Ahoj,
muze mi nekdo vysvetlit, jak cyklopocitac vypocitava rychlost kola jen podle objemu plaste?
Magnetovy snimac lze prece umistit kdekoliv na dratu kola a to od osy az po vnesi okraj . Tim je take rychlost otaceni extremne ruzna. Jak tedy muze computer v pocitaci zjistit tu spravnou rychlost?
Diky.
Nechtěl si napsat obvodu pláště, resp. obvodu kola?!?
Podle objemu pláště tachometr rychlost stopro nevypočítává.
Já osobně jsem si tachometr dokalibrovala podle ujetí přesného kilometru - ve Hvězdě mám geodetickou délkovou základnu :o)))
...tak tak, dle obvodu plaste - vloudila se nepozornost.
Tachometr vypočítává aktuální rychlost dle známého vzorce, který se děti učí asi v 6. třídě základní školy.
Proto také do cyklocomputeru zadáváš obvod kola. Po opsání kružnice signalizuje magnet snímači, že jsi ujel zvdálenost rovnající se obvodu kola.
Že by autor dotazu přinesl před pár dny vysvědčení z páté třídy?
Já bych to tak nehrotil. Stačí když člověk neví, že do tachometru se zadává obvod kola a problém je na světě.
V šesté třídě se počítají samé blbosti typu "auto jede z města A do města B a proti němu jede cyklista. Kdy si začnou nadávat do motozmrdů a cyklofašistů?"
Ale aby se tam udělal příklad, že tachometr dostane X pulzů za Y minut jaká je to rychlost, to se tam nepočítá.
Měl jsem počítadlo co mělo v sobě databázi plášťů ze které sis vybíral, třeba 35-622, našel sis číslo na plášti a vybral, a blbovzdorná mašinka už obvod uměla.
Pak někomu tajemství výpočtu může zůstat navždy utajeno :-)
Je lhostejne kam umístiš snímač, ten ma za úkol poslat procesoru impuls. Procesor je pak nastavením čísla odpovídajícímu rozměru pláště (ráfku) naprogramován tak že jeden impuls znamená určitou délku kterou je otočení kola od ventilku po ventilek (1 otáčka).
Když pojedeš stejnou rychlostí na kole o menším průměru, tak se snímač s magnetem setká vždy v kratším časovým úseku - protože se kolo otáčí rychleji, ať už máš ten magnet na drátě výš nebo níž.
Impulsy ze snimace udavaji uhlovou rychlost, a ta je stejna at je snimac jakkoliv daleko od stredu otaceni. No a kdyz to vynasobis obvodem kola (konstanta) mas obvodovou rychlost coz je vlastne rychlost na draze (plati pokud ti kolo neprokluzuje).
Obvodová rychlost je různá, ale magnet a snímač měří úhlovou rychlost a ta je stejná bez ohledu na vzdálenost od osy otáčení.
Mě spíš přijde zajímavé srovnání tohohle "mechanického" tachometru s měřením rychlosti a vzdálenosti pomocí gps.
Zatím jsem zaznamenal, že přesné měření dává větší hodnoty, než gps v ujetých km, a zase každé gps zařízení dává jiné číslo. Na vzdálenost 170 km odchylka byla už okolo kilometru.
Předpokládám, že během jízdy dochází k občasným hluchým gps místům a když se stroječek zase chytí spojí bod výpadku s místem naskočení přímkou, i když skutečně ujetá dráha mohla být delší. Při delší trase se pak ty odchylky nasčítají, rozdíly mezi jedmotlivými gps zařízeními mohou být pak hardwarové, tedy v tom, jak dobrý je přijímač gps signálu.
Tohle je moje ryze laické vysvětlení.
Je to tak, nebo jsou tam ještě jiné nezanedbatelné vlivy, které způsobují to, že mechanicky změřená ujetá vzdálenost je vždy delší nez ta z gps?
Softwér. Když vykazuješ jen malý pohyb tak to SW bere jako odchylku signálu a myslí si že stojíš (třeba když točíš kroužky na malém poloměru). Nebo naopak můžeš zblbnout snímač tachometru tím že šmrdláš magnetem tam a zpátky kolem snímače a kolem netočíš (často stačí zaparkovat kolo s magnetem před snímačem). V neposlední řadě snímač reaguje na dráty VN a další elektromagnetická pole. Pravidelně dosahuji nejvyšších rychlostí u nás ve výtahu.
Myslíš sw u té Sigmy?
Tyhle nahodilosti bych očekával, bezdrát taky dělá nějaké švíky, ale pak bych čekal, že bude odchylka proti gps měření nahodilá plus/minus.
Mám vysledováno asi na 5 tisících km, že odchylka jde vždy do plusu. Měl jsem podezření na blbě změřený obvod kola, ale ten jev cajku.
SW od GPS (tedy přesněji satelitů Glonass už funguje a dost zpřesňuje). Čím si měříš polohu netuším.
Mám TeasiOne navigaci, pak mám Sony Xperia Z1 s instalovaným Sygicem, OSMandem a Runtastic Bike. Jako třetí mám gps hodinky A-Rival. Odchylky v naměřených hodnotách jsou, ane ne tak velké.
Tachometr mám Sigma 1609 sts.
Ono jde o prd, pokud si necheš zapsat do deníčku "hezkých" 53, 350km, spíš jen mě zajímá vysvětlení.
Teď mě napadlo, že si v tom mobilu můžu hnedle ověřit odchylky v těch softech, pustím si ty prográmky paralelně, jsem zvědav co to udělá. GPS přijímač to má stejnej, tak odchylka fakt bude jen v sw.
Máš na mysli zřejmě bezdrát. V tom případě na okolní rušivé pole reaguje přijímač na řídítkách, ne snímač. S drátem problémy nejsou.
Sepnout jazýčkový kontakt snímače dálkově, třeba z metru - asi by to šlo. Možná takovým tím elektromagnetem na jeřábu, co sním překládají šrot.
Jo, je vedro...
Příjde mi naprosto logické, že to tak je:-))
To je celkem jednoduché.
Tachometr v principu počítá počet otáček kola, které pak násobí obvodem kola.
GPS vzorkuje tvoji nepřesně určenou polohu. Tvoje trajektorie je hladká křivka GPSka si z ní udělá lomenou čáru, která tvoji trajektorii pouze aproximuje.
OK, je mi to jasné.
Pravda, hodně záleží na tom jaký je interval mezi body záznamu.
Zapomněli jsme že na GPS můžeš namotat více než na tachometru v případě že jezdec skiduje :-)
1/ kdo by si na fixku dával tachometr?
2/ skiduje se zadním kolem, snímač tacháče máš obvykle na předním :-P
Kombinovane cidlo na kadenci a otacky se dava na zadni - usetri se draty.
Kadence šlapání a otáčky zadního kola na fixce jedno jsou.
To jen do chvíle než začneš otáčet kolo a měnit pastorky :-)
Navíc přepočítávat rychlost na frekvenci asi moc lidí nebude :-)
Duvodu rozdilnych vysledku se da vymyslet spousta:
1) Cyklokomputer meri drahu, kterou ujelo predni kolo, GPS se da umistit na ruzna mista a principielne muze treba predek lehokola v zatacce najet vic nez nosic vzadu, ale to bych asi zanedbal
2) GPS zjistuje souradnice v intervalu (obvykle 1 sec), takze prujezd kulatou zatackou se pak zjednodusi na lomenou carou (hlavne u delsich intervalu mereni/zaznamu se uz muzou v serpentinach uplne ztracet zatacky)
3) Poloha z GPS ma urcitou (vicemene nahodnou chybu), hlavne pri mizernym signalu muze poloha dost poskakovat, takze i kdyz se GPS vubec nehybe, muzou postupne metry (mozna i kilometry) pribyvat.
3) Firmware v GPS se snazi co nejvice maskovat chyby mereni a tak pracuje s nejakym fyzikalnim modelem (obvykle auto) a souradnice upravuje, aby model platil (ryhlost, zrychleni, nadmorska vyska...)
4) Nejjednodussi metodou jak spocitat ujetou vzdalenost je secist vzdalenosti mezi prvnim a druhym budem trasy, druhym a tretim, tretim a ctvrtym.... jenze SW se snazi vracet co nejverohodnejsi vysledek a tak data obvykle taky nejakym zpusobem filtruji (treba aby zabranili naskakovani metru kdyz se GPS nehybe). Vysledkem je, ze kdyz vezmu stejny GPS tracklog, tak ruzny SW mi spocita ruznou vzdalenost (Google earth vs gpsbabel)....
Ozkoušel jsem Runtastic versus BikeComputer právé teď, puštěno současně na Z1, RNT dává 43.82, BC 44.2, tedy bude to v SW.
A teď bicykl na rameno, zajistit přední kolo proti otáčení a změřit znovu:-))
Zajímalo by mě, kolik navíc mi naměří cyklokomp, když vyjíždím Petřínem a traverzuju v kopci od kraje ke kraji.
S ohledem na šíři cesty tipuju zanedbatelnou odchylku. Ale já jsem jen obyčejná blondýna :o)))
Tak ono je to z historického hlediska dost jedno.
Záleží na tom, zda Feidipides běžel 42,195 km z Maratonu do Atén, nebo zda si po cestě dvakrát odskočil do lesa na čůrání?
Ježišikriste neblázni.
Nakonec se ještě zjistí, že se maraton behal kratší než měl a všichni dosvadní vítězové budou muset vracet své ceny :o)))
No ale je fakt, že když jedu na kole, tak se mi načítají i odbočky za účelem urinování :o)))
Aténští cyklisté mají holt smůlu.
Kdyby to tenkrát ten borec dal na kole, měli bychom pěknou olypijskou kolní disciplínu:-))
Ta odchylka bude celkem bezvýznamná, mé to dává nějakých 500 metrů na 100 km rozdíl mezi gps a Sigmou, ty jednotlivé záznamové softy se budou lišit mezi sebou tak o 100 metrů na 100 km.
Pro naše měření spíš jen zajímavost než problém.
Tak, tak. Pro nás je důležité, že dojedem, ať už je to 89,7 nebo 90,2:-))
Když byl náš synek mlád a slíbili jsme mu podle mapy 40 km, tak na tom trval. Když to bylo jen 39 podle kompu, jezdil ještě chvíli kolem chalupy, aby to zaokrouhlil:-))
To dcera naopak, ta byla hrdá na to, jak dokázala na 40-ti kilometrové trase ušetřit kilometr:-))
Kroužení kolem komína, aby tam byla tři kila, také občas provozuji. Akorát ty kruhy jsou o chlup větší :-)
Občas takhle "dozvedávám" nastoupané metry do kulatého čísla. A jednou mi v Jilemnici u auta chybělo asi třicet metrů. Řekne se podhůří - ale co já toho najezdil, než jsem je nasbíral ! Našel jsem nakonec jeden asi pětimetrovej hrbek u baráku. A když jsem jel okolo potřetí, připadal jsem si už jako magor :-)
To stačilo popojet pár metrů na Valteřice a měl bys hotovo...?
Jsem si myslel, že nemůže být problém je nahrabat v okolí kruháče u pošty. Byl...
Pošetilci!
Já tohle na kole nemám. Dojedu a hotovo. Kolikrát i bez jakéhokoliv funkčního měřáku.
Ale občas závodím s čísílky na domácím běhacím stroji, když je hnusně.
To si nejdřív stanovím, že uběhnu 10 km, pak mám pocit, že by bylo hezké zaokrouhlit celkovou uběhnutou vzdálenost. A pak zase si řeknu, že by bylo hezké mít zaokrohlené číslo těch spálených kalorií (jak zrovna tohle ten stroj pozná?)
No a pak volám své fyzioterapeutce:-))
Venkovní sporty mají být provozovány venku. V zimě to je trochu pruda, běhat v lese s baterkou, ale kdybych chtěl tak bych mohl vyrazit do osvětleného parku. Ale to není ono :-)
No, že ne?
Když je mlíko, hnusně, vlezlo...je bezpečněji v kině nebo v hospodě:-))
To je super počasí, protože všichni miničokli jsou zmrzlý jak hovno na souvrati a nedojdou dále než 5m od dveří a v lese pak neňafaj.
Tak tohle jsem v praxi viděla před 3 roky u Berlínských jezer.
Na břehu jezera na okraji lesa stálo zařízení - hermeticky uzavřené od okolí.
V přízemí v tělocvičně běhaly dámy u dokořán otevřených oken na běhacích pásech, na terase nad jezerem seděly ve veslovacích strojích :o)))
A nad tím vším na balkóně nejvyššího patra stál postarší seladon a popíjel odpolední koktejl...
Předpokládám, že tenhle "pobyt na čerstvém vzduchu" nebyl z nejlevnějších.
Zajímalo by mě jak je možné postavit hermeticky (=vzduchotěsně) uzavřené zařízení s okny dokořán :-D
Ach jo.
Myslela jsem tím, že to nebyl volně přístupný objekt. Vila s kusem lesa byla obehnáná zdí a brána byla opatřená čipovým vjezdem.
Kouzlo kulatých čísel poznáním, že je všechno jinak nevymizí.
Osamělý na trase vlastně moc jiných motivačních nástrojů nemá a metoda postupných cílů funguje. Na nekonečné cestě podél kanálu, kde není šance si na horizontu vybrat cílový bod jsem jel - každých 5km zastavím a protřepu ruce, každých 10 se napiju. Když je nálada vepsí a chybí morálka, počítání čísel pomáhá s tím nepraštit do škarpy.
Blbý je když tohle všechno stíháš bez zastavování, za jízdy.
Nejsem závodník TdF, zastavím si, i když fakt jen na chvilku. Jízda osamělého cykloturisty se zátěží do dálav se jízdě těch rafanů podobá jen v tom, že to kolo má šlapky.
Na vrcholku Porta Envalira jsem potkal kluka na galuskách, který jel z druhé, té strmější strany. Ukázalo se, že je ze španělské reprezentace. Zatímco já byl nesmírně šťastný, že jsem nahoře, ten divoch tam vyjel jen proto, aby trénoval rychlý sjezd v serpentýnách dolů. Říkal, že ten kopec dá ještě 4x a pak toho pro dnešek nechá.
Ale na druhou stranu, Soňa včera chtěla, abych jí koupil melouna, tak jsem vzal druhou brašnu a v Alberovi ho koupil. Měl 7 kilo a nijak moc jsem to na kole nepoznal. Když jsem koukal na telku na ty cyklisty, došlo mi, že jen ten meloun vážil tolik, co váží kola těch divochů.
Fakt úplně něco jiného.
Mě při zastavování tuhnou nohy a pak se nechtěj rozjet. Navíc to rozhazuje rytmus.
Takhle otravné to mám právě jen u těch nepopulárních zádveřních aktivit, kdy nejde o víc než o znouzecnost.
Když běžím ten samý okruh více než 3x, tak mě to začíná už docela dost štvát.
Od doby, co jsem přestala počítat bazény, mě plavání mnohem víc baví:-))
To jsem nepočítal nikdy. Ale u těch několikakm okruhů ani počítat nemusím.
Počítaných dvacet bazénů byla pruda, těch šest nepočítaných příjemně uteče...
Pocitat bazeny pri plavani mi taky dela problemy, staci se na chvilku zamyslet a hned zapomenu, kde jsem skoncil, respektive premyslim, zda jsem ten minuly zapocital nebo ne. Kdyz chci uplavat 1 km, casto koncim s predpokladanou chybou +/- 100m, diky cemuz nema prilis vyznam merit cas...
O poznani tezsi mi ale pripada pozadavek pocitat pocet temp na bazen. Chtit pocitat oboji soucasne povazuju rovnou za mission impossible.
A jako uplne nejnarocnejsi mi prisel pokus pocitat kroky pri behu (OB), nejak jsem vetsinou zapomnel dychat, coz byl vetsi problem nez neodhadnuta vzdalenost... :-D
A co bys řekl na 3h závod na 800 m oválu?
Já myslel že trestné kolo má jen 150m :-)
To má :) Já mluvím samozřejmě o cyklistice.
No o vikendu jsem behem 24 hodin jel stejny usek silnice 58x tam a zpatky (oni tomu rikali okruh), to znamena, ze kazdy kilometr te silnice jsem si projel vlastne 116x.
Myslim, ze je to bude srovnatelne silene a od urciteho okamziku to cloveku proste zacne byt jedno kudy jede. :-)
Počty podobné, jen to nemáš tak koncentrované :) Já dal ten okruh za tři hodiny 126 krát. Vítěz dokonce 220 krát.
http://www.kpo.cz/2001/cyklista-historie.htm
24hodinovka kolem parkoviště na 720m dlouhém okruhu.
Ehmm... a mě přišel 9.1 km okruh (přesněji 2 x 4.55 úsek) jako šíleně krátké. Myslím, že si tam ještě dlouho budu pamatovat každou díru v silnici...
Je rozdíl jestli tam jezdíš sám nebo s víc lidma.
Na okruhu musím běžet na kreff, mozek se odkysličí a pak přestanu vnímat okolí takže je mi to vlastně jedno. Ale když nohy neběží a mozku zbývá nějaký kyslík tak to je špatný.
Tohle musela být slušná vymývárna mozků: http://prahounakole.cz/2013/02/sestidenni-zavody/
Je to řpesně tak, jak píšeš. Aby se magnet pohyboval stejnou obvodovou rychlostí, jako se odvaluje plášť (a tedy jako se pohybuje kolo vůči povrchu země), musí být magnet umístěn na povrchu pláště.