Teď na to koukám a čtu, že TrackR používá takzvané Crowd GPS, které funguje na principu sdílení polohy s ostatními telefony. Ha! Takže když bude dost uživatelů a moje kradené kolo projede kolem jednoho z nich (dosah Bluetooth je 30m), tak už lze mít stopu. Výhoda proti gps lokátoru je ta, že tady baterka vydrží rok a přitom je to miniaturní a lehké. Problém zatím asi je, že uživatelů v ČR je minimum. Ale zase si říkám, že když baterka vydrží rok, tak šance, že se to potká s jiným uživatelem systému docela je. Co na to říkáte? :)
Více info třeba tady...
http://www.forbes.cz/ztracite-veci-trackr-vam...
Řekl bych, že mnohem přesnější bude, že kolem mobilu se bude pohybovat čidlo a ne kolo.
Jaká je šance, že čidlo zůstane na kole?
A rok je jen teorie, to bys musel měnit baterie každý měsíc, jinak po půl roce už zbývá jen půl roku :-)
Jistota to není, ale pokud se podaří čidlo dobře maskovat, tak je šance. Ideální by asi bylo, kdyby se to vešlo treba do karbonovych řídítek. Kdo by to tam hledal?
A jaký je problém aby zloděj karbonových kol měl tuhle aplikaci v mobilu a snadno to zjistí a zařídí se podle toho :-)
To mám radost, že je tu další kladeč "hloupých otázek". :D
Zjist lze jen zaregistrovaný čip a ten zloděj nemá:-)
Cizí telefon slouží jen jako "prodloužená ruka" mého telefonu, což zloděj nevidí pokud nemá mobil s registrovaným čipem mého kola.
Čip má baterii a přijímá a vysílá signál, takže musí být velmi snadno zjistitelný.
Kdo krade kola na kšeft, tak by byl hodně hloupatej aby si neověřil jestli je kolo elektronicky nějak hlídané a dohledatelné.
Dobrý je závěr článku, že jen některý operační systém mobilů to umí a některý vůbec.
No a počet 300 000 mimo USA je taky úžasné číslo. Kolik z toho připadá na Česko? :-))
Takže když vám někdo ukradne kolo v Praze a odjede na něm do Brna, musíte mít štěstí, aby v jeho blízkosti byl někdo, kdo TrackR taky používá. Jeho telefon by pak anonymně sdělil polohu hlavnímu serveru TrackR a vám by se v aplikaci objevila nová lokace vašeho kola. (To ale jenom do chvíle, než by zloděj ujel zase o kus dál).
Ne lelku, zloděj to nezjistí a nezjiatiš to ani ty když tvůj telefon takový čip zaregistrovaný třeba mnou najde.
Nutná je ta registrace jinak je to k ničemu.
Nemyslel jsem zrovna mobil. Existuje řada celkem dostupných vyhledavačů ke zjištění jestli je někde nějaká baterie a vysilač nebo zařízení umožňující spárování s něčím.
Po zjištění, že tam na kole něco je bude už asi snadné to vyrušit.
Vyrušit tím že to najdu a zlikviduju jinak asi jen speci rušičkou která by musela rušít nepřetržitě.
To vše ale zloděje dost zdrží:-)
Opět - možná, že mám někde v úvaze chybu, ale: zatím vždycky, když jsem zkoušela spárovat nějaké ty BT, tak pustím mobil, či noťas... a ukáže mi to všechny BT v dosahu. Z toho si vyberu, se kterým chci spárovat. Jasně, ne vždy mi to spárování dovolí... ale ukáže mi je vždy. Nebo ne?
U tohoto konkrétního zařízení sparuješ jen dva čipy.
Mám několik BT repráku a ten který zapnu ten se načte do mobilu a spáruje se vždy.
Mně teď nešlo o spárování, ale že ten čip budou BT zařízení "vidět". Tj. že si ho zloděj může poměrně snadno zjistit.
Nebude, jelikož registraci nemá on ale někdo jiný.
Já jen zopakuju, co jsem psala... normálně, když chci něco spárovat, zapnu na mobilu BT... a ukáží se mi VŠECHNY BT v okolí. Ne všechny jdou spárovat, ale všechny jdou vidět. Bez ohledu na registraci a cokoli...
Možná se pletu, možná je tohle řešeno nějak jinak... ale to bylo právě to, oč mi šlo v mém příspěvku.
Dej dotaz výrobci třeba tito nějak vysvětlí:-)
Do těhle technologií zas tolik nevidím, ale naprosto obecně - není to tak, že ten čip nevidí ten, kdo hraje podle pravidel ? Čili má standardní telefon s legálním software ?
Že by ale zmetek neměl možnost pořídit něco nelegálního, nebo ze sféry mimo pravidla hry, co na čipy nějak reaguje a dokáže je odhalit ? nemusí přečíst, jen zjistit jejich přítomnost. Viz nabourávání se do telefonů, antiradary, atd atd...
Ano nabourat se lze do čehokoliv.
Vyhledat že něco má čip asi nic složitého nebude.
Otázka je zda to má každý běžný zloděj a zda ten čip dokáže odhalit na centimetry kvůli jeho odstranení. Rušička asi moc nepomůže jelikož by musela rušit trvale.
Tohle vše ale vylučuje rýchlou a náhodnou krádež.
Třeba to vypátrat jde, ale nemyslím si, že každý zloděj bude mít takové zařízení. A když to mít bude a zjistí, že tam něco je, tak se na to patrně vykašle a půjde hledat bezpečnější úlovek.
Nevěřím. Buď si zloděj aplikaci upraví, aby mu to rovnou říkala (nebo si prostě udělá MITM na její síťový provoz), nebo, vzhledem k tomu, že je to standardní Bluetooth, použije jeden z milionu existujících Bluetooth 4 hledačů.
Nějak nevěřím, že by většina zlodějů kol až tak rozuměla moderním technologiím. To by se pak mohli docela slušně živit jinak než kradením.
Je celkem pravděpodobné, že zloděj co krade kvalitní kola na zakázku bude mít něco co mu řekne jestli je na kole nějaký elekronický hlídač a pak už se podle toho zařídí.
Zloději aut zvládají mnohem kvalitnější a dokonalejší hlídače a hlásiče, takže tohle pro podobné lidi musí být úplná hračka.
Tak alespon to kolo nechá napokoji. Těžko ho bude na místě rozebírat a hledat čip.
To si říkalo tolik šoférů s různýma alarmama, imobilizérama, hlásičema a napojeníma na pult - a stejně šli druhej den pěšky :-)
Přesto se to dále používá, proč asi když to není k ničemu?
Znouzectnost.Když nemáš pittbula na hlídání, dáš tam aspoň hračku a tiše doufáš. Když ale přijde někdo, kdo trochu umí a chce to auto/kolo, nepomůže to.
Vím, že to není dokonalé, ale i malá naděje je nakonec mnohonásobně lepší než žádná naděje. Je to tak, že zloděj to kolo stejně chce rychle prodat. Nový majitel s ním patrně bude jezdit. Ta šance najít takové kolo nebude vůbec malá.
Možná mám v úvaze někde chybu - přiznám se, že na odkaz jsem se nepodívala a podrobnosti funkce neznám, ale z toho, cos napsal mi vychází: Pokud to bude raritní věc, kterou má pár lidí, je šance na to, že kolo potká jiného uživatele, malá.... Pokud to bude dostatečně rozšířené a hlavně známé, tak si to pořídí i cílevědomý zloděj a kolo si projede nejdřív sám a tím pádem čidlo rychle najde.
Nebo ne?
A nebylo by lepší si to napřed přečíst misto kladení hloupých otázek?
V čem je ta otázka hloupá?
Přečti si článek a budeš to vědět hned.
Přečetla... a nevím. (A ty očividně taky ne. :-)))
Ale vím na rozdíl od tebe a proto nekladu žádné otázky.
Jinak si přečti níže odpověď robikla, tak to snad už pochopíš.
Nojo, ale robik založil téma, protože - předpokládám - otázky a diskuzi chtěl. Takže mi i kladení hloupých otázek přijde pořád smysluplnější, než zaplňovat diskuzi průpovídkama, jak se nikdo ptát nemá. ;-)
(A fakt mě ani odpověď, že telefony lidí, co si tuhle věc pořídí, budou nekontrolovaně něco vysílat bez vědomí majitele, příliš neuspokojila.)
To není bez vědomí majitele, instalaci této aplikace s tím v jeho zprovoznění musíš souhlasit.
Podívejse do svého mobilu a budeš žasnout co vše se odesílá a co které splikaci musíš vše povolit aby vubec fungovala.
Jo jo chtěl jsem diskuzi, názory. Třeba i negativní. Mě se to ale celkem líbí.
Tak dobře omlouvám se:-)
Já to přesně neznám, ale předpokládám, že si můžeš vyžádat jen polohu tvého čipu. To že mobily ostatních tvoří síť, která ho zachytí a pošlu ti info by nemělo znamenat, že tu informaci získá zloděj.
Ano tak to přesně funguje, čip máš ty registrován a ostatní mobily s příslušnou aplikaci hlásí jeho polohu na dany servr kde máš možnost svůj čip vidět.
Zloděj tvůj ani jiný čip vidět nikdy nemůže.
Tak super. V dnešní době už má chytrý mobil asi většina lidí, tak když by si to koupilo jedno procento lidi, tak by to mohlo fungovat.
Ale né každy si tu appku nainstaluje jelikož si myslí že ho to špicluje:-)
Četl si závěr článku, že některé systémy mobilů to umí a některé ne? A že podobných konkurenčních aplikací je několik, které nejspíš asni nebudou spolupraccovat? :-)
Většina lidí v ČR asi má Android a ten to umí, takže pohoda.
Možná většina, ale to není zase tak velký počet. A kolik lidí už to u nás má z těch 300 000 po celém světě?
Je to především dobrá hračka. Na nalezení své někde zapomenuté věci asi dobrý, na to to bylo také primárně vymyšlené. To, že by to mohlo nějak posloužit i při krádeži je spíš jen taková vedlejší možnost s velmi malou pravděpodobností úspěchu.
Když si to někdo bude chtít za těch x tisíc pořídit a pak to mít, tak proč ne.
Rozhodně bych si ale nevsadil ani korunu proti milionu, že to pomůže ukradené kolo nalézt.
Už jen proto, že bude mizivý počet lidí co si něco podobného pořídí a tedy instalují aplikaci. Další mizivá pravděpodobnost, že se ukradené kolo přiblíží za ideálních podmínek do 30 m (ale v reálu mnohem blíž) k někomu kdo má nainstalovanou a navíc i zapnutou aplikaci. No a i když se tyhle dvě pravděpodobnosti potkají, tak jaká bude další, že to kradené kolo bude tam dál několik hodin čekat a neposune se o dalších třeba jen 100 m dál.
Jinak nic proti ničemu, když se ti to líbí, tak samozřejmě nedej na naše názory a pořiď si to, alespoň si to můžeš vyzkoušet jak to funguje.
Teď to asi moc lidí nemá, ale třeba za rok to bude mít hodně lidí a pak by to mohlo fungovat. Na cyklostezce se lidi potkávají v menší vzdálenosti než je 10m a je šance že mezi desítkami nebo stovkami lidí se to potká s někým, kdo tu aplikaci bude mít. Ikdyby to dávalo šanci na nalezení třeba jen 25%, tak je to lepší než nic. Váží to prd a cena je pár stovek. Nevím kde jsi vzal tisíce.
Kdyby byla šance 25 %, tak to prodejci nestačí expedovat a byla by o to skutečná rvačka a zájem by nebyl pouhých 600 tisíc nebo možná už milion na celém světě :-)
Myslím, že kdyby někdo garantoval šanci 1 promile, tak bys měl být nadšený a rozhodně by to stálo za to si to pořídit, pokud ta cena nebude vyšší než 1 tisíc (čemuž nějak moc nevěřím).
Ale jo, kup si to a měj to. Vždyť píšu, že nic proti ničemu.
Když nic, tak ti to může pomoct když si nevzpomeneš kde si kolo nechal :-)
100 až 500 tisíc stažení aplikace s průměrným hodnocením 2,8 :-)
Není pro mě podstatné, kolik lidí to dneska tady má, ale kolik lidí to bude mít. Pokud to v Čechách budou jen stovky lidí, tak to asi moc fingovat nebude, pokud to budou tisíce, tak dobrý, a pokud desetitícíce, tak skvělý. Já si to každopádně pořídím.
Já se jen vrátím k tomu, co jsem psala už dřív... pokud to budou desetitisíce lidí, tak těch věčeně lítajících dat - nejen o ukradených kolech, ba dokonce nejen o kolech, ale i o všech očipovaných klíčích v kapse, co prošly kolem, bude lítat strašně moc. Aby to pak člověku rychle nesežralo jeho datové limity...
Patrně se pošlou jen souřadnice, čas a asi nějaké indentifikační číslo, ale nevím. a patrně tam bude nějaký časový interval pro další poslání dat. Rozumné by bylo, aby po potkání čipu interval posílání byl krátký a při delší přítomnosti se to natáhlo. Ale nevím, jak to mají vymyšlené. Co se týká dat, tak si myslím, že to měsíčně budou možná stovky kB, což je dneska nic.
Jako že mi můj telefon bude něco vysílat (jak? esemeskou?) a já se o tom vůbec nedovím?
Pokud to nebude raritní (a jen tak by to mohlo mít smysl na hledání ukradených věcí a nejen na založené klíče), tak to taky můžou být desítky vysílání denně, jak budu potkávat lidi s očipovanými klíči po kapsách apod.
Na hledání založených věcí mi to přijde jako geniální věc (mám takovou tu pípací klíčenku, co reaguje na pískání... a musela jsem to vypnout. Jak ve svazku cinknou dva klíče o sebe, už to řve... tím pádem skoro pořád). U těch ukradených mám dost pochyby...
Ne esemeskou ale GPS data se posílají do centra.
Ty o tom ani nebudeš vědět.
Podobně funguje glympse, či trasování jizdy na kole.
Ne esemeskou - takže jak se odesílají ty data? Ta aplikace běží nepřetržitě ? jestli ano jaký vliv to bude mít na spotřebu.
Ale pak je podmínka mít neustále zapnutý datový přenos. A není mnoho lidí co má datový přenos stále zapnutý.
Takže můžeš chodit kolem ukradeného kola ověšeného stovkou čipů a je to úplně k ničemu, protože data a přenos se nekonají :-)
Tak se to odešle až budeš připojen. Podle mě většina lidí je normálně připojena pořád. Když používáš Google Maps, tak potřebuješ internet, dost lidí je pořád na facebooku, dost lidí má připojen gmail atd. Nějak nechápu, proč by se někdo měl odpojovat od internetu? :)
Pokud si platíš nějaký omezený datový přenos, tak proč bys měl být zbytečně připojený a plýtvat daty na něco co zrovna vůbec nepotřebuješ.
I kdyby byli všichni pořád připojeni, tak základní podmínkou je si nainstalovat a hlavně mít spuštěnou aplikaci i kdyby byla zdarma. Každý aplikace žere energii a hlavně zabírá prostor a je na úkor rychlosti pro ty ostatní. Když někdo nebude mít zrovna důvod mít aplikaci spuštěnou, tak co ho přiměje aplikaci spustit? A tak to bude u drtivé většiny lidí.
Poběží nejspíše na pozadí stejně jako ti tam běží nějaký antivir a nemáš s tím problém. Posilanych dat patrně bude minimum. Možná pár MB za měsíc? To je dneska nic. Fakt neznám nikoho krom tebe, kdo by vypínal datový přenos a začínal to před každým použitím Google maps nebo před použitím internetového prohlížeče atp.
Já data běžně doma nevypínám, ale pokud jedu nějak na dýl ven a potřebuju mít jistotu, že mi vydrží baterie, tak data vypnu a odstavím aplikace, co nepotřebuju. Data a třeba i navigaci si zapnu je když to opravdu potřebuju.
Seznamové mapy běží dobře v offline, nic lepšího snad ani není a to mi bohatě stačí i v cizině.
Jinak znám lidi mají hodně omezené množství dat v ceně paušálu nebo si d platí každé mega dat a ti to také zapínají jen když sami potřebují.
A pak mi hodně uniká smysl instalovat si aplikaci, kterou vůbec nepotřeuju a už vůbec ne proč bych ji měl mít zapnutou :-)
A že to tak bude mít hodně lidí se dá předpokládat.
TrackR používá takzvané Crowd GPS, které funguje na principu sdílení polohy s ostatními telefony. Díky tomu dokáže zaznamenat polohu ztracené věci kdekoliv na světě, ale pouze pokud je v okolí 30 metrů další telefon se spuštěnou TrackR aplikací.
Já jsem to četl a právě proto jsem přesvědčený, že nalezení ukradené věci tímhle způsobem je pravděpodobnost zcela mizivá.
Může to být dobrá hračka pro zapomnětlivé lidi co pořád někde nechávají klíče, brýle a jiné věci, ale určitě to nemá valný význam pro hledání ukradených věcí.
To by to muselo u nás trvale používat alespoň milion lidí aby byla určitá šance na nalezení věci.
Co ti na to říct? Uvidíme. :)
Rozumím tomu správně, že by pro funkčnost musela být vytvořena jakási virtuální síť mobilních telefonů se vzdáleností uzlů 30 metrů, aby to fungovalo?!?
Jak se to pak přenese třeba přes moře, když to má být celosvětové?!?
Pokud to bude raritní, tak to bude na houby. Pokud to bude mít třeba alespoň každý tisíci člověk, tak už by to fungovat mohlo. Tedy odhaduji.
Bohužel málo lidí chce experimentovat.
Chce to více Jindrů. :-) Ale vážně, ono to slouží i pro hledání v dosahu,když hledáš klíče, doklady atp. Tam to jde přímo přes Bluetooth. Já doklady ztratil v životě už dvakrát.
Takže věřím, že i to je důvod, že si to pořídí dost lidí.
Jedinou obrovskou nevýhodou TrackR je, že se neumí propojit se všemi telefony. Pokud máte software iOS, tedy iPhone, můžete k jednomu přístroji připojit až 10 čipů. S Androidem to je už horší – jeden přístroj bude současně reagovat pouze na 2 čipy. K Blackberry a Windows telefonům TrackR nepřipojíte vůbec.
Tohle je třeba ještě dořešit.
Aha. Tak to je škoda. Mám Android.
To ja taky, tak že jen dva čipy pokryjí dvě kola:-)
Jo. Na klíče bych si to asi pořídila. S tím, že by mi fakt stačilo, abych to měla spárované se svým mobilem. Tahle část funkce mi přijde pochopitelná.
To, že by měl můj mobil lapat a vysílat dál i všechny ostatní čipy, které se mu vyskytnou v dosahu, už mi je nějak hůř představitelné.
No, možná poznám, až mi dojdou data a já nebudu vědět, proč. :-)
Na GPS přenosu ti data dojít nemůžou, to se ti spíše vybije mobil:-)
Ano, to by při tom neustále něco vysílajícím mobilu mohl být taky dost velký problém.
Docela přemýšlím, že bych to spíš ze zvědavosti pořídil.
Také mně zaujalo tohle: https://www.kickstarter.com/projects/463050344...