Ahoj
Chci se zeptat na obecné zkušenosti se životností tlumičů k vidlici zadního kola. Kolik by takový tlumič měl řádově vydržet kilometrů, případně let?
Dá se na to dívat jako na díl, který na kole obvykle zůstává po život kola nebo už je to taky spíš spotřební materiál, který se musí pravidelně měnit?
Je nějaký podstatný rozdíl v životnosti tlumičů různých cenových kategorií nebo se sice liší možnostmi nastavení a snad i kvalitou tlumení, ale všechny vydrží akorát +/- dobu záruky?
Liší se v životnosti významně olejový tlumič s pružinou od vzduchového?
Je nějaký důvod, aby tlumič na lehokole vydržel méně než na horským kole?
Když pominu přímé mechanické poškození, veliký vliv bude mít na životnost údržba, čištění, zejména někde v terénu a v prašném prostředí. A přiměřené pravidelné výměny oleje.
Určitě to nejde říct nějak univerzálně a se zárukou, ale od ceny by se měla odvíjet nejen váha a funkčnost, ale díky lepším materiálům i odolnost.
Na dvou kolech z druhé ruky máme vzduchové tlumiče, několik let makaly u původních majitelů, několik let u nás. Neviděl bych to nijak černě.
Na lehu jim snad nebudeš dávat takový čoud, jako mnohdy dostává full v terénu. Tak snad nemá proč víc trpět.
No doufal jsem, že se aspoň dozvím řádovou životnost jestli čekat třeba 1000 km, 10000, 100000 nebo 1000000?
Trochu mě deprimuje, že budu pro Ibex potřebovat čtvrtý tlumič (už 3x tam umřel DNM MM 22AR), definitivně tam teď chci nějaký jiný a řeším zda tedy nějaký dražší (s rizikem, že umře za stejnou dobu, jen bude stát víc peněz) nebo naopak koupit nějaký nejlevnější?
Já bych čekal, že když mám na lehokole blatníky (těch pár týdnů bez blatníků jsem měl okolo tlumiče igelit) a jezdím primárně jen po asfaltu, tak by tlumič měl vydržet mnohem víc než 20 tisíc.
V tom posledním případě ten tlumič neumřel asi bezdůvodně - prasknul šroub, kterým byl tlumič přišroubovaný k vidlici (takže spodek tlumiče měl ve vidlici vůli), čehož jsem si všimnul až v okamžiku, kdy tlumič přestal fungovat.
A jakou další údržbu bych mohl pružinovému tlumiči dopřát víc než, že ho občas otřu hadříkem, to netuším.
Já bych ještě doplnil dotaz: záleží nějak na tom, v jaké poloze je tlumič skladovaný? Já mám kolo uložené na svislo, takže na tlumiči je ještě menší zátěž, než pokud by kolo normálně stálo. A taky orientaci má o 90 stupňů jinou než za provozu. Vadí to něčemu?
Taky mi odešel DNM MM 22 AR (přestal tlumit, nejspíš vytekl olej). Při šlapání to až tak nevadí, aspoň si dávám pozor na šlapání dokulata. Horší je průjezd nerovností ve vyšších rychlostech - někdy mám pocit, že mě zpětné vypružení nahoru vyhodí ze sedadla.
Jak jsou tlumiče chráněny proti propružení nadoraz?
Vadit by to snad nijak nemělo, protože je fůra modelů fullu, které mají namontovaný tlumič naležato i nasvislo. A nevšim jsem si, že by se podle toho prodávali zvlášť.
A jak to plánuješ řešit? Jseš už rozhodnutý, jaký nový tlumič pořídit?
U Azubu pro Ibex zřejmě existuje 5 možností. Kromě stejného mají jeden ještě levnější (pružinový bez možnosti nastavit odskok) a pak ty tři dražší... a zatím se mi nepovedlo ani jednu možnost z svého rozhodování vyloučit.
U každého už mám několik důvodů proč zrovna tenhle né... nebýt Radka, nejspíš by to už vyhrál Epicon, takhle to bude složité...
Na mě neber ohled. Změna technických parametrů vyhrazena. Zkus, třeba ho budeš moct vyměnit (když si pak vezmeš lepší) :-)
No jenže jako vědět, že se ti tlumič takhle (stupidně) choval a pak tu brečet nad stejným problémem, to by bych si připadal jako debil...
Z principu mě odrazuje, pokud někdo výrobku předepisuje provozní podmínky, které nejsem schopný natož ochotný dodržovat. To mi připadá stejné jako do 6V žárovky pouštět 10V a divit se, když praskne...
Koupit znovu stejný tlumič, který z mého pohledu už třikrát přestal fungovat předčasně, mi připadá hloupé. Nicméně v kontextu nově nabitých informací, možná není 15tisíc až tak málo a když cenu přepočítám na 1 km, není to vlastně tak šílené, jako výměna oleje po 100 hodiných u Foxe...
No a pak tam zbývá už jen DNM DV 22, kde nejde nastavit vůbec nic, což by ale mohla být výhoda a nemuselo by se v něm nic pokazit. Ovšem tlumič, který nejen nejde zamknout, ale kde nemůžu vůbec ovlivnit tlumení, by mě při případném závodě po silnici taky mohl citelně brzdit... :-/
Já jsem zatím ve stavu, kdy mi z AZUBu nabídli jen tři možnosti (včetně toho co už jsem měl) a napsali, abych poslal fotku toho, jak mám tlumič uchycený (což zřejmě směřuje k určení toho, jestli tam jde dát i 165mm tlumič). K tomu jsem se zatím nedostal. Pokud to ale půjde, šel bych spíš do té dražší varianty - vzduch+olej. Model ještě nevím.
Ohledně pružení nadoraz: Když byl tlumič nový, vypustil jsem úplně vzduch, abych tohle zjistil. Doraz není tvrdý a projevuje se ještě dřív, než by do něčeho narazil blatník, v mém případě do aku pouzdra, což ani ručně nasimulovat nešlo.
V krabičce je magnetický spínač a když se magnet na blatníku přiblíží pod 1 cm, aktivuje se alarm, který má "latch" a musí se resetovat.
To se už víckrát stalo a dobře se to pamatuje. Ke zjevnému kontaktu blatníku ale nikdy nedošlo, tuhost dorazu se ke konci prudce zvyšuje. Tenhle snímač tam mám od začátku, první tlumič se choval stejně.
To nemusi byt doraz. Nic takoveho tam snad ani neni, tedy urceneho k odchyceni narazu. Ale vzduchove tlumeni je uz z principu progresivni a cim vice je tlumic ztlaceny, tim tvrdsi se zda.
Vyrobce urcite pise, jak dlouha je pracovni cast pistu a dost pravdepodobne je na tlumici gumovy krouzek. Krouzek by Ti nikdy nemel opustit tu pracovni cast a lepe tam mit nejakou rezervu pro pripad necekaneho narazu vetsi sily.
Kazdopadne nedostatecne nafouknuty tlumic muze jit na "doraz" a muze pritom odejit.
Zkouknul jsem nějaké video, jak se má dělat základní údržba. Nic složitého, stačí mít sadu těsnění včetně vazelíny, asi za 300 Kč. (Nejspíš budu muset.)
Je tam vidět, že doraz tlumí uvnitř gumový kroužek. To by tak odpovídalo.
Těžko se definuje rezerva, když rozsah tlumiče je daný, na rozdíl od hrbolů. Takže musejí počítat s tím, že dříve či později narazí a měl by to vydržet.
Nastav si to, abys v bezne jezdenem terenu mel jeste nejakou rezervu. Ten krouzek mozna je urcen pro tyhle pripady, ale urcite se na nej neda spolehat. Vzduch (vidle i tlumic) by proste na doraz nemel vubec jit.
Problem treba u vidlic je v tom, ze ten doraz je na kazde jinde. Milan Slanec mi rikal, ze treba i u Suntouru (myslim u Epiconu, ale mozna u Raidonu) je rozdil skoro centimetr podle typu brzd. Ten pouze na kotouce ma doraz o poradny kus jinde, nez verze i pro V.
Problem AZUBu je v tom, ze maji jednocep, tedy zadne prepakovani. Tlumic chodi pri stejnem zdvihu o delsi kus na pistu. Nicmene pro silnicni kolo zdvih nemusi byt az tak obrovsky. Kazdopadne bych foukal na SAG 20 (nax 25) procent, rezerva by pak mela byt dostacujici.
Jen pro info - jezdil jsem sedlo nejvic vzadu, co jsem mohl, vazim 90 a na HardCorovi jsem foukal Manitou R na 75 az 80 PSI. Doporucene tlaky byly tusim 70 az 250 (horni hranici ber s rezervou). Kazdopadne jsem se drzel tesne nad spodni hranici a na doraz to nikdy neslo.
U toho Foxu mi vychází optimálně 150 psi, to už jsem někde psal.
Do tlumice bych se osobne nepoustel. Jsou tam vysoke tlaky (bal bych se, ze povolim neco, co nemam a vystreli mi to) a je trosku narocnejsi ho spasovat dohromady. Nicmene jestli mas slusne vybavenou dilnu, asi to tak nemozne nebude.
Tady můj dotaz směřoval ke starému tlumiči - pružina+olej. Jestli jsem ho jako nemohl oddělat propružením na doraz. Pružina bohužel na rozdíl od vzduchu progresivní není.
Pokud mi nabízí následující tři tlumiče za zvýhodněnou cenu, máte někdo s některým z nich zkušenosti ve smyslu na lehokolo rozhodně nebrat nebo naopak některý upřednostnit?
SUNTOUR EPICON LOD air/oil 165mm
FOX FLOAT-A E-S, CTD SV air/oil 165mm
DT M210 LO air/oil 165mm
Případně nějaký tip, co na Azub Ibex vybrat, aby to vydrželo fungovat déle než DNM MM-22AR?
Když chceš vědět názor, tak určitě nebrat ten Suntour.
Zkoušel jsem jeden kus, pak druhý - to není možné, musí to být vlastnost.
A taky že jo. Je samozamykací.
Když není pořádný terén, zamkne se a musí dostat ránu, aby zas cvíli pružil, ale fakt jenom chvíli. Dobře pamatuju, jak jsem při testování schválně projížděl kanály a díry. No jo, když hledat mouchy je moje profesionální deformace.
Na lehokolech ho na srazech ho vidím často a tak je zajímavé sledovat, jak se na horším asfaltu fakt ani nehne a majiteli je to jedno. Asi to tak chce.
Mám Fox Float RPL a to je fakt o něčem jiném. Bez kompromisu.
Díky za názor. Tušil jsem, že tobě se Epicon nelíbil, zvláštní je, že od nikoho jiného jsem podobnou zkušenost nečetl.
Každopádně, ten tvůj Fox je totožný typ? Takhle jsem to označení dostal do Azubu, co znamenají jednotlivá písmenka se mi ještě nepovedlo rozluštit.
Odhlédnu-li od ceny a smysluplnosti kombinace luxusního zadního tlumiče s pevnou přední vidlicí, dodržuješ předepsaný plán údržby? Jak dlouho (kolik km) ti ten tlumič vydržel?
Jestli to dobře chápu, tak Fox předepisuje každých 30 hodin "Air sleeve maintenance, clean and inspect bushings and reducers" a každých 100 hodin (nejpozději po roce) se to musí poslat jim nebo autorizovanému servisu na výměnu oleje nebo co?
Nevím, co přesně si představit pod tím prvním bodem (to snad jde nějak zvládnout), ale při rychlosti 20 km/h by se tlumič musel posílat do servisu každých 2000 km, za což zřejmě chtějí $140 a platit to 5x ročně by byla solidní pálka... a když se tím člověk neřídí, tak zřejmě se zárukou počítat nemuže, což?
To ten Epicon ještě vypadá celkem bezúdržbově.
U nás dělá pro Fox autorizovaný servis vidlic a tlumičů CykloŠvec, ale levný prý tako není. :-)
No dopoledne jsem pročítal nějaké fórum o Fox tlumičích a říkal jsem si, proč se tam tak často nadáva na jakýhosi Cykloševce... asi minutu předtím, než jsi to napsal, mě napadlo podívat se, jestli ma Fox autorizovaný servis v ČR...
Tak jsem konečně našel, co že to u Foxu znamená "Air sleeve maintenance"
http://service.foxracingshox.com/consumers...
Přitom 30 hodin se dá najezdit za víkend. To snad ani nemůžou myslet vážně, ne?
Údržba? Žádná. Je tam chráněný před vodou i bahnem. Najeto s ním tak 30 tis. km. Po horších cestách občas, víc až v poslední době. Na životnost ale asi nebude mít vliv, jak moc je nucený pracovat, spíš ta čistota.
Tlak drží stoprocentně.
Jestli se pokazí, tak to budu řešit. Jenom doufám, že to nebude nějak úplně naráz.
Písmenka u tohohle znamenají (asi) Rebound, Propedal, Lock.
První tlumič jsem tam měl taky vzduchový, ale nepasoval na vyměněnou zadní vidlici.
No kdyby tlumič před vodou a nečistotama chráněný nebyl, měla by se zřejmě údržba provádět ještě častěji než po 30/100 hodinách, přičemž čištění a kontrolu tlaku mají předepsanou rovnou po každé jízdě...
Takže požadavky a doporučení výrobce v klidu ignoruješ? No, taky to cesta... jenže pak bych si už tuplem nemohl stěžovat na mizernou životnost... :-/
Takže zda se pod označením "FOX FLOAT-A E-S, CTD SV air/oil 165mm" skrývá totožný tlumič, který ti vyhovuje nebo úplně něco jiného, mi zřejmě ani ty říct nedokážeš?
A když o tom přemýšlím, je opravdu "SUNTOUR EPICON LOD air/oil 165mm" přesně to, co tě štvalo tím automatickým zamykáním nebo je taky možné, že to byla nějaká jiná varianta Epiconu?
Že tyhle tlumiče FOX nejsou totožné, to se dá lehce vygooglit, víc o tom nevím.
Suntour je pod tímhle onačením jenom jeden, ještě kdyby tam bylo RS9, tak je to jisté.
Preventivní údržbu ignoruju v tom smyslu, že nešťourat do něčeho, co funguje. Zvenku tomu nijak nepomůžu, tlak samozřejmě kontroluju, sednu a o-kroužek ukáže, kam až to zajíždí.
Pro závodní účely se asi předpokládá mít tlumiče aspoň dva a po každé akci hned jeden poslat na servis.
No vzhledem k tomu, že už po 30ti hodinách jízdy zřejmě ta předepsaná procedura zahrnuje rozebrání, promazání různých částí zevnitř a pravděpodobně i výměnu některých těsnění... tak buď je taková činnost naprosto zbytečná (ty už jsi interval musel překročit 50 krát) nebo tomu prostě vůbec nerozumím.
Tak co si mám vybrat, když chci na kole jezdit a né se v něm šťourat?
Typoval bych, že těch 30 hodin je tak pro střelce někde z bikeparku, který dá tlumiči mnohonásobně větší "záhul", než ty při ježdění po polní cestě.
Hledal jsem to kvůli svému X-Fusionu. Nepamatuju se přesně, ale myslím údržba vzduchové komory každých 20 hodin...haha. Vzhledem k tomu jak jednoduše je vzduchová komora udělaná + kolik je tam naprosto čisté vazelíny, si myslím že to je alibistický údaj. Dokud drží tlak, ani bych jej moc neřešil a jen bych se staral aby byl píst + těsnění čisté pro provoz + kontrola tlaku. Všichni už umí udělat servis vzduchové komory, ale na tlumení aby servisáka pohledal. Nakonec jsem jej našel. Ale nemůže mi dát žádné záruky, že to vydrží nejen pružit, ale také tlumit... :)
Ještě jedna úvaha - je možné, že by se ten Epicon mohl na Ibexu chovat jinak než na tvoji pětce (?) z důvodu jiné pracovní polohy a možná i přepákování nebo jak se jmenuje ten poměr mezi hmotností jezdce a sílou působící na tlumič?
Protože momentálně mám ke všem třem tlumičům zhruba stejně významné důvody, proč si ani jeden z nich nevybírat. A hledat úplně něco jíného mimo nabídku Azubu nese rizika, že to nebude fungovat vůbec a nikdo mi už neporadí... :-(
Možné je všechno. Viz výše, zkus ho. Jenom tvrdím, že kdekoliv jsem ho zatím viděl, choval se takhle.
možná je to i ročníku; měl sem dva epicony a každej se při zamknutí choval jinak: ten starší (cca 2009) zůstal v poloze, ve který byl stlačenej(fungovalo to jako snižování u vidle) a novější(2010 nebo 2011) vždycky vyjel na max.
proto se ptám Radka na tlaky, protože joska na bufu tlakuje jen 50-70 psi (50 je tabulkové min.) a já pod 100 psi nendu (při 50% sagu; takže možná pak na "prostorový" vidli je ten tlumič hodně na hraně použitelnosti/funkčnosti...
Pismenka - nastavitelne vlastnosti:
Lock - natvrdo zamek
Propedal - moznost prepnuti do modu podobneho tomu, co popisuje Radek jako vadu u Epiconu. Je to pro pripad jizdy mimo teren s tim, ze kdyz vletis do jamy, nic se nestane a kdyz vjedes na kostky a podobne, alespon trosku to zapruzi.
Rebound - odskok - je treba doladit, jak rychle se vraci, aby to nekopalo, ale ani se nevracelo prilis pomalu.
Servis na kole jezdenem hlavne po asfaltu bych videl klidne po delsi dobe. Klidne po roce. Kdyz to zanedbas, je to urcite riziko.
Proti necistotam doporucuju zabalit do neoprenoveho chranice. Pak ani neni tak casto treba cistit a mazat.
Dulezita bude pozice na kole.
Tlumic v lezate poloze na MTB bude porad protrepavany a mazivo bude omyvat pist zevnitr.
Stojaty tlumic s pistem dolu bude mazany porad, i kdyz kolo nebude dostavat takove rany.
Stojaty tlumic pistem nahoru podle mne nebude dostatecne mazany, kdyz s nim nebudes jezdit v terenu nebo po dlazkach. Pro lepsi info (pripadne vyvraceni mych mylnych predstav) by nebylo od veci prizvat k vyjadreni Mloka.
Takze jestli to vidim dobre, vzduchovy tlumic pistem nahoru (IBEX) pri pouziti na silnici bude trpet samotnym pouzivanim. Jestli na tom budou lepe tlumice pruzinove, to netusim, ale spis mi prijde, ze ne.
MAX ma prece jen o neco lepsi pozici tlumice - skoro lezate.
Aha a dokazal bys jeste dekodovat pismenka u tlumicu, ktere mi skutecne nabizeji, kdyz ti to u Radkova RPL tak slo... ;-)
FOX FLOAT-A E-S, CTD SV air/oil 165mm
DT M210 LO air/oil 165mm
Uz jsem pochopil, ze CTD je packa se trema polohama - climb, trail a descend. Ovsem o tom zbytku nic. Pripada mi, ze Fox ty tlumice na webu znaci uplne jinak, takze stejne nevim, ktery z nich to ma byt...
S tou polohou je to zajimava myslenka, takhle jsem o tom vubec nepremyslel. Ale tak principielne muzu na Ibexu dat tlumic pistem nahoru i dolu, ne? Akorat by mi nekdo musel rict, ktera poloha je spravne. U DNM MM 22AR rekl Azub pistem nahoru, jak byl predchozi, tak jsem ho tak dal... :-)
Myslim, ze pistem dolu dat nejde, protoze by pak prekazelo telo tlumice (komora) pri propruzeni. Nebo by alespon nesly vyuzit vsechny polohy.
Cim stejneji daleko bude tlumic uchycen na obou ramenech (tedy ram i kyvka), tim tuzsi bude pruzeni. Kdyz bude poklopeny, bude mekci. Osobne bych ho dal tak, aby byl na tecne ke kruznici opsane tim spodnim uchytem kolem osy kyvani. A hlavne ho zabal tim neoprenem, at na nej nejde binec.
LO bude lockout, tedy klasicky zamek.
float-A bych odhadoval Air
ES netusim
SV bude neco s ventilkem v komore. BV je Boost Valve.
Neco z toho muze udavat velikost komory (muj all mountain ma zvetsenou komoru) nebo nastaveni pomeru kompresi hi a lo a tak neco. Napis jim maila. 8-)
Tak jsem to ze zvědavosti vyzkoušel a alespoň tenhle konkrétní tlumič by na Ibex vzhůru nohama namontovat šel. Akorát nastavovací kolečko by bylo ehmmm trochu obtížně přístupné...
Já to mám přesně takto namontované už z výroby. Akorát teda tím fialovým šroubem dozadu k blatníku, myslím.
Tak aspon muzu byt v klidu, ze ten tlumic odchazi bez ohledu na polohu. :-)
Smerem k blatniku by to zrejme vyslo taky, ale prislo mi tam pro to kolecko uz opravdu malo mista.
Zajimave je, ze kdyz jsem ten tlumic, ktery uz prakticky vubec nejevil zadnou ochotu pruzit zkusil takhle otocit, tak se po nekolika zmacknutich zacal zase celkem rozumne vracet. Tak jsem ho tak nechal a jel se projet. Tlumic opet pruzi, ovsem tlumi celkem nevypocitatelne - kdyz se zmackne trochu, vrati se hned, kdyz se zmakne hodne vraci se pomalu.
V pulce cesty jsem chtel zkusit zatocit koleckem, zda nenajdu lepsi nastaveni, protoze za jizdy mi s nim otocit neslo... no a prekvapive kolecko bylo pryc, zjevne nekde upadlo... mam ja to ale stesti...
K té poloze tlumiče: dneska jsem vymontoval ten rozbitý DNM, a podle mě by nešel namontovat opačně: ty úchyty na koncích tlumiče mají na jedné straně šířku 30 mm, zatímco na druhé 24 mm. A já mám na rámové trubce mezeru těch 30 mm, ale ve vidlici jen 24. Do vidlice bych tu 30 mm část nedal.
Ledaže by se dalo nějak vyšroubovat i to kluzné ložisko nebo co to je a prohodit i to.
To kluzne lozisko jde rozebrat. Jestli chapu dobre, myslis takove hlinikove krouzky po stranach oka samotneho masivu tlumice.
Ty konce jsou slozeny nasledovne - do oka tlumice je vlisovano kluzne pouzdro (Teflon nebo tak neco) a tim je prostrcena duta osa. Doplni se to nejcasteji hlinikovymi valecky nasazenymi ze stran, Nejspis budou mit smerem k tlumici i tesneni.
Druhy konec je slozen ze dvou casti lisovanych do oka tlumice. Lepsi nez popis, budou obrazky: http://www.cyklosvec.cz/oddeleni/2640/vlozky...
Podobne to bude mit reseno i konkurence.
Hlavni duvod, proc na AZUBech nejde jen tak otocit tlumic, tedy alespon na IBEXu a MAXovi, ktere si ja pamatuju, je v tom, ze u MAXe by opacne nasazeny tlumic kolidoval s ramem a u Ibexe taky, tam ovcem mozna jen v nekterych polohach.
Ja teda u tohohle konkretniho tlumice zadnou kolizi nezjistil ani v jedne poloze a jak se zda, tak mne to Azub namontoval stelovacim koleckem nahoru, zatimco Akitovi dolu.
Zvlastni akorat je, ze me zahy po namontovani koleckem dolu, to stelovaci kolecko nekde upadlo. Bud to byla nahoda nebo mu neco vadilo, prestoze jsem byl presvedcen, ze ma okolo sebe mista dost. :-)
Jo, ale i tak mi přijde logičtější mít to tou širší částí nahoru kvůli případnému nezanášení špíny dovnitř pístu i kvůli dostupnosti ovládací páčky.
No nic, z AZUBu odpověděli, že jako ano, ubrousit kus toho návarku je podporované řešení, tak to asi zkusím.
Kdyz tu mam fotky obou poloh, tak to zrejme namontovat opacne slo. ;-)
Kovove valecky strcene v okach tlumice a gumove podlozky na nich navlecene jsem samozrejme prohodil, takze sirsi valecek zustal nahore. Me to slo rozebrat snadno, nebylo treba nic sroubovat, gumove (pryzove nebo jako?) podlozky drzi na kovu jen diky treni a pak uz to nic nedrzi.
Tak jsem nasel predposledni DNM tlumic a vyfotil to. ;-)
Jsou tlumiče DNM opravdu tak jednoduché, nebo´s část součástí poztrácel?
No teda dovol... :-D
Druhý i třetí umřelý DNM MM 22AR tlumič od Azubu to má prostě vyřešené takhle, ten první jsem posílal zpět do Azubu, ale na 90% to bylo taky stejně.
Nevím, co se ti na tomhle řešení nelíbí? Po tom, co mi u třetího tlumiče prasknul šroub, půlka zůstala ve vidlici a nešlo tlumič ani šroub vyndat, jsem tohle řešení ocenil, protože jsem se ke šroubu prořezal pilkou skrz tenhle váleček, zatímco vidlice i tlumič zůstaly v celku.... :-D
To se mám na co těšit. Ještě že víc ´čvaňhám´ než jezdím ...
No prý jsem asi jediný, komu tenhle šroub kdy prasknul. Prý se dokonce tlumiče často připevňují M6 a nepraskají...
Přitom já jezdím prakticky pořád jen po asfaltu a vůbec nevím, kdy ten šroub prasknul, zjistil jsem to po několika týdnech, když se ten tlumič zadřel.
Jeste ze jsem tohle reseni nikdy nemel. 8-)
A to nesel vyklepat? Prostrcit kus jackelu na jedne strane zapreneho a potukavat?
Myslim, ze mam na fullu dokonce tenci sroub. Jenze to je reseni, kde sroub nenese zatez, zatez nese ta duta osa - viz odkaz na nahradni dily.
Půlka šroubu s hlavičkou šla ven snadno, spíš se divím, že nevypadla někde sama, ale ten zbytek byl zašroubovaný ve vidlici (přesně jak je vidět na fotce) a nebylo se na něj jak dostat.
Někdo mi vysvětloval, že je potřeba zbytek šroubu navrtat a zašroubovat do něj vytahovák a když se to nepovede, tak ten šroub komplet odvrtat. Vzhledem k tomu, jak hluboko ve vidlici byl, to pro mě představovalo mission impossible, takže jsem radši zvolil metodu amputace nefunkčního tlumiče (nakonec jsem zničil ten kovový váleček, na tlumiči bylo jen pár zářezů od pilky).
Když byl tlumič pryč, vyšrouboval jsem zbytek šroubu kleštěma, ale i tak to šlo poměrně ztuha, on tam asi Azub měl i nějaké lepidlo proti samovolnému povolení, takže nějak vyklepat určitě néé.... :-D
Lepidlo tam asi bylo. Je to potreba nahrat treba horkovzduskou.
Kdysi mi Ales Zemanek rekl, ze bezne pouzivaji lepidlo na urovni 1. Kdyz jsem zakaznik ja, sahaji rovnou po 3. 8-)
Jo, zahřát horkovzduchem mi z Azubu poradili, bohužel až po tom, co jsem nad šroubem zvítězil. Stejně si ale nemyslím, že by tam po zahřátí držel zbytek šroubu až tak zlehka, že by se nechal vyklepat...
A kolik úrovní lepidla existuje? Jestli už jsi na maximu? ;-)
No mně Aleš Zemánek při montáži nového (4.) tlumiče říkal něco ve smyslu, že s několika zákazníky prostě mají mnohem víc starostí než s tím zbytkem.
Tak jen doufám, že po tvém odchodu z lehosvěta, nejsem vítězem tohohle žebříčku.... ;-)
Každá firma potřebuje referenčního zákazníka :-D
Podle toho, co vím, se žebříčku ani neblížíš :)
Kolik teda tlumičů na jeden Ibex bych musel spotřebovat, abych byl v žebříčku?
Ale je fakt, že kromě mrtvých tlumičů, probržděného ráfku, cvakajícího náboje, táhla řízení, ventisitu, plášťů, občas trubky na řetěz a dotazů na sedlo v mé velikosti jsem po Azubu snad ani nic řešit nechtěl... :-)
Tak to fakt netuším :)
Ještě k tomuto: "rebound" je skutečně jen rychlost návratového směru? Na tom mém DNM MM 22 AR byl šroub, který evidentně reguloval průtok oleje oběma směry, takže tlumení nastávalo jak při stlačování pružiny, tak při jejím uvolňování.
Na těch lepších tlumičích jde toto nějak regulovat odděleně?
Opravdu? Ja teda ziju v presvedceni, ze to kolecko ovlivnuje jen rychlost, jakou se pruzina vraci, ale zmacknout mi pruzina sla (subjektivne) vzdycky zhruba stejne.
Ale pokud je to maly rozdil, mozna jsem si toho jen nevsimnul.
Radku, když se řekne "propedal", tak není to to samé? Že při malých nerovnostech to nepruží vůbec?
Já bych teda spíš chtěl tlumič, který by na malých nerovnostech pružil v podstatě volně, a až na těch větších začal i tlumit.
Propedal se chová jinak. Jde víc ztuha, ale větší nárazy pochytá, když ho zapomenu otevřít.
I v tom režimu se trochu hýbe při poskakování na sedačce.
Tam u toho ne. To zatuhlo úplně, až při určitém stupni nerovností se naráz uvolnil. Pak přešel zas do ztuhlého stavu, ten moment byl jasně poznat i na asfaltu. Asi to nebude samo sebou, že to tak funguje. Že by se tím ale zrovna chlubili, to ne, dalo dost práce najít o tom někde aspoň zmínku. Už nevím kde.
No ja teda zadnou zminku o takevehle funkci nenasel, ale nasel jsem neco jineho. Ten tlumic ma zamek a v navodu pisou, ze ho nesmis nechat zamceny kdyz jezdis v terenu, protoze tak tlumic znicis... jenze na jinem miste pisou, ze i kdyz tlumic zamknes a prijde vetsi naraz, tak tlumic pruzit bude, akorat se na to nema spolehat.
Takze si rikam, ze tvuj popis vlastne sedi na chovani zamceneho tlumice, ktery se vzdycky vetsim narazem na chvili odemkne... ale predpokladam, ze ty jsi tlumic zamceny nemel, respektive ze jsi vyzkousel funkci vsech ovladacich prvku, spravne?
Kdyby odesel zamek, mohl by byt mozna porad tak trosku zamceny? Mne se takhle zamykala vidle, tedy spis nesla 100% odemknout, abcas zustala tak nejak castecne zamcena.
Taky jsem o tom už nic nenašel.
Jenom to vlákno z doby, kdy jsem z toho byl hodně naštvaný.
http://www.nakole.cz/diskuse/12393-tlumic-rs9...
Tam je to popsané čerstvě.
Už je to pár roků a možná tlumič z jiné série funguje jinak. To se nedá vyloučit jenom proto, že jsem takový neviděl.
pamatuješ se, na kolik si asi foukal epicon a na kolik foukáš foxe?
Tak po dlouhem predlouhem rozmysleni jsem nakonec vybral Epicon, da se rict, ze me nic nepresvedcilo o tom, ze by ty drazsi byly pro me v necem lepsi, tak uvidim, zda nebudu rozhodnuti litovat...
Opet musim pochvalit Azub, s tim, ze by mi nekdo tlumic privezl a kvalifikovane na lehokolo namontoval, jsem se zatim u jine firmy nesetkal! Celou dobu se tedy mluvilo o Epicon LOD, ale na tlumici je napsany LORP, takze predpokladam, ze je to trochu jiny nez mel Radek a tak doufam, ze nebude predvadet zadne samozamykaci vychytavky...
Ted musim sehnat vhodnou pumpicku, abych mohl zkusit stelovat tlak v tlumici...
Tak to co nejdřív projeď a napiš zkušenosti. Já jsem se konečně dokopal k tomu vyfotit svůj tlumič a poslat do AZUBu, tak uvidíme co nabídnou. Další zkušenosti se mi budou hodit.
(tento příspěvek zkouším vkládat už potřetí, napoprvé bez odezvy, napodruhé 500 internal server error, napotřetí zkouším bez fotek; pokud se to tady objeví víckrát, tak sorry za spam)
Mne vydržal 8 rokov. Minimálne 8000 km. Možno až trojnásobok.
Potom odišlo tlmenie. "Kopal."
Každých cca 3000 km rozobratý, vyčistený vymenený olej.
Jazdenie v bahne.
Pravidelne mazaný piest zvonku silikónovým olejom a po jazde utrený mäkkou handričkou od blata.
Nemazať teflonovými olejmi. Vraj to zasiera/rozožerie tesnenia.
Jo, to je jediná údržba, co u něj dělám. I když je čistý, občas utřu a dám trochu toho oleje. Ne tak často jak u vidlice, tam je to před každou jízdou, nebo i po, záleží jak vypadá.
A prosímtě o kterém tlumiči teď píšeš?
Možná si moc vymýšlím, ale 8000 km by mi přišlo sakra málo, to by mi nevydržel ani rok a rozebírat tlumič 4x ročně?
Já chci něco, co mi bude fungovat aspoň 5 let a nebudu muset nic řešit... dobře vyčistit a namazat, to bych ještě zkousnul, ale měnit olej? :-(
Pružina + třecí tlumič, tak jak to mají velomobily v McPhersonu. Jednou za půl roku kapka oleje pro nastavení viskozity tlumení. Tohle ale určitě už nikdo nedělá, možná v počátcích MTB. Kdybys na něco takového 165mm narazil, tak dej vědět. Nemůže se to měřit hmotností a pro větší rozsah zatížení bude asi třeba dalších pružin. A jestli půjde nastavit tlumení to by mne taky zajímalo...
Koukal´s za ´humna´?:
ftp://ftp.hpvelotechnik.com/anleitungen/smgte_anleitung_d.pdf
německy, popř. anglicky
Myslím, že to bol FOX, ale musím zájsť na Slovensko, aby som si to overil + model.
Pokiaľ považuješ 1km v teréne = 1 km na asfalte, tak sa ďalšiu diskusiu považujem za skoro bezpredmetnú.
No, tak trosku to srovnatelne je, protoze se to stejne porad houpe, takze za i km dojde zhruba (radove) ke stejnemu mnozstvi pohybu a tedy se to vevnitr skoro stejne osoupe. Nejsem si jist, jestli treba vydrz nejakych vnitrnich stiraku a tesneni bude o tolik ruzna.
Tak to jsem v půlce životnosti tlumiče. To abych se začal hledat, co koupím příští rok na podzim... :(
Mozna se pletu. Nejspi to moc prozkoumany pripad nebude, protoze silnicni celopera netvori dostatecne velky reprezentativni vzorek...
http://bike4u.cz/list/580/tlumice.html
Premyslim, zda to odpovida na otazku zivotnosti tlumicu nebo mi to ma napovedet, ktery tlumic pro Ibex koupit... a rekl bych ze ani jedno...
Otazku kde koupit ma smysl resit teprve, az budu vedet, co chci... ;-)
Nebo te chapu spatne?
můj úlet
8-(
Jinak se zdá, že tu sice řeším životnost tlumiče, ale včera mi bylo vysvětleno, že bych se pomalu měl taky zajímat o životnost hliníkového rámu.
To že Azub dává na rám záruku 5 let, má prý důvod a pokud najezdím 10 ročně, zřejmě pro Azub patřím do kategorie "extrémní" zátěž a můžu být poměrně blízko hranice bezpečné životnosti celého lehokola. :-/
To víš, potřebují vyrábět a vydělávat a tak to zkouší ukecávat na nízkou životnost. Když se na to chytne jen každý 5. tak určitě budou nadmíru spokojeni :-)
To je pořádná blbost 5 let, jedině, že by to dělali z nějakého hodně levného šmejdu a potom ta cena je nesmyslně a hodně nestydatě vysoká. Běžně kola vydrží 20 let a když se s nimi slušněji zachází tak i víc. U lehokola to přece nemůže být jiné.
Tak nikdo přímo neřekl, že vydrží jen 5 let, akorát že pokud ho budu využívat dalších 5 se stejným počtem kilometrů, neměl bych se divit, pokud si třeba jednou nabiju... a představa, prasknutí rámové trubky při 60 km/h někde s kopce... :-/
Zda "běžná" kola vyrobená v nedávne době můžou vydržet 20 let, i když se na nich jezdí, nedokážu posoudit. U starších kol jako byl favorit, bych věřil několikanásobku...
Pokud nemáš dost důvěry v pevnost materiálu, tak nebude jednodušší a hlavně levnější si nechat rám třeba po 8 letech pořádně zkontrolovat včetně svárů a jejich okolí a podle toho se rozhodovat?
Zatím tu důvěru mám, ještě pár měsíců ze záruky mi zbývá a příštích pár let to ještě řešit nehodlám, pak se uvidí. Já stejně často problémy řeším až když nastanou... :-)
Jestli jde stav rámu z venku nějak seriózně prověřit, netuším. Já jsem programátor nikoliv metalurg a co se v hliníkovém rámu děje nebo může dít, vůbec netuším.
Defektoskopie je klíčové slovo. Ale to Lelek-nakole asi nemyslel ;)
Ale ano, jak jinak by to šlo?
Pokud je v rámu někde nějaká vada, tak klidně praskne po třech letech a když budeš mít hodně smůly tak v zrovna v 60 ve sjezdu a nebo na nějakém hupu. Pokud bud udělaný dobře a ty s tím kolem nebudeš dělat žádné vylomeniny na které není stavěné, tak vydrží dlouhá léta, ono to s tím stárnutím materiálu a hliníku není zase tak horký. Podívej se na letadla, z hliníku se vyráběla už za války a mnohá pořád létají, pouze zastarala.
A nechat si zrentgenovat sváry a rám bude určitě levnější než kupovat nový.
Na auto máš taky záruku jen pár měsíců a zvládá jezdit mnohonásobně víc a při normálním způsobu užívání vydrží. A dnes už se ani kolečka nijak moc neodlamují :-)
Několikanásobek u Favorita ? Jo, protože najížděl ročně jen zlomky toho, co dnešní vytíženější kolo :-)
To stárnutí Al rámů se docela hezky zažilo. Jasně, gramařský rám pro špičkového závodníka ztácí po čase vlastnosti. Ale že by se to týkalo i té tvé traverzy ?
Napadá mě tvrzení, že automobil je potřeba po každém víkendu rozebrat a zgenerálkovat (že monopost F 1 je vedlejší... :-))
S tim Favoritem opatrne! ;-)
Jelikoz jsem ho kupoval uz jako starsi na inzerat, netusim, kdy ho vyrobily, ani kolik na nem najezdil predchozi majitel, ale pocitam, ze jsem ho mel 10 let, rocni najezd se mi postupne zvysoval, posledni rok to bylo mozna 8 tisic.
Nebyt ridicky, co mi nedala prednost, nejspis bych na nem jezdil dodnes... to bych pak ale asi nemel lehokolo.
Tehda me nekteri lidi strasili, ze ty trubky muzou byt zevnitr prorezately, po nehode bylo hezky videt, ze zadna koroze se uvnitr nekonala. Tehda okoli pripadal favorit strasne tezky, ted mam Ibexe, ktery je jeste o 5 kg tezsi... :-D
No rozebrat a zgeneralkovat se kazdy tyden maji hlavne podle vyrobce tlumice od Foxu a vsichni se divi, kdyz se tomu divim... ;-)
Docela by mě zajímalo, jak to tedy s životností hliníku/duralu ve skutečnosti je...
Možná tobě kola z hliníku běžně vydrží 20 let, ale jednomu kolegovi z práce prý před týdnem na 12 let starém Authorovi upadla za jízdy vidlice. Aktuálně je v nemocnici, na to že jel snad 40 zřejmě může být rád, že to přežil...
Domníváš se, že to u oceli není možné? Máš-li takové kolo, půjč ho na víkend Murphymu - on tě přesvědčí, že se mýlíš ...
8-)
To já nevím, mě by právě zajímalo, jak to tedy s tím stárnutím materiálu je? To, že se dá zničit cokoliv při dostatečném zatížení hned první den, je jasné.
Mě jde spíš o situaci, kdy jak píše Lelek, roky s kolem relativně slušně zacházíš, mělo by ti vydržet 20 let nebo se pak TAKHLE znenadání rozpadne třeba cestou pro rohlíky? ;-)
Yo muze jakykoliv material. Jestli tam byla skryta vada... Nebo nekdy neco nabral a uz se ani nepamatuje.
Zelezo ale vic pruzi a me vyssi pevnost. Taky je u nej sance, ze se bude pripadne bortit pomaleji, hlinik rupne naraz. Za mne - budto zelezna vidle, nebo odpruzena (a modlim se, aby to vydrzela korunka). Vyjimku jsem udelal u snehulaka, kde jina volba nebyla - offsetova vidle byla k nesehnani.
Že by takhle prdnula zničeh nic ? Spíš bych si tipnul, že byla načnutá nějakým nárazem a kašlal na to. A na nějakém hupu teď takhle šla.
Ještě taky jde o to, co to bylo za model, z jakého materiálu. Jestli to bylo něco ošizeného za pár peněz, tak dvanáct let rajtování taky může být docela úspěch a ne stárnutím, ale únavou rázy doslova spotřebovaná vidle. Nějakou mez má každý materiál, laciný nízkou.
Zatim jsem s nim nemluvil, takze podrobnosti neznam. Z doslechu akorat to, ze nebyl v praci, protoze mu bylo blbe, chtel si pry akorat dojet do kramu pro rohliky a probral se az v nemocnici... :-/
Predpokladam tedy, ze v ten moment na tom zadny vylomeniny neprovadel. Jakou historii to kolo melo, je samozrejme otazka.
Rekl bych, ze bezny clovek vi prd, z jakeho materialu ma kterou komponentu na kole. Cena je jediny udaj, ktery byva uveden pravdive, ale nerekl bych, ze drahy dil garantuje kvalitu...
Negarantuje automaticky, ale od solidního výrobce se to dá dost úspěšně předpokládat. Navíc se leckdy uvádí jak materiál, tak způsob použití. A pokud je celé kolo třeba za šestku, rozumnému to i něco napoví. V párkách za čtyřicet taky nebudu očekávat přítomnost masa :-)
Dural 6061.
Co ty víš, jak je dál upravovaný.
Způsob použití - "jízda po zpevněných a nezpevněných cestách a v mírném terénu".
Co je ´mírný´ terén?
Mírný terén ? Vzhledem k tomu, že v Jizerkách honí echtznačkový fully po hlaďoučkém asfaltu, tak lehký terén bude ještě něco vyžehlenějšího :-)
Ale bez srandy, mírný terén bych viděl na nějakou tu polní cestu bez velkých děr a jízdu na citovku. Zvlášť s pevnou Al vidlí. Taky je otázka, s čím se u laciného kola počítá, kolik těch rázů vydrží. S botama do rakve bych do Prčic nevyrážel, i když se lesknou stejně jako adidády.
Máme (oba) málo informací (jako o všem, o čem se tu diskutuje). Na (naše) soudy času dost.
Je třeba Azub solidní výrobce?
Obávám se, že oficiálně o materiálech svých lehokol toho nikde moc napsané nemají a obzvlášť ve fakturách jsou na informace vyloženě skoupí, takže o své přední vidlici jsem se dočetl akorát, že je 26" pevná... že by to mělo být CrMo psal až někdo tady.
V návodu se píše, že lehokola mají od 2006 "celohliníkové" rámy. O použití jsem v návodu našel, že Azub 5 je předurčen pro "použití na silnicích, v městském provozu, a občas i na nezpevněných lesních a polních cestách". S existencí Ibexu návod co mám evidentně ještě vůbec nepočítá, tak těžko říct... :-)
Mezi řečí mi pan Zemánek naposledy o materiálu, ze kterého je rám, něco říkal, nějaké číslo, jenže jsem ho v zápětí zapomněl... :-/
Že věc za extrémně nízkou cenu bude těžko kvalitní, je pravda. Nicméně vzhledem k existenci firem, co kupujou nejlevnější šmějdy z Číny a tady je prodávají za několikanásobek ceny, to má zákazník dost složité (u nejlevnějšího výrobku aspoň ví na čem je) a pochybuju, že by to u kol bylo jinak.
Ta zlomená vidle asi nebyla z Azubu. I když leho nejezdím, ale podle toho, co tady čtu bych už určitou solidnost očekával. Při přiměřeném použití, pochopitelně.
Ne, to určitě ne, to měl být nějaký Author.
Já jen zkoumám, podle čeho poznáváš "solidního výrobce". :-)
Co ale prakticky znamená to "přiměřené použití"? Nějak si vždycky vzpomenu na tu pohádku, kde se pak akorát to těsto nechovalo úplně přiměřeně...
Tak určitě se nebudu divit, když takhle rozlousknu vidli u pětitisícovýho kola z Tesca, zrovnatak když bych rozlámal nějakou fitnesku na kamenitém sešupu v Beskydech.
Tohle se dobře porovnává třeba u aut - Ferrari na polňačce vorveš a domlátíš na pár metrech, Stopětku Škodovku na německé dálnici uštveš na pár kilometrech. Při přiměřeném použití budou sloužit svému účelu o pár let dýl. Rozumnější auta o pár desítek let dýl i v náročnějších podmínkách.
Tak si říkám, že bych už možná mohl něco ke koupenému Epicon LORP napsat.
Tlumič svou funkci na Ibexu plní, ale že bych ním byl úplně nadčený, to se říct nedá.
Možnost zamknout tlumič, jsem bral jen jako bonus, ale znáte to, když už si člověk něco kupuje, chce všechny slíbené funkce, i když po vyzkoušení už většinu nepoužije. Já počítal s tím, že mi zámek tlumiče umožní porovnat rychlost do kopce (zamknutý/odemčený) a třeba v nějakým závodě po rovině na perfektním asfaltu, by to mohlo ušetřit nějakou vteřinu. Bohužel, i když jsem se ptal předem na všechno možné, jak funguje tenhle zámek tlumiče, jsem se nezeptal. :-(
Já očekával, že zámek bude buď pevně držet v poloze, kde ho zamknu (v obou směrech) nebo bude pohyb v obou směrech zásadně brzdit. Dodaný Epicon LORP ale zamyká jakoby západkou, takže tlumič se může volně vysunovat, ale zpátky stisknout již nelze. Pokud tedy tlumič zamknu, je to jen otázkou času, než tlumič skončí ve zcela vysunuté poloze (stačí výrazně přibrzdit).
Někomu by to asi nevadilo, mému Ibexu to vadí dost, protože narozdíl od Maxe nejde řetěz přes kladku a při šlapání v této poloze by řetěz buď dřel trubky nebo vidlici.
Podle mě to řešení nemá a Ibex nemůže fungovat při nulovém sagu, ale uvidíme, třeba Azub něco vymyslí.
Pokud jde o "Radkův syndrom", ten přímo potvrdit nemůžu, protože přes neoprénový obal není snadné poznat, kdy se píst pohne a kdy ne, nicméně podobná funkce tu nejspíš bude. Oproti předchozímu DNM MM-22AR mi nový tlumič subjektivně připadá mnohem tvrdší a zřejmě si hraje na nějakou inteligenci, protože výrazné hrboly většinou hezky pobere (porovnávám s přední pevnou vidlicí), ale na drobných nerovnostech pruží hodně neochotně, občas bych řekl, že spíš vůbec.
Možná půjde chování trochu vylepšit správným nastavením, zatím mám tlak 100psi, o moc větší už by nevyšel kvůli řetězu. Starý tlumič měl na pístu gumový váleček, jak poznat u tohohle, zda nechodí na doraz, netuším. Efekt červeného kolečka je mi zatím trochu záhadou.
Jestli bere jen velke razy, tak je asi spis nafouknuty moc, nez malo.
Zamek do vysunuteho stavu je prima na delsi stoupani, kdy se Ti zvysi zadek a nemas tolik pocit prepadavani vzad. Zamky takhle vetsinou funguji.
Gumovy krouzek nahradi umelapaska na stahovani kabelu primerene utazena.
Cervene kolecko je odskok. Upravuje rychlost vysouvani. Najdi si obrubnik, ze ktereho muzes sjet. A pak porad dokola sjizdej a nastavuj cervene. Zacni u povoleneho, aby se to houpalo a ubirej. Az se po sjeti obrubniku zadek jen jednou zhoupne a nebude dale vytvaret vlny, mas to tak akorat.
No na DNM cerveny kolecko regulovalo rychlost, jakou se tlumic vracel do puvodni polohy po zmacknuti, tady mi pripada, ze se to chova nejak jinak, ani v jedne krajni poloze mi totiz neprislo, ze by se to chtelo houpat. Jeste si s tim nekdy pohraju...
Hmmm, stahovaci pasek by asi sel, tim se snad pist nepodre. Bez nejaky znacky se jen tezko odhaduje, jak na tom s tlakem jsem, protoze predpokladam, ze hlavnim kriteriem bude, aby tlumic nikdy nesel nadoraz ani kdyz potkam extra velky hrbol.
Mne by zadek vyse do kopce snad ani nevadil, jenze co s retezem? Uz ted pri nejmensim prevodniku tlaci trubka na tahovy strane retezu na drzak spodni trubky, kdyz se tlumic uplne vysune, bude retez drit ve trubce pri polovine prevodu.
Pokud by se plastovy drzak spodni trubky odstranil a obe trubky povesily na pasky (navrh Honzy Gally), podle me by retez misto trubky drel zadni vidlici, protoze tam prima linie proste nevychazi. :-(
Blby je, ze to vubec nekde tlaci. Je to zbytecne treni a tedy ztraty. Zkusil bych povesit obe trubky na pasek a kdyby to drelo na vidli, protahnul bych horni trubku tak, aby kryla i vidli. Kdyz uz to ma neco hlodat, at to neni hlinik, ale plast.
Asi by to ve Tvem pripade sneslo o trosicku kratsi tlumic.
Presne. Kdyz nastavim dostatecny SAG (mezi blatnikem a brasnickou zbyde cca 1 cm), tak se horni trubka opira jen na nejmensim prevodniku, ktery potrebuju jen vyjimecne, v kombinaci s nejvetsim pastorkem to zasadni problem neni a prevody typu nejmensi-nejmensi jsou stejne k nicemu. Pri tlumici zamknutem v horni poloze by byly problemy i na prostrednim prevodniku.
Ano, urcite je lepsi hlodat vymenitelnou trubku nez vidli... ale to je nakonec lepsi tlumic nezamykat nez nechat retez hlodat cokoliv, ze jo... ;-)
Abych mohl "zkusit" povesit trubky na pasky, musel bych navarek na ramu, ke kteremu je stavajici drzak prisroubovany, uriznout, coz je nevratny krok, ktery urcite nebudu delat, dokud me nekdo nepresvedci, ze bych tim neco ziskal.
Proc uriznout? Odsroubuj tu plastovou objimku a zaves obe trubky na smycku. Minimalne na otestovani to staci, ne?
No dobre, otestovani by to asi nebranilo, ale otazka zustava - co to vyresi?
Pokud spojnice mezi prostrednim prevodnikem a nejmensim pastorkem s vysunutym tlumicem primo nevyjde, povazuju za logicky zaver, ze retez se proste nekde bude ohybat = drit. Zmenou uchyceni trubek muzu jen tohle misto presouvat, v nejlepsim pripade zvetsit polomer toho ohybu... ale porad budou ztraty vetsi nez kdyz tlumic nebudu vubec zamykat a s nezamcenym tlumicem problem retez nema.
A kdybys pouzil misto toho nejvetsi prevodnik a treti nejvetsi pastorek?
Coze? Nechapu smysl.
Retez by se pri priblizne stejnem pomeru dostal dal od materialu urceneho k preriznuti.
Jakoze bych musel myslet na to, ze nektery prevody pouzivat nemuzu? To mi prije reseni dost na prd... myslim, ze spis preziju bez zamykani tlumice.
Ja zamek na tlumici Manitou (s tim samym efektem) pouzival prave jen na prudke vyjezdy a hlavne na delsi prudke kopce po silnici. A pak jsem to postupne prestaval pouzivat.
Ted zase zamykam propedal pri stoupani na fullovi s vysokymi zdvihy. Na nizke stovkove zdvihy pro zamek uz ale nejak nevidim duvod. Na tom lehaci jsem se nakonec alespon naucil slapat lepe dokulatam, aby se to nehoupalo. 8-)
Mne by vyhovovalo, kdyby ten zamek nebyl 100%, ale kdyz uz ho neco zvedne, aby se zase pomalu vratil do rovnovazne polohy nebo aby teda proste drzel v obou smerech. To zrejme i platilo pro Epicon LOD aspon v nekterych seriich. Skoda, ze to na tlumici nejde nejak zvolit. :-(
S tim slapanim, docela by me zajimalo, jak moc dobre nebo blbe slapu. Ze by se tlumic slapanim nejak houpal jsem si nevsimnul ani u toho predchoziho v poslednim netlumicim stadiu, ale spis to jenom nevnimam.
Posledni dobou me dost stve, ze pri slapani cvakaji kufry v SPD pedalech. Koupil jsem novy kufry a doufal jsem, ze tim problem zmizi. Nezmizel, i kdyz sroubek dotahnu tolik, ze skoro nejde bota zacvaknout (vycvaknout jde vzdycky snadno), stejne je tam velika vule, diky ktere kufr behem slapani popojizdi dopredu a dozadu.
Naopak se problem jeste zhorsil tim, ze boty mnohem vic cvakaji pri chuzi, ty stare kufry byly uz pekne obrousene...
Nekdo mi tvrdil, ze kufry cvakaji protoze neslapu spravne, ale prece logicky (na lehokole) v prvni fazi tlacim nohu dopredu nahoru, takze bude nadoraz spicka kufru, kdyz nasledne nohu povolim a klesa s pedalem dolu, tak se kufr opre zadni casti, coz pri vuli nekolik mm proste cvakat musi, tak nevim, leze mi to na nervy... ale pripada mi, ze tak velka vule tam na zacatku nebyla. :-(
někdy je dobrý si pročítat diskuze (-:
...sem se tak koukal na tu objímku návratový roury u sebe a ejhle, byla prasklá! pěkně lupnula v ohybu )-:
Já jsem vyšetřil asi 0.5 cm vertikálního prostoru na tahové straně řetězu tím, že jsem tu objímku, která svírá trubku návratové strany, namontoval zespodu toho návarku namísto shora. A určitě jsem tím ušetřil i nějaké tření. Ale podle tvého obrázku to i tak nebude dost.
Tak přemýšlím, co s tím stejným problémem budu dělat já. Taky mohli na rámové trubce udělat místo čtyř otvorů pět nebo šest, a bylo by.
Jestli ten tlumic jeste nemas, mohl by to resit o kousek kratsi.
No a o to tady jde: ty pružinové DNM se dělají i v délce 150 mm, zatímco pokud chceš olej-vzduch, tak jsou 165 mm (nebo aspoň AZUB mi žádný 150mm vzduchový nenabízí). Já mám ten původní 150mm DNM na předposlední dírce v rámové trubce (protože na druhé dírce zepředu řetěz dřel na nejmenších dvou pastorcích o vidlici), a nepředpokládám že jedna dírka navíc by pobrala těch 15 mm rozdílu.
https://www.sram.com/rockshox/products/monarch-xx
https://www.sram.com/rockshox/products/monarch-rt
https://www.sram.com/rockshox/products/monarch-r
Treba tyhle. FOX jsem takovy nenasel, ale je mozne, ze jsem prehledl. A to jsem koukal jen na tyhle vyrobce.
No a existuje to i v reálném světě? Jakože třeba na heureka.cz pod dotazem "rockshox monarch" vyjedou verze od 165 mm výš.
Aby to nebylo něco, co se vyrábí výhradně pro jihokorejský trh a jinde to nejde sehnat.
Kdybych to resil ja, zkusim nejdriv cykloobchod, kde bezne nakupuju, jestli to neumi sehnat. A pak bikelive. A kdyby i to selhalo, zkusil bych se dotazat Mloka a Scalara. A pak asi bike24.de. No a nakonec bych to pripadne koupil z nejakeho nemeckeho eshopu.
Běžný cykloobchod nemá, bikelive má asi tři tlumiče, žádný 150mm. Bike24.de nemá, chainreactioncycles taky ne.
Podle katalogů existuje vzduchový 150/152mm tlumič jen ten Rockshox Monarch a pak nějaký DT Swiss, ale ani jeden jsem v obchodech neviděl - všichni začínají na 165 mm.
Ještě teda - liší se nějak tlumiče těmi otvory, anebo když najdu správnou délku, mám už vyhráno?
To nevim.
Zkus bicyclecafe.cz - Nejsou levni, ale sezenou skoro cokoliv, na co si clovek vzpomene.
Nevim, jak tu objimku navratove trubky mas ty, ani jak byla u me puvodne, ale aktualne mam drzak podlozkami posunuty jak nejniz to slo, uz nemuzu ani o milimetr niz, protoze je citit, ze pri maximalnim zatoceni drzak tahla na vidlici o matku zespodu drhne. :-)
Varianta povesit navratovou trubku na reminek se mi nelibi, ale o kousek niz by tak trubku dostat slo.
Ber v potaz, ze moje fotka plati pro muj Ibex, radsi si tu spojnici pro tahovou stranu retezu vyzkousej sam. Krome moznosti, ze to na tvem ramu muze vychazet vsechno trosku jinak, pokud nejsi vysoky jako ja, urcite nebudes mit tolik vysunuty slapak, coz muze hrat podstatnou roli.
Tak ja bych si na ramu Ibexe umel predstavit vic veci jinak. Krome vice otvoru na tlumic, treba osu riditek posunutou vic dozadu nebo trubku, do ktere se zasunuje slapak, sikmo nahoru misto dolu... :-)
Kdyz nebudes chtit jezdit s plne vysunutym tlumicem, zasadni problem to neni, akorat se musis bud smirit s tim, ze tlumic nemuzes zamykat nebo si vyberes nejaky, kde zamykani funguje jinak nez na tomhle Epiconu.
Jo, takhle nějak nízko to mám, ale tu kolizi s držákem táhla naštěstí nemám.
Jo, osu řidítek posunutou výrazně víc dozadu bych taky uvítal. Nebo aspoň delší ten "představec", do kterého jsou řidítka upnutá.
Já mám zatím představu, že koupím ten Fox Float. No uvidíme.
Tak se kdyžtak pak pochub, jak jsi s Foxem pochodil, ať vím, zda jsem si špatně vybral nebo by mohlo být ještě hůř... :-)
Fox dorazil. Na délku dobrý, přijde mi, že na délku ve čtvrté dírce je to zhruba stejné jako byl ten DNM ve třetí dírce. Takže možná se nebudu muset vzdávat ani toho zamykání.
Bohužel mi to nejde namontovat - tlumič je v horní části moc široký a koliduje s tím návarkem, takže tomu hornímu šroubu chybí ještě nějaký milimetr. Napsal jsem do AZUBu o radu, nicméně asi bych vzal pilník a ubrousil kus toho návarku v okolí té druhé dírky.
To je to, co jsem napsal vyse. Puvodne tam byl tlumic pistem k ramu, ze?
Pred destrukci bych zkusil, jestli ho nemuzes upevnit na horni otvor. Jo, zvedne se tim trosku zadek, ale treba to nebude vadit.
Hlavne pozor, kdybys "zkraceni" tlumice dohanel jeho podhustenim, snaz se nepodkrocit minimalny doporuceny provozni tlak!
Tak jsem se konečně dostal v posledních pár dnech k ježdění na kole. Nový tlumič je úplně super, dělá to co jsem od něho očekával daleko lépe než ten pružinový - vyhlazuje malé nerovnosti tak, abych je necítil (teda cítím je, ale už jen od předního kola).
Nafoukaný ho mám tak, aby se zátěží poklesl zhruba o 25 %, jak píšou v návodu. Má to tři polohy - to CTD znamená Climb - Trail - Descend. Při Climb je to úplně zamčené. Ale asi to nepotřebuju - zatím se mi nejlíp jezdí na Descend (úplně odemčeno) a nemám pocit, že bych to kolo nějak rozkmitával.
Jediné co by to "nějak" mohlo umět (ale to neuměl dobře ani DNM), je nějak rozumně se chovat u sjetí z obrubníku. To pak po dopadu zadního kola prokývne docela hluboko.
Celkově: vybral jsem si dobře.
Pokud se pamatuju, bylo mozne koupit delsi predstavec, takze se riditka posunula trochu vzad. Navic by to melo tu vyhodu, ze by se ta vystrcena pulka pri zataceni nevysunula tolik do strany.
Zmenšil by se rejd?
Myslim, ze ne, nebo neznatelne. Kdyz se to vysune na vnejsi stranu zatacky vic, je i vic prostoru pro tu stranu riditek, ktere by se zarazily o ram u hlavoveho. Navic muzes riditka dat do takoveho uhlu, aby vysla nad ram a hlavove.
Mne to bylo neprijemne, takze jsem vozil ty hlavice padel jako doraz, ktere mi rejd opravdu zhorsily, ale mel jsem povolena riditka natolik, ze pri najezdu do terenu jsem je prizvedl jen zatazenim nahoru a rejd si trosku vylepsil. Ale ono to stejne o moc nejde. Limit pro rejd je uhel tahla a uchytu na vidlici. Kdybys to prehnal s rejdem, muze Ti pri narazu na prekazku kolo "preskocit" a protlacit se na druhou stranu. Takze bohate stacilo nastavit v ramci 4 der na uchytu riditek ten nejvetsi.
Delsi predstavec je zajimava moznost, o tom jsem nevedel a vzhledem k tomu, ze mam sedlo prakticky uplne vzadu (nic jineho mi nezbyva), moznost posunout dozadu i riditka by prisla vhod.
U toho nastavovani citlivosti spodniho rizeni me napada, existuje vubec nekdo, kdo to ma nastavene jinak nez na nejvyssi citlivost = maximalni rejd?
Mne nastaveni riditek v dirkach bliz k ramu prislo nepouzitelne uz jen kvuli tomu, kdyz kolo vedu, potrebuju s nim manevrovat, nestacil by mi rejd a nehodlam kolo porad prenaset, nicmene jelikoz i pri rychlosti pres 60 km/h mi to pripada bez problemu riditelne, jakou rychlosti bych teda musel jet, abych potreboval extra tupe rizeni? :-)
Maximální rejd, to myslíš na řídítkách nejdál od rámu a na vidlici nejblíž k rámu? No tak to určitě nemám. Ale jak přesně, to teď nevím, podívám se doma.
Já se připojuju k dotazu - podle mě "maximální rejd" = "nejmenší citlivost" = "na řidítkách dírka nejdál od rámu, na vidlici nejblíž". Čili k požadovanému pohybu vidlice je potřeba přesnější pohyb rukou/řidítek než při opačném nastavení.
A ano, mám to takto - na řidítkách nejdál od rámu, na vidlici to stavitelné nemám - je tam jen jedna dírka.
Mel jsem 4 dirky na riditkach, jednu na vidli. A mel jesem to nejdal od ramu. A to je maximalni rejd a zaroven to je i nejvetsi citlivost - na stejny pohyb ruky Ti vic zatoci kolo.
Nebo to beres, ze citlivost je moznost presne zatocit v radu desetin stupnu? Ja to beru tak, ze citlivost je to, ze kolo se hne uz pri malem pohybu riditek.
Ono na citlivost asi bude vic uhlu pohledu, ten muj je takovy, ze kdyz na stejne zatoceni kola potrebuju nejmensi pohyb rukou, pak je rizeni nejcitlivejsi... jinak receno stejne zatoceni riditek vyvola nejvetsi pohyb vidlice, coz je predpoklad maximalniho rejdu.
Nebo jeste jinak, z meho pohledu nejcitlivejsi = nejmene presne.
Drzak na vidlici u Ibexu ma jedinou diru (nenapadlo me, ze by to nekdo mohl mit jinak), takze pak myslim dirku na riditkach nejdal od ramu. Pokud ma Radek vic direk i na drzaku u vidlice, tezko to pujde porovnat...
Z technického pohledu je to takhle opravdu nejcitlivější.
Jo, už si vzpomínám, že na vidlici je jenom jedna dírka. Na řídítkách to mám nejspíš ve druhé od konce, radši se ještě podívám.
Pokud se pamatuji, je druha od konce default.
Měl jsem to na default. A teď už je to v krajní dírce. Vypadá to líp, doufám, že nebude nějaký nečekaný vedlejší efekt, pojedu na tom až zítra.
O par stupinku lepsi rejd. Treba by sis toho ani nevsiml, kdyby Ti to byval nekdo premontoval tajne. Poreferuj.
Dneska jsem s tím najezdil 220 km po hodně různých typech povrchu a horší to určitě není, přesněji nějakého rozdílu v řízení jsem si nevšiml. Ale větší rejd může být jedině k dobru.
Měl jsem táhlo už párkrát sundané, ale nikdy mě nenapadlo zkusit jinou dírku.
Jenom doufám, že drobné zvětšení páky nebude mít vliv na namáhání té dírkované součástky - pokud vím, kdysi to někomu upadlo. Od té doby je to určitě líp přivařené.
Mne to upadlo nekde jinde. 8-)
http://vrstevnice.rajce.idnes.cz/110910...
Maxe´s prodal, nebo "... ještě ho mám schovaný ..." (vodník Čochtan)
8-)
Nemam. Momentalne jen nekolikero zabradli. Jestli nekdy neco, tak nejspis LWB s hodne polozenou vidlici v konfiguraci 2 x 26". Ale pocital bych ho uz jen jako trekove a na jizdu natezko. Jen vyresit skladovani. Zatim mi to prijde jako prilis velka namaha s vyrobou, kdyz je zatim na cem jezdit.
Tak se u mého tlumiče Fox Float RPL přece jenom objevila konečně nějaká závada.
Čas letí, je tam už čtyři roky, to znamená najeto asi 35 tisíc km bez problému. Tlak neztrácí ani trochu. Ovšem nejezdím s ním v terénu zrovna denně a dřív jsem si ani nedovolil to, co až v poslední době.
Teď dělá to, že při stlačování a uvolňování v něm škrčí a šustí. Prý to bude vzduch v olejovém tlumení.
Zanedbání pravidelné údržby to prý může urychlit, i když nevím teda, jak to souvisí.
Sadu těsnění pro vzduchovou komoru mám, pořád tu údržbu odkládám, měl jsem to dělat správně už aspoň desetkrát.
Tak si to vyzkouším. Je možné, že pak ho stejně pošlu na servis, kde to udělají hned znova.
Ale stejně vydržel dlouho.
Jenom krátce k dalšímu vývoji:
Při vypuštění vzduchu z ventilku stříkal olej. Při zapumpování s vypuštěným tlumičem tekl olej i kolem nastavovací páčky.
Tak to ani rozdělávat nebudu a posílám na kompletní repasi.
Kam to posíláš a jaké mají podmínky?
Cyklošvec.
Tak mi oznámili, že můj tlumič je na odpis, náhradní díly se na něj už dávno nedodávají. Tak jsem jim ho tam nechal.
Nechtěli v tom servisu věřit, že do poslední chvilky fungoval bezchybně. Ono stačilo, že vevnitř vypadlo nějaké těsnění a už se všechno rychle sešrotovalo. I když ke konci poslední cesty asi netlumil, pořád aspoň pružil, vzduch neunikl.
Jak jsem ho neposílal aspoň jednou ročně na servis - ušetřil jsem na nový.
V Olomouci měli poslední kousek už rovněž zastaralého RP23 za 4290 Kč, tak je na cestě.
Jak dlouho tedy nakonec vydrzel (roky/kilometry)?
...
Edit: Aha pises to o kousek vyse... :-)
Dotaz ´s křížkem po funuse´ - neuvažoval už někdo o náhradě tímhle tlumičem?:
http://www.minibike-shop.cz/nahradni-dily/379...