Tak i toto se lze dočíst v novém vydání Radničních listů v Jihlavě. Nový pan náměstek primátora Vratislav Výborný se nechal slyšet na téma cyklodopravy:
"Obecně mohu říci, že jsem velmi spokojen. Snad jedinou připomínku mám k velké akcentaci cyklostezek zde na Vysočině. To není nic osobního, jenom si myslím, že ty doby, kdy lidé jezdili do práce na kole, kdy se ten peloton s bandaskami na řídítkách šinul nocí, že to už je dávno pryč.
Dokážete si představit úředníka, který přijede do práce na kole, vyšlape čtyři kopce, posadí se mezi kolegy a smrdí jim tam celý den potem? Cyklistika na Vysočině má svůj význam rekreační a sportovní, tomu rozumím. Ale na rozdíl od Hradce Králové, kde je rovina, nebude sloužit v naprosté většině jako prostředek k dojíždění do zaměstnání. Ale ač to není investice pro všechny, nepovažuji ji za vyhozené peníze. I když některé úseky v centru města a především jejich značení jsou diskutabilní a pár občanů mi už dalo najevo, že cyklostezek mají plné zuby."
Celý rozhovor s vyznačeným úsekem je v příloze.
Kdo znáte Jihlavu - opravdu je lepší se tam všude dostat raději autem nebo autobusem? Patří cyklisté podle Vás do města nebo jen do lesa?
JIhlavu znám jen trochu, ale na kole se po ní dá jezdit v pohodě. Už z toho důvodu, že jí protéká řeka Jihlava, podél které vede nová cyklostezka. Viz foto. Projížděl jsem tam loňské září a hotovo bylo jen částečně. Ani kopce ve městě nejsou nijak hrozné. Střed města je na rovině (u řeky), jen okolní částí trochu do kopce.
Hypotetický úředník by do práce do centra jel zřejmě z kopce, takže by se moc nezapotil. A snad mají v Jihlavě na úřadech sprchu. :-)
Samozřejmě že mají sprchu, stravenky, 5 týdnů dovolené, a samé jistoty a pozitiva.
Spokojený úředník, pilíř moderního socialismu.
Vono ale za toho socialismu bylo o mnoho méně úředníků než za současnýho českýho kapitalismu (píšu záměrně "českýho", protože nedokážu posoudit, jestli v okolních zemích je také tolik úředníků jako u nás).
Tipla bych si, že ano. Podívej takový Brusel - to je jeden velký ouřad :o)))
Myslíš za totality? Socialismus máme teď.
Úředníků nebylo méně, jen ti tvorové byli zaměstnanci partaje, svazu žen, svazu rusejch kámošů, a všech těhle institucí.
Dnes opruzují na úřadech.
Ba ne Jindro, těch úředníků bylo opravdu míň a o dost výrazně. Ono to není jen u nás, rostoucí počty úředníků jsou všude. Za totality není potřeba tolik úředníků jako dnes.
Za totality bylo podstatně víc úředníků než za první republiky nebo za císaře pána.
Otázkou je spíš, jestli není dnešní počet úředníků spíš potvrzením, že zde máme sociální totalitu ?
Rostoucí počty úředníků jsou důsledkem neustálého nárůstu předpisů a jejich složitosti a komplikovanosti, složitostí řízení ve všech oborech a na všech stupních. Čím "větší" a složitější je stát, tím potřebuje víc úředníků.
Ta posledni veta je zaroven obvykle predzvest rozpadu statu, nebo dokonce upadku civilizace. Vystizne je to popsano archeology uz od dob stareho Egypta nebo stare Ciny.
Úředníků přibývá, Lelku, to nepopírám.
Jenže za totality ta struktura byla jiná. Oni to nebyli "úředníci" v dnešním slova smyslu, ale byl to stejný nepotřebný balast.
Připomenu kádrová a personální oddělení, zvláštní oddélení, placené partajní funkcionáře, placené odboráře, to všechno v každé fabrice či podniku.
Ten balast se přestrukturoval a dále botná, ale moc lepší to vážně nebylo, jen lépe maskováno.
Neříkám, že to bylo lepši, to ani náhodou.
Já jsem reagoval jen na ten počet - množství úředníků.
Samozřejmě, že tehdy byli úředníci jinde a jinak členěni než dnes, ale nárůst byrokracie a její složitosti za těch 25 let je hodně veliký.
"Připomenu kádrová a personální oddělení, zvláštní oddélení, placené partajní funkcionáře, placené odboráře...."
Tohle vsechno je tu v soucasnosti take, nejspis i vic, a nepredpokladam, ze se pocitaji mezi statni urednictvo, zrovna jako se nepocitaly za sociku. Skoro bych rekl, ze v soucasnosti se to budou snazit zamaskovat a prehazet je do jinych skatulek vic nez driv, kdy soudruhum bylo jedno kolik uvedou pocet zamestnancu statu v kolonce "urednictvo", zato dnesni partaje "bojuji" proti byrokracii pred kazdyma volbama.
Nevím, v státním sektoru je tohle jistě možné, jen kádrová oddělení nahradí ty nejrůznější agendy "genderové vyváženosti" nebo "životního prostředí" a papírově tím počty úředníků umenšují.
Ale ono zdaleka nejde jen o úředníky, je celkem dost nejrůznějších institucí které produkují prd a stojí dost peněz, svého času Mach, ještě než se rozhodl, že si svůj díl na té byrokracii také uďobne, zveřejnil seznam http://www.nechtenasbyt.cz/urad/?strana=1 a rozummné názory publikují i ti ekonomové:
http://www.penize.cz/statni-rozpocet/280372...
Zdá se mi, že jedinným průchodným řešením je prostě všem úřadům sebrat peníze, a to fest - tak 30 procent. No a to je donutí "omezit agendu" a zmenšit se, i když je jisté, že někteří fištróni by se snažili ubrat na agendě tak aby to občanům škodilo, a ukázala se "nesmyslnost" úspor.
Takových by bylo potřeba se urychleně zbavit a propustit je na hodinu, nebylo by jich mnoho. Oni by se zase srovnali a zařadili. Společným znakem úředníků je totiž ustrašenost o svoje korýtka.
30 procent - není to málo, Antone Pavloviči? Mám obavy, že by jich bylo stále přespříliš a furt by vymýšleli "změny" typu...
...ještě nastala nějaká změna ve formuláři pro DPH. Zkoušel jsem jej porovnávat s tím, co je a vypadá to, že se měnily akorát texty, konkrétně:
1) II. Plnění osvobozená a s místem plnění mimo tuzemsko s nárokem na odpočet daně
2) Hodnota pořízeného majetku vymezeného v § 4 odst. 3 písm. d)
3) I. Výpočet daňové povinnosti
4) Daň na výstupu (1 + 2 + 3 + 4 + 5 + 6 + 7 + 8 + 9 + 10 + 11 + 12 + 13 – 61 + daň podle § 108 odst. 1 písm. k)
5) Vlastní daňová povinnost (62 – 63)
6) Ostatní zdanitelná plnění, u kterých je povinen přiznat daň plátce při jejich přijetí (§ 108)
Ano, změnilo se JEN pár textů, zvybek je úplně stejný. Že je oproti loňsku třetí sazba DPH, to zatím asi bylo nad síly ouřednictva, takže se 10 i 15 % sazba cpe na jeden řádek...
Máš recht, ale vem si kolik je to každý rok tiskopisů s poučením, požít ty loňské a bude po kamarádech s tiskárny....
Ty změny jsou naprosto nutné :-)
Myslím si, že jim to chce ubírat postupně, když je vezmeš u huby naráz, začnou dělat neplechu. Postupně jim ubírat tak, aby měli pocit, že to odskáčou "ti druzí" a budou aktivně spolupracovat.
Nakonec pár ouřadů kažý systém potřebuje, ten náš tak zhruba 15 procent jejich současného počtu.
Kdysi, za dob mých studií se uvádělo, že "spotřeba papíru v socialismu a kapitalismu je více-méně stejná. Co kapitalista použije na obaly, to socialistický stát na formuláře a výkazy"
Potíž je hlavně v tom, že nikdo zodpovědně nedokáže říct, který úřad nebo alespoň kterou část úřadu lidi, obce a stát opravdu nepotřebují a je možné je zrušit.
Protože to je typicky český křečkování "Třeba se to bude jednou hodit." Ale tohle mě fakt dostalo http://zpravy.idnes.cz/dokument-smlouva-ods-s...
Nemyslím, že zrovna křečkování. Spíš si myslím, že opravdu ty úřady jsou potřeba a pro některé i nutné. Je otázka jestli v tom celém rozsahu jak jsou, ale zatím nikdo neřekl, že nejsou. Jen se populisticky říká, že by je to chtělo zrušit.
Na tu smlouvu si pamatuji, to bylo keců kolem ní. To je taky pěkný blábol plný populismu.
Každý systém má rezervy, a ty státní úřady mají rezervy gigantické.
Opravdu je obtížné od stolu obecně šmahem obecně posoudit, které ty úřady smysl mají, ale některé asi lze bez váhání zrušit okamžitě, když si přečteš ten Machův seznam, jistě tě pár ústavů, o kterých nemáš ponětí že existují, napadne.
Proto se mi zdá, že je rozumné prostě a všem přišrtit ty zdroje financování, oni se sami začnou racionalizovat. A nikoliv jednorázově přiškrtit a pak to dorovnat, ale systematicky a každoročně ubírat zdroje.
Nejdříve začnou šetřit na materiálu, přestanou mít plné sklady tiskáren, které nepotřebují a objednali se jen kvůli provizi nějakému referentovi. Později musí dojít k personálnímu pročištění.
V privátu nás podobná vlna čistek zasáhla v roce 2008, krize donutila k úsporám ve všech úrovních.
Úspory, resp. neplýtvání ano, ale všechno musí být s rozumem aby se neudělalo víc škody než užitku.
Na mnoha úřadech se v některých oblastech dost plýtvá, jenže někde jsou dost podfinancované.
To, že o některém úřadu ani nevíme, že existuje ještě neznamená, že ho opravdu nepotřebujeme, ne třeba ty nebo já konkrétně, ale mnozí jiní třeba ano.
No a ten Machův seznam úřadů na zrušení to je taky pěkně blábolivý populismus. Určitě víc než polovina tam je jen z mého pohledu nutných úřadu, a někdo tu jejich agendu musí dělat (Celní správa, energetický úřad, Správa státních hmotných rezerv, Úřad pro zastupování státu, ochrana hospodářské soutěže, atd, atd.) je jedno jak je nazveš.
Slovem "populismus" se dneska ohání kdekdo, nesmíš číst povrchně, rozkliknout, přečíst si co onen úřad dělá a jestli náhodou jeho činnost není duplicitní k jinému úřadu či orgánu.
Ale nešť, připouštíš-li polovinu, co ta druhá polovina? Co polovina, kdyby jen třetina, desetina....
Víš co je to peněz vyházených do luftu?
Tak jsem si ten seznam podrobněji prošel a upřesním ta čísla.
Jen podle mého je z 26 17 nutných a hodně potřebných a další 4 budou asi prospěšné. Takže jen u 5 si myslím, že pro mě by mohly být zrušeny, resp. jejich činnost by mohla být nahrazena komerční organizací, pokud by ji někdo považoval za potřebnou.
Prohlášení, že je potřeba zrušit nějaké úřady, že se tím ušetří hodně miliard a udělá rozpočet vyrovnaný aniž by řekl čím a kým jejich potřebnou činnost nahradí nebo vysvětlil jejich nepotřebnost je populismus a hodně hloupý.
Nebo ty si taky myslíš, že nepotřebujeme celní správu, inspektoráty bezpečnosti práce, výzkumné ústavy a řadu dalších, co v seznamu vyplodil?
Které to jsou? Docela mě to zajímá (dost jsem se příznivcům za ten seznam vysmál a nedokázali to obhájit).
Navíc těch úřadů, jejichž zrušením by se teoreticky daly ušetřit miliardy je v tom seznamu dost málo.
Které myslíš, ty potřebné, prospěšné a nutné, nebo ty které by pro mě mohly být zrušeny, resp. aby nebyly financovány z rozpočtu? Těch je míň, tak je vypíšu
- Cermat
- OSA
- Integram
- Ústav zemědělské ekonomiky a informací
- Výzkumný ústav práce a sociálních věcí
a možná - CzechTourism
Kdyby se zrušily, tak by byla úspora 2,1 miliardy, jsou to slušné peníze, ale zase ne nic zázračného.
Jenže třeba OSA není financována z rozpočtu (a zrovna představuje asi 40% z těch tvých dvou miliard). Nevím jestli je možné a rozumné úplně zrušit kolektivního správce. Sice předvádějí skopičiny typu "obviňte mě ze znásilnění, přístroj na to mám", ale zas na druhou stranu představa jak DJ uzavírá smlouvy přímo s jednotlivými interprety (kterých za večer pustí třeba několik desítek) a naopak interpreti uzavírající samostatnou smlouvu na každou písničku...
Intergram je to samý v bledě modrém. A pak zbývá už jen pár set milionů. Není to sice málo, ale rozpočet má přes 10.000 stovek milionů.
Já jsem u nic nezjišťoval kým a jak jsou OSA a Integram placeni. Také mě docela překvapilo, že jsou na tom seznamu a že jsou placeni státem. Samozřejmě někdo tu jejich činnost musel dělat, ale ta by měla být čistě na komerční bázi a stát by do toho neměl vůbec kecat. Nevidím důvod proč by se stát měl starat o to jestli někdo odvedl poplatky a další.
Ony i politické strany jsou na výplatní listině státu. Proč?
Jsou, moc nadšený z toho nejsem. Mě by nevadilo kdyby nebyly nebo by to bylo alespoň o dost míň, ale tak nějak chápu ty důvody.
Ale je zajímavé, že Mach ani nikdo jiný nenavrhuje jejich zrušení nebo alespoň ukončení financování státem.
Že by na to nějak v tom svém nadšení zapomněli? :-)
... moderní ´náboženství´, na jejich odluku od státu asi Kalousek zapomněl
Ještěže nejsou (většinou) nositelkami ideologií ...
8-)
Já na to kouknul jedním vokem a tyhle bych zrušil na doby a u některých úřadů jejich exponenty soudil dle stanného práva :-)
Národní ústav lidové kultury,
Jednotná kontaktní místa,
Intergram – kolektivní správce
Garanční fond obchodníků s cennými papíry
Evropské spotřebitelské centrum
Národní informační a p oradenské středisko pro kulturu
Výzkumný ústav práce a sociálních věcí
Divadelní ústav
Design Centrum
Výzkumný ústav živočišné výroby
Státní fond rozvoje bydlení
Rada vlády pro rovné příležitosti mužů a žen
CzechTrade Česká agentura na podporu obchodu
Státní fond ČR na podporu české kinematografie
Ústav zemědělských a potravinářských informací Praha
Výzkumný fond uhlí a oceli
Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest
Národní ústav odborného vzdělávání
CzechTourism – Česká centrála cestovního ruchu
Ano na první pohled to vypadá vše na zbytečnosti. Ovšem u těch ústavů, u kterých vím co dělají, si uvědomuji, že zbytečné nejsou. Například v nich probíhá stejně užitečný výzkum, jako je třeba v Akademii. Z toho usuzuji, že tento povrchní soud střelený zcela od boku je naprosto vedle.
O tom nemám pochyb, něco, jako "základní výzkum" musí financovat stát a vím, že ten základní výzkum většinou bezprostředně nepřináší hmatatelné výsledky.
Ovšem řada výše zmíněných institucí, například takový "Divadelní ústav" provádí asi "výzkum" ne nepodobný tomu, kterému se ve chvilkách volna věnuje kolega Robert Bevan Jones a já, tedy věcem sice důležitým z hlediska historie designu a propagace čs kultury v zahraničí, ale ne nezbytným a zásadním natolik, aby je musel financovat daňový poplatník (http://markhillpublishing.com/beranek...
Nebo takový Národní ústav lidové kultury
Status:
NÚLK je příspěvkovou organizací Ministerstva kultury založenou zřizovací listinou
Rozpočet:
37 000 000
Z toho na platy:
12 000 000
Počet zaměstnanců: 57
Financuje http://www.lidovakultura.cz/ a http://www.lidovaremesla.cz/
Porovnejte s amatérským http://www.cs-sklo.cz/ a rozsahem zveřejněných zdrojů.
Je opravdu nutné platit za tohle ročně 37 milionů a zaměstnávat 57 lidí?
Z hlediska financování (státu) nemá smysl se tím zabývat.
V porovnání, například s korupcí při nákupech MO nebo MD, to jsou drobné. Dumat nad tím má smysl u institucí, které mají rozpočet alespoň o řád vyšší a u nich zjišťovat zda je možné jejich činnost zcela zrušit.
Asi mi namítneš, spousta peněz, nevyděláš etc. Mám(e) jen omezené zdroje, které se dají do hledání úspor věnovat. A tyto zdroje by měly být zaměřeny na likvidaci těch největších děr. Pokud je budeš využívat na látání těch menších až nejmenších, tak moc neušetříš a šíbři budou spokojeni (že jsi se zaměstnal a neobtěžuješ).
To máš jistě pravdu, jinde jsou mnohem větší díry.
Ale to, že se krade ve velkém neznamená, že přestaneme stíhat drobné zlodějíčky, i když škody, co nadělají z národohospodářského hlediska jsou menší než náklady na jejich dopadení a trestání.
Prostě je potřeba aby se stát choval racionálně a úsporně úplně všude. Nepochybuji, že to provozování serveru o lidové kultuře taky pár stovek tisíc stojí, a někomu to vylepšuje rozpočet, a nebude to jen ten kdo to udržuje....
Korůnka ke korůnce a hned je milionek... jak se říká.
jj, mávnutí rukou... Ale tisíc podobných institucí, tisícero mávnuté - to už by jeden taky mohl vzlítnout. A taky by se těch miliard nemusel ani dopočítat.
To srovnání s korupcí a tunelama taky kulhá. Přece je nesmysl porovnávat špatné hospodaření s trestnými činy a zlodějinou a to menší zlo pomíjet. To by nebylo dobré na omluvu, ale na sprosté maskování těch "malých" průšvihů.
Kde jsou ty tisíce podobných institucí? SSO jich dokázalo najít jen několik (a věřím, že se snažili).
Nemluvím jenom o zlodějně a korupci, ale o nekoncepční práci. Například chce být pořád někdo furiant a stavět D3 přes Posázaví. No kdyby to nestálo o pár desítek miliard více, dá se o tom uvažovat. Jen tenhle jediný úsek se dá srovnat s několika stovkami divadelních ústavů.
Nákup vojenské techniky za miliardy podle toho jak se který generál vyspí...
Kdyby jen dálnici, Hraboši, oni plánují i rychlodráhu do Lince, ostatně, je to celé tady:
http://info.ricany.cz/files/V%C3%BDkres%20probl...
No a a naši líní ouřadové, aby někdy v budoucnosti možná neměli jejich následovníci problémy, tak v potenciálně dotčených územích provedli "stavební uzávěru", jakkoliv výstavba se předpokládá zahájit někdy v roce 2030.
To šrafované je ochranné pásmo kolem železničního koridoru, který sice má být veden tunelem (tedy zrovna kopcem, kde se léta těžil popovický gabrodiorit) přesto ochranné pásmo je 600 metrů sem i tam a moje obě nemovitosti (červené čtverečky) do něj spadají.
No velká sranda to není, protože už z chaty, kde jsem 10 let bydlel nemohu udělat rodinný domek pro dceru, tedy legálně.
Rychlodráha se v nejbližších 50 letech stavět nebude, protože na to jednak nejsou prachy a druhak přepravní zátěž osobní dopravou Praha - Linz není taková, aby takové investice opravňovala (narozdíl od té dálnice), přesto úředník znehodnocuje majetek nejen můj, ale stovek dalších lidí. A taková dráha je "zelená" až hanba, že jo.
A vidíš to, střihají to rovnou chráněnou oblastí.
Ono jim to neprojde, protože v ochranném pásmu, asi 250 metrů ode mě, má místní pivovar své studně, ze kterých čerpá vodu pro svoji výrobu, takže nějaký tunel poblíž neprojde, ale bude to řešit jeden úřad, pak další úřad, pak soud, pak odvolací soud, pak nejvyšší soud, aby rozsoudili, že dráha má jít jinudy.
Dráhu za erární prachy začnou projektovat jinudy, jakkoliv se ví, že na ní nikdy prachy nebudou.
A ty tu řešíš že "dálnice" je fuj už z principu a lepší zrušit jednu dálnici než 50 úřadů je zase tak strašně povrchní, že kdyby to nebylo na facku, bylo by to docela k smíchu.
Koridor Praha Linz totiž vůbec nesouvisí se zrušením třeba "Národního ústavu lidové kultury" a stejně tak s tím nemá společného nic ani plánovaná dálnice D3
A víš, co je to peněz, který ti "ouřadi" utratí za zboží a služby, které produkují "neouřadi"?
Nuž ja,je zruš. Pak je můžeš překračovat válející se ve sračkách na ulici, a nejen je, ale i polovinu těch pracovitejch neouřadů, kteří nebudou mět komu prodávat, takže na tom chodníku budou taky. A možná aj ty s těma svejma hochama, bo nač nějaký nový stožáry na dráty, když nikdo nebude mět na tu šťávu, která těma drátama teče?
Ne že bych se těch ouřadů chtěla zastávat, ale mám pocit, že se tím v dnešní době částečně řeší i nezaměstnanost, ty lidi prostě něco dělat musí, jinak to zvlčí. Musíš přemejšlet globálně...
Taky názor, který lze považovat za racionální.
Pokud by stát měl fungovat jako jakýsi tlumič nezaměstnanosti, jistě by se našlo pro ty lidi lepší uplatnění, než vymýšlet formuláře k prdu.
Druhý pohled je takový, že když bychom měli méně těch úředníků, zbude lidem více peněz na to aby si kupovali jiné věci a služby, které opravdu chtějí a ne aby vyplňovali ty formuláře, které nechtějí.
A kerejm?
Když uvážíš, že ve státním dělá víc než polovina výdělečně činných (ať už přímo, nebo v soukromejch přicucnutejch ke státnímu cecku), tak z toho zbytku odečti všechny, co přijdou o kšeft a zbude ti nějaký 2% zemědělců a pár procent výrobních či zpracovatelskejch.
A ten zbytek si bude vzájemně sekat trávníky nebo co?
Jj, smutný příběh
Po revoluci se také mnoho ústavů, úřadů a fabrik zracioanlizovalo, zprivatizovalo a nechalo bez náhrady zdechnout. Teď víme, že se často s vaničkou vylilo i dítě. Mnohé znovu budujeme od nuly.
Tohle volání po plošném škrcení úřadů je často stejný populismus.
"vanička s dítětem" je hnusná floskule :-)
Konkrétně, o jaké zrušené ústavy a racionalizace podle tebe šlo?
Ale jdi, jaká floskule. Zrušilo se vrámci celkového rušení mnoho toho, ce mělo být zachováno. Jen tak něco označit za floskuli, co se mi nelíbí je nesmysl.
"Floskule je slohově nadnesený nebo jen obecně platný, ale neprocítěný, prázdný obrat, rčení, průpověď či fráze. Jedná se o výrazy, které nadužíváním ztratily životnost a obsah."
To je vaše oblíbená akce, když se něco obecného ne úplně líbí. Žádost o přesné vyjmenování jednotlivostí a následné napadení vybraných jednotlivostí. Autora zaprvé odradíte hledáním těch detailů, za druhé ty jednotlivé detaily rychle vyjmenované se dají snáze napadnout.
Mě rozveselila tím, že jsem si představil toho absolventa moravskotřebovský žižkárny, mávajícího v jakémsi TV pořadu papírem A5": Takhle veliký to daňový přiznání bude!" :-))
No, ono by to asi fakt šlo a bylo by tam všechno.
nevím jestli si to někdy vyplňoval, ale pro OSVČ vykazující náklady paušálem vyplníš osobní údaje a dvě čísla a zbytek to dopočítá a přepíše všude kde to má bejt nějaký ten excelsheet.
Oni mají jedno úplně obecné lejstro a potisknou tím tuny papíru. Zjednodušené lejstro by našlo svoje uplatnění, ale šlo by spíše jen o ten papír, než že by to znamenalo nějaké významné zjednodušení, prostě by se méně plýtvalo.
Teď nás stějně nutí to posílat elektronicky, takže možná ty papíry odpadnou, jestli to elektronické podání vnutí i těm nejmenším.
Nasrat elektronicky. Pěkně na papíře a kopii oštemplovat. To víš, že jo, se budu ještě s někým hrdlit, že sem něco neodvedla kvůli nějakýmu zdrbanýmu softu či neschopné obsluze.
Neboj, dojde i na vás, datové schránky sročka musí používat povinně, ale zdá se, že to funguje, protože DPH mi poctivě vrací pravidelně.
Ale softík to je k pomilování.
Kdy dojde na nejmenší netuším, ale určitě to chystají.
No vzhledem k tomu, že od letoška se musí přehled na sociálku podávat jen a pouze elektronicky, tak tím "nenápadně" donutili fyzické podnikající osoby ke zřízení datové schránky. No a pokud datovou schránku máš, tak i veškerá komuikace s finančním úřadem musí probíhat elektronicky, tedy musíš i přiznání k daním podávat elektronicky.
Mě jí přidělili automaticky se založením sro a komunikace probíhá.
Mají to udělané teda tragicky, za ty prachy co do toho dali bys jim to napsal asi o dost líp a celý zbytek života prožil jen zábavou a nákladnými koníčky jako je cyklistika, pití plzeňského, či hýčkáním krásných žen.
Datovku mají všechny právnické osoby automaticky a ze zákona.
Mno, papíry odpadnou leda tak poplatníkům... Ale na finančáku se to stejně musí (minimálně 1x) vytisknout a založit do šanonu :-)
Prozraď prosím Neználkovi: ona už se dělá nějaká ´dokumentní´ barva do tiskárny?
Když jsem kupoval sporák, lednici a plynový kotel, byl jsem upozorněn, že tisk na paragonu (faktuře) se ´vytratí´ za rok, nejpozději za rok a půl a že bych si měl ty dokumenty nechat ofotografovat ...
To netuším :-) Tisk z lejzrovky, a ještě k tomu podstatnou část doby založený někde v šanonu, kam do toho přímo nesvítí slunce, by měl vydržet docela dlouho...
S těmi paragony je celkem potíž, a nejhorší s termopapírem. To někdy nevydrží ani rok :-/ Mám takovou mánii, že skoro všechny paragony od dražších nákupů tahám neustále v peněžence a i tam, kde je "tma", to vydrží být čitelné sotva ten rok :-(
Naštěstí ale hromadu jiných věcí nakupuji u Alza, CzC nebo Softcomu, mám u nich registraci, a u nich se dají všechny ty moje faktury dodatečně stáhnout v podobě PDF.
Nebyl jsem OSVČ, dotáh jsem to pokaždý akorát na slušně placenýho zaměstnance. Švagr podnikatel mi celkem záviděl.
Kdo začal podnikat hned zkraje 90let, pamatuje, že daňové přiznání bylo na jedné A4. Nevím už jestli z obou stran či jen na jedné.
Jinej taky vykládal, že na to účetnictví budou stačit dvě krabice od bot...
Kolik má asi takový úřad sprch ? (pokud to teda není nějaký lázeňský úřad). Já jen při představě, když se takových deset až patnáct úředníků přiřítí těsně před píchačkama do rachoty... :-))
A postaví své elektrokolo do stojanu a jdou rovnou za pult...?
Tu elektriku budou mít nařízenou, nebo přidělenou ? ;-)
Upřímně řečeno mě je vcelku jedno jak se úředník dostane do práce.
Jen kostatuju, že "přijet do úřadu na kole" není podmíněno tím, že úředník přijede zpocený a nutně musí použít sprchu.
Na našem úřadě v Praze - Uhříněvsi máme jednu sprchu - a používám ji jenom já :-)
A teď si představ, že by vás dorazilo třeba pět. To by byl šrumec, to by byla tlačenice :-))
Byls na vojně? I pět lidí se zvládne osprchovat za pět minut... ;-)
Jo a pět se jich vyspí na jedné posteli.
Ale tomu poslednímu nejen táhne na cemr, ale může se cejtit ošizen.
třeba se střídaj
Pokud to není sprcha koedukovaná, tak jo.
Koe co?
Při klouzavé pracovní době není problém na sebe chvíli počkat. Na pražský Siemens jsou pro kolaře sprchy 3 a není s tím žádný velký problém. Prostě se chvilku počká. Zatím mohu třeba nastartovat počítač.
Úřadové pro styk s veřejností se moc klouzat nemůžou :-)
Jo, v jejich případě se kloužou vsichni ostatní :-)
Konečně se nám podařilo přesvědčit Kaula, že nemá smysl hrát si na ilegála a že se musí stát řádným nezaměstnaným. Včera večer mi volal, že "tam byl ale že musí přijít ještě v pátek" že prej nějaký úkon se provádí jen v ten pátek, moc jsem to nepochopil co mele. Taky netuším, jestli Kauel trochu nekecá.
Tady zřejmě asi nikdo nebude vědět, jak to chodí na tom pracáku, nebo ano?
Pokud přinesete všechny potřebné doklady z posledního zaměstnání, myslím že jsou 3, tak se to vyřídí na jedno sezení. Další návštěva tak za 2 měsíce.
No Kauel je jiný případ, ten se nějak ilegálně motá snad pět let, zjistili jsme, že už zase asi dva roky si neplatí žádné pojistné, tak jsem ho zmáčknul, že musí jako první krok zajít na pracák a okamžitě zastavit ten zadlužování, co mu každý měsíc narůstá.
On furt slibuje, zítra tam zajdu, příští týden tam zajdu a tak, a tak netuším, jestli zase nelže.
Existuje nějaká možnost zjistit, že se skutečně přihlásil?
Mají nějaký lejstro že jsou ofiš nezaměstnaní?
Pokud se přihlásí na pracáku tak dostane kartičku úřadu na které se jméno a telefon kontaktního pracovníka a má tam vyznačené datum a čas příští schůzky. Od pracáku také dostane papír s potvrzením registrace pro zdravotní pojišťovnu.
OK, tak já si ho zkontroluju, to bude jednoduché.
Na pátek si tam rozhodně nikoho nezvou, pátek na žádném úřadu není pro veřejnost. Zpracovávají ty haldy údajů a papírů co se nashromaždili a v průběžně nestihli zpracovat.
Taky se mi to nezdá
V Praze mají na tom úřadu takový fofr, že si tam rozhodně nikoho jen tak navíc nezvou. Rádi se každého zbaví. Co se dá vyřídit mailem či telefonem, to tak vyřídí. Cokoliv čím se někoho zbaví je jim dobré. Ale chovají se korektně a slušně.
Dá se to najít na webu konkrétního úřadu. Třeba u nás mají v pátek otevřeno pro nové uchazeče a pro pozvané.
No počkej, u nás se na přepážkách ouřaduje i v pátek.
Ale to je něco úplně jiného, to je totéž jako že v pátek funguje pošta nebo příjmové okénko na finančním úřadu, ale rozhodně si tě nikdo nepozve k vyřizování nějakých komplikací a k řízení.
Proč ne?!?
Z praxe vím, že si klidně klienta pozvou. Když klient nemá čas jindy a věc je potřeba vyřídit, tak to jinak nejde.
A nemluvím o pracovníkách na přepážce. Ty jedou v režimu úředních hodin. Mám na mysli ostatní agendu, kde si pracovníci musí klienta pozvat k řízení v jeho věci.
A mají vyhrazené úřední dny a hodiny nebo je to na nich kdy úřadují pro veřejnost a kdy úřadují pro sebe?
Píšu, že nemluvím o pracovníkách, kteří mají úřední hodiny. Mluvím o běžných kancelářských pracovnících.
No a je to jasný, je to totéž jako úřad práce, městský úřad a další.
Tak teď nevím, jak to myslíš.
Jen ti oponuji v tom, že není pravda, že by si tě někde úředník nepozval k vyřizování tvých záležitostí v pátek.
A zkoušela sis někdy na úřadu práce, městském úřadu, stavebním úřadu nebo podobném úřadu něco domluvit na pátek a chtít na úřadu v pátek s někým jednat?
Zdravotní pojišťovna bude možná malinko něco jiného, to bude mít možná blíž k běžné komerční pojišťovně a tam už budou malinko jiná pravidla.
Ne, protože tam mají zcela jasné úřední hodiny :o)))
U nás máme také jednu, ale kolik lidí ji využívá, to nesleduji.
Ono je fakt, že o ní ani moc lidí neví :o)))
Hlavně nechápu, proč máme tolik úředníků.
Jestli se staví cyklostezky pouze kvůli tomu, aby se úředník dostal do zaměstnání, jsme na řecké cestě prosperity.
A kolik máme úředníků? Vy máte nějakou konkreetní kvantitativní hodnotu a ne jenom představu?
Mám naprosto přesné údaje, úředníků je přesně o 71,28% víc, než by jich mělo být.
Vy máte snad jiné údaje?
Protože na každou hovadinu lejstro... A to asi ani netušíš, co je ještě, absolutně zbytečného, papírování uvnitř úřadu :-/
Trochu tuším.
Každý si chrání zadek, tak se snaží rozmělnit zodpovědnost.
Ono to takhle funguje i ve větších privátních firmách. Jamile existuje jakási hierarchie, má to tendenci bachratět a košatět, každé rozhodnutí trvá déle a narůstá objem dokumentace a vnitropodnikových formalit. A pochopitelně je všechno dražší, protože méně efektivní.
Dnešní technologie navíc umožňují rychle generovat tuny lejster, to je mor. Půl oráce hotovo, než právní oddělení doladí detaily smloouvy :-)
Inu, těžko říct, jak to v té Jihlavě lidi cítí. Pan Výborný byl zvolen, pokud jsem to dobře pochopila. Nejspíš si tam lidé opravdu myslí, že Jihlava potřebuje tu multifunkčí kulturní halu víc:-))
Naskocilo mi okamzite: ...... Kdo nejde s námi, ten je rozvraceč,
kdo proti nám, je lump a břídil.....
Tema pisnicky je sice jine, jen to heslo na nektere sedi, to prekvapeni z toho, ze slysi jiny nazor .....
Nerozumím vám, co jste tím vlastně chtěl říci.
To mate jedno, tim se netrapte.
Já se tím rozhodně netrápím. Jen mne překvapuje, že když něco napíšete, co není příliš srozumitelné, tak to nejste ochoten dovysvětlit.
To jako že pan náměstek potlačuje jiné myšlení stejně jako nejhrubší komunistická propaganda? Nebo je to myšleno úplně opačně, že to je právě odpor cyklistů, kteří mají podobné stádní pudy a propagandistické metody?
Když napíšete nesmysl, tak mi neodpovídejte s podtextem, že já jsem ten nedovtipa, se kterým se nemáte zapotřebí bavit.
Precetl jsem si prispevek. Naskocila mi pisnicka. Prislo mi to v dany okamzik natolik silne, ze jsem to postnul (a to z tabletu a klavesnici na nem uprimne nenavidim).
Nebylo to nic duleziteho, svetoborneho, ani jinak vecne podstatneho.
Okamzite jste se zacal dotazovat. Dotazovat na neco, co byl muj prchavy (byt v danem okamziku silny) pocit, nic vic.
Odpoved z Vas nedela neovtipu, odpoved je odpoved. To Vase projekce Vas posouva, ale jen ve Vasich ocich, do jakesi jine roviny.
Mozne vyklady me asociace jste pomerne podrobne popsal - jsou dva, jsou protikladne a prolinaji se celym timhle forem.
Pokud chcete slyset, co presne me napadlo a s cim si spojuji text nahore a ten Kryluv vers, tak ano: predstava obsahuje vyhublou postavu, dlouhe vlasy a brejlicky. Kolo je v pozadi. Postava (postavicka) krouti hlavou a pronasi vyse uvedeny citat, protoze ma pocit, ze kdokoliv byl zvolen, musi nutne pouzivat vyrazy jako "zklidnit dopravu" "podporovat cyklo ..." "udrzitelny rozvoj" atd. Nebudu vypisovat, je toho tady vsude kolem dostatek.
Postavicka je cykloaktivista a prave zjistil, ze v demokraticke spolecnosti mohou byt ruzni lide s ruznymi nazory na ruznych pozicich. Postavicka premysli jak to opatchovat, protoze demokracie je super, ale rikat se bude jen to, co je preci kazdemu nad slunce jasnejsi a protinazory jsou fuj.
Spokojen, pane Brahmo?
Spokojen.
Souhlasím, taky si myslím, že peloton lidí na kolech s bandaskama jedoucích na šestou do práce už neuvidím. Ale ani mě to nemrzí, ti lidé se nepovažovali za (městské) cyklisty, dokonce ani nevyžadovali zvláštní infrastrukturu pro své jízdy do práce. Teď už je jiná doba, lepší.
Ne? Tak si zajeď do Břeclavi. Jen teda těch bandasek moc nebude. ;-)
Břeclav nefrčí ...
To takový Amsterodam, popř. Hanoj ...
Myslíš si, že přezdívka "moravský Sajgon" vznikla jen tak pro nic za nic? ;-)
Já do ´Států´ nejezdím často ...
Zajímavý na tom je jen to , že je to nechtěné potvrzení prostého faktu, že nikde na světě ba ani v Holandsku,ani v Jihlavě zatím cyklodoprava nedosáhla svých historických rekordů z dob, kdy kolo bylo prakticky jediným dostupným individuálním dopravním prostředkem pro většinu populace .
Mě to přijde veselé, protože když si člověk koukne na místo hlavní výroby evropského zboží tak tam už taky přestali jezdit na kolech a přesedlali na motorová vozidla, protože se jim stala dostupnější.
Takže jestli mi s tou cyklistikou nejdeme nakonec na celou věc úplně špatně, že ?
Stačí pořádně zchudnout a vrátit se k bandaskám a budeme mít cyklistů, že se z toho pan vrchní rada z Jihlavy ohluchne :D
Přesně tak, začal bych tím, že zvednu spotřební daň na benzin/naftu tak na 100Kč/litr. Pak uvidíš kolik lidí začně jezdit na kole. :-))))))
A vykořisťovatelé zvednou mzdy na 300,- kaček za hodinu a budeš tam, kdes byl. Na to se musí zchytra.
No, a při kontrole špatného benzínu na pumpě ČOIkou bych ty pumpy rovnou zavíral a nenechal stavět nové. Těch podpůrných kroků může být hodně. Například nestavět dálnice, rušit pruhy, znížit rychlost v obcích na 30 a mimo obec na 60, všude v obcích stavět prahy na přechodech, vybírat mýtné na každé důležité cestě a vhodně odstupňované, chodec všude přednost!, vlastnictví auta jen s místem na parkování atd. atd. Fantazii se meze nekladou. Vhodná daň z auta pro všechny :-D
A není těch 30 na kolo trochu málo? Nebo to bude jen pro auta?
30 stačí ve mměstě pro všechny, aby nebyla diskriminácija :-D Jinak bych na každé křižovatce dal první 3m pro cyklisty, aby rychleji vyjeli, všude bych flákl ty zastavovací semafory s radarem a do 5let by min. 15% jezdilo na kolách. Taková malá diktatura :-D Když se chce nezávislost na ropě (té ruské samozřejmě), tak se k tomu musíme otočit čelem...
Zastavovací semafory s radarem zní dobře. Zatím mám na 5 km trasy 15 semaforů, ani ty 100 m vzdálené od sebe nejsou synchronizované (je skoro pravidlem, že když se člověk na prvním rozjede, tak na druhém naskočí červená) a stejně to auta neodradilo od jízdy. Jen to chce ke každému semaforu přidat i kameru, chvíli jsem sledoval jeden takový buzerační (chtěl jsem říct výchovný) semafor v Krnově a červenou na něm ignorovali i policajti.
Zase chyba!
To je přeci ´červená vlna´ (obdoba ´Zelené vlny Hvězdy´) ...
8-)
To je i v Třebíči, aby se to nedalo projet městem s prošlápnutým plynem.
A na kole tě to těší? Mě teda ne. Rozjet, zabrzdit, rozjet, zabrzdit.
Třebíčí jen projíždím :-)
To je určitě správná úvaha. Ano ekonomická situace by jistě návrat cyklistiky vyvolala. Stejný efekt by vyvolal i válečný konflikt s následným nedostatkem nafty.
Ve velkých světových městech to pomalu začíná vyvolávat neprůchodnost těch měst pro auta.
Kterých měst se to konkrétně týká?
Chytrá otázka, přímé odpovědi se vyhnu. Velká historická města Evropy jsou auty beznadějně ucpaná. O tom patrně není sporu. Osvícenější radnice těchto měst uvažují co s tím. Na tom se patrně také shodnem. Některá města mají tradičně rozvinutou cyklodopravu a některá města se jí snaží víc podporovat a očekávají od toho snížení té ucpanosti. V tom se patrně také shodnem. Na čem se neshodnem, je to, zda se jim to daří a zda se jim to má šanci podařit. A už vůbec se neshodnem na aplikaci tohoto v Praze.
Pochybuji, že tato města potřebujete vyjmenovat, poněvadž se to zde stále dokola přemýlá.
No, faktem a skutečností je, že se s tím nic nedaří dělat, v těch přecpaných městech, i když snahy tu jsou a prostředky, které se do toho investují jsou ohromné.
Města jsou stále neprůchodná a cyklodoprava to neřeší ani trochu malinko. Prostě tudy cesta nevede a je otázkou, zda-li prostředky z kapes daňových poplatníků nebyly investovány zbytečně, a nemrhá se jimi na další utopické vize.
Tak třeba včera jsem byl v Praze, jel jsem do Holešovic vyzvednout nějaký malý HW, odvezl klukům na Michelskou a pak pelášil domů.
Kolem 11 jsem potkal, na Petříkově dvojici kluků (mého věku), evidentně se "jeli projet" - nedopravovali. Pak u Krčského potoka jednoho staršího pána na horáči, jel z projíždky v lese. Na Modřanské až k Národnímu divadlu jen jeden cyklista, podle hadrů nikoliv dopravní. Na Národní jeden messenger na kole, další pak na mostě přes Štvanici. Cestou zpátky pak už ani kolo. Cyklopruhy v Michelské už nejsou vidět, zůstaly jen široké chodníky, které měli složit jako cyklo-dopravní tepny a díky tomu se zadláždily ty pruhy trávy co tam dříve byly.
Podobné to bylo i v neděli a v pondělí. Jediný dopravní cyklista bude zřejmě ten ambiciozní jinoch co se touží stát ministrem justice.
Vyhozené prachy do infrastruktury, která by v lepším případě mohla sloužit jen během velmi omezené sezóny. Messengeři, to jsou hoši jiného kalibru, ti cyklopruhy nepotřebují, ti se s tím nemažou.
Jiné město - Paříž. Klima příjemnější, cyklisté i v zimě. Proti nám ohromné množství. Funkční systém Vélib, cyklopruhy, průjezdné jednosměrky, sen pražských aktivistů, přesto prd. Aut neubylo, silnice ucpané. Prostě ten podíl z (údajného) 1 procenta v Praze činí v Paříži 5 procent. 95 procent zůstává problémem.
A ten je třeba řešit racionálně a systémově, a ne budováním čehosi tak zbytečného, jako je cykloinfrastura (v Praze).
Aha, takže dopravní cyklista nesmí jezdit v cyklohadrech. To jsem nevěděl.
Takže až pojedu za hodinu do práce (samozřejmě v cyklohadrech), tak se pojedu vlastně jen projet.
No jistě, že se jedeš jen projet! Já taky na kole jezdím až po práci (pokud teda vůbec)... ;-)
Pamatuj, že nejsi v Praze! U nás si na takové kraviny nehrajeme, nemusíme celému světu okatě dávat najevo, že JEDU na kole PRACOVNĚ, DOPRAVNĚ anebo prostě se jen tak projet (záměrně jsem vynechal trénující borce, ti se ale v Praze nevyskytují, tudíž jsem je do výčtu nezahrnul). My prostě neřešíme, my prostě jezdíme. :)
Máš pravdu, ještě že nejsem v PRAZE. :-)
V Praze se totiž v únoru "dopravuje" kolmo jen ten co chce být tím ministrem a pak ještě pár nadšenců.
Vlastně nejen v únoru, ale téměř celoročně.
U nás to není o moc lepší, znám jen jednoho kluka, co do pívovaru jezdí ze sousední vsi na kole, ale ten má k tomu své pochopitelné důvody :-)
Terén vůkol není cyklodopravě velmi nakloněn, je totiž nezřídka nakloněn.
Pánové,
na tom mají přeci postavenou tu celou svoji ideologii, na tom, že cyklisté v Praze by měli být především "dopravou".
A podle toho vřískají když natahují ruce po prachách, kolikrát jste tu četli "spravedlivý podíl na financování dopravy" a podobné bláboly, které z nich lítají, když ty parazitální organizace potřebují prachy pro své lenošivé exponenty.
U nás si také na takové kraviny nehrajeme, protože jak říkáš, se jedeme projet, a že při té příležitosti i někam dojedeme je fajn. Taky na to nechceme žádné dotace, subvence a infrastrukturu.
Ale prd, to bys ho musel vidět, černého ďábla, ale je to šumák a nepodstatné, klidně si ho zařaď k těm "dopravním".
Já jsem vlastně taky byl "dopravní" al ene z ideologického přesvědčení ale proto, že to byla fajn záminka, jak se projet na kole....
Že stále argumentujete pouze tou Prahou, kde se žádná použitelná cykloinfrastruktura nevybudovala a ani se nebuduje a Paříží. Chápu, že jsou to hlavní města, která znáte. Ale jsou státy, například Holandsko, a i česká města například Hradec Králové, kde to funguje. Kde cyklodoprava má významný celkový podíl. Tím, že stále tvrdíte, že to nefunguje a nemůže fungovat, pouze presentujete svůj osobní názor. Doba, kdy ve větších městech v Evropě byly velké továrny, do kterých z okolí dojížděli chudí dělníci na kolech se opravdu patrně nevrátí. Ale že podíl lokální cyklodopravy může vzrůst, to je asi možné a bylo by to vítané.
No co z toho, když v Praze stoupne podíl cyklodopravy? I kdyby z Prahy zmizelo 50 % aut, tak to na komfortu jízdy na kole nepoznám, zatímco pokud by přibylo 10 % cyklistů, tak se v Praze nedá na kole normálně jezdit - už teď stačí, když se v létě vyrojí pár cyklistů navíc, kombinace toho, že zabírají podobnou časoprostorovou stopu jako já s obecnou nechutí cyklistů dodržovat silniční (a fyzikální) zákony mi znechucuje ježdění po Praze ...
Choď pěšky!
Pořiď si velkého, ostrého a nevychovaného psa bez košíku! S dlouhým vodítkem, pochopitelně
Zkus to a budeš mě za tu radu velebit do smrti ...
Pěšky do práce začínám chodit teď, co jsme se přestěhovali. Přece nebudu jezdit těch 1.5 km na kole, to za to nestojí (aneb jak Praha přišla o jednoho městského cyklistu ;)
Ti, co na kole do práce jezdit chtějí, tak už jezdí. Ti, co nejezdí, určitě nezačnou proto, že se někde udělá nějaký "cykloopatření" (z drtivé většiny tak, že se udělá "zábor" stávajícího pruhu na silnici pro těch pár cyklistů, co se tam budou motat).
Myslet si, že nějakým "cykloopatřením" začnu lidé hromadně odhazovat auta a nasednou na kola je absolutní chiméra.
Nemluvě o tom, že značná část těch, co na tom kole jezdí (protože chtějí), jezdí na kole jen za slušného počasí a v době nečasu stejně sednou do auta (či MHD), takže kapacitně se neušetří NIC.
Je to prostě blbost a celý ten cykloaktivismus slouží jen k sosání peněz a živení všemožných nefachčenků s pochybnými tituly typu rekreolog.
Ti, co autem do práce jezdit chtějí, tak už jezdí. Ti, co nejezdí, určitě nezačnou proto, že se někde udělá nějaký "autoopatření".
Myslet si, že nějakým "autooopatřením" začnu lidé hromadně sedat do auta je absolutní chiméra.
****
Ergo kladívko není potřeba stavět žádné další silnice. Logické, ne?
Husááá, husááá! :-DD
Kdyby bylo léto, napsal bych že ses uhřál. Ale teď?
Píšeš tu kraviny a já nesmím?
Nesmět tu psat kraviny ty, tak to tady máš read-only... :-D
To přece bylo volání na potrefenou husu, která zahejkala! ;-)
Úsloví o potrefené huse se používá tehdy, když něco popisuješ a ozve se někdo kdo tomu podpisu odpovídá.
Vzhledem k tomu, že "cykloaktivismus" mě ani v nejmenším neživí, naopak jej pěkně dotuji, nemůže být o potrefené huse vůbec žádná řeč.
Takže tvoje volání na domněle potrefenou husu je tedy nesmyslné- krátce kravina.
************************
Ale jinak tomu rozumím, parafrází jsem ukázal jak pitomý je tvůj příspěvek a teď se to snažíš nějak zamlžit kecama o husách. No každý děláme co umíme, já se snažím používat smysluplné argumenty, ty na to holt v hlavě nemáš a můžeš názorové oponenty leda osobně napadat.
Ta o červené karkulce je stejně ale hezčí. ;-)
Ale vůbec se sem nehodí.
Autoopatření má odlehčit centru města, jen ten meloun Stropnický to není jaksi schopen pochopit a snaží se brzdit dostavbu okruhu.
Moc nových silnic už opravdu není potřeba, dostavět ty dálnice na sever a na jih, a dokončit pražský okruh. Stávající komunikace udržet v slušném stavu, tu a tam by neškodil nějaký ten obchvat obcí. Aut už asi mnoho nepřibude.
Pán je věštec? Zejména poslední věta je vzhledem k historickému vývoji odvážná.
To se dá ale poměrně snadno dovodit. Bejvaly časy, kdy měla auto jen třeba každá desátá rodina. Dneska řídí kdekdo a v rodině jsou leckde auta dvě. Prostě kolik šoférů, tolik aut. Jezdí kdo potřebuje. A jeden šofér dvěma naráz těžko pojede...
to ovšem platí i pro cyklisty :)
Mě vždy pobaví ty statistiky, kolik se u nás prodalo kol= počet cyklistů :D
Mám a používám tři kola :)
Navíc osobně znám lidi, kteří sice kola mají ale prakticky na nich jedou několikrát za rok, třeba s vnoučaty na výlet. Tchán má minimálně 4 kola ( nic nevyhodí a je chytlavej na koloakce Mountfýld:) a jedno z nich parkuje u nás už asi rok....
Já mám taky tři kola. Vpředu dvě a vzadu jedno.:-))
Nevěřím, že bys neměl ještě někde nějaký další ´ulitý´ 8-)
Na těch zatím nejezdím.:-))
"Čtyřkolku" zatím testoval jen ´Holfi´, ne?
Nevím, myslel jsem kola, která mi visí na stěně v dílně. Přemýšlím o kolobce, ať můžu sekundovat vnukovi, ale nějak pořád není na koníčka čas.
Ještě že už před každým autem nemusí běžet signalista s praporkem nebo lucernou.
Jen si to představ. Po chlapcích a děvčatech, co umí rychle utíkat by byla obrovská poptávka, na běžecký sport by se na školách kladl stejný důraz jako dnes třeba na IT technologie. Tak jako dřív byly přepřahací stanice pro koně, tak by existovaly firmy provozující řetězce "přepřahacích" stanic pro běžce, abys mohl rychle pokračovat dál. Atd, atd.
a snížila by se nezaměstnanost ,)
Důležité je, aby správně psali, vystavovali a archivovali účtenky a odváděli DPH.
Dneska by spíš měli běhat před kolem :o)))
S rozvojem robotického řízení se dá očekávat, že budou moci "řídit" a hlavně užívat auta i lidé, kteří nyní nemají oprávnění a schopnosti auto řídit. Takže v tomto směru můžeme očekávat alespoň zdvojnásobení automobilového parku.
To když budeme uvažovat, že tomu robotovi musí zadat úkol někdo soudný, alespoň znalý svých potřeb. Pokud budeme uvažovat i poslání mimina babičce na oštřování a návštěvu, tak je tu čtyřnásobek jak když vyšije.
Ale ti roboti patrně nebudou cyklisty ani omezovat, ani utlačovat. Snad už budou i řídit stroje na elektromotor a nebudou smrdět.
:-)
To mi připomíná soudružku učitelku Duškovou, když nán v roce 1966 s vážnou tváří tvrdila: "já už ne, ale vy, děti, vy se toho komunismu dožijete."
Ronda ti napsal přesně jak to je. Protože auto má už dnes skoro každý, kdo jej potřebuje, už jich prostě radikálně nepřibude. Alespoň ne v časovém horizontu, srovnatelném s životností silnic.
Snažil jsem se oponovat výroku, že počet řidičů je limitovaný a to že limituje počet aut. Nic jsem nepsal kdy to bude, ani jsem nepsal jak se na to těším jako na komunismus. Proto mi vaše připomínka připadá poměrně mimo mísu.
Mimochodem v Kalifornii už tato auta jezdí a robotické Google auto dojelo do Pekingu. V Ćechách se běžně navrhují systémy na automatické zacouvání autem při parkování a couvání s přívěsným vozíkem. Tyto systémy už ovládají auto celé včetně volantu. Zatím nikdo neprotestuje vůči nasazení těchto systémů. Nikdo nekřičí pozor robot, zajede nás, zabije nás. Couvací kameru už lepší osobáky mají, nákladní auta by ji potřebovala ještě víc. Nebude dlouho trvat a bude povinnou součástí stejně jako kamery vykrývající slepé úhly a rovnou varující, že tam někdo vjel.
Od těchto systémů je k plně robotickému řízení už nedaleko. Spíš to bude problém psychologický a právnický než technický.
Jo, někudy tudy to půjde, ale nebude to tak rychle, aby to mělo nějaký vliv na plánování pražského okruhu. Zatím si to netroufnou nasadit ani na železnici, furt to řídí nějakej strejda v tý lokomotivě. V Paříži jezdí bez řidičů metro linky 1, prý snad u nás by mělo takové být D1. Ale v tom metru jde asi spíše o kombinaci nějaké inteligence a dálkového řízení z dispečinku.
Tedy nebojím se, že v horizontu nějakých 30-50 let silnice ovládnou bezšoférová roboty řízená auta a následkem toho se budou přepravovat po silnicích bezjakékoliv asistence nemluvňata.
Tedy z hlediska výstavby či dostavby a rekunstrukce silniční sítě jsou tyto systémy příliš vzdálené, aby mělo smysl je brát v potaz.
Pozoruji nárůst oné elektromobility, to je pro města mnohem zajímavější koncept, který zřejmě bude vývoj ovlivňovat. Tedy postupné vytlačení spalovacích motorů z městské dopravy.
Přesně tak. My se toho nedožijeme, naše děti asi taky ne a vnukům to bude jedno, protože ti budou válčit klacky a kameny...
Registrovaných aut statisticky každý rok přibývá, a já myslím, že ještě ješte opravdu nenastala doba obecného blahobytu, kdy automobil vlastní každý kdo má ridičák a kazdy kdo by ho chtel a potreboval... Možná tak v té Praze ano, ale jinak ani náhodou... Opravdu nevím kde berete ty pocity, že trh je již presycen... Parkoviště presycena jsou to ano, ale to je tak všechno :-D
Možná je to opravdu "přípražská" optika.
U nás ve vsi jsou v rodinách běžně auta dvě a to se netýká jen těch ze satelititu, ale prakticky všech aktivních a zaměstnaných. Někdy jsou ta auta docela herky, ale ti lidé je mají, protože se prostě nějak musí dostat do práce, třeba jen do sousední vsi.
Aut může přibývat, ale už se nejedná o dramatický a skokový nárůst.
No třeba uvnitř Prahy je volba MHD a IAD svobodně na každém jednom. Časově to vychází většinou nastejno, rozhoduje pohodlnost a hlavně společenská pozice. Přece nemůže ve svém postavení jezdit sockou. Takže v mnoha rodinách je to auto jen jedno, přestože řidičů je více. Tyto rodiny mohou s auty hladce expandovat. Tam kde není dopravní volba může být počet aut už na funkčním maximu. Ale i tam si tatínek ještě může koupit pro potěšení kabriolet. V Norsku jsou z tohoto důvodu kabriolety více zdaněny.
Většina pražáků má auta, aby s nima o víkendech jezdila k nám prudit :-)
Myslím si, že fenomén "auto jako společenský status" je značně autobijci přeceňován a patří spíše do druhé půlky minulého století, než do současnosti.
Většina lidí uvažuje racionálně a ekonomicky, a mít povícero aut jen pro plezír je vyhraženo opravdu jen malé hrstce obyvatel. Proto u nás na vsi dvě auta na rodinu je standard, v Praze mnohdy postačí jedno, a jsou rodiny, co se bez auta obejdou zcela.
Říkám, žádné velké nárůsty bych neočekával, nejde jen o chuť či potřebu, ale i o ekonomické možnosti. Vlastnit auto k nepotřebě je celkem nákladná kratochvíle.
Do Popovic, co bychom tam dělali? Už i ten Kozel, co ho vyrábějí všude, je "europivo" :D
Jako všichni pražáci, vřískali po lese, dělali bengál u chatiček, zahazovali bordel kam se dá, vypouštěli senkrovny do potoka, prostě všeobecně škodili.
No, s tím pívovarem je to celkem katastrofa, jak to koupili ti Afričani, šlo to cu grunt, i když ono tvrdí opak.
Fakt je, že pívovar už není ostudou, je opravený všude kolem pořádek a čisto, a to pívo prý má "standardní ustálenou kvalitu", tedy jedná se o typické chcíplé europivo.
Pořád tu sice existuje nefiltrované kvasnicové, které čepují v restauraci Kozlovna, hned vedle brány do pívovaru, ale pro cyklisty ho nemohu doporučit. To pívo má poněkud vyšší obsah alkoholu, který těžko předem odhadnout, a některým jedincům docela dokáže zrychlit trávicí procesy až do celkem řídké podoby. Při větším množství je z něj solidní dunihlav. V Kozlovně mají i tankovou 11ku, taky pro cyklistu taky poměrně silné pivo.
Já od vpádu afrických investorů místní produkci nepiji a lemtám plzeň Pod ledem, v restauraci u zimního stadionu asi 600 metrů výše po hlavní směrem k dálnici.
Jinak se proslýchá, že právě na našem stadionu se bude cvičně klouzat naše hokejová representace během toho mistrovství světa, ale za pravdivost informace neručím.
Kolik pražáků má doma senkrovnu=žumpu? Musel jsem si to nechat přeložit. To opravdu ve městě běžně nemáme. Kdybychom to měli, tak bychom to pochopitelně přednostně vyváželi do Popovického rybníka :D
Až bude jaro, tak ten kvasničák přijedu ochutnat.
Mají jí u těch chatiček, ne doma. A zjara přijedou a hodí do senkrovny bíbo (ponorné čerpadlo, pozn.př.) a vypustí, protože fekál stojí kolem 600.
Ti rozumnější mají trojkomorový septik a nechají přírodu pracovat (to se taky nesmí, ale škodí to zanedbatelně, při těch jejich rekreačních objemech).
Ono je to celkem složité, u těch rekreačních objektů. Čističky jim fungovat nemůžou, protože ty potřebují trvalý přísun, kanalizace tu všude není, fekál drahý, biologické septiky z moci úřední zakázané, leda do kýble a vozit si to zpátky domů do Prahy :-)
Aha, už jsem pochopil i u jakých chatiček to děláme bordel. Já jsem myslel, že žijete v chatičkách a rušíme vás tam. A ono je to obráceně.
Nojo, nepravidelný přísun zvládne jen kořenová čistírna, nebo septik. Septik se už nesmí stavět u drnové čistírny nevím. Tož jasně nejlepší ten rybník, ať si kapři užijí.
Nejlepší u přípražských obcí bylo, že fekál vozili do pražské čistírny. To je jako bychom si to vozili v kyblíku domů. Ale u vás to určitě vypouštíte na pole nad tím vaším rybníkem :D
A nebo klasickou suchou kadibudku, občas povápnit. Vodu po mytí ze škopku vylejvat k plotu. Nepoužívat saponáty, jenom mýdlo, tím se daj polívat mšice na růžích, nemaj mýdlo rády a růžím to prospěje.
Takového jsem znal jen jediného chataře, Vláďa Kos, postavil si před 45 lety takovou budku o jedné cimře, na penzi tam bydleli od března do listopadu, starej skaut.
I pitnou vodu si tahal, v poslední době chodil k nám. Vloni na jaře Vláďa umřel, 78 let mu bylo.
Ostatní si chaty budují jako zrcadlo své domácnosti, včetně satelitní TV a automatických praček.
Jo, jsou strašně zhýčkaní.
Auto si dnes může pořídit úplně každý kdo si ho pořídit chce. Dá se koupit za pár výplat. To, že si ho každý nekoupí je věc jiná a bude to tak vždycky. Takže o moc víc aut než dnes v provozu už asi nebude. Myšleno osobních. U dodávek a různých užitkových aut a lehkých nákladních (do 6 tun) to je jiné, těch ještě asi pár přibude, ale taky to nebude nijak závratný nárůst.
Když se porozhlédnu po vesnici kam již dlouhou dobu jezdím, tak musím konstatovat, že co dospělý, to auto, tedy minimálně dvě auta v rodině.
Důvod je zcela prostý - pokud si potřebují cokoliv zařídit (nákupem počínaje - obchod a potravinami ve vsi není) tam se musí dopravit autem. Na kolo to není, je to Vysočina a potraviny minimálně 3 km, další obchody, lékař apod. až 10 km, nemocnice 18 km. O dopravě do práce raději nemluvím, dříve je svážely autobusy, dnes musí každý sám, také ve 4 hod ráno a dojíždějí až 30 km!
Obávám se, že máte dost zkreslené představy o reálném životě na vesnici.
Já myslím, že to sedí. Odhadli jsme na vesnici 2 auta na rodinu. Ve městech spíš jen jedno. Takže města mohou ještě 2x zvětšit svou autokapacitu. S tím ovšem plánované komunikace rozhodně nepočítají a pro Prahu by to už bylo asi fatální.
To asi ne, pokud si lidi ve městě chtěli pořídit druhé auto, tak už to většinou udělali. Ve městě většinou stačí rodině jen jedno, pokud oba nepracují někde mimo město a ještě každý na jiné straně nebo k tomu nejsou nuceni složitostmi a nějakými potížemi v rodině. A těch zase tak moc není.
Na co potřebuji v Praze auto, když obchod mám na pohodlné dojití pěšky 5 minut, k obchodnímu centru mne zaveze metro, do práce MHD?
Co vidím kolem sebe na sídlišti (metro 120 m), tak většině (odhaduji 75-80%) stojí jedno auto na rodinu celý týden před domem a vyjíždějí o víkendu.
Větší problém jsou satelity bez t.zv. "občanské vybavenosti" s de facto neexistující MHD, odkud se musí obyvatelé nějak dostat do Prahy, Brna a pod.
To jsou ti, kteří každodenně jezdí smrdět Brahmovi do Prahy.
Když jede 25km, tak nebude odstavovat na posledních 5km na záchytném a nepojede potrubím, ale dojede až do ofísu. Parkování řeší firma, nakonec auto je buď firemní, nebo jede na cesťáky, tak vzniká celkem masivní dopravní zátěž.
Hromadná doprava tu sice je, ale je to tragicky pomalé, v často nevyhovujících časech a vlastně taky vůbec levné. Nefunguje ani sousedská výpomoc, která by se zdála logická - pojedeme jedním a ušetříme. Zase se ztrácí flexibilita a když jdou náklady za firmou, je to trochu toho pohodlí a luxusu, do kterého stát nenoří své nenechavé pracky v podobě odvodů na tzv. pojistné.
A to není jen jedno auto na rodinu, co denně směřuje na Prahu, spíše obě dvě. A těch rodin není vůbec málo, za posledních 10 let je nás z 2000 najednou 3000 a ta tisícka jsou ti pendleři.
Jj, a ti až jim odrostou děti a začnou chodit do speciálních kroužků nebo škol, tak si pronajmou nebo koupí byt v Praze.
Ve svém okolí jich znám celou řadu! A těch řečí co jsem si od nich před léty vyposlechl o tom jak je báječné bydlet "v přírodě"..... :-)))
Integrace novousedlíků mezi starousedlíky neproběhla, až na pár výjimek si pražáci přinesli své zvyky z paneláků - neznám své sousedy a nechci je moc znát.
Děti jim opravdu utíkají zpátky do města, ale nebral bych to jako definitivní, vrátí se, až se vydovádí, a pak se (možná) tyhle překotně vzniklá generační sídliště za městem stanou přirozenějším domovem lidí.
Třeba teď je tu kolem "boom" mateřských školek. V obecních narváno, soukromé s "angličtinou" za dlouhý peníz mají žně.
Se základníma školama to bude horší, jedním okem sleduju, že naše už pro přetlak dětí nebere přespolní. A střední školy?
To už znamená Praha.
Doprava sem tam furt.
Integrace může proběhnout u těch pár, co přišli do obce žít a pracovat, a ne u těch několika set, co dále pracují v Praze a v obci de facto jen přespávají, ale intenzivně šíří dále ten blud developerů a ekologů o "zdravém životě v přírodě".
Nárůst obyvatel o 50% přece nemohou Popovice ani nikdo jiný bez problémů vstřebat a tito lidé navíc vytvářejí ten problém přesycené dopravy v Praze.
To ale ekologové nepřiznají, protože by to byl protimluv ke "zdravému životu v přírodě" !!!
Ono se to kolego Vysočino ale vůbec neliší od sídlišť co obklopují Prahu. Kurníky na přespávání, které se snaží předělat v živé město.
Tady to má tu výhodu, že přeci jenom je tu o něco čistější ovzduší. Obec kdysi stanovila, že pozemek na rd musí mít min 1000 kvadrátů, tak tu zástavba není tak natěsno jako je vidět v okolních obcích. Ono nejde jen o život v relativně zdravějším prostředí, ale také o bydlení ve vlastním domě, které pro někoho je hodnotou. Přežil jsem v paneláku jednu zimu a trápil jsem se, protože ve své podstatě jsem vyrostl na vsi, kterou Braník tehdy skoro byl.
Jiní lidé si bytovky pochvalují, že prý se nemusí o nic starat a žijí tam spokojeně celý život.
Prostě každý chce něco jiného a každý by měl být svéprávný a vědět, co bydlení za městem obnáší a nevymlouvat se na to, že je nějaký developer oklamal. U nás ani nemohl, nová zástavba je individuální.
Jindro já Ti rozumím: vy jste jim nabídli velký pozemek, oni u vás mají trvalé bydliště a tečou k vám jejich daně a vy jim za to nenabízíte ani školky, školu a další základní služby (viz tvůj příspěvek výše) - to ať si vyřeší v Praze odkud přišli a kam dojíždějí za prací! Chytré!
Ale vážně,
ať si každý bydlí tam kde mu to vyhovuje, nikomu to nikdy nebudu předepisovat! Mluvme o pozitivech "bydlení v přírodě", jen by se také mělo stejným dechem mluvit o negativech bydlení v satelitech - já jim říkám paneláky naplocho - a negativních dopadech na životní prostředí těch okolo. To se ale dnes nenosí, že?
Osidlování příměstských satelitů nemá s ekologií vůbec nic společného a každému rozumnému člověku je jasné, že je to cesta, která nároky na životní prostředí jen stupňuje. Je to produkt zbohatnuvší střední třídy, která žije ve svém podnikatelském baroku naprosto individuálně a odtrženě i od nejbližšího okolí a veškerou aktivitu stále provádí ve svém primárním městě, ovšem vzdáleném 20 km od bydliště.
Na druhou stranu proč jim ti místní starousedlíci, kteří je tam tak nechtějí, ta pole prodávají a připravují na stavbu těch domečků. Vždyť by na těch polích přece měli vesnickým způsobem života sedlačit, že?
Zábor zemědělské půdy jsem raději nezmiňoval.
Samozřejmě se nabízí hned dotaz: "Čí to byla pole?", kdo místo korun dostal tisícovku?
Ale to bychom v diskuzi odbočili nežádoucím směrem.
Nemyslím si, že by z těch novousedlíků plynuly nějaké extra daně pro obec, kromě daní z nemovitostí, firmy totiž většina z nich má registrovány v Praze.
Brahmo, část pozemků byla obecních, část byla opravdu ta soukromá pole. Bylo kolem toho spousta dohadů a podezření, ovšem u toho to také skončilo. Ono totiž z pole, které mělo cenu v korunách za kvadrátní metr se jakýmsi kouzlem v územním plánu stala stavební parcela v ceně tisíců za kvadrát a to už je docela zajímavé.
Jinak o "sedlačení" místních máte podivné iluze. Ono na těch políčkách jejich majitelé už desítky let nesedlačili, šlo vesměs o restituované pozemky, ke kterým jejich nový vlastníci neměli žádný přímý vztah, a vyměnit kus louky za 6 milionů bylo pro mnohé dost lákavé. Až snad na jediný případ, nikomu z těch restituentů tohle náhlé zbohatnutí velké štěstí nepřineslo, to by byl zase jiný příběh.
Nevím jak jinde, ale u u nás neexistuje napětí nebo snad nějaká nenávist mezi starousedlíky a novousedlíky, prostě jen je fakt, že do obce a jejího kulturně-společenského života se ti noví neintegrovali. Celkem obratně se v předminulém období infiltrovali do obecního zastupitelstva s cílem použít obecních prostředků k zalití polních cest mezi jejich domky asfaltem, ale nakonec na to nedošlo protože "zdroje nejsou" a i starousedlíci ty další volby nepodcenili a disproporce v zastupitelstvu už žádná není.
Nestěžujeme si, to vy si stěžujete :-)
Prostě popisujeme stav, jak říká Ifča, z aprací do města se dojíždělo už za Husáka, ale tehdy spíše busem než osobními automobily. Přesedlalo se na automobily a navíc se novou výstavbou zhruba zdvojnásobily požadavky na přepravu.
No a ti v dojíždějící jsou ti, co vám v té Prahé tak vadí :-)
Jinak, Ifčo nejde o pracovní integraci, jako spíše integraci sociální (pracovně jsou tu v okolí silně integrováni Rumuni, Bulhaři, Ukrajinci a Slováci).
Ti noví tu nehrají hokej ani fotbal či stolní tenis, nehasí a nedruží se v osvěžovnách, všechny tyhle aktivity mají stále spojené s metropolí.
Jen tak postřeh k tématu. Nejen ti přistěhovalci provádějí veškeré aktivity ve svém "primárním" městě... Za většinou aktivit do toho blízkého města samozřejmě jezdíme i my rodilí starousedlící - a fuguje to takto už pěkných pár desítek let; nic, co by přinesl novodobý kapitalismus... a ti, co nějakou tu žádanou práci "bez dojíždění" mají, určitě nestojí o to, aby jim ji chtěli přebírat přistěhovalci. Takže nějaká ta integrace ve smyslu "žít tady a pracovat" není příliš reálná (a v toto smyslu tu opravdu není moc "integrovaných" ani mezi rodáky).
Tak proč si tedy vlasně stěžujeme? Nápor na dopravu je od starousedlíků a novousedlíků stejný, hlavní žití v onom nejbližším městě také. Degradace oné příměstské osady na přespávárnu a sídliště je opět pro všechny stejné. Takže už zbývá jen nevraživost mezi starousedlíky a novousedlíky, která hledá zástupné problémy a důvody.
No z mého čistě centrálměstského pohledu jsou ty podnikatelsko barokní areály s dvoumetrovými plnými zdmi ošklivé. Ale jistě si časem zvyknu.
Jindro, taktně jsi opomenul, že většina novousedlíků nejsou podnikatelé registrovaní v Praze, ale ta zmíněná vyšší střední třída tvořená zaměstnanci s nadprůměrnými příjmy, která odvádí daně z příjmu u vašeho FÚ a vy jim za to nechcete ani udělat silnici - krásné vztahy!
Jinak debata splnila účel, byla vyvrácena teorie, že co Pražák to dvě auta a potvrzeno, že většinu ranní a večerní dopravy v Praze jde na vrub ekologicky bydlících obyvatel satelitních městeček. Jen si na to vzpomeňte, až zase nejmenovaný hlodavec bude kafrat o tom jak mají občané Prahy přesedlat z aut na kola. 8-D
P.S. nedávno jsem si chtěl prohlédnout oppidum u Břežan - krásné, ale ty satelity v těsné blízkosti, no raději se zdržuji písemného projevu!!
Ovšem zaměstnancovy daně nejdou za obcí (pokud nepodává vlastní přiznání, tak přece ani nikdo "nahoře" neví, které daně jsou jeho a kolik by se tedy mělo přeposlat).
Pro tyhle dojížděče, co nám jezdí do naší Prahy smrdět, je třeba na okraji Prahy udělat na poli parkoviště a silnici dál překopat protitankovým příkopem. Na weekend se jen ráno a večer překlene padacím můstkem, abychom mohli zase my vyjíždět prudit do okolí.
... nebylo by jednodušší deaktivovat pražákům čichové receptory?
Klidně by mohli jíst i ...
8-)
Ifčo nechci se přít, ale opravdu si myslíš, že když daň podám sám tak jde za obcí a když jí za mne podá mzdovka tak jde jinám? Podle mne v obou případech jde na FÚ podle místa mého trvalého bydliště.
Pokud si matně pamatuji, tak daň z příjmu ze závislé činnosti se rozděluje obcím dle počtu obyvatel a koeficientu velikosti obce. Takže je úplně jedno kolik lidi v obci vydělávají, důležité je, kolik jich tam má trvalé bydliště. Ale na 100 % to nevím.
Je to tak, obce dostávají peníze podle počtu obyvatel.
Ale mzdovka přece za nikoho nic nepodává!
Jinak jsou pro rozdělování daní poměrně složitá pravidla, která detailně neznám (sice vím, kde to najít, ale až tolik to nepotřebuju). Každopádně ta část daní, která jde cíleně, jde u závislé činnosti podle místa pracoviště (a ne podle sídla firmy). Podle bydliště už vůbec ne - to opravdu nikdo na úřadech nezná.
Pak je velká část daní "přerozdělovaná" a ta pak se řídí počtem obyvatel obce plus nějakými dalšími pravidly.
Ono je to s těma daněma a jak putují peníze k obcím o dost složitější:
http://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6649113
Nevím jestli lze debatou cosi potvrdit nebo vyvrátit, můj osobní pocit je, že většinu osobní dopravy v Praze tvoří služební vozy popř. služební cesty soukromými vozy. I pro nadprůměrně vydělávajícího občana je každodenní dojíždění autem totiž velmi drahý špás. Na druhou stranu, mít služební auto jako bonus, je v řadě firem populární "benefit" pro některé zaměstnance.
Spádová parkoviště na krajích měst řeší spíše občasné soukromé jízdy, nikoliv pravidelné dojíždění do zaměstnání.
Poslední pracovně-aktivní léta jsem si odskočil pracovat do Brna, kde je podstatně hůře organizovaná MHD - než bych v obleku jezdil MHD 40 min s přestupem, tak jsem jezdil jinou trasou soukromým vozidlem pouhých 20 min. Patřil jsem k nadprůměrně odměňovaným a neměl jsem žádný problém to ufinancovat.
Dívám-li se na srovnatelné úrovně současných platů, tak rovněž nevidím problém.
Pak přišlo služební vozidlo a nebylo o čem diskutovat.
"I pro nadpůrměrně vydělávajícího občana je dojíždění drahý špás" Nemohu to posoudit, ale tady na venkově dojíždějí v převážné většině i ti, kteří by veřejnou dopravou jezdit mohli. Parkoviště u fabrik jsou plná, spíše přeplněná. Autem to přeci jen vychází rychleji i když autobus zastavuje před vrátnicí. Ale cesta z domova na zastávku se také počítá.
Kolik je dojezdová vzdálenost? Kdyby 15 km, tak za měsíc to dělá 600 km, to je nějakých cca 1200 za benzín. Kolik stojí měsíční "šalinkarta" netuším, ale časově to určitě vyjde minimálně na polovinu.
No nic, to byla jen reakce na klasický úkrok stranou - na odvedení pozornosti od hlavního problému, že nám v Praze, Brně apod. čudí hlavně sateliťáci. 8-D
S problémem profinancování auta, či dokonce dvou, si musí poradit i na vesnicích např. na zmíněné Vysočině, kde není ani obchod, kde de facto není něco jako MHD a kde jsou příjmy na a pod průměrem.
Heky, to by se ti na jednom místě hromadili zaměstnanci, na 300 km je dojezdová vzdálenost 7.5 km a to je fakt na kolo :-)
Já to mám 27km (tam a taky 27 zpátky....) a to už je měsíčně 1080km. I ta cena na kilometr je jiná, třeba u mě to dělalo loni 2.53 PHM a 3.7 opotřebení (dle výnosu financů, ono v reálu je spotřeba větší, a zase to opotřebení je poněkud menší, tak se to srovná), tedy bylo to 6.23 na km, z čehož ti vyjde cca 6700Kč čili projezdíš 8ku jako prd, protože nejezdíš jen nejkratší cestou do práce, ale občas i někam jinam, že jo.
No a pak máš další náklad - parkovné.
Částky tu nedávno uváděl tuším Hlodavec.
Levnější variantou by zřejmě bylo použití "pražské integrované" v ceně zhruba 800-900 Kč měsíčně.
Kolo je použitelné taky, ale na každodenní dojíždění bys musel být docela solidní tvrďák, tedy zdaleka to není pro každého. Já když jedu jednou či dvakrát za 14 dnů a ještě na poledne, je to hezký výlet, ale razit tam každé ráno a večer zpátky bych asi moc nechtěl.
15 km tam a 15 km zpět je 300 za měsíc? A tu druhou polovinu měsíce mají "home office"? ;-)
Jo, psal si 600, sorry už se na počty vykašlu a budu se věnovat poesii a jinejm kratochvílím
Robotické řízení podle mě nakonec nebude , při současném zabezpečení, možné.
Rozhodně ne ve společnosti, kde ti už někdo klidně hakne pračku a nechá ti téct vodu do baráku.
Navíc hodně lidí si nevšimlo, že robotické civilní dopravní prostředky se vůbec nelíbí americkým státním bezpečnostním službám a na ty to také narazí...
Ony se také lokomotivy nelíbily v britském parlamentu a nakonec se nějak prosadily. Myslím si, že robotické řízení prostě jednou pod nějakou záminkou či skutečným důvodem přijde.
Pokud někdo vymyslí neprůstřelný řídící protokol tak klidně.
Problém je, že v určité situaci stačí haknout jedno vozidlo a způsobit obrovské škody bez osobní účasti.
K čemu unášet letadlo, když se dá haknout třeba cisterna ?
Pokud tyto systémy nebudou napojeny na nějakou síť a nebudou mít z ní připravený update, tak se o nějakém hacknutí nedá moc mluvit. Už nyní by se dalo auto hacknout. Moderní auto je počítač s periferiemi, které jsou to auto. Ve chvíli, kdy ten počítač dokáže přes posilovač ovládat kola, je plně v jeho možnostech auto řídit. Když to může řídit, jak krásné by pro někoho bylo to nějakým virem poslat do příkopu. Přesto to není snadné hacknout a nedělá se to. Změna firmware je totiž patrně možná pouze konektorem zevnitř onoho řídicího počítače, možná i přes metalickou síť auta. Rozhodně ne nějakým vzdáleným přístupem.
Zatím umí jen dálkově odpojit zabezpečovací systém a auto v pohodě ukradnou :-)
A to je tvrdý fakt, nebo jen jedna paní povídala? Celkem se mi to nezdá.
http://www.dsl.sk/article.php?article=16618
Auto se přes nezabezpečené připojení přes GPRS ptá, jestli se má odemknout. Stačí unést GPRS spojení (např. pomocí IMSI catcheru z OpenBTS, dnes již volně prodávaný hardware za nějakých 10 tisíc korun) a vložit tam vlastní zprávu, že má.
No to je o tom připojení ke vzdálenému serveru. Když tam tato pohodlná funkce nebude, nikdo se nepřipojí a nic jede prolomit. Stejně ta funke sloužila z uživatelského pohledu na to dálkové otevření dveří při zabouchnutých klíčích. Je třeba si vybrat, zda raději pohodlí a z hlediska automobilky konkurenční výhodu, nebo bezpečnost. Když tam udělám dveře, tak pořád musím hlídat, zda je ještě zavřeno.
http://auto.idnes.cz/prolomeni-bezpecnosti...
Ale osobně jsem to neviděl, takže jsem na tom Bolek Polívka s pičou paní doktorové....
Co to meleš? Proč generalizuješ? Já narozdíl od tebe nevím jak to mají s dojížděním ostatní lidé, ale můžu hovořit s čistým svědomím sám za sebe a já jezdit do práce na kole dlouhodobě chci a nemuzu! Pracuji v centru Ostravy, zaměstnavatel mi vytvořil podmínky (parkovaní kola, sprcha), ale nemůžu, protože se jednoduše nemám jak rychle, pohodlně a bezpečně do centra dostat. Nebo mi poradíš?
Ostrava na tom neni zas tak špatně. Odkud kam se potřebuješ dostat?
Ze Zábřehu do centra (Poděbradova).
Koukl jsem jen na mapu.cz, ze Zábřeha bych se napojil na cyklotrasu B (nevím, kde přesně bydlíš, ale asi to vypadá na použití podchodu pod Plzeňskou), ta mě zavede k městské nemocnici na Fifejdách a pak už jenom překonat železniční trať, co třeba podchodem u Stodolní (nevím, jak to tam vypadá, k Ostravě na kole snad trochu přičichnu, až pojedu od Hlavního nádraží podél řek Ostravice a Morávky do Beskyd).
Ano musel bych se vydat po trase B, problémem však je, že velká část těchto tras v Ostravě jsou jen hezké čáry zakreslené v mapě. V reálu se jedná o pár nelogických a na sebe nenavazujících cyklochodníků a jeden cyklopruh na prvního máje. Schválně si některé úseky projed na google street view. Upozornuji ze podjezd pod Plzenskou je ted pár týdnu čerstvý a nový jinak ani tam nebyla šance. Každopadne projet ráno v ranní špičce přes Vítkovice (Ruská, Štramberská, Pohraniční, Průmyslová, Výstavní) je přinejmenším hodně odvážné, řekni mi co je to proboha za cyklotrasu? Mno a pak dojedu k nemocníci a co dál? Podchod pod Stodolní je opravdu pouze podchod pro pěší, nikoliv podjezd, je dlouhý a stávají tam policajti. Šmatlat tam pěšky? A vylezu z nej a co? Stodolní je totiž jednosměrka, navíc tam je skoro vždy sklo, a bordel, takže defekty na denním pořádku. Do centra se prostě opravdu není jak na kole dostat to je neoddiskutovatelný fakt který nikoho netrápí. Ano z jižního směru to jde stezkou kolem řeky a to je jako k čemu? Možná tak pro turisty, nikoliv pro obyvatele města kteří by chteli do práce do centra dojet na kole... Plus když napočítám všechny ty chodníky a semafory které bych musel po celé cestě městem překonávat pěšky s kole v ruce a ještě tam zkysnout a vsem davat prednost, protože jsou stavající cykloopatření nelogická a absolutně na sebe nenavazují, mhd bude vzdy násobně rychlejší, bohužel.
Tomu nějak nerozumím.
Chceš říct, že od tebe neexistuje absolutně žádná použitelná cesta na kole do centra?!?
To se mi nechce věřit.
Ano chci říct, že taková cesta neexistuje, můžeš tomu věřit. Ostrava má v tomto své specifikum, které léta nikdo neřešil a ani nikdo nemá snahu ho začít řešit.
Nehodlám to nijak rozporovat, jen mě to udivilo. Já byla v Ostravě na kole jen jednou (v roce 2005), což je dost málo na to si udělat názor. Jen vím, že tehdy jsme jí bez jakýchkoli potíží projeli tam i zpět a vždy přes centrum.
Někdy je to těžké.
Jezdím do práce do sousedního městečka a mám na výběr. Buď po hlavní silnici I. třídy, úzké, bez krajnic a se silným provozem. Nebo lesní cestou, za mokra špatně sjízdnou, v úseku asi 800m skoro nesjízdnou. Nebo o 7km delší cestou po vedlejších, skoro bez provozu.
Samozřejmě, že jezdím nejdelší cestou. :-)
vidíš, tak to já zas jezdím tou nejkratší po čtyřproudovce :-D
mohl bych sice po cyklostezce, která vede kolem místního potoka, jenže na tu se musím po té čtyřproudové nějak dostat a odbočit doleva (takže by mě musel někdo pustit od kraje pravého pruhu), najedu po ní o 2 km víc, ale pak vyjedu u šílené křižovatky u Lídlu, a moc si nepomůžu. nehledě na to, že po cestě mám snad jediný kruháč ve Zlíně, a místní nějak stále nepochopili, že ten, kdo na něm už jede, má přednost...
takže pro mě je relativně "nejbezpečnější" jet po hlavní mezi auty. byť mě to před časem poslalo na tříměsíční odpočinek do špitálu :-D
Jen, jestli nejsi moc náročný? Rychle,pohodlně a bezpečně se do centra ze Zábřehu dostaneš možná tramvají. Pokud ti nevadí si kousek zajet, tak stačí projet po "A"-čku k Ostravici a podél řeky se dostaneš do centra bez problému. A je to od Dakoty jen o 1,2 km delší.http://www.mapy.cz/cykloturisticka?planovani...
Co je na požadavku dostat se do centra města na kole náročného? Vyrážím od Zámku Zábřeh, to co jsi navrhnul není "kousek si zajet" ale "objet celé město"...
S tím návrhem máš bohužel částečně pravdu. Na druhou stranu uznej, že jsem nemohl ani tušit odkud vyjíždíš.
Je fakt, že spojení takových dvou lokalit je na kole problematické a v Ostravě je více takových míst, které je nutno objet. Přes Vítkovice se alespoň dá projet. Sice blbě, ale dá. Přes bývalou NH a mnoho dolů prostě neprojedeš vůbec, takže nezbývá, než objet. Taky jezdím delší trasu, abych se vyhnul aut. provozu.
Od Zámku Zábřeh do centra (řekněme na Stodolní)? Žádný problém, mimo hlavní cesty, část po cyklostezce.
Taky si sem moh´dát náhled na mapu
(mám mapu 40 let starou s neprůjezdnejma podnikama ...)
http://www.cykloserver.cz/cykloatlas/#pos=49...
Ď!
8-)
Asi mi nefunguje tvůj odkaz. :-(
Jak nefunguje?
Otevre se mi jen prázdná mapa, bez trasy.
Tak máš něco zablokované.
Zkus jiný prohlížeč.
Anebo mapu oddálit a přiblížit přes "-" a "+" vlevo
Nápodobně... Jak v IE 11, tak i FF 36.0
EDIT: Nechci rejpat, ale ten odkaz mi přijde, že jenom zobrazuje mapu na určitých souřadnicích. Nikde žádná snaha o uloženou trasu...
No tam ani žádná uložená trasa není! Je to opravdu jen zobrazení mapy. AV chtěl mapu, ne trasu.
Aha, tak to potom jo :-)
Když tam někdo hledá něco, co tam tam ani nemá být... :-))) Už mlčím ;-)
Zkoušel jsem mapy.cz a vyšlo to podobně, jen o kousek kratší. http://www.mapy.cz/zakladni?planovani-trasy&...
Určitě bych si taky trasu našel.
Pánové, vy jste asi nečetli můj příspěvek výše viďte? Projížděli jste někdy tuto trasu ráno nebo odpoledne v dopravní špičce? Projet přes Vítkovice po silnicích ulic U Cementárny, Štramberská, Pohraniční, 1.máje, Průmyslová to je opravdu o hubu! Takto já si opravdu cyklotrasu nepředstavuji, o nějakých cykloopatřeních nelze ani hovořit! Dále tam máš jeden dopravní nesmysl, na náměstí Republiky tam máš přejezd přes chodník a jízdu v protismeru respektive po točně trolejbusů kde cyklista nemá co dělat, kolem nemocnice je to taky dobré auto-peklo a ulici Cingrovou chceš překonat jak? Pěšky po přechodu bez světel kde čekáš hodinu a dal co? Objevíš se na chodníku. Jak už jsem psal Podchod pod Stodolní je opravdu pouze podchod pro pěší, nikoliv podjezd, je dlouhý a stávají tam policajti. Šmatlat tam pěšky? A vylezu z nej a co? Stodolní je totiž jednosměrka, navíc tam je skoro vždy sklo, a bordel, takže defekty na denním pořádku. Takže prosím znova, kudy teda do toho centra dojet na kole? Přiznejme si to, nikudy, v Ostravě to prostě nejde...
Jezdi kanálama, tam poliši určitě nehlídkujou ...
Velice inteligentní a konstruktivní příspěvek! Gratuluji!
Seriózní rádci jsou schopni si trasu najít.
Měl by ses nad sebou zamyslet
(jsi na bezplatném věřejném fóru, ne v poradně ´Zelené vlny´)
Když se chce tak to jde, když se nechce hledají se výmluvy. :-)
http://www.mapy.cz/cykloturisticka?planovani...
Tak přesně toto jsem mu chtěl "namalovat" a poslat taky. Díky, ušetřil jsi mi práci. ;-))
Z té strany od stodolní ke krajzaku jezdí moje paní do práce. Ale přes ty Vítkovice ve špičce díky těm autům to je fakt nahovno
Ve špičce je to nahovno všude... Co jezdit mimo špičku? :-))
Ano, VÍM, že je to debilní nápad! Však je to jen pokus o vtip... ;-)
Vy jste jak nechápaví! Podchod pod Stodolní je podchod pro pěší! Navíc se do něho vchází z chodníku, vylézá se z něj do zaneřáděné jenosměrky, Čemu na tom stále nerozumíte? To je jako moje výmluva proč nejezdit? Ne pánové, to jsou fakta! Do centra se na kole dojet nedá. Páchat dopravní přestupky a tvářit se při tom sluníčkově? Nebo si poklepat na čelo, že tento fatální stav na radnici nikdo neřeší a obyvatelé Ostravy mají prostě pech a třeba to radním spočítat ve volbách nebo atakovat cyklokoordinátora např. přes občanské sdružení ostravounakole.cz?
Co´s pro zlepšení udělal ty, rozumbrado?
Atakoval´s cyklokoordinátora nebo občanské sdružení ostravounakole.cz?
Jistě by to bylo lepší než "řečnické otázky" zde na fóru
Ano.
"Ano"
S jakým výsledkem, pochlub se
sanitky tam můžou? můžou. Tak o čom je řeč. Prostě se na tu chvilu co jedu podchodem na Stodolní prohlásím za sanitku. To že máš někde na trase značku cyklisto zeslez z teho kola a projdi se pár metrů pěšky, to je přece pro ty co neví jak mají jezdit. Když to víš tak se značkama říit nemusíš.
Pokud vím, tak psal, že tam pořád vartují orgáni...
Orgáni se sanitce vyhnou :-) A ulici stodolní neprojíždíš celou jen kousek. a pak k řece http://goo.gl/4uB6Uf
ale to ty nemusíš na Poděbradovou tudy http://goo.gl/LXsNyj
nebo tudy
http://goo.gl/ynwDDo
ještě existuje varianta od krajzáku k Fukušimě (pro neostraváky Nová Karolina) po lávce (je taky pro pěší takže buď tlačit nebo raději tlačit. :-) A Nelézt do Fukušimy jak sou obchody bo ochranka prská, ale hned, jak je vlez na schodiště, tak tam je i výtah a kolo do něj vleze, takže se nemusí snášet po schodech, ale dá se výtahem. Jednu dobu tama jezdila moje paní, než udělali ten podjezd pro sanitky na Stodolní.
Tady jsi dost ostrý. U "kováře" (ostrava nakole) nejdeš s "bandurskou"
Tak dobře, Holandsko.
Byl jste někdy v Amsterodamu vozem? Pokoušel jste se tam zaparkovat? V Amsterodamu nejsou dopravní zácpy?
A to v Holandsku je cykloinfrastruktura snad nejvyspělejší ze zemí, které jsem kdy na kole navštívil.
Proč argumenuji Paříží?
Protože tam cykloinfrastruktura je enormě dkonalá, a dopravu to vůbec neřeší.
A proč Prahou a ne Hradcem?
Protože v Hradci není parta lehkoživků a nestydatých zlodějů, kteří si z propagace cyklodopravy udělali živnost, na úkor nás všech.
Totiž tam, kde cyklodoprava smysl má, bude mít a má větší podíl i bez nátlakových skupin a masové propagace a naopak, kdyby Filleorova banda dostala k dispozici miliardu, cyklodoprava v Praze zaznamenatelně nevzroste.
A to je to co vám tu furt říkám.
Je zbytečné vyhazovat prachy za tyhle ptákoviny a je nehoráznou lží, že v Praze se na kole nejezdí, protože není dostatečná cykloinfrastruktura. I kdyby se jezdilo dvojnásobně než dnes, pořád 98 procent dopravy bude jiné, než na kole.
Je nepochybné, že na téhle cyklovlně surfuje skupinka vyžírků, stejně jako si surfuje na vlnce solárních elektráren. A pak je tu skupinka nadšenců, která těmhle vyžírkům dělá nosiče vody.
Ty grázly, co se nestydí kořistit z mrtvého kamaráda nepředěláme, ti se budou snažit parazitovat všude, kde jen dostanou příležitost.
Jde o ty nadšence, kteří svojí naivitou umožňují těm zmetkům kořistit. Ty je možné přesvědčit.
Těm je potřeba ukázat "koukněte na tu Paříž, vyřešilo se něco tím, že je cyklopruh načárán v každé jednosměrce?"
Oni vám lžou, aut vůbec neubylo.
K nárůstu objemu cyklistické dopravy v Praze samozřejmě dochází a zcela nepochybně se tak děje i v důsledku výstavby cyklistické infrastruktury.
Jen bych Ti připomněl, že pamatuju dobu kdy ses po cyklostezce k podchodu u zastávky Přístaviště a dál se muselo po silnici. Tehdy podle vody jezdilo pár nadšenců (vím to, jezdil jsem do Bohemky hrát šachy). Nebýt cyklostezek, nejezdí tam nikdo dodnes.
Pak jsem se přestěhoval na sever Prahy. Asfalt vedl k ZOO a dál byla už jen pěšina, kus po navigaci... Nikde ani noha. Dnes tam je asfalt a spousta cyklistů.
Takže tvrzení, že investice do cyklistické infrastruktury nemají vliv na objem cyklistické dopravy je vyloženě nepravdivé.
Určitě to má vliv na zvyšující počet cyklistů, ale myslím, že větší počet bude těch co jedou rekreačně.
Jenomže přibývající počet cyklistů nemá vliv počet aut v ulicích. Pokud někdo přesedne z auta na kolo a uvolní tak místo na silnici, hned je nahrazený někým jiným.
A už vůbec nemluvě o tom, kolik z těch přesednutých z aut na kola tím autem už NIKDY nepojede, aby bylo vůbec možno započítat mínus jeden kus.
To snad nemyslíte vážně. Proč už by nikdy nesměl jet autem. Pro statistiku bohatě stačí, když přestane do práce jezdit většinově autem. Jsou chvíle, kdy je auto skoro nenahraditelné. Ale není to stále.
Bude-li někdo jezdit do práce na kole od května do října (ať teda "nežeru") a zbytek roku autem, tak pro statistiku bude co?
Poloviční cyklista a poloviční automobilista. S tím se snad statistika v době reálných čísel dokáže vyrovnat. Čísla jsou přirozená, celá, racionální, reálná a další.
Tak přesně takovou stupidní ("vohnutou") odpověď jsem čekal. Výsledkem je ovšem NULA. Květen - říjen: kolo plus jedna, auto mínus jedna = 0. Listopad - duben: kolo mínus jedna, auto plus jedna = 0.
Půlku prasete jsem viděl, dá se i koupit, ale půlku cyklisty ještě teda ne...
Když v Praze stavíme převážně rekreační infrastrukturu, je vcelku očekávatelné, že je větší nárůst u rekreační cyklistiky.
Ale to nic nemění na nepravdivosti tvrzení, že investice do cyklistické dopravy v Praze nepřinesou nárůst objemu.
Přinesou o tom nebudou spory, ale nijak to samo o sobě nepomůže snížení motorismu.
Nebo taková Kodaň.
Tam mají teď velký plán, že MHD dosáhne vyššího podílu než má dneska, jinými slovy, což bude možná zajímavé sledovat ve smyslu jestli si neusosne z cyklistiky :)
Jo a když už jsem u toho Dánska, to jsi slyšel že tam zavedli nějakou elektronickou jízdenku, která kupodivu má problém srovnatelný s opencartou ?
Tedy mnohonásobně překročený rozpočet a navíc je příliš citlivá, takže tě klidně stáhne o jízdné několikrát když třeba jdeš moc blízko čidel ? :)
Neprůchodnost se řeší jednou stopou, ale stále motorovou. Pokud je teda teplo. K vidění z husta v asijských metropolích. Na kole šlape opavdu jen nejchudší chudina.
Taková malá perlička :)
Víte co vám z Google vypadne za obrázek, když napíšete : vratislav výborný cyklista
?
Tohle :D
http://www.nakole.cz/images/clanky/92/g/744...
https://www.google.cz/search?q=vratislav+v%C3...
A pointa?!?
Jsi si jistá, že víš o čem je téma ? :)
Nesleduji to sice pečlivě, ale zhruba vím.
Nicméně souvislosti ve tvém příspěvku mi poněkud unikají.
Nechci být nevlídný, ale jen v případě mého příspěvku ? :D
Tak teď už mi uniká i to, proč jsi se teda ptal, jestli vím, o čem je celé tohle téma.
Máš zajímavý způsob zábavy :) Na druhou stranu považuji výsledek za skvělý. Objevil se Vratislav, na kole a dokonce s nějakou společenskou polemikou. Pronikl do světového robotického podvědomí. Komu z nás se to podařilo? Úspěch a grandiózní...
Říkal jsem, ze fotka náměstka z Jihlavy na kole by ne byla špatná humoreska ... a vypadl na mě Vratislav:)
Ale jsem rád, že to někdo pochopil jako humor a zarytě v tom nehledá pointy....
Promiň, ale ftip bez pointy nějak není ftip...
Mě to zkrátka nic neřeklo, tak jsem se zkrátka zeptala, co mi uniká.
Nicméně i neodpovědět je odpověď...
Tak dostala jsi šanci na to přijít sama, navíc je to samo o sobě tak polopatické, že bych se v tom snad už raději nešťoural....
Podívej se jak se jmenuje náměstek Výborný, který mluví o cyklistice :-))
nenapovídat :)
Tady asi je potřeba malinká nápověda. Zřejmě nečetli úvodní redakční článek a nespojili si s tím tvůj dotaz, tak ten docela hezký fórek uniká :-)
Do úvodního článku jsem sice nahlédla, ale jména dost eliminuji.
No nic, pro mě to zůstane jako ftip bez ftipu, ale myslím, že to přežiju.
On to také nebyl vtip, jenom humorný výsledek vyhledávání v googlu po zadání 3 klíčových slov
Dík za objasnění.
Takovej typ na náměstka, nebo rovnou ministra, manekýn na elektrokole, aby se mu pod šálou nazapotila šíje :-)
Učí lidi jak se chovat na kole, stačilo by, kdyby sám se naučil nekrást.
JINDŘICH PAŘÍK ZASE LŽE? Pokud máš pravdu, nebude problém doložit tvoje tvrzení pravomocným rozhodnutím soudu o tom, že Vratislav kradl.
Čekám ...
Kdybych věděl, že to povede k takovým koncům, tedy že vy dva, tedy co ty a Radka kolem toho vtipu naděláte, tak bych to sem fakt nedával... vy jste se fakt hledali....
Ale zase na druhou stranu jako reklama pro Vratislava a AUTOMAT to bylo dobré :D
tak :)
Já?!? Tak to tedy prrrr.
Já se jen zeptala, kde je pointa - do hlavy ti nevidím a holt mám jiné myšlení.
Stačila jednoduchá odpověď a bylo by vyřešeno.
Ty sis ale vybral místo odpovědi jen rejt.
Klidně si rejpej, ale mě z toho pak laskavě vynech.
Dá se někde koupit rám toho Vratislavova kola?
Pochybuju. Podle hmotnosti bych tipnul, že fotka je přinejmenším pět let stará.
Dneska už je štíhlejší,že?! :-)
Na obrázku bych ho ani nepoznal, když jsem Vratislava naposledy na kole v Praze potkal, tak byl celý zabalený a zakuklený, i ten jeho pohled byl nějaký méně optimistický než na reklamním obrázku.