Kvetoucí řepka,to je opravdu strašnej humus .((
Tak to je fakt. Je v současné době mezi těmi žlutými poli, to je na poblití.
nejhorší,že to je uplně všude.
A kde není řepka, tam jsou solární panely.
Ale je fakt, že ty aspoň nesmrdí...
Nejen mezi poli. Dnes jsem "odžluťovala" balkón, abych na něj mohla pověsit prádlo.
No jo, prádlo už se holt nebílí, ale žlutí :o)))
Doufám, že mi díky pylu z řepky moc nezežloutne.
Hele, dá se vůbec pyl vyprat nebo nadělá neodstranitelné fleky?!?
Pylují hlavně jehličnany. V údolí žádná řepka není, tam kvetou akorát jaloně, ale z okolních kopců se to valí až do kuchyně.
Můžu potvrdit. Jel jsem ve čtvrtek dopoledne od Rozvadova k Plzni a nad lesama se tam ve větru převalovala doslova žlutá mračna čurbesu. Asi se letos zvlášť zadařilo.
A je to určitě z řepky? Nám stojí před barákem jeden z nejblbějších stromů - bříza. Asi 5 dní mám na stolku pod oknem položený DVDčko a je na něm už souvislá vrstva nažloutlýho bordelu... Otřu to o něco asi až za pár dní, ať to nemusím opakovat každej den:).
A stejně za to může řepka
http://pocasi.blesk.cz/clanek/zpravy-pocasi...
A když to píšou v Blesku, tak je to musí bejt pravda, né že né :o)))
Samozřejmě že pyl není jen z té řepky,ale vadí mi ta její specifická vůně(smrad).
Letěl jsem s větroněm 7.5. přes lesy u Dvora Králové a říkal jsem si, co to nad nimi je za opar, jako by stoupala z lesů po deštích pára. Potom jsem to viděl ve směru po slunci a ta "pára" byla žlutá. Byl to pyl z borovic a byly ho doslova mraky.
Rozšiřování placených zón v Praze, viz třeba
http://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/parkovani-v...
Sotva se člověk přestěhuje z Prahy 3 na příjemnou Prahu 11, chystají se zóny zavést i tam. Fakt si nemůžu z Prahy 3 vzpomenout na jediné plus, které by mi zóna placeného stání jako místnímu přinesla - zato mínusů je až až. A to tady na Praze 11 místní podmínky přidají ještě dva mínusy navíc (vlivem úzkých ulic a uliček na centrálním parkovišti).
To je osud všech větších měst s nedostatkem parkovacích míst. Takhle to bude postupně všude. Navíc to přináší slušné peníze do městské kasy.
S těma penězma to chápu.
Jen nevím, jak se tím má vyřešit nedostatek parkovacích míst: situace u nás - přes den místo na parkování najdu, večer je to problém. V lokalitě u nás je minimum zařízení, které by někoho zvenčí lákalo k dojíždění na večer či na noc, tudíž naprostá vetšina parkujících jsou místní. Jak zavedení parkovací zóny vyřeší tento problém, to fakt nevím. To se jako místní po zavedení zóny odstěhují? Vždyť už v nejbližším okolí není kam, parkovací zóny zavádí celá Praha ...
Nejlépe každé druhé místní auto sešrotovat a rázem bude spousta místa :D
Spíš bych doporučil rozbourat každý druhý barák, místa by bylo ještě více a Praha nebyla tak přelidněná.
Parkovací zóny vytvoří podmínky pro komerční subjekty, kterým se vyplatí stavět nové parkovací kapacity.
Aha, takže nejdřív nám tu zbytečně zavedou parkovací zónu a pak ještě z parků udělají staveniště, čím dál lépe ...
Pokud si na radnici zvolíte politickou reprezentaci, která parky prodá a nechá z nich udělat stavební parcely... Co si zvolíte to máte.
Jaký stavební parcely? Tam budou pod parkama ty placený parkoviště, ni?
To bych si také myslel, ale Ludek by asi raději kdyby z parků nadělali parkoviště...
Děkuji svému mluvčímu, rád se dovím, co bych asi raději chtěl.
Zavádění zón a vybírání parkovného nemá nic společného s řešením parkování, je to jen kšeft a jistý příjem peněz o které si nemusí nikomu říkat, lidé je dají sami :-)
Parkování je jeden z podstatných důvodů proč se lidé stěhují na okraje měst nebo i za město.
Na našem sídlišti byl v době jeho výstavby silně předimenzovaný počet pasrkovacích míst, ještě dnes po 30 letech je tady ještě celkem dost místa k pohodlnému parkování, ale každý rok ta místa ubývají. Také je tady hodně velký zájem o koupi nebo pronájem bytů. Jsem zvědavý jak dlouho to vydrží. To o 300 m dál na západním okraji sídliště to je s parkováním už problematické a to tam teď staví další velký barák.
Líbí se mi jak u nás staví nové obytné domy, kde ke každému bytu je uzavřené a chráněné parkovací místo a kdo chce druhé, tak není problém, jen si připlatí, ale to už je venku.
Sedm stovek ročně za kus? Když odečteš administrativu, tak to není moc velkej vejvar.
Velkej vejvar je samořejmě z odtahovek (což podle mě víš, akorát jako vždy píšeš jen to, co se ti zrovna hodí).
A jak je to možné? To odtahujou lidi na základě losování? Nebo jen ty, kteří zatraceně dobře vědí že páchají přestupek, ale kašlou na to?
(ztrácím se - to je nějaký oslí můstek nebo ti jenom dělá dobře pokládat otázku, na kterou znáš odpověď?)
Či spíše ty chudáky, co jsou k jednání splňujícímu formální znak přestupku donuceni nevhodnou infrastrukturou, zejména nedostatkem parkovacích míst?
Neznám situaci v tom místě, ani důvody odtahu - jen obecně ze zkušeností v HK : nemálo lidí riskuje špatným zaparkováním v místě, kde je skutečně málo míst, jen aby nemuseli parkovat 250-400 metrů od baráku na místech, kde je míst dostatek.
Ukaž mi v Praze místo kde v docházkové vzdálenosti nelze najít volné parkovací místo.
Pro jistotu můžeš zkontrolovat, že žádné parkoviště není v dosahu http://www.bezpecneparkovani.cz/
To je od místních, ale nejvíc je z výběru placeného stání od cizích. U nás je běžné 40 Kč za den, takže asi tak 12 x tolik co místní.
A když jsi se stěhoval a věděl že budeš chtít parkovat, proč jsi tomu nepodřídil výběr nemovitosti (tj. s možností zakoupit/pronajmout parkovací místo)?
Tomuhle nerozumím, proč by obec měla brát nějaký ohled na to kde bude parkovat TVOJE auto?
Já zase nerozumím, jak zakoupení/pronajmutí parkovacího místa odstraní negativní efekty parkovací zóny (možná jsi to nepochopil, ale já ani tady, ani předtím na Praze 3 před zavedením zóny, jsem neměl problém s parkováním).
Nebreč, bude hůř!
http://www.novinky.cz/ekonomika/369490-cesko...
Nějak nechápu jak na někdo se zakoupeným/pronajatým parkovacím místem dopadají negativní efekty parkovacích zón a proč by se jimi měl vytáčet...
... třeba tak, že z toho zakoupeného místa nevyjedeš, protože úzké uličky jsou blokované odtahovkou
... třeba tak, že na původně tiché lokalitě ti duní odtahovka při nakládání vozidel a houkají odtahovaná auta a to i po 22 hodině večer (a stěžovat si na MP nepomůže, oni prej noční klid v tomhle případě dodržovat nemusí)
... třeba tak, že se ti zvedne cena řemeslníků, protože ti započtou své parkování
... třeba tak, že k tobě nechtějí jezdit návštěvy, ať prý radši přijedeš ty k nim
S těmi řemeslníky, kolegyně před nějakým rokem dělala nějaké úpravy v bytě, potřebovala na to firmu a když se byla zeptat na úřadě kolik by stálo týdenní povolení stání pro dodávku toho řemeslníka, tak šla do kolen, prý 7tis!!! To se asi městská část (Praha 6 nebo 7, teď nevím) po***la :-(((
No, vyřešili to nakonec tak, že si u majitele baráku dojednali vjezd do dvora a bylo to.
Kdo chce moc, nakonec dostane hovno, a dobře jim tak!
Kecala. Jednodenní permice do modré zóny stojí 400kč. Takže to vychází na 2.000kč (o víkendu firmy moc nepracují...).
Tedy pokud si nechtěla zaplatit zábor, tj. parkování na chodníku, tak to vychází na 10kč/m2/den.
Hele, fakt netuším, na které Praze to přesně bylo, a taky už je to nějaký ten rok zpátky... Takže je celkem možné, že tenkrát ještě chtěli opravdu tolik, a po hlasitých protestech (a možná hlavně zjištění, že s takovým přístupem z toho nebudou mít nic ;-) to stáhli na těch současných 400Kč/den.
Ony i ty dvě tisícovky navíc, v podstatě za nic, vyloženě potěší. Pro někoho možná zanedbatelný dýško, v běžném rodinném rozpočtu se už s tím ale počítat musí.
Průměrnej dělník je schopen při rekonstrukci spotřebovat 25-50.000kč/den (materiál + práce). Jestli na to byli dva a potřebovali na práci týden, tak to musela být akce za několik set tisíc.
Ale no tak. Ne každá práce představuje navážení materiálu sklápěčkama :-) Jsou i piplačky a dodělávky. A materiálu na to spotřebuješ za pár tisícovek.
Počkej počkej... Teď jseš za haura, ale až si jednou najdeš sobě rovnou, přiměřeně náááročnou kopretinku, s ní se namnožíš - jak tě pak ta Destinovic Emma za blbý parkování bude svrbět ;-)
V tom případě k tomu není potřeba jezdit týden dodávkou. V pondělí si přivezu matroš a cajk, nechám to tam, domů chodím s prázdnejma rukama a v pátek cajk odvezu. Že by někde účtovali za den parkování třiapůl litru se mi fakt nezdá.
Ty jsi se rukama nikdy neživil, že máš takový knížecí rady :-)))
A na takovou hovadinu jsi kde přišel?
Můžu se zeptat? Co jsi ve svém bytě udělal Ty? Podlahu, sádroše, nebo snad nějaký nábytek na míru?
Viz Joe. Ne každá práce jde naklepat na klávesnici.
Musí se v nějaké předělávce kvartýru rochnit jen jedna partička řemeslníků ? Trocha elektrikařiny, něco obkladů, pár trubiček vody, nakonec vymalovat. každej chvilku tahá pilku a tejden v hajzlu. A na každou práci potřebuješ něco jinýho.
A i kdyby to byla jen jedna parta, už vidím řemeslníka, jak si pro každou nepředpokládanou volovinu běhá do auta někam za město.
No je to prostě Hrabosh. To je už fakt diagnoza...
Řemeslníka, kterej půl dne tráví sháněním materiálu, protože předchozí den si nerozmyslel co bude potřebovat a nechá si tu dobu zaplatit... bych hnal holí.
To co popisuješ je standardní přestavba panelákového jádra, dělá se tři dny a stojí to zhruba sto tisíc a víc.
Ono to nemusí být tím, že se "nerozmyslel", ale třeba se ty práce dělají v bytě za provozu. Tj. nelze do něho navézt materiál a nářadí dopředu, ještě se tam musí vejít a normálně fungovat ty lidi, co tam bydlí. To, že je většina věcí v dodávce, odkud se bere průběžně, co je potřeba, je fakt běžná věc. Plus ta eventualita, že mezitím musí přijít jiný řemeslník (modelově zedník na zapravení) a v těch dnech mezitím se pracuje jinde a nářadí nutno mít sebou.
Od stolu se věci plánují jinak, než v terénu.
Přestavba jádra za tři dny. Pobavils.
Běžně. V Praze máme vyšší produktivitu práce než v monzuny sužované jihovýchodní Asii.
produktivita a rychlost viz Blanka ;-))
Rozkopem mu držku anebo si jen jednoduše počkáme, až si zase naběhne na vidle nějakého Štajnera? ;-)
Proč? Vždyť tady není otravný nebo nebezpečný, ale docela zábavný.
Za ty monzuny přece! Jen ať si chčije hezky v Práglu a ne tady u nás... ;-)
Jedeš s nějakými dešti v Praze... Ještě nám z toho zase zvlhne Blanka a co potom? :-)))
Stovky tisíc to tedy nebyly :-) Mluvila snad jenom o nějakých 30... Proto se jim těch 7tis navíc, a defakto za úplné nic, zdálo jako totální blbost. Kdyby to byly stovky, tak tenhle pakatel (v celkové ceně) asi moc neřeší. I když to naštve i tak...
Třicet? Když budu počítat 250kč na hodinu, tak za práci jednomu dala za týden deset tisíc. To by mě fakt zajímalo co tam týden dělali, že jim stačilo na materiál dvacet.
No, to mně taky :-)
Moc si to už nepamatuju, ale za prvé to dělal jenom jeden fachman, a za druhé to nebylo nic zásadního. Něco s elektrikou?
Vlastně ani nevím proč na to potřeboval mít pořád po ruce tu svojí dodávku...
Elektrikář, kterýmu stačí na týden práce matroš za dvacet? Jako fór dobrý. A fakt by mě zajímalo co tam dělal tak dlouho. Pokud umí dělat, tak za týden v bytě předělá komplet rozvody 2x.
Dám Ti na tu svojí kolegyni telefon, a můžeš se zeptat přímo jí, jo? ;-)
Tak vidim, že jsem si najímal hodně podprůměrné řemeslníky - zedníka, instalatéry, partu elektrikářů, truhláře atd.
Snad jen kominíci při vložkování a "zateplovač" s foukanou izolací se blížili k průměru. Ale to byly v podstatě jen primitivní práce :o(
Štyry kila to jsou "co pamatuju". A tohle opravdu sleduji (kvůli věčným výmluvám a nářkům, že chudáčci nemohou zaparkovat- mohou, ale není to zadarmo).
Tož to se vyplatí vzít to jako zábor chodníku. Auto je řekněme 12m2, takže 120Kč za den stání na chodníku :)
Aby to bylo košer, tak kolem toho natáhnout barevnej pásek nebo šňůrku s vlaječkama a ceduli "Přejděte na protější chodník".
Norma na osobák je osmnáct metrů. Ale musíš to vypapírovat a nemusí to schválit.
Mě vytočil náš příkladný politik Rath a jeho soudní kauza...
Už se Sociální demokracie vyjádřila k tomu, co udělala, aby se na její kandidátky znovu nedostali lidé jako pan Rath?
Co máš proti panu Rathovi? Takovej brilantní řečník, navíc se přes víkend zázračně uzdravil - nevrávorá už a dikce v normálu. Když mu ji tenkrát Macek natáh před tv kamerou, žádná neschopnost z toho nebyla.
Zcela evidentně by potřeboval jednu nebo radši dvě natáhnout znovu.
To je takovej skutr, že by si ho člověk ani nevymyslel...
Sere si do hnízda. Kdyby normálně zafungoval, vyfasoval by klasicky symboliku na dolní hranici, nejvejš průměr a se započtením vazby by už možná byl doma na podmínku v polovině.
Jenže teď už je tak provařenej a soudce naštvanej, že až mu dojdou obstrukce, vyfásne horní laťku jako prémii, bez půlení...
Jemu obstrukce nedojdou. Ten má hroší kůži silnější než všichni hroši dohromady.
Chytračí, chytračí, ale jednou dochytračí. Kdyby byl fakt tak dobrej, tak ho a) takhle stupidně nenačapali a za b) nehnil by tak dlouho ve vazbě. To, co předvádí, jsou jen podřadný a trapný zoufalosti. Nezvládá tomu čelit, jen oddaluje. kdyby mu bylo devadesát, tak už to takhle došmudlá do cíle. Ale v jeho věku se dočká...
No, jsem na to zvědavá.
Tenhle zmetek, to je dost tvrdej oříšek.
Ne zase nijak vyjimečně, žekl bych, že teď už jen hloupě kope v poslední křeči, zvlášť když ví, že ti co v tom jeli s ním dostali sedmičku. Jde jen o to aby vyšetřovatelé a soud neudělali nějakou vážnější chybu v řízení, aby odvolací soud neměl důvod ke zrušení a vrácení, tak bude docela rychle hotovo. Soudu to docela dobře odsejpá.
Mno, zatím z toho všichni dělají pěkné divadlo. A to včetně soudce... Ten si přeci ještě před započetím samotného procesu nemůže dovolit považovat Ratha už předem za vinného. A to jeho vyjádření k lékařskému posudku, kdy se R. oháněl těmi svými bebí z kola, aby se vyhnul prvnímu stání, to taky asi nebylo dvakrát podle předpisů...
Vyjadřoval se tak skutečně soudce, nebo byla jen něco tlumočeno médii ?
Nezpochybňuju, jen nevím. Vždycky jsem jen slyšel tlachat novináře jejich vlastníma slovama. Mám z toho trochu dojem, že něco vyjádřil nějak korektně a pisálkové to zbulvarizovali a dali tomu senzacechtivou podobu.
Vím jenom to, co mi naservírují média :-/ Vždycky se sice k jedné věci snažím najít různé zdroje, ale je to tedy fuška :-(
Nebo to byl jenom žalobce?
Nevěřím, že soudce předem označil Ratha za vinného, takový diletant určitě není. A co řekl k lékařskému posudku nevim, ale určitě to nebylo nic proti ničemu, protože by se to hodně probíralo a vyjadřovali by se k tomu různí odborníci a také rádoby odborníci a především by toho naplno využila obhajoba.
A soudce z toho rozhodně divadlo nedělá ten vede veřejné hlavní líčení. Divadlo z toho dělají jen novináři, kdyby podali jen seriozní zprávu z průběhu a nic jiného, tak by to mělo jinou úrověň a Ráth by byl poloviční. Takhle využívá zájem novinářů. Jenže to by zase novináři byli brzo nezaměstnaní, protože by ty nebulvární zprávy byly ponekud suché a pro většinu lidí nezajímavé.
U soudů probíhá tisíce veřejných líčení a o kolika se ví? Jen o těch o kterých novináři píšou, přesto probíhají standardně, podobně jako s Rathem.
Týjo, to by byl mazec, kdyby soudce Ratha označil za viného :o)))
Že se zase musím po někom hrabat v http://www.hovnokod.cz/top
A tohle ti to neusnadní?
:(){ :|:& };:
Prohlížel jsem to, rozumím tedy hlavně těm C, C# a C++, narychlo ne všemu rovnou rozumím ale nechápu, proč to máte za úkol se v tom hrabat. Vždyť je to jen ukázka IT blbosti.
Dostanu kód s tím, že tam je někam potřeba dodělat čudl...
Řidiči aut blokující den co den dopravu.
To ale musíš být permanentně vytočenej :o)))
Neradostné máš žití, jen co je pravda.
Od tebe to tedy sedí, sama jsi založila již 89. pokračování...
Já ho ovšem nezaložila proto, že mě něco vytočilo, ale aby se druhým ulevilo :o)))
Palmič je tedy permanentně ulevenej, proč má neradostné žití?
Popravdě zablokovaná doprava jsou pro cyklistu spíš dopravní hody, kdyby nebyla doprava blokována řidiči, tak by průměrný pražský cyklista nepředjel ani jedno auto :)
Mě tedy cyklo projetí kolem 300 stojících aut spíš pobaví než vytočí :)
Nojo, Ty taky nejsi žádný cykloaktivista.
Aktivista musí být každý den nasraný a zpruzený :-)
A ale hlavně musí nasrat a zprudit někoho dalšího! ;-)
No myslím,protože my češi a cyklisty nevyjímaje, jsme časoví štvanci, že kolo láká nejvíc , když se jeví nejvýhodněji, tedy právě když míjí stojící dopravu :)
Když můžu nějaká auta předjet, tak mne to pochopitelně potěší, ale stejně mne potěší prázdná silnička, kde auta skoro nejezdí.
Jj, to říká každý motorkář :-)
To mě těší i jako řidiče :)
sedlovka po cca 7 km jízdy. údajně materiál Al 6061 T6 průměr 25,4mm. Zítra ji jdu vrátit, pokud se budou cukat tak jim ji strčím do anusu.
rám je malej, aby na tom mohla jezdit dcera, já to mám jen na krátké pojížďky se sedačkou s tou nejmenší.
už se nesveze, to už dolů nepůjde :))
sveze, už je tam původní a tahle jde zítra vrátit. Kdyby tam výrobce dával normální sedlovku a ne 30cm šidítko, tak mi to pasovalo, takhle sem musel koupit tuhle 40cm hliníkovku a dopadlo to jak dopadlo.
ty jsi na tom měl ještě chycenou sedačku ? :)
nene, sedačka je přední, na rámu je vidět úchyt. Prostě bláto materiál.
A jakou máte váhu?? Jestli to není tím? :D
váhou to nebude, mojich ubohých 95 kilo to musí zvládnout s rezervou. Na skládačce je ta páka daleko větší, zabrat to dostalo násobně víc a drží. Chyba bude u výrobce.
No možná... Spíš tam ale zapomněli udělat rysku, po kterou se to smí vytáhnout :-) Protože takhle jak to tam máš mi to přijde opravdu už mooooc...
ryska tam je, víc než pět centimetrů v rámu. Ta původní sedlovka je ryskou 3cm nad rámem, proto jsem koupil delší. Origoš sedlovka je ocel a drží. Tak asi ji prostě prodloužím a bude, trubka do trubky na to zase trubku provařit, osoustružit a hotovo. Gramy neřeším
A pak vylomíš sedlovou trubku z rámu :-)
to snad ne, ta trubka končí zhruba v místě zipu tašky. Rám je ocel, nejsem Jindra, nemám to spočítaný, ale tak to prostě neprdne
Těžko říct. Jenom varuju, že by se to klidně mohlo stát.
Vytočilo a NASRALO!!!
Teď jsem si přečetl na Seznamu, že část dětí z Klokánku převezli do výchovného ústavu pro mládež ve Žluticích. Šokováni z toho prý byli i vychovatelé v tom pasťáku.
Zkurvený poslanci, zkurvená vláda, zkurvenej celej tenhle stát!
(slušně mi to napsat nešlo, sorry)
Kuwa, dávej si pozor co na veřejnosti říkáš! Seš jednou státní úředník, tak MUSÍŠ být loajální!
Tuten ´chachar´ taky myslel, že může říkat co chce, ale v demokracii ...!
http://www.novinky.cz/krimi/370152-dobre-jim...
Nojo, když oni si někteří exoti vykládají pojem demokracie, jako že si můžou dělat, říkat i psát úplně všechno.
Prý jinde nebylo místo :-O
Si snad dělají kozy, kreténi :-(((((((
Pro všechny najednou zřejmě nebylo, mohli je dát jinam, ale museli by je rozstrkat a to nechtěli a vhodná rodina pro ně také nebyla.
Tyhle novinářské články bývají často hodně zkratkovité a víc bulvární než věcně popisné.
Mohli třeba ještě měsíc počkat a hledat nějaké řešení, ale kdo ví, takhle se třeba najde rychleji než kdyby je nechali kde byly.
Jj, nabízí se, že vsadili na "nevhodné prostředí a medializaci".
Nicméně takováhle hra s dětmi je děs...
Vzhledem k tomu, že platby jsou za dítě, pořád je ještě ve hře jen pouhopouhá snaha navýšit si příjem pro své zařízení. :(
Nevím, tenhle případ nesleduji, jen tak to střílím od boku.
Také o něm vím jen to, co prošlo médii.
V rádiu jsem poslouchal vyjádření někoho z ministerstva, z Klokánku a přímo z toho pasťáku. Ti z pasťáku z toho byli docela vyvalený, co se schumelilo, z Klokánku nechápali, že tak urgentně se něco dělo, když ještě byl čas. A z ministerstva si decentně sypali popel na hlavu, že to bylo šlápnutí do hofna a že už je přemístění do vhodného zařízení hotové, jen to musí soud byrokraticky schroupat. Otázka několika dnů.
Odpovědní by zasloužili dostat na pranýři vejprask a na tejden je vzít od rodin a zavřít do nejlehčího kriminálu. Podruhý by si dali majzla.
Obecně je strašnej průšvih, že úředníci, rozhodující o čemkoliv, nemají žádnou přímou odpovědnost. Vyrobí zmetek ? No a co, jiní úředníci v dalším řízení to možná napraví. A jejich život jde v klidu dál... Co na tom, že někomu život sakramentsky zkomplikují.
Hmmm, takhle to vypadá, že by se našel rozum... Jen mi nějak uniká, jak je možné, že do pasťáku byly přemístěny v podstatě ihned a na přeřazení se musí čekat na rozhodnutí soudu. Ale možná jen chybí k prvnímu kroku víc informací.
Úředníci holt rozhodují od stolu a osobně si myslím, že si vůbec nevzpomínají na to, když byli dětmi.
A proč jen nejlehčí vězení?!? Jen ať si trosku užijí.
O přemístění taky rozhodoval soud, to upekli potichu předem.
A opět je to názorný příklad toho , že zákony, vyhlášky a regulace samy o sobě nezabrání vůbec ničemu. Tupost nebo naopak kreativita si vždycky cestu najdou. No a u nás se to nakonec " na věky věků vyřeší"zase nějakým dodatkem zákona nebo novou vyhláškou...
Jak to vypadá, tak to nejspíš krapet podělali všichni. Klokánek podal k soudu návrh na trvalé umístění dětí, ale nějak opomněl napsat o jaké jde děti a co navrhuje a co by pro ně bylo nejvhodnější.
Soudce zareagoval správně a rychle a požádal úřad o seznam ústavů, kam najednou a co nejdříve může děti umístit. Úřad dodal seznam, ale nějak se zapomněl zajímat o jaké děti by mělo jít.
V Klokánku se zřejmě domnívali, že řízení se jako běžně jindy potáhne třeba měsíce a ono ne, soudce ani úřad se nějak moc nezajímali o jaké dědi a jde a do jakého ústavu půjdou a soudce obratem a krapet ukvapeně rozhodl. Soudce měl udělat alespoň rychlý dotaz do Klokánku a na úřad zda proti tomu ústavu nemají námitky.
A když se o tom píše v novinách, tak jsou z toho najednou všichni překvapeni.
Docela mě udivuje, že v Klokánku jsou překvapeni. Jindy naříkají a stěžují si, že soudní rozhodnutí je zdlouhavé a že to trvá dlouho než soudy rozhodnou a najednou když rozhodnou hned, tak jsou překvapeni. Kdyby dodali hned a všechny podklady, tak k tomuhle nejspíš nedojde.
Naštěstí se zase tak moc nestalo a tohle jde rychle a bez následků napravit.
Pár lidí psalo, že Klokánek taky není už co bývalo...
Jen tak na okraj, kasírovali 10.000 za kus. Přemýším jestli by nebylo lepší těch 80 klacků měsíčně dát matce, možná by se s těma prachama dokázala o děti postarat. (nevím, četl jsem). Případně je bylo možné vrazit do pěstounské péče, to by bylo i levnější. Moc nechápu proč pěstouni berou půlku toho co ústav, když je to pro fakany zcela určitě přínosnější než jakýkoliv ústav. :-/
Protože pěstounství nemá být zdroj obživy? Aby nekvetl pěstounský byznys?
Pěstoun by měl být především člověk, který se dokáže uživit i bez státních příspěvků, aby byl vychovávanému dítěti dobrým vzorem. Proto bych pěstounům na ruku nedával nic, ale třeba nějakou slevu na dani (zvýšení nezdanitelného minima, nulové sociální zabezpečení apod.), aby měli motivaci to dělat.
Proč? Aby se mohly živit děcáky?
Co je špatného na placení za to, že se někdo stará o bezprizorné děti?
Mě ta tvoje logika přijde na palici. Aby nebyla matka na mateřské špatným vzorem pro svěřené děti (nevydělává), tak raději dáš fakany do děcáku? Divný.
A vůbec mám pocit, že nerozlišuješ adoptivní rodiče a pěstounskou péči.
"Co je špatného na placení za to, že se někdo stará o bezprizorné děti?" - Na tom není nic špatného, je to naprosto v pořádku. Krom toho konstruktivně navrhuji vhodnou formu příspěvku, aby nedocházelo k jeho zneužívání.
"Aby nebyla matka na mateřské špatným vzorem pro svěřené děti (nevydělává), tak raději dáš fakany do děcáku?!"
Tentokrát mi podsouváš pravý opak toho, co jsem napsal. Přečti si můj příspěvek ještě jednou, a reaguj na něj, ne na své vlastní fabulace.
Jenže to co jsi napsal je pitomost. Představ si matku na mateřské (žádné daně, žádné zdrávsoc), manžel učitel. Vezmou si dvě děti. Myslíš, že běžný učitel ve věku kdy mívají učitelé děti odvádí na daních, zdrávsoc etc. dvacet tisíc měsíčně? Ne, neodvádí. Takže si dítě nevezmou.
Nebo manžel u dráhy, manželka třicet let ve fabrice, fabriku zavřeli, práci v regionu nesežene. Opět, manželka žádné daně ani platby, manžel tak nějak normální, rozhodně ne desítky tisíc. Ti si děti také nevezmou. Fakticky navrhuješ dát děti do ústavu, posílat tam na ně peníze a obtížně zaměstnatelné ženské posílat dávky a podporu. Dát jí peníze na výchovu cizích dětí a sebrat jí podporu se Ti z nějakého záhadného důvodu ekluje...
Jen jestli si to moc neidealizuješ. Docela by mě zajímalo, kolik lidí by bylo skutečně ochotných tuhle raubířinu poctivě dělat.
Hned po zavedení by se jich asi přihlásilo dost, ale po půl roce by jich bylo jen pár nejoddanějších a horkotěžko by sháněli každého jednoho dalšího.
Něco jiného je jít na osmičku (nebo nějaký jiný turnus) do děcáku a doma mít čistou hlavu, jiný je zápřah 24/7. A loterie k tomu. Vyfasované děti můžou být zlaté, taky to ale může být katastrofa a nervy na pochodu...
V Británii i v dalších zemích to funguje. Asi hodně záleží na platbách, jestli se tím dá normálně živit.
Já se o to nechci nijak přít, jen jsem chtěl upozornit, že stát platí ústavům za méně kvalitní péči více než dvojnásobek co pěstounům.
Jak to je s odmítnutím přijetí dětí do pěstounské péče netuším, ale pohrůžka "půjdeš zpátky do děcáku" by na některé mohla zabrat. Těm "normálním" by se dostalo lepší péče, kdy by se opravdu připravili na běžný život, a budoucím kriminálníkům stejné jako nyní.
Ale jo, v různých zemích a národech fungují různé věci, co jinde ne - a naopak. V nějaké míře by to určitě fungovalo i u nás. Jenom podotýkám, že to není samospásná záležitost a pomohla by jen omezenému počtu dětí. Pro fůru nadšených "pěstounů" by po krátkém čase přišlo rozčarování a vystřízlivění. Na kšeft se tahle "práce" určitě dělat nedá, prachy nejsou zdaleka všechno. Pro tohle musí mít pěstounská rodina veliké předpoklady, jinak to velmi brzy zabalí a s děckama se bude znovu šíbovat.
Jako že bys měl dítě v pěstounské péči a hrozil bys mu návratem do děcáku?!?
Tuhle "výchovnou" metodu snad nemyslíš vážně?!?
To by bylo na tvé výchově hodně špatně.
Že jsou schopní a dobří učitelé málo placení je problém veřejného školství. Tedy to, že máme blbé školství nemůže být důvodem pro podporu pěstounského byznysu. Je potřeba řešit příčiny, ne důsledky.
Tyhle chimérické nápady máš od strany blouznicvů? Já bych raději nějaké pragmatické řešení, které je možné realizovat v geologicky krátkém časovém období.
Mohu ti tenhle dotaz připomenout až zase příště nebudeš odpovídat na dotaz nebo odpovídat na něco na co se nikdo neptal? :-)
Tak to si ale nejprve prostuduj současné zákony a další nařízení ohledně ústavů pro děti.
Na to aby se zvedl pěstounský příspěvek potřebuji znát současné zákony? Proč?
Abys věděl, co jej ovlivňuje a jak je pěstounství nastaveno.
Co je lepší- strčit děti do ústavu nebo nějaké nezaměstnané padesátileté ženské (vlastní děti z domu) někde v nějaké díře po granátu, kde práci nesežene s tím, že místo dávek bude dostávat plat za dočasnou péči a výchovu cizích dětí?
Tak tohle vidíš hodně zjednodušeně.
Dotyčná musí splňovat nějaké předpoklady. Opravdu nejde tímto způsobem "zaměstnat" jen tak "nějakou padesátiletou ženskou".
A co potenciální pěstouny (tj. splňující předpoklady) motivuje k tomu, aby se stali pěstouny? Případně co je motivuje k tomu, aby předpoklady splnili?
To se budeš muset zeptat jich.
Především chtějí a sami mají zájem se starat o svěřené děti se vším všudy, ať jsou jakékoliv.
Každý se může přihlásit a pokud bude splňovat i další podmínky tak určitě jeho nabídky co nejdříve využijí. Dětí na přidělení do péče je dost.
Ano, dnes je ve své podstatě pěstounství charita. A já se ptám proč to má být charita, proč se tím nemůže někdo třeba živit.
Zkus se zeptat tam, kde o tom rozhodují. Pochybuju, že při nejlepší vůli ti na tohle někdo jiný dá objektivní a vyčerpávající odpověď.
Protože náhradní rodičovská výchova zkrátka práce není. To musí mít pěstouni v sobě.
Pokud by to dělali jen pro peníze, pak je lepší i ten pasťák.
Protože ty děti by měli jen jako nutné zlo k těm penězům...
Lidé v pasťáku to pro peníze nedělají?
Edit:
Lidé v pasťáku k tomu mají vlohy?
Ty nevidíš rozdíl mezi tím chodit někam do práce na 8 hodin a nemít osobní odpovědnost za svěřené dítě a tím být trvalým a vychovatelem cizího dítěte s trvalou osobní odpovědností za něho?
Právě, že vidím.
Jedni choděj do práce na osm hodin a nemají zodpovědnost. Druzí by měli mít 24/7 zdarma (za malý peníz) a k tomu zodpovědnost.
Dá se to srovnávat?
Znám případ holky, co dělala v dětském domově a dostala výpověď, protože se vzepřela řediteli ve chvíli, kdy město - zřizovatel dětského domova, rozhodlo, že některé děti přesídlí do diagnostického ústavu, aby v děcáku vytvořilo nová místa pro jiné děti.
Pěstounkou se stát ta holka nemohla, i když by měla předpoklady. Nebyla vdaná a neměla partnera.
Tohle jsou příšerné osudy pro ty děti. Je mi jich líto. Selhali především rodiče a stát si je teď předává jako horký brambor.
Zdarma to není, pěstouni přece dostávají peníze za dítě v péči + další běžné příspěvky na vyživované osoby a osoby v domácnosti.
Co vím, tak už asi 8 let jsou tady občasné snahy uzákonit pěstounství jako zaměstnání, jenže to naráží na různá jenže a politické hrátky.
Tak až přestanou politici blbnout, tak se to změní. Jak moc k lepšímu nevim, ale k horšímu nejspíš ne.
Úplně nejlepší by bylo, kdyby se našli pokrevní příbuzní, co by se o děti postarali. Babička, teta, samozřejmě také děda nebo strýc.
To by bylo nejlepší.
Ani těm ale, bohužel, nemusí být dítě automaticky svěřeno do péče.
Bylo, ale často to není, proto jsou děti v ústavech.
To je složité, ne každý má na to přijmout někoho cizího do smečky, starat se o cizí dítě i když je z širší rodiny.
Přesně.
Nezapomínejme na to, že žijeme ve společnosti, kde stěží funguje čistá prostá reprodukce. Spousta lidí vůbec děti nechce. Hodně lidí nemá v plánu zakládat rodinu. A pokud ano, tak nejdřív dostudovat, projít 2-3 zahraniční stáže, užít si, najít zaměstnání, nastartovat a upevnit kariéru. Děti potom a když, tak jedno maximálně dvě. Víc bychom neuživili, nevychovali, nezvládli (víc dětí není cool).
A těmhle lidem, když pak řekneš, že kvalitní pěstounství by mohlo být placené zaměstnání pro tuto vymírající společnost, tak skáčou metrdvacet a mumlají něco o nezištném milosrdenství a lásce k dětem.
Prostě, abychom si moc nefandili:
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika...
Pak ale nechápu, proč se tak bráníme bruselským imigračním kvótám.
V loňském roce se ta statistika o něco vylepšila. Přibyli hlavně přistěhovalci, ona taky situace na Ukrajině není ani trochu růžová.
A i když se narodilo více dětí, pořád to na prostou reprodukci nevydá.
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/305677...
Za zdravé dítě asi pět tisíc na měsíc. To je tak na jídlo, hadry a nějakou zábavu pro děti. Pro pěstouna už nic nezbyde. Leda by děti bral u huby.
Jakákoliv platba pěstounům je zvýhodňování pěstounské péče na úkor normálních rodin. To je potřeba mít neustále na paměti.
Pro pěstouny by měla platit stejná pravidla jako pro rodiče - slevy na daních, minimální (ideálně samozřejmě žádné) sociální dávky.
Neustále tu propaguješ jako hlavní motivaci pro pěstounskou péči nedostatek financí a jako ideální kvalifikaci nezaměstnanost, nebo alespoň neschopnost uživit dítě ze svého příjmu.
Stát se pěstounem na plný úvazek takňák předpokládá, že dotyčná/ý nemá práci.
Neříkám, že se pěstouny má stát rodina, která není schopná uživit dítě/děti z vlastních příjmů. Ale zas na druhou stranu ty by sis dobrovolně snížil životní úroveň kvůli výchově cizího dítěte, které Ti mohou (skoro) kdykoliv zas sebrat?
Kdybychom nemohli mít vlastní děti? Jo.
Uvažujem o tom, do naší smečky nějaké dítě přibrat. Ne kvůli penězům, ale aby člověk udělal dobrý skutek, vychoval dítě, které by jinak zůstalo odkázané na státní děcák.
Adopci nebo pěstounství? To je významný rozdíl. Adoptované Ti neseberou, pěstované jo.
To držím palce .
Možná čím dřív tím líp.
Není daleko dolba, kdy vaše soukromé rozhodnutí o tom koho jste adoptovali bude hluboce zkoumat někdo takový jako je paní Šabatová.
Upřímně řečeno- myslím, že romantický přístup "teď udělám dobrý skutek pro nějakého opuštěného drobečka" je potenciálně rizikovější než jít do toho pro prachy.
Právní formu taky zvažujem, spíše adopci.
Ad romantický přístup: proto to pečlivě zvažujem, zda je to to, co chceme.
Hlubokej obdiv k tomu, kdo do toho nejde bezhlavě a pak to zvládne. Mě by k tomu nikdo nepřemluvil ani náhodou (samozřejmě za normálních okolností, v krizovce se dějí věci...).
Výchova je hezká věc a určitě mnoho pořeší, ale geny přesto vládnou. Něco znám z osobní zkušenosti, něco ze zkušeností rodin v okolí blízkého děcáku. Je to loterie. A nemusí jít jen o odložená děcka těch "nepřizpůsobivých". Asi to bude znít přímo hnusně a zavrženíhodně, stejně bych se ale ptal po "původu", pokud teda bych nebyl nějaký výchovný masochista a podstatou krotitel... :-)
Už za Rakouska a pak i 1. republiky dostávali pěstouni od obce nějaké peníze pokud se staraly o nemajetné děti, nebylo to moc, jen opravdu na nejzákladnější potřeby. Proto také byly děti velmi levnou pracovní silou a jen s povinným základním vzděláním. Často si je brali řemeslníci a sedláci, jen málokteré dítě se způsobem života přibližovalo tomu vlastnímu. Pokud se dítě dostalo k nějakému mistrovi, tak to bylo malé vítězství, protože se alespoň naučilo řemeslu.
Pěstouni musí dostávat nějaké peníze navíc, zvlášť když mají více dětí.
To ale srovnáváš dvě rozdílné formy výchovy- ústavní a rodinou.
Ano, do pasťáku chodí lidi do práce a měli by mít odpovídající vzdělání. Odpracují si svých 8 hodin a jdou zase domů. A myslím si, že k tomu musí mít i vlohy. Já bych v pasťáku jako vychovatel nevydržela ani půl dne.
Pro pěstounství speciální vzdělání mít nemusíš, nicméně nepřijde mi vhodné, aby tato forma možné péče o děti byla povýšena na standardní zaměstnání. Navíc když tuto činnost musí pěstoun vykonávat 24 hodin denně.
Osobně si myslím - aby pěstounská výchova měla smysl a splnila účel, pak ji jen pro peníze dělat nelze. Je nutné do toho vložit mnohem víc než do standardní práce.
No ano. Srovnávám dvě rozdílné výchovy.
Jo, je rozdíl mezi ústavní a rodinnou výchovou. Která je pro děti lepší? A která je státem více podporovaná? Dává Ti to smysl?
Smyl... Co v naší legislativě dává smysl...
Když je práce placená, tak je automaticky jen nutným zlem k penězům? Tento pohled příliš nechápu...
Ne, naopak - děti by se mohly stát nutným zlem k těm penězům.
"Mohly" ... no, asi mohly. Děti se můžou stát nutným zlem k penězům i pro učitele, pacienti zase pro doktory. Přesto si nemyslím, že řešit to prací zadarmo nějak není dobrý nápad
Stejně jako se stávají nutným zlem k získání peněz pro lidi s DD. Kde je rozdíl? Přinejhorším dopadnou stejně jako teď. Možná i lépe, určitě získají nějaké dovednosti potřebné pro reálný život.
Rozlišujte (Ifča a ty) prosím péči po dobu 8mi hodinové pracovní doby a nonstop 24hodinovou.
Já osobně v tom vidím obrovský rozdíl.
Hmmm... argument, že osmihodinová práce může být placená, zatímco čtyřiadvacetihodinová by měla být zadarmo, jsem nějak nepochopila.
Myslíš, že třeba usměvavá letuška se culí 24 hodin denně?
Spousta lidí dělá s požadovaným výrazem a nasazením práci, i když si třeba myslí svý a ve svým volnu maj úplně jiný zájmy. Když tu práci dělají dobře, není důvod jim za to neplatit. Každej se nějak musí živit.
A teď si vem, že tu práci děláš 8hx3. Zadarmo?
To není práce. To je způsob života.
Náklady materiální se pokrývají a ty další jsou dané tím způsobem života. Nelze je motivovat penězi, stejně jako nelze motivovat penězi bezúplatnost soudcú či poslanců. To prostě v onom člověku buď je, nebo není. Jakmile do toho dáš víc peněz, než je obvyklé, naserou se do toho lidi pro prachy na úkor věci. V této zemi je opravdu zcela obvyklé, že z částky, co dostává pěstoun na dítě, běžně žije matka se dvěma dětmi. Nelze to dělat tak, že pěstouni na tom budou lépe jak řádní rodiče.
Navrhuju, abychom si to vyzkoušeli.
Přeci nejsme žádní necitliví herodesové. Když si šáhneme do svědomí, tak nějakou tu kapacitu na výchovu nešťastného dítěte najdeme. Přinejhorším se trochu uskromníme, třeba půjdeme do práce jen na půl úvazku, abychom to postíhali a sem tam oželíme nějakou tu dovolenou. Vždyť je jasné, že jde o nezištnou pomoc a životní styl.
Takže pro začátek si přečtěme něco třeba z příručky pro začínajícího pěstouna:
http://www.hledamerodice.cz/jak-se-stat...
Nesmysl. Pěstoun dostává na dítě něco 4-5.600Kč. Rád bych viděl matku která z této částky dokáže zaplatit byt, elektriku, plyn etc. jídlo pro sebe a dvě děti. I když k tomu přičtu příspěvek za pěstounskou péči, dostávám se na 7.400-9.000kč na hlavu.
******************
Dovolil bych si polemizovat s tvrzením "naserou se do toho lidi pro prachy na úkor věci". Úkor čeho? Naserou se do toho na úkor ústavní péče? A to je špatně?
Ty i Joe pořád předpokládáte, že po ČR pobíhaj spousty ochotných pěstounů, kteří se perou o to aby mohli vytáhnout děti z ústavů a že kdyby dostali více peněz, akorát by je to zkazilo, protože by to někdo začal dělat pro prachy.
Jenže ono to tak není. Nemáme tu hordy ochotných pěstounů a děti jsou v ústavech. A když pěstounům nezaplatíme (a místo toho budeme raději posílat peníze do ústavů) tak je děti z těch ústavů nedostaneme. Myslím, že to je špatně.
Rozdíl nejspíše vidíme všichni. Jenom některým není jasné proč se za 24h šichty má platit méně, případně vůbec.
Přesně. Kolik bych tedy měl podle tebe dostávat za výchovu svých dětí?
Nic. Pěstované děti ale nejsou tvoje, takže na ně se moje odpověď nevztahuje.
Proč? Proč chceš de facto znevýhodňovat výchovu vlastních dětí oproti dětem pěstovaným?
Vlastní děti jsou občané druhé kategorie? Spořádaná rodina si podporu státu nezaslouží?
Dobrá demagogie, na kterou se takto postaveno těžko hledá odpověď...
Pokud pečuji o vlastní děti, starám se o svoji domácnost, vařím doma... dělám to pro sebe (a moji rodinu zahrnuji do širšího významu toho "pro sebe").
Pokud budu učit cizí děti ve škole, nebo je vychovávat doma, nebo uklízet v jiných domácnostech i firmách, vařit v hospodě - je to práce, kterou bych měla mít zaplacenu.
A vůbec tím snad nemyslím, že by host v restauraci byl "druhé kategorie" proti mé rodině.
Vy s Hraboshem berete výchovu dětí, bytí jim vzorem a příkladem správného jednání, jako zaměstnání, kde děláš do výše svého platu.
Tak v současnosti pěstounská péče vypadá, a zvyšováním přímé platby za ni (nikoliv formou například daňové úlevy) se tato charakteristika jen zvýrazňuje.
K dokonalosti to mají dotažené v Norsku, tam je poptávka po dětech tak velká, že se berou děti jak na běžícím pásu a stát nad tím zavírá oči.
Hledám funkční (pragmatické) řešení s co nejlepším výsledkem. Filosofováním se nehodlám zabývat.
Prachy na výchovu dětí o které se nestarají biologičtí/adoptivní rodiče už stejně vydáváme. Pak moc nechápu proč by měly být vynakládány způsobem, jehož výsledkem je že v osmnácti vypustí ústav chovance do světa a ti si pomalu nedokáží ani namazat chléb máslem, když existuje způsob jak se tomu dá vyhnout se stejnými náklady.
**************
Že (dobře zaplacená) pěstounská péče nedosahuje stejné kvality jako péče rodičovská je klidně možné. Ale dosahuje výrazně vyšší kvality než péče ústavní.
Když si o tom píšeme, jak bys to řešil ty? Nechal děti v ústavu ačkoliv existuje lepší varianta? Už jsem se ptal, ale neodpověděls a nasadils filosofování.
Ale ano, já s tebou dokonce i souhlasím. Cokoliv stát dělá, dělá vždy hůře než občan sám. Výchovu dětí nevyjímaje.
Jen varuji před prvoplánovým a nepromyšleným nápadem platit rodičům paušál od kusu bez ohledu na kvalitu jejich práce.
===
Svůj návrh jsem již vysvětlitl. Pro nepozorné čtenáře tedy v kostce znovu:
Navrhuji platit formou slevy na dani z příjmu, a platit +- stejnou částku bez ohledu na to, z jakého titulu člověk dítě vychovává (vlastní, adopce, pěstoun).
A na to jsem ti našel rovnou několik protipříkladů na kterých jsem ukazoval, že je pro pěstounskou péči fakticky nefunkční a nepoužitelný (a nijak jsi mi je nevyvracel).
Já se ale pídím po funkčním a pragmatickém řešení. To jsi zatím žádné nenapsal.
Mohl bys mne odkázat na JEDEN údajný protipříklad ukazující nefunkčnost takového systému?
Kolik platíš své ženě když ti vyfikne nedělní oběd i s dortem?
A kolik platí ona tobě, když ji poservisuješ kolo?
Vyrovnáváte si to podle sazebníku v restauracích nebo cykloservisech?
Nebo snad, pokud si vy doma za to neplatíte, tak by se za tu práci v těch servisech a to vaření a posluhování v restauracích taky nemělo platit?
"Vy s Hraboshem berete výchovu dětí, bytí jim vzorem a příkladem správného jednání, jako zaměstnání, kde děláš do výše svého platu."
Zajímavé, jak sis to přeložil...
Ne, naopak. Péči o děti, která krom toho "bytí jim vzorem" zahrnuje taky obrovskou spoustu další těžké práce, považuji za velice náročnou a zodpovědnou práci, která by jako taková měla být placena. Ty pořád nějak nerozlišuješ to pěstounství od adopce (což bylo vidět trochu v té tvé romantické úvaze "chceme někoho přijmout do smečky a zvažujeme, zda pěstounství nebo adopci"). Uvědom si, že pěstounská péče připadá v úvahu u dětí pro adopci nevhodných. A u málokterého je tím jediným důvodem, že dítě není "právně volné". Většinou jde o děti, které si do života nesou spoustu ne moc dobrých vkladů, ať už geneticky daných, nebo dosavadním prostředím získaných. A vyžadují daleko více pozornosti a péče než děti vlastní, které mají tvé vlastní geny a které nějakým způsobem vedeš už od narození.
Jak moc úspěšně se to dá zvládat v situaci, kdy se rodina musí v první řadě ohánět, aby se uživila a "být vzorem" může být teprve v tom zbytečku času po večerech, je otázka. Jasně, třeba Veronika Žilková to, myslím, zvládla dost dobře - ale kolik dalších?
Manželka na mateřské, takže žádné daně neodvádí, manžel učitel. Na to málo co by manžel odvedl na daních jim stačí vlastní dítě (děti). Vzít si nějaké pěstované je pak pro ně 100% charita.
A jestli nepovažuješ kompletní rodinu kde je manžel učitel a manželka s vlastními dětmi na mateřské za vhodné pro pěstounskou péči, tak jsi asi ufon.
Myslím, že "od kusu a bez ohledu na kvalitu jejich práce" nikde ani u mě ani u Hraboshe nezaznělo...
A platit stejně bez ohledu, zda jde o děti vlastní či pěstounské... to bych třeba já vnímala jako degradaci rodiny na chovnou stanici, která na zakázku státu chová budoucí daňové poplatníky.
Myslel jsem, že jsme si vyjasnili, proč jsou platy učitelů zoufale nízké.
Já navrhuji tento stav řešit odstraněním systémové chyby. Ty navrhuješ "řešit" jej dalším principiálně chybným a navíc nebezpečným workaroundem. Jsem rád, že jsme si to vyjasnili.
To je nesmysl, už jsem Ti to psal a ignoroval jsi to.
Když budu považovat za "rozumnou" částku 15.000 měsíčně za dítě (kromě vlastního provozu dítěte by také mělo něco zbýt). Takže na vlastní děti sleva 30.000kč na další dvě pěstované dalších 30.000kč, dohromady by tedy učitel musel na daních odvádět něco kolem 60.000kč. Řekněme že by "kombinovaná" daňová zátěž byla 50%, takže bys superhrubou mzdu třicetiletého učitele zvednul přibližně na 120.000kč měsíčně (60.000kč čistého). Hezký.
A co když to není učitel, ale třeba řidič autobusu nebo výpravčí? Ti by měl také brát 60.000kč čistého měsíčně?
Hezký scifi. Slyšel jsi o inflaci?
Zdánlivě máš pravdu, ale jen proto, že vycházíš ze zjevně nesmyslných čísel. Nevím, jestli z neznalosti problematiky nebo záměrně. Jak potom vysvětlíš existenci rodin například se sedmi dětmi, ženou na rodičovské (aktuálně 220/36=6,11tis.), a otcem, co donese třeba třicet nebo jen dvacku čistýho?
Rozumný příspěvek na dítě každému, kdo nějaké vychovává je 3000,-. Další 2-3 tisíce nutné k provozu rodiny si může přivydělat snad opravdu každý, furt vidím inzeráty na práce, co může dělat každý, i na částečný úvazek i s volnou pracovní dobou.
Mimochodem, kdybychom zrušili MPSV a rozdělili jeho rozpočet (ca 500mld) mezi občany rovnoměrně, dostane každý 50 tisíc, to je 4000 korun měsíčně na ruku. Takže dávat každému rodiči vychovávajícímu dítě 4000 měsíčně a poté, co se mládě osamostatní začne pobírat tuto dávku samo, je možné, kdyby to politici a úředníci nekurvili.
Kdyby se to chytře udělalo (formou zápočtu pohledávek z daní, pokutama, a jinýma pohledávkama státu), ušetřila by se spousta papírování a taky spousta křivd a nespravedlností. viz též základní nepodmíněný příjem, záporná daň apod.
To možná není, ale jíst se musí.
O tom se nikdo nepře. Když už budou opravdoví a stabilní pěstouni, tak ať mají na výchovu i obživu dostatek prostředků. Ale ne, aby někoho motivovaly prachy k napakování fakanů z děcáku. Taky by to mohlo v krajnosti končit určitou formou "otrokářství". Ve světě to zas až tak vzácným jevem nebylo a není. Překvapila mě informace, že snad prý něco podobného bylo docela běžné ještě v sedmdesátých letech na švýcarském venkově.
To je právě to divné. Žena, která vychovala nějaké děti se nejspíš složitě testuje, zda-li může vychovávat nějaké další. Kdyby nastoupila do děcáku, tak může. Nevím jak je to dneska ve zdejším děcáku, ale tak patnáct let zpátky se říkalo, že tam nastoupily ženy, když byl zrušen kravín. I dneska je tam řada vychovatelů původem z nějaké fabriky a teprve si dodělává patřičné vzdělání.
Dovolím si oponovat - to že žena vychová x vlastních dětí neznamená, že bude automaticky dobrou náhradní matkou i pro ty "nevlastní".
Někdy není ani pro ty vlastní. Konkrétní příklad znám.
Na pěstounskou péči nejsou tak přísná kritéria jako na osvojení nebo dokonce adopci.
Argumentační faul zvaný falešné dilema.
Víš, on je také problém v tom, že ne každé dítě se hodí pro pěstounskou péči a pěstouni rovněž nerostou na stromech...
Tím ale nijak nechci posuzovat Klokánka, na to o něm vím velmi málo. Resp. vím jen to, co se objeví v médiích.
Třeba v Británii je pěstounství regulérní práce. Díky tomu mohli zrušit (skoro) všechny velké ústavy (což nepochybně prospělo opečovávaným dětem). U nás je pěstouství stále spíše "charita".
V každém státě najdeš odchylky. Těžko říct, co je a co není dobře. Chyby a nedostatky se najdou všude.
V Norsku je pěstounství naprosto regulérní práce také. Akorát se některým a to nejenom v Česku zdá, že mají posledních pár let nedostatek práce pro ty pěstouny a poptávku tam řeší tak trochu po svém....
Teď jsem u snídaně četl, že příspěvek na jedno dítě v Klokánku je 170.000 Kč/rok. Myslím, že u těch DD to bude podobné. Možná, že pěstounská péče by za menší peníze nadělala pro ty děti větší službu.
cca 14 000,- měsíčně
to má nejedna samoživitelka pro sebe a své dítě/děti
děti v DD by si spíš měly zvykat, že život ´venku´ není komunismus, ve kterém dostanou vše, co chtějí
(půl roku v Diagnostickém DD - v krimu bylo líp)
Lehce vytočila aktuální předpověď počasí na sobotu, resp. víkend. Chtěl jsem dnes odpo vyrazit "na těžko", ale na ježdění v dešti nemám nějak morál (a ani náladu). Takže nevyjedu (a aspoň nebude pršet)... :)
Ještě se nabízí varianta zítra v sobotu pracovat a v po a út si vzít "náhradní volno" a dovolenou. Aspoň se po dnešní noční (spal jsem cca dvě hodiny) vyspím v posteli (a v suchu)... :)
Tož jak to vidíte? Bude fakt tam moc "chcát" anebo jsem bábofka?
nevím, tady hlásí pršení snad už od čtvrtka, a furt nic. tak doufám, že to zítra a v neděli ještě vydrží, mám jet k našim :)
No, vzhledem k tomu, že právě začalo kapat a (hlavně) skoro spím ve stoje, tak to odkládám. Dvě hodiny spánku mezi 04:30 a 06:30 a ještě mizernému k tomu (halt když jde človek spát od programování, tak stejně moc nespí, hlava furt šrotí), opravdu nějak nestačí... :)
Nemá to být žádné drama.Trochu pršet má na jihu a jihovýchodě. Pokud nejedeš do Českého Lesa, tak bych to ignoroval.V noci má být asi 15 stupńů a přes den až 20. Docela teplo.
Jenže já se budu pohybovat na jihu a hlavně jihovýchodě... ;-)
Uvidím zítra ráno, pokud nebudou souvislé provazce deště, tak bych vyrazil. Dnes to stejně už nějak nedávám...
Celkem dobrej fór na téma: "Co si pražák představuje pod pojmem na jihu a jihovýchodě republiky"
Nojo, trochu jsem to popletl :(
Ne, Joe, nevycházím z nesmyslných čísel.
Vycházím z toho, že férový příspěvek na pěstované dítě je 15.000kč (náklady na chod dítěte, nábytek, vodné, stočné, teplo, pokoj, vejlety, leasing auta + nějaký vejvar pro pěstouna) a že by pěstoun měl tuto částku měsíčně dostat. Jinak to bude charita a "pěstounství jako obdoba práce" nebude fungovat, protože tím nebude možné cokoliv vydělat a děti zůstanou v děcáku. Tohle vyplývá z mého požadavku na funkční a pragmatické řešení.
Požaduješ aby pěstoun tuto částku dostal formou snížení daně a aby tato částka byla odečítána bez ohledu na to zda je dítě vlastní nebo pěstované.
Takže ponásobím 15.000kč počtem dětí a mám částku která se má odečíst z daní.
Že nesmysl zopakuješ, ještě neznamená, že se z něj stane řešení. Tady nejsi v politice.
Nesmysl jsi zopakoval ty. Takže já musel zopakovat argumenty, které jej vyvracejí.
Obávám se, že při 15.000 Kč bychom tady řešili zneužívání dávek. Když se tak podívám kolem sebe, řekl bych že typický příjem zdejší čtyřčlenné rodiny, kde vydělávají oba rodiče je okolo 6 - 8.000 Kč/osobu, takže vymyslet nějaké opatrovnictví se nabízí. Jako třeba, že by děti vychovával strýc či babička.
Obávám se, že mu to nevysvětlíš. Pro zlatou mládež z prahé 15 litrů jsou jen drobný...
Ke čtyřem dětem dostat 60.000 jen tak, navíc, ke svým platům. Dámy a pánové, nechci se vás dotknout, kdo z vás to má?
Schválně jsem se teď zeptal kamaráda, co mistruje nějakému babomatu, kolik ty jeho ženské mají. Je to mezi 10 - 13.000 hrubého záleží jak je která schopná (dělají v úkole). Takže zůstat doma a starat se o cizí dítě za 15 tis. by byl z čistě finančního pohledu docela dobrý kšeft.
No a teď už jen zbývá se zeptat té konkrétní ženy, (jejího manžela a jejich dětí), zda by za takových podmínek to další dítě do rodiny přijali, zda by podmínky a předpoklady pro pěstouny splňovali a zda vědí, že to nové dítě do rodiny není tamagoči v konzervě.
Tož pokud by stejně "přihodili" na jejich vlastní, tak by se asi takoví našli. Pokud by na vlastní děti měli řekněme jen 4 litry a pěstovanému by připadlo 15 (myslím, že to občas někdo chodí kontrolovat, jestli úroveň ošacení, vybavení, zábavy, stravy ... odpovídá ceně), tak by asi to pěstované nebylo mezi "sourozenci" zrovna v oblibě.
Proč? Pět tisíc na dítě, deset odměna pro pěstouna. Nevidím problém.
A proto se testuje nejen pěstounka ale, pokud má vlastní děti, tak celá rodina:-))
No a pokud by se prokázalo, že dotyčná žena (její rodina) splňuje předpoklady stát se pěstounkou (pěstounskou rodinou), tak proč by nemohla opustit špatně placenou práci a neživit se pěstounstvím, když to umí.
Lidí, kteří to chtějí dělat a zároveň splňují předpoklady je strašně málo.
Z těch 15 tisíc musí také ještě to dítě živit. Ale ano, asi by to bylo lepší. Pro ni i pro dítě.
Si je můžou s kolegyní vyměnit a jezdit společně na vejlety :)
Takže je lepší když těch 60.000kč ke čtyřem dětem jen tak navíc dostane ústav kde dítě ani nenaučí uvařit špagety. Dámy a pánové, nechci se vás dotknout, kdo z vás to má?
Teď se na pěstované dítě dostává zhruba 8.000kč a s pěstounskými žádostmi se dveře zrovna netrhnou.
Navíc těch 60.000kč jsi vymyslel Ty, ne já. Já uvažoval dvě vlastní (na které podle mého nemáš nic dostat) a dvě pěstované...
ten příklad se špagetami není dobrý :)
Pokud vím , tak v děcáku v Klánovících děti vařit učí (dokonce a navíc znám takových lidí vychovaných v úplných rodinách, kteří neumí uvařit ani čaj natož špagety :)
http://www.ddklanovice.cz/Novinky/Vareni-s...
Někde jsem četla, že dnes jedno dítě/měsíc/ústav stojí stát v průměru cca 40 000 Kč. To samé v pěstounské péči se vším všudy 16 000 Kč.
Je opravdu odporné uvažovat o dětech v nějakých sumách. Nejlepší by bylo, kdyby fungovala skutečná rodina, tak jak má.
Jenže my tady bohužel mluvíme o dětech, které se dostanou z těch nefungujících rodin do ústavů.
A nutno říct, že po FINANČNÍ stránce se v těch ústavech nemají zas tak špatně. Dnes dokonce dětský domov nepřijme ani ojeté kolo (které se jinak v normální rodině mezi dětmi klidně "dědí" dokud se úplně neojezdí).
No a ta pěstounská rodina má zajistit nejen přiměřenou ekonomickou stránku, ale především tu nadstavbu nad tím.
A pokud to chce a umí dělat, proč ji za to neodměnit.
Dámy a pánové, nechci se vás dotknout, ale kdo z se do toho pustí?
K tomu se dá dodat jediné: Tradiční (biologická) rodina má zajistit nejen přiměřenou ekonomickou stránku, ale především tu nadstavbu nad tím.
A pokud to chce a umí dělat, proč ji za to neodměnit.
Tak bojuj za odměňování biologických rodičů nikoliv proti odměňování těch nebiologickýc:-))
Však bojuji. Peníze lidi jenom kazí, vůbec by se neměly k odměňování používat. Největší odměnou vychovatele je vděk dobře vychovaného dítěte.
...říkal Marx a taky možná ti Mlčochovi...
Já znám čtyři rodiny, kde vychovávali/vychovájí nějaké cizí dítě. Já bych do toho nešel.
https://portal.mpsv.cz/soc/dpp
Ústav nevyvolá poptávku, která by vyústila v lov dětí podle norského vzoru. 8000 je víc než dost. Je potřeba srovnávat to s běžnou rodinou, kde žena má na rodičovské 6 litrů, otec při průměrném platu (a né každý má průměrný plat) nějakých 17 čistýho a na vlastní děti nedostanou nic.
Kompromisním řešením by mohlo být nějaký základní příspěvek (dejme tomu 2-3 tisíce) na kus plus daňová úleva.
Přece jen Tvůj návrh rozdat děti do rodin, kde táta ani máma celé roky nepracují a jen se probírají systémem jak nejlépe podojit stát o dávky, to mi nepřijde jako dobré řešení.
http://neviditelnypes.lidovky.cz/mlcochovi...
Nikdo z Mlčochových nepracuje – žijí ze sociálních dávek. Od tří až čtyř dětí výš se to bohužel finančně vyplatí. Dva starší synové rodině jen přivydělávají tím, že na každoroční dovolené ve Španělsku (kam Mlčochovi jezdí karavanem koupeným za dávky!) po hospodách drnkají na kytary. To ale není práce v klasickém slova smyslu, to je žebrota maskovaná „uměním“.
Vznešený ideál „odvržení konzumní společnosti“ tedy šumavským alternativcům platíme my všichni svými daněmi. Musíme vstávat ráno v pět a jet někam do továrny, péct rohlíky, opravovat auta, sedět za kasou v Bille, psát články do novin, léčit pacienty… Prostě musíme něco dělat, aby Mlčochovi nemuseli dělat nic. Řekněme to tedy natvrdo: jsou to jen obyčejní paraziti, lidé, kteří se „vezou“. Do systému nic nedávají, ale promyšleně ho dojí. Představte si, že by to tak dělali všichni.
Jistě, podobných nemakačenků na dávkách jsou v Česku celé zástupy. Mlčochovi se od nich ale zásadně odlišují. Běžný lenoch leží s desítkou z Lidlu u televize a hlasitě nevolá, že žije lepší, plnější a opravdovější život než ten, kdo usilovně pracuje. Běžný lenoch se nezaklíná vznešenými ideály a nevydává svou lenost za kontrakulturní alternativu.
Mlčochovic ideál života mimo „škodlivé“ vlivy společnosti by snad byl i sympatický, kdyby jim ho nesponzorovala právě ta nenáviděná společnost, ze které utekli do lesů. Na Šumavě by mohli chovat kozy, pěstovat bylinky, vyrábět marmelády a džemy, šít oblečení, psát knih Mohli by se živit produkcí a prodejem čehokoli,když už nechtějí být klasicky zaměstnáni. Pak by to bylo zcela v pořádku. Takhle jsou ale Mlčochovi nejen paraziti, ale i nebetyční pokrytci.
Mlčochovi svým dětem nedali příklad,že aby měl člověk peníze na živobytí, musí pracovat (a že práce je často i docela naplňující).Dva nezodpovědní dospělí tak vyprodukovali už devět budoucích parazitů
Vlastních, cizí by jim do péče žádný soud nesvěřil.
Kdyby to bylo dost, nebyly by děti v ústavech.
Já jsem psal o tom že máma ani táta celé roky nepracují? Nějak si to nevybavuji, připomeneš mi to? zmiňoval jsem ženskou která TŘICET LET pracovala ve fabrice a teď nemůže sehnat práci a má zaměstnaného manžela. Dále jsem psal o matce na mateřské a manželovi u dráhy. O dlouhodobě nezaměstnaných ani slovo. Skoro mám dojem, že mi podsouváš argumenty které jsem nenapsal, abys mi mohl snáze oponovat.
Můj návrh je takový aby o pěstounství měli zájem i příjmově průměrné rodiny (tj. pěstované dítě nezhorší jejich životní standard, spíše ho zlepší) a soud mohl vybírat komu děti svěří. Samozřejmě větší zájem bych čekal u nízkopříjmových, ale asi by to nebylo podmínkou.
Jenže tvůj návrh by k tomu vedl. Byl by to příliš vysoký příjem v porovnáním s tím, co se dá vydělat normální prací.
To máš stejné jako s ekonomickýma migrantama: když jim tu nabídneš příliš dobré podmínky, začnou toho logicky zneužívat.
Není to jejich chyba, je chyba přílišné štědrosti dárce, blbý, kdo dává, blbější kdo nebere.
Možná. Možná také ne a třeba bychom pak ušetřili na kriminálech kde ústavní děti končí o dost častěji než běžná populace...
I kdyby ta ženská předtím čyřicet let pracovala ve fabrice, tak to dítě by vyrůstalo ve vzoru, že se do práce nechodí a peníze jsou k dispozici samy od sebe. A platit to tak, aby to nahrazovalo normální zaměstnání by v důsledku vedlo k velkochovu populace, která by vyrostla v představě, že vlastní pohodlná existence je dostačující pro přísun zdrojů. Vždyť přece normální děcka jsou vychovávána právě tím, že žijou v přirozeném prostředí, vidí, že rodiče musí kmitat, aby měla na founa, že třeba někdy není a pak se teda moc nežere, maj vzory, podle kterých se učí žít. Těžko teoreticky natlučeš děcku do hlavy, že bude chodit do práce, když to v mládí nikdy nevidělo.
Zatímco v těch ústavech to vidí....
Po této stránce máš pravdu. Nicméně nepředpokládá se snad, že by to "pěstovné" dostávali oba rodiče, ten druhý by snad pořád do práce chodil (pěstounské rodiny podléhají sice méně přísnému schvalování než adoptivní, ale pořád je tam dost prostoru pro pohlídání, aby nešlo o rodinu nefachčenků.
Ano, možná to nebude plně srovnatelné s "normální" rodinou, ale pořád toho dítě z přirozeného prostředí uvidí víc, než v tom domově. A stát to přijde na polovinu.
Tj. pokud to nebudeme srovnávat s běžnou rodinou (tuto alternativu děti, kterých se to týká, nemají), ale s ústavem, vychází to pořád dobře.
No to je hezký filosofování, ale úplně k ničemu. Máš sice pravdu, že to by bylo optimální, ale děti v ústavech "v přirozeném rodinném prostředí" vychovávány nejsou a tuto možnost nemají. Takže psát, že placená pěstounská péče je špatná, protože děti mají vyrůstat v úplné rodině, je knížecí rada.
V tom máš pravdu. Celá diskuse o pěstounské péči se u nás zasekla na norském příkladu, o kterém máme informace pouze z jedné strany. On totiž ten šikanozní norský úřad důsledně nezveřejňuje nic o těch dětech a o tom, co se dělo nebo děje...žádné fotky těch dětí, žádné důkazy, žádné popisy situací. On nesmí. Vše, co se k nám dostane, máme jen z jedné strany.
Nicméně, ať je to tak nebo onak, nikde není psáno, že naše pěstounská péče má nebo musí kopírovat tu jejich.
Ehm, který z cca 12000 norských případů násilného odebrání dětí ROČNĚ máš na mysli?
Příliš vysoké odměny pěstounům povedou k nepřirozené poptávce po dětech a s tím související korupci. Abych tak parafrázoval argumenty ze sousední diskuse: znáš Čechy :-)
No, vzhledem k toomu, že zatím je ta poptávka nežádoucně nízká... tak je to vlastně jen otázka správného stanovení tržní ceny, aby byla vyrovnaná :-)
K tomu Norsku - nefalíruje ti tam nějaká nula? Přece jen, vzhledem k počtu obyvatel Norska ti vychází, že násilně odebírají zhruba každé šesté dítě...
http://www.ssb.no/en/sosiale-forhold-og...
14500 je to ale celkem, ne za rok, sorry. 12000 to bylo v době, kdy jsem se o to začal zajímat.
Ročně zaútočí na 53000 rodin, z toho 9000 dětí ukradnou, ve 44000 to skončí vyhrožováním nebo vydíráním.
Tobě přijde divné, že sociálka za rok zkontroluje 53.000 rodin (při počtu, ať nežeru 4 lidi v rodině, se to týká 200.000 Norů; v českých poměrech cca 300.000; znám průměrnou velikost CZ rodiny).
A navíc to máš nějaký pomatený. Pokud je v péči pěstounů celkem dětí 14.500 a ročně přibude 9.000 dětí... Tak buď musí počet dětí v pěstounské péči raketově růst, nebo je musí někde potichu likvidovat.
Navíc píší:
By the end of 2013, approximately 14 500 children were placed outside of their family home, either as a care or an assistance measure, which is a 4 per cent increase from 2012. This indicates that about 10 per 1 000 children (0-22 years) were placed by the Child Welfare Services.
Tj. v péči pěstounů je zhruba 1% dětí. Což mi nepřijde nijak přehnané.
Těch 9.000 ročně odebraných je nějaká urban legend.
Je to možná k nevíře, ale u nás žije mimo biologické rodiny přibližně stejně (o malinko víc) dětí než v tom Norsku. Rozdíl je v tom, že u nás většina z nich žije v těch ústavech. Patrně proto, že ty ústavy mají nějakou zvýšenou poptávku po dětech.
Nebo možná některé skupiny našich obyvatel mají sníženou potřebu starat se o své vlastní děti.
To by klidně mohli zkoušet už dnes, na pěstované dítě se dává zhruba 8.000kč, takže za tu námahu by se jim to vyplatilo.
Pointa je v tom, že svěření dítěte musí schválit soud.
Koukám že kecám, že to před 3 lety zvedli a ani jsem toho nevšimnul.
Já to řeknu hodně hnusně, ale přesně tak, jak by to řekla nějaká ta dělnice: Já mám Cigošů už takhle všude plno, ještě si nějakého budu brát domů.
Ostatně co znám rodiny s cizími dětmi, vždy ti cizí jsou tmavší.
Nevím, jestli nemám zkreslený pohled, ale mám podle místních DD pocit, že v nich převažují děti z menšiny, která se tak ráda chlubí tím, jak dbají na soudržnost rodiny.
No a u jiných rodin se zase často setkáš např. s neplněním vyživovací povinnosti. Co naděláš s lidmi, kteří nejsou ochotni splnit si tu nejzákladnější povinnost k těm dětem, které si sami zplodili, natož aby byli ochotni zabezpečit těm vlastním dětem fungující rodinu. Takových, co to nechají na druhém rodiči (nejčastěji matce) nebo přímo na státu i svých vlastních děcek, jo takových je taky hodně.
Co chcete vyřešit nezištnou pomocí a láskou k dětem ve společnosti s vysokou rozvodovostí, malou sňatkovostí a celkovou krizí tradiční rodiny.
Budu hnusnej stejně jako petrp: co myslíš, jaké % lidí z majority a většiny menšin si neplní své vyživovací povinnosti? Pokud by to v cikánské komunitě bylo obdobné, bylo by cikánské dítě v "domově" naprostou vyjímkou, stejně jako třeba vietnamské.
Samozřejmě to, že téměř všechny cikánské maminky jsou samoživitelkami, je dáno čistě ekonomickou výhodností toho stavu, vnucenou jim naším sociálním systémem. A z čeho by taky otcové platili výživné - z dávek sociální podpory? Asi ne, žejo.
Nějak se zapomíná, že u cikánů nikdy nebyla zažita nějaká vyživovací povinnost rodičů k dětem, že je museli živit. Vesměs to bylo naopak, jednak se děti musely v podstatě živit samy a často ještě přinést domů pro rodiče a nejstarší členy klanu, kterým museli odevzdávat povinnou část "výdělku a zisku"
Bejvávalo, dneska jsou děti taky zdrojem příjmu, ale ze sociální dojné krávy ...
Tak koukám kolem sebe a v mém okolí je dost samoživitelek bílých jako sníh. Některé z nich jsou ony "papírové samoživitelky" na základě ekonomické výhodnosti tohoto stavu, "vnuceného" jim státem (proč to nevyužít, když je to výhodné).
Jiné jsou samoživitelky protože jim nic jiného nezbývá. Tak se starají jak umí, plní jak ekonomickou tak rodičovskou dvojroli za oba rodiče. Přeci ty děti nestrčí do děcáku.
No já jsem polosamoživitel. Jo, a bílý heterosexuální pracující muž. Takže optikou dnešní doby jsem vyvrhel... :)
Kdo ti připlácí tu druhou polovinu na obživu?
8-)
A troufla by sis na ten, politicky nekorektní, procentní odhad?
Netroufla ani politicky korektně ani politicky nekorektně. Protože k tomu nemám data.
Pak mi tedy to co píšeš připadá trochu mimo.
Já taky data nemám, pouze každodenní zkušenosti či "pozorování" :o(
Ano, proto si netroufám říkat nic o tom, že "téměř každá...."
Co lze vzdáleně srovnávat, je procento dětí žijících v neúplných rodinách (cca každé páté) s procentním zastoupením jednotlivých etnik v populaci.
A taky asi lze srovnávat procentní zastoupení etnik v DD. Tam tuším nějaká statistika byla. Jenže zase procento etnika v celkové populaci nezjistíš (jen odhadneš, třeba na 4%).
Jenže ono ani tak nejde o etnika, jako o "navyklý způsob obživy" (používám termín "Přizpůsobení" místo nekorektního a hanlivého "Nepřizpůsobiví").
A co navrhuješ? Nechat děti v ústavu? Myslíš, že se tím způsobem něco zlepší, když je nevytrhneš z prostředí ve kterém žijí?
Když jsi ta dělnice, kolik by jste chtěla, abyste si vzala dva cigoše a srovnala je do latě?
Možná by stálo za úvahu ty děti poslat pěstounům na druhý konec republiky kde nikoho neznají.
Nenavrhuji nic, protože to, že vidím problémy ještě neznamená že vím jak je řešit. Na to jsem potkal příliš dětí z DD a příliš mnoho lidí co měli v péči cizí dítě, abych viděl nějaké řešení.
Po zkušenostech známých, kteří měli nějaké to dítě v péči, tak já osobně bych do toho nešel ani za zlaté tele.
Další zkušenost je totiž ta, že k péči se spíš dávají děti nějak problematické, obrazně řečeno, blonďaté geniální dítě si raději DD nechá pro sebe.
Ve výchovných problémech odstěhování moc nepomůže, příliš často jsem zažil, že pak okolo té vrcholící puberty podlehnou "volání krve" bez ohledu na okolí.
A co třeba začít řešit příčiny místo následků. Zavést pro problémové skupiny obyvatel povinnou výchovu k odpovědnému rodičovství (třeba i dlouhodobější pobyty mimo problémové rodiny k osvojení základních civilizačních návyků), nebo přenastavit sociální systém aby obecně nepodporoval nezodpovědnost.
Vždycky když vidim bezstarostnou mládež (s neodmyslitelnými chytrými mobily, ve značkovém oblečení, prý se snadným přístupem k drogám, atd) z naší samovyloučené lokality, tak si vzpomenu na Zilvara z chudobince - hladového a v otrhaném oblečení, ale statečného a férového :o)
PS.: tak už nejenom naše dlužnice, ale od loňska její matka a od letoška už i otec, mají povolené oddlužení. Její partner (necikán) je samozřejmě v exekuci ...
Když je potkám, vypadají všichni náramně spokojeně, prostě taková normální (zodpovědná) rodinka.
A jak si ty "třeba i dlouhodobější pobyty mimo problémové rodiny k osvojení základních civilizačních návyků" představuješ?
Mě přijde, že by si je mohli osvojit u pěstounů, ale to je podle tebe špatně. Tak by mě zajímalo jak si to přestavuješ Ty.
Kdes na to přišel, že je to podle mě špatně? Do diskuse jsem se zapojil až dnes, a o platbách pěstounům jsem ani necekl. Ale "Kdo nechčije s námi, chčije proti nám", že?
Představuju si něco jako dětské tábory. Samozřejmě můžeš to svojí optikou vidět jako že chci rodinám děti brát a zavírat v lágrech!
Spletl jsem si Tě s PetremP. Mám Vás regionálně zařazené hned vedle sebe.
"... něco jako dětské tábory ..."
S režimem hitlerjugend a správnou ideologií!
8-)
To by podle mého nemohlo fungovat, děti je potřeba vytrhnout z prostředí ve kterém žijí. Když vytvoříš kolektiv z dětí s podobnými problémy, tak tam nebude dost správných vzorů. Místo děcáku v domě bys udělal děcák v chatičkách.
Příliš mnoho náhod.
http://hassan.blog.idnes.cz/c/307909/trava-je...