Pravidla silničního provozu nepotřebují komentář, ale kromě nich existují i různá nepsaná pravidla, která zná jenom poměrně úzký okruh lidí. Třeba běžkaři: rychlejší zařve "stopa!" a pomalejší mu uhne. Nebo silničkáři: když se jede v chumlu, kde zadní pořádně nevidí na cestu, přední je ukazováním upozorňují na díry.
A teď by mě zajímalo: existuje nějaké pravidlo nebo doporučení, podle kterého se rozhodují běžci, po které straně nijak neznačené pěšinky běžet?
Nedávno jsem jel po polňačce široké tak akorát pro dva lidi vedle sebe. Proti mě někdo běží, tak automaticky uhýbám doprava. On se naopak drží vlevo, tak brzdím a čekám, kdy uhne. Neuhnul, tak nakonec metr před ním v rychlosti chůze myškuji doleva a dozvídám se něco o tom, že si snad dělám srandu. Je tu něco, co mi uniká?
(a srandu si nedělám, fakt mě to zajímá, nechci nikoho ohrožovat)
nevím, jestli je nějaké pravidlo, ale většinou volám pravá nebo levá, podle toho, kudy chci jet :)
Slyším pravá, tak se klidím doprava...
Přesně tak. A proto to neznalé lidi mate. Lepší je řvát "zelva", "zprava".
A ona by Ti ta "zelva" nějak pomohla?
Jasně že ano. Předjedu ji. :)
Dobrá, tady tedy "zleva". Lepší? Spokojen?
a na skupinu matek s kočárky přes celou šířku funguje "kokokokodák kokokokodák". ověřeno, mnohokrát úspěšně.
jen jim chvíli trvá, než se dohodnou, na kterou stranu půjdou a přestanou zmateně přejíždět z jedné na druhou. mezitím si můžeš dát třeba kafíčko :-D
Obecně platí, že se po cestě jezdí vpravo a chodí vlevo, po přechodech se chodí vpravo. Tohle pravidlo je obecně uznávané i mimo veřejné komunikace a mělo by se dodržovat i na stezkách a polňačkách. Zrovna tak i mimo komunikace by se měla dodržovat přednost zprava.
Na stezce se jede vpravo, míjíme se vpravo a vyhýbáme se vlevo, podobně jako na silnici. Často se to moc nedodržuje, ale pokud dojde k nějaké nehodě a vznikne zranění nebo škoda na majetku tak se situace a viník posuzuje podle těhle pravidel.
Pokudnejsi v Anglii, tam i na chodníku chodí opačně.
A když tak přejíždíš sem a tam, tak to někdy udělá problémek a netušíš, kde je vpravo a kde vlevo...
Nejen já, ale ani mí známí, kteří byli v Británii, nepochopili, po které straně se tam chodí na chodníku. Všichni (Britové) jdou, kudy je napadne, po obou stranách, a je-li místo, i uprostřed. Neznám jejich vyhlášku pro chodce, ale je to tam s tímhle děs, zvláště, pokud jedinec spěchá.
Po chodníku je také zvykem chodit vpravo, ostatně i lidé s vozíky v hypermarketu to celkem dodržují. A pokud je na cestě víc pěších než vozidel, tak má charakter spíše chodníku než vozovky. I běžkaři používají přednostně pravou stopu. Takže jako běžec na pěšinkách uhýbám doprava a většinou mi to vychází.
Víc mě vytáčí trotlové, kteří na atletické dráze běhají v protisměru. Když mu vadí levá zatáčka, ať si běhá v parku. Na cyklodromu nebo automobilovém okruhu by taky jeli v protisměru?
(Vnitřkem se běhá v tempu, vnějškem vyklusává, v zimě potmě je radost kontrolovat si hodinky po doběhnutém intervalu, a najednou dva lojzové sprintujou v protisměru, debilové.)
Rozsoudit nesprávné vyhýbání na polňačce? Takové odůvodnění rozsudku bych chtěl vidět...
Ty rozsudky existují, při zdůvodnění se používá povolené analogie pro pozemní komunikace. Na polňačkách se tolik nehod asi neděje, ale ve velkých objektech a podnicích je nehod celkem hodně a u mnohých to dojde k soudu.
Platí obecná pravidla.
Ted si nejsem jistej, ale nekdo me nedavno presvedcoval, ze srazka dvou chodcu neni dopravni nehoda, ze tam musi bejt aspon jedno vozidlo... ale fakt nevim, z ceho by to melo vyplyvat...
Srážka dvou chodců opravdu není dopravní nehoda.
Je to nehoda dvou chodců, ale někdy také srážka chodce s blbcem, případně dvou blbců :-))
Aby to byla dopravní nehoda, tak to musí být událost související s provozem vozidel na pozemní komunikaci.
"(1) Dopravní nehoda je událost v provozu na pozemních komunikacích, například havárie nebo srážka, která se stala nebo byla započata na pozemní komunikaci a při níž dojde k usmrcení nebo zranění osoby nebo ke škodě na majetku v přímé souvislosti s provozem vozidla v pohybu."
Opravdu. Srážka dvou kolečkobruslařů nebo náraz bruslaře do stojícího auta není dopravní nehoda.
Pokud dojde ke škodě na majetku, tak to dopravní nehoda je. Myslím teda ten náraz bruslaře do stojícího auta,
Píšou: "v přímé souvislosti s provozem vozidla v pohybu."
Leda by ty brusle byly považovány za vozidlo.
Ehm, vypadl mi otazník za "je"... :-D
No já právě nevím -- když na chodník namalujou stezku pro chodce a cyklisty, tak se strana chůze má změnit?
Jenomže pokud se stávající chodník označí jako stezka pro cyklisty a stezka pro chodce, tak už to není chodník, ale stezka. Z chodníku se stala účelová komunikace určená pro pro chodce a pro cyklisty.
Jinak namalování nestačí musí být dopravní svislé dopravní značky.
a co když je v jednom směru značka, že cyklista má levý pruh a chodec pravý (svislá i vodorovné značení), no a otočíš se na konci stezky, a tam je to vodorovné "správně", ale svislé je obráceně, protože byl projektant debil? :-D
pořád se chystám napsat nevinný dotaz na ty Napajedla, ale nějak mi to zatím nevychází časově :-D
Se nediv, když na cyklostezku můžou dát značku Zákaz vjezdu VŠECH vozidel a pod ní značku Stezka pro cyklisty (Kyjov, cyklostezka Mutěnka).
Takže tam vlastně ofiko můžou jen bruslaři.
Měl by ses řídit tím co je na svislých značkách, pokud teda nejsou v rozporu se základními pravidly a nevytvářely by nebezpečné situace.
Projektanti zpravidla chyby snad ani nedělají, vesměs to mají dobře. Problém nastává u těch co to realizují, rozmísťují značení a u těch co to kontrolují a schvalují k provozu, to jsou občas ignoranti a diletanti, který občas netuší co a proč je na nějaké značce namalované.
Jedna ze zářných ukázek je rozmístění vodících desek. Kdyby se jezdilo podle nich, to by bylo nehod.
Jen by bylo potreba projektantum rict, ze cerveny kruh zakazuje vjezd vsem vozidlum a proto se na cyklotrasy (a misty snad i cyklostezky) vubec nehodi, co? ;-)
Je otázka jestli ta zákazová značka v projektu vůbec je. Moc tomu nevěřím, spíš to vidím jako lidovou tvořivost nějakého úředníka nebo co nemyslel a přesto měl na mysli.
Pokud taková značka na nějaké stezce je, tak není od věci se dotázat zda to je v pořádku a v souladu s projektem a jestli je tam ta značka opravdu odůvodněně a jak si ji vysvětlit.
Odpověď bude určitě zajímavé čtení :-)
Problém bude v tom, že jsou různé úrovně projektů a také schvalování. Zkušenost je bohužel že čím nižší úroveň, tím je projekt sice rychlejší, levnější, ale taky hůř zpracovaný a bohužel i s chybami. No a výsledek může být zákazová značka na nějaké lokální cyklostezce.
No, jsou tací, co to vyhodnotí jako "povolovací piktogram" a basta....
Mám pramalou zkušenost z českou realitou, ale mám pocit, že každá stavba musí být zkolaudována a státem (námi) placený úředník tím potvrzuje, že stavba je v souladu s platnými zákony a předpisy. Pokud projektant udělá chybu, měl by na to tenhle státem (námi) placený úředník přijít už ve stadiu udělení stavebního povolení, a pokud něco přehlédne, tak při kolaudaci tutově.
Takže, nikoliv úroveň projektů a projektantů rozhoduje, zásadní slovo má státem (námi) placený člověk, co to zjevně odfláknul.
Ti lidé jsou placeni za to, aby stavby odpovídaly platnému právnímu řádu, a pokud svoji práci nedělají dobře, nebo nezvládají, měli by nést odpovědnost.
máš smíšené pocity...pokud projektant udělá chybu, měl by nést odpovědnost...
On ji taky nese, vykroutí se z toho ten státní úředník, ten je placen za to, aby kontroloval v tom je ten problém. Nikdo není neomylný proto tamb ten námi placený ouřada je.
Netuším jak je to dneska u nás, a neumím ani obecnou stavařinu, ale třeba v Německu ve statice projektant konstrukci navrhne a spočítá a po něm to kontroluje autorizovaný kontrolní inženýr a to opravdu velmi zevrubně. Ne aby kontroloval razítka od jiných úředníků, ale často si i některé části přepočítá sám, nebo, pokud si není jistý postupem, jaký projektant zvolil, vrátí to k dopracování.
Pochopitelně, že tetka ze stavebního úřadu nemůže kontrolovat statiku, ale systém by měl být nastaven tak, aby se na chybu projektanta přišlo dříve, než po realizaci stavby.
Pokud jde o blbou značku jde asi o prd, ale vlastně i ta může zabíjet....
asi si tady u nás teda budeme muset zřídit fci kontrolního inženýra pro každej autorizovanej obor - docela se to prodraží...ono by někdy postačilo vyžadovat poctivej autorskej dozor, aby si na to tvůrce přišel při relizaci sám...
Problém je v tom, že se někdy zamotáš do kruhu, a vlastní chybu nevidíš. V oboru, kde ta chyba může zabíjet, je proto kontrola další nezávislou osobou celkem užitečná a praktická věc.
Vůbec si ale nedovedu představit, jak by se tenhle systém u nás uvedl do života :-)
Kvalita projektů je u nás opravdu všelijaká, ale podepisuje se na tom i celý ten nešťastný systém soutěží s jediným kriteriem - nejnižší cena - a také to, že vymahatelnost práva je u nás na nízké úrovni ( takže potrestat někoho za mizernou práci je docela těžké ). A tak se etalonem stává to nejodfláknutější řešení ... A už se to veze :-)
Na druhou stranu - statických průserů ( od statiků ) zas tolik není a tak není ani společenská objednávka něco měnit ....
Asi to tak bude, prostě kluci přistupují k věci s tím, že si za to zodpovídají sami a jsou pečliví a navíc se sichrují.
U nás jsem zažil nezávislou kontrolu jen když jsem děkal můstek na vlečcecdo cukrovaru, drážní úřad to chápal jako železniční most a dělali mi nohy, jak kdyby tam mělo jezdit TGV.
V tom Německu to funguje spolehlivě, prýfra se dost bojí, ví se aj, na čem kterej prýfr bazíruje. Dělat prýfra je klidnej, dobře placenej, job.
No, jestli si vlítnul do projektu a pak si zjistil, že tě bude dirigovat drážní úřad, tak potěš pánbůh :-)
Jsou trochu jako stát ve státě :-)
Ne teda, že by to všechno byly nesmysly, co chtěj, ale je to porod občas :-)
To byl rok 90, nebo 91, už si nevzpomenu jak se ten chlap jmenoval, ale byl to masakr. Tomáš Rotter se mi tenkrát řechtal, že jsem si šláp do lejna.
Blbej můstek nad výsypkou v cukrovaru. Najede tam jeden vagón a do zásobníku oklopí cukrovku.
A byla z toho málem disertace.
Největší prča byla, že než to vůbec realizovali, cukrovar zkrachoval a nebylo nic. Ani za ten projekt jsem nedostal zaplaceno.
Vlastně jsem pořídil zkušenost. Železniční most nikdy, i kdyby to byl projekt století....
> pokud teda nejsou v rozporu se základními pravidly
Co si představuješ pod základními pravidly? Pokud to, co je v zákoně, tak tam je triviální protipříklad, že je tam napsáno, že na kole se jezdí při pravém okraji vozovky nebo po krajnici, ale svislá značka Řadící pruhy ti určí, že musíš jet třeba až druhým pruhem.
Žádný protipříklad a rozpor. Základní pravidla jsou jasná a cokoliv jiného co je uvedené v zákoně nebo mění dopravní značení, tak je místní úprava.
Každý řidič by měl znát a vědět, že místní úprava je vždy nadřazena nad základními.
Jízda v jízdních pruzích a řazení před křižovatkou je místní úprava.
Docela by mě zajímalo, kdo ti dal ten plus bod, měl by si alespoň přečíst zákon a pravidla než vyjede na silnici, jinak blbě skončí.
> Každý řidič by měl znát a vědět, že místní úprava je vždy nadřazena nad základními.
Vždyť jsi psal přesný opak, a to, že když jsou svislé značky v rozporu se základními pravidly, nemám se jimi řídit. To mi právě přišlo podivné a proto jsem se zeptal.
Nemělo to být spíš tak, že by svislé značky neměly být v rozporu se základními pravidly (zodpovědnost úřadu) ? I blbě, nesmyslně a nepředpisově umístěnou značku je radno respektovat, nebo alespoň brát v potaz, protože ten z druhé strany podle toho značení pojede nejspíš taky.
Nepíšu opak, jen si to nesmyslně a zkratkovitě vykládáš.
Řádíš se základními pravidly a pokud jsou dopravním značením upraveny podmínky místní úpravy, tak se řídíš jimi. Nemusíš (neměl by ses řídit "nesmylným" značením nebo značením, které je v rozporu. Pokud tomuhle nerozumíš, tak já ti školení dělat nebudu, na to musíš do autoškoly.
Jeden příklad nesmyslnosti a rozporu se základními pravidly je třeba když by na dálnici někdo nasměroval stezku pro chodce a cyklisty.
Já fakt netuším, jak jinak si vyložit
> Měl by ses řídit tím co je na svislých značkách, pokud teda nejsou v rozporu se základními pravidly.
když přijedu ke svislé značce, která mi nařizuje jet uprostřed, přičemž v „základních pravidlech“ se píše, že se jezdí vpravo, a tudíž je s nimi v rozporu.
> Jeden příklad nesmyslnosti a rozporu se základními pravidly je třeba když by na dálnici někdo nasměroval stezku pro chodce a cyklisty.
Tam není žádný rozpor, prostě na dálnici nesmíš vjet.
A co tak místo slovíčkaření začít používat vlastní hlavu a zapojit trošku logického myšlení?!?
Zajímavé je to v případě, na stezce (chodníku) je namalovaný zvlášt pruh pro cyklisty a zvlášť pro chodce, ale značkou je to označené jako smíšená stezka.
Ale protože svislé značení má přednost před vodorovným, tak je to dobrý guláš.
V tom okamžiku se chodník mění na vozovku, protože je určen k provozu vozidel. Takže podle mne ano.
A mimochodem -- jak určujete, co je chodník, a co ne (třeba nějaké parkové nebo lesní cesty nebo účelové komunikace -- už jsem viděl i případy, kdy to z jedné strany byl chodník (odděleno od silnice obrubníkem) a z druhé ne (připojení na silnici bez separace))? Je to potřeba abych věděl, kam můžu na kole a kam ne.
Vesměs to poznat jde, někdy hůř. Pak se musí krapet s citem a rozumem. A když to potřebuješ vědět víc na jistotu, tak musíš do katastru nemovitostí a zcela na jistotu se to dovíš na úřadu na odboru dopravy :-)
Ja se takhle nedavno dotazoval na jednu krizovatku, pres kterou denne jezdim do prace, protoze mi nebyla jasna prednost. Byla to odbocka k Tescu, ktera byla jednosmerna, takze stacilo kdyz odbocujici doleva daval prednost protijedoucim, od Tesca nikdo prijet nemohl...
Pak tamtudy udelali cyklotrasu, povolili cyklistum projet v protismeru, ale nikde zadny trojuhelnik, takze jsem si lamal hlavu, jestli je to krizovatka a zda tam nahodou neplati prednost zprava...
Po tydnu mi prisla odpoved, ze krizovatka to neni, ale jde o vyusteni ucelove komunikace na mistni komunikaci... coz podle me cyklista ani ridic na miste nema sanci poznat... :-)
Nejsou červené patníky a nejedná se o polní či lesní cestu? Je to křižovatka.
http://dfens-cz.com/pane-ridici-spatne-jste...
Druhá polovina článku.
Cervene patniky tam rozhodne videt nejsou.
Takze pokud prijedes ke "krizovatce" na obrazku, jsi cyklista, chces jet doleva a zleva jede auto, co udelas? ;-)
Řeknu si, že zákonodárce je debil, a počkám.
Jestli jsem to správně pochopil, tak je to výjezd z parkoviště, tedy z místa ležícího mimo vozovku. Nejde o křižovatku a ten co vyjíždí (bez ohledu na značku jednosměrka) musí dát přednost v jízdě všem co jedou a pohybují se po vozovce na kterou vyjíždí.
Městský úřad Vysoké Mýto
odbor dopravy a silničního hospodářství
Vámi popisovaná odbočka z ulice Dráby k parkovišti u Tesca je vyústěním účelové komunikace na místní komunikaci v ulici Dráby. Dle zákona č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákona") se za křižovatku nepovažuje vyústění polní nebo lesní cesty nebo jiné účelové pozemní komunikace na jinou pozemní komunikaci.
Z uvedeného důvodu se na dané místo nevztahují povinnosti dle ustanovení § 22 odst. 2 zákona (Nevyplývá-li přednost v jízdě z ustanovení odstavce 1, musí dát řidič přednost v jízdě vozidlům nebo jezdcům na zvířatech přijíždějícím zprava nebo organizované skupině chodců nebo průvodcům hnaných zvířat se zvířaty přicházejícím zprava.), ale povinnosti dle ustanovení § 23 odst. 1 uvedeného zákona (Při vjíždění z místa ležícího mimo pozemní komunikaci na pozemní komunikaci musí dát řidič přednost v jízdě vozidlům nebo jezdcům na zvířatech jedoucím po pozemní komunikaci nebo organizovanému útvaru chodců nebo průvodcům hnaných zvířat se zvířaty jdoucím po pozemní komunikaci. To platí i při vjíždění z účelové pozemní komunikace nebo ze stezky pro cyklisty nebo z obytné nebo pěší zóny na jinou pozemní komunikaci.).
kristovanoho to je dílo :)
Popravdě ono je ti stejně prd platný když to někde značený je, nebo když někde není ani značka a platí přednost zprava či když je někde něco úplně nejasný co se dá nazvat křížením s účelovou komunikací a přesto každý druhý ignoruje to co tam je a chová se jinak než by měl.
Dnes jsem měl " to čest" jet za autíčkem " Soul" s jasnou značkou na zádi max rychlost 45 km ( jak jsem si teď nastudoval je to omezení pro mladé řidiče od 15 let).
Ta dívčina v místech kde byly značky hlavní silnice skoro zastavovala a koukala na všechny strany a v místech kde platila přednost zprava mazala bez přibrždění , omezení na 30 km ignorovala, a v místech kde já jel na kole 40 a žádné omezení nebylo jela 20.... tak jsme se navzájem asi 5x předjeli :)
Podle mě o přednosti zprava nic netušila, značky moc nezná , čím výraznější značka tím vyplašenější a na to že to auto mělo na šířku asi 130 cm tak dokázala zavlnit celou silnici...
No kazdopadne smutna realita naseho statu je, ze autoskola nestaci ani k tomu, aby clovek "aspon" poznal, co je a neni krizovatka... a to i v pripade, ze daval pozor.
Jeste smutnejsi ovsem bude, pokud by pravdu mel Joe a bylo to nakonec naopak nez mi nejaky urednik napsal. Ono je stejne otazka, zda si clovek pomuze, kdyz pozada o vyklad konkretni krizovatky odbor dopravy, zda by po pripadne nehode nesmetli u soudu cele tohle vyjadreni ze stolu s tim, ze ja jako ridic mozna jednal v dobre vire, ale je mi to prd platny, protoze soud si mysli, ze to krizovatka je... :-/
Soud nemůže označit za křižovatku něco co křižovatkou není, není zapsaná v registru.
Soudu dodá podklad policie a úřad a to je pro soud závazné, stejně jako je závazné v jiných případech vyznačení tvaru křižovatky a označení přednosti. Soud nemůže rozhodnout, že to je jinak.
Kde muzu ten registr ziskat?
Idealne pro celou CR...
Pokud vím tak centrální není. Každý příslušný úřad si vede svůj.
Jinak malá nápověda, pokud to je mimo obec, tak všechny křižovatky jsou označeny. Pokud to není označené nejedná se o křižovatku, ale jde o vyúštění místa ležicího mimo vozovku, polní nebo lesní cestu apod.
A to druhe tvrzeni mas necim podlozene? Protoze z pohledu zakona muze byt neoznacena krizovatka kdekoliv, ne?
Nemůže, mimo obec musí být křižovatka označena buď s vyznačením hlavní silnice a přednosti v jízdě nebo jako křižení komunikací bez rozlišení.
V obci to za nějakých podmínek být nemusí. Pokud vím, tak musí být zřejmé, že jde o křížení komunikací a ne o vyústění míst mimo vozovky. Vesměs neoznačené křížení je snad jen v nějakých obytných částech (zónách).
V každém případě všechny silnice 1. a 2. třídy i v obcích mají všechny křižovatky označené. Na to se dá celkem spolehnout.
> Nemůže, mimo obec musí být křižovatka označena buď s vyznačením hlavní silnice a přednosti v jízdě nebo jako křižení komunikací bez rozlišení.
Takže tohle https://mapy.cz/s/12jeR není křižovatka? Jak poznám, která z těch cest je účelová a která je "hlavní"? (a kde se píše že křižovatka musí být označená?)
Jak to mám vědět proč není označená, neznám to tam. Když ale koukám do mapy, tak to zřejmě není ani silnice 3. třídy a tak to budou nějaké polní nebo jen účelové cesty a ty se velmi často neznačí, takže logicky se dává přednost zprava, pokud už máš to štěstí, že tam vůbec někoho potkáš :-)
Já psal o silnicích, takže o 1. až 3. třídy.
OK, takže ještě musím sledovat nízké modré cedulky po krajnicích, abych věděl, jestli jsem na silnici 1.-3. třídy. No, jsem rád, že auto neřídím, protože tohle bych fakt nedal.
Můžu se zeptat, kde se tedy píše, že ty křižovatky musí být značené? Já znám jenom takové to o červených patnících a cestách se zpevněným povrchem.
Sledování cedulek ti je houby platný, tak se značí snad jen silnice 1. třídy a ještě ne všechny a všude. Dvojky minimálně a trojky určitě ne, ale co to je za silnici se dá celkem snadno poznat, když se sleduje kompletní značení.
Tímhle se zabývá zákon o pozemních komunikacích. Ne všechno se doslovně dočteš v zákoně, mnoho věcí v prováděcích předpisech, nařízeních ministerstva a doporučeních pro jednání dopravního úřadu.
Jinak také mnohé napoví značka "křižovatka".
Pokud bys někde mimo obec našel křižovatku silnic 1. až 3. třídy, která nebude označená, tak je to docela malér a nějaký problém (značka byla ukradena, zničena apod.) a bylo by dobrý na to upozornit. Úřad o tom nemusí vědět a přitom hrozí možnost vážné nehody.
Navíc, je dobré vědět, že máš přednost, ale radím se vždycky přesvědčit, že ten druhý to ví taky, a je ti ochoten nebo schopen přednost dát.
Tady na vsi by to všechno bylo oplechované, kdyby značkama měli vyznačovat všechny hlavní. Takže platí přednost zprava.
Theoreticky.
Prakticky radím se ba to nespoléhat, ten kdo je na širšía větší snadno podléhá dojmu, že je na hlavní a má přednost a nic s tím nenaděláš....
Číslo silnice bývá uvedeno na směrových tabulích před křižovatkou. Podle toho se přece snadno pozná, o jakou silnici jde.
Samozřejmě jedna z hlavních možností, číslo je uváděné jen u jedniček, ale také ne vždy, dost často to je na dvojkách, hlavně u výjezdu z obce nebo větších křížení, ale trojky se číslem neznačí vůbec.
Jinak číslo silnice je vždycky na mostech i malých mostkách a železničních přejezdech. Poznat se to dá taky dobře ze seznamácké mapy. Nevim jak teď, ale dřív byly třeba v automapách čísla i trojkových cest, viděl jsem číslování i v nějaké turistické mapě.
Pokud by někdo chtěl znát čísla silnic a mít jistotu po jaké jede silnici, tak republikově to má vedené na mapě ministerstvo dopravy
http://geoportal.jsdi.cz/flexviewers/Silnicni_a...
kde jsou čísla dálnic, silnici 1. až 3. třídy. Vyznačené jsou místní a taky některé účelové komunikace, ty jsou bez čísel. Jejich čísla má místní dopravní a správní úřad.
Čísla silnic bylo nutné znát v dobách před GPS.
Nevím proč to tak je, ale směrové ukazatele vždycky ukazovali na jiné město, než jsem měl pocit, že by tam mělo být. Tak bylo lepší se držet čísel.
Vlastně je to dosud.
Všimnul jsem si, že z Děčína, např. není žádná cedule na Prahu, jen Ústí....
Asi nějakému místnímu Praha vadí, protože logiku to nemá, místní trefí a ostatní jedou dál...
Někdy to bývá účelové, aby se dálkový provoz do Prahy táhnul jinudy po obchvatech a ta couračka je jen do sousední dědiny (i když postaru to byl hlavní tah)
Dvojky bývají taky značené, ale číslo trojky se většinou pozná jenom když je tam most s cedulkou.
> ale co to je za silnici se dá celkem snadno poznat, když se sleduje kompletní značení
Trojka a neklasifikovaná se mi odlišuje blbě.
> nařízeních ministerstva a doporučeních pro jednání dopravního úřadu
A to je právně závazné?
Fakt, že se zrovna tobě "trojka" odlišuje blbě ale neznamená, že to blbě či nedostatečně značené je.
A jak že to teda poznám? Čísla jsou jenom u dvojek a jedniček a jiných nápověd jsem si nevšiml. Já to teda mám napsané v navigaci, ale to by bylo podvádění :-)
Tak se podívej na mapu ministerstva dopravy /už jsem dával odkaz), tam máš čísla silnic, když už je mermomocí chceš znát.
Tak já píšu, že se můžu podívat do navigace. Ale potřebovat k rozpoznání křižovatky mapu/navigaci mi přijde praštěné.
A co opět zapojit hlavu a mozek a vycházet z jednoduchého popisu - nebo ty k tomu opravdu potřebuješ ještě něco víc?!?
SILNICE I. TŘÍDY je určena zejména pro dálkovou a mezistátní dopravu. Označuje se jednomístným nebo dvojmístným číslem, před nímž se někdy uvádí ještě římské číslo I oddělené lomítkem. V současné době jsou čísla 1–71. Ve stejném systému jsou číslovány i dálnice, před jejichž číslo se vkládá písmeno D.
SILNICE II. TŘÍDY je určena pro dopravu mezi okresy. Označuje se trojmístným číslem, před nímž se někdy uvádí ještě římské číslo II oddělené lomítkem. V současné době jich je cca 450.
SILNICE III. TŘÍDY je určena k vzájemnému spojení obcí nebo jejich napojení na ostatní pozemní komunikace. V terénu ani v mapách se zpravidla číslem neoznačují. V úředních dokumentech a specializovaných mapách se označují čtyř- nebo pětimístným číslem, před nímž se někdy uvádí ještě římské číslo III oddělené lomítkem. Číslo obvykle vychází z některé silnice II. třídy, na kterou se napojuje (např. u silnice II/128 je III/12801), výjimečně z čísla silnice I. třídy (Z I/19 např. III/01924).
Hmmm...., takže z jednoduchého popisu "v terénu ani v mapách se zpravidla číslem neoznačují" vyjde to, co JendaH tvrdí celou dobu - totiž že se okem poznat nedají a běžnou mapou často taky ne.
Asi jediné zapojením "logického myšlení" kritérium je zřejmě fakt jen to, že když to nemá mimo obec označenou křižovatku, tak to silnice není... (pokud ovšem značku někdo neukradl).
Jak to, že se běžným okem poznat nedají. Vždyť snad na místě vidíš, co je to za silnici a odkud kam vede, ne?!?
Já se teda přiznám, že jsem s tím doposud žádný problém neměla.
A v mapě to lze také poměrně snadno odhadnout.
> Vždyť snad na místě vidíš, co je to za silnici a odkud kam vede, ne?!?
Počkat, tak mi řekni, jak přesně že to mám poznat. Podle značení asi ne, když sama píšeš, že se neznačí. Podle povrchu? Podle šířky? Nebo jak?
To si teda opravdu nemyslím, že bych VŽDY na místě viděl, co je co za silnici a kam vede. Nebo se ti nikdy nestalo, že jsi (někde, kde to neznáš) měla třeba na třetí křižovatce odbočit doprava a po 100m jsi zjistila, že je to jen příjezd do nějakého areálu a musela se vrátit?
A nebo se ti nikdy nestalo, že bys jela sice správným směrem, ale jinou souběžnou cestou, která se pak třeba dokonce napojí na stejnou silnici?
Z hlediska navigace je takové spletení mrzuté. Z hlediska přednosti v jízdě může být taková záměna smrtící... ;-)
Autem když výjimečně potřebuji jet někam na čas a bez srandiček, tak si zapnu navigaci - většinou ve městě.
Jinak to ale moc neřeším. Holt jedu, jak se mi zlíbí. Třeba se i na křižovatce zastavím a vyberu si silnici, která se mi líbí nejvíc. Pravda, přináší to spoustu zajímavého - na sraz ve Stráži jsem třeba dojížděla po červené lesem.
Když plánuji cestu na kole, tak si pro cestu vybírám právě takové malé silničky a spojnice mezi vesnicemi. Tam v reálu moc neimprovizuji, protože jsem omezena vlastními silami.
Jestli když vidím kus asfaltu, tak vidím, co je to za silnici a odkud kam vede? No, já se přiznám, že nevidím. (Notabene se bavíme o trojkách, které i podle toho textu, co jsi vykopírovala vlastně moc "odněkud někam" ani nevedou, spíš jen něco spojují či napojují. Tj. od neklasifikované komunikace se poznávají hodně těžko.
Jasně, člověk o tom většinou moc neuvažuje, a tak samozřejmě s tím problém nemá... ale pokud se výjimečně stane, že to opravdu je nutno rozhodnout... tak to problém je.
Tak na silnici nespadneš z nebe, ale vždy máš určitou povědomost o tom, kde se nacházíš. A to i když bloudneš.
A i když vyjedeš z lesa na neznámou silnici, tak si určitě schopná podle drobných indicií (provoz, jestli jsou tam krajnice, apod.) poznat, jestli jde o nějakou hlavní spojnici mezi obcemi/městy nebo ne.
Člověče - nejsem.
Modelově třeba - a to i v obci, kde ty křižovatky značeny být ani nemusí - mám dost velký problém, když dojíždím k něčemu, co mezi baráky ústí na silnici, do poslední chvíle netuším, zda dávám přednost zprava... a teprve, až vidím za roh, tj. jsem prakticky v té "křižovatce" zjistím, že je to výjezd z nějaké fabriky či JZD. Ale pravda, když už jsem opravdu na místě, tak to poznám. Zato u té fotky, co sem dával tuším Lelek s tím nápisem "polní cesta" se to, myslím, nedá poznat vůbec (a proto tam taky asi prsknuli ten nápis).
Že bych někde počkala a sledovala, jaký tam bude provoz a odhadovala až podle toho, to by mě snad ani nenapadlo... a stejně bych se podle tohoto hlediska mohla snadno seknout.
Tož za zastavení nic nedáš, když užs teda nevěděla a jela tak, abys mohla čumět co to je :) A když tam nikdo nepojede, tak ti může bejt putna že bys "kdyby" měla přednost... A když tam někdo pojede, tak buď zastaví a bude na tebe "blbě" čumět, nebo ten za tebou bude "blbě" troubit, tak se snad nějak zorientuješ, ne? A když by ti někdo tlačil moc na kufr a někdo z tý boční cesty jel, tak pak už je to jen o preferencích, každopádně u mlejna z toho s rozbitým kufrem vyjdeš bez ztráty kytičky.
Jasně, otázka nebyla v tom, jak si poradit, když "nevím". Ale že opravdu existují situace, kdy prostě neví nikdo. (Pokud tedy nejede se zapnutou navigací apod.)
Ty indicie jako provoz a krajnice by snad mohly pomocně posloužit na odhadnutí, že je to "jednička". Určitě ne na rozlišení "trojky".
Jen tak mimochodem - např. tohle je silnice druhé třídy:
Takhle akademicky řešit situace má snad důvod v autoškole (a tam jsou ty testový křižovatky vždycky jasný) nebo v případě, že by ti policajti chtěli začít dávat flastr za to, žes dle jejich názoru nekoukala tam kams , podle nich, měla a nezpomalovala tam, kde si myslej, žes zpomalit měla, ač vůbec nedojde k nějaké události, která by to vyžadovala. Myslím, že k tomu druhému případu jsme ještě nedošli, tak snad by nám ten rozum měl v takovýchto, pro nás třeba nejasných, případech stačit.
S tím se dá souhlasit. :-) Ale když už to tu pár desítek příspěvků akademicky řešíme, tak jsem se zapojila.
(No, o to mi vlastně šlo v té odpovědi Radce. Že s tím neměla problém ne proto, že by to tak hravě poznávala... ale prostě to doteď neměla důvod "akademicky" řešit.)
Poslední dobou je stále víc polních cest hezky asfaltovaných. Mnohdy se to blbě poznává a může to mást.
Už párkrát jsem viděl docela dobré řešení aby bylo jasné, že ta krásná široká asfaltka je polní cesta a tedy kdo z ní vyjíždí na silnici musí dát všem přednost. Je to docela rozumné řešení.
A soudruhy z NDR ať podrtí náklaďák?
Tohle není dobrý nápad, jen si předatav, že jedeš třeba Maďarskem...
Bylo by nejspíš lepší kdyby někdo vymyslel značku s vyobrazením "polní cesta" aby měla mezinárodní platnost. Určitě nejsme jediná zem, kde by to bylo potřeba zdůraznit. Co vím, tak třeba Rakousko nebo i Německo má taky docela dost pěkných polňaček, které bychom s radostí vyměnili za naše trojkové silnice :-)
Asi je to zbytečné, prostě při ústí této "polňačky" pro sichr osadím značku Stop a neřeším další.
Tenhle nápis vypadá hako označení obce s názvem "Polní cesta" jako cizák bych byl fest zmaten
Jenomže značka "stop" se sice blíží té povinnosti co ukládá výjezd z místa ležícího mimo vozovku, ale ne zcela.
Bylo by nutné mít nějakou ještě jinou "stopku" s větší povinností nebo význam dosavadní stopky rozšířit na stejnou úroveň jako výjezd z místa ležícího mimo vozovku.
Když ty nad tím moc mudruješ.
Vidím stopku, zastavím, rozhlídnu se a když nic nejede, jedu a je fuk jestli na poli, na parkovišti nebo na silnici pro motorová vozidla.
Tohle slovíčkaření je dobrý tak akorát pro všechny ty právníky s hbitými jazyky, co je potřeba zabít, podle Shakespeara....
Pravidka musí být jednoduchá aby je zvládnul pochopit každý nez toho aby věděl rozdíl mezi zákonem ozemních komunikacích a vyhláškou o provozu na pozemních komunikacích, nebo jak to je.
Takže vidím stop, stojím a nemudruju...
Já s tebou naprosto souhlasím a taky by se mi to tak líbilo, jenomže to by k tomu musela být upravená i další pravidla.
Problém je, že stopka nebere v úvahu chodce a cyklisty na stezkách a další (teď se mi to hledat nechce) a tam by mohl pak vzniknout problém.
U nás neplatí, že cyklista na stezce má přednost, naopak u každého výjezdu musí dávat všem přednost, obdobně i chodci.
Snad už většině řidičům je jasné, že na přechodu na odbočující silnici musí dát přednost a umožnit chodci přejít, ale zrovna tak ví, že to neplatí pro cyklisty, tam naopak cyklista musí dát přednost. Je dost řidičů, co zastaví a umožní přejet cyklistovi, ale pokyn jeď ze strany řidiče musí být jasně čitelný, ale většina to neudělá. A podobné by to bylo právě u těch výjezdů z polňaček, parkovišť, skladů atd. a byly by dost problémy.
No ale cyklista jedoucí po cyklostezce tam z žádného parkoviště nevyjíždí, z jeho pohledu je to normální komunikace.
Pokud vyjíždí z parkoviště tak pořád vyjíždí z místa ležícího mimo vozovku. To, že je přes parkoviště natažená nějaká cyklotrasa nemá naprosto žádný význam. Cyklotrasy klidně vedou i po loukách nebo lesem.
Žádná cyklostezka, teda spíše stezka pro cyklisty tam není, alespoň ji nevidím.
A to, že cyklista místní úpravou může vyjet zákazem vjezdu pro ostatní vozidla, tak mu nedává žádné právo přednosti v jízdě. Musí dát přednost úplně všem.
Ano, cyklotrasa neznamená nic víc než určité doporučení kudy může být vhodné na kole jet. To, že je cyklista jediným, kdo tamtudy může v protisměru projet, nemá na přednost žádný vliv.
Potíž je hlavně v tom, že těžko poznáš, zda jde o normální ulici (místní komunikaci), která má po obou stranách parkoviště od stavu, kdy je to součást parkoviště, případně to (jako v tomhle případě) prohlásí za účelovou komunikaci.
Výsledek je stejný = na první pohled křižovatka, kde není určena přednost v jízdě. Možná kdyby tam nebyla jednosměrka, tak tam trojúhelník dali, protože na druhé straně (kudy jezdí auta) mají dokonce stopku, i když by tam podle stejné logiky taky nemuselo být nic (účelová komunikace to snad bude na obou koncích).
Podle mě to řidič v terénu nemá šanci rozlišit od jiných křižovatek, kde platí přednost zprava a není jich po Vysokém Mýtě málo...
Nejzajímavější je tak poznámka o červených sloupkách, které tam chybí a existenci účelové komunikace to trochu zpochybňuje...
Přednost v jízdě trojúhelníkem nebo stopkou se dost často osazují frekventovanější výjezdy na vozovku. Nemusely by tam být, ale je to pro zdůraznění a připomenutí, že se vyjíždí na silnici a tedy musí dát přednost všem včetně chodců co půjdou po chodniku.
V tomhle případě by nejspíš bylo rozumné pod vyznačení vyjimky pro cyklisty umístit trojúhelník na zdůraznění přednosti. Určitě tam jezdí dost cyklistů a docela pochybuju, že polovina z nich vůbec ví kdo a komu dává přednost a myslím, že těch co ví proč bude zanedbatelný počet.
> Pokud vyjíždí z parkoviště tak pořád vyjíždí z místa ležícího mimo vozovku.
Jasně, ale já jako jako cyklista, co tam jede, nemám moc šanci poznat, že zrovna vyjíždím z parkoviště.
> A to, že cyklista místní úpravou může vyjet zákazem vjezdu pro ostatní vozidla, tak mu nedává žádné právo přednosti v jízdě. Musí dát přednost úplně všem.
Ne. Pokud je to normální křižovatka (tj. nejede po účelové komunikaci atd.), tak má normálně přednost zprava. Jsem přesvědčen, že např. když jedu dolu ulicí Na Vrstvách, tak mám přednost před auty z ulice Nad Ondřejovem. Dokonce tam mají tabuli "Pozor, cyklisté zprava!" (https://mapy.cz/s/12tNV )
Ten kdo nepozná, že vyjíždíš z parkoviště před obchoďákem, tak by na kole vůbec neměl jezdit a už vůbec ne po veřejných komunikacích, protože takový není schopný poznat kdy a komu má dávat přednost.
Pokud někdo neví, že má dávat přednost v jízdě, tak prostě musí zastavit a dát přednost v jízdě všem, počkat až tam v okolí nikdo nepojede a teprv pojede on. Jiná rada na to není. Totéž platí i pro řidiče auta. Stane se, že přehlédne kdo je na hlavní a tak je nejvhodnější zastavit a počkat jak se situace vyvine a zda ho někdo pustí nebo mu ukáže aby jel a nezdržoval.
Celou dobu se tady píše pouze o jedné jediné konkrétní dopravní situaci a ty teď napíšeš, že to není pravda, protože někde nad Ondřejovem to je jinak.
Nechápu co to toho taháš jinou a zřejmě zcela jinou dopravní a stavební situaci.
To si děláš srandu, nebo se mě snažíš zblbnout nebo nachytat na volovinách?
> Ten kdo nepozná, že vyjíždíš z parkoviště před obchoďákem, tak by na kole vůbec neměl jezdit
Jerryho situaci neznám, nikdy jsem tam nebyl. Na mapě to vypadalo jako že je to parkoviště připojené kusem silnice.
> Celou dobu se tady píše pouze o jedné jediné konkrétní dopravní situaci a ty teď napíšeš, že to není pravda, protože někde nad Ondřejovem to je jinak.
Proto vždycky cituju tu konkrétní část, na kterou reaguju. V tomto případě jsem reagoval na konkrétní tvrzení, které jsem pochopil tak, že cyklista vyjíždějící z cykloobousměrky musí vždycky dát přednost všem.
A jako příklad dáš fotku z pohledu cyklisty vyjíždějícího z jednosměrky na kterého mohou přijet cyklisté z obou stran a to na klasické neznačené křižovatce , tedy s jasně platnou předností zprava :)
Nejhorší je, že nejjednodušší pravidlo, přednost zprava, se v podstatě stalo rukojmím tvůrců bezpečnosti provozu, výrobci značek jen mlaskají...
Ne, fotka byla z pohledu kohokoli. Fotka byla ze silnice, která není protisměrka.
No tak z pohledu kohokoliv je to pořád zcela jasná , zjevná a zřejmá přednost zprava.
Přednost zprava platí i v jednosměrkáchm/ cykloobousměrkách a tak nechápu proč tady mluvíš o nějaké protisměrce a o tom , že jsi přesvědčen, že to platí ? :)
Proč by nemělo ?
Vždyť já tady celou dobu píšu že je to tak jak říkáš.
> Proč by nemělo ?
Protože Lelek napsal
> A to, že cyklista místní úpravou může vyjet zákazem vjezdu pro ostatní vozidla, tak mu nedává žádné právo přednosti v jízdě. _Musí dát přednost úplně všem._
Jenže on zcela jasně mluví o tom, že přijede z místa mimo vozovku...
Nečteš co píšu, nebo z toho vytrháváš části a pak z toho vyjde něco co neplatí, není pravda.
Píšu jasně o výjezdu z místa ležícího mimo vozovku, což není křižovatka a to je hodně velký rozdíl proti křížení cest (křižovatce).
No to by mě fakt zajímalo, co by mi k tomu případu, kde je to z jedné strany silnice a z druhé chodník řekli. Stanovili by nějakou hranici, že uprostřed to prostě přechází?
Bohužel už se nezeptám, protože to místo přestavěli (byla to cesta kolem Botiče u Přípotoční).
Běží tak, aby měl oční kontakt s protijedoucími (cyklisty). Dělám to stejně. Lidi, kteří běží vpravo a do poslední chvíle netuší, že se k nim blížím zezadu, nemám moc v lásce. Občas hodí myšku nebo tak něco.
To řeší repráček na řídítkách a ryčná hudba.
Ideální pro průjezd oblastí, kde se motaji chodci, cyklisté, děcka, pejskaři....
Slyší za sebou kravál, tak se ohlídne, a uhne. Někteří koukají vyjeveně, ale většina je pobavena a směje se, jak jedeš a vyhráváš si...
ohlídne se a uhne ti přímo pod kolo :-))
Tvůj argument sice má logiku, ale čím bude odlišná situace, kdy po té polňačce pojede pomalý a rychlý cyklista? Pomalý cyklista si rychlého všimne, až když bude předjížděn.
Můj názor je, že kdekoli jinde než na silnici se má chodit vpravo. Konec konců většina lidí to tak intuitivně dělá.
Ano většina lidí to správně dělá, ale ne každý intuitivně. Já například na polňačkách kde nikdo nejede jezdím intuitivně vlevo, ale vyhýbám se standardně vpravo. Nevím proč to tak je, ale když nemám důvod pro volbu vyjeté koleje na cestě, tak tíhnu k té levé koleji. Většinou mi přijde sjízdnější, hladší, lepší.
Samozřejmě, levá stopa na lyžích je také vždycky rychlejší. Na víceproudé vozovce do ale neplatí absolutně. Rychlejší je vždy sousední pruh, což ovšem platí i po změně jídního pruhu.
Mně by přišlo rozumné chodit vpravo i na silnici.
Cyklista není o moc širší než chodec, proč by taky neměl jezdit vlevo?
My, zastánci Brexitu, navrhujeme, aby všichni stejně smýšlející od 1.9. začali jezdit vlevo, jako v Britanii.
Vnese se tím do dopravy ten správný řád a pořádek.
Ve Švédsku se prý jezdilo do roku 1967 vlevo. A tohle je prý autentická fotka z prvního rána po změně.
Kdežto my o díky soudruhovi Hitlerovi zvládli na první dobrou! :)
Motorka není o moc širší než cyklista...
Vlastně každý by měl jezdit vlevo. Když to fungovalo, proč se to vlastně měnilo?
Tak já to říkám pořád, že je v tom zbytečný chaos, kdy pouze chodci mají chodit vlevo a to ještě jen někde a navíc je v tom spousta vyjímek (invalidní vozík, tlačení jízdního kola...). Když budou vpravo všichni byl by pořádek a každý by věděl kam se má uhnout bez zkoumání původu protijedoucího.
Zatím jsem slyšel jen dva argumenty proč vlastně chodec vlevo:
1) V noci je lépe vidět obličej chodce než jeho záda (vyřešeno povinnými reflexkami).
2) Když chodec uvidí auto řítící se proti němu, může obětavě skočit do příkopu a uchránit motoristův lak od vlastní krve (což neřeší situaci, kdy chodce zezadu srazí motorista při předjíždění).
Za 2) je správně, jde o to, aby chodec viděl auto (kolo) co proti němu jede a moh uskočit, jinej důvod není.
V noci mi přijde mnohem lepší moci auta pohodlně kontrolovat a případně jim posvítit do oka při chůzi vlevo, než pasivně čekat na náraz vpravo.
Takze na kole bys chtel jezdit taky vlevo? ;-)
Mne stejne pripada, ze kdyz proti tobe pojede auto, tak cas pred narazem od okamziku, kdy zjistis, ze te nehodla objet v posledni chvili, ale jede fakt primo na tebe (treba protoze te nevnima), bude prilis kratky, abys adekvatne reagoval.
Pokud to cele bude v noci, tak diky oslneni od dalkovych svetel bude tezke nejen odhadnout zbyvajici vzdalenost, ale i zjistit, kde je vlastne kraj silnice a kam az se pripadne uhnout...
Nechtěl. Na kole svítím intenzivně dopředu i dozadu. Dozadu tak, že při skupinové jízdě oslňuji a musím to vypínat nebo tlumit. Nemám strach. Ve městě se musí svítit víc.
Prece tu nemuzes chtit sepisovat nepsana pravidla, to by je zabilo, uz by nebyla nepsana... :-)
Silnicni zakon rika, ze po silnici se chodi vlevo (s hromadou vyjimek) a spousta lidi to aplikuje tak, ze se chodi vsude vlevo.
Mne se to z pohledu logiky zda hloupe, ze nekdo vlevo, nekdo vpravo, nejkriklavejsi je to u inline brusli, jak jsem mockrat popisoval. Nicmene i u tech chodcu se to zacne zamotavat na stezce pro chodce a cyklisty, kde spousta lidi chodi/beha vpravo...
Byt to na me, tak bych predepsal, ze vsichni budou chodit/behat/jezdit vpravo a byl by v tom poradek... ale na mne to neni. :-)
Nejhorsi situace byva, kdyz se oba dva rozhodnou uhnout stejnym smerem. Dokonce se lze takhle synchronne zmenit smer i opakovane, nastesti to zatim vzdycky dobre dopadlo...
Na inlinech zásadně středem!
Nevíš kam ti uhne, tak jedeš za ní, a koukáš, jak se to houpe, a říkáš si, tahle móda kraťoučkých šortek má něco do sebe....
Kdyz chces predjizdet, tak to je celkem v pohode, muzes zpomalit a pockat na vhodny okamzik, ale ja autora pochopil tak, ze jeli proti sobe, takze rozhodnuti kudy se vyhnout, bylo nutne ucinit neprodlene.
Teda parkrat uz jsem v podobne situaci (jednou inline bruslar, podruhe dokonce cyklista v protismeru) proste zastavil a cekal jsem, ze nehybnemu objektu se snad vyhnout dokaze a kdyby ne, tak snad nebudu vinikem nehody... :-)
Tez vetsinou ocekavam jizdu vpravo a chuzi vpravo, za vyjimku povazuji pokud nekdo vede psa. Pokud je to po myslivecku tak jej vede u sve leve nohy, coz pri celnim potkavani nemusi byt dobre. Nevychovany pes umi vystartovat. Proto vetsinou jedu doleva, aby mezi mnou a pesosem byl panicek a pripadne si pesosa ukociroval.
Zkusenost ze svatebni cesty s aportovanou manzelkou Dobrmankou nepotrebuji opakovat.
Co se tyce predjizdeni zezadu, pokud dojde k tomu, ze specham (coz je malo kdy), tak volam leva, v pripade, ze chci objizdet zleva a uvolnit levy pruh.
Jo a jezdim vetsinu v koseli (bo cyklista ma byt nalezite ustrojen) a nezdravim lestenky na silnickach bo neodpovidaju na pozdrav...
Tak s volanim leva / prava jsem se setkal zatim jen parkrat a jako spravny programator jsem pokazde zacal premyslet, zda tim mysli, ze on me predjede zleva nebo ze ja se mam doleva uhnout, takze jsem se radsi nejdriv ohledl... :-)
Tohle srandovní zvolání jsem zažil i těsně po startu drtiče v prvním stoupání, kde se tři metry širokou silničkou nahoru desetiprocentním krpálem dere osm set blbounů různé výkonosti. Kdo tuhle zoufalost řval a na koho zjistit nešlo :-)
jj, hodně kdysi jsem to řvával já, pak se to postupně změnilo a bylo řváno na mne no a pak jsem se na nějaké závodění vysral a mám klid. :-))
Jediné pravidlo je řvát po incidentu dnes už dneska úplně zbytečné do chvíle, než si ten druhý vyndá sluchátka z uší....
Spousta lidí se v okamžiku kdy si zapnou muziku dostane do jakéhosi podivného transu a nereagují ani na vidtelné překážky správně....
Zkusil jsi to někdy? Je to skvělé, jedeš či jdeš tak nějak v jiném světě. Je to nádherný pocit, zvlášť pokud používáš sluchátka se špunty do uší. Jen je to docela nebezpečné. Já si to troufám maximálně pro chůzi. Na takového člověka pokud si to pustí dost hlasitě a ono je to vlastně ještě lepší, nepomůže snad ani klakson.
Tak snad záleží, jak nahusto si to do kebule pustíš. Se špuntama jsem odjezdil třeba skoro celou čtyryadvácu, ale s muzikou jen tak piánko. Když na mě za jízdy někdo polohlasem promluvil, v pohodě jsem mohl pokecat.
No jo, ale pak máš tu hudbu jen jako kulisu a ne pro intenzivní vnímání.
Tak pokud si chci hudbu vychutnat, tak na to chci mít klid. Ne že budu při tom dupat a kličkovat mezi rygolama. A pak to zas radši narvu do hlavy z dobrejch repráků, než ze špuntů.
Navíc na kole, když už, tak poslouchám spíš hudbu opravdu zábavnou, která je fakt víc kulisou. To, co si vychutnávám, u toho bych asi dozblba šlapat nevydržel...
Jak se zdá, názorů pro jednu i druhou stranu je skoro stejně a z toho vyplývá, že žádné většinově dodržované pravidlo neexistuje. Takže příště radši budu uhýbat operativně tam, kde je zrovna volno, a pro jistotu tam i ukazovat rukou :-).
...nebo tady nejsou běžci, zkus jinou diskuzi ((-:
Pokud to bude inlajnistka, nepředjížděj vůbec a kochej se :-)
Co nepsaná pravidla a jejich používání, na některé neplatí ani ta psaná a piktogramy vyznačená pravidla viz foto - zrovna v neděli na takto označené cyklostezce A1 šly dvě "dámy" vedle sebe a v protisměru a když jsem je - mlčky - míjel, tak jedna neopomenula vykřikovat, že ta cesta není jenom pro cyklisty! Co s takovými jedinci?!
V takovém případě se zastavím, vrátím, ukážu na piktogram nebo značku, když ječí, že nesmím na kole "po chodníku" a zeptám se jestli ví jaký má ten obrázek význam.
Pokud jdou vedle sebe, tak upozorním, že jsme na pozemní komunikaci. A že chodci na pozemní komunikaci mají chodit u levého okraje po jednom za sebou, pokud není značkami určeno jinak.
Ty bys prostě měl dostat uniformu, nebo alespoň pásku pomocníka VB....
Školit, vyučovat, trestat!
Prostě zpomalím a báby opatrně objedu a pustím to z hlavy...
Nějak mi ta komunistická normalizace, sklopit hlavu, žmoulat čepici a nikdy nic neříct, není vlastní.
Když se mi něco nelíbí, zejména, když jsem v právu, tak se prostě ozvu.
Když to těm bábám nikdo neřekne, tak budou držkovat a otravovat život všem.
Ne, to není komunistická normalizace, ostatně o tom ty víš kulový.
To je demokratická tolerance, přibrzdit a vyhnout se nic nestojí. Sprdnout dvě tetky není hrdinství ale nafoukaná bkbost.
Ale ty rád školíš, buzeruješ, vymáháš - to je komunistické zupáctví.
Když dvě tetky držkujou na někoho kdo je v právu a samy se přitom chovají špatně, tak je v pořádku je vykázat do příslušných mezí.
Když jsi s těma komančema začal, tak se nediv.
Klid Vojto,
Slepici nenaučíš zpívat Rusalku, i kdybys na ní řval od rána do večera, bude furt jen kdákat.
Má smysl si rozmyslet, co stojí za to se tím zabývat a co nestojí.
Když ono není úplně jasné, že ty tetky nemohou jít po té stezce vedle sebe. Jistě je to neohleduplné a tak trochu nemorální, ale ne proti pravidlů. Tedy podle mého názoru.
Můžou jít vedle sebe, není důvod aby nemohly, ale musí ponechat dostatek místa k průjezdu cyklisty okolo nich.
Pokud nenechají, tak je upozornění docela na místě, zpravidla to pomůže.
Demokratická tolerance u někoho platí, jen když se to zrovna hodí. Jakmile někdo využije práva shromažďovacího, nastupuje komunistické zupáctví.
Netahej sem furt toho Konvičku ...
> Když to těm bábám nikdo neřekne, tak budou držkovat a otravovat život všem.
Já taky oceňuji když mě někdo poučí, protože si třeba chybu neuvědomuju. Bohužel se mi to skoro nestává, takže buď jezdím dokonale, nebo na to ostatní kašlou (to bude pravděpodobnější).
No a pak jsou tu poučovači, kteří mě poučují, že nad Bulhara na kole nesmím, že po nábřeží nesmím když je na náplavce „cyklostezka“, a že když jedu v pravé vyjeté koleji, tak je to moc vlevo, kreténe…
Jo tihle poučovači mne také dokáží vytočit. Hlavně když na mne nejprve troubí a já se polekám a pak na mne ještě řve z okénka.
Tedy já nevím, jak je to v nepsaných pravidlech, ale v těch psaných smí chodci chodit po dvou:-))
Neplatilo to dříve jen pro organizovaný útvar?
Ano, a poslední vlevo musel nést v levé ruce lucernu...
A důležíté ! Životně důležité !!
Na mostě zrušit pochodový krok.
Už jsem to tu psal.
Souvisí to se stavební dynamikou. Každá konstrukce má nějakou vlastní frekvenci. Když se budící impulzy trefí do vlastní frekvence, nebo se jí blíží, výchylka roste nade vše meze, tedy most se hroutí.
Pochodový rytmus je často velmi blízko vlastní frekvenci mostu.
Ještě na škole, spolustudent Brůna, na Hvězdonické lávce s hodinkama v rukách za pomoci několika málo aktivních studentíků tu lávku málem sundal jen poskakováním ve správném rytmu.
Naštěstí mu bylo zabráněno dotáhnout ecperiment do konce, Brůna ve svém vědeckém zápalu zapomenul, že by šel s lávkou dolu i on...
A nejenom na mostě - kdysi nás přichůzi přes zamrzlou libereckou přehradu napadlo to vyzkoušet :o)
Praskání ledu napříč přehradou nás rychle "rozhodilo" z rytmu ...
Jak měřil tu vlastní frekvenci? Postupně mněnil frekvenci buzení? Těmi stopkami to synchronizoval? Velice mne to zajímá. Tedy experimentálně bych to zkoušet sundat opravdu nechtěl. Třeba rozhoupat lanovou lávku v Tróji dokáže člověk i sám. Už jsem to zkoušel, než mi to žena zakázala.
Nemohl nic měřit, asi podle toho houpání stanovoval, kdy mají hoši nadskočit a trefit se do amplitudy.
Kolega Brůna byl magor do stavební dynamiky, po fakultě, tuším, hned zůstal na katedře mechaniky, ostatněn jako další můj spolužák, Petr Konvalinka.
Jenže Brůna, narozdíl od Konvalinky na to šel "přes vědu". Za to ten druhý přes partaj. Nevím kde Brůna skončil, ale Konvalinka je dnes rektorem ČVUT...
Jo!
https://youtu.be/JfQK_lJ203s?t=41m5s
A pak samozřejmě i důkladné vysvětlení https://youtu.be/JfQK_lJ203s?t=43m
;-)
Takže jsem si to pamatoval dobře, ale proběhla nějaká novelizace, kterou jsem nezaznamenal? Nebo dvojice byla vždy?
Pochodující útvar byl úplně jiný případ. Ten se choval (nebo ještě chová - nevím), jako "auto".
Ty mě snad donutíš vyhrabat Stovku :-)
Tak podle 100/75 dva vedle sebe, a podle 99/89 taky dva.
Je to furt stejný.
Nechce se mi to hledat, ale mel jsem za to, ze chodci muzou jit dva vedle sebe, krome pripadu kdy je zhorsena viditelnost, pak musi za sebou... a rekl bych, ze je to tak co pamatuju...
Jak píšu o foch výše, minimálně od pětasedmdesátého to tak je. Ale asi i dřív.
|Zdroj
http://www.chodcisobe.cz/o-chuzi/legislativa
Oddíl 5
Zvláštní ustanovení pro chůzi, jízdu nemotorových vozidel, jízdu na zvířeti a vedení a hnaní zvířat
§ 53 – Chůze
Kde není chodník nebo je-li neschůdný, chodí se po levé krajnici, a kde není krajnice nebo je-li neschůdná, chodí se co nejblíže při levém okraji vozovky. Chodci smějí jít po krajnici nebo při okraji vozovky nejvýše dva vedle sebe....
Ale to o čem se píše je smíšená stezka pro chodce a cyklisty. Pro chodce je to, myslím, považováno za chodník, po kterém také jezdí cyklisté. Myslím, že nějaké specielní ustanovení pravidel o sdílení této stezky neexistuje. No a z té zobrazené malůvky na zemi odvozuji, že cyklisté i chodci mají pro pohyb dopředu používat zejména pravý pruh stezky. Rozhodně to nic nevypovídá o tom, zda se mohou či nemohou pohybovat vedle sebe. Na chodníku je to například zcela běžné.
nemysli :) všechno máš v tom linku
Tak všechno rozhodně nikoliv. Chodci a cyklisté se nesmí vzájemně ohrozit. Pokud mají na stezce vyhrazený pruh (zde nemají), tak ho musí použít a do druhého můžou jen pro objíždění a předjíždění. Takže když ty dvě paní šly vedle sebe a svým celkovým rozměrem nepřesahovaly do protisměrného pruhu, tak nijak pravidlům neodporovaly, poněvadž nikoho neohrožovaly jinak než slovně. :)
I jen tím myšlením jsem to vlastně vymyslel :D
Nejsem právník, ale jsem toho názoru, že smíšená cyklostezka není vozovka a pokud je na ní piktogram jak jí používat, tak platí to, co je na něm zobrazeno.
chodník i vozovka jsou pořád pozemní komunikace tak nevím proč by smíšený chodník/vozovka nebyly ?
Vozovka to není, poněvadž chodci by se na ní museli pohybovat v protisměru.
No fajn, je-li to vozovka či ne, to ponechme koňovi, ale co je tedy na smíšené cyklostezce označené na začátku i na konci příslušnou značkou nadřazené - obecné pravidlo o chození vlevo, nebo chození vpravo v souladu s piktogramem?
Myslím, že u takto označené komunikace v zákoně speciální pravidlo o tom, po jaké straně chodit není. Je tam pravidlo, že chodec nesmí ohrozit cyklistu a cyklista nesmí ohrozit chodce (přičemž zákon rozlišuje mezi "ohrozit" a "omezit").
Z toho mně osobně plyne, že není-li speciální pravidlo, platí obecné pravidlo. A osobně i podle logiky věci bych chodila vlevo, jezdila vpravo. Tak se nejlépe vzájemně vidí chodec s cyklistou.
Že bych ani v jednom modu (cyklista/chodec) nikoho neohrožovala je jasné a dané zákonem. A jako slušný člověk, bych se snažila ani nikoho naschvál neomezovat, i když na úzké stezce se to neúmyslně může stát a to na obou stranách:-))
Nebavíme se o slušnosti, bavíme se o předpisech. Já piktogram vnímám jako "místní úpravu" a ta je nadřazena - má přednost před obecnými pravidly.
Proč by jinak na cyklostezce kolem Vltavy byla dělící středová čára a zmíněné obrázky - opakuji foto.
Pokud mně odkazem na zákon, vyhlášku, či jiný předpis vyvedete z omylu, rád přiznám, že jsem se mýlil a poděkuji Vám.
Já to chápu naprosto jasně a jednoznačně. Cyklisti zde mají nahánět pedofily s malými holčičkami.
Nene, maj jim jenom do cesty pokládat kola!
No, třeba v Budějkách to dotáhli až k naprosté dokonalosti, přesto to lidi mate:-))
http://ceskobudejovicky.denik.cz/zpravy_region...
krásný důkaz toho, že přemíra informací a dopravního značení všeho druhu bezpečnost nezvyšuje....
Jinak bych jen na okraj doplnila, že dnes už i ze zákona zmizelo původní pravidlo, že chodec na chodníku chodí vpravo. Platí to už jen pro organizovaný útvar chodců na chodníku a platí to pro přechody pro chodce.
Jj, jsme multikulturní... :-)))
Díky za odkaz - vysvětlení BESIPu potvrzuje moji domněnku, že piktogram je místní dopravní značení, které je nadřazené obecnému předpisu.
Že je nelogické a matoucí nic na tomto faktu nemění a musí se podle něho všichni řídit:
Befel je befel!
BESIP je autorita oprávněná vykládat vyhlášky a zákon?
Jediný správný výklad zákona, vyhlášky apod podává soudce. Takovou personu tady nemáme, tak se tím netrap, pro mne je podstatné, že prioritu piktogramu nikdo nepopřel.
Tady stejně jenom volně blábolíme o nepsaných pravidlech bez jakékoliv shody. Proto jsem úmyslně udělal úkrok k chápání a dodržování daných pravidel příkladem jedné smíšené cyklostezky. Jak vidíš tak opět tristní výsledek. Za to exhibicionistů plná (_!_) :-)))
Taky mě zaráží, jaké dvě tetky uprostřed cesty dokáží vyvolat emoce a právní spory.
Přitom řešení tak prosté, přidělat si na řídítka zvonek z tramvaje, potichu se za ně přiblížit, a pak hezky zazvonit. To dělal v době mého dětství, ci spíše puberty, jeden od nás z Braníka.
Prostě když slyšíš za zadkem cvrlikat tramvaj, zmocní se tě děs, a vůbec si neuvědomíš, že jsi na cyklostezce, chodníku, nebo tak.
Tohle jsou takové prkotiny, uhne bába, neuhne, na kterou stranu má uhnout....
Z prdu kulička.
Aby jim mohl za zadkem "potichu nahlas zazvonit zvonkem z tramvaje", musel by jet v tomto konkrétním případě v protisměru:-))
Pročež já chodím vlevo:-))
Za trochu té zábavy to stojí, no ne?
Musím-li projet nějakou takovou tou kolopěšo, pustím prostě reprák naplno, abych byl slyšet že jedu. A davy se rozestupují jak moře před Mojžíšem :-)
Ale chuť použít ten zvonek z tramvaje ve mě furt dříme. Zůstávám však jen u té představy, jak by tetky uskakovaly jako o život, do všech stran, bez ohledu na psaná či nepsaná pravidla.
Tyhle frekventované stezky nejsou určené pro závodníky, i když občas nějaký ten "časovkář" projede s pocitem, že ho všichni zdržují.....
Stalo se mi to začátkem léta. Stezka podél kanálu, průjez tunýlkem pod mostem. Proti mě tatínek s holčičkou vo vedla na vodítku pejska.
Jedu krokem, tatínek přitahuje holčičku za ručičku k sobě, všechno fajn. Až na toho pejska. Holčička nemá dost rozumu na to, aby věděla, že musí vzít pejska na krátko a ten živočich secrozhodnul, že musí pochcat zeď, těsně před mým předním kolem. Stojím na fleku, ale nestačím už vycvaknout nášlapy. Tak padám na zeď a odřu si do krve celou oravou paži.
Tak jsem poprvé v praxi použil nahlas slovo "merde" a zároveň si uvědomil, že v úzkém tunelu příkaz "cyklisto veď kolo" má docela smysl.
Jenže ten tam nebyl.
Jen tatínek, holčička a pejsek.
Na správné straně, až na pejska...
co zvonek z tramvaje, to chce troubítko z lokomotivy. v tunelu by to všem přítomným mohlo udělat na hlavě pěšinku :-D
To bych byl v nedělní odpoledne pánem Modřanské :-)
No jo, ty nášlapy, to je mor, žejo?
Měla by se zavést značka Cyklisto, vycvakni se!
:-))
Silniční nášlapy jsou ještě mírně tvrdší než ty spd, a protože jsou jednostrané, moje ochota se "vycvaknout" je menší, navíc, pohyb do strany mě dost bolí, kvůli artrotickým kotníkům.
Tak se člověk šetří, až si nabije tlamu.
Nestalo se mi to už asi pět tisíc kiláků, abych kvůli nášlapům ulehnul, až ten pejsek :-)
Proto píšu, že je potřeba zavést značku "Cyklisto, vycvakni se!" Aby ses vycvaknul.
To je stejné jako s tou značkou Cyklisto, sesedni z kola! Když před uzkým tunýlkem JE, tak ji dodržuješ a spíláš všem, kteří nesesednou. Když před úzkým tunýlkem NENÍ, tak nesesedáš, a navíc ještě se nevycvakáváš.
To nebyl pejsek, kdo za to mohl.
:-))
OT: Jinak ještě jsem letos zjistila zajímavou věc. Já SPDčka vůbec nepotřebuju, naopak. Bez nich je to lepší.
Tři týdny o dovolené jsem jezdila bez nich ve všem možném, nejčastěji však v pohorách. A nechyběly mi, šlapalo se mi dobře. Nic mě nebolelo.
Pak po návratu domů jsem si je vzala na (pro tebe zajisté banální, asi 60km dlouhý výlet) a jak mě z nich večer bolely kotníky!
Pročež jsem se zamyslela a poslední měsíc už jsem je na nohách neměla. A zase pohoda. Žádné bolesti v kotnících!
Zajímavé:-))
Tak máš na tretrách špatně nastavené kufry ;-) Protože jinak nevím jak by se tohle mohlo stát. Ještě k tomu na MTB, kde nohy nejsou k pedálům tolik přikované jako na silničce...
Třeba jsou všechny ty nášlapy, kufry a SPDčka moc dobrá věc pro mladé, dravé a soutěživé.
Pro nás babičky stařičký, co se musej po vejletě ještě postavit k plotně nebo k dřezu, je možná lepší pořádně v dobré pohorce upevněný kotník. Kdo ví?
Za mlada mě kotníky taky nebolely:-))
Když to bereš takhle, tak Tě přesvědčovat nebudu ;-) Málokterá ženská je schopná se vymlouvat na svůj věk, fakt smekám O:-)
Jarda: To, že se člověk mění s věkem, a to i fyzicky, není žádná tragédie. Je to normální a nijak mě to netrápí:-))
Tak jen zkoumám (sama pro sebe, nikomu to nevnucuju), co mi vyhovuje.
Nepotřebuju lámat žádné rekordy, na kole si chci jen užít, něco vidět a odpočinout si. Ostatně skoro půlku života jsem vůbec netušila, co to ty nášlapy jsou:-))
Kotníky nebolí z jízdy v zacvaknuté botě, ale z chůze v tretrách. Taky to nejsou spdéčka ale silniční tretry, v těch se chodit fakt moc nedá.
Vysvětlovat rozdíl mezi pohorkama a silničníma tretrama asi nemá smysl i to, že upnutá noha v šlapce má své výhody, pro které je všichni cyklisté používají. Na to, že se musí vycvakávat v jistých situacích po čase už nemyslíš, prostě se tak chováš automaticky. No a jsou situace, ve kterých se brzdí tak rychle, že na vycvaknutí není čas, a ty situace nelze předvídat a prostě člověk lehne. Dříve, s klipsnama a kuframa na botě to bylo ještě horší.
Pokud máš problémy s nacvakáváním, doporučil bych Shimano Click'r, mám tyhlr:
http://www.kupkolo.cz/pedaly-shimano-xt-pd-t700...
Z těchh se dá vycvaknout téměř vždy. No a důležité je taky v MTB tretrách nevhodit po tvrdém povrchu, to fakt nohy oddělá...
Jak píše Jarda, máš je asi blbě seřízený. Navíc třeba ty moje maj docela i vakl do stran, kotníky jsem teda nikdy necítil. Ale když jedu na zděděným horáku v Jizerkách, tak bych se furt nacvakával - ale neni do čeho. A na horším povrchu s nějakým tim kamínkem nebo kořínkem, nebo na houpavějším singlíku, mi tedy citelně chybí.
Když toho najezdim trochu víc autem a pak sednu na kolo, mám pocit jako bych měl před rozjetím šáhnout za rameno pro pás :o)))
Ani Shimano Click'r ti nepomůže, pokud voflegmíš údržbu a i přes varovné signály odkládáš namáznutí pedálů na "pak někdy..."
No a pak někdy to dopadne takhle...
Jindra:
Ano, to bude nejspíš ten důvod. Tedy to chození. Já sice za den najedu třeba jen 60 km, ale k tomu nachodím 10 nebo i více:-))
Tak to je jasný, pro tebe Lanno nášlapy nejsou.
Nejde o ty kufry, ty jsou v MTB tretrách schované a dá se v nich chodit, ale podrážka je tvrdá, noha v nich asi "sedí" jinak než v botce na turistiku a stačí pár hodin chůze po městě, a na neštěstí je zaděláno.
A naopak, když je podrážka měkká, nedá se na tom ujet moc daleko, protože pak bolí chodidla a to docela fest.
Klipsny se stále vyrábí. Když si do klipsen koupíš botu s příčnou profilací na podrážce a měkčí podrážkou, tak se kovová šlapka do podrážky zaryje, pásek klipsny to podrží a noha na šlapce drží skoro jako s použitím bájného kufru. Když slezeš s kola tak v těchto botách můžeš normálně pohodově chodit a to i po parketách. Já používám černé Prestige. Jejich nevýhoda je, že jsou těžší, než cyklistické tretry, ale zase do nich nefouká a moc neteče. No a výborně se v nich chodí.
Baže, na všechny kola jsem dala "plastové nazouváky" a vyhovuje mi to. Šlapátka mám kovový zubatý, takže na nich bota drží. V létě používám prestiže, v zimě lehčí pohorky. Dobře se mi jede i dobře se mi chodí.
I když ono asi bude záležet i na velikosti boty, ty "nazouváky" jsou v jedné velikosti a na mou velikost to přesně sedne jak vepředu do té špice, tak poloha na šlapátku. Při jiné velikosti boty to už tak sednout nemusí a nevím, jak by se to dalo regulovat.
Ona ta pozemní komunikace je především označena svislou značkou. Ty piktogramy tam vůbec být nemusí a často nejsou. Jak by se pak správně po takové pěšocyklostezce mělo chodit?
To je právě předmětem sporu :)
Pokud nejsou piktogramy tak se chodí vlevo - viz, Č.B.
Tak to je dobře. Já chodím po cyklostezce vlevo a jezdím po ní vpravo, bez ohledu na to, co je namalované na asfaltu.
I kdyby tam třeba bylo namalováno, že všichni máme jezdit a chodit vlevo, tak stejně budu jezdit vpravo a chodit vlevo:-))
Samozřejmě vlevo, protože po komunikaci se chodí vlevo a stezka pro chodce, cyklisty a další je komunikace.
Fakt nechápu co je na tom nejasného.
Škoda, že jsi nepřispěl dříve, nemuseli jsme tápat! .-)))
Za mých mladých let se nepoužívaly tak vznešené termíny jako "komunikace", jen chodník a vozovka a bylo hned jasné o co jde!
- cyklostezka je vozovka a není na ní přístup chodců
- smíšená cyklostezka je také vozovka, ale bez chodníku, tak cyklisté jezdí vpravo a chodci chodí vlevo
- místní úprava, např. piktogramy, by se měla ctít bez ohledu na zdánlivou nelogiku
Ale používaly, tak starý zase nejsi :-)
Jenom se nepoužívaly v takovém rozsahu jako dnes, kdy je mnohem potřebnější zdůraznit význam a členění.
Cyklostezka, resp. stezka pro cyklisty není vozovka, je to účelová komunikace, na které je zákonem a pravidly upravený provoz.
Vozovka je na silnici 1. až 3. třídy.
Místní úprava je něco jiného. Já jsem psal o tom, že podle zákona se po komunikacích (ne na chodníku) chodí vlevo. Místní úprava tohle základní pravidlo může změnit a pak chodci musí jít jak mají uloženo místní úpravou. Znám několik míst, kde je značkou chodcům uložena povinnost chodít po silnici vpravo.
Aby ses nedivil, když jsem si dělal řidičák tak ještě platila nadřazenost vozidel..., dnes zůstala jediná - přednost tramvají odbočujících vpravo. :-)))
Nadřazenost vozidel byla za protektorátu a pak ještě ta uzákoněná za Husáka a to zase není tak dávno.
Nadřazenost byla do r. 1959, že by byla za Husáka se nepamatuji i když jsem v té době absolvoval pravidelná školení řidičů, nezbytná pro použití soukromého vozidla na služební cestě.
Zapátrej v paměti :-)
Byla vozidla s právem přednosti v jízdě (sanity, hasiči, policajti) a pak byla vozidla s absolutním právem přednosti to byla jen stranická a vládní vozidla a těm museli dát přednosti i hasiči když jeli k požáru.
Já měl na mysli vyhláškou definovanou přednost účastníků silničního provozu, kteří se potkali na křižovatce ulic bez vyznačené přednosti v jízdě. Pokud se nepletu, tak pořadí bylo toto:
- kolejová vozidla
- motorová vozidla
- nemotorová a potahy
- chodci
a mezi vozidly stejného druhu ještě platila známá přednost z prava.
Nepamatuji se na to, že by ve vyhlášce byla absolutní přednost papaláš-fárům, faktem je, že vždy jezdila s policejním (VB) doprovodem a ten si přednost vynutil.
Jo, lidi si neradi pamatují, že byli straničtí představitelé co měli absolutní přednost před ostatními včetně složek záchranného systému a že i těžce zranění museli počkat než se naši "vyvolení" přesunuli na jinou žranici nebo než Husáka dovezli na Oběd aby mu to náhodou nevystydlo.
Tak pro připomenutí - § 28
Viz Lelek. Poznalo se to podle kombinace dvou majáků, červeného a modrého. Ostatní měli jen modrý.
Kdopak má problémy s tím co jsem napsal?
Je snad na tom něco nepravdivého?
Není, jen já mluvím o voze a Ty o koze. :-)))
Ty v tom vidíš nějaký rozdíl, jaký?
Pořád se bavíme o stejném, o nadřazenosti některých vozidel nad jinými na základě zákona a pravidel provozu.
Jaký je rozdíl mezi tramvají a vozidlem s majáky a houkačkami?
Dost velký, http://www.nakole.cz/diskuse/21201-nepsana...
já odkaz na vyhlášku, kde byla ještě nadřazenost vozidel pojal jako přibližný časový údaj na období, kdy jsem dělal řidičák = VŮZ,
ty mě školíš jak Husáka vozili na oběd s absolutní předností = KOZA
Ty ten rozdíl nevnímáš?!
A jaký je tedy rozdíl mezi "nadřazeností" tramvaje odbočující vpravo, která není nic jiného než přednost tramvaje odbočující vpravo a "nadřazeností" vozidel s právem absolutní přednosti jízdy, kdy tato vozidla měla přednost nejen před tou tramvají a co horšího tak i před houkající sanitou a hasiči?
Můžeš mi to vysvětlit?
Docela by mě ten rozdíl v "nadřazenosti" z pohledu dopravních předpisů zajímal.
Takže znovu - Já ten odkaz na vyhlášku platnou před rokem 1959 použil jako časový údaj = VŮZ;
Ty jsi, zcela bez souvislosti začal o jízdách Husáka na oběd s absolutní předností = KOZA
Takže opakuji: Já o voze, Ty o koze.
Každý zjevně mluvíme o něčem jiném a je zcela absurdní požadovat po mě, abych ti něco vysvětloval a nebo zdůvodňoval. To je pouze Tvůj problém! Odpověz si sám.
Tak znova, ty si psal o nadřazenosti vozidel někdy v padesátých letech. Já ti k tomu doplnil, že to není nic nového ani tak vzdáleného, protože nadřazenost vozidel byla již za protektorátu a taky za Husáka a taky jsem tu nadřazenost vysvětlil včetně pravidel.
A jediný co k tomu dokážeš napsat já o voze, ty o koze.
Tak jaký je z hlediska pravidel a přednosti v jízdě rozdíl mezi předností (podle tvého nadřazeností) tramvaje a předností (nadřazeností) jiných vozidel podle pravidel před rokem 89 a dnešních pravidel?
Jsi schopný to vysvětlit, když už jsi začal s tou nadřazeností, která byla a stále je?
Takže da calpo al fine:
já NEpsal o nadřazenosti vozidel já napsal - cituji :
"Aby ses nedivil, když jsem si dělal řidičák tak ještě platila nadřazenost vozidel..., dnes zůstala jediná - přednost tramvají odbočujících vpravo. :-)))" - tedy jako jako časový údaj období ve kterém jsem dělal řidičák!
Navíc to byla posunutá reakce na tento příspěvek:
http://www.nakole.cz/diskuse/21201-nepsana...
kde jsem kritizoval pojmy používané v zákoně:
"Za mých mladých let se nepoužívaly tak vznešené termíny jako "komunikace", jen chodník a vozovka a bylo hned jasné o co jde!"
Nechápu tedy proč bych ti měl vysvětlovat rozdíly v přednosti před rokem 1989 a dnes, Jakou to má souvislost s mým řidičákem, nebo terminologií?
Opravdu se bavíme já o voze a ty o koze.
No sláva, tak jsme se konečně dopracovali k tomu co tady tvrdím od samého začátku, že přednost v jízdě některých vozidel (dle tvého "nadřazenost") před jinými vozidly je tady platné po celou dobu od protektorátu přes Husáka až do současnosti.
Nic se na tom nezměnilo a je jedno kdy kro dělal řidičák.
A že je nutné zpřesnit označení jednotlivých komunikací je nutnost posunu v době. Možná si nepostřehl, ale stezky pro cyklisty a chodce tady nejsou zase tak dlouho a bylo nutné je zařadit do systému "dopravních cest".
Fakt mi není jasné co se ti nelíbí na členění a označení. Nevim jak se dřív označovaly "cesty", které nebyly silnicí, ale současné členění a označení je celkem logické a srozumitelné a nepotřebuje další popis a vysvětlení.
Komunikace zahrnuje všechny dálnice, silnice a "cesty" včetně stezek.
Kdyby byly v padesátých letech stezky, tak by mě docela zajímalo kam by byly zařazeny.
No snažíš se hezky a dovol, abych Ti i já pogratuloval k tomu, že jsi konečně pochopil co zde sám píšeš.
Rád bych Tě požádal o malou laskavost, ukaž mi příspěvek, kde jsem popíral platnost přednosti.
Děkuji předem. V.
Teď, když se situace uklidnila se mohu vrátit k dopravním předpisům před rokem 1959. Hned uvádím, nekamenujte mne za případné nepřesnosti, dělal jsem teorii přes zimu 58/59 a v polovině běhu vstoupila v platnost nová vyhláška a my podle té původní nikdy nejezdili, ačkoliv jsme jí museli znát. Šlo o to, že byly kategorie vozidel a ty měly různé priority:
- kolejová vozidla - tramvaje
- motorová
- nemotorová a potahy
- chodci
Na křižovatkách řízených světly, nebo orgánem to fungovalo prakticky jako dnes, jen při odbočování vlevo se vozidla nemíjela ale objížděla pomyslný střed, či hříbek s orgánem.
Prakticky totéž bylo na neřízené křižovatce, ale s předností určenou značkami. Velký tiátr nastal u křižovatek ulic stejného řádu, Tam se uplatnila priorita vozidel, mnou označená jako nadřazenost. Pokud přijela vozidla stejné kategorie, tak se postupovalo jako dnes. Pokud byla vozidla různých kategorií, uplatnila se priorita, bez ohledu na to, že např. cyklista přijížděl zprava a měl by přednost, ale musel nechat nejdříve projet křižovatkou všechna vozidla vyšší kategorie. Byl to pěkný hokej, provoz byl ale prakticky nulový. Nová vyhláška tento nesmysl zrušila a byla v tom podstatném shodná s dnešní. Tolik na okraj a promiňte případné nepřesnosti, ale je to přece jenom již víc než půl století.
Jsem toho názoru, že použití "strukturovaných" pojmů do problematiky dopravy nepřineslo jasno. Vytratila se zásada, že v jednoduchosti je krása a srozumitelnost. Z diskuze zde vidíš nakolik, se liší výklad i těch nejjednodušších "strukturovaných pojmů" - např. postaru chodník a vozovka a jaký to má dopad v názoru na to, po jaké straně se má vlastně jezdit a chodit!!!
Podepsala se na tom i praxe, kdy radnice, hlavně před volbami překotně uvádějí do provozu cyklostezky, bohužel většinou tak, že namalují pruhy na chodník. Nelze se pak divit, že neodborná veřejnost vnímá cyklostezku jako chodník, na kterém se chodí vpravo a cyklista je považován za obtěžující hmyz.
Varující je rovněž fakt, že ziskové (BESIP) i neziskové (např. Auto*mat) organizace zabývající se cyklodopravou nedělají nic pro osvětu obyvatel. To zase čekáme na smrtelný úraz a nebo na to, až nějaký šikovný právník bude chtít pro svého klienta několikamilionovo náhradu škody?!
No nic, je pěkně, dohustím zadní kolo a vyrážím! Bike!
V jednoduchosti je srozumitelnost, ale to už neplatí bezmála 300 let od dob Marie Terezie.
Bohužel veškeré předpisy a pravidla (ne jen ty dopravní) se neustále komplikují a kvůli mnoha šťouralům a různým dogmatikům a demagogům stále více rozepisují a zpřesňují. Tak to je a už se to nezmění, s tím se musí všichni smířit. nezbývá nic jiného než se stále učit novému učit se nové výrazy a hlavně jejich význam a způsobu chování.
Krásná obhajoba přebujelé státní administrativy a jisté profesní skupiny. Oběma nejde o jednoduchost a jednoznačnost, protože by se vytratila jejich "potřebnost", ale o to aby přijaté zákony připouštěly více výkladů a bylo více stížností, rozsudků, odvolání, dovolání atd. a tím se paradoxně potvrdila jejich existence.
Další komentář netřeba!
Trefné, snad přímo ze života!
Bohužel to tak je a lepší to nebude a ani být nemůže.
Stačí si poslechnout a přečíst některé výmluvy, vytáčky, výmysly a nápady mnohých lidí co chtějí vykejvat s jinými lidmi, předpisy a pravidly a získat pro sebe nějaké nezasloužené výhody a nemravné prospěchy.
Mnohé zdejší diskuse to docela dobře naznačují a to jde o naprosté prkotiny v porovnání s jinými.
Viz několikaleté blbnutí okolo "rozdílu-nerozdílu" u značek cyklostezka a kombinovaná cyklostezka. Vynutilo si to novelizaci zákona...
Podobný příklad: vozidlo neprojde technickou pokud nemá v pořádku emise. Teprve po letech přišli úředníci na to, že není třeba vylepovat zelenou známku, protože stačí pouze červená, která potvrzuje obojí.
Tady se opět neshodneme. Kdyby zákony a předpisy byly jednoznačně definované, tak nebude prostor pro výmluvy a kličkování - viz. např. osoba blízká a dopravní přestupky.
Jak chceš do zákona nadefinovat předem přesně všechno, aby v nich šťoura, hledající mezírku k zneužití, ji nenašel ? Osoba blízká má a měla svůj význam. A nebyl s ní problém, dokud se nezačala uplatňovat jako univerzální výmluva a lidová právní klička v dopravě.
Však za pár dnů přijde zas nějaké jiné zneužití, nebo fígl v rámci zákon a, o kterém zatím netušíme ani my, ani zákonodárci, a zatím ani ti, co na tu mezírku přijdou...
Pokud přijmu tvůj názor, že nemá smysl zákony promýšlet, protože stejně někdo objeví nějakou kličku jak je obejít, tak vlastně nemá smysl zákony vůbec přijímat. Tak jsi to myslel?
Hezky překroucené :-)))
To je, jak kdybys napsal, že žít nemá cenu, protože stejně nakonec umřem. :-)
Ne že nemá cenu promýšlet, ale že i při sebelepším promyšlení nezabráníš vymyšlení kličky a podvodu. To jen k té tvé výtce, proč nedělají dokonalé zákony rovnou.
Paralela - proč nedělají rovnou dokonalé programy odolné virům ? Proč to pak flikují antivirama ??
Jak překroucené, jen přivedené ad absurdum.
Já právě chci aby se zákony promýšlely a byly blbozdorné a v případě objevené nedokonalosti byly co nejdříve upraveny.
Paralela s virama kulhá na obě nohy - nové viry můžeš jen těžko předvídat, ale program který jsi napsal musí být dokonalý, plně funkční a bez chyby. (Také jsme nějaký napsal, třeba mzdový - a dovedu si představit ten cirkus kdyby spočítané mzdy byly špatné.)
Boj s viry je jiná opera!!!
Tak to bys zákony nemohl psát obecně, ale podobně, jako "Jízdní řád Hlavního města Prahy" z úplného počátku minulého století. Tam jsou uváděny doslovné návody pro průjezdy konkrétními křižovatkami (a stejně by to nebylo neprůstřelné, život je neobyčejně pestrý a nevyzpytatelný).
Místo obecných zákonů by musely být přesné a přísné regule, šité na míru jednotlivým konkrétním lidem. Protože každý jsme jiný, jinak uvažující a konající. Co pro jednoho stačí, druhému nestačí. Co jeden respektuje, jiný ne. Nenapíšeš "dokonalý" zákon, i kdyby ses rozkrájel. I zákony despotů se obcházely. Natož zákony ve svobodné zemi...
Máš pravdu, nenapíšu, ale mohu objevenou nedokonalost hned opravit. Nebo je snad logický důvod proč to nejde?!
Obávám se, že platí: "když se nechce, je to horší, než když se nemůže".
A jak to chceš promptně opravovat ? Každý den vydávat nové a nové záplaty zákonů, podle událostí předešlého dne ? Nějaké aktualizace, jak u těch antivirů ?
Už dneska se v těch kvantech zákonů, novelizací a změn právník pořádně nevyzná, natož normální člověk. Nebo máš nějaký konkrétní nápad, co s tím ?
Ano, aby ty změny byly přijímány tak rychle a bezodkladně jako přílepky o navýšení platů poslanců a senátorů.
Tak to jsi mě uklidnil. O zvýšení platů se dohadovali dost dlouho. Takže chceš vlastně stávající stav :-))
Promiň, já nejsem v zaměstnání, já musím něco užitečného dělat a ne si planě hrát se slovíčky.
Měj se.
Vysočina : nějak pořádně nerozumím co tím chceš říct.
Tobě vadí v zákonech ustanovení o osobě blízké? Proč? Osoba blízká tady byla od "nepaměti". Tohle ustanovení určitě není dokonalé, má některé nedostatky, ale rozhodně lepší než aby nebylo vůbec.
Prozatím nikdo nevymyslel nic lepšího ani u nás a co vím, tak ani jinde ve světě.
Výmluva na osobu blízkou? Ty když si třeba všimneš, že tvůj otec jezdí se čtrnáct dní prošlou lékárničkou, nebo má na jízdním kole nosič a pláště, co nemají schválenou technickou způsobilost, tak ho půjdeš udat?
"nebo má na jízdním kole nosič a pláště, co nemají schválenou technickou způsobilost"
Cože???
Jrr: Omlouvám se, nejde o pláště (tam stačí abys měl hloubku hlavních zářezů vyšší než 1.6 mm, což mimochodem většina silničních a trekových kol také nesplňuje), ale o duše. Viz příloha 12 k 341/2014:
Technické požadavky na konstrukci a stav výbavy
A) Výbava, která musí mít schválenou technickou způsobilost:
Nosiče zavazadel jiné než střešní
ventilky
duše
Zabezpečovací zařízení vozidel mechanické a elektronické
Budu rád, když mi někdo ukáže, kde je tam napsáno, že to pro kola neplatí. Studoval jsem kategorie vozidel asi hodinu a nabyl jsem přesvědčení, že je ta vyhláška napsaná tak, že to platí pro všechny.
A do které že kategorie silničních vozidel patří jízdní kola?
Jendo, nehrotíš to už nějak moc?
Kdy jsi byl s kolem naposledy na emisní zkoušce? :-)
Uz je načase se objednat, aby ses nedopustil přestupku.
Lelek: Kolo je po novu kategorie Z.
(1) Silniční vozidlo je motorové nebo _nemotorové_ vozidlo, které je vyrobené za účelem provozu na pozemních komunikacích pro přepravu osob, zvířat nebo věcí.
&& příloha 2 z 341/2014:
Kategorie silničních a zvláštních vozidel
[bla bla bla, auta, traktory a tak] Kategorie Z: ostatní vozidla, která nelze zařadit do žádné z výše uvedených kategorií.
Zřejmě ano, ale, neznám další a vysvětlující výklad ministerstva dopravy k této kategorii.
Když si si to nastudoval, dej odkaz na podmínky, která musí splňovat vozidla této kategorie.
A všiml sis, že v zákoně je samostatná kapitola, která se věnuje jízdním kolům, konstrukci a výbavě?
Tohle doufám pořád ještě platí, ne?
341/2002 Sb.
§ 30 Technické požadavky na jízdní kola, potahová vozidla a ruční vozíky
Technická způsobilost jízdních kol, potahových vozidel a ručních vozíků se neschvaluje.
Podmínkou pro jejich užití v provozu na pozemních komunikacích je splnění technických požadavků uvedených v příloze č. 13.
Vyhláška č 341/2002 už neplatí, byla nahrazena vyhláškou 341/2014 a tam v § 30 je už něco jiného.
> Když si si to nastudoval, dej odkaz na podmínky, která musí splňovat vozidla této kategorie.
To tam nikde není, prostě to tam prskli (viz §76 56/2001) bez specifikace pro koho to je.
> A všiml sis, že v zákoně je samostatná kapitola, která se věnuje jízdním kolům, konstrukci a výbavě?
Ano, vykládám si to tak, že pro jízdní kola je potřeba "ještě navíc" i toto.
A už si byl na technické kontrole a požádal sis o přidělení registrační značky? :-)
BINGO, naopak, trefa přímo do černého.
Vlevo a ještě nejlépe v řadě za sebou, viď? Hezká teorie, ale takhle po smíšené cyklostezce jde jen málokdo a vůbec se tomu nedivím. :)
Beru to jako joke!
Ano, to by bylo ideální, ale "dámy" by onemocněly na zadrženou řeč. :-)
K úplné spokojenosti postačí když se při míjení uklidí na stranu a shluknou, obzvláště když je nějaký provoz v protisměru. Vykroužit větší oblouk mi nedělá potíže.
Asi tak. Včas cinknu, aby měli čas udělat prostor, ať už se uklidí vlevo nebo na obě strany nebo mimo. Drtivá většina lidí dělá místo bez odkladu a ochotně. Nevím, čím to je, že na stezce se lidé většinou chovají slušně a bez nějakého vynucování, ale je to fajn.
V zásadě máš pravdu. Působí pak opravdu divně, když pak držkujou na "neohleduplné cyklisty".
Asi jo. Ale pokud se na něco takového dostanu, stejně chodím v protisměru. Ale kolům uhýbám, tak by to nikomu vadit nemělo. Abych šla a nevěděla, kdo se na mě zezadu řítí, na to nemám nervy.
Docela Tě chápu, obzvláště některé kolaře je nepříjemné mít v zádech. Tam kde není piktogram chodím také vlevo.
Zmíněné "dámy" ve věku mezi 35-40 bych nekritizoval a neuváděl jako negativní příklad, kdyby jedna z nich nezačala pyskovat, viz výše. Jak nás s manželkou viděly, tak jedna z nich ustoupila ke kraji, druhá - blíže středové čáry - nemínila uhnout a začala vykřikovat, ačkoliv jsme ani jeden jejich chůzi nekomentovali před, ani po míjení. Co jsem si, zvláště o té jedné, myslel nebude těžké uhodnout. :-)))
Je to pozemní komunikace. Kdyby nebyla, neplatí tam 361/2000 Sb.
I chodník je pozemní komunikace.
Jen doplním a upřesním, že pozemní komunikace je dálnice, silnice, místní komunikace, účelová komunikace.
Chodník to opravdu není.
Stezka pro chodce, stezka pro cyklisty apod. je něco jiného, to jsou pozemní komunikace.
:)
Kdepak :
Zákon o pozemních komunikacích říká " Dítě mladší 10 let smí na silnici, místní komunikaci a veřejně přístupné účelové komunikaci jet na jízdním kole jen pod dohledem osoby starší 15 let; to neplatí pro jízdu na chodníku, cyklistické stezce a v obytné a pěší zóně, proč ?
Protože to není pozemní komunikace ?
Zákon o pozemních komunikacích říká "Jiní účastníci provozu na pozemních komunikacích než chodci nesmějí chodníku nebo stezky pro chodce užívat, pokud není v tomto zákoně stanoveno jinak" proč ?
Protože to není pozemní komunikace ?
V podstatě stejnou logikou by ses ale dopracoval k tomu, že třeba takový trávník je pozemní komunikace. Chodit se po něm může, ale náklaďákem na něj vjet nesmím (zjednodušeno), proč ? Protože to není pozemní komunikace ?
(vím, má to mouchy, ale princip je stejný)
V podstatě jsem podobnou námitku i bodovou mínusovku čekal, ovšem v zákonu o pozemních komunikacích není ani zbla o tom, že " účastníci provozu" nesmí jezdit, chodit nebo se kutálet po trávě" jinými slovy, stejnou logikou jakou jsi uvedl ty je jasné, že chodec nesmí válet sudy na trávníku vedle chodníku náklaďák nesmí chodit a kolo by nad pozemní komunikací nemělo létat :)
Co není zákonem zakázáno, je povoleno. S tím náklaďákem bys tam asi neměl jezdit, protože bys působil škodu a navíc ten pozemek obvykle někomu patří a tomu by se to nelíbilo... ale třeba zemědělci po (svých) loukách a polích s náklaďáky normálně jezdí...
No, maličko jsem to pomotal. V paměti uvízlo, že je něco nějak zakázáno na trávníku u cesty. A ono hnedle parkování. Ne teda na každém trávníku, ale na silniční vegetaci.
Jenomže zákon o pozemní komunikaci nic takového co píšeš neříká.
Ty sis spletl zákon o pozemní komunikaci se zákonem o provozu na pozemních komunikacích a to je dost něco jiného.
Zákon o provozu upravuje způsob pohybu osob a vozidel, pravidla provozu.
Zákon o provozu neřeší co a co není komunikace, co je jejich součástí a jak se člení.
A že je v zákone o provozu na pozemních komunikacích zmíněný i chodec a chodník je jen logická součást k vysvětlení kde a jak se mohou pohybovat chodci a vozidla.
Chodník je stále jen chodník a nikoliv komunikace, na chodníky se nevztahují žádné předpisy týkající se komunikací.
hm celé se to nevejde ale norma se na to kouká takhle : )
http://www.czrso.cz/clanky/kategorie-pozemnich...
Zákon o pozemních komunikacích č.13/1997 uvádí v §2 „Pozemní komunikace a jejich rozdělení“ toto dělení PK:
Dálnice
Silnice
Místní komunikace
Účelová komunikace
Místní komunikace – funkční skupiny
Místní komunikace je veřejně přístupná pozemní komunikace, která slouží převážně místní dopravě na území obce. Může být vystavěna jako rychlostní místní komunikace, která je určena pro rychlou dopravu a přístupná pouze silničním motorovým vozidlům, jejichž nejvyšší povolená rychlost není nižší než 80 km/hod.
Místní komunikace se rozdělují podle dopravního významu, určení a stavebně technického vybavení do těchto funkčních skupin:
Místní komunikace skupiny A, kterou je zejména rychlostní místní komunikace s funkcí dopravní
MK skupiny B, kterou je dopravně významná sběrná komunikace s omezením přímého připojení sousedních nemovitostí, funkce dopravně obslužní
MK skupiny C, kterou je obslužná komunikace, s funkcí obslužnou
MK skupiny D, kterou je komunikace se smíšeným provozem a komunikace s vyloučením motorového provozu
Komunikace funkční skupiny D se dále dělí na podskupiny D1 a D2
D1: komunikace se smíšeným provozem
D2: komunikace nepřístupné provozu silničních motorových vozidel
D1 – pěší zóny, obytné zóny
D2 – stezky, pruhy a pásy určené cyklistickému provozu, stezky pro chodce, chodníky, průchody, schodiště a ostatní komunikace nepřístupné provozu silničních motorových vozidel, pokud nejsou součástí komunikací funkčních skupin B a C ...
atd :)
Celkem vám rozumím, ale není mi jasné, co je městský chodník na který je převedena cyklostezka a je označen jako kombinovaná stezka pro chodce a cyklisty. Je to chodník, nebo místní komunikace. Chodci tam chodí zejména vpravo jako po chodníku, nebo vlevo, jako po komunikaci?
to myslím, že už není jasné nikomu
Aha :D
No já se tomu snažím vyhýbat, mezi auty se cítím lépe. Ta většinou dodržují alespoň elementární pravidla. Například to, že se jezdí vpravo.
chodci si chodí kudy chtějí a ty je nesmíš přejet. takže dělej jak umíš :-))
To ano, tohle je zákon o pozemních komunikacích. Jenomže to co si psal předtím o jízdě po chodníku a dalším, je ze zákona o provozu na pozemních komunikacích 361/2000 a to je dost podstatný rozdíl.
Na to jsem upozorňoval.
Opravdu je nutné tyhle zákony rozlišovat.
"D2: komunikace nepřístupné provozu silničních motorových vozidel
D2 – stezky, pruhy a pásy určené cyklistickému provozu, stezky pro chodce, chodníky, průchody, schodiště a ostatní komunikace nepřístupné provozu silničních motorových vozidel, pokud nejsou součástí komunikací funkčních skupin B a C ..."
Tož ty dva zákony se rozlišují minimálně číslem, že ano. Každopádně z výše citovaného textu je zřejmé, že nejen chodník, ale i schodiště je komunikací :)) To nevylučuje, že jeden z těch zákonů si okruh komunikací zužuje jen v rámci své působnosti, ale chodník opravdu je komunikcí.
Zákon o provozu na pozemních komunikacích se odvolává na zákon o pozemních komunikacích :)
http://portal.gov.cz/app/zakony/zakonPar.jsp...
paragraf 53 zákonu o provozu na pozemních komunikacích
( Chůze)
ODDÍL 5
Zvláštní ustanovení pro chůzi, jízdu nemotorových vozidel, jízdu na zvířeti a vedení a hnaní zvířat
§ 53
(1) Chodec musí užívat především chodníku nebo stezky pro chodce. Chodec, který nese předmět, jímž by mohl ohrozit provoz na chodníku, užije pravé krajnice nebo pravého okraje vozovky.
(2) Jiní účastníci provozu na pozemních komunikacích než chodci nesmějí chodníku nebo stezky pro chodce užívat, pokud není v tomto zákoně stanoveno jinak.
(3) Kde není chodník nebo je-li neschůdný, chodí se po levé krajnici, a kde není krajnice nebo je-li neschůdná, chodí se co nejblíže při levém okraji vozovky. Chodci smějí jít po krajnici nebo při okraji vozovky nejvýše dva vedle sebe. Při snížené viditelnosti, zvýšeném provozu na pozemních komunikacích nebo v nebezpečných a nepřehledných úsecích smějí jít chodci pouze za sebou.
(7) Osoba vedoucí jízdní kolo nebo moped smí užít chodníku, jen neohrozí-li ostatní chodce; jinak musí užít pravé krajnice nebo pravého okraje vozovky.
(8) Osoba pohybující se na lyžích, kolečkových bruslích nebo obdobném sportovním vybavení nesmí na chodníku nebo na stezce pro chodce ohrozit ostatní chodce.
Ta dáma měla evidentně kvalifikaci domovnice z pavlačáku, s tou bys hochu neuspěl. :-(((
Mnoho, mnoho mnoho odpovědí v jednom linku, pozemní komunikace včetně chodníků a dokonce příloha 13 odpovídá i na volání jendyhá o jak je to tou s tech. způsobilostí :
http://www.praha.eu/jnp/cz/doprava/cyklisticka...
Navíc je krásné jak to má praha pochystané, zdroje je Prahounakole a čemba a tak je vlastně šumák že je to asi 10 let staré :) Praha prostě umí ....
Neodpovídá. To, že máš jeden seznam požadavků, neznamená, že nemůžou být někde jinde další. Na auta taky máš požadavky + na ně platí to schvalování příslušenství (k čemu jinému by tam pak ten seznam byl).
Odpovídá, ale jak vidno skutečně to neznamená, že nemůžeš namítnout další z řady panikářských kravin....
Tebe neukojí ani prohlášení o shodě, prostě řekneš, že někde můžou být nějaké neshody, třeba v příslušenství žacího stroje ke kterému by se též dalo přišroubovat jízdní kolo.
Nebo by se také jízdní kolo dalo přidělat na povolenou plošinu pro přepravu nadrozměrného nákladu , kupříkladu pro převoz 60 metrové lopatky větrné elektrárny a kdoví, třeba by to kolo s tou plošinou ani nesmělo jezdit , protože v zákonu o montáži lopatek na mořské větrné farmy o tom není ani slovo .... kalamita !