Ahoj, mám dotaz: nevíte náhodou někdo, kde sehnat v metráži lehkou nylonovou tkaninu, něco jako tohle: https://www.hanibal.cz/sea-to-summit-pristresek...
Tedy, to by byl maximální luxus, protože zrovna tenhle materiál je opravdu ultralehký, pevný a tenký, prostě paráda.
Jenže toho potřebuju ušít víc a dávat za každou plachtu skoro 4K nelze. :-)
Takže bych se klidně spokojil i s něčím, z čeho se u lehčích stanů šije tropiko - nylonová tkanina (většinou má proti světlu typické "čtverečky").
To by mělo být levnější. Nevíte někdo, kde to sehnat na metry? Nějaká zkušenost?
Díky!
Přenechala bych ti kus padáku, ale ten je bílý a průsvitný.
Padák nebrat. Měl jsem z něho ušitý vnitřek stanu a jak to bylo lehké a špatně vypnuté, tak se to nafouknutím větrem přilepovalo na tropiko a náramně snadno to proteklo. Hlavně nebrat hotový padák. Já ho mněl šitý do kopule a ty trojúhelníky tvořící kopuli jsem sešíval zpět opačně do pásu. Už to nikdy nešlo vypnout. Ale tehdy nic jiného nebylo k sehnání. Ještě ten stan mám schovaný. Byl moc pěkný, horolezecký a hlavně byl můj. :)
Já jsem zkrátka dostala půlku padáku, tak nabízím padák.
Zatím nevím, co s tím budu dělat, ale je dobré vědět, že na letní stan pro děti je to blbost.
Já jsem takhle koupil vrchlík padáku a ten stan ušil. Je stále krásný, unikátní a do sucha skvělý. Jen do něj snadno zatéká. :(
Někde níže stesky na stroje a materiál. Veškeré potřeby kolem šití (stroje - prodej, servis, nitě, knoflíky, atd.) i zásilkově dělá Čendulka. A opravdu mi nepatří, jen pro případnou pomoc.
Bohužel, až někdy za půl roku pojedu do Rakovníka, asi si nevzpomenu, že bych mohl šicí stroj vzít s sebou. Zkusím si to někam poznamenat.
Nešijou se z toho plachty windsurfů nebo paraglidingový křídla? Zapátral bych tímhle směrem.
http://www.metraz-kortexin.cz/NYLON-70D-210T...
Bingo! To vypadá právě na to, co potřebuju. Díky - i všem ostatním! :-)
To vypadá zajímavě :-)
Taky možná objednám že 3 metry :-)
Kdyby se na to dal vatelin, tak by z mohl jít udělat underquilt pod hamaku
lepší než vatelín je Fleece. v kombinaci s lehkým nylonem mi z něj žena underquilt ušila a jsem s tím spokojen.
Už´s tu deku poslal dál?
Jj, ta byla tak velká a těžká, že na to použít nešla. Tak jsme ji nechali na podlazku stanu, aby to nestudilo. A doufám, že ji má drahá žena neuklidila :-D
Tak hlásím, že petrpův tip je přesně ono!
Prototyp plachtičky je hotov a vyzkoušen, rozměry 220x230 (zhruba), hmotnost necelých půl kila, vyspí se vysoce komfortně 2, nouzově i 4 (v závislosti na tom, co a jak se z toho postaví).
Jedna plachta vychází za veškerý materiál pod 500 Kč.
Přesně to jsem potřeboval, ještě jednou díky!!!
Moc hezky si to ušil. Předhodím to dětem, jestli si nechtějí vyrobit něco podobného.
Jak si vyřešil otvory pro hůlky?
Poutka. Plus našitý čtverec z batohoviny, pro případ, že by se to podpíralo třeba větví.
Uvidíš co to vydrží, píší tam že není ošetřeno proti UV. Jurek prodává materiál co z toho dělá stany i jako metráž, ale je to tedy daleko dražší, 93 g/m2 běžný metr za 275, ultralehká 46 g/m2 za 500.
V noci to UV záření není moc silné....
Ano, to jsem sám zvědav. Ale užití proti slunci se neplánuje a o barevnou stálost mi nejde - tak uvidíme.
Pěkné vzdušné zádeští, jen mě tak napadá proč jsi nekoupil už něco hotového? Kvůli ceně aby to materiálově vyšlo co nejlevněji, nebo kvůli váze aby to bylo co nejlehčí?
https://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_osacat=0&...
https://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_sb_noss_1?url...
Kvůli obojímu. Potřebuju toho víc, takže cena celkem rozhoduje. Doufal jsem, že se vejdu do 350g, což se nepovedlo - váží to o 10dkg víc.
Ale nenašel jsem nic v odpovídajícím rozměru a ceně, co by zároveň nebylo ještě těžší. A také je většina těch kupovaných věcí méně univerzální - většinou umožňují jen jeden nebo dva typy přístřešku.
No dobře, je pravda, že jsem si to hlavně chtěl ušít sám... ;-)))
Rozumím, já si z podobných důvodů zase před 15 lety takhle stavěl přenosná skládací cestovní kamna, protože na všem co jsem tehdy na trhu našel mi vždycky něco vadilo. :-)
Ty jsi ale šikovný švadlena :o)))
A proč máš ten šev uprostřed jedné plachty vodorovně přes celou šířku? Kdybys měl šev na hřebenu, tak by jím protékalo mnohem méně vody. Kdybys měl šev svisle, tak by jím také protékalo mnohem méně vody. Takhle je to sběrný okap na protékající vodu. Bohužel nedomyšlené.
Díky za dobře míněnou radu. :-)))
Nicméně tohle mě napadlo taky: je to samozřejmě dáno šíří materiálu x šíří plachty, kterou jsem potřeboval. Šev je přeplátovaný ve správném směru ("tašky na střeše") a zespoda zatřený - efekt okapu se nekoná.
Ber v úvahu, že setup na fotkách je jen jeden z mnoha možných - plachta se jindy staví v jednom sklonu, ještě jindy k jednomu stromu atp. Podle potřeby. Takže šev by nevyhnutelně někdy stál vodě v cestě, ať už by byl kdekoli. Proto je také plachta skoro čtverec a poutka má ušitá na všech stranách stejná - klidně lze postavit šev nasvislo, když na tom trváš. :-) Šlo o univerzální použití.
Takže si při stavbě stačí pohlídat, aby bylo přeplátování po svahu, což musíš u jakékoli plachty. (Ostatně si myslím, že pokud by nebyla průtrž extrémní, vydrží ten šev i opačně, ale to jsem zatím nevyzkoušel.)
rád bych se chtěl zeptat, jakými nítěmi šijete na stroji ty přístřešky/plachty. jedná se o nítě nylonové, polyesterové nebo jiné? jde mi o šití jak jemného silnylonu, tak i tužšího materiálu ruksakového. http://svet.niti.sweb.cz/druhy.html
tady třeba na videu při šití stanu z plachtoviny používá nit značky gutterman https://www.youtube.com/watch?v=_Df0keicL5U
https://www.myfabrics.co.uk/25-723878-824... a jehly na džínovinu
bude super můžete li uvést typ/název, popřípadě zdroj nákupu
Špatný pokus...
No možná reklama, ale sehnat pevné nitě na stanovku vhodné do šicího stroje není úplně triviální záležitost. Kdyby pán nabídl variantu, tak bych mu tu reklamu odpustil. Bohužel na první krátký pohled, jsem tam nic tak zajímavého nenešel. Ale třeba jsem to zase tak podrobně neprohlížel. Momentálně nic nešiju.
Čím si Radko to tvoje "teepee" šila?
Zkus sedlářské nitě:
https://kutil-florenc.cz/nite-synton-30-civka...
Tuhle silnou už mám roky, šila jsem s tím kůži a plachty na seno. Je jí na té špulce hodně a i teď se občas hodí:
https://kutil-florenc.cz/nylonova-voskovana-nit...
Díky, zajedu se tam podívat. To by bylo skvělé najít silnou nit kompatibilní s běžným šicím strojem.
děkuji za tip, před časem jsem tam kupoval nítě na šídlo, ty však bohužel šicím strojen zlehka neprolejzají.. tyhle budou určitě lepší! stroj jsem si pořídil teprve nedávno, takže se do procesu teprve dostávám. zaujal mne stroj husqvarna 19E, a tak chvíli trvalo, než se mi dostal do ruky.. u nás se moc nevyskytuje.
Koukal jsem na obrázky Husqvarna 19E. Je to hodně podobné mé Veritasce, ale je to striktně ocelové a trošku jednodušší. Myslím, že by to mohlo šít i hrubší věci. Jen je třeba se to naučit nastavovat. Jedná se o napětí horní a spodní nitě a souběh pohybu jehly a spodního drapáku kolem bubínku se spodní nití. Ten souběh se nastavuje natočením toho drapáku na osičce otáčející drapákem. Je třeba to trochu vykoukat.
na youtube jsem našel pár hezkej recenzí ohledně tý 19E v Aj, a tak jsem se pro ní rozhodl. dokonce s tím šili i koženej pásek a cca. 18 vrstev džínoviny. chtěl bych si s tím ušít teepee do batohu jako vyrábí kifaru ( 4-6 man teepee ) s vývodem na kouřovod. kamínka už mám.
materiál označenej nemaj, ale firma seek outside vyrabí podobný teepee a matroš je: Cordura 30d 1.3 oz silnylon
Plachtovinu /nepremokavú/ som u nás v SK kupoval v Rema M Horná Streda-obuvnický, čalunický materiál.Meter štvorcový okolo 3 EUR. Šil som kryt na leho.
myslím, že je skvělé si něco vytvořit, třeba i šitím něčeho praktického pro radost. někdo ši ušije zálesáckou bundu z vlněné deky, někdo kožené doplňky do lesa, či celoroční teepee do batohu. tady zrovna chlápek si ušil podobné teepee po kterém toužím i já :-) https://www.youtube.com/watch?v=plBXHTZdj30&... ( je to v aj.)
Lehounké teepee ve kterém se musí topit v kamnech? Nejde to tak trochu proti sobě?
Teepee je skvělý stan právě díky tomu ohni, ale vše ostatní je nepraktické. Tyče je třeba vozit na náklaďáku, plachta je velká a těžká. Lehké teepee bez ohně je hloupý stan. Lehké teepee s topením v kamnech je hloupost, poněvadž ta kamna a kouřovody jsou těžké,velké a špinavé samy o sobě.
Kamna mohou být i skladná tak, že všchny špinavé díly jsou skryté v těch kamnech jako v krabici. Hmotnost je samozřejmě k diskusi. Podle mne ty neduhy týpi jsi popsal správně. A u té Sybleyho varianty týpí s jednou středovou tyčí se ta skladnost a přeprava týpí zjednodušuje. Osobně kdybych potřeboval ve stanu topit v kamnech asi bych volil spíše variantu Kohte stan německých skautů anebo jurtenland. Ale sny máme každý ty svoje :-) naštěstí.
Lehký stan tohoto tvaru často používají vodáci ve studených krajích. S tím, co my známe jako "týpí", poangličtěně "teepee" to má společný jen kuželový tvar. Nazývá se to velmi často "tentipi", má jednu tyč uprostřed a topí se ve skládacích kamínkách. Dělaji se i top verze skládacích kamínek z titanových plechů a skládací komín z titanu. Na kolo je to těžké, ale pro kanoi bez problému.
s těmi kamínky je to přesně tak. pokukoval jsem od firny seek outside, ale dal přednost
od. firmy winnerwell, protože se nešroubují, ale jen rozloží.. kouřovod má v rozloženém stavu 2,7m. celkovou váhu i s kouřovodem uvádějí 1,8kg, to je luxus.
ty první dvě fotky jsou s těma kamínkama a ta třetí s tím vintage šicím strojem ze šedesátých let.
Tohle celé váží 1,8 kg? Z čeho to je udělané?
jedná se o tenký titanový plech. koho by to zajímalo, jak se to skládá dohromady, tak je tady např. toto video , které jsem študoval, než jsem si kamínka koupil.
nechci, aby mne zase někdo napadal, že tady dělám někomu reklamu.
odkazy dávám proto, protože se bavím o konkrétních věcech ke konkrétnímu problému, a né jen vyprávěním po nedělním obědě, abych zaujal dámskou část fóra :-) anglické názvy používám proto, protože jakékoli další info je snadno dohledatelné pro každého na netu ( i anglicky nemuvící za pomocí googlu překladače ) tady je to video s kamínkama: https://www.youtube.com/watch?v=FtfeyRREynk
Vypadá to pěkně, ale nevím, nakolik to je odolné a jak dlouho to vydrží.
Cyklopoustevník udělal pěkný kamínka, který má dlouhodobě otestovaný a funkční:
https://www.kalimera.cz/skladaci_kaminka.html
Se to všechno nastrká do horního hrnce a váí to neceléo půl kila (aji se sazema). Akorát teda to moc nečistí, tak to není tak hezky lesklé, jak kamínka na videu, ale je otázka, jak vypadají po použití :-)
ty kaminka vypadaji taky luxusně. videl jsem delat taky z nerezový trubky od klimošky, nebo ocelový bedničky od nábojů. ale to už se dostáváme trochu dál z tématu.. vrátil bych se k tomu strojovému šití a vhodnému materiálu:)
To vypadá docela šikovně a prakticky.
Teď je otázka kolik rozdělání a složení to vydrží, snad pár sezón jo :-)
Jo, k těm je i luxusní trouba. :) Jsemna podobné věci ujetý :) ale pro tohle jsem ještě nenašel využití. Mám jen KellyKettle Base camp v nerezu a to je pro skupinu taky velký pomocník.
no ta kellykettle je taky fantastická záležitost, gratuluji! jistě si jí pořádně užijete na cestách!
Potvrzuju, bezva věc. A jsou i tuzemští výrobci, třeba ALB nebo YATE
Jako kempovací konvice pro vodu na kafé či čaj možná fajn pro více lidí, preferuju skládací nerez dřívkáč pod nějakou verzi ešusu :-D
Ta konvice od YATE je přejmenovaný ALB.
teď frčí raketová pec
http://www.xy1.cz/7ac8
Jako dřívkáč do batohu jen pro otrlé :-D
árny, na kole vozím brašny (-:
jo, to jo. raketových dřívkových vařičů je opravdu velká spousta a jsou velmi oblíbené po celém světě. jsou hranaté, kulaté, všemožných tvarů, materiálů a velikostí.
mě se líbil skládací VIRE Stove, ale ta cena...
p.s. dokonce jsou projekty , jak si zabudovat vytápění do místnosti ( rocket mass heater )
čistě takovej technickej dotaz k těm hrnkům se skládacími oušky od "kellykettle".
zdali jsou potažené něčím tepelně odolným, anebo zdali jsi na to něco přidělal, aby sis nespálil prsty:-) já jsem si potáhnul ouška jak na nerezovou konvičku, tak i snowpeak titanový hrnek s pokličkou/pánvičkou (tlouška drátu na ouškách je 3mm) silikonovou hadičkou silnostěnnou (vnitřní průměr 2,2-2,4mm). nevydrží samozřejmě přímý oheň, ale pro vaření na vařiči je to okey. dal jsem přednost benzíňáku z letitou tradicí před plynovejma kartušema. čistě z osobních důvodů:-)
Právě z těchto důvodů jezdím s "koženýma" pracovníma rukavicama. Hodí se i na spoustu jiných činností.
tak se mi ozval jeden uživatel stejného stroje že používá tyto jehly na kůži: Schmetz Leather 130/705 H LL110/18. zajímalo by mne, zdali je třeba nějak přenastavovat ten kryt cívky z důvodů změny tloušťky nítě.hmmm... (ten druhý obrázek je stránka z originálního manuálu stroje)
Myslíš jako kryt cívky spodní nitě?!?
Jak jsem psala výše, šiju na staré šlapací Ladě. Používám různé tloušťky jehel a nic nepřenastavuji.
Z nejtlusstších nití používám ty obuvnické. Kdysi jsem je dávala i místo horní nitě, ale teď už nechápu, jak jsem je dokázala navlíknout do jehly.
Pokud používám jiný než klasický typ nitě (strečovou, režnou, obuvnickou, kulatou gumičku) tak ji nyní dávám na spodní cívku a nic nepřenastavuji.
U spodní cívky se napětí nitě nastavuje takovým malým šroubečkem u otvoru, kde nit vychází z krytu. Stalo se mi jen párkrát, že jsem musela mírně upravit.
Jak je to ale u tebou uvedeného typu stroje, to netuším. Myslím, že by to ale mělo fungovat stejně.
Ještě pozor na jednu věc - nevím, jaký typ látky nakonec použiješ, ale u nějaké lehké látky musíš dát pozor, abys jí silnou jehlou nerozsekal.
Doporučuji případně šít přes hedvábný papír. Ten nárazy jehly mírně ztlumí.
jéé, díky za skvělé rady. materiály budu používat různorodé, od těch supertenkých, přez džínovinu, plachtovinu do tenčí kůže.. bude to chtít hodně experimentovat, než se stanu odborníkem jako ty:)
Neboj, to jde rychle :o)))
Co, to vyhazování "výrobků"?
Cožeto?!?
Teď jsem nějak srna...
A hlavně ta jehla nesmí být tupá, to pak taky všechno rozseká.
v nouzovém případě pokud není nová jehla při ruce, tak se dá ta stará jednoduše v ruce přibrousit.. dříve se to dělalo celkem běžně, od jehel na šití po jehly na gramofon.
Se sice dá, ale není to ono. Možná na šlapáku to tolik nevadí, my vlastníme elektro,průmyslové, a tam to dělá problém, a né malý. Sešité to sice je, ale proti světlu taky jasně vidíš řetízek dírek.
Když to nabrousíš dobře, tak nemůže být žádný rozdíl. Ostrá špička jako jiná ostrá špička.
Ale pak se musí vyleštit trochu špica, jinak to může vypadat jak po šití s šídlem. Lepší varianta je nová jehla.
Píšu nabrousit a ne osekat sekyrou.
já bych to téma kolem amatérského ostření strojových jehel tak vážně nebral, spíše naopak.
je přece pěkné, že si někdo udělá čas & chuť, aby se podělil o své osobní zkušenosti, popřípadě obohatil buď radou odbornou, nebo jen radou srdečnou.
není potřeba to hned rozebírat, stačí kliknout na palec nahoru či dolů, pokud jeho/její názor sdílíme či nikoli:-) a je to...
tady se zrovna v AJ také zmiňuje o jednoduchém způsobu ostření strojových jehel, já bych to osobně poté ještě lehce přetáhl několikrát přez kůži přetřenou lehce pastou na leštění kovů. (jako když se dolešťuje ostří na noži do zrdcadlova:-)
https://www.youtube.com/watch?v=NPtfwSjft84&...
omlouvám se , ale spousta věcí zkrátka v češtině není. to ale samo neznamená , že by to nikoho nezajímalo:-)
Brahma, když to nabrousíš dobře, tak nemůže být žádný rozdíl. Ostrá špička jako jiná ostrá špička.
Ano máš pravdu, ale nedovedu si dost dobře představit, jak v domácích podmínkách brousíš jehlu. Živí mě strojařina a brousit doma jehlu je blbost. Levnější a nejspíše i rychlejší řešení je jehla nová. Nehledě na to, že člověk, který šije, ten nemá jen jednu jehlu, kterou občas přibrušuje. Standardní balení bylo 100 kusů v krabičce(myslím tím průmyslové stroje a jehly). Jednu jehlu nikdo nikdy nekupoval. Spotřeba jehel byla při intenzivním šití taková, že kupovat náhradní jehly po kusech by bylo nerentabilní a hloupé.
Ale jistě, že je snadnější jehlu vyměnit za další z balíčku, kde jich je nejméně 10. Ale to nabroušení snad není žádný problém. Zbrousím to na jemném karborundovém kameni a dohladím na buližníkovém. Co je na tom tak těžkého? Vzdálenost dírky v jehle vůči tupému konci jehly zůstane zachovaná, takže zůstane zachovaná i pozice dírky jehly vůči drapáku od spodní nitě v dolní úvrati jehly. Takže to bude šít stále stejně. Jen ta jehla bude znovu ostrá.
To broušení vymyslel hobbyman a jen ostatní to začali zpochybňovat, že to nejde. Jde to a docela snadno.
Je-li tvým hobby broušení, tak proč né. Většina lidí má nějakého koníčka, na kterém nevydělá, spíše naopak. Ovšem pokud mým koníčkem bude šití, určitě nebudu ztrácet čas broušením jehel.
Mám stroj Veronika200 a už mi nechce jehla dolů chodit málem bez nárazu a "kousnutí" a tak musím už prakticky všechno šít otáčením kolečka, to by u těch lehoučkých látek alá šusťákovina taky někomu pomoct.
díky za tip! možná by stálo za to vyzkoušet i jiné druhy jehel na různé materiály, popřípadě napsat ježíškovi o servis šicího stroje.(jistě si to každý pracant jednou za čas zaslouží). no a nezapomenout používat ochranou pomůcku zraku během šicích experimentů!jak se zmiňoval např."simon, the bloke in the woods" v jednom svém videu na youtube mu v jednom případě prolítla ulomená jehla velkou rychlostí kolem hlavy, když se pokoušel prošít silou mnoho vrstev silného plátna:-) ušil si např.parádní "bejkrův stan" (bakers tent) z nehořlavého plátna velmi oblíbeného obchodníky v USA v 18.století. po velkém positivním ohlasu se rozhodl umístit na svém zálesáckém (bushcraft) facebookovém profilu i míry jednotlivých stran stanu i doporučený způsob šití, pro všechny příznivce "udělej si sám" DIY.
Ulomená jehla kolem hlavy?!?
Já si teda akorát dvakrát prošila prst skrz na skrz, ale zlomit jehlu tak, aby vyletěla, to se mi ještě nepovedlo :o)))
ježiš.., no ten prošitý prst muselo být větší peklo!
člověk musí být velmi opatrný, a soustředit se na práci, aby se vyhnul nechtěným úrazům.
btw, dnes jsem se zastavil pro menší startovací sadu, včetně jehel na pružné materiály, univerzálky, na džínovinu a kůži. nejsou to přesně ty, které jsem postnul na obrázku, ale na testovaní je to okey.
Tak vhodnost jehel tedy neřeším, mám tam stabilně velikost 100, se kterou látám všecko :-D Jehla mi teda kolem hlavy ani neletěla, do oka jsem si kdysi musel pichnout kudlu sám :-D Nitě řeším jen podle odstínu toho, co zrovna látám, gatě nebo batoh nebo ... Na mých 10 hodin šití ročně si můj šicí stroj za necelých 6000,- počká ještě dalších 10 let, co ho používám. Ambice s ním nemám žádné, zkušenosti vysloveně pokus omyl. Vždy si říkám, že jsem si měl koupit za 1500 ten šicí stroj indických krejčí na kličku, ten na mé šití vidím jako nejvhodnější :-D
Tak drahej? Jsem si na ty peřiny koupila za dva litry Singra ve slevě :-)
Však jsem psal, že jsem to přehnal :-) Chtěl jsem český stroj, jako kdysi Ladu a koupil jsem čajnů. To mám za to.
Myslím, že nejlepší české šicí stroje byly Minervy, než je kuponovka zlikvidovala. Škoda, byly to velice kvalitní stroje vyvážené do celého světa, mimo jiné i do Japonska.
Pokud mluvíme o šicích strojích pro domácnost, tak s kupónovkou si vedle jak ta jedle.
Domácí šicí stroje Minerva se vyráběly do roku 1968, pak už jen průmyslové a ty se vyrábějí dodnes.
Zrovna tak byla ukončena výroba domácích šicích strojů Lada. V rámci RVHP byla výroba v roce 1973 ukončena, přenesena do zahraničí a v Ladě se vyráběly součástky do tkalcovských stavů. Takže od toho roku 1973 se v ČSSR žádné domácí šicí stroje nevyráběly.
Máš pravdu. Přiznávám, že jsem před mnoha léty ztratil přehled o tom, co se v Minervě dělo. Jen si vzpomínám, že po kuponovce tam byl takový útlum, že to vypadalo na to, že to krachne. Pak jsem se o Minervu přestal zajímat, nicméně jejich průmyslové šicí stroje máme doma dodnes a nedám na ně dopustit.
mám takový dotaz, zdali někdo neviděl někde prodávat v praze ten g-háček (g-hook)? často se vyskytuje na batohách. psal jsem do kutila na újezd a florenc, ale bez úspěchu.vnitřní otvor na protažení pásku bývá 3x25mm. díky za jakékoli tipy!
Hm, za mě nic nebylo a museli jsme si poradit. Pevná spojka na popruh se dá udělat ze dvou kroužků. Používali jsme kroužky na klíče na popruhy k batohu nebo svařené kruhy na namáhanější vazáky na koně. Je to velice jednoduché a v tahu pevné. Udělala jsem model sestehovaný bílou nití, aby bylo šev dobře vidět.
Jestli to správně chápu, tak ten "G" háček by měl být na snadné zachycení konce popruhu, aby ti nikde neplandal.
Utažení je jen jedna část funkcionality.
To se řešilo gumičkou nebo ušitou posuvkou na zasunutí konce. Ale u těch dvou kroužků volný konec neodstává, je přitlačován k tomu spodnímu, takže posuvka řešila až příliš dlouhý volný konec, to ten G-háček stejně nevyřeší.
Tohle je se dvěma silnýma kroužkama na popruhu o šířce 3 cm. Je to plochý spoj, který se tahem za volný konec dá utáhovat. Volný konec neodstává, pouze je-li dlouhý, je vhodné mít tam ještě posuvku, za kterou se zasune, tak jako u jakéhokoliv jiného opasku.
díky všem za rady, nejspiš ano, jako konec popruhu, ale ja ho potřebuji na ten pásek. neva, objednám to z Německa, protože se mi nechce čekat měsíc na dodání z Číny:)
Tady ju mají za stovku:
https://www.armygalanterie.cz/Kovova-spona-ITW...
A tady ju mají přímo v Praze¨, Na Jarově 29:
http://shop.hqh.cz/karabina-itw-g-hook-wavelock...
A zajímavé je, že v tom stejném kšeftě ji mají pod jiným názvem za pouhých 23,0 Kč, no nekup to :-)
http://shop.hqh.cz/toaster-ellipse-cordloc...
díky moc, je to bomba!
přesně tohle byla rána do černého! je to navíc ocelové ne hliníkové!
Len maličká chybička v mm a cm, musim si také niečo zaobstarať aj ja.
Dík za tému.
máš 100% pravdu, byla to chyba. je to 2,65cm. klidně bych to předělal, ale nejde to už editovat. škoda, že to nevydrží alespoň 1 den k editaci. díky za postřeh a hezký večer!
Zkus někde na bazaru sehnat starý batoh.
Toto jde koupit v armygalantériích. Šiju si somračku a popruhy apod. jsem nakupoval tam.
jeden technicky dotaz k vlastníkům starších ručních @ elektrických strojů.. můžete prosím doporučit nějaký vyzkoušený solidní servis v praze? pro případ, že by se to někomu hodilo. děkuji za laskavost!
Mohu doporučit šikovného pána, ale v Uherském Hradišti.
Dělá průmyslové+ socíkové (na ty má i díly).
Šlapací Minervu dal dohromady taky, ale trvalo to, nechával si ND vyrábět, resp upravovat z nějakého "výzisku" (tj to co získáš rozebraním jiného ).
tak jsem oslovil mailem jeden servis šicích strojů v práglu a napsali mi , že servis potrvá 5-6.týdnů!
☠#$@&%*! to mě docela dorazilo, tak budu hledat dále...:-)
☠#$@&%*! jako heslo je to ale dobré :-D
Vrchní byla obyčejná klasická nit, spodní byla obuvnická silná.
A drželo to parádně.
Obuvnických nití mám celkem zásobu, ale jinak vím, že zajímavou nabídku silnějších nití mají v Lidické nebo v Dlouhé v "řempu".
Jak jsi nastavovala přítlak spodní nitě? Na tlouštku obuvnické nitě se to muselo nejspíš úplně vypustit. Zrovna ta spodní niť je myslím háklivější na přehnanou tlouštku. Ale možná mám doma nějakou hodně tlustou obuvnickou nit. Tu bych do stroje raději necpal.
Odkaz Báry na kutila
https://kutil-florenc.cz/nite-synton-30-civka...
vypadá velice nadějně. Určitě se tam zajedu podívat.
Šiju na staré šlapací Ladě po babičce. Tam nic nenastavuji, jen občas pročistím a promáznu.
Ten stroj prostě šije a já ho chráním jako oko v hlavě.
Tak to je jiná, ta zvládne ledacos. Hlavně má všechny díly ocelové a ty tu sílu prostě přenesou.
Jako mladík jsem měl nějaký předválečný šicí stroj. Pak jsem ho z nedostatku místa a peněz prodal nějakému Vietnamci na šití džín. Kdykoliv se snaží někdo z rodiny šít něco tlustějšího na moderní mašině, tak na něj se slzou v oku vzpomínám.
Na šití Teepee se používá komunitní šlapací šicí stroj umístěný v klubovně. Kufříková Veritaska to sice také nějak zvládne, ale musí se na to nastavit a pak zase nastavit zpět a stejně jí to ohrožuje.
chápu tvojí nostalgii...o jaký stroj/značku se jednalo?
pro šití velmi tuhého materiálu se mnohým osvědčil činský obuvnický mechanický stroj, který však potřebuje spoustu seřízení a doladění, aby pracoval jak má (na rozdíl od klasických šicích strojů)
https://www.youtube.com/watch?v=zawvl5ZZIdI (v aj)
Paráda, to by sa hodilo.
Jo, to je krásnej stroj :-)
díky ta tip!
Jj, stáhla´s kalhoty daleko před brodem ...
8-)
Po bitvě je každý generál...
Není tu tak často (jako ty)
trochu nazpět k tématu ručně šitým lehkým plachtám.
na těchto videích je zajímavé řešení ohledně zpevnění namahaných částí plachty pomocí podlepených a poté prošitých záplat. videa jsou v AJ.
https://www.youtube.com/watch?v=_5yGxdJveZk&...
https://www.youtube.com/watch?v=uX4rCuokG3M
Jsem si všimla už jak šili o kus vejš to típí a našívali dole oka pro kolíky. Hned mě napadlo, že by udělali lepší,kdyby už do toho švu všili provázek/plochou tkaničku odshora až dolů, poutko dole by nemělo šanci se vytrhnout.
Záplata moc neřeší, když je to hodně namáhané, vytrhne se i ta záplata, zeslabení švem (dírkama) je moná jen o trochu delší a v jiném místě. Nejspolehlivější je v místě tahu našít popruh nebo lanko, kdy ne po celé délce tahu, tak aspoň delší kus. To mám odzkoušené na trávnici, tak dlouho se vázací popruhy vytrhávaly, až jsem je dala křížem přes celou plachtua byl pokoj.
díky za tip, určitě je to dobrý nápad. škoda, že se ho doposud nechytla nějaká firma, protože to furt všichni šijou stejně.. klidně příště postni nějaké foto své práce, pokud se ti bude chtít. inspirace není nikdy dost! :)
Ha, teďs mě normálně dostal :-)
Koně už nemám třináct let a všechno, co jsem doma měla, jsem dala děckám do oddílu a přestěhovala jsem se od té doby do jiného domu. Prohlížela jsem fotky z posledních let, jestli na nich nebude aspoň něco, co jsem šila, vidět. Poslední roky, co jsem už měla foťák, chodil stařík jen do výběhu a na fotkách je "nahatej" :-)
Z větších "krejčovských" prací na stroji mám akorát dokumentační fotku peřin, které jsem před pár lety přešívala...
Ale inspirovalo mě to, abych se konečně rozhoupala a opravila plachtečku, kterou jsem svého času koupila v Domácí dílně a samozřejmě že se popruhy vytrhaly. Na větve párkrát za rok ke kontejneru jsem to neřešila a nějak to vždycky zavázala...tak ju spravím! Použiju z ní akorát ty popruhy, plachtu udělám ze sedlářského plátna a do obvodu zašiju nylonovou šňůru, na kterou v rozích chytnu popruhy. Kupovat metry dalšího popruhu na kříž stojí peníze, šňůru mám doma a na to křoví nebudu mrhat, šňůra po obvodu udělá stejnou službu. Sedlářského plátna jsem taky kdysi koupila celou roli... ale to je těžký materiál (bavlna tkaná do jutové osnovy), který se praticky na nic nehodí a leží mi toho ještě hafo ve skříni. Strojem jsem to jednou zahnula po obvodu normální nití, víc by toho ten stroj nevzal, zbytek musím ušít rukama. Velká špulka nylonu je nekonečná, to neubývá a ještě to po mě někdo podědí. Už to mám nachystaný a jak bude nová plachta hotová, dám cílové foto :-)
Ještě mě napadlo, že já mám zkušenosti spíš se sedlařinou, kde se na váhu nehledí a kde se všechno dimenzovalo na sílu koně, takže mám trochu jiný pohled, jak lidi, co dělají co nejlehčí výstroj na kolo.
skvělá práce, díky za zkušenosti a postřehy!
já nejraději také dělám věci dimenzované na sílu koně, a také rád je vidím kolem:-) nemusím se bát, že to někde utrhne. líbí se mi, že se stále najdou lidé, kteří si stále šijí věci nebo zdokonalují ty již zakoupené, ať je to na kolo, do lesa, pro pejska, koníčka atd.
Už mám dvě strany rukama vykřížkovaný, tak posílám fotku mé myšlenky, jak třeba přidělat na típí spodní oka. Vždyť ty dílce jsou dole lemovaný a není problém do toho všít pevný provázek. Drželo by to líp, jak ty záplaty s poutkama. :-)
Navíc to típí má svislé švy, kdy už se s tím šije, může tam všívat plochou tkaničku a má pevný materiál jak nahoře k uchycení vrcholu, tak dole na poutka ke kolíkům a vlastní tenký materiál není namáhaný... Prostě šev je potřeba využít, když už se to šije. Dá se do švu strčit potřebné zpevnění...
super nápad! oni ty spoje podélné spoje jak u toho nylonu, tak i té plachtoviny šijou přeložením stran přez sebe a prošitím (Flat Felled Seam) https://www.youtube.com/watch?v=MrkiPY53guM
mezi to by se určině mohl plochý úzký popruh nebo padáková šňůra s jádrem určitě vejít.
-------------
přemejšlel jsem zrovna taky nad nějakým jednoduchým páskem jak do práce, tak i na ven . narazil jsem na tyhle dva jednoduché, opatřené g-háčkem (g-hook) https://www.youtube.com/watch?v=3xMQMVNPIwg a ten druhý: https://soldiersystems.net/2011/05/16/advanced...
Tak ono cenově to se šňůrkou ve švu přijde dráž, ale když si člověk dělá kus pro sebe, tak na tom tolik nezáleží a spíš by mělo jít o pevnost jak o cenu.
Ještě za mého mládí bylo umělých vláken minimum, se šilo z přírodních materiálů, ještě mám zbytek bavlněné sedlářské nitě. Už jí moc nezbývá, i když to klubko bylo veliké, ale ono se s tím dá vázat ledacos a je to příjemný materiál. :-)
Dnes jsou k dispozici vysocepevné uměliny, které je škoda nevyužít. Ta nylonová nit se s bavlněnou dratví nedá srovnat. Dřív zteří kůže jak nylon, kterým je to sešité. Bavlna se smolila nebo voskovala, aby to chvíli vydrželo, což jsem doma nedělala a po čase se nitě vlivem vody a potu rozpadly a muselo se přešít znovu na staré dirky.
Na druhou stranu bavlněný popruh by se třeba na tu plachtu hodil lepší. Se to líp zavazuje, je to měkčí a neklouže to, musí se to ale vázat "na mašličku" jinak hrozí, že to nepůjde rozvázat :-) Rozdíl mezi bavlěnou a umělohmotnou otěží je sakra cítit, na ruce patří přírodní materiál. Ale kupovat ho kvůlivá plachtě nebudu, tak často s tím už nedělám :-)
Na G-háček jsem dala odkaz výše. V Praze Na Jarově 29. Oni to mají spíš u zbraní.
Jsem věděla, proč jsem se do toho celý roky nehrnula. Při prošívání tlustého popruhu se sedlářským plátnem jsem přemýšlela o tloušťce buvolí kůže...
No, tak mám opravenou plachtečku na odvoz větví do kontejneru :-) :-)
gratuluju, máš to krasný!jestli dobře rozumím, tak si ten kaloun tím křížkováním k tomu přichytila, a tom jsi to strojem ještě prošila.. rovným anebo zig-zagem? krásný den!
Rukama. Rovným stehem jsem jen přichytila konec popruhu k plátnu, jinak vše kříkovala. Křížky dělají pružný/natahovací šev. Původně jsem to chtěla kolem provázku ohnout aby to tahalo jen za provázek, ale dva popruhy jsou moc tlustý na prošití a nevypadalo to pěkně. Tak jsem to chytla k plátnu a provázek křížkama přichytla na popruh, otestuju výdrž nylonové nitě. Tahá to přes křížky za provázek, primárně ve směru provázku-obvodu, tahá to i lehce za plátno ve směru úhlopříčky.
Jak jsem psala výš, všechny materiály jsou nevhodné, počínaje těžkým tlustým plátnem a konče umělohmotným, zbytečně silným a tvrdým popruhem, ale bylo to doma a na nic jiného se to stejně použít nedá. Plachta by měla být z lehčího materiálu, např. akrylové plátno na lehátka. Popruh by měl být měkký z bavlny a křížem přes celou plachtu, nejlépe ještě jednovrstvým popruhem to celé olemovat. Ale kupovat materiál by přišlo na víc jak pětset (plus práce), koupit to celé hotové můžu v nevhodné kvalitě tak za pětikilo. Tohle mě stálo jen tu práci, což se za dlouhých zimních večerů dá zkousnout.
Při šití rukama používám často křížkový steh, jednak se jedná o plochý šev a druhak to PRUŽÍ. Je ideální na opravu rozpáraného lemu triček, tunýlků na gumu u gatí...
Steh těchto vlastností obyčejný šicí stroj neudělá, na to musí být mašina se dvěma jehlama.
děkuji za odpověď. na dvojjehlu jsem koukal také, dělají se z různými roztečemi. o originálním manuálu se zmiňují i o trojjehle, ale nenapadá mne, jak to mohlo s tímto strojem fungovat, když je tam otvor jen na 2 nítě:-)
Já vůbec netuším, jak stroj s dvěma jehlama funguje, si ani nedovedu představit, jak to má se spodní nití. Akorát vím, že to existuje a některé stehy se bez toho nedají realizovat :-)
Našla jsem na internetu tohle:
https://www.sicistroje-shop.cz/siti-dvojjehlou...
Já zodpovědně křížkuju v rukách :-)
Dvojjehlu lze použít i do úplně obyčejné šicího stroje. Nebude to tak vymakané, protože napětí každé niti extra seřizovat nepůjde, ale pro domácí šití to nefunguje nejhůř. . Když jsem kdysi dávno pradávno na sebe šila, tak jsem ji používala celkem běžně. Shora jsou dva rovné stehy vedle sebe, zespoda je cik-cak.
(Jak to funguje se spodní nití nemám tak úplně pochopeno ani pro jednoduchou jehlu... :-)
Obě jehly se pohybují společně, takže ten spodní hák zachytí skoro naráz obě očka a prostrčí skrz ně současně spodní niť.
Vem si papír místo látky, vyklop si stroj a na kolečko dělej stehy. Přitom pozoruj, co se děje s jehlou a nití ve spodním bubínku. Je to poučné.
Jak jsem psala - už je to hodně dávno, co jsem na sebe šila. Dvacet let nejmíň.
Když si vzpomenu, co všechno jsem zvládla - včetně zimního kabátu či kostýmu s propracovanými klopami, je mi to občas i líto. Ale dnes už fakt ani ten papír pozorovat nebudu. :-)
Presne, kdysi jsem sila jak das na sebe i na deti a usila jsem ledascos. Od plavek az po zimni bundy a kabaty.
Dnes jsem se k siti vratila a reknu ti, nejak mi to nejde...
A navic me u toho dost derimuje, na co všechno nevidim i s brýlemi...
Ale zatím se snazim vytrvat a ty pytle na spani a deky na hrani pro mimise hodlam usit :o)))
Spodní nit neprostrčí, neb nemá volný konec nitě. Tím že háček člunku zachytí očko horní nit(ě) a člunek se otočí, dojde pouze k ovinutí horní nitě okolo spodní a to jen částečně. Ve skutečnosti to pak ve švu vypadá tak, že horní nit je vedena do látky, kde se jakoby zahákne okolo spodní nitě, která je vedena rovněž do látky. Nejlépe je to vidět na špatném švu, kde je jedna nit přímá a druhá prošla látkou až na druhou stranu. Vypadá to pak, jakoby jsi druhou nit vpichnul těsně vedle přímé první nitě a z druhé strany příme nitě vpichnul zase zpět. Tento špatný šev způsobuje špatné napětí nití, které není vyvážené.
To ale nebude stačit, když tam nasadíš držák se dvěma jehlama. Tam musí být dvě dírky v tom železe, pod kterým je člunek se spodní nití, to by jinak nemohlo fungovat... :-)
A ještě ten člunek musí mít dostatečně velký výkyv, aby to zabralo obě jehly, s tím ten stroj musí kalkulovat, to asi nebude samozřejmostí u každého...
Si myslím, že to umí jen stroje "s entlem", takový nemám.
Aha. Tak to máš pravdu; se strojem bez entlu jsem nepočítala.
Mám sice stroj s entlem, ale dvěma jehlama šít nemožu. Funkční prádlo tak látám na švech entlem a často dodělávám i rovným stehem.
součástí nejen samodělné výroby je také pozdější dobře provedená "oprava".
bylo by skvělé se podělit s druhými ohledně uspěšných/neúspěšných domácky provedených oprav.
odborné/neodborné, ale hlavně praktické zkušenosti o tom, co a jak drží a co né:-)
pro lepší jasnost, prosím o uvedení oprav dle pořadí / viz níže
1) název materiálu : nylon, goretex, plátno apod.
2) způsob opravy: lepením s opravnou sadou (uvedení celého označení výrobku/popřípadě odkazu), silikonem, samolepící záplatou (+ zažehlením) , chemoprénem, šitím apod.
3) popis způsobu opravy
4) fotografie provedené opravy: přední + zadní strany ( před / po opravě)
•:*¨¨*:•D::Í::K::Y:: Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ::V::Š::E::M •:*¨¨*:•
Já si teda plachtu koupil, 750g, rozměry 3x3,5m a cena asi 800Kč. Vejdu se pod to i s leháčem.
https://www.aliexpress.com/item/1m-1-5m-Coated...
https://www.aliexpress.com/item/down-proof...
je to hodně s křížkem po funusu, já vím.
https://www.mk3k.cz/shop.php?article=1437
má i jiné šířky, barvy.... jen si dej pozor, zda se jedná o oleofobní(impregnovanou) nebo ne.
Dělá se ve víc gramážích, 40-80g/m2...
díky za odkaz! nikdy není pozdě...navíc jakákoli praktická zkušenost se samotnou výrobou, výsledky své práce, jakož i funkční odkaz na zdroj je vždy vítán!
pouhé zakoupení výrobku nenahradí vítězný pocit samovýroby:-)
Tak, skvěle vystiženo. :)
bohužel zkušenosti s padákovinou žádné :-(
Kromě oprav jsem šil jsem jen z technického molina, nejrůznějších gramáží - fasovali jsme zbytky v práci jako čistící /krycí hadry.
Zbytky to byly z hlediska pásové výroby texgumoidu ,tj šířka buď 1 nebo 1,5 metru, délka řádově v metrech, gramáž od pánské košile po "riflovinu".
Z té jsem měl první brašny na kolo :-)- ale psal se rok 1992 :-)
Pokud jsem pochopil, ta padákovina 43g/m2
sedí hmotností s Nylonem 15D - tak pro porovnání.
Neměli byste tip, z čeho spichnout obal na 2 krosny? Potřebuji je dát do jednoho "balíku" jako odbavene zavazadlo do letadla.
Představa je ušít to podobné jako lodní pytel, strčit batohy, zarolovat a zacvaknout sponou.
Bude na to OK ta padakovina kolem 40g/m2?
Případně si objednat na ali hamaku a rozstrihnout ji? Asi by to vyšlo i levněji než za 180 za metr čtvereční...
Lépe finančně by vyšla praporovina, hmotnost by se ještě dala.(budeš to nosit s sebou v krosně?)
Mám však obavu z pevnosti.
Jedině to zabalit do fóle.
Ale to by stačilo i bez toho pytle.
Nebo ten nejsilnější igelitový pytel na odpadky a nechat ho pro zpáteční cestu někde "za bukem u letiště"
Pytel je dobrý nápad :-) Nejsou jen pytle na odpadky,ty jsou dost tenké, prodávají se i velmi pevné igelitové pytle klasického rozměru cca 60x120 cm. Jsem je používala na hnůj, uneslo to 40 kilo s přehledem a netrhalo se to, jsem to používala jako "vratné obaly".
https://www.eobaly.cz/pytel-plochy-600x1200-02...
Jako kusovky jsem to kupovala v drogerii a někdy to měli i v papírnictví.
Aby nešlo vidět, co v tom je, tak to ještě strčit do toho tenčího neprůhledného a oba v cílové stanici vyhodit do koše.
Bude to právě na nošení s sebou, a když už se s tím bude žena šít, tak bude lepší, když to něco vydrží, ať to můžeme použít opakovaně. Pevný igelitový pytel už mě taky napadl, ale nebylo to schváleno :-))
a udělat to formou lodního pytle bez jakýchkoliv zipů a podobných ptakovin, mi zatím přišlo nejpraktičtější
Obávám se že lodní pytel s nosností 25 kil a odolností k manipulaci při transportu letadel bude vážit tak přez kilo.
Napadá mne, že by to šlo udělat z PE plachtoviny "baumaxová plachta" 80g/m2 nebo 120g/m2
příp doplnit o nějaké našité popruhy. (výztuž i ucho pro manipulaci)
S bůhvíjakou životností nepočítej, i poměrně odolný kufr vydržel tak 5-8 letů
Já si právě říkal, že by to mohlo jít udělat z padakoveho hedvábí, co se z něj dělají hamaky. Přeci jen ta hamaka unese 200 kg bez potíží, tak kdyby se to z ní usilo...
Klasický lodní pytel nee - jak píšeš, bylo by to už dost těžké a neskladne .
problém budou "rohy" - packy, popruhy batohů které budou mít snahu se proklubat skrz. Taktéž zatrhnutí při transportu a nakládání do letadla.
Loni jsme vezli do Skotska cestovní tašku a k ní širokou gumou primotanou krosnu. Kupodivu to přežilo. Letos na Malorku potřebuju dostat 2 krosny, a vzhledem k tomu, že 20kg zavazadlo je o dost levnější než 2 10kg... Kdyžtak ty krosny omotam gumou popruhama k sobě a pak až do toho pytle a uvidíme.
Tak to než z padákového hedvábí, spíš z polypropylenu na pytle:
https://www.eshop-zemedelske-potreby.cz...
Z toho šijou ťamani velké kabele. Mám nákupní tašku už přes třicet let a je to fakt držák :-)
Pytel z tohoto by neprošel? Nebo big-bag?
Tak takových pytlů mám asi 10 od slunečnice.
Já tady taky ještě aspoň dva někde mám :-)
Ale mám pocit, že na těch big-bagách je ta tkanina trochu silnější a pevnější. Však do toho taky dávají několik metráků.
https://www.eshop-zemedelske-potreby.cz...
vykopávam toto tema.
Má zde někdo zkušenost s šitím padákoviny?
(tj extrémně tenkého šusťaku).
Prý to není "jen tak" a musí se přenasavovat stroj resp prý pomáhá šití přez proužek papíru.
Může někdo potvrdit nebo vyvrátit?
díky
Já jsem to šil na standardní Veritasce bez jakýchkoliv potíží. Šil jsem džínové švy na stanu.
Jestli máš na výběr, tak si vyber padák s obdélníkovým vrchlíkem. Ten kruhový je moc rozstříhaný.
Díky za info, chci koupit metráž.
Hodně se to krabatí a je potřeba vyšší pnutí horní nitě. Nejlépe si ušít nějaký zbytečný steh pro představu.
Padakovina je různé kvality a vlastností. V každém případě seřídit pritlak patky a tah horní i spodní nitě. Pro veritasku se dala koupit teflonová podlozka pod patku, doporučuji. A hodně špendlit. Lepší a přesnější je lepit 3M páskou. Ta se strhne a zůstane jen lepidlo. Jak cesticka po slimejsovi. Šil jsem záložáky.
můžeš prosím upřesnit to lepení?
ideálně + co nejpřesnější popis té pásky.
dík
Byla to žlutá papírová páska od fy 3M (nosič lepidla), která se nalepila a pak strhla. Bohužel přesný zdroj neznám, fasoval jsem jí. Dá se šít s přesností na milimetry.
Ta se běžně prodává v hobi marketech v sekci malířských potřeb.
Hele a jak si z té látky pak dostal ten zbytek lepidla?!?
Ne, to je maskovací páska. Páska pro šití nezůstává, slouží jenom k prenosu lepidla. Tl. 0,1mm. Pokud se použije jiné lepidlo z nouze, nitě se namaci do silikonoveho oleje. Nezanaší se jehla.
Na Google jsem nasel podobnou. Ja měl šíři asi 10 cm a narezal jsem si jí na 0,5cm. https://www.3mcesko.cz/3M/cs_CZ/company-ctl/all...
https://shop.arango.cz/9084-oboustranne-lepici...
Tou páskou to slepíš dohromady a necháš jí tam? Po prošití jí už nedostaneš ven. To nevadí? Jinak je to skvělý nápad, špendlení mne štve a stehování tuplem. Jen ta zbylá páska ve švu by se mi asi nelíbila.
Tak znova, páska tam nezůstává. Nalepi se a odlepi se. Zůstává misto ni jen lepidlo o nepatrné tloušťce. To slouží k fiksaci latek a zůstane. Nepoznáš ho tam. Má to být transferová paska, možná ten druhý odkaz není přesně toto.
Oprava :https://shop.arango.cz/468mp-transferova...
Díky, já to nechápal, nevěděl jsem, co je to transferová páska. Takhle je to jasné.
A ještě dá se to hned po nalepení ještě rozlepit, poopravit a znovu slepit? Já to často ještě doopravuji, než to definitivně sešiju, neumím to, jsem samouk. Se špendlíkem není problém, ale tohle neznám. A pracuje se s tím lépe než se špendlíky?
Ano, dá, ale každé další rozlepeni je uz slabší. Na vlnu to moc nedrží, nejlépe na kalandrované latky (sustaky, dacrony, padakoviny apod. uměliny). Přesnější a kvalitnější než špendlíky. Na dlouhé švy (padáky, plachty) snad jediná možnost. Možná ještě stroj s pohyblivou patkou, ale ten není moc rozšířený
Šila jsem z padákoviny a bez problémů. Mám starou šlapací Ladu a nic jsem nepřenastavovala.
Padákovina, kterou mám, je takový středně silný silon. Ze záložního padáku.
Kdysi jsem měla padákovinu co byla skoro jako hedvábí - to se pak muselo šít přes papír, aby to neprokluzovalo.