Ahojky
Přemýšlím o pořízení nějaký hračky na ruku (zřejmě hodinky), co by dokázala přesně zaznamenávat polohu, přičemž mám následující požadavky, poradíte?
1) Velmi přesně změřená poloha i v hustém lese, nejlépe GPS+GLONASS, interval záznamu 1s nebo nastavitelný.
2) Výdrž baterie (a kapacita paměti) minimálně 25 hodin, lépe 2 dny, aby to zvládlo 24h závod i s cestou...
3) Rozumně odolné a vodotěsné (ponoření aspoň 2m). Preferuju menší rozměry.
4) Možnost stažení dat v Linuxu a offline konverze do GPX. Nic proti datům v cloudu, ale vadí mi výrobky, které bez internetu nejdou používat.
5) Přiměřená cena
6) Měření a záznam srdečního tepu by se občas hodil, když to nebude na úkor předchozích bodů
7) Informace na displeji stačí základní, ostatní funkce sportesteru považuju pro výběr za podružné
Budu sledovat návrhy- mně se to zdá "z říše snů".. Výdrž baterie 2dny při zapnutém GPS u hodinek? Přesná poloha v hustém lese?
Tak místo přesná dejme co nejpřesnější... vždycky tam nějaká odchylka bude, ale rozdíl v přesnosti různých výrobků je docela velký.
Kolik je podle tebe maximální doba? Mohl bych zkusit dohledat konkrétní parametry spotřeby GPS přijímačů a spočítat si to, ale bylo by to k ničemu, já si ty hodinky nechci stavět ze součástek... :-)
Tak nevím, prostě mi popsané parametry přišly důležitější než velikost displeje, počet sportů a zobrazní na facebooku... že chci něco, co neexistuje, se mi stává celkem často, to je život. :-)
Tak mi to nedalo a po deseti minutách googlení mi to jako nesplnitelný sen fakt nepřipadá.
Co jsem našel, tak ve sportovních hodinkách bývá baterie řádově 300 mAh při 3.7V.
Proklikal jsem dva GPS přijímače od ublox (první výrobce, na kterého jsem si vzpoměl) a v úsporném režimu bývá spotřeba pod 10 mA při 1.8V.
U UBX-M8230-CT čtu dokonce pod 5mA při 1.4V, což znamená, že TEORETICKY by tohle 300 mAh baterie mohla napájet přes 100 hodin.
Jasně, kromě GPS přijímače tam ještě potřebuju něco, co přijatá data někam uloží atd. Taky bych si musel vybrat, jestli chci maximální přesnost za cenu vyšší spotřeby nebo využít ten nejúspornější režim na úkor přesnosti a třeba i intervalu záznamu.
Každopádně si fakt nemyslím, že by požadavek na 2 dny byl mimo možnosti existující technologie.
Mně se celkem osvědčuje aplikace mapy.cz, resp. její funkce "Stopař" v mobilu:) Funguje offline i s možností uploadu a poté zobrazení v desktopové verzi mapy.cz.
To je hezké, ale já právě hledám náhradu za mobil v kapse...
Řešení Siemens SK65 + Bluetooth GPS s diplomkovou aplikací mi sice úspěšně slouží už 12 let, ale na orientační běh se to moc nehodí (nejenže to v kapse zabírá dost místa, ale celkem hrozí další mechanické poškození) a jak jsem nedávno zjistil, moc to nefunguje ani na horském kole (na lehokole při závodech v brašničce v pohodě, na horském kole se zřejmě díky otřesům vypíná).
Absolvovat nějaký triatlonový závod s mobilem v ruce taky smysl moc nedává... :-)
Mimochodem jak dlouho ti vydrží ten mobil trasu zaznamenávat?
Tak tady tip na hodinky i s komentářem...
https://www.youtube.com/watch?v=4sT6jyTj1io
Jojo, Garmin dělá hodinky hezké, ale ta cena je už dost vysoká a hlavně mi zatím nikdo neřekl, zda z toho lze dostat data jinak než přes jejich webový rozhranní?
Protože jinak mi asi nikdo nezaručí, že třeba za 5 let nezaříznou nepodporované modely s tím, že smůla, kupte si novější výrobek.
Přecijen používám dva mobily spoustu let po prodeji a následném zániku jejich výrobce, žádný web dávno neexistuje a jsem moc rád, že nic online nepotřebuju a jediným problémem je expirace java certifikátů, takže pro instalaci podepsaných aplikací musím posouvat datum zpět...
Jasně, teď je Garmin významná značka na trhu, ale to byl Siemens Mobile před 15 lety taky.
Osobně bych ty funkce rozdělil, záznam trasy řešit mobilem v batohu nebo nějaké brašničce a na ruce základní smart watch pro měření tepu atp.
Tak na kole se dejme tomu ten mobil vždycky dá někam dát, ovšem pokud třeba v závodě má být na trase brod a předem nevíš, jak hluboký, už je tu riziko, že ho vykoupeš.
Na inliny je baťoh docela protivný (pokud ho nepotřebuješ kvůli jiným věcem) a běhat s baťohem je pro mě zlo.
Jasně, dá se to rozdělit, na 1-2 hodinový závod, kde si vezmu elasťáky a tričko, nepotřebuju 24h kapacitu, na celodenní akci sebou ten mobil stejně budu mít, ale vyřešit záznam trasy hodinkama univerzálně, by mi přišlo lepší.
Ale on to potřebuje pro závodní účely pro orienťák a ne pro turistické potulování, kde je celkemn šumák co sebou taháš a kolik to váží. Přečti si zadání.
Telefon je nesmysl, při závodech nepotřebuješ telefonovat :-))
Záznam trasy mobilem v batohu nedoporučuji. Ani na řidítkách. Uživatel přijde o stovky kilometrů ročně při nájezdu kolem sedmi tisíc na silnici, o lese ani nemluvím. Po deseti letech používání navigací Garmin od eTrex (asi čtyři modely) přes GPSMap62 k Oregonu600Pro jsme se ženou rozhodli, že telefony už dozrály a třeba na geocaching už předražené, výše jmenované cihly nepoužíváme, tam je telefon + c:geo zadara a lepší, rychlejší. Jaké však je naše rozčarování, když jsme se na telefony spolehli při zázamu tras pro Stravu. Je prima mít etapu na serveru minutu po dojezdu, ale když není záznam celý kvůli výpadku signálu nebo pádu appky, jsme za blbce. A to je dost často. Vracíme se ke gipinám – máme k nim spoustu výhrad, krom jediné – nechybí nám trasy (navíc jsou přesné) a data barometrického výškoměru. Škoda, telefony sebou stejně vozit musíme.
Pro srovnání záznam z telefonu a GPS Garmin s barometrickým výškoměrem. Není divu, že na stejné trase telefon naměřil 480 nastoupaných metrů a gipina jen 380 metrů.
To věřím, že samotná GPS měří nadmořskou výšku hodně nepřeně je obecně známé. Proto se tam taky ten tlakoměr často dává.
Zaříznou. Mě se to stalo právě u Garminů.
Ten mobil mi vydrží celý den (při celodenním záznamu trasy a sledování mapy, hledání spojení atp.). Kapacita baterie 4000mAh, večer tak 40% zbyde, displej 6" je největší zřout.
V hustém lese, po vteřině, s výdrží na celý den, navíc pro Linux !, a dokonce za přiměřenou cenu (i když, milion může být přiměřený...)
Sigma Rox, s gps při záznamu po vteřině chcípne po půl dnu. A to už je mrcha poměrně velká. S odpovídající baterií by ti to už asi při běhu utrhlo ruku. Gps žere, ukládání po vteřině taky, paměť by musela být nemalá.
No a Linux ? Třeba jo, ale nevím nevím :-)
A na cenu bych byl docela zvědavej.
Pro Linux mi stačí, když to bude umět USB mass storage (nebo něco podobného), aby z toho šlo zkopírovat soubory. Pak už jen aby ten soubor byl v nějakém standardním nebo aspoň zdokumentovaném formátu a převod do GPX si klidně vyřeším...
Já si hlavně myslím, že většina sportesterů a tachometrů se snaží řešit milión věcí, živí velký (často barevný) displej, bezdrátově komunikuje s dalšími senzory, takže samotný tracker by mohl být mnohem úspornější.
Asi mohl, jenže obchodní trend je nastavený na extrémní (neužitečnou) multifunkčnost. A většinového uživatele bohatě uspokojí šest hodin záznamu čistého času s menší frekvencí záznamu. Tak proč se trápit úsporností, když pouťová atraktivita obchodně vyhrává.
Je samozřejmě možné, že vyrobitelné to je, ale nikdo to neprodává. Možná je to díra na trhu, možná by to nikdo kromě mě nechtěl.
Navrhovat si vlastní hodinky kvůli tomu nebudu. Nakreslit schéma bych třeba zvládnul, ale s mým pájením by to nebyly hodinky, ale orloj, o odolnosti a vodotěsnosti nemluvě... navíc bych to vyvíjel rok.
Většinovému uživateli možná 6h stačí, mně to připadá strašně málo i na kolo, mám za sebou i 20h bloudění lesem pěšky... možná už jsem někde psal, že jsme loni na Nočních můrách posunuli rekord v počtu hodin na nalezený žeton... :-D
Jak moc se podle tvých zkušeností prodlouží výdrž, když se nastaví 10sec interval?
Po vcelku fajnovém počítadle ROX9, když jsem rozkřápnul pouzdro a začlo do něj zatejkat, jsem si pořídil následovníka, ROX10.
Desítka už má nějakou formu GPS (nepoužívám).
Při běžném celodenním výletu baterie stačila i s podsvícením navečer jen tak tak. Třeba na Drtiči už jsem musel s podsvícením šetřit (nežere moc, ale...). Hlavní ale bylo nezapomenout po spuštění přístroje vypnout přijímač GPS. Ten to uměl vycucnout. Bohužel defaultně je nastavený po každém zapnutí mašinky jako zapnutý a přenastavit to nejde.
Záznam jsem dával podle délky akce tuším na 5 nebo 10 vteřin. Na spotřebu to samozřejmě taky mělo vliv, ale omezení tam je i datové.
Další žrouti jsou přijímače od čidel tepu, rychlosti, kadence, čidlo tlaku výškoměru, teploměr. Tisícinka k tisícince...
Jo a dnešní ROXka další generace, jak jsem koukal, už má velikost běžné cyklonavigace. Devítka byla jak trošku větší běžný comp, desítka o trochu větší, dnešní je jak cihla :-/
No právě, tisícinka k tisícince.
Měl jsem představu, že v hodinkách bude pořádná baterie, dobrý GPS přijímač, nějaký úsporný jednočip a fleška. Na displeji by v podstatě stačil čas a nějaká stavová ikonka, že to má signál, zaznamenává a jak je na tom baterie...
Těch součástek by bylo potřeba víc (nabíjení baterie a podobně), ale ne zas o moc.
Jako tachometr mám na kole prehistorický Cateye, takže baterku měním po několika letech, když začnou blednout číslice. :-)
Jenže to by se špatně prodávalo. Takhle můžou vypadat možná nějaké speciální profesionální přístroje za desetitisíce, kde se u skorokusovek moc nekouká na cenu.
To jsem ještě nedodal, že u té novější Roxky jsem na K24 musel dát řidší záznam kvůli kapacitě paměti, vypnul jsem gps, ale stejně jsem o pauze musel nezapomenout opakovaně nabíjet. Jinak prostě najednou hodí hlášku, ještě asi půlhodinku jede a pak zhasne a skončí záznam.
Já si K24 logoval tak, že jsem měl mobil Siemens SK65 + 2 náhradní baterie a potom 2 různé Bluetooth GPSky (s nekompatibilními bateriemi).
Zatímco u mobilu jsem stav baterie viděl na displeji, stav GPSky na dálku zjistit nejde (v žádné dokumentaci pro to příkaz nebyl), akorát čtvrt hodiny před vypnutím bliká červeně, což v brašně nevidíš...
Po tom, co se pádem ulomila packa držící baterii a následně praskl zadní kryt, už v telefonu jednoduše prohazovat baterii nemůžu (přilepil jsem ji oboustrannou páskou), takže jediné logovátko na delší akce je Olympus TG2, jenže loguje po 30 sec, nastavit to nejde, při horším signálu dost skáče a člověk vůbec netuší, jestli ten záznam jede... a hlavně znamená to tahat sebou čtvrt kilový foťák i tam, kde vůbec neplánuju fotit.
No zatím to moc nadějně nevypadá.
Výrobce u Sigmy 10 udává 249 hodin jízdy. Vážně se praxe tak liší? U Garmina GPSMap nebo Oregonu na tohle není třeba vůbec myslet, kdyby mu došlo místo, tak si možná odmaže něco z roku 2013, co už je dávno zálohované. A záznam (hustotu, interval) přizpůsobuje podle nastavení a členitosti trasy, dokonce nejspíš dopočítává oblouky, takže moc neokrádá, z čehož jsem ho podezříval, ale nepodařilo se mi to dokázat, i když jsem se snažil (začal jsem kvůli tomu vozit i klasický cyklocomputer bez gps). Sigma ukládá .gpx? Je složité trasy stáhnout? Má barometrický kalibrovatelný výškoměr? Mě se ty Sigmy docela líbí, vzhledem k ceně. Sigma 12 se však už cenou blíží těm hodinkám od Garmina, co jsou v odkazu nahoře. Podle zadání zakladatele to vypadá na ty digitálky… Nebo ne?
S menší frekvencí záznamu než 1 vteřina? Pokud používáš watt metr, je vteřinová frekvence záznamu klíčová.
Mám tohle už pár let:
http://www.a-rival.de/en/outdoor/gps-uhren/spoq
Je k tomu softík pod Widlema, export nebude asi problém. Vydrží 22 hodin zaznamenávat. Přežije liják, na kole se nepotápím, ale myslím si, že na podvodní hrátky to není určeno.
Je to celkem macek, tak raději než na ruce to vozím na řídítkách a používám jako tachometr.
Umí to navigovat podle importované trasy.
Před lety mě to stálo 85 Eur.
Jo, a tuhle hračku fakt dobije spolehlivě malý solární panýlek.
Tak jsem googlil, mají nový model s BT, asi pro potápěče do 30 metrů, tepovou frekvenci to snad taky umí, ovšem zrada, místo proklamovaných 24 hodin u starého modelu (a mnou vyzkoušených 22 hodin) výdrže baterie zaručují jen 8 hodin při zapnutém GPS.
Tím se ty hodinky dostávají do řady všech podobných GPS hraček, což je smutné.
Jestli jdou přikrmit z powerpacku za jízdy nevím, vyzkouším to, našel jsem je v MediaMarkt za 30 éček.
Jestli umí to co ty hodinky před tím, plus spárování s mobilem, aby zobrazovali textovky, maily a volání, bude to použitelná hračka za dobrou cenu, i když s tou limitovanou výdrží.
Pro pouhý záznam trasy ale starý model postačí, je-li někde k sehnání.
Tady je recenze
https://www.testsieger.de/testberichte/a-rival...
Tak mi došel novej model a-rival hodinek a je to totalni troska, nepoužitelne, obtižne ovladatelne, na rozdíl od staršího modelu tohle nelze doporučit ani omylem
Děkuji, informace kudy rozhodně ne, se taky hodí... :-)
Ten starej modem mam, a funguje uspokojive. Zaznam po vterine, vydrz 22 hodin, dobito zo 20 minut.
Tohle je sunt.
Po resetu mobilu, hodin se mi podarilo to sparovat s mobilem, v manualu pisou ze to muze mit problemy s Androidem 5.2, já mám 8.0...
Vnuk konecne bude mit hodinky s tachometrem, mysleme pozitivne :-)
Já už několik let mám QSTARZ BT-Q1000XT a jsem s tím celkem spokojen, i když pár vylepšení mě také napadá. Displej to nemá žádný, k počítači či na nabíjení se to připojuje přes mini USB (nechápu, proč ne micro USB, takových kabelů mám víc). Akumulátor je vyměnitelný, stejný jako v některých starších typech Nokií (takže se dá pořád sehnat). Mělo by to prý vydržet logovat asi 30 hodin, to jsem ještě nezkoušel, na celodenní výlety (pěší či na kole) mi to určitě stačí. Jak často logovat, to se dá nastavit (po vteřině asi taky, ale já tam mám myslím po 5 s). Měl by umět uložit 400 000 bodů. Záleží ještě co vše se ukládá (dá se nastavit, jestli jen pozici, nebo i aktuální rychlost, kolik satelitů vidí, přesnost, etc. - pak se těch bodů asi vejde méně). Displej to nemá žádný, proto to asi tak nežere. Jen 3 LEDky (zapnuto, dobíjení, Bluetooth). A data stahuji právě z Linuxu - přes program mtkbabel rovnou do formátu GPX, ten zpracovávám v programu Viking. Snad mi byl schopný stáhnout data přes BT i nějaký program v Androidu. Jen je škoda, že to chytá jen GPS, takže žádný GLONASS, Beidou ani Galileo... Jen u českého Conrada to bylo dost drahé (asi 4000), tak jsem si dojel do Drážďan, tam za to chtěli asi 100 €. A Německý Conrad mi to z eshopu odmítal poslat...
Jinak ještě prý existují podobná zařízení od Holuxu - snad to používá i stejné vnitřnosti, tak na to pak ty nástroje v Linuxu také fungují. Třeba Holux M-241. Ten má dokonce i nějaký displej - asi jednoduchý, segmentový - ale na něm by třeba mohl zobrazovat aktuální souřadnice, nebo stav baterie...
Jo a ještě doplním že existuje software BT747, je v Javě, běží i na Linuxu a umí do těchto zařízení pak nahrávat třeba data pro AGPS...
Díky za tip, zkusím si o tom něco přečíst...
Mám celkem pozitivní zkušenost s hodinkami Suunto, ale ty nesplňují tvůj požadavek na to stažení do Linuxu a offline konverzi do GPX.
Tvoje požadavky by mohl celkem v pohodě splnit nějaký Garmin. Buď jako hodinky Fenix 3 nebo Fenix 5 a nebo jako cyklo navigace - nějaká Edge. Výdrž 24 hodin je celkem v pohodě dosažitelná pomocí nabíjení za jízdy.
Doporučuju projít web https://www.dcrainmaker.com, tam najdeš recenzi skoro každé sportovně zajímavé GPSky.