Vím, že jste tu i borci, kteří si hravě poradí s kdejakým elektronickým zapojením. A tak bych na na vás měl prosbičku o vyřešení snad velmi jednoduchého problému.
Potřebuju nějaký co nejjednodušší obvod, ve kterém je zatím jen zdroj 12V, spínač na +12V a bokem od hlavního napájeného okruhu kontrolka 12V/2W žárovička. A já bych potřeboval, aby ta žárovička zhasla s cca 1.5 až 2 vteřinovým zpožděním. Nestmívala, ale víceméně naráz zhasla a zůstala zhasnutá (i když v hlavním okruhu je dál napětí) až do dalšího sepnutí spínače.
Snad jsem to popsal srozumitelně, kdyžtak upřesním a načrtnu schéma.
S elektronikou si rozumím jen velmi okrajově, ale jednoduché schéma přečtu (zakejsnul jsem kdysi u odporu, kondíku, diody a tranďáku s katalogem v ruce :-) SMD ani náhodou, jen humpolácké díly. A nějakou korunu za materiál neřeším (v rozumné míře).
Předem dík
Ahoj.
Dám ti tip.
Kup si relé s ovládáním 12 V stejnosměrným.
Na spínací kontakty připojíš žárovku aby při sepnutých kontaktech svítila.
K ovládací cívce relé připojíš spínač a paraelně ke cívce relé elektrolyt cca 2 G.
Ten zajistí to zpoždění.
Nejsem si jist zda jsem dobře pochopil zadání, namaluj schéma.
http://pandatron.cz/?433&rele_s_ekonomickym...
...ked sa chces pohrat...rele diodu vyhodis das ziarovku..r3 vyhodit..r1 bude treba zmensit aby to chvilu svietilo..tranzistor taky aby vydrzal...hlavne narazovy prud..skratka hraj sa :) suciastky su lacne o nic nejde pouzit mozes aj stare..obvod musi byt zatazeny aby sa kondik mal kde vybit.hadam ztoho vyjdes ak nie ostatni poradia ja idem na bike.
Použít relé a kondenzátor je asi fakt nejjednodušší řešení, i když ne nejlevnější. Dva tranzistory by mi přišly lepší, ale to už chce si chvíli hrát.
Jestli má žárovička svítit chvíli po zapnutí, pak zhasnout a znova bliknout zas až při dalším zapnutí (tak jsem to pochopil), tak musí být kondenzátor v sérii s cívkou relé. Paralelně k cívce relé se dá opačně dioda, aby se kondenzátor měl kudy vybít (přes napájený okruh) a aby žárovka neblikla znovu i po vypnutí.
Pokud jsem to pochopil špatně, tak viz první příspěvek.
Dík za reakce.
Relátek mám doma celou krabici, teď už jen to ostatní.
Má to být krátkodobé šidítko pro STK, na dočasně nefunkční ABS (modul bude opravený později). Potřebuju, aby se po sepnutí spínačky na krátkou chvilku rozsvítila ta kontrolka (úplně samostatná větev přímo od spíbačky) a vzápětí zhasla a zůstala zhasnutá. Po vypnutí spínačky a znova zapnutí aby se zase to krátké rozsvícení opakovalo.
Takže spínané kontakty ovládají normálně napájení žárovičky. A co teď tedy s kontakty cívky relátka. Kondík cca jaký ? (typ a hodnota, se kterou asi tak začít experimentovat). Ten elektrolit asi 2 G platí ? Paralelně, nebo v sérii. A pokud ta dioda, dáš nějaký tip ?
Vím, že pro toho, kdo se v tom vyzná se ptám jak blbeček, ale s konkrétníma součástkama se s tím už popasuju. Na improvizaci ale bohužel nemám znalosti.
Tak po upřesnění funkce platí varianta že kondík v sérii. Při zkoušení relátka s odporem cívky cca 400 Ohmů to dělá asi 1,5 sek. s kondíkem 2 G.
Dioda obyčejná 1N4001 až 4007 nebo ze starých zásob KY132 a podobně.
OT:
Co to je za novou jednotku "G"?
Ještě ze školy znám jen pF, nF, uF, mF... ;-)
mF, neboli giga-pikoFarad. :)
A ještě složitěji by to nešlo? :-)))
Dík, žes za mě udělal černou práci :-))
Nechtěl jsem být rovnou za úplnýho blbce a sháněl jsem se po tom, co jsem to už vlastně za ta desetiletí zapomněl. No a večer jsem se chtěl právě na tohle doptat. Teď už je mi to jasnější (stejně to ale bude trošku boj, naposled jsem se v tomhle povrchně hrabal před třiceti lety, akorát končily elektronky :-))