Dům po tetě jsem zdědila v mé rodné vesnici a rozhodla se tak tam na "stará kolena" vrátit. Což se snadno řekne, hůř udělá. Rozumím spoustě věcí, ale stavebnictví mezi ně opravdu nepatří, dosavadní praktické zkušenosti nulové. Občas vymyslím něco, co je hovadina a jsem ráda, když mi to praktik rozmluví. Občas zas je to praktik, co si jede ve svých zaběhaných kolejích a je na mně ho o svém názoru přesvědčit. A hlavně - poznat, který z těchto dvou případů právě nastal, to je po finančních limitech můj druhý největší problém.
Zatím jsem zjistila, že chudák neznalý stavebník si připadá jak slepička v pohádce, co běhá "studánko, dej vody, mému kohoutkovi".
Nová elektroinstalace - udělám, ale nejdřív si vyřeš vodu a odpady; já trubkám uhnu, ale instalatér mým drátům už hůř...
Udělám instalace, ale nejdřív by měl přijít zedník na ty drobné stavební úpravy, abychom měli už definitivní dispozice.
No - a pak přišli fasádníci s tím, že na zateplení a fasádu mají čas právě teď a tak se prostě trochu nelogicky začalo fasádou. Není to tak úplná blbost, protože uvnitř se pak už dá dělat celou zimu, kdy se i řemeslníci snáz shánějí.
To zatím jen tak na obecný úvod bez konkrétní pointy.
Naši rodičové to měli ještě vylepšené o soustavné shánění čehokoliv na stavbu, ale zase zjednodušené o výběr, bralo se, co bylo. A zedníkem se "vyučil" kdejaký doktor, úředník, montér. Mám zkušenosti (přidavače, žáčka ZDŠ) z téhle doby.
To mě bohužel minulo a tak, když jsem se trochu náhodou stal vlastníkem domu, tak si neumím udělat skoro nic. A přitom by se to hodilo, ono to s těmi řemeslníky není ani dnes nijak slavné. Takhle opravit celý dům, to by člověk sehnal, ale když mě odfoukne pár cm2 omítky, tak to se shání blbě. :(
Tak to mě by taky daleko víc vyhovoval nějaký montovaný dům, kde by se i omítka přidělávala pomocí šroubečků a matic :-) Trošičku to k tomu naštěstí spěje.
Patlání s maltou je pro mě něco jako vaření, při nejlepší vůli není ten výsledek ani bídnej...
Jen si tvojí fasádu nesmí oblíbit datel....
Seženeš, ale musíš shánět v hospodě, na vesnici to jinak nejde. Tchán to měl na Bezdězu tak zařízený, měl starýho zedníka, tenkrát ješte za deset korun na hodinu. Ten jednou podotknul: "Kterej vůl vám tohle tak zprasil?" "To jste dělal vy, pane Odvárka, před dvaceti lety." To meloucháři někdy dělají. :-)
Topení. Nevidím nikde, že bys řešila topení.
Ano, o topení by to byla taky samostatná historka...
Ono je to složité, já ten dům zdědila už před čtyřmi lety, takže některé věci, které se zdály urgentní, se udělaly, když zrovna zbyly nějaké peníze. Pak mi dost nečekaně skoro naráz dostudovala všechna děcka, já konečně dosáhla na hypotéku, abych to vzala komplet. Takže občas jsou hotové některé věci, které by jinak bylo lepší dělat v jiném pořadí...
Mám už dva roky vyměněná okna a topení je ve stavu rozpracovanosti. Topenáře teď zrovna k dokončení nehoním, protože v domě spí ti fasádníci a pak bude lepší dokončit vnitřní parapety a zapravení kolem oken a topení dorazit až pak, aby se kvůli práci kolem oken nemusela vypouštět voda a sundávat radiátory...
Třeba je to schované pod instalatérem - trubka jako trubka, voda tam (většinou) teče taky...
a živnost je to stejná...
S těmi termíny, kdy má firma nebo melouchář volnou kapacitu, je to podobný i v monarchii. Mladí si vymysleli celkem rozsáhlý adaptace domu z doby mezi válkami a naštěstí svěřili celej souhrn akcí profesionálnímu stavebnímu technikovi, kterej pak zadává práce firmám nebo melouchářům. A ceny? Tihle to udělají za x peněz, druzí za y peněz. A technik to rozhoduje, protože jich většinu dobře zná. Nedělá to zadarmo, ale vyplatí se to.
Další samostatná historka - střecha.
Před dvěma lety se zjistilo, že je ve střeše díra, do domu teče, v daných místech začaly plesnivět zdi...
I byl sehnán odborník, mladý, znalý, který seznal, že krov je v precizním stavu, ale střechu by doporučoval udělat novou. "Jo, dalo by se to spravit, ale to pak budete takhle flikovat pořád dokola." Rozpočet - 380 tisíc. Ano, po dotazech jinde by to šlo dostat o hodně dolů, ale pořád pálka jak hrom.
Pak se toho chopil manžel a přivedl známého pokryvače. Už ne mladého, méně dravého... Prohlédl střechu, krytina je prý "z dobrého ročníku" a měla by ještě hodně dlouho vydržet, stačí opravit poškozenou část. Po dotazu, jak to bude s tím věčným flikováním, prý "Ale jo, když to jen opravíme, tak je pravděpodobné, že za deset-dvacet let budete zas muset pár tašek vyměnit"...
Opraveno, zatím tam už dva roky neteče, cena - dvanáct tisíc... (Připouštím, že v tom velkém rozpočtu byla i klempířina, kterou teď se zateplením musím udělat stejně.)
Na tohle bejvala prima plechová střecha. Bylo jí asi třicet let a začala nepravidelně pouštět vodu. Honili jsme ti po každém dešti skoro celou sezónu, postupně jsem podmazal "térem" z kartuší všechny šablony. Voda vždycky někudy protekla a objevila se na druhé straně plochy, než by mohla být ta díra. Už jsem na špagátě na střeše skoro bydlel. Pak to máma nechala shodit a dát tašky. A je pokoj.
Tak to je slušná pálka. Nás stála střecha 350 tis. se zateplením střechy a s klempířinou.
Také jsme nejprve zvažovali jen opravu, ale pak jsme od toho upustili, protože původní střecha byla dělaná cca v r. 1979 - ještě "na maltu" a bez takových těch "záparných" fólií. Navíc nám šlo o to zateplení půdy, což by bez nové střechy byly vyhozené peníze.
Ovšem klempíři supr. A jezdí i mimo Prahu.
Tak já mám střechu dokonce někdy ze začátku šedesátých let. Ale vzhledem k tomu, že celá ulice byla stavěna víceméně naráz (přistěhovali se tam lidé z oblastí zaplavených po stavbě brněnské přehrady) a krom baráků, které se dávaly "na štok" mají všechny původní střechu, doufám, že vydrží i ta moje. Izolovat budu stropy, aby teplo neutíkalo na půdu - a tu už zateplovat nebudu.
Naše původní střecha byla z roku 1935/36 - to se barák stavěl :o)))
Tašky z toho roku 1979 byly také ještě dobré. Ale rozebírat střechu a čistit je, to by ve finále vyšlo mnohem dráž než když se to udělalo komplet nové.
V Yorkshire jsou střechy z podobných břidlicových plátů a údajně přežívají svoje pořizovatele.
U nás střechy z břidlice přežily i odsun jejich pořizovatelů. Ne všechny, mnohé dřevěné domy s břidlicovými střechami byly prodány jako zdroj paliva.
Ano ale bridlicova střecha je těžká a navíc 3x dražší než ten nejlepsi reben.
To mě taky napadlo, že to v týhle podobě musí být docela těžký.
Tak samozřejmě, krovy musej bejt bytelný, to dá rozum.:-)
A pouštíte si A je to!, nebo raději Na samotě u lesa?
Někdy mám pocit, že obojí...
Historka z rekonstukce: Náš dům, stavěný fabrikou jako "náborový", byl zkolaudován v roce 1986, takže vrchol socíku, špatně je na něm snad úplně všechno, jenže to mě v době, kdy jsem ho kupoval, nenapadlo.
Před několika lety jsme rekonstruovali vodu a v rámci toho se předělávaly některé dispozice. A tak se konečně vyřešilo, proč máme na WC pořád vlhko a pořád smrad. Pořád byla pánská část domácnosti osočována, že čůrá vedle a kdesi cosi. A kvůli rekonstrukci se muselo jít do podlahy a ukázalo se, že dlaždice jsou položeny "na hlíně", ipa, která měla dělat izolaci končila kdesi uprostřed místnosti a zbytek asi skončil u někoho doma. Navíc litinové kanalizační trubky byly na sebe jen sesazené, žádné utěsnění tam nebylo. Takže smradu z kanalizace a vlhkosti ze země nic nebránilo.
Během postupných rekonstrukcí jsme podobných prasáren našli víc, díru ve zdi vycpanou novinami a omítnutou, elektrické vedení, které mezi krabicí a vypínačem vytvářelo ladný oblouk na který se narazilo při věšení poličky, přívodní vodovodní potrubí uložené tak, že při teplotě pod -10 pravidelně zamrzalo.
Největší perlou snad byla oprava odfouklé fasády. Když jsme sháněli, kdo by to udělal, narazili jsme na zedníka, který bezelstně pravil: Já už když jsem to tenkrát dělal, tak jsem si říkal, že to asi nebude držet.
Ten zedník nemá chybu :o)))
To je dost drsný :o)))
koukám, že je to všude stejné, taky dům opravujeme, ale bohužel za stálého bydlení. je prý lepší postavit nový dům, než opravovat starý. Teď také zrovna sháním zedníka, potřebujeme zateplit jednu stěnu cca 40m2, odhad asi 60 tisíc, asi to tak bude, ale můj muž na to chce potvrzení a záruku na práci, tak jsem zvědavá, jak pochodí. dneska se to má rozhodnout. jinak, když jsem oslovovala zednické firmy, tak mi ani neodepsali, nejspíš to pro ně není žádná zakázka. Když jsme opravovali střechu, tak byl dobrý jeden pokrývač, za každým slovem říkal "plus mínus autobus", jeden nedovedl vypočítat plochu střechy. neví někdo o spolehlivém zedníkovi v okolí Prahy?
S poptávkami na netu mám stejné zkušenosti.
Asi z pěti se ozval jeden.
Ano, další klíčový bod rekonstrukce. Volní řemeslníci se zájmem o kšeft většinou za moc nestojí. Ti dobří mají nasmlouvané zakázky na půl roku dopředu. :-(
Tak si vytahuju staré téma...
Řeším koupelnu. Konkrétně obkladačky.
Dům jsem zdědila po tetě a je tak nějak plus minus stejně starý jako já (tj. z šedesátých let minulého století). Mám kde bydlet, přestěhování na "stará" kolena jsem zvolila proto, že se prostě v tomto domě cítím dobře. Tj. chci mu sice dodat současný komfort, ale abych ho přitom co nejvíc zachovala ve stávajícím duchu.
Tímto úvodem chci říct, že se snažím vybrat obkladačky, které budou působit trochu "staromódně"... ale ne zas úplně nudně... a přitom nehodlám (resp. z finančních důvodů ani nemůžu) jít směrem "dyzajnových specialit".
Vím, že toto fakt není fórum, kam se zrovna s touto otázkou obracet, ale na druhou stranu leckdo něco staví či rekonstruuje či opravuje a může mít v tomto nějaký přehled... tak co kdyby...
koupili jsme při rekonstrukci koupelny polské kalibrované obklady ve vzoru travertin a spokojenost. Cena oproti španělským výrazně nižší, někde okolo 800 Kč za metr.
Tak to musíš nakoupit takový ty malý bílý kachlíky Rako.
....to jako že´s koupil motorový kladivo a jezdíš bourat? ;-)
A proč za tím sedí někdo jinej ? ;-)
Svoji lopatu a koště jsi mohl taky vyfotit.
To neni muj bagr,to je jeden známej.ja ten barak boural,základy pak vzal bagrem protoze to byl zelezobeton