Maďarsko a hory? říkáte si asi, ta Markéta se už dočista zbláznila.
Nebývalo zvykem, abychom koncem října jezdili ještě pod stan. Ale co děti chodí do školy, musíme využít každý volný den. Dva dny přidané ke svátku vzniku Československa se jmenují podzimní prázdniny. Celkem pět dní volna. Vloni…
Marky, moc pekny a ctivy clanek, jako bych tam byla s Vami. Koukam, ze jste zazivali pekne chladne podminky, ale ustali jste to.
Jaky je ten novy spacak?
Ahoj Leo, díky za přečtení a reakci. Jsem byla z toho psaní o Maďarsku tak zblblá, že jsem udělala k večeři langoše :-)
Jo, pěkně jsme si to vyžrali, koncem října na "jihu" bylo chladněji než teď, v půlce ledna, u nás.
Spacák mám Primu, myslím že tu nejteplejší od nich. Kromě šílenýho objemu (do báglu to stěží narvu) k ní zatím nemám výhrady. A do horších podmínek my se asi dobrovolně nedostaneme (na rozdíl od Vás :-)), takže pro mne je OK.
jj, loni bylo konce října (před st. svátkem) kosa všude. Stejné počasí jsme měli v horních uhrách (Bílé Karpaty)... ;-)
Nikdy neříkej nikdy :-)
Ten Tvůj popis táboření v Maďarsku mi dost připomínal naše cykloputování Finskem, alespoň co se týká teploty, zimy, sněhu a zahřívadla. Jen s tím rozdílem, že my vozíme fernet a pijeme jej pouze večer, nikoliv ráno.
Ta večeře mě pobavila, jelikož já taky pod vlivem vzpomínek /připravuji se na cyklofestival do FM/ udělala k večeři stejky z tuňáka.
Jako vydržet se to dalo, asi by si na to člověk po chvíli i zvyknul, ale zalíbení v tom asi nenaleznu, dvacet stupňů je dvacet stupňů :-)
Ale máš pravdu, nikdy neříkej nikdy.
Ať má Tvoje promítání úspěch!
Nás spíše obtěžuje těch 20 stupňů, naopak jsme si už zvykli na to, že člověk ráno vyleze vymrzlý do okolní ledárny, venku je něco nad nulou a existovat se dá jen v péřovce. Ta má navíc tu výhodu, že ji komáři neprokousnou.
K tomu Tvému spacáku: ta teplota, kterou jsi napsala, je tzv. teplota extrémní, která uvádí teplotu, ve které ve spacáku přežiješ. Na pohodové spaní se uvádějí teploty limitní a komfortní, které udávají, při jakých teplotách se dobře vyspí standardní muž a standardní žena za ideálních podmínek.
Tak ty komfortní teploty jsou na tomto spacáku -12 - -22.
Jinak tu Tvojí péřovku bych brala, nicméně moje tělo na mě dneska v noci za trest, za moje hříšné myšlenky na zimní táboření, seslalo zánět močáku, takže si od rána fakt "užívám". Protože na to nějak extra netrpím, věřím, že to je proto, abych si do budoucna podobné legrace rozmyslela :-)
Nechci sem zanaset diskuzi, ze firma Prima si par stupnu ke svym teplotam u spacaku pridava. Navic je to dute vlakno, ktere se casem slehne. Co jsme pred par lety presli na perove spacaky, spinkame jak v bavlnce, je to nesrovnatelne lepsi komfort.
Zimni taboreni je super vec, ma to sve kouzlo. Me jedna takova akce ceka za 2 tydny a zvazuji, ze ji dam bez stanu, jen se zdarakem. To bude uplne jiny level.
Mocak je neprijemna zalezitost, znam z vlastni zkusenosti. Uplne nejlepsi je, kdyz te to chytne ve stanu. Jednou jsem takto v Norsku musela vylezat ven ze stanu za noc do deste asi 30x.
Tak mně se tyhle teplotní údaje zdají tak strašně individuální věc, že je opravdu vážně neberu. Sranda je, že jsem měla před asi dvaceti lety taky péřák, pak se říkalo, že jsou lepší dutá vlákna a teď se zase vrací peří. Na péřáku jsem viděla nevýhodu, když se (zamlada) spalo pod širákem u ohně, že stačilo pár jiskřiček a byla dírka ... což je logické, ale pokud to člověk nepodchytil včas, tak tou dírkou odlezlo spousta peříček :-) A vůbec, nejen dírkami po ohni, ale časem začal pelichat ... Ale je mi jasné, že dneska už je to zase lépe vychytané.
Noo, neumím si představit močák ve stanu, brrr! Jako když jsi na to potenciálně připravena a máš nějaký léky s sebou, pak se to asi přežít dá, ale když nemáš, tak v Norsku je asi člověk namydlený.
"Dnešní" péřák taky trošku pelichá. To by "obal" musel být z igelitu, aby jím nic neprolezlo... ;-)
... ty dnešní spacáky!
Mám péřák z roku ... no dávno, z "japonského nylonu (povrch), uvnitř sypek" ušitého koumavými českými švadlenkami (se ´studenými´ švy) pro Sport ´U zeleného stromu´ v Jablonci nad Nisou ...
Hmmm, za kolik? Určitě míň než 1000,- Kčs
Ze stejneho roku :-) mam stejny spacak. Stal 550,- Kcs. Byl jsem si pro nej primo v dilne. Jeste jsem tam kupoval perovku. Vazila asi tunu. Vevnitr byl taky sypek. Kdyz se propotila nebo promokla, clovek ji susil tyden...
"Montana", váha kolem kila.
Ona se dělala (později) "Super Montana", ta už byla bez ´studených´ švů - ovšem byla ´nekřesťansky´ drahá, nějakých 850,- Kčs
Tak bohuzel leky na mocak jsem s sebou tehdy v Norsku nemela, holt kovarova kobyla... Musela jsem to ustat pitnym rezimem, coz jak chapes, mi jen zhorsilo priznaky.
Co se tyka perovych spacaku, tak ne nedam dopustit a uz si bez nich ani nedovedu nase cesty predstavit. Pelichani vubec neni tak hrozne, za noc tak pirko dve, vic urcite ne. Ve vyvoji se posunul i vnejsi material, ktery uz davno neni tak nachylny vuci vode, jako drive. No a treba nas zimni spacak ma vnejsi material rovnou membranovy, tudiz ustoji i deletrvajici dest. Na nase zimni pouziti je to nezbytnost.
8-mi letý vnuk chtěl od Ježíška velký batoh (na výpravy s Junáky), aby se mu do něj vešel spacák, karimatka, stan, náhradní oblečení ...
Zavzpomínal jsem na své VHT začátky a začal se bouřit proti objemu. "Kdo to kdy kde slyšel, dávat stan, kari a spacák do batohu?" Leč pohled na příslušné weby mě posunul do reality ...
Pekna cyklotura a aj pekne napisany clanok. Vdaka za tip, celkom zaujimava moze byt cyklotura na ten najvyssi bod.
Nebylo to špatné, docela jsme si mákli. Mít delší dny, ujedeme toho víc. Navíc, od Vás to máte blíž... Kdybys měl víc času, vzala bych to na Mátru ze Slovenska přes Cerovou vrchovinu, zajímavý kraj ... http://www.epastorek.cz/vypravy/2010/slovensko...
My jsme to tenkrát kousek od Mátry otočili a jeli na sever. Myslím, že během týdne by člověk zvládl ještě ta další pohoří, Bükk a Zempléni (Tokaj), ležící víc na východ. Není to zase tak nezajímavý kraj.
Ja som si to normalne predstavil pri citani, ze by som cykloturu na Matru prepojil so Stiavnickymi vrchmi.
Tak doteď jsem netušila, že na severu Maďarska nějaké hory jsou. Musela jsem se i podívat na mapu a fakt tam něco s výškou nad 1000 v.m. je :o)))
Díky, pěkné počtení.
:-))
Přiznám se, že mě docela baví v zdánlivě nezajímavých oblastech objevovat zajímavosti, pátrat co tam vidět a tak ... je fakt, že někdy je člověk zklamaný, že to zase taková zajímavost není, navíc ty pravé bomby jsou už dávno objevené, ale na druhou stranu, občas se nějaká perla najde. A pátrat po nejvyšším bodu Prahy apod. svědčí o podobném zaměření :-)))
Ano, nezapírám, baví mě hledat zajímavosti.
Při čtení článku jsem si ale mnohdy říkala "Maďaři nezklamali" :o)))
Možná jim křivdím, ale já je mám tak nějak zafixované - na venek se něčím prsí, ale ve skutečnosti... Nějak mi přijdou línější než by sami chtěli být :o)))
Hele, to souhlasím. Neumím to také definovat, ale připadá mi, že mají něco z té balkánské povahy. Temperament a srdečnost + lenost, nebo spíš lenost či nepořádnost ... ale nechci to zobecňovat, moc ryzích Maďarů neznám. Máme kamaráda polovičního Maďara (na něho to sedí), pak moje bývalá šéfka byla taky slovenská Maďarka, na ní to sedí taky ... tak asi jo :-))
Klasické jsou třeba jejich cyklostezky. Na silnici zákaz vjezdu, vedle cyklostezka. Paráda, řekneš si ... jenže cyklostezka po dvou kilometrech (někdy ani to ne) skončí (v poli), ale zákaz nekončí. A co jako teď, pokud bys ten zákaz chtěla dodržet ... nikam nedojedeš.
Nebo ty jejich bufé, jak o tom píšu, fakt zajímavý fenomén. Uživily by se u nás na vesnicích nálevny s otevírací dobou od 6 ráno? Je fakt, že u nás sedí chlapi s lahváčem u obchodu, a na to už třeba byla zima, nebo to taky mají zakázané, jako třeba v Polsku, tak tam "jedou" tyhle podniky, ale fakt jsme nad tím kroutili hlavou.
Taky tam mají hodně cikánů.
Na druhou stranu, v těch rovinách, kdy máš nalevo kukuřici a napravo obilí, v lepším případě slunečnice ... by mě taky brzy asi chytla depka.
Ahoj. Chystám se letos na jaro taky tam někam. Překvapila mě Tvoje informace, aspoň jsem to tak pochopil, že s kolem nesmím na silnici. Můžeš to upřesnit? Neumím moc hledat na internetu. Dík.
Na většině cest v Maďarsku mimo obce je značka Zákaz vjezdo kol. Jednou nás stavěla policie (pátrací akce po uprchlých trestancích), tak jsem využil příležitosti a na zákaz se zeptal. Odpověď byla, že je to hlavně pro místní (aby se na kole necourali ze vsi do vsi a za tmy), "dálkaře" tolerují. Mohu potvrdit, že při častých přejezdech Maďarska jsem nikdy neměl problém s policií, i když mne kolikrát míjeli....
Na hlavních tazích bývá značka "zákaz vjezdu cyklistům" poměrně často. Někdy je vedle cyklostezka, ale spíš ne. Zajímavá je informace od bi-jan-cyk. My jsme tento zákaz taky občas porušili (jinak to nešlo) a taky se nám nic nestalo, ani nás auta nevytrubovala, nic. A to jsme Maďarsko na kolech přejeli minimálně třikrát napříč, vždy při nějaké cestě na Balkán, nebo z Balkánu. To ale neznamená, že doporučuji zákaz cíleně nerespektovat. Nejlepší je si trasu naplánovat po menších silničkách, kde žádné zákazy nejsou. Jasně, ne vždy to jde, občas to vyjde a kus po hlavní se musí ... tak to přejedeme a zase rychle odbočíme na menší silničky, na hlavní mě to stejně co do aut nebaví....
...já při cestách na Balkán nebo do Rumunska přes Maďarsko používám nejkratší trasu a zatím problém nebyl, ani když mne míjela několikrát cestou policie- asi je to opravdu jen kvůli přesunu místních.....
No jo, Tatra-Mátra-Fatra.
Tři kopce ve slovenském státním znaku.
V severním Maďarsku je hor spousta. Devět kopců je přes 2.500 mnm.
A když už chceš být "ftipný", tak se nejprve nauč správně česky. V severním Maďarsku = na severu státu Maďarsko. V bývalých Horních Uhrách = v Severním Maďarsku. Srovn. "na jižní Moravě je nádherně - ženy, víno, zpěv" a "nezaměstnanost na Severní Moravě opět stoupla".
A pokud si nejsi jistý, formuluj příště větu tak, aby ses neztrapnil. "Severní Maďarsko má hor spousty. Devět kopců je přes 2 500 mnm."
Rád jsem pomohl, děkovat nemusíš... ;-)
Přečti si titulek příspěvku. Zvláštní pozornost věnuj kapitálkám.
Zcela úmyslně jsem se přidržel původní kapitalizace.
Rád jsem vysvětlil, děkovat nemusíš.
Nemůžu si pomoci. Na titulek nemohu zareagovat jinak než otázkou: Jak se Vám v Tatrách líbilo?
Zupgraduj si mapový server!!!
Hrabosh se opět snaží urážet a hrát si na "ftipného". Morava = Asie, Slovensko = severní Maďarsko (aka Horní Uhry). A když ho na základě toho někdo zcela právem nazve idiotem, tak se vzteká, hňup jeden.
"Ftipným" se tu snaží být kdekdo. To se pak těžko rozlišuje, kdo už je idiot a kdo ještě ne :o)))
O Asii jsem nikdy nepsal. Leda o Dálném východu.
Který začíná za Kolínem.
Hele, jako mimopražský si smí z nás, pražáků, utahovat pokaždý když se jim zamane? Ale my jim naši přirozenou kultůrní a pracovní nadřazenost nesmíme nikdy dát najevo? Jako proč ne? Dokud tu s tím nebudu urážet nějakého konkrétního Čobola, tak myslím, že to je vcelku v normě.
A teď "Do tankoch!".
Ehm, dovolim si poznamenat ze druha cast onoho slavneho vyroku byla "na Budapest!"
Ta je v "Dolních Uhrách" , tedy v Madarsku :-)
jinak ta narazka na 2500m.n.m. byla dobra!!!
Klídek:-))
to rozdělení na Horní a Dolní Uhry nikomu moc nejde. Sama přesně nevím, kudy vedla hranice, řekla bych, že se měnila v čase. Ale urazit to snad nikoho nemůže, vždyť je to část našich dějin. Tak to chodí a chodilo:-))
Tož Tatry (asi myslíš Vysoké), to ano, to jsou vnější západní Karpaty. Mátra ta zas patří k vulkanickým pohořím vnitřních západních Karpat. Je to celkem zajímavé, jak vše souvisí se vším. Koukni na geologickou mapu, ty oblouky se ti tam budou jasně rýsovat a bude ti to dávat smysl:-))
Na té mapě pak uvidíš, když budeš chtít, jak se ty zemské desky srážely a jak ty hory a ta moře vznikala. Tyhle mladé alpinské horotvorné pochody jsou furt ještě na mapě patrné. To u Českého masívu, který je podstatně starší to tak patrné už není:-))
Znám. Rád na to upozorňuju. Itálie se vnucuje evropskému poloostrovu :-)
No, tak trochu zjednodušeně je to pravda.
Ale tohle jde mimo nás lidí, to nikdo neovlivňuje a ovlivnit nemůže:-))
Ten VAR by vám do báglů vešel a nemuseli byste dělat oheň.
Tak jestli je ta poznámka směřovaná na mne, tak vařič VAR vozíme, ale oheň je prostě oheň, to je úplně jiná atmosféra při nocování, rádi u ohýnku posedíme ... navíc při záporných teplotách ráno i víc zahřeje než plynový plamínek.
Ahoj, pěkná cesta, rád bych letos absolvoval podobnou....pře Kekes do Tokaje a zpět...má někdo zájem, nalehko, asi v září, 7 - 9 dní. Vladimír
Tak mi to před chvilkou Maroš potvrdil, prý už se neříká severní Maďarsko ale Slovensko :-)
... po kolika ´kouscích´?
Jaképak Severní Maďarsko Slovač byla dycky horní uhry :-)