Suchá předpověď počasí na poslední srpnový víkend, pondělí volné (bank holiday), příznivě načasované odpolední odlivy slibující zajímavé možnosti večerních jídelníčků,... - ideální podmínky na prodloužený víkendový výraz do míst kde už to sice dobře znám, kam se však stále rád vracívám, kde pořád…
Úžasné a nádherné. Sice ty mušle zas tolik nemusím, ale představa, že si je na večeři sám nasbírám a pak na ohni upeču by mne lákala také. Větrníky tu krajinu jistě změní a nejen tuhle krajinu. Asi se s tím budeme muset smířit a brát to jako větrné mlýny v Holandsku. Pochybuji, že by někdo nechtěl elektřinu zadarmo.
Proč do toho taháš větrníky a eletryku grátis?
elektřina z větrníků je zadarmo? odkdy?
Je to tak – holt ty neobydlené, ’nevyužité’ zahálející návětrné kopce, hřebeny a pláně si o větrníky přímo říkají.
Nedavno jsem se nad tim zamyslel, ze kdyz jdu nebo jedu krajinou, tak kdekoliv se zastavim a rozhlednu vidim nejake vetrniky, aspon u nas v Bretani. Zacinam uz na ne mit averzi.
Teď jsem se za vás s jedním poprala. Zvítězila jsem, k ranní kávě byl skvělý :o)))
V Holadsku na poldrech tě větrné mlýny (čerpadla vody) také štvou? A co v Čechách rozhledny, pomalu na každém výraznějším kopci je nějaká a další rostou jako divé. A co kostely uprostřed každé evropské vesnice?
Je spousta výrazných krajinných prvků, na které jsme zvyklí a nevadí nám. Na větrníky si pravděpodobně zvykneme podobně.
V tom je přece jen trochu rozdíl. Taková větrná elektrárna vypadá zhruba stejně esteticky a "krajinoprvkově", jako atomovka. Akorát že ta atomovka pokryje spotřebu velké části republiky. Větrná elektrána nestačí ani na tu obec, v jejímž katastru stojí.
A když člověk v některých místech opravdu nevidí vlevo vpravo nic než "lesy" stožárů s větrníky - je to hodně tristní pohled. Na to se snad zvyknout nedá.
A co ještě stožáry vysokýho napětí a samo vedení? Pryč s tím, zpátky do jeskyní!
Jo jo, stožáry vedení vysokého napětí jsou zvláště odporné. Hlavně ty spočítané tím CAD návrhovým systémem. To je na tom nejzajímavější, že ten robot je takovým zvláštním způsobem pokřiví, že jsou ještě odpornější, než ty ostatní. :D
Tam je většinou jen nějaké ochranné pásmo pod vedením a pár metrů nalevo-napravo. Kdežto ty větrné elektrárny... to je fakt jak měsíční krajina.
Při vší úctě, ještě jsem neviděl ochranné pásmo, které by dalo stožárům a vedení zmizeti. Ale jak říkám nížeji, je to věc názoru. Mně větrníky nevadí.
Ano a zvlášť dobře se vyjímají třeba na horách a do takových CHKO přímo patří.
Dávají krajině měřítko. Víš, že stožár má 20 metrů, porovnáš s horou, a hned víš na čem jseš :-)
Kdybys věděl, jaký švíky dělají, aby na nějaké takové nepřístupné místo takovou obludu posadili, často se používá vrtulník, sehraná parta montérů, špičkový pilot....
A ty si pak toho vůbec nevážíš....
(taky moc dobře nechápu, proč to nezahrabou, zeptám se proč to nejde...)
Protože bys přišel o práci.
No, tak strašné to není :-)
Musí to mít nějaké technické zdůvodnění, protože taková věžička taky levná vůbec není.
Ta izolace na ultravysoké napětí není jednoduchá a když by to probíjelo, tak to bude v okolí toho kabelu rovnou zabíjet. Na vysoké věži je zabezpečen náležitý odstup od nebezpečné zóny.
Já si říkal, že v tom bude háček, protože vyhrabat rejhu není až tak nákladné....
Nemoh by si mě ještě objasnit k čemu tam je to, snad to řeknu správně, zemění.
Věž mívá na hoře špičku (Erdzeilspitze) a na tý je pověšen kabel, co jim nejde proud. Ty špice mohou být rozdvojené, někdy jsou zemnící špice i na koncích traverz, jinde zase nic takového vůbec není.
Myslel jsem si, že jo to něco jako hromosvod, kdyby do toho fláklo. Ale pak nechápu, proč některé věže to nemají.
Ono o tom jak to funguje se s náma nikdo moc nebaví a je to škoda.
Myslíš ten nejhořejší vodič, co na něm jsou navlečený barevný koule asi. Tak to mi vysvětloval ve Výměníku elektrikář-rozvoďák a vede jím buďto nulák nebo kosínus fí, podle toho, jakej je v síti přebytek "jaloviny".:-)
Tak tak, ty tři fáze když spojíš dohromady, tak v tom uzlu by se ty proudy měly navzájem vyrušit a už nikam nic by téci nemělo. Když je ovšem ta síť trochu rozvážená, což je vždy, tak to neplatí a mezi těmi různými nulovými uzly teče zemní proud. No a aby to neteklo jen tou zemí, kde to působí korozi a další neplechy, tak se všechny tyhle uzly snaží propojit nějakým strojeným vodičem, který se co nejvíce spojuje se zemí. No a to je ten horní nulový drát. Asi to může občas fungovat i jako ten hromosvod, protože je to zcela stejné. I hromosvod je dobře přizemněný drát.
To teda nechápu, za co ti někdo dal mínus. Asi nějakej nedoceněnej hromosvodář za označení smyslu jeho života "přizemněným drátem" :)
Ať napíšu co napíšu, většinou alespoň jedno mínus tam mám. Asi nějaký fanoušek :D
Z toho si nic nedělej, to je místní kolorit. Frustráta to rafne a jede. Včera jsem zveřejnil dva špičkový příspěvky, byl jsem v čele hodnocení a jen vytáhnu paty z domu, hned mi to zkazil. :-))
No, mě to připadá, že někdy strkají ty "erdseile" tak nějak jakoby chtěli chránit ty vodiče, není jen jeden nahoře...
Ale asi to patří jinam.
Jo frustrovaný mínusák dává spíše 2 až 3 naprosto ke všemu. Je to nějaký/á ubožák.
Já myslím že se snaží chránit ty fázové vodiče před bleskem. Oni tam sice mají jiskřiště na zhasnutí oblouku ale stejně to musí na tom vedení udělat naprostý mazec. Mně při bouřce už dvakrát shořel zdroj u počítače a vzal s sebou úplně celý počítač. Teď už tam mám nějaké blekojistky, ale stejně to za bouřky raději odpojuji od sítě.
Tý jo, co to je ta blekojistka? To je něco, co když dostane pecku, tak blekotá?
No - nevím nevím. Kdyby to zahrabali, tak pod zemí, kde nefouká, by to už nebyly větrníky. A ta obrovská díra, aby se to tam vešlo!
Nefouká sice, pravda, ale mohly by tím točit bludný proudy.
Blbě by se to udržovalo a asi by to uložení přišlo mnohonásobně dráž.
Nemyslím, že zmizeti. Vidět je furt. Ale je vidět mezi tím, co tam bylo původně. Pole, remízky, cokoli... Tam kde jsou větrníky, není nic. Jen ten les stožárů. Fakt mi Dukovany kolikrát přijdou estetičtější. Ale je to věc názoru.
Mně se také nelíbí, když v noci celá krajina kolem synchronně červeně bliká. Na druhou stranu je to rozhodně lepší, než pálit uhlí nebo naftu a je to bezpečnější než jaderná elektrárna. Asi si budeme muset vybrat menší zlo a zvyknout si.
Jo, kdyby to bylo o výběru... ale tohle pokryje zcela zanedbatelný zlomek spotřeby. Tj. tohle všechno je ještě navíc k pálení uhlí a nafty a k atomovým elektrárnám.
A proč tedy tak poklesla výkupní cena elektřiny, že se nevyplatí stavět žádná nová elektrárna a ty skvělé plynové se zavírají, když je to zcela nevýznamné a zanedbatelné? Proč ČEZ nestaví další jaderné bloky a chce od státu záruky na výkupní cenu elektřiny, když je konvenční tepelná elektrárna takový bazál nutný pro život?
A teď mluvíme o kterém státu? U nás je větrníků maličko, takže jejich vlivem to nebude.
Kupodivu nejsme na elektricky izolovaném ostrově a evropské výkupní ceny elektřiny volně pronikají i k nám. Takže i když je skoro nemáme, tak nás významně ovlivňují.
Proč?
Dočkej času jako husa klasu. Však uvidíš.
S tím poklesem to asi nebude tak horký a určitě ne dlouhodobý, protože včera oznámili skokové zvýšení ceny a že prý ještě trochu povyroste a pokles nepředpokládají.
Angličané si na stavbu atomové elektrárny vymohli garanci výkupní ceny elektřiny od státu a nás to nejspíš čeká také. Bez té garance v současnosti nikdo stavět nezačne.
To tady neprojde, Jihočeské matky jsou proti eletryce z jádra silně zaujaty. Těm nesmí přes elektrometr. Nebo že by jim soukmenovci z Rakouska dodali vehementy, co uměj tuhle složku z dodávky oddělit? :-)
Ne, ale ty se ústy svých volených zástupců zavážeš, že kdyby náhodou klesla cena elektřiny, tak jí stejně budeš platit za tu vyšší cenu, aby se ČEZU ta elektrárna zaplatila. Jistě se na to těšíš. A vůbec nikdo nebude křičet, že je to socialistické netržní opatření. :D
Dost dlouho jsem ústy svých volených zástupců ochutnával plody své práce. Takže se závazky mi každej může políbit trusník. :-)
Copak trusník, to by jim až tak nemuselo vadit, ale k políbení by určitě bylo lepší jim nastavit výtrusník :-)
No, ono by se to mělo asi spočítat z gruntu, ona to není jen ta konstrukce vrtule a následné vedení, všechny náklady na hromadu, a porovnat s jaderkou, možná by ses divil.
Je fakt, že v Německu teď rostou větrníky všude a díky tomu, máme spousta práce.
Neviděl bych to tak ostře, jasně, pálit uhlí - k prdu. Zaplavovat údolí a ničit ekosystémy - taky k prdu. Slunce - k prdu, neefektivni.
Tak co zbývá? Vítr nebo jádro.
Co je krásné?
Já už shledávám krásné i ty stožáry dálkového vedení, a takový větrný park je vlastně taky úžasné dílo, jako krásný most, barák, věž, hangár, stadion, chladící věž.
I Karlův most byl postaven jako dopravní stavba, ne proto, aby byl krásný.
Ale pod stožár dálkového vedení si nechodím posedět, když se mi zasteskne po rodičích.
Spíš na tu lavičku k rybníku..
Těžko. Ty krámy jsou v podstatě strašně fórový. Zbudou ohavný torza, na který se budou všici skládat, aby to zmizelo. Mě může jen hřát, že se mě to už netýká.
Ne. Ano. Ne.
A v zivote by me nenapadlo, ze takova serednost tu bude mit tolik zastancu, asi jich je opravdu v Cechach jeste malo.
Už se to tady přetřásalo; někomu se líběj holky, druhýmu vdolky. U voleb máš šanci. :-)
Líbil se mi rozhovor s jedním pánem, který měl v blízkosti svého bydliště větrník. Říkal, že záleží na tom komu větrník patří. Když jemu, tak je úplně v pořádku. Když někomu jinému, tak mu to vadí taky :-)
Z letadla je jich vidět bezpočet u holandského a britského pobřeží Severního moře. A co jich je jen u pobřeží Severního Walesu nebo na Penninech. Je to věc názoru.
V neobydlenem prostredi mi to dava smysl.
Těžko říct, co to dělá s těma, co tam "bydlí", i když je to lidma neobydlený...
Se jich stejně nikdo zeptat neumí, buď vydržej nebo ne, pak to bude jasnější, ale asi to chce čas, se to za pár let nepozná.
Třeba ty farmy v moři jsou prý velkým rájem ryb. Ty to doslova milují.
To video jak chytají ty břitky je moc fajn. Nikdy jsem takového tvora ještě neviděl.
Kdyby plážoví turisté tušili co všechno mají jen pár centimetrů pod nohama, možná by se ty pláže docela rychle vylidnili :-).
Tady je ještě jedno pěkné video s trochu jiným druhem, jak je loví za oceánem
https://www.youtube.com/watch?v=EBxERHMUwrA
Pěkný výlet.
Prosím tě, jak si ty škeble vymýval od písku?!? Nebo tyhle tak zanesené nejsou?!?
Musím ale říct, že ačkoli mám škeble docela dost ráda, nevím jestli bych byla ochotná jíst je tři dny ráno, v poledne i večer :o)))
:-)
S pískem žádný velký problém nebyl – měl jsem 3 dvoulitrové kyblíky ve kterých se všechno, ještě u moře, na několikrát pořádně propralo, dokud nebyla voda úplně čistá.
Velice pěkné :-)
Díky. :-)
Už název mě zaujal, jak jinak.
Slávky se dají baštit i syrové, oblíbená kratochvíle Francouzů na atlatickém pobřeží.
Nožík do kapsy, dva citróny, a razíš na sváču.
Přřpravu grilováním na roštu neznám.
Pokračuj v putování za žrádlem, Angláni nepohrdnou ani labutí, a když nastražíš past.... :-)
Nasázet větrníky všechny po stovkách nebo tisících na pár velkých hromad 10-20km od pobřeží do moře jako třeba tady na severu Walesu,
http://cyklopoustevnik.rajce.idnes.cz/2016...
tak to tolik do očí tlouct nebude, navíc nebudou na tu dálku ani slyšet. Ale když se to dnes staví skoro na každém hrbku, často i jen po jednotkách kusů které v tak malém množství samy o sobě moc energie nevyrobí (ve srovnání s jinými zdroji), ale kopec to na mnohakilometrové okolí výrazně vizuálně změní (zvlášť když dnešní turbíny jsou už i víc jak 5x vyšší než okolní les), k tomu ten neustálý rambajs nejen jak mixují vzduch, ale co možná ještě horší ten skřípající rozladěný orchestr za skoro bezvětří. To se bohužel nedá přehlédnout ani přeslechnout tak snadno jako třeba stožáry s dráty :-(. Sice to má spoustu plusů – nečmudí to, nesmrdí to, žádná auta tam okolo kvůli tomu nestraší, je to zelená elektřtina,…, ale bohužel, je to něco co se nedá přehlédnout, vrtí se to už skoro na každém druhém kopci, a krajině to, alespoň z mého pohledu, příliš krásy nepřidá.
...
To všechno proto, že vládne jakási ideologie a dogma, které jednoznačně říká "obnovitelné zdroje" ano a za každou cenu, ty neobnovitelné jsou fuj.
A teď přichází další móda, vyrobit co nejvíce energie na místě, tam, kde se spotřebuje.
A pak do toho vstupuje zalobovaná politika, dotace, subvence, garantované ceny.
Výsledek vidíš kolem sebe, sle to zdaleka není nejhorší, takové ty místní bioplynárny, kvůli kterým se biomasa sváží z z půlky kraje, to je teprv nápad...
Ty velkokapacitní větrné farmy však také stojí, jsou v místech, kde by kravál ani estetika neměla nikoho znepokojovat.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Wind_farm
No, ale když pak na Baltu zafouká, mají energetici v půlce Evropy zadky v kalupu.
A všude se musí natahovat ty dráty a to je taky škaredé a drahé.
Prvním krokem k nápravě by zřejmě bylo, přestat si hrát na chytré, a přestat vybírat jednotlivé zdroje energie podle ideologické věrouky a prostě zapomenout na dotace a nechat to samočištění.
Účelné a levné řešení bývá většinou i krásné.
Konečně chvíle klidu na čtení.
Moc pěkné. Mám ráda výlety, které mají cíl a náplň.
A taky mě to inspirovalo. Mořské plody nemám, ale hned na začátku, při vzpomínce na ostružiny, jsem si vzpomněla, že mám furt v mrazáku namražené ostružiny. Používám je buď jako ovoce do dezertů, nebo, když dojde marmoška, tak část odeberu a vyrobím briskně sklenici marmelády. Což nastalo právě dnes.
Snad to u gurmánsékho blogu, který moc oceňuji, nevadí:-))
Díky, ve čtvrtek byl úplněk, tak jsem si v pátek do Oxwich Bay udělal další výlet na extrémně velký odliv. Během čekání než voda ustoupí mi tam krásně pózovala místní červenka.
Tentokrát byl lov úspěšnější – 3 dlouhé břitky vylezly do minuty samy jen jak jsem jim trochu posolil zadek dírkou v písku, čtvrtou se mi podařilo z necelého půlmetru vylovit ručně. A další 2 velké oválné, takovéhle
https://www.youtube.com/watch?v=S6FnmoB6ptA
jsem musel taky vyhrabat protože na sůl nezabraly. Byl bych je nafotil i nafilmoval v akci, ale ruky zaprasené od mokrého písku, to by se foťáku moc nelíbilo.
Odpoledne se sice zatáhlo, ale večer v Aberavon při cestě zpět, za velkého přílivu, nádherný západ slunka, i když schovaného za mraky.
...
takhle?
No co to to to je? Ty, takový labužník, ústřice a slávky jako pravý Frantík polykáš naživo, ale břitky si necháš takhle tepelně znehodnotit ?!?
Neviděl jsem to ve Frankrajchu nikde jist syrový, vladtně v restauraci jsem to dostal jako předkrm v Arcachonu, říkají tomu nějak jako "nože", nechápal jsem co to je.
Až když si to vyfotil jsem poznal že jsou to ty škeble
Parádní:-))
U nás byl úplněk bez výletu - extrémně velký příliv :D, už 4. den je deštivý. Fotku měsíce ve větrném úplňku mám jen z okna.
Pozdrav k moři!
Jak tam u vás na protějším břehu vypadá extrémní odliv a příliv, v zálivu Mount St.Michel v Cancale je normální pohyb moře asi takovýhle....
Mají na tom založený celý ten ústřicový průmysl...
odliv
příliv
Někdy až 15m rozdíl výšky hladiny mezi odlivem a přílivem když měsíc a slunko táhnou za jeden provaz, běžně kolem 10m. Tady co mám moře nejblíž 4km od domu na Sker Rocks, celé všechny ty útesy vpravo na fotce jsou za přílivu pár metrů pod vodou.
http://cyklopoustevnik.rajce.idnes.cz/2015_-...
Často tu na mnoha místech pobřežní hlídka zachraňuje přílivem na útesech uvězněné výletníky, třeba úsek u Southerndown caves mezi Ogmore a Dunraven Bay je tím přímo proslulý.
http://cyklopoustevnik.rajce.idnes.cz/2016_-...
http://www.bbc.co.uk/news/uk-wales-south-east...
Jinak v Oxwich Bay byl tento pátek rozdíl mezi přílivem a odlivem kolem 9m.
U nás je na přílivu založena zase tahle legrace
http://www.severn-bore.co.uk/
https://www.youtube.com/watch?v=IKA39LQOIck
Jezdí sem specielně kvůli tomuhle divadlu i výletníci z kontinentu, 2 roky zpátky jsem tam potkal kluka z Belgie.
http://cyklopoustevnik.rajce.idnes.cz/2015_-...
Oni na tom jsou podobne jako my, na to ma asi vliv tvar kanalu la Manche ktery udela takovy trychtyr kde se hromadi voda.
A ty fotky cos sem dal tos nemel moc velkou trpelivost cekat na priliv, nebot ten rozdil je mnohem vetsi, asi takhle, a pri prilivu kolikrat dosahuje voda az k tomu vlnolamu vlevo, ted byly o neco mensi, jsou tam videt cary z chaluh:
ops, jina fotka
No, tak ta vzdálenost bude taky záležet na strmosti břehu... Na rovný pláži ustoupí moře o sto metrů, u kolmého břehu akorát klesne hladina, a pak všechno mezi tím, ne?
No, právě u to Mount St.Michel jsou takové pláně, velmi mírný sklon, takže voda ustoupí i o kilometry.
Mívali tam cedule, které varovaly právě před poměrně rychlým nástupem přílivu, ono zajdeš si na procházku, a nemusíš to stihnout zpátky.
Jak je to teď netuším, Ze St.Michel se stala jedna z nejnavštěvovanějších atrakcí Francie snad 3 kilometry daleko je gigantické parkoviště, všude ploty. Byl jsem tam v 90tym se Soňou, a vloni jsme chtěli ze sentimentu návštěvu zopakovat, ale vzdali jsme to, a to byl podzim, mimo sezónu.
Tak radím, kdyby někdo chtěl ten klášter vidět, a za vidění stojí, opatřete si nějaký ten přednostní přístup přes GetYourGuide.com nebo jinde.
Ostatně tak je to dnes se všema významějšíma atrakcema...
Samozrejme, akorat nevim proc mi to rikas, ja znam zdejsi plaze a vim jak vypadaji pri odlivu, na te Jindrove fotce je odliv tak v polovine.
U těch Jindrovo fotek mi přišlo, že myšlenka je v míře "zatopení" těch lodí, takže už to asi pro Jindru nebylo fotograficky zajímavé, když byly lodě na suchu. Nejspíš v tu chvíli nedokumentoval příliv a odliv a pro základní představu k tématu mi to stačí.
U té tvojí rovné pláže taky nevím, zda je to maximální ústup moře či ne, klidně to při mělkém pobřeží může jít ještě dál...
Ne, Báro, důvod je dočista prozaičtější, takhle stoupla voda během podvečerní procházky po pobřeží v Cancale. Je to fakt fofr jak to stoupá.
Já nějaké fotografické umění nedělám a moc o tom nepřemýšlím, mačkám čudl na mobilu...
Večer a brzy ráno je voda mnohem výš.
Cancale je na hranici Bretaně a Normandie, ale už v Bretani, zatímco Mont St.Michel přes záliv je v Normandii. Městečko je slavné vlastně jen tím, že jsou tam velké farmy na chov ústřic, ale ty jsou i jinde v Bretani a Normandii a vlastně po celém atlantickém pobřeží Francie.
Ale právě z Cancale si nechal vozit ústřice Ludvík IV. a tím se stalo to městečko proslulým.
Chovají je v drátěných pytlích položených na takových lavicích, za odlivu jsou na suchu, za přílivu pod vodou, tak si rostou, než jsou dostatečně velké, pak je nahází na návěs traktoru a vezou prát a pak distribuovat.
Městečkem celý den projíždějí ty traktory co odváží pytle, víkend nevíkend.
Vypadá to asi takhle, nevím jestli na druhé straně Kanálu ve Walesu mají podobný průmysl.
https://photos.app.goo.gl/iDzM0HnFH9jQKnxp2
Když tady probíráte ten příliv - odliv: kamarád byl v létě ve Francii, na pobřeží Atlantiku a povídal mi, že rozdíl mezi přílivem a odlivem (myšleno výškově) je cca 9 m. Je to možný? Devět metrů je přece strašně moc, nějak se mi tomu ani nechce věřit.
Ano, největší je snad 16 nebo 17 metrů.
Ještě jedna věc, ten příliv a odliv chodí na minutu přesně, ale časy se v průběhu roku posouvají.
Třeba u Bassin Arcachon u Bordeaux maji tabulky se dny a časy v mnoha prospektech. Je to zásadní aby se vědělo, kdy se dá vyplout ze zálivu, jinak je tam moc mělko. Život místních rybářů je diktován přílivem a odlivem.
https://cestovani.idnes.cz/francie-akvitanie-a...
Záleží jak kde, podél království se to hodně různí. U nás v Bristolském zálivu je údajně druhý největší výškový rozdíl na světě mezi odlivem a přílivem, 9-10m zcela běžně.
http://cyklopoustevnik.rajce.idnes.cz/2017...
http://cyklopoustevnik.rajce.idnes.cz/2016...
http://cyklopoustevnik.rajce.idnes.cz/2016_-...
http://cyklopoustevnik.rajce.idnes.cz/2015_-...
Toto je ta farma?
https://photos.google.com/share/AF1QipPwu8ImoD...
Přesně tak, tam jsou narovnaný ty pytle s ústřicema, nasazují je tam jako malinkatý do těch pytlů (kde je množí jsem zatím nezjištoval). Je jich tam hrstka někde u kraje. Když vyrostou, sotva se do toho drátěného pytle vejdou.
Stačí jim k životu a růstu jen ten plankton, když je to za přílivu zaplaví.
No a pak je sklízejí. Za traktorem mají takové lodičky na kolečkách, na ty růčo chlápci ty pytle nahazují, musí to být dost tvrdá dřina. A tak pořád dokola, na jedné straně zavážejí sádkou, na druhé straně "sklízejí".
Ono se s tím musí dost rychle, protože je potřeba je dopravit na stůl k zákazníkům živé. V obchoďáku v Perpignanu (to je tak 1000 km po silnici) je mívají už druhý den, na krabičce je vyznačen den sklizně.
Hned u Cancale je ukázková farma, kde dělají exkurze, ale nedaří se mi trefit do otevírací doby, mimo sezónu jsou snad 2x v týdnu.
Jiný typ ústřic chovají v středomoří, zejména u Sète v bassin Thau. Tam rostou ústřice jak na chmelnici, na svislých drátech pod vodou a jsou pod vodou stále.
Tam jsem stihnul navštívit museum výroby ústřic, nejlépe jak to dělaj je vidět asi tady:
http://www.tarbouriech.fr/production/
Před pár lety v Holandsku jsme se taky projeli po mořském dně, odhadem asi tak půl km od břehu. Široko daleko nikde nikdo a protože jsme vůbec netušili jak rychle a hlavně kdy se voda začne vracet, tak jsme se příliš nezdržovali :-)
Ne, to už by byla tma...
Ráno to šplouchá o zeď...
Tak jsem si před týdnem zase po čase na celý víkend vyrazil na Gower. Počasí super, navíc úplněk takže velký odliv – hlavní cíl cesty byl tímto jasný :-).
https://cyklopoustevnik.rajce.idnes.cz/2018...
Perfektní, mám další inspiraci pro výlet. Hlavně se těším na škeble a rybky. To budou velké lahůdky. :-)
Večer si udělat ohníček a ogrilovat plody moře, to nemá chybu. Navíc ta opuštěnost, krásné majáky a skály s dírami pro přespání.
Jsou Velikonoce vhodný termín?
Minule si mě inspiroval k WHW a Velikonoce byly super.
Velikonoce jsou super jak ve Skotsku, tak i ve Walesu :-). Jinak na škeble je nejlepší vyrazit za velkých odlivů, což platí hlavně pro břitky. Ale třeba i slávky – největší jsou vždy ty co nejvíc svého života tráví pod vodou.
Jinak podrobné informace o všech možných dírách pod zemí i nad zemí v jižním Walesu jsou pěkně pohromadě sesumírovány třeba tady
http://www.ogof.org.uk/
Najdeš tam i tu malinkou 5m dlouhou jeskyňku ve stěně útesu kde jsem před týdnem spal. :-)
Tak není co řešit a hurá na černošky. Teda na škeble. :-)
No počkej, to se tam neválí jen tak :-)
Jsem tady někde viděla video, jak to pracně tahaj nějakejma trubkama z toho písku, to normálně nahoře není vidět. To budeš muset napřed nějak nastudovat, nebo budeš bez večeře!
Břitky musíš tahat – buďto solí, hrabáním nebo břitkolovkama, ale slávky za velkých odlivů stačí jen posbírat – a vybírat si ty nejkrásnější a nejmacatější :-)
https://cyklopoustevnik.rajce.idnes.cz/2017...
Jak vypadá břitkolovka??
Tahle ruční podtlaková pumpa – roura s dírkou na prst nahoře:
https://www.youtube.com/watch?v=WIAiLOh8YYs
Nebo samo domo výroba
https://www.youtube.com/watch?v=qNpt3mQS_NE
Marin si poradí. Nebála bych se o něj:-))
Pro jistotu sebou vezmu ještě štangli vysočiny. :-)
Hlavně se chci na ty škeble podívat, nechci jim ubližovat. Vlasně jsem nikdy pořádnou škebli neviděl. :-)
Já svou první břitku taky z písku vylákal teprve někdy před rokem. Prázdných ulit na plážích spousty, ale živá ani jedna. Tak jsem zagooglil co že to vlatně je a mezi odkazy vyskočila i ta videa se solí. Mám tam v Oxwich bay za lesním kostelem hned nad pláží pod jedním stromkem tajně ukrytý, … - sice ne ani stan ani kolo :-),… ale zato moc šikovný plastový kyblík (první fotka dole), tak ti ještě pošlu podrobný popis kde ho tam najdeš – třeba se bude hodit. Ale kdo ví, třeba se tam potkáme, na velikonoční pátek 19.4. bude úplněk takže příznivý velký odliv – většinou stačí když je pod 1,5m – čím víc moře ustoupí, tím líp. Každopádně načasuj si to tak abys byl na pláži minimálně hodinu před vrcholem odlivu. Jestli ti vyjde i fajn počasí, může tam docela živo, jako na druhé fotce z letošního léta.
A když už budeš v tom zápalu coastal foraging, a podaří se ti ulovit i pár břitek, a odlivy ti časově vyjdou na večer a ráno, můžeš zkusit další noc i nějakou rybku třeba tam nahoře u majáku si chytit – břitky jsou skvělá návnada. Takže v tom případě přiber i kus špagátu a pár háčků. Večer za odlivu ukotvíš šňůru mezi 2 kameny směrem do moře, na háčky napícháš břitky, a ráno za dalšího odlivu při troše štěstí jen posbíráš úlovek a v lese na ohni upečeš snídani :-). Takhle se mi tu podařilo během noci chytit 3 malé žraloky – máčky skvrnité (dogfish).
Čéče ty nás už rok lakuješ, nejde o žádnou "břitku" ale "solen strictus" česky "střenku jedlou" z čeledi střenkovitých.
Po našemu "couteau de mer".
Tenhle frajer má na jejich odchyt docela vymakanej aparátek:
https://youtu.be/GVX4AoEV0xU
Střenka nebo břitka, jedná se o tu a tu samou škebli, mně se víc líbila břitka
https://www.makro.cz/o-makro/ryby-a-morske...
http://www.natureinpicture.com/novinarska...
Jinak odkaz na tvoje video jsem už sem dával před rokem
https://www.nakole.cz/diskuse/22205-maly...
Se solí je to zábavnější, ale funguje to jen na břitky, ty placaté pacifické škebule se musí buďto ručně vyhrabat nebo vysát takovouhle rourou, samy ven nelezou. :-)
Jsem googlil, a našel jen tu "makro" zoologii.
Ale je to fuk, protože dávat česká jména tvorům, co u nás nežijí, nemají žádnou tradici v našem pojetí světa, je hloupé.
Purismus 19.století.
Lev, žirafa, mravenečník.
Rozumím.
Ale není to tak dlouho, co jsi mě školil za "bulot", protoźe ti google řekl, jak se to údajně česky jmenuje.
Tvoje "břitka" "ensis" je zjevně úplně totéž co ta "střenka"
Mají v tom guláš a ty taky.
Tak příště, prosím, nemachruj.
Napiš jak tomu na Ostrově říkají, to bude stačit.
Protože, alespoň na mé straně kanálu, nikdo nebude vědět co chceš, když mu řekneš źe si dâš břitku a stejný kulový bude vědět, když budeš chtít střenku.
Tvoje google know how je všem, úplně všem, k hovnu.
Chápeš?
To bude záležet na tom, co pojmenováváš. Skořápka vypadá jako střenka nože. A protože je to zavírák, tak uvnitř je schovaný břit...
... chytrej jak rádio ...
a ožralý jak Dán :-p
Tak ještě jednou a naposled, znovu už to opakovat nebudu.
***************************************
https://www.nakole.cz/diskuse/25282-na-jih...
Ještě jen malý kurz "coquillage".
Ústřici (huitre) znáte. Jí se syrová a živá. Na jedlíka má mrkat, ale nedělá to, protože je podchlazená a nasraná, že jí vlezli do kvartýru,
To druhé to je "bulot" česky neumím. To se jí vařené, vychlazené. Kus masíčka. Z ulity se vytáhne vydličkou nebo ocelovou jehlou, někdy se dost drží.
*******************************************
Huitre ses česky pojmenoval naučil – přestože ústřice u nás nežije, nemá žádnou tradici v našem pojetí světa, a proto je to dle tvých slov hloupé, problém s ní nemáš. Mylně jsem si vyložil že bys rád znal i bulota po našem protože toho neumíš. Mě to zajímalo, tak jsem si to vyhledal a v dobrém úmyslu se o poznatek podělil. Prosté děkuju by bývalo úplně stačilo. Ještě jednou se za svůj omyl omlouvám, stejnou chybu už znovu neudělám.
S břitkou tu dosud nikdo problém neměl, vyjma tebe. Ani já nemám s tvojí střenkou nejmenší problém, taky výše píšu že se jedná o tu a tu samou škebli, jen jí nadále budu říkat břitka. Možná si to v té rychlosti přehlédnul, ale jak břitce říkají tady na ostrovech máš hned na prvním řádku v prvním odkazu výše – má vícero označení stejně jako břitka nebo střenka – nejběžnější asi razor clam.
Snažím se to pojmenovat česky protože většina tady hádám žije v ČR a ne v království ani ve francii, a tady v Čechách si v restauraci nedáš huitre ale ústřici – alespoň předpokládám.
https://docplayer.cz/17705476-Prehled-morskych...
Tímto s tebou v tématu názvosloví živočichů končím neboť nevidím další možný informativní přínos do této diskuse.
Tvoje strana "kanálu"?
A to je která?
soudím, že ta vespod :-p
... ves pod ...
Pod čím?
pod Ledem?
No jo, kanál jeden:-))
Jo, tohle video jsem si vybavila, když jsem psala Michalovi, ať se netěší, že se to válí jen tak na pláži. Si všimni, jak všude okolo nic, jen hladký písek. A musí to tahat ven rourou :-)
Hladký písek je to jen pro neznalé oko, kde kopat poznáš podle specifického otvoru který se ti pod nohama objeví když šouráš po pláži – tady je hezká instruktáž, přeskoč jen prvních 3,5 minut rovnou na akci.
https://www.youtube.com/watch?v=O6w-GNJp_gc
Jinak ty roury nejsou potřeba, jen to s nima jde snadno a rychle. Stejně tak dobře je můžeš vykopat i malou lopatkou nebo i vyhrabat holýma rukama jak to dělám já, protože placatky (placaté škeble) na sůl samy ven nelezou – teď naposledy jsem takhle dostal ven sice jen jednu jelikož jsem se přitom snažil točil i záznam (v levé ruce foťák, pravou hrabu), ale na předchozím škeblolovu letos v létě jsem jich celkem snadno vyhrabal 6 – dole v kyblíku.
Uvažuju že si ten rourovysavač taky postavím, ale jen ze zvědavosti jak to s tím půjde, pro běžnou člověkospotřebu je hrabání postačující – navíc mi to přijde mnohem víc fér – je to vyrovnaný zápas mezi mnou a škeblí. Někdy vyhraju já, jindy škeble. :-)
Oxwich Bay - poloostrov Gower
šak jo, dirka je vidět, to je tak všechno. Musíš vědět, že v dirce je ta škebla :-)
Já si živě představila poděsa, co je schopnej jít s petkou vody do opravdický pouště, jak na tom písku hledá sežratelnou škebli :-) Teď už ví, že musí najít ďurku v písku a štangla salámu mu to jistí :-)
Žádný strach, saláma může Michal klidně nechat doma, a i kdyby tu náhodou žádnou škeblu z písku nevylákal, hlady tu moře určitě neumře. :-)
https://www.youtube.com/watch?v=DemRJlxXA1I
Jak ty maly zraloky stahujete tam u vas z kuze?
Vzal jsem na to kombinačky a šlo to docela dobře. Skvělá rybka – žádné kosti, jen 1 páteřní chřupavka.
https://www.youtube.com/watch?v=TtWNbfSUSPA
Se ti neekluje dávat živý škeble na oheň? Nebo to umíš předtím nějak humánně utratit?
Já bych to aji ochutnala, po tomhle by se mi to ale asi příčilo...
Humanita je to, co postupně likviduje/zlikviduje naši civilizaci.
Což o to. Takový pravověrný vegan by nesežral ani živého laktobacila:-))
Ostatně blíží se Vánoce (ach jo), vylačnění kapři namačnaní v kádích...štěstí, že ryby jsou němé, jinak bychom na ulicích slyšeli jen nářek.
A jsou i tací humanisté, co těm vyhladovělým stresovaným rybám prodlužují utrpení ve vlastní vaně s chlorovanou vodou a pak je "humánně" pouští pomalu umírat do nejbližší řeky.
Než jsem je poprvé dal na gril, tak se mi to eklovalo úplně stejně jako tobě. Neznalý suchozemec co za svých prvních 30 let živou škebli neviděl, představa bezbranného nebohého zvířátka jak se v ukrutných bolestech za živa škvaří na roštu? Děs běs! Tak jsem si po dva dlouhé večery dal ke čtení směsku názorů odborníků na toto téma a podle všeho ta slávka nebo srdcovka na tom grilu netrpí víc než třeba rajče když ho trhám ze stonku.
Takže ne, neekluje se mi to, naopak mám dobrý pocit z toho že tím že když coby masožravec si místo kuřete nebo řízku dám k večeři hrstku škeblí, že tím možná světu škodím o malinký drobek míň.
No, a když jí narveš nůž na ústřice do boku a otevřeš domeček, radostí na tebe mrká.
Nebolí jí to a těší se. Vědci to vědí :-)
Ono vysvětlit se dá ledacos. Tyhle humry zase za živa vrhaj do vařící vody, jen mekosrdcatí Švýcaři uzákonili, že ho mâš nejdříve humánně zabít, tedy proklát nožem.
Nervovou soustavu humra jsem nestudoval, takže nevím. Kdybych nějakého chytil a chtěl ho baštit, zjistil bych si jak nejrychleji a nejbezbolestněji ho zbavit života.
Já si myslím, že ty povídačky o "nervových soustavách" a o tom, že "se na ohníčku" cítí jako rajče jsou jen ničím nepodložené hypothesy a slouží jen k uklidnění svědomí případných rozumbradů.
Stejně jako bláboly o bezbolestném zabití, protože víš prd co takového tvora bolí nebo ne, a víme naprosto jistě, že o nějaké zabití, byť údajně bezbolestné, nestojí ani za mák.
Lanna správně připomenula, kdyby kapři uměli naříkat, to by bylo o Vánocích v Čechách bědování.
Tak si nic nenamlouvej, vrahoune :-)
... to tvé "zelenání" - není to plíseň?
Já to žeru syrový, jen nastavuju zrcadlo těm co si hrajou na humanní.
Prd, hledají jen alibi.
Ty jíš syrové humry?
Ne, humry vraždím naprosto nelidsky v tý vařící vodě. Dobrej je na to hrnec na špagety nebo chřest.
Humra je ale dobrý, před tím než ho narveš do tý vařící vody přivázat k nějakému kacku, vařečce nebo tak aby se nemoh kroutit.
Ono, jak mu to dělá tak dobře když ho narveš do tý vroucí vody, zkroutí ocas pod sebe, a pak se z toho blbě doluje to maso.
To škeble na ohníčku nemůže udělat, tak si lebedí jak to rajče :-)
ty seš pěknej hajzl :-) :-)
Už jako děcko jsem držel při zabíjačce čuníka za vocas :-)
I Ty čuňáku!
Jo, bara2, kdybys věděla, co se s těmi humry děje ve velkozpracovatelně než je konečně,chudáky, s utrženýma nohama a uraženýma klepetama pásový dopravník dopraví do té konečné humánní horké lázně, tak bys možná ocenila někoho, kdo si ráno přivstane, lobstra si koupí přímo na pláži od rybářů, a pak ho bez cavyků a zdržování zbaví rychle života.
Je to podobný rozdíl, jako mezi drůbežárnou a tetkou na dvorku, která se se slepičkou pomuchluje a pak ji jedním přesným sekem sekyrou humánně zabije.
Tohle je bretaňský homard, žádný americký lobster :-)
Chovají je s láskou a péčí a pak, nikoliv nepodobně našim kaprům, drží v akváriu, než se vybranému jedinci dostane toho štěstí být vržen do vroucí vody. Aby netrpęl, hrají mu Je n'ai regret rien (Ničeho nelituji) od Édit Piaf.
Dle expertů je bretaňský humr lahodnější než jeho bratránek z kolonií, který se poflakuje polomrtvý na ledu v supermarketech, prostě francouzský švihák.
Na podzim je možné natrefit na jikernáče, tedy humří kaviár.
Z akvaria stojí homard 20 - 60 euro, podle velikosti, v prodejně mořských potvor v Cancale. Za stejnou cenu prodávají i čerstvě uvařené.
Jen, kak obrázek ukazuje, nemazlí se s přivazováním homarda ke klacku, tak všechny mají zkroucené ocasy.
Překlep 20 až 30 euro
A chobotničku už jsi taky zkusil? :-)
https://www.youtube.com/watch?v=JYDkzqCfJzg
Syrovou ne, chobotnice se vaří fost dlouho, ty chapadla co kupuju jsou už předvařený, takže už je vlastně jen ohřívám, minutku, dvě
Co je špatného na tom zajet si jednou za čas na mořské pobřeží, nasbírat si vlastní rukou třeba slávky a pak si je vlastní rukou přímo na pláži ogrilovat, sníst, vytlačit si kolo vysoko do jeskyně a usnout spánkem spravedlivých (ta první jeskyně na fotkách je boží:-)).
Je to snad horší než si cestou domů z výletu na kole vzpomenout, že mám chuť na maso, zastavit se v krámě a koupit si v úhledném balíčku kus prasečího bůčku nebo měsíc žijící vykrmené kuře, které celý život od samotného vajíčka nebylo ničím jiným než pouze a jenom potravinářskou komoditou, prostě zbožím?
Osobně mi nevadí ani jedno ani druhé. Jen si myslím, že každý, kdo jí maso, by si měl jednou v životě zkusit sám ulovit potravu pro svoji vlastní potřebu.
Už byl skoro večer, vyčerpán předchozím taháním břitek z písku :-), do jeskyně jsem se neškrabal zdola ze stezky ale shora z útesů – jen jsem kolo setlačil a malý kousek popones. Jinak brloh to byl vskutku parádní – skoro jak orlí hnízdo :-).
Jo, já si pak na následných (jinak moc pěkných) fotkách všimla, kudy to tam šlo ze shora dostrkat.
Krásné místo.
Copak se sluší, aby se cyklo-poustevník v cyklojeskyni na mořském útesu živil nějakou dehydrovanou adventurestravou z pytlíku?
Nebo aby zaparkoval kolo a s platební kartou běžel do nejbližší hospody podle tripadvisora?
Jé - co to je to dehydrované? A jak vypadá hydrované?
... opačně než dehydrované, račte rozumět při vašem vzdělání!
https://www.rozhlas.cz/cesky/jakspravne/_zprava...
Stačí to takhle?
Xakru, jeden hned dostanu chuť na pořádnou porcí mušlí...
Je to barbar, a trápí ty tvorečky, labužník je baští syrový :-)
Únor teplý, o víkendu sucho, k tomu navíc ještě i velký odliv – další fajný výlet na škeble. :-)
https://cyklopoustevnik.rajce.idnes.cz/2019...
No Ty si tam žiješ!
:-)
Asi je to tou zdejší teplotou, že ti nezávidím jako obvykle. Já bych chtěl ještě jednou na lyže. Na skate po zmrzlém sněhu, kdy to jede skoro bez tření. Studené a mokré moře mne neláká.
Každé podnebí má svá plus i mínus. Taky mám rád sníh a kdyby tu v zimě bylo aspoň týden nebo dva jak o velikonocích před 6 roky, vůbec bych se nezlobil :-). Na druhou stranu když vezmu květen – září podnebí na kontinentu a tady, jsem za to mokré moře kolem ostrova docela rád :-).