Ahoj, chtěl bych vás požádat o radu s výběrem crossového kola. Použití bude asfalt, zpevněná cesta a místy polní s rozumem. Já 95kg, 195cm
Požadavky:
Bez kotoučů (chci spolehlivost, snadnou opravitelnost na cestách)
Uzamykatelná vidlice z řidítek
Uplně by mi stačilo 8koleček vzadu s nejvyšším 34, menší né.
Za kolo bych klidně dal i přes 20k, ale obávám se, že mnoho kol moje zadání nesplní. Můj původní cross má už 19let nelze k němu již koupit nové komponenty s rozumnou hmotností - díky tomu má přes 16kg!!
Co jsem koukal na netu, tak toto archajické zadání splňuje pouze Pell Crono Pro 2016: http://www.mojekolo.cz/pells-crono-pro-2016 a 4ever Credit (No disk) 2017 http://www.4ever.cz/cs/kola/cross-pansky-damsky...
Pokud bych byl ochoten měnic vidlici u nového kola, tak bych se mohl ještě ohlížet po GIANT Roam 3 (No disk) http://www.mojekolo.cz/giant-roam-3-2016 ; PELLS CRONO Pro 2017 http://www.mojekolo.cz/pells-crono-pro-2017 4ever Compact http://www.4ever.cz/cs/kola/cross-pansky-damsky...
Předem díky za vaše názory a doporučení
T.
S tvým rozpočtem můžeš dát na kolo solidnější kotoučové brzdy a nemáš důvod se bát nějakých poruch nebo nesnadných oprav. Vem si, jakej záhul dostávají úplně stejné brzdy na MTB někde v hustém terénu, bahně, prachu a krkolomných sjezdech. Přitom makají pohodově, spolehlivě a bezpečně. - Naproti tomu jsou na treku jak v bavlnce, i po naložení kola s výrazně menším zatížením.
Sám mám na treku dobrá Véčka (protože už tam byla) a na horácovi hydry. Oboje funguje, oboje spolehlivé, bez problémů. Hydry jsou ale o dost hodně pohodlnější. Pořizovat treka dneska a ne před deseti lety, tak už jsou kotouče jednoznačná volba.
Osmikvalt už dneska seženeš jen v těch nejnižších, perníkových řadách. I s devítkou to začíná být slabší. Furt ale dosažitelná bez problémů. Osobně bych volil řazení a přehazku Sram X-9, "loňské modely" v e-shopech za hubajze, spolehlivost a snadnost řazení obrovská. Kazety u devítek do 36 zubů.
Prostě se to časem posouvá a z deset let staré dobré zkušenosti se nedá vycházet pro dnešek.
Mám s kotoučovkama velmi špatné zkušenosti. Před 4mi lety jsem si kupoval Author Instinkt MTB 29. Díky těm kotoučovkám jsem na něm dal jen 2500km. 3roky mi leží ve sklepě. Mimořádně nespolehlivé, během výletu kolísala citlivost až skoro na nulu, odvzdušnit to nedokázali ani v jednom ze 4vyzkoušených servisu, doma ve sklepě nacucaná podlaha od té rakovinotvorné dotky. Neustále při jízdě "kotouče" cinkali a destičky a srovnat to nešlo. V servisech, že je to normální - možná, ale pro mě je to zabitý výlet, když mi kolo vyluzuje nenormální zvuky. Zakončil jsem to karambolem ve Veltrusech, kdy po první jezdě po servisu kotoučovky přestala brzda fungovat při sjezdu ze schodu - dole jsem to napálil do garáže. Opravdu nevím, co by se stalo, kdybych letěl na krosu 60+ a přestali fungovat brzdy. To je jasná smrt.
Jezdím zásadně stylem cesta je cíl - tj 160-170km/den. Pokud se mi něco vysype, tak to buď opravim a nebo to táhnu/nesu na vlak. Žádná záchrana na telefonu není.
Navíc provozní náklady jsou cca 20násobné při započítání destičky vs špalky. Dokonce jsem i kupoval jiné brzdy, ale bylo to stejné.
Skutečně rád bych se mýlil.
’’Navíc provozní náklady jsou cca 20násobné při započítání destičky vs špalky. Dokonce jsem i kupoval jiné brzdy, ale bylo to stejné.‘‘
**************************************************
Co to co to? Zrovna včera jsem objednával 4 páry do zásoby, cena nějakých 60Kč za pár:
http://www.ebay.co.uk/itm/291571506471?_trksid...
Chybka v odkazu
http://www.ebay.co.uk/itm/291571506471?_trksid...
Zrovna takové jsem používal na tom Authoru. To bylo peklo s touhle sranda pružinkou. Otázka, jak dlouho to vydrží za tuto cenu. Co vím, tak jsem musel měnit tak po 300-400km. Špalky mi vydržely leta při nájezdu 10k a více na rok. Možná dnes už náklady na provoz kotoučovek klesly. Hlavní je ovšem ta spolehlivost - za tu klidně i připlatit.
Jedny špalky na 20.000km+ ?!? To snad leda někde u Kolína kde je rovina, nebo ne? Já naopak beru kotoučovky jako obrovské plus oproti V brzdám právě v té účinnosti, a to i s těmito levnými deskami se sranda pérem. A to mám ty nejobyč. mechanické.
Skutečně, poslední špalky jsem s sebou vozil 2 roky a nikdy jsem je nenasadil.
Tak když špalky nenasadíš, tak by měly vydržet i víc než 20 kkm. :-))
Špalky mi klidně vydrží taky desítku - v Brdech jsem ty samé skoro fungly ale dokázal sjet nadoraz za jediný výlet (ostrý prach, déšť bahýnko).
To samé je s deskama. Někdy vydrží doslova věky, jindy je to jednodenní záležitost. Záleží především na podmínkách provozu. Oboje funguje na principu tření, adheze. A moc záleží co se mezi desku/kotouč, nebo gumku/ráfek namotá. Samozřejmě, že nějaký ostrý křemenný prach, nebo totéž ve vodě nebo v bahýnku pošle desky/gumky do kytek během chvilky.
Lámat tě na ně nehodlám. Slušná Véčka taky odvedou svoji práci.
Ale tipnul bych si, že na tom Authorovi byl nějaký totální shit (vytekly ??), co z výroby montujou, aby ušetřili. Když pořídíš nějaká Shimana řady 5xx, nebo alespoň 4xx, případně Avidy střední třídy, tak problém nemůžeš mít.
To cinkání se může odvíjet od mizerných kotoučů, nebo "ohnuté" náby. Ale to je dost podobné s tím, když máš při Véčkách mizerné nebo nakopnuté ráfky, povolený výplet. Buďto škrtáš, nebo zoufale snížíš účinnost brzd.
Slušné brzdy se slušnýma kotoučema na dobrých nábách nemůžou mít problém. Nepíšu o žádných top modelech za dlouhý peníze, jen o běžném Deorku nebo Aliviu.
Zároveň ale nic proti Véčkám. Na treku mám paralelogramy XT, brácha XTR, s dobrýma špalkama na dobrých ráfech taky brzdí dobře. Jen za to musí člověk o poznání víc vzít.
TEKTRO Auriga Pro WH tam byly. Stačilo, když byl kotouč nepatrně ohnutý a už to cinkalo při jízdě. Chodil jsem po servisech, že mi to neuvěřitelně ser* a prý, že pomůže to srovnat, ale nikomu se to nepovedlo :) Prý stačí trefit to kamínkem a už je kotouč křivý.
njn, není kotouč jako kotouč. Některé mrchy se rovnají špatně, nebo při rovnání zase střelí na druhou stranu vedle rovnaného místa. Slušný materiál si ale dá říct. Mám na předku průměr 205 mm a rovnal jsem ho už mockrát, jen tak rukou hned v terénu. A od kamínku se jen tak neohne. Bývá to po hrubších držkopádech.
Fůra lidí ale takový kotouč bezmyšlenkovitě "popraví" v kdejakém příšerném stojanu na kola, do kterého přední kolo zaklesne až po kotouč. A pak si stěžují na mizérii kotoučovek.
On takový stojan (zvlášť u naloženého kola) posílá postupně do kytek i kolo s Véčkama. Výpletu ani ráfku tohle lámání taky neprospívá.
Výborný jsou taky ty háky, na který si prej mám pověsit kolo ve vlaku (a pak to s ním hází dopředu dozadu, doleva doprava, v neposlední řadě díky kvalitě tratí a souprav). Brr. To raději pojedu po vlastní ose.
Neměl jsi tam náhodou bílé Hayes Stroker Ryde ?
Máš pravdu. Na stránkách s popisem, které mám uložené to měli špatně.
Mám tyhle Hayes Stroker Ryde na cesťáku, po cca 45 tis. km naprosto bezproblémové, měním pouze ojeté destičky.
Jinak v současné době bych osobně rozhodně upřednostnil krossové kolo na hydrách, po zkušenostech s několika značkami bych volil jen a jen Shimana (ty jsou prostě nejjednodušší) - např. deore = naprosto spolehlivé, slx a vyšší jsou už i tak trochu zbytečné. Rozhodně úspora na ráfcích, které se v blátě a prachu neojíždějí. Používám organické destičky od force, cena za pár 150,-, vydržej mi plně stejné jako dříve používané organické BBB, cena za pár cca 350,-.
Jak říkaj kluci, dobrá véčka jsou taky naprosto ok, ale doba je přece jenom už někde jinde, hydry jsou hydry.
Jo - a osmičková kazeta vzadu - to ne, ano devítku nebo v současnosti ještě běžnější desítku.
I ta blbá mechanika 375 je oproti veckum mnohem lepší. Porovnávat s Avid single digit 7
Nerozumím? Co je to 375 ?
Blbne mi připojení myslím shimano 375 mechanické kotoučové
Na tvoji váhu a výšku už bych zkusil pouvažovat o MTB 29". Hlavně z důvodu, že je větší výběr kvalitních vidlic.
Ráfek je stejný jako na krosovém kole, takže můžeš dát klidně stejné pláště, jako máš na krosu. Když se ti bude chtít svést v terénu, dáš bajkové.
Ze své zkušenosti bych si nechal kolo poskládat. Nechával jsem těď stavět kolo pro přítelkyni. Cena lehce přes 18 tisíc - rám Force, vzduchová vidlice Raidon, sada Deore - komplet včetně brzd a klik.
Jestli budeš mít zájem, pošlu ti odkaz na člověka, který se takovými stavbami živí.
http://www.nakole.cz/diskuse/21570-crossove...
... v první řádce:
"Před 4mi lety jsem si kupoval Author Instinkt MTB 29"
Má ještě zamlžené brýle z venku.:-)
Copak o to, já vám věřím, že vám ty brzdy fungují tak, že jste spokojení, ale sám se budu rozhodovat primárně na základě své zkušenosti a ta je skutečně mizerná. Nemám problém uznat, že nejsem uplně nejšikovnější při zacházení s novou technikou, ale když jsem v tom utopil poměrně dost financí a ani ti servisáci si nevěděli rady, tak asi néé. Dokonce jsem tu samou brzdu koupil tehdy z Kanady, ptž jinde ji neměli a ani tu novou nedokázali přidělat tak, aby brzdila. První jízda vyúsila v ten karambol. Upozorňuji, že to nebyli nějací servisáci, kteří takovou techniku nikdy neviděli.
Ano, uvažoval jsem, že si z toho svého MTB29 udělám bytelného crosse s mechanickím kotoučovkami a ušetřím spoustu financí, ale stačí zajít dolů do sklepa a podívat se jak to celé drhne a říkám nee.
Prvních pět vlastností, které po kolu chci je spolehlivost,spolehlivost,spolehlivost,spolehlivost,spolehlivost a jak jsou další věci. Je mi docela jedno jestli budu jezdit na kole, které bude za 30k nebo jestli to bude stará šunka s omláceným rámem, když to bude fungovat při rozumné hmotnosti.
Tímto děkuji všem za vaše názory a požádal bych o zaměření diskuze k řešení, které jsem navrhnul v prvním příspěvku.
O sestavení kola jsem uvažoval už loni, našel jsem i člověka, který byl ochotný do toho jít. Problém byl, že nevím, co mu mám říct, aby na to kolo dal:) A pak rám..
Rám určitě největší, který seženeš. :-)
Třeba Force, Maxbike vyšší řady, MRX, ale dá se i od Authoru.
Tak počítám 22". Díky za typ na rámy. Na stránkách Maxbike mají poměrně na výběr a kompatibilní s Včkama :) Jinak koukám, že všechny ty parametry jsou celkem ustálené. Proč bych měl brát rám za 7,5k u kterého není uvedená ani hmotnost, když bych mohl mít třeba http://www.maxbike.cz/eshop/ram-maxbike-c600... ? Uplně mi není jasné, jaké parametry bych u toho rámu měl dál sledovat.
Geometrie. Záleží, jak dlouhý rám chceš. Rozměry můžeš odměřit od starého rámu.
Maxbike, co jsi dával dokaz, je za ty peníze dobrá volba.
Jestli myslíš MRX, tak má broušené sváry. Hmotnost ve velikosti 21" je 1960g (model 2017).
Pak je to poměrně jednoduchý. Osazení nejspíš Shimano (pokud ne Sram), když Shimano tak řady začínající 5xx (Deore), nejvejš 4xx (Alivio), níž ne.
Brzdy klidně Véčka, ale kvalitní. Nejsou Véčka, jako Véčka. Připlať si za vyšší řadu, jsou tužší, líp brzdí.
Nešetři na bowdenech a lankách. Nenápadná věcička, ale důležitá. Bowdeny ideálně s podélnýma "vláknama", lanka určitě broušený.
Na očích je hlavně přehazka, tak se dává XT apod., ale jede to hlavně na kolech. Takže slušný náby (např Novatec na průmyslech ?), výplet a ráfky. Dělá to moc.
Nechápu, proč jsi kupoval stejnou brzdu, když původní byla šunt. Jak už psal výše Ronda. Když dáš Shimana brzdy a kvalitní kotouče, neměl by být problém.
Ale klidně si nech postavit krosové kolo na véčkách. To by taky neměl být problém.
Můžu se optat, kolik si řekli za práci a marži orientačně ? Bude to dost práce.
Cena byla komplet.
Jen jsem napsal, jakou máme představu. Borec mi poslal rozpis, co by tam dal. Něco málo jsme doladili a hotové kolo poslal PPLem.
Kdo ti skládal? Scalar?
Ano.
Přítulka má teď lepší kolo než já. :-(
Chacha! Závidí!:-D Přítulka jó...:O Tsss!
Tak ji trošku pritahni konusy :D
Ani nemusí. Lepší nohy a plíce ke kolu neprodávají. Ty musím vytrénovat,ale na stará kolena to už asi žádná sláva nebude. Jarda mi ujede i na ukrajině, když bude chtít. :-)
Zdar, mám stejný tělesný parametry jako ty, stejnej názor na kotoučovky a stejně tak jsem šel do Pellse- mám PELLS Crono absolut - absolutní spokojenost.
:) Nevíš, ze kterého roku to byl model ? Každým rokem se totiž kotoučové brzdy dostávají do nižší a nižší cenové kategorie. Na netu jsem našel nějaký model z roku 2011, který má ještě včka.
http://www.pells.eu/kola/crosstreking/rok-2017/
Katalogy jsou od roku 2010, tak si vyber
8-)
Je tedy fakt, že už je to starší ročník -2010, nevím jestli na to už od dalších let ty kotoučovky standardně nedávali.
Jak píšou výše, správné řešení je 29" s kotoučovkama :-)
BTW osmikolo do 34 zubů je jen megarange, tzn. dva největší pastorky jsou 26 a 34 z. tzn. obrovský skok o osm zubů.
sedmikolo se dělá 13-32, osmikolo 11-32, devítikolo 11-34 nebo 12-36 a desetikolo 11-36 ať máš o čem přemýšlet ;-)
Zapomněl´s uvést průměrný nájezd řetězu na 8-mi,9-ti a 10-ti kazetě ve všech (minimálně třech), kvalitativních úrovních řetězů
Nebude-li tě to příliš obtěžovat (nebude, jsi známý dobrák "od kosti") přihoď i jedenácti- a dvanácti- kazetu ...
8-D
Nájezd na řetězu na devítce a desítce je zhruba stejný. Osmička asi o polovinu víc.
kvůli tomu jsem bral osmičku taky. ono i ta cena náhradních dílů je příznivější.
na druhou stranu, sehnat třeba nové silniční řazení v osmičce, teda nic moc (pokud pominu claris)
takže až se mi rozpadne ST2203, tak asi skončím u barendů
Já jsem na to nezapomněl, já jsem se na to vysral ;-)
To byla reakce na požadavek autora tématu, osmikolo a 34 zubů.
Myslel jsem, že 11-34 je ok. Způsobuje to zvýšené opotřebení řetězu ? Hůř se to bude řadit ? Náklady a opotřebení jsou jedna věc. Další je snadnost opravy. Dle mých zkušeností je 8sp mnohem snáze spojí. To pak když člověk zkusí ve sněhu nebo dešti, tak to ocení. Kolikrát stačí spěch:)
Ale se vůbec někde dozvědět, jaké "rozdíly v zubech" dokáže přehazovačka bezpečně napnout ? Jako 48-26 a 11-34 je už moc a max je 48-28 a 11-32 ?
Osmička se snadněji spojí ? Jaký má být rozdíl v těch setinkách mm na šířku ? Nejtuje se úplně stejně a když s tím nechceš mít problémy, pořídíš řetěz Sram, nebo takový, který se sramáckou spojkou spolupracuje.
Jak která. 44-22 a 12-36 by měla zvládnout každá s dlouhým ramínkem a snad i se středním. Záleží jak jsi zvyklý řadit.
Já mám taky osmikolo kvůli robustnosti. Ale jezdím hodně střední tác a celý rozsah osmikolečka, takže skok 26-34 by mi fakt vadil, naopak bych ocenil v horní části osmikola skoky po třech namísto čtyřech zubech. Ale jestli přijedeš ke kopci a automaticky řadíš nejlehčí, možná ti bude megarange vyhovovat...
11-34 osmikazeta je bez problémů, jinou nekupuju, velká mezera mezi největšími pastorky mi naopak vyhovuje. Před rokem jsem taky kupoval nového cesťáka a tohle byla moje představa
http://www.nakole.cz/diskuse/20569-ideal-pro...
Jinak řetězy beru jenom Sram se sponkou
http://www.ebay.co.uk/itm/SRAM-7-8-PC830-114...
Jak je to s těma přehazovačka. Když půjdu jen do 8sp, tak seženu jen nižší řady(=nižší kvalita?), když 9sp, tak už je tam XT Deore(=kvalitnější). Nebo je to tak, že vyšší řada je jen lehčí a spíš míň vydří? Má smysl koupit přehazovačku 9sp a kazetu jen 8sp?
U Shimana můžeš na osmičku klidně dát devítkovou přehazovačku. Desítkovou už ne, má jiné zpřevodování.