžem spekulovat, jestli dát smyk a řetěz devítkovej nebo desítkovej.
Nicméně zrovna v tomhle případě 9r trojpřevodníky existují. Alivio ti není dost dobrý? Daj se najít ještě nějaký zbytky 9r Deore FC-M590. Nebo vyměnit jen převodníky.
Mám na MTB trojpřevodník a devítikolečko. Ten převodník je ještě na čtyřhran a začíná mi to lehce při záběru cvakat. Což o to, zdroj cvakání najdu a odstraním to. Jen mi přijde celý ten střed s tou masivní tlustou ocelovou osou hrozně těžký a pozvolna na odchodu. Za jaký typ středu to mám vyměnit. Za Octalink, nebo něco jiného? Proč se na střed montují vnější misky? To se už ložiska do toho domečku nevejdou? A co vnější misky udělají s řetězovou linkou?
Jestli jsi rozhodnutý pro jiné kliky, tak dej rovnou další generaci Hollowtech2. Jednodušší montáž ložisek i samotných klik, tenká dutá osa, když se to na jednom kole přidrblo (kliky dostaly asi prdu na šutrech a přeneslo se to do ložiska), tak jsem snadno přeházel jen samotná ložiska. S řetězovou linkou to nehne, kliky jsou tomu přizpůsobený.
Jenom dva příspěvky a téma vyčerpáno :-) :-)
To je škoda, nešlo by to ještě nějak rozvinout? :-) :-)
Kam ? Nahoď směr.
á ti nevím... Ale tady snad už nikdo nejezdí, ani převodníky s kazetama nikdo neřeší :-)
Tak já teda nahodím:
Jsem si na Růžence poskládala talíře 48-32-22 a vzadu mám šestikolečko s maxiringem 14-34 a funguje to. Teda kombinace 48-34 zařadit nejde, na to je řetěz moc krátkej, ale takovou kombinaci teda fakt neřadím. Jelo se s tím o víkendu dobře. To už je dobrej rozsah jak do kopce, tak s kopce.
A řetěz mám tlustej na 6-7 kolo, trojpřevodník je na osmikolo a funguje to. Trojpřevodník jsem zbastlila z horského 22-32-42 Mighty, na kterej jsem dala z Mighty pro treka 26-38-48 ten velkej talíř.
Zůstal mně "dvojpřevodník" 38-26 (jsem musela dát kratší šrouby) a mám k tomu osmikazetu 11-40, tak přemýšlím, že tuto dvojici dám na Araba. Aspoň využiju všechny pastorky, bo ten rozsah odpovídá trojtácu 42-22-32 s osmikolem 11-34, co tam má Arab teď.
A nebo si ten dvojpřevodník 38-26 s osmikazetou 11-40 schovám na nějakou silničku z druhé ruky s řazením 2x8 na duálech (až Růženka doslouží) :-) :-)
Trojpřevodník 44/32/22 určený pro 9° a kazeta 8° se budou/nebudou "hádat"? Jaký řetěz - lze užít 8. nebo musí být 9.?
Děkuji
řetěz 8 (protože kazeta)
bude to fungovat, ač přehazování táců nemusí být optimální.
životnost - nevím
Chci na krose pro cestování "na těžko" s vozíkem (horský trojpřevodník mě přijde moc pomalý).
Nespěchám - až dojedu, tak tam budu ...
Tak tomu moc nerozumím. Nahoře se ptáš na kombinaci s horským převodníkem, teď se ti zdá moc pomalý, ale "až dojedeš, tak dojedeš..."
Já tomu rozumím naprosto. Horskej převodník je pomalej, proto jsem dala Růžence 48-32-22, abych mohla jet po rovině "po proudu" svižně a současně vyjela do kopce.
I z Hucula jsem sundala horskej převodník 42-32-22 okamžitě, jak jsem s ním poprvé dojela z Brna dom, pomalej jak sviňa byl. Teď má velkej po Arabovi 48-38-28, ale s tím zas nevyjedu kopec, naštěstí to jezdí jen ke kontošu, ale jakmile zbude něco po Růžence či Arabovi, tak mu hned poskládám převodníky jinak.
Řeč ale nejde o tvé Růžence, ale o záměru AV s typicky MTB převodníkem
https://www.nakole.cz/diskuse/25799-kombinace...
á píšu, že mu zcela rozumím, že mu horský převodník přijde pomalý! A zdůvodňuji, proč mu rozumím! Mě taky přijde pomalej. On sice má k dispozici 11 zubů vzadu, ale zas je to chlap a ušlape víc jak já, mě stačí 13/14 nejmenší.
Horský převodník pomalý?
Neříkej, že si vážně schopná jezdit trvale rychlostí 35. Tomu nevěřím ani náhodou.
?yslím, že už jsme to tady už řešili a nehodlám to rozvíjet znova, dokonce jsem ti poslala i mapku, kde s tím chci jezdit. Si dám takový převodník, jaký mi vyhovuje.
To si dej jaký chceš a jezdi si taky jak chceš, to je mi fakt jedno, když ti to vyhovuje, ale já reagovakl na tvrzení, že horský převodník je pomalý.
A to pravda není, prostě horský převodník pro nás normální nevýkonnostní cyklisty rozhodně pomalý není, protože dá mnohem víc než je běžný cyklista schopný po delší chvíli utočit.
Jinak pro osmikola je "typicky horskej" s největším talířem 42. Pak už jsou jen "trekové" s největším 48, ale ty zas nejsou moc do kopců nebo s vozejkem...
Jinak mi přijde rozdělení na horský a trekový úplně k hovnu, dají se nasadit na jakýkoliv kolo, podstatnější je počet koleček vzadu a řetěz, aby si to rozumnělo. Já si třeba klidně dám "typicky horskej trojpřevodník" na silničku.
MTB beru 40 resp 42 zubů.
Prodejci píší Accera, Alivio, délku klik, ale kde kdo převodník použije, záleží na každém ...
omluva za nedodefinování 8-)
Jenže ve tvým případě je to jenom proto, že máš šroubovací vícekolečko s nejmenším pastorkem 14z nebo přinejlepším 13z, na kazetě s 11z je těch 42 až až, víc potřebuje akorát kdo chce šlapat při rychlostech nad 50 km/h.
To mám ještě horší, bych chtěla převodníky 46-34-22 a proti tomu šestikolečko 14-34 nebo 44-34-22 proti šestikolečku 13-34, šestikolečka mám, ale takový převodníky jsou jem pro devítikolo. Každopádně řetěz bude muset být na ty šestikolečka a na talířích to bude "viklat", bo talíře tenké. Přesmykač mám neindexovanej, tak to snad nějak přesmykat bude.
Zatím jetě dojíždím kombinací 48-32-22 (pro osmikolo) proti šestikolu 14-34, třeba se něco objeví.
Upravoval jsem tři staré favority, vzadu shimanovské šestikolečka 14 - 28, kliky se třemi převodníky (všechny od Force, ve dvou případech krossové, v jednom horské, středová osa čtyřhran), shimánovský řetěz určený pro 6 - 7 - 8, řazení Shimano SIS (na talíře neindexované, dozadu indexované), ta tři kola mají dohromady najeto min. 80 tis km, na talířích nic neviklá, prostě to chodí.
To já mám teď taky, trojtác pro osmikolo, řetěz pro 6-8 kol, vzadu šestikolečko. To funguje. Na favoritce s řazením SIS.
Teď tam chci dát trojtác pro devítikolo (to otestované nemáš), to už asi bude mít uzší zuby, bo devítikolečko má už jinej řetěz jak 6-8. Ale já si myslím, že to taky problém dělat nebude, akorát se musí dát řetěz podle kazety, na těch talířích nejspíš ideálně sedět nebude (zuby jsou pro uzší řetěz), ale mělo by to jít taky.
Zatím se tu neozval nikdo, kdo by takovou kombinaci měl, ale určitě už to někdo má.
Trojtác 9sp funguje normálně s řetězem pro indexové řazení 6-8 sp. Odzkoušeno s KMC z8, SHIMANO CN-HG40, SRAM PC850.
Horské 9r jsou ve specifikaci v provedení 48-36-26T, 44-32-22T a 40-30-22T, 8r jsou 48-38-28T a 42-32-22T
Trekový 9r 48-36-26T a 44-32-22T, 8r nejsou.
Osobně bych to postavil na 9r a dal 44-32-22 a kazetu 11-36, s nákladem co píšeš se lehký převod 22/36 bude hodit, pokud extrémně šetříš, vzal bych 8r 42-32-22, ty dva zuby tě nevytrhnou, to je necelých 5% rozdílu, tedy ani ne půl převodu.
Tloušťky pastorků 8 vs 9 rychlostí jsou 1,8 vs 1,78 mm, čili by na tom měl chodit 8 i 9 r řetěz, 8r řetěz na 9r klikách by taky neměl být problém, převodníky jsou dál od sebe než pastorky.
Každopádně převodníky 42 i 44 jsou velké dost, jestli chceš jezdit rychle, nauč se šlapat.
Taky záleží jaký máš/chceš mít středový složení.
XTONDA prosím Ťa, ak môžeš, rád sa poučím aj ja. Ako šlapať? Nemám nášlapy. Dík
Prostě vyšší frekvencí a menší silou, šetříš kolena, svaly a nepotřebuješ pak 48z převodník pro jízdu rychlostí 30 km/h.