Zatím jsem o e-kole neuvažoval, ale jelikož jsem ženě koupil e-kolo, tak jsem se poprvé svezl a je to paráda.
Jezdím převážně na silničních kolech. Předloni jsem si koupil trek Cannondale Quick CX 1 na zimní ježdění :
http://www.cannondalebikes.cz/kola/2014... - váha 13 kg s blatníkama.
Napadlo mě trek Cannodale prodat a koupit nějaký kolo s motorem. Třeba Totem : https://www.achillesbike.cz/10077,cz_sportovni...
Ale ty parametry nic moc, nebylo by pro mě lepší předělat Cannona dokoupením sady?
Prošel jsem toto fórum, je zde několik odkazů na přestavbu kol na e-kolo, nějaké informace jsem získal, ale je toho víc, než jsem si myslel. Dávám sem nějaké odkazy na celé sady, nebo i bez bat. a tu koupit jinde.
http://eskutr.cz/cs/sady-na-prestavbu-na...
https://www.elektrokolaostrava.cz/Prestavbova... převodník je 42z
http://eskutr.cz/cs/48v/845-baterie-pro...
S váhou kola počítám dle sady 20-22 kg, akorát bych chtěl převodník 46-48z.
No a nakonec, proč e-kolo. Je mě 75 let a ročně najedu 8500-12000 km i nějaké závody, maratony. To píšu proto, že mám nějakou výkonnost.
Jenže bydlím pod horami 500m.n.m a domů se vracím posledních 6.5 km s převýšením 235m a už mě to začíná zmáhat. S e-kolem bych jel trasy 60-80 km s minimální přípomocí a pak domů ty poslední km naplno s menší únavou a častěji.
Předpokládám od vás doporučení přestavby místo toho výše uvedeného Totemu Montana.
Přestavba je dobrý nápad, jezdím na přestavěném kole s motorem 48V/750W už tři roky k naprosté spokojenosti, dosud najeto 13000km. Pokud nejezdíte prudké kopce "natěžko", tak Vám asi stačí 250W motor, jinak bych Vám doporučil 750W motor, který si můžete nechat nastavit, aby na nižší stupně přípomoci měl jen menší výkon (mám nastaveno min.75W,9stupňů, s každým stupněm přidávám 75W, od stupně 5 přidávám 100W), displej mám C965 - umožňuje 9stupňů, ukazuje okamžitý výkon ve wattech. Příp. můžete koupit motor s torzním čidlem, který reaguje na tlak na pedály, ten co mám já, má jen snímač otáčení (PAS), takže šlapu podle toho, co moje nohy dávají a přidávám si přípomoc ručně podle potřeby (do jak velkého kopce potřebuji vyjet). Nabídka celých sad:https://www.evbike.cz/EVBIKE-Stredove-pohony... Baterii určitě co nejsilnější, ale pokud rozumíte elektrice a umíte pájet, tak bych Vám raději doporučil koupit samotný motor:https://www.evbike.cz/EVBIKE-Stredove-pohony/Sady/ a k tomu modelářskou baterii: https://hobbyking.com/en_us/multistar-high... koupit čtyři tyto baterie, používat vždy dvě a dvě zapojené do série a budete mít 20Ah baterii za cca 7000,-Kč, a k tomu modelářskou nabíječku: https://www.horejsi.cz/Pages/DetailProdukt.aspx... Ale předpokládá to znalost elektrotechniky, o bateriích LiPo si můžete přečíst tady: https://www.rc-zoom.cz/jak-zachazet-s-lipol...
Jelikož, jak píšu jsem prostudoval skoro celé toto fórum, tak tento tvůj příspěvek jsem už četl včetně baterií. Jsem sice strojař, ale od elekto je syn, nebo jeho kamarádi. Nejvíc se mě zamlouvá tato sada :
https://www.evbike.cz/EVBIKE-Stredove-pohony... - 3.8 kg.
Teď čtu, že nemá torzní snímač a displej.
Pak jsem vybral tuto :
https://www.evbike.cz/EVBIKE-Stredove-pohony... ale není na skladě.
Asi by mě stačila i s 500W. Baterie od nich 48V, 16Ah 4.3 kg stojí 14.5 tis a to je dost.
Záleží na Tobě, co upřednostníš, já mám BBS-2 48V/750W již tři roky, najel jsem na něm 13000km k naprosté spokojenosti, neměnil bych ho ani zanic, ani za toho vychvalovaného Bosche, na kterém jsem taky jel (z půjčovny). Jedině s baterií Lion nejsem spokojen, vzhledem k vysoké ceně mají mizernou životnost, baterka za 14.900,- má po dvou letech a cca 200 cyklech již jen poloviční kapacitu. Ta baterka byl největší omyl. Raději Multistary z Hobbykingu z odkazu výše, sice životnost obdobná, ale za třetinovou cenu, za cca 10000,-sestavíte baterii 20Ah i nabíječkou. Pokud Vám má kdo s elektrikou poradit, jděte rovnou do nich, stačí umět pájet, udělat si propojku do série s pojistkou: https://www.ges.cz/cz/plocha-auto-pojistka-fks... v pouzdře: https://www.ges.cz/cz/ptf-sat-c3-GES07901063.html
Na kole budu teď dělat přestavbu a dávám motor Bafang BBS02B 750W a dnes jsem objednal 2X baterie LiPo :https://hobbyking.com/en_us/multistar-high... a ....nevím,zda můžu nabíjet tyto baterie s touto nabíječkou,kterou chci koupit.. :https://emotors.cz/nabijeni/13882-isdt-sc-608... Prosím poraďte !!Děkuji..
Ještě přidávám odkaz na stejnou nabíječku na Aliexpress.Jsou tam rozepsané hodnoty.https://www.aliexpress.com/item/iSDT-Battery...
Nabíječka z Vašeho odkazu potřebuje napájení stejnosměrným zdrojem 9-30V, je tedy spíš určená k nabíjení baterií např. z autobaterie. Doporučil bych Vám dvoukanálovou nabíječku https://www.rotorama.cz/baterie/isdt-d2-dual... , tato je na síťové napájení 230V, a umožňuje nabíjet obě baterie současně, mám ji a jsem s ní spokojen, má jedinou vadu - poměrně hlučný větráček, vydává zvuk asi jako fén. Co se týče těch LiPo baterií, tak bych Vám doporučil si o nich něco nastudovat např. zde: http://www.rc-zoom.cz/jak-zachazet-s-lipol... http://www.rc-zoom.cz/spravne-provozovani-lipol... Ještě pak budete potřebovat si udělat redukci konektorů XT 60, které má nabíječka, na konektory XT 90, které má baterie.
A která nabíječka z těchto na Hobbykingu by šla použít k dobíjení těchto LiPo:https://hobbyking.com/en_us/multistar-high... nabíječky:https://hobbyking.com/en_us/batteries-chargers...
Nabíjať modelárskou nabíjačkou je zbytočne drahé a komplikované. Ani jeden z nás štyroch ebikerov čo tu jazdíme na LiPo 2-4 roky to nerobí. Stačí mať malý balancer (battery medic) a klasickú nabíjačku pre daný počet článkov. Potom sa zbytočne nemusíte obmedzovať na 12s (2x6s) ale môžete používať kľudne aj 14s (6+4+4s) a pritom pohodlne nabíjať bez akéhokoľvek rozoberania a babrania sa s kabelážou a balančnými konektormi... Ja viem, je ťažké pripustiť že to robíte všetci zbytočne takú dobu, ale je to tak :-)
Luboo,myslím ,že je to tato nabíječka,stejná jako na Alliexpres.Je tady o málo dražší,ale baterky příjdou v příštím týdnu a jde tak o čas a hned je dobít do patřičného stavu. https://www.evbike.cz/Baterie/Prislusenstvi...
Nevím, já používám již rok tu ISDT D-2 a jsem s ní naprosto spokojen, když vím, že příští den nepojedu, tak nabíjím na režim "storage" a pak před jízdou naplno na 4,15V na článek, což Vám běžná nabíječka neumožní. A pozor-nabíječka z odkazu vypíná po dosažení napětí 54,6V, jelikož je určená na Lion 13S baterie, ale LiPo 12S mají výsledné napětí při plném nabití 50,4V, takže když je budete nabíjet Vámi uvedenou nabíječkou, tak je zničíte a nejspíš vyhoříte! Ta nabíječka by se musela upravit, aby vypínala při dosažení těch 50,4V, což netuším, zda-li je to možné (pravda, také jsem o ní přemýšlel, abych nemusel na cesty tahat tu modelářskou, ale hlídat to voltmetrem si fakt nelajsnu).
Ano,teď už tomu rozumím.Jít vyzkoušenou cestou a koupit nabíječku,která vše ukazuje a hlídá..ok!!
Ještě budu muset k tomu koupit i kabel s koncovkami XT90,abych nemusel vyndavat baterie z obalu z rámu kola.Bude tam vyvedena koncovka.Brašna je voděodolná.
Asi tak, nezapomínejte, že LiPo nemají žádnou ochranu ani proti zkratu, ani proti přebití! Tady je fakt potřeba, aby to elektronika nabíječky hlídala, protože jak to jednou neuhlídáte, tak baterie zničíte a pravděpodobně vyhoříte, tady je opravdu potřeba nejvyšší opatrnost! Baterie nabíjet pod dozorem, skladovat v nehořlavém prostředí, proti zkratu chránit pojistkou. Prodlužovací kabel si sletujete, na Hobbykingu se dají konektory koupit, i prodlužovací kabel na balanční konektory.
Musíš taky vyvést servisní (balanční) kabely které se taky zapojují to té uvedené nabíječky.
Můj dotaz je ohledně baterií LiPo,které jsem teď začal úspěšně používat.Otázka: můžu používat LiPo baterie na kole i v chladném počasí,např. kolem O° ?? Raději se ptám,neb nemám s tímto zkušenosti.
Odpověď dostaneš zde a ne jen na mráz:-)
http://www.droneweb.cz/akumulatory/item/22...
Najdôležitejšie je nenabíjať premrznutú batériu. Pred jazdou je dobré batériu mať doma a na bicykel ju teplú osadiť tesne pred jazdou (ak bicykel stojí v chlade). Takisto je dobré dať na ňu vrstvu tepelne-izolačného materiálu. Prevádzkou batéria vyvíja určité množstvo tepla, ak je "zateplená" môže to stačiť na to aby počas jazdy nepremrzla. Premrznutú batériu je dobré nechať zohriať tak, aby sa na nej nezrážala vlhkosť, napríklad ju vložiť do sáčku, vytlačiť vzduch a až potom dať do tepla.
Pri jazde treba rátať s tým, že studená batéria má vyšší vnútorný odpor a tak bude pokles napätia hlavne pri vyššej záťaži väčší a dôjde skôr k "ubúdaniu paličiek" a vypnutiu. Malým prúdom však ide získať viac kapacity.
Tak jak už jsem psal ,tak včera jsem dodělal úspěšně pěstavbu kola s motorem BBS02B 750W a stačil proje ..Jen 5 km.Celou noc jsem nespal,neboť jsem se těšil,až to dnes projedu naplno.bydlím v Děčíně a tak jsem se vydal na Děčínský Sněžník(721m).Ještě před cestou jsem si ráno stačil nabít baterie LIPO.Koupil jsem dvě 10000 Ah.Nabíječku jsem kopil tu modelářskou ISDT D2 200W MINI DUÁLNÍ S BALANCÉREM.Baterie jsem měl v Storage a dobil na 4.15V a teké jsem je zapojil k balančnímu kabelu a obě balancoval.Všechny články byly po nabití na 4.15V. a každá byla nabita na 24.9 V.To je víc,než píšou, a tak se chci zeptat,zda to je ok.Když jsem je dal do série,tak mi display ukazoval 50V a stím jsem vyjel na cestu.Kdo zná Sněžník ví,jaký kopec je z Děčína i cesta v posledním úseku na Sněžník.Já sem celou dobu používal přípomoc,neboť byl silný protivítr,částečně i pršelo a nikdo nikde.Vyjel jsem na Sněžník a první,co jsem udělal,sáhl na motor. Byl jen malinko vlažný,odhaduji tak 30-35 st.na vrcholu mi ukazoval display 65%.Dolú jsem jel někde také s přípomocí a doma jsem měl ještě 55%.Celkově 33km. Baterie mě překvapili.Nevím,zda těch 55% ukazuje ještě možnost je vyjet je do 0. Tak poraďte ,prosím!! Celkově hodnotím výkon motoru jako velice dobrý.I naprogramování není tak špatné.Pouze když dám přípomoc z č.3 na č.4,tak je tam veliký záběr výkonu.To budu určitě řešit až se podívám do programu ,jak to je od výrobce a případně změním.Jinak jsem po dnešním kopci ,velice spokojen.
Oprava: baterie překvapily!! Chybičky se vloudí..
Ještě jsem rozhodnutý použít tento Wattmetr.https://www.aliexpress.com/item/Digital-Voltage... ...měří i spotřebované Wh.
Předpokládám že máš dvě baterie 6s2p tak že 6x4,15V=24,9V což je naprosto v pořádku. Oni uvádí nominální napětí 22,2V = 3,7V na článek.
Až na 0 bych neradil je vyjíždět, nechal bych tam 20%.
Přesně tak,mám tyto baterie.Když jsem dojel dnes domu,tak jak jsem psal,vyjížděl jsem s 50V a při návratu ukazoval 44,2V ,v procentech 55% zůstatek(přibližně). Tak nevím,já si myslím,že to ukazuje celkovou hodnotu,kterou můžu vyjet,a v bateriích zůstane to napětí,které je předepsáno pro minimum.Mám display TFT 750C.
44,2V /12 = 3,68V/článok = takmer vybitá batéria... Ten displej je zrejme nastavený pre 48V Li-Ion batériu a tak ukazuje blbo. Skúste pozrieť nastavenia či nejde zadať hodnoty batérie.
Do vybití to má ještě daleko, ja své lipolky sjižděl na 3,4V na článek a žijí už pátým rokem ve velmi dobré kondici. Nevím ale jak jsou na tom multistary, ja měl zippy:-)
Lubo ,na ten displey se podívám, pokud to půjde nastavit, tak to udělám a pokud ne, tak bude platit to, že pokud bude tento displey ukazovat 44.5V,tak už je to na článek přibližně 3.7V a to je mezni hodnota kdy končit s používáním a jet bez přípomoci .
Jsi zbytečně ustrašený, 3,5V na článek je ideal, píše to i Lubo.
Nie, písal som že ideálne je končiť po tom, ako klesne napätie pod 3,7V (ono sa to totiž na tých 3,7V dosť dlho drží a potom to začína padať...)
3,5V je prakticky vybitá batéria a na vybíjacej krivke je to už v oblasti strmého pádu a tu už sa články začínajú rýchlo rozchádzať. Keď sa prvýkrát batéria testuje, je potrebné meraním overiť, či všetky články idú spoločne aspoň po tých 3,6V, aby sa nestalo, že jeden alebo dva sú slabšie a vybijú sa príliš. To totiž na celkovom napätí poznať moc nejde. Keď už je to overené a viem že články idú súbežne, dá sa spoľahnúť aj na celkové napätie a výpočet napätia jedného článku z neho.
Vybíjať pod 3,6 V je zbytočné aj preto, že tam už prakticky nie je žiadna kapacita, to za tých pár sto metrov nestojí trápiť baterku a riskovať poškodenie nejakého článku.
Já zítra jedu na kole, tak je dnes budu dobíjet a podívám se na to, zda mají ty články stejné napětí tzn.kolem těch 3.7V které by tam teď mělo být. Až mi z Číny přijde ten wattmetr, tak na něm už bude těch hodnot více a budu mít jistotu a přehled o Z
zbytkovem napětí a také spzotřebovaných watthodinach
Pri 3,7V/čl sa tie rozdiely nemusia prejaviť, zjavné to začína byť v rozmedzí 3,5-3,6V/čl. Ak by ale bol niektorý článok pri priemere 3,7V/čl o 2-3 stotiny volta nižšie je to podozrivé a viac ako 3 stotiny by mohlo byť už vážne.
Ten wattmeter odporúčam overiť voltmetrom, mám ich doma niekoľko a býva tam chyba aj 1V. Tiež mi niektoré zvykli blbo merať Wh. Ah by to malo merať dobre.
Já bych doporučil pro vážné bastlíře elektrokola výhradně cycleanylyst. Bohužel jeho cena je pro mnohé příliž vysoká. Ovšem s tímto měřením se dají bateri dost dobře testovat. A já testoval a vlastně testuji neustále i dnes s lionkama.
Například vyjedu z 15,4Ah 14Ah a jsem na napětí 44V což je 3,38V na článek. Po odpojení zátěže napětí baterie stoupne na 45-46V. A to jsou ty lionky už dva roky staré. Plných nabíjecích cyklů mají každá 100 a polovičních či jen čtvrtinových zhruba 300. Ztím jsou stále na své plné kapacitě. Pokud vydrží ještě rok či dva budu spokojen. Jakmile ovšem poklesne kapacita na každé o dvě Ah tak jdou do šrotu:-)
Lubo nezlob se na mně ale já mám zcela jinou zkušenost a 5 letou praxi (lipolky jsem používal už předtím do modelu). Možná multistary při 3,5V nemají již žádnou kapacitu, to fakt netuším. Zippy ji mají při tomto napětí ještě na dojetí 10km a to bez šlapání. Tohle mám ověřeno praxí a taky testováním. A to ještě nikdy nebyly na dně. A strmý pád se dostavil až na 3,3V na článek. Ovšem po odpojení bateri od zátěže napětí během 5 minut stouplo na 3,5-3,6V na článek. O rozhození článků nemůže být ani řeči. Balancoval jsem tak jednou za čtvrt roku.
Zřejmě jsou multistary v tomto ohledu více "šmejdovské" než super zippy, a nebo jsem natrefil na výjmečně kvalitní články:-)
Jinak kdo má zájem tak se dočte i zde něco užitečného.
https://www.rc-zoom.cz/jak-zachazet-s-lipol...
https://www.rc-zoom.cz/spravne-provozovani...
https://www.rc-zoom.cz/napeti-li-poly...
Možno je chyba v metodike merania, ja totiž celý čas mám na mysli kľudové napätie, nie pod záťažou. Napätie pod záťažou vypovedá pramálo o stave nabitia článku, skôr hovorí o jeho vnútornom odpore. Takže pokiaľ sa bavíme o tom či je batéria vybitá alebo nie a prípadne koľko má ešte kapacity, nie je možné to vzťahovať k napätiu pod záťažou. Keď poviem že batéria má 3,8V na článok, myslím kľudový stav, pre zjednodušenie stav ktorý má batéria pokiaľ je aspoň na chvíľu odpojená od záťaže.
Tak to pak ano v klidu mají (měly) vetšinou kolem 3,6V a více na článek, po odpojení zátěže.
Pak jsme v podstatě ve shodě, stačí si ujasnit co vlastně měříme:-)
Ovšem z hlediska dlouhé životnosti baterie by bylo ideální se pohybovat v rozsahu 4,1V - 3,7V na článek (bez zátěže).
Tak to co píšeš potvrzuji.Včera jsem odpoledne opět vyjel na kole na Děšínský Sněžník a po příjezdu mi displej ukazoval 45,7V.Než jsem odpojil a vyndal baterky,tak to nějakou chvilku trvalo cca 15 min,než jsem je připojil k nabíječce.Všechny články na obou bateriích mi ukazovaly 3,80-3,81V.Pro mě je důležité,že teď vím,že pokud mi stávající displey ukazuje zůstatkové napětí mezi 45.6-45,7V,tak už bych měl být opatrný na přípomoc a to,že mám jen malou rezervu do 3,7V min..Dnes jedu(podle počasí)po trase kolem Labe směr Hřensko,Jetřichovice..krajem NP Čes.Šýcarsko,okruh asi 55km,tak si prověřím,zda mi ty moje slabší 10000mAh Multistary budou stačit do těch menších kopců,ale delší trase.Tak uvidím!
Ideálne je skončiť vybíjanie keď napätie klesne pod 3,7V/článok. Najneskôr (núdzovo) niekde v rozmedzí 3,5-3,6V na článok. Ak by to malo ísť nižšie, odporúčam radšej tlačiť alebo potrénovať nohy... A doma chytro aspoň trochu dobiť.
Modeláři je ždímou i na 3,3V ale životnost je pak mizerná:-) Těch 3,5V by mohl být ideál.
Ahoj ,tuto nabíječku jsem teda koupil, včera jsem nabíjel ty Lipolky.Byl tam nastaven dobijeci proud 2A. Tak jsem to snížil na 1A. Chci se zeptat:kolik můžu na této nabíječce použít,nastavit Aper ,aby baterie byly nabitý co nejdříve?
Proč jsi to snížil? U lipolek se bát nemusíš, ty snesou dost vysoké nabíjecí proudy.
Nó, měl jsem staženou pr.., dobíjet jsem poprvé, tak se nediv, já a elektrika. ..to nee, mám respekt!
Ta baterie snese nabíjení 2C.
Ten měřák co jsi dal odkaz je v pohodě, mám podobný co jsem loni v září koupil svoje první Lipolky a používám oboje víc jak rok k naprosté spokojenosti. Stačí ho jen vřadit mezi baterku a motor, má jen nevýhodu, že se musí silnější kabel tahat k němu od baterek na řidítka a zase zpátky k motoru. Na orientační měření kapacity, proudu, výkonu a napětí naprosto stačí, jen bohužel tak kapacita se střídá na displeji s jinými veličinami, takže se musí chvilku počkat, než tam naskočí požadovaný údaj, bohužel netuším, jestli by se to dalo nějak přeprogramovat, aby na tom displeji svítila na čtvrté pozici displeje stále jen spotřebovaná kapacita v Ah.Pozor-nesplést nejen polaritu, ale na stranu wattmetru označenou "source" musí přijít zdroj, tedy baterie, na stranu "Load" se pak zapojí motor. S Multistary jsem spokojen, ale je fakt potřeba hlídat spotřebované Ah, mám zkušenost, že ke konci to klesne hodně rychle, já např. u 12000mAh baterie musím počítat jen s max 11Ah (při nabíjení na 4,15V na článek, toto se bohužel musí vždy před navíjením na nabíječce nastavit, jinak tam naskočí 4,2A na článek, což ji sice nezabije, ale asi jí to nedělá z dlouhodobého hlediska úplně dobře. Jinak ta nabíječka při současném nabíjení dvou 6S baterií je schopná dát max.4,2A na kanál, když nastavíte víc, tak dá víc jen na jeden kanál, ale na druhém o to víc proud poklesne. Pokud tedy potřebujete co nejrychleji nabíjet, tak nastavte 4,2A na každý kanál, ty baterky to v pohodě zvládnou, 10Ah baterky by snesly v pohodě nabíjení 10A, ovšem za předpokladu, že nejsou podchlazené! Pokud zrovna nejezdíme, tak by se měly nabíjet na cca 3,8V na článek (Storage režim nabíječky) a skladovat v suchu při cca 10°C.Před jízdou je nechat ohřát asi hodinu-dvě při pokojové teplotě a pak je teprve nabíjet. Takže když vím, že ráno pojedu, tak je nechám přes noc doma a ráno před jízdou dobiju.Pokud nemám ráno čas na nabíjení a potřebuji hned vyjet, tak je řešení večer než půjdu spát, tak nastavit nabíječku na 0,5A
a nechám běžet nabíjení celou noc, ovšem za předpokladu, že mohu baterie nechat nabíjet někde v nehořlavém prostředí, aby kdyby náhodou chtěli chytnout, tak jsem ve spánku neprošel předčasnou kremací :-) Nemělo by se to stát, ale může, nakonec u nabíječky i u baterií je pokyn "nabíjet pod stálým dohledem. Jinak pokud jste přijel a v bateriích zbylo napětí 3,8V na článek, tak to je akorát to skladovací napětí, což je asi třetina kapacity. Pokud budete vybíjet na 3,7V na článek, tak je to v pohodě, dá se jít až na 3,6V na článek, ale pak to hodně rychle klesne. Pokud máte u motoru z výroby nastaveno vypínací napětí 41V, tak by jste pravděpodobně neměl baterii vybít víc než je zdrávo (osobně s ní mám zkušenost, že jsem jednou dojížděl nadoraz, že už řídící jednotka motoru vypnula, když jsem dorazil domů, tak jsem ji dal hned na nabíječku a nejslabší článek měl 3,5V, což je tak akorát minimum, pod které by se nemělo jít. Když Vám časem přestane dojezd stačit, tak není problém (nejlépe teď přes zimu v nějaké akci na Hobbykingu) koupit další pár stejných, nebo i silnějších baterií (používám 2x6S 12Ah a 3x4S 16Ah-z důvodu, že jsem potřeboval i napětí na 36V motor, a na tuto celkovou kapacitu 28Ah, ale reálně 25Ah ujedu v pohodě 100km v kopcovitém terénu ). Pokud již budete mít dva páry baterií, tak je lepší je mít na ty delší cesty spojené paralelně, protože z každé z nich budete odebírat jen poloviční proud, takže je budete více šetřit (nevadí, i když je každý z párů baterií trochu jiné kapacity, spojuji ty 16Ah a 12Ah bez problémů a nestalo se mě, že by některé byly vybité více a jiné méně). Na baterie se mě osvědčila tato brašna, do každé kapsy se akorát vejde jedna baterie, bohužel je momentálně nedostupná: https://www.kupkolo.cz/brasna-na-ram-force...
Pro tebe tahle nabíječka rozhodně není, ty máš 2x6S, kup to co ti radí Pobrdný.
Ano,už jsem se rozhodl pro ni.Můžu ty baterie nabíjet spolu v sérii,abych je nemusel vyndavat s pouzdra?.Nebo je musím od sebe odpojit a nabíjet zvlášť? To znamená kabely s konektory.
Máte nějaké odkazy na ty balanční kabely atd.?
Nabíječka umožňuje nabíjet každou baterii zvlášť, ale současně, má dva nabíjecí kanály, nelze je nabíjet zapojené v sérii, tudíž se musí rozpojit a do nabíječky zapojit i ty balanční konektory, takže pokud nechcete vyndavat baterie z pouzdra, tak vyveďte od každé jak silový kabel (zde si již můžete udělat na tom kabelu redukci XT90 co je na baterii / XT 60 co je na nabíječce) a udělejte si spojku do série s tou pojistkou, takže k motoru můžete mít již konektor XT60. Budete tedy potřebovat dva konektory XT 90 samec k baterii:https://hobbyking.com/en_us/nylon-xt90... pak tyto XT 60 k motoru/nabíječce, a uděláte si z nich propojku, kdy spojíte dvě baterie do série: https://hobbyking.com/en_us/black-xt60-male-5pc... https://hobbyking.com/en_us/black-female-xt60... Tímto prodloužením si prodloužíte ty balanční konektory a ty pak připojíte do nabíječky: https://hobbyking.com/en_us/jst-xh-wire...
Pardon,ty XT 60 co jsem dal odkaz nejsou na skladě, ale můžete použít tyto, je to rovnou 5 párů, takže to vyjde levněji: https://hobbyking.com/en_us/nylon-blue-xt60...
Až budu mít hotové to moje kolo,tak budu dělat přestavbu i na kole mojí ženy.Tak že stejně budu kupovat vše 2X. Tedy mimo nabíječky.
Tak jak si to pomalu rovnám v hlavě,všechny ty součástky a díly,které k tomu zapojení LiPo:https://hobbyking.com/en_us/multistar-high... budu potřebovat,tak nesmím zapomenout i na hlavní VYPÍNAČ.Jaký mám použít a kde jej koupi? Máte tip .Prosím?
Odporúčam DC istič. Plní funkciu vypínača aj nadprúdového istenia. Na ebay ide kúpiť za cca 4 USD. Dá sa kúpiť aj lokálne (drahšie a treba hľadať). Pre správnu funkciu istenia je potrebné dodržať polaritu.
A je možnost dát sem nějaký kontakt na tu stránku s jističem ?
https://www.ebay.com/itm/1P-25A-DC-125V-Circuit...
Predávajúci má aj iné hodnoty prúdu, stačí si vybrať
Děkuju za informaci. Na motoru budu mít nastaveno 25A,ale pokud tomu dám víc ,třeba do kopce,tak toho proudu tam
půjde víc. Tak kolik bych měl dát amperovy jistič?
Tak to by mal vyhovovať 32A istič.
Lubo děkuju a já se po něm poohlédnu.
https://www.ebay.com/itm/1P-32A-DC-125V-Circuit...
Nebylo by tohle lepší?
https://www.tme.eu/cz/katalog/nadproudove...
Tak to by mohl být i tento a je to tady z obchodu.:https://www.tme.eu/cz/details/w54-xb1a4a10-35...
Jen jaký použít k tomu konektor?
Řekl bych že je to na fastony.
https://www.tme.eu/html/CZ/fastony-ploche...
https://www.tme.eu/cz/katalog/#search=Fastony...
Asi by bylo lepší ,použít pevného konektoru typu TR 90 a podobně.Prostě něco pevnějšího.
Tak v tom případě to na ty konce budeš muset napájet. Ja už jsem si to právě objednal:-)
Dobře,dáš to na fastony a asi samosmršťovací bužírku.To by šlo.A pokud se udělá otvor v brašně,tak by ten konec přpadně mohl koukat ven.Ale není voděodojný,tak raději to nechat uvnitř. Já jsem si objednal tuto brašnu na baterie Lipo.https://www.aliexpress.com/item/2018-NEWBOLER...
Je to pojistka a ta se nevypíná i když možná opětovným stlačením? Pak by se to dalo pužít jako vypínač. Rozhodně na zapinání a vypinání bych použil raději rozpojovač autobaterii.
Zítra by mně to mělo dorazit tak uvidím co stím.
No práve, vypnúť sa to nedá... Preto som na to reagoval. DC istič sa dá zapnúť aj vypnúť, stojí 4USD a je ďaleko lepšie dimenzovaný a teda bezpečnejší a vhodnejší pre použitie s LiPo. A je dostatočne odskúšaný - áno, mali sme už aj skrat v motore na bicykli s 9kg LiPo batériou a istič to zachránil...
Budu to vypínat tím jističem,určitě je to lepší. Jen budu muset vždy otevřít zipem brašnu a jistič bude umístěn uvnitř té brašny na rámu a bude alespoň chráněn před deštěm .
Tak jsem na konektory koukal,ale problém je,že to asi nebudu moci udělat,pospájet a tak.Je možnost,že by se koupilo vše pospojované,kabel na lipo baterie do série? Baterie lipo už mám,nabíječka ,ta duální mi má přijít do 3dnů.Tak mi chybí jen ten kabel na propojení těch lipo.Z motoru Bafang BBS02B 750W jsou jako přívod vyvedeny ty konektory,tak jestli by to šlo propojit něčím takovým:https://hobbyking.com/en_us/xt90-to-banana-plug...
Jaký je důvod to nepropojit a pospájet? Jaké konektory jsou vyvedeny, fotka by nebyla?
No,námám pájku a popravdě,nikdy jsem nepájej ...leda okapy!!Cha cha !!Ale mám kamaráda,který je elektrotechnik,tak ten by to dal dohromady.Ale pokud bych to mohl koupit v hotovém stavu..nejdříve svazek propojení dvou lipo baterií a ten kabel k motoru s těmi banánky,tak by to bylo bez pájení a shánění kabelu atd.Černý kabel s koncovkou je větší průměr a červený slabší průměr(obě čuby).Tak pokud bych použil konektor XT 6O,musel bych nejdříve ustříhnout ty ,které jsou teď vyvedeny jako přívod a dát tam ten XT60.Myslím,že by přece ten kabel měl jít někde koupit.
Banánky jsou dobré tak leda do měřáku ale rozhodně né na přípojení bateri k motoru.
Tak je stejně musím ustříhnout a dát raději ten TR60,že?
XT60 ano bude to rozhodně lepší.
Dobře. A Bobooo,a jaký jste použil vypínač k baterkám vy? Bude dobrý ten jistič i s vypínačem?
Pokud jsem měl lipolky tak jsem použil "lodní" spínač:-)
http://www.boatservice.cz/odpojovac-vypinac...
https://www.bmshop.eu/vypinace-prepinace#page=2
Jinak ten jistič je určitě výborná věc, taky jsem ho pužíval. U nynějších lionek používám běžný kolebkový vypínač. U lionek je zcela jinak řešené zapínání.
A mezi to přijde ještě tento jistič s vypínačem,který mi doporučil Lubo.:https://www.ebay.com/itm/1P-32A-DC-125V-Circuit...
Jistič je fajn, lepší než pojistka, protože může sloužit zároveň jako vypínač. Nevím, jaký máte konektor u motoru, pokud XT 60, tak je to fajn, jinak by jste tam musel nějaký stejně připájet. Ty dvě baterie potřebujete spojit do série, můžete použít tuto propojku: https://hobbyking.com/en_us/xt90-battery... U těch baterií bych konektor neměnil, v případě reklamace by s tím mohl být problém. Jednodušší je si udělat takovou redukci, kde bude na jedné straně XT90 samec a na druhé straně XT60 samice, tyhle redukce budete potřebovat celkem 3, dvě k nabíječce (baterie se nabíjí každá zvlášť tou dvoukanálovou nabíječkou), a tu třetí pak od motoru k těm do série propojeným bateriím, ale tu si nechte rovnou zhotovit i s tím vřazeným jističem, kamarád elektrotechnik to jistě zvládne, na propájení stačí běžná trafopájka, konektorů si raději kupte víc, u jednoho se mě stalo, že jsem ho pájkou prohříval déle než bylo zdrávo a vytavil jsem z plastu ten kovový konektor.
Děkuju za radu,vše objednám na hobbykingu,je to tady do týdne.
Na těch Lipo je TR90 samice,tak bych nechal vše v tomto rozměru TR90.Myslím i místo těch banánků,co jsou jako přívod do motoru..Ustříhnu je a dám tam také TR90.Do nabíječky si udelám ty propojky(kabely)které jste mi řekl.
Dobrá volba, já to udělal stejně, protože ty XT90 jsou robustnější a lépe se s nimi pracuje. K té nabíječce je ještě potřeba dva tyto prodlužovací kablíky na balanční konektory:http://www.rc-modelar.cz/prodluzovaci-kabely-a... takže pak z ní ty propojky a prodlužovací kablíky vůbec nevytahuji a baterie připojuji jen těm propojkám.
Dobrý den.Tak baterie už mám doma asi týden.Píší na hobbykingu,že je před odesláním dobíjejí.Nevím,na jaké hodnoty,a tak doufám,že to vydrží nějakou dobu,neboť jsem ještě objednal dvě sady konektorů po 6.kusech TR90 i TR60 a také kabely na propojky(prodloužení).Nabíječka mi přišla dnes :ISDT D2 200W MINI DUÁLNÍ NABÍJEČ S BALANCÉREM a tak musím, jen co příjdou ty konektory ,vše pospájet a ty baterie dobít.Hodnoty nastavení dobíjení, jsem tady někde viděl napsané. Baterie mám Lipo :https://hobbyking.com/en_us/multistar-high...
Ano, posílají je nabité asi na 3,77V/článek. Nabíječka umožňuje nabíjení "Storage", tj. 3,8V na článek, na tuto hodnotu budete dobíjet po jízdě, když budete vědět, že druhý den nepojedete. Před jízdou budete nabíjet na "Charge", ale tam je defaultně nastaveno na 4,2V na článek, pro baterii je ale lepší to snížit na 4,15V na článek, což lze snadno v menu nabíječky, ovládání je přes displej a docela intuitivní, pokud mě pošlete SZ mail, tak Vám mohu poslat návod v češtině.
Moc děkuju za info.Tuto dobíječku jsem kupoval u Hořejšího,tak,jak jste tady psali a doporučovali.Všechno jinak kupuju v Číně,ale ta nabíječka už se navyplatila tam kupovat,zhruba by vyšla na stejnou cenu,se všemi příplatky.A tady mám i záruční lhůtu.Byl tam i návod v češtině,tak moc ještě jednou děkuju za nabídku.
Jasně, není zač, já ji také kupoval v ČR. Tady jsou nějaké zásady ohledně baterií LiPo, sice je to pro modeláře, ale dají se z toho vyčíst dost důležité informace. http://www.rc-zoom.cz/spravne-provozovani-lipol...
http://www.rc-zoom.cz/jak-zachazet-s-lipol...
Tak dnes jsem sletoval všechny ty konektory a prodlužky k nabíječce.Baterie byly nabity na 3,77V a všechny články ukazovaly stejnou hodnotu.Já jsem baterie nabil na STORAGE na 3,80V.Budou uloženy v teplotě 15-17 stupňů.Budu je sledovat .Přestavba se blíží a už mi chybí jen ty klíče a stahováky k demontáži klik a montáži motoru.Jen co to budu mít, začne den D".
http://www.rc-modelar.cz/prodluzovaci-kabely-a...
Nabíjet se budou samozřejmě rozpojené ale současně, ta nabíječka je dvoukanálová.
Kabely s konektory budeš určitě potřebovat.
Konektory koupíš i zde
https://www.rc-zoom.cz/konektory/
Skvělý,už se mi to vše víc a víc rýsuje.Já vím,že pro vás,kteří už to vše máte za sebou je to přirozený a tak chci říci,že pro nás,co teprve získáváme představu,jak vše pořídit a udělat lepší,je to obrovská pomoc.Jsou stále a stále stejné chyby,co někteří dělají.Já když jsem si přečetl..aležel sem na tomto foru už dlouho,že problémy baterií,které prodávají prodejci do kol,jsou jen a jen předražené.Já jsem věděl,že nesmím udělat stejnou chybu, jako vy,kteří až po zkušenostech vlastních,přešli na baterie LiPo a mnoho dalších lepších a vychytaných věcí.Alespoň někteří. A za tyto rady a zkušenosti vám patří veliké DÍKY..všem.
Přestavbu kolo chci mít příští měsíc hotovou. Motor Bafang BBS02B 750W,ten už mám doma.Z německého skladu ,bez cla a doprava zadarmo..6 dnů. Super!!.Ještě čekám na věci,které jsem objednal na Aliexpress.Sensory brzd,program. kabel,rorzbočovač senzoru brzd..vše mnohem levnější,jak tady."Kdo si neváží halíře,není hoden koruny".
Ano, máte pravdu, z chyb je potřeba se poučit, a z těch cizích to nic nestojí, jako z těch vlastních, mě tohle poučení stálo cca 15000,-Kč, když jsem dal za ty "kvalitní, v ČR vyrobené baterie" dohromady 30000,- přitom po třech letech provozu již mají poloviční kapacitu. Kdybych tehdy rovnou koupil LiPo, tak jsem těch 15000,-mohl ušetřit. Ten motor BBS-2 je dobrý, najel jsem na něm 13000,-Km, letos jsem ho již pro celkovou opotřebovanost mechanických součástí vyměnil za BBS-HD, ale ten starý ještě běhá, jen má oběhané převody a ložiska, tak jsem ho promazal a dal na kolo přítelkyni, ona jezdí málo a proti mým 120kg váží jen 75kg, takže jí třeba ještě chvilku vydrží, uvidíme... Ty dvě 10Ah baterie, jelikož je budete mít spojené do série, budou mít celkovou kapacitu jen těch 10Ah, skutečně využitelnou asi 9Ah, na nich ujedete asi tak kolem 40km, podle toho, jaké kopce budete jezdit a jak moc budete přišlapávat, ale není problém časem koupit ještě dvě a zapojit ty dvě sady do série a tak si zdvojnásobit dojezd. Aby jste věděl, kolik Vím v baterii ještě zbývá energie, tak si pořiďte wattmetr, zapojení je jednoduché dáte ho do přívodu mezi baterii a motor, k baterii zapojíte ten přívod označený "Source", k motoru "Load", wattmetr Vám ukazuje okamžité napětí, proud, výkon ve watrech a na čtvrté pozici se střídají různé údaje, Vás ale zajímá spotřebovaná kapacita v Ah, kterou jednoduše odečtete od skutečné kapacity baterie a víte přesně, kolik Vám ještě Ah zbývá v baterii: https://hobbyking.com/en_us/turnigy-180a-watt...
Bude to jen přípomoc. Ještě nmáme docela dobrou kondici,ale jen kopce..tak to už néé.Ten Wattmetr jsem už objednal..:https://www.aliexpress.com/item/Digital-Voltage...
Tak to je fajn, to ho máte ještě levnější, tady za něj v českých obchodech ti zloději chtějí skoro 800,- Jasně, jako přípomoc do kopců je to skvělý motor, při šlapání s vypnutou přípomocí klade jen velmi malý odpor. Jen tovární nastavení za nic nestojí, tak je dobře, že jste si objednal rovnou programovací kabel, osvědčilo se mě nastavení na 9 stupňů, od 10% s každým dalším stupněm přidat 11%, je to lepší když jezdíte s někým bez motoru, aby jste mu neujížděl. Plyn.páčka je nastavená, že "zdvojnásobuje" aktuální stupeň přípomoci, takže když potřebujete zvýšit výkon v kratším úseku, tak nemusíte přepínat na větší výkon, jen si tou páčkou ten výkon po dobu potřeby zvýšíte, navíc když jste již v dlouhém kopci unavený a potřebujete si "poposednout", tak přidržíte páčku a nemusíte po tu dobu šlapat, je to dobrá věc i na rozjezdy, kdy nemusíte "štelovat" pedály na rozjezd, ale pomůžete se rozjet pomocí té páčky.
Tady na foru mi Luboo poslal odkaz na stáhnutí programu,nebo máte někde stáhnutý? Kde stahovat?
K té sadě jsem vzal tento display:https://www.aliexpress.com/item/36V-350W-C965... vy na to?
Pěkný, hlavně když bude vidět na sluníčku :-)
No to druhé kolo koupím silnější baterie a ty slabší dám manželce..A mám VYHRÁNO!!! Ale ona má Matfyz,tak že to jí asi nenachytám...pěkně by mi to spočítala..CHA CHA..
Spíš záleží, jak to Vaši ženu baví a jak moc daleko chce jezdit. Ta moje jezdí max.do 40km, pak už ji to přestane bavit, kdežto já jsem spokojený tak po 70-80km. Takže spolu jedeme každý na svou baterii, když jedu sám, tak si půjčím ty její a jednu na obě baterie do série zapojené a užiju si pořádný singltrek :-)
Ta moje..hotový dravec.Širón!Ta problém nemá.Co dovolí sedlo a prdelka...tak jede.Jinak,já vše kupuju v číně. Tady jen ...jídlo,zatím.
Ja už se těším na příští sezonu, dokoupím další dvě baterie a konečně budu spokojen když urazím 200Km na jeden zátah. To dobíjeni na cestě strašně zdržuje:-)
Bydlíme v Děčíně..a to je kopec a z kopce..směr Liberec,Čes.Švýcarsko..kopce..Takže 200 km..to bych nedal.
Koukám, že ženský nejsou všechny stejný :-) Ale kopečky jsou fajn, na to je elektrokolo dělaný, já jezdím po Brdech a je to paráda :-)
Co houby..rostou?? Já to mám na houby..na houby!Musím jet do kopce 3km abych se někam dostal na houby.Proto i to el.kolo.Potom to bude paráda.A výlety do NP.Skály a klid.Nádherná příroda a cyklotrasy všude..i v muslilandu(DE).
19 století..století páry..20 ..století ..no bylo..a tohle století..století dobroserů a elektrických kol.
Tak Beskydy taky nejsou žádné krtince:-)
:-)
Jako bych to neříkal....
Já taky, ale z důchodu pořídit najednou tolik baterií nelze:-)
Dám to zde pokud by to někoho zajímalo
https://diit.cz/clanek/objednavky-z-ciny-dorazi...
Ak sa spoja všetky paralelne, tak budú stačiť vysokokapacitné články, lebo prúd sa rozloží a z batérií bude malý odber. A paradoxne by šlo potom použiť aj vysokovýkonnú nabíjačku (pri nabíjaní na ceste, doma pekne šetrne pomaly), nakoľko aj tu sa prúd rozloží a batériám neuškodí... Videl by som to na veľmi zaujímavý projekt :-)
Spojovat bych je chtěl jen do prudkých kopců, po rovině při odběru 200W to moc smysl nemá.
Nabíjet venku už nechci, pro mně na invalidním vozíku je to mnohdy velmi obtížné se k té zásuvce dostat. Mám problém i s foukáním kol u některých benzínek kdy nedosáhnu ani na hadici ani na tlačítko, kompresor umístěn půl metru od obrubníku. Dojezd 150-200km mně bohatě stačí.
Tak s tým nabíjaním za takýchto okolností, to chápem. Ale batérie by som si prepojil hneď doma, a po ceste už nič neriešil. Je to pre ne najlepšie a získa sa z nich o trochu viac energie. A v tomto prípade by to umožnilo použiť lacnejšie vysokokapacitné články, pretože pri toľkých batériách spojených paralelne sú prúdy v rámci jednej skutočne malé. Šlo by za menej peňazí urobiť maximálnu kapacitu bez obavy zo životnosti.
Pred pár dňami som dokončil a paralelne zapojil známemu takúto lacnú prídavnú 20Ah batériu k jeho 10Ah batérii a bol z toho nadšený, nielen že sa mu navýšila kapacita, ale aj maximálka, totiž tá pôvodná 10Ah batéria mala určitý pokles napätia pod záťažou a tak ani plne nabitá neumožnila dosiahnuť rýchlosť nad určitú hranicu. Pridaním ďalšej batérie sa pokles napätia v záťaži výrazne znížil a šlo mu to rýchlejšie a bol aj o niečo vyšší výkon. Ku koncu batérie mu to zase tak chaoticky nevypínalo pohon a umožnilo mu to vyčerpať viac kapacity.
Všechno to kupuješ v Číně. Zajímalo by mne, proč preferuješ středový motor s pas senzorem a ne kit s torzním čidlem. Například http://www.pswpower.com/ven.php?cargo.2017-2s-gaym , ale dělají to i v silnějším provedení. Podle zkušeností uživatelů je zpětná vazba motoru podle síly příšlapu mnohem příjemnější a přirozenější na ovládání.
Ano ,je to pravda. S torznim čidlem to je přirozenější. Budu dělat ještě kolo manželce tak snad tam ho použiju .Ovšem v mnoha příspěvcích zde, byla rozebírána spolehlivost a mnoho jiných vad tohoto motoru. Je to novější koncepce a já věřím že se to podaří za nějakou dobu vyřešit .Třeba mě ten motor pro manželku přesvědčí a já koupím stejný a tento bych dal dál do rodiny. S Čínou a obchody zatím nemám žádný problém .Mám už desítky věcí a ok. Samozřejmě je potřeba zvažovat, a porovnavat cenu, clo atd.DPH myslím nad 25E a clo 150Eura . Ovšem mnohé asi projde.Na tomto motoru budu určitě programovat jiné hodnoty, nežli jak jsou teď nastaveny od výrobce. Se zárukou je to pasé, neboť posílat do Číny je nesmysl. A motor je stejný jako od jiných výrobců, a může se stejně vše koupit po jednotlivých dílech. Např. Ozubené kolečko Za 30euro,ridici jednotka atd. Až mi tak do 10dnu prijdou objednane věci, potom
nestane den D. a pustím se do přestavby.
Má smysl rovnou kupovat to nejmenší ozubené kolečko, které se nejvíce ojíždí, jako náhradní díl? Nabízejí ho v brozu (je to žluté). To asi více vydrží než ten silon, ale asi to bude hlučnější.
Je to tak,to kolečko,pokud by bylo z kovu..aje jedno či bronz nebo mosaz,tak by bylo zřejmě důvodem zvýšeného hluku.A proto si myslím,že v tomto případě je silon tou lepší možností.Je to ale i v tom,jak se motor zahřívá.Tensilon je materiál,který při vyšších teplotách má tendenci měknout a ktomu,pokud je tam nečistota,tak je to jako brusný prach.Takže,je velice nutné,dodržovat nějakou zásadu čištění,servisu,který si zručný člověk udělá sám a promazání kvalitní směsí.Osobně bych doporučoval hustější formu vazelíny nebo teflonu.Ale hlavně,aby celý motor a součásti,kterými by se mohla dostat nečistota,aby toto vše bylo perfektně utěsněno.Je to jedna z nejdůlěžitějších základních věcí,které je potřeba udělat!!.To platí i pro nový motor!! Všichni se potom podivují,vedou diskuse,jak jsou ty motory špatné,nic nevydrží,ale to,že to nechají dřít špínou uvnitř a že převody a ozub.kolečka nic nevydrží,tak je problém.Je to v čistotě,těsnosti motoru a dobré volby mazadla v převodech.
Přátelé!!! Tak dnes jsem provedl přestavbu kola na el.kolo.Použil jsem motor BBS02b 750W a baterie LiPo. V podvečer zde v Děčíně svítilo sluníčko a tak jsem to stihl ještě projet ...no ,jen 5 km,ale jsem nadšený!! Ten motor jsem prohnal rovnou do do prudkých kopců,měl jsem strach,že to nepojede,ale i celé to naprogramování mi připadá velice dobré.Já vycházím z poznatků Komety a jejich problémů s tím,že to nějak nejede.Určitě se to dá ještě doladit,ale i toto původní je velice dobré.Motor byl poslán z DE,tak nevím,zda je to pro ně v Číně nějak lépe upravené.V sobotu,podle počasí ,se chystám projet kolo v NP Če.Švycarsku,a tam jsou docela strmé kopce,hlavně na německé straně.Mnoho rozhleden..prostě kopce.Nebudu to šetřit,musím vše sledovat a potom případně naprogramovat.Uvidím.
Jeden technickej dotaz.Motor BBS02 kola 26" tac 44z.Kolik potrebuju zubu na kazete aby to jelo po lese tak pomalu abych si nerozbil hubu?Dejme tomu do max 10km/h.
V takovéhle "rychlosti" už hrozí, že spadneš do strany a zlomíš si ruku
No to neni pravda jde jezdit normalne rychlosti chuze.Chtel bych te videt jezdtit po sutrech a korenech rychleji.
Rychlostí 10 až 15 to je určitě přes kořeny a kameny lepší a bezpečnější, je dost prostoru k manévrování, jenže při takové jízdě do kopce na takovou rychlost ne každý má dostatečné fondy a tak nezbývá než jet pomalu :-)
Bez problému se dá jet rychlostí 3 a když jsou pro to podmínky, tak i 2.
Aby to bolo k niečomu po tých šutroch a koreňoch tak by som povedal že čo najviac v rámci možností prehadzovačky... Ak to má byť zároveň aj do riadneho kopca tak by asi bol lepší aj menší tanier.
Tak ja doufal ze mi to nekdo znalej spocita kdyz jsou zname veliciny.Samozrejme jde koupit kazeta 11-50z ale nevim jestli ji tam i s tim nastavcem nacpu a jestli je to potreba na 26" kola.
Já mám dvojprevodnik talíř 36, kazeta 32 9s a jede to 7-8km pro mne akorát. Mám Bbs 01, někdy možná zkusím kazetu 40-11 s jednoprevodnikem.
Pokud jsi v tak dobré kondici jak píšeš pak ber toho maxdrive jeho špičkový výkon je 500W což je na středový poměrně dost.
Sadou si přiděláváš jen starostí a spoustu kabelů tažených po rámu kola,dále nemusí sedět středový domek (krátký nebo moc dlouhý nebo těsný). Kolega si s tím užil plno starostí a říkal že by do toho už nešel.
Ovšem rozhodnutí je jen na tobě, ty musíš vědět co ti bude vyhovovat.
Jen bych si moc dával pozor od koho kupuji.
Kdo napíše takovou to hovadinu "Důležité k provozu baterie:
Baterii je před první jízdou (po delší přestávce) vždy nutno dobít doplna (nejdříve nabíjím, pak jezdím)
Po skončení jízdy doporučujeme baterii dobít a nenechávat vybitou (dojedu a dobíjím)
Pře ukončením sezóny je třeba baterii dobít doplna (dobíjím doplna a pak zakončím sezónu)
Ponechání baterie bez údržby vede k jejímu poškození a ztrátě záruky (když chci jezdit, musím se dobře starat o baterii)" u toho nenakupuji.
Tohle si prostuduj
https://www.velofiala.cz/n/jak-spravne-nabijet...
Pokud jsi s tím svým kolem spokojený, tak zkus jdi do té přestavby, jak píšu, jezdím takhle už tři roky a ještě nikdy předtím jsem neměl z kola takovou radost. Jasně že se můžou vyskytnout komplikace, ale taky nemusí a mě se třeba přestavba podařila úplně napoprvé a bez problémů. Problémy můžeš mít i s originálním elektrokolem, protože ty levnější používají cyklokomponenty horší kvality. Takže kvalitní kolo se vyplatí přestavět, mizerné kolo raději nahradit továrním elektrokolem.
To kolo Totem Montana má na klice převodník jen 38z a kazetu 12-34 jako mám na Cannonu a tam je vpředu 26/36/48z. Ale asi by šel dát větší.
Jinak ten odkaz od velofiala mám stažený v záložkách. Díky.
Kolego, osobně mohu přestavbu doporučit. Realizoval jsem na jaře již druhou přestavbu pro sebe i manželku a to motorem od EV-bike s torzním snímačem:
https://www.evbike.cz/EVBIKE-Stredove-pohony...
Jak jí postupně "zajíždíme" jsme čím dál více spokojeni volbou, protože díky torznímu snímači se jízda s motorem velice blíží "normální jízdě".
Další detaily zde:
https://www.nakole.cz/diskuse/24887-trek...
a dále, kde si s kolegou Pobrdným sdělujeme dojmy.
P.S. přestavěl bych tvého treka u me byl nárůst váhy cca 6kg.
P.P.S. podle baterie, kterou si zvolíš.
Dík, taky ten tvůj příspěvek jsem četl. Co se týká motoru, tak teď jak odepisuji pobrdnymu, tak jsem vybral ten samý motor 500W, ale je nedostupný. A jakou máš kapacitu baterie a značku? Nárust váhy s motorem na 8kg bych ještě bral.
Funkce toho torzního snímače je mě jasná, všichni si to chválej. Jak jsem ale jel na kole co má žena, tak jsem zkoušel do kopce různé převody při různých asistencích. Na těžký převod se musí do pedálu víc tlačit a motor víc táhne, jak ale přehodím na větší pastorek, víc kmihám, tak kolo zpomalí a waty ukazují méně. Jak se bude chovat toto co píšu bez torzního snímače?
Zdravím, tak nejdříve k váze, jak jsem psal zde:
https://www.nakole.cz/diskuse/24887-trek...
z kola demontuješ talíře a středovou osu, přibude motor s osou a baterie, takže bilance je cca taková:
Q= -1,3 - 0,4 + 3,7 + 4,1 = cca + 6kg
Baterii jsem kvůli dojezdu volil 36V/15,4Ah - https://www.evbike.cz/Baterie/Napeti-36V...
Zvažoval jsem i jiné varianty v brašně a pod., nakonec jsem i kvůli tomu, abych mohl od kola odejít a nelákal zloděje, volil rámovou.
Systém řízený snímačem otáčení klik - např. BBS02 - jistý extrém v chování jsem popisoval zde:
https://www.nakole.cz/diskuse/24887-trek...
Oba systémy mají určitá zpoždění a hysterezi, aby se zprůměrovaly údaje ze snímačů a jízda byla plynulá. Díky tomu má systém se snímači otáčení problémy při řazení v tahu a doporučuje se montáž Gear-senzoru a odpínání v brzdách, abys současně nebrzdil a motor tě nehnal vpřed. Prodlevy jsou programovatelné.
Není samozřejmě jen EV-bike, jsou také sady Apache, mají oba snímače, u sady TS je torzní snímač prioritní, u sad BBS je prioritní snímač otáčení.
https://apache-bike.cz/cs/katalog/kategorie...
Bosch používá tři typy senzorů najednou
rychlosti
otáček
přítlaku na pedál (torzní)
vyhodnocuje údajně 1000x za vteřinu. Přípomoc je pak naprosto přirozená, nezřetelná, prostě jako bys měl sám víc síly.
V režimu TURBO ovšem je třeba z rozmyslem řadit, dát si lehčí převod a zvýšit kadenci mu prográmek rozhodí a přípomoc zapíná a vypíná jako splašená. Zdá se, že je to naprogramováno na určité optimální otáčky, a když zvolím lehčí převod je potřeba i snížit rychlost.
Tedy styl z kopce rozhulím, pod kopcem si zařadím na lehčí převod, abych neřadil v záběru a roztočím pedály co zvládnu abych jak se mění sklon postupně se vzrůstající zátěží snižoval kadenci v režimu "turbo" uplatnit nelze, zamotáš senzorům šišku.
Jinak k domácí přestavbě na střeďák vidím jen racionální jediný důvod, cenu.
Zbytek pak iž je jen kumulace negativ a hledání nejméně špatných řešení.
Snímač rychlosti mají všichni, my se tady bavíme o tom, který snímač je prioritní pro řízení úrovně asistence.
Proč by musel být prioritní jeden.
Prostě software vyhodnotí všechny a podle toho pustí do motoru tu šťávu.
Hm a ty víš, jak se to vyhodnocuje? Každou řídicí jednotku naprogramoval někdo jiný a zcela jiným způsobem. Minimálně bude na ta čidla reagovat s jinou prioritou, jindy a jinak. Přenášet vlastnosti chování z jedné řídicí jednotky na druhou je hodně naivní.
Víš o tom velký kulový programátore:-)
Jsou řj. které lze naprogramovat doma na PC a jsou i také které nelze programovat. Programovat se ele dají jen v určitých parametrech.
To že se vyhodnocují všechna čidla a podle nich to funguje je jisté. Pokud chce někdo zjistit které je prioritní stačí je postupně odpojovat.
Ovšem nejspíš zjistí že ani bez jednoho stroj nebude fungovat.
Hahaha, ty na těch programovatelných řídicích jednotkách programuješ snímání a měření frekvenci pulzů z otáčkoměru a síly z torzního měřiče síly. Programuješ filtry, kterými se to musí prohnat, aby ten signál nebyl jen úplný šum? Ty na nich programuješ časové spínání jednotlivých tranzistorů, které pouští proud do vinutí motoru? To leda, že bys přímo programoval ten mikroprocesor. Všechno ostatní tzv. programování je jen nastavení parametrů do programu o kterém nic nevíš, jak funguje. Můžeš ty parametry měnit a z chování něco odvodit, ale o vyhodnocování těch čidel a jejich prioritě toho moc nezjistíš. A rozhodě chování jedné řídicí jednotky nemůžeš automaticky přenášet na chování jiné řídicí jednotky.
A ja někde něco takového píši?
Tak si to přečti ještě jednou a pomaleji:-)
A co se týka toho pouštění proudu do motoru tak ano tento parametr se dá nastavovat a to u řj. kelly, mimo dalších jiných parametrů.
Nastavení řj. u různých značek je jednotné, změny se provádějí až na přání zákazníka. A to jen v mezích danych možností.
Rozuměj, bosch má své nastavení, yamaha své, maxdrive své, adt...
Co se týká vyhodnocování čiděl bude to velmi podobné u všech značek. Nikdo netvrdí že chování řj. bosche se dá přenášet na jinou značku.
Bohužel, musím konstatovat, že o tom řízení nemáš vůbec představu. Tvoje zkušenosti končí v podstatě u svorkovnice do řídicí jednotky a u kabelu na nastavení parametrů, které ti ten programátor nastavit nechal, abys mu ten jeho algoritmus moc nemohl pokurvit.
Tak na tom budeme určitě všichni stejně včetně tebe a i servisu. Vyrobce rozhodně do těchto parametru zasahy neumožní, ty parametry jsou jednoduše dány jednou provždy:-)
Jen ty se tváříš jako mistr světa.
Nevím, píšu jak to dělá Bosch.
Podle dostupných referencí nejlépe na světě.
Protože i ten tvůj zázračný software si musí zvolit který parametr bude obsluhovat dříve a který později. Zkus si nakreslit vývojový diagram. Holt digitální uvažování - ANO/NE. :-)))
Tak to není. Pro daný akční zásah regulátoru to například bude brát 30% z otáček kola a 50% z tenzometru šlapek a 20% z minulé hodnoty, aby se to měnilo pozvolněji. Dá se to kombinovat libovolně a mnohem rafinovaněji. V různých stavech otáček a výkonech motoru se to může opírat o různá čidla a historii více a méně. Zrovna v tomhle se dá skvěle a velice tvořivě vyblbnout. Dokonce by se dalo naprogramovat i to, že by to předvídalo tvoje chování, poněvadž by si to pamatovalo například tvůj způsob rozjezdu nebo podřazování před kopcem. Dokonce by to mohlo mít i zvláštní vstup (knoflík), kterým bys řídicí jednotce oznámil, že jen podřazuješ před kopcem a že nemá ubírat.
Popíráš sám sebe! Když bude brát 50% z tenzometru šlapek a jen 30% z otáček KLIK, tak přece preferuje tenzometr, ne?
Píšu: "Dá se to kombinovat libovolně a mnohem rafinovaněji." Tohle je jen příklad. Přečti si to ještě jednou.
Psát můžeš co chceš, ale nic to nemění na faktu, že jeden ze dvou hlavních parametrů bude prioritní. To je realita, a tvé sci-fi úvahy na tom nic nemění.
Přečti si ještě jednou o čem je řeč a pak přispívej.
Ale ne...
když a = honza a současně b = pepa a současně c = karel jdi do hospody.
Kdo je řídící a, b nebo c?
Samozřejmě Pepa - měl největší žízeň a vecpal se tam první. Všichni se najednou do dveří nevejdou! :-)))
:-)
svět programování je komplikovanej, taky mu už mávám zvenku.. .
No hlavně když tomu tak dobře rozumíš a také to umíš důkladně obhájit.
:-)
Jsme už trochu jinde, vývojový diagrame, fakt docela jinde
To vidím, že jsi jinde - bohužel zcela mimo!
Škoda, že už neumíš vytvořit ten zastaralý vývojový diagram, hned by ti to bylo jasné o co vlastně jde.
Už jsem ti na té trojpodmínce ukázal, že není vždy nutné aby byla nějaký podmínka prioritní a to i ve světě strukturovaného programování.
Algoritmizací těch našich, velmi triviálních úloh jsem se skoro celý aktivní život živil, nepouštěj se na tenký led
Nejsme malí kluci, abychom se trumfovali kdo má silnějšího otce!
Trojpodmínkou jsi mi nic neukázal, jen jsi mě možná pobavil neúplným zadáním vlastností prvků a nezadáním cíle, tomu odpovídala má odpověď. V aktivním životě jsem výslovně zakázal konzultantům používat "příklady" při vysvětlování funkčnosti systému - což je tvůj hospodský případ.
Podívej se sem:
https://www.nakole.cz/diskuse/24944-prestavba...
kde nám kolega připomenul rozdíly mezi dvěma konkrétními systémy řízení asistence o kterých se bavíme. Nepochybuji, že i tobě je jasné, že vytvořit hybrid z obou možností je možné, ale jen tak, že jeden systém vezmu jako nosný a jeho nepříznivé vlastnosti koriguji druhým. To jsem nazval prioritou. Dále snad pokračovat netřeba.
ale prd. .
nejseš schopen uznat že více podmínek může mít naprosto stejnou váhu a co víc, na základě těchto splnění těchto rovnocených podmínek vykonat cosi.
trváš na nutnosti jedné řídící podmínky, proto tě jako naivního laika vyřazuji z debaty o IT
Souhlas, naprostý souhlas. Já bych ti to tak pěkně a srdečně nedokázal říct. :D
Ono to není nic neobvyklého, zápasím s tím pořád. Prostě to "inženýrské" myšlení "jdi pořád vpřed". Takhle je psána většina inženýrských specifikací.
Udělám tohle, následně tohle, provedu rozhodnutí, a jdu sem nebo tam. Nejsou zvyklí ss vracet, teda ve svých úvahách.
Od programu pak ovšem vyžadují, aby když už má všechno zadáni, měl možnost se vrátit na začátek, a něco malého změnit nebo upravit, a byli by nemile překvapeni, kdyby si všechno zase museli zadávat od začátku.
Vazby mezi daty neřeší, jdou vpřed, ty řešíme my a protože obi nejsou schopni to správně popsat (a asi nikdo není) tak jsem tu každý tři neděle a ptám se :-)
Většinou ale jsou schopni pochopit, že jejich přístup odpovídá papíru, tužce a kalkulačce, úpornost kolegy je překvapivá :-)
Bingo! Musel jsem tě pořádně vychytit na hruškách, když se o mně tak nevybíravě vyjadřuješ, dokonce i zde:
https://www.nakole.cz/diskuse/24944-prestavba...
Trochu ubohé, ale pro tebe dost charakteristické, tak si posluš ty náš ješito!
Že jsi mě vyloučil z diskuzí o IT mi ani trochu nevadí, s rozumnými a orientovanými diskutujícími si rád pohovořím o regulační a řídící technice, speciálně pak o nelineární regulaci, kam diskuze o řídících jednotkách elektrokol logicky patří. Pevně doufám, že se ty ani Brahma nebudete mezi nás cpát a zásobovat nás vašimi moudry!
Zklidni se, nebavíme se o regulační technice, ale o algoritmizaci úloh.
Ostatně, to si jsem vnesl sám, když sina mě začal vytahovat, že si mánnakreslit "vývojový diagram", kdybych to uměl.
Nejsi schopen uznat chybu, že při vyhodnocování čehokoliv nemusí vůbec být jeden řídící prvek ale že jich může být víc se stejnou váhou.
A tak prskáš a útočíš, popřípadě kličkuješ, viz ta úloha "jdeme na pivo".
Stačilo by říci:
ano, popletl jsem to, skutečně je možné, že vůbec nemusí v rozhodovacím procesu být jeden element řídící.
No jó! My se tady dlouho bavíme o elektrokolech a jejich řídících jednotkách, o obsluze jejich čidel, že musí být logicky postupná ať již cyklicky, podle hodnoty přerušení, nebo programem přidělené priority, a MISTR se najednou začne bavit ryze teoreticky o algoritmizaci úloh!
Ty vývojové diagramy by nebyly od věci, kdyby se na ně začalo kreslit zpracování požadavků na obsluhu jednotlivých prvků regulační smyčky, a hned by bylo jasné, že se bavíme jeden o voze a druhý o koze!
Vy výsledku postupné zpracování nevadí, protože elektronika je o mnoho řádů rychlejší než mechanika a navenek se to jeví jako odezva v reálném čase.
Opravdu nechápu, proč by akční zásah nemohl být odvozen od dvou vstupních hodnot z čidel přispívajících na jeho velikost rovnocenně. To jestli se se ta čidla odečítají v čase postupně tak či opačně myslím není příliš významné. Tedy pokud se jedná o řídicí realtime smyčku. Samozřejmě pokud ta čidla negenerují opačný zásah, nejdou čistě proti sobě.
Podotýkám, že teoretickou regulaci jsem nikdy nestudoval. Zato vehementů jako je takové řízení motoru jsem už pár úspěšně postavil a provozoval. Ale třeba jsem měl vždy, aniž jsem o tom věděl, jedno to čidlo dominantní.
Ono to vše začíná u toho "vývojového diagramu"
Kolega se zapoměl v době, kdy byl Husák na známkách i na Hradě.
Aniž bych cokoliv musel vědět o způsobu měření a jeho methodách je mi jasné, že tam je software, který v podstatě dělá jedinou věc, pouští proud do toho motorku, někdy víc, jibdy míň.
Kolik proudu má pustit stanoví podle hodnot, která mu dávají u Bosche 3 čidla, rychlost, kadence, přítlak na pedál.
Kolega si vzal do hlavy, že jedna hodnota rozhoduje a řídí, a ostatní jsou podružné. Možná u některých softwarů ano, ale připadá mi to nerozumné, protože na přesném stanovení toho, kolik se do toho motoru má pustit proudu dost závisí ten pocit z jízdy. On teď objevil snímač přítlaku a je z něj nadšen, protože pocit z jízdy má lepší než u minulého PASu a tak si vzal do hlavy, že kolem toho se řídí zeměkoule.
Docela bych si typnul, že právě rozumně softwarově zpracovaný vztah hodnot těch tří čidel je to, co způsobuje, že máš pocit, že hedeš na šlapohybu a ne na motor.
A pak logicky je jedno čidlo, které při určitém stavu je řídící a ostatní podružná. Ale není to torzní snímač ale měřák rychlosti.
Při rychlosti větší než 25 km/h rozhoduje on :-)
Jo Bosch snímá ty hodnoty 1000x za vteřinu, tedy pikud jde o tu rychlist vyhodnocování :-)
To je v pořádku. Jednou za milisekundu je tak akorát pro podobné řízení. Dává to pár hodnot na filtraci a dostatečně svižně to sleduje ten motor. Přitom procesoru to nedělá žádný problém to stíhat.
Ještě mě napadá jedno čidlo, které bymohlo umožnit lépe dávkovat ten proud, měření váhy jezdce, neměl by to vůbec být problém něco nainstalovat do sedlovky. Podle hmotnosti pak upravovat přípomoc by mohlo vést k lepšímu využití motoru.
To by bylo jednodušší přidat jako nastavovací konstantu do řídicí jednotky. Ony ty konstanty pro hranice přípomoci jsou vlastně totéž. Když si můžeš měnit parametry a víš co to znamená, tak si to můžeš sobě lépe přizpůsobit.
Zajímavější by možná bylo sdělit řídicí jednotce nějakým tlačítkem, že zrovna podřazuji pod kopcem a že tedy nemá reagovat na zmenšení přítlaku na pedál, ale má dál jet stejně.
To máš recht, taky jsem si uvědomil, že můžeš dost mít na nosiči a čidlo pozná prd.
Nevím co je tam za bugu, ale buga to jistě je, když neodpovídá kadence, přítlaku, chová se to (pouze) v režimu Turbo divně.
Přitom o tom, že řadím ten stroj ví, při řazení odpojují přípomoc abys neřadil v záběru a navíc s přípomocí.
Dát tomu trochu víc inteligence by jistě šlo, na druhou stranu, kdo je cílová skupina uživatelů takového motoru?
Spíše člověk důchodového věku, co chce ulevit kloubům a ne magor, co vymejšlí jak s tím obejet Evropu.
Vývojové diagramy patří k počátkům "číslicových strojů" .
Ta jednoduchá strukturovaná představa jak má počítač postupovat. Asi se s tím při výuce programování stále začíná, ale za těch 28 let co sr softwarem živím, jsem nic takového v praxi neviděl.
Problém bývá složitější, než abys ho namaloval do vývojáku a pak nechal přepsat programátorem, protože pak je to jen kodér a nikoliv programátor.
Ale "flow chartové" myšlení má celá řada z nás techniků, co nejsme školenými informatiky a proto taky soft, který napíšeme je prostě špatný, pomalý a zastaralý.
Místo flow chartu je potřeba seznámit kluky nové generace, kteří s počítači vyrostli a ne k nim přišli v dospělém věku, s řešeným problémem, vysvětlit jim k čemu slouží a co to má dělat a nechat je to si to udělat po svém.
Právě to binárnïí myšlení rozhodovací "píči" ve vývojáku je brzdou.
Tebe zabrzdilo taky a tp tak, že vůbec nejsi schopen se zamyslet nad tím, že by na faktu že výsledný proud co teče do motoru mohl být funkcí třech nezávislých proměnných mohlo něco být.
Pamatuji si na tvé hádanice s Hrabošem, je vidět, že jsi se poučil a jeho "methodu" - předjímání toho co diskutujíci chtěl říci a odpovídání na tuto fikci - ještě rozvinul.
Na to mě nepotřebuješ. HOWGH.
Byl si to ty, kdo vytáhnul "vývojový diagram".
Ne já.
Vrátím se k otázce:
Když
a = Karel a současně b = Pepa a současně c = Jarda, půjdeme na pivo.
Která z podmínek
1. a = Karel
2. b = Pepa
3. c = Jarda
je ta řídící co má prioritu?
beze srandy, bez vytáček, bez keců
Nebo přiznej, že je běžně možné vyhodnocovat více parametrů, aniž by jakýkoliv z nich byl řídící.
Ve svém věku můžeš být chlap co přizná omyl.
Opravdu nemám chuť odpovídat na tvé dotazy, kdy používáš jiná slova než já a dáváš tak větám jiný smysl. Ale dobře a naposledy.
Diskuze začíná zde :
https://www.nakole.cz/diskuse/24944-prestavba...
tímto odstavcem:
V: Není samozřejmě jen EV-bike, jsou také sady Apache, mají oba snímače, u sady TS je torzní snímač prioritní, u sad BBS je prioritní snímač otáčení.
J: Bosch používá tři typy senzorů najednou
rychlosti
otáček
přítlaku na pedál (torzní)...
V: Snímač rychlosti mají všichni, my se tady bavíme o tom, který snímač je prioritní pro řízení úrovně asistence.
J: Proč by musel být prioritní jeden.
Prostě software vyhodnotí všechny a podle toho pustí do motoru tu šťávu.
V: Protože i ten tvůj zázračný software si musí zvolit který parametr bude obsluhovat dříve a který později. Zkus si nakreslit vývojový diagram. Holt digitální uvažování - ANO/NE. :-)))
V tomto okamžiku si přestáváme rozumět - ty to vidíš globálně, jako že to program umí a je ti jedno jak, já vidím tu posloupnost instrukcí kterou musí procesor jednu po druhé provést. A protože neznám logickou operaci která řeší přítomnost proměnné a,b,c současně, tak je i jasné, že musím postupně napsat tři rozhodovací bloky. Jejich pořadí tak nepřímo určuje jejich význam, protože obvykle po splnění podmínky, že a=1 následuje odskok do podprogramu kde se provede nějaká akce a pak je návrat do hlavního programu a dotaz na splnění podmínky b=1 odskok do podprogramu, akce a návrat zpět a dtto s proměnnou c.
Proč se musí dodržet správné pořadí? No protože znamená-li např. a=vezmi sklenici, b=naplň 1 dl vody, c= vypij vodu , tak logicky nemůže být pořadí jiné. Samozřejmě, že pokud není splněna podmínka a, tak se nepokračuje v rozhodování, ale "skáče" na začátek rozhodování před a, čeká se na její splnění a b,c se neprovádí. atd. Tolik příklad.
Jak vidíš už z úvodní věty, tak jsem nikdy netvrdil, že nemůžeme vyhodnotit více parametrů, já hovořil o pořadí viz. př.
Tak znova:
který z parametrů
a, b nebo c
je podle tebe řídící.
Nejde o zkušenosti s řídícï a měřící technikou, které ti neupírám ani nezpochybňuji.
Jde o prostou úlohu.
Strojařina je skvělý obor, stejně jako ta naše ocelářská stavařina na pomezí obou oborů.
Informatika je nový obor, o kterém víme iba jistě málo.
Ale není to přesnost pístu či těsnění, ani únosnost toho kterého dílu, ale software, co to všechno řídí.
Nijoliv senzory, ale program, které vše vyhodnocuje.
Ty jsi zůstal na úrovni hardware, ale to nemá být nic pejorativního či podceňujícího.
Prostě jsi tam. Já o kousek dál, ale ne o moc jinde, jsem furt ten mechanický inženýr.
Nemyslím si ovšem, že to co jsme mělu za zákon před 25 lety je pravda i dnes, tedy v oboru programování.
Brahma, kterého zesměšňuješ, je úplně jinde, ví toho o těch systémech snímání a vyhodnocování řádově víc.
Já ti jen položil jednoduchou otázku
A ty, protože by si musrl uznat, že se mýlíš, kličkuješ. Rozumím tomu. Můj táta se taky tak choval. Celý život zvyklý mít pravdu a najednou..
Jiná věc je, že o tátovi jsem věděl, jaký je.
A tak jsem ho nesral, když jsem věděl, že bych ho natlačil do úzkých , tedy ke stáru.
Tebe taky srát nebudu, i když nejsi můj táta.
Prostě smířím se s tím, že nedokážeš přiznat chybu.
Ale v tom je kus chlapa.
Stát si za svým, neuhnout.
Zase, nemyslím to ironicky.
Chlapů co jsou ochotni se porvat o svůj názor (věcný, ne o fotbal) stále ubývá.
Ty posloupnosti, které ty popisuješ, za tebe řeší překladač, tedy compiler.
Jsi úplně jinde, na úrovni assembleru.
Vůbec není ale rozhodující, a to i v strojovém kódu, pořadí podmínek, co vedou k true nebo false, fakt ne.
ani za Husáka to tak nebylo
Ale ten program, bez ohledu v čem je napsán, vyhodnotí vstup A a jeho hodnotu přepočte na adekvátní hodnotu akčního zásahu, který zatím neprovádí. Potom načte vstup B a také ho přepočte a přičte k akčnímu zásahu. Potom totéž udělá se vstupem C, D, atd. Nakonec tu sumu akčních zásahů pošle do regulátoru. Který ten vstup je ten řídící? Ten kterému přisoudíme největší hodnotu vlivu. Když jí budou mít stejnou, tak žádný. Jsi moc v obrazu toho jednoduchého vývojového diagramu.
Fuzzy se chová stejně, jen to vyhodnocení vstupů je rozostřené. Nevím jak v součastnosti, ale mám pocit, že vlna a móda fuzzy regulátorů už pominula. Já osobně si myslím, že dobře navržený regulátor nemusí být fuzzy. Nebo je vlastně i fuzzy, ale nenazývá se tak.
To, že jsem uměl programovat v Assembleru - jako jeden z nemnoha - jsem považoval za svoji přednost, věděl jsem co se v počítači děje. Vyšší programovací jazyky jsem znal také, ale výpočty byly pomalejší, což třeba při výpočtu potrubí pro parní turbiny, který trval 8 hodin, hrálo podstatnou roli. Používali jsme je samozřejmě také, např. se v nich snadněji programovaly tisky, kde čas výpočtu nehrál roli - ten byl více, méně určen rychlostí tiskárny.
My se od počátku bavili o tom, který snímač upřednostnit a dát tak e-kolu jistý charakter, zda bude více sportovní, nebo rekreační. To bylo meritum problému, ne jití na pivo!
Ten tvůj rádoby klíčový případ je zjevný, žádný - což jsem pro ty vnímavější naznačil, když jsem řekl Pepa a proč. Na to nemělo v dané situaci smysl odpovídat, to nebyla otázka charakteru.
Ty jsi nepochopil problém, jseš mimo mísu a tak se mě snažíš dusit "pivním příkladem". Trhni si nohou! Pokud se spletu nemám problém přiznat chybu, to není tento případ.
Zkus popřemýšlet nad tím mým příkladem o 3 výše. Tam opravdu žádný z těch vstupů není nebo nemusí být řídící. To, že se reálně vyhodnotí sekvenčně je většinou oproti reakci systému jako by to bylo v jeden okamžik a akční zásah je jen jeden, sumární.
Totéž by se dalo zapojit hardwarově. Každý vstup by měl oddělenou měřicí trasu a ta by měřila kontinuálně. Výstupy z těch tras by se opět kontinuálně sčítaly a kontinuálně posílaly zpětnou vazbou do analogového regulátoru. Který ten vstup je pak ten tvůj dominantní?
Proboha, co mě to pořád podsouváte, v čem se mě pokoušíte školit? Já přece nikde netvrdím, že proměnné nemohou mít stejný význam, či prioritu, příznak přerušení, nebo jak tomu budeme říkat.
Meritum problému je první věta diskuze:
"Není samozřejmě jen EV-bike, jsou také sady Apache, mají oba snímače, u sady TS je torzní snímač prioritní, u sad BBS je prioritní snímač otáčení."
Tolik informace od Apache! Nebyli mi schopni říci jak toho dosahují, zda HW (ať analogově, či digitálně), nebo SW, ale to uživatelsky není podstatné. Každopádně je zjevné, že data od jednoho snímače považují za významnější a pomocí dat z druhého výsledek korigují. Kolo je pak více sportovní, nebo více seniorské. Co je na tom nepochopitelného?
BTW - aby bylo jasno - začínal jsem jako technik ve vývoji numerických řídících systémů obráběcích strojů, pak pracoval jako technik počítače, programátor, systémový programátor... To, že jsem do výkladu vnesl vývojové diagramy, tak to nebylo proto, že mé myšlení zamrzlo v té době, ale pro to, že neodborník by mohl lépe pochopit o co jde.
Takže těmi tanečky okolo vždy nutně a principiáně hlavního snímače a vývojového diagramu jsi nám chtěl sdělit, že pánové od Apache ti nechtěli prozradit řídicí algoritmus jejich řídicí jednotky? :)
No vidíš, na to bych sám nepřišel! Děkuji!
Asi hochy od Apache zažaluji, že mi způsobili takové trauma. :-)))
U řady příspěvků (hlavně stálých - nemyslím tebe) se mi přípomínal aforizmus:
"Když se nechce (zde chápat napsané kolegou), tak je to horší, než když se nemůže!"
hned následoval výjev z filmu Anton Špelec ostrostřelec:
"...císař pán není vůl, císař pán je korunovanej!"
P.S. Jistě by byla zajímavá debata nakolik jsou řídící jednotky digitální a tedy opravdu uživatelsky programovatelné, nebo zda se "programuje" pouze v připojeném dipleji vložením dat a do ř,j, jdou pouze tagy informující např. o dosažení určité rychlosti a pod. Osobně si myslím, že B je správně.
Omlouvám se - výpadek v závorce - správný text:
U řady příspěvků (hlavně stálých přispěvatelů - nemyslím tebe) se mi přípomínal aforizmus:
No hlavně nastavení několika parametrů programu se nedá říkat programování. Tohle se nazývá maximálně parametrizace. Nebo si myslíš, že nastavením zobrazení tachometru z mílí na kilometry ten tachometr programuješ? Prostě v té řídicí jednotce nastavíš pár konstant, aby program lépe reagoval na tvé specifické potřeby. Co ty konstanty dělají a jak moc to ovlivní chování algoritmu je čistě na programátorovi, co všechno dovolí uživateli (i třeba velmi znalému) měnit, aby nezbořil řídicí program.
Jestli jsi někdy programoval, tak bys zrovna tohle měl rozlišovat a neříkat tomuhle programování.
Proč myslíš, že jsem to programování dal do uvozovek?
Promiň, nevšiml jsem si jich, máš pravdu.
Lépe umístěno.
Promiň, nevšiml jsem si jich. Máš pravdu.
Hm. Tohle o tom zastaralém jednoduchém strukturovaném programování a o tom novém (nevím jakém vlastně) poslouchám už minimálně dvacet let (spíš víc, ale hovno si už pamatuju). Nejhorší je, že zatím jsem se pokaždé dokrokovala k těm jednoduchejm algoritmům, ony tam dole nakonec vždycky jsou, zatím jsem tam nic jinýho nenašla a že už jsem se prokrokovala pěkně instrukci po instrukci kde čím.
Za ty leta jsem došla k jedinému poznatku: Řeknou ti, aby ses prohrabal žumpou, prej snad že je tam nějakej diamant, kterej je potřeba najít a vylovit. Prdlačky, vždycky tam bylo akorát houno (teda ty píšeš p.ča, ale to vyjde nastejno)
:-)
Jsme už trochu jinde, vývojový diagrame, fakt docela jinde
strukturované programování je relikvie digitálních počátků
Tak, co se týká funkce čidel, tak jsem našel toto :
https://www.beznamahy.cz/jak-vybrat-elektrokolo...
Důvod přestavby je i cena, ale taky zachování kvalitnějších komponentů oproti novému e-kolu ve stejné ceně. Jelikož nechci horské kolo, jen trekové, nebo i crossové, které nemá blatníky, nosič a stojánek, tak ještě uvažuju o prodeji nejen toho Cannona, ale i druhého silničního kola Pells Seven a pořídit si něco takového :
http://www.skladacikola.com/Elektrokolo...
https://www.achillesbike.cz/10155,cz_sportovni...
Co se týká vašich názorů a rad, tak jsem rád za všechny, i ty co mě nevyhovují. Někdo by mohl napsat, co vlastně chci, ale proto se ptám a svoje představy, jak vidíte výše se mění vzhledem k informacím.
Svůj kolopark si představuji takto :
Na zimu svůj starý trek z r.1996 Schauff Bolero
Silničku Author Charisma e66 letos ještě nechat, příští rok prodat, podle toho co budu mít za e-kolo
A kola Cannondale a Pells prodat.
Zdravotní stav zatím dobrý, ale i to se může změnit. Občas jezdím s kolegou 81 let tak 50-70 km, průměrem sice 20, ale to stačí.
Ten příspěvek o snímačích je perfektní, snad si ho přečtou i někteří zde diskutující a konečně pochopí o co vlastně jde.
Jinak, každý jsme jiný, bydlíme na jiném místě, máme různou kondici, zkrátka každý máme jiné možnosti, představy a priority. Jistě - čerpej poučení od kolegů, ale zvol si co TOBĚ bude nejlépe vyhovovat!
K tomu Ti přeji zdraví, pohodu a zdar tvému počínání!
Zdravím a děkuji. Těch možností mám víc a nechci se ukvapit a jít do něčeho a pak litovat.
Když vybírám třeba TV, satelit, mobil, foťák, tak nejdříve čtu recenze a testy. Názory uživatelů beru s rezervou, ale určité vodítko poskytují.
U elektrokol je situace přirozeně jiná a proto jsem rád za tyto rady.
Třeba právě co se týká baterií.
Jelikož mám dost známých, bývalých cyklistů, co mají obchody s koly, tak to ještě proberu s nimi, ale to zase bude, co člověk, to jiný názor.
A je pak na mě všechny ty informace zpracovat a rozhodnout se.
Můžeš přestavovat, naposledy jsem přestavoval na bafang 250W, ještě používám kolo e-totem Traction,ale jezdím na něm jenom po rovině a mírném kopci dvakrát 10km a nejraději bych ho překopal, když vidím jaké jsou teď výkonné a lehké motory, teď musím aspoň naprázdno otáčet pedály. Teď už používám jen baterie Lipo. Ty hotové kola nahoře vypadají pěkně.Jinak mi připadá, že nábojové motory jsou lepší na rovinu a mírných kopců a středové do terénu.
Zdravíčko, loni v létě jsem se o přestavbu také pokoušel, našel jsem si videa, dělal jsem to vždycky po večerech cca týden, ale výsledek nebyl nic moc..Tak jsem se naštval a šel jsem jsem na https://www.crussis.cz , tam jsem si ho koupil. Zkusim najit fotku s tím mým neslavným výtvorem :)
Teoretická príprava by mala trvať tak pol roka, vrátane diskusie so skúsenejšími staviteľmi. Nie je to jednoduchá záležitosť ak to má byť naozaj na prvý pokus super a pre správne rozhodnutie treba veľa informácií a tiež zrevidovať pár krát svoje predstavy a očakávania. Ideálne je získať aj praktické skúsenosti jazdou na niekoľkých ebajkoch.
Pěkná reklama,kolik ti platí...
Chlapi, tak to teda koukám jak se můj dotaz změnil na diskusi o funkcích a programování snímačů atd. Nic proti tomu, člověk se poučí. Jen by to mělo být vedené bez osobního napadání.
No nic, téma jsem založil za základě svezení se na kole pro ženu Crussis 9.3 city a začal jsem uvažovat o něčem pro mě. A jelikož to kolo má středový motor, měl jsem zato, že má také torzní snímač. Teprve u vámi doporučovaných sad EV-bike jsem zjistil, že jsou sady s torzním snímačem a i bez.
Pátral jsem v popisu toho kola Crussis a zjistil, že torzní snímač nemá, to by výrobce určitě uvedl, takže svezením se jsem vlastně výhody torzního snímače nepoznal.
Při hledání parametrů u tohoto výrobce jsem narazil na kolo s označením E-cross 9.3, ale s motorem Bafang Max drive. Taky ani zmínka o torzním snímači, myslím, pokud by tam byl, bylo by kolo dražší. Jen už nevěřím uváděné váze kola 21.8 kg, když u toho co máme typ 9.3 city je uváděná váha 22 kg a váží 26 kg!!
https://www.crussis.cz/produkt/panske-krosove...
Takže jsem, jak píšu výše zkoušel řazení s různou kombinací asistence s vědomím, že má torzní snímač a je tomu jinak. Dnes to ještě otestuji a než něco koupím, tak se někde svezu na e-kole s torzním snímačem a pak teprve mohu porovnávat jak se to chová.
Já bych už do čínské přestavby nikdy nešel, jsou to vyhozené prachy. Buď sada BionX za 45k, nebo koupit elektrokolo se středovým motorem Bosch. A pokud ani jedno, tak se na to raději vykašli. Máš pěkné kolo a počítej s tím, že ti ho přestavba degraduje na cosi co možná nechceš...
A když už to opravdu chceš, tak jedině koupit elektromotor lehoučký max 2kg do předního kola, s převodovkou, a k němu malou baterku do košíku.
takže existuje jen trabant a ferrari? máš to nějaké pomotané...
Chtěl-li bys kdy elektrifikovat své kolo (někdy, časem, v příštím životě), zvolil bys jako rádce Juru17?
... tak vidíš
8-)
Čínské komponenty nejsou trabant, trabant funguje a díly má v toleranci.
Nerozumíš tomu!
máš recht, nerozumím tomu, elektrokolo nemám a v nejbližší době mít nebudu.
jenže každý má jiné potřeby a každý ferrari nepotřebuje. někomu prostě stačí "střed", nemusí mít high-tec
Jenže ten střed co ty říkáš je prostě Bosch/Yamaha 250W středov motor. Ty čínské přestavbové kity jsou lowend. Já měl Magic Pie Edge za 10000,- , do vidle jsem ho musel futrovat na krev, osku měl za 1000km pokřivenou a stejně nešel dát ani tip ťop do středu vidle. Za 1000km měl navíc na generálku cvrčka v kazetě, protože se tam dostal binec. Tlačítka děs a hrůza, jak z hračkářství. A to je prosím ten kvalitnější čínský motor. Takhle střed určitě nevypadá, to je lowend.
Nehledě na case od baterky z e-pohon, je to čínský case, materiál hliníkový ešus, snadno mu praskly plastové vnitřnosti držící mechanismus klíčku, snadno se poškrábal.
Mám shodnou zkušenost s Jurou.
Problém je, že začneš tím "levným" řešením a jak se furt něco sere, furt do toho cpeš prachy, až nakonec, když to sečteš a podtrhneš, dáš do toho víc než do skutečného profi kola, anavíc ti zůstane jen hromada šrotu, kterou pistupně rozdáš.
Podívej se na kolegi Vysočinu, už dobastlil druhé kolo a myslí si, že vyhrál. Kdyby hned napoprvé koupil Bosche, moh to mít za stejné prachy v německé kvalitě.
Sečíst náklady a podtrhnout.
Já udělal stejnou blbost, tak jen varuji, že spojojit se s něčín "dostatečným" je v delším horitontu nevýhodné. Pokud si netiskneš prachy jako já :-)
To je prostě úplně stejné jako s motorkama. Jak chceš ušetřit a koupit skůtra, tak to neznamená, že koupíš čínu, ale zajdeš do bazaru a koupíš jetou hondu/yamahu. Úplně stejné to je tady u elektrokol, jestli nemáš prachy, prostě koupíš bazarového bosche. Máš to mnohem lepší než čínského vergla.
Milý Jindřich, ty víš houby, co je v zadeli měkkého!
Já mám dost peněz, ale nepotřebuji si léčit sebevědomí nákupem drahých a značkových výrobků a ihned je pod různými záminkami prezentovat na tomto fóru.
První elektrokola jsem si sestavil v roce 2011, ze sady E-pohonu, protože jsem nevěděl jestli to splní mé představy a nechtěl jsem v případě neúspěchu vyhazovat moc peněz oknem - to nedělá ani žádný rozumný boháč, pokud není zamindrákovaný a nepotřebuje se předvádět. Na kolech se sadami za 12.500Kč jezdíme dodnes.
Pak jsem měl zdravotní problémy, je mi lépe a chci si obnovit kondici. Proto jsem letos se rozhodl pro modernizaci, orientoval se na trhu a koupil jinde zmíněné sady, a to za cenu jedné náhradní baterky na Bosche!!!. Protože mi léta přibývají a opravdu se nepotřebuji předvádět, tak jsem opět volil přestavbové sady a peníze raději věnuji na nákup "pořádných" kol vnukům.
Ostatně,jak píše Jindra, ani Bosch není zárukou bezproblémového provozu, to jeho superkolo, mimo to, že je těžší než moje přestavba, tak "koktá" když dá TURBO a šlape do kopce... To má "levná" sada nedělá.
Tvrzení, že sady, jejich údržba a inovace vyjdou dráže než značkový výrobek je jen těšínské jablíčko pro ty, kteří bez rozmyslu vyhodili peníze za značkový výrobek a nedokážou ho využít! Když jsou tak dobře orientovaní, tak by měli popsat konkrétní případ a ne jen planě tlachat.
6 tisíc najeto, bez problémů.
Nekoktá na turbo do kopce, jen musíš přizpůsobit převod rychlosti. Při velké rychlosti na lehký převod nezabírá ani když roztočíš nožky jak větrník. Při řazení automaticky odpojí motor, proto je i řazení v kopci bezproblémové.
Za sezónu používání nemám co bych tomu pihonu vytknul. Jo, je důležité si uvědomit, že není pouze jeden střeďâk Bosch, já mám Performance CX, silný motor určený na horská kola.
Váha motoru i baterie je nižší než u běžných přestavbových sad, to že kolo může být celkově těžší je dáno hmotností samotného kola bez motoru. Ten mtb Trek je prostě dost robustní stroj, s tím moc nenadělám.
Říká se, že je "předražený" což považuji za sporné tvrzení. Kup si MTB Trek s hydraulikou, osaď do něj libovolné středové šidítko, a dostaneš stejnou cenu, nebo vyšší, jakou já dal za Powerfly 5, model 2017.
A je to elektrokolo od základu, specielní rám s vysoko osazeným a krytem chráběným motorem, lehkou baterií, kabeláž decentně v trubkách, stroj, v kterým se furt nevrtáš, nepotřebuješ theoretickou přípravu ani hodiny na sestavení, nacvakneš baterii, a jedeš.
Je hloupé házet špínu, podle všech referencí právě motor Bosch Performance CX je to nejlepší co na světovém trhu je k dispozici a to není názor jednotlivců a laiků.
Možná ne "předražený", ale každopádně jsou k dispozici výhodnější hotová elektokola, co se týče nabídky funkcí a ceny. Osobně také už ale nejsem zastáncem domácí přestavby, díky přínosným informacím zdejších diskuzí.
Ano jsou protože max. výkony šly nahoru.
Pro člověka s mírným poškozením pohybového aparátu jedinečná volba. Bohužel pro ty s těžkým postižením je jediná možnost přestavba.
Těžko by jim stačil špičkový výkon 600W, potřebují 1500w a více.
Potřeba výkonu se odvíjí od požadované rychlosti:) na cykloturistiku je naprosto dostatečná rychlost do kopce 10km/h. Ale to už se zde diskutovalo mockrát, že je třeba umožnit motoru i při takto pomalé jízdě dostatečné otáčky.
Jasně a k tomu je potřeba ten vyšší výkon aby jsi ty otáčky udržel.
Ne Bobbe, především je nutné mít vhodné zpřevodování a to většinou není dodrženo.
Názorný příklad: jezdec 100 kg, kolo 30 kg, stoupání 12 %, pro rychlost 10 km/hod potřebujeme cca 425 W mechanického výkonu. Pokud bude motor pracovat v oblasti účinnosti 80 %, vychází příkon do motoru 531 W.
Pokud díky nevhodnému zpřevodování bude motor pracovat v oblasti účinnosti 50 %, bude potřebný elektrický příkon 850 W.
A vo tom to je. :-)
Jasný, tolikrát se to tady probíralo, ale zjevně v tom stále není jasno:) Vždyť je to přece podobné jako u aut, dříve byly výkony motoru kolem 20kW a auto přesto vyjelo stejný kopec jako nová auta se 100kW motorem, jen se jezdilo mnohem pomaleji.
Ale ja nic jiného netvrdím, jednoduše na to abych já vyjel kopec bez šlapání (ja už šlapt nemohu) potřebují patřičný výkon a můžu tě ujistit že mnohdy mně nestačí ani těch 1500W co mám. To je v praxi mnohokráte ověřeno bez ohledu na teoretické výpočty.
Ono je to hezká theorie, ať di hoši hrají.
I s perfektními převody, při zatížení, co naše kola vozí, potřebuješ takových 700-800 W. Já na tom střeďáku vyjedu všechno, ale musím šlapat, ne moc, zlehounka.
Takže by se to asi dalo střeďákem utáhnout, protože můj příspěvek k výkonu je nepatrný Trda kdyby to legálně mělo páčku.
Ale je tu jiná věc, naše kola nejsou stavěná na takové výkony, normální řetěz za chvilku vytaháš, a když včas nevyměníš, odrbeš i pastorky a tác. Tedy spotřeba řetězů rapidně roste Nikdo netahá nohama 658W.
A jak to, že tyhle kopce hladce vyjede obyčejný cyklista na obyčejném zpřevodovaném kole? Ten do toho kilowatu přece nedává. Prostě jede pomaleji.
Dobrá, změníme stoupání na 15 % pro beskydské krpály, ostatní parametry zůstávají stejné.
Pro rychlost 10 km/h je potřebný mechanický výkon cca 530 W. Pro motor pracující v oblasti 80 % účinnosti vychází příkon 663 W. Motor pracující v oblasti účinnosti 50 % potřebuje příkon 1 060 W, motor pracující v oblasti účinnosti 35 % potřebuje el. příkon 1514 W.
Stále to ukazuje že do těch krpálů jezdíš na nevhodné převody, pokud tam ovšem nejsou další problémy.
Předpokládám že jedeš po asfaltové silnici, nicméně můžou tam být rozdíly v nastaveném valivém odporu oproti tvé skutečnosti.
Mimochodem jakou rychlostí jezdíš do těch krpálů ?
Ja nemám žádné převody (římý motor).
Do kopců jezdím takovou rychlostí jakou motor do kopce umožňuje, dejme tomu od 6km/h do 15km/h.
Záleží na prudkosti a délce kopce.
Stále opakuji výpočet a praxe je značně odlišná.
I přímý motor má různou účinnost s různými otáčkami. Ale právě, že tam nemáš tu převodovku, tak nemůžeš s těmi otáčkami pohnout a tak jedeš na takové otáčky, na kterých se ti to samo ustálí. Prostě to musíš dohnat tím výkonem, který občas použiješ hlavně na ohřátí vinutí. Žádný výpočet nepotřebuješ, protože je ti to celé k ničemu.
Ano je to tak, vystihnul jsi to správně.
I v tomhle případě výpočet provést můžeme. Prostě motor potřebuje určité rpm pro svůj efektivní provoz a těm rpm je uměrná rychlost celého kola/vozidla. No a k tomu, abychom takovou, jistě dosti velkou rychlost do kopce dosáhli, potřebujeme výkon i několik kilowattů.
Stačily by 3 ty kW, ale finančně už by to bylo nad mé možnosti (nové výkonější baterie, nová řj., nový výplet kola). Tak mně nezbývá než se stáhnou do rovin a na ty kopce čučet ze spoda:-)
Letos jsem dělal okruh Šance a měl jsem obrovský problém vyjet tento kopec https://mapy.cz/s/3dQtC
Bohužel tam není prostor pro řádný rozjezd a tak se motor "dusí" až zhebne úplně. Nakonec jsem to vyjel "cik cak" způsobem.
No jo Bobbe, ale musíš tady říct ta fakta. T.j. že teď jezdíš s nábojovým hub motorem. Tyto motory jsou většinou vhodné na rovinu a mírné kopce. Do velkých stoupání jsou naprosto nevhodné, protože nemůžeš využít výhodu převodů. Nábojový motor se v prudkém kopci dostává do velmi nízkých otáček a velmi nízké účinnosti. A velká stoupání prostě nevyjede. Případně ho spálíš.
Pokud tohle neřekneš, uvádíš mnohé lidi v omyl, když říkáš že do velkých kopců potřebuješ motory s příkonem 1500 W či více. Pokud použijí středový motor a mají dostatečné převody tak nepotřebují. Jenom se musí vyhnout nevhodným motorům jako BBS02 a BBSHD.
Omyl ja už to tady presentoval snad 150x že už 2 roky jezdím na inv. vozíku s přípojným tažným zařízením.
To tu říkáme s Bobem už 7 let.
Jinak to postě nefunguje.
Jen pâr troubů, co to nechápou furt něco melou o limitech příkonu a o tom, že kilowatu potřebuješ abys jezdil 50kou.
Ne, tu potřebuješ abys vyjel kopec rychlostí 15 km/h, tedy takovou, při které motor ještě netopí.
Blbý, do kopců zcela nevhodný a pro běžná kola už dávno překonaný motor, jsi zapomněl dodat.
Do kopců je fajn, jen ho musíš pořádně nakrmit. Má jednu velkou výhodu, je to strašně jednoduchý motor, a velkou nevýhodu, prostě ho musíš držet v otáčkách.
Představa, že bude mít extrémní spotřebu není pravdivá, žere v průměru velmi podobně jako můj střeďák.
Tyhle motory používají všechny ty elektroskutry, elektrické koloběžky a rikši.
Pro jízdu na páčku ideální přestavbové řešení.
Levné, jednoduché.
Vytvářet složité stroje v amaterských podmínkách není extra moudré, pokud nejsi zrovna kutil co si fakt rád pohraje a věvi rozumí.
Jak tu můžeš číst, všichni kutilové, co si postavili skvělý stroj sami, místo aby jezdili, furt odstraňují nějaké mouchy, skládají baterie, štelují bms, programují řídící jednotky, protože to co jim bylo slibováno ve videu, když jim ten přestavbový kit prodávali funguje jak krouhadlo na mrkev v rukách Horsta z teleshopingu. U nęj na videu ano, doma ne.
Hub motor nie je blbý ani prekonaný motor. Zlé meno mu robia nepodarené pokusy neskúsených staviteľov a aplikácia do vyslovene nevhodných podmienok. Na rozdiel od teoretikov na tom mám najazdené cez 28.000km a jazdím všade, nie len po rovných asfaltkách. Pohľad do mapy napovie aké kopce lemujú Turčiansku kotlinu. Jazdím tam často. Hub motor je lacný, robustný, trvanlivý, dokáže brzdiť aj dať vysoký špičkový výkon a jeho funkcia nie je závislá na zaradenom prevode, ani ho pre radenie netreba vypínať. Reťaze, prevodové kolieska a brzdy vydržia veľmi dlho. Dá sa s ním ísť ako na motorke aj normálne šliapať a to aj pomaly do kopca. Batériu si môžem dať akú chcem, a opraviť to nie je problém... Stredový motor toľko výhod nemá, bez šance. Samozrejme sú použitia a situácie kedy je vhodnejší, to je bez pochýb, ale všeobecne ani náhodou.
Lubo,
můžeš prosím doplnit svůj příspěvek o info jaký hub motor máš a s jakým příkonem jezdíš do těch kopců ?
Na zelenom (krátke výjazdy, mierny terén, kopce, ťahanie vozíka) je Magic Pie 2, má vymenené fázové vodiče lebo RJ (tiež Magic) je upravená na 60A a ja nemám rád zbytočné straty. Chladenie zlepšené čiernym náterom vnútri motora a hlavne ferrofluidom. Celé to istí teplotné čidlo na vinutí. Dá sa na tom jazdiť ako na motorke po poľných a lesných cestách, zvládne to aj mierny terén v rámci možností toho že to nie je odpružené. Vyjdem s tým svižne aj 20-30% stúpania, samozrejme nie rozbitý terén ale normálny povrch. Dá sa na tom ísť aj pomaličky na pár wattov a to aj do slušného kopca. Urobil som na tom aj dlhé výlety po horách. Nie je to vhodné pre ľudí s vysokou nadváhou a vážnym zdravotným hendikepom. V náročnejších podmienkach si to vyžaduje spoluúčasť jazdca.
Modrý má Mxus 3K Turbo 4T, je to taký ebajkový "Harlej" určený na pohodovú až rýchlu jazdu po cestách, ale zvládne aj poľné a lesné cesty. RJ je neupravená Magic, motor nejde ani na pol výkonu a to sa odzrkadľuje v malej spotrebe a zahrievaní motora. Prevody 3x7 umožňujú šliapať za každých okolností, či je to pomaly do kopca alebo cez 50km/h po rovine...
S obidvomi stavbami som vrcholne spokojný, za tie peniaze nie je nič čo by sa tomu čo i len vzdialene približovalo a na základe týchto skúseností tu vzniklo viacero podobných ebajkov. My tu nejazdíme traily, ťažký terén ani nechodíme skákať do bikeparkov. Tento typ ebajku sa osvedčil a denne napĺňa naše dopravné aj športové potreby.
Jak jsem pochopil, tak máš taky mnohem víc než 130 kg i s povozem, se kterými tady počítá a myslím, že každé kilo navíc sežere hodně.
No spíše 150Kg celková váha, jen samotný vozík má 22kg baterie 10kg a přípojné zařízení s motorem 10kg.
Která "výhodnější" máš na mysli?
Jde pochopitelně o to, k jakému účelu kolo používáš, chceš li kolo na nákup po rovině, nebo kolo, na kterém přejedeš Pyreneje.
Na to druhé potřebuješ dneska dobrý středový motor, a těch zas tolik v nabídce není. S mezi nimi je Bosch jednička.
Yamaha už boschi natrhuje prdýlku:-)
Zatím nikoliv, ale je to zdatný konkurent, taky samostatně motor ale nekoupíš.
On Němec asi taky nechrápe a s něčím novým zase vylezou zatím si jeb hrajou všichni s designem a snaží se schovat batetie do rámu, jako by to byla ostuda, mít baterii
Na značce ani tak nezáleží, důležité je, aby použitý středový motor měl nejlepší účinnost při rpm - otáčkách, které jsou příjemné pro pohodovou jízdu, tj. kolem 60 rpm. Myslím, že to nesplňuje ani ten Bosh ani Yamaha, všechny jsou dělané spíš pro rychlejší kadenci šlapání (motory pro přestavbové sety jsou v tomto ohledu úplně mimo).
Tak prozraď, které kolo, co si koupíš, to umí.
Na Yamaze jsem nejel, ale Performance CX se naprosto trefuje do kadence, kterou běžně jezdím i bez motoru, prito jízda ba tom strojku je dost přirozená, maximální výkon má při kadenci 72, optimální kadence bývá u rekreačních jezdců udávána mezi 60 fi a 80 ti, takže se trefuje dobře.
Nepotřebuju theoretickou přednášku, prostě řrkni, který motor a které kolo je "výhodnější" a v čem ta výhodnost spočívá.
Myslím že všechny odpovědi na tvé dotazy už v guwaviho příspěvku vlastně jsou.
Většinou přece neexistuje nejlepší. V podstatě ani neexistuje ideální. Spíše každý výrobce, každý motor má svoje silnější stránky a slabší stránky. U fy Bosch bývá např. oceňovaný velký výkon, zřejmě i spolehlivost bych tady čekal slušnou. Slabou stránkou je u něj např. hlučnost. Nízká hlučnost je zase silnou stránky motorů Brose, stejně jako přirozenější přípomoc. Atd, viz :
https://ebike-mtb.com/en/best-emtb-motor-2018...
Ještě přikládám obrázek výkonu motorů v závislosti na kadenci. Už ani nevím kde jsem jej vyhrabal.
To je reklamní obrázek, na stránkách Bosche najdeš podobné grafy, každý motor Bosch má trochu jiný, mluvím o motoru Performance line CX.
Hlučnost?
Nevím, kde si tohle vzal?
Pro zmiňovaný motor nemohu hlučnost potvrdit, na ak, je extrémně tichý.
Zase jen fráze, theorie, vyčtené poučky.
Kolega říkal že existují výhodnější řešení, tak se ptám která a čekám odkazy a linky a ne dětský graf.
Jel jsem na kolech se středovým motorem Bafang MaxDrive, Bosch a Brose. Z těchto tří byl Bosch jednoznačně nejhlučnější, nejlepší byl v tomto ohledu Brose.
Předpokládám že pokládáš za fráze a teorie i hodnocení autorů na stránkách ebike-mtb.com. Kde pro jednotlivé značky uvádějí výčet kladů a záporů. A kde hlučnost uvádějí jako jednu ze slabin motoru Bosch Performance CX. Větší hlučnost motorů Bosch je všeobecně známá už docela dlouho.
https://ebike-mtb.com/en/best-emtb-motor-2018...
Víš Jindro, v mnohém s tebou souhlasím, co se týče přestavby kola. Já mám ebike koupený a do přestavby bych nešel.Nejsem tak zručný, možná jsem trochu líný. Souhlasím že ti výrobci mají spoustu věcí vychytaných a většinou koupené kolo taky vypadá líp.
Ale pokaždé, když čtu jak se biješ hlava nehlava za „svůj Bosch“ tak to zákonitě vyvolává úsměv na rtu.
Prostě si žiješ ve svém „nejlepším Bosch světě na světě“. A asi bude nejlíp tě tam nerušit. :-)
Hezké dny a spokojené kilometry v následujících sezónách :-)
Vzhledm k tomu že jsem dost u země a tím pádem blízko motoru jezdce jedoucího vedle mně potvrzuji že bosch CX oproti bafangu a yamaze přímo řve. Vy co jste nahoře to tak dobře neslyšíte ja ano. Za ty dva roky jsem jel už kolem a vedle mnohych elektrokol a bosch byl z nich nejhlučnější. I když každý z těch majitelů říkal že ho nahoře vůbec neslyší.
No, já ho fakt neslyším, ani svůj, ani když náhodou jede kolem jiný. Neslyší ho ani ostatní chodci, vyzkoušeno na stezkách, kde musím občas rozrazit chodce zvonkem.
Nebiju se hlava nehlava, jen se spíš bráním pomluvám typu předražený krám, který má problémy a kdoví jak dopadne, až něco najede.
Byl jsem u těch začátků naší elektrocyklistiky, nasekal spoustu chyb, stálo mě to dost peněz a nervů, ale nakonec jsem to pokořil, ale v důdkedku to bylo dražší než jakékoliv z kol, co jsem kdy měl.
Když mě po letech okolnosti donutili znovu uvažovat o elektrokole, hledal jsem optimální řešení, a podle všeho našel.
Soně se elektrokolo rázem také zalíbilo, takže budu kupovat druhé. Pokud existuje něco lepšího, budu rád, když se to dozvím, a budu o takovém kole uvažovat.
Slyším jen obecné řeči.
Pravděpodobně tedy koupím zase Bosche, také proto, že tím získám na dlouhé cesty 4tou baterii.
Pokud se podíváš na porovnání dostupných motorů, zjistíš, že "údajnou" vyšší hlučnost ti šmudlové uvádějí proto, aby na tom CX našli alespoň nějakou chybičku a nevypadali jako agenti od Bosche.
Je to tak těžké přiznat, že něco je fakt nejlepší? Je potřeba o všem pochybovat a schazovat to?
Ale Jindro "hlučnost" není žádná vada, jednoduše ty motory kvíli některý víc některý méně. Prostě bosch je o malinko "hlučnější" Bafang ještě více ale jak který, pro mně je yamaha nejméně slyšet i když slyšet je.
No a pokud by jsi zase něco kupoval tak dobrá volba je rozhoně bosch a yamaha, ostatní ani náhodou.
Já oceňuju, že upozorňuješ na úskalí přestaveb na ebike. Znovu, já bych taky do přestavby nešel. A chápu že za značku a spolehlivost prostě něco zaplatíš.
A tímhle :
„ Pokud se podíváš na porovnání dostupných motorů, zjistíš, že "údajnou" vyšší hlučnost ti šmudlové uvádějí proto, aby na tom CX našli alespoň nějakou chybičku a nevypadali jako agenti od Bosche.
Je to tak těžké přiznat, že něco je fakt nejlepší? Je potřeba o všem pochybovat a schazovat to?“
jsi mě fakt opět rozesmál. :-)
Podívej se, důležité je, že jsi s tím spokojený. Tečka. To je pro mě hlavní kritérium.
Ne, nestačí kolego, já jsem nenáročný a skromný člověk, spokojím se s tím nejlepším.
Pokud existuje něco lepšího, chci to. :-)
Těch pár víkendů či dovolených, co my zbejvá si chci užít.
Já bych spokojenost považoval za kritérium č.1 :-)
Jsi ty vůbec Čech?
Důležitější než tvá spokojenost je aby sousedovi ta koza chcípla. :-)
Člověk mého typu nikdy není úplně spokojenej, vždycky je co vylepšovat, ale člověk může být šťastnej. A to štěstí nevyplývá z toho "co mám" sle z toho, že jsem to dokázal, že se to povedlo, klaplo to, Možná je to štěstí i větší když všechno nešlo tak hladce. Přesto se snažím, aby hladce všechno šlo.
to první krasomudrování ignoruji, a ten druhej si sebral z mého fejsu, to je obzvlášť srandovní. .
To víš - svůj k svému. :-)))
Nebuď domýšlivý, jsou i jiné zdroje moudra než ty!!!
Tady je odkaz na zdroj grafu :
https://electricbikereview.com/forum/threads...
Ještě bych rád viděl graf zobrazující účinnost vzhledem k otáčkám. Nicméně tyhle grafy vypadají spíš nakreslené od marketéra než ze zkušebny motorů, takže beru s rezervou:) Kadence 80-90 rpm určitě není pro rekreační vyjížku do terénu.
Jinak zatím žádné ekolo nevyhovuje mým představám, takže ani nebudu uvádět konkrétní značku, jisté kandidáty však mám. Určitě ale nechci omezení na typ baterie "schválené" výrobcem. A jelikož se silnicím vyhýbám, tak už nechci ani pevňáka, ale celoodpružené ekolo;)
Já neřeším účinnost, ale dojezd.
Pochopitelně to spolu souvisí velmi úzce.
Z displeje se nedozvíš, kolik do toho teče jen na čárkové stupnici vidíš jakýsi poměr mezi maximem a nulou.
Když bude spotřeba nízká, a kolo rozumně jede, bude asi v optimálních otáčkách. Pár set kilometrů, a kolo umíš, nepotřebuješ grafy ani měřáky, odhadneš, kolik na baterii dojedeš celkem přesně.
Informace o dojezdu, co ti dává displej jsou totiž hausnumera, která vychází z okamžité spotřeby za posledních pár kilometrů. Takže na kopci chytit nerva že máš baterku už jen na 15 km nemá cenu, protože pid kopcem to bude 55.
Pokud chceš kolo do terénu, pak to chce specielní rám, kde je motor osazen a chráněn, ta šidítka co si montují do osy pedálů čumí moc dolů, a říkají si o průser.
Mám odpruženou přední vidlici, zadek řeším odpruženou sedlovkou, na ty cesty co se fostanu to stačí.
Dokud nebudou mít baterie kapacitu na bezproblémový dojezd i v kopcovitém terénu s rezervou, tak bude účinnost motoru stále jedním z hlavních kritérií pro výběr ebajku. Dostatečná kapacita by byla kolem 2kWh, (asi 3h provozu na plný výkon motoru).
Batérie majú kapacitu takú s akou sa poskladajú. Akurát niekto sa rozhodol že každému musí stačiť predražených 500Wh a tak to všetkým tlačia a ešte sa s tým chvália... Na modrom mám cez 1500Wh a s tým už sa dá niečo pojazdiť... A keď nestačí za 30-45min. dobijem a idem ďalej.
Neumím uvažovat v kategoriích "plný výkon" a neměřím jízdu na hodiny, ale ujeté kilometry.
Pokud za 7kg váhy baterie, jsem schopen ujet 160-180 kilometrů plně zatížený, jsem s tím spokojen.
Jediné co máme k dispozici jsou porovnání a hodnocení :
https://www.bike-magazin.de/e_mtb/antrieb_akku...
https://www.pedelec-biker.de/2016/07/bosch...
Bohužel je to v němčině, já to louskal google překladačem.
Dík, nagoogluji si toho Brose.
... ještě něco v angličtině .....
https://forums.mtbr.com/e-bikes/shimano-brose...
nop, ovládám google a čtu jak německy tak anglicky, fakt moc hezkej motorek co se nechá hezky umístit.
ceny vypadají podobně jako u Boschů.
Stejně ale asi Soně koupím toho Bosche, kvůli té baterii, když ji koupím samotnou, stojí 20ku.
Když pojdem oba, máme každý dvě baterir, tedy 100 - 120, a když pojedu sám, pokořím 200 jako prd.
Googlil jsem a našel:
https://www.nycewheels.com/bosch-vs-brose-which...
Závěr jednoznačně potvrzuje, že jsem zvolil dobře. Uzavřený systém, co nevyžaduje žádné zásahy, nacvaknu a jedu. Vhodný pro dlouhé štreky.
Brose tam uvádí jako motor, který nabízí výrobcům více možností, lze připojit jiné baterie, řídící panely, vhodný pro mtb.
Krásné kolo Scott, ani ne tak drahé
https://www.fahrrad-xxl.de/fahrraeder/e-bike/e...
Problém u těhle kol pro mě je, že po 60 km nenacvaknu novou baterii a nemohu pokračovat, baterie v rámu je krásná, ale na dlouhé štreky nepraktická.
Baterie jsou vyndávací i když jsou v rámu.
Právě to jsem hledal, vyndavací a náhradní, kde a kolik stojí, mají s vetsí kapacitou nez 500?
To by bylo všechno moc fajn.
Popravdě, ono není moc magorů, co by jelo na víc baterii, většinou dojezd stačí, když si přišlápnou, popř. cestou dobijí, tak se tím málokdo zabejvá.
Není bohužel pravidlem, že všechny baterie lze uživatelsky vyndat z rámu, je třeba na to dávat velký pozor. Nedovedu si představit tahat ebajk v hotelu/penzionu na pokoj kvůli dobíjení. Možnost vyjmutí baterky a nabíjení mimo kolo je zásadní.
Na brose rychle zapomeň
Nevýhody pohonu Brose
vyšší spotřeba energie na jeden ujetý km = kratší dojezd i při použití vyšší kapacity baterie
nečitelné dávkování výkonu motoru (motor při zapojení či odpojení výkonu poměrně „cuká“)
při šlapání bez asistence motoru je jízda velmi náročná, při tlaku na kliku dochází k poměrně velkému propnutí díky použití řemenu v motoru. Tím se část energie, kterou vynakládáte do šlapek ztrácí
slabší servisní zázemí a dlouhé dodací lhůty ND
v porovnání s Bosch či Yamaha vyšší míra poruchovosti
motor Brose dosahuje max. kroutícího momentu pouze v určitých otáčkách. Pro dosažení optimálního výkonu je tedy nutné poměrně hodně řadit. Tento motor doporučujeme tedy spíše pro technicky zdatné (vyježděné) jezdce
nekorektní zobrazení dojezdů (testováno u modelů Bulls a Specialized)
Ok, dík za info.
Na pohled vypadá vymazleně.
Přesně to mě napadlo.
Jakýkoliv bastl to kolo definitivně znehodnoti, i když si myslíme, že děj je vratný, není.
Ale pokud ví, že už se vracet nebude, lze po rozumnén výběru mororizovat, ale furt to bude jen napodobenina.
Bosch má vlastní i rám.
Asi za mesic vyskousim motor YTW06 s vahou 1.3kg.
https://xiongdamotor.en.alibaba.com/product...
Pokud motor bude vhodny na jizdu do kopce, doporucim ho. K tomu lipo baterku na 1kg.
Jinak Q100 (2.2kg) je vhodna volba.
Nevidim proc bych ja poridil tezky motor (4kg) a tezkou baterku (4kg), pokud bych chtel jet 60km za sve, a pak 6km do mirneho kopce.
Jak dopadlo to vyzkoušení ? Funguje ?
Pánové, potřeboval bych poradit. Kolo své přítelkyně bych rád přes zimu doplnil el. motorem do zadního kola. Měl by být co nejlehčí a nejmenší. 250W jí bohatě stačí, s tím zvládne ujet 90 km a nastoupat 1000m, máme to vyzkoušené. Baterii chci taky lehkou, tzn. LiPo, například 2x cca 6000mAh 5s. U těch je ale poměrně malý výběr, výhodnější by bylo použít sadu 2x 6s. To už je ale při plném nabití celkem 50V a motory s výkonem 250W jsem našel pouze na 36V. Nevíte někdo, jak by to bylo možné nějak vyřešit, např. použitím vhodného regulátoru na 48V?
..... pokud by stačilo 10 Ah , můžete to složit z 6s a 4s
https://hobbyking.com/en_us/batteries-chargers...
Dík za tip. Těch 10 Ah při váze cca 2,1 kg je docela dobré řešení, jen mám obavu, že by to bylo bez rezervy a musel bych před cílem do kopců tlačit. :-)
V obdobnej váhe aj cene by vyšla 36V Li-Ion 10s4p 18650PF bez obalu, 11,6Ah, cca 418Wh... Vidím to tak, že pokiaľ nie je potrebný vysoký výkon z malej batérie alebo ultrarýchle nabíjanie, Lipolky sa už až tak moc neoplatia...
12s LiPo je väčšinou kompatibilné s 48V riadiacimi jednotkami. Bežné 250W systémy sú robené na 36V, takže hotový kit asi nenájdete. Prakticky každý motor pre 36V bude fungovať aj na 44 alebo 48V, rozhodujúca je hlavne riadiaca jednotka. Celkom dobré referencie sú na motory Q100H a Q100C, cca 2kg váha pribudne na bicykli, jeden je na skrutkovacie viackolieska a je trochu silnejší, ten druhý je na kazety... Myslím že sa robia vo viacerých rýchlostiach, ak to má byť len na menšiu výpomoc asi by som bral pomalšiu verziu, je účinnejší a má väčší záber. Dopomoc do 40 alebo 50km/h asi nebude treba.
Riadiacu jednotku treba vybrať na základe spôsobu ako chcete motor ovládať, či len plynová páčka, alebo chcete aj PAS, a v tom prípade tiež aké možnosti nastavenia to má mať, displej a tak...
Tak mi naskočilo v reklamě další šidítko
https://lockawayd.com/products/e-motion-your...
třecí váleček dole, to bude za deště masakr :-)
Když to vidím, tak mně napadá, že by mohli udělat kuželové ozubení na zadním ráfku :-)
Výborný nápad, bajker by hneď vedel že treba vycentrovať koleso podľa pazvukov... Pravdepodobne po každej druhej jazde :-)
Jedno foto z moji prestavby.Uz aby to bylo hotovo :-)
Dobre to vyzerá, ako pozerám už chýba iba batéria :-)
Máš tam už zapojené i brzdové sensory?
Ano baterku zatim nemam.Koupim ji az na jaro.Brzdove senzory nemam a ani je davat nebudu.Nejdriv preprogramuju motor a kdyby byl problem s razenim tak koupim jen tlacitko na vypnuti motoru.
Na baterku nejlépe počkat na zimní slevy na Hobbykingu :-)
K čemu je sleva když to nemají skladem? Značně pohoršili a taky dost zdražili, už se to moc nevyplatí tam nakupovat.
Toho jsem si taky všimnul, zřejmě se toho chytlo víc kolegů elektrocyklistů. No čekal bych, že třeba přes zimu tam něco za slušnou cenu bude, uvidíme...
Chlapci, sami vyvoláte poptávku, a pak se divíte, že zdražili.
To je jak ta kadeřnice u nás na dědině.
Naříká, že nestíhá, i kdyby dělala 12ky. Zdraž, povídám jí.
Zdražila, ale zákaznic furt stejně, prostě nabízí dobrou službu.
Říkám, zdraž ještě víc a pořád, dokud některé neodpadnou, jinak budeš padst na hubu.
Jo, a pak o mě budou trousit, že jsem nafoukaná kráva, co neví co si za to říc.
No, to budou.
A co o tobě říkají ty, které prostě nestihneš?
Nezavděčíš se všem nikdy.
V tvém příkladu máš pravdu v našem jen částečně.
Ono se to má tak že přišly na trh baterie s vyšším C a taky s patřičnou přirážkou za to.
Tam kde k inovaci nedošlo se cena drží stále stejná. My elektrokolaři jsme proti modelářům žabaři, ti nakupují ve větších objemech než my a ceny se moc nehýbou jen u nových lepších bat. jdou nahoru.
Po sezóně jdou ceny obvykle dost dolu, nemyslím jen baterie, ale sportovní náčiní obecně, vč. elektrokol. Stačí se podívat: letošní ekola se středovým pohonem jsou kolem 35.000 a modely 2019 jsou o 10 tisíc dražší. Kdo vydrží, nakoupí za lepší cenu;)
10C Multistary boli super, ale bohužiaľ nízka cena bola asi aj na úkor kvality, určite to nie sú bezproblémové batérie. Keby boli vyrobené poctivejšie tak sa mohli stať zlatým štandardom pre LiPo do bajku, ale v tomto na staré dobré modré Turnigy asi nemajú... Nové Multistar 12C sú zatiaľ s otáznikom, asi je ešte skoro na to aby sa dalo povedať či budú kvalitnejšie, každopádne sú pdstatne drahšie a sú aj väčšie, takže do krabice ktorá bola vyrobená na mieru do trojuholníka bicykla sa tieto nové poväčšine ako náhrada za 10C nedajú použiť, lebo sa nezmestia. Takže je možné, že nakoniec budem repasovať pomocou 18650 aj napriek ich nedostatkom. Cena za nové články z demontu nepoužitých battery packov je tak dobrá že konkuruje aj LiPo batériám v akcii...
Jasně, ovšem co se kvality týká tak zippy v tomto směru převyšovaly všechny ostatní. Jedou už pátým rokem a nebylo snimi zacházeno nijak šetrně. Jenže dnešní cena je už výš než bych dal za lion články. Na turnigy jeden čas byla hodně silná kritika co se kvality týká, tedy hlavně ze strany modelářů.
Co tam dát slabší baterky a solární panel?
Dneska jsem záhledl někde na netu kolo s panelem, tak mne zajímá jestli to má smysl. Nejlepší dobíjedlo je přenosná elektrocentrála....