Podělím se s vámi o zkušenost, kterou jsem získal během mýho (zatím) čtyřletýho soužití s Ane. Pro přehlednost to popíšu v postupných krocích:
1. Uvaří guláš nebo třeba polívku, omáčku nebo něco takovýho. A uvaří to ve velkým hrnci.
2. Kus toho ujíme, třeba k obědu. Tím pádem ten velký hrnec už není plný, ale - logicky - v něm ubude.
3. Zatímco normální člověk (= já) by to nechal pořád v tom velkým hrnci a postupně to z něj "odčerpával", Ane ne: přelije obsah do hrnce menšího. Tím pádem se meje velký hrnec.
4. Opět ujíme, k večeři. A v hrnci zase ubude. A co se děje - obsah se přelije do ještě menšího hrnce. A myje se ten první menší hrnec.
5. Následující den většinu z toho dalšího menšího hrnce sníme, zbyde jen tak na jednu porci. A znova se přelejvá - tentokrát do malý plastový nádoby. A mejeme...
6. No, a když se dorazí ten zbyteček, tak se umeje už jenom ta plastová nádoba - a zase máme uklizíno.
Tohle by přece normální člověk nikdy nemoh udělat, aby po jedný vomáčce umýval čtyři různé nádoby...
Ale jinak dobrý :-)))
Měl bys býti vděčen, že ti tohle nedělá po každém hltu piva.:-))
To si stěžuješ nebo se chlubíš?
Samozřejmě, že chlubí, jakou má pečlivou a čistotnou ženu.
Můj známej měl podobně čistotnou ženu. Ta měla dokonce dva kartáčky na zuby. Na každej zub jeden.
Mám doma přesně to samé:-)
Pokud se najde jěště aspoň jeden co to má taky tak, mužeme konstatovat že to je ženské pravidlo:-)
Celkem logický kroky podniká Tvoje Ane - v menší nádobě guláš méně oxiduje. Spíš by mi lehce vadilo, že mám gulášek k obědu, večeři, /k snídani - to už bych rebeloval/, obědu ... až do úplné likvidace. Jako strategický krok bych viděl zařazení myčky do popsaného konzumačně-přelévacího procesu :-).
Vzal sis ženskou. Tak se to nesnaž pochopit a tiše trp ;-)
No a tím by se to dalo uzavřít... ;-))
Hrnce zabíraj v lednici moc místa. Já koupil kdysi u Kamprada na Čerňáku v akci takový plasový hranatý vaničky. To byl móc dobrej kauf, měli zrovna masový kuličky po koruně kousek. Takovej nával jsem tam ještě nezažil.
Tak tak, u nás je totéž zapříčiněno malou lednicí. Tedy ona je až do stropu, skoro, přesto malá.
Lednice, stejně jako například harddisk či úložný prostor, není nikdy dost velká... :-)
To může bejt zapříčiněno třeba extra nízkým stropem nebo silnou izolací. Co já vím čím ještě.
A co takhle vysokou lednicí. Není to přirozenější vysvětlení?
Nebo že by stála na stole??
Tak mě napadá, jestli Američani nezačali do svých vybraných pořadů vkládat nápovědnej smích kvůli vám. Asi začnu víc používat smajlíkový berličky. :-)
To jako protože já nerozumím žertu, nebo že vy nerozumíte mému žertu?
Moje žerty jsou mnohem lepší. Ale i tak jsem rád, že jsme se shodli.
Shodli? V čem jsem se shodli?
1. V použití žertu
2. V tom čí žerty jsou lepší
3. V nutnosti použití smailíků, protože já nerozumím žertu
4. V nejednoznačné reakci žertem na cizí žert
Jednoznačně v bodě 2. :o)))
Otázka: "Je dobře po milováni s manželkou prohodit pár slov?"
Odpověď: "Doporučuje se to - když už máme ty mobily."
No dyť to říkám, bod 2. :o)))
Skoro se mi chce říci "máte štěstí, že jdu kolem, tomu náhodou rozumím"... protože zrovna na toto téma se mi nedávno dostalo docela zajímavé mně zcela nové informace.
Mně by doteď přišlo taky logický přendat do menšího. Důvody už zazněly. Méně "oxiduje", menší hrnec zabere v lednici méně místa... případně ještě potřebuju uvolnit ten velký na nějaké nové vaření.
Takže člověk od "pohostinského fochu" mi sdělil, že není tomu tak. Polévku, guláš a podobné věci je prý nejlepší uchovávat ve stejné nádobě, ve které se vařily, včetně pokličky (neumývat, použít tak jak byla). Všechno je převařené, sterilizované, přeléváním do toho akorát zatáhnu nějaké ty bakterie a trvanlivost jídla klesá.
Prodávám, jak jsem koupila...
Přeleváním to navíc docela solidně "prooxiduješ"...
Mne by tedy nikdy nenapadlo přelévat cokoliv z většího do menšího - už jen proto, že ty menší mám jen dva a k nim jednu poklici, takže bych si pak už nemohl k tomu uvařit přílohu ;-). A ještě jsem líný... :-D
U nás jsme měli, pokud byly doma ještě děti, problém jiný. Navařila jsem na dva dny (So + Ne) v těch největších kastrolech a snědlo se to všechno už v sobotu.
8-((
A v neděli jsem musela vařit znova.
Asi to chtělo něco ještě většího... :)
No to je ono! To by se mi bývalo hodilo.
8-))
Jen jestli se to vejde do lednice...
Určitě, když bude přiměřeně velká hrncům :-)
Nedostala bys to do bytu. A kdyby přesto, co s tím komínkem. Topívalo se v tom uhlím.
´Vona´ klidně, ten její je prej docela šikovnej ...
Obsluhoval jsem podobnou, ale z výstroje armády DDR. (dostali jsme ji jako dar pro poradani taboru).Fascinovalo me, co tam bylo vselijakych vychytavek. Pak ji člověk, který ji mel na starosti nechal rozkrast a zbytek odvezl nejspíš do sběru. Lehce nabyl, lehce pozbyl.
Když by se to nepřelilo, nebylo by v čem uvařit novou velkou porci něčeho jiného dobrého ;-)
Kecá!!! Podruhé už obvykle není co přelévat.
Ajaja, Aine, zdá se že jsi bez večeře :o)))
Tím pádem budeš ale mít po problému, protože nebude co přelévat :o)))
Devět plusovejch hlasů? Chá - falešná ženská solidarita! (chlap by v tomhle případě nemohl nikdy dát plus, protože chlap je od přírody normální! Zřejmě jsem otevřel Pandořinu skříňku - máme tady dalších devět vomáčkovejch přelejvaček)
:-)))
já jsem plus dal, protože mi bylo jasné, že všechno spaseš ještě v mezičase před večeří :-D
a když jsem viděl název tématu, tak mi bylo hnedle jasný, že je to od tebe :-P
Tak teď už můžeš klidně vypsat téma "Jak dlouho se dá přežít o vodě a chlebu?" :o)))
Stejně něco nechápu. To ten guláš přeleje, vrzne do lednice, příště zase to všechno ohřeje a zbytek do lednice, zase potom ohřát a zase zbytek do lednice. No, ta plíseň, ta si tam teda rochní! Kolika let se takto míníte dožít? Už si dělejte známost na interně.
Neboj! Oni vždycky tu zelenou ochrannou vrstvu oddělají! ;-))
To je v naprostým richtyku, guláš se musí pořádně rozležet, aby se všechny složky stihly skamarádit (jak říká Pólrajch). Tys nikdy neslyšel o panu Flemingovi? Ten dokonce dostal za plíseň nobelovku. Bažanti a zajíci se taky věšej na čas do průvanu, aby zamřeli.
Jo, Fleming. "Co je to tady, kurva, za plíseň?" :-))
Jaká plíseň, vždy to přivedeš do varu a vlastně vysterilizuješ.
Asi se v kuchyni moc nevyskytuješ.
Proč by se mělo uvařené jídlo znovu vařit, stačí-li ho jen ohřát (aby sis nespálil pysk)?
Fakt se doporučuje při ohřívání nechat jídlo přejít varem, bakterie jsou ksindl. V teplárně prošla voda z Nisy čířením, pískovými a ionexovými filtry a když odebrali kondenzát ze sytý páry v bubnu (cca 350C) na bakterku, pár jich tam bylo. Proto si fajnšmekři zalejvali kafe kondenzátem z přehřátý páry před vstřiky (570C). Ten byl čistej.
Přejít jídlo (jen) varem nestačí, musí se pořádně provařit. Zejména jídla typu guláš - "voda" sice už vře, ale vnitřek masa je ještě klidně studený.
No ale také máme nějakou obranyschopnost. Není třeba vše hned vyhubit, stačí jen snížit výskyt bakterií. O zbytek se postará imunitní aparát, který se tím trénuje.
Nechce se mi věřit, že při tvém vzdělání nevíš, že varem (provařením) rozhodně nezničíš všechny "breberky"...
Schválně - zkus nechat běžný párek/klobásek (tedy ne trvanvlivý) den dva v teple (nemusí být nutně vyloženě zelený), pak ho uvařit (klidně ho nechej vařit 10 minut) a sněz ho. A na druhý den napiš, jaké to bylo... ;-)
Určitě hnusné. Zbytek závisí na vycvičenosti imunitního aparátu.
Třeba by pomohlo povařit v Savu
Nejlepší řešení je používat pořádnej hrnec a ne vysokej kastról, pak se to nemusí přelívat a vejde se to pohodlně do lednice. V hrmci se to uvaří, odebere množství pro danej den a zbytek se dá do lednice, pak už se z něj jen odebírá do menšího a ohřeje.
Potíž je, že na trhu nemaj hrnce optimálního průměru do lednice, ale prodávaj více méně jen kastróly, některé jsou možná trochu vyšší, ale furt jen kastróly. Hrnec má výšku větší, než je průměr dna, v lednici nezabírá místo a plocha hladiny je malá. Kastról je širší jak jeho výška a u velkých objemů zabírá moc místa, případně se do lednice ani nevejde, povrch obsahu je velký.
Optimální tří-čtyřlitrový hrnec aby člověk pohledal, když už snad nějakej je, udělaj k tomu sloní uši a poklicu jak kráva, takže se do lednice stejně nevejde.Chráním si jeden stařičkej hrnec, ve kterým se uvaří vývar jednou za tejden a jinak je furt v lednici.
Jiným řešením je uvařené množství jídla hned rozdělit do menších nádob a odebírat denní dávku i s nádobou. Na tento účel se hodí nádobky z nerezového jídlonosiče. Hotové jídlo do plastu nedávám, kusovky se dají zabalit do alobalu.
Pobavila mě tvá definice kastrólu a hrnce. Dodnes jsem netušila, že mám "v kredenci" jen samé kastróly.
8-))
a vo tom to je. Dnes už lidi ani nevědí, že kastról a hrnec jsou dvě různý věci. A vyráběj se jenom kastróly, o slušnej hrnec nezavadíš.
O poklicích ani nemluvě. Slušná poklice umožňovala naskládat kusy na sebe, nic nečumělo nahoru a byla rovná,úchyt bzl zapuštěn směrem dolů, takový se taky už nedělaj. To se pak kastrólky daly v lednici štosovat na sebe.
Vzpomínám, že když jsem byl malý = cca před 50 rukama, tak babička sypala do starého kastrólu jídlo slepicím. Takže já vím, jak kastról (nebo kastrol?) vypadá :-)
Kastrol je olej a píše se to Castrol :))
To není "její" definice, to tak je a vždy bylo. Jak to, že to ženská neví?
Pokud "její" definice platí, tak na tomto obrázku není ani jeden hrnec:
No, to není. To je vidět celkem pouhým okem.
Taky vidím. Musím si na stará kolena zvykat na nové (správné) označení kuchyňského nádobí.
Jediný opravdový hrnec, který jsem kdy vlastnila, byl hrnec na zavařování.
8-))
Nic si z toho nedělej a říkej si tomu po svém.
Třeba frantíci říkaj kastrol pánvičce.
A naopak, o tlakovém kastrolu jsem ještě neslyšela:-))
Důležitý je stanovit, jakej má správnej hrnec štíhlostní poměr. V praxi se pak osvědčil výpočet podle Tetmajera, i když klidně stačí podle Eulera.
Tak s tímhle přístupem bych uvařila jedno jídlo za 10 let :o)))
Oba vzorce přehodnotil a poopravil Pymon.
Tetmajer pak prý dokázal, že nepříznivý štíhlostní poměr nádoby může vést až k získání bandasky a Euler doplnil, že v bandasce se blbě vaří, protože se to na dně připaluje a díky přílišné štíhlosti taky ode dna blbě odstraňuje:-))
Myslím,že máš doma normální ženskou. Ta moje, mimochodem taky po čtyřech společných letech, to dělá úplně stejně. Jen místo menších hrnců používá plastové uzavíratelné misky :-)
Možná že bychom se měli trochu blíž poznat, mohli bychom si vyměňovat zkušenosti.
Taky Tě vočuchává?
Představ si, já před časem dostal krásný triko z dlouhým rukávem, outdurový, podle přiloženého návodu primárně určeného pro dlouhé expedice bez možnosti praní a mytí se, a to triko údajně ani po dlouhý době nesmrdí. Dlouhá expedice je podle mě expedice nejmíň na dva roky. Myslíš, že to můžu vyzkoušet? Že to triko uchráním před praním? Včera večer mi na něj Ane přišla a letělo do pračky. A to jsem plánoval, že ho vyperu až koncem roku 2017, abych si potvrdil, že ten návod nekecá.
Ale jak řikám - jinak dobrý :-)))
Sakra, zase hrubka - S dlouhým rukávem... :-)
Když píšou, že nesmrdí, tak asi nekecaj. Ale může bejt, že po dvou letech už ho můžete používat jako krejčovskou pannu.
:-))) myslím, že se uvidíme na jarním Nákoláckém srazu v Čekyni, rádi bychom se tam se ženou vypravili.
.... ale já taky říkám... jinak dobrý :-))
jo a taky mě vočuchává :-))))
(však to taky mají ženský v návodech, jak používat muže: když se ti vrátí domů, pořádně ho očuchej, tak poznáš, zda ti nezahejbá ;)
A tobě by nevadilo, když by se na tom velkým hrnci dělaly postupně takové ty zaschlé proužky?!?
Taťka je třeba bytostně nesnáší - hlavně má hrůzu z toho, že bych to oškrábla a zamíchala do zbylého guláše :o)))
Když se to přelije, žádné oschlé zbytky na bocích kastrólu nehrozí :o)))
Taťka je dost cimprlich, snad ho to v důchodu přejde.
Siiiss,
ten je divnej.
Ja to prinaschly chodim umlsavat.
Uplne nejvic mnam, je prinaschla svickova v kastrolu. To jsem u toho kastrolu pecenej varenej :)
Přesně tak, umlsávat! Když jsem byl mladej, chodil jsem do špajzu vyžírat škraloupy z převařenýho mlíka.
Tak moment, škraloup je zcela něco jinýho než maschlý zbytky na stěně kastrólu.
Hergot, já bych si takovej čerstvej škarloupek dala...
Zato mě stačí o skraloupu jen číst a dělá se mi zle.
Už si ani nevzpomínám, kdy jsem naposled viděla na mlíku škraloup.
Asi bys na něj potřebovala neupravované mléko, které ale nevydrží beze změny víc jak měsíc.
....neupravované a měsíc? To by musely dávat krávy už v krabici. Nepasterované mléko začíná třetí den i v lednici kysnout- pasterované po týdnu!!!
Když vezmu víceméně libovolné tzv. "čerstvé" mléko z běžného obchoďáku, tak ten měsíc v pohodě dá. Otevřené, odebrané a zas zavřené v chladničce klidně týden. A když přece jenom dojde ke změně, určitě ne ke klasickému zkysnutí.
Týden jo, je to tak na hraně (v zimě zpravidla jo, bo se to při transportu do kšeftu neohřeje), ale týden v ldnici je reálnej. Měsíc ne.
Každopádně je to pasterizované (ohřáté na nějakých 60 stupňů po dobu alespoň 20 minut), takže upravené. Z toho už kyšku ani tvaroh neuděláš,ani z plnotučnýho. Se to maximálně srazí do smradlavého hnusu.
Nadojené mlíko ihned zchlazené na 4 až 6 stupňů (teplota v dobrým sklepě) vydrží tak tři dny, pak začne kysnout, ale ta kyška se pak za další dva tři dny dá nabírat lžící jak ztuhlej pudink. Když to dáš do plátěnýho pytlíku a necháš odkapat a vymačkáš syrovátku, je z toho tvaroh.
Ten měsíc není teorie, mám to odzkoušený. Jak mléko koupené u nás, tak i to z Bavorska (jiné už prakticky nekupuju a tím německým se bez obav předzásobuju)
To už je ale UHT (pasterované krátce na vysokou tepotu), to není mlíko. Smrdí to jak "kondenzované mléko Tatra" blahé paměti.
Pasterované za nízké teploty fakt měsíc nevydrží, ani v lednici, otevřené už vůbec ne.
Ale to zas ne. Prodávají to takhle u nás jako "čerstvé mléko", třeba Olma ve flaškách, nebo i v krabicích. Jasně, že to není jak čerstvě nadojené.
Tzv. "trvanlivé", to je ten správnej humus.
Tohe čerstvé mléko že ti vydrží měsíc?!?
Tak to bych si dovolila o jeho "čerstvosti" pochybovat. Určitě musí být zpracováno důkladněji.
Však jo. Bílá mrtvá hmota. Ale furt lepší, než to tzv. trvanlivé.
S touhle trvanlivostí bych řekla, že je to celkem jedno :o)))
Tak, škraloup bych potřebovala nehomogenizované mléko.
Ale nechybí mi, já po tom škraloupu z mládí moc netoužím:-))
Tehdy mi co pamatuju chutnal. Ale pak už se to převařené mléko nedalo moc pít. Všechno dobré bylo pryč.
A to já můžu i to čerstvé převařené mléko...
Tak to já vím skoro přesně - na jaře 2008 :o)))
Tady se tomu říkalo "blaňa" a muselo to hned pryč. Proč zrovna tohle působilo tak odpudivě? Nezkusil jsem. Přitom nic jiného z mlíka mi nevadilo.
A teď je to taková vzácnost.
Dělá se i dnes, a to dokonce i z toho 1,5% tuku. Když to ohřeješ a necháš chvílu stát, je na tom tenounkej hnus. To musim vědět, bo každý ráno si dělám kakao a musím to do hrnku lit přes ceďák a pak hned vypit, aby se to tam nestihlo udělat.
To, co se dělá dneska na běžným mlíku z obchoďáku je nějakej divnej igelit. Fajnej škraloup vypadal úplně jinak.
Fajnej škraloup se udělá na nadojeným mlíku ve sklepě do druhého dne a jedná se o smetanu vystoupanou nahoru (tuk je lehčí). To se sebere lžící ušlehá a máš fajnovou šlehačku. Nebo to "přešleháš" a oddělí se hrudky másla od podmáslí. Ty hrudky můžeš odcedit, nacpat do formičky a máš máslo.
Jakmile mlíko projde ohřevem, už se na tom dělá akorát škraloup a to je fuj. V podstatě se jedná taky o ten tuk, ale už zničenej ohřevem.To mi nikdy nechutnalo a nevzala bych do huby. Protože kupovaný mlíko je jen 1,5% tuku (nadojené 5-6% tuku), tak je prostě ta šlupka tenká, ale dělá se furt.
Hmm, akorát mám pocit, že by sousedi v paneláku nebyli příliš rádi, kdybychom si v sušárně domu ustájili kravku kvůlivá čerstvě nadojenému mléku.
8-))
Čerstvé neupravené mléko se dá získat v mlékomatech za dobrou cenu. Kdyby mě to nějak bavilo, tak jen tak pro srandu třeba zkusit tu šlehačku a tvaroh, ale na to je potřeba toho mléka poměrně dost, co s tím zbytkem? Mléko nepiju vůbec, jen kakao a sladkou šlehačku.
Krávu jsme ve stáji měli ještě v osmdesátejch letech, u ní člověk věděl, co žere, jak vypadá, dojila se ručně, takže nehrozilo, že z ní nějaká mašina vycucne i krev... Tam jsem si do syrové smetany troufla, ale u mlékomatu je to od víc krav, který jsem nikdy neviděla, nevím co žerou, jak vypadaj zdravotně, a asi bych syrové neriskla, vím, co za svinstva v tom může být. Po převaření už z toho nic neuděláš a vlastnosti to má jak mlíko pasterované koupené (pastrované při nízké teplotě, UHT je přehřátej hnus, to už nemá s mlíkem nic společného). Mi na kakao stačí i to 1,5% tuku, kdybych chtěla tučnější, není problém si to na vyšší tučnost upravit smetanou na šlehání. Ale já si raděj dám šlehačku a kakao klidně nízkotučné.
I z mlékomatu musí být mléko ošetření pasterizací. A neboj se, že by za tu cenu mělo víc jak těch obvyklých 1.5% tuku. :-)
Tak možná ne pasterizací, třeba už mají nějaký nový způsob. Ale neošetřené určitě není.
V Havířově prodávají neošetřené. Nijak. Je jen po nadojení ihned schlazeno. Na krávomatu je napsáno, že se jedná o surové mléko a musí se před použitím převařit (nebo něco v tomto smyslu).
No, nevím. jestli to syrové neznamená akorát to, žew není homogenizované atd. Proti té balené břečce opravdu syrové, ale přesto ošetřené.
Co si pamatuju, tak když byly po devadesátém snahy prodávat mléko rovnou od krávy, tak se hygienici postavili na zadní, že bez základního ošetření ani kapku. Ale třeba se něco změnilo. I když v dnešní době, kdy ti i koblihy chtěli balit, se mi to nějak moc nepozdává.
Píšu surové, ne syrové... ;-)
Já ti tu ceduli snad vyfotím, ty Tomášu! :)
Dole máš dva odkazy, u obou je jasně napsáno: nadojeno a ochlazeno na 4 stupně. Žádná další úprava.
Tak jo, co jsem se kde dočetl, tak asi opravdu je to mléko zcela neošetřené. To mi hlava nebere. kdejakou píchovinu řešej, všude nerez, místo dřeva plast, samá desinfekce, bezdotykový baterie - a mlíko nazdařbůch... Tak asi jo.
Na těch mlékomatech je to ošetřeno tím, že je na nich nápis jako kráva že se mléko MUSÍ převařit :o)))
Právě se divím, že v dnešní době desinfekcí a balení kdečeho tohle stačí. Dobře si pamatuju, že se proti tomu zásadně stavěli už v době, kdy se na absolutní nezávadnost ještě tolik nehrálo.
Brblal proti tomu hlavní hygienik a to docela dost. Pak ale náhle ztichnul a je klid. Ani snad nechci vědět, jak ho o užitečnosti těhle plechových krav přesvědčili...
Brblal, samozřejmě, protože těch nákaz bylo docela dost potom, co se začalo s mlékomaty. Spousta městských lidí už zapomněla, jak se s mlékem zachází. Nadojili do flašky a pak s tím ve 25-30 stupních běhali po městě. To by hospodyňka s kravkou doma nikdy neudělala:-))
Kruci vy mi ale děláte chutě. Já snad dojedu podojit mlékomat na Zličín :o)))
Takovou dálku se denně trmácet! To my, maloměšťáci, to máme pěkně dostupný MHD. http://www.apic.cz/4976-automaty-na-mleko.html
A někteří to mají za rohem... ;-)
Kravín v každý čtvrti ...
Tady, co koukám pookolí, je docela dost ´šílených krav´.
Tak i pro nás je Zličín dostupný MHD :o)))
http://www.agrorosteni.cz/automaty-na-mleko.php
Mechanickou krávu (mlékomat) tam někde nemáte?
tady je přehled automatů, je vidět, že u nás na Moravě je jich o dost víc, jak v Čechách.
http://www.tmleko.cz/cerstve-mleko/seznam...
Já se s čerstvě nadojeným mlékem potkal až někdy před deseti lety. Takže pro mě bejval škraloup to, co vzniklo na mléku po zvaření. Na to měla máma ten uřvanej hrnec.
před těma deseti lety jsem kupoval mléko od jednoho maníka. Měl doma kravku a na plotě ceduli. Ona to byla teda spíš smetana. Já to mléko nepil, to jsem jedl lžičkou :-)
Pak maníka odstíhali. Od jedný kravky denně prodával až sto litrů téhle smetánky (a zákazníci se trousili procesím). Kradl to v blízkém statku... :-))
No proto! Takovýho výdoje nebyla schopná ani ruská rekordmanka Poslušnica blahé paměti. Pro pobavení http://www.psp.cz/eknih/1948ns/stenprot...
Kupovaná mléka jsou různě tučna - od 0,5 až po 3,5. Záleží na tom, co koupíš. To je odstřeďování. 6% tuku v mléce, to už je fakt moc, to by musela být fakt nějaká skvělá dojnice. Neupravovaná automatová mléka mají něco kolem 4%.
Škraloup se nedělá na mléce proto, že ty tukové molekuly se mechanicky rozbijí na menší - to je homogenizace.
A trvanlivost se zvyšuje tepelně - to je pasterizace nebo UHT.
Vše dnes už je na těch obchodových mlíkách napsáno.
4% ve velkochovech, kde jedna kráva nadojí za den i padesátku. V malém chovu s jednou stračenou při dojivosti deset litrů klidně i přes 6% tuku. To tak prostě je. Tučnost je jeden z hlavních kvalitativních ukazatelů při hodnocení mlíka a hraje se o každou desetinu.
U homogenizovaného mlíka se šlupka dělá až po ohřevu a následném zchladnutí. U nehomogenizovaného se dělala hned ve flaškách a s plnotučným se muselo zaštěrchat, aby to z té flašky vyteklo, v hrdle se dělal tukovej špunt.
Jináč ta homogenizace mlíka se pro techniky dá klidně přirovnat k mechanickému zušlechťování železa. Kováním se zjemňuje struktura, ale když to pak zahřeješ a necháš chladnout, zrno zhrubne.
Homogenizací rozbíjíš tukový částice v mlíku na menší rozptýlené v tom roztoku, ale po zahřátí mají tyto částičky při chadnutí opět snahu se spojovat.
U homogenizovaného se špunt nedělá - ohřev neohřev.
U nehomogenizovaného se dělá - ohřev neohřev.
A 6% tuku v mlíce možná někdy nějaké plemeno dá, nikoli však stabilně. Závisí na plemenu, na době od otelení na roční době. Nebo je to nějaké už hodně přešlechtěné a modifikované plemeno.
Kráva je normální býložravec nikoliv perpetuum mobile. A mléko je přirozená prvotní strava savců, to tele ho musí umět strávit a to mléko musí z té trisky, co se zove vemeno téct:-))
Však dnes už se prodává jenom homogenizovaný, ale dřív se jen pasterizovalo.
Co se tučnosti týče, tak ještě pamatuju doby, kdy jezdila Lakrumácká cisterna, v každým kravíně se před odběrem z nádrže změřila tučnost a podle toho se tomu kolchozu platilo. Dokonce se vykupovalo i od malochovatelů, tučnost byla vždy měřena a od toho se odvíjela výkupní cena.
Tučnost mléka ani tak nezávisí na plemeni, jako spíš na kvalitě krmení a "výdojnosti". Kráva toho tuku vyrobí z krmiva (tady bude hrát roli kvalita a množství krmiva) jen určité množství a jistě bude rozdíl, když z toho nadělá deset nebo čtyřicet litrů (tady hraje roli odběr, kráva se odběru dokáže do jisté míry přizpůsobovat).
Samozřejmě, že se šlechtí plemena, která maximálně zužitkují krmivo a která se dají fest "podojit", ale pořád tam ten vztah bude. V různých dobách a místech se budou požadavky lišit, ekonomicky si vždy musíš prokakulovat cenu krmiva, kvalitu a cenu produktu.V existjících poměrech se jedná o setiny halířů, které budou rozhodovat, jesti dáš lepší krmení a spokojíš se s méně mlíkem o vysoké tučnosti, nebo ušetříš na krmení a vydojíš hodně vody. To se může měnit, částečně tu změnu vyřešíš technologií a částečně volbou chovaného plemene. Neplatí, že česká straka dělá mlíko o tučnosti 5% a holandská černá straka 4,8% nebo něco podobnýho, tak to opravdu nefunguje.
Ale to je samozřejmé, že žádná jednotná čísla neplatí. Vždyť o tom píšu výše. A samozřejmě, že na krmení záleží, o tom taky píšu - roční doba.
Proto se to mlíko taky standardizuje:-))
Nicméně, přirozeně nadojené kravské mléko prostě normálně hodnot 6ti % tuku a víc nedosahuje:-))
ale dosahuje, z velkochovů je běžně kolem 4,5%. V mindividuálním chovu těch 6 uděláš, selka vždy dřív, než odnesla ráno díži z večerního dojení do výkupu, nejdřív sebrala z vrchu hrnek smetany, přesto se do těch běžnejch 4,5 ještě vešla.
Já ty soukromníky na Vysočině ještě pamatuju, jedna kráva v chalupě, těch deset patnáct litrů nespotřebovali, to ráno nosili dolů do vesnice na svoz, ale hrnek smetany zůstal doma.
Samozřejmě, jasně, já taky pamatuju. Na Oravě měl každý svoji kravku. A každý si smetanu sebral. Ale nikdo neměřil tučnost. Takže žádné důkazy o 6 či více procentech neexistují.
Ve velkochovech je to někde kolem 4% (průměrně, výkyvy v tučnosti mlíka jsme už probrali), spíš míň.
P.S. Mlíko od krávy z jednotlivých rodin maše máma brávala, dělala z toho lecos, tvarohy, zákysy, a pod. Tučnost ji ani moc nezajímala, dávala spíš pozor na to, aby byla kráva zdravá a aby rodina, od které kupovala mlíko, věděla něco málo o hygieně.
Tady si o tom můžeš počíst ve Wordu
www.cestr.cz/files/nezarazene_dokumenty/c245superkontrola.doc
Nejdůležitější je asi odstavec:
"Do systému superkontroly budou tedy zahrnuty chovy jejichž průměrná tučnost se bude nalézat mimo interval 2,65 – 5,33% tuku. Toto neplatí v případě dojnic plemene Jersey."
U jersey dokonce uvádějí tučnost 7%, ale to jsou fakt specifické krávy, malé, moc nenadojí (absolutně, v relaci hmotnost x dojivost dojí hodně), ale maj kvalitu.
http://www.kravyjersey.wbs.cz/Charakteristika...
Díky, to je zajímavé. Celkem to koreluje s mým tvrzením, že vysoké tučnosti lze dosáhnout u přešlechtěných plemen.
Nicméně i u těch "nepřešlechtěných" se pohybujéí v chovech na průměrech od nějakých necelých tří do víc jak pěti, takže i ta technologie bude mít vliv, že ano. Jinak standard u Jersey je necelých pět procent, jsou prostě lepší chovatelé a horší, každej má třeba jiný preference a má to vliv na kvalitu produkce.
Tohle je taky zajímavé.
http://www.vuchs.cz/akce/2009-11_2010-03-Vliv...
Je tam uvedeno, na co má víc vliv plemeno a na co má víc vliv výživa, čímž bych to asi ukončila.
Jo, taky bych to ukončila tím, že do krmných směsí se jistě dnes míchá hodně věcí a je to věda.
Bohužel, třeba masokostní moučka pro masná plemena a pak následně to BSE.
To na louce s trávou kráva chytit nemohla, zas ale mohla chytit něco jiného. Vím, že třeba můj děda, lékař (také kupovali mléko od malohospodářů) se hrozně bál tuberkulózních krav a encefalitických krav. Dával na to hrozný pozor a mléko se muselo vždy pořádně tepelně zpracovat.
Tehdy se ještě věřilo na Pasteura, to byl bůh:-))
Zajímavý.
https://www.stream.cz/jidlo-s-r-o/10003790...
https://www.stream.cz/jidlo-s-r-o/10004179...
Ještěže a naštěstí mléko nesmím... :)
Tomuhle tenounkýmu nic říkáš škraploup?!?
Jo, není to skoru vidět, ale jak to náhodou dáš do pusy... pro mě hrůůůza
Právě dnes jsem si kakao přehřála a musela nechat chvíli zchladnout. Už to mám vychytaný, špruhlačkou to nakvedlám, aby to mělo pěnu, a nemohlo se to na tom dělat. Ale stejně to ještě do hrnku leju přes cedník!
ŠpruDlačkou, takovým tím dřevěným, co má na konci "ozubený váleček". Se s tím šprudlá (kvedlá).
Když se tím kvedlá, tak je to přece kvedlačka :o)))
Měchačkou se měchá? (asi dost zvláštní pohyb 8-) )
Proč zvláštní pohyb?!?
To je přece naprosto normální pohyb na zpracování kynutého těsta nebo knedlíků :o)))
A co pak taková šukačka... :-)))
S tou se rozhodně nic nemíchá
http://www.mapy.cz/s/fhqX
:o)))
S touhle určitě ne :-)
Akorát, že jsem měl na mysli taky určitý druh nářadí ;-) Pilku...
Mě teda ze všeho nejdřív napadla "babička" co šukala po světnici :o)))
Copak babička, ale panna Eliška, co šukala doma i na poli.
to musíš včas proužky setřít takovou tou gumovou stěrkou, aby na stěnách nic nebylo
:-), ale bohužel tu doma smím používat jen, když není nikdo v dohledu, prý jim to připomíná školní jídelnu, kdy touhle stěrkou stírala paní kuchařka zbytky z talířů.
Furt lepší než když naše kuchařka na intru ukazováčkem otřela omáčku z okraje každého talíře, před tím než nám ho podala a pak si prst olízla. Talíř za talířem.
Než všechno rozdala, byla po jídle.
A pak prej ty tlustý kuchařky nic nejí!
Obávám se, že kdyby nebyly na stěnách naschlé proužky, okamžitě by bylo jasné, že jsou v pokrmu a výsledek by byl stejný.
Je lepší přelít, myčka už si s kastrólem poradí :o)))
Ane chápu, dělám to stejně, akorát u nás zbyde maximálně jedna nebo dvě porce, takže po obědě přendám jídlo do menšího kastrůlku nebo misky nebo si to rovnou někdo přendá do krabičky na oběd do práce. nesnesla bych velký poloprázdný kastrol nebo hrnec, který se sotva vejde do lednice.
Taky nechápu, proč chladit v lednici velký skoroprázdný hrnec:-))
A když máš v pixli čtvrt litru mlíka, taky to přelejváš do něčeho menšího? Dyk je to škoda chladit litrovou butelu, ve které je jen trocha mlíka...
Myslíš litrovou flašku mlíka? Ne, to nepřelejvám.
Velkým hrncem se u nás doma míní něco čtyř a více litrového. Pokud čirou náhodou něco z toho guláše zbyde, přeleje se to do menšího kastrolu a pokud zbydou třeba i knedlíky, dají se na talířek, překrytý folii a použeje se to jako poklice na ten kastrol. Tím pádem zbyde v lednici místo třeba i na vychlazení dortíku nebo něco jiného:-))
Prostě mi to kastrůlkování prochází mnohem lépe, když se do tý lednice vejde k tomu hrnci ještě i nějaký pamlsek.
Jindy zas, když doma nikde nikdo a lednice zeje prázdnotou, tak tam ten velký hrnec klidně může stát jako osamělá dekorace:-))
Hmmm, zrovna mám v lednici místo na hóoodně velký hrnec, ale jako dekoraci mě ho tam teda dát nenapadlo :o)))
Vzdej to, ženský mají zvláštní, nepochopitelný software, nehledej logický souvislosti
Tak vona ta mužská logika také žádnou logiku nemá... :o)))
Šroubujete vrtačkou a budeš vyprávět něco o logice :o)))
Jenže,..................................................................................................................................................................................................
a dál by to bylo na nové téma.:-))
No vidíš to, já mám zas doma akušroubovák a jde s ním i vrtat :-) Dokonce i s příklepem ;-)
Já měl doma normální plochej šroubovák a to byl vlastně takovej majzlík :-)
A někdy i dentální niť... :)
Ane stouplo do hlavy, že dostala 13 kladných bodů. Teď je vedle u sporáku, smaží řízky, zítra jede s klukama na pět dnů lyžovat do Rakouska. Já budu doma a budu se starat o psa. Dneska mu povídám "Zippe, od zítřka si sami vaříme i perem, bude Havaj" - to zvíře se na to vysloveně těší :-)
U nás se říká "štěkanátky" :o)))
? http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Ps%C3%AD%C4...
:-)))
Česnek do psíčkový ?? Fuuj ! Česnek jo, ale už tak rok dva předem, s granulema.
Nevím :-) Říká se ale, že jídlo ze psa je dost cítit jeho sádlem, takže se to musí něčím přebít... Tak asi zrovna tím česnekem :-)
Však jo. Naučíš ho baštit česnek hezky odmalička :-)
Taky způsob, to je fakt :-)))
No tak bacha, zas taková havaj to nakonec být nemusí ;-)
http://rebelnik.blog.cz/0708/muz-sam-doma
To je kvůli místu v ledničce, ale asi by jsi si rozuměl s mou manželkou , ta moje totiž úplně nesnáší, když třeba sleju polívku na druhý den do polovičního hrnce :D
Moje odpověď je jednoduchá, nevaříš tak neorganizuj.....