Vzhledem k tomu, že jsem už půl roku bez lehokola, kvůli různým komplikacím se předpokládaný termín nového Ibexu postupně posunul, venku je hezky a blíží se závod, na který jsem dokonce přihlášený, začínám zvažovat plán B...
O variantě mít k lehokolu doma ještě horský kolo jsem uvažoval už dávno, takže bych jen pořízení trochu urychlil, abych měl pojizdné kolo než bude hotový Ibex a potom by tohle kolo řešilo akce, kde se lehokolo prostě moc nehodí...
Moje představa byla, mít co nejvíc dílů kompatibilních s Ibexem, což by vedlo na 26" s V-brzdama a 8speed řetěz. Pohled do nabídky kupkolo naznačuje, že tahle představa bude dost mimo realitu?
Jelikož nabídce klasických kol za ty léta vůbec nerozumím, mám pár otázek:
1) Je při mé výšce přes 190 blbost uvažovat o 26"? Mít komaptibilní pláště a duše by bylo fajn, bylo by lehčí a snáze naložitelné do vlaku (narozdíl od Ibexu), ale připadá mi, že 26" MTB jsou v nabídce převážně totální low-end?
2) Když se nemůžu vyhnout duralu u lehokola, jak velký problém by bylo chtít ocelové MTB?
3) Pokud předpokládám, že by se někdy mohli hodit brašny, dělá ještě někdo hard-tail rámy, na který by šlo připevnit nosič?
4) Od jaké cenové relace se dá počítat s použitelným spolehlivým kolem?
Předpokládám, že chtít si vybrat barvu rámu (svítivě zelenou nebo žlutou) nebo dokonce poskládat z dílů podle výběru bude znamenat mnohem víc peněz než model z nabídky, což?
Na BF je několik stavitelů kol. Zkus se zeptat jich, co by ti mohli nabídnout
Předpokládám, že to bych se býval musel začít ptát na podzim, já potřebuju pojizdný kolo co nejdřív a do měsíce by mi těžko někdo něco postavil... :-)
Když jsem byl kupovat MTB synovi, tak rozměr 26" byl určen jen pro "menší" postavy, na jeho výšku mi nabídl "jen" 29" rám, na který jsme si kvůli návarkům pro nosič museli asi 4 dny počkat. Nosičové rámy prostě běžně "nejsou" :-D
Jinak azub má ocelové cross cestovatelské kola 26" a s 3x9 v deore. Ta preference 3x9 deore je asi ve spolehlivosti.
Jakože návarky na nosič dodělali nebo jste čekali než bude vhodný model skladem?
Azub nabízí klasická kola? Kde jsi to prosím našel? Vím, že kromě lehokol mají skládačky, elektrokola a vozíky. O cestovatelském kole jsem u nich nikdy neslyšel.
http://www.ub.bike/
Čekali jsme na typ rámu.
Díky za informaci, velice zajímavý projekt, ta konfigurace vypadá smysluplně, jen to prostě není to, co zrovna hledám.
Já nechci lehokolo nahradit, ale pokrýt situace, kam se Ibex nehodí, takže si představuju lehké horské kolo, co zvládne opravdový terén, nebude problém ho kousek nést, naložím ho do každého vlaku, co bere kola a půjde dát na řidítka mapník...
Já to včera asi půl hodiny marně hledal. Opět jsem si spletl Uherský Brod s Uherským Hradištěm, takže jsem hledal UH bike. Pořád lepší než ten ten šofér, co měl vyzvednout zájezd odjíždějící z Dolní Poustevny a on ty lidi hledal na Pustevnách.
Ad 1) na Tvou výšku rozhodně doporučuji 29",
ad 2) ocelový rám dneska? Jde to, ale na zakázku, takže vyšší cena,
ad 3) samozřejmě, rámy mají závity na nosiče, ale většinou jen u kol v té nižší cenové hladině, nicméně takové kolo seženeš,
ad 4) vybíral bych v ceně tak 25 - 30 tisíc, tam by sis vybral. Pokud jde o to seskládání - jde o to, jaké komponenty by sis vybral, kdyby ses držel třeba u deore, remerxu, force... z tohodle bych to dokázal postavit celkem levně. Koukni na bike-forum.cz a hledej scalara, ten to staví.
Velikost kol nemá s výškou jezdce žádný vztah. Menší kola jsou lehčí a kratší rám projede snadněji zatáčkou s malým poloměrem. Větší kola mají menší valivý odpor a hlavně jsou v současnosti IN. 26 kola a rámy na ně se už prodávají skoro jen na náhradní díly. Pokud se tento stav opět z důvodů módnosti nezvrátí, tak kupovat 26 není praktické.
Proč není 26" praktické kupovat?
Pokud na kupkolo stojí nejdražší 26" MTB necelých 12 tisíc, asi bude těžké vybrat kvalitní, nějak ale nechápu, co se během těch pár let změnilo.
Bohužel jsem nikdy neměl možnost 26" s 29" porovnat, možná proto nevím, co bych měl chtít...
Asi před měsícem jsem koupil http://www.mojekolo.cz/felt-six-70-cerna/.
Mámho jen na.občasné ježděni s ženou, jinak jezdím na leháči. Nosič je kam.upevnit.
Oni už i na kolo pod deset tisíc montují hydraulické kotoučovky? Já předpokládal, že kola pod 10000 budou spíš hračkou než dopravním prostředkem. Spletl jsem se?
Já na mém zděděném Authorovi, který stál pod 8.000 dojel 2x k Baltu a i jinak už toho najezdil se mnou za těch 9 let, co jezdím natěžko, dost.
Objektivně musím říct, že když si sednu na synovo drahé kolo, tak jede líp, ale že by to byla hračka, tak to tedy promiň. :)
Jestli ses spletl, nebo né, nevím, mám na tom zatím najeto 6 km. Bral jsem to tak,že za kolo, které použiji jen občas, není nutné vyhodit 20 a víc tis. Pro můj účel bude až zbytečně dobré.
Já netvrdím, že levné kolo musí být špatné, na cesty do města mám kolo za cca 3 stovky z kovošrotu (díky obměně dílů bude už mít hodnotu 3x vyšší), svůj účel plní na výbornou a nějakých tisíc km už určitě najezdilo. Jen bych na něm víc než cca 30 km v kuse jet nechtěl...
Na tom Feltu není až takový problém problém výbava, ale potažmo hmotnost kolem 14kg...
Jenže pro nás lehokolisty je 14 kg vlastně lehké kolo. :-))
Nebavíme se o lehokole ale o MTB.
Když nebylo nic jiného než 26ky, váha slušného MTB na hliníkovém rámu s rozumným sdvihem 100mm vpředu se dostala někde kolem 10-11kil, a nemuselo to být to nejdražší kolo.
Dneska je zase všechno odolnější, a větší atd. ale za 10,5kg kolo na 29kách zaplatíš neskutečnou raketu.
A je otázka, jestli to vždycky v terénu potřebuješ, nebo poznáš.
Nepochopils. Lehokolo má ve většině případů větší hmotnost než mtb. Tím jsem chtěl sdělit, že co je pro tebe těžké, pro jiného může být lehké.
Hele, ale já snad nikde nepsal, že trvám na stejně těžkém stroji, ne? :-)
Já právě očekávám mimo jiné, že mi případné MTB vykompenzuje ztrátu pohodlí a aerodynamiky svižnější jízdou do kopce a snažší přenositelností.
Z tohohle pohledu na mě působí bazarové stroje hmotnosti 10-11 kg opravdu mnohem lépe než všechno, co jsem jako nové do 25 tisíc zatím viděl.
Taky jsem nepsal, že na tom trváš, jen si myslím, že vzhledem k lehokolu, bude pro tebe každé MTB lehčí. Samozřejmě, že čím lehčí, tím lepší, pokud bude mít požadovanou pevnost.
Kupkolo je zajímavý pro nákup některých komponentů. Mají dost omezený sortiment. Pro nákup rámů, nebo kol jsou opravdu nevhodní. Je potřeba se rozhlídnout jinde.
Rámy 26" (mnohdy starších ročníků) se sehnat dají, slušné vidle naštěstí jsou v prodeji pořád, dobré ráfky a pláště taky. Zbytek je vcelku univerzální. A sestavit si kolo doma (třeba s malou pomocí servisu) fakt není až takový problém. A nebo koupit zachovalý kousek z druhé ruky a opotřebené nebo slabší díly povyměňovat, omladit.
Flame o tom, jestli je 26" mrtvola nebo není podporovat nebudu. Jen škoda, že trendy omezují sortiment. Jak 26", tak 29" (i 27,5") má svůj smysl, užití i uživatele. Každé má jiné jízdní vlastnosti v různých situacích. A šmahem některé zatratit s tím, že jiné ho plně nahrazuje je blbost. Každému, co jemu vyhovuje.
Tak se zeptám ještě jinak. Nemáte někdo tip na nějaký obchod, kde by mě nechali povozit na různých typech kol, abych si aspoň ujasnil 26" vs 29" a velikost rámu?
Ale jakože v nejbližší době (ideálně východní čechy), testovací akce někdy na podzim, mi příliš nepomůže...
Jestli s tím chceš pelášit někde na závodech po vcelku hladkých pěšinách (bez složitých šutrologií a smekavých kořenů), tak spíš bych to viděl na tu devětadvácu. Na shodnost plášťů se neohlížej, je to spotřebák a prohazoval bys to stejně jen vzácně a nouzově.
Tak představa byla, že by MTB kolo mělo řešit situace, kam se lehokolo prostě nehodí (MTBO) plus období než ten Ibex vůbec mít budu (snad za měsíc, nebude-li další komplikace).
Spotřebák to sice je, ale moct jednoduše prohodit kola, mi přišlo jako podstatná výhoda. Jak nouzově, když se něco pokazí a potřebuju rychle kolo zpojizdnit, tak cíleně, že bych dal terénní pláště na lehokolo nebo naopak silniční na MTB (budu-li chtět jet někam, kde neuhádám vyjímku pro lehokolo).
Jenže abych mohl kola přímo prohazovat, znamenalo by to nejenom 26", ale taky V brzdy a nejlépe i 8speed kazetu (což jako nové kolo asi nekoupím), jinak mi zůstanou kompatibilní jen ty pláště a duše.
Po hladkých pěšinách by celkem pelášil i ten Ibex, problémy začínaly právě u těch kořenů, prudkých stoupání a fatální to začalo být v okamžiku, kdy bylo potřeba kolo kousek nést...
No zkusím si o tom víc přečíst, zatím totiž ani nechápu, proč by do rozhodnutí 26 vs 29 měla vstupovat výška jezdce? Jako chápu, že extra malý jezdec by mohl mít problém s velkým kolem, ale funguje to naopak? Nebo se už pro mě prostě nedělají dostatečně dlouhé 26" rámy?
Jak začneš řešit tuhle kompatabilitu, tak to bude samý omezující kompromis a navíc se dostaneš o patnáct let zpátky. Všechno jde, když se chce, ale...
Mělo by smysl o tom přemýšlet, pokud bys chtěl pořídit pár nějakých hodně kvalitních kol, která bys pak využíval na lehu i MTB. Pokud půjdeš jen po průměru, nemá to opodstatnění. Když budeš nějakého horáce ponižovat na úroveň leha (véčka, 8q atd), tak buďto ti z toho vyjde bláto, nevhodné pro MTBO, nebo to bude pekelně drahej veterán, který tě ale stejně bude znevýhodňovat vůči soupeřům. Kdybys na tomhle trval jen pro nějaké srazy staromilců, nebo retroprojížďky, prosím. Ale na MTBO závody ? Tam snad naopak potřebuješ optimální současnou raketu, abys něco urval, ne ?
No třeba ta diskuze bude dobrá k tomu, že si uvědomím, že chci blbost. Ušetřit si prošlapávání slepých cest, by rozhodně bylo přínosem... :-D
Pochopil jsem, že ti, co to berou vážně, mají na závody samostatný pár kol za hromadu peněz, na kterých normálně nejezdí. Chápu, že to dává smysl u silničky, kde se stovky gramů na výsledném čase projeví, hmotnost se určitě pozná i u horáka, ale jestli bych lehčí kola vůbec poznal u Ibexe, si nejsem jistej...
Každopádně otázka, co všechno mi případná kompatibilita přinese a co naopak vezme, je na místě...
Je fakt, že přehodit kazetu by zase problém nebyl, případně je možné, že jednou dám 9ku na Ibexe, ale vzdát se kotoučovek na MTB je asi škoda, co?
Nejde jen o váhu kol, ale taky o tuhost, přesnost vedení. To se za jízdy ve složitějších podmínkách dost pozná.
S těma lepšíma kolama jsem to myslel tak, že kdybys zainvestoval do pořádného páru kol, ale nechtělo se ti investovat dvakrát, tak že bys je měl pro horáce i leho společné, na střídačku. Pak bych ale spíš šel cestou povýšit komponenty leha, než za podobné peníze snižovat horáce.
Nějakého low-cost horáce si můžeš klidně pořídit na občasné i častější projížďky napohodu. Ty ale míříš na MTBO. I kdybys to bral jen tak jako, že se zůčastníš bez ambicí, tak stejně v tobě občas bouchnou saze, páru na to máš. A pak dostane to kolo neúměrně za uši. Prostě každé užití chce svoje minimum. A šetření na nesprávných místech pak obvykle vychází dost draho. Výše petrp píše, že na kole za osmičku dojel dvakrát k Baltu. To ty určitě taky. Ale při závodě bys takové kolo za párkrát rozhadroval. Ber radši něco přiměřeného z druhé ruky. Odvděčí se ti to.
Tak ono s mým "závoděním", já bych řekl, že se sice chci občas někde účastnit, ale nečekám, že bych se kdy slušně umístil. Když se ve výsledkách (závodů obecně) najdu uprostřed své kategorie, beru to už za úspěch, obvykle spíš počítám, kolikátý od konce jsem... běžně se mi nestává, že by o mém výsledku rozhodovaly vteřiny. :-)
Povyšování komponent u lehokola = dalo by se diskutovat, co by mi přinesl přechod z 8s na 9s (předpokládám drobnou úsporu hmotnosti řetězu), na to třeba jednou dojde (až přestane 8s být provozně levnější), ale neumím si představit, proč bych si na lehokolo chtěl dát kotoučovky?
Ono celkově mám asi jiný (špatný?) pohled na důležitost jednotlivých komponent, protože třeba v tom odkazu výše fakt nechápu kombinaci řazení Acera s hydraulickýma kotoučovkama. To aby kolo spolehlivě řadilo, by mi prostě přišlo důležitější.
A navíc jak procházím různá kola v nabídce, připadají mě všechna nudná ošklivá = 80% je prostě černá s několika proužky... :-)
Taky bývám rád, když nejsem poslední - stejně ale za to rvu, co mi síly a dech stačí. Netvrď, že ty to jen tak šolicháš ;-)
Víc kvaltů přináší buďto větší rozsah (obvykle lehčí pro snadnější šplhání, nebo když dochází síly v kopci), nebo jemnější odstupňování převodů. Opět na výletě nepodstatné, ale když za to rveš, tak je mnohem výhodnější a efektivnější, když můžeš odřadit třeba po dvou zubech, než se mořit a čekat, než můžeš skočit o tři nebo čtyři, protože dřív bys šlapal do hofen a zbrzdilo by tě to.
Není potřeba kombinovat Aceru s kotoučema, když se dá s kotoučema nakombinovat Alivio nebo vyšší ;-)
jj, barva jede. A musí jít ke kravatě nebo lodičkám :-)
To zase netvrdím, i o předposlední místo se dá bojovat... :-D
No vycházím z předpokladu, že na klasice bych neměl potřebovat větší rozsah než na lehokole, ale budiš 3x8 nebo 3x9, to je asi jedno, určitě ale nechci x10 a víc...
No bude to tak, protože navzdory tomu, že su technik, tak sleduju, že v nabídkách nejdřív koukám, jak kolo vypadá a teprve pak případně hledám jeho parametry... :)
Ono je to ale tak že ti stačí třeba 1x10, nebo 1x11...
Ale cena za 11kový řetěz bývá minimálně dvojnásobná než za devítkový a určitě nevydrží déle, což?
což takhle 10ku?
Jako mně je taky příjemnější 8ka, a myslím že ani tam nepotřebuješ na biku mít 3x9, ale vpohodě stačí 2x9...
Při tvé výšce a pro tvoje použití bych se díval jen na 29 kola.
A dokázal bys vysvětlit proč 29?
Asi jsem příliš poznamenaný lehokolem (plus teď skládací koloběžkou), ale nějak mi většina výhod připadá spíš jako fráze.
Třeba tady: "Na jedno šlápnutí ujede delší vzdálenost."
Wtf? Autor asi ignoruje převody.
"Větší objem plášťů poskytuje větší pohodlí."
Objem lze dohnat šířkou pláště, když by o to šlo.
Opravdu je znát, že by 29" lépe přejíždělo nerovnosti?
Jo je to poznat, ale za mně je 29ka taková kráva s dlouhým krokem.
Mně pocitově nejvíc sedla 27ka, je mnohem agilnější.
Ale klidně si voz 26ky.
Možná kdybys měl kotouče, mohl bys mít 27ky a na Ibexu je vozit s 35mm plášti a ještě by se ti do vidlic vlezly, a na horáku tam nacpat klidně 2,5ky - ale jistě ti to neřeknu, musíš zkusit.
A taky mi přijde že možná je tohle spojování věcí ne úplně vhodná taktika s tím co najedeš.
Když si rozmastíš ráfek na biku, tak pak nejezdíš ani na lehokole...
To je těch 25 mm na průměru kola tolik znát? To se mi nechce věřit, nehledě na to, že se to dá téměř dohnat šířkou pláště.
Tak si pujč někde na dvoře bikeshopu obě kola 27 a 29 od stejné firmy na stejných šířkách plášťů a porovnej sám.
Dohnat se dá vše, jen jestli je to vždy k meritu věci.
29ka bývá celkově delší a těžší, s širšími řídítky, je to fakt malý rozdíl, ale když hledáš lehkost ovládání třeba do trialových(ne trailových) pasáží, co znáš z poladěné 26ky, tak u 29ky to těžko najdeš.
Je jasné že když budeš jezdit na trailu, nebo po stezce tak je to šumák.
Rozdíl mezi 26 a 29 je jasný, jenže ty jsi psal prve o 26 a 27 a na to jsem se taky ptal.
To máš to samý.
Já jsem vysoký a stačí mi pocitově 27ky, kdybych byl malý, přišly by mi lepší 26ky - jistojistě.
Ale já umím skákat přes překážky, stát a brzdit na předním apod.
Takže mne ani tak nezajímá jestli mám pod zadkem 29ky a plavně jedou přes kořen, protože já si ho odtlumím jinak, vyrůstal jsem na pevným kole...
Stejně jako u aut a motorek větší kola snáz překonávají nerovnosti, líp je "žehlí". Takže o facku menší námaha, větší pohodlí. Ale něco za něco. Větší rotující hmota, tím pádem horší akcelerace. O trošku horší manévrovatelnost. Pro pelášení bych tam viděl výhody, pro složitější terén s manévrováním a častou akcelerací nevýhody.
Já teď pro změnu testuju snowbike, a tam je to taky sranda, super grip když víš jak foukat.
Průměr kol jako 29ka, ale samozřejmě mnohem větší setrvačné síly, takže když začne kopec, a chvíli normálně šlapeš, chvíli to jede do kopce pocitově samo.
Na asfaltu když to nenadupeš aspoň na 1,5 baru, tak to prostě nejede.
Na zasněžený cestě to chce tak 0,7baru a míň, s tím že na tvrým podkladu to zas nejede, ale na sněhu to aspoň drží.
V hlubokým sněhu to nejede, leda po rovině.
V zásadě to chce teploty pod -10°C a jezdit po té krustě, nebo tak do 30cm ultralehkého zmrzlého prašanu.
Ale asi je rozdíl když srovnáváš nesrovnatelné - tím myslím když porovnáš 29ku s ultralehkými bezdušovými plášti, na lehkých kolech, oproti 26kám na těžkých kolech s dušema, tak vždycky vítězí 29ka - pocitově - co ti to pak přinese při práci s defekty apod. to neřešíme.
Já bych třeba do bezduší nešel kvůli tomu sajrajtu co se do toho leje, ale kdekdo to vozí a je vysmátý.
Všichni bikeři začínali na 26kách, ale třeba já 195cm/LnohyXLtrup měl schválně malý rám protože mám rád krátké kola, a navíc je to pak lehčí - no a už tehdy se mi lidi smáli že mám malý kolo, ale že se mi výborně ovládá, to je nezajímalo.
A dneska si spousta lidí koupí 29ky a jsou přesvědčení že jinak to nejde a to mají třeba ke 160cm.
Ono se to vůbec dost změnilo, starý biky měly kolikrát hodně nízkou hlavu, a vidlice měly zdvih třeba jen 3,5cm, mluvíme o dřevních dobách FatChance apod.
Na takovém kole byla radost jezdit, protože bylo většinou do 10kil s CrMo rámem, i malí lidi neměli tendenci si nabít rozkrok o horní rámovou trubku, tak jak je to dneska u velkozdvihových předků na 29kách.
Ale to co my jsem dělali na biku kdysi, dělá dneska jen velmi malé procento z těch lidí co si dnes koupí bike, většina na tom asi jede s rodinkou někde po stezce, nebo jedou hladký trail.
Asi málokdo na tom jede čočku někde v horách po kořenech hlava nehlava s tím, že je to každou chvíli nakopne, a kdyby tak mají zdvihy aspoň 150, jj doba se změnila.
;)
Dva tipy bych měl.
Zkus Dům sportu Stratílek Litomyšl https://www.stratilek.cz/pobocka-litomysl.html
a taky Veloservis Pešek, Opatovice nad Labem, v areálu Vesna, kde za špatného počasí mají slušnou zkušební "dráhu" uvnitř v prodejně a mají slušně široký sortiment.
http://www.kolapesek.cz/?utm_source=firmy.cz...
Díky, je fakt, že k Stratílkovi to mám kousek, tak uvidím, co mi řeknou. :-)
I když jak jsem proklikával nejen jejich nabídku, mám pocit, že ten výběr bude těžší než jsem si představoval. Pokud vyškrtnu úvahy o 26", Véčkách nebo 3x8, protože to skoro nikdo s velkým rámem nedělá, zřejmě bude dost problém i jen to, že rozhodně nechci hydraulický brzdy, ne a ne a ne... a ono to leckerá značka fakt má už od nejlevnějších modelů. A kola, která hydralický brzdy nemají, váží klidně přes 15 kg...
Aha, tak pokud máš takovéhle poněkud nestandardní požadavky, tak v tom případě by bylo lepší jít vlastní cestou a kolo si postavit. Někde koupit rám, klidně i starší a zbytek poskládat.
Mám jednoho známého, co když sháněl auto, tak měl dost kategorický požadavky, že nechce ABS, že nechce okna v elektrice, že nechce klímu, málem že nechtěl synchrony v převodovce a jáužnevímcovšechno nechtěl - až do momentu, než nějak přesednul do vybavenýo auta. A jak si pochrochtával.
Na tohle jsem si vzpomněl, když čtu tvůj kategorický odpor k hydrám. Prosím tě, proč ?? To máš taky strach, že je urveš někde na dalekých cestách ?
No asi jsem fakt strašná konzerva, ale vyměnit přetržené lanko je triviální úkon (jasně pokud ho sebou mám, to je jiný příběh), zatímco s tímhle venku nenadělám vůbec nic a vlastně ani doma, protože hydraulice nerozumím...
Já nevím, jaká je pravděpodobnost, že se to pokazí (v rukojeti musí mít docela složitý mechanismus), ale už se mi za ty roky na kole pokazilo skoro všechno a téměř vždy se mi to podařilo provizorně opravit a nějak domů dojet.
A tady živě vidím, jak tou hadičkou o něco škrtnu a nejen, že to přestane brzdit, navíc bude všechno zamaštěné od oleje, na přepravu vlakem fakt idélní... :-)
Hlavně nějak nevidím ten přínos, protože mě přišlo, že už Véčka brzdí dostatečně. Dobře kotoučovky budou mít výhody (hlavně v mokru a blátě), ale proč by nestačilo lanko?
Prostě bych si radši připlatil za rám, který bude lehčí a z pevnější slitiny, lehčí kola, přehazku aspoň Deore místo Altusu, ale proč bych nemohl ušetřit hmotnost i cenu a chtíť brzdy s lankem?
Kvalitní a spolehlivý mechaniky jsou dražší než dobré hydrauliky.
Ty znáš nebo si už slyšel o někom kdo urval hadičku o brzd? Já ještě ne.
Ale jako strašidlo to funguje, jak nejen tady vidno, spolehlivě :-))
Rozdíl mechanik, nebo Véček a slušných hyder, jak auto bez posilovače brzd a s posilovačem. Bez posilovače taky zabrzdíš, ale jednak se nadřeš, zabrzdíš později a nemůžeš brzdit tak přesně a s takovým citem. (znám velmi dobře oboje z dlouhého používání jak z auta, tak z kola, můžu srovnávat)
A jak píše Lelek, budeme-li srovnávat alespoň trošku srovnatelné, tak kvalitní Véčka přijdou plus mínus stejně draho, jak průměrné hydry. No a začít s šetřením zrovna od brzd... :-) Já vím, kdo brzdí, prohrává. A brzdí jen srabové. Na druhou stranu, kvalitní a účinná brzda umožňuje rychlejší průjezdy složitějších míst, nebo ostřejší sjezdy, protože pak do zatáčky můžeš brzdit později a z větší rychlosti na jistotu. Při závodech oceníš.
Jo a i kdyby se stala ta nejnepravděpodobnější katastrofa a urval jsi hadici, tak těch pár mililitrů kapaliny nebo oleje se bát nemusíš, otřeš hadříkem nebo papírovým kapesníkem. Je toho tam jen trošička.
Je to ale úplně stejně pravděpodobný, jako ulomená páčka brzdy, vylomený čep na vidlici, nebo třeba stržený závit šroubku, držícího lanko na čelisti Véčka. Taky s tím venku nehneš, i když máš náhradní lanko.
Potvrzuju co Lelek, hadička vydrží hodně, i na tom nejblbějším místě, kdy na ni spadne celá váha kola.
Mechanické kotoučovky bych pro časté použití už nechtěl.
Existují dokonce hydraulické ovládané lankem ;-)
Ještě se mi nikdy nepodařilo utrhnout, nebo přetrhnout lanko s bovdenem a to jak na tříkolce, tak na LWB šly celkem dost do prostoru. Na ostatních dřívějších kolech vedla lanka vždy po rámu a dodnes se to na kolech nezměnilo. Podle mě při průjezdu čímkoli není možné lanko (hydraulickou hadičku) urvat. To se ti může snad nějakou náhodou stát, jedině když havaruješ a to asi budeš mít větší problém se sebou, než s kolem.
Tak předřené brzdové lanko (opotřebením) už jsem měl, i když většinou to zabalilo lanko od přehazky, jestli hrozí, že svévolně praskne hadička, nevím.
Na Ibexu se mi podařilo spadnout tak blbě na bok, že se kus brzdový páčky o asfalt odbrousil. Na funkčnost lanka to nemělo vliv, ale předpokládám, že být tam nádobka na brzdovou kapalinu, byla by skrz... ale jasně, spodní řízení u Ibexu má ty páčky mnohem víc na ráně než horský kolo.
Podobně problém, když se lanka vedoucí po řidítkách dotýkají a při zatáčení po sobě lehce posouvají, vedl u Ibexu k tomu, že se v místě dotyku po pár letech probrousily bovdeny až kovovou výstuhu uvnitř. To se u MTB taky nemůže stát nebo se hadičky musí měnit preventivně?
Taková hadička je z úúúúplně jiného materiálu, než měkoučká "bužírka" na bowdenu. Ta se po rámu sklouzne, neodírá. A pokud by náhodou někde, ale díky špatné instalaci, se o nějakou hranu během dlouhých a předlouhých let přece jen trošku odřela, tak se (nejspíš i s celým kolem) vymění :-)
Prohlídni si, prosím, někdy před hospodou nějaká evidentně hodně jetá, rasovaná a upracovaná kola s hydrama. Kdeco na nich bude odřeného, hadičky ne. Nejvejš budou zablácené a zmatněné.
A už jsi někdy ty kotouče vyzkoušel?
Já osobně mám po několika výměnách probržděných ráfků k jakýmkoli ráfkovým brzdám lehkou averzi. Véčko jsem považoval za dostatečně účinné (měl jsem ho na předním kole lowraceru), dokud jsem si objektivně neporovnal brzdnou dráhu s kotoučem: byla zhruba dvojnásobná, za mokra ještě delší. Než shánět MTB s véčky, radši bych si dal kotouče i na leho. I když ono se to v podstatě nevylučuje, můžeš mít véčkové ráfky s kotoučovými středy a na každém kole brzdit něčím jiným.
Jo, samozřejmě u kotoučů a jakýchkoli jiných středových brzd hraje roli průměr kola. 20" po lehkém ťuknutí na páku trhá asfalt, s 26" se pro stejný efekt musí zabrat znatelně víc (i když to je možná dané i tím, že k tomu většímu zadnímu kolu táhnu mnohem delší bowden; u hydrauliky by na délce nezáleželo).
No nic, držím palce, ať něco najdeš a jezdí ti to :-).
Nezkoušel. Asi dělám něco špatně, ale v životě jsem jezdil v podstatě jen na kolech, která byla v mém vlastnictví a těch moc nebylo. Tudíš zkušenosti jsou mizivé jak u lehokol, tak u klasických kol.
Řekl bych, že u Ibexu je na kotouče pozdě. Respektive vlastně jsem se jich ani neptal, ale v 2009 u pevné přední vidlice konfigurace s kotoučema nešla, proto jsem se o ně ani nezajímal. Nakonec tam sice původní vidlice nezůstane (bude nová pevná vidle), ale i tak to nehodlám měnit, přední a zadní kolo plus brzdy jsou jednou z mála věcí, co asi na Ibexu zůstanou původní. :-)
Jo, to že jsou ráfky spotřební materiál, mě vůbec netěší, ale měl jsem za to, že brždění kotoučovkama ve výsledku levnější nebude.
Škoda, vždyť měnit brzdové destičky za nové je vždycky potěšení a nestojí obvykle víc než dvě stovky za pár.
Nestane se, že by odešly naráz, podle zvuku už se dá poznat, že to začíná brát i tu pružinku a ještě je tam rezerva. Jenom jednou jsem podcenil mokrý písek a šlo to až na základ, ten byl zrovna hliníkový a kotouči to neudělalo dobře. Nějakou dobu pak trvalo, než se zas zaleštil. Ale brzdit to nikdy nepřestalo.
O životnost kotoučů se bát netřeba - měl jsem koupené náhradní a nepoužil. Dřív jsem vyměnil celé brzdy - mechanické za hydrauliky. Teda i s celým kolem, ale ty brzdy už měly dost i tak.
Zatímco kontrolovat probržděný ráfek, jestli ho už radši nevyměnit, protože konec jsem už párkrát viděl, to mě moc nebaví.
Od doby, co mám výměnné gumičky od Coolstop, už výměna takové utrpení není = nemusím to pokaždé znovu štelovat a dá se občas i brzdy očistit o kamínků a jiných brusných částic.
Tak probržděný ráfek jsem zatím zažil jednou, aspoň v případě toho Remerxu to nebylo nic extrémního, prostě jsem povolil zadní brzdu, aby to neškrtalo a přes dobře míněné rady, jsem na tom týden do práce jezdil než přišlo nový zadní kolo. :-)
Jen jeden můj nedávný odkaz k tématu
https://www.nakole.cz/diskuse/22748-brzdy...
Kdyby mi před 2 roky auto se kterým jsem se na křižovatce sťuknul nezdemolovalo předchozí kolo, jezdím na ráfkových brzdách dodnes a pořád si užívám těch nekonečných radostí – v sajrajtech dál každých pár desítek metrů zastavuju a hadříkem pucuju, dál za mokra z prudších kopců často pěšmo šlapu protože mám strach že to špalíky neubrzdí, dál kvůli prošoupaným ráfkům vyhazuju peníze za nová celá zapletená kola, dál se mi doma hromadí další a další funkční náboje a dráty které nakonec stejně ve smetí skončí protože využití asi sotva najdu,….
Diskové brzdy jsem však ani po tom karambolu v podstatě nijak zvlášť nehledal, zřejmě podvědomé obavy z neznámého a strašák výrazně vyšších provozních nákladů co jsem tuhle a támhle kdesi četl, ale byly na kole co jinak přesně sedlo mým požadavkům, navíc byly lankové a ne hadičkové, takže jsem ho nakonec vzal i s těmi kotouči.
Provozní náklady co zatím pozoruju výrazně nižší, účinnost a spolehlivost výrazně vyšší, pucovat v marastu netřeba. Jediné co mě může akorát tak trochu mrzet – že jsem na disky nepřezul už mnohem dřív.
Dobře, díky za názor.
Popsaný příběh mě připomíná :
"Táta si bral mámu. Já chudák bych si měl vzít úplně cizí ženskou!?"
Teď jsem koukal na youtubu jak vypadá závod MTBO, a mám z toho pocit že by se to dalo projet i na silnici - nebo minimálně cyklokroska by to dala levou zadní.
Jestli chceš s tím bikem jezdit tyhle typy závodů, tak myslím že by ti stačil Ibex s předním pružením, nebo velmi lehký bike s nejlehčím převodem i 34-28, nebo 38-28 apod.
Prostě 1:1 tam skoro nevyužiješ.
Tak MTBO jsem zmínil, že to chci jednou zkusit a hlavní problémy Ibexe vidím v tom, že nemám kam dát mapník a fakt blbě se přenáší (potkat schody je neštěstí). Ono už jen otočit se s lehokolem na úzké pěšině, když zjistím, že jedu blbě (často) není úplně snadné.
Pak jde taky o terénní triatlony a přírodní víceboje (třeba dřív zmíněný Eposurvival). Ono to s tím Ibexem nějak šlo, ale kromě přemlouvání pořadatelů (když je v pravidlech MTB), jsem často viděl, že si život zbytečně komplikuju a lehokolo v terénu trpí...
Je ale možné, že nakonec zjistím, že to, co jsem si představoval koupit nelze a budu dál jezdit s lehokolem všude... :-)
I na tomhle bys to odjel možná stejně rychle, akorát tohle už je starý inzerát:
https://www.cyklobazar.cz/inzerat/108336/gary...
Není MTBO jako MTBO. Záleží na terénu, ve kterém to pořádají. Zažil jsem pelášivé cestičky, ale taky fakt hustej terén po šutrech, kořenech, bahnem, prodírání lesníma houštinama, lesníma cestičkama co už pár let cestičkama nejsou, nebo přes pole napříč brázdama.
Našel jsem ti nějaké zajímavé 26ky, jako už dávno překonané, ale možná tě to zaujme pro tvé účely:
https://www.cyklobazar.cz/inzerat/245191...
https://www.cyklobazar.cz/inzerat/245270/trek-6300
https://www.cyklobazar.cz/inzerat/245071...
https://www.cyklobazar.cz/inzerat/244974...
https://www.cyklobazar.cz/inzerat/244968/cube
https://www.cyklobazar.cz/inzerat/244360/merida...
https://www.cyklobazar.cz/inzerat/238663/prodam...
https://www.cyklobazar.cz/inzerat/244375/rock...
https://www.cyklobazar.cz/inzerat/244323/prodam...
apod.
Na to na co to chceš je pro tebe menší rám L spíše výhodou.
Díky, vypadá to, že probrat bazarovou nabídku, by mohla být cesta, protože parametrově se mi tvé tipy líbí víc než to, co jsem zatím našel jako nové...
Jen si dávej pozor (krom jiného) na výšku rámu vůči tvým nohám, je třeba zjistit od prodávajícího jak dlouhá tam je sedlovka, a podle toho kolik on měří, a kolik se dá ještě vysunout to nějak spočítat (abys tam nejezdil zbytečně).
Sedlovky se dají koupit běžně tak 400mm, někdy 450mm, spíš vyjímečně.
atd.
Tak nejdřív se stejně budu muset dopracovat k tomu, jak velký rám vlastně potřebuju a obávám se, že budu potřebovat spíš (nej)větší. Ono kromě vysunutí sedla bude nejspíš i limitem výška řidítek, protože příliš ohebná záda ani extradlouhé ruce nemám...
Sedlo -10cm = řidítka, to je asi nejzašší mez.
Když máš řidítka níž, kolo je agilnější, líp se ovládá, můžeš mít užší řídítka, a pak celkově lepší průchodnost terénem (+nižší hmotnost).
Na 26kách lidi vozili i extrémně úzké cca. 50cm apod.
Hele a když už se o tom bavíme, kolik do toho MTB chceš dát?
(možná se to tu psalo, ale nevidím to)
No když bych napsal absolutní strop, tak mi sem nasypete kola přesně na hranici, čemuž jsem se chtěl vyhnout.
Pokud bych došel k závěru, že kolo za 15 nebo méně splní mé očekávání, fajn, když mě někdo přesvědčí, že se vyplatí si připlatit a rozdíl poznám, tak se ještě nějaké peníze najdou.
Rozhodně bych v tom ale nechtěl míc víc peněz než v lehokole, protože to zůstane primárním dopravním prostředkem.
A taky je možné, že si uvědomím, že je celý nápad s MTB hloupost... a ty peníze ušetřím. :-D
Tak třeba Felt:
http://www.feltbikes.cz/Felt-7-Thirty-2014-...
(27ka 12,5kg)
http://www.feltbikes.cz/Felt-Nine-6-2016-AKCE-...!,690.html
(taková vstupní karbonáda na 29kách, 12,5kg)
http://www.feltbikes.cz/Felt-Surplus-70-2017-...!,854.html
(27ka ale 29ka, 13,5kg = tady máš hmotnost navíc v kolech = 3" pneu)
Singlespeed za hubičku:
https://www.eurobike-praha.cz/kola/kola-trek...
Maj ho, nemaj?
Tak jsem hledal články, jak se určuje správna velikost rámu (to jsem u Ibexu řešit nemusel).
Doměřil jsem se ke své výšce 195 cm a vnitřní délce nohy 95 cm, což většinou pro horské kolo vychází 21-22".
Ale ještě chci zkusit změřit, jak mám vlastně sedlo a řidítka na šrotokole. Myslím, že tam mám řidítka cca o 5 cm níž než sedlo, což byl kdysi přijatelný kompromis, protože řidítka výš už nešly a já bych záda víc neohnul.
Jak se vlastně na současných kolech šteluje výška řidítek? Předpokládám, že ten dlouhý šroub shora, jako má šrotokolo, už se nepoužívá, takže jedině výměnou představce?
Šteluje se to směrem dolů řezáním krku vidlice. Návrat není možný, pokud si ovšem nahoře nezachováš ten hnusný apendix čnít nad představec.
Nojo, pokrok nezastavím...
Tohle mi vychází, že bude nejspíš problém u většiny použitých kol, že budu potřebovat sedlo výš, řidítka budou nesmyslně nízko a nepůjde s tím nic dělat... :-(
https://www.bike-eshop.cz/stavitelne-ahead...
Šlo by to prosím přeložit, o kolik zhruba lze případně za cenu výměny představce řidítka zvednout?
zavisi od puvodni polohy predstavce (a jeho delky)
5cm s jistotou, 7-8 cm snad.
Plati pro predstavec cca 12 cm
jinak: lze to spocitat - odhadnes / zmeris uhel+ delku puvodniho predstavce, ty stavitelne mely max uhel +40stupnu a dal je to sinus krat delka.
(lze i nakreslit, presnost postacujici)
Jsou tam v nabidce i takove,co jdou kloubem cca 30 mm nad konec trubky, Takze vlastne ji prodluzuji. Zajimave reseni, prave vhodne pro Jrr.
Nemáš (tak úplně) pravdu:
http://www.global-sport.cz/podlozky-pod-predstavec
Ano s podložkami můžeš mít představec výše nad hlavou rámu. Dolů můžeš, nahoru těžko. Tedy pokud si nenecháš kus trubky od vidlice i nad představcem. Už jsem to viděl na silničce a je to docela odporné. Nemyslím, že je to v rozporu s mým předchzím tvrzením. Nebo se pletu?
Optimální je řezat (zkracovat krk, "sloupek") až když víš, jaká výška řídítek je pro tebe "ta pravá"
Blbě se odhaduje, komu to kolo za deset let člověk prodá.
Pravda pravdoucí!
Pak už zbývá jen tato (před-)poslední možnost:
http://www.sport-racing-bike.cz/hlavova-slozeni...
.......................................................
Highlander tuším uváděl, že u vidle pro leho měnil (vyměnil) sloupek 1" za 9/8"
Mnou dotázaní servisáci se na to tvářili dost skepticky
Tím ovšem zcela smeteš veškeré výhody ahead představce a opět si pořídíš vidlici s rozpěrným klínkem. Dá se krásně nastavovat výška, ale občas to celé praskne se všemi důsledky přerušeného spojení řídítek s předním kolem. :(
Na Favoritu to mám, ale na horáka bych to nedal. Stačí, že se mi na tom přesně takhle zinvalidizovala manželka.
Tak aby byl myšlenkový veletoč úplný, tak mě nahlodal kolega, jestli nechci spíš Krosové kolo než horské... :-)
Takže hloupá otázka - čím se vlastně liší krosové kolo od horského, pominu-li pláště a převodníky, které lze vyměnit?
Krosovy je na turistiku. Sice s tim teren taky das, ale vic se trapis a jsi pomalejsi. Odzkouseno. Na MTBO bych tim jel jen v nouzi nejvyssi, nebo kdybu se to jezdilo po hladkych cestach.
Ty pláště právě tak lehce vyměnit nejde. Tak tlusté na krose nedáš, aby z toho bylo 29".
Občas se s takovým krámem zamotám mezi horáky a potvrzuju, je to hodně pomalejší. I když jak se říká, hlavně je to v hlavě.
Takže primární rozdíl je jen v maximální šířce pláště, kterou vidlice/rám ještě vezme? Nebo se něčím podstatným liší i ten rám (vyšší pevnost)?
Čím by mělo být způsobeno, že údajně krosová kola jsou na silnici rychlejší než horská? Jen nevhodnými plášti, případně s kopce chybějícím těžkým převodem?
Je reálné za rozumnou cenu získat výrazně lehčí krosové kolo než horské nebo tam si nepomůžu?
Taky jina geometrie ramu, posezu. S vhodnymi plasti a prevody pojedes po hladkem i s horacem rychle, ale v terenu te bude krossovy kolo hodne limitovat. Jak vjedes nekde na kamenitou cestu, tak s horacem ji proletis, trekem prodrkocas a proklickujes. Dost dela i jina vidlice, miva nizsi zdvih, obvykle i mene citliva pruzinovka. No a celkove se treky nestavi tak tuhe, protoze se pocita s jinym uzitim. Asi by se dal postavit nejaky kompromis, ale furt by to byl jen kompromis a kockopes. Musel bys vedet, proc to tak chces a pro jake uziti, pak by to melo smysl.
A k té geometrii a posezu bys dokázal napsat něco blíž?
Asi by se to dalo vykoukat z obrázků rámu s rozměry, ale porovnat úhly bude dost dřina...
Hlavně furt nerozumím tvrzení, že horské kolo bude na asfaltu mnohem pomalejší než krosové. Proč? Jestli je to jen terénními plášti, budiš, ale jestli jsou i další příčiny, mohlo by se hodit to vědět...
V zasade to budou jen ty plaste. Roli by mohlo hrat jeste mekke odpruzeni, nebo geometrie vylozene pro sjezd nebo nejakou divocinu mezi sutrama. Bezne MTB 27,5" nebo 29" bez odpruzeneho zadku s dobre zamykatelnou vidli by na srovnatelnych plastich s trekem melo byt srovnatelne rychle. Tezke prevody muzou byt rozdil, ale jen pro toho, kdo na treku utoci 46/11 frekvenci 100 ot.trvale. Kdo to jen sudla, tak horskou plackou vic zatoci a ma to tam taky.
> Ty pláště právě tak lehce vyměnit nejde. Tak tlusté na krose nedáš
A čekal bych, že na MTB zase nedá nějaké zvlášť tenké, protože má moc široký ráfek a nesedne si to.
Ale může alespoň pořídit nějaký slick.
A jak široké ráfky tedy mají MTB a jaké krosové?
Předpokládám, že průměr ráfků je vždy stejný = 622, ale šířku jsem moc nezkoumal, ono to u spousty kol ani napsané není.
Teď jsem našel cross s ráfky 622x18 a horské kolo 622x21, ale jestli ty 3 mm rozdíl jsou důvodem, proč by krosový plášť nešel na MTB?
A když koukám na samostatné ráfky, tak vidím rozmezí zhruba od 622x14 do 622x32. Jak se tedy pozná, co už je pro horské kolo?
Ono vlastně 622 ráfky budou i pro silniční kola? Jak se vlastně pozná, který plášť je kompatibilní s kterým ráfkem? Tohle mi u 26" přišlo jednodušší.
To se tady onehdá řešilo, tady máš tabulku pro ráfek a šířku pláště:
https://www.nakole.cz/diskuse/24049-29-mtb-vs...
Za sebe bych si teda horský kolo s malejma (26) ani s velkejma (29) kolama nepořizovala, zvlášť, když to má bejt jen nouzovka na občasné použití v nějakým orienťáku či kombinované šílenině, kterejch se účastníš. Mi přijde pro takovej účel nejlepší co nejlehčí rychlý kolo, který v případě nutnosti hodíš na hrb a běžíš po svejch (běhat umíš). Jasně mi z toho vychází cyklokroska a když na ňu přiděláš nosič, tak to máš aji na nákupy i jako cesťák na vejlet, když na to přijde :-)
Co s mastodontem s tlustejma gumama a těžkou vidlicou chceš dělat?
Uprimne, netroufnul bych si navrhnout gabl konovi. Vzdycky jsem ho videl jen na obrazku, nejvejs z dalky. Asi by se po gulasi poblil ;-)
Možná po deseti letech bych tě už ke krmení aji pustila :-) Ale to bys musel fakt praktikovat a ne si jen jednou za tejden nechat vyvést a osedlat hajtru a nechat se na to vyhodit.
Děkuji za podnětnou myšlenku, cyklokroskám vůbec nerozumím, takže vhodnost nedokážu posoudit.
Jelikož jsem se na tom nikdy nesvezl (můžu to přidat do dlouhého seznamu kol, které bych potřeboval vyzkoušet, praktická zkušenost by byla lepší, jen nevím, jak to zařídit), tak to můžu porovnávat akorát se zkušenostma před deseti lety s favoritem. On při cestách za geokeškama taky lehčím terénem projel, předpokládám, že cyklokrosové kolo by zvládlo o kus víc, ale i když mi berany celkem vyhovovaly, pořád si vzpomínám na vytlučený zápěstí z kamenitých cest a stresové situace, když s kopce na kluzkém podkladu, navzdory maximálnímu brždění, rychlost rostla... :-)
Já myslím, že odpružená vidlice a širší pláště by mi mohly odpustit mnohem víc chyb. Sice by se na cyklokrosku dalo dívat jako na odolnou silničku, tudíš hodně univerzální stroj, ale zatím mám představu, že univerzálním strojem s hromadou kilometrů zůstane Ibex a to MTB by mělo jezdit především místama, kde už bych se o Ibexe bál. Na cesty na nákup mám šrotokolo za 3 stovky, i tak se o něj bojím... :-)
Navíc pominu-li, že by mapník v kombinaci s berany, vypadal divně, tak v pravidlech MTBO je předepsaný plášť minimálně šířky 1.5".
Vejde se tak tlustý plášť do cyklokrosky?
Netvrdím, že bych závody bral nějak vážně, tam kam bych jel, to nejspíš řešit nebudou, ale stačí, že musím smlouvat o vyjímky u lehokola... :-)
Tak na čem jezdijou ti ostatní tam, kde bys to kolo chtěl použít? Však vidíš, co jim tam jak jede, pokud mají různý kola...
Podle mě se na kolo dají dat jakýkoliv řidítka, když by na věc přišlo a vyhovovaly by jiný, než jsou obvyklý. Já vím, módní policie by mohla mít z toho osypky, ale kdyby mi fakt šlo o určitý použití, tak se podívám, co tam, kde chcu jezdit, kdo má, kdo má jakej styl a jak mu to jezdí a asi se podle toho nějak rozhodla, případně si to upravila dle uvážení.
Doteď tam jezdíš s leháčem a jde to (pokud tě tam pustěj),tak to nejspíš půjde na čemkoliv jiným, ne? Někde líp, někde hůř, podle toho kudy se jede. Se tady zeptáš na MTB, tak ti budou vykládat, jak má podle nich vypadat dokonalej MTB a každej na to má jinej názor. Pak si řekneš že možná spíš krose a budou básnit, co má mět podle nich dokonalej kros... Si nikdo nezadá, aby slevil z nějaké zrovna teď uznávané vlastnosti, která ti třeba vůbec k ničemu nemusí být :-), tudy cesta nevede
Sprint se dá taky odběhnout v kanadách.
Takhle prej blbnou vojáci. :-)
Pokud chceš kolo na MTBO a chceš opravdu závodit, tak zapomeň na cyklokrosku a podobné nápady pouštěj bokem. Jediné dobře použitelné kolo abys měl slušný výsledek je opravdu jen horák a žádný hybrid nebo nějaké napodobeniny horáka.
Cyklokroska je pro úplně jiné použití. Podívej se na nějaký závod v cyklokrosu a bude ti to jasný.
Pár závodů v cyklokrosu jsem viděl v televizi a mám naprosto jasno, že tímhle směrem se orientovat nechystám, mimo jiné protože nemám rád bláto... :-)
Nicméně když jsem byl předloni koukat+fotit závod horských kol, co se jel nedaleko, tak tam mezi všemožnýma variantama horských kol bylo jedno, co mělo pevnou vidli, vypadalo jak silnička, tudíš předpokládám, že je to zmiňovaná cyklokroska a ten člověk si nevedl vůbec špatně...
http://jerry99.rajce.idnes.cz/Cyklomaraton...
http://jerry99.rajce.idnes.cz/Cyklomaraton...
Každopádně si vážím originálních nápadů, rad si poslechnu různé rady a důvody proč ano a proč ne, ale pak si z toho budu muset udělat nějaký závěr a stále to vypadá, že jestli bude nějaký kolo, rozhodně MTB... :-)
Cyklokroska je pro technické jezdce, každý kamínek musíš vypustit v nohách, je třeba odlehčovat nebo nadhazovat zadní kolo aby ti nepraskl drát, nebo necvakl snakebite.
Někdy je třeba přes pedály zvedat předek a zadek současně, takže skáčeš přes hrboly, kořeny apod.
To kolo ti nic neodpustí, ale když víš jak na to dokážeš minusy obrátit v plusy (průchodnost úzkým terénem, nízká váha pro stoupání, úzký plášť nabere méně bláta a lépe se zařízne v blátě než tlustý plášť který spíš ujede).
Ve sjezdech jsi na cyklokrosce víceméně odkázaný na neustálé hledání hladké stopy, skoky přes hrboly, a panické brzdění tam, kde ti nic jiného nezbývá.
Mapník by ti taky mohl na kamenité cestě tak vibrovat, že nic nepřečteš - protože pokud měříš skoro 2 metry, tak asi nejsi z nejlehčích a i na 40mm gumách(1,5") budeš mít nafoukáno aspoň na 4-5 barů abys necvakal, možná víc.
Tudíž to kolo bude tvrdé, a na měkkém podkladu nebude tak skákavé jako například na lehce podhuštěných 2,1" které ti už hodně odpustí a mají grip.
Další kapitola sama pro sebe jsou berany - aby to mělo smysl musel bys tam dát střední páky na brzdy, protože techniké pasáže se fakt blbě dělají s rukama na pákách vpředu - je to nesmysl, skákat s tím nejde, odtrhávat zadek přední brzdou taky ne, a akorát hodíš hubu.
Taky nevím jestli tě někdy koply berany do kolene, ale já už bych si to do terénu nevzal, ten spodek beran je tam jen k tomu aby to kolo při běhu měli za co držet - tzn. koupíš cyklokrosku - předěláš ji na teréní fitko s rovnými řídítky a překopeš všechno od řazení po brzdy...
Ale zkus to, je to nádherné svezení.
;)
Díky, v podstatě jsi mi potvrdil mou představu = musí se to fakt dobře umět, zatímco horské kolo by mi díky odpružené vidlici a širším plášťům mělo mnohem víc odpustit.
Pobavila mě poznámka, že asi nejsem z nejlehčích. No při cca 195 cm vážím 76 kg, což je zhlediska BMI na spodním okraji normálu, takže pro hubnutí moc prostoru nemám. No a zároveň bych rozhodně neměl tloustnout, protože při lezení na stěně mě jistí 50kg kamarádka... :-)
No, ale ono fakt záleží na tom, jakej seš typ. Jo, každý opravdu sportovní nářadí vyžaduje potřebnou obratnost a není to pohodlný :-)
Jé, to je hezký kolo! To je stroj podle mého gusta :-)
Na favoritu mám pláště 32-622 na ráfcích 622×21 nebo 22 (nepamatuju si přesně), na oceláči 50-x na x×19 (x=406 nebo 559). Ani jedno není problém.
BTW: nevím jak jinde, ale v naší místní cykloprodejně je problém sehnat komorový ráfek v jiné šířce než 19.
"zbyla" mi doma kroska (po pořízení lehotříkoly). Slušně vybavená, kotoučovky, vzduchová vidle. Tak jsem na ní dal pláště Smart Sam 29x2,1. Vejdou se tak, tak, blatník už se nevejde, ve víc blátě by asi byl problém. U krosového převodníku 48/36/26 jsem vyměnil 26 za 22 kvůli kopcům. Jezdí se mi na tom dobře, určitě výrazně líp než na čistokrevným MTB 26 se stejným obutím. A i cesta po silnici není pro mě žádná pruda. Ale kdybych dneska kupoval něco nového, tak určitě MTB 29. A chtěl bych stejný rozsah převodů jako u tohoto kola. Váha včetně pedálů ukazuje 13,5 kila.
Ale on určitě na tom trekovém (krosovém) kole nejezdí orienťák, protože jinak by ti něco podobného vůbec nenavrhnul :-)
Na MTBO se občas po silnici taky jede, ale především se jezdí cestou necestou a po různých pěšinách, kořeny, kameny, jak to jde a tam na treku hodně ztrácíš.
Mám obě kola a jezdím jak na treku, tak na horáku a na MTBO bych na treku vůbec ani nezkoušel jet.
Na treku jedu když převažuje silnice a někde pár metrů přejíždím po zpevněné lesní nebo polní cestě. A stačí trocha bláta nebo měkčí podklad a jedeš sotva poloviční rychlostí a hodně se nadřeš.
To nejezdí, navíc jsem se následně dozvěděl, že šlo o nějaký model Authora za necelých 9 tisíc, ale on je s tím kolem hrozně spokojený, že najezdil už spousty kilometrů (ale tachometr nemá) a zatím žádný problém...
Proto jsem se musel sebektriticky zamyslet, zda opravdu MTB potřebuju a zjistil jsem, že vlastně nevím, čím se MTB od Krosového kola liší... a proto se ptám i tebe, zvlášť když máš obojí - čím kromě obvyklých plášťů a převodů se MTB od Krosového kola liší?
Aneb proč by mělo být MTB pomalé na silnici a naopak trek pomalý v terénu? Pokud bych teoreticky na obojí dal stejné pláště, lišily by se ještě pořád?
MTB má odlišnou geometrii rámu, má jinou vidlici pro terén s výrazně větším a odpružením a lepším tlumením.
Trekové kolo je turistické kolo, ne sportovní, je to takový univerzál a dělník, kompromis mezi silničním a horským kolem.
Ten rozdíl budce podobný jako rozdíl mezi silničním a trekovým.
Na trekovém i horském kole mám úplně stejné převody, protože rád jezdím v kop cích a nemám tolik sil a nezvládám dech, tak to točím na lehčí převody. A i na treku mi bohatě stačí převody MTB, protože stejně po rovině neutočím 44 x 11, stejně jako drtivá většina lidí.
Šíře plášťů dělá hodně, ale do terénu to není všechno, musí být ještě vidlice s dobrým pružením a jemným tlumením a dobrému rychlému průjezdu terénem napomáhá také sportovní posed na MTB rámu s jiným sklonem.
On je taky ještě rozdíl v MTB kolech pro způsob užití od pelášivých tratí XC přes CC až po těžký a náročný terén AM. Sjezdová jsou zvláštní kategorie.
Ještě jsem si vzpomněl, že na horáku a zvlášť do obtížnějšího terénu je potřeba mít o dost pevnější ráfky a výplet než na trekovém kole pro běžné ježdění po zpevněných cestách.
Taky je lepší mít širší řiditka pro lepší, pevnější a citlivější ovládání kola v těžším terénu.
Byl jsem včera dolovat rozumy o MTB v jednom místním obchodě a jak už to u mě bývá, mám ve výsledku víc otázek než odpovědí... :-)
Takže opět nějaké veselé otázky k diskuzi... třeba jak je to u MTB s reálnou hmotností?
Když jsem v inzerátech viděl 26" MTB s hmotností 10.5 kg i míň za hezké peníze, předpokládal jsem, že chtít nové kolo vážící 11-12 kg by nemusel být extrém.
V tom obchodě mi bylo defakto vysvětleno, že s tou hmotností u inzerátu kecaj, že na 12 kg bych se dostal jedině s karbonovým rámem a obrovským rozpočtem, jinak co nabízejí váží dost podobně.
Na jakou hmotnost bych se s limitem třeba 30 tisíc mohl chtít dostat a na úkor čeho by hmotnostní kritérium bylo?
Mně přišlo, že z hlediska plánovaného použití (tedy tam kde se Ibex nehodí) by rozdíl třeba 12 oproti 15 kg mohl být dost poznat. Koupit nové kolo, které bude nakonec těžší než to rezaté šrotokolo, by mi přišlo divné, ale možná to moc řeším?
Další otázka - za co si vlastně připlácím u dražších kol oproti nejlevnějším modelům? Já si naivně myslel, že všechny části kola budou v něčem lepší (lehčí nebo pevnější), ale možná mají v tom obchodu pravdu, že rám je vlastně pořád stejný, dražší modely akorát dostanou lepší řazení a podobně?
Docela mě překvapilo, že lidi si prý chtějí zkoušet akorát drahá elektrokola, ale velikost rámu se prostě vezme podle tabulky na základě výšky jezdce, že na MTB není co zkoušet. Sice prý asi nějaká testovací kola mají, ale nechápou co a proč vlastně chci...
Asi jsem pobavil otázkama na barvu - no prý většinou každý model je v určité barvě a nedá se s tím nic dělat. Asi jsem z Azubu hodně rozmlsaný... :-)
Jojo, je to se mnou složité... neví co chce, ale nedá pokoj, dokud to nedostane. :-)
Na čem stáhnout váhu ? Především samotná kola. Lehké ráfky, náby s Al ořechem, na lehké kazetě taky ušetříš neskutečně moc (teda kromě peněz). A musíš obout lehoučké gumy, pod ně latexové duše. Sice nebudeš mít jistotu, že dojedeš, ale je to hop, nebo trop. Ušetříš doslova kila. Navíc na rotující části. Dál už budeš na přehazkách, sedlech a podobných volovinách honit jen gramy. Jo ještě na pedálech se dá obvykle něco našetřit. Jo a téměř všechny šroubky jdou povyměňovat za hliník nebo titan. Připrav si ale na to, co jsem jmenoval hódně dlouhý peníze. Říkává se, že každý další kilo váhy dolů znamená minimálně další dvojnásobek ceny. Tak začni u 30t u běžného dvanáctikilového a běž třeba k devíti. Nějak tak to ale bude.
Hrozně by se mi líbilo, kdyby někde bylo webový klikátko, kde bych si mohl skládat potenciální kolo z různých komponent a rovnou jsem viděl výslednou hmotnost a nejlépe i cenu. To asi nikdo nemá?
Taky je úžasné, že třeba heureka má filtra na hledání kol podle hmotnosti https://horska-kola.heureka.cz/f%3A4270%3A1321... jenže ty čísla asi nebudou úplně odpovídat realitě. Chjó, proč všichni lžou?
Oni s vahou zase tolik nelžou, ale problém je, že zpravidla se uvádí váha kola v té střední velikosti (bohužel někdy v té nejmenší), také to bývá bez pedálů a třeba i s těmi nejlehčími plášti, na kterých se zpravidla bežně nejezdí.
Když se u dostrojeného horáku dostaneš na váhu 12 kg, je to velmi pěkná váha.
Nicméně předpokládám, že následující kola nemůžou vážit 10 kg, jak mají v tabulce?
https://jizdni-kola.heureka.cz/kellys-tnt-10...
https://jizdni-kola.heureka.cz/gt-aggressor...
https://jizdni-kola.heureka.cz/gt-avalanche...
... a hromada dalších. Prostě do tabulky vyplní hmotnost 10 kg, aby se toho víc prodalo. :-(
Tomu fakt nevěřím. Také tam mají ve vysvětlivce uvedeno, že běžná kola by neměla mít víc než 13 a silniční víc než 10 a tohle kolo silniční není, ale je běžné a tak bych se přikláněl víc k těm 13 kg.
Zaujala mě věta: "Koupit nové kolo, které bude nakonec těžší než to rezaté šrotokolo, by mi přišlo divné..."
Trefils hřebíček na hlavičku :-)
Nojo, ale co s tím?
Už mě napadla i varianta místo pořizování nového MTB nasypat pár tisíc do šrotokola, aby aspoň spolehlivě brzdilo, řadilo a prohlásit ho za provizorní závodní stroj... jenže pak hrozí, že mi ho před obchodem ukradnou i zamčené, což je jeho hlavní výhoda, že zkušený zloděj (snad) vidí, že víc než pár stovek za něj nedostane.
Navíc jeho průjednost terénem není lepší než u Ibexu, pouze se snadno přenáší...
Však to přenášení je, hned po tlačení, nejdůležitější :-)
Když jsem rozebírala Růženku, hned jsem si všimla, jak je lehounká. A když jsem ju pak skládala, tak teda ještě neměla kliky, ale už jsem s nadšením zkoušela, jak krásně se dvěma prsty vodí! Tím si mě naprosto získala :-)
Váha a minimální nároky na servis.
Proto mám stále kolo s Cr-Mo rámem,
8 rychlostním LX (vyměnil jsem cantilever brzdy za V).
No a s blatníky a nosičem jsem něco málo nad 11kg.
Ale - žádné odpružení tj žádné závody v terénu, tj nic pro Tvé použití.
Nojo, budiš ti to přáno. Zjistil jsem, že koupit nový rám z CrMo oceli není problém jen u lehokola, ale už asi prakticky u všeho. Pokud nechci karbon, tak je rám téměř automaticky z AL 6061.
Jinak mi je ale tvoje zpráva stejně užitečná jako konstatování, že mám 6kg skládací koloběžku... a ani ta se do terénu nehodí. :-)
omlouvám se za zbytečné kecy do vlákna.
(a myslím to upřímně)
Jinak CrMo rámy stále sváří Bareš, jen nevím v jakých cenách.
No, hlavně že to nemyslíš upřímně jako socani :-D
Ocelové rámy se vracejí, bohužel tím jak se rozmohl hliník, je cena rámů někde jinde. Takže není problém za rám 10 taců, což už je cena uhlí, ale proti uhlí to má obrovskou výhodu, že není tak křehký. Jinak Karlos (shock bike) , jako lehokolista ho asi znáš, ocelové rám dělá.
Tak ještě jiná úvaha. Jelikož racionální přístup spočívající ve snaze pochopit všechny parametry a pak hledat optimum, se u mě zdá nekonečný, zkusil jsem místo toho vybrat takové, co se mi nejvíc líbí na obrázku. :-)
Vyhrálo tohle:
http://www.merida-bike.cz/horska-kola/bignine...
Že to s moji původní představou nemá mnoho společného je jasné, ale třeba mě připomínky proč né tohle (pokud za srovnatelné peníze lze najít lepší) zase někam nasměrují. :-)
Za ty prachy nejdou očekávat zázraky. Kdyby to kolo stálo o patnáct stovek víc a byly tam Deore brzdy, bylo by to vyrovnanější. Jenže tyhle Acery tam cpou všichni. Nechápu. Asi jenom demoverze s tím, že si stejně každý pak dá "ty svoje". Jenže tohle pochopím u sedla, nebo spotřebáku. U brzd moc ne. Ty by podle mě naopak měly úrovní dominovat. Ale asi na to nekoukám jako správný marketér, který ví, že hlavně přehazka musí být XT...
Díky, to zní jakože by to nebyla nejhorší možná volba.
Dokázal bys prosím říct něco k té přední vidlici?
Předpokládám, že z hlediska údržby to bude největší starost. Pokud by stačilo jen očistit a občas namazat, to by nevadilo, ale jestli chtějí po 20ti hodinách rozborku a po měsíci poslat do servisu, to by se mi mohl provoz dost prodražit...
Tohle se píše u všech vidlic. To nesmíš tak prožívat. Sichrujou se :-)
Samozřejmě, že když tu vidlici budeš po každém výletě čistit a po dvaceti hodinách rozebírat a měnit oleje, že bude celou dobu životnosti v top kondici a vydrží o nějaké ty kilometry déle, než méně udržovaná.
Jenže kolo není letadlo, aby se musely bezpodmínečně dodržovat intervaly. Mám v péči jednu Foxku a jednu RockShoxku, obě provozované v terénu, bahnu, prachu. Každý rok se holt na rozborku nedostane, snažím se alespoň každý druhý až třetí. Obě kola jsme koupili z druhé ruky už nemálo jetá a sami na nich rajtujeme deset let. Obě vidlice drží a makají řekl bych dobře.
Manitou neznám - co vím, tak značka dobrá - záleží ale taky na modelu. To budeš asi muset dohledat na netu. Nějaké reference, možnosti servisu, nebo rady, jak na to (dá se to poměrně snadno a levně řešit doma)
Mě se líbí třeba tohle http://sprinterbike.cz/index.php?main_page... akorát bych vyměnil rovnou vidlici za lepší.
Kolik váží a lze objednat ve svítivě zelené? Pak by se mi možná mohlo začít líbit... :-)
Opískovat a stříknout na libovolný odstín.
Jejda, už i ty zelenou? Takový hnusný brčál. Červená je jasně rychlejší :D
Jojo, zelenou, ale takovou, aby bylo na první pohled jasné, že k vojákům rozhodně nepatřím. :-)
Nový rám pro Ibex je objednaný jakože svítivě zelený, tak pokud bude druhé kolo, tak bych chtěl podobný odstín.
Za ideál považuju fluorscentní žlutozelenou a čím svítivější, tím lepší. Kdysi jsem měl takové tričko z nějakého závodu, to na pohled fakt zářilo, bohužel po čase vybledlo. Takovou barvu mi ale asi na rám kola nikdo nedá. :-(
A i když bych si za konkrétní barvu (a žádné nálepky) byl ochoten něco připlatit, našel jsem akorát, že to umí Maxbike pro karbonové rámy. Do varianty přestříkat, bych ale nešel.
Ta Merida se mi (na obrázku) líbí asi nejvíc, takže mě potěšilo, že parametrově ani finančně to není úplný nesmysl. Asi začnu hledat, kde bych ji mohl vidět na živo, protože začíná hrozit, že Ibex opravdu v dubnu ještě nebude. :-/
S barvou to je slabší. Pokud najdeš kolo, které ti vyhovuje, tak výběr barvy není možný, je jen to co v daném ročníku a modelové řadě je. Nic jiného.
Buď si vybíráš kolo podle barvy a pak ti musí být jedno jaké to je kolo nebo chceš kolo nějakého modelu a vybavení a pak se musíš smířit s tou nějakou barvou.
http://sprinterbike.cz/index.php?main_page...
Myslím si že se dá objednat i tento rám je trochu zelený syn ho má v provedení cross. Známí ted si objednal v provedení http://sprinterbike.cz/index.php?main_page...
Rám bude vážit zhruba 2kg + komponenty tj jako jiné kola se stejnou výbavou. Stejně si budeš muset najít prodejce který ti kolo objedná nebo aspoň já to tak řešil nevím jestli se dá objednat přímo. Já u prodejce jsem si specifikoval konkrétní výbavu třeba tu vidlici vyměnit za jinou.
Dneska jsem byl v AXITu v Náchodě a v prodejně mají docela dost pěkných kol, m.j. také Cannondale v dost pěkných slevách. Měli tam dost dobré kolo za 35, myslel jsem, že ho najdu na jejich stránkách obchodu, ale není tam, to co je na prodejně tam asi nemají.
U něho bych inzerované váze, tuším 10,5 kg docela dobře věřil. Nevim jestli by ti velikostně vyhovovalo, zkus si tam zavolat, mají ho ve výloze. Docela mě překvapilo, že má ještě převody 3 x 9. Jinak velmi dobrou vidli i zbytek osazení.
Díky, to zní zajímavě, taková hmotnost (jestli je to opravdu pravda) by byla luxusní. Nicméně jestli to nemají ani na webu, to je pak těžké pořízení, těžko můžu chtít, aby mi celou specifikaci diktovali telefonem... a než já se rozhoupu, stejně už bude prodané... :-)
Zatím mám v plánu jet se někam podívat na tu zelenou Meridu (když jsem oželel většinu z původních požadavků, aspoň se mi na obrázku líbí a je v přijatelné cenové hladině) a pak se uvidí, zda budu hledat dál.
Váha je samozřejmě bez pedálů a gripů (je tam jen něco na vyhození aby nebyla úplně holá trubka, a řekl bych, že ani sedlo nebyla žádná hitparáda, ale to je běžné.
Nepotřebuješ úplné detaily osazení, na to co chceš a hledáš je bohatě dostačující. Stačí se zeptat na velikost a pak se jet na kolo podívat.
Já vím, je to se mnou těžké... :-)
Dneska jsem se byl podívat na Meridu v Pardubicích. Ten model BigNine 500 tam měli, ovšem přestože mi psali, jak mají úplně všechny modely, tak na místě jsem se dozvěděl, že samozřejmě ne ve všech velikostech.
To bych celkem chápal, ovšem informace, že já potřebuju ten úplně největší rám a takové kolo v prodejně nemají ani jedno, mě trochu zarazila.
Tudíš i když by mě prý snad nechali svézt po parkovišti (což je zřejmě velký luxus, co ostatní prodejny nemají), musel bych si to předem domluvit, aby tam to kolo měli...
No a když už jsem tam byl, kladl jsem nebohému prodavači různé doplňující otázky, možná jsem se ptal i na věci, na které jsem nemusel, ale je zajímavé, jak na stejné otázky dostávám různé odpovědi... dozvěděl jsem se, že nikoho "tak cyklistikou nepolíbeného, tam ještě neměli", to že prodavač neuznává lehokola za cyklistiku je jeho věc, zase se mi líbilo, že mluvil hodně přímo... a ke konci už to vyznívalo, že mi pořízení horského kola vyloženě rozmlouvá... ale možná si jen představil, že bych do jeho obchodu chodil pravidelně... :-)
Takže jsem ocházel s tím, že mám o čem přemýšlet. Asi fakt nevím, co chci, což vzhledem k tomu, že jsem prakticky vzato na žádném horském kole nikdy nejel, není překvapením. A za daných okolností je pro mě možná přehnané uvažovat o modelu za 25 tisíc, natož 35...
Možná to dopadne tak, že na šrotokole vyměním křivé přední kolo plus brzdy a prohlásím to za závodní stroj. Zjistil jsem, že aktuálně váží 12.5 kg včetně blatníků... jen mám strach, že se ta rezatá vidlice někde ulomí. :-/
Přece jen bych tě varoval pře pořizováním nějakého šrotokola nebo levnější napodobeniny horského kola. Máš dost velkou sílu a a až za to někde v terénu pořádně vezmeš a opřeš se do pedálů, tak budeš hodně zklamaný a otrávený, že se to kolo chová divně, pořádně neposlouchá a nevede a hodně se nadřeš. Zrovna tak v těžším terénu je lepší mít kvalitnější řazení a brzdy.
Na treku mám řazení Shimano deore a na horáku Sram a je to obrovský rozdíl jak přesnosti tak i rychlosti a hlavně odolnosti řazení. Podobně to je s brzdama, taky to chce kvalitnější brzdy.
Když sedneš na dobrého horáka a protáhneš to hore dole kopcema a cestou necestou, tak věř tomu, že tě to popadne a budeš na něm sedět stále častěji a na leháče se budeš chodit dívat je jednou za čas :-))
No ráno mi vypadl z google tenhle odkaz https://www.bike-life.cz/testovaci-den-kol...
nevím, co jsem zadal jinak, najít akci, kde by mě nechali povozit na horským kole, už jsem marně hledal několikrát...
Sice by bylo lepší dorazit tam ráno, nikoliv 3.5 hodiny před koncem, ale aspoň můžu říct, že už jsem se na horským kole svezl (a ne jednom).
Akorátže to holt byly kousky v cenových relacích, o kterých fakt uvažovat nebudu. :-D
Asi bych už se měl nad sebou zamyslet, pohádal jsem se tam s pořadateli, když jsem se jim důrazně snažil vysvětlit, že mou občanku si do zástavy prostě nevezmou, protože to zákon zakazuje.
Nejdřív mi vysvětlovali, že mám jen 2 možnosti (nic si nepůjčit), pak přišli s nápadem, že občanku nebo hotovost (cenu kola -> cca 100t), nakonec jsme se dohodli na kompromisu a půjčil jsem jim řidičák.
Sice chápu, že mají strach, aby se jim kola vrátili, ale měli by si vymyslet legální variantu...
Toho, že bych pak na lehokole už jezdit nechtěl, se opravdu nebojím. Dle očekávání totiž z klasického kola bolí zadek.... :-)
Jasně, že z počátku zadek bolí, je to něco úplně jiného a nejsi zvyklý, ale to je o pár projetí, pak už nebolí. Na horáku v sedle pořád nesedíš, nerovnosti, překážky a sjezdy.
na vyzkoušení kola nemusíš objíždět a zkoušet předváděcí kola, která bývají přece jenom mimo naši realitu, ale existuje plno půjčoven kol a mají k půjčení i slušná kola té nižší střední třídy a za docela přijatelné půjčovné.
Určitě jsou jiné možnosti, ale myslím, že tohle účel splnilo, udělal jsem si představu, co zvládne opravdu kvalitní horské kolo v rukou někoho, kdo na něm nic neumí. :-)
A stálo mě to jen jízdenku do Brna.
Takže né, že bych věděl, co si koupím, ale aspoň jsem si potvrdil, že v terénu funguje horské kolo opravdu lépe než ten Ibex. :-D
I když docela mě zarazilo, jak snadno se do prudkého kopce tyhle potvory staví na zadní, ale beru, že je můj problém, že neumím pracovat s těžištěm, to holt na lehokole prakticky nešlo...
jj, je to o těžišti
Jedeš letos nebo zase nějaké Výmluvy?
Letos asi ještě výmluvy. To by musely bejt dvě kontroly hnedle na stadionu, abych si dojel pro plaketu.
Jo, těžiště, v prudkém stoupání se musí víc zalehnout na řiditka a to na leháči jde fakt dost těžko :-)
Anžto jsi "dráteník", či tak něco, zkus se podívat na zdejší příspěvky Drood-a, který si svítivé (pravda jen část) kolo zhotovil
Tak přihodím další otázku...
Jak nejlépe určit správnou velikost rámu?
Případně pokud si lze na kolo na chvilku sednout, čeho si všímat a co by signalizovalo, že rám je moc malej / moc velkej?
Dá se brát, že rám velikosti 21" je zhruba u všech značek stejnej nebo je pokaždé potřeba zkoumat obrázek s rozměry?
Když bych na základě včerejšího svezení měl pocit, že 4ever 21" mi velikostí vyhovoval a Merida má jen sudé velikosti, to mám asi blbé, co? :-)
Hele, to máš těžký. Při nákupu dražšího kola, bez předchozích vlastních zkušeností je možnost si nechat proporce změřit a optimální velikost stanovit. Ale zas, bude to jen vypočtená velikost. Sice se bude blížit asi nejvíc optimu, ale každý na kole jezdíme trochu jinak, máme jiné návyky, zlozvyky... Já už jsem si zvykl na rám trochu menší, brácha má zas radši větší. Stalo se to tak, že se nám takhle do cesty namotala kola z druhé ruky. Obvykle ten optimální rám člověk kupuje až napodruhé, podle zkušeností s prvním :-)
Ať koupíš jaký koupíš (plus mínus podle norem a obecných pouček nejbližší), tak ti bude v něčem vadit a v něčem vyhovovat. A časem si na něj tak zvykneš, že podruhé bys ho chtěl znovu.
Zrovna tak můžeš koupit hned napoprvé ideální - a nebo můžeš mít smůlu a i při precizním měření a výběru ti pak v terénu nemusí vyhovovat ani náhodou. Ale to už ani tak nebude rámem, jako tvýma specifickýma potřebama, které budeš muset řešit zvyknutím si, nebo výměnou za vhodnější, už podle konkrétních požadavků.
Radost jsem ti tímhle asi neudělal, ale není to jak doporučení, že ke konkrétnímu dílu A pasuje jen díl B a jinak to nejde. Buďto zkoušet, nebo do toho vlítnout.
Nehledej v tom zas takovou (matematickou) vědu. Pořiď kolo doporučením i pocitově velikostně nejbližší a jezdi. Doladíš to (nebo se) časem.
Třeba to bude vidět někdo jinak, ale kdyby mi velikost vycházela akorát doprostřed mezi dvě velikosti, tak bych asi volil ten o maličko menší.
Nojono, to víš, jsem programátor, takže bych chtěl exaktní měření a dokonalý výsledek. :-)
Ono podle některých tabulek mi z celkové výšky i délky nohou vychází 21", podle některých 21.5", někde dokonce 22".
Merida prý loni měla velikosti XL=21, XXL=23", tam by 21 bylo jasné, ale letos to prý má tak, že XL=20", XXL=22". A opravdu když jsem našel geometrii 21" kola, na kterém jsem se včera svezl, tak jsou rozměry přesně mezi Meridou XL a XXL.
A aby to nebylo málo, tak v krámech v okolí mají skladem jen velikosti M a L, že větší by museli objednat.
Říkal jsem si, že zkusím nějak změřit a porovnat geometrii šrotokola, jenže rozměry, co bývají na obrázcích rámu, nebude jednoduché v reálu změřit (samé kolmice a rovnoběžné čáry), nevím, zda to lze vůbec porovnat s kolem s pevnou vidlicí a hlavně to důležité (kam výjdou řidítka proti sedlu) zase nespočítám, protože na obrázku geometrie rámu vůbec není představec, natož jeho kóty. :-(
Tak se u šrotokola chytni akorát vepředu vrcholu hlavové trubky. U nových kol bývá většinou představec hned nad hlavou, můžeš pod něj nacpat jednu až tři centimetrové podložky. A pak už se na představec vůbec nevaž, ten můžeš vyměnit za jakýkoliv jiný. Neskutečná škála různě dlouhých a různě skloněných.
Jo, už to asi chápu, to zítra zkusím změřit.
A jelikož ať si vyberu kteroukoliv možnost, Murphyho zákony fungují, takže správná bude určitě ta druhá varianta, co bývá větší zlo? :-)
Nebo se dá počítat, že jak rozdíl rámu XL->XXL, tak XXL->XL v nejhorším časem (až zjistím, co mi vadí) vyřeší výměna představce?
Možná je blbost, že jsem se upnul k té Meridě 500 primárně kvůli barvě (navíc v reálu není tak hezká jako na fotce), ale když pominu parametry, které těžko posoudím, tak v ceně okolo 25 tisíc jsem jiné okolo 12.5 kg prostě neviděl.
Tedy Big Nine 600 je ještě zelenější a lehčí, ale 30 tisíc už dát nechci, navíc tam je 1x11, což se mi nelíbí. :-)
Na barvu kola se vyprdni, protože pokud chceš vybírat podle barvy, tak musíš brát jen to co je a to téměř nikdy není to co bys potřeboval a co ti bude vyhovovat.
A váhu - nějaké gramy u kola moc neřeš, uváděná váha a zvlášť u těhle levných kol je dost loterie. Půl kila hore dole fakt nehraje roli.
Podstatný je pocit když se na kolo posadíš a slušné osazení vše v kombinaci s přiměřenou cenou.
Tak díky za rady, takhle si asi nevyberu nikdy nic. :-(
Nebo to mám brát tak, že když si vyberu kolo, které bude za stejné peníze o kilo těžší a navíc se mi nebude líbit, tak udělám lépe? :-)
Bohužel "pocit když se na kolo posadíš" předpokládá obchod, kde mě na dostatečně velké kolo nechají posadit, jinak nastává začarovaný kruh, že já si kolo nekoupím bez vyzkoušení a oni nechtějí objednávat kolo, když neví, jestli si ho koupím...
A to jsem si myslel, že pořízení lehokola je složité.... :-D
Ještě jsem hledal, kam v okolí bych se na dostupná horská kola mohl jet podívat a tohle mě pobavilo:
http://www.cyklofort.cz/index.php?p=kde-nas...
Pro zjištění polohy obchodu je potřeba heslo. Holt utajení musí bejt... :-)
U Fořta v Lanškrouně si asi se zákazníky rádi zašprýmují.
No na mě si nepřišli, našel jsem je! :-)
Bohužel mi výlet moc nepomohl (tedy kromě zjištění, že i na šrotokole lze ujet 45 km a neumřít), protože když mi ráno přišla odpověď od Meridy, že pro moji postavu určitě bude stačit XL, tak v Lanškrounské prodejně mě intenzivně přesvědčovali, že určitě potřebuju 22" (XXL), že 21" by bylo hraniční. Dle jejich názoru by 20" (u Meridy letos XL) znamenalo vyměnit představec za hodně dlouhý, vypadalo by to divně a sedlovku bych nejspíš měl téměř na doraz.
A jako všude jinde, nejenomže Big nine 500 skladem nemají, ani tady prý nemají ani žádné jiné kolo s rámem 22". A samozřejmě ani s rámem 20", abych si aspoň potvrdil, že XL je malé...
No a celkem na rovinu jsme si vyjasnili, že já si kolo bez vyzkoušení závazně neobjednám a oni nepotřebují, aby jim kolo s velkým rámem leželo na prodejně, protože by ho už neprodali.
Ještě jsem se ptal, jak je to se zárukou, pokud je nutné striktně dodržovat návod, ve kterém je podmínka, že se na kole NESMÍ závodit. Prý je to možné, ale nikdy to při reklamaci nikdo neřešil.
Pozitivní tak bylo aspoň to, že jsme se tentokrát rozešli, aniž bych prodejce rozčílil nebo se s někým pohádal.... :-D
Kilo už je hodně, ale myslel jsem abys neřešil nic do půl kila, zvlášť když ti bude vyhovovat velikostí, posedem a osazením.
Barvu nejspíš nevyřešíš, to by musela být fakt náhoda.
Bohužel na na malých prodejnách zpravidla moc kol tvé velikosti nebývá. Chce to si někde nějaké půjčit, ať testovací nebo v půjčovně, projet a pak tu velikost bez obav objednat.
Taky i pres pul kila klidne leti jen na pouzitych pneumatikach. Kdyz tam z vyroby nasadi kvuli vaze nejake slupicky, co se prorazi nebo pichnou na prvni mezi, tak budou na prospektu hezky. Pak nasadis rozumne gumy a nestacis se divit. A taky kolikrat byvaji udaje o vaze prikraslovane a zaokrouhlovane ruzne dolu. Proste ne vzdy cista reklama a marketing.
Je dost smutné, že snad jediná objektivně měřitelná veličina, kterou teoreticky lze u kola během několika vteřin přeměřit, může tak málo vypovídat o skutečnosti...
Nicméně je důvod předpokládat, že u kola s vyšší udanou hmotností, prodejce lže méně? Protože pokud by výrobce/prodejce lhali o hmotnosti v průměru u všech kol stejně, pořád by platilo, že kola s nižší udanou hmotností jsou (aspoň v průměru) lehčí než kola s vyšším číslem, ne?
A to třeba u inline bruslí zřejmě hmotnost neuvádí nikdo, přitom tam by mi to taky přišlo důležité...
No vypadá to, že ještě nějakou dobu budu přemýšlet a výbírat, abych akutně začal řešit, jaká že kola půjčují české dráhy a jestli se na něm smí závodit... :-)
"Nicméně je důvod předpokládat, že u kola s vyšší udanou hmotností, prodejce lže méně? Protože pokud by výrobce/prodejce lhali o hmotnosti v průměru u všech kol stejně, pořád by platilo, že kola s nižší udanou hmotností jsou (aspoň v průměru) lehčí než kola s vyšším číslem, ne?"
:-))))
Programator a jeho zelezna logika :-))
Jdes i na zensky timhle zpusobem ? To by musel bejt strasnej masakr :-))
Promin, nic ve zlym.
Co bys chtěl slyšet?
Že mi nikdo nerozumí? ;-(
Ale běž, nemyslel jsem to zle, nebo jako výsměch. Jen je prostě docela sranda, jak na to jdeš "vědecky" a hledáš zákonitosti tam, kde nejsou ;-)
V Triexpetru v Holešovicích ti experimentálně najdou správnou velikost rámu a nastaví posed na kole. Jejich stacionární kolo je kompletně nastavitelné za chodu. Dokonce umí i měnit délku klik. Takže když si připlatíš, tak ti to změří přímo pro tebe a tvé způsoby.
https://www.triexpert.cz/kategorie/guru...
Není to úplně levné, ale tvému naturelu by to mohlo vyhovovat.
Jsem to hledal pro nastavení svého posezu kvůli kolenu, ale když jsem si odvodil, co nejvíce táhne pro otevření úhlu kolena, tak to řeším sám výměnou dílů, které jsou k sehnání. Je mi s mým existujícím kolem totiž prd platné, že mi naměří něco, co nedokážu realizovat. Ale ty nemáš kolo a tak máš všechny stupně volnosti zatím otevřené.
Tak nahodím další hezkou otázku.
Na horských kolech jakých značek se smí legáně závodit, aniž by to znamenalo ztrátu záruky?
Zatím mi to sice přímo Merida nepotvrdila, ale pokud podmínkou záruky je použití kola v souladu s návodem a za účelem, pro který bylo kolo vyrobeno. Je docela problém, když je v návodu napsáno, že "Záruka se nevztahuje na jízdní kola, která byla používána k závodění..."
České řešení = ono se na to nepříjde, mi nepřipadá důstojné (navíc použít google k nalezení výsledků a proklikání galerie kvůli zamítnutí reklamace, není tak těžké). A pokud bych účastí na jediném závodě automaticky přišel o záruku, tak ztrácí smysl kupovat nové kolo.
Tak predne, pro zavodni ucely se nepredpoklada porizovani ryze turistickeho kola za petadvacet.
S Fabii 1,2 HTP se taky nikdo nebude cpat na rallye ;-)
Ze se to takhle da jet a jezdi, je vec jina. Takze nazaprenou. A asi by to ani nijak neresili.
A od jaké cenové hladiny bude v návodu napsané, že se na tom kole závodit může? Ono to toiž vypadá, že ten návod je společný.
https://www.cyklopoint.cz/upload/File/N%C3...
Nebo je super tabulka na straně 70, kterou chápu tak, že před KAŽDOU jízdou je nutné u odpružené vidlice provést "Výměna oleje nebo namazání", kde ale zároveň písmenko D indikuje, že je to činnost, kterou má provádět Merida servis, což je před každou jízdou výborné...
Tak nevím, zda to nikdo nečetl nebo je to schválně, aby libovolnou reklamaci mohli zamítnout, že nebyl dodržen návod?
Kupoval sis někdy boty ? Nebo chodíš bos ? Kdejaká sportovní obuv je označována jako vycházková, nejvejš tréninková. A zkus se při reklamaci zmínit, žes ve vycházkové klusal, nebo v tréninkové závodil.
Stejně pokud se s kolem zrakvíš, tak se na to reklamace nevztahuje. Zrovna tak na opotřebení, byť rychlý. Prostě opotřebení a basta. Reklamace je jen na vadu materiálu, nebo když se něco vysype vevnitř ve vidli. A když se nebudeš sám chlubit tím, že se to stalo při závodě, tak to nikdo hledat a studovat výsledkové listiny nebude. To bys musel bejt Sagan, aby měli pochybnosti.
Je pravda, že po návodu k botám jsem se ještě neptal, to bych se možná teprve dočetl věci... já měl ale asi na boty dost kliku.
Jako chápu, že pokud mě třeba nabourá auto, záruka mi nepomůže, ale pokud si třeba představím, že by po čase praskl rám podobně jako u toho Ibexu, už by dost vadilo, kdyby řekli, že jsem kolo nesprávně používal, příliš na něm jezdil a podobně... zvlášť jestli Merida dává na rám záruku 10 let... je ovšem otázka, jestli prasklý rám rovnou neprohlásí za běžné opotřebení, s tím, že u hliníku je to normální?
Pokud neobjeví vadný svár, nebo nějakou chybu v materiálu, tak si buď jistý, že po roce nebo dvou už to budou brát jako prasklinu z opotřebení. Může být, že se zachovají frajersky a rám vymění. Na přirozené opotřebení by to ale hravě uhráli.
Decathlon dává na rám doživotní záruku. Jaká je realizace je otázka druhá
Trek také. Zrovna teď to kolega s prasklým rámem na fulu 26" řeší. Rám na 26" Trek už nevyrábí a nabízí mu rám na 27.5" kolo. Ten si může strčit ...
Ty doživotní záruky jsou hlavně reklamní trik a uplatnění té záruky je obtížné.
Doživotní záruka na rám?
https://www.nakole.cz/diskuse/20917-horske-kolo...
No u nás ten decathlon je pár let takže by to chtělo spíš prostudovat zkušenosti francouzských zákazníků. To by nejlíp zvládl jindracislo.
K navigaci mám "doživotní aktualizace". Když jsem se o to zajímal, tak se jednalo o doživotní aktualizace dané morální, nikoliv fyzickou životností. No a životnost takového zařízení byla odhadována na cca čtyři roky...
Neřeš blbosti :-)
Smí se na všech minimálně na otevřených závodech pro kolemjdoucí, což už není závod, ale společenská akce a projížďka.
V těch záručních a případně pojistných podmínkách je myšleno, že kolo nepoužije registrovaný výkonnostní jezdec, kde platí krapet jiné podmínky.
Když se ti kolo poláme, tak přece nebudeš tvrdit, že si s kolem při závodech sjížděl třeba Ruprechtický Špičák :-)
Kolo se přece zásadně porouchá při volné nedělní odpolední projížďce kolem Labe :-))
Tak Ibex se opravdu polámal při poklidné odpolední projížďce na cyklostezce vedle Orlice, dokonce je možné, že to bylo v neděli...
Nicméně čím víc se snažím pochopit horský kola, tím víc si vážím Azubu. Vždyť oni mě nechali vybrat barvu rámu nezávisle na modelu a vybavení, kdysi na začátku mi lehokolo ochotně půjčili, moje výška ničemu nevadila a vlastně nic nebyl problém.
Jen je trochu problém, že ten Ibex jaksi stále nemám. :-/
Když půjdeš za malým a kusovým výrobcem kol na zakázku, tak ti taky nejspíš nechá stříknout barvu z nabídky jakou chceš, vždyť si to taky zaplatíš :-)
Jak píše Lelek - srovnáváš srovnatelné ? Ten Azub určitě nestál v Deorku pětadvacet.
To Ibex nestál a pro pořádek tam mám "jen" Alivio, ale bohužel nemám pocit, že bych za cenu, co jsem tehdy za Ibex platil (teď je to trochu jiná situace), dostal u horského kola srovnatelné služby.
Možná bych mohl s hmotností být na 11 kg, určitě bych tam měl moderní řazení 1x12, o které nestojím, ale že bych si mohl vybrat libovolnou barvu nebo nějak víc kecat do konfigurace, to asi ne.
Ale já tehdy bral Ibex na spodní cenový hranici, nevím přesně, teď už asi můžu napsat, že to bylo okolo pětatřiceti. Jsou lidé, co do lehokola nasypali MNOHEM víc... i když pokud bych posčítal provozní investice za celou životnost, i tak by to byla solidní cifra. :-)
Hele a nepomyslels na Scalara, nebo nějaké další sestavovače ? U nich se na konfiguraci určitě dohodneš, možná i s barvou se nějak začaruje. Vím, že u těch kol honí váhu a ceny byly snad rozumný, přiměřený. Za stejný peníze trochu víc muziky.
Já osobně bych si dneska kolo stavěl sám. S dílama z maloobchodu by asi přišlo o pár kaček dráž, než konfekce - ale zas bych ho měl téměř přesně podle představ. Třeba bez XT přehazky, ale zato se slušnýma kolama a brzdama.
Konkrétní jména jsem nezkoumal, ale vycházel jsem z předpokladu, že na jaře budou mít všichni stavěči hromadu práce a mě už docela tlačí čas.
To, že jsem si myslel, že když vyberu hotový kolo, tak ho na za týden můžu mít doma a po měsíci vlastně stále pořádně nevím, co chci, už je jiná věc. :-(
Jestli tohle do konce dubna nevyřeším, asi dojde na plán C... do poslední chvíle doufat, že Ibex přecijen bude včas a pak si prostě nějaký kolo půjčit na parametry nehledě... :-/
Já to tady za poslední týden všechno pročetla, nasmála jsem se a moc ti fandím. Máš zcela správné otázky :-) :-)
Odstroj to svoje šrotokolo, hoď na to novej komaxit v barvě zářivě žlutozelené, nastroj ho vyhovujícíma komponentama, nebude to stát ranec a máš kolo na závody :-)
Do samošky si pořiď novej šrot za pětikilo, nebo se poptej po dědině a někdo ti něco dá i zadara.
Držím palce, ať ti to závodí.
Add "Nebude stát ranec". Z toho šrotokola ti zbyde rám, vše ostatní asi musíš koupit nové. Prostě na rámu postavíš nové kolo. To není nejlevnější cesta.
Tak furt ne za pětadvacet (řidítka a představec možná půjdou použit, kola nejspíš též, v nejhorším je přeplete) a bude to mít správnou barvu!
Šrotokolo má trochu problém v tom, že přední kolo má průměr 622 a je celé nějak zkřivené, pokusy o centrování nic nevyřešily, při stisku brzdy, to pravidelně cuká vidlicí, minimálně ráfek by se asi musel vyměnit.
Zadní kolo je docela hezké, skoro nové, byla to jedna z mála použitelných věcí, co mi zbyla z nabouraného favorita, trochu problém je průměr 630.
Ono si většina lidí nevšimne, že ta kola nejsou stejně velká, ale když to naposledy vzdal plášť, koupit nový dalo dost práce.
Takže udělat z toho závodní stroj by nějaké peníze stálo - rám a řidítka budiš, ale přední vidlici nevěřím tolik, že bych chtěl jízdu terénen pravidelně riskovat...
Nicméně hmotnost 12.5 kg včetně pedálů a blatníků je na ocelovém kole sympatická.
S odpruženou vidlicí a širšími gumami ti to naroste.
Tys měl na Favoritu 26" kola?
Když z toho průměru i s nazutým pláštěm nedokážu odvodit průměr ráfku. Kola kupuji celá zapletená a jen se zeptám na jakou velkost to je.
Já jsem psal průměr ráfku tak, jak se uvádí na pláštích a duších. Jak přesně se tohle číslo měří, jsem nikdy nezkoumal, ale rozhodně to musí sedět, jinak plášť na ráfek nenasadíš.
Velikost kola včetně pláště se samozřejmě bude lišit podle typu pláště a když nebude drhnout o vidlici nebo blatník, tak se příliš neděje.
Nezkoušel jsem to, ale prý je rozdíl mezi 622 a 630 dostatečný na to, aby se na nekompatibilním plášti nedalo jezdit.
(630-622)*Pi = 25mm to je na patku pláště dostatečný rozdíl v obvodu.
Už to je 20 let, co jsem taky rezignoval na výběr v krámě, když přece kolo mám. Z Favorita zbyl nakonec jenom rám a jeho osazení levnými komponenty vyšlo tenkrát na 5 tisíc.
Z bazaru by asi bylo cokoliv lepšího, než co z toho vzniklo. Ale když máš k tomu vztah, co nadělat.
Už nepamatuju, jestli komaxitování rámu bylo v té ceně, nebo ještě navíc.
Ale tu barvu, co tenkrát nešla, mám konečně až teď od Azubu.
Já jsem si nechal komaxitem nastříkat rám. Byl nádherý. Když jsem si ho nesl domů, tak mi rovnou upadl ve sklepě na beton...
To muselo bejt včetně toho komaxitu aji s opískováním. Pět litrů před dvaceti léty! to zas nebylo tak málo. Mě přišla Růženka před dvěma lety skoro na pět bez komaxitu, už jsem ju tam vezla, ale rozmyslela jsem si to, ne že bych to nechtěla platit, ale originální lak je originální lak, že ano... :-)
Mohlo to být. To lakování stálo zvlášť asi pětistovku. Ale pět tisíc celkem mi utkvělo v paměti, tak nevím, jestli to nebylo jen za materiál a nějakou práci. A to tam byly pláště Rubena.
mám pocit že opískování + komaxit rámu vysel tak 600-800. Ale je to dávno.
Tak jsem si přečetl papírový návod a mám velikou radost! Dostal jsem jinou verzi než je na webu cyklopointu (zřejmě starší - překlad 2011) a tady jsou omezení záruky mírnější, o závodění ani slovo. :-)
Asi jsem jediný, kdo tohle řeší, ale je fajn vědět, že při případném uplatnění záruky nemusím lhát...
Nelzi, ale v pripade potreby jim nerikej zbytecnosti. Fakt nemusi vedet vsechno. Treba ze jsi s tim jel nejaky srandazavod. Staci malicka neserioznost a hned by meli duvod ti delat problemy, snazili by se vyvliknout ze zaruky, svest to na nadmerne zatizeni a opotrebeni. Umistenim na zavodech se chlub nam, ne v zarucni opravne.
Tak hlavně, aby se kdy bylo čím chlubit... :-)
No hlavně abys do té záruky nemusel jít.
To by bylo samozřejmě nejlepší. I když to tak možná nevypadá, takové problémy řeším nerad, zvlášť když hrozí, že se kvůli tomu budu muset hádat...
Tak jsem se před chvilkou svezl na zelené Meridě 500 velikosti XL a přestože prý vypadám, že bych větší rám potřeboval, mě to přišlo v pohodě.
Možná to bude souviset s tím, že rám šrotokola je zřejmě MNOHEM menší.... :-D
Sedlovka má u mě prý ke značce asi 5 cm rezervu, takže úplně spatně to snad není.
No sice jsem odcházel s tím, že si to musím důkladně promyslet, ale asi jsem dostal na všechny otázky správné odpovědi a zamiloval jsem se do té barvy, byť by bez černých pruhů byla ještě hezčí.... :-)
Milý deníčku, asi si koupím horské kolo....
Už tu za ty roky bylo hodně dotazů na nové kolo - ale s 208 příspěvky (v drtivé většině k věci) ale asi držíš rekord :-))
No, už jsem slyšel víckrát, že jsem prostě unikát. :-)
A statistiku bych uzavřel teprve až opravdu kolo budu mít...
No však z původní představ zbyla v podstatě jen ta barva. A to jsem dneska zjistil, že nebude ani autoventilek...
Tak díra v ráfku se dá převrtat :-)
Nebo si koupíš redukci, no...
Kdyby to bylo jen o výměně duše, není co řešit, ale vrtat bych do toho nechtěl, takže budu doufat, že si zvyknu. Pokud už jsem od původní představy 26" s V brzdama a 3x8 došel k 29" s hydraulikama a 2x10, asi už se nezaseknu na ventilku.
Spíš mi pořád vrtá v hlavě velikost rámu XL(20") versus XXL(22"). To, že se mi na XL deset minut jelo v pohodě, neznamená, že po padesáti kilometrech nebudu téhle volby litovat a narozdíl od ventilků už to změnit nepůjde.
Přecijen většina lidí, co mě viděla tvrdí, že potřebuju 22".
To, že šrotokolo s (kdoví jestli) prostřední velikostí rámu zdeformovalo moje vnímání, neznamená, že ty lidi nemají pravdu a nebyla by 22" vhodnější, ale hledat krám, kde mě na takovém kole nechají nezávazně svézt může být na dlouho. :-(
Fakt závidím kamarádce, která si nové inline brusle kupovala cestou na závod, vybráno měla za 10 minut a s výsledkem byla naprosto spokojena (o pár hodin později jela jak drak).
Já budu do poslední chvíle přemýšlet a stejně vyberu těsně vedle...
Není čeho se obávat, odpilovával jsem takhle kruhovým pilníkem nové ráfky z galuskových ventilů na autoventily už vícekrát, nic to není. Ale klidně to můžeš vzít i vrtačkou.
Není nejmenší důvod předělávat ráfky pro duše s autoventilkem.
Barva je docela zajímavá, podobná nebývá příliš k vidění mimo silniční kola.
Tak do toho vraž ty prachy a jdi si to nechat přeměřit do toho Triexpertu. Tam tě nechají šlapat na různých geometriích a měří, kde ti to jde nejlépe. S optimálními rozměry posezu už budeš vybírat mnohem kvalifikovaněji. Vždyť na tom chceš závodit.
Ale co když mu tam naměřej, že nejlíp se mu pojede na červeným ?
Něco musí risknout, bez toho se dopředu neposune.
Já si aspoň dokážu přiznat, že se rozhoduju i podle subjektivních faktorů.
Takže červenou rozhodně ne!
Ty by sis koupil třeba růžové kolo, když by ostatní parametry vyhovovaly?
Bóžínku, žůžové, hned !! Ale musí mít chlupaťoučké heftíky.
Jo, tomu dobře rozumím. Když jsem dostal nápad pořídit horáka, tak jsem se začal poohlížet co je na trhu a pak jsem v bazaru uviděl, že jeden hoch co hodně rychle potřeboval peníze, nabízel horáka, krom provedení kola hodně velkou roli sehrála zlatá barva a druhý den jsem si pro něj jel :-)
Tak sem hodím ještě jednu hloupou otázku - galuskový ventilek.
Když už to na kole holt mám, pochopil jsem, že se to před případným nafukováním musí pod čepičkou povolit, snad už mám i pumpičku, co to nafouknout umí, na tohle jsem našel návodů milion, ale dvě věci jsem se zatím nedočetl.
1) Jak změřit tlak? Pokud si koupím redukci na autoventilek, bude mi měřič pro autoventilky funguvat? To znamená, zda se přimáčknutím měřiče k redukci ventilek odšpuntuje, aby bylo co měřit?
2) Pokud mám nějakou lahvičku s lepidlem, co se nalije do píchlé duše a díru (není-li moc velká) ucpe, jde to na tenhle ventilek použít?
U autoventilku jsem vyšrouboval vnitřek, u cyklistického ventilku šel vyndat celý ventilek, u téhle tenké potvory vůbec netuším.
Asi bych to časem našel sám, ale zatím z google nic užitečného nevypadlo.
U horace (velky objem gum, nizke tlaky) obvykle foukas "na palec", na pocit a na zkusenost. U nabouchane silnicni gumy nepoznas palcem rozdil mezi sesti a osmi atmosferami, u horace to odhadnes snadno. Jinak vetsina dilenskych pumpicek ma manometr a umi i galuskove ventilky.
Do dusi nic nelej. Je to naprd. Dusi zalep, nebo vyhod a prejdi na bezdusaky. Pak tam nalejes "mliko" prizpusobenym galuskovym ventilkem, nebo rovnoudo plaste pred nazutim.
Na horáku foukám spíš jen tak na palec a pocit co asi bude vhodné podle toho kde a v čem chci jezdit.
Když nafoukáš moc, tak mimo asfalt se neudržíš na cestě a navíc kolo nebude kopírovat nerovnosti, nebude pořádně zabírat.
Doma mám dílenskou pumpu s tlakoměrem pro hrubé orientační nafoukání, ale především pro pořádné první nafouknutí, když obouvám plášť.
S tou srágorou neporadím, nepoužívám, klasicky lepím.
Tak zkušenost se "správným" tlakem mi právě zatím chybí, takže by se dost hodila možnost tlak změřit a bohužel ani pumpu ani kompresor s tlakoměrem doma nemám, vždycky jsem měřil až po nafouknutí. Teda vlastně tlakoměr má pumpička k tlumiči, jenže tam je pochopitelně autoventilek a pumpovat tím duši, by asi bylo na celý den...
Takže existují speciální tlakoměry na galuskový ventilek nebo když nemám pumpu s budíkem, tak tlak prostě nezjistím? To je docela pitomé... :-(
Ani nevim, jestli solo tlakomery pro galuskove ventilky existuji. Mozna ano. Ale vyhodnejsi, praktictejsi a mozna i levnejsi bude porizeni dilenske pumpy s tlakomerem.
Pumpa na vidlice mam pocit, ze honi jine tlaky, nez mivaji MTB plaste. A foukat touhle pidipumpickou 29x2,25 by bylo asi jak pumpou na bicylk zadni kolo traktoru :-)
Fakt v tom nehledej vedu. Jako snad uplne vsichni behem par jizd snadno poznas, kdy mas do jakeho terenu fouknuto moc (a upustis), nebo se to zvejka a prifouknes. Bez manometru. Ten je dulezity pro tenke plaste, ne pro tyhle balony.
Vlastním tohle
http://www.cyklomania.cz/prodej/Analogovy...
Má to vstupy na oba ventilky. (Mám na lehokole přední kolo na autoventilek a zadní na galuskový; ví bůh proč, už jsem to tak koupila. Takže jsem taky hledala univerzální řešení.)
jj, levnější dílenská pumpa bývá jen o málo dražší a využije se určitě víc, než jen samotný manometr u horace. Taky se většinou tlak řeší někde v kotarech. A tam se manometr sebou netahá.
No, já ten cit "na palec" nemám a nemám nakonec ani horáce. Takže doma mám dílenskou pumpu s manometrem a v brašně s nářadím na cestách malou cestovní pumpičku a manometr. :-)))
(Do prčic... si teď připadám jako třikrát jištěný statik...)
To ti sice věřím, ale když už mám doma pořádnou pumpu bez budíku a samotný budík, přece obojí nezahodím jen kvůli "modernějšímu" ventilku... :-)
ještě furt můžeš převrtat ty díry a dát tam duše s autoventilama :-)
Ano, napadlo mě to. :-)
Jen blbni :-)
Za 170 jsem pořídil pumpu i s tlakoměrem.
Na cestách ho nepotřebuju, protože malou pumpou stejně tam těch 6 na treku nenatlačím a doma pak dofoukám.
Na horáku potřebuju tlakoměr jen doma při nazouvání pláště aby se usadil a přitom abych větším tlakem nepoškodil plášť a hlavně ráfek.
Pokud budes potrebovat nalit do duše Tufo tmel,
galuskovy ventilek jde vysroubovat z duše.
Chytis ho za ty oplosteni na zavitu.
zde vysroubovany
https://www.kolokram.cz/ventilky-silnicni/5090...
Díky, já si myslel, že to nějak vyšroubovat ven jít musí.
Teď ještě prosím kterou část a jakým nástrojem je potřeba šroubovat?
Stare galuskove ventily mely na tom zavitu pro pumpu oploštění. za to se to chztlo do spravneho vidlicoveho klice (tusim 4)nebo ehm do kombinaček.
takze stejne, pokud tam to oplosteni neni, resi to kleste.
Některé vyšroubovat jdou, jiné ne. Měl jsem duše s pevnými ventilky. Pak jsem koupil osm duší Schwalbe a půlka z nich nedržela luft, utíkala. Už jsem chtěl reklamovat - a pak jsem si všimnul těch šroubovaných, nedotažených ventilků. Byl bych za blbce :-)
Také jsem to zažil. :)
Co jsem to teď zkoumal, nevypadá ten ventilek, že by tam šlo něco rozšroubovat.
A co je horší, prostě jsem nepřišel na to, jak bych to tou malou pumpičkou, co mi s kolem prodali, bez redukce nafoukl.
No stejně do toho krámu ještě pojedu, tak snad mi to vysvětlí. Předpokládám, že v tom je nějaká finta a něco se někde musí otočit, protože takhle to pasuje jen na autoventilky.
Předpokládám, že ta, co jsi ke kolu vyfasoval je tenoučká a s manometrem. Ta je jen a pouze na vidlice !
Normální pumpu si musíš koupit. Vřele doporučuju tuhle :
https://www.kupkolo.cz/hustilka-airbone-xl...
Cena vypadá vyšší, ale co radosti nadělá. Ventilky teda musí být se závitem na těle (ten větší průměr závitu). Pak ale žádné křečovité držení, zádné podfukování, žádné lámání ventilků.
Dal jsem na doporučení z BikeFora a i tady už to lidi ocenili.
Navíc se vejde pohodlně do kdejaké kapsičky (dělají i ještě menší), horáce tím našťouchám během chvilky a poradí si i s tenkou gumou na silničce, foukne prakticky až na šutr.
Nene, na tlumič už mám pumpičku doma od dob, co mi Azub vyměnil pružinový tlumič za vzduchový. A to je přesně ta, kterou bych to kolo opravdu nafukovat nechtěl... :-)
Chtěl jsem nějakou malou pumpičku, kterou to kolo opravdu půjde nafouknout, byla mi doporučena nějaká taky od Merify za 200 Kč, nejspíš přesně tahle http://prodejce.merida-bike.cz/mini-pumpicka...
No možná jsem se měl na pumpičku nejdřív zeptat tady, každopádně nevěřím, že by galuskový ventilky neuměla, ale já na to nepřišel.
Když ji zkusím nasadit na povolený ventilek, začne to syčet a nijak netěsní.
Chce to určitý grif. S některýma pumpama je to trochu trápení.
Tuhle pumpičku jsme tuším měli, měli jsme 4, stojí hodně za prd, je to spíš nouzovka. Z těch 47 žije tak nějak jen jedna.
Je to univerzál, jdou s tím nafoukat všechny typy ventilků. Povolíš galuskový co jde, nasadíš a dotáhneš páčku a foukáš. Jinak uvnitř nástavce je gumový kroužek, který se musí správně otočit - nastavit podle typu ventilku. Je možné, že to mají univerzálně na moto ventilek a na galuskový se to musí přestavit.
Duši na horáka s tím nafoukáš, ale třeba treka nad 5 už nedáš ani náhodou. A na častější foukání to taky není. Až ti začne blbnout, tak bez milosti ji zahoď a pořiď pořádnou.
Před foukáním nezapomeň ventilek povolit a vyšroubovat co půjde abys netlačil do zavřeného, to se fakt blbě fouká. Mám osobně opakovaně ověřeno, že to nejde :-)
Jojo, tohle jsem pochopil, dokonce jsem zkouknul i nějaký video, ale prakticky se mi to zatím nepovedlo. :-)
Těch pár týdnů než jsem ráfky nového kola předělal na autoventilky, musel jsem ty galuskové vždy před foukáním nejdřív nechat i trochu upšouknout, jinak mi to tam tlačit nešlo. Dost ale možná že jsem to jen neuměl a neznal ten správný fígl jak na to. :-)
Galuskový ventilky jsou v pohodě a foukají se snadno. Chce to ale mít dobrou pumpu a foukat správně. Nebo pořídit tu, co doporučuju vejš - a s tou nafouká i naprostej chromajzl hned napoprvé.
Ne není fígl, někdy i po vyšroubování se jakoby zasekne a musí se na něho rukou zatlačit aby lehce vyfoukl a pak snadno nafoukáš. Někdy to tak dělá.
Já furt nechápu PROČ?
Je to o gram lehčí nebo jakou to má výhodu, že se to používá? S autoventilky jsem nikdy žádný problém neměl.
Ale s galuskovým taky není žádný problém ani nejmenší. Prostě při vyšroubování ho rukou lehce zatlačíš aby malinko odfoukl vzduch a pak snadno a rychle nafoukáš.
Ráfky máš asi na galuskový a taky pumpičky se na ně dělají kvalitní. Žádné univerzálové kompromisy co zlobí.
Já teda mám na Růžence i Arabovi galuskový ventilky, ale pumpuju to s redukcí na autoventilek.
Podobnou pumpičku, jako ti dali, jsem taky kdysi s kolem koupila. Napumpvat se mi to s tím nepodařilo, akorát se mi podařilo ventilek ohnout. Koupila jsem si normální pístovou pumpičku a redukci na autoventilek.
Galuskový ventiek má menší odpor při pumpování (oproti autoventiku), aspoň tak se to říká a asi je to pravda. Hucul má autoventilky a pumpuje se hůř jak ty galuskové.
Na autoventilky se prodává redukce, díky ní získáš rozměr klasického cyklo-ventilku a můžeš použít klasickou cyklopumpičku se šlaufkem. Stojí to pár korun, tuhý odpor pružinového autoventilku to vyřadí z provozu, díky čemuž se pumpuje velmi snadno.
Redukce neřeší měření tlaku v ...
Já teda nevím, ale doma mám starou pumpičku ještě z doby favoritu, k ní byla hadička na autoventilky, která při šroubování na ventilek rovnou zmáčkne ten prostřední čudlík.
Když je zašroubovaná zhruba napůl, je slyšet, že z duše trochu utíká vzduch (ventilek se otvírá dřív než úplně dosedne těsnění), takže je potřeba šroubovat rychle, ale nafukování je naprosto v pohodě. Používal jsem ji spokojeně i u Ibexu.
Myslel jsem, že je to naprostý standard, koncovka hadice od kompresoru funguje stejně - páčkou se na ventilku zajistí a současně ventilek otevře. Jestli někdo při nafukování otvírá autoventilek přetlakem, pak chápu, že se (naprosto zbytečně) nadře...
Jde to opravdu lehce, když se ventilek otevře.
Ale měl jsem fakt i hadičky, kde ještě nebylo nic pro otevření ventilku a nic jiného jsem neznal. Pumpička se pěkně zahřívala a hadička nakonec bouchla, když na ní časem popraskalo opletení.
Jo, tak to fuguje. Na koncovce pro autoventilek je takovej cuplík, co zamáčkne ventilek a cesta pro vzduch je volná, bohužel oběma směry... Směr ven musí zastavit kulička ve šlaušku. No a při odšroubovávání mi toho polovina uteče, já tak rychle šroubit umím a o to víc musím napumpovat. Tlak směrem ven zastavuje kulička ve šlaušku a proto taky šlaušek odchází a musím občas koupit novej.
U galuskového ventilku se pro směr ven ventilek automaticky zavírá sám, takže už přímo ve ventilku je to jednosměrné. Dá se to napumpovat i malými dávkami s přestávkama a stačí i malá pumpička do ruky.
Aspoň takto jsem to vypozorovala. Mám obyčejnou pístovou pumpičku, která se akorát vejde do Růženčina favoritího rámu. Ale až se rozhodnu koupit Arabovi jeho vlastní pumpičku (zatím si tu jednu pučujou), zkusím tu, co doporučuje Ronda. S tou to zvládá Jindra a ten si taky stěžoval, že má gramlavý ruce a blbě se mu galuskové ventilky pumpují, co si ju pořídil, už si nestěžuje, tak to asi fkt bude nějak fungovat :-)
Autošlaufek s čudlem jsem taky ze začátku zkoušel ale neosvědčil se, právě pro to dlouhé dopravní zpoždění při odmontovávání kdy se ti půlka duše zase vyfoukne. Pořiď si redukci (s čudlem uprostřed) – tu našroubuj jako první, na to šlaufek, nafoukej, pak odšroubuj nejdřív zase jen šlaufek, a až pak odmontuj samotnou redukci. Trochu to pšoukne, ale protože to je jen takový malinký kovový bazmek bez trčící hadice, líp to sedne ro prstů a máš to sundané hned a prakticky žádný vzduch si neupustíš. Používám starou dobrou favoriťáckou zašlapovací pumpu s velošlaufkem, k tomu redukci velo na auto. Spokojenost. Taky pro jistotu vozím redukci auto na galusku pro případ co kdyby, už se mi stalo že jsem zachraňoval vypuštěného galuskáře co s ventilkem hubeňourem na cestě zápasil. :-)
No počkej, to ta redukce (s čudlem uprostřed) musí mít i nějakou kuličku či čo! Dyť jakmile zamáčkneš ten čudl, jde vzduch ven. To musí být nějaká spešl redukce z autoventilku na velo. Kdyby to mělo čudl na zatlačení autoventilku dovnitř a nic dalšího, tak s tím akorát vypustíš duši.
Já mám redukci "galuskovej na auto". To je "průchozí trubka", která má na jedné straně vnitřní závit na galuskovej ventilek a na druhým koncu vnější závit na autoventilek. Má to i kroužkové těsnění, které zajišťuje, aby to nefoukalo kolem toho galuskového ventilku, ale dá se to použít i bez toho těsnění.
Proč galuskové ventilky? Protože jízdní kolo se svým menším objemem nepotřebuje stejně tlustou plnicí rouru jako traktor. A čím tenčí ventilek, tím menší díra se musí dělat do ráfku a tím míň se naruší jeho pevnost (plus samozřejmě je to o ten gram lehčí). U ultraúzkých ráfků pro silničky je to dost zásadní vlastnost. U horáků už tolik ne, ale neuškodí jim to, tak proč to nesjednotit.
Většina pumpiček bývá překonfigurovatelná mezi autoventilkem a galuskáčem/Dunlopem. Ta moje to má řešené tak, že se odšroubuje plastová převlečná matice kolem výstupní díry, zevnitř se vyndá těsnicí gumová manžeta se vsazeným plastovým mezikusem, oddělí se od sebe, otočí se o 180°, zase se sestaví, vrátí se do díry a zašroubuje se ta matice. Tím se to přestaví z konfigurace "velká díra s čudlíkem" na "hlubší malá díra bez čudlíku".
"neuškodí jim to, tak proč to nesjednotit."
Nic proti tomu. Ale nejsu sama, kdo má problém obsloužit galuskové ventilky. Je to příliš titěrné a už jenom povolit nahoře ten vršek je pro jemný prsty, ohnout tu tyčku není žádnej problém. Pro laické použití to musí mít i odpovídající robustnost. Ony ty galusky byly spíš pro závodníky se servisem, né pro lidi dojíždějící do práce na kole. Pro takové existuje Dunlop, kterej má v ráfku díru velkou, ale pumpuje se jako galuskáč.
Máš dojem, že duše a 29" pláště jsou málo těžké, že do nich chceš lejt zátěž?
Za běžných okolností nechci, ale jsou situace, kdy do píchlé duše radši naleju trochu lepidla, nafouknu a pojedu, než abych vyndával kolo a duši lepil/měnil. Jasně, když se to umí, lze prý duši vyměnit za dvě minuty, ale mě to vždycky zabralo půlhodinu, zatímco s lepidlem můžu během pár minut pokračovat v závodě...
To, že mi to zrovna na K24 na díru po připínáčku nefungovalo a (skoro) všechno vyteklo ven, už je jiná kapitola, ale většinou to na malé dírky funguje... :-)
Na horáku s dobrými plášti prakticky nepíchneš. To zpravidla trhneš bok o šutr, nebo cvakneš duši když budeš mít míň nafouknuto a vezmeš to vetší rychlostí přes vyšší ostrý šutr nebo nějakou hranu. Pak tam je těch děr několik nebo jedna tak velká, že ten sajrajt nepomůže a musíš dát stejně jinou duši. Lepíš až po návratu když máš čas a dost fleků na ten masakr co se ti povedl :-)
Co jsem měl na Ibexu Smart Sam 26x2.1", tak tam jsem píchnul o něco (nejspíš na silnici) několikrát. Na to, jak málo kilometrů jsem s nima najezdil to bylo docela zoufalé. Vždycky malinká dírka, původce jsem v plášti nenašel.
Na té Meridě je prý Maxxis Ikon 29" 2.2" skládací. Je to dobrý plášť? Teda né, že by to něco měnilo, ale ať aspoň vím, co čekat...
Zrovna se o nich baví ve vedlejším vlákně.
Skvělá volba pro naštvání :-)
https://www.nakole.cz/diskuse/24872-plaste-na...
Tak ty Smart Samy účel splnili, umožnili mě nacpat se s lehokolem mezi horská kola a defekty naštěstí byly pouze mezi závody. :-)
Ovšem zjištění, že jsem nemusel kupovat horské kolo, stačilo na Ibex lepší pláště, by bylo veselé... :-)
A k těm Maxxisům něco víš?
Nevím, neznám. Na mém i bráchově kole byly při koupi Schw.Albert, nic moc a těžkopádné. A hned napoprvé jsem pak natrefil na NobbyNic v akci, dobrý univerzál. Z jeho verzí jezdíváme takový zlatý střed, nedávno jsem koupil těžší, odolnější variantu pro bezduši.
Já tam měl maxxisy, ale pak jsme už dávaly alberty. Ty maxxisy taky nejsou špatný, a jsou docela dobré, nijak zvlášť na ně nenaříkají a dost se taky používají, budou podobné ke třeba k Albertům nebo Nobby nicům. Taky je hodně široká řada Maxxisů. Je potřeba vybrat vhodný typ.
No, tak jestli's to šrotokolo dostal k patnáctinám, tak je možný, že není zcela ideální :-) Což ale neznamená, že při správné velikosti rámu by jeho průchodnost terénem nemohla být lepší jak u Ibexu :-) :-)
Na jedné straně je potenciálně lepší užitek z dobře vybraného kola. Ten může být kolik? Třeba 20 %? To je u kola za 25k pořád pár tisíc.
A na druhé straně je měsíc trápení + ti už unikly minimálně dva týdny s ideálním počasím na ježdění.
Jak by řekli na bike-foru - Neřešit, jezdit.
Taky mám jedno kolo, které nemá úplně ideální parametry, ale i při zpětném pohledu mi přijde, že jsem se mezi "prázdniny bez kola" a "nechám si na výběr jenom pár dní a pak prostě něco koupím" rozhodl pro tu druhou možnost dobře.
Dáš pryč ty přííííííííšerný vodrazky !!!
Ale jinak hezký :-)
Ať dobře slouží.
edit : teď na to koukám podruhý, to má nějakou trekovou vidli, ne ? Nebo ten dojem dělají jen ty černý kluzáky ?
A teď koukám potřetí i do kšeftů - a fakt je to 100mm vzduchovka. Ten černý elox se jim moc nepovedl. Černá zeštíhluje. A že by tenhle efekt byl žádoucí zrovna u noh vidlí na horácovi, potažmo devětadvacítce...
Ale na funkci to určitě vliv nemá :-)
"Černá zeštíhluje". Hned jsem si vybavila dvě dámy v černém, co jsme s Jardou včera potkali, ani černočerná čerň nepomohla. :-D
Jinak k věci, kolo pěkné, tak ať se na něm dobře šlape! ;-)
Mě naopak potěšilo, že tady byly odrazky v ceně.
Pan prodavač hodně řešil estetiku. Zelený košík na láhev mi schválil, akorát dorazí až příští týden, nad nosičem už trochu skřípal zubama, ale rámovou brašničku mi (zatím) rozmluvil, že se to k tomu kolu nehodí. Tak jsem poznamenal, že neví, že si na konec řeknu o stojánek... :-)
Se na mě podíval: To neřeknete!
Pak mi začal vysvětlovat, že to tomu krásnému kolu prostě nemůžu udělat! No tak jsem připustil, že si to ještě promyslím...
Tak přemýšlím, jak zajistit, když kolo parkuju doma na chodbě opřené o zeď, aby nespadlo, když někdo zavadí o řidítka?
V jiném krámě, kde jsem se ptal na kola před tím, vedli mé otázky k vášnivé diskuzi o tom, zda dává smysl prodávat kola bez odrazek. Oni mi tvrdili, že to kolo není na ježdění po silnici, zatímco já oponoval tím, že většina lidí nebydlí uprostřed lesa a musí se tam aspoň nějak dostat, tudíš je lepší dojet tam legálně...
Tady byl pan prodavač velmi trpělivý, i když velice rychle pochopil, že nepatřím k bikerskému klanu, asi bral za své poslání přivádět zbloudilé ovce na pravou víru.
Dokonce se mi snažil i vysvětlit, jaký dres a (volné) kraťasy by se k tomu kolu hodily, ale brzy pochopil, že se mnou je to těžké... :-D
Nosič je ještě snesitený, pokud ho budeš častěji využívat, ale ty odrazky v kolech na horákovi je příšernost.
Jen mi neni jasné proč si tak urputně řešil váhu kola a téměř gramy, když pak na kolo přiděláš nosič, v kolech máš odrazky a ještě uvažuješ o stojínku. To máš víc než kilo váhy navíc :-)
Když pojedu závodit, tak nosič sundám, jsou to 3 šrouby. Kolik váží odrazka?
Je možný, že odrazky ve drátech časem nahradím reflexní nálepkou na ráfku (bohužel plášť reflexní pruh nemá). Bílé a červené odrazko tam ale rozhodně zůstane!
Situace se má tak, že než budu mít lehokolo, tak mě tohle kolo musí vozit do práce i všude jinde (kromě míst, kde bych ho musel nechat bez dozoru, tam holt šrotokolo). Až dorazí domů lehokolo, předpokládám, že si role rozdělí, Ibex se bude držet asfaltu a Merida spíš mimo asfalt.
Možná to teď dává o kousek větší smysl, nevím. Proto jsem třeba předpokládal, že na Meridě ani nebudu řešit světla, jenže už vím o akci, kde i nějaké světlo bude potřeba... :-)
http://nocnitriatlon.cz/
V duchu stávající výzdoby kola předpokládám, že na noční triatlon si namontuješ dynamo, co se z boku přitlačuje k plášti ;-)
Pojeď taky a uvidíš... :-)
Lehokolo pro Tebe se právě objevilo v bazaru, když do terénu máš Meridu. A rozmysli se rychle, protože jestli se prodá můj MAX, tak si takovej lowracer nenechám ujít (i když pak budu mít dva).
To letos určitě neklapne. Mám nový horský kolo, bude skoro celý nový Ibex a mám vyhlédnuté nové inline brusle. Nejdřív uvidím, na čem jak často budu jezdit, co mě bude víc bavit a teprve potom začnu přemýšlet, co bych si třeba jednou ještě koupil.... :-)
Tak je to správně. Vánoce mají být dvakrát do měsíce ! :-)
Trochu mě to připomělo vtip, bylo to zhruba takhle:
Těžký život studenta - šprtá se 20 hodin denně, 7 dnů v týdnu, 2 týdny v semestru. :-)
Takže ano, vánoce mohou být i dvakrát v měsíci (i když Ibex bude asi v květnu - snad), jen je otázka za kolik let příjdou příští vánoce. :-)
"To máš víc než kilo váhy navíc :-)"
Právě proto!
vypadá pěkně.
Ať z něj máš radost.
Ty odrazky z výpletu vyhoď ven dřív než Ti v sjezdu některá poletí kolem tváře. Lidlácké tyčinky jsou dobré řešení.
Nejen lídlacké: https://www.aliexpress.com/item/New-Arrival...
nebo:
https://www.aliexpress.com/item/Fluorescent...
A z čeho vychází předpoklad, že ta tyčinka (chápu, že je podélně naříznutá, aby šla na drát nasadit) při jízdě neuletí?
Nebo jen jakože nenapáchá tak velkou škodu?
Zvažuju, že časem dám na ráfky reflexní nálepky místo oranžových odrazek, ale nemyslím, že by to spěchalo. Beru, že po několika letech (a zimách) může odrazko zkřehnout a rozpadnout se, ale nevěřím, že by to byl až takový šmejd, aby uletělo nové...
Ty tyčinky drží dobře a nepadají. Kdyby upadla, tak je tak lehká, že ti neublíží. Snad to také vyjde lehčeji. Ale nezažil jsem, že by upadla dobře přidělaná odrazka.
Spíš je to výraz toho, že pro některé bikery to není dost coll, stejně jako nosič s kapsičkou na něm a stojánek. Pokud vydržíš jejich opovržení s nosičem a stojánkem, tak vydržíš i ty odrazky. :D
Já se mezi bikery stejně počítat nehodlám. Primárně se považuju za lehokolistu přestože jsem na lehokole už půl roku nejel.
Každopádně se docela těším, až budu mít doma i Ibex a budu moct kola srovnávat. Tedy rychlost po silnici s kopce je jasná, na to ten horák nemá ani převody, ale co bude rychlejší do kopce, je zajímavá otázka.
Taky je zajímavé zjištění, že jsou místa, kudy jsem na Ibexu bez problému jezdil a na horském kole se kvůli mnohem vyššímu těžišti prudkých sjezdů i stoupání (zatím) docela bojím.
Takže kolo by zvládlo určitě mnohem víc než si zatím dovolím zkoušet (ale najezdil jsem zatím jen 60 km).
A kromě zadku z toho kola v případě hrbolaté cesty docela bolí dlaně, jojo, lehokola mají výhody. :-)
Ty tyčinky mám na výpletu kol tříkoky a zatím jsem žádnou neztratil, každopádně ve srovnání s odrazkou je tyčinka 16 x lehčí. Samozřejmě, že časem prasknou a asi i odletí, ale pokud tě zrovna netrefí do oka, tak žádnou škodu nenapáchají. Nevím, jakou zkušenost s odrazkami máš ty, ale mi na žádném kole nevydržely. Prostě časem praskly a zmizely v nenávratnu. Když opouštěly moje kolo, tak jsem se s nimi naštěstí nepotkal. Ty nálepky na ráfek jsou za směšnou cenu a rozhodně nepřidají hmotnost a když se odlepí, tak alespoň neublíží.
Reflexní tyčinky mám na několika kolech i kolobkách, lídlácké. Ještě žádná neuletěla. A odrážejí parádně, viz fotku bez/s bleskem.
Když si přidělá pořádný blatníky, tak ho ta odrazka netrefí.
No chválit ti ho nebudu, mastodonta. I když v tvé velikosti ani ty gumy nevypadaj tak tlustý :) Takový kolo pro rytíře v brnění a plné zbroji :)
Ale barvu má pěknou. A odrazky nesundávej, bez nich by to nebylo ono. A stojník bych na něj dala, nebo si odřeš lak, jak ho budeš někde opírat. U tohodle nemá cenu gramařit, když ty kola roztočíš, tak to pojede samo aji do kopca :)
Ať se ti na něm dobře jezdí! :-)
Díky, holt všem se zavděčit nemůžu, ani jsem se o to nesnažil, ale (skoro) každá připomínka, co tu padla, byla námětem k zamyšlení, v některých věcech to moje rozhodování ovlivnilo a teprve čas ukáže, zda jsem si vybral dobře. :-)