Mám problém s Tucsonem Diesel.
320 najeto hlavně dálnice, 8 letej veterán, zatím celkem bez problému, ale skřípalo v tom všeljak, kluci do toho koukli, nasadili na aparátky, prý vyměnili vstřiky, vím prd co to je.
No, dcerka s tím jela, a prý jí to chcíplo a nešlo nastartovat. Porucha za komínem, manici z našeho servíce odtáhli, postavili na dvorek, za hodinku chtěli problém řešit, ale nastartovali bez problémů, prý proměřili, závadu nenašli.
Pojezdil jsem s tím oak asi 200, taky se mi zdálo, že se auto chová normálné, po těch "vstřikách" má lepší zvuk a prokazatelně míň žere.
Dalších 1200 v pohodě, bylo chladno, auto jelo jak brus. Až včera, 600 ve vedru, blbě jsem pustil spojku, prostě mojí chybou chcíplo na světlech, a už nešlo nastartovat. Odtlačil jsem, nechal 15 minut, pak jsem nahodil a jelo.
Dneska jsem si dával bacha aby to nechcíplo, vyjel jsem na andorskej kopec, zaparkoval, udělal foto a už nenastartoval. Zase, nechal jsem trochu vychladnout a šlo to.
Odpoledne to samé znova.
Chová se to tak, jako když dojde palivo.
Nejde nahodit rozjetím z kopce. Zatím si umím poradit, nechat vychladnout a zkusit.
Ale mám před sebou ještě tak 3500 než se dostanu domů, a teď na jihu bude vedro mnohem větší.
Netušíte co by mohlo být špatně a jak to opravit, nebo nechat opravit? Honza mi radil, že budou zacpané vstřiky Babišouvou řepkou a mám prý zkusit nějaké aditivum.
Nějaký jiný nápad?
Díky a sorry za necyklo.
takhle těžko říct, jak konkrétně nemůžeš nastartovat? motor točí a prostě nechytne? Je třeba to hodit na diagnostiku a přečíst chyby. Tipuju, že zůstává viset nějaký čidlo, nebo váha vzduchu a řídící jednotka nepustí naftu do motoru.
Když to čtu, tak jak kdybych seděl v mém Sprinteru. Občas se umane a sníží za jízdy výkon a točí maximálně 3/4 otáček. Poprvé jsem típnul za jízdy a chtěl hned natočit. Tak jsem zůstal chvíli stát na dálnici. Po chvilce marnýho točení zas chytnul a frčel naplno dál. Tohle se čas od času opakuje (téměř výlučně v okolí Plzně, nechápu... :-)) .
Takže bych to taky viděl na nějaké čidlo a tím pádem chybka v počítači. Chvíli čeká, než vyhodnotí, že může frčet dál. V naftě bych to nehledal, tankuju výlučně Vervu s menším podílem hnoje a garantovanější kvalitou. Vstřiky jsem měl před rokem na kontrole a naprosto čisté.
Tohle mi dělá tu a tam Berlingo. Ale nechcípne, jen prostě skoro vůbec "netáhne", takže je to přece jen něco jiného... Tam už máme vypracovaný vyloženě šamanský rituál, který funguje - ale stačí z něj jeden krok vynechat a už to není ono... (Tj. nejdřív se s tím odplazit někam, kde ho lze provozovat. V rámci možností dané tím plazením rozjet a zprudka dupnout na brzdu. Vypnout motor, znovu nastartovat... a jede jak nový...)
Přesně todle nám dělalo půjčené auto, když jsme byli ve Francii. Majitel nás na to upozorňoval, že to může blbnout, že je tam cosik pokažené a že na tu součástku čeká, až to pošlou z Itálie. Ale CO to bylo, to už si fakt nepamatuji...
Díky moc.
Problém je v tom, že diagnostika hlásila "vše ok". Zřejmě by to odhalila, jen v okamžiku závady. Jakmile to vychladne (zdá se), nic nepozná.
Ano, motor se točí a nechytne. Nemá palivo. V startování problém není, pustím s kopce, stejně nechytne. Něco mu tam nepouští šťávu.
S tím autem jsem najezdil těch 300 a nikdy ten problém nebyl, až potom, co to kluci vylepšili.
Docela jsem naštvanej, strašně mě to nervuje, jsou místa, kde zůstat stát je o život, a nejen náš ale i ostatních.
Ale i tak, dík moc všem.
No to víš dnešní auta plný elektroniky,co bys taky chtěl.
Jsem rád že mám tu tatru 813 8x8,u toho se nic moc nemůže vysrat.A hlavně to nemá řídící jednotku.
Problém dávno vyřešen :-)
Přesně to samé měla na autě kolegyně z práce. Jakmile někde zastavila a vypla motor, už nenastartovala. Musela počkat 15 minut než motor trochu vychladnul a pak šlo teprve nastartovat. Nejprve se zdálo, že to vyřešila výměnou nějakých kabelů. Potom se to projevovalo znova, vyměnila půl auta za spoustu peněz a pak to s brekem a prodělkem prodala.
Podobně se mi kdysi dávno chovala Felicie. Startuji a nic ... po čase, 10,20,30 min. nastartovala jako by se nechumelilo. V opravně značkové i neznačkové byla několikrát, tam fungovala a nic nenašli. Až jeden garážový mechanik vyhodil imobilizér se svazkem kabelů a od té doby nic. Já, laik, bych hledal v elektronice.
http://www.umel.feec.vutbr.cz/bdts/index.php...
Diagnostika ano, ale trvá a čas jsou peníze ...
8-(
To je hezká theorie, ale mě v tomto případě ani tolik nezajímá "proč to zlobí" ale "jak to fixnout".
Všimnul jsem si, že když to nejde nastartovat, bliká kontrolka lamda sondy. Googlil jsem fest a zdá se, že ta kontrolka hlásí i problém s imobilizérem. Prý může být vadná čtečka,ale prý třeba jen zoxidované kontakty, toho imobilizéru.
Problém je v tom, že vím úplný prd kde ten krám je a jak to vypadá, tak ani ty kontakty nenajdu a nevyčistím, což by pro mě v terénu byla snad jediná možnost co bych amatérsky mohl zkusit.
Tak se prostě dneska pokusím dojet bez toho, abych to někde vypnul.
O.T.
Domníváš se, že tolik kafí (při každém ´zdechnutí´) bys nevydržel?
O kafe nejde, ono je to tu ve vnitrozemí taková polopoušť, 35 ve stínu, mám strach, že by to vůbec nevychladlo.
Ale dal jsem to, 500 kiláků jsem nevypnul. Když jsem před chvilkou dojel, zkusil jsem to hned po zhasnutí nastartovat, chytlo okamžitě.
Vyřiď Murphymu, že mě ty jeho zákony pijou krev.
Tátovi se takhle chovala dieselová felicie, když do ní natankoval nádrž benzínu. Jak zastavil, a chvíli to nechal stát, tak nenastartoval, musel počkat hodinku, než trochu vychlad motor. Prý se benzín nějak snadnějc odpařuje, takže se odpařoval kdesi v kovových trubkách, a nedostal se až do motoru. Jo a jezdil tak kurevsky dlouho, protože to na benzín mělo nějakou malou spotřebu.
Ale burešovka by neměla být těkavější než LTO, na který se jezdí normálně, ne?
No jo, okurková sezóna ...
Ty taky uvěříš kdejakýmu ... Měl bys na slunci nosit něco na hlavě ...
8-)
Vono by to byla docela sranda, kdyby to nebylo dost vo hubu.
Před chvilkou mi to chcíplo za jízdy, ve Valencii a aby to byla větší sranda, ve městském tunelu, naštěstí na rovném úseku a dvojpruhovém.
Prostě chcípne a nejede. Rozblikám trojúhelníky a čekám.
Za 8 minut přijíždí policie, pokouší se mě tím jejich vozítkem vytlačit za kouli, jen si urvali nárazník. Současné motohlídka zavírá tunel.
Všichni se usmívají, říkají "klídek, přijede tahač". Po 17ti minutách přestává blikat ta kontrolka, co blikat nemá, startuji a odjíždím.
Policajti mávají, přejí šťastnou cestu, a odjíždějí.
Velmi profesionální řešení.
Je evidentní, že je přímá souvislost mezi tímto podivným chováním a přehřátím čehosi. Chladící kapalina je ale v pohodě. Když to nejde nastartovat, je to nepříjemnost, když to chcípá za jízdy, je to o hubu.
Budu s tím počítat, pokusím se jet tak, abych měl šanci odstavit, ale vždycky to nepůjde, to mě dost děsí.
Závada, která údajně nelze najít, a která se nikdy dříve neobjevila.
Uvazuju - menili vstriky? Treba byly necim nakonzervovane a to neco opravdu priucpalo nejake cidlo. Takze bych zkusil to aditivum a to v maximalnim povolenem mnozstvi. Pixla u nas stava od 50 do 200 Kc. Za pokus by se to snad vyplatilo. Nejlepe do prazdnejsi nadrze, nez se to promicha v plne, chvili to asi trva.
Sehnal jsem a nalil, bohužel měl jsem tam 3/4 nádrže, zdá se, že to nepomohlo. Mám ještě půlku a skoro prázdnou, naleju to tam znova, to balení na 125 litrů stálo 13 eur na pumpě, asi to nebude zázrak.
Koukal jsem na net, jsou i nějaké specielní aditiva čističe trysek, zkusím to. Fajn by bylo, kdybych zjistil, jak odpojit imobilizer a přitom to jelo a šlo nastartovat. Podle všeho co čtu je první podezřelý.
Prijde mi, ze to souvisi s tou vymenou a nejakym cidlem. Ze by to pri vymene trysek nahodou zrovna odnesl imobilizer mi zni nepravdepodobne. Ale treba to tak je...
Budeš-li mít na kole zatuhlou vazelínu v nábě a vyměníš-li řetěz, bude to (subjektivně) chvílu také jezdit líp ...
http://mechmes.websnadno.cz/dokumenty/pri-teo...
Nechapu souvislost. Jindrovi se pred vymenou tohle nestavalo VUBEC, ne?
Ono to souvislost mít nemusí, prostě jen shoda náhod. V každém případě se to pokusím pročistit nějakým tím aditivem.
Teď už mám jen 90 na místo, v relativně chladnějším prostředí, ráno je kolem 27mi....
Ještě mě napadá, že u podobného blbnutí jednoho z manželových aut se to řešilo restartem jak windowsy. Odpojit baterku, chvíli počkat, znovu připojit. Vynuloval se tím nějaký "zapomenutý" údaj v elektronice, která si furt myslela, že je někde závada a nemá dovolit jet dál a byl pak vždy pár měsíců pokoj.
To by mohlo zabrat, jdu na to, dík.
No, v nejhorším by to krom nutnosti znovu nastavovat čas na hodinách nemělo nic jiného pokazit...
Šel bych na to od lesa, podobně jako Hanzlík při opravě Svěrákova trabuka v Slavnostech sněženek. Zkontrolovat, jestli jsou ojnice a poloměry na klice stejně dlouhé, rozvodovej řetěz vcelku, dostatek kapaliny v ostřikovačích a teprve pak zkusit tyhle Ifčiny empirický postupy. :-)
Takhle se to dělá: https://www.youtube.com/watch?v=5gOTs4dBcCk
Tak jsem odpojil baterku, i nalil aditivum do skoro prázdné nádrže, dva dny se zdálo, že je vyhráno, už jsem se radoval, a dneska znova.
Jede 20 minut, stojí 10 minut, jede 5 minut, stojí 2 minuty a nejde nastartovat. Venku 39 stupňů. Stojí 15 minut ve stínu, a zase v pohodě jede a docela drsnej kopec.
Kolik takové auto může mít čidel, které můžou ovlivnit chod motoru, 4 či 5? Postupně je nech vyměnit, nebo radši najednou a měl bys mít klid.
Mě jednou blbnul čip na imobilizéru, ale ten co je v klíči. Jednou to nastartovalo, podruhé ne. Když ne, stačilo počkat 10 minut a šlo to.
To už jsi třetí, co mu to dělalo, nechám to vyměnit, jen co budu doma.
Tady to přežiju, nějak, cesta domů bude na prd, mám to 2400, musím se vyhýbat tunelům, bude to trochu na palici, ale co zmůžu.
Každopádně dík za rady.
Bude to ono. Jde auto nastartovat i bez imo? nouzově? Fiat to uměl(byl na to postup)Nejsem v autoelektrice král,ale mám dotaz pro znalce: Pokud auto nastartuji a už tedy jedu(a mám nějaký pošahaný chip v klíčku)Komunikuje auto(imobilizér) za jízdy s tím klíčkem(chipem)průběžně? Nebo když nastartuji tak už jedu ,i kdybych z klíčku ten chip za jízdy vyhodil?
Alespoň u MB Sprinter ne. Mám záložní klíč udělaný ze starého ulomeného. Nový bez čipu vrazím do spínačky, přiložím zbytek starého klíče s čipem, nastartuju, čip dám zpátky do kapsy a až do chcípnutí motoru drandím jen na to holý železo.
Proč si nedáš chip do klíče bez chipu?
Ten náhradní měl takovou neforemnou hmotu, nebyl by kam čip naroubovat, tak jsem ji amputoval.
Všechno jde. Neumíš nic :-))) Jako Jindra s dýzlem. Kdyby jel na lehko na kole,tak by neměl problémy :-)))))))))))))))
Však jsem to obhlížel, neboj.
Půjde to, protáhnu se Pyrenejema přes La Jonquera a pak je to rovinka podél moře až sem, tak 4 dny jízdy z francouzských hranic.
Jen to nepůjde v červenci nebo srpnu, ráno 34, v noci 32, přes den 38, to bych nezvlád.
Ale pozitivní zkušenost, solární nabíječka tady docela slušně funguje...
To klidně také může být. Motor pak točí, ale nenastartuje.
Čip v klíči to pravděpodobně nebude, ale prý může být vadná čtečka toho kódu.
Vyzkoušel jsem dva klíče, chová se to stejně. Jistá je souvislost mezi velkým teplem a tou závadou.
To se ti možná zdá, že je tam vedro. Kdyby byla zima, viděl bu jsi souvislost mezi zimou a závadou :)
Neřekl bych,
Doma jsem s tím jezdil, ujel jsem s tím asi 1500 km než jsem se dostaldo oblasti veder, a pak to začalo blbnout.
Téměř jistota nenastartování je dojet někam, nechat to stát minutku dvě na slunci a pak se pokusit nastartovat.
Když se nechá vychladnout tak 15-20 minut, chová se normálně. Něco jako jsme měli v té Škodovce, drandit ve vedru pár set kiláků po dálnici, a pak se dostat do kolony co postává, pak bylo téměř jisté, že uvaříš, pokud si neměl ventilátor na ruční spínání.
Když to jede, chladí se to, stačí malinko nad nějaký limit, a nejede.
Tenhle týden si pro mě Sprinter připravil prima odpočinkový program. Každý den jednou po zastavení a chcípnutí nejde čtvrt hodiny nastartovat. Točí, ale nic...
Byl jsem na diagnostice. Že prý je u tohodle starouška ještě nějaká primitivní, takže ukazuje na dva snímače najednou. Ten u vačky je málo pravděpodobný, takže prý spíš ten snímač otáček u setrváku.
Mě to za jízdy nechcípne, ale hodí se do nouzáku a jede s nižšíma otáčkama a výkonem. Kdybych to v tu chvíli chcípnul, tak taky čekám a nenatočím. Po chvíli jízdy v nouzáku se zas "spraví". No a občas si usmyslí to udělat při standardním chcípnutí.
Co auto a závada, to originál. Ale třeba jako vodítko by to mohlo pomoct. Zkus najít na bloku poblíž setrváku tenhle snímač a zkoukni alespoň konektor. Může být třeba jen zoxidovaný a pak haprují pulsy pro počítač.
To nedám, poslední auto, které jsem jakžtakž pochopil byla Škoda 105, u tohohle traktoru vyměním tak žárovku a aku, doleju kapaliny a olej, víc asi nedokážu.
Když se to za chvilku natočí, dá se to přežít, prostě furt koukám, kam to píchnu, kdyby to náhodou zdechlo....
je to rozbitý :-)Kup si benzín
To je taky reseni. 8-)
Do traktoru se na zimu lila az tretina nadrze benzinu misto aditiva. Benzin by to taky mohl protahnout.
Myslel jsem auto na benzín :-)) Nafta je pro boháče.
Kura, je to jednoduché! NAFTA PATŘÍ DO KAMEN!!
přesně tak :-) Nafťáka mají jen rozežraní Jindrové :-)
Placas nesmysly. Na vzdalenosti, na jake Jindra jezdi, by se benzin pekne prodrazil.
má sedět doma ,popíjet Svijany pivo a opékat špekáček
Svijany jsou jen na kloktání.:-)
Ten traktor má 2,5 tuny, to není nic pro benzín.
Zvyknul jsem si na to, že to není extra živé, oklopím sedadla, odvezu věcí jak multikára.
Doposud to bylo spolehlivé, v tom větším voze je to na dálky dost pohodlnější.
HEMI nad 5 litrů od soudruhů z jůesej. Boháči mají benzín.
Benzínový pohon přestavěný na LPG.
Kdysi davno, nam toto delal Opel Omega.
Problem nakonec nebyl v motoru, ale ve vadnem rele, ktere kdyz se ohralo, (ro)seplo neco co nemelo.
Po ochlazeni (ro)seplo co melo a auto jelo dal, jako by se nechumelilo
Tak jsem s tím krámem dojel domů, ale byl to fakt 2500 km dlouhek kurs asertivity a sebeovládání, průjezdy tunely pak normální psychický teror řidiče. Jel jsem, právě kvůli těm tunelům, mimo dálnici, jenže kluci Katalánští udělali krásný obchvat z Barcelony na Gironu přes město Vic, 4 proudovka, tunelů asi 15, až na jeden kolem 400 metrů, takže jsem si nepomoh.
Pyreneje za La Jonquerou jsem přejel krokem na jedničku, divím se že to nezdechlo. Zdechlo to ažna rovině, když to stálo.
Pak pohoda, až před Karlsruhe v Stau, chladilo se to hodinu 45 minut, než to šlo nahodit, taky slušné nervy, protože zúžení kvůli stavbě, naštěstí místo za krajnicí přesně nachlup...
Objevil jsem zákonitosti, kdy chcípne a nejde nastartovat než vychladne. Při pomalém popojíždění, když stojí na místě, prostě úplně stejné okamžiky, jako se vařila stará 105ka.
Teplota oleje je v cajku pro motor, pro to čidlo či co to dělá nikoliv.
Odpojit baterii a resetnout funguje. Skutečně to pak jde nastartovat, jenže po pár okamžicích se závada objeví znova. Takže teplota.
Jsem zvědavj co na to poví exsperti v sevíce...
Mám tady ve vsi známého co dělá do veteránů. Vždycky když ho vidím, jak se v něčem vrtá, říkám si, že z těhle nových aut bude veterán jen na výstavu a ne aby se s nimi vydal na cestu. Jako když teď plánuje s hadrákem jet na Hochalpenstraße.
To jo, ono se už je mění, neopravuje.
http://www.novinky.cz/internet-a-pc/bezpecnost...
Můj traktor na net napojenej není, taky to není žádnej výkřik techniky, má 9 roků, ale byl na něj spoleh. Teď už není a i kdyby to opravili, nebudu už nikdy mít jistotu, jestli to opravdu bylo opraveno nebo jen shodou okolností se závada nevyskytuje právě teď.
To mě fakt zneklidňuje, navíc ten hoch ze servíce říkal, že můj starej traktor je proti těm novejm držák, prej ti noví Korejci jsou strašnej šunt.
Koupil sis v poslední době něco nového místo staré věci abys tuhle větu "ta stará věc byla oproti nové držák" neslyšel?
Tak to máš dobré. Já teď během 14 dnů kupoval myčku (po 17 letech) a vrtačku (po 30 letech) a slyšel jsem to u obou přístrojů, že už mi tak dlouho nevydrží.
Co jsi koupil? Jestli Makitu nebo dražší Narex (řada Profi) tak bude sloužit ještě Tvým vnukům.
V neděli mi zdechla Lednice Liebherr, prý držák. Jojo, jedenáct let služby (z toho asi 4 roky vypnutá v depotu)... Prý je v čudu motor, oprava za 5-6 tisíc, nová za osm.
Vrtačku jsem zatím ještě nekoupil, jen jsem zjišťoval co dnes existuje, kvůli literární zkratce jsem to nerozváděl. Zato jsem teď od tebe získal tip. To je dobrý výsledek.
Modrá Narexka dostává v práci denně neskutečný čoudy (nejen vrtání, ale i technický frézy, kartáč) a máme ji už fůru let. Nedávno se pořizovala ještě jedna a vypadá zatím stejně fortelně. Doma mám tutéž a předpokládám při domácí zátěži, že i pravnukům bude líto ji vyhodit...
Jsou i další profi kusy (třeba Metabo, Hitachi, u značky Bosch je třeba dávat pozor aby to byla profi verze, kutilské stojí za prd), nevím co tam u Vás prodávají. Liší se dost- kvalitou motorů, uvnitř opravdická ložiska a ne jen plastová futra, ozubená kola jsou kovová. Kupoval bych to v krámě kde mají jenom nářadí a pokud možno dělají i servis a tak vědí co je vevnitř.
Zvaž jestli chceš sklíčidlo nebo SDS.
A jestli nepotřebuješ nutně příklep (nebydlíš v betonu, ale v cihle) tak VELMI dobře rozmýšlej jestli by nevyhověl vrtací akušroubovák.
Akušroubovák je prima, pokud ale má časté využití. Baterie jdou časem do háje, ať se vrtá, nebo jen leží ve skříni. A repas není zrovna laciná sranda. Takže se těch deset vrtání za rok může během let nehezky prodražit (oproti vrtačce "se šňůrou"). Řešením může být koupě akuřehtačky v akci za tisícovku. Pokud se nehoní setinky a nevadí podivné zvuky, tak kupodivu taky dost vydrží (používáme na odjehlování kusů z frézek) a po chcípnutí baterek prostě koupit zas novou. takhle se nám tam válelo hned několik slušně funkčních kousků bez baterií.
Lithiovky už vydrží. Navíc pokud máš dílnu tak se to může nechat stát v nabíječce.
Vydrží, ale blbě se s tím dělá. Jsou těžký tahaj za ruce.
Myslel jsem něco takového: http://narex.cz/web/Product_card.aspx?ArtCode...
Jednu díru na obyč hmoždinku s tím do cihly udělat půjde a jakákoliv jiná práce s tím bude mnohem příjemnější.
Navíc tím že to má menší akumulátory tak repase/nový akumulátor nebude tak drahý.
S lithiovkama už rozumnější cena (vídával jsem výrazně dražší). Ale furt je to cena výkonné šňůrovky a ten repas baterií se pod litr těžko dostane. Co vím, tak lithiovky jdou do kopru když dobře, tak do pěti let.
Taky bude záležet, na co to chce. jestli občas i na odrbání plotu kartáčem před natíráním apod., tak šňůrovka vede - pokud tuhle támhle dírka do dřeva, tak aku i se skoro mrtvou baterií bohatě stíhá.
Dodnes si pamatuju jak jsem byl zmordovanej když jsem dělal sříň do předsíně dvacet let starou vrtačkou. Je to držák, plast je leda na rukojeti, ale jednou rukou se to skoro nedá držet. Proto píšu aby zvážil k čemu to vlastně chce.
Nepřu se že na plot je samozřejmě potřeba vrtačka.
Občas nějakou dírku do dřeva nebo do cihly a porobetonu.
To máš vlastně pravdu, myčku jsem měnil loni, nebo předloni, asi po 12-13 letech, ledničku letos, pračka se drží už 8mej rok, ta je na řadě už vyslala varovnej signál, jak se nám začně dařit, tak příjde rána, abych si moc nevyskakoval.
Kotel jsem měnil po 7 letech, bojler až po 14ti, prej hotovej zázrak, že se s ním mám dát vyfotit to té Guinessovi knihy.
Ale traktor se mi fakt nechce novej kupovat, asi budu muset posílit vlastní nervovou soustavu a prostě se smířit s tím, že možná vždycky nedojdu, tak jak jsem si představoval.
To by snad neměl být až takový problém, aby to auto někdo napojil na diagnostiku a pořádně ho zahřál, prostě to nastartujou, vypnou větrák od chlazení a je to, ne? Případně hodí peřinu přes haubnu, aby tam nešel ten zasranej studenej vnitrozemskej vítr :-)
Není počítač jako počítač a u starších aut ta diagnostika není zas tak detailní. Na Sprinterovi z roku 2002 vyčítá taky jen něco a po skupinách (chyba je na jednom ze tří čidel, vyber si, nebo vyměň všechny...)
Pořád lepší vyměnit tři čidla, než zůstat trčet na cestě, nenávidím věci, na které není spoleh.
Zas mě ale sere měnit dvě čidla zbytečně, když každý stojí kolem dvou, tří tisícovek...
To mě taky, ale i tak to může vyjít levněji, než zůstat někde trčet, prtoe nervy má člověk jen jedny a zdraví jsem nenašel na hnoji :-)
Ale rozvíjí to schopnost improvizace a drží to člověka ve střehu :-)
Majitel takového auta je za volantem neustále ve stresu, akorát hledá, kde by si ustlal. Když se mu nakonec podaří dojet domů, je z toho velká sláva Pod Ledem, schopnost imrovizace, reakční doba, literární plodnost neustále klesá :-)
Klidně bych vyměnil všechno za 20 litrů, kdybych měl jistotu, že to helfne.
Ta jízda je fakt stresující, zvláště v tunelech nebo v zůžených úsecích, kde není krajnice, kam bys auto odstavil. Tam je ti schopnost improvizace k prdu, rozblikáš auto, trojúhelník se ti dát nepodaří, protože nelze vystoupit z auta, není se kam schovat. Musíš zůstat přivázanej, kdyby nějakej divoch, navzdory omezení rychlosti to tunelem střihal 120, protože při té rychlosti to od toho okamžiku než tě uvidí už nestačí ubrzdit a flákne to do tebe zezadu. Ale má to i pozitivum, uvědomíš a zapamatuješ si, proč je v dálničních tunelech omezená rychlost.
Takovej stres zdravého člověka nedevastuje dlouhodobě, o to nemusíš mít strach, může ohrozit spíše okamžitě,infarkt či mozková příhoda. Mnohem horší je, že jsi tím nebezpečný nejen sobě, ale i okolí.
Mojí chybou bylo, že jsem uvěřil diagnostice a tomu, co jsem s tím bez problému najezdil doma, a nevěřil dceři, která říkala, že jí to chcíplo samo od sebe když řadila z dvojky na trojku, říkal jsem si, že si to adi popletla a dala tam pétku a zdechlo jí to. Přístroje moji mylné vysvětlení potvrdily.
Teď promýšlím jakým způsobem budu testovat auto po té opravě, protože přístroji věřit nelze. Obávám se, že se mi nepodaří obnovit bývalou důvěru.
Tip na automobilový výlet: http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0pindlerova... (ale dole si musíš koupit povolenku)
Tam spíš zajedu na kole.
Výlety automobilem už léta neprovozuji, jen se občas zajedu někam kouknout, když už to mám při cestě, nebo poblíž.
Když si tak vzpomínám, naposledy jsem jel "autem na výlet" když jsem v roce 92 pořídil svého prvního Favorita, to jsme jej jeli "jen tak projet" od radosti, že máme konečně spolehlivý vůz. Pak už se jezdilo jen "někam".
Já jen že tam bys mohl odzkoušet jestli to nechcípne. Když chceš do Krkonoš, tak spíš sem: http://www.quaeldich.de/qdtp/anfahrten/42927... je to o 300m výš a na konci vaří vlastní pivo- polotmavého Paroháče.
Kopce na to vliv nemají.
Spíš to projedu někde po dálnici, dost svižně, a pak někde u nás na poli budu simulovat popojíždění v koloně, na to tu kolonu vytvářet nepotřebuju.
Ještě by mělo být tak kolem 30ti stupňů, alespoň. Jenže to, že projde takovým testem neznamená, že je v cajku, to mě vrtá hlavou.
Absolutní jistotu nemáš ani u funglovky. Kolikrát vídám odstavený nový auta s pár kiláky na kontě. Nám klekla klikovka na pětistech tisících. Po opravě mám nalítáno dalších stotřicet a jedu v podstatě kamkoliv. Prostě tomu věřím. No a kdyžtak mám sebou na vlak... :-))
Jo a padesát let starýho skútříka jsem koupil, lehce pošlechtil, najel asi tisícovku u nás a vyrazil s partou do alp na glocknerskou.
Vloni si jeden novinář a motorkář usmyslel, že objede zeměkouli, tak si dal termín, že za šer neděl vyrazí - a začal shánět motorku. Koupil třicet let starou vysloužilou třiapůlu z autoškoly. Rozebral, složil, vyrazil - a bez zaváhání dorazil z druhé strany zpátky.
Věř a víra tvá tě doveze ;-)
a co potom takový trabanti + maluch + jawa
nejdřív Hedvábná stezka, pak přes Afriku a (zatím) poslední cesta (v plném obsazení) přes jižní Ameriku ?
trabanta koupili za 6 tisíc, 60 do něj vrazili na repas a opravy :-)
ale dojeli ...
Tráboš je repasovatelnej "u chodníku". Motor jsem vyndaval i nandaval do něj sám, jednou rukou držel a druhou nasazoval na hřídel. Dráty jsou v něm všehovšudy asi čtyři (verze "de luxe" pět :-)
Ale je to úžasnej stroj. Nebyl jsem s ním sice v Asii, nebo v Africe, ale v Polsku u moře dvakrát, v Německu, Rakousku, Maďarsku. Spolehlivost sama.
Čoveče s takovým autem bych dojel až na kraj světa.
..... a tam bych do něj trochu strčil.
:))
Ale vážně, tohle musí být docela pakárna, pokud se to dostalo do stádia, že to nevyzpytatelně chcípne někde za jízdy.
Zatím se mi podařilo ho chcípnout za jízdy jen při pomalém popojíždění.
Ovšem nejvíc mě prudí, že to auto bylo spolehlivé 350 tisíc, odvezlo toho spoustu, než jsem rozhodl, že si zaslouží pořádně zrestaurovat, aby mi alespoň 200 tisíc ještě vydrželo. Motor byl venku na diagnostice, vyměnili vstřiky, snížili spotřebu, opravili či vyměnili všechno co mělo smysl, taky to nebylo zadarmo. A od vylepšení tohle.
Angláni maj recht, neopravuj co funguje.
Zdvořilý dotaz:
Kde jsi našel své zdraví? A opravdu´s ho našel?
Není to jen tvá (ničím nepodložená) doměnka?
Taky varianta mnohde a i mnou používaná - nenašel jsem *záda *ruce *nohy *plíce (dle momentální potřeby) na věšáku.
Představuju si takovej ten dřevěnej, hospodskej, nebo u holiče, že by tam viselo něco navíc, zapomenutýho...
Zdraví je nám dáváno ´do vínku´ rodiči.
My se pak skoro celý život snažíme zjistit, kolik toho vydrží ...
Na diagnostice to bylo, nic nenašli.
Ono taky není zahřátí jako zahřátí, už jsem celkem tušil, kdy problém nastane. Jedu půl, třičtvrtě hodinky, zastavím na hodinu, auto stojí v teple, nikoliv na slunci. Vrátím se a nastartuji. Auto ujede 500 metrů až 2 km a chcípne. Nejde nastartovat 20-30 minut. Pak naskočí a klidně vyjede horu na dvojku i ve vedru.
Pokud jede plynule, problém nenastává ani ve vedru. V rámci rodinné výuky jsem madam vzal tou cestou co jsem jel na kopec, jen to co jsem ujel za 6 dní jsem fouknul za den. Šlapalo to přes kopce jako drak. Vrcholové foto, chvilka sentimentu, snad 10 minut a už jsem to nenahodil, až za čtvrt hodiny. Pak to samé pod kopcem, zastavím na pár minut a nejede.
Druhý den projelo horkým vnitrozemím 500 km bez zastávky jako prd. Chcíplo až ve Valencii, po zastávce na nákup. Tam to bylo nejhnusnější protože jsem zablokoval tunel.
Stejně je to divný, že to ve značkovým servisu nejsou schopný najít.
Trochu mi to připomíná jeden kiks Lopraise jr. na Dakaru asi tři(?) roky zpátky, už si ani nepamatuju, jestli kvůli tomu odstoupili nebo ne. Ale každopádně tenkrát jim taky vyplivlo nějaký čidlo, auto se bez zjevné mechanické závady zastavilo a fertig. Někdo z tý posádky pak zpětně v nějakým rozhovoru poznamenal, že když jim na Tatře dřív upadlo kolo, tak diagnostika závady trvala několik minut, oprava několik hodin, dneska při závadě v elektronice je to naopak, několik hodin hledají, který čidlo to je, a pak ho během deseti minut vymění a jedou dál.
:)
Nejde najít závada, která se projeví jen občas a zpravidla nikdy v servisu, nebo nejsou schopni nějak rychle nasimulovat podmínky kdy se projeví, tak se s tím toho moc dělat nedá.
To je také hlavní důvod proč se dnes moc neopravuje, závady se nehledají, jen se vyměňují celé bloky.
V servisu to opraví, vymění za nové všechno co by tu závadu mohlo i jen teoreticky způsobit.
Přepájet součástku na ´tišťáku´ se spoji tenčími než vlas je pro běžný servis nemožné. Proměřit všechny součásti jakby´s met.
400,- za hodinu práce a na té desce je práce na X hodin
400 u nějakého garážníka. Počítej spíš 800 až 2.500 podle značky, modelu a typu práce.
Upadlé kolo diagnostikovali několik minut? :)
Hele Franto,nechybí tady něco? Tož je tady nějaké prázdno :-) Já ti nevím . Já také ne. Zavoláme šéfovi? No má školu,mohl by nám poradit. Stopneme někoho a zeptáme se. Hele někdo jede. Pane máme závadu a nevíme jakou. Nemáte kolo. Ty vole,nemáme kolo :-))
Na ´čtyřkolce´, upadne-li kolo, se vůz nakloní na tu stranu, konec polonápravy se zaryje do země. Jen jasnovidec ví hned, co povolilo (se ulouplo)
Pro méně chápavé to bylo myšleno tak, že jakoukoliv mechanickou závadu, kdy se začnou z útrob auta ozývat divné zvuky nebo jakýkoliv jiný projev, je obvykle velice snadné odhalit. Kapišto?
Pro absolutně nechápavé. Tím, co jsi napsal, jsi mi nahrál na vtípek. Na konec jsem dal :). Najdi si co to znamená.
"Vypadá to na volný pístní čep (může to být i cokoliv jiného), teď ale zjistit v kterém válci (z 10-ti nebo 12-ti)"
8-(
A už jsi někdy zkoušel odhalit pár kuliček z ložiska nebo matek pod poklicí pravého předního nebo zadního kola? :-)
Ja se skodovkou 120L jezdil dlouhe tydny a mesice do ruznych servisu a zvukem pripominajicim zadirajici se lozisko. Problem byl, ze to delalo pri urcitych obratkach a ty jsem byl schopen naslapnout vice mene jen ja.
Az jeden servisak priplandal v rozepnytych monterkach a nezavazanych kanadach, postavil se za auto, koukal do motoru a piskani najednou prestalo, zaclo, prestalo... Lehce nadzvedl spickou kanady vejfuk. Bylo vycvachtane tesneni mezi vejfukem a parohy a piskalo to, jako se piska na travu mezi palci. 8-)
Taky jsem mu to auto pozdeji venoval. Jemu to tedy bylo trapne a dal mi petikilo. 8-D
Takhle podobně se mi přicpal mezichladič vzduchu za turbem. Takový podivný plátky z toho při čištění vypadaly. Zvukovej doprovod v otáčkách ale nepředstavitelnej :-)
Tak to je mi líto, co se ti stalo s autem na cestě.
Ale musím se cykloegoisticky pochlubit.
My jsme teď o dovolené přejížděli autem někam na Svarisen, večer zalezli do stanu a ráno se probudím a pravá přední na ráfku. Pánové díru našli a knotem zaplátali, ale pak se ukázalo, že není čím hustit. Jediná použitelná věc byla moje malá příruční cyklohutilka. Tak se pánové ve trojici střídali a tu gumu nafoukali, dojeli jsme pak na ji až domů.
Tož byla jsem za hvězdu a za odměnu nemusela vařit snídani:-))
Byla alespoň rámová nebo opravdu nějaká kapesní? Stejně to musela být onanie :-D
Už kdysi dávno se vedly dohady, kolik asi "šťouchů" klasickou šlaufkovou pumpičkou by bylo potřeba na zadní kolo Zetoru :-)
Potěšila bys je pumpičkou, kterou jsem si nedávno pořídil. Má 77g, 15 cm na délku a 2 cm v průměru. A to jsem si pořídil tu o polovinu delší verzi.
Jseš lepší, tahle nemá šlaufek a má asi 25 cm sdéli:-))
Tohle asi neznali, co ? https://www.youtube.com/watch?v=Ki6S0VKvBEU
On je to docela běžný a zřejmě dobře vyzkoušený způsob nazutí velkých pneu
https://www.youtube.com/watch?v=V8Xq7koFnQs
a další
To je rachot.
Jak dlouho to foukali?
Z hlediska věčnosti jen krátkou chviličku.
Myslím, že to vyšlo rychleji, než kdyby tam hodili rezervu a jeli 50 km po podmáčeném makadamu k nejbližší pumpě.
To asi jo,
já měl s gumama jinej problémek, je to tak tři, čtyři roky, taky s traktorem.
Měl jsem rozhozenou geometrii, jak jsem vozil to těžký sklo, gumy se mi sjížděli zevnitř, zvenku, co bylo vidět, předpisovej vzorek.
Jedu na Frankrajch, v Německu, v noci, prásk, guma v hajzlu. Při výměně zjišťuji důvod, usuzuji, že druhá bude na tom podobně, hledám na netu pneuservis, a protože noc a pracovní doba od 9ti, volím ten někde za Metz. No nedojel jsem, druhá guma mi praskla 5 km před servisem.
Jinak, stejně mě byl naprd, protože gumy na traktor neměli. Sháněl jsem je pak celý den a seznámil se s francouzskou pracovní mentalitou. Nakonec jsem dostal sjeté, vyřazené, jen ne dojetí.
Nadchnulo mě, jak francoužští zaměstnanci tě v pohodě nechaj čumět ve 12 před servíce za městem, který zavřou a dají si do 14ti pauzičku na oběd, po pauzičce se rozjížději od 14:45, v 16 zjistí, že by nové gumy mohli odněkud přivést, ale tam jsou jen do 17ti a to se dneska už nestihne. Teda dovezli by je, ale vyměnit to do konce pracovní doby nejde....
Taky komunikace prímová, protože příslušníci "grand nation" nepotřebují umět jiné jazyky. Tedy tlumočení telefonem přes německou asistenční službu ADAC, kde mi ochotně pomohli, i když nejsem členem a ani Němec.
Měl jsi zůstat v Reichu a před obědem by bylo hotovo :-)
Ti jsem si říjal hned, houby před obědem, ta hoďku po otevření servíce bych jel.
Poučení pro příště.
Prdelky si dělej z pastelíny ...
Já mám tuhle, ale nenapadá mě jak ji aplikovat na LCD monitor...
http://en.arva-equipment.com/fiche/37-2.html
Hmmm, ta je za bony z Tůzu, ty já nemám
8-(
Kolik potřebuješ, zrovna jsem vyměnil libry, tak na to máš půl roku. Zn. Levně, když k nim vezmeš i Klajdy. Nebo si kup za český tohle: http://www.amazon.co.uk/HQ-Laptop-Computer...
V poslední době se mi na všechno podobného ražení osvědčují čisticí papírky na brýle z Lidlu. :)
Taky to leštím přípravky na brejle a tím hadříkem co je na brejle, nějaké ty spreje co mě nějaká ta slečna u vchodu do super-hyper vnutila.
Jinak jsou na to taky super-hyper spreje, ale levnější asi bude to brát čas od času tou wapkou a pak si pořídit nový
V praci mame nejake uterky na monitor, ale jsou prilis mokre, takze to chce minimalne jeste suche papirove ubrousky nebo rucniky. Doma vezmu lih nebo okenu na hadrik.
Aby ukazoval co nejdýl, bo takový (19") už nejsou v nabídce/se nedělaj (= neširokoúhlý)
Po dosti strastiplném návratu domů, do běžných klimatických podmínek, se žádná závada neprojevovala.
Auto týden v servisu, nastartováno 8 hodin denně, nic nenašli, nic nenaměřili, prostě startovalo, nechcípalo, přesto pocit,že tam je něco, co mě může motor chcípnout, klidu nepřidal, ale nebylo zbytí, cesta do Bochumi a zpět nezbytná, všechno klaplo.
Říkám si, budu muset počkat zase na vedra a pak to snad najdou, teď to běhá, nebudu se trápit. Moc jsme jezdit nepotřeboval, auto stálo na dvorku, jednoho chladného rána nutnost odvést kolegu do špitálu, sednu pokusím se nastartovat, a závada stejná jak ve Španělsku, auto studený, safra....
Úvaha - tak buď moc vedro, nebo moc zima to způsobuje. Přesně podle teploty, když po 5 nestartuje, když na 28 nestartuje, to by snad, až se ochladí mohli naměřit, raduji se a čekám na zimu, že to v servisu proměří.
Minulý týden, sednu, a místo aby se startér protočil, jen cvaká. Mám podezření na baterii, ale pro jistotu google.
4 z 5 rad, baterie nedává co má
Slovenský server, nějaké rady sami sobě - koukám, nějaká paní popisuje přesně to, co se mi v létě dělo, přesně stejné kontrolky problikávají, stejné chování. Až na to, že ona má auto úplně nové, v záruce.
Rady - nějaká ta elektronika, imobilizér... všechno co jsme řešili v létě.
Čtu dokonce a paní nakonec oznamuje: závada odstraněna, byla to vadná baterie!
Pátrám, jak dlouho tam tu svoji Vartu mám, 5-6 roků - 150 tisíc km? To už má nárok odejít.
Stěží se daří ji dobít, ale nabijím a startuji.
Za všechny moje potíže mohla baterie, tedy akumulátor. Logicky v chladu nebo vedru se chová jinak, lezou z něj jiné hodnoty než by měly, a na průšvih zaděláno.
Takže takhle, byla to baterie.....
Naivo (najivo),
"Takže takhle, byla to baterie..... "
bys moh´ tvrdit tak za rok, za dva ... (bo zima aji léto před sebou)
8-P
Na startování či spíše nenastartování má baterie samozřejmě veliký vliv, ale když motor běží aby zavinila jeho vypnutí jsem ještě neslyšel. Jedině že by tam byl nějaký měřák co neustále hlídá hodnoty baterie a pokud dojde k jejich překročení, tak vypne motor, ale je to divné, aby to dělal bez varování a případně tam nebyla nějaká signalizace špatné baterie a překročení hodnot.
Ač neelektrikář, taky mi to připadá divný.
Hlavne u naftaku, ktery baterii vlastne ke svemu behu nepotrebuje.
Musím lehce oponovat. Vždycky, když "vykrágluju" baterii, páč s autem skoro nejezdím, tak to taky blbne, než se baterie trošku nakrmí. A loni to byla trága, auto nechytalo skoro pravidelně. Byly tam dvě závady (resp. jedna způsobila druhou): vadný centrál (resp. dálkové ovládání) a alarm, který neustále "probíjel" a cucal baterku a (zřejmě následkem toho) vadná baterie. Po odpojení alarmu a výměně baterie auto opět šlape jako hodinky.
Pravda, je to benzín (ale baterii to má skoro jako pro nafťák, motor má při startování velký odběr).
No hlavně, že se na to došlo. A jak to často bývá, závada byla nakonec v "blbosti"...
Taky jsem si myslel, že když už auto běží, a je to diesel, tak eletriku nepotřebuje, protože mám o motorech znalosti na úrovni žáka 7 třídy.
Kamarád automechanik mi ovšem vysvětlil, že ta baterie neslouží jen k startování a svícení, ale že v těhle kárách je všechno na elektoniku, a je tam nějaký bazmek (on to jmenoval) co ovládá přívod paliva. No a ten když nesepne, palivo neteče, a tak buď nestartuje, a stane-li se to za jízdy, tak chcípne.
Nikdo neví proč, ale tenhle stav, kdy do toho nejde palivo, celkem snadno na palubní desce poznám, bliká kontrolka zámku čtyřkolky, aniž bych se ovládání 4x4 dotknul. Pokud je 4kolka zapnutá, má ta kontrolka svítit, blikání, dle manuálu signalizuje závadu, právě toho 4x4, ale to s tím nemá nic společného. Signalizuje taky to, že to prostě, dokud to nevychladne, nebo se nezahřeje, nedostává to palivo a to nedostává proto, že ten bazmek elektronickej ho tam nepustí. Bazmek je v cajku, v cajku nebyl proud co do něj lez z tý baterie.
Takhle jsem to, naprosto laicky, pochopil.
Hehe, to je dobrý, když nejde palivo do motoru, roužne se kontrolka zámku pohonu 4x4. Trošku mi to připomíná Vlastu Buriana: máte revma? Dostanete zuby:).
Jak to tu tak čtu, tak si říkám zlatá stodvacítka, občas za ní bylo lehce kouřmo, ale člověk aspoň věděl proč:).
Jo, ze 1o5kou sem projel Evropu, když nestartovala, vyleštil jsem palec na rozdělovači a jel dál.
Koukni dolů, hodil jsem tam link, Lenka popisuje přesně to, co mé potkávalo v létě a David to shrnul jednoduše: když ti na palubovce hraje barevná hudba, jdi po baterce.
Snad to bude ono, protože všechno ostatní proméřeno. Zatím se to chová korektně, tak jako předchozích 9 let :-)
Jo, trochu jsem na ten link koukal. To by jeden neřek, co udělá baterka. Jj,dnešní auta jsou krásný, pohodlný, silný, blablabla do tý doby, než začnou stávkovat.
To by ale ta baterie musela jít v podstatě do skratu, aby požrala všechno napětí v síti (ale to bys poznal podle jasných plamenů :-)
Jinak baterie dává běžně cca 12 V a i kdyby byla vydudaná na 10 V, nic by to neřešilo ani neovlivňovalo, protože altík při chodu motoru krmí síť zhruba 14V a u takového traktoru i dost hodně ampéry. Dobíjení i vydudané baterie napětí nikterak neovlivní, i se světlama se musí udržet nad 12V. A když s necelými 12V běžně startuješ (čerpadlo dává), proč by s více jak 12V mělo čerpadlo vysazovat ? Za jízdy je baterie fakt mimo hru, jen se dobíjí. Ke slovu by mohla přijít leda při hodně nízkém volnoběhu, nebo pořádném přetížení sítě (to ale asi nehrozí, pokud nemáš vepředu osm halogenů a vevnitř zbytnělé hi-fi...
Hledej závadu jinde.
Já měl nedávno na Sprinteru dost podobnou závadu - byl to snímač otáček vačkového hřídele.
Rondo, fakt rozumím prdu v téhle oblasti.
Ale prostě funguje to, zatím.
Ta baterie, jakkoliv budíky se tvářily, že je všechno Ok, nešla dobít ani nabíječkou, a nemám zase extrémně šuntovou. Tvářila se, že je v cajku, ale byla prázdná.
Tak leda že by byla totáĺně po smrti - jenže pak zas mi nejde dohromady, že jsi natočil a jel a najednou to chcíplo. Fakt divná kombinace. Viděl bych to na dvě souběžné závady. Baterie doklepala teď - a něco, co zapřičiňuje to chcípání ve vedru.
Mám taky diesela. Auto stálo 1/2 roku. Už při odstavení baterie KO. byl čas na nutnou konzervaci. Po zapnutí klíčku (zapalování to nemá) to nerosvítilo palubku. Ruční natažení nafty do čerpadla, připojení start. vozíku a motor běží. Zahřátí jízdou cca 20min. Motor nezdechne ani na volnoběh a se světly. Takže baterie to asi nebyla. Tipuji palivový systém. Někde přisává vzduch a po vysazení palivové čerpadlo dokáže naftu doplnit (doba po kterou je zapnut klíček = xkrát startování bez spotřeby).
Tak jsem googloval a našel jsem, že i Lenka měla stejný potíže a popisuje přesně to, co já jsem viděl na palubce taky..
http://www.offroad-frontera.com/phpBB3...
Startování (nestartování) nová baterie vyřeší. S tím chcípáním v teple ti nechci brát iluze. Tam to asi nebude...
Hm, nepotěšil si mě.
Dokud neodjedu na jih, nebo nepadnou vedra, nic nezjistím.
Nejsou schpni naměřit závadu, říkali, potřebovali bychom to dostat do stavu té poruchy, a pak naměříme.
U nás jsem to do stavu poruchy uměl dostat za chladu, se starou baterií.
Myslíš si, že má smysl, dát tam zpátky tu baterii a dostat to za mrazu do toho stavu, kdy 4x4 bliká? Že néco naměří?
Byl bych strašné rád, kdyby mi řekli, jo -chyba je v tomhle čidle, fakt jo. Ale 3 servisy zatím nic nenašly.
Porucha, kdy je něco přidřený, nebo ulomený je pohodová. To hned člověk vidí, vymění, opraví a je to na jistotu.
Starý auta s jednoduchou elektrikou byly taky v pohodě. Tam stačil voltmetr, nebo i jen kus kabelu s žárovičkou - a hned se vědělo, kam co teče, nebo neteče. Když neteklo, natáhnul se vedle jinej kábl a bylo vystaráno.
Dnešní vergly jsou děsně fajn a pohodlný - jen dokud jsou nový a bez závad. nedej bóše ale, aby se něco v elektrice pomrvilo. A nejhorší, když se to něco projevuje jen někdy a za nějakých okolností.
Ty nejnovější snad už i umí si tu závadu zapamatovat a počítač nabonzuje podrobně i to, co se událo před čase, i když je to zrovna teď v cajku.
Třeba náš Sprinter má ještě nějakýho staršího Jáchyma, kterej si jen pamatuje, že se něco dělo v nějaký větvi elektriky, ale už si nevybaví co přesně a kde přesně. Dokonce i ve stavu konkrétní poruchy dával na vybranou mezi dvěma čidlama. Samozřejmě, že jsem pak začal výměnou napřed toho zdravého :-))
To je ale ještě docela v pohodě. Na motorce mám ještě mnohem starší systém. Sice prý jde taky napojit na diagnostiku (na jaře se půjde předvést :-) , ale má i takový legrační výstup, kdy se na speciální konektor připíchnu ručičkovým voltmetrem a v případě nějaké poruchy ta ručka začne výrazně kývat k 12V. Divák napočítá, kolikrát kývla, koukne do manuálu a dočte se, co onen počet kývnutí znamená :-) To byl tehdá pokrok :-)
Tohle všechno vím,
klidně bych vyměnil celou elektroniku, kdyby mi někdo řekl, že to má smysl. Posílám po těch servisech Soňu, a po návštěvě posledního mi řekla, že má pocit, že si ti servismeni myslí "že mladá pani je poněkud na hlavu a závadu si vymýšlí".
Enhle múj korejec je z roku 2002, žádný výkřik moderní elektroniky, ale přesto je jí tam tolik, že to takhle zazlobí.
Po tom, co jsem uvíznul v tunelu ve Valencii a zastavil tam provoz, trpím běsy v jakémkoliv tunelu, takže mi nezbyde asi nic jiného, než korejce rozprodart na součástky, prodat auto o kterém vím co dělá, byl bych možná vrahem.
Tak doufám v tu baterii...
Ahoj.Přidám jednu zkušenost.Mám MB Vito r.v. 2001. Ještě v záruce se objevila závada že zastavíš u křižovatky, hodíš blinkr a zhasne motor. Nastartuješ a jedeš dál. Dalších sto km nic a pak znovu. Návštěva servisu - nic. A tak se dělo celých deset let, nespočet kontrol v servisu, diagnostika, vše marné. Výskyt se ustálil na období jaro - podzim, jednou za cca 100 - 1000 km. Diagnostika nikdy nic, s autem jezdil servisák...nic.
A kolikrát jsem odjel ze servisu a zapnul bliknu a zhasl motor, stále stejně.
Po deseti letech to konečně zdechlo a ukázalo se že byla vadná startovací skříňka, zapnutí blikny občas způsobilo náhlý pokles palubního napětí a počítač vypnul motor. Od té doby mám napájení zapalování vyřešeno vypínačem a je to ok.
Sorry pokuď tě obtěžuji, chtěl jsem jen přidat zkušenost.
Přeji pevné nervy.
Díky, to mě dodává naději, tedy jak David v tom odkaze psal, jdi po batetii, možná další věci za ní.
Náhlý pokles napětí co odpojí elektroniku, jako totální laik, usuzuji, že pokles napétí dodávané starou baterií může být způsoben těmi extrémi teplotami.
Tonoucí se stébla chytá.
Nech to na té baterce a uvidíš. Jo a nejezdi tunelama... ;-))
Jsem to psal.
Vybral jsem z Barcelony delší trasu, abych se vyhnul dálničním tunelům, a netušil jsem, že je to nově postavená rychlostní silnice snad s největším počtem tunelů na kilometr v celém Španělku aj Unii.
Teď raději jezdím s kabelkou mé madam, ale rozebírat kolo je fakt na palici.
Navíc:
"Ne že mi uprasíš potahy?"
Zkus to dokázat :-)
To neznáš univerzální "chlapskou" odpověď "To už bylo!"? :-)
Co je kabelka?
Do Fabie davam kolo, ktere je dost pravdepodobne vetsi, nez to Tvoje, za sedacky napric. Vyndam sedaci casti zadnich sedadel, pripadne soupnu spolujezdce trochu dopredu. Levymi zadnimi nacouvam s bicyklem bez predniho kola. Pro snazsi urovnani se stazenym okenkem, abych si kolo pridrzel pri zavirani dveri.
Jestli je kabelka Smart nebo Maluch, kup si skladacku. 8-)
Pažout 207ka.
Sklopíš zadní sedadla, sundáš kola, otočíš řídítka a ohneš rohy, vejde se to nadoraz. Ale všechno ostré a špinavé musíš obalit hadříky, jinak budeš o chlebové polévce a občas bude brokolice ....
Neshazuju, nebo nevylučuju tuhle možnost (ty windousy v dnešních autech asi fakt dokáží kdeco), jen si dávám do kupy informace a pro a proti. Blinkr (možná s nějakou další chybičkou) by na volnoběh mohl pro počítač snížit napětí. Ale tobě se to tuším stávalo za jízdy, kdy točil altík ve vyšších otáčkách, ne ? Tam by pokles neměl nastat.
Vzpomeň na nějaké okolnosti. Nedojížděl jsi třeba zrovna nějaký náklaďák na volnoběh ? Že by třeba zrovna sepnul ventilátor u chladiče, nebo jiný větší spotřebič. Nenápadná souhra okolností. Pak by k tomu i ta slabší baterie mohla přispět. Nebo třeba občas švindlující alternátor, jeho regulace napětí...
Takhle, někdy chcíplo za jízdy, někdy nešlo nastartovat.
Celkem jistota byla chvilku jet vedrem, zaparkovat na půl hodiny, zase na vedru, pak ujet kilometr a zdechlo to.
Nebo jet dlouho po dálnici, dostat se do kolony a chvilku popojíždět, zase prásk, odpojený přívod paliva.
A naposledy zjištěno, pod 5 stupňů nad nulou, přijdeš k autu, nenastartuješ. Oteplí se, nastartuješ.
Co jsem vyměnil baterii problémy s tou zimou nenastaly.
Mám za to, že když ta baterie byla "chycená" tak je lhostejno jak dlouhou dobu ji nabíjíš jízdou, prostě už to měla za sebou. Poznal jsem to na nabíječce, připojím nabíječku, světýlka na nabíječce ukazovala 90 procent nabito, přesto baterie neměla sílu natočit motor, jen to cvakalo.
Dobíjím celou noc, nabíječka ukazuje 25 procent kapacity baterie nabito. Motor jsem nahodil.
Prostě moje optimistická úvaha mě vede k tomu, že to baterie má za sebou a dělá si co chce :-)
Vráťa, parťák z dílny, kde jsem se učil, by ti řek´: "Začněte od baterie. Trvá to sice dýl, ale je to sázka na jistotu ..."
Nechápu jak je možný, že tuhle starou autoelektrikářskou moudrost/zkušenost servisy nectí (vlastně jo, čas jsou peníze, kdo by se s tím dělal ...)
Takže moje rada/nerada: Najdi autoelektrikáře, penzistu - on si rád přivydělá a nebude chtít za hodinu práce (bez nalezení závady) Kč 400 - 600,-. Má ne to čas a profesionální hrdost ("... dnešní servisáci uměj´ houňo ...")
Jestli nějakýho máš, dej mi vědět, prosím.
Zatím se mi to nepodařilo.
Pod ledem samej šofér, žadnej mechanik :-)
Zkus http://pitline.cz/
Vzdycky vsechno kvalitne, ze ani ja si nemel duvod stezovat. Jen je majitel trosku samorost. Ale za kvalitu prace to stoji.
Ale jo, ta baterie asi má i nárok a ten studenej start bude tím. Nejde mi to ale dohromady s tím teplem. Pokud není baterie totálně v hajzlu, tak teplo jí spíš pomáhá.
To dojetí do kolony by dávalo smysl. Poskakuješ, brumláš na volnoběh, slabší baterie, vedrem sepne ventilátor, pokles je tam.
Ale po tom zaparkování to nedává moc smysl. I ve velkým vedru po půlhodině trošku klesne teplota motoru. Leda že by tam zase hrála roli nějaká souhra náhod. Po kiláčku něco sepne (něco v klimatizaci, ventilátor atd...)
Nemá ten verk ještě nějaká další udělátka, třeba extra chadiče vzduchu zaq turbem, chladiče oleje atd, které by měly zvlášť elektrické vrtule ? Něco, co v tom vedru sepne a způsobí naráz veliký odběr ? Taky ten motorek může být načnutý a jen při rozběhu může vzít víc a rozkolísat napětí, které Jáchym nepobere.
Jen možnosti, klidně je škrtej, ale sleduj, když závada nastala, co se zrovna v autě událo, nebo podle okolností udát mohlo.
Baterie s v nastartovaném autě chová jako velký kondenzátor. Vykrývá případné napěťové špičky, ať dolní mez, tak horní. Pokud druhý den je schopná motor opět nastartovat, určitě nemá důvod aby se chovala nestandartně během jízdy. Spíš někde přechodový kontakt viz. "blinkr". Také si zkus vzpomenout, kdy ten motor chcípne. Pokud to bylo pod větší zátěží (jízda do kopce apod.)přiklonil bych se k té naftě. Dodám ještě, že ten můj stroj je takový traktor s turbem s velmi jednoduchou ŘJ (pokud se tomu dá tak říkat). Najeto 340kkm. Letos pouze jaro cca 400.
Už jsem to popisoval, nechcípá pod zátéží, spíš při dlouhém popojíždění. Vždy když nejde, bliká ta 4x4 kontrolka, jako Lence.
Občas, v létě ve vedru. Dojedu, vypnu, za 15 minut nenastartuji, musím počkat hodinu. V normálním klimatu to nedělá.
Takže se nabízí okruh ventilátorů chladiče a klimatizace. Jsou to poměrně velcí žrouti a nějaký přechodový odpor se může projevit. Po vychladnutí spoje se vše jeví OK. Nutno měřit napětí na těch okruzích za provozu větráků.
Větráky a klimatizaci jsem v rizikových úsecích odpojil, ale budu je navigovat tím směrem, dík
Klimatizaci klidně, vrtule u chladičů (pokud jsou na elektriku) snad ne-e. Právě jejich rozběh by mohl mít vliv na zhoupnutí napětí při špatný baterii (přehřátí chladící kapaliny při cukání v koloně, navíc s nízkýma otáčkama).
zas mi ale nejde do hlavy to chcípnutí po půlhodinovém odstavení auta. Leda že by to následné nastartování dorazilo mizernou baterii k hranici vybití, za minutku se nestihne zregenerovat a nějaký odběr tam opět způsobí to zhoupnutí napětí. Pak by to počítač fakt nemusel vybrat.
Ta nová baterie by tohle asi mohla řešit.
Kontrola alternátoru - uhlíky, kroužky. Po těch hodinách provozu má nárok. Při velkém odběru už nemusí stačit buzení - odskoky sběračů. Také na několika autech ověřeno. Dobíjení se tváří dobře (nesvítí), ale v síti je bordel. Skoro jako tady. :D
Tak snad definitivně vyřešeno.
Poté, co to bez problému najezdilo asi 5 tisíc, pic kozu do vazu, zase nestartovalo. Nestačilo počkat, nestartovalo to uz vůbec, stejné blikání na přístrojovce.
Tak na návěs, a k autorizovanému, pokud tam závada je, musí jí najít.
A našli. Kontakt relátka, zkorodovaný a v důsledku toho ten měděný plíšek přerušený. Když se dotýkal, relýtko fungovalo, když se mezírka rozevřela, šlus.
Proto ty reakce na teplotu, roztažnost.
Takhle ten zločinec vypadá.
Oprava 3.5, odtah 1.5, snad ten krám aspoň 100 tisíc ještě vydrží.
jj, to tak často a většinou bývá, že za "vše"může nějaká "pi*ovina" za pár kaček...
... máš v tom pěknej ´hokej´!
To je přeci kurvítko, no ni!?
Tohle kurvítko je relátko, co podle těch hochů prostě když není zapojený, tak nesepne řídící jednotka a tím pádem nejde palivo do motoru.
Ale máš recht, je určitě k prdu, v mé 105ce nic takového nebylo, a taky to jezdilo :-)
Ale docela se mi ulevilo že to našli, pocit, že to možná je opravený, ale možná taky ne a může to někde za jízdy chcípnout, fakt moc na klidu za volantem nepřidá....
Ja to rikal .... :-D
Kdysi davno, nam toto delal Opel Omega.
Problem nakonec nebyl v motoru, ale ve vadnem rele, ktere kdyz se ohralo, (ro)seplo neco co nemelo.
Po ochlazeni (ro)seplo co melo a auto jelo dal, jako by se nechumelilo
[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 07.08.2014
Autor: homer
Relé bylo v pořádku, ale ta packa k němu uhnila :-)
Vliv roztažnosti těžko, taková packa se může roztáhnout max. o desetitisícíny mm.
Kroutěj se ale střeva toho relátka jak psí víno. K tomu vyhřátá pružina a vypálený kontakty A svoje dělaj i oxidy na té uhnilé pacce. Prostě jedno s druhým.
No a ty docela tomu aby proud procházel nebo ne stačí.
Jo a taky objemovým teplotním změnám nepodléhá jen ta packa, ale všechno, i ta škatule v které to je nasázené, a co je celkem zásadní dost nerovnoměrně podle použitého materiálu.
Sice už hodně staré téma, ale ...
Kdysi se mi stalo, že jsem jel na dovču na Šumavu a po prohlídce Čertových kamenů jsem nenastartoval. Pustil jsem to do městečka z mírného kopečka, zkoušel přes kvalty rozběhnout, a nic! Druhý den jsem sehnal servis a telefonicky mi pan vedoucí řekl, v kolik u mne bude, že se na to přijede kouknout. Přijel svým vozem přesně, otevřel haubnu a chvíli se tam někde štrachal holýma rukama. Poté řekl: nastartujte. A ejhle - motor normál naskočil. Ještě jsem na jeho radu jel do toho servisu za ním, co kdyby, a motor šlapal. Nic si nevzal a na dotaz, co to bylo, řekl, že jen taková maličkost. Dovolenou jsem v pohodě dojezdil, ale nedalo mi to. Co příště, až se to zase stane?
Kamarád je mechanikem závodních aut a ten mi řekl, co to bylo. Mini dírka v benzínové hadičce. Vzduchová bublina se pomalu ale jistě zvětšuje, až dosáhne rozměru, kdy přeruší tok benzínu a motor prostě stávkuje. Vyměnil hadičku a slabým tlakem do staré mi to místo ukázal. Takže, až se někomu něco podobného stane, stojí za zkoušku napumpovat ručně benzín a krutem pootočit hadičku. Brzo vyměnit. Snad tato rada se bude někomu hodit.
Dost pochybuju o tom, že u dnešních aut někdo napumpuje benzín ručně...
Tohle bývala výsada "šádehundrtcvancig", tam to asi skončilo, už ani Favority tuším ruční pupičku neměly, tam už bylo myslím el. čerpadlo. U stříkaček jistě.
:)
Karbovej Fagot ještě ruční pumpu měl. Ale tím už to opravdu definitivně skončilo :-)