Poněkud neúspěšné loňské pokusy o energetickou soběstačnost jsem popsal zde http://www.nakole.cz/blog/zobraz/520-solarni... a dospěl k závěru, že tudy cesta nevede.
Jenže drápek se zasekl a tak v experimentování pokračuji.
Pokud chci stanovat, potřebuji svoji grandlehárnu, a tedy vozík a pokud mám vozík, mám poměrně velkou plochu, kam lze nějaké to solární zařízení umístit.
Zdeněk pořídil skládací nabíječku, a jeho výsledky s dobíjením tabletu během slunečného dne se zdály být až překvapivě dobré, netrpělivě jsem tedy stejné zařízení pořídil a nečekal na jeho testy, a zde jsou mé první poznatky.
Pokud na panýlky svítí slunce a daří se nastavit přímo na slunce, nabíjí to moji Xperii Z1 rychlostí zhruba 10% kapacity baterie za hodinu, s tím, že je zapnutý příjem wifi i dat. Vypnutou Z1 nabíjí za jasného slunce asi 20% za hodinu při optimálním nastavení na slunce.
S tabletem Samsung Galaxy Note 8“ má větší potíže, dobíjí asi 5% kapacity za hodinu s tím, že tablet je vypnutý. (měřeno dopoledne mezi 10-11 hodinou).
Při zatažené obloze se zpomalí tak 1-2%.
Teď jsem plácnul panýlek na vozík, a jsem zvědav, co to s tím udělá.
Pokud v takovéto pokryje spotřebu mobilu – tedy nebude zapnutý mobil dobíjet, jen jeho baterii udrží stejně nabitou, budu velmi spokojený.
Takže po víkendu se omelduji.
to nevypadá moc "portable" :-)
Zabalí se to do paklíčku asi 20x30 cm, tlustý tak 6 cm, váží to asi kilo. Na nošení v báglu to asi není, na tom vozíku by to mohlo být ještě o malinko větší aby to dávalo víc.
"Portable" nabíječky nenabijou nic, ten jeden malý panýlek, aby dostával pořádný grády vytáhnul jsem ho z toho krytu nabije za 10 hodin tak ty gps hodinky, na víc nemá. Solární brašnička je dobrá tak k tomu, abys mohl dělat eko-machra, ta tady nenabije už vůbec nic.
Ve Španělsku ten malý panýlek dával tak 1 procento Z1 na hodinu, ale tam je další problémek. Musíš mobil schovat, jinak jak je na slunci tak přestane nabíjet a někdy se i vypne, protože se přehřívá. Když je hodně slunce nastupují zase jiné problémy.
Taky za jízdy to nikdy nenarychtuješ ideálně proti slunci jako já na terase.
Já právě asi před dvěma lety zkoušel nějaký takový malý panel, dobíjelo to svůj vnitřní powerpack.....nic moc, vozím akupack 10400mAh a spokojenost,dává 2A a nabije i tablet....soláry na putování s kolem (koloběžkou) už nechci.
Taky to řeším externími bateriemi, ale ta plocha na vozejku si o nějaký ten panýlek přímo říká.
V našich klimatických podmínkách to asi nebude žádný zázrak, ale na jihu by to už mohlo významně pomoci.
Na kole na papouška není nikde dost plochy, kam by se dal rozumně velký solár umístit, s vozejkem je to jiná.
Vyzkouším, uvidím.
Zrovna koukám na předpověď, že tenhle víkend na Jedlové toho moc neodzkoušíš.
Mě to ukazuje polojasno, dneska, zítra, v neděli prý zmoknu, ale moc jim nevěřím, beru skafandr s sebou.
Polojasno by mě vyhovovalo, to by theoreticky mohlo být takové to průměrné cestovní počasí
Do kol jako plne disky? Na zada jezdce? Na prilbu - mohlo by to dobijet blikacku na prilbe. Do ramu?
Ve výpletu jsem to už viděl, je to někde na trubce, tam je plocha už zajímavá.
První celý den, nabíjeno od 6ti do 18ti, ráno hodina -panel vystaven přímo na slunce, v klidu - 8 procent kapacity Z1, většinou oblačno, přímé nabíjení s panelu na vozíku nefunguje, protože stále zapíná/vypíná dobíjení podle oblačnosti a tím rozsvěcí a zhasíná displej mobilu, čímž víc konzumuje než dává.
Dobíjdl jsem tedy záložní aku, theoretická kapacit 2400 mA, nedobil se ze solárka naplno, při následném dobíjení mobilu z toho aku získáno 27% kapacity. Celková denní bilancd + 35% kapacity Z1, zamračený den, ujeto 100.
Takže závěr třídenního experimentu v terénu.
Tenhle solární panel opravdu už zvládá nabíjet i žravý smartfoun nebo tablet, ale je tu pár velkých ALE.
1. Aby fungoval spolehlivě jako zásuvka, potřebuje přímé oslunění a mít panýlky orientované kolmo na sluneční paprsky. Třeba ranní nabíjení z vycházejícího slunce za průzračného jitra dávalo skvělý výkon.
Panýlky umístěné na vozíku jsou na tom o poznání hůře, a to i za jasného svitu, přesto, pokud je opravdu slunečno, znatelně nabíjí. Pokud je pod mrakem ale stále docela jasno, něco to stále dává, když se zatáhne černými mraky je konec.
Pro takový průměrný,český, polojasný den, můžu dostat ze solárka tak 30 procent kapacity smartfounu xperia Z1 což při hospodáném využívání telefonu by vlastně mělo stačit.
Takže předběžné zhodnocení:
Tahle hračka může mít praktický a užitečný přínos v oblastech, kde se dá očekávat modrá obloha, jeden den jak druhý, tědy někde jižněji. U nás, pro putování po vlasti, je snad výhodnější, sednout si někam na oběd, a během 45 minut do mobilu ze zásuvky narvat tolik, co dá ten panel na vozíku za celý polojasný den.
Vzhledem k tomu, že ta hračka stojí cca 100 dolarů, lze spočítat počet těch obědů, než se hračka začne "vyplácet".
ještě obrázky, první obr - ideál pro ráno,
druhý - nic moc, polohasno, třetí ukazuje jak pouze některé panýlky mohou dávat optimální výkon, vzhledem k tomu, jak jsou plácnutý na tom vozíku.
Oběd (občerstvení obecně) si člověk dává většinou tak jako tak, takže "hračka" se začně vyplácet tak nějak v "nekonečnu"...
Není tomu přesně tak, jíst je jistě třeba, ale není nutné jíst v restauraci.
V cizině pak ten efekt může být větší, podaří-li se prodloužitdobu bez nutnosti být u zásuvky na pár dní, dá se přínos zhodnotit ještě víc, zřejmě na tom jihu.
U nás těžko.
Sám píšeš, že to solární nabíjení je vhodné na "jihu", u nás moc ne. Obědové dobíjení jsem tedy vztahoval na podmínky u nás.
Osobně prodloužení bezzásuvkového období řeším náhradní baterií do mobilu. Jednou za x dnů stejně spím někde pod střechou, tam všechny baterie dokrmím do plných.
Hledám řešení na delší cesty, u nás se zjevně solár rentovat nebude, protože možností zásuvek je všude celkem dost.
Zatím nejspolehlivější zásoba energie na cestu je nějaký ten akupack, baterii u těch modernějších founů nebo tabletů už jen tak nevyměníš.
Pokud přenocuješ v hotelu, třeba jednou za pár dní, problém dobití je vyřešen. S kempy nebo tábořišti už to není tak jisté, chce to lepší autokemp, kde jsou zařízení na ty karavany, musíš si vozit prodlužovačku a redukci na karavanovou zásuvku, poplatky bývají tak 3-4 eura. Hlavně ta prodlužka je vopruz.
Zkusím ještě napájet současně z toho soláru na vozíku a nábojového dynama, samostatně obojí dává málo aby to bylo efektivní ale když si vzájemně ty zdroje pomohou, třeba už to něco dá.
Takhle, abychom si rozuměli, jde o nabíjení během jízdy. Pokud si někdo za slunného odpoledne hodí pauzu a nastaví to zařízení na kolmo na slunce, může dobít i solidního žrouta u nás, teď to mám na terase a udělalo to za 4 hodiny 40 procent a to je o furt zapnuté.
Čili, jako zdroj energie totálně mimo civilizaci už celkem použitelné, s těmi omezeními co píšu - nastavit na slunce, které musí svítit, čím ostřeji, tím líp.
Já mám ještě "debilního" mobila, takže mi moc nežere (navíc ho minimálně na noc vypínám), pár dnů vydrží v pohodě (plus jsem ještě míval další baterii, ale už mi "odešla", takže jedu opět jen na jednu). A v GPS mám normální tužkové baterie "AAčka" v počtu dva ks, vydrží téměř dvě celodenní jízdy (dvě sady po dvou vydrží skoro čtyři dny). Navíc, "AAčka" není problém koupit, mají je všude (zas až tak naprosto mimo civilizaci nejezdím, a ty taky ne).
Máš ale naprostou pravdu, že na "přikrmení" je ten solár použitelný. Naprost vybitý mobil je docela k ničemu, takhle by byl člověk schopen si aspoň zavolat "SOS"... :)
To "dynamo" je dobrý nápad, to by ti už dohromady fungovat mohlo...
Čím novější foun, tím větší energetické nároky.
Mám nabíječku na 4 AA, ale ty to vycucne jako prd, asi něco bude špatně, protože se u toho všechno strašně hřeje.
Mně se letos jako zatím nejlepší řešení osvědčilo střídat dvě powerbanky. Mobil s GPS s celodenně puštěným záznamem a příležitostně zapnutým displejem, když něco hledám v mapě na každou z nich cca dva dny pojede, takže při spaní v kempu se to stíhalo dobíjet celkem dobře. A tu powerbanku jsem ochotna risknout, když ji nechám opuštěnou v umývárně. S mobilem či navigací bych to přece jen nedělala. (Ale jo, bylo to v Německu... jestli bych ji nechala v kempu u nás, to si tak úplně jista nejsem.)
V Anklamu jsem zažil, že měl někdo přes noc i umývárně mobil. Já bych si to také netroufl. Stačí mi, že občas nechám někde na ulici kolo s brašnami.
Jo, to je podle mě zatím nejjistější řešení, na záznam trasy mám gps hodinky a ty lze dobít z baterie nábového dynama.
Ale tohle je spíš taková technická výzva.
Možná kdyby se použilo něco lepšího, než ten čínský solar, že by výsledek byl lepší, ta plocha vozíku je výzva.
Ona je vůbec výzva zajistit nabíjení všech těch krámů, co dneska má člověk pocit, že musí mít s sebou.
Ne nadarmo vznikají věci jako hrnec-nabíječka:
https://www.globetrotter.de/shop/power...
Koukal jsem, že už existuje i PowerPot co dává 10 W a pak jsem ještě narazil na konvičku, která má , pokud to správně chápu, místo ucha akumulátor kam střádá energii z termoelektrického článku, co má ve dně.
Takže pár lidí prošlapává cestičku tímhle směrem, je to možná pro nabíjení telefonu, foťáku, atd., nadějnější než solár.
To asi jo, někde v divočině na severu.
Já na cestě počítám minuty, protože jsem pomalej.
Mě lákala, a furt láká, ta šance nabíjet za jízdy. Kluci z Czech Solar Temau nabíjeli mnohem výkonější baterie.
Pokud jde o finance, je to krok stranou, za 100 dolarů nakoupíš asi 5 powerbank s realnou kapacitou 15000 mAh každá, dohromady to bude vážit 1,5 kg, to solárko váží kilo.
Řešení, jak přežít 2 týdny bez zásuvky tu je, a je levnější, než ty experimenty s dynamem, solárkem a tak.
Jde o to dobrodružství hledání, Soňa mi v tomhle moc nerozumí, ale věřím, že Ty Petře, i pár ostatních ano. Prošlapávat cestu kopřivama je mnohdy větší zábava, než to valit po asfaltu.
Mě je to jasné, že zatím je řešením AcuPack. Přesto mít těch 100 - 200 dolarů volných, koupím to jen proto abych si to ošahal. Je to prostě hračka pro větší kluky. Někdo si za ty prachy koupí třeba cigára.
Dej se cestou Dudiho a kup pořádné panely na vozík.
Dudi s tím nabíjí bosch baterie 36V/11Ah i další zařízení.
Teď je někde v Luxembursku a daří se mu dobře.
Dáš mi na něj spojení? Nelze Ti psát přímo, tak takhle veřejně. Dík.
Bobe, tohle je už na šlapadlo fakt dost těžký, koukal jsem, že takověj solární panel, kterej by opravdu zvládl už dost váží tak 7-10 kilo, když si s vozíkem pomůžeš motorkem, je to schůdnné, na šlapání by to byla už velká dřina s malým efektem.
7 až 10kg shodíš na váze a je to fifty fifty:-))
Na mobil a tablet by stačila jen jedna půlka váha tak do 3-4kg to se uvest dá ne?
Jen jsem se tak zamyslel a promitnul si dobu kdy nebyly mobily tablety a jiné vymoženosti.
Stačila mapa a jelo se bez starostí kde co nabiju.
Na druhou stranu potkat mně v té době nynější zdr. problémy tak jsem v pr....
Určitě nějakej výkonnější panýlek by měl smysl, nejlepší by to bylo si to asi postavit přesně na míru, jenže tohle já nezvládám.
Tohle čínské šidítko co mám mě předevčírem, když ještě svítilo, na terase v pohodě nabilo founa skoro z nuly do plnejch za 4 hodinky. Je to fakt fest háklivý jednak na to oslunění, a jednak na ten úhel dopadu paprsků.
Dole na jihu to bude svištět jako žíhadlo.
Ze jsi s touhle filozofii jeste nekoupil celopero a neopustil asfalt. 8-)
Už jsem ti to vysvětloval několikrát, jízda terénem mě nepřináší potěšení, jak jsem slepej, musím se strašně soustředit, abych to do něčeho nenapral a nezmrzačil se. Neodpočinu si, vysiluje mě to psychicky i fyzicky. Otřesy mi taky celkově nedělají dobře.
Mám rád hladký asfalt a dlouhou štreku před sebou. Fyzicky se nadřu, psychicky relaxuji.
Dá se koupit i 20 000 mAh, za cca 750kč
http://darkyzciny.cz/externi-usb-baterie/2410...
Dá se koupit leccos, ale v momentě kdy potřebná doba nabití přesahuje dobu, kterou člověk může strávit v blízkosti zásuvky, už to nemá moc smysl.
Po letošních zkušenostech mi přišly optimální dvě "pětiticícovky". Mohu současně jednu někde nabíjet a přitom současně dobíjet z druhé a rozměry i hmotnost jsou takové, že se mi vejde do kapsičky k mobilu, aby se dalo nabíjet kdykoli za provozu. (Pravda, miniaturizace pokračuje mílovými kroky, takže asi nebude problém koupit něco kapacitnějšího a přitom malého, ale stejně je to doba nabíjení většinou už nepraktická.)
Tohle je věc, kterou mám zmapovanou docela solidně, všechny tyhle powerpacky, mám jich asi 10, různé kvality.
Varování:
Některé ty krámy nejsou dost výkonné na to, aby nabili nové founy nebo tablety, u některý je celkem mizivá životnost a kapacita po několikerém použití dost klesá.
O tom, že táhnout energii v externích bateriích je v současné době asi nejlepší řešení nepochybuji.
Ale jako hračičk azkouším i jiné věci.
Zjistil jsem, že pokud je slunečno, panel dopbře nastaven, Z1ku to nabije. Nenabije Tablet Samsung Note 8", i když jsou dobríé podmínky.
Nevyznám se v té elektřině, ale ten panel dává 12V a transformuje to nějakým šajzíkem na 5 a USB. Našel jsem doma aukupack Raikko, ten se nabíjí 12V, napojil na solár rovnou a z prázdného naflákal asi na 90 procent za 10 hodin.
Z toho pak už lze nabít ten tablet, tak na 75 procent kapacity. Je mi jasné, že tím mezičlánkem musím nutně přicházet o spousu energie, ale tablet napojený natvrdo mi to prostě nenabije.
Jedná se o naše slunce, v našich podmínkách teď, na jihu to mlže mít lepší výsledky, nebo taky ne.
Zajímavé to je, ale zdá se mi to nepoužitelné pro nás "civilizační jezdce" limitované navíc nějakým tím nevelkým rozsahem dovolené...
Pokud jezdím po kempech, kde se většinou nesmí rozdělávat oheň, resp. i kdyby směl, tak toho času na hledání dřeva a nějaké velké vaření až tolik není, tak doplňovat po cestě ty plynové bomby k vařiči by asi bylo náročnější, než hledat, kde dobít akupak.
Na dlouhé cesty nějakou "polodivočinou" asi ideální.
Tenhle PowerPot je produktem z Kickstarteru, jak jsem nagooglil, přísně objektivní recenzi jsem nenašel, spíše projevy nadšení....
Informace typu:
Za 20 minut nabije "můj" smartfoun na 25% mě nic neříká protože nevím jaký žrout je ten "jeho" smartfoun. U jiného jsem se dočetl, že nabije za hodinu iphone (zase víme prd kterej) na 30 prpocent kapacity.
V "pro" je toho vyjmenováno dost, v "proti" je taková miniaturní poznámka, že je potřeba neustále dolévat do hrnce chladnou vodu, moc se v tom nevyznám, jde o nějaký termoelektrický článek, který je potřeba hřát o chladit a z toho rozdílu teplot snad nějak generuje ten proud.
Rozradostnění propagátoři píší o výkonu 5W, ti objektivnější o výkonu 1 až 5 Watů....
Z toho co jsem načetl činím závěr, že "můj" smarfoun Sony Xperia Z1, když pod tím budu furt fajrovat a dolejvat studenou vodu, nabiju tím tak za 5 hodin.
To by tak odpovídalo nabíjení tím solárkem, nastaveným ve slunečný den přímo na slunce.
Fajrovat pod hrncem 5 hodin se mi tedy nejeví jako extra výhodný způsob dobíjení, ale kde jiná šance není...
Chtělol by to nějakýho šílence, který by to vyzkoušel.
Tvoje skládací solárko (na obrázku) má mít údajně až 18 W.
To by mohlo odpovídat, mám jeden malý, co dává 3 W, ale v našich podmínkách jde plného výkonu dosáhnout v létě v poledne bez mraků a s panelem namířeným striktně kolmo na slunce.
Co by dávalo skutečných 18 W kdykoliv při jízdě (aspoň 20 km/h), to jsou ta tři dynama ve spojení s 12 V akumulátorem a trochu sofistikovanější elektronikou, aby nemohlo dojít k přebití a zároveň se nikde nic nemuselo měnit v teplo. Jedno dynamo správně využité = 6 W jistých (ano, i když na něm píšou 6V/3W).
Mám tohle:
http://www.nakole.cz/blog/zobraz/518-biologic...
s xperií z1 to nehne, pak mám k tomu tohle:
http://www.thinkbiologic.com/products/reecharge...
taky s xperií nehne, dobije to ale gps hodinky, co za den na to nabiju, v pohodě na dobití hodinek stačí.
Uvažoval jsem o tom, nějak spojit to nabíjení z dynama s nabíjením z toho solárka, které v té poloze na vozejku bude mít jen zlomek toho maxima, a pak to rvát do toho mobilu, že by to mohlo být už lepší, ale nemám tucha, jestli by to šlo. Dvojkabílek na USB mám od nějakého toho disku, kde pro sichr to mělo jedno USB na nabíjení a data a druhé USB na pomoc s nabíjením, jestli by tohle šlo použít na sloučení obou zdrojů, nebo je potřeba nějaká složitější elektronika?
už jsem se tady jednou rozplýval nad malovýkoným HUB motorem do předního výpletu a zregulovat rekuperaci :-) Popř. převinout jedno nebo druhé. To ale neumím ani spočítat.
No, jasně, ale musíš vařit minimálně 2 hodiny, aby to mělo význam a na ohništi prdlačky taky. Škoda že nemám zkušenost s dřívkáči, ale to míním napravit :-) Ta konvička je na tom jak?
Já ji zrovna nemohu najít, ale myslím, že na tom byla nějak podobně.
Pro tvoje potřeby by se dle mého názoru vskutku vyplatilo něco na vlastní pohon, něco jako nábojové dynamo, ale podstatně silnější. Co dát nábojová dynama i do koleček na vozíku, třeba?
O tom jsem také přemýšlel, ono to nábové dynamo nebrzdí, tedy nebrzdí tak, abych to poznal.
Můj Croozer Cargo ale není stavěnej tak, aby tam ty nábový dynama šlo dát. Zkusím to promyslet při úvahách o novém vozíku.
Tak ještě vymyslet větrné dynamo a je to cajku:-))
Jo, tak to by bylo na Nobelovku!! :-D Pět dnů z pěti jsme teď jeli proti větru... Bych to elektrinu pak mohl snad i prodávat... :-)
jo a varování, na tohle vážně nenaleťe!!!!
Stejně taháš vozík a tímhle můžeš dobíjet i za jízdy.
Proc troskaris? Utahne to mobil a tablet zaroven?
Tyhle by mohlu utahnout i strunovou sekacku, aby si mohl posekat misto na stan, ne?
http://www.datacenterknowledge.com/archives...
http://www.diytrade.com/china/pd/12146772/top...
Jen blbni, víš že se hned chytnu každé hovadiny....
Motor na aukru cca 3000Kč ,alternátor z vrakáče,pár koleček a zábava na odpoledne.Nějaký závěsy na brašny...
A nebo tohle, je to sice jen kompresor, ale šlo by to předělat, sundat ten podstavec a tahat to po těch řemenicích a místo kompresoru generátor :))))
Jestli to tak počítám, že je potřeba 10W stabilně, tak ty panýlky by měli mít nominál tak 90W :-D No dobře, tak pod 30W nechodit, mít jich více paralelně.
a co tohle ?
http://mobil.idnes.cz/pruhledny-solarni-panel...
nechceš prošlapat slepou cestičku ? :-)
:-)
To je kravina...
Hele, ono to vypadá komicky, ale třeba tenhle panel, co mám, funguje a určitě je důstojným soupeřem těch dřívkáčů a hrnců co generují energii.
Problém je, že k tomu aby to šlapalo potřebuje správné nastavení na sluneční paprsky a taky to slunce, normální světlý den něco dává, ale pro účely smartfouna je to málo.
Jsem zvědavej na zprávy od Zdeňka, ten to má taky a snad s tím někde jezdil, jak to vyhodnotí.
Když googluju ty soláry jsem docela šokovanej drzostí, s jakou za tisíce nabízejí ty solární batohy "už nikdy vybitý mobil", další šok je to, že to samé, ale fakt nemlich, co stojí stovky na dx prodávají za tisíce.
Čili, ber to jako report o průzkumu jedné cesty, která zatím není moc efektivní a zároveň jako varování před přehnaným očekáváním.
Světýlko nebo kalkulačka potřebuje té šťávy o dost míň než foun, tak se nenechte ošálit frajerem s panýlkem na batůžku.
Tohle má prej ve stínu výkon 20w :
http://www.i4wifi.cz/Baterie-a-nabijeni/solarni...
Pro naše klimatické pásmo považuji solár, jako prakticky neprůchodný.
Než dřepět 10 hodin v pangejtu a rychtovat panely kolmo na slunce, raději poobědvat a za hodinu dobít.
Ale tam, kde zdroj fakt není?
To je řešení nás zajímá. Hrnec, slunce, dynamo...
Hledáme cestu, a přitom víme, že power bank je řešení dnes optimální. Nesmějte se nám, průkopníkům mnohdy slepých uliček.
Když koukneš na ty reklamy, stačí nábojové dynamo a nikdy bez proudu, nebo solární batoh...
Zkouším všechno a snažím se pravdivě informovat.
Powerbank neobsahuje to kouzlo vyrobení vlastní elektřiny. :)
Ten power bank stejně při tom soláru potřebuješ.
Xperii Z1 to dokáže krmit přímo, bez powerpacku, tablet velmi obtížně, takže je lepší to pomalu sypat do toho packu a pak z toho rychle tablet nakrmit.
To je dobré ale jen na ten vozík, a menší verze těch panelů už dost prodražují potřebný výkon. Musí to být skladné a aby to moc nevážilo. Rozměry rozloženého pak neřešíš.
Tak jsem se díval po ohebných a jiných panelech kolem 6V a nalezl jsem jen toto. Kromě odrazující ceny by se tak 3x hodil do brašen.
Všechno ostatní bylo buď rozměrově nebo voltově velké na požadovaný USB výstup se 2A.
http://www.ecoprodukt.cz/produkty/detail/365/64...
Si myslím, že je to furt to samé z toho DX, stejná Čína, jen zaplatíš překupníka:
http://www.dx.com/p/petc-s10-5t-usb-output...
Já mám tohle:
http://www.dx.com/p/miniisw-sp24w-portable-24w...
Tu nabídku číny a ebay a amazonu trochu znám, jen mě zajímalo, co jde koupit tady. Jinak bych spíš doporučil tu 14W verzi kvůli 2,5A na USB, ohledně proudu je lepší než ty výkonější verze.
Hrál jsem si s tím chvilku a zdá se mi nejlepší,mtedy pokud to není na přímém slunci pořád tím nabíjet power bank, ale rovnou 12 Volty.
Ta baterie už dá dost výkonu i na žrouta.
Teď už nemá valný smysl s tím experimentovat, dny jsou zamračené a krátké, počkám na jaro a vezmu to někam na jih.
Nabídku u nás jsem taky fest googlil, jsou to vesměs jen překupníci.
...ty jo- to je pálka! Já používám už druhý rok powerbank 10000mAh a stačí v pohodě. Dnes existují ve stejné velikosti kapacity několikanásobné a za rozumnou cenu, jako Portable 50000mA Powerbank(http://www.ebay.com/sch/Cell-Phones-Accessories... ) za 22.51$- není to sice ekologický zdroj, ale jistý....
Tam je o nulu navíc, na to neskoč :-)
Taky tady mám jednu Powerbank, kde je o nulu víc. Častá chyba. :)
...to jako kde- u té s 50000? já na to neskočím- nepotřebuju, mám 5000-ku co nabije baterku 5x800mAh a je poloviční velikosti a u 10000-ky pochybuju,mně nabije 6x baterii 1300mAh+2x800mAh víc nepotřebuju :-))
Není to padesát tisíc ale pět tisíc nominálních, reálně tak 4000....
Mám těch krámů doma hned několik, postupně taky odcházejí, prostě jsou to akumulátorky, které stárnou s počtem nabíjecích cyklů i jen tak s léty, kluci od elektřiny asi umí vysvětlit proč a jak to funguje.
Takže powerbank z předloňska s deklarovanou kapacitou 7 tisíc nabije foun s baterii 2.4 tisíce jen jednou, místo 3x.
Jenoznačně, a už jsme se na tom shodli, je power bank zatím nejjednodušší a nejlevnější řešení energie zbalené na cestu...
Mě teď napadlo, elektrice nerozumím, ale že kdyby si člověk místo experimentování s různými akupacky přimontoval na kolo nějaký akumulátor z elektrokola
třeba:
http://www.e-pohon.cz/e-pohon/eshop/16-1...
a elektronikou z toho dostal těch 5V/2A, tak má na mnohodenní cestu natěžko o nabíjení elektroniky postaráno. Nebo ne? Bylo by to lepší nebo horší než x malých akupacků?
To asi jo, ale to už by byl trochu kanón na komára.
Oni jsou k dostání všelijaký ty laciný akupacky, deklarující sice hausnumera, ale na běžné cestování stačí, jsou i výkonnější malé akumulátorky, ale ty už mají zase nepřijatelnou cenu.
Mě se jeví jako optimální mít několik těch malých - tak kolem těch 3 tisíc co je rychle najednou současně naflákáš, jakmile se dostaneš někde k zásuvce, to co potřebuje nabíjet třeba 8 hodin je pro mě nepoužitelné, tak dlouhou noc nemám, ani když spím v hotelu.
Taky mám za to, že je to takové to spotřební zboží, co se prostě opotřebuje, takže investovat do nějakého výkonného akumulátoru má smysl pouze tehdy, bude-li permanentně využíván. Na těch pár týdnů v roce, je to asi nerozum kupovat, páč to stejně za dva - tři roky zdechne samo.
No co, vyměníš tam 18650 a funguješ dál :-)
Já určitě ne. :-)
Nékterý ty krámy to v sobě maj zjevně, jiné na to nevypadají. Budu to, až to zdechne, házet do krabice, třeba to opravdu nějakej šikula dokáže fixnout.
V některých jsou plátky lipol. Ty měnit je o život:-)
Podle mého horší.
Těch akupacků nepotřebuješ x, pokud se rozhodneš že nepotřebuješ mít celý den rozsvícenou navigaci, zapnutý záznam trasy a hlasové služby. Dojedeš na křižovatku, probudíš display a gps, koukneš kam jet a zas to zhasneš. Ráno a večer zapneš gsm, koukneš na zprávy, zavoláš... Takhle vydržíš s jedním větším akupackem dva týdny (i déle). A záležet bude spíš na tom jak často s telefonem budeš fotit.
Ani ne tak kvůli efektivitě, ale jednoúčelovosti. Pak pojedeš na víkend potáhneš sebou cihlu? Taky se to špatně přenáší. Akupack strčíš i s telefonem do brašny na řidítkách, nepřekáží kabely, slezeš z kola, dáš do kapsy.
http://shop.biolitestove.com/kettlecharge.html
Biolite má nový výrobek 10W!
To je kilová poklička na hrnec, pod kterým musíš fajrovat, jen jiná verze toho předchozího dřívkáče.
Jak napsal recenzent:
Too good to be true" -tedy - moc dobré na to, aby to byla pravda.
No, je to taková nepraktická "konvice", ale přijde mi to lepší než megahrnce powerpot XL. A ten vývod na parní motor se k tomu dá přidělat :-)
Považuju to i přes hmotnost cihly lepší než ten jejich vařič s 0,5A.
Nebylo by ucinnejsi to resit rovnou takhle? http://tinyurl.com/nkerez6
Mit to napevno na nosici treba na prednim a v bocnich brasnach mit dostatek klesti. Klidne pak muzes dobijet i za deste.
Parní stroj, tak to je slovo do pranice. Zajímavý nápad.
Tak po asi 70 hodinách užívání mě chcípnul ten "voltage controller" tedyvta vécička, co převádí téch 12V ze solarka na 5V USB.
Mám batery pack, co lze nabíjet rovnou témi 12ti, ale převod na téch 5 by se hodil. Neumím nic o drátkách tak prosím o radu.
Myslíte si, že by šlo použít něco co dobíjí telefonky ze zapalovače auta?
Nebo je potřeba něco postavit? Ty nabíjené hračky jsou dost drahé, tak by z toho USB asi mělo lízt to, co má.
Se ti to uvařilo po přetížení, si ale nyní ve výhodě. Kup něco značkového do auta se 2,1A a si vysmátý. Bastl jen v případě, že požaduješ přesnější 5,1V a voděodolnost, že si to zaliješ nějakým plpem.