Prosím o zkušenosti s návleky na cyklistické tretry do deště. Měly by zabránit promoknutí bot, které pak při spaní venku do druhého dne neuschnou a obout se druhý den do mokrých není žádný med. Tretry mám s kufry.
Děkuji
I když budeš mít návleky, tak se stejně voda dostane do treter spodem dírou na kufry.
Přesně tak.
Je třeba to brát tak, že nohy jsou ve vlhku, ale neprochladnou.
Tak hodně asi taky záleží na vydatnosti deště a jak dlouho trvá. Já tu díru na kufry na podzim zalepím zevnitř páskou a s použitím nepromokavých návleků mám skoro vždy nohy v suchu, maximálně na pár místech jsou tretry lehce prosáklý. To ale v pohodě do druhýho dne uschne. Při dlouhodobém a vydatném dešti nebo bouřce je to ale jinak, to na mně nezůstane nit suchá...
stačí zapatlat silikonem a hotovo.
Ona je tam nějaký těsěn´í, v etěch tretrách, jenže asi jsem ho vytrousil z krabice, Heky říkal že tam je...
Jinak pokud nebrodím vodu, nestalo se mi, že bych se promočil kuframa, nechce si to šlápnout do louže, asi jezdím jinudy než vy.
Mám něco takového od Vaude, asi to není přesně ono, protože mám zezadu sucháč po celé výšce:
http://www.bike-eshop.cz/navleky-na-boty/cylko...
Tím, že se to vzadu zapíná na ten sucháč, se to dá poměrně snadno nandat a sundat. Přes to přetáhnu nepromokavé gate a 6 dní v lijáku jsem přežil v suchu.
Ono v létě člověk uschne, ale když je jaro nebo podzim, a 10 -12 stupňů, je lepší mít nohy v teple a suchu.
To vypadá jak výškové kamaše do Himalájí :D
Ty to všechno tak předimenzováváš, až pak vozíš 12kg krámů a kreditní kartu.
Ne, jsou to nepromokavé návleky, které můžeš snadno nazout (měl jsem, možná ještě někde mám nějaké natahovací Craft, a to se tak blbě navléká, že jsme se na to vykašlal a čvachtal). A fungují.
Když jedeš pár dní po sobě v drsném dešti, tento druh pohodlí oceníš, březen není červen a jak jednou promočíš boty, do cíle ti neuschnou, a to ani v hotelu (tedy pokud nenasadíš sušení fénem, pokud je k dispozici).
Do něčeho takového by se ti s mokrýma nohama asi taky nechtělo, to byl květen 9 stupňů, sníh a pak 7 stupňů a liják. Z takového kopce se moc nezahřeješ. Protidešťové opatření - návleky na boty, nepromokavé gatě a bunda mohou vážit tak 3 kila, 13 dní jsem je npotřeboval, ten 14tý byl fest rád, že si to s sebou vezu.
Asi máš pravdu, v takovém počasí jezdím jen do práce a domů a to se vždy ráno podívám na předpověď, synoptickou mapu a radar a dešti a sněžení se pečlivě vyhýbám pomocí MHD.
Jen mne překvapila ta výška těch kamaší. Takové jsme nosili přes pohorky do hlubokého sněhu.
Mám pocit, že to koncipují tak, že přes to nenavlékají nepromokavé kalhoty, ale krejí se až pod kolena nějakým tím pončem.
Koukal jsem, že s tímhle sucháčem vzadu už je těch návleků víc, takže by se asi daly vybrat nižší.
Ale jak to čtu, tak tohle je fakt na šlapání a ne moc na chůzi, to by je člověk brzo oddělal.
to není pravda, v sandálech nemám díru skrz...
Ty jsou dělané jinak, jak tam jsou vsazené kufry?
sem snad Baťa či co? bez díry sou sandály Lake i Exustar (-:
Souhlas, mám Exustary a díra skrz rozhodně není.
A řekla bych, že v zimákách také ne. Jdu se kouknout.
A fakt nejsi Baťa? :-)
ale pantáta se u něj vyučil...
před časem tu něco proběhlo...
http://www.nakole.cz/diskuse/13496-nepromokave...
ale je možné, že jsi to už viděl a prošel...
Já je kupříkladu roztrhal hned při své první vyjížďdce v lijáku do hor. Chodit se v tom do fakt velkých kopců moc nedá (kde už to nelze vyjet)
Na městské poježdění, nebo po cestách je to fajn.
Alternativa:
Igelitové sáčky (na první vrstvu ponožek, na to druhou vrstvu ponožek) jsou taková klasika.
Sáčky skoro vždy rupnou, takže se voda dostane dovnitř, ale není ji moc.
Když si na ně zvykneš, už ti pak nevadí, že máš mokrý nohy, protože i přesto si vytvoří relativní tepelný komfort.
Výhoda alternativy:
Pokud máš všechno mokrý v deštivém počasí i druhý den, je to varianta jak si obout suchou první vrstvu ponožek, přes to sáčky a pak už na to vše mokré.
Výhoda je relativní dostupnost.
Dá se vymyslet spousta kombinací s vlněnýma ponožkama, dvojitou vrstvou sáčku, můžeš použít tašky atd. - záleží na momentální dostupnosti.
Myslím že lepší jsou neoprenové ponožky, ale pokud ti rupnou ve švu, už to takový rozdíl není.
Stejně tak, pokud se ti dostane voda i přes páskou zevnitř přelepené kufry, tak ti návlek pak už jen leze na nervy.
Návlek je veskrze silničářská klasika a jako k takové bys k tomu měl přistupovat.
Řešení pro úplné sucho:
Já sám pokud bych to řešil nějak zásadněji bych šel cestou:
spolehlivý přední blatník s plácačkou až na zem, který nepustí nic na nohy, a goretexové tretry, nebo neoprenové ponožky...
Pokud nebudeš mít dobře vyřešený přední blatník, nebo jej nechceš vůbec, voda ti do goretexových treter steče po lýtkách.
Co by mohlo pomoci jsou goretexové tretry + nepromokavé návleky přes kalhoty - popravdě pochybuju, že se v tom dá jezdit - jsem raději pro goretexové kalhoty, protože jakékoli návleky kdekoli mi buď to padají, nebo mi škrtí krevní oběh.
Naštěstí málokdy prší několik dní v kuse abys pak musel jezdit v 10m kalužích vody.
:)
Důležitá věc:
tam kde má tretra na špičce hřeby, tam má návlek špičku - díky které drží na botě.
Tzn. vpodstatě odšroubovat hřeby (které jsou tam stejně jen na okrasu) a využít tuto plochu na špičce tretry pro návlek.
Díky tomu ale při chůzi nefunguje grip špičky tretry.
Výsledek je, že když se chceš vydrápat na nějaký bahnitý, nebo kamenitý sráz, návlek se ti od špičky svlékne (při každém kroku).
Když se ti to stane po sté, návlek se od špičky rozerve.
V tu chvíli už je to stejně jedno, protože nohu už máš dávno mokrou...
ono se to totiž dělá tak, že když jdeš pěšo, návlek ze špičky sundáš. Já mám tretry turistické a špice je trochu zvedlá, takže na rovném asfaltu jde jít i s návlekem.
Vidíš, zase jsem se dozvěděl něco nového.
Ale na rovinatém terénu se snažím raději jezdit, než chodit, tam mi ta špička nedělá starosti.
Na Kopkově fatbikovém campu v jizerkách, když byla kolem nuly obleva to fungovalo jakžtakž, i když ta odstátá špice mi lezla krkem - ale měl jsem pro jistotu sáčky.
Od jisté doby ty návleky mají rozervanou spodní lemovanou gumu, která má držet tvar špičky návleku, a jsou vpodstatě k ničemu, protože při každém trochu větším hledání nášlapu, nebo jednotlivém odrazu nohou, se svléknou směrem nahoru.
Krom toho že to nefunguje to ještě vypadá dost divně...
Pro mne osobně návleky spíš na obtíž, raději vyřeším, aby mi voda nestříkala na nohavice a boty...
Jednou jsem viděl nějaké zimní tretry a ty vypadaly docela nepromokavě. Ty běžné letní se síťovinou nahoře, aby to dýchalo asi moc utěsnit nejdou.
já si koupil schválně tyto: http://www.cyklonemcik.cz/zbozi/boty-lake-mx-100 a ty jsem nastříkal impregnací a celkem dobré. Zase v létě je v tom víc teplo, něco za něco.
jé,ty mam takyy,))
Blatníky se zástěrkami jsme zkoušeli a bylo to k ničemu. Nakonec v létě bylo nejlepší jet v sandálech, v chladu pak vzít do nich neoprénové ponožky. A do marastu v zimě používám kotníčkové gore tretry a gore kalhoty, na velkou zimu ještě neoprenový návlek přes boty
Proč byly k ničemu?
A na jakém kole?
Fotku nemáš?
Stejně okolo cákalo. Asi mohly být i delší, na fotce je to jakžtakž vidět. Ale i s touhle délkou se občas s nima narazilo, třeba při scházení z chodníku na silnici. Byly "polotuhé", přidělané na druky, tak někdy spadly, někdy se ohnuly. Na chvíli dobrý, ale při delší jízdě to stejně zátěrky nezachráněj. A protože jsme sebou stejně vozili lehké sandály na přezutí, tak neoprénka to jistila.
Návleky promokly vždycky.
Pokud jsem jela víc dní v deštivém počasí (v Norsku jsme zmokly denně), pak jsem volila mikrotenové pytlíky dovnitř. Navléknout na ponožku a pohoda - má to termoizolační funkci.
Pokud je déšť vytrvalý, nutno v průběhu dne aspoň jednou vyměnit.