Zdravím všechny. Od poloviny května mám v plánu se čtyři týdny toulat na těžko po Balkáně. Plán cesty je, že nechci moc plánovat. Cesta je cíl. Samozřejmě už jsem trochu přemýšlel kde začnu a jakým směrem bych chtěl putovat. Prozatímní plán je dojet někam na začátek Chorvatska vlakem (třeba Záhřeb) a odtud se vydat směrem na jih. Dle chuti volit pobřeží či vnitrozemí a nechat se unášet třeba až do Albánie, kam bych si teda jako mimochodem přál dojet. Cestu mám v plánu absolvovat sám. Ale pokud se tu najde někdo, kdo má ve stejném čase podobný směr cesty,rád se třeba na pár dní s někým spojim. Nebo jen se potkat,vyměnit si dojmy a zkušenosti, dát si nějakou rakiji a zase jet dál každý po svém. Zkrátka jakékoliv setkání s krajanem vítané. Jelikož je to můj první delší výlet na těžko, budu rád za užitečné tipy a rady od zkušenějších kolegů. Třeba by mě dost zajímalo, jak řešit praní prádla, když si povezu věci max na týden. Na vše ostatní jsem doufám dobře vybaven a připraven, ale tohle mi opravdu vrtá hlavou :-) . Karel 32 let okres Beroun.
> Třeba by mě dost zajímalo, jak řešit praní prádla, když si povezu věci max na týden.
Já mám v tomhle teda zkušenosti naprosto minimální, ale prostě jsem to v kempu vymáchal v umyvadle. Tenké funkční prádlo v létě uschne hned, přinejhorším za jízdy rozložené na brašnách.
Jo asi to tak budu řešit, ono se zrovna moc alternativ nenabízí :-)
Na sušení na brašnách se velice hodí spínací špendlíky několika velikostí. Z pod gumicuku to může vyklouznout a pod ním to také špatně schne. Když je deštivo, tak se dá sušit někde v kempu nebo pod jakoukoliv střechou, ale musíš mít šňůru. No a nejstrašnější je obléci si mokré funkční triko s obrovským povrchem a chtít ho vysušit prouděním vzduchu za jízdy na kole. Tím velkým odpařováním skoro umrzneš.
....já "na těle" suším v létě běžně (Moira UL) a ještě jsem nezamrzl ani nechytil rýmu- ono to ve 30-40°C na 5min příjemně osvěží a při teplotách nad 20°C si zvykneš, že to ani nepřijde. Jasně, že nevypereš a nenavlečeš to před dlouhým nebo prudkým sjezdem, při nižší teplotě nabo jízdou v lese(tam se tolik nespotíš a prát často netřeba...;-)
....nevím,, jestli ti to pomože- já nevozím věci "na týden", ale jen jednu sadu toho, co mám na sobě(triko, ponožky, kraťasy), plus doplňky "do chladu"(dres s dl. rukávy, dl. nepromok. kalhoty, šušťačku)a peru propocené triko i několikrát za den/kraťasy 2x do týdne. Jedině cyklovložka kalhot schne po vyprání kdekoliv na brašnách max. celé odpoledne. Triko po vyprání a vyždímání obleču a je suchý na slunku do deseti min(i dřív), ponožky jakbysmet. Je to tím, že "dál" jezdím od června a to je teplo. Letos to bude také Balkán na měsíc, ale až v červnu, po svých a opačným směrem(Srbsko,Kosovo, Maledonie,Albánsko,Č.Hora,Bosna,Chorvatsko a přes Maďarsko domů.
Díky za odpověď. Nemám moc zkušeností, takže každá rada dobrá. Termín jsem vybíral právě proto aby nebylo ještě extrémní vedro, a taky mě přes léto už začne asi víc potřebovat moje těhotná manželka :-) .
....extrémní vedro je "procházka růžovou zahradou" proti těhotné manželce- ať se vše vydaří...;-)
Díky, jak jsi napsal níže, někde a někdy se začít musí a já jsem v tomhle zvědavě sám na sebe. Samozřejmě počítám s tím že ne všechno se musí povést podle představ, ale nejedu na druhý konec světa a v případě velkých problémů se da vždycky dojet zpátky vlakem. Což doufám nebudu potřebovat. Nejlepší řešení jak se dozvědět jestli na to mám, je prostě vyrazit. A kdyby měla moje nezkušenost znamenat, že s sebou povezu pár kusů oblečení navíc, tak s tím žít dokážu :-) .
To nebyla žádná kritika- jen poznámka, jak a co vozím na dlouhé cesty já. Tak se to "vykrystalizovalo" po letech a mohla by to být spíš inspirace. Nikdy mi zatím nic nechybělo- spíš přebývalo a oblečení mám "vrstevní" právě kvůli možnosti přidávat a ubírat podle teploty. Taky nejezdím v nepraném prádle a sprchu mám každý den kdekoliv- zpocený bych totiž vůbec neusnul, natož se vyspal......
Bát se netřeba ničeho- dnes už máokde hrozí přepadení či nebezpečí okradení, sám se dostaneš "blíž k domácím". Jinak se totiž chovají k "samotáři", dvojice či skupiny si moc nevšímají(pokud nejde o rodinu s dětmi) a zažiješ daleko víc- jen se nebát, nestranit se kontaktu. Chorvati, Černohorci, Srbová i Makedonci jsou Slované s podobnou řečí- proto stačí poslouchat a "nevytasit se" hned s angličtinou. V Albánsku to je jiná- tam se ve městech a u mládeže anglina uplatní, na venkově u starších pak ruky/nohy...
Jistě zažiješ kopu krásných setkání- jestli budeš chtít, tak se po návratu ozvi na mail.
Jo pár zkušeností s chorvatama z vnitrozemí už mám z mých autocest a pokaždé to proběhlo úplně v pohodě a v přátelské atmosféře. Největší neznámá bude asi ta Albánie, pokud tam dojedu :-) . Jo rád se podelim o zážitky.
Albánie je krásná přírodou. Na severu nezapomenutelná plavba po přehr. jezeře z Fierze do Komani, všude hory a také kopy odpadků. Lidé (jako jinde na Balkáně)příjmní, přátelští a rádi pomohou(hlavně na vsích).Přímořská část se buduje(hotely,kempy ap), ale jako všude- je "na vyšš úrovni", a to hl. cenově. Na Jihozápadě památky z doby římské, nahoře Ohrid.jezero. Já jel z Peshkopi směr Kukesi a tam brutál stoupání a klesání několik km přes 10 i víc %!
p.s. Pokud cceš mrknout na víc(video,foto,popis, trasy) z cesty i jiných(Bosna,Rumunsko,Č.Hora ap.), jsou tu:
http://www.bikerjanko.blogspot.sk
foto: https://www.zonerama.com/janhudecek/2759
trasy: http://www.gpsies.com/mapUser.do?username=janlaik
video, články: https://drive.google.com/folderview?id...
Určitě se podívám, dikes. Úplná studnice informací :-)
Nevím, jestli se tu ještě někdy objevíš, ale mám tak trochu vlezlý dotaz:
Kolik vícedenních výprav (po ČR) jsi už (ty sám a sólo) už uskutečnil?
Objevím. Po ČR moc nejezdím,žiju v rakousku. Ale otázce rozumím. Tímhle způsobem nemám najeto skoro nic, minulý rok jsem jel týden innskou a dunajskou stezku, jinak pouze jednodenní vyjížďky. Směřuješ tím k něčemu konkrétnímu?
...někde a někdy se začít musí- a nejlíp se učí na vlastních chybách, ne? ;-)
Jistě.
Ale ani ty jsi (nejspíš) hned poprvé nevyrazil z domu na čtyřtýdenní expedici.
Už po týdením/čtrnáctidenním výletě víš (zjistíš), co všechno jsi s sebou vezl zbytečně.
Teď už máš výbavu (z)optimalizovanou
Ja hlavně nemám v úmyslu soutěžit v polykání kilometrů. Normálně nemám problém dát za den 100 kilometrů ( kolem dunaje klidně i víc), to ale není cílem mojí cesty. Chci jet relax tempo a pokud se mi někde bude líbit, klidně dva tři dny zůstat. Chorvatsko mám projete křížem krážem, celkem obstojně se domluvim a mám v plánu cestou navštívit i pár známých které jsem tam poznal. Minulý rok jsme měli v Chorvatsku dokonce svatbu. Chci být jen úplně sobestacný a nespoléhat se na pomoc druhých. Proto teď sbiram moudra a i když se třeba ptám blbě, každá rada dobrá. Neexistují blbý otázky, pouze blbý odpovědi :-)
Hm a těhotná manželka se bude doma stresovat, jestli se ti něco nestane. Blbější dobu, něco si dokazovat, sis nemohl vybrat. Chápu, že až začne kolotoč okolo mimina, bylo by mnohem sobectější odjet. Ale manželka tě potřebuje už teď. Promiň, vzpomněla jsem si dobu těhotenství, choť mi neprojevoval téměř žádnou pozornost a zájem. Cítím se tak nějak ošizeně dodnes, i když jsou děcka velké. Těhotnou manželku opečovávej a buď s ní!
Jo chápu že to může vypadat blbě, ale bylo to v plánu ještě než manželka otehotnela a kdyby mě v tom nepodporovala nejel bych. Nepotřebuju to za každou cenu absolvovat než se prcek narodí. Mrzí mě tvá zkušenost, rozumím tvému úhlu pohledu, ale my v tom máme jasno a věnujeme se jeden druhému nejen v těhotenství. A právě proto že si navzájem necháváme prostor a podporujeme jeden druhého s klidným srdcem pojedu. Přesto díky za názor, každá zkušenost je cenná.
Pokud máš doma podporu tak v pohodě, 4 týdny zas až tak dlouhá doba není, vezmi si že třeba takový Nick Crane se oženil a skoro hned nato napěchoval tlumok, přibalil svůj legendární deštník, zamával manželce a vyrazil na sólo 1,5 roční pěší vandr přes celou Evropu. :-)
http://www.outdooring.cz/Outdoor-clanky...
Praní moc neřeš, potoky najdeš všude – přemácháš, vyždímáš, a jak říká bi-cyklista hodíš mokré na sebe a v květnu na jižním slunku do 15 minut vše suché, na těle sušit je nejrychlejší – tedy vyjma zadnice kaťat na kterých si sedíš. :-)
To ráda čtu. Je fakt, že manželství není vězení a vzájemná láska, podpora, úcta a tolerance v něm musí být. Jinak nefunguje. I tak tě jistě bude manželka pouštět s těžkým srdcem a slzičkou v oku i v obou.:-) Neboj, za pár let tě klidně pustí i na cestu kolem světa a ráda! :-D
Jinak k cestě, v Polsku jme potkali pár, který každý vezl zadní, přední a řídítkové brašny, jezevca a na zádech bágle až nad hlavu. Zdálo se nám, že toho vezou příšerně moc. Jeli jsme dva týdny a já měla dvě zadní brašny a spacák na nosiči. Přítel vezl zadní brašny a stan a v předních brašnách synove věci. Kluk měl zadní malé lídlovské brašny. Kluci si vystačili, jeden týden jeden dres, druhý týden druhý dres. Já se potím jak vrata od chléva, měla jsem 3 dresy a večer v kempu přeprala. Brašny omotala gumicukama a za ně nastrkala vše, co potřebovalo uschnout i spoďáry.:-) Na polském pobřeží moc vedro nebylo a slunko jme viděli pomálu. Obléct si mokrý dres...brrrrr!!!
Obléct si mokrý dres...brrrrr!!!
*************************
Přes den v horku na sluníčku není nic příjemnějšího, v Alpách jsem takhle máchal triko i třeba 20x za den jen abych se trochu schladil.
Trochu výzva to může být v chladnějších krajích kdy tě přes den lijavec durch propláchne, na noc ve stanu máš samozřejmě suché, ale ráno musíš zpátky do toho mokrého studeného protože další suché hadříky nemáš a riskovat promočení spacího si zkrátka nemůžeš dovolit. :-)
Však píšu, že zrovna vedro nebylo a slunko za mraky. Ve 40°C na slunku by to bylo fajn. :-) Taková výzva hned ráno nic moc, ale lepší než tahat obrovský batoh na zádech plný hader.;-)
Hmm, asi si nechám poradit a budu využívat ten potok. Teď mi pomalu dochází, že jsem minulý rok tu dunaj jel jako slecinka :-) . Jinak budu mít vzadu i vepředu po dvou brasnach a spacakovku vzadu.
No já se do kempů moc hrnout nechci, rád bych to celé absolvoval s co nejnižším rozpočtem. Taková je ovšem vize a třeba po cestě zmenim názor :-)
Spát můžeš na hezčích a klidnějších místech kdekoli po venku na divoko, v kempech podél cesty pak jen přes den dle potřeby za pár drobných koupit pouze teplou sprchu – mně se tenhle systém skvěle osvědčil. Naposledy loni měsíc ve Skotsku – 2 sprchy v kempech a 1 ve sportovním centru s bazénem. :-)
Jo ta teplá sprcha jednou za pár dní nebude vůbec na škodu :-)
Když vlezeš do sprchy oblečený, budeš mít i vypráno-dva v jednom...:-D:-D:-D
nemusíš do kempu a sprchu máš denně
https://www.azub.cz/galerie/min_13602425420.jpg
...když si hodinku před konečnou nabereš teplou nebo "odraženou" na WC reštiky/bistra- tak se ti za tu hodinku ve dvou černých PETkách ohřeje...
Pravda pravda, Karlos jede až v květnu a do teplých krajů, já to pořád podvědomě vztahuju na moje výlety do míst kde ani za těch nejžhavějších letních dnů asfalt pod koly nečvachtá, natož pak zjara nebo teď. :-)
Tam bych nejel, při takových teplotách sedam jedině do auta :-)
Víčko od PETky a vyvrtat do něj dírky.
Tohle taky není špatný a jen za 10 éček :-) . Ale musíš s sebou táhnout 10 litrů vody navíc, i když třeba jen chvilku.
https://www.decathlon.de/solardusche-cao-id...
Když se dceři nechtělo do sprchy, tak jsem svolila:"Dobrá,umyj si jen ty nejdůležitější části-papulu, krk, za ušima, podpaží, pipku, prcku, nohy." A šla do sprchy...
Na ty nejdůležitější části stačí jen ten, již zmiňovaný, vršek k petce s dírkama. Teda i petka s vodou.:-D Ostatní špína časem opadá.:-D
....když přidáš druhou PETku s vodou, špína nemá šanci! Já tak jezdím několik let a večer nemusím hledat vhodné místo u vody. Vodu neberu do dvou plochých černých lahví(každá 2lit.od Woolite nebo -Perwool?,už se nepamatuju,na upr. př. nosiči) v posledním "zdroji" před zapikováním(teda nevezu dýl, jak 30-40min) a pomocí děr. víčka na litrové PETce(voda v košíku na pití za jízdy) se kompletně
nmydlím a "osprchuju" každý den....;-)
Deset litrú je obsah vaku- na solidní osprchování s namydlením ti stačí- když "žbrndáš" polovic a když si dáš bacha(a časem se to naučíš), pak 3litry. Neznamená, že vak musíš vézt plný- a vypadá to OK!Jen ještě potřebuješ "něco" na zavěšení výš než měříš- a to někdy bývá problém..
...to teda máš pravdu- za mých začátků se tehdy na kole za hranice ani nedalo a po republice zase "nepustil" čas, práce a hl. rodina s dětmi.Taky prachy byly třeba na důležitější věci- nehledě na bídnou nabídku vybavení....;-)
To teda máš pravdu.
Stejně jsou věci, které i nyní "nepustí".
...u tebe to vypadá na práci(nebo partner?). Já jsem už "za vodou"- v důchodu mám času (a peněz), že nevím co s nima ;-) a partner má(jako já) svý zájmy. Co víc si přát....:-)
Zajímavá diskuse :-) Zejména mě zaujalo to "opečovávej těhotnou manželku". Přiznám se, že si pod tím i jako žena neumím nic představit. Těhotenství není nemoc a pokud není na rizikáči, tak jaké opečovávání? Možná jsem trošku drsnější, ale prožila jsem dvě těhotenství, to první jsem víceméně byla 180 km daleko od budoucího otce, chodila jsem do práce a on budoval na chalupě. Jezdila jsem za ním na víkendy, vždycky navařila, něco uklidila.
Jako uznávám, že odjet na 4 týdny je už maličko na hraně, ale podle mě je to lepší teď, než pak odjet od miminka. U mě by to bylo o tom, že bych záviděla, že nemůžu jet taky.
Ale k tématu. Balkán je naše oblíbená lokalita, absolvovali jsme tam několik cest a klidně bych jela znovu... ale asi ne, protože už máme školou povinné děti a v době letních prázdnin tam bývá hodně horko. Povídání a fotky lze najít tady na blogu nebo na našem webu www.epastorek.cz Nebo mi i vyšla kniha o Balkánu ;-)
Prádlo je pro mě taky věc, kterou na cestách nerada řeším, hlavně s dětmi. Jezdíme většinou na šest týdnů, a to se nedá bez praní. Řeším to tak, že malých oblečení (spodní prádlo, fusky) mám víc, abych nemusela prát tak často, to nic neváží. Větší kousky holt někde v půlce přeperu. Řešíme to buď jednou nocí v kempu nebo v penzionu, kde si předem domluvíme možnost praní (za příplatek), přes noc to většinou uschne. Nebo se dá najít veřejná prádelna (našli jsme v Srbsku) a nebo se registruj do Warmshowers (síť cykloturistů ochotných nechat přespat) a občas využij přespat u někoho s možností praní. Ale jenom taková poznámka, podobně jako s tou sprchou, ono až vyrazíš, nároky na hygienu se ti sníží. Doma máš potřebu denně se mýt a měnit oblečení, na cestě je to tak nějak jedno, člověk si zvykne. Jo a rada sprchování z PET lahve je dobrá, také využíváme, takže se v podstatě sprchujeme denně :-) a zadara. Třeba takový Milan Martinec (vyšly mu dvě knihy) vozí termosku a není mu blbé si večer říct lidem o teplou vodu.
Balkánu a cyklotoulkám zdar!
Jak to říkal Honza Vlasák?
Třetí den si už nesmrdíš ...
8-)
...protože sám sebe necítíš! ;-)
Jinak taky už se "modernizoval"- odrbaný trika, nemytý tělo a děravý tepláky zůstaly jen v knížkách.....
K hygieně chci připomenout vlhčené ubrousky. Těch já mám velkou spotřebu.
Pokud je používáš v přírodě, neměla bys je volně vyhazovat, ale dovézt (donést) do nějaké nádoby na směsný odpad. Mají jednu z nejdelších dob rozložení (coby odpad). Stejnou ne-li lepší službu udělá vlhká žínka v uzavíratelném sáčku.
To jsem dělala kdysi, vozila nějaký mokrý hadřík v pytlíku, a když byla příležitost, vymáchla ho, nebo vyměnila za jiný. No vidíš, příště ho možná taky přibalím.
Nad dobou rozložení ubrousků jsem nikdy nepřemýšlela.
Veškerý odpad ale shromažďujeme a vyhazujeme do košů a tak. Dokonce ještě použité ubrousky poslouží např. k čištění kolíků a třeba s nimi setřu i nějaké bahno na kole.
...z nouze ctnost- tahat sebou čistý i použitý, když je všude vody, halt doba jde kupředu(za paár let budeme vozit robota i na vyt.....prdele- a on nás na kole :-(( )