Pokračování těchto vláken:
https://www.nakole.cz/diskuse/25214-nove-kolo...
https://www.nakole.cz/diskuse/25188-stredovy...
Už zase nelze do posledního vlákna přidávat příspěvky, tak pokračování. Škoda že je to takhle hloupě omezené.
bara2: "Ale dyť to je proti logice, když seš unavenej, tak budeš zpomalovat, ne? To má udržovat otáčky a nemudrovat."
To je logika normálního kola, kdy ti v závěru kopce ubývá sil. Snímač nesnímá otáčky motoru, ale otáčky klik, neudržuje konstantní otáčky motoru.
U e-kola řízeného otáčením to tak není, snímač nezajímá síla příšlapu, ale jeho frekvence, takže při únavě klidně ubereš sil, (případně podřadíš na lehčí převod) a budeš šlapat rychleji, ale menší silou a řídící jednotka přidá na intenzitě asistence = příkon do motoru a ve výsledku pojedeš do kopce stejně rychle, nebo do konce rychleji.
To je to, o čem jsem psal, že s e-kolem se musíš naučit jezdit! E-kolo se dá oblbnout a tímto způsobem se necháváš vozit i bez ručního plynu
Nebo když dojdou síly, tak použije plynovou páčku a jeden úplně bez šlapání - to je asi největší přínos těch přestavbových motorů. Jinak v techničtějším terénu mi způsob řízení pomocí senzoru otáčení moc nevyhovoval. Zatím ideální se jeví řízení torzním snímačem + možnost ovládání plynovou páčkou, což hotová ekola bohužel neumožňují.
Taky by mě to vyhovovalo víc. Když už má Bafang tu technologii zvládnutou (u Max-drive), tak to taky mohli dát i do nového HD motoru. No snad to půjde trochu poštelovat a na zbytek si zvyknu.
Bude náročné se ho naučit oblbnout, ale já to časem snad zvládnu. :-)
Zvyknúť si na to síce môžete, ale to nemení nič na tom že je to nešťastne nastavené... Osobne Vám radím si na to nejak extra nezvykať, po nastavení sa to bude chovať úplne inak. Ten kto tie pôvodné nastavenia vymyslel to myslel "dobre", ono to má svoju logiku a poznám aj myšlienku čo je za tým, ale bohužiaľ pre normálneho človeka je to kontra-intuitívne a chová sa to úplne inak než by od toho očakával. V tom je hlavný problém.
Niekoľko nadšencov zmapovalo všetky nastavenia motora a odskúšalo nespočítateľne veľa kombinácií, aby prišli na to aké sú tam súvislosti. Na základe toho a tiež svojich vlastných testov a skúseností kamaráta a ľudí čo na tom jazdia viem motor nastaviť tak (pokiaľ je to samozrejme v rámci toho čo je možné) aby sa choval prirodzenejšie a predvídateľnejšie. Proste odpadne ten divný pocit že sa to chová nepochopiteľne. Nastavenia ktoré používam majú inú logiku, bližšiu tomu čo človek intuitívne očakáva.
Nie je tam problém s čidlami a ich kalibráciou, problém je len v logike toho nastavenia... Ako by to niekto nastavil náročky nezmyselne.
Samozrejme aj samotný motor má určité vlastnosti bez ohľadu na nastavenia a na jeho charakteristiku je treba si tiež zvyknúť a trochu rozumieť logike čo je za tým (napr. netrápiť motor na nevhodnom prevode).
Stránky z ktorých som čerpal skúsenosti sú po anglicky, a tak by som mohol neskôr napísať sem na fórum niečo viac aj pre ostatných ktorí si chcú svoj motor nastaviť tak aby pracoval podľa ich predstáv. Ak je tu niekto kto by káblik vedel požičať, nenechajte dámu sa trápiť a pomôžte...
Máš samozřejmě pravdu, ale zde:
https://www.nakole.cz/diskuse/25214-nove-kolo...
jsem kolegyni varoval před unáhleným jednání a doporučil:
"Pořídila sis motor s řízením přípomoci snímačem otáčení, to pracuje tak, že čím rychleji šlapeš - ne větší silou, tím více ti pomáhá, tedy vše je v pořádku. Řízení ano/ne nelze.
Nemůžeš po snímači otáčení chtít chování torzního snímače.
Zachovej klid, jezdi bez páčky a zvykej si na chování snímače otáčení. Chce to trochu praxe a zjistíš, že to není až tak špatné. Pak teprve uvažuj o přenastavení, až budeš jasně vědět co změnit a jak!"
To je těžké, když jeden radí si zvyknout a druhý nezvykat a nastavení vylepšit. No já bych po pravdě taky byla pro nejdřív vylepšit a pak si zvyknout na to, co už vylepšit nelze. :-)
Chovej se samozřejmě podle sebe, je to tvoje kolo, tvůj čas, tvé peníze.
Poněkud nerozumím tvému požadavku na omezení zvyšování příkonu při zvyšování frekvence šlapání. Jednak máš tuším 10 základních úrovní přípomoci a jednak můžeš udělat to nejjednodušší - přestat tak rychle šlapat - v čem je tedy problém?
No problémy jsou dva. První je ten, že to prostě není moc přirozené. Když jde šlapat víc lehce, tak šlapu rychleji, to je celkem přirozené, ale když šlapu rychleji, tak motor ještě víc přidá a to přirozené není. A naopak když začne větší kopec a začnu šlapat pomaleji, tak místo aby mi motor přidal, tak ubere. Vím, není tam torzní snímání, ale kdyby to dělal aspoň rovnoměrně pořád stejně, tak je to rozhodně lepší, než tohle. Stejně tam musí mít těch čidel daleko víc, když dokáže na stejnou přípomoc (bez páčky) pomáhat v rozsahu 100 - 1000 W.
Přestat tak rychle šlapat moc nejde, rychlost šlapání je tak nějak přímo úměrná síle, pokud je síla malá, automaticky šlapu rychleji. Vím, že je možnost změnit přípomoc, nebo přeřadit, ale to je druhý problém. Přípomoc změním snadno, ale ne vždy to právě asi díky špatnému naprogramování zafunguje. Přeřazení už tak snadné není. Ještě jsem se nějak nenaučila před přeřazením přestat šlapat (musím se to naučit, ale zatím mi to moc nejde). Takže pokud nejedu na páčku, tak si to většinou uvědomím pozdě, sice po přeřazení přestanu šlapat, ale to už je pozdě a musím ještě počkat, až se motor zastaví. Ale v tom mi žádné přeprogramování nepomůže, musím se to naučit, jenom to nechci dělat zbytečně často, pokud to není nezbytně nutné.
Musíte namontovat čidlo řazení,které sleduje pohyb lanka k přehazovačce a vypne motor.Tady je:https://www.aliexpress.com/item/SM-Gear-Sensor...
Pokud vlákno pozorně sleduji, tak Gaer-Senzor má kolegyně namontovaný, minimálně týden. :-)
Pokud jej má namontované,tak proč jí motor nevypíná při řazení??...Alespoň tak jsem to pochopil
Moror mě při řazení nevypíná protože šlapu. No spíš motor vypne, ale řazení se stejně nepřehodí. Byla jsem zvyklá na klasickou přehazovačku a ta naopak musí být trochu v tahu, aby přehodila. Musím se naučit nejdřív přestat šlapat a pak teprve přehodit rychlost, jinak je mi senzor řazení k ničemu, pokud nejedu na páčku.
Co sis koupila to máš - řízení snímačem otáčení - tak se to nauč ovládat a nehledej chyby tam kde nejsou!
Obvody řídící jednotky mají jistou hysterezi - zkoušela jsi na rovině rozjet kolo na nějakou rychlost (pod 25km/h) a pak jen volně šlapat stejnou, nebo dokonce nižší kadencí? Výsledkem by měl být ten, že nadále pojedeš stejnou rychlostí - totéž jde i do kopce!
Chceš-li jezdit na e-kole, tak se musíš naučit ovládat vůlí rychlost šlapání! To děláš, zřejmě podvědomě i na normálním kole - rozjedeš ho na nějakou rychlost a pak ho volným šlapáním (nižší kadencí a malou silou) na této rychlosti udržuješ! Tak jaký problém dělat totéž na e-kole?!
Zřejmě máš nějaký problém s nastavením odstupňování úrovní asistence, ale tenhle základ jistě funguje, ta se mu nevzpírej a vyzkoušej to.
Nezkoušela, ale vyzkouším. Tak nejdřív najít rovinu. Možná pod vodárnou u Škoda parku, tam je cyklostezka podél in-linové dráhy, to bude snad rovina. :-) Tam bych to mohla vyzkoušet.
Ale vůlí se ovládat rychlost šlapání asi nenaučím. To jsem neuměla ani bez elektrokola. Nikdy jsem se nesnažila udržet kolo na určité rychlosti. Prostě rychlost jízdy je vždy závislá na okolním terénu. Pokud jedu po rovině, nebo dokonce z kopce, tak je mnohonásobně větší, než do kopce, pokud to terén dovolí (pokud ne tak zabrzdím). Pro e-kolo to platí samozřejmě také. Problém je, že prostě nevím proč, ale na určitý stupeň přípomoci mi to pomáhá někdy hodně a někdy málo. No a potom taky že si myslím, že když zvýším kadenci, zvýší se i přípomoc a to se mi nelíbí. Volně točit klikama neumím a nikdy jsem to neuměla, musí aspoň trochu zabírat.
Abych tě uklidnil, tak věz, se se učíme všichni a stále.
Mám torzní snímač a občas mi chyběla možnost ulejvání, jako byla u snímače otáčení. Nedávno jsem vyjížděl kopec s přípomocí nastavenou na 3. stupeň, po vyjetí nahoru - na delší rovinku - jsem 3.st. nepřepnul na nižší, ani nepřeřadil na menší pastorek, a jen volně vydýchával - najednou jsem zjistil, že vůbec nešlapu silou, jen volně šmrdlám nohama a přesto mám, díky motoru, na tachometru 20-22 km/h!
Resume - dá se ulejvat i s torzním snímačem, koupil jsem wattmetr, namontuji ho a zjistím za kolik Wh/km se mohu takto vozit a relaxovat oproti 1.st. a běžnému příšlapu - moje běžné nastavení o němž si myslím, že šetřím baterku.
Ale mě je jasné, že se budu muset ledasco naučit. Na druhé straně pokud lze něco přizpůsobit tak, aby mě to více vyhovovalo, tak je to určitě lepší, než se učit něco, co mě vyhovuje méně.
Na druhé straně pokud máš torzní snímání, tak snad ani nejde jenom volně šmrdlat nohama, vždy musíš aspoň trochu zabírat. Tedy jde to z kopce na lehčí převod, ale to už motor nebude pomáhat, kolo pojede i bez něj dostatečně rychle. A to je to o čem mluvím, že nedokážu. Zkus to, až pojedeš někdy z kopce dost rychle, dát tam nějaký hodně lehký převod a jenom šmrdlat nohama, jestli ti to půjde a bude se ti to líbit.
Jinak moc nerozumím tomu věčnému šetření baterek. Pokud tedy jezdíte dálkové trasy jako Jindra a hrozí, že baterka dojde, tak to má opodstatnění, pokud si chcete zasportovat tak dejme tomu taky, ale šetřit baterku a být na kopci natolik zadýchaný, že se musíte vydýchat, jaký to má význam? Já jsem ráda, že jsem právě tohle zadýchávání mohla odstranit, to mi totiž na jízdě na kole vždy hodně vadilo. Když jsem šla někam pěšky, tak jsem do kopce zpomalila, čím větší kopec, tím víc, abych se tolik nezadýchala. Na kole to nešlo, musím mít minimální rychlost, abych z něho nespadla, a tak jsem na kopec vyfuněla jako lokomotiva, celá zplavená, možná to byla zdravé, ale že by se mi to líbilo, to tedy ne. To je taková pohoda když vyjedu i velký kopec a vůbec se nezadýchám. :-)
Osobně taky zatím nechápu, že někdo si pořídí elektrokolo a pak jezdí třeba na eco/tour režim a do kopce "dře" s tepovkou 170...
Elektrokolo do terénu: Tohle není nic pro důchodce!
https://youtu.be/YTTi5hhX4Rw
Fakt drsný, hned ten první sjezd jsem si říkala, jestli je tam ještě někde aspoň pěšinka, nebo jede touhle rychlostí už volně lesem a kličkuje mezi stromy. No jo, za mlada se člověk nadělal blbostí, ale tohle bych asi nikdy nedala.
Jízda je to bezpochyby už dost extrémní, ale hlavně mi přišlo zvláštní, že se na tom ebike s motorem Bosch CX do kopce dost dře, což bylo patrné podle zadýchání.
Ale do lesního terénu to asi bude perfektní kolo. Taky bych chtěl když nový ebike, tak "celopéro", ale ta hotová ekola stojí kolem 100tis. i víc a ceny bohužel moc neklesají.
A proč by měly klesat, když slušné fully bez motoru začínají na 50-60 tis.
Celopéro ebike se všemi svými omezeními stojí jako lehce ojeté auto, to prostě není normální. Slušné bezmotorové celopéro stojí kolem 20tis., takže s motorem by neměl být problém dejme tomu 40tis. Ale zatím toho lze dosáhnout jen cestou vlastní přestavby.
Bavíme se o předpokládám o novém? 20 je spodní hranice pro HT pokud si to necháš někde poskládat, u sériovky spíš tak 25. Rozumné fully začínají na dvonásobku. Full za 20 možná pokud budeš mít kliku a narazíš na slušné 26" kolo, kterého se někdo chce zbavit protože to už není populární rozměr.
Zrovna tak elektropohon za 20 bude nějaký total lowend šrot. Máš hodně naivní představy.
Já kolo nepotřebuju pro extrémní sjezdy a skoky, ale pro příjemnější jízdu po lesních nebo kamenitých cestách. Je to slušné kolo i podle hodnocení mnohem zdatnějšího jezdce...
Jaké je celopéro za 19 999 Kč
https://youtu.be/DBmIttbUHy4
Nebavil sem se o tom co stačí tobě, ale co se obecně považuje za slušné celopéro.
Video sem shlédl a to hodnocení co je tam při jízdě od času 10:30 moc pozitivně tedy nevychází, plus předtím info o nemožnosti nastavit odskok na tlumiči a nepříliš funkční nastavení na vidlici.
Tohle je slušné pouze v kontextu té extrémně nízké ceny, ale celkově je to totální lowend, opravdu maximálně pro zvýšení pohodlí při cykloturistice, já bych to za svůj HT nevyměnil.
Kolo je hodnoceno všeobecně pozitivně kromě podmínek extrémní jízdy v extrémním terénu, což je pochopitelné. A "lowend" jsou kola za 6tis. ale nikoli tohle kolo za 20tis. Holt kdo chce s kolem sjezdovat a skákat přes balvany, ať si připlatí, ostatní ocení dobrý poměr ceny a funkčnosti a jiný třeba dá přednost drncání na pevňáku, každého věc:)
Ale to není extrémní jízda v extrémním terénu, to je terén na který si lidi fully kupují, to předtím byly lesňačky, které se běžně jezdí na HT. To hodnocení je pozitivní jen v kontextu té na full extrémně nízké ceny. Kolo za 6 (natož full) není lowend, to je šrot.
V celém videu a na trase nebyl ani centimetr extrémního terénu. To byl docela běžný sjezdový úsek, který slušný full zvládá v plné rychlosti v naprosté pohodě.
To nejsme ve sporu, to kolo je především pro pohodové cross-country ježdění, ale v případě potřeby zvládne i hrubší terén. Zásadní nevýhoda je tak absence motoru. Ale četl jsem, že decathlon se ve větším hodlá vrhnout do elektrokol, tak snad přibude ostrá konkurence a ceny se dostanou na rozumnější úroveň.
To nejsme ve sporu, to kolo je především pro pohodové cross-country ježdění, ale v případě potřeby zvládne i hrubší terén. Zásadní nevýhoda je tak absence motoru. Ale četl jsem, že decathlon se ve větším hodlá vrhnout do elektrokol, tak snad přibude ostrá konkurence a ceny se dostanou na rozumnější úroveň.
Srandisto, slušné celopéro za 20?
Dej odkaz a rychle ať si ho můžu koupit :-))
Stupeň eMTB u Bosche je určen opravdu pro členitý terén. Je upřednostněn torzní snímač. Výjezd mezičky 45% z nulové rychlosti, krátké sjezdy,prudké změny směru,strmé krátké výjezdy. Je to prostě takový "automat" do terénu. A v horní části převodů opravdu slušně funguje.
Sakra, to měla být reakce na guwaviho 10.16
Vždyť to máš dobře zařazeno :-)
Nauč se dýchat zhluboka a nebudeš už zadýchaná nikdy. Jsme pod 10km tlustou vrstvou vzduchu a kyslíku je všude spousta.
Na elektrokole se už opravdu nezadýchám. :-)
Zato dýchat ten vzduch v 10 km bych rozhodně nechtěla. :-)
Abychom si rozuměli:
- jak jsem psal, měl jsem zdravotní potíže a po dvou operacích a jedné reoperaci používám e-kolo jako prostředek pro obnovu kondice, podle okamžitého rozpoložení se tedy někdy vozím, někdy "přiměřeně dřu",
- v předchozím příspěvku nahraď pojem "vydýchával" pojmem "kochal", rozhodně se nezatěžuji na hranici kolapsu!
- "šetření baterie" - dojezd e-kola je limitován kapacitou baterie a pokud chci dělat delší výlety, nebo výlety v náročnějším terénu, tak si musím nějak rozvrhnout trasu a spotřebu, abych v závěru výletu nestál pod prudkým dlouhým kopcem s prázdnou baterkou. Proto např. na stezkách podle Vltavy a Berounky, obzvlášť směrem ku Praze, vypínám asistenci úplně a šetřím kapacitu pro výjezd k domovu (+ 140 m). Neber to dogmaticky, kdyby mě baterka došla, tak mám šanci se v rámci PID dopravit - i s kolem zdarma - domů vlakem, či metrem. :-)))
- šmrdlání nohama - asi si nerozumíme, je nemluvil o jízdě z kopce, naopak o jízdě do kopce nebo po rovině, kdy ti snímač otáčení umožňuje změnou kadence měnit úroveň asistence. Díky hysterezi systému můžeš pokračovat v jízdě STEJNOU rychlostí s MENŠÍ silou. Měl jsem kolo se stejným snímačem a mám to odzkoušené a zažité, chce si to vyzkoušet a nacvičit. Když jsem byl v EV-bike na zkoušce motoru TS, tak mi přistavili - pro porovnání - také kolo s BBS a právě tuto vlastnost uváděli jako jeho přednost - unavení cyklisté nemusí šlapat před vrcholem kopce takovou silou.
Když já tomu asi fakt nějak nerozumím. Nedávno jsi psal, že když kolo rozjedu na určitou rychlost, a pak zpomalím šlapání, že kolo jede stále stejnou rychlostí. To by znamenalo, že přestože šlapu menší frekvencí, motor přidá víc, aby udržel rychlost. Mě to ale přišlo opačně. Když se sklon kopce zmenšil, tak při stejném převodu a stejné pomoci motoru byla síla do pedálů menší, tím pádem se mi roztočily víc a motor ještě přidal. Možná to bylo jenom pocitově a nepřidal, musím to ještě vyzkoušet. Rozhodně ale neubral, a to by podle tvé teorie o udržení konstantní rychlosti měl. No každopádně pokud se bude chovat takhle nevyzpytatelně, tak si na to asi nikdy nezvyknu, raději bych ho naprogramovala tak, aby mi přidával podle stupně asistence a ne podle nějaké hystereze a nejlépe ani podle frekvence šlapání.
PS: Doufám, že jsem si koupila dostatečně velkou baterii, abych jí nemusela šetřit a vždy domů dojela. Zatím rozhodně bez problémů, nabíjím až tak po třetí jízdě, ale zase nejezdím zatím víc než tak 25 km. Nepředpokládám ale, že někdy budu jezdit o moc víc než 50 km, i když Šumavské kopce zase budou víc baštit.
Opravdu si špatně rozumíme!
Když se rozjedeš na určitou rychlost, tak můžeš ubrat sílu (tu u tebe nic nesnímá a nemá vliv na příkon) a i mírně zpomalit frekvenci šlapání, a díky hysterezi obvodu to řídící jednotka nevyhodnotí jako změnu stavu a nezmenší PŘÍKON do motoru!
Nikoliv jak píšeš, že: "přestože šlapu menší frekvencí, motor přidá víc, aby udržel rychlost" - rychlost to sice snímá, ale má ji pouze jako limit přípomoci. To by pak fungovalo jako tempomat u auta.
P.S.
Omlouvám se, domníval jsem se, že si rozumíme, tak jsem nevhodně použil termín "stejná rychlost" jako vnější projev činnosti motoru.
Není to správné, v kopci by mohla rychlost i klesat, nahraď ho prosím termínem "stejný příkon".
Děkuji. V.
No tak to je potom jiná, začínám to chápat. Když jsi psal rychlost, tak jsem měla na mysli opravdu rychlost jízdy, pokud jsi myslel příkon motoru, tak to by tak možná i mohlo být. Každopádně to vyzkouším, zda to funguje. Stejně tak musím ještě prověřit, zda funguje to, že když zvýším kadenci, tak motor přidá víc.
Netrápit motor na nevhodném převodě jsem se byla nucena naučit hned, když se mi první výlet kvůli velkému tahu motoru 2x uvolnilo kolo. Už se mi to nestává, ale je fakt, že se na to musí taky myslet. Když jedete na normálním kole po rovině a najednou přijde do cesty kratší ale strmý kopec, který nemůžete ušlápnout, automaticky přeřadíte, kW motor vás tam vytáhne jako nic, ale když nepřeřadím, vytáhne to nejenom mě, ale i řetěz (no tedy přesněji řečeno ten řetěz posune kolo v uchycení).
Docela by mě zajímalo, jakou logiku má to tebou používané nastavení? Dokáže to třeba omezit to zvyšování přípomoci při zvyšování otáček? Když už ne úplně vypnout, tak aspoň hodně omezit?
Ten návod v češtině (no dobře, i slovenština by mohla být :-D) by byl opravdu moc fajn, abych měla přehled, jaké to má vůbec možnosti a co je třeba podle tebe optimální.
Zapůjčení kabelu mám slíbené, dotyčný ale bydlí v Příbrami, občas jezdí do Plzně, tak čekám, až bude mít cestu. Pokud by se ale našel někdo v Praze, kdo by mi byl ochotný kabel na pár týdnů půjčit, tak za to budu určitě ráda. Mám do Prahy cestu tento a příští čtvrtek.
Jo a ještě jeden dotaz, na jakém systému (verzi) lze ten kabel provozovat (nebo spíš ten program kabel ovládající)?
jednotlivé volby nastavení s komentářem je možno vidět na tomto videu...
Programování středových motorů EVBIKE a podobných
https://youtu.be/8sUHMKpHA4o?t=10m55s
Video je fajn, pre neznalého určite dosť užitočné, ale ako aj sám autor priznáva, nie všetkému ohľadom nastavení rozumie, ja by som to odhadol tak na 50-60%... Takže nespoliehal by som sa na to čo hovorí, niečo bolo správne, niečo nie, a niečo len nešikovne vysvetlené...
Keď budem mať trochu času napíšem prehľad jednotlivých položiek, ich význam a príklady nastavenia. Nemám jedno "ideálne" nastavenie, záleží kto na tom bude jazdiť, ale hodne nastavení ide zmeniť "paušálne" k lepšiemu.
Jedno nastavenie vyzerá že by po zapnutí malo dávkovať výkon podľa otáčok, jeho funkčnosť je sporná, aspoň tí čo to testovali nespozorovali že by to malo reálny vplyv na pohon. Nakoľko som takúto funkciu nepotreboval, nechal som to vypnuté a viac som sa tým nezaoberal. Možno to čo pociťujete ako navyšovanie výkonu s otáčkami je len prirodzená výkonová krivka motora. Takto na diaľku to nemôžem posúdiť, musel by som si to vyskúšať. Ak Vám displej ukazuje watty tak si to môžete overiť či s rastúcimi otáčkami skutočne stúpajú.
Štandardne používam "výkonové" nastavenie plynovej páčky, prirodzené nastavenie jednotlivých stupňov dopomoci kde každý ďalší je určitý násobok toho predošlého, a začína sa nie na 50% pri stupni 1. ale trebárs len 7 alebo 10%. Dobu zastavenia motora po prerušení točenia pedálmi dávam na minimum, takisto dávam na minimum úroveň výkonu na začiatku jeho nábehu (pre páčku aj pas). Rýchlosť nábehu výkonu nastavujem tak, aby po potočení pedálmi vzad a znovu dopredu sa dalo stihnúť preradiť skôr ako výkon znovu stúpne. (Po aktivácii pohonu potočením pedálmi sa motor nezapne hneď na nastavený výkon, ale podľa nastavenia začne na určitom % a z neho stúpa do plne nastaveného po dobu ktorá sa tiež nastavuje). To sú nejaké príklady, je toho viac...
Displej ukazuje W. Pokusím se někde nasimulovat stejnou situaci a budu pozorovat, zda se rychlejším točením šlapek výkon motoru opravdu zvýší, nebo zda je to jenom pocitově. Snad při tom pozorování displeje nespadnu do škarpy. :-)
Luboo,až najdete ten čas,určitě o tom programování napište víc.Já sám to vše musím udělat a přeprogramovat.Video ,které tu je mi něco řeklo,ale jsem spíše laik,který potřebuje vést ruku podle něčeho.A myslím,že i Kometa i se mnou a s ostatními,jen tápeme.Vaše vysvětlení a , podrobnosti a zkušenosti,budou určitě pro všechny jen a jen dobře se něčím řídit a postupovat.Co třeba založit samostatné vlákno k tomu "Programu" a všemu,co s tím souvisí.Luboo,za všechny velké DÍKY!!!
Já už jsem tady psal,že bych Kometě ten prog.kabel půjčil.Včera dorazil z Číny avšak já budu dělat teď přestavbu,dávat motor a vše ostatní k tomu.Ještě čekám až přijdou senzory brzd,klíče k montáži a nabíječka k bateriím a potom budu programovat.Tak, až to vše budu mít,tak bych půjčil.Jinak si myslím,že by bylo vhodné pro Kometu někomu známému v jejím okolí říci,kdo by jí pomohl to na tom Aliexpress obědnat,aby ten kabel koupila a měla jej také ke svojí potřebě.
Já se některým divím, že vůbec přemýšlí nad tím jak moc šlapat, jestli míň bebo víc a třeba rychleji a kolik jaké pomoci motorem. Proč si nenamontují tempomat a mají po starostech, nastaví si rychlost 25 a vezou si prdel dokud nedojdou baterky, pak si zavolají asistenci a servis a zase můžou dál na tempomat.
No jednak by to kolo muselo mít ještě automatickou převodovku, a i tak bych chtěla vidět, jak by mě do některých kopců vytáhlo 25 km rychlostí, pak bych taky touhle rychlostí nechtěla projet ostrou zatáčku, to bych se asi vysekala, naopak z kopce na pěkném asfaltu klidně dosáhnu i 40. Plzeň není v polabské nížině, tady bych ten tempomat asi moc nevyužila, natož na Šumavě.
Navíc pomáhat si motorem je fajn, ale vůbec nešlapat a jenom se vézt, to je taky na houby.
Tempomat sa používa s hub motorom v kolese a je to výborná funkcia. Mám ho ja, mama, priateľka a ďalší traja kamaráti. Všetkým nám to vyhovuje. Jazdiť s tým ide skoro všade okrem zložitých alebo technických úsekov. Tam prechádzam na plynovú rukoväť a pomoc prispôsobujem situácii.
Já mám středový motor, tam by tempomat asi nešel. Ale i u zadního motoru přece musíš řadit podle toho, jestli jedeš do kopce, nebo z kopce, nebo ne? Jak vlastně tedy takový tempomat funguje?
Ten co mám já na starším kole drží nastavený příkon, nikoliv jako u auta nastavenou rychlost.
Aha, no to zní o dost logičtěji, než ta rychlost. :-)
Tempomat u RJ Magic funguje tak, že akoby fixuje - zapamätá si polohu plynovej páčky/rukoväte vo chvíli keď stlačím príslušné tlačidlo. Následne môžem plyn pustiť a motor stále ide. Režim tempomatu sa ukončí stlačením brzdy, prípadne aj toho príslušného tlačidla. V tomto prípade RJ udržuje nastavenú hodnotu PWM signálu pre koncové tranzistory, dalo by sa to analogicky prirovnať k udržiavaniu rovnakého ekvivalentého napätia na motore. Takže pol plynu je ako by som pri 48V batérii šiel na 24V. To znamená že motor pôjde po rovine asi polovičnou rýchlosťou. Keď príde kopec a rýchlosť sa začne znižovať, motor začne brať väčší príkon a snaží sa spomaľovanie kompenzovať. Nefunguje to celkom ako v aute kde systém udržuje presne nastavenú rýchlosť, ale kompenzuje to malé zmeny rýchlosti zmenou príkonu ktorý motor odoberá. Takže ak začnem šliapať alebo to začne ísť dolu kopcom, motor postupne prestáva pomáhať.
V praxi to vyzerá tak, že sa rozbehnem na určitú stabilnú rýchlosť, stlačím tempomat a potom môžem daným tempom s malými odchýlkami ísť so zaradeným jedným prevodom aj trochu do kopca, aj z kopca, aj proti vetru a stále idem v jednom tempe. Radím len keď už je kopec strmší a spomalí to viac alebo ak sa to dolu kopcom rozbehne.
Nemáte tušenia ako dobre sa s tempomatom jazdí. A vôbec nie podľa Vášho scenára...
Proč bych neměl? Není to žádná kosmická technologie :-)
Podle minusů to vypadá, že tempomat je kosmická technologie :-))
No jasně :D
No normálním kole máš ovšem tempomat v nohou.
Já se zas některým divím, že mají furt nutkavou potřebu komentovat něco, s čím sami nemají praktickou zkušenost, jen vkládají naprosto zbytečné zaplevelující komentáře...Je asi fakt zbytečné na ně reagovat, snad jen věci uvést na pravou míru, za což patří třeba Lubovi díky. Ty mínusy možná znamenají, že ten příspěvek nebyl v daném tématu moc podnětný a zmáčknout "palec dolů" je přece jen rychlejší a méně zaplevelující, než na tyhle zbytečné komentáře reagovat. Většině by tohle asi došlo, holt některým je to potřeba napsat, ale asi to stejně nepochopí...
Když mi někdo napíše, že nemám tušení jak dobře se jezdí s tempomatem, tak jsem zareagoval, že tempomat znám a vím jak se s ním jezdí.
A když k tomuhle vysvětlení přijde pytel minusů, tak co si o tom mám myslet než, že je tady skupina lidí co si myslí, že mají kosmickou technologii? :-))
Nebo je snad jiné vysvětlení?
Oni ta svá elektropohybovadla moc žerou a berou to moc vážně.
No, a to je to co mě na tom baví :-))
Klídek, všichni víme, že těm elektrohybům rozumíš, že na nich hodně jezdíš a nikdo ti to nezpochybňuje. Ale jsou lidé, kteří na to mají jiný názor, poněvadž jim to ještě stále dobře šlape. Tak jim ten jejich názor a schopnosti přej a nezlob se pořád. Oni to třeba časem pochopí a zase tolik tu netrolují, spíš jen tak jemně pošťuchují :)
Lelek dal smajlíka, já dal smajlíka,
tak kdo se tady zlobí a kdo pošťuchuje? :-))) :-)))
A mezi tím jsme si užíval s vnukama na kole, přesněji já a žena na elektrokole. Počasí se nám vyvedlo, že ano? :-)))
Správně, tak to má být, jezdit, dokud počasí dovolí :-) Až budou zimní plískanice, tak tu můžeme plkat do alelujá :-)
Lze někde sehnat 3-pinový konektor s ochranou IP67 jako protikus brzdové páčky? Potřebuji pouze konektor.
Somotný nie. Len z niečoho odstrihnúť. Teda ak myslíte ten čo je oroginál na bafangu.
Pánové z Bafangu si jistě nevyrábějí pro to konektory, ale kupují je hotové. Takže se ty konektory dají někde koupit. Zkus to popsat Googlu a hledat podle obrázku. Bych se divil, že by to nějaký elektronický krám nedodával. Nebo dej dotaz na nějaký elektrokolový servis. Mohli by ti říct, kde to kupují.
Nebo sem dej alespoň link na obrázek té páčky s konektorem, abych viděl jaký ten konektor je.
Předpokládám, že se jedná o tenhle konektor:
https://www.e-pohon.cz/e-pohon/eshop/4-1...
Nikde jsem nenašel pohled na vnitřek. Z tohohle pohledu se to nedá identifikovat.
Googl už jsem zkoušela, ale bohužel bez úspěchu.
Asi nejlépe je vidět tady - je to ten žlutý.
https://www.evbike.cz/out/pictures/z1/1-3_z1.jpg
Pokud by to nestačilo, můžu doma nafotit.
Skvělé, to stačí.
Co tenhle:
http://www.waterproofplugs.com/waterproof-cable...
Tenhle má 5 pinů, ten co tam mám jenom 3, ale jinak to bude ten tip. Podobný zdroj jsem taky našla, zase se 2 pinama, možná by se tam našel i s těma 3 pinama. Každopádně mi to ale nepřipadá jako e-shop, není tam ani nikde uvedena cena.
Když se podíváš líp, tak je tam i třípinový žlutý. A vyrábí to tahle fabrika v Shenzhenu, co chceš víc?
Tohle je výrobce, dá se to koupit na jejich e-shopu.
https://www.e-bike-technologies.de/index.php/en...
Zaujímavé, ešte nie tak dávno sa nikde zohnať nedali... Ale tie ceny sú pekne vysoké...
Konektor za 4Eura, to je za stovku. No není to levné, ale drahé také ne. Kolik těch konektorů kupuješ?
On to vlastně není výrobce ale dealer. Bohužel dopravné mají 15 EUR.
Hm, tak za tuhle cenu ho zase tak moc nepotřebuji, vyřeším to holt jinak.
Možná?
https://www.aliexpress.com/item/5-pairs...
https://www.aliexpress.com/item/BAFANG-Y...
Kruci, už zase je překročený limit příspěvků ve vlákně Trekingový plášť pro elektrokolo na silnice a lehčí terén - https://www.nakole.cz/diskuse/25253-trekingovy... a nemůžu reakce napsat tam, tak to dám sem.
Bobbob:
Já vím, u mě není nic bez problémů, nafouknutí plášťů je ještě prkotina proti tomu, jaké problémy jsem měla na prvním větším výletě, s plášti problémy nebyly žádné. Časem ještě doplním, ať máte zábavu. :-)
Motor a řetězy budou určitě zhuntované, pokud budu jezdit často do takových krpálů, jako v sobotu, a nemyslím si, že na to budou mít podíl pláště.
Zkrácení dojezdu mě zatím rozhodně netrápí, baterku jsem ani v sobotu zdaleka nevyčerpala.
To s tím měřením teploty u země a v 60 cm nad ní už si ze mě utahuješ, že ano?
Ronda:
Šířka pláště je 47.
Když jsem nafoukla přední kolo na 2,7 baru, téměř jsem ho palcem nezmáčkla. To zadní jsem opravdu nezmáčkla, jak bylo nahuštěné, ale podle délky huštění od toho, kdy ještě zmáčknout šlo, tak odhaduju ty 3-3,5 baru. Až koupím pořádný manometr, tak to změřím přesně.
Procenta počítat umím. :-) Zadní kleslo pouze o 5 mm, přední o necelé 3 mm, když jsem ho upustila na ten tlak 2,5 baru, tak kleslo o necelé 4 mm. Rozhodně jsem to neměla jako žvejkačku. :-)
Při otáčení kola se promíchá nejenom tlak, ale i teplota. :-)
Pořiď si dílenskou pumpu s manometrem.
Je rozdíl ve foukání když se jezdí po asfaltu nebo když se v jede po šotolině nebo dokonce přes kameny, kořeny a lesní a písčitou cestou.
Ty tvoje údaje o foukání a stlačení pláště jsou dost divné, může být, neznám konstrukci těhle plášťů, ale nějak se mi fakt nezdá.
Takhle nízké tlaky foukám na horákovi 2,25" pláštích abych mohl dobře jet ve skutečně náročnějším terénu.
Určitě si pořídím manometr s větším rozsahem, pumpičku máme dobrou (asi taky dílenskou), tak se uvidí, zda seženu nějaký dobrý bez pumpičky, nebo koupím oboje nové.
Po pravdě mě se to taky zdálo divné, čekala jsem při mojí váze + kolo + motor + baterka daleko větší tlak, na ten pokles 15 procent. No doufám, že ten manometr není vadný, manžel s ním fouká kola na auto už léta. :-)
Podle mě je dobré ohledně tlaku dodržovat doporučení výrobce. Komfortnější jízdu poskytne jedině celoodpružené kolo a snažit se to alternativně "řešit" podhušťováním pneu není dobrý nápad. To asi potvrdí každý s kolem bez motoru, že s polopráznými pneumatikami je to dření se i po rovině, nárůst valivého odporu musí být enormní. U auta/motorky nikoho snad ani nenapadne podhušťováním docílit jakousi "měkčí" jízdu, tak proč jsou o tom diskuze u kola?
Myslím, že nejde o podhušťování ale o zamezení přehušťování. To není totéž.
Ježišmária to čo je za teória... Je to celkom inak... Ale to by chcelo prax :-)
Foukaní kol na biciklu je pro mnohé věda, pro ostatní je to k pobavení:-)
Copak valivý odpor, to se jen člověk víc nadře, ale podhuštění, krom toho, že se ničí drahé pláště a hrozí poškození ráfku, tak je to hodně nebezpečné. Jednak se na podhuštěné pneu se hodně špatně zatáčí, zatočení je dost dřina a kolo má tendenci jet rovně, ale především hrozí vyzutí a dost ošklivý karambol.
A cvaknout málo nahuštěnou duši je na hrubším podkladu a nějaké lesní a polní cestě velmi snadné, zvlášť sjezdu ve větší rychlosti.
Len netreba zabúdať na to, že medzi príliš podhustenými a prehustenými plášťami je dosť veľký rozsah bezpečných hodnôt, a ktorá je tá správna určia podmienky, typ plášťa a jazdec samotný. Niet nad poctivé testovanie, toto teória nevyrieši... Mám s tým 28.000km skúseností na e-biku a najdôležitejšie zistenia by sa dali zhrnúť ako "širšie sú lepšie" a "hustiť podľa situácie a potreby". To samozrejme odzrkadľuje moje potreby a priority a nemusí byť vhodné pre každého.
Jasně, ale to se bavíme o skutečném podhuštění, to by u Komety hrozilo pokud by šla s tlakama odhadem výrazně pod 2 bary.
Když výrovce uvádí rozsah huštění 3 - 5, tak to špatné zatáčení a cvaknutí bude už na 3 a zutí pláště hrozí už pod 2,5.
Nějak si ani nedovedu představit, že by za jejich podmínek mohla vůbec jet s tlakem výrazně pod 2,5.
Možná, že je ten manometr opravdu chybný a ten tlak byl jiný. Ale pokud ne, tak jsem jela opravdu s předním kolem na 2,5 baru a neměla jsem sebemenší problém (s pláštěma).
Pokud má tak výrazně nevyvážené rozložení hmotnosti ve prospěch zadního kola a nízkou zátěž předku, tak to by musela být hodně agresivní jízda aby se to zulo. Na děckokole kde je celková hmotnost 30 kg dávám 1 bar i když minimum pláště je 2,5 nebo 2,8.
Na svém kole v plášti Onza Lynx 57-622 C³120 http://onza-tires.com/tires/lynx/ je uvedeno 2,5 - 4,5 bar, já dávám jak sem psal 2,3 a dohušťuju když mi to klesne pod 2,1 a s kolem mám 115 kg, s bezdušema lidi vozí i hluboko pod 2 bary.
No jo, když mě ty kola opravdu nepřišly podhuštěné, přestože papírově to tak u předního kola bylo. Manžel to vždy foukal na palec a nafoukl by rozhodně méně, kdybych mu netvrdila, že mě to přijde málo a ať ještě přifoukne. Potom dle zkoušky stlačení jsem teprve usoudila, že už je to fakt nafouklé dostatečně.
Zatáčení bylo bez problémů, i když je fakt, že já nerada moc klopím, takže před zatáčkou raději přibrzdím. Nikde jsem nic necvakla a to to místy hodně drncalo, např při začátku sjezdu z Čerchova tam byly hodně nepříjemné odvodňovací kanálky.
V jednom sjezdu sobotní cesty jsem dosáhla rychlosti 50 km/h. Byl to trochu risk, asfalt nebyl úplně hladký a při téhle rychlosti už bylo cítit, že udržet řízení není úplně jisté, takže jsem pak raději přibrzdila na 40. Opravdu si myslíte, že kdyby byly kola tak podhuštěné, že by kolo tuhle rychlost bez problémů dalo?
Jasně že si utahuju, i když za každé teploty se ten plášť stlačí jinak to pak nějakých 15% je k ničemu.
Uvědom si že máš elektrokolo a ty hodnoty co tu jiní foukají tak to mají na MTB do terénu a to se tebe snad netýká. Stale a znova opakuji, elektrokola se foukají nad hranici daného minima a mirně pod hranici daného maxima.
Neboli nic nepokaziš když se budeš držet rozsahu na tvých pláštích.
Přátelé, také se chci podělit o své zkušenosti - od roku 1954, kdy jsem dostal své první kolo - Eska Sport, tehdy za 900 Kč - jednotalíř a třikolečko, tak pro měření nahuštění používám výhradně svůj pravý palec. Pokud to moc drncalo, tak jsem upustil, naopak byl-li plášť placatý, tak jsem přidal. Nikdy mne to nezklamalo!!!
Ano, žijeme v jiné době, pláště na kolo se vyrábějí sofistikovaněji, nicméně diskuze o desetinách baru mi připadají směšné - proč? - protože měřící přístroje , které používáte budou, v tom lepším případě, ve třídě přesnosti 10% z měřeného rozsahu (maximální výchylka) - co tedy opravdu měříte a doporučujete.
Komentáře si odpusťte, dovedu si je představit, jen se zamyslete nad svými výroky! HOWGH!
Pro tlaky, kdy ještě tím palcem vyrobíš nějakou deformaci můžeš na i ten palec mít přesnost srovnatelnou s tím manometrem. Pro tlaky, které už neumáčkeš, jsi s palcem skončil.
Nechť je absolutní chyba manometru 10% z rozsahu. Nejběžněji je rozsah dílenské pumpy je 11 barů. To znamená, že absolutní chyba je 1bar. Ale relativní chyba bude u těch měřáků mnohem menší. Takže to přifouknutí či odpuštění tlaku pro korekci už bude mnohem definovanější, než tvé měření přes palec. A pokud to zkalibruješ pomocí té deformace pláště, či jen podle zkušenosti z jízdy, tak už ti stačí jen to relativní měření a skutečný tlak tě už nemusí vůbec zajímat. Měření tlaku přes palec patří do stejné kategorie, jako bylo měření tlaku u kol automobilu kopnutím z boku do pláště.
Pokud jsem to pochopila správně, tak vysočina nemluvil o tom, když ty měříš pořád stejným manometrem s nějakou chybou.
Mluví o tom, když si dva cyklisté sdělují své zkušenosti a při tom jeden má manometr s kladnou chybou, druhý se zápornou. Např. oba sice mají nahuštěno na 4 bary, ale jeden tvrdí, že optimum je 5 barů, druhý 3 bary. To je pak domuluva! :-D
Souhlas, to je opravdu komedie.
To jsou opravdu ty manometry tak nepřesné? V tom případě tedy nevím, jestli mi vůbec k něčemu bude ho kupovat s větším rozsahem, než ten co máme na auto.
https://www.koloshop.cz/stahovaky,-naradi-merky...
https://www.alza.cz/hobby/compass-pneumeric...
https://hustilky.heureka.cz/beto-air-pressure...
A tyhle jsou přesné?
Digitální manometry jsou už z principu přesnější díky tomu že odpadá nepřesnost při odečtu dílků a taky převodník je přesnější než u mechanických manometrů.
Existuje mnoho variant, tenhle TOPEAK SmartGauge D2 :
https://www.muziker.cz/topeak-smart-gauge-d2
https://www.kilometry.cz/cyklopumpy/topeak...
je komfortnější díky natáčecí hlavici a hlavně má tlačítko kterým si pomalu odpouštíte tlak až na požadovanou hodnotu.
Bohatě stačí tento
https://www.alza.cz/hobby/pneumeric-2in1...
Proč valit prachy do těch drahých:-)
Souhlasím,
kalibrovaný palec zkušeného cyklisty je mnohem lepší :-)
Digitální manometr ti naměřenou hodnotu se svou chybou zobrazí na více míst. To, že je digitální vůbec nic neříká o jeho přesnosti. Přesnost by měl udávat výrobce, ale jelikož j to čirá spotřebka, tak to nedělá. Na tom EShopu se to rozhodně neuvádí. Naměřený a zobrazený tlak například 3.52 +-0.5 baru ti moc nepomůže. jen si myslíš, jak přesně to měříš. Takže si zjistěte třídu přesnosti toho měřáku a nedejte se mýlit počtem míst na displeji.
Ale ve skutečnosti to není taková tragédie. Když si přeměřím tlak v pneumatikách na autě u pumpy svým nejlevnějším mechanickým manometrem, tak rozdíl oproti tomu měřidlu na kompresoru je max 0.2bary. Odhadoval bych z toho, že ta průměrná maximální chyba bude menší než 0.5 baru.
Ještě k tomu manometru. Myslíte, že když je tak velký rozdíl v ceně, že je i v kvalitě, nebo stačí ten nejlevnější? Vypadají úplně stejně:
https://www.global-sport.cz/meric-tlaku-beto...
https://www.global-sport.cz/meric-tlaku-bbb...
https://www.global-sport.cz/meric-tlaku...
Tohle vypadá na standartní situaci : výrobek produkuje továrna někde v Číně a firmy je pak prodávají pod svou nálepku, cena je většinou úměrná renomé firmy. Případně se do toho může zaplést jiná továrna z Číny vyrábějící kopie.
Letos v létě jsem zjistil že na tvrdost plášťů má zřejmě docela vliv i teplota, zřejmě to záleží na složení a kvalitě směsi plášťů. Nahuštěné pneu mi na sluníčku změkly a musel jsem dofukovat. Od té doby používám opravdu už jen palec.
Pumpičku s digi manometrem používám jen na dohušťování odpružené pneu vidlice.
Přidávám se k zastáncům většího nahuštění.
Když jsem v létě zkoušel snižovat tlak pro lepší odpružení, následovaly 2 defekty. Jeden byl vyloženě moje blbost. Měl jsem novou odpruženou vzduchovou vidlici a v nadšení jak oproti původní pružinové krásně "žehlí" terén jsem jezdil přes všechny výmoly. Ten obrubník odpružená vidlice na předním kole zvládla ale na zadním kole s motorem v náboji jsem pochopitelně proseknul duši. Od té doby hustím raději více, podle okamžité potřeby. A nejezdím jak blázen :-) .
Odpružení mi zajišťuje kvalitní vzduchová vidlice a a odpružená sedlovka s paralelogramem. Velmi doporučuju, jízdní komfort je úplně někde jinde.
Nedělal bych si iluzi, že dražší je přesnější, ceny určuje prodejce, ne kvalita.
Jak již zaznělo, digitální měřiče vytvářejí iluzi, že jsou bůhví jak přesné - svým počtem zobrazených míst za desetinnou čárkou. Ve skutečnosti jsou na tom stejně jako mechanické - asi tak 10%.
Osobně dávám přednost mechanickým, navíc u některých je vyveden šroubek pro přesnou kalibraci a hodnoty si porovnám u benzínky. Pozor i krátké ufouknutí je desetinka dolů!
Vhodný tlak vo Vašich pneumatikách nie je daný presnou hodbotou overenou kalibrovaným manometrom, ale skúsenosťou a pocitom pri jazde. Až nájdete správnu hodnotu pre Vás, je jedno čím to budete merať pokým to budete merať stále tým istým prístrojom. Aj pri jeho "presnosti" sa do výrobcom odporúčaného rozsahu trafíte a ostatné je vec odskúšania.
"Cejchovaný palec" a odborný pohled je nejlepší! :-)))
https://www.nakole.cz/diskuse/25273-stredovy...
Já proti cejchovanému palci mého manžela nic nenamítám, já ho ještě ocejchovaný nemám, nemám takové zkušenosti. Faktem ale je, že podle toho palce a následné zátěžové zkoušky, tak mě pak starým mechanickým manometrem na měření tlaku kol u auta vyšlo, že mám tlak pod dolním limitem uváděným výrobcem a to tady mnohé děsilo. Tak to chci zkontrolovat něčím, co má větší rozsah než 2,7 barů.
Tady v tomhle srovnávacím hodnocení
https://singletrackworld.com/2018/09/group-test...
dostal Schwalbe Airmax Pro dost slušné hodnocení co se přesnosti týče.
Znovu, digi manometry mají výhodu v jednoduchém přesném odečtu naměřené hodnoty. Pokud bych opravdu chtěl mít jistotu přesně naměřené hodnoty, musel bych si manometr pravidelně kontrolovat s pomocí navázaného kalibrovaného manometru. To nikdo nedělá a myslím že ani u té benzinky nejsou nálepky kdy byl manometr naposled kalibrován a do kdy je kalibrace platná. O uvedení třídy přesnosti ani nemluvě.
Myslím si že opakovatelnost i přesnost tohoto měřidla, ať už má nálepku Schwalbe, BBB nebo Beto, bohatě postačuje pro váš účel. Jenom je nutné si pohlídat aby se dovnitř nedostávaly prach a nečistoty, hlavně případné útržky z těsnící gumy, to by pak negativně ovlivnilo přesnost.
OK, zkusím tedy ten nejlevnější, snad je opravdu všechno tentýž přístroj, jenom pod jinou značkou.
Docela dobře stačí i pumpa s manometrem z Lidlu
https://www.skrblik.cz/lidl/nozni-pumpa-crivit/
Tu mám z roku 2016, pumpuje dobře, ale manometr je pro srandu králíkům, teď je dostupný mírně odlišný model a to je podle referencí vícero lidí šrot.
Určitě jsou lepší pumpy, tuhle mám už asi 4 roky a používám ji na tři kola a stále dobrý a bez problémů. Manometr funguje taky celkem dobře, asi žádný zázrak přesnosti, ale občas jsem si porovnal nafoukaný tlak i jiným měřákem a plus minus malý osobáček docela shodně, takže docela dobrý.
Letos sem kupoval ten Schwalbe z prvního odkazu otci do auta a porovnával se svým kupovaným předloni - identickým jen černý a s logem BBB. Hodnoty se liší asi o 5 setin baru.
Tak jak už jsem se zmínila v diskuzi o správném tlaku v plášti kola, byla jsem v sobotu na trochu větším výletě na Čerchově. On tedy nebyl ani tak dlouhý na vzdálenost, jenom nějakých 30 km, ale zato byl náročný na převýšení, mapy.cz spočetly 860m. Přikládám odkaz na trasu: https://mapy.cz/turisticka?planovani-trasy&...
Poznatky:
1. Pokud bych měla slabší motor než kW, tak tam pravděpodobně vůbec nevyjedu.
2. Asi by to ten větší pastorek dozadu opravdu chtělo. Přece jenom bych v tom velkém stoupání přetěžovala motor trochu míň.
3. Ta přípomoc se chová opravdu divně, zdá se, že ta hystereze, o které tady někdo psal, je hodně velká. Jede to třeba na 200 W a musím šlapat moc silou. Tak to přehodím z dvojky na trojku, nic, tak na 4, pořád nic, tak na 5 a najednou se zvýší výkon skokově na 600 W. Větší detaily jsem ale neměla čas zkoumat.
4. Určitě to bude chtít nějak zajistit zadní kolo proti uvolňování z patky. Už jsem to tady jednou řešila, ale zatím jsme na to nic nevyrobili a jezdila jsem opatrně. Tady jsem se také snažila jet opatrně, ale když je ten krpál místo 200m 2km, tak to kolo stejně povolí. Stalo se mi to na trase 2x, poprvé někde v bodě 3, podruhé asi půl kilometru před vrcholem - bod 4. Ani jednou nebyl manžel po ruce, aby mě to opravil, bral to na horáku bez motoru zkratkama. Já to sama opravit nedokážu, je to utažené na krev a já nemám vůbec šanci to povolit. Navíc mi bylo jasné, že to stejně v tom krpálu nerozjedu, takže jsem se dřela s 30 kg kolem do prudkého svahu. Asi si dokážete představit, jakou ze mě měli všichni legraci, když jsem po původním prohlášení, že se pěšky na Čerchov drápat nebudu, že si vezmu na pomoc kolo a motor, a pak tam dorazím s 20 minutovým zpožděním, rudá jako rak a funící jako lokomotiva a dřu to kolo, místo abych na něm jela. No ještě že na mě aspoň počkali. :-)
Mimochodem bod 7 je zhruba to místo, kde jsem dosáhla z kopce výše zmíněných 50 km/h a pláště OK.
Já jsem ti to popisoval jak se to řeší v tom tématu, že jsi to neakceptovala tak se ti to teď může prodražit. Kolo se zafixuje a na řtěz se montuje napínák.
https://www.kupkolo.cz/napinak-retezu-force...
https://www.kolacihal.cz/komponenty/kryty-a...
Ta druhá varianta mi přijde lepší, než ta kladka, ale je nutné k tomu vyrobit další komponenty a na to zatím nebyl čas. Už tak jsem manžela zaměstnala v posledních dvou měsících víc než dost. Ale vyřešit to bude nutné minimálně do doby, než zase vyrazíme do hor. :-)
A zdaleka to není jediné co musíme vyřešit. Další problém bude nějaký držák na kola. Ten co jsme měli doposud nelze použít. Manželovo e-kolo je na něj moc velké a to moje má zase atypický tvar.
Jaká druhá varianta?
https://www.kolacihal.cz/komponenty/kryty-a...
Ne to není druhá varianta to tam je na zafixování kola a napínák je k napinání řetězu.
Vždyť je tam psané napínáky řetězu, jak tohle může kolo zafixovat?
Když mě tohle řešení s napínákem nepřipadá moc šikovné z několika důvodů:
1. Další kolečko v řetězové dráze.
2. Cena napínáku v porovnání s kvalitou - materiál plast, co to asi může vydržet.
3. Ještě víc si zkomplikuju sundání zadního kola.
Budeš se divit ale tohle řešení je velmi výborné a sundání kola to nijak neovlivní.
Ten plast je na vetšině přehazovaček a vydrží tam mnoho let.
Pro tebe ale možná bude lepší manžel po ruce který ti to vždy nějak opraví, hlavně vyjde levně:-)
No když kolo zafixuju, tak to jeho sundavání nejspíš ovlivní. Navíc na to zafixování by taky bylo nutné něco vyrobit, to už může manžel rovnou vyrobit něco na to dopínání a nebude nutné ta kladka z umělé hmoty, o které opravdu nejsem přesvědčená, že vydrží mnoho let. Ty máš přehazovačku z plastu? No ještě štěstí, že jí má manžel z ocele a ani ta nevydrží věčně.
Manžel je fajn, ale zase tak levně nevyjde, musím mu vařit, prát ... :-D
I nejvyšší řada přehazovaček Shimano má kladky plastové, akorát mají lepší ložiska než ty nižší řady.
A to opravdu vydrží léta? Já mám na kole z plastu tak maximálně blatníky, krytky a podobné součástky, které nejsou mechanicky namáhané. Musím se podívat, z čeho má nanžel na kole napínák řetězu, jestli je to taky jenom plast.
Na rozdíl od převodníku a pastorku tam není žádný přenos síly, prostě to jen usměrňuje ten řetěz, není důvod aby to nevydrželo. Ulomil sem zub, když mi tam vlezl klacek, ale fungovalo to dál.
Náhodou jsem na cyklostezce našel upadlou kladku Shimano, která byla plastová, ale ložisko bylo keramické s drážkou pro mazivo a myslím si, že to při občasném namázání opravdu vydrží dlouho.
ad 1)
podle mapy to vypadá na největší stoupání z rozcestí pod Čerchovem po zelené zn., sklon cca 14%. Pokud uvažujeme celkovou hmotnost 130kg, stačí výkon 320W (250W "legální" výkon motoru kola + 70W vlastní příšlap) pro rychlost svižné chůze 6km/h.
S motorem 350W +70W příšlap byste jela asi 8km/h.
Kilowattový motor je opodstatněný v případech, když chcete jezdit do kopců rychle.
https://www.gribble.org/cycling/power_v_speed.html
Teorie ti jde ale praxe silně pokulhává:-)
Tak trochu jiný pohled: pokud bychom připustili, že kopec lze vyjet na ekole jen s kilowattovým motorem, znamenalo by to, že na běžném kole kopec nelze vůbec zdolat, protože kilowattový výkon, žadný člověk na kole neudělá.
No, možná bych připustila, že lze kopec vyjet i na kole bez motoru, pokud je jezdec trénovaný, váží do 70 kg a kolo tak do 15, dokáže se udržet na kole tak v 5 km rychlosti a strašně se dře. Byli tam i takoví a fakt jsem se divila, že se na tom kole vůbec udrželi. Já ale ani jedno z výše jmenovaného nesplňuju.
A ty si myslíš že ty elektrokola co se prodávají mají fakt jen 250W? Pokud si to myslíš tak se škaredě mýlíš, protože to je nominální výkon. Špičkově ty motory dají 600W. To že to vyjede mladý a trénovaný cyklista ve stoje neznamená že to vyjede jiný cyklista netrénovaný.
Tak nějak se obávám, že nevyjela, asi ten kalkulátor nefunguje jako realita.
Když jde kopec vyjet bez motoru a on vyjet jde, tak s motorem co dává víc než může dát cyklista to musí jít vyjet výrazně snadněji.
jo, to se tady snažím nějak vyjádřit, pokud se má na ekole jezdit podobně jako na kole, ale bez námahy, tak kilowattový motor skutečně není potřeba a podstatnější než výkon motoru je dostatek pomalých převodů.
Asi nemám dostatek pomalých převodů, když mi zde byla zatím výměna pastorku vymluvena.
Řekl bych že vaše dosavadní zkušenosti jasně hovoří pro okamžitou výměnu pastorku.
No tak okamžité to být nemusí, na okolí Plzně to stačí, Čerchov byl dost extrém. Ale jinak by to asi výměnu chtělo.
Který bude lepší, plný, nebo odlehčený?
http://www.global-sport.cz/pastorek-na-naboj...
http://www.global-sport.cz/pastorek-na-naboj...
Tak to hlavně záleží na tom kolik zubů potřebuješ.
Nestudoval sem manuál k Nexusu, ale u Rohloffu je specifikován nejmenší povolený poměr převodník/pastorek (a u lidí nad 100kg je ten limit vyšší) i pro použití bez motoru, předpokládám, že je to proto, že větší kroutící moment by to mohl poškodit. Shimano převodovky mají méně převodů, tak sou snad robustnější, každopádně 1kW motor jí asi dává dost zabrat.
Každopádně pokud ti chybí lehký převod, tak tam ten větší pastorek prostě dej, jen je potřeba počítat s tím, že to pro převodovku bude větší stres.
Motor větší kroutící moment dávat nebude. Na pastorku s větším průměrem bude tím pádem působit menší síla při větších otáčkách a to je snad pro Nexus pozitivní. Nebo se pletu ?
Motor a převodník zůstane setjný, pastorek bude mít větší poloměr - větší páka.
... na které bude při stejném kroutícím momentu působit menší síla.
Přece když jedu do kopce a musím podřadit na lehčí převody, tak cítím že působící síly jsou mnohem menší.
Člověk šlape stále +/- stejnou silou, čím menší převodník a větší pastorek zařadím, tím delší je páka na kterou tato konstantní síla působí a tím větší moment bude na převodovce nebo u normálního kola na ořechu.
Koukám že jsme se do toho zamotali oba. Ano, na větší páce bude působit výsledná větší síla při zachování kroutící momentu, který předpokládáme oba že zůstává stejný. Což umožňuje při stejném výkonu (daný kroutícím momentem a otáčkami) překonávat větší odpor při stoupání.
Pánové, není problém se do toho zamotat. Dovolte, abych přispěl svojí trochou do mlýna troch jiným pohledem.
Pohonnou sestavu je nutno rozdělit na motor a převody:
- jezdec je motor o nějakém výkonu - převádí přímočarý pohyb nohou na točivý šlapáním na kliky, tam jeho aktivní působení, podle mne, končí a následuje dvojice
- převodník (ne stejném hřídeli jako kliky) a pastorek, což je vlastně klasická (řetězová) převodovka a platí pro ní ti co uvádím níže,
https://www.nakole.cz/diskuse/25273-stredovy...
protože výkon předaný jezdcem klikám se nemůže zvětšovat (čím?, kdo ten výkon zvětšil?), naopak ztráty v převodech ho zmenšují.
Pro převodovku platí, že - pomineme-li ztráty - tak výkon na výstupu je stejný jak na vstupu. Z rovnic o vztahu výkonu, točivého moment a otáček plyne:
Mk1 x n1 = Mk2 x n2
=> jeli převod do pomala, tedy klesnou otáčky na výstupu, musí ve stejném poměru vzrůst točivý moment Mk2.
Motor ne, ale převodovka ano. Viz zde:
https://www.nakole.cz/diskuse/25273-stredovy...
No ona je to otázka, zda ho potřebuju?
1. Když jsem vyjela na Čerchov, tak už asi vyjedu všude, nejspíš i pod Ostrý.
2. Problémy s povolováním kola a řetězu stejně musíme dořešit nějakým napínákem, který kolo lépe zafixuje.
3. Pokud nic nezměním, pojedu do velkých krpálů na plný výkon motoru a budu ho tím nejspíš hodně namáhat, ale na druhé straně by na to měl být stavěný.
4. Pokud vyměním pastorek, bude méně namáhaný motor, řetězová linka, kolo, ale zase dostane pořádně zabrat ten převodník, který už nepochybně dostává teď zabrat víc, než na co byl stavěný. Navíc předpokládám, že když mu vyměním pastorek, že bude víc zatížený i při ostatních převodech, nejen do kopce, nebo to tak není?
Cenově je to jednoznačné, motor stál asi 18 tisíc, převodovka Nexus stojí 3 tisíce, výměna bude o dost lacinější. Na druhé straně je mnohem víc přetěžovaná, než na co byla stavěná, ten motor by na tu kW stavěný být měl. Co je lepší, občas přetěžovat motor ve velkých kopcích, nebo naložit víc té převodovce? Na tuhle otázku bude asi hodně těžké najít odpověď.
Jsou i podstatně strmější kopce se silnicí, než je Čerchov i v té horní strmé části. Zejména v otočkách vlásenkových zatáček ve stoupání to bývá občas hodně prudké. Já bych silnici na Čerchov jako kritérium dostatečnosti nebral.
Tak jsem si teď trochu prošla pár zajímavých výletů na Šumavu, ale většina měla i v těch strmějších pasážích kolem 10 procent. Nejhorší je ten Ostrý, ten těch 14 procent určitě mít bude, takže místy asi i víc. Asi by to ten pastorek opravdu chtělo vyměnit. Ale jinak si myslím, že v Čechách zase moc těch podstatně strmějších stoupání na asfaltových cyklostezkách nebude, terén nepočítám.
V Černolicích výjezd pod skály se jede po asfaltu na kašpárka tak tak. Ale je to hodně krátké a přední kolo se také ještě nezvedá. No a do Černolic pod skály asi nepojedeš.
Ono ty kopce třeba tak prudké ani celkově nebudou, ale krátké kousky třeba v těch zatáčkách mohou být hodně prudké.
Takže jestli si dobře pamatuju, převodník máš 46z, pastorek teď 18z. Co přesně za typ převodovky tam máš, ať si lze udělat o rozsahu převodů co tam máš?
Shimano Nexus 8
Osmirychlostní převodovky Shimano mají rozsah 307%, tj. to odpovídá osmirychlostní přehazovačce s kazetou 11-34, což není moc velký rozsah.
46/18
Aktuálně máš převody 1,35 - 4,13, respektive na jednu otočku klik ujedeš 3 - 9,4 metru. To je hodně do těžka a do rychla, pro srovnání já mám na MTB 0,523 - 2,91, tedy 1,2 - 6,7 m na jednu otočku klik.
Nevím jakou preferuješ kadenci šlapání, ale tohle je fakt hodně do těžka, takže já bych větší pastorek dal.
No ono asi na trekovém kole budu potřebovat jiné převody, než na MTB. Na druhé straně ten pastorek by asi o trochu větší měl být. Ale o kolik?
Lze nějak vypočítat, jakou bych měla rychlost, pokud bych jela na motor na plný výkon do dejme tomu 20 % kopce s pastorkem 22 zubů. Nejsem si teď úplně jistá, jestli na výpočet té rychlosti má sklon kopce vůbec vliv, ale pokud ano, lze to nějak spočítat?
No, sklon kopce má na rychlost vliv zcela zásadní a to v obou směrech
No, sklon kopce má na rychlost vliv zcela zásadní a to v obou směrech :-) .
Podle toho co vám spočítal xtonda máte převody příliš do těžka a do rychla a to hodně. To je dost v rozporu s výlety které na Šumavě plánujete - stoupání běžně 10 % a více. Výměna pastorku sníží tah z motoru na zadní kolo (pro 23 zubů o 27,7 %, 22 zubů o 22,2 %) a bude se zmenšovat pravděpodobnost uvolňování z patky. I když to zřejmě i tak budete muset řešit.
Ještě bych se zeptal k Shimanu Nexus. Píšete že osmičku a sedmičku moc nepoužíváte. To jsou předpokládám ty nejtěžší, nejrychlejší převody. Zajímalo by mě jaké převody máte zařazené v okamžiku uvolnění zadního kola z patky.
No jedničku, nenapadlo by mě jet do takového krpálu na něco jiného, zvlášť když vím, že jsou problémy s uvolňováním kola.
Jen jsem si chtěl být jistý že jste tam měla zařazenou jedničku.
Ad 1) Pokud jsem rozuměl vašemu popisu, tak se vám během výjezdu na Čerchov dvakrát uvolnilo zadní kolo, které bylo dotažené na krev a tuto poruchu sama neodstraníte. Následně jste se dřela s 30 kg těžkým kolem do prudkého svahu. Takže to bych za zdolání Čerchova asi nepovažoval. O ničení kola ani nemluvě.
Protože jsem se už tady jednou zamotal do soukolí řetězových převodů, tak bych tady raději poprosil xtondu o jeho odborný komentář :
Ad 4) Pokud vyměníte pastorek, bude méně namáhaný motor, řetězová linka i kolo. A co převodovka NEXUS ?
Pokud zvětšíme pastorek, pouze zmenšíme sílu kterou potřebujeme působit na jeho obvodě pro dosažení stejného kroutícího momentu a tím zároveň zmenšíme sílu kterou se motor snaží tuto převodovku vytáhnout ze zadní patky. Samozřejmě pro zachování rychlosti musíme úměrně zvýšit otáčky.
Síla na obvodě zadního kola, potřebná pro překonání odporů při výjezdu stejného kopce bude pořád stejná (tedy i kroutící moment), tedy pokud se nezmění podmínky jako sklon kopce, hmotnost jezdec + kolo, pneu, rychlost, atd.
Takže pro výjezd stejného kopce bude převodovka NEXUS zatěžována úplně stejně jako před výměnou pastorku.
Ano, pořád tady zůstává ta zřejmě nevhodná kombinace silný 1 kW motor versus převodovka Shimano Nexus a rovněž potřeba zafixovat převodovku v zadní patce. I když možná to zatím funguje jako pojistka proti přetížení převodovky.
P.S. : Jak to vypadá s programovacím kabelem ?
No tak když jsem byla na vrcholu, tak jsem Čerchov zdolala. :-) Já nejsem sportovec, takže pro mě je důležitý výsledek (dostala jsem se na vrchol, přestože bez komplikací to tedy nebylo) a ne prostředek (např. vyjela jsem tam vlastními silami, ale málem jsem vypustila duši). Druhá varianta mě nikdy nelákala.
Ale jinak rozumíte mému popisu naprosto správně.
Pokud vyměním pastorek, tak předpokládám, že do stejného kopce a na stejný převod (jedničku) pojedu pomaleji, protože zadní kolo se bude díky většímu pastorku pomaleji otáčet. Jaký ale bude výkon motoru, pokud budu mít přípomoc na nejvyšší stupeň? Podle mě by měl být výkon motoru menší, ale jak to opravdu funguje, to je pro mě zatím záhada.
Jak bude namáhaný Nexus je pro mě po pravdě taky záhada. Z mého laického pohledu, pokud se rychlost jízdy opravdu zmenší, tak bude Nexus namáhaný stejně. Pokud by ale byla rychlost stejná, jako před výměnou pastorku, bude Nexus namáhaný víc. Pokud je přece výsledek stejný (stejný kopec, stejná rychlost, stejná hmotnost) a někde se něco odlehčí, tak se zase musí něco jiného zatížit víc. Zákon zachování hmoty a energie musí fungovat. Je to sice hodně laický pohled, ale fungovat to musí.
Mimochodem když už jsme u toho zákona zachování hmoty a energie, když pojedu pomaleji, budu motor řetěz, kolo ... zatěžovat méně, ale zase po delší dobu. Předpokládám, že je to pro něj lepší, jenom jsem chtěla na tento fakt upozornit. :-)
Zajištění kola proti posunu už je v řešení, snad do víkendu bude.
Programovací kabel stále nemám, na mou prosbu, zda by mi ho nepůjčil někdo bydlící v Praze, tak se bohužel nikdo neozval. Mám slíbené zapůjčení v Příbrami, ale zatím nebyla cesta.
Ak pôjdete do rovnakého kopca na rovnakom prevode s väčším zadným kolieskom pomalšie, prevodovka bude namáhaná menej - na nižšiu rýchlosť je potrebný nižší výkon a krútiaci moment. Ak pôjdete rovnako rýchlo, bude namáhaná rovnako bez ohľadu na to koľko zubov máte vzadu. Pre motor to ale bude rozdiel.
Celkovo vzaté väčšie koliesko vzadu umožní pri plnom zábere motora zaťažovať prevodovku viac, môžete to kompenzovať nastavením motora tak že mu adekvátne uberiete výkon. Pre motor to bude dvojnásobná výhoda.
Pri bežnom jazdení, aby bola zachovaná kadencia šliapania, budete s väčším kolieskom vzadu musieť radiť ťažšie prevody. Takže za týchto okolností záťaž na prevodovku vzrastie.
Bol motor po jazde do tých strmých kopcov horúci? Ak nie, možno by bolo lepšie nechať ten pôvodný pastorok a lepšie upevniť zadné koleso...
To je pravda, zdolala. :-)
Jenom bych byl radši kdyby jste ty kopečky mohla pokaždé zdolávat s radostí a úsměvem. :-)
Tenhle článek bude pro vás zajímavý, i když spoustu věcí teď už víte :
http://cykl.cz/item/torpedo-oziva
Pro vás by mohla být zajímavá informace že pokud by selhal NEXUS a nechtěla by jste jít do normální přehazovačky, tak by možná byla zajímavá varianta Shimano Alfine, která není výrazně dražší. Pokud tedy by šla do vaší zástavby.
Ta úprava programu je pro vás taky myslím hodně důležitá pro pohodovou jízdu. Stejně si myslím že by jste pak měla mít svůj kabel pro případné další modifikace.
Chlapi, sakra, půjčte jí někdo ten kablík !!!
Kdybych ho měl doma, tak vám ho klidně pošlu poštou.
No tak to já bych samozřejmě taky raději zdolávala kopečky s radostí a úsměvem. :-)
Na druhé straně, co mě nezabije, to mě posílí a také chybami se člověk učí. Pokud by vždy vše vyšlo, neměl by potom člověk takovou radost, že to vyšlo. :-)
K tomu článku, no jestli se mi ten Nexus časem vyběhá, mohla bych 8 rychlostní převodovku Afine zkusit. Je ale otázka, zda opravdu vydrží víc.
Ještě reakce na příspěvek Lubo990 (již nelze vnořit na správné místo):
Tak trochu už se v tom přestávám orientovat.
Jisté je, že pokud budu mít vzadu větší pastorek, že při zařazení stejného převodu se bude zadní kolo otáčet pomaleji. Pokud budu mít maximální pomoc motoru, jakou jsem měla při menším pastorku, pojedu opravdu pomaleji? Neroztočí se motor víc, když mu to půjde menší silou a nepojedu třeba nakonec stejně rychle? Tohle opravdu netuším, ví to někdo?
Potom bych dokázala přijmout fakt, že pokud záleží pouze na poměru převodník / pastorek, tak že pokud zvětším pastorek, bude tento poměr menší a na převodovku to bude jak píše Xtonda větší páka. Při stejné výsledné rychlosti pak zátěž na převodovku musí být opravdu větší a ne stejná. Pokud ne, tak mi už opravdu něco uniká.
To samé musí platit i po rovině, převodový poměr převodník / pastorek je stále stejný a výsledný převod určuju až v převodovce. Jenom ten tah motoru bude menší, než do toho kopce. Na tom, jakou kadencí k tomu šlapu, podle mě vůbec nezáleží, to pomáhám jenom motoru, ale na převodový poměr a tudíž na namáhání převodníku by to nemělo mít žádný vliv. Nebo se opět pletu?
Na motor jsem si bohužel nesáhla, takže netuším, jak moc se hřál. Pokud to ale vyjde, tak v sobotu vyrazím s kolem na Šumavu. Záleží asi hlavně na tom, zda se manželovi podaří dořešit převoz svého elektrokola. Pokud to tedy vyjde, otestuju přehřívání motoru v šumavských kopcích. Patka a posun kola už bude vyřešený (jinak tam nepojedu), ale pastorek mít ještě nový nebudu.
S větším pastorkem zátěž pro převodovku stoupne - Rohloff stanovuje minimální převodový poměr na 1,9, pro jezdce nad 100 kg a tandemy na 2,5 a specifikuje maximální točivý moment na vstupu na 130 Nm. Nicméně i Rohloff se montuje na elektrokola, tak to nějak jít musí.
Pro Shimano sem nic podobného nenašel, ale logicky když se zvětší pastorek, tak se prodlouží páka. Do toho ale vstupuje jak se na lehčím převodu bude chovat motor, pokud adekvátně sníží tah, tak by to nemuselo být tak htozné.
Hm, já mám teď poměr 1,3 a je to moc do těžka. Pokud bych měla převodový poměr 2,5, tak vyjedu už jenom hodně malý kopec. To mě přijde docela nepoužitelné. :-(
Těch 2,5 je pouze poměr převodníku a pastorku. Nejlehčí převod na Rohloffu má koeficient 0,279, takže celkově to vyjde na převod 0,7.
Aha, takže momentálně mám 2,5 a budu mít 2,1. No ale stejně je mi toto zjištění k ničemu, když nevím, kolik je na Shimanu minimum.
8r převodovky shimano mají převodové poměry viz specifikace
http://productinfo.shimano.com/#/spec/3.0...
Nejlehčí je 0,527, takže s 46 převodníkem a 22 pastorkem bude 0,527 * 46 / 22 = 1,1.
Tých 130Nm je na pedáloch alebo na náboji? Ak je to na náboji tak neviem koľko presne má BBS-HD ale cez 200 to snáď nebude a na náboji bude zhruba polovica... To by sa do tých 130 zmestiť malo... Aj keď nerátam to čo pridá jazdec. Motor zaťažuje prevody rovnomerne, (bežný) jazdec pulzne ako tlačí na pedál vo vodorovnej polohe... Takže ak sa ide iba na motor malo by to byť v pohode...
Těch 130 Nm je input torque na převodovce.
Celkově bude poměr 1,1 a mezi převodníkem a pastorkem bude 2,1. Jenom netuším, zda už je to málo, nebo ne?
Ano, Shimano sady pro MTB mají lehčí převody než pro trek. Nejlehčí MTB je kolem 0,6 (24/42 nebo 22/36), u treku 0,72 (26/36), každopádně těch tvých nejlehčích 1,35 odpovídá silničním převodům a ne zrovna lehkým, do hor se bere spíš lehčí.
Teď jsem se koukla, co má manžel na svém elektrokole MTB a koukám, že tvoje zkušenosti se s jeho dost liší.
1. Mám podle tebe malý rozsah 307%, což odpovídá přehazovačce 11-34, manžel má přehazovačku Shimano 11-32 a ty krajní kolečka téměř nevyužívá.
2. Nejlehčí převod u MTB je 0,6 (ty máš dokonce 0,523), manžel má na MTB z výroby nejlehčí převod necelých 1,2 (převodník 38, pastorek 32) a jak už jsem psala, použije ho jenom vyjímečně. Není divné, že má na MTB z výroby nejlehčí převod těžší, než je podle tebe trek?
Já mám tedy momentálně nejlehčí 1,35 a pokud tam dám pastorek 22 zubů, budu mít nejlehčí 46 / 22 * 0,53 = 1,1 což je lehčí, než má na MTB manžel. Myslím, že posun o 1 převod do pomala bude dostačující, stejně mě tu rychlost nikdo nespočítal, tak bych to raději s tím pastorkem nepřeháněla.
Já mám na Bafangu 250W 36 zubů převodník a vzadu 32z na 26 horakovi a 36 a 34 zubů na 27,5ce a vyjedu téměř cokoliv dokud se nezvedá přední kolo.
To se tady probíralo již dříve, Kometa má dvě možnosti:
- za několik set až tisíců Kč pořídit menší převodník, čí dvojpřevodník, nebo
- za 20 Kč koupit větší pastorek, pokud se dobře pamatuji tak max. 22 zubů
Teď raďte přátelé. :-)))
Ano, probíralo se to tu již dříve a většina mne od výměny pastorku odrazovala, abych si to nejdřív vyzkoušela. Tak jsem zkoušela a jak je vidět, výměna asi bude opravdu nutná.
Je asi jasné, jakou variantu si vyberu. :-) Jenom pastorek mě bude stát dvojnásobek, celých 43 Kč. :-)))
Tak je to dobrý, není manželovo kolo zase taková vyjímka. :-)
Tak samozřejmě, na elektro kola se dávají menší rozsahy, jednak proto že ke středovému motoru už je problém dát něco jiného než jedno převodník a pak se šetří, takže se tam většinou nedávají 11 či 12 rychlostní pohony, počítá se s pomocí motoru, nicméně pokud se ti s takovými převody něco pokazí nebo dojde barerka tak si v pasti.
To co sem psal platilo pro použití čistě s lidským pohonem.
No zase v takové pasti nejsem, pokud je závada v pohonu a jinak je kolo OK. Do kopce tlačím, po rovině dřu a z kopce se vezu. V sobotu jsem sice měla problémy, ale celkově to byl pěkný výlet a na zpáteční - delší cestě jsem si jízdu hodně užívala. Jenom manžel trochu reptal, že si myslel, že zpátky už to bude jenom dolů a ono tomu tak nebylo. Ale zvládl to a nakonec byl s výletem taky spokojený. :-)
Musím se podívat, co má na tom bezmotorovém horákovi za převody, ale myslím, že to taky nebude tak do pomala.
Ale budeš tlačit i kopce které bys byla s odpovídajícím převodem třeba 7-10 km/h.
Ono se to jak přicházely sady s vyššími počty pastorků měnilo a přibývaly převody do lehka + je tam variabilita v dělají se různé kombinace převodníků a kazet aby si každý mohl vybrat, záleží na výrobci kola co tam osadí, já uváděl to nejlehčí co se dá v rámci specifikace výrobce poskládat.
Já měl z výroby nejlehčí 24/34 ačkoliv v rámci stejné sady a generace se dalo poskládat i 22/36. Předělávka na 22/42 už je trochu bastl mimo specifikaci, ale mě to vyhovuje.
Taky záleží na průměru kol, dříve bylo na MTB 26", což je oproti 29" v podstatě jakoby o jeden převod lehčí.
Elektrokola nepotřebují tolik pastorků, podle dřívějších příspěvků vesměs stačí sedmikolečko, důležitější je rozsah převodů.
Osobně mám převodník 42 z a původní (před přestavbou) osmikolečko 11-34 z a ten největší pastorek jsem ještě prakticky nepotřeboval nepoužít. Nicméně uvažuji o 11-40 z - pro jistotu - budu jezdit ve větších kopcích.
Motor mám TS - 500 W.
Vzhledem k přenášeným silám by asi byl lepší plný, ale na ty Šumavské kopce by bylo lepší mít 23 zubů.
22 zubů by mělo stačit na zachování původního převodového poměru, který byl asi celkem optimální. Momentálně je tam jenom 18.
Vy sama jste v minulosti napsala že by to sneslo o malinko lehčí převody :
https://www.nakole.cz/diskuse/25156-stredovy...
Ale to je něco, co můžete ve světle svých zkušeností z posledních 2 - 3 týdnů posoudit nejlépe vy.
No mě přijde nyní optimální to celé posunout o ten jeden převod. Osmičku jsem tam měla jenom jednou a to jenom abych to vyzkoušela, ani sedmičku tam nevrážím moc často. Pokud bych šla s převodem zase moc do lehka, tak už bych se na tom kole asi hůře udržela, takže ta jedna rychlost, která by zrovna mohla odpovídat těm 4 zubům na pastorku, tak by asi byla optimální.
Jistěže s motorem, který má větší výkon než cyklista, lze vyjet kopec snadněji, ale pořád za předpokladů uvedených výše a ty já rozhodně nesplňuji. Navíc jsem šlapala jenom po přejetí odvodňovacího kanálku, kdy jsem výrazně zpomalila a bylo nutné motoru pomoci.
Čo znamená "Když jde kopec vyjet bez motoru"? Znamená to že majster sveta to dokázal? Alebo to zvládne miestny borec? Či dvaja z mojich štyroch kamarátov?? To je predsa pre konkrétneho človeka úplne irelevantné... To nie je žiadna záruka že to vyjde tiež, a ani záruka že to vyjde s 250W alebo 1kW motorom...
Znamená to jen to co jsem napsal, nic jiného. Zkusím to tedy jinak.
Čerchov je sviňa kopec a člověk se zadejchá, ale přesto na něj ročně vyjíždí stovky a stovky cyklistů, takže vyjet jednoznačně jde, nakonec to dokázal i její manžel. Takže když to jde bez motoru, tak s motorem který cyklistovi k jeho výkonu dodává motor výkon dalšího a špičkového cyklisty, tak ten jeden cyklista s motorem musí nahoru vyjet mnohem snadněji.
Samozřejmě, že se to týká cyklisty co je sám schopný šlapat, nikoliv invalidy.
A tady někdo tvrdil, že ten závěrečný úsek můj manžel vyšlápl? On sice váží kolem 70 kg, má celkem i fyzičku (jezdí téměř každý den do práce na kole bez motoru - dolů k řece a zase nahoru na kopec a zpět), ale zase takový borec není, aby se dřel bez motoru do tak šíleného kopce, když to je jen nepatrně rychlejší a podstatně více namáhavější, než tam to kolo prostě vytlačit. Takové hlouposti dělají jenom cyklisté sportovci, kteří chtějí mít ten pocit - zdolal jsem Čerchov (nebo jiný kopec) a nevadí jim, že jsou z toho naprosto vyřízení.
Tak já to tak pochopil z toho co a jak si to napsala, tak jsem předpokládal, že to vzal po modré nebo po zelené, když to bral na horáku zkratkama.
Modrá je po schodech - Hanova cesta, tak to fakt ne. :-) Když ale manžel viděl, že na něj na prvním rozcestí u Jubilejního hájku čekám, tak řekl, že to vezme po červené zkratkou k rozcestí Plzeňská cesta. Že než se dřít na kole oklikou, tak že to raději vytlačí strmější cestou. To ještě netušil, že ho v půlce odvolám a bude si muset stejně trochu zajet mi pomoct vyřešit řetěz. On to byl i na mojí trase pořádnej krpál a taky jsem ho docela kus vytlačila, jednak aby nemusel manžel zase dolů z kopce a stejně jsem čekala, tak holt jsem tlačila. To ale proti tomu poslednímu půl km pod vrcholem ještě šlo, tam jsem ale vyhodnotila, že čekat nemá cenu, že než to manžel vytlačí od rozcestí pod Čerchovem, tak že už budu taky nahoře, navíc už jsem tam měla dávno být. No bylo to děsný, opravdu nechápu, jak tohle může někdo vyjet na kole bez motoru, já to nemohla ani vyjít.
Hánova cesta je pěkná směrem dolů, ale je to tam zakázané.
Nahoru po silnici jsem to jezdil s 12letým synem. To není zas tak strašný krpál. Je to dlouhé, ale na horáku v pohodě jetelné. Pokud se ti na tomhle kopci posunuje kolo ve vidlici, tak je to opravdu třeba řešit.
14 procent od rozcestí pod Čerchovem na vrchol ti nepřijde strašný krpál? No, každý má holt jiné měřítka, ale ti cyklisti-sportovci, co to tam šlapali, vypadali že už mají docela dost. Takže tvůj 12-letý syn má můj obdiv, že to vyšlápl.
Od rozcestí Pod Čerchovem to má průměrně 12,5% (195 m nastoupáno na 1560 m trasy), špičkově až cca 17-18%, to je docela kopec, ale na MTB skutečně celkem jetelné, navíc povrch je celkem slušný (panelová cesta)
Pro představu segment na Stravě
https://www.strava.com/segments/18880982
Nejrychlejší jezdec to má za 7:30 rychlostí přes 12 km/h
Tak to bych toho nejrychlejšího docela chtěla vidět. Rychlostí 12 km/h jsem nejela ani já s tím kW motorem, no a pak že cyklista nedá kW. :-)))
Zaujaly mě také ženy. Devátá Andrea měla rychlost 3 km/h, to na tom kole opravdu seděla? To už snad ani není možné se udržet na kole v téhle rychlosti.
Tak to je celkem slušný závodník, letos 2. na MČR, 25. na ME v kategorii do 23 let.
Ta devátá v půlce kopce cca 10 minut pauzírovala, nemá snímač kadence takže nejde poznat jestli jela nebo tlačila, jinak ve 4 km/h se dá na takovémto povrchu bez problémů udržet.
Tady je pro zajímavost videjko představující závěrečný kopec závodu elitních mužů na MS v silniční cyklistice - místy sklon až 28 %.
https://youtu.be/A93ooHs-cHY
Tohle jeli nakonec když už měli v nohou 250 km a nastoupáno přes 4000 m.
No když jsem ještě jezdila bez motoru, tak jsem měla problémy se ve 4 km rychlosti udržet. Chvilkově to jde, ale delší dobu (nad 200 m) už mi to činilo problémy. Pokud byl kopec delší, tak jsem vždy raději slezla a tlačila. Ono to ale asi nebylo jenom tou rychlostí, nikdy jsem nebyla peříčko.
Chce to trochu cviku, držení rovnováhy nemá moc společného s hmotností, já mám 15 kg nadváhy. Je fakt, že to jde hůř, když to člověk drtí do kopce než když na rovině.
No já to taky tak nějak myslela, že možná nebyl jediný problém se na tom kole udržet, ale že byl problém i v tom, že jsem to nebyla schopná delší dobu ušlápnout. Už tenkrát jsem věděla, že při téhle rychlosti už je méně namáhavější to kolo (bez motoru) tlačit. Musím si to teď vyzkoušet, od jaké rychlosti jsem vlastně schopná se na kole udržet. :-)
Naprostý souhlas s Vaším manželem, dokud jsem měl ještě zdravé nohy, tak jsem kopce s klasickým kolem řešil také tlačením-na mapě jsem si vybral strmější a kratší kopec a ten jsem tlačil, táhlé a pozvolnější pěkně sjížděl dolů. Pak začal zlobit kotník a teď už je delší chůze problém, s elektrokolem mě to ale začalo bavit jako zamlada a jezdím víc než kdy jindy, jezdím i trasy, které jsem dříve jezdil vlakem a začal kolo používat i jako dopravní prostředek, ne jen na výlety, ale i na dojíždění na chatu a do práce, a některé cesty, které jsem měl na klasickém kole projeté kvůli profilu trati jen jedním směrem (prudší kopec nahoru vytlačit, pozvolný dolů sjíždět), tak teď díky motoru mohu jezdit i obráceně :-)
To je problém s nedostatečně lehkým převodem, pak se do prudkého kopce šlape extrémně nízkou kadencí a hodně silou. Já sem kolo koupil s nejlehčím 24/34 a předělal na 22/42 a pomohlo mi to hodně.
To už je jedno, teď už mám motor, tak je zase vše jinak.
Převod jsem měl lehký, ale prostě mě nebavilo rychle šmrdlat nohama, radši jsem vytlačil prudkej kopec, než abych dřel ten dlouhej..
Tak já to mám naopak, slézt a tlačit je potupa, prohra, frustrace, to radši vypustím duši.
No jo, sportovec. :-)
Ještě že v Čechách nemáme takové krpály. :-)
V Krkonoších by se něco našlo. Ale jo, dávat takový kopec se silničními převody je fakt mazec. A co sem koukal na záznam závodu, tak někteří tam tlačili.
Jojo, každej to má jinak. Já jezdil na kole, abych si užíval radost z pohybu, ne se dřel jak vůl. Vždycky jsem říkal, že jsem cykloturista - chvíli jedu, takže cyklista, chvíli do kopce jdu, takže turista :-) Proti turistovi výhoda, ten musí pěšky i po rovině a dolů kopcem :-)
Tak v té tabulce strava vidím, že maximální výkon cyklisty byl kolem 320W, což prakticky přesně sedí s tím, co jsem posílal na základě výpočtu kalkulátoru, jaký výkon stačí pro vyjetí toho kopce. Pochopitelně, že příkon motoru bude větší a závisí na převodech, jestli budou takové, aby motor dosáhl optimální otáčky. BBSHD s vnitřním převodem 1:22 a se základním převodníkem 42 zubů asi ideální účinnost při pomalé rychlosti nepodá, ale motor MaxDrive, který má vnitřní převod 1:33 s menším převodním s 38 zuby už na tom bude dost lépe.
To je právě ono, rozdíl mezi VÝKONEM a PŘÍKONEM, wattmetr měří příkon, ale nevím, čím by se dal měřit výkon motoru na výstupu, resp. výkon přenášený na kolo.
Tady zjistili výkonové parametry 750W motoru empiricky a je vidět, že při pomalých otáčkách to vychází s účinností dost bledě - pod 40%.
https://electricbikereview.com/forum/threads...
No to sis dovolil hodně.
Když jsem tady nedávno kolegům - z jejich údajů - vypočetl účinnost kolem 56 %, tak mě málem ukamenovali, a ty jenom 40 %. Těš se!!! :-)))
Vždyť se to nedalo ušlapat, tomu říkáte malé otáčky? Jenom když jsem ubrala před přejetím kanálku, tak jsem pak motoru trochu pomohla se rozjet, pak už to zase nešlo ušlapat.
Je vůbec možné, aby s výkonem 320 W jel někdo rychlostí 12 km/h do takového krpálu? To snad i s tím kolem neváží ani 60 kg.
Při průměrném sklonu 12% podle kalkulátoru při průměrné rychlosti 12km/h a výkonu 320W, vychází celková hmotnost cca 75kg (65kg jezdec a 10kg kolo), vypadá to celkem reálně.
Jo, profi cyklisti a hlavně vrchaři jsou takové váhy a jsou schopni dávat 6-7 W/kg. Tento segment nemá až tolik průjezdů a není na trase nějakého závodu.
Pro představu analýzy Wattáží časovky družstev mužů a závěrečného závodu mužů na MS
http://supercycling.cz/novinky/mistrovstvi...
http://supercycling.cz/novinky/mistrovstvi...
A čo tak dosadiť do slávneho kalkulátoru aj niečo reálne? Pani nemá 65kg a bicykel bude mať skoro 30...
Proč ne, ale diskuse šla o pánovi co má KOM na tom segmentu.
To by bylo určitě zajímavé. Zkus tam dosadit 130 kg (tahala jsem flašky s vodou pro oba, svačinu a další drobnosti), sklon 13 procent (podle mapy.cz to méně nemá) a rychlost dejme tomu 10 km/h. Jaký vyjde výkon?
V tom případě si prostuduj jak ten motor funguje, protže to je jen dvůj dohad, skutečnost vypadá drobet jinak a věř že s tím mám dloholetou zkušenost.
Jezdím s kolegou který taky ve stoje vyšlape určitý kopec a mně na budíku ukazuje že mně na ten kopec motor žere 900W a to pochybuji že by kolega mohl zvládnout:-)Byl to středový motor s max výkonem 2400W
Nyní mám motor (přímý) o výkonu 1500W a ten kopec stím nevyjedu ani náhodou.
Tak jak píše Lubo to co je možné pro stovky lidí není možené pro jiné stovky lidí:-)
Kolik ti motor žere nevypovídá nic o tom, jaký skutečný výkon podává. Pokud bude mít v daných podmínkách účinnost 20%, tak reálný výkon bude 180W. Pak není divu, že nevyjedeš.
U cyclona se škaredě pleteš ten i v nízkých otáčkách měl 80% účinnost. Nevyzkoušíš, nevíš:-)
Pokiaľ bude mať motor 20% účinnosť (a vysoký príkon) tak zhorí behom veľmi krátkej doby. Ak sa tak nestalo, určite mal podstatne vyššiu účinnosť. Reálne by som hodnoty pod 50% ani moc neuvažoval.
No ono to není tak jednoduché. To, že podle grafu, či simulátoru vyjedu 14% kopec s příkonem 350 W neznamená, že ho opravdu vyjedu. Nikde ten simulátor neříká, že budu mít k dispozici 350 W (a tomu odpovídající točivý moment) při jízdě rychlostí chůze. Zřejmě nebudu - to je problém většiny elektrokol a je otázkou zda to zachrání "horské" zpřevodování za středovým motorem.
Když k tomu připočtu zkušenost cyklisty, tedy jestli ustojí kamenitý terén - ustřelování předního kola a prokluzování zadního, tak je myslím výsledek dost jednoznačný. Kolik je mezi elektrocyklisty bývalých cyklotrialistů? :-)))
Tak napínák na řetěz manžel nějak zbastlil a zdá se, že funguje. :-)
Zatím vyzkoušeno pouze v jedné z nejstrmějších ulic v Plzni - Srázné, 14 procent stoupání jako na Čerchov, akorát že jenom 150 m - https://mapy.cz/turisticka?planovani-trasy&...
Vyjela jsem jí celkem 3x, jednou na převod 1 bez příšlapu a 2x na 2 s mírným příšlapem, pak jsem ještě vyjela Hlubokou (na sever od Srázné) na převod 3 s mírným příšlapem (tam se mě při první zkoušce motoru uvolnilo kolo a spadl řetěz, tentokrát bez problému, řetěz napnutý, takže ze zdá, že už je kolo OK.
Kolik jste měla aktuální příkon (bafang to snad na displeji zobrazuje) při jízdě bez příšlapu a s příšlapem?
Maximální, co ukazuje, ale s příšlapem jel rychleji.
Jela jsem na 9 přípomoc na páčku.
Udaj prikonu ve wattech displej naukazuje? A rychlost byla zhruba kolik km/h?
Příkon byl 999 W, víc to neukazuje.
Na rychlost jsem se bohužel nepodívala. Můžu to zítra nebo v pátek zkusit ještě jednou, mám to kousek. Stejně mám trochu podezření, že nebyl výkon motoru na 100 procent, možná už byla dost vybitá baterka. Mám zjistit ještě nějaké údaje?
Ten displej viac ako 999W zobraziť nevie. 48Vx30A = 1440W, s plne nabitou batériou to môže byť ešte viac (cca 1550W). Pozor, pri sústavnej jazde na max. výkon sa motor po nejakej dobe prehreje. Dlhodobo zvláda do 1000W - samozrejme pri vhodných otáčkach...
Z pohľadu motora, ak musíte ísť do kopca na najľahšom prevode na plný výkon (aby ste vyšli), tak je ten prevod príliš ťažký...
Mám tomu rozumět tak, že přestože je motor kW, dokáže jet krátkodobě ještě na o dost větší výkon?
Nejela jsem na největší výkon dlouhodobě, byla to pouze zkouška, zda patka drží, kopec má pouhých 150m. Normálně bych ho jela na jedničku, ale chtěla jsem co největší tah, který ještě motor dá. Doufám, že krátkodobým testováním motor ani baterku nezničím.
BLDC motor je možné krátkodobo až niekoľkonásobne preťažiť, pokiaľ to mechanicky vydrží je to zväčša limitované teplotou vinutia a hrúbkou fázových vodičov. Vďaka tomu napríklad jazdím na 3kW s motorom, ktorý má podľa výrobcu len 1kW.
Je otázne aký výstupný výkon má BBS-HD, príkon je však jednoduché určiť ako napätie x prúd (viď vyššie). Je odskúšané, že pri jazde na plný príkon sa motor prehrieva a pri väčšom zábere sa potom ľahko strhnú zuby na nylonovom koliečku sekundárneho prevodu v motore. Nylon teplom stráca pevnosť a keďže motor a prevody sú v jednom púzdre zohrievajú sa tiež.
Takže nejazdiť na plný príkon veľmi dlhú dobu a pokiaľ možno tak na ľahké prevody aby mal motor čo najvyššie otáčky. Pri menšom alebo kratšom kopci to je v pohode, ak ale idete stúpať 500 alebo viac metrov výškových už to môže byť aktuálne.
Baterku testovaním nezničíte, je stavaná na vysoký prúd a motor viac ako 30A nemôže odoberať.
Ešte pre zaujímavosť, na rozdiel od motora auta poskytuje najvyšší výstupný výkon a účinnosť studený elektromotor. U batérie je to opačne.
Takže pokud to dobře chápu, tak může jet motor až na 1,5 kW? Potom ho omezí co, BMS deska v baterce?
Udělám ještě dnes nějaké pokusy, např. na jakou rychlost kopec vyjedu na určitý převodový stupeň, zda se po několika vyjetí motor zahřeje.
Napadá ještě někoho něco na otestování?
Riadiaca jednotka motora má nastavené ako maximum 30A. Dá sa to zmeniť (iba nadol) cez PC. Aj pri vybití batérie vypne motor riadiaca jednotka (ak je to správne nastavené). BMS slúži na ochranu a aktivuje sa iba keď nastane kritická situácia. Za normálnych okolností nijak nezasahuje a iba balancuje články ku koncu nabíjania.
Díky za info.
Tak dnes další pokusy s více nabitou baterkou. Ten motor mě nepřestane překvapovat. :-)
Jak jsem nedávno měla dotaz, zda po výměně pastorku za větší, když pojedu do stejného kopce na stejnou přípomoc, zda nepojedu stejně rychle, protože motor bude mít větší účinnost, tak už znám odpověď. Nepojedu stejně rychle, pojedu rychleji. Tedy jestli to bude fungovat i po výměně pastorku nevím, ale přeřazení na nižší rychlost takhle funguje. A co je pro mě už úplně záhada, pokud ten displej nekecá, tak nejpomaleji pojedu v případě, že k tomu budu šlapat.
Dnes zkouška - 4 výjezdy do kopce na maximální přípomoc, převýšení zhruba 14 procent:
1) rychlost 1 - 17 km/h
2) rychlost 2 - 14 km/h
3) rychlost 2 + příšlap - 10 km/h (průměr)
4) rychlost 1 - 16 km/h
Po 4 výjezdech jsem sáhla na motor, byl teplý, ale ne horký. První výjezd byl za stejných podmínek jako poslední, ale o 1 km/h rychlejší. Nevím, zda to bylo tím, že jsem měla pomalejší rozjezd, nebo už byl motor trochu ohřátý a měl nižší účinnost. Hlavně ale nechápu, proč když přišlapávám, proč mě klesne rychlost? Pocitově mě to nepřišlo, ale displej to tvrdil.
Bol ten výjazd s príšľapom iba na pas, alebo tiež s plynovou páčkou naplno? Lebo páčka má väčší výkon ako pas.
Ono nakoľko nevieme ako je motor nastavený tak je to celé tak trochu hádala by bádala... Miesto toho aby sme pozorovali chovanie motora, pozorujeme len dôsledky neznámeho podivného naprogramovania...
Všechny výjezdy byly na plynovou páčku, jenom u toho třetího jsem ještě šlapala.
No, mě to dává obrázek že motor při tomto testu pracoval většinou mimo oblast otáček kde má nejlepší účinnost. Blíží se tam pouze při zařazeném stupni 1.
Důvodem je jednak zde diskutované příliš těžké zpřevodování a taky Lubo už v minulosti zmiňoval že tenhle motor má nejlepší účinnost při vyšších otáčkách než běžné motory.
Takže pastorek bude 23 nebo 24 zubů ? :-)
Ano, vypadá to, že při stupni 1 měl motor větší účinnost a to se nakonec projevilo vyšší rychlostí. Zda na 1. stupeň už byl ve správných otáčkách, nebo se k nim pouze blížil, to je těžké soudit, nevím jak zjistit otáčky motoru a vlastně ani kolik mají být. Na druhé straně výjezd do takového kopce 17 km rychlostí při hmotnosti kolem 130 kg mi přijde už docela slušné.
Pastorek bude 22 nebo 23 zubů, větší už se pro Nexus nevyrábí. Ještě se poradím s manželem, já myslím, že by ten 22 zubů mohl stačit a je robustnější. Kromě Ostrého nejsou na Šumavě tak prudké kopce, kde by bylo možné jet na kole a do Alp se nechystám. Maximálně kdybych někdy zatoužila po těch Krkonoších, ale to je vzdálená budoucnost.
Spíš by mě zajímalo, jak se bude motor chovat, když např. za stávajícího převodu uberu příkon? Nerada bych motor přetěžovala dlouhodobě a to by na Šumavě (stejně jako na tom Čerchově) mohlo hrozit. Pokud uberu příkon motoru a převod nezměním, nezmenší se také optimální otáčky?
Na obrázku v příloze je typický, či spíše teoretický průběh kroutícího momentu a výkonu pro stejnosměrný motor v závislosti na otáčkách.
V tuto chvíli je zřejmě skutečná pracovní oblast motoru hodně vlevo, kdy se velká část elektrického příkonu přeměňuje na teplo místo toho, aby se přeměnila na mechanickou práci. Zároveň je motor v oblasti, kdy je schopný vyvinout velký kroutící moment a tím pádem i velké zatížení ložisek a ozubených kol.
Pokud je navíc v převodovém ústrojí motoru nějaké nylonové ozubené kolo, tak tahle kombinace o to rychleji přispívá k rychlejšímu opotřebení či zničení motoru.
Protože zároveň se zvyšujícími se otáčkami motoru klesá i kroutící moment, který je motor schopen vyvinout, nemusíte se obávat většího zatížení Nexusu při změně pastorku.
A z čeho soudíte, že i na 1. stupeň byla pracovní oblast motoru vlevo grafu? Víte skutečné otáčky motoru? Jediné, co se dá tušit je příkon motoru, který byl (pokud má Lubo990 pravdu) kolem 1,5 kW. Motor zase tak horký nebyl a pokud vím, tak 100 procentní účinnost nemá žádný elektromotor, vždy jsou nějaké tepelné ztráty.
Jediné co z toho grafu jde vytušit je to, že pokud zmenším příkon motoru, že otáčky opravdu klesnou, takže pokud bych chtěla vyjet kopec třeba pouze rychlostí 8 km/h, tak motor už zase bude ztrácet účinnost, toho jsem se obávala. No každopádně pastorek s větším počtem zubů než 23 se prostě nevyrábí.
Skúste ísť na prevod č. 1 po rovinke a uvidíte akú rýchlosť motor dosiahne. To sú jeho najvyššie otáčky pri len miernej záťaži. Potom si viete urobiť predstavu kde sa motor nachádza na tej výkonovej krivke podľa aktuálnej rýchlosti (platí pre rovnaké podmienky, v tomto prípade plynová páčka na maximum).
Druhé kritérium je, či stíhate šliapať. Ak sú otáčky vysoké, nie je možné to nohami utočiť (teda ja to chvíľu dokážem, ale je to pekne šialené a nečakám že to zvládne veľa ľudí...)
Skutočne ľahký prevod (v danej situácii) spoznáte aj podľa toho, že aj s plynom na max. nebude príkon motora na displeji 999 ale menší. Vtedy určite idete v okolí max účinnosti.
No tak to bude náročný pokus. Plzeň je dost kopcovitá a tak najít delší úsek roviny, kde je kvalitní asfalt, nejezdí tam auta a nechodí lidi, abych se nebála kolo pořádně rozjet a nehodila někde tlamu, to nebude lehké. A že se rozjede na podstatně větší rychlost je jisté. Když jsem tam včera kroužila, krpál nahoru, krpál dolů a mezi tím kousek rovinky, tak jsem nechtěla přípomoc měnit, na ten kousek roviny to nemělo smysl. Musela jsem hodně jemně mačkat páčku, aby se kolo po té rovině nerozjelo víc, než jsem chtěla. Obávám se tedy, že tak lehký převod, aby jel motor do takhle velkého kopce na plný plyn míň než 999 W, asi nedokážu ani výměnou pastorku. Ale pokusím se mu aspoň přiblížit.
Co se týká šlapání, po rovině nestíhám šlapat ani na dvojku. Do zmíněného kopce jsem dvojku stíhala, jedničku ne.
Vyjela jste čtyřikrát krátký úsek do kopce, mezitím byly vždy přestávky při sjezdu dolů. Pokud se motor neohřál předchozí jízdou, tak měl být po tomto testu studený nebo vlažný.
Chcete a potřebujete snižovat rychlost a příkon při výjezdu do kopce a zachovat otáčky/účinnost a proto potřebujete dát to nevhodné, těžké a rychlé zpřevodování do pořádku.
Pro návrat do původního stavu převodů tak, jak byly od výrobce kola, by to bylo na pastorku 22 zubů. Váš motor pracuje líp při vyšších otáčkách, to nás posouvá do oblasti 23 zubů a více. Pro Shimano Nexus je dostupný pastorek max 23 zubů.
Rychlost 8 vůbec nepoužíváte, rychlost 7 jen velmi málo.
Chcete jezdit Šumavské kopce s docela velkým stoupáním.
Prostě všechno, včetně výpočtů xtondy, vám říká pořád to samé – upravit nevhodné zpřevodování.
Nevím jestli si troufnete na výměnu pastorku sami, nebo s tím půjdete do servisu. Tak snad vám pomůžou následující odkazy :
https://www.sheldonbrown.com/nexus-mech.html
http://si.shimano.com/pdfs/dm/DM-CASG001-00-ENG...
Anglický text si přeložíte Google překladačem.
Troufnu si na výměnu pastorku sama (s manželem), když už vím jak a mám podobný návod na instalaci dokonce v češtině. :-) Po pravdě ten pastorek už by byl dávno vyměněný, kdyby mě od toho zde nezrazovali. Teď to bude muset ještě chvíli počkat, e-shop kde ho chci objednat s dalšími drobnostmi má příští týden dovolenou. Pokusím se zítra na Šumavě motor šetřit, pokud to půjde.
Řídící jednotka upřednostňuje plyn před pasem a pokud jedu do kopce na páčku a začnu ještě šlapat,začne přepínat na pas a zpět na plyn.Jelikoš v mém případě má 5pas i plný plyn stejný výkon, není to za jízdy a rychlosti znát jen na displeji jak seto tam hádá :-). No a v tvém případě má pas menší výkon než plyn.páčka, tak to může být ten pokles rychlosti s příšlapem jak se s tím ř.j.vyrovnává
Aha, to je tedy pěkně hloupě udělané. Myslela jsem, že když držím páčku, že prostě jedu na páčku a to přišlapávání je pro motor bonus. Doufám, že tohle také půjde přeprogramovat.
No možná by sis měla ujasnit, jak je to naprogramované a zařídit se podle toho. I když to přeprogramuješ, tak stejně budeš muset tomu motoru nějak sdělit, jak rychle a jakou silou si přeješ jet. No a on umí jen jazyk rychlosti šlapání, stlačení plynu a brzdových přerušovačů. Pak ještě točí podle svých schopností a ty jsou závislé na jeho otáčkách. Není všemocný a telepatii neovládá.
Není to hloupě udělané, je to nějak udělané a přeprogramováním to zase jen nějak předěláš, snad k obrazu svému.
Motor s torzním snímačem je řízen silou šlapání, která je lidskému přístupu přirozenější, než šlapací frekvence. Ale stejně oboje se musíš naučit ovládat.
No jak je to naprogramované vůbec netuším, ale z mého pohledu ne moc šťastně. Pokud jedu na PAS, tak se to chová často jinak, než bych očekávala. Např. zvyšuji přípomoc, ale motor nepřidává. Tak ještě zvýším a najednou je na dvojnásobku.
Pokud jedu na páčku, tak by měl přidávat podle mě konstantně, podle zvolené přípomoci. Pokud jsem nešlapala, tak to tak bylo a z mého pohledu by to tak mělo být i když šlapu. Pokud se to hádá, tak to prostě není dobře nastavené.
funguje Vám dobře čidlo otáček kola ? tj. když se zadní kolo otáčí červená dioda na čidle bliká ?
jestli jen svítí tak je to špatně
Zkontroluju, ale vzhledem k tomu, že mě dosud nepřišlo, že by to ukazovalo nesmysly, tak asi ano.
To máš asi pravdu. Tak to přeprogramuj k obrazu svému.
Prostě kolo s pomocným motorem je pořád jízdní kolo, kde se předpokládá že základem pohybu je šlapání.
Elektroskůtr to má jinak a tam se naopak nepředpokládá, že by ho chtěl někdo pohánět šlapáním :-))
Zkus to na tu jedničku ušlapat. :-) A to nemám ještě ani vyměněný pastorek, pak už by to nedal ani Libo990, snad jenom Večerníček. :-)
Řekl bych, že základním problémem je chtít od pomocného pohonu něco jiného než pro co byl zkonstruován. Po offroadu také nikdo moc nechce a snad ani neočekává, že se s tím bude moct orat pole.
A ten motor byl snad zkonstruován na něco jiného než na pomoc při jízdě na kole? Tak když od něj požaduju, aby mě pomohl i do velkých krpálů, tak je to snad v pořádku, ne?
Nebuď naivní, snad si nemyslíš, že někdo dal peníze na vývoj pomocného motoru pro elektrokola?!
Ten motor zřejmě sloužil vojákům a chytrý podnikatel ho přizpůsobil k pohonu elektrokol.
Jak jsem si dovolil doporučit jinde, nauč se jezdit se svým motorem, poznej jeho přednosti a nedostatky, změň např. převody a pod., a pak teprve uvažuj o "přeprogramování". Neočekávej, že bude umět něco jiného, než dnes, nebudeš programovat, nezměníš mu funkčnost, jen mu změníš parametry stávající funkčnosti a on podle nich bude pracovat.
Ten motor je naozaj naprogramovaný blbo, mám s tým dostatočné skúsenosti, nemá význam sa s tým trápiť, treba ho čo najskôr preprogramovať. Dovtedy je asi aj zbytočné okolo toho veľmi mudrovať čo to robí a ako a prečo... Je to ako by ste si kúpili novú 4K telku a ona by šla len čiernobielo... Alebo by šiel len jeden jediný program... A niekto by Vám radil že si na to môžete skúsiť zvyknúť, než to netreba hneď riešiť...
No fajn, já s tím motorem nemám praktickou zkušenost, jenom co zde bylo napsáno, např. Pobrdným.
Můžeš nám nezkušeným a nepoučeným konečně ozřejmit, co je špatně naprogramované a jak to změnit?
Dostaneme sa k tomu keď bude k dispozícii káblik... Najprv potrebujeme prečítať aktuálne nastavenia a potom ich môžeme začať upravovať. Nie je jediné správne nastavenie, záleží na preferenciách a potrebách toho kto bude na tom jazdiť. Programoval som min. 5 motorov BBS (500W, 750W, HD) a všetci majitelia boli po nastavení veľmi spokojní... To sa nedalo povedať o pôvodnom nastavení.
Asi jsem naivní, ale myslím si, že byl motor pro pohon elektrokol minimálně uzpůsoben a možná i navržen. Myslíš, že jeho kolega od stejného výrobce Bafang Max drive s torzním snímačem také sloužil k něčemu vojákům? :-) Nebo ten přestavbový set s torzním snímačem?
Pastorek změním a jezdit se s tím naučím, ono to zase tak moc učení není, nějak to funguje, i když ne všechno dle mých představ. Ale jede to, vyjedu kopce, které mnohem zdatnější manžel bez pohonu nevyjede, takže i přes pár mušek celkově spokojenost. A kabel zatím nemám, takže stejně zatím nic programovat nemůžu, jenom sbírám informace, co by bylo třeba vylepšit. Že se mi bohužel nepodaří vylepšit ten převodový poměr je mě celkem jasné.
Nemusí to byť dokonalé, stačí keď to bude plniť účel a bude sa Vám s tým jazdiť dobre. Ak som to správne pochopil máte teraz nastavený displej tak že ponúka 5 stupňov dopomoci?
Momentálně mám nastaveno 9 stupňů, ale je to skoro moc, hlavně ke konci.
Výkon sa dá do tých 9 stupňov rozdeliť veľmi dobre tak, aby sa pomoc primerane stupňovala. Keď uvidíte terajšie nastavenie, bude Vám jasné prečo sa to chová tak divne. Druhé čo sa nastavuje pre každý stupeň je do akých otáčok má motor pomáhať, preto pri terajšom nastavení na jednom stupni nepomáha a po prepnutí na ďalší zrazu neprimerane zaberie. To ide zosúladiť s tým ako je pre Vás prirodzené šliapať.
můj HD tak naprogramovaný z výroby je
Zajímavé, že některé tak naprogramované jsou a některé ne.
Tak tady už delší dobu pozoruju,a ze všech ze všech možností,které vidím,je jedna,která by byla pro vás tou nejlepší!A to,dohodnout se s Lubo990,udělat si výlet tam,kde přezimuje a nechat si ten motor naprogramovat přímo na vás.Je to nejschůdnější,než se pořed domnívat,co je špatně,zda je to v tom či v tom.Tímto by jste myslím i i vy ušetřila za možné výdaje s koupí čehokoli na kolo a třeba zbytečně.Jak říká Lubo,je to špatně naprogramované..basta!! Tak to KOMETO řešte!!
Podle mě se naopak vyplatí mít kabel vlastní, protože optimalizace nastavení je záležitost dlouhobějšího pozorování a postupného přizpůsobování jednotlivých parametrů. Cena kabelu v porovnání s ostatním je skoro pakatel.
S týmto musím súhlasiť, vlastný káblik je dobrá vec, urobiť to z fleku na 100% proste nejde, k ideálu sa treba prepracovať. Je hodne nastavení pri ktorých nie je čo rozmýšľať a skúšať, ale sú aj také ktoré treba vyskúšať za jazdy a stanoviť pokusne, proste nejdú len tak vypočítať na prvý raz.
Popravdě netuším, kde Lubo990 přezimuje, ale předpokládám že někde na Slovensku a tam jet z Plzně kvůli přeprogramování motoru je naprosto nereálné, navíc pravděpodobně i zbytečné. Kolo tam stejně nepovezu a tak bude mnohem lepší zkoušet optimální chování kola v Plzni, případně na Šumavě.
Jinak že je to špatně naprogramované je zřejmé, ale nyní je např. daleko aktuálnější vyřešit ten pastorek. Nevhodným pastorkem si motor ničím, kdežto se špatným naprogramováním se dá jezdit, je to trochu zlobení, ale nic se tím neničí.
Možná je lepší mít kabel vlastní, ale že bych to ladila několik měsíců, to si nemyslím. Zase takový pakatel nestojí a dá se sehnat jenom na čínském e-shopu a do toho se mi pořád nechce. No ještě si to nějak rozmyslím.
Není důvod bát se nakupovat z Číny, jediná nevýhoda je že trvá i měsíc než to dojde a před Vánoci pošta nestíhá doručovat ani balíky do ruky z českých shopů, takže teď objednané by to klidně mohlo dojít až příští rok.
Tady https://fasterbikes.eu/en/matching-wires/198... to máš z Německa, za pár dní doma, s dopravou 25 €, tedy ani ne sedm stovek. Už si to mohla mít doma desetkrát.
Mohla, kdybych za to byla ochotná dát 7 stovek.
Navíc německé e-shopy pro mě nejsou o moc lepší, než čínské, sice budou asi spolehlivější, ale taky se s nimi nedomluvím, když bude nějaký problém.
Takže radši neutratíš necelých 700 a budeš jezdit na nevhodně nastaveném motoru než aby sis to mohla neomezeně ladit k obrazu svému?
Tak ono i z té Číny je to minimálně nějakých 17 USD, tedy úspora tak 300.
Zase tak zlé, aby se to nedalo použít, to není. Někdo to neřeší vůbec a jezdí na tom továrním (Pobrdný, Venca73), já bych to sice ráda upravila, ale pořád doufám, že se mi časem podaří kabel půjčit.
Jen pro upřesnění!Je s tímto kabelem možné programovat i Bafang BBS02B 750W ?
Mali by ísť všetky BBS motory čo majú ten zelený 5-pinový okrúhly konektor...
Káblik sa dá postaviť zo súčiastky za 2 doláre, aj ja ho mám tak vyrobený, finta je len v tom mať taký konektor ako je ten čo ide na sisplay. Ale ani ten som hneď zo začiatku nemal, poradil som si tak, že som na kábliky naletoval piny z precíznej pätice pre integráče, každý zaizoloval kúštikom lepiacej pásky a tie potom opatrne napichal do toho konektora čo ide na motor. Robil som to viac ako 10x taže to ide, len to treba zapojiť správne - 3x skontrolovať až potom zapnúť :-)
Ak by to pomohlo mám ešte 2 tie súčiastky doma... Asi sa dajú (drahšie ako z číny) kúpiť aj lokálne.
Pro informaci: při stoupání 14%, rychlostí 17km/h a celkové hmotnosti kola 130kg je potřeba výkon cca 900W. Škoda, že Bafang displej neukáže více jak 999W. Pokud však budeme uvažovat, že motor cucá z baterie maximální příkon 1500W, tak účinnost je asi 60%. Zdá se, že to odpovídá realitě (s ohledem na nízké otáčky motoru). Holt BBSHD má interně příliš malý redukční převod 22:1, takže pro horské kolo ideální není. Pro srovnání MaxDrive má převod 33,4:1.
No mě už bylo dříve jasné, že MaxDrive je lepší motor. Chtěla jsem ale páčku a tu neumožňoval.
Včera na Šumavě jsem za páčku byla celkem ráda. Nejeli jsme sice zase tak náročnou trasu - 24 km, převýšení 570 m, ale jeden úsek byl horším terénem (chtěla jsem se podívat na zříceninu hradu Pajrek) a nejen že bylo nutné místy kolo vést, ale lesáci zatarasili stromy zhruba 200 m sjízdné turisticky značené cesty a muselo se to hodně blbě oblejzat, zvlášť s kolama. Takže už jsem toho měla ke konci cesty dost a jela jsem často na páčku.
Možná má tedy motor malou účinnost (výměnou pastorku se to snad trochu zlepší), ale zatím mě vyvezl všude, kde jsem se nebála jet (pokud nemělo kolo jinou poruchu, za to ale motor nemohl).
Trochu jsem se podíval na zahraniční weby a fóra ve spojitosti s BBSHD. Hodně často se tam objevuje to, o čem zde hovoří guwavi a často i Lubo.
Vnitřní převodový poměr 22:1 je příliš malý a důsledkem jsou vysoké hodnoty kadence šlapání pro dosažení optimálních otáček. Hodnoty ideální kadence jsou hodně přes 100, někteří uvádějí hodnoty 143 – 146. Výrobce někde uvádí hodnoty 130 – 150. Což jsou hodnoty v praxi zcela nepoužitelné.
Výsledkem je že uživatelé tento motor často provozují v oblasti malé účinnosti. To nemusí tolik vadit při jízdě po rovině, kde potřebný výkon není tak velký. Ale při jízdě do dlouhých strmých kopců, kdy potřebujeme od motoru podstatně větší výkon, to znamená že motor je přetěžovaný a zahřívá se.
Proto uživatelé věšinou doporučují pro jízdu do kopce nesnažit se šlapat, ale použít páčku a kopec vyjet na optimální vysoké otáčky motoru. Šetříte tím nejenom sebe ale i motor a převody na kole, protože požadovaný výkon dosahujete ne vysokým kroutícím momentem a nízkými otáčkami ale daleko vhodnějšími vysokými otáčkami a nízkým kroutícím momentem.
Dále je to zcela nevhodné naprogramování od výrobce.
Slabým článkem může být rovněž nylonové ozubené kolo, stejný problém byl velmi častý pro BBS02 750 W. BBS02 má také malý vnitřní převodový poměr a tím požadavek vysoké kadence šlapání.
Vím, že do větších kopců je lepší použít páčku a nešlapat. Tento poznatek už se tu probíral po špatné zkušenosti Pobrdného, který se snažil velké otáčky motoru ušlapat a hnul si se zády. Až dám dozadu větší pastorek, tak to bude teprve problém ušlapat. Také je problém v tom, že vůbec netuším, jak mám poznat, kdy je ještě lepší jet na PAS a šlapat, a kdy už by bylo lepší se na šlapání vykašlat, dát tam jedničku převod a jenom se vézt. Pokud je to opravdu velký krpál, jako např. Srázná ulice v Plzni, tak je to jasné, ale u menších kopců, jak poznat, na který převod už jet raději na páčku? U přípomoci to dělám zhruba tak, že (pokud to terén dovolí), tak jedu max. na 5 přípomoc a pak si raději podřadím a případně snížím přípomoc. Jak ale poznat, že už se na to šlapání mém vykašlat, raději tam hodit co nejmenší převod a nechat se jenom vézt? A pokud nepojedu na plný plyn, což je nyní jenom do těch opravdu velkých kopců, tak má to vůbec smysl? Třeba na půl plynu budou otáčky taky menší. Opravdu nevím, co je pro motor v daném okamžiku nejlepší, jenom hádám.
Gratuluji ! :-)))
No konečně dobré zprávy :-)
Gratuluju (k manželovi i manželovi) :-)