Ahoj, chystám se na cestu do Triestu, přes Slovinsko a Rakousko. Cestu plánuji zhruba na 6 až 7 dní a spát bych chtěl normálně ve stanu někde po cestě. Chtěl bych se zeptat jestli máte s tímhle zkušenosti a jestli nejsou problému v tomhle ohledu.
A já myslel, že už mám parťáka :-) Podobnou cestu plánuju taky, ale na konci června....spaní budu řešit podobně, musíš jet až do tmy a pak se zašít, ve Slovinsku spaní mimo kempy povolené není, ale nechá se
Povolené není,ale nechá se...
To je ten průšvih, Ukrajinci, Rumuni, Bulhaři..
Povolené není, ale nechá se..
Chovejme se jajo Evropané a respektujme zákony dané země. My chceme, aby respektovali ty naše také.
Pokud chceš tábořit, jeď do Francie, právně je to prý komplikované, ne však nelegální, v reáluv pohodě.
Respektuj zákony země, v kteréjsi na návštěvě, a nedělej ostudu nelegálním chováním.
Děkuji.
Dneska je to o spaní v přírodě, zítra to bude třeba o překračování povolené rychlosti na silnicích. Kdo chce psa bít, ten si hůl najde ...
Nebo třebas o povolené/tolerované hladině alkoholu v krvi při řízení vozidla...
Jindro, zrovna od Tebe mě tento názor docela šokuje. Ano, samozřejmě, správné před odjezdem do nějaké země je prostudovat jejich právní řád a zákoník, abych se náhodou nedopustila nějakého protiprávního jednání...
Svět, kde je každý kousek země něčí, kde jsou cedulky "private", kde nesmíš jít do lesa mi připomíná malého Třešničku z Cibulkových dobrodružství. Ten taky chodil po parku, kde byly cedulky "nesmíš se koukat na ryby", "nesmíš vstoupit na trávník", "nesmíš...", "musíš"....
Samozřejmě, na to, že člověk by měl dodržovat zákony té země, nejde říct nic jiného, než že máš pravdu.
Ale otázka je, zda ten zákon zní opravdu tak, že "nesmíš přespat 1 noc v lese nebo na louce". Samozřejmě, kde je cedulka přeškrtnutý stan, tam bych si to netroufla, ale jinde kdekoliv a klidně a s radostí :-)
A je mi srdečně jedno, co si kdo myslí. Já vím, že ostudu nedělám a přírodě neuškodím o nic víc, než když pojedu autem a budu spát v hotelu. Naopak, hovno v přírodě zmizí stejně jako v čističce a navíc se po mně nemusí prát povlečení, když budu spát v penzionu a kde by to po jedné noci hodili do pračky.
To mi připomnělo, že u nás občas, někde víc a někde méně, vídám cedule "zakázána skládka". Podle toho to znamená, že se nesmí dělat skládka a vysejpat odpadky jen tam kde je cedule a jinde to není zakázané?
Nechápu, co je špatného na tom, dodržovat zákony a pravidla té či oné země.
Prostě v zemích, kde táboření ve volné přírodě není dovoleno, ve volné přírodě tábořit nebudu, a není na mě, abych posuzoval, jestli tím někomu uškodím nebo ne.
Pokud chci tábořit ve volné přírodě, najdu si zemi, kde to dovoleno je.
Neříkám v žádném případě, že je špatné dodržovat zákony země.
Ale nějaký seznam "legal" vs. "ilegal" zveřejněný kdesi na internetu není zákoník a pro mě není závazný. Zajímalo mě, zda si to fakt zjišťuješ přímo studiem konkrétních zákonů a jak je to tam formulováno.
Protože jinak to je: jedna paní povídala. I když je to hezky zpracované.
Pokud bych se chystal někam, kde je napsáno "ilegal" nebo "ilegal but" pokoušel bych se zjistit víc, zejména co mě hrozí, v případě, že po mě půjdou....
Zatím to pro mě není na pořadu dne, tedy kromě té Francie.
"volné kempování" tam je myslím precizně zpracováno na tomhle webu:
http://www.lecampingsauvage.fr/
Táboření a přenocování v nouzi jsou dvě různé věci
Selsky rozum Jindrichu, selsky rozum, to je oc tu bezi.
Stejne jako vetsina ostatnich tady, ani ja nemam nejmensi problem ustlat si v lese a uvarit veceri na ohnicku, jedno jestli v Cechach nebo tady v Britanii (kde vsechno nekomu patri). Jestli to je ci neni ze zakona povoleno je to posledni co by me zajimalo :-). Zalehnu vecer, vyjedu za usvitu, nezustane po me jedina stopa ze jsem tam byl, spis jeste casto nejaky ten neporadek co tam zustal po druchych odvezu z lesa pryc.
Ty se vzdy ridis striktne podle zakona - OK, to urcite neni na skodu. Vyhledas si vsechny silnice kam podle pravidel smis na kole, a jedno jaky provoz na tech magistralach je, ty tam muzes a s pripadnymi motoristy kteri te taktne upozorni ze to neni nejvhodnejsi misto pro kolo si to pak pekne vyrikas :-). Muj selsky rozum by me na takovou silnici (ze ktere dost mozna uz za rok bude dalnice se zakazem vjezdu pro kola) nikdy nepustil.
Já jsem z generace, kdy nám nic jiného, než jet po silnici, kde jezdí auta celkem ani nezbývalo.
A na kole jsem jezdil ne z nějaké pózy, ale prostě proto, že to pro mě byl nejlevnější a občas i jediný možný způsob dopravy. Tak jsem se naučil aut se nebát a tvůj strach (který si pleteš se selským rozumem) vůbec nesdílím a považuji jej za zbytečný.
Nerozdělávali jsme ohně, ale ohřívali polívčičku na lihovém vařiči, ne proto, že bychom si chtěli hrát na táborníky, ale proto, že jsme na jídlo v restauraci neměli. Ze stejného důvodu jsme spali po škarpách, na lavičkách, a když nešlo jinak, zakempovali jsme v legálním kempu, a pokud to šlo, nad ránem se vytratili bez placení.
Selský rozum? Nevím, spíše pragmatické řešení.
Dneska rovněž nepózuji, spím po hotelích, když stihnu otevřenou restauraci, dám si tam jídlo, a pro případ, že bych to nestihnul, si vezu ponorný elektrický vařič. Nehraji si na trempa s otrhanou mapou, klidně se připojím on-line a zjistím, kde to vlastně jsem, když už to ta technika dneska umožňuje.
Občas mě to čapne, zapřáhnu vozejk, a jedu si hrát na trempa, ale neženu to tak daleko, abych se neubytoval v kempu, a občas si i uvařím.
Jen tak, z bujnosti, pro radost.
Je krásný ten pocit, že můžeš, ale nemusíš.
Selskému rozumu v takových okamžicích dávám dovolenou, protože ohřívat si guláš z konzervy za pajcku, když všude kolem spousta hospod, moudré moc není.
Ovšem na silnici nebo magistrále, selský rozum dovolenou nemá, jezdím tak, abych bezpečně dojel.
Mezi námi a vámi je jasný civilizační rozdíl. Vy jste vlastně nikdy nikde dobrovolně a z nadšení v přírodě netábořil. Dělal jste to, ale jen proto, že nebylo zbytí a vždy jste s sebou tahal maximum civilizace, co jste jen mohl pobrat. Když už nešlo jít do hospody a muselo se vařit, tak alespoň na lihovém vařiči. Ten přístup vám vydržel doteď. Jezdíte obklopen vírem wifi a neustále online od hotelu k hotelu, nebo alespoň s velkým samostavitelným stanem a polním lehátkem. Jezdíte vždy s nadnormativní zátěží a pouze po silnicích, protože taková váha se jinde vléci nedá. Ostatně na polňačku vás to ani netáhne, třese se to, hází to, špiní to.
Ve vztahu k volnému životu v přírodě a volnému putování krajinou si nemůžeme rozumět. Jsme prostě značně rozdílní.
To, co my považujeme za značnou újmu, pro vás je naprosto logické dodržení pravidel a slušného chování. Nemáte k tomu žádný pozitivní vztah.
To není kritika, pouze konstatování stavu. Jsme rozdílní.
No a co jako? Tak on tak jezdí, ty jezdíš jinak a já taky jezdím ještě jinak. Jemu to tak vyhovuje, tobě taky a mne taktéž. On jezdí po silnicích do Paříže, mne by z toho asi kleplo. A jeho by zase asi kleplo, kdyby měl tahat bajk s minimem věcí po kopcích, jak to dělávám rád já.
Já jezdím na těžko (stan, vaření), jezdím na "polotěžko" (lehký spacák, minimum věcí), jezdím i na lehko (v baťůžku pár věcí, spaní v pensionu), jezdím i jen tak. Mne to tak baví. Tebe to taky baví, jak jezdíš. A jeho to taky baví. A o tom to snad je, ne? Nebo se tady budeme kádrovat podle toho, jak kdo kam jezdí?
Kdybyste si to dočetl až dokonce, tak byste si přečetl větu:
"To není kritika, pouze konstatování stavu. Jsme rozdílní."
No patrně nic. Co se dá dělat.
No patrně asi něco ano, když mne poučuješ abych "si to dočetl až dokonce". Tak se ptám... ;-)
No že výroky:
"To není kritika, pouze konstatování stavu. Jsme rozdílní."
a
"Tak on tak jezdí, ty jezdíš jinak a já taky jezdím ještě jinak. Jemu to tak vyhovuje, tobě taky a mne taktéž."
nejsou v žádném rozporu. Jen jinými slovy říkáme totéž. Takže není objektivního důvodu, aby vás z toho kleplo.
A ten článek, kterému jste nerozuměl byl o tom, že jsem se snažil Jindrovi sdělit, že někteří lidé mají zvláštní velmi hluboký vztah k volnému táboření v přírodě, kvůli kterému jsou ochotni porušovat pravidla. Vztah, který Jindra nemá a proto mu nerozumí.
Já, kolego Brahmo, zase nerozumím tomu, jak někdo je schopen žít v té Prahe, kde mu furt něco dělá kravál pod oknem, přijeďte, uvidíte jak já tu žiji v souladu s přírodou, a možná pochopíte, proč ti, co si vezmou kotlík a jdou si ohřát konzervu, nebo kus masa koupeného v konzumu, mě připadají jako směšní pozéři.
Ne, tam žít je nemožné, pak vám z toho hrábne jak hrabošovi...
Jindro nic osobního, ale je to možné, pokud nebydlíš zrovna v Legerové apod. Dokonce se domnívám, že je to lepší než v satelitu bez obchodů, škol, MHD apod. Ten panelák naplocho nabízí jistě ledacos, ale o spojení s přírodou bych pochyboval, pokud za to nepovažuješ to, že pro každý rohlík musíš zajet autem na Chodov. Opakuji, nic ve zlém, každý jsme jiný a máme na věc jiný pohled. Přírodu si užívám na chalupě na Vysočině v malé vesničce s 5 staveními :-)
Bydlím na sídlišti, které se podařilo dostavět před revolucí a nechybí mu tedy občanská vybavenost a má perfektně vyřešenou dopravu okružní silnicí a dovnitř se zajíždí pouze po účelových komunikacích. Byt jsem pečlivě vybíral, z okna koukám na zeleň a na dvě jezírka na nejmenovaném potoce, ale na druhou stranu mám metro jen 150 m !!!, v okruhu 1,5 km jsou 4 obchodní centra (to nejbližší vedle metra) - 4x školka, 3x škola, 2x zdravotní středisko, 4x banka, 2x Albert, 2x Lídl, Billa, Tesco, Norma, Kaufland a kdybych potřeboval něco extra, tak na Zličín je to metrem 5 minut a na Václavák 20 minut. Přírodu na procházky mám pod oknem, na kole na Karlštejn jen 18 km, přes Prokopák k Vltavě 4 km atd. V noci je to tady jak na chalupě, po 20hod, tady prakticky neprojede auto. O zimní vytápění a teplou vodu se nestarám, tak co chceš více?
A že někomu hrábne, to s bydlením nesouvisí, holt mu matka příroda nenadělila. :-(
Po dlouhých letech jsem dostavě ten družstevní panelák v Záběhlicích, vydržel jsem tam jednu zimu, a utekl zpátky na chatu.
Nemohl jsem si zvyknout, že místo zahrady mám jen lodžii s výhledem na parkoviště.
Jiní jsou na tom místě spokojení, prý superlokalita.
Ty satelity jsou mor, naštěstí u nás musí mít parcela minimálně 1000 metrů, tak to není až tak ten panelák naležato.
Ta infrastruktura tu celkem je, ale myslím si, že ti noví ji moc nevyužívají, kromę snad msteřské školky, celá ts nová zástavba je spíš tou "ložnicí" Prahy.
Já měl kliku, že jsem "zdrhnul z města" asi o 10 let dřív, než se to stalo módou, a tak mám domek na kraji obce, nebo na kraji lesa, jak to kdo vezme. Na rybníky taky z okna koukám, postavil jsem si je :-)
Není to taky póza snažit se nevypadat jako pózér?
Není spíš lepší se na tohle vykašlat? Když nám bylo 15, řešili jsme, kdo je depešák, kdo metalák a kdo čundrák?
Každý jezdí, jak mu to vyhovuje, pochybuju, že by to někdo DLOUHODOBĚ dokázal dělat jenom pro pózu.
Já to klidně napíšu, jak to je. Jeden z důvodů, proč táboříme nadivoko je, že se prostě v kempu nebo i v hotelu málokdy dobře vyspím. Žijeme už skoro 10 let na samotě u lesa, předtím jsem žila v Praze, s tramvajemi skoro pod oknem. Odvykli jsme ruchu města, kde je trochu hluk, neusneme ani jeden. Bohužel. Vadí mi i štěkající psi, kostelní zvony, opilci i bouchání dveří od auta. Proto dál od lidí na noc.
Navíc milujeme objevování krásných nocležišť. Já třeba nechápu Básníka, jak může spát pár metrů od kruháku. Spíš způsobem mu závidím , že dokáže spát a za hlavou mu jezdí auta. My se snažíme hledat krásná místa, která si na 1 noc (nějakých cca 10-12 hodin) přivlastníme jako naši ložnici. Někdy to taky nejde a spíme na vyložených nouzovkách. Někdy se i na těch nouzovkách lépe vyspíme než někde, kde to na první pohled vypadá idylicky. Ano, možná nás baví to dobrodružství, pokus o nějaký návrat k přírodě, pokus opustit alespoň na 1 noc civilizaci a vystačit si sami ... nevím ... Chápu lidi a jejich důvody a potřeby spát v kempu. Já se tam ale málokdy vyspím dobře, tak proč za to platit. Nejsme chudí, měli bychom na to, ale když tu sprchu večer nepotřebuji /nebo ji nepotřebuji teplou v kachličkové koupelně/, tak proč platit za to, že se nevyspím, protože mi u stanu do noci někdo bouchal za hlavou ešusem, pařil a od rána zase bouchají dveře od auta.
Jasně, jsou i slušné kempy, několikrát jsme v nich spali a dobrý. Ale nepotřebujeme to.
Loni jsem vytáhl rodinu na spaní pod širákem. Zatímco pro mě je probuzení se v noci a pohled na noční oblohu něco překrásného, dcera pravila, že ji právě tohle děsí, že ta obloha je tak bezprostředně nad ní.
A to je myslím i podstatou této diskuse, každý to má jinak.
Jediná škoda je, že ti kteří chtějí spát venku nadivoko jsou v podstatě v ilegalitě kvůli tomu, že hrozí, že to někdo bude zneužívat a zanechávat po sobě binec.
Ale to je obecný vývoj civilizace, kdy si člověk dnes nemůže pohodlně sednout na lavičku, protože lavičky se musí dělat nepohodlné, aby se po nich nepovalovali bezdomovci.
A to ticho kolem. To večerní světlo, ty ranní rozhledy...
To jsou, naštěstí, pořád věci k nezaplacení, věci, za které se penězi neplatí a nedají se koupit.
....ale zbejvá spousta věcí, a ty koupit lze :-)
Někdy ani nejde o prachy, musí se trochu máknout.
Opravil jsem, odbahnil, napustil, a výhledem se kochám denně...
Ano, to je pěkné, Jindro, ale já myslela, že mluvíme o spaní na cestách.
Nebudeš mi možná věřit, ale já doma taky spím v posteli a nestavím si v ložnici stan:-))
Jinak se ale přiznám, že nejsem žádný zarytý kempovník. Nejezdím proto, abych mohla spát pod širákem nebo ve stanu. Když je možnost přespat třeba v hezkém penzionku, popovídat s lidma, zjistit, jak tam žijou, klidně to využiju. Hotely (především velké hotelové řetězce) nemusím.
Jezdím proto, že chci něco vidět a bohužel na některých místech, které chci vidět, penzionky nejsou. Vlasně naštěstí.
To je podle země, Lanno.
V Německu nebo Španělsku jsou zájezdní hostince asi lepší volbou.
Ve Francii, to už jsem psal mockrát, hotýlky nedoporučuji velmi důrazně, a radím volit pokud to jde, ty řetězce.
Nemám nic proti stanování, bivakování, apod,jen, a taky se opakuji, jen ne tam, kde se to nesmí.
V noci je na horách takové zvláštní ticho, velké.
Jindro, za radu děkuji, já si nikomu radit netroufnu.
Hotelové řetězce prostě já osobně ráda nemám, protože když do nich vstoupím, vím přesně předem, kde je recepce. V recepci v Bruselu bude slečna z Řecka a v recepci v Paříži bude kluk z Čech. Když vejdu do pokoje, nerozeznám, zda jsem v Londýně nebo v Římě. Nemusím se nikoho ptát, odkdy-dokdy je snídaně ani co ke snídani bude - bude to švédský stůl nalož kolik uneseš. U snídaně budou sedět pánové a zarputile koukat do mobilů nebo noťasů, slečny z Japonska si budou nadšeně dělat selfie nad prostřeným stolem, jiné dámy budou koukat do strany, hlavně ať je nikdo neoslovuje a ve frontě u stroje na kafe nikdo nikoho nepozdraví ani nepatrným úklonem hlavy.
To pro mne není, ale uznávám, že někdo to může mít rád.
No, tohle je věc, kterou naprosto nechápu.
Kfyž jsme jezdívali a spali kde se dalo, moc jsme tomu mytí nedali. Hadry jsme taky neprali, nebo velmi zřídka, a tak jsme museli šíleně smrdět, ale bylo nám to tenkrát asi fuk.
Dneska se prostě musím umýt, nejlépe osprchovat, idealně teplou vodou, a to jak večer, tak i ráno. Hadry peru každý večer, někdy to stihne uschnout, jindy ne, proto vezu druhou sadu.
Vzít na sebe včerejší merino, vím, že jak se trochu zapotím, začnu smrdět. Ne lidem, protože často za celý den s nikým nepromluvím, ale sobě.
Tak nevím, jestli jsem s věkem nějak začal víc páchnout, nebo za to může Soňa, která mě cepovala "otrhanej si buď klidně, ale buď čistej a nesmrď", prostě furt o tom přemýšlím, jak jsme to tenkrát nepraní a nemytí zvládali bez problému.
Ale jasně že když se člověk stále nemyje, tak je cítit. Prostě civilizace s možností každodenního mytí nastolila kult žádného čichového věmu, nebo spíš minimálního. Ještě v minulém století to bylo nastavené jinak. Jak také ne, když se koupali jednou za týden.
Při spaní bez civilizace se vykoupeš večer před spaním, když je kde a není moc zima. Když to nejde, tak se nevykoupeš, no co se dá dělat. Na cestách to tak už chodí.
podle toho co jíš, tak podle toho i smrdíš, když se stravuješ těmi blafy z fastfůdů, co je dělají z mrtvých zvířat, tak je jasné, že smrdíš :-)
Čichni si k psovi jak smrdí, když je krmený granulema z odpadů z kafilerky a jak voní, když dostává normální kvalitní žrádlo.
A čichni si ke krávě co ji krmí masokostní moučkou a srovnej to s tím, jak voní kráva co je celý den na pastvě.
Lanno, já si radit troufnu, tedy pokud jde o tu Francii.
Je to přesně tak jak píšeš, víš co tě čeká, ty baráky jsou stejné, překvapení se nekoná.
Včetně těch cesťáků u snídaně, ale snídani za tu cenu co řetězce ve Francii nabízí, nedoporučuji.
Důležitá, tedy pro mě, je postel. Neprobudit se přelomený v půlce. Čistota, pak sprcha, teplá voda, popř. teplo na pokoji. V mém řetězci Accor navíc mám jistotu, že buď mají cimru pro kolo, nebo ho můžu mít na pojoji.
V hotýlcích, co je jich po Francii plno, je postel obvykle to nejslabší místo. Měkká, proleželá, i když nad dveřma hotelu 4 hvězdy.
Radím, ve Francii, pokud nejedeš do hotelu 150 euro a víc za noc, ale držíš se mezi 20-50, je vždy lepší volbou řetězec, tedy znovu, podle cen od nejnižší: F1, Ibis Budged, Ibis, Campagnile, Première Classe, B&B, Balladins, Ibis Styles, Mercure, Sofitel, Novotel, Holliday Inn.
Do 50ti se vejdou tak první tři.
Kleplo by mne jet po silnicích do Paříže (ale pozor, neříkám nikdy!) a ne z příspěvků nás dvou, které jsou prakticky o tom stejném. ;-)
A tvému článku jsem rozumněl. Byl psán česky a česky už docela umím... :)
Ještě jedna drobnost, vy, pražáci, a i všichni ti "tuláci" z měst jste jak malé děti, co se těší, jak se vyspí pod stanem.
Přírodě nerozumíte, nestaráte se o ní, jen přijedete a kořistíte. Zůstává po vás více, nebo méně bordelu, a jsou i tací, kteří nrpřevažují, co po nich nezústane ani smítko.
Hrajete si na trempy, vaříte konzervy v kotlíku, a připadáte si v ten okamžik srostlí s přírodou.
Tuhle gamesu já nehraji.
Já cítím, že jsem doma, a že sem patřím, když v 8 ráno se vracím z pokosené louky, na ktetou jsem vletěl v půl páté. Tráva pěkně stojí, hmyz ješté chrápe, sám proti louce s kosou.
Pocit, který čundrák z Prahe, s outdoorovým kotlíkem nepochopí.
Jsme jiní.
Já v přírodě bydlím, vy si do ní jezdíte občas užívat.
Na venkovana v přírodě si jen hraješ.
V domě ses obklopil veškerou možnou i nemožnou technikou, aby tě příroda neomezovala.
To že občas vystrčíš z ´ulity´ nos neznamená, že se od ´městských trampů´ zásadně odlišuješ.
"Já cítím, že jsem doma, a že sem patřím, když v 8 ráno se vracím z pokosené louky, na ktetou jsem vletěl v půl páté." (Tráva pěkně stojí, hmyz ješté chrápe, sám proti louce s kosou - tahle věta sem významově nepatří)
To sis někde přečetl nebo to někdo řekl a tobě se to líbilo tak, že to teď opakuješ?
Přijeď, uvidíš.
Blábolíš nesmysly.
Nemá cenu ti nic vysvětlovat. Prostě se stav.
No, jo...
Co vy, Pražáci, vy jste břídilové! To my, Pražáci, my jsme něco ouplně jiného!
Ach jo:-))
Bydlím už skoro 10 let na vesnici a potřebu utíkat do přírody mám snad ještě větší, než když jsme bydleli ve městě. Takže tímhle to nebude. Posekat louku kosou mě nebere. Mám benzinovou sekačku. Jsem proto špatná?
Ty na jednu stranu výdobytky moderní doby žereš (navigace, GPS, street view), na druhou stranu sekáš louku kosou a užíváš si to.
Tak nám to stanování neber, je to pro nás jako pro tebe kosit louku.
Benzínem seká Soňa trávník.
Musí s tím rajtovat počítám tak každých 10 dní.
Louka to je něco jiného, tráva se kosí jen dvakrát do roka, to by i tu silnou motorovku udusilo, na to jsou motorové kosy, nebo ta klasická.
Já vám stanování neberu, jen se moc přimlouvám za to, abyste u nás, i v cizině dodržovali pravidla, která tam platí. Pokud se to mimo vyhržená místa nesmí, nedějte to.
To my si na louku chtěli pořídit ovce. Bohužel to neprošlo u sousedky (chalupářka z města). Ovce smrdí a bečí a já nevím co..... :-(
Jindro, pro mě spaní venku i když to není oficiálně povolené, je něco jako přejít silnici, když je na semaforu červená.
Tedy něco, co občas dělá každý a nepovažuje to za nějaký přestupek.
Spát venku budeme, dokud mi to okolnosti (věk, zdravotní stav, vlastní pohodlnost) dovolí.
Nejsem tak tolerantní, když se to tam nesmí, tak to dělat nebudu, protože jsem v té zemi na návštěvě, měl bych dodržovat tedy pravidla hostitele (pokud to je možné).
S těmi ovcemi to možná doadlo dobře, ony opravdu dělají ty divné věci, občas zdrhnou a zdevastují zahrádky, jeden hoch je tu míval a měl s tím pořád jen problémy, právě s chatařema.
Taky bych rád vyrazil s vozíkem a se stanem po Francii, ale jedu pak moc pomalu a za čas, který tomu mohu dát, bych nedojel kam chci. Tak až v penzi...
Úplně mimo téma: Já jsem si teď v sobotu to "polní lehátko", které má Jindra odzkoušel (jen v obchodě). Zrovna tohle bych mu nepředhazoval, je to jen trochu jiná karimatka, hlavní výhodu bych spatřoval v tom, že se nemusím bát položit to v lese mezi kameny, větvičky a šišky.
Ale já mu to nevyčítám, jen se snažím vysvětlit, že má jiný pohled na věc.
Ne, vy se mi snažíte vysvětlit, že ten váš pohled je ten správnej.
Totéž platí o mě.
Ne není ani lepší ani horší, je jiný. Někdo žije na venkově a někdo ve městě. Každému po jeho chuti.
Je to jak s těma kolama a autama.
Když dost najezdíte autem, a doučasně dost na kole, budete více chápat pohledy obou stran, a budete méně inklinovat k dogmatům.
Vyberete si, někdy kolo, jindy auto.
Volba město nebo vesnice je složitější.
Tady souhlasím. Když jedu autem, tak se cyklisti pletou, jedou vedle sebe roztažení, jsou prostě hrozní :-)))
Když jedu na kole, tak jsou blbci řidiči, nezpomalí, neobjedou s rezervou :-))))
Když jdu pěšky, tak mě taky cyklisti, co třeba vláčí kolo na Kralickej Sněžník, lezou na nervy :-))))
Vy jste normální outdoorovej snob :-)
Snob = kdo přisuzuje přílišnou důležitost majetku, společenskému postavení a módním trendům. Zde se pravděpodobně míníte přehnaný vztah k životu v přírodě. No podle vašich měřítek a podle měřítek většinové anglosaské společnosti tomu patrně tak je. Ovšem v Čechách máme poněkud jinou tradici. Už dlouho máme lesy přístupné, máme tu různá tábornická hnutí, v lesích doteď existují trampské kempy a onen zmíněný výrok ústavního soudu tomu dává za pravdu. Takže v Čechách to není až taková výjimka a úchylka. Ostatně ani ve zbytku východní a jižní Evropy. Sdílení vašeho názoru není výrazem pokroku civilizace, ale pouze individuáního přimknutí k anglosaské tradici. Ne každý kdo přespí nadivoko v přírodě je nepřizpůsobivý kočovník, který krade slepice :)
Hnutí :-) z toho mě naskakujou pupínky.
Jo, lesní moudrost (woodcraft) a podobné záležitosti jsou jistě velmi pozitivní v období dospívání jinochů. Vyrazit na "výpravu" s tou tou trojnožkou a kotlíkem, spát v hrobečku s celty, rozdělat oheň bez sirek a spousta těch dalších "romantických" pitomostí.
Jo, zažil jsem to, a vyrostl z toho.
Úplně pominu ty divochy, co v pátek se převlíkli za americké vojáky, a jeli se z Bráníka ožrat někam do lesa.
Tohle všechno mi připadá jako zastydlá puberta. Pokud někam kurnik jedu, volím nejeefektivnější, pro mě dostupné, řešení, tedy pokud si opravdu programově nejedu hrát na trempa.
Nemám prachy? Snažím se vyhnout kempům, to dá rozum. Ale v tom případě vůbec oheň nedělám, ta plynová bomba mě neprozradí, jako by mohl kouř či plamen. Chovám se racionálně, netahám do toho ideologii východu či západu, stejně si nikdo z vás nevaří kus zvířete, co si sám někde ulovil, jen do toho kotlíku nahrnete mado, co jste koupili v konzumu.
Nehrajte sobě tyátr. Jedete si hrát na trempa, občas to taky dělám.
Pokud se chci inkognito pohybovat zeměmi, kde spát mimo kempy je zakázáno, a někde i drsně pokutováno, zvolím jinou strategii, a nebrečím, že v outdoor shopech mi neprodají kotlík a trojnožku. Ty na takové cestě nepotřebuji.
https://skwbushcraft.wordpress.com/2014/12/05...
Tihle jsou bomboví, mám pra-bratránka, který je navíc k tomu ještě indián, prostě jak má chvilku, oblíkně se za Mohykána a spí v tom teepee :-)
Mimochodem teepee je, když je plně vybavené a dobře postavené, strašně pohodlný stan. Nikde netáhne na záda, je tam teplo a hoří tam krásný oheň. Dá se v něm vařit, klábosit, bydlet. Kdo se namlsá na oheň v teepee, tomu se nechce dělat táborák venku.
Sem potkal v kempu v Essenu takového borce, jen si nejsem jistý, jestli to bylo teepee nebo nějaký klon jurty.
Měl v tom normální postel, ledničku, sporák, vozil si to na vozejku za autem. Vyprávěl o tom, že mají nějaký spolek a že pořádají srazy, ukazoval fotky. Taky to vychvaloval, ale jisté je,že to stavěl celé odpoledne...
jurta nebo týpí je stan určený k táboření. Tam se nehraje na rychlost postavení ale na pohodlí.
Týpí ve dvou postavíš i s úpravou terénu do 2 hodin. Tedy jako komplet, když máš tyče a kameny po ruce :-D Abys postavil týpí sám, to už musíš být teda borec :-D
Lehké rozlišení, týpí je vždy kužel a jurta kulatá placka se zaoblenou střechou. Alespoň co sem jurty viděl.
Tak to bylo teepee, stavěl to sám, ale jistě ne poprvé. Ten chlápek dělal profesionálně nějakého manažera výstavby veletržních stánků, vždycky týden před veletrhem vzal kemp, postavil tam to monstrum a bydlel v tom jak v hotelu, měl tam všechno, i televizi, napojil se na elektriku v kempu a udělal si z toho obývák.
To je další výhoda těch kempů (kromě vody a hajzlíků), člověk potká zajímavé lidi a poklábosí.
V hotelu za tím účelem musím na bar na pivo.
No to je právě ten problém, vám to připadá jako zastydlá puberta, nám ne. Nerozumíme si. Ale to přece neznamená, že se musíme potírat. Táboření na divoko v přírodě není otázka peněz, není to otázka nějaké racionality. My to prostě máme rádi.
to je jedna z nejhorších věcí co se může chlapovi stát. Když vyroste z puberty a stane se dospělým. To se z chlapa stane muž. To mě doufám nikdy nepostihne, snad se mi poštěstí dříve umřít než z toho vyrůst.
Stalo se, jen sis toho nevšimnul.
Ale neboj, dál budeme jen dětinštět.
Nemyslím si, že je špatně dospět a pochopit, že nelze věčně "počítati dní do tří, a býti kadeřavým".
Špatné je, když zapomeneš, že jsi dny do tří počítal kdysi, vladtně nedávno, i ty.
já už mám sklerozu tak počítám jen do dvou a i to už mám mlhavé :-)
… a pokud to šlo, nad ránem se vytratili bez placení…..
************************************************
Že zrovna ty tu kážeš o dodržování pravidel. Takže chudí studentíci zákony porušovat mohou, ale bohatí strejcové už ne?!? Moc pěkné :-).
Jo, to bylo za Husáka, to jsme tenkrát vlastně byli disenti :-)
Hele, já to vidím tak, že studentíkovi bych toleroval lecos, pupkatému strejcovi v mém věku, už nepřísluší utíkat z kempu, somrovat a tak.
Prostě dnes vrátím to, o co jsem je před 40 lety ošidil.
Ano, vystihnul si to přesně.
Studentík co chce poznat svět je ten, který kempuje "ilegal, but". Strejc, co má na kemping, by ilegal kempovat neměl. I majitelé kempů z něčeho musí žít. To není doublethink, ale prostě životní postoj. Byla doba, kdy jsem bral a dostával pomoc od naprosto neznámých lidí, občas zdrhnul z toho kempu, a teď je doba, kdy to musím vrátit.
Lidí, co chtějí furt a doživotně jen brát, si nevážím.
K tomu neni co dodat - ucel holt sveti prostredky ze, hlavne si to umet hezky zduvodnit. :-) Stejne jako tve emisni odpustky pokosenim travy na zahrade - i kdyz tohle netusim jak by vlastne melo fungovat. :-)
No vidíš, my co jsme ani jednou z kempu nezdrhli, nemáme pocit, že bychom jim měli něco vracet.
I když tě svým způsobem chápu, i když možná to za 10-15-20 let budu mít podobně, zatím to tak prostě nemám, zatím nás baví spát venku a nevidím na tom nic špatného.
A že "majitelé kempů musí z něčeho žít"? Takových firem je, co potřebujou z něčeho žít :-)))
No, rozdíl je miezi tábořením a přespáním na jednu noc.
Loni jsme jeli na kole do Amsterdamu. Spali jsme nadivoko pod stanem nebo jen tak pod širákem. jednou jsme si hledali místo už zatmy v mlze jako prase. Našli jsme něco jako lesík, tak jsme tam zalehli. Ráno mlha fuč, vylezem ze stanu a div jsme se nepodělali! prostě jsme přespali na kraji nějaké obce uprostřed parčíku, kde bylo i dětské hriště. Na lavečce si tam povídaly nějaké dvě paní... Tak jsme se začali balit a v pohodě. Všichni, co se tam objevili nás pozdravili. A my je... Bez problému....
A myslím si, že to bylo tím, že jsme kolem sebe měli pořádek. Kdybychme tam tábořili, tak nás zaškrtí...
Řekla bych prostě s citem. přespání v pohodě, usádlení na víc než jednu noc by moh být problém...
Když jsem na jaře před 4 lety ve Skotsku uprostřed lesa u stanu večer v kamnech vařil večeři, zastavil se u mě moc zajímavý chlapík – místní spisovatel, který ke spaní na divoko tady v UK říká tohle:
http://www.theguardian.com/travel/2007/mar/31...
Vidíš a i on doporučuje vzít si sebou tablet. Jindračíslo má pravdu cestovat se má s tabletem. říká to konkrétně v popisu co sebou. "Water purifying tablets" ;-)
Akorát mi není jasné, jestli ten přístroj mám do vody ponořit nebo naopak nechat přes něj vodu stékat.
Jedině s tabletem Sony Xperia můžeš i pádlovat, jiné nejsou voděvzdorné.
Nevím o tom že bych tu někde brojil proti Jindrovým hračkám. Každý na cestě potřebujeme něco jiného. On je šťastný když může po večerech čučet na display a rozesílat zprávy světu, já se zase neobejdu bez houkajících sýčků nad hlavou a praskajících plamínků hluboko uprostřed lesa. Oba jsme šťastní jak blechy a tak to má být. :-)
Na 3 dny vypínám – dneska jen co skončím v práci sedám na kolo a vyrážím na příliv. Pršet by nemělo, takže stan ani neberu. Už se těším na ty buřty co si večer opeču, a pak ten pohled ze spacáku na noční oblohu krze koruny šumějících stromů. :-)
Aaaaj, teď jsem teprve dočetl druhou půlku tvé věty. :-) :-)
On nečet a přesto rozmrazil :-))
Ono je rozdíl mezi tábořením a přenocováním. Táboření (delší doba na jednom místě) je většinou zakázano z hlediska bezpečnosti a taky "pozůstatků"(ohniště, odpadky ap.), povoleno jen na místě označeném- a taky vybaveném nádobou na odpad,posezením,příp, točkou. Přenocování(na
soukr. pozemkuse raději zeptám) zakázáno není a většinou je tolerováno. Jestli se kolem sedmé "uklidím" z veřejnosti, nedělám hluk a ráno nikdo nepozná že tu někdo byl- vlastně o mě nikdo ani neví, tak nemusím čekat na tmu a je to jen na mé "uvědomělosti"......
Nejsem sám, kdo je obeznámen s rozdílem mezi jednorázovým přespáním a tábořením To je to "zakázané,ale nechá se)- takže na cestách není žádný problém s přenocováním kdekoliv (myslím státy)- samozřejmě ne na místě značkou či symbolem zakázané stav. stanu....a zároveň se nezpronevěřit "chování Evropana" a respektovat zákony.
historicky tenhle zákaz vzniknul, kvůli potulným cikánům co se utábořili a nedalo se jich zbavit jinak než je vyhnat vidlema. Buďme rádi, že není přijatý zákon proti potulce, to bysme se svým cyklovandrováním byli zavírání do šatlavy anebo trestání 10 ranami na hýždě. Aby se nám po odpykání trestu lépe cestovalo do oblastí s méně bdělým četníkem.
Francie jako jediná země nezakazuje cikánům kočovat a proto taky nemá zákaz táboření.
Její zámořská území obývali m.j. Beduíni a ti by se bez kočování nejspíš upekli.
Bacha na to, když budeš spát na cestě, aby tě někdo nepřejel.
No už nás pár jede. A díky takže v Rakousku by to měla být pohoda?
Rakousko nevím...já tam budu mít jen jeden nocleh a mělo by mi to vyjít do kempu.
Když tě nechytí, tak je to pohoda všude :)
Neznám špinavé peníze.
Podoba čistě náhodná.
No máte pravdu. Na druhou stranu jak to v západní Evropě mohou mít povolené, když to chudáci vůbec neznají a ani si to nedovedou představit. Vždyť už úvodní dotaz diskuse implikuje, že i u nás to přestává být běžné a představitelné. Tak jako si u nás většina lidí neumí upéci buřta na ohni, tak také nedovedou ani přespat volně v přírodě. A to jsme proti zápaďákům úplní divoši.
Takže já bych to nezavrhoval, poněvadž je to už tak řídké chování, že to zaslouží společenskou ochranu.
Myslím, že jeden zastrčený stan je tolerován kdekoliv. Víc stanů už může být problém i u nás. To chce víc ukrývat a ráno rychle balit.
A oheň v přírodě?
Děláte si srandu?
Jo, je to tak, to co bylo normální a běžné, když jsme jako kluci jezdili, dnes možné není, tedy běžně (až na tu Francii). Ve Švýcarsku nesmíte ani spát mimo hotely a kempy, spátv autě na parkovišti -nepřípustné.
Evropa je globální vesnice a na návsi se netáboří. Nejsem z toho nadšenej, ale mnohem méně jsem nadšen z rad, jak právní předpisy v tom či onom státě ochcat, vyhnout se jim, ošidit.
V každé cizí zemi jsme jen na návštěvě, a tak respektujme jejich pravidla, neochcávejme a nedělejme ostudu.
Stane se, že cyklista padne a spí, ale to je výjimka, ne doporučení nebo návod k cestování.
(tedy pokud nejste studentíci, těm ty přešlapy toleruji, protože trajdáním světem se dost učí)
No právě že nedělám. Už i u nás je to na vymření a málo kdo to vůbec umí. Když půjdete do outdoorových kšeftů a budete hledat nádobí na vaření na ohni, většinou nic nenajdete. Za největší tábornickou dovednost se považuje vaření na dřívkovém vařiči poháněném vrtulí.
Tím netvrdím, že vaření na ohni ve Franci je to nejlepší, co se dá provést. Nehledě k tomu, že je to na cestování pomalé a chce to krámy navíc. Pro kolo v civilizaci je nejlepší jíst u samoobsluh nebo v hospodě.
Ale v rámci připodobnění se konzumní západní společnosti odvrhnout tyto dovednosti a krásu mi přijde zbytečné.
Ohýnky si na cestách občas děláme. Baví nás to a k táboření to patří.
Čím přírodě nebo té zemi uškodím?
Jo a souhlasím s těmi outdoorovými obchody. Tuhle jsem do jednoho vlezla, že chci bundu na ven (jako na vandry a tak). Cenově začínaly na 6 tisících. Tak říkám, jestli by si prodavač v bundě za 6 tisíc sedl k ohni? Chvíli se na mě díval divně, pak mě pochopil a zalovil na věšáku s bundami kolem 2 tisíc.
Pak jsme ještě docela dobře pokecali, použil pojem, moc se mi líbil, "outdoorový snobismus" :)
Nojo, když k ohni ta bunda musí být z přírodních vláken a pokud možno tlustších. To se v outdorových obchodech nenosí. Hlavně všechny tyhle obchody jsou poplatné západnímu způsobu života a pobývání v přírodě.
Ty asi ne, leckdo jiný ovšem přírodě i té zemi dokáže fest ublížit a to i plynovým vařičem, jako ten milovník národních parků co nás proslavil v Chile....
Tak to je samozřejmě věc jiná!
Ale stejně nechápu, proč my Češi máme pořád pocit, že bychom se měli v cizině chovat tak, abychom "reprezentovali", aby se za nás nikdo nemusel stydět ... pořád se bojíme, že na nás někdo bude koukat skrz prsty, tak se naopak chováme jako machři ....
Řeší tohle Němci? Řeší tohle Dánové? Chovají se tak, abychom si nemysleli?
Němci taky jezdí na kolech, spí bůhví kde.
Tuhle u nás spala holka z Holandska, jela na kole sama do Činy, spala ve stanu, dokonce (protože se bála) se ptala lidí, jestli může přespat na jejich pozemku ....
Co si o ní pomyslíš? Že je socka?
Cikáni taky neřeší, jak se na ně okolí kouká....
U nás, jestli se nepletu, je táboření mimo vyhražená místa taky zakázáno, takže by nás nemělo překvapit, že tomu je i jinde. Ohně se také rozdělávat nesmí, netuším jestli je to jen naše místní záležitost, nebo jde o celostátní věc, u nás nesmíš pálit oheň ani na vlastním pozemku (bez ohlášení) a chataři kolem se zvesela vzájemně udávají...
Holce z Holandska rozumím naprosto, a zeptat se, jestli smíš na cizím pozemku postavit stan nesouvisí s tím, jaké máš sociální postavení, ale spíš s tím, jakou máš sociální inteligenci.
Rozdělávání ohňů v přírodě je zakázané. Zapálení ohně musí být ohlášené hasičům (obci) ti mohou povolit.
Třeba Hradecké lesy vyhradili asi 10 míst ve svých lesích k rozdělávání ohňů a volnému kempování. Myslím, že jim stojí za to ta místa udělat a připravit tam dřevo na pálení, než neustále uklízet po lidech bordel a hlavně hasit lesy.
myslím, že žádnej všeobecnej zákaz ohňů neexistuje, pouze vyjmenované prostory (např. les - ochranné pásmo, CHKO) a pak vyhlášky obcí, krajů
... a povinnost hlásit oheň maj právnický osoby a FO podnikající...
"2) Právnické osoby a podnikající fyzické osoby nesmí vypalovat
porosty. Při spalování hořlavých látek na volném prostranství jsou
povinny, se zřetelem na rozsah této činnosti, stanovit opatření proti
vzniku a šíření požáru. Spalování hořlavých látek na volném
prostranství včetně navrhovaných opatření jsou povinny předem oznámit
územně příslušnému hasičskému záchrannému sboru kraje,^1j) který může
stanovit další podmínky pro tuto činnost, popřípadě může takovou
činnost zakázat. Ustanovení zvláštních právních předpisů nejsou tímto
dotčena."
Táboření a přespat jednu noc je rozdíl. Jedna noc není táboření ;-)
Oheň by taky neměl být problém, pokud to samozřejmě není v CHKO a podobně omezených územích a pokud dodržuješ pravidla, že 50m od lesa atd. Takovou chatovou osadu Vám tedy nezávidím :-(
A ta holka? Ano, jeden pohled může být takový. Jiný třeba: žebrá, aby přespala zadarmo.
Nejsem v právu honěný, ale myslím si, že zákaz tábořit mimo vyhrazená místa nesouvisí s počtem nocí a pro mě znamená, že si prostě "nemůžu postavit stan" tam, kde se mi zlíbí, což je pro mě docela nové, ale zřejmě to tak je.
S těmi ohni to tedy asi bude celostátní záležitost, jak píše Lelek, takže když si na výletě někde uděláš ohníček, a budeš mít kliku na práskače, můžou tě asi zkásnout místní policajti....
Pokud mne na výletě uvidí u ohně práskač a já jsem tam tak dlouho, že stačí ještě přijet policajti, tak mi ta pokuta patří za blbost. Ten oheň nemá být vidět a nic po něm nemá zbýt! A rozhodně ho nemám pálit v dosahu, kam dojdou policajti pěšky.
I ti naši už dávno pěšky nechodí...
Když on není oheň jako oheň. Oheň bílého muže vesele plápolající do výšky rozhazující jiskry a kouřící na sto honů vidí a cítí nejen indiáni ale také všichni ostatní včetně těch policajtů. Pokud to v chatové osadě ještě vylepší pálením různého bordelu, tak je to opravdu na udání.
Malý ohýnek na uvaření jídla není vidět a nic po něm nezbude. Nikdo nic nevidí => nikdo si nemůže stěžovat.
Ono to vážně je stejný jako s tím alkoholem za volantem.
Když mě nechytí, můžu bejt ožralej na plech, když mě chytí, a mám jen jedno pivo, seberou mi papíry a zaplatím pokutu.
Tvrzení, že malý ohýnek nikomu neškodí, a když to máš pod kontrolou a jsi zkušený, tak to nemůže nikomu vadit je přesně v rovině, po dvou pivech nejsem tak nalitej, abych nezvládnul řízení.
Někde vadí jedno pivo, jinde malý ohýnek, zásadní je, jak se k tomu staví zákon oné země, a ne můj osobní názor a přesvědčení.
není to tak. Pleteš dvě úchylky dohromady jako hrušky s jabkama :-)
pyromani versus alkoholici. Když se to vymkne, je to průser ale, protože pyromanů není tolik jako alkoholiků, není je tolik vidět. A taky obvykle pyromani nesedají za volant se zapáleným ohněm, tak jako alkoholici s nízkou hladinou krve v alkoholu. :-)
Ne,btady nejde o úchylku, či nemoc.
Prostě Brahma si myslí, že oheň dokáže mít pid kontrolou vždy. Já si myslím, že po dvou pivech dokážu řídit stejně bezpečně jako s nulou alkoholu v krvi.
Stát nám říká, že Brahma oheň dělat nesmí a já si ty dvě piva také dát nesmím.
Státu je egal, jestli Brahma, nebo já to zvládnem v pohodě.
Já stále ještě mám řidičák ani jsem les nezapálil...
Já také mám řidičák (38 let) a pod vlivem alkoholu jsem neboural.
Co to měni na faktu, že si před jízdou nesmím dát pivo, nebo že vy si nesmíte založit ohníček, kde se vám zamane.
To, že to zvládáte nic neznamená.
http://cyklopoustevnik.rajce.idnes.cz/2013_-...
:-)
Už se těším na jaro, moc pěkné, díky.
Jo moc pěkné. Také se těším. Dneska jsem to poprvé letos vzal z práce lesními a polními cestami.
I když to mám nastavené spíš jako Jindra, stejně pořád si prohlížím les s podvědomým hledáním, kde by se dalo přespat.
Taky to mám. Z toho se stane automatickej reflex. Vyhlížet nocoviště. Tady by to šlo. :-)
... a nejen nocoviště. Vzpomeň na Škvoreckého Zbabělce: "Sem dát kulomet a ..."
Takhle ja koukám po holkách, ale čistě v té theoretické rovině jako Petr :-)
No, musím se přiznat, že z tohoto ohýnku v celkem hustém lese mě lehce mrazí. Taky jsme si před časem s kámošem opékali špekáčky. Druhý den jsme se tam vrátili a stále to doutnalo, prohořívali kořínky s jehličím v zemi. Nic se nestalo, půlmetrová vyhrabaná díra, zalili jsme jí vodou a bylo to dobrý...raději ohýnek u lesa na louce nebo mítince...
To jehličí je dost riziko.
V lese je potřeba to opravdu důkladně odhrabat až na hlínu.
Já jsem jako dítě pomáhal s hašením lesního požáru. Od té doby mám zafixováno, že v lese oheň nedělám. I místo pro plynový vařič vybírám s možná až přehnanou opatrností.
Kdysi před dávnými léty, když jsem s ježděním teprve začínal, udělal jsem naprosto stejnou zkušenost. Jako podklad je nejlepší několik velkých placatých balvanů (ohniště na videu). Přímo na lesním podloží jen tak bez ničeho bych si to nedovolil. I když to na těch prvních fotkách není moc vidět, pod uhlíky je ukrytý koberec malých kamenů od cesty – velké balvany nebyly. Vím o tom, hlídám si to.
To ten borec z Chile navštívil taky dost národních parků, až ten Chilskej se mu podařilo vypálit.
A to paradoxně tím plynovým vařičem.
Myslím si, že tvůj osobní pocit, že ohníček dokážes vždy zvládnout, je irelevantní.
No, už i ve Francii je rozdělávání ohně v přírodě striktně zakázáno a prý po neukázněných,zejména Pařížanech, místní poldové fest jdou.
Trojnožku s kotlíkem prostě zařadíme mezi krásné předměty z minulosti bez většího praktického užití, jako třeba logára.
Vaše volba, já s tím rozhodně nesouhlasím.
Ale jistý stupeň okolní represe je vlastně pozitivní. Nutí to táborníky k obezřetnosti, skrytému životu a zahlazení stop. Také to významně snižuje množství lidí, kteří to provozují. To přírodě a okolí prospívá.
Taky nesouhlasím, já si rozhodně spaní venku vzít nenechám. I u nás trvalo léta, než Ústavní soud rozhodl, že se venku spát může, dokonce i v CHKO. A abych čekal, než tohle někomu dojde i jinde, to bych už dávno byl pod drnem. Jestli někdo cestuje na kole obložen elektronikou od hotelu k hotelu, jeho volba. Moje volba je zase být off-line, spát pod širákem tam, kde nikomu nevadím a kde se mi to líbí. A vzhledem k tomu, že jsem jikdy neplatil za takové spaní pokutu ani mě nikdy nikdo odnikud nevyhnal tak nevím, proč bych si tím měl na strá kolena lámat hlavu. A kolikrát to ani jinak nejde, v některých oblastech prostě kempy nejsou.
Nerozumím tomu, co ten ústavní soud rozhodnul, jestli jde pouze o "spaní venku" nebo jestli povolil "zastanovat" kde se ti líbí.
Máš nějaký odkaz?
Kdysi to tu bylo.
Konstatoval, že přespat můžeš, tábořit ne. Táboření bylo definováno na víc než jednu noc. Aspoň takhle si to pamatuji.
Jo, už jsem si to našel:
http://g.cz/muzou-vam-zakazat-prespat-pod-sirakem
Závazný úřední výklad pojmu "táboření" už v roce 2005 podal "Soubor stanovisek k zákonu o ochraně přírody a krajiny" vypracovaný ministerstvem životního prostředí. Táboření je zde definováno jako "souhrn různých činností umožňujících vícedenní pobyt v přírodě spojených s možností přespání, a to obvykle ve stanech nebo jiných přístřešcích (stavění stanů, přípravu stravy, hygiena, likvidace odpadků apod.)".
Z toho autor článku, dle mého chybně, dovozuje, že se musí jednat o "více nocí". Jednoznačně se však píše "vícedenní pobyt v přírodě" což pro mě znamená třeba i jen pobyt dvoudenní, a mezi dvěma dny je pouze jedna noc. :-)
Asi by se ti draze placení právníci měli v tom ještě povrtat, aby to bylo jednoznačné.
V každém případě i v národním parku v Krkonoších jsou místa určená k bivaku a nikdo tě nebude honit, když tam přespíš.
V každém případě nález českého Ústavního soudu jasně dává na vědomí, že v Čechách se na táborničení a kempování ve volné přírodě díváme poněkud jinak než třeba v Holandsku. V Čechách také máme zákon o volném vstupu do lesa, který se také mnohým myslivcům nelíbí. Jsme prostě v tomto liberálnější než jiní národové.
S tím ohníčkem je to však celkem jednoznačné, alespoň podle toho článku.
Když si představím, že bych měl dělat oheň v těch vyhražených místech, jak má na fotkách Lelek, to bych si fakt připadal jako "outdoorovej snob".
Takovej ten "piknikář". Zajedu autem až na palouk, rozložím gril, nasypu uhlí co si vezu, nabodnu vtáka na rožeň co se elektricky otáčí, a hraju si na Polreicha.
V Polsku na horách vzniklo v poslední době hodně pěkných domečků.
Ale to je fajne! :) Hmm, že bych si dal česko-polskou hranici pro změnu polskou stranou? :-))
Aby nebylo obsazeno, až se rozhodnu nějaký vyzkoušet. Tady je ukázka jiného ...
U nás v česku těch přístřešků a odpočívadel za poslední roky vyrostlo mraky, ale pokud se vrátím zpátky ...jak toto téma začalo...taky by mě to zajímalo... Jestli jsou v Rakousku a Německu takovýto místa na přespání. Už jsem tam několik let nejezdil a letos z jara bych na tejden klidně taky vyjel...
Jsou.
Jen se pěkná místa najdou třeba moc brzy, když nejsou potřeba, a pak nic.
Ani ty naše bivaky na hřebenu Krkonoš nejsou vůbec marné. :-)
Nejsou :) I ten pod Jelenkou mám vyzkoušený, ale nahoru nevylezu :)
Perfektní, při jasné noci je hvězd plná obloha. Vesmír dokořán...
Nejsou to okna dokořán do toho vesmíru? ;-)
Byl tu suprovní pořad. Na ten jsem se vždycky těšil, Grygar to prostě vysvětlil nám, plebsu, uměl. :)
Také se mi líbil. Tak jsem si z něho půjčil alespoň kus názvu. Jen jsem nečekal, že si toho hned někdo všimne.
Já se v dětsví o astronomii docela dost zajímal, takže mne to do oka praštilo hned... ;-)
kdybych nečet tvoje příspěvky, tak si myslím, že se pokoušíš o ironii ((-:
Jakápak ironie, bez wifi už neusne... Prostě civilizovaný inženýr.
wifi ale není "signál"... ;-)
(ano, přesně vím, co by mi na to řekla moje žena: "No jo, ajťák") :-D
Wifinu si zřídím sám, potřebuju signál.
Cestovatelům doporučuji objednat grátis SIM, pro Francii na Lebara.fr, pro Španělsko na Lebara.es, pošlou je fakt zdarma do Čech a pak si stačí už koupit nějaký ten datový balíček a na naše předražené roamingy se vykašlat.
Dnes se naštěstí staví podobné přístřešky i jinde.
Tento je na vrcholu Javořice. A i s malým ohništěm.
Logár nevím co je, ale třeba v té Francii my jsme naopak potkávali spoustu míst, kde to bylo povoleno. Ohniště tam bylo, cedulky povolující ohýnky a grilování ... volně v přírodě, u řeky, daleko od města....
Už potřetí tu Francii zmiňuji, tam je to ráj pro divoké táboření. R
ozdělávat ohně (mimo ta vyznačená místa) však důrazně nedoporučuji, četl jsem to na nějakém tom webu, možná to najdu, že ty "piknikující Pařížany" s chutí leckde pokutují právě za ta barbecue mimo vyhražená místa.
Logáro, je logaritmické pravítko.
Pro mnohé mladé neznámé, stejně jako ta trojnožka a kotlík :-)
Když už na jiném místě mluvíme o nebezpečných řidičích a srovnáváme je s nebezpečnými přírodními přespávači...
Já si myslím, že nejnebezpečnější je řidič unavený a nevyspalý. Takový by měl na nejbližším místě zastavit a prospat se. Takže se moc nechce věřit, že by švýcarská policie takové odpočívající řidiče pokutovala. A pokud ano, je to dost na hlavu, že?
Fakt nevím, jak to dělají ve Švajcu řidiči z povolání, kteří mají dokonce ty přestávky povinné. To jako musí fakt pokaždé hledat na to schrupnutí nějaký hotel?
Ono asi záleží na tom kde zastavíš a spíš. Jsou parkoviště kde si můžeš zastavit, krátce, třeba jen na 2 hodiny orazit a zase jet dál, ale nepřespávat. S podobným už jsem se potkal. I u nás jsou taková parkoviště, třeba v Národním parku Šumava.
Je to na hlavu a máš pravdu, že nebezpečnější je spící řidič co jede, než spící řidič co stojí na parkovišti, ale prostě se to nesmí a pokutuje.
Nejen ve Švajzu jsou povinný přestávky, dokonce i počet hodin za volantem během dne atd..., kamioňáci můžou o tom dlouze vyprávět, už je to roky i u nás a všude kolem dokola..., ale ty si ustelou v kabině řidiče...
Přesně tak. Prostě si zajedou na parkoviště a ustelou si v autě.
Ale zase jenom tam kde to je povolené, když to udělají jinde, budou mít nejspíš dost drahý problém.
No ano, vzpomínám si jak nedávno byla ta zácpa na D1. Auta tam stála mnoho hodin ve frontách. A když se to najednou pohnulo, tak se ukázalo, že někteří kamioňáci to zalomili a spí v kabinách přímo na dálnici v tý zácpě. Prostě jim padla, museli zastavit a odpočívat, protože to je nařízení, které oni musí dodržet. Policajti museli chodit od kabiny ke kabině, budit je, vysvětlovat jim, že je nikdo za nedodržení povinné přestávky buzerovat nebude, že naopak musejí popojet a uvolnit dálnici.
Chce to s rozumem, to je snad jasné:-))
No už vidí, jak takové "zdůvodnění" řidiče, že mi to český polda povolil (přikázal), akceptuje německý policajt... ;-)
No maj to někdy těžký, kucí kamioňácký.
Kamioňáci s tím mají taky problém. A řeší ho v časovým presu aby se vešli do limitu. V Itálii spí i v takových těch zálivech pro odstavení porouchaného vozidla na dálnici, prostě jenom vyboulený svodidla na délku jednoho auta. Je to po pár metrech průběžně furt. A policajti je tolerujou, protože vědí, že se na regulérní parkoviště prostě nevešli.
Předloni na podzim jsme potkali v Žamberku na náměstí cyklorodinku z Německa (západního). Jeli tour po bývalých Sudetech... Pozvali jsme je na nocleh k nám, poseděli o ohýnku. Hrozně se jim v Čechách líbí, ta svoboda, volnost nocování, ohýnky si taky dělají v přírodě.
Hrozně se divili, když jsme jim řekli, že jsme v létě projeli Labskou stezku, spali nadiviko a občas si ten ohýnek (bezpečně samozřejmě!!!) udělali.
To jste měli kliku, že jste nenarazili na někoho "aktivního" a nebyli jste kontaktováni místní policií.
Před lety u nás byla na návštěvě taky rodinka z Essenu, pro malého Kryštofa byl oheň co jsme udělali na louce nezapomenutelný zážitek, nikdy to ještě neviděl, připadal si jako na divokém západě. Tam u nich se to nesmí, u nás vlastně už taky ne, kromě čarodějnic a to musím skutečnost, že budu dělat fajrák nahlásit.
Přespat na nějakém "cyklorestu" asi bude v pohodě, to budou tolerovat. Jinak bych se prostě zeptal někoho, kdo vypadá jako majitel, jestli se tam/tady dá přespat. Obvykle s tím problémy nedělají.
Jedu taky tu samou cestu, ale az na konci cervence:) to bude VLNA ceskych cykloturistu na stejne trase:)) A kdo pojede prvni, ten nam vylezi po ceste mistecka na spani.
V Rakousku, Slovensku, Italii jsem stanoval a uplne vpohode. A myslim ze Slovinsko taky, pokud si clovek vyhledne volne mistecko a nic neznici, tak na nocni prespani uplne na pohodu. V Italii jsme jeden den stanovaly s jednim kamaradem primo kdesi u soukromeho rybnika, kde byly okolo domky a kdyby jsme vypadly hned rano, bylo by to ok. Ale jelikoz jsme tam zustaly i pres obed, lidem uz to vadilo a zavolali policajty. Kdyz jsme jim ale ukazaly doklady, tak se jim ulevilo ze jsme Cesi. Oni si vsichni mysleli, ze jsme od Ruska nebo z tama nekama. Ale upozornili nas, ze do vecera musime z tama odejit pryc. Takze vidite, ze to zase tak horke neni:))
http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t...
Tady je stručný seznam jak to je v Evropě.
No vidíš, kolik tam máš zemí kromě Francie.
A jak je to v Čechách, nezjistili, hehe :-)
V Čechách jako všude jinde. Když si postavíš svítivý stan hned u cesty v poledne tak tě určitě někdo sejme.
zjistili: jako v tom Dánsku: "illegal" mimo vyhražená místa
Díky, to je príma seznam. Nejlepší je ovšem "illegal, but tolerated north of Rome and ok in the south."
V tomto vlákně ale nejde o kempování (wild camping), ale o přespání v přírodě (overnight trips)
Kempování je totiž ... vždyť i ty víš co
Myslíš beze stanu, jako zamlada :-)
To vím, že se nesmí ve Švajcu, jinde jsem to netestoval...
Co ti udělali, když´s byl při testování přichycen (a bylo ti vysvětleno, že takhle tedy NÉÉÉÉ!)
Já nechrápal na lavičce, tohle je z Rajchu, chrápal jsem v autě, na parkovišti u silnice, udělali na mě "tytyty" a že příště to bude za pokutu.
Netušil jsem, že ani to tam nesmíš, musíš do hotelu nebo kempu.
Když jezdím dlouhé štreky, dělám to často tak, že vyrazím do noci, a někdy mezi 3-4 ranní to píchnu na parkoviště a hodinku se prospím, abych se někde nezrakvil. Problém jsem zatím nikde neměl, kromě těch kluků švýcarskejch.
Na parkovišti u silnice? Opakovaně vykradená auta, občas mord, t.j. práce navíc pro policii. Máš auto? Máš ´na cestování´? Jistě máš, předpokládáme, že máš na spaní na bezpečném místě. Jinak si připrav penízky na pokutu (mastnou)!
Zastavíš-li v boční ulici v Naundorfu (díra severně od Cottbus) po 20:00, nikdo tě nebude honit do hotelu či penzionu
Přes DDR jezdím zřídka, přes Cottbus do Porůří j to z ruky :-)
Jezdím A6 a A3, často.
Nebojím se, slyšel jsem o tom, plynové bomby, vykradení apod, spíš prý v karavanech a na jihu Francie.
V Německu mě nikdo nikdy neprudil, žádné mastné pokuty. Prostě jedeš, cítíš se unavený, dáš půl, či hodinku pauzu, jedeš dál. Občas spíše bývá problém zaparkovat, na těch menších parkovištích bývá obsazeno kamiony.
Pak musíš vyydržet na nejbližší motorest.
Mastná pokuta? Nestraš neznalé.
Ale, ale ...
Však to byl jen příklad. Uváděl´s, že tě policie vyhmátla na parkovišti, že to skončilo Ty-ty-ty a příště pokuta.
Zastavíš-li mimo dálnici, v nějakém koutě, kde lišky dávají dobrou noc (a nebudeš překážet či jinak vadit), policii nebudeš stát za zákrok
To co máš na mysli je spíš Neuendorf.
Naundorf je v Sasku poblíž Riesy. Ale taky je to pěkná díra.
http://www.mapy.cz/zakladni?x=14.0969684&y...
8-)
Naundorf
Vetschau/Spreewald
Wětošow/Błota
Německo
No tohle. :) A jsou tam hned dva a mezi nimi ten můj Neuendorf.
A mimochodem, vlastně přes ten, co je poblíž Nisy jsme loni v létě jeli na kole. Mysleli jsme si, že si dáme něco ve zdejší hospodě, co ji inzerovali někde po cestě a až na místě se ukázalo, že hospoda vaří jen pro ty, co jsou tam ubytováni. Jinak tam nic nebylo, i pes odešel raději chcípnout někam jinam.
Jaký je rozdíl mezi kempováním a přespáním?
Kempování chápu jako stanování přes den (obvykle tedy více jak jednu noc). Přespání je večer někam přijedu, rozbiju stan, uvařím eventuelně jídlo (případně rozdělám oheň, pokud to na daném místě ničemu nevadí), zalezu a ráno se sbalím a (po případné snídani) fičím dál.
A teď jsem si vzpomněl, že už jsem to i zažil (rozdíl kempování a přespání). Ráno se nás kdosi podrážděně ptal, jestli tam jako hodláme kempovat nebo co a když jsem mu řekl, že jsme jen přespali a za chvilku balíme a mizíme, tak řekl "Tak to jo, to je v pořádku.". Poděkoval jsem a chlap se i zeptal, odkud kam a tak.
Ale jinak se snažím vždycky zeptat, byť je to jen na přespání, jestli si můžu postavit stan, je-li teda koho (případně "kde by se tady dalo přespat, stan a spacák/y mám/e"). Zatím jsem nikdy neslyšel ne.
Taky máme zkušenost, že líná huba holé neštěstí. V Rakousku jsme si před dvěma lety domluvili rodinný nocleh na jednu noc v zámecké zahradě (domluveno v místní hospodě, v sedm večer, bez valné znalosti němčiny - prostě hospodský pochopil angličtinu a posunky, zavolal starostovi a vysvětlil nám, kam si lehnout, vše za podmínky, že druhý den ráno vypadneme). Před branou byly i veřejné záchody otevřené přes noc, tekoucí teplá voda. Jenom teda ti zámečtí čápi přes noc a po ránu byli opravdu dost uklapaní...
Rakušáci jsou řekla bych civilizovanější, ekonomicky před námi (nebo se tak cítí), pokud v tobě nevidí zloděje, nemají potřebu z tebe rejžovat, a když se slušně zeptáš (raději možná dřív než později), tak myslím, že tě klidně i za stodolou nechá sedlák přespat. Zvlášť, když tě uvidí jet na kole natěžko.
Vlastně ještě jeden nocleh z té akce se mi vybavil - vedle pařboudy místního vesničana, mezi borovicemi a kadibudkou (již vyřazenou). Skončili jsme exkurzí ve sklípku, Andy byl nadšen, že si pokecá anglicky...
No, ve většině případů je to fajn, ale občas mám silný pocit, že nás, tedy Čechy (za Moravany si netroufám mluvit) intenzivně nemají rádi.
Nepozná se to v privátních službách, tam jim jde o prachy, ale v chování státem placených zaměstnanců - policie, úřady apod.
V Německu se cítím, jako Čech, mnohem lépe.
Jazyk zvládám.
Řekl bych, že Rakušané jsou proti Skopčákům zakomplexovaní vidláci, ale zase mluvím jen o těch státních zaměstnancích, od kterých, nedej Bože něco potřebuješ.
Je to až k nepochopení, ale někteří ještě nerozdejchali, že jim Masaryk rozbil jejich C a K Rakousko - Uherskou říši.
Tak to je k nepochopeni i me. A doufam, ze i pres statni propagandu, ktera do nas od mala ve skole hustila, ze TGM, a bitva u Sborova, a legie, a bla bla bla, ze to vlastne byla pekna blbost.
... společenský vývoj probíhá po šroubovici (vrací se, ale o úroveň výš)
Bohužel jsme socialismus a jeho pád už zažili. Přestoupili do ´kapitalismu´, leč ten se vyvíjí (v EU) směrem k sociálnímu státu (sociku).
Po socialismu následuje (dle teoretiků) komunismus, resp. ´prvobytně pospolná´ - svět bez hranic, stěhování (národů) tam, kde bude ještě co k sežrání ...
Do nás tedy ve škole Masaryka a Zborov moc nehustili :).
Přečtěte si knihu Češi, české země a Velká válka 1914-1918. Zjistíte, že na začátku války si sice samostatnost skoro nikdo nedokázal představit, ale pro R-U také nepanovalo žádné velké nadšení. Čeští politici se snažili vyhnout projevům loajality, co jen to šlo.
... můžeme se pak divit ´pamětníkům´, kteří by brali socík s jeho jistotami?
Dlouho jsem premyslela, zda reagovat, nebo ne, nakonec jsem se rozhodla svuj nazor napsat. Klidne me za muj postoj kamenujte.
V prirode se pohybujeme jak pesky, tak na kole mnoho let. Jezdime jak do krajin, kde je pravo volneho pohybu vcetne temer neomezeneho spani ve stanu (Finsko, Svedsko, Norsko), tak do krajin, kde je to zakazano (CR, Slovensko, Polsko). Zatim nikde jsme nenarazili na problem a to presto, ze bezne zakladame ohen. Ono totiz zakladani ohne je zakazano i v severskych zemich (terminu Skandinavie se umyslne vyhybam, na Skandinavskem poloostrove totiz lezi jen Svedsko a Norsko, z Finska tam zasahuje jen severni cast, prevazna cast Finska se radi do kontinentalni Evropy). Pravo volneho pohybu je v techto zemich legalizovano zakonem a souvisi to z historii, jemnymi nuancemi nechci nikoho nudit.
Stredni Evropa se vyvijela odlisnou cestou, proto zde neco takoveho neplati. Historicky jsme vzdy ale byvali narodem trekkaru a trempu a vzdy bylo taboreni a kempovani v prirode tolerovano, byt nemelo oporu v zakone. Neni to tedy jen strohe nerespektovani zakonu, kdyz v CR spime pod stanem a sedime u ohne. Je to jen nasledovani tradice, ktera se bohuzel pohybuje za hranici zakona. Z meho pohledu to hovori mimo jine o tom, ze takovy zakon je proste spatny. Prirovnala bych to k prohibicnimu zakonu v severskych zemich: alkohol se tam prakticky nikde nesmi koupit, nesmi se pit na verejnosti nebo se tam zdrzovat pod vlivem alkoholu, presto tam clovek potka spoustu opilcu, kteri mnohdy prevysuji statisticky prumer ve Stredni Evrope.
Zpatky k taboreni: kazdemu normalnimu policistovi nebo jinemu clenu represnich slozek je jasne, ze turista ci cyklista spici ve stanu znici prirodu jen minimalne, Vetsi ohrozeni pro ni jsou bezni turiste odhazujici odoadky, silenci na skutrech ci ctyrkolkach, ritici se krajinou hlava nehlava. My, kdyz nekde takto prespavame, vzdy odnasime nejenom odpadky svohe, ale sbirame i cizi A o tom to je.
Pokracovani:
Tim, ze se pohybujeme mimo zakon, nemuzeme byt prirovnavani napr. k ridici, ktery pozije 2 pica a nasledne sedne za volant. Z logiky fyziologie jeho reakcni doba bude delsi a muze zpusobit autonehodu, byt zcela strizliv by jeho reakcni foba byla dostatecna.
Ano, stal se pripad, ze Cech zapalil narodni park v Chile. Kolik ale takto bylo turistu, kteri ruzne zakladali ohne bez nasledku? Podle meho je tato nehoda jen jedna z mala. Navic, pokud se pamatuji, dotycny mel moznost utect a tak se z toho vyvlect. To neudelal a k problemu se postavil celem a k zapaleni se priznal.
Jezdime pod stan, zakladane ohne a nadale tak cinit budeme. Je to nase rozhodnuti a jsme ochotni nest nasledky. Cinime tak se zdravym rozumem, NIKDY, NIKDY bychom ohen nerozdelavali tehdy, pokud bychom situaci vyhodnotili jako nebezpecnou a nezvladnutelnou. Nikdo by nads nemel hazet do jednoho pytle s opilymi ridici, nerespektujicimi zakony.
V neposledni rade bych chtela zduraznit, ze spanim ve stanu v prirode nedelame ostudu Ceske republice. Vzdy jsme se setkavali naopak s obdivem.
Horší, než řidič po dvou pičech, je unavený řidič.
Nebo nasranej, či jinak vynervovanej řidič.
Nasrání nelze ale nafoukat.
Kokik řidičů po dvou pivech dojelo bexpečně domů převýší, dle mého odhadu, násobně počet lidí, co rozdělali ohníček a nezapálí les.
Debata budiž vedena spravedlivě.
"Tradičně" na člověka co si dá pivo před tím, než sedne za volant, je zde pohlíženo jako na možného vraha, je hanoben, a ostouzen, jako by se neřídil zdravým rozumem "NIKDY, NIKDY" by neřídil, kdyby situaci vyhodnotil jako nebezpečnou a nezvládnutelnou.
Občas někdo sám sebe přecení, a tak to ožralej někde rozfláká, popřípadě střízlivý zapálí národní park.
Debatujeme ne o tom, jestli člověk je schopen vyhodnotit situaci a chovat se rozumně, ale o tom, jestli je povinnen respektovat zákony, které platí, i když je považuje za nerozumné.
Vy tvrdíte, že "to máte pod kontrolou" a já tomu věřím. Zákony, které se vám nelíbí, nerespektujete, protože je považujete za přehnané.
Ale řidič, po dvou pivech je pro vás vrah.
Aby bylo jasno, nevolám po legalizaci alkoholu za volantem, a byl bych rád, kdyby se povolilo tabořit, tak jak si to pamatují z dětství.
Přesto jsem přesvědčen, že pokud tu nějaký zákon je, musíte ho respektovat, jak ten řidič, tak táborník. Změnit zákon je správná cesta, ne jej ignorovat, protože "podle mě je blbej".
A v cizině tuplem.
No tak s tim poslednim odstavcem moc nesouhlasim. Osobni postoj. Nejsem asocial abych nevedel co se slusi a patri. Za chvili nam panakove z parlamentu, lide odriznuti od reality, zakazou koupat se v rybniku, chodit po lesnich cestach, mocit u stromu... a co ja vim co jeste. Co kdyz vyjde zakon, ze mame chodit po ctyrech, budes se tim otrocky ridit? Je to prece zakon, a ty jsi slusny clovek, co se zakony bezvyhradne ridi. A jednotlivec zmenit zakon v tomhle systemu nemuze, to je cira utopie.
A ten pozar v Chile. Nedelal bych z toho drama, je to soucast prirody, ozdravny proces. Driv nebo pozdeji by ten pozar diky hromadeni biomasy stejne samovolne vznikl, treba od blesku. Existuje napriklad jakysi strom, myslim druh borovice, jejiz semena jsou obaleny pevnou skorapkou, ktera praskne pouze pri pozaru, bez nej nema sanci vyklicit novy strom.
Ani se mi moc nechce pokracovat v diskusi, kdyz vidim, jakym smerem se to ubira. Nikdo nenapsal, ze ridic, pozivsi dve piva, je vrah. Tam jde o to, ze muze ohrozit sve okoli, coz tabornik spanim v prirode nedela. Kdyz uz se to tedy zvrhlo na pritovnani k rizeni pod vlivem: urcita tolerance je i u nas. Pokud ridic pri bezne kontrole, nikoliv nehode, nadycha zanedbatelnou hodnotu, zadny rozumny policista ho nikam nebude vlacet. Odbouravani alkoholu cini 0,12-0,2 promile za hodinu a nez by ho dovezl nekam na odber, poklesne mu hladina alkoholu do temer normy. Odbery na alkohol se delaji jen nekde, na Brnensku je to napriklad Ustav soudniho lekarstvi. V cizine je to podobne, ptoto je tam zlegalizovana urcita hodnota alkoholu, aby postup mel oporu v zakone. Nesmi se ale jednat o nehodu,rec je o bezne kontrole.
Zpatky k taboreni ve volne prirode a zakladani ohne: ze sveho pohledu opravdu nevidim duvod k respektovani zakona, ktery povazuji za spatny. Jinak se oprvdu chovam uvedomele a zodpovedne, zde jej porusuju zcela vedome. Proc bych se mela chovat jako ovce? Je potreba rozlisit, o jaky zakaz ci narizeni se jedna. Nekradu, poctive platim atd. U taboreni mam ovsem dojem, ze stat uz svou peci o obcany trochu prehani a misto aby postihoval opravdove nicitele prirody, ma moc a prostor vuci turistovi.
Ano, nemá o tom smysl debatovat, protože ty nejsi schopna uznat, že podpálit les neznamná ohrožení.
A jsme u toho, co se tu zbytečně znažím vysvětlit. Ne každý, kdo si udělá ohníček podpálí les, stejně jako ne každý, kdo si dá pivo a popojede autem někoho přejede nebo snad ohrozí.
Přesto nikomu neradím, do hladiny 0,5 promile klidně řiďte (jako ve větsině civilizovaných zemíje povoleno), protože ten náš zákon je hloupý a špatný, tak ho nemusíte respektovat.
Zajimalo by me co si myslis o zakazu kol na dalnicich a silnicich pro motorova vozidla. Myslis ze je to rozumne narizeni? Kdybys mel tu moznost, byl bys pro zruseni?
V žádném případě.
Pomalá vozidla na dálnice silnice nepatří a kola tuplem.
Totéž by se dalo říci o rychlostních silnicích. Problém trochu je v tom, že tyto se staví někdy jenom velmi krátké úseky obchvatů měst a ani to by problém nebyl, kdyby cyklista, který jede po běžné silnici dostal šanci nějak to obejet, jako je to běžné třeba v Německu, kde podél velkého množství silnic jsou komunikace pro hospodářská vozidla.
Ale i to, že nemáš vyznačenoi možnost jak to obejet není tragedie, průšvih nastane tehdy, kdy se ti náhle změní charakter komunikace, přibude pruh, svodidlo uprostřed a značka zákaz kol. Pak jsi v troubě, zpátky v protisměru nesmíš, přehazovat naložené kolo přes střední svodidlo je sebevražda, dopředu nesmíš, jako cyklista jsi v pasti. Přitom by stačilo ten zákaz umístit u nejbližší křiřovatky a ne tě naĺákat do pasti.
Tahle věc se zhusta vyskytuje ve Francii, proto jsem si našel tu fintu s google street view, kde si doma naplánovanou trasu profrčím, jestli někde na mě nečeká ta pastička a natrasuji si objezd sám. Jedná se o silnice třídy N.
Pak by se mi líbilo, kdyby mapy poskytovali informace nejen o dálnicích ale i o těch silnicích pro motorová vozidla. Satelitem sice poznáš, je-li to 2 proudovka nebo 4 proudovka, ale to nic neznamená, zákaz může být i na běžné státovce. Úplně dokonalé by bylo, kdyby to uměla i navigace. Vyhnout se nejen dálnicím, ale i těm, kam s kolem nesmíš.
Zvláštní kategorií je třeba magistrála v Praze, tam je úprava dobrá, na kole smíš (teď raději ale ne, opravují jeden pruh Nuseláku směrem do centra). Pruhy jsou dostatečně široké, nejezdí tam náklaďáky. V tomto ohledu je magistrála komfortnější než třeba Budějovická mezi Kunraticemi a Jesenicí.
Tak doufám, že jsem tě odpovědí fully satisfakoval.
Je celkem bezne, ze navigace umi planovat trasu tak, aby ses vyhnul vsem placenym usekum, ale to, ze chces trasu, ktera se vyhne vsem zakazum pro cyklisty, o tom bohuzel nevim.
Nejakou snahu v tomhle maji mapy.cz, kdyz vyberu kolo a reknu, ze jenom po silnici (jinak to casto jen pro horsky kola), ale v nekterych mistech to planuje krkolomne objizdky, i kdyz tam podle me zadny zakaz neni, tak nevim...
Pokud je někde na více dní zákaz vjezdu všem vozidlům (oprava cesty apod.), tak se to "zobrazí" v seznamácké mapě a ten úsek to objíždí. Zákazem trasu tudy nenatáhneš.
Nenašel jsem nejen navigaci, ale hlavně ani mapu, ze které bych poznal, že je to dálnice pro motorová vozidla.
Cyklonavigace to asi umí, ale navrhuje mi absurdní cesty, protože se aut bojí jak kolega Cyklopoustevník a tím varianta, kterou mi dává je tak o třetinu delší, než když trasuji sám.
Těžko chtít po autonavigaci, aby se vyhýbala zákazům pro cyklisty, ale má volbu, placené dálnice, dálnice, trajekty, nezpevněné cesty tsk přidat jednu navíc "pro motorová vozidla" a měl bych to dost jednodušší.
Třeba se ta cyklonavigace nebojí ani tak moc aut, ale třeba si myslí, že cyklista, když už vyjede na dálkovou trasu, tak chce vidět i něco jiného než svodidla a čerpací stanice.
Kdo ví, co si vlastně ta navigace myslí?
:-))
a furt je to spor alkoholik versus pyromani :-)
A jak přesně ten zákon o "nepřespávání" v přírodě zní?
Je řešením, když budu putovat krajinou (pojedu na kole) v noci a na odpočinek zastavím a zalezu do spacáku přes den? Někde v lese, na mezi, či na louce? Je v tom rozdíl?
Když se nějaká parta hic rozhodne udělat si piknik v přírodě přes den, postaví si gril zakoupí chlast, stráví tam 10 hodin a pak se na noc odpotácí domů do postele?
Výše jsem dal link, jak to vidí nějací ti oudooraci.
Zdá se, že se na jednu noc můžeš svalit všude, někde i postavit stan. Ohníček ovšem raději rozdělávat jen na místech k tomu určených.
To prý zase vymezuje nějaký "lesní zákon". Studovat, jestli konkrétní místo je v katastru lesem, bude asi obtížné, ale mi onlajňáci bycho možná i to dokázali.
Uz to vidím naživo. Přijdu na palouk, shodím usárnu, maskáče a bagančata, postavím přístřešek z celty, vytáhnu tablet, zjistím souřadnice a podle nich pak najdu mapy, pripojím se na katastr, zjistím majitele i charakter pozemku. Je-li to les, končím, ma-li to soukromník, probrowsím ty rejstříky, najdu jeho datovku, email, facebook, idealně telefon. Zeptám se ho, zda-li souhlasí, abych ma jeho pozemku udélal malinkatý ohníček.
Pak odložím tablet, outdoorovým nožem skolím uschlou sosnu, nadělam dříví, nazbírám listí maliníku a jahodníku, a na ohýnku v ešusu si uvařím pravý zálesácký čaj.
Protože jsem slušnej trapper, pridám si majitele pozemku do přatel na facebooki a ještě než usnu, mu olajkuju všechny jeho fotky dva roky zpátky.
No vidíš!
A já místo toho, když mě zastihne tma v tichosti někam zalezu, v tichosti si uvařím na vařiči, v tichosti usnu, ráno se v tichosti sbalím, posbírám vše, co mě zvostalo a v tichosti jdu nebo jedu dál:-))
Tak to má být.
Jen ve Švajcu za to můžeš dostat mastnou pokutu, a ani bych se nedivil, že naši rakouští přátelé by Pémáka taky s chutí oflastrovali.
Díky, moc jsem se pobavila :-))))
Nejhorší je, že to dost možná ani není vtip, ale realita ... mám na mysli to že místo sedět s kámoši a kecat u ohně lajkovat nějaký fotky ....
A co s tím jako Jindro? Je to póza, když si nevezmu na vandr tablet a nebudu dávat hned svoje fotky (říká se tomu status?) na facoš?
Nebo je to dnešní doba a já se tomu mám zatraceně přizpůsobit? Abych nevypadala směšně?
Já nevím,
facebook používám velmi zřídka, ale znám to od dcery, ti mlaďoši to mají fakt jak nástěnku.
Já na to nebyl ani za Husáka, na tohle trempování s usárnama na zádech, ani nevím, jestli to ještě funguje, u nás jsem je už léta neviděl, ale Posázaví bývalo oblíbeným cílem.
Viděla si ten příběh kluků, co jedou na ten Giblartar, já musím poctivě přiznat, že to posouvám, protože je to na mě "dlouhý". Takhle oni žijou, jedou a posílají to do světa.
Když jsem vloni jel na Andoru, taky jsem se pravidelně večer meldoval sem, Nakole. Člověk je celý den sám se sebou a tak těch pár chvilek, kdy si může pokecat s kamarádama daleko doma je příjemných, povzbudí to.
Jinak přizpůsobení, to je zajímavá otázka a odpověď nebude asi jednoduchá a jednoznačná.
Francouzi mají přísloví:
"À Rome, fais comme les Romains."
Jsi-li v Římě, dělej to co Římané.
Něco na tom je.
A nejen mlaďoši, u nás je půlka facoše nad 40 let a výrazně ta půlka stárne s neustálým příchodem důchodcovských uživatelů. Vidím to v rodině :-D
Přesně!
Tohle mi taky hlava nebere.
Přes den se vyvalovat na dece u rybníka můžu a v noci
ne?
Já si ale myslím, že se na dece klidně můžeme vyvalovat i v noci (od kdy do kdy je "noc"?), bez ohledu na to, co míní Jindra. Tedy v národních parcích a v místech, kde je zakázáno pohybovat se mimo značených cest. Tam můžeme na dece ležet jen na té cestě. Jedno kdy, zda v noci nebo ve dne:-))
Kurnik co zase blábolíš!
Víš prd o tom co si myslím!
Říkám v dané zemi dodržujte její pravidla a předpisy.
Pokud se to tam nesmí, tak to tam nedějte.
Můžu tě, prosím, poprosit, abys na mě nekřičel?
Děkuji.
Já nevím, co si myslíš, já vím, co píšeš.
A říkám to samé, co ty. Zjistěte si pravidla a pak je dodržujte.
Takže, tebe konkrétně se zeptám: Je skutečně spaní v autě na parkovišti ve Švýcarsku zakázané? V jakém zákoně? V celém Švýcarsku? Nebo v některém z kantonů? Jak přesně ten zákaz zní?
Zeptej se googla, mě stačí informace, že se to nesmí.
Na čísla zákonů já nehraju.
V národních parcích bývá od 22 do 06 hodin zakázané přespávání. A že "povalovanání" na dece a ve spacáku je není přespávání budeš muset obhajovat před strážci a nějakým správním úřadem, pokud tě odchytí. Ale v každém případě tě tam povalovat nenechají a dost důrazně vyženou. A určitě to není jen u nás, tohle jsem viděl i jinde.
Tohle právě napadnul nějaký ten aktivista, co to považoval za újmu, že se nesmí povalovat v národním parku přes noc, a zdá se, že u ÚS uspěl, takže se pvalovat může přez noc i tam.
Ohníček si ale udělat nesmí.
Přespat tě nechají, nechali tě přespat i dřív, ale jen na cestě. Někdo už viděl někoho přespávat na cestě?
Snad každý "tulák" se na přespání snaží zalézt alespoň kus bokem aby nebyl moc na očích.
Pokud by soud rozhodl, že můžeš přespat ve volné přírodě, tak by ani nemohl platit zákaz pohybu mimo vyznačené cesty a každý by se mohl volně pohybovat kudykoliv.
Nešlo o Národní park, tam je to asi beze sporu zakázané, ale o CHKO.
Prosím o odkaz na ty noční hodiny.
Jinak, pokud vím u nás je jen jeden NP - České Švýcarsko, kde se v zákoně mluví o "nocování". Všude jinde se mluví o tábořeni.
Neumím dát odkaz na informační tabuli. Zajeď se tam podívat a přečti si to.
Jestli to tak je i dnes nevim, ale před dvěma roky určitě. Je možné, že se něco změnilo, ale moc tomu nevěřím.
Jen jeden národní park? A co třeba Šumava, Krkonoše, Podyjí, a možná další? Že by je zrušili? :-))
Ale Lelku?
Proč by je rušili?
Jistě, že je nezrušili.
Tak proč píšeš, že u nás je jen jeden národní park?
Já nic takového nepíšu:-))
Píšu, že jen jeden park má v zákoně o jeho vyhlášení vepsáno to nocování.
Promiň, blbě čtu, ještě mám ráno :-)
Má to i park Podyjí, je zakázáno:
"b) tábořit, bivakovat a rozdělávat ohně mimo místa vyhrazená se souhlasem Správy NP,"
Ano, je to zajímavé. Navíc do rozlohy NP patří i ochranné pásmo, do kterého patří i část některách obcí. Takže i tihle lidé mají smůlu. Nemohou bivakovat ani doma v ložnici. :-D
Podmínka k bivakování i v ložnici je mít souhlas správy NP, třeba ho mají :-)
Koukám na stránky Národního parku České Švýcarsko a čtu tam jasně
"Táboření a nocování na území národního parku je možné pouze na místech k tomu vyhrazených. Takovým místem je v NP České Švýcarsko jen Kemp Mezní Louka, který je dobrou základnou pro výlety do zdejší přírody."
Přiznám se, že tak drsná, abych spala nadivoko v Krkonoších nebo na Šumavě už asi nejsem ... ještě že je u nás spousta jiných míst, kde to "jde" :-)
Třeba skoro celá Francie :-)
Francie je na víkend trochu daleko.... :)
Ale není, jsem si střihnul prodloužený z Brusele do Paříže a v úterý už zase v ofísu zakládal kopíráky :-)
Ještě jsem se nevrátil z jarní cesty, a už plánuju podzimní, na Paříž tentokrát z Londýna, taky 4 dny...
To je teda fofr..., stihneš ještě cestou přeplavat La Manche s kolem na zádech?
Kdysi jsme spali v Roháčích přímo na cestě pod rozcestníkem. Druhý den jsme se na tohle téma bavili o ochráncem z TANAPu. Postupně jsme si vysvětlili, že na té cestě smíme být ve dne i v noci, že tam můžeme stát, sedět i ležet (můžu se tady v poledne natáhnout na sluníčku?). Nakonec vitězoslavně prohlásil: "ale jak usnete..." Tolik tedy výklad ochránce, spíš pro zasmání.
Na cestě určitě lze, ale pro případné usnutí bych s sebou vozila dva výstražný trojúhelníky, aby přes mě nikdo nepřejel. Náhoda je sviňa a takovej čtyřkolkář se s nějakým NP nebo CHKO nesere.
Drobná poznámka na okraj.
Není pravda, že ve Skandinávii se alkohol nesmí koupit. Smí, ale jen ve specializovaných obchodech a je drahý. Vládne tomu regulace. Takže se vozí levný po tunách na těch trajektech tak nechvalně známých příšernými pitkami a následnými zhůvěřilými znásilňovačkami a jinými excesy.
Ale jinak je to dobrý příklad i pro ten tramping. Tam, kde je to povoleno a lidé si toho mohou užít do syta (bez regulací), k excesům většinou nedochází.
Tam, kde je to regulované na pár tábořišť a oficiální kempy, tam člověk potká lecjaké hovádko boží. Vidím to, když srovnám spaní v přírodě v těch severských zemích se spaním v přírodě třeba na našich vodáckých tábořištích.
Přesně!
Někdo si, sedíce na prdeli v parlamentu, vytvoří nějakej zákon (kdo ví, jestli někdy šel vůbec do lesa) a co my máme jako dělat? Dodržovat ho.
Podobně zoufale se cítím, když roky máme internetový obchod a najednou ti nahoře (který si platíme z našich daní) vymyslí, že když si někdo nákup rozmyslí, zboží vrátí, že mu musíme vrátit i poštovné. A co s tím zákonem (naprosto nesmyslným) můžeme dělat? Nic :-(
To jsem odbočila, ale přesně jak už tady někdo psal: když za chvíli zakážou koupat se v rybníce, chodit do lesa, sbírat houby (jako to mají třeba v "civilizovaném" Švýcarsku), taky se tomu lidi přizpůsobí? A děti budou říkat svým dětem "když jsme byli malí, chodili jsme s rodiči do lesa na houby" a jejich děti se budou ptát "fakt jako, vždyť je to zakázaný, to jste se nebáli že budete platit pokutu?"
Přesně jak píšeš: čtyřkolky, odpadky ... to nikdo nevidí, to nikomu nevadí, ještě se dávají koše do lesa, který způsobujou, že se kolem toho odpadky hromadí ...
Máme kurnik demokracii, tedy ne takovou, jakou bych si představoval, ale přesto jakousi ano.
Tak to "hovadko boží" ti tam navolili jiná hovádka.
Absurdní příklady jako "když ti nařídí chodit po čtyřech" sem nepatří. Možná se budeme divit, ale mozná by větsina naěich spoluobčanů byla k "divokým táborníkům" daleko přísnější.
Debata o tom, do čeho stát má strkat rypák a do čeho ne je potřeba, ale individuální a utajená ignorace předpisů tou debatou není..
Ty voe já už to nevydržim, tak proč jsi tedy léta letoucí řídil pod vlivem alkoholu a proč tak drsně obhajuješ elektrokola, která nejsou v souladu v předpisy EU???
Ja jsem za to byl potrestán, trest jsem přijmul, vykonal a nadále, poučen, se protizákonneho jednání zdržuji.
S elektrokoly máš pravdu, omezení výkonu na štítku považuji za byrokracii, přesto pořad jsem v normě zákonů ČR kde je povolena kilowata.
Předpisy EU v tomto ohledu nejsou nad předpisy ČR.
Takže můžu s klidným svědomím spát na divoko minimálně do té doby, než za to budu potrestán.
Teprve pak, poučen, začnu přemýšlet, co s tím dál.
A na to se tě snažím upozornit, potrestán můžeš být docela citelně, v zemích, kde se to nesmí.
Moudrý se poučí z chyb ostatních, a vyhne se jim.
Jinak jsi to správně připomenul, mnozí z těch, kteří my tenkrát dlouze vysvětlovali, proč musím dodržovat 250 Watů, dneska šmahem prosazují nedodržování jiných zákonů, protože podle nich jsou nesmyslné.
Chceme právní stát, ne anarchii!
V právním státě stanovíme (my, zákonodárci) zákony na všechno. Zákony je nutné dodržovat. Dodržování je nutné kontrolovat. Aby kontrola byla účinná, musíme nedodržování zákonů sankcionizovat.
... a máme: policejní stát
"Teď už máme co jsme chtěli ..."
Ano, tak to je.
Zákonů a předpisů chceme co nejméně, musí být jasné a srozumitelné, a jejich dodržování je potřeba důsledně vymáhat. Tomu pracovně říkáme "malý stát".
U nás (v EU) na to jdeme opačně, zákonů bude za chvilku víc než bílých obyvatel Unie, jsou obšírné a nesrozumitelné, a mnohdy si vzájemně odporují.
Opakem přebujelé byrokracie není anarchie, ale právě ten malý a efektivní stát.
No, ale tím narážíš na vyspělost občanstva, a ta podle všeho utěšeně klesá. Malý stát se tedy stává praktickým nesmyslem. Malý stát bývá většinou doprovázen zvykovým/kauzálním právem, neznám přesný název, ale mají to v Británii a USA.
Malý, efektivní stát je iluze.
Kdo by ho jako zavedl?
1) Byrokrati, zákonodárci - ale vždyť by si podřezávali větev pod zadkem! Opravdu se domníváš, že jsou až tak hloupí?
2) Diktatura by snad mohla, ale proč by to dělala, když i ona má mnoho ´potřebných´ ...
Malý liberální stát není v tradici střední Evropy ani neodpovídá slovanské duši. Ba ani ti Němci o to neusilují. Ve střední a východní Evropě vládnou od nepaměti středové sociální strany a ty nejsou a nemohou být liberální. Pochybuji že ve svém volání vy a podobní najdete tolik příznivců, abyste tohle změnili.
Nenajdeme, je to tak jak říkáte.
Sbírat houby v lese, to je přeci strašně nebezpečné. Pak to sníte a víte kolik otrav houbami je v Čechách ročně. Část s nich dokonce končí smrtelně. Je třeba to zákonem jako nebezpečné jednání zakázat. Zejména když se to současně hodí lobbby myslivců.
Takto se u nás prosazují některé zákony v parlamentu. Mám si podobných "zákonů" vážit a ctít je?
Máš ovšem možnost s tím něco v horizontu 4. - 8. let udělat.
Vždyť nemusíš toho, kdo sliboval, že ´s tím něco udělá´ volit znovu (můžeš ´sednout na lep´ jinému ´dobrákovi´), slibujícímu více-méně totáž (a nechat se znovu podfouknout).
Inu - demokracie.
Pisi na konec vlakna, protoze reaguji na vice prispevku.
Ano, opravdu to vypada, ze se to tu vykrystalizovalo na spory pyromani versus akoholici. V tom pripade jsme pyromani ;-)
Stojim si ale za svym nazorem a postojem, ze prirodu mene ohrozujeme a mene ji skodime, nez napr. prasata na ctyrkolkach.
Nechci polemizovat o porusovani ci neporusovani zakona, chci jen zduraznit, ze svym chovanim rozhodne CR neskodime a nedelame CR ostudu jen proto, ze nekde zapalujeme ohen, byt je to zakazano.
Co se tyka scenare komunikace s domovem behem cest, tak se domnivam, ze premira techniky je spise na skodu a takove on line zpravodajstvi ochuzuje rodinu a pratele o hodne. Neni jeste tak davno doba, kdy jsme misto cykloputovani déali pesi prechody za polarnim kruhem. Byvalo totiz pravidlem, ze ty oblasti nejsou pokryte signalem, takze doma vedeli, ze se neozveme vice nez tyden. Nyni je to uz se signalem lepsi, protoze na kole se clovek prece jen pohybuje vice v civilizaci, byt v odlehlych oblastech. Ovsem nedostupnost signalu mela vyhodu v tom, ze se rodina doma o zo vice tesila na nas navrat kvuli vypraveni a fotkam. Nyni se dle moznosti hlasime vice, vetsinou posilame vecer souhrnou smsku, vzdy s aktualni polohou kvuli bezpecnosti, obcas nejakou tu fotku. Spise ale od spojky z domova zadame aktualni predpoved pocasi pro oblast, ve ktete se pohybujeme.
FB nemam a nehodlam si ho ani zakladat
Jsem si vedoma, ze se tim zarazuji do kategorie "Vrat se do hrobu".
Taky píšu na konec ze stejných důvodů.
Podle mého názoru zákaz spaní nadivoko je proto, aby nedošlo k znečištění přírody, jejímu poškození (požáry...) a aby kempy a hotýlky měly nějaký zisk.
Podle Jindry jsem zastydlý puberťák, protože celý život jezdím na vandry s báglem a nebo na kole natěžko a spím v přírodě. Prostě mě to baví. Někoho ne, ale to je v pořádku. Jen bych ho nijak hanlivě netituloval.
Zemím, kde je to striktně zakazováno a trestáno (Chorvatsko) se obloukem vyhýbám.
Roky jezdím na Krétu, kde je to taky zakázáno. Přesto tam měsíc spím na plážích, v olivových hájích, na horách a nikomu to nevadí. Nedělám bordel, odpadky (naopak je tam po místních sbírám a uklízím) a s místími vycházím velmi dobře. Líbí se mi ta svoboda být nezávislý na hotelích, restauracích, sprchách, hajzlících, internetu... Peníze které ušetřím za jednu noc v hotelu či kempu mi prodlouží pobyt o dva či tři dny. A že nedám vydělat místní ekonomice? Vždyť já tam ty prachy stejně prožeru a prochlastám.
Ale ne, Zdeňku, špatně si to pochopil, ty cestuješ "ekonomicky", což dává smysl, a chováš se tak, jak bych očekával, v země "kde po táboření mimo jdou" se vyhneš.
Nebudeš jim dělat kafku.
Za zastydlé puberťáky považuji ty, kteří se oblékají do krojů z maskáčů, vybaveni usárnama, vojenskými bagančaty, celtama, kotlíkama a ešusama vyrazí k nám, tu hodinku cesty kolmo z města, a hrají si dvacet kilometrů od koně (na Václaváku) na divoký západ. To mi smysl nedává žádný.
Ale máš recht, mám si to jen myslet, já si to troufám nahlas říkat.
Vadí mi ovšem nerespektování zákonů a pravidel v jiných zemích, tam, kde to neberou relaxovaně. Nemám rád, když si svoje zvyky k nám tahají cikáni, a nechci působit jako cikán jinde.
Vloni nebo předloni to bylo v Anglii na pořadu dne. Populární je tam rybaření. Na kanílech, rybnících. Jenže jinak než u nás.
Tam rybu chytí, vyfotí se s ní, a pustí zpátky. Poláci, kterých je tam mraky, a jistěto nedělají všichni, rybu chytí a sežerou.
Jsou z domova zvyklí, je to normální. U nás bylo normální si postavit na louce stan, tak proč bych nemoh v Belgii?
V Římě se chovej jako Říman, to fakt dává smysl.
A asi ale u našich národů, tedy Čechomoravakoslováků problém není, protože neslýchám žádné narážky, nebo nedej Bože anekdoty, jako si s sebou nese invaze Poláků nebo Rumunů.
Přes 20 let makám v cizině, či pro cizinu, snažím se, aby naše země měla slušné jméno a slušnou pověst, jakou si zaslouží. Prudí mě, když nějakej blbeček krade v sámošce, ale i když si rozbije ležení tam, kde to tolerováno místními není. Osobně mě to uráží, říkám si, makám léta na tom, aby ti lidé věděli, že jsme Evropané, ne méně vzdělaní a kulturní, než jiní, a patrioticky si myslím, že jsme v mnohém lepší, a pak to tu pár volů kurví.
Tak to prrrr, o zastydlé pubertě jste hovořil obecně v kontextu divokého táboření v přírodě. Pokud jste to myslel specielně, tak jste to nedal dostatečně najevo.
U nás není normální postavit si stan kdekoliv na louce a pak se tam 3 dny vyvalovat pálit ohně a zasírat okolí fekáliemi a odpadky. Žijete v minulém století. My si stavím stan skrytě večer a ráno ho shodíme. Nic není vidět. Nikoho to nepopudí. Ten oheň nikdo nevidí. Nemáte vůbec představu o čem píšete.
Jak už jsem zde jednou napsal, ne každý volný táborník je nepřizpůsobivý občan kradoucí slepice a i v cizině se chováme podobně.
Ukazuje se, že několik výpovědí různých lidí, kteří se vám snažili vysvětlit svůj vztah k volnému táboření a svůj způsob jeho realizace na vašem názoru nezanechalo ani stopu. Je to škoda. Vidíte jen sebe a svůj boj a nejste ochoten se nad jiným názorem ani zamyslet. Nebo to alespoň nedáváte najevo.
Ale prd, neumíte číst.
Kdyby jste četl "Vaška" víte co myslím.
Mraky palečků dolů, dostávám za svůj názor, že v cizině máš ctít jejich pravidla, který se vám zrovna nehodí.
V Rakousku není legální kempovat na divoko, a tím se vrátím k původnímu tématu.
Říkám, nedělejto to. Nedělejte ze sebe chudáky. Stane-li se, že musíte, a nevyšlo to, nerozdělávejte ohníčky. I v tom Rakousku jsou místa, kde je povoleno tábořit zdarma.
Nedělejte vlasti ostudu, nedělejte ze sebe chudáky. Pokud vaše srdce touží po svobodném kempování, jeďte do Francie a ne Rakouska.
Opet mi to neda a reaguji, ackoliv jsem se zarekla, ze do tohoto kontroverzniho tematu uz neprispeji. Mimochodem, od puvodniho dotazu jsme se jiz na hony vzdalili a k tematu je tu vecnych prispevlu, co by sly spocitat na prstech jedne ruky.
Jindro, prijde mi, ze kszdy hovorime o necem jinem a kazda strana mame pocit o sve nemenne pravde. Budu ted mluvit jen za sebe, at mi neni vycitano, ze pausalizuji, aniz bych znala pohnutky druhych. Do prirody jezdime proto, ze ji mame radi, nenicime ji a snazime se ji chranit. Spani ve stanu volime nikoliv kvuli financni tisni, nybrz kvuli sepeti s prirodou. Ano, taborenim a rozdelavanim ohne porusujeme zakon, ktery ale v CR neni vyzadovan a jeho porusovani je tise tolerovano. V Rakousku jsme nespali, nebudu tedy resit diskusi k tomuto konkretnimu statu, ale kdyby takova situace nastala, planovali byhom to po nasem zpusobu, tedy zasit se nekam do ustrani a spat ve stanu, dle moznosti i s ohynkem. Nemam dojem, ze bychom tim udelali nasi republice spatne jmeno. V cernobilem pojeti je taboreni he stanu porusenim zakona stejne jako kradez ci vrazda, svet ale neni cernobily a na zakony je potreba se divat v kontextu a nehazet vsechno do jednoho pytle.
Na vysvetlenou, ze ani taboreni neni jako taboreni: jako pesi ci cykliste jsne nikdy nemeli problem, pritom jsne zazili situace, ze kousek od nas prespavajici motorizovani ano. Duvod? Vzdy nam bylo receno, ze my jsme se tam kde spime, dostali vlastnimi silami. Takto nam to bylo v ruznych variantach vysvetleno.
To nemá smysl.
Uzavřu to tím, v Rakousku stanuj jen na vyhražených místech.
Hrozí ti pokuta.
Připadá mi, že bylo zbytečné zaplnit tím celé vlákno. Stačilo hned na začátek říct: Já, Jindra, prostě to spaní venku nemám rád.
Přirovnávat to ke kradení v sámošce, natotata po vlastním přiznání ve smyslu:...když jsem byl mlád, šlo-li vypadnout z kempu po ránu bez placení...???
Ne, nemám rád spaní v cizině na místech, kde je to zakázáno. Nemám rád, kdyžnašinci dělají ostudu, ať uť tím, že kradou v samošce, nebo že zapalují národní park, kempují na zakázaných místech, apod.
Nepřekrucuj to safra.
Za ta léta, co se otevřely hranice a to je už čtvrt století, jsme spali na divoko nesčetněkrát po celé Evropě - od Sicílie až po polární krajiny. Ne, nikoliv kvůli póze, ale prostě to tak zrovna vyšlo.
Ale nikdy jsme s tím neměli vážnější problém. Nikde nás nevyháněli. Možná proto, že jsme nemluvili s tablety a mobilama, ale s živýma lidma. Prostě jsme to před nikám netajili a nebrali jako něco špatného, méněcenného, šetřílkovského. Prostě jsme potřebovali přespat, a tak jsme se zeptali místních jak a co a zda to vadí. A mnohdy nás ti místní sami nasměrovali kam nebo přímo pozvali na svůj pozemek. Spala jsem na zahradě farmy a spala jsem taky na golfovém hřišti, vše na základě místního doporučení.
Jindy zas není možnost zeptat se, není člověk kolem a tím spíš není ani hotýlek nebo penzion. Tož zalehneš a ráno zase jedeš dál.
Howgh!
Přesně tak! Je-li koho, zeptám se a nikdy nebyl problém, nikdy jsem neslyšel NE. Spal jsem už na fotbalovém hřišti (jen teda, stan si prosím nestavte na trávníku), v hospodě (!), v amfiteátru, ve zvoničce...
Co to má společného s tím, že doporučuji a žádám, abyste dodržovali pravidla a předpisy země, ve které jste na návštěvě.
Zase to suneš jinam, nejdřív tvrdíš, že jsem proti táboření, teď blábolíš o mobilech a o tom jak "umíš mluvit s lidma".
Pokud se domluvíš, tak neporušuješ zákony a pravidla, takže o čem vlastně polemizuješ?
Ano, pěkně se to zaplnilo, ani nevím, jestli jsem to všechno četla. Někdy se tady pěkné příspěvky ztrácejí.
Na původní dotaz mohu za sebe odpovědět, že v Rakousku někde po cestě spát jde. Byla jsem tam několikrát, někdy jsme spali v kempu, někdy u cesty, někdy ani není potřeba stan, když se najde vhodné místo. Snad radši u cesty než zalézt na nějaký soukromý pozemek. Jeden rok jsme měli štěstí na policajty, když se blížili, měli jsme strach, ale pak jsme se loučili s úsměvem. Vždy jsem jim vysvětlila, že jsme unterwegs odněkud někam.
(Vzpomněla jsem si, že jednou jeden problém za mě vyřešil manžel, který neumí žádný cizí jazyk, to bylo myslím v Itálii, policajtům se nelíbil v autě pes, že prý dog se má převážet v kleci, on jim česky vysvětlil, že to není žádná doga, že to je malý pes.)
Na mé maskáče a ešus mi nešahej, je to sice hra, ale má nádech boje o přežití. Má to určitě stejné kouzlo, jako večer v tabletu hledat v katastru majitele pozemku :-D
Tak tos byl ty?
Pokud chci mít pocit boje o přežití, neuklidím po sobě koupelnu, to máš vidět ten rachot....
GRATULUJI!!!
73 příspěvků jen v tomhle vlákně
Jsi borec (ukecanej)
Čekám na testera a nudím se :-)
(ty taky, když počítás příspěvky,že jo)
´Sem si nejdřív myslel, že Lanna reaguje na všechny tvoje hlášky, že si povídáte jen vy dva spólu. Taxem vás začal souběžně počítat a ty jsi vyhrál.
Titul "Koloblafka" (ten, co mluví +- to samé furt dokola) je u tebe ve správných rukách.
No jo, jak malý děcka, musíš jim to furt vopakovat, stejně to nepochopí....
+ 9 příspěvků,
ty ´jedeš´ ...
(víc než 1/4 vlákna)
Jj, jedu furt, to víš, technika,,
No, ten bordel spíš odnášám i po druhých, dokonce naše osada kdysi první jarní víkend dělala v západních Chřibech jarní úklid. Jednou jsme odváželi 2 igelitové pytle cca100x40 střepů z jednoho tábořiště v lomu.
Jinak psychologové tomu zanechávání bordelu v lese říkají adaptace výletníka na prostor :-D Takového bych v tom lese nechal tak dlouho, dokud by nevysbíral alespoň 2 pytle odpadu...
Jsem živýho trampa, toho echtovýho, v maskáčích a bagančatech neviděl od Husákohnaní.
Bordelem nás zásobují lufťáci a projíždějici auta.
Ani mne to nepřekvapuje, už patrně ani nevíte jak vypadají a jak se chovají, jestli jste to vůbec někdy věděl, o čemž silně pochybuji. Ale mohu vás ubezpečit, že stále jsou. Jo a to trampství se nepozná podle toho vnějšího ustrojení, ale podle toho jak se chovají a k čemu mají vztah. Kdyby jste někdy také vstoupil do nějakého trochu odlehlého českého lesa, což nemáte zapotřebí, poněvadž vám stačí kosit louku za chalupou, tak byste třeba narazil na nějakou pěknou trampskou osadu.
Trempská osada v odlehlém českém lese, to je přesně to, co bych tedy v lese chtěl potkat.
Pozvu vás tedy na návštěvu do bývalé trampské osady Habří, myslím si, že z fotek je docela patrno, jak se ti lidé chovají, a k čemu mají vztah.
https://plus.google.com/photos...
Taky vás pozvu na svou louku, kterou mi stačí jen tak kosit, a myslím si, že z toho poznáte jak to mám nastaveno já.
https://plus.google.com/photos...
http://cestovani.idnes.cz/hruza-karlovarska...
8-)
Jindro
na tohle už musím reagovat. I když tě jinak celkem beru, dobře píšeš a tak, ale abys nám říkal, co máme nebo nemáme dělat... to už se mi nelíbí.
My to prostě máme jinak než ty a tak se s tím prosím smiř. Jdeme do toho, i s jistým rizikem. Jestli mě v tý zemi najde policajt a napaří mi pokutu, prosím, to je jiná věc, ale promiň, Jindro, když mi napíšeš na diskusi, že v Rakousku je to ilegal, protože sis to přečetl někde na jiným webu, nebo sem napíšeš srdceryvnej mail, jak se 20 let snažíš o pověst ČR v zahraničí a my ti to kazíme - to už je na mě trochu silný kafe.
Za zastydlý puberťáky dle Tvého vzorce můžeš považovat každýho, kdo má nějakej koníček a věnuje se mu nadprůměrně. Táta, co si třeba staví vláčky nebo amatérský hvězdář, jaký je rozdíl oproti někomu, kdo se obleče do maskáčů a jde si hrát na divoký západ. Pro mě třeba je zastydlý puberťák někdo, kdo si dokazuje svoje machrovství koupí čtyřkolky se kterou pak jezdí lesem nebo když někdo jezdí obrněným auťákem po městě. Mimochodem, sám vyrážíš na kole, není to taky zastydlá puberta, když je mnohem efektivnější jet do té země autem? Na co si hraješ ty, proč ve svém věku máš zapotřebí si něco dokazovat? Promiň, musela jsem...
Srovnávat nás s cikánama, tos trochu přehnal. Chápu, vytahuješ už silnější "argumenty", máš potřebu i urazit, abychom se zastyděli - ale na mě tohle působí přesně opačně. Já vím dobře, že nedělám nic špatného, nekradu, nežebrám, za jídlo si samozřejmě zaplatím, za vstup do památek taky. Na vše si vydělám, daně platím nemalé.
Nevadí mi, když k nám jezdí turisti třeba z Polska a přespí v lese, pokud po nich nezůstane bordel. Už to opakuji asi postý, bydlíme na samotě u lesa na kraji Orlických hor. Často sem přes léto přijede obytné auto, zaparkují na plácku u potoka (asi 100 m od našeho domu) a přespí tu. Bývají to Němci, Holanďani - takže pozor, nejsme jediný národ, který chce spát zadarmo. Někdy se přijdou zeptat, zda můžou, většinou ale ne. A co myslíš, mám jít
a zavolat na ně policii?
Změnil se můj pohled na Holanďany nebo Němce jenom proto, že jich pár přespalo u naší chalupy (kde mimochodem máme ubytování :-)))) a mohli by tady za pár euro přespat v posteli? Ne, nezměnil. Já je totiž naprosto chápu!
Ano, samozřejmě, neříkám, že se na nás nikdy nikdo nedíval skrz prsty, že jedeme na kole a spíme venku a ještě s dětma. Na Ukrajině jsi například pro místní chudák, protože nemáš na to, jet na dovolenou autem!
Většina lidí nám ale řekla "to je fajn, že takhle jedete, děti mají hezké prázdniny, super, to se nám líbí, když jsme byli mladí, taky jsme takhle jezdili" apod.
Nemám pocit méněcennosti na bohatším západě. Naopak, je mi jich v hodně věcech líto. Ty jejich zákazy, cedulky, privátní cesty a lesy - ať si to užijou. Neznají vykoupat se jen tak v rybníku, vše je něčí, za vstup se platí a odráží se to i na jejich povahách.
Nemám pocit, že bych měla celý rok škudlit, abych pak, až vyjedu do ciziny, dělala machra, ukazovala, že na to mám a platila si hotely - schválně, jenom abych - chraň bůh - nevypadala jako socka, co na to nemá.
Vysvětluji ti, že v cizině dělám (tedy pro), a jsem na cestách pravděpodobně mnohem častěji, než dovolenkáři.
Nelíbí se mi chování některých spoluobčanů.
Nelíbí se mi, když někde, kde jsme na návštěvě, se nechováme tak, jak se od návštěvy čeká.
To, že proti anglickým fanouškům je autobus německých turistů výlet žáků klášterní školy, neznamená, že by nás měla předcházet podobná pověst.
Nechci, abychom měli podobné renomé, jako mají Rumuni nebo Poláci.
Pokud se ti nelíbí v zemích, kde vše je něčí, za vstupy se platí, na privátní pozemky se nevstupuje a v rybnících se nesmí koupat, profrč jima jako blesk a užívej si v zemích s jinou kulturou.
Tak prosté to je.
Vezmi se třeba takové rybáře.
Přijedou autem co nejblíž k vodě. Postaví stany a víkend nebo i déle na tom místě vegetují. Vidím po tady pořád, nejčastěji okolo řeky Moravy, Dyje nebo Novomlýnských nádrží. A nikomu to nevadí. Navíc po nich občas zůstanou i odpadky.
Je to trochu rozdíl, než když přespím jednu noc někde pod plachtou "zašitý" v křoví při cyklo nebo pěším vandru.
Vysvětlujete mě známé věci, které nerozporuji.
Jde o to, jestli je to povoleno, tolerováno, zakázáno ale tolerováno, zakázáno, nebo přísně zakázáno.
A o tom je tu řeč furt dokola, a pár lidí se mě snaží přesvědčit, že je-li to zakázáno, nebo přísně zakázáno, můžou na to hodit bobek.
A já říkám furt to samé: prosím, nedělejte to.
Fajn. Tak my už to dělat nebudeme.
A teď bys tedy mohl odpovědět zde tazateli, zda v zemích, kterými pojede je to:
-povoleno
-tolerováno
-zakázáno ale tolerováno,
-zakázáno
-přísně zakázáno.
To je, oč tu běží:-))
P.S. tedy máš-li s tím zkušenosti, jak tazatel správně dodává.
Plus ještě prosím rozbor, jak se u které možnosti mám zachovat, pokud se zeptám "místního" a ten mi to dovolí, případě mi řekne, kde se přespat dá... ;-)
Jednoduše,
pokud třeba přespím v zemi, kde to je podle Jindry "zakázáno, ale tolerováno" a přijde policajt, kterej to zrovna tolerovat chtít nebude - tak řeknu: Milej pane policajte, víte, Jindra na netu psal, že to je tady u vás tolerováno.
Chci, abyste se v cizině chovali jako slušní návštěvníci na návštěve.
Nehodlám se od vás nechat dál nasírat.
Já naštěstí nevím, kde to je zakázáno, nevím, kde to je tolerováno (to fakt mají v zákoně napsáno "zakázáno, ale tolerovat Vám to budeme ?"), nevím kde to je přísně zakázáno ani kde to je povoleno. A je mi to srdečně šumafuk :-) Nějaký seznam zveřejněný někým na internetu pro mě není směrodatný a závazný zdroj informace. Sice jsem nakoukla, ale dávno vše zapomněla.
Samozřejmě, kde je cedulka "Zákaz stanování", tam pochopitelně stanovat nebudu, ale nějaká omezení vztahující se na celou zem si zjišťovat nebudu a ani nevím, kde se to zjišťuje (pochybuju, že všechny země mají zákony na netu zveřejněné v češtině nebo angličtině). Ještě bych četbou zákoníků zjistila, že se v té zemi nemůžu šťourat v nose.
Tak ještě jednou se zeptám. Máte někde u zahrady, pozemku, baráku cedulku zakázaná skládka? Pokud ne tak nevim, že se tam nesmí odpadky sypat, je mi to srdečně šumafuk :-) a vysypu tam pár kilo odpadů. Samozřejmě když tam budete mít ceduli zakázaná skladky, tak tam nic vysejpat nebudu.
Podobnou logiku jako ty zastává zřejmě kvanta lidi, protože se stačí podívat po lesích a loukách a ledaskde je vysypaný bordel, protože tam zřejmě není cedule, že to je zakázané. A já proč je všude tolik cedulí zakázaná skládka a ono to je proto, že že je to tolika lidem šumák a nějaké informace někde ho nezajímají.
A vůbec, už toho povídání o spaní venku nechte! To jsou přímo muka Záhořova o tom číst! Horší už by bylo jen číst o pivě. :-))
Ven "padám" AŽ za měsíc (cyklo), do té doby mi to prostě nevychází... :-/
A mobil si vypnu! Ale tablety si vezmu... A oheň bude! ;-)
kecko, UŽ za 20 dní. Jo a pivo tam bude taky :-p
Kuááá, já neměl otočený kalendář!!! Uf, už JEN tři týdny, to se dá přežít i o hladu... :)
Ja vždy potme najit mista,brzy rano odejit.
Jindra8526,jak bezdomovci,jak? Pod mostem jsou neporadek,spouste odpadky. Každy den nechutne koukam zaplavy odpadky diky bezdomovci spani pod most.
jj, zaplaťbůh za občasné povodně... :)
Přečti si to tu. A free nocleh zkus. Použij při tom zdravý rozum a trochu citu pro vybrané místo. To je celý. Pro mne je snazší takto spát než to tu číst. Zkus to a nenech se odradit. Uvidíš sám. Hodně zdaru a krásný cesty!! :-)
Ještě: dost o nocování píšu v každém blogu, tak se tam koukni.