Velmi silně uvažuji o stavbě elektrokola a jako nejlepší umístění (nejlépe asynchronního) motorku 250-300W považuji na náboji šlapacího talíře u levé šlapky.
K tomiu by se mi ale líbil elektromotorek, který by nebyl tlustší než 50mm, no ještě bych unesl i nějaých 80mm.
Zato může být o větším průměru klidně i 300mm na 24..36V. V nouzi by to mohl být i motorek s permanentními magnety, na té tlouštce bych však trval.
Jestli někdo máte ponětí, kde takový motorek pro venkovní použití sehnat, prosím ozvěte se.
Děkuji za příspěvky. Eman
www.ela.cz
Přijde mi, že koupě hotového přístroje by byla levnější než stavba ...
Kvalitní vodotěsné elektrosady mám objednané přímo od výrobce z TW. Pokud máte někdo zájem brnkněte mi na 608 970 399
Budou sice až v červnu ale za to levně ( poměru ke kvalitě) (budete náš první tester) a kvalitní . Berem ale pouze pedelec oni ty ostaní jsou už dnes v postatě nelegální,
my budem mít tyto
http://www.ezprobike.com/products/products.php...
...pořídil jsem si před týdnem sadu od cyclone-tw.com, ta se skládá ze 4 základních komponent. Motor, převodník, regulace rychlosti, baterie. Vše potřebné, včetně spojovacího mat. je již v sadě, není třeba shánět cokoliv dalšího. V sadě není Pedelec, objednává se zvlášť, mě však nechybí, "plyn" má velmi citlivou regulaci, výrazně vše může pomoci i při rozjezdu na opravdu těžký převod.
Během 2 hodin jsem vše namontoval na malou skládačku Dahon Jetstreem P8 a nemohu si vynachválit jak to jede.
Mám sadu s 2 převodníky 44 a 24z + původních 8 vzadu na přehaz.
Má to rychlost i zátah, vyjelo by to snad i po střeše.
Chod je kultivovaný, asi trochu hlasitější než motory v náboji, ale to není podstatné.
Na 10Ah baterii jsem celkově nastoupal téměř 600 výšk. metrů a ujel cca 15km, což při mé váze cca 95kg není vůbec špatné, navíc jsem nechtěl výrazněji přetěžovat novou baterii. Samozřejmě, že jsem si tu a tam přišlápl, abych si nepřipadal jako válečnej invalida. Tuhle variantu mohu klidně doporučit všem, co chtějí jezdit nejen po rovinách, ale hlavně i po opravdových horách.....a chtějí se zároveň zbavit minimálně 15 tis. Kč.
Uvažoval jsem původně také o různých "úsporných" variantách, ale jsem rád, že jsem se nakonec vydal touto přímou cestou bez zbytečných experimentů. Nyní si mohu již jen pohrávat s dalším tuningem celého kola, včetně dovybavení další elektronikou atd.....
Kolika watový
Naše, potažmo EU legislativa povoluje maximálně 250W, u spalovacích je to u nás 1000W v EU nevím, zřejmě si to každý stát ošetřuje jinak.
...omlouvám se, že jsem neuvedl ten výkon.
Motor má 500W/24V. Po dosavadních zkušenostech bych řekl, že to je výkon více než dostatečný - tedy pokud si někdo nechce z kola udělat rovnou tryskáč, což osobně pokládám za pěknou blbost.
Tento výkon by měl pak na sněhu v pohodě zvládnout i Ktrak.
Problém takovéto motorizace pak vidím v tom, že když už tam je pak ten výkon do toho terénu, tak ono to pak až moc hezky frčí i po rovinách, což by mohlo být u jezdce méně zkušeného zdraví svému i ostatních nebezpečné. Je to povznášející pocit frčet do i pořádného kopce třeba 20km/h., ale nechat to pak třeba na cykloztezce rozjet na 50 je už nerozum.
Je to tedy opět, stejně jako např. v rychlém autě, o osobní zodpovědnosti a hlavně nefrajeřit.
Pokud jde o legislativu, tak ta se začíná řešit až při provozu na pozemních komunikacích, tedy na silnicích. Zvažte tedy, kde budete kolo především používat. Terén/silnice.
Já se většinou pohybuji v terénu a navíc spíše po necestách. Samozřejmě občas křižuji i po silnicích. Ono je ale důležitější mít pak to kolo všeobecně vybavené dle předpisů neboť to bude policisty při případné kontrole na silnici zajímat ze všeho nejvíc.
Domnívám se, že pokud si takovýto cyklista počíná obezřetně a dbá na to, aby se opravdu nestalo nic, co by si zasloužilo pozornost policistů, tak v tomto směru zásadní problémy snad nehrozí - vím to z vlastní zkušenosti.
Navíc ta legislativa neomezuje pouze výkon, chce splnit ještě plno dalších podmínek (např. i PAS atd.), takže radost z jizdy na kole pomalu mizí a pokud se vyhoví všemu, tak prostě v terénu (náročném - horském) budeme zase kolo tlačit, stejně jako dřív - i když....v této souvislosti mne napadá jedna nová zkušenost - ono se to kolo nyní i nějak líp tlačí, ono mne snad do toho kopce i lehce táhne....tato poznámka se však týká pouze cest rozmlácených, či jinak nesjízdných, protože na normální cestě jsem zatím nenarazil na kopec, který by to nevyjelo a musel kolo tlačit.
A spíše než o výkonu musím předem zvážovat, zda právě v tomto stoupání už nepůjdu rovnou na záda....
Pro samokonstruktéry : www.cyclestar.cz/elpohony.html
... ale je to opravdu dost finančně náročné ...
P.S.
eště www. ikup.idnes.cz
Děkuji všem za odpovědí. Adresy prověřím¨.
Děkuji Eman
co to pak bude? motorka nebo kolo? U kola je dáno, že je určeno výhradně pro pohon svalovými motory.
No, to je sice pravda, ale je fakt, že přídavný motorek pro kola se již 2 či 3 roky (možná i déle) nabízí - stačí nahlédnout do velkého katalogu kol.
Jak se to vezme,existuje kategorie "jizdni kolo s pomocnym motorkem",kde tohle neplati.U tohoto druhu kola je pak dano ze je urceno pro pohon svalovymi motory a kdyz prestanou stacit, pak i pro pohon pomocnymi motory (elektro ci spalovacimi).
Motorek> rozmyslete si to podle terenu kde jezdite, tzv. hub wheels neboli el. motory v naboji jsou znacne nevhodne do kopcovitejsiho terenu pokud nemate 750W na kazdem kole to jsou ty nejdrazsi puvodne vojenske koncepce. Lepsi je prevod z el. motoru na dvou tac nebo do zadu na hnane kolo pomoci retezu, tak vyuzijete vsechny prevody.. Take je dobre vybavit alespon potenciometrem pro stelovani otacek - mene se opotrebuje motor a lepe se naladi kombinace prevodu a vykonu asistovaneho elektromotorem..
Legislativa> V EU je nova uprava ktera assist. el. kola tzv. pedelecs povoluje, takze to pripadne neinformovanemu policistovi muzete omlatit o hlavu..
Jasně že bych nejraději dal motorek k talířum u šlapek. To ale vyžaduje mechanické úpravy středu šlapek tak, aby když je v záběru motor, tak aby mi netočil šlapkami. Motorek o maximální tloušče 50mm by mohl být umístěn u levé šlapky, takže na funkcí převodů kola by se nic nemuselo měnit.
Umím si to představit zkonstruovat pomocí jednoho dvojkolečka a jednoho jednohokolečka tak, že na dvojkolečku by byl přišroubovan dvoutác a jednokolečko by poháněl elektromotorek.
To ale bez mechanických úprav nejde a kromě toho jako starej elektronik, mám hrůzu z mechanických úprav, které by si to vyžydovalo. Elekroniku jsem schopen zbastlit jakoukoliv.Takže stále mi vychází nejlépe začnout s motorkem v náboji předního kola a cíl stvořit pohonnou jednotku a maximální váze 500W/2kg zůstáva. Tím bych mohl dosáhnout dojezdu okolo 50 až 100 km při spotřebě okolo 1 litru naturalu. Pohonná jednotka v mém případě slouží pouze jako POMOC při výjezdech do kopců.
K motorku umístěného u dvou či trojtacu bych se vrátil, pokud by někdo vypracoval spolehlivou, malou a nenápadnou mechanickou konstrukci.
Já osobně se teď soustřeďují na konstrukci a řízení super-malinkého mottorgenerátorku, kde to vypadá na váhu okolo 1kg/na 500W bez zapouzdření, takře i s výfukem a vhodným krytím se mám šanci vměstnat do těch 2 kg.
Děkuji za příspěvek, zdraví Eman
zdravim emana, zabyvam se uplne stejnym problemem jako ty. Zatim jsem koukal na cyclestar.cz a ela.cz, chtelo by to zkusit jim zavolat jestli by prodali samostatnej motor a za kolik. Jinak jsem koukal po internetu a tady ty motory se pomerne ve velkym vyrabjeji v Cine a maji aji celkem vyber, ale musis jich opbjednat aspon 200-500ks. Nebo jestli najdete nejakej solidni e-shop s temato motorama tak by se dal objednat aji z ciziny. Ja sem neco nasel lae cena je od 4000nahoru tak jeste zkousim jestli nenaraziom na neco levnejsiho, vzdyt za 4000 koupim v hypernove kolobezku s motorem aji z aku. Jo a jeste jeden napad, v bauhausu el. vrtacka aku za 400,- = mas motor + regulator, pridas poradnou baterku, akorat jak to zprevodovat a jakou to bude mit zivotnost
Ahoj Berte !!
Na http://www.goldenmotor.com/ se dá dostat na ceny i pod 100USD tedy pod 2500Kč, ale FOB Shanghai. Ještě jsem nezjišťoval dopravu, ale odhaduji ji na nějakých 100-150USD pro alespoň 10kusů. Chtělo by to založit klub zájemců a až se jich sejde aspoň 15-20, tak to na společný účet objednat I tak se s DPH dostaneme na takové 3 až 3.5K. Nad žádnou jinou než "Hub-motor" konstrukci v předním kole neuvažuju, chci aby to bylo jednoduché a lehce proveditelné. Z motorku které tam uváději pro mne připadá prakticky jenom HSB-36 360ot/min-36V/450W který má rozteč 95mm a měl by jit bez problému zabudovat do běžného 28" silničního kola jak jsem si to zjišťoval u mého "kolaře". Protože je bezkartáčový, musím mu vymaknout řízení, ale spíše se poohldnu po něčem hotovém. Na stejné stránce uváději Speed Control Kits: US$38/set, pokud by fungoval tak za míň bych to stejně nepořídil.
Zase mi zůstáva k řešení zdroj a nezačnu montovat Hub-motor do kola dříve, dokud nevymaknu malinkej motorgenerátorek s výkonem alespoň 500W a váhou okolo 2kg, který ale musí být tak tichej, že dětské pšouknutí musí být proti němu výstřel z kanónu.
Tady jsem ale zatím na ceně bohatě přes 10K a to nevím nic o spolehlivosti a dlouhodobém provozu na cestach, i když to chci používat pouze jako pomoc při výjezdech do kopců.
Zatím zdraví Eman
Mrkni na www.KTM Fahrrad. at nebo com, možná, že by jejich kolo mohlo být pro tebe inspirací
P.S.
Konkrétně : ECODESIGN-Elektrofahrrad (musí se takto oklikou, přímo to nefunguje ač adresa je ...)
Taky tady http://www.cyclone-tw.com/contact.htm
mám ho osobně.
P.S. pro Berta
Na té adrese http://www.cyclestar.cz/elpohony.html jsem se s tim chlapíkem bavil, mluvil něco o ceně okolo 5.5K. Na mé technické dotazy o počtu pólů ale mi dál najevo že to je tak úžasné know-how, které nemůže prozradit, protože to prej se z něj pokouší dostat spousta lidi a na tom záleží jeho obchodní úspěch. Měl by mu někdo vysvětlit, že v době internetu záleží obchodní úspěch na jeho vstřícnosti a ne na tom, jestli utají technické informace o prodávaném výrobku.
Zdraví Eman
Nechci vam kazit plany, ale ty cinske mototky nic nevydrzi.. Potrebujete hardcore moturek s planetovym prevodem aby mel rpm stazeny dolu vhodny pro slapani, tahnul a vydrzel leta..
Kde se da takoveho neco sehnat se me neptejte neb sam nevim a co vim je moc drahe, takze jedine ze starejch poctivejch motoru do invalidnich voziku, jenze ty u nas na srotaku nejsou neb pred 89 zadne skoro nebyli takze musite lovit v zahranicnich vodach a nebo koupit kvalitni kit z US/DE, ale to e drahe..
Co se tyce elektroniky neni nutnej 4qadrantovej radic - rekuperaci nepotrebujem, staci 2-3, musi to mit stelovani otacek a ruzne ochrany vykonu, pomale starty apod..
Nejlepsi cena/vykon ma asi firma 4Q z Britanie..
Samozrejme, ze vse lze zbastliti i kvalitne, ale abych usetril nakonec jen 30% ceny a vydal tuny casu tak si radeji koupim osvedcenou kvalitu co me prijde postou rovnou domu.
Co to je "nic nevydrží" ??
Odejdou ložiska?, prorazí se izolace ve vinutí?, Spálí se vinutí?. Kdo a na základech jakých zkušenostech to říká. Není to jen výkřik zhryzene konkurence ?! Umí k tomu někdo říci něco konrétního?
Germani ( na http://www.estelle.de/e/motoren.asp )dělají tyto motorky v cenových relacích okolo 330EUR ale jejich cena jde z oblasti s 10x vyšší životní úrovní než čína. Pravděpodobně se germánské kvalitě dá věřit, ale zajímaly by mně konkrétní zkušenosti s těmi čínskými, takže žádné výkřiky, ale konkrétní zkušenosti a jejich zdroj a věrohodnost.
Zdraví Eman
mrknete na http://www.ecomotors.cz/e-cyklo.html
maji tam kolo za 15000 komplet. v v nahradnich dilech maji motory do scooteru 250 - 500W 1000-2000kc
S těmi jsem se bavil už dříve. Hlavní chyba je rozteč motorku 134mm, který nejde zabudovat do lehého silničního kola a babetu NESTAVIM !!!
Zdraví Eman
Ohledne toho odkazu na nemecke motory diky..
To bude urcite kvalitka, ale za EUR300 ponekud drahy spas..To uz bude lepsi u nich poridit cele kolo i s NiMh baterii a radicem..
Podvijte firma E-scootery a podobne klony stejnych cinskych vyrobku se ani neobtezuji montovat BMS (elektronicka ochrana baterii v trakci) do svych zarizeni coz ma za nasledek naprosto tragickou spolehlivost a jen 1/3 zivotnost baterie.. Tot ke kvalite a pristupu techto "odborniku".. Myslim, ze kdyz se je na to v emailu nebo telefonem zeptate tak ani nebudou vedet o cem to vlastne mluvite huh..
Dale, napriklad maji v kategorii do 200kg - skuter za 12.000kc !? to se proste rozsype behem par km. Kdyz neco z Ciny tak naprikl E-max a podobne coz je germansky vyvoj i fabrika presunuta do Asie a cena snesitelna pod 2.000Euro, ma to kotoucove brzdy, robustni konstrukci, baterie co vydrzi zmeny teploty apod. cili kupujte si co uznate za vhodne, ale byli jste predem varovani :@ )
No ono to kolo od Heinzmanna Tě přijde na nejakych 70 až 80K. Pořad je pro mně přijatelnější začnout s tím čínským hub-motorkem v předním kole standardního silničního bicyklu za nějakých 10K. Akumulatory odmítám. Po prvním kopečku je mám na nule a zbytek dne vozim zátěž.
Zrovna jsem se dostal na stránky japonského výrobce malých motorků, kde jsem našel zatím nejlepší model vodou chlazeného benzínového motorku 24ccm s váhou 1.4kg a výkonem přes 2kW. Stále je to zbytečně velký výkon a tudíž zbytečná váha, ale cena okolo 6tisíc už je daleko více přijatelná, než nějakých 19tisíc od brněnského výrobce (okolo 48ccm a 7kW při 2kg váhy).
Elektroniku vyvíjím, ale jenom tu na startování a řízení elktrického výkonu motorgenerátorku. Alternátor vypadá tak okolo 0.5kg i méně, takže s výfukem a zapouzdřením to vypadá na nejaké 3-4kg/500W výkonu. Cíl jsem si dal 2kg, ale pokud někde neobjevím benzinák s kubaturou okolo 10ccm, tak je váho 2kg nedosažitelná.
Já t beru jako koníčka, jinak bych si koupil opravdu toho skůtra, ale to také můžu jezdit se svoji 4-kolovou hirošimou(favorit 130 hehe).
Zdraví Eman
Problem pridavnych generatoru, ale v podstate i hybridu je v tom, ze vychazi z premeny fosilu na elektrinu (u hybridu rekuperace z pohybu umoznenem diky fosilu) a pak z elektriky dal na pohyb to je energeticky hrozne plytvani nerkuli nesmysl. Baterku muzes mit dnes i vykonou NiMh, Lithium nebo novou generaci olova (bez olova) co ze zacne prodavat pristi rok - stejny vykon jako NiMh cena jako olovo, vaha 1/3..
V zasade v elektromobilismu plati, ze se generator pouziva jen jako doplnujcici prostredek prodlouzeni dojezdu NE jako stabilni zdroj stavy pro elektromotor - to proste vzdy skoncilo zapornou bilanci..to proste odporuje fyzice..
Ale jestli chces, Emane di do toho proc ne..
Delaj se i nejaky miniaturni diesely? Kdyby jo, udelej si ten generatorek radeji s moznosti prepinani na rostlinare, navodu, kitu, soucastek je uz vsude plno..
Pojedes po krajine v hospode slejes starej olej z kuchyne pres kaskadu filtriku se snizujicim se mikronem a jedes dal..
Já si koupil motorovou pilu a nyní ji upravuji na kolo. Stála nová 2 300,CZK v OBI. Zatím řeším možnost instalace variátoru a nějakého inteligentního převodu na zadek. Možnost hybridu mne také napadla ale je to palba a plno železa. Pokud už jsi něco vybádal tak napiš.
Zdravím !!!!! Prosímtě,jak pokračuješ s realizací motorku z benzinové pily na kolo ????? Rozmýšlím se mezi elektrikou a benzinem,asi to vyhraje benzin --- kvůli bateriím. Mám podobný nápad a nechci vymýšlet vymyšlené,tak jestli ti to nevadí a chtěl by ses podělit o své zkušenosti,tak odepiš,po př. nějaké foto. Díky --- Sl. Strnad.
Četl jsem si vaši diskuzi a zaujala mě myšlenka si taky elektrifikovat kolo. Jsem úplný laik, neošahal jsem si ještě nikdy osobně žádné elektrokolo, ale zdravý selský rozum mi říká toto:
Největší problém je a budou vždycky baterky. To je největší pálka. Všude vidím životnost 300-500 nabíjecích cyklů, což je strašně málo na to, kolik to stojí a fakt, že to při každodenním použití odrovnáte za rok-dva...
Taky si říkám po přečtení technických parametrů hub motorků 200,300,400W, apod na spoustě stránkách, že je vynikající na rovinky, ale do kopců je naprd.
Našel jsem však stránku, kde tento problém obchází tím, že zaintegrují do jednoho hub motoru jakoby 2 motory a dá se pak přepínat mezi 2 režimy. Buď velký točák a malá rychlost a nebo velká rychlost, malý točák, což je lepší řešení a aspoň vidíte, že vývoj jde nějak dopředu a kdo si počká, tak se dočká časem určitě hub motoru s integrovanou převodovkou...
Zde je zmínka o tom dual hub motoru
http://www.evsolutions.net/kits.html#2speed
Ale i přesto, mrkněte na tyhle videa. Myslím, že dost dobré na hub motor....Je tam právě využití i toho dual hub motoru.
http://www.evsolutions.net/videos.html
Takový odpich a rychlost by mi bohatě stačila. Bydlím v Brně a na dojezdy do práce a zpět by mi stačilo klidně i těch 20km a přes noc to nechat doma dobít. Určitě by se šikl i větší dojezd, ale to pak si už dát na nosič aspoň 100Ah akumulátor z náklaďáku a nepřeklopit se s ním:)
Pro odpůrce stávajících hub motorů mám inspiraci, jak se to dá asi nejjednodušeji zpřevodovat a použít elektromotorek přichycený na rám. Stačí jen prodloužit střed s talířem a přidat 3 očka na řetezu a je to. Tento kit se vyrábí v Taiwanu:
http://www.cyclone-tw.com/newkits.htm
Zatím to distribuují do USA a tam ten kit vyjde na 390$
http://www.cyclone-usa.com/Cyclone%20Data...
Jinak tady asi největší přehled všech možných kitů, co jsem zatím našel na netu
http://www.bicycle-power.com/diykits.html
Elektrifikaci zdar!
Pavel
Pavle z Brna, moc děkuju za odkazy, zase jsi to posunul kousek dál. Odkazy hned prověřím. Mám na to takovou navigaci a když řeším nějaký problém, pak v navigaci přepínám mezi jednotlivými řešeními až z toho něco vyjde.
Mně osobně by se líbil nejvíce opravdu pohon na tom talíři, ale protože těžiště svého problému jsem si dal do vyřešeni lehounké pohonné jednotky, budu začínat hub-motorema pro jednoduchost v předním kole. Ještě mi vadi jeho váha okolo 6 kg. Umim si ale představit malý půlkilpvý motorek s výkonem 500W i u toho talíře,s převodovko do 1 kila, ale vždycky narazím na omezenou kapacitu akumulátoru.
U toho motorgenerátorku mně zase účinnost až tak super nezajímá, jestli dojedu na liter benzinu 120 nebo 60km, to už mně tak nebolí. Jeho použití vidím pouze jako pomoc při výjezdech do kopců, ale nemám na mysli hory !!! Pro hory by to muselo být zpřevodované a to je vždycky nejlepší u talíře s využitím přirozených převodů bicyklu. V okruhu nějakých 150 km už dneska najdu možnost koupi benzinu prakticky všude na světě.
Při prohlídce Paříže na kole benzin vůbec nepotřebuji, ale při okružní jizdě po Sicílii se mi bude moc do kopců hodit. Bohužel už nepatřim k těm nejmladším, jízdy na kole se se však nechci vzdát. Akumulátory mi do toho ale rozhodně nepasujou. Na ten benzin budu mít ať budu kdekoliv na světě a budu nezávisly !!!
Zdraví Eman
Ahoj Emane.
Ještě bych doplnil. Ty duální hub motorky, o kterých jsem se zmiňoval, vyrábí firma Crystalyte (http://www.crystalyte.com/) a dováží je i do Evropy, což je super. http://www.crystalyte.com/links.htm Čtu si na netu samou chválu na ně. Tak si stačí pro to zajet do některého ze sousedních států..Našel jsem ve Waršavě obchod, kde prodávají duální hub motorek typ 407/4011 nebo 408/4011 za 1080zlotých s DPH na přední kolo.( 8100Kc zhruba)http://www.ekonapedy.com/prod.htm
Když píšeš, že dáváš přednost hub motorku, tak v ČR jsem viděl nejlevnější na netu 300W kolem 5500Kč. Osobně bych osobně připlatil pár tisíc a šel do toho duálního 550W. A dal bych ho taky na přední kolo, ať se přenese nějaká váha dopředu a sjíždíš rovnoměrněji obě pneu.
S typem motoru 406/4011 na 48V dosáhneš bez šlapání rychlosti rekordně 56km/h na 26'' ráfku a když přepneš na točák, tak valíš max. 25km/h.
viz rekordy na
http://crystalyte-europe.com.linux19.hostbasket...
To už je mazec :)
Ale reálně to má jet 45km/h resp 16km/h na tu 48V baterku. Viz
http://p.hostingprod.com/@evcommuter.com...
Já osobně bych volil kombinaci 408/4011. Nepotřebuju jet 45km/h, ale stačí mi jet 35km/h a umět překonávat drobné stoupání a když už přijde pořádný kopec, tak aby to táhlo na těch 16km/h. Ostatně, jak píšou na těch stránkách 408 je nejpopulárnější, ale nevyjedeš s ní už velké kopce bez asistence...A na to by právě bohatě stačila ta 4011, u které píšou, že je vhodná pro velkou zátěž (přívěsný vozík, nákupy, velký kopec).
Je fakt, že s malým motorovým elektrogenerátorkem 500W je to taky dobrý nápad. Se vším všudy bude mít člověk pak kolo zhruba o 8-10kg těžší, ale do každého kopce si nastartuje dynamo a nechá se vyvézt. A když bude spěchat, tak to nechá zaplé i na rovince a bude valit 35km/h bez zašlapání. Ještě bych to zkombinoval s nějakým malým akumulátorkem do 1-2kg, ať to ve špičce dokáže dodávat dostatečný proud.
Pavel
Pavle, Tvé odpovědí jsou SUPER !!! Díky.
Ten duální motorek je bomba, já jsem přemýšlel nad elektronickým přepínáním vinutí v hub-motorku toho čínského za 100 USD, případně jej převinout, ale mám na to málo informací.
Pokud je ten duální motorek z číny, tak dříve nebo pozdějí půjde sehnat za polovičku. Někde na netu se ta adresa i cena proflákne. Doufám že výška(spíše tloušťka) toho duálního nepřevýši 100mm. !!Ja si chci ten Hub-motor nainstalovat do běžného 28-palcového silničního kola a jak uvádím výše, jeho hlavní účel je u mne pomoc do kopců a nezávislost na dlouhých výpravách ve světě. V případě poruchy však musím umět dojet alespoň k nejbližší civilizaci tedy vlaku, autobusu a letadlu.
Výkony těch motorků mně však inspirují, abÿch počítal s reservou výkonu motorgenerátorku klidně do 1kW. Při tom už lze současně na cestě uvařit kafe či čaj he he...
Ale vážně, s váhou alternátoru jen o 200g větším se už bezpečně na ten výkon dostávám. Protože počítám s generováním napětí 24V, budu si pomáhat jednoduchým procesorem řízeným měničem, který mi pomůže přizpůsobit výkon motorgenerátoru jakékoliv pohonné jednotce. Akumulátorům se samozřejmě nemůžu vyhnout, ale ty slouží jen pro rozběh spalovacího motorku. jako kvalitní filtrační kapacita a jako dynamická zátěž při prudkém odlehčení, než zareaguje zpětná vazba elektromechanického řízení karburátoru.
K tomu mi stačí dva 12V akumulátory s celkovou váhou okolo půl kila.
Zdraví Eman
Zdravím.
Ano, ten duální motorek je vyráběn v Číně, ale v USA jsem už našel 3 firmy, které ho přednostně zabudovávají do svých kol, protože má nejlepší parametry a životnost.
Dal jsem ti dva odkazy. Jeden byl na to Polsko za 8100Kč a druhý
http://p.hostingprod.com/@evcommuter.com... do Ameriky. V Americe se prodával za 289$, což je zhruba 6900Kč. Takže si myslím, že i kdybys to sehnal někde super levně, tak pod 5000 se nedostaneš...
No a taky jedna další zkušenost, co tady tak čtu. Pro baterky je samozřejmě lepší, když je moc proudově nezatěžuješ. Žádná baterka nemá ráda příliš velký proudový odběr a taky ho nedokáže dlouho dodávat a tak by ses podivil, že po chvilce bys už z baterky nevyšťavil takový proud a přitom by byla třeba jen z 50% vybitá. Na těch 24V bys bral z baterky 25A, abys roztočil 500W motor na plný výkon, což vede k přehřívání baterek, nutnosti použít tlustší vodiče a proudově dobře dimenzované regulátory. Proto bych dal přednost 48V resp 60V systému před 24V. On ten duální hub motor jede až od 36V a v těch videích, jestli ses už díval, to mají na 60 a 72V bez sebemenšího problému a navíc to doporučují pro dosažení velkých rychlostí a výkonu.
Pak na 60V z baterek odebírají něco pod 10A, což každý solidní akumulátor zvládne úplně vklidu během celé křivky vybíjení. Jenže problém těchto vysokých napětí je v tom, že musíš pospojovat akumulátory do série a při provozu se pak nestejnoměrně vybíjí, což pro zvýšení životnosti a dojezdu vyžaduje instalaci BMS(battery management system), což zase trošku prodraží celkovou cenu, ale potom ty baterky vydrží mnohem víc, než když z nich budeš odebírat 25A na 24V.
Ještě že tě ty bateky zrovna netrápí, ale i tak
bych ti doporučoval, ať si postavíš motorgenerátor na 50-70V nejlépe a budeš moci natáhnout mnohem tenčí drátky a taky generátor bude podle mě menší a lehčí, protože nebude potřebovat tlusté dráty ve vinutí...A taky, jak se za chvíli dočteš, tak váhově lehkým řešením je použití vysokootáčkového motoru a dynama, což právě vede k tomu, že se dodává velké napětí a ne proud...
Jinak to značení těch Crystalytových hub motorů je zde:
Př. 4011
40 = délka permanentího magnetu v rotoru.
11 = počet závitů ve statoru.
Oni tam používají vinutí hvězda trojuhelník (jde to vidět už z názvu - Delta WYE HUB motor), takže si ještě ze školy pamatuji, že hvězda má větší napětí, ale malý proud => velká rychlost, malý točák. Trojuhelník malé napětí, velký proud=>malá rychlost, velký točák
Ptal ses, jestli to sedne na vidlici. V dokumentaci píšou, že to má rozměr průměr kružnice 188mm a tlouštku 74mm, takže jak tak letmo mrknu na svoji Favoritku s pravítkem v ruce, je tam zhruba 100mm, tak by nebyl problém to tam namontovat. Všechny modely hub motorků pasují na 16", 20", 24", 26" 700c ráfky.
Docela by mě zajímalo, jak nakonec vyřešíš ten motorgenerátor. To je v podstatě pro tebe teď největší technický oříšek. Jestli použiješ nějaký malý spalovací motoreček od modelářů, co je používají ve svých autíčkách/letadýlkách/lodích a k nim připojíš dynamo....Koukal jsem zběžně na modelářské obchody a není problém koupit spalovací motorek 1HP, který váží pod 300g i s karburátorem, má otáčky kolem 15-25tisíc/min a cena 1600-3000....Akorát by mě zajímala ta životnost. Jestli to vydrží třeba déle než 1000 provozních hodin...
Mrkni třeba tu. http://www.modelarskyobchod.cz/zbozi.php?mojeid...
Cena motorku je pod 2000Kč a 1.1HP, to by úplně stačilo na 500W dynamo, co by běželo na 17000 otáčkách....Vyrábí se však nějaké takové dynamo pro tak velké otáčky?
Ještě mě napadla jedna šílenost. Elektrocentrála 220V~/650W/2900Kč. Spotřeba 0.45L benzínu/h/1kW
http://www.narex-makita.cz/elektrocentraly...
Spíš pro inspiraci, protože váží 18kg :(
Aspoň na tomhe příkladu vidíš, že ti stačí 1.1kW motor, abys vyrobil s účinností zhruba 70% 720W elektrické energie a žralo ti to do půl litru za hodinu....Pokud dobře počítám, tak kdyby ta elektrocentrála byla tak 5x lehčí, tak na rovince dáš za 2 hoďky s občasným přišlápnutím s duálním motorkem 406/4011@72V 100km....a vlezeš se do 1L spotřeby !!!! A to už stojí za to...
Určitě napiš, až budeš mít nějakého favorita jak u motorku, tak u dynama.
Pavel
Těm spalovacím motorkům jsem už věnoval obrovskou pozornost, která vykrystalizovala v následující zkušenosti.
Levné motorky s dostatečným výkonem o kterých mluviš jsou na směsi nitrometan a methylalkohol a to mi naprosto nevyhovuje. Ja požaduji bežný natural dostupný kdekoliv na světě, který je podstatně levnější.
Nejsem motorář, takže nevím, jestli motorky na nitro jdou předělat na benzin a jak dlouho by to vůbec vydržel. Tady se striktně chci držet výrobce s jeho určením. V zásadě jsem našel nejmenší motorek na benzin až v kubatuře 24ccm. Nevim proč se nedělají menší, ale asi to bude mít nějaký technologický důvod.
Existuji i dislové detonační i žhavící, ale když jsem viděl ten japonský vodou chlazený s elektronickým zapalováním 24ccm 2.2kW za $220, tak ten mě dostal. Zatím si myslím, že jsem nic lepšího neviděl však mrkni na http://www.towerhobbies.com/products/fuji... .
Druhá věc je chlazení. Leteckě motorky jsou přirozeně chlazené vrtuli takže v těsné kapotáži kterou pro něj planuji bych ho vůbec neuchladil. Proto jsem hledel kapalinou chlazené, které jdou provozovat pro statické modely a v nejhorším jim přidám malý chladič. Ale díky tomu kapalinovému chlazení mám šanci to zkomprimovat do malého prostoru. Výkonově by mi bohatě stačil motorek někde okolo 10ccm, ale na benzin jsem prostě takový nenašel.
Výhoda těch větších kubatur je, že je můžu provozovat v nižších otačkach okolo 4...10000 ot/min. a na čtvrtinovém až pětinovém nominálním výkonu, takže tím , jak doufam, podstatně zvětším spolehlivost a životnost. Pro tyhle otačky pak už existuje řada střídavých motorků s výkonem od 150W do 2kW s rotujícím pláštěm, které obraceně, po jednoduchém usměrnění jsou schopny dodávat dostatečny proud i napětí. I když to nemám ještě vyzkoušené doufám, že když výrobce uvádí špičkový proud 45A tak se na těch 20A dostanu. Napětí jde přímo úměrně s otáčkami, ale do těch 10000 otaček by s těmi střídavými bezkartáčovými motorky neměl být žádný problém. Zdá se, že při váze 500-700 g jsou tyto motorky schopné generovat klidně i 1kW wýkonu. Mrkni třeba na MM motorky na http://www.hobbyeshop.cz/inshop/ nebo ještě lépe můj favorit v Jaroměři na http://www.czpjsza-motory.cz/index.php?cPath=1 .
Horší je to s rozběhem motorgenerátoru. Nevím, jestli budu schopen tím střídavým motorkem uvést do pohybu spalovací motorek. Při rozběhu má ten střídavý šíleně malý moment a nevim, jestli s ním překonám komresorový efekt ve spalovacím motorku, než nastartuje. To budu muset řešit buďto malou převodovkou nebo spojkou ještě uvidím.
Toho akumulátoru se vůbec nebojím, ja z něj vůbec nebudu cucat desítky amper. Ten slouží pouze k rozběhu motorgenerátorku a na to mi těch 5 až 10A po dobu 3-4 sec určitě bude stačit. Ostatní musí dělat elektronika, která nedovoli zvětšit odběr, dokud se nerozběhne motorgenerátor. A to už je moje parketa se kterou si musím poradit.
P.S.
Jěště jsem našel krásný Hub-motor s planetovou převodovkou za $250, který ještě lépe řěší problem stoupání do kopců s výkonem 300-400W ale nevím, jestli ta převodovka 11:1 příliš nebude bránit volnému provozu bicyklu na volnoběhu. Také nevím, jestli je v ceně regulátor. Pokud by byl, je to ještě optimálnější, než ten dvourychlostní. Mrkni na http://www.bicycle-power.com/RocketWheel.htm .
Zdraví Eman
Ahoj Emane.
Ten 24ccm motorek, co si mi poslal odkaz, má jednu velkou nevýhodu a tou je chlazení. U těch lodních motorků, které jsou lehké, se počítá s tím, že čerpají chladící vodu z moře...Musíš počítat s tím, že bys musel uchladit zhruba 1kW tepla a to by znamenalo další kila navíc do chladiče a chladící kapaliny, což je podle mě těžkopádné... Další věc je, že tu v ČR na tenhle motor asi těžko seženeš ND a poslední věc, přímo v manuálu zakazují použití na jiné, než lodní účely.
Jediné řešení je podle mě vzduchem chlazený motor...Mrkni se na Mountfield (třeba vytočíš motor zadarmo na kole štěstí:), Husqvarna,cz, Kawasaki.cz, apod. Co takhle použít motorek z křovinořezu/vyžínače, který má 4kg ,24ccm, výkon 1kW a už to máš pěkně zakapotované i s výfukem a cena určitě jako náhradní díl bude malá?????....A nebo sekačka na trávu, motorová pila(tam je ale velká spotřeba oleje), foukače listí(taky jsem našel 26ccm motor), plotostřihy, apod...Máme doma malinkou sekačku a ta dokáže hezky fungovat 2hodiny na půl litru benzínu a olej měníme jednou za sezónu...Nevýhoda je v tom, že tyto motorky jsou celkem hlučné.
Mrkni zde. U nejslabšího křovinořezu je taky 24ccm motorek...
http://www.husqvarna.cz/node2167.asp?cid=54
vodní čerpadlo 30ccm 3.5kg celkem, když odstraníš čerpací okruh, tak to bude míň...
http://www.mountfield.cz/indexd.php?vstup=10...
Tak a teď ty střídavé motorky. O tom moc nevím, tak to nebudu rozebírat...
Poslední věc. Pozor na účinnost těch hub motorků. Koukal jsem se na ty hub motorky na goldenmotor.com, jak si říkal za 100$, ale jejich účinnost je pouze kolem 65%, takže na 486W reálný tah ti to ve skutečnosti sežere 715W elektřiny!!!. Účinnost 86% to má jen při určité zátěži. A to ten 500W je nejefektivnější, který nabízejí. Podle mě tomu bude podobně i u ostatních výrobců. Tak si vždycky přičti tak minimálně třetinu navíc pro dosažení požadovaného výstupního výkonu.
Viz tabulka http://www.goldenmotor.com/HSB-36%20Performance...
Díval jsem se na ten odkaz toho planetového hub motorku, ale nikde jsem se nedočetl o tom převodu 11:1 a vícero informací. Kde jsi to vyčetl???
Pavel
Pavle, tak tady asi budu ten japonský spalovací motorek hájit. Nevím jaká je účinnost spalovacích motorků, odhaduju ji maximálně na 50%. Pro 500W výkonu na hřideli mi tedy zůstáva 500W, ke chlazení ale z toho jde ještě podstatná část jako teplota spalin a chladím ji ve ve výfuku a tlumiči. Realně mi zůstává při plném výkonu 500W tak pouze 200-300W na hlavě válce, tedy kapalinou.Nejméně 50W spíše více mi uchladí samotný plášť chladiče na hlavě válce zbztek tak okolo 150W by neměl být problém uchladit tou kapalinou v uzavřeném okruhu tvořeném vhodně natvarovanou měděnou trubkou, Pořád ale mluvime o výkonu 500W na hřideli tedy při účinnosti těch 65% hub-motorků jde o reálný příkon mechanické energie okolo 325W. Když si představiš, že reálný člověk při šlapání jde pod 200W a jaké s tím vyjede kopce, pak těch 300W které do kola přidám musím v tom kopci setsakramentsky poznat. Navíc, když bude nejhůř a teplota chlazení stoupne opravdu k těm 100°C, tak prostě elektronika sníží výkon na polovinu a stále mohu s asistenci jet. Kdepak, 1.7 kilo i s výfukem je pro mě rozhodující tahák. Na zákaz výrobce se mohu vykašlat, motorek jsem si koupil já a provazovat jej budu v podmínkach které určil výrobce ikdyž k úplně jinému účelu.
Jeden z největších problému toho motorku bude také hlučnost. Z velké části bude snížena tlumičem a dále jej chci zakapotovat do malého aerodynamického kontejneru kterým to dála odtlumim. Možná budu muset přidát i další tlumič. Mám adresu českého výrobce, který dělá tlumiče na míru a budu se radit s nim, mají k tomu obrovské zkušenosti. Na ten moterek z křovinořezu se také ještě mrknu, pokud to bude reálné proč ne.
U těch leteckých i toho marináckého mám však automaticky zajištěné dostatečné otačky výrobcem a tím dělám elektrický výkon na alternátoru, který váží půl kila. U těch křovinořezů budu mít pravděpodobně podstatně nižší otáčky a tím mi strašně stoupne váha alternátoru, tady jde strašně váha nahoru s klesajícími otáčkami. Vidiš to také u těch hub-motoru. Pokud jsou dělanén na nějakých 200 až 300 ot/min váží okolo 6 kilo. Tentýž hub-motor však při 1800 otačkach i s převodovkou váží jen 2.1 kilo tedy 3x méně a při 10000 otáčkach neváží ani půl kila, ale to je je bez převodovky a bez dostatečného krytí. I tak by to ve finalu nebylo více než kilo při prudkém zmenšení proti 6-kilovému hub-motoru bez převodovky.
U toho 2-kilového Hub-motorku Rcket Wheel musíš vybrat stránku "Hub-motot Kits" a dále kliknout na odkaz "More Technical Details" . Mně bylo podezřelé, že jeho váha byla 3x menší než u těch čínských, takk jsem po tom šel.
Zdraví Eman
Zdravím tě Emane.
Podíval jsem se tedy znovu do výkonových tabulek pro planetový hub motorek a má větší výkon na 24V, než crystalytový a líbí se mi ta váha. To je super, jen 2kg.
Pojdmě si ale zahrát na fyziku, ať pochopíš, že 300W je ukrutně málo, když nemáš zpřevodováno.... Úplně mě to po výpočtu vyděsilo a teď už vím, že bych si hub motorek asi už nekoupil, pokud nebude mít v sobě integrovanou 5 rychlostní převodovku.
Podívej se pozorně na graf výkonové charakteristiky toho 320W 2kg hub motorku s planetovým kolem.
http://www.users.bigpond.com/solarbbq/minimotor...
Při maximálním vstupním výkonu 450W dostaneš 320 W výstupní výkon, což dává točák 18Nm a otáčky 180/min na 26''ráfku.
Moment je dán vzorečkem M=F*a [Nm]. F je síla, a je délka páky.
Trojčlenka:
M1*a1=M2*a2
V případě 26" kola máš poloměr kola (páky) 33cm.
M2=M1*a1/a2=18*1/0.33=54N
Což znamená, jakoby ti někdo tlačil do zad stálou silou 54N a nebo si šlapal na šlapátkách při převodu 1:1 54N.
Pojdmě se podívat zase do fyziky. Nakloněná rovina je to, co hledáme.
Síla, která udrží kuličku na nakloněné rovině, aniž by se skoulela dolů, je tato: F=G*sin(alfa), kde G je tíha kuličky a alfa je úhel nakloněné roviny.
alfa=acsin(F/G)
Motor táhne 54N, cyklista se vším všudy váží pro jednoduchost 98.1kg (83kg cyklista, 15kg kolo s motorkem a motorgenerátorem), což je 1000N.
alfa=arcsin(54/1000)=3% kopec
Takže tvoje kolo při největším výkonu a nejoptimálnějších otáčkách hub motorku tě bude schopno vytáhnout bez asistence ještě do 3% stoupání při rychlosti 22km/h (po rovince jsou otáčky trošku větší, 210 otáček vidím v grafu maximálně, to ti dává 25km/h). Reálně to však vidím tak na 2-2.5% (tření pneu, aerodynamika). Při větších úhlech budeš muset začít šlapat, protože tě už motorek neutáhně a zastavil by úplně.
Takže z toho ti vyplývá, že na 320W hub motor (450W příkon) nevyjedeš bez použití vhodných převodů 3% kopec!!!!
Kdyby sis těch 320W výkonu zpřevodoval 1:4, tak už vyjedeš 12% kopec na otáčkách 180ot/4=45ot/min, což je rychlost po přepočtu na kilometry v=s/t =2*pi*0.33*45/60=6km/h. Mezi námi, 12% kopec je hodně a i já ho šlapu tak 6-7km/h rychlostí....
Takže teď po mých výpočtech víš, že pokud nebudeš jezdit vyloženě jen po "rovinkách", (3% kopec ještě nic není), 320W hub motor ti bude úplně k ničemu...
A píšou to na diskuzích všichni, kteří si koupili nějakou e-koloběžku, e-kolo, že jim to nechce jet do kopce. Takže pokud chceš opravdu reálně použít 300W elektromotor, musíš si ho namontovat na řetěz a používat převody, abys výkon využil i v kopcích.
A poslední věc ten motorgenerátor. Ten lodní motor má 1.7kg, jenže musíš započíst něco na výfuk, tlumič, aspoň kilo ne-li víc na chladič s vodou, nádrž s litrem benzínu, okapotování a jsi na 4kg. Budeš se s tím drbat, vymýšlet různé akcelerační táhla, čerpadla vody a ve výsledku budeš mít to samé, jako kdyby sis koupil křovinořez, který už je hezky zakapotovaný a je chlazený vzduchem. Ty křovinořezy mají taky 10000 otáček v pohodě a nejlehčí 1kW jsem zatím viděl 4.0kg, jenže to je i s tou hřídelí a strunou, takže bez toho to taky bude mít tak 3.5kg, takže stejná váha....
Tak doufám, že jsem tě neodradil :)
Když se nad tím řešením, co tu diskutujem, zamyslím, tak by bylo úplně nejlepší, kdybys namontoval na kolo 2 přehazovačky. Prostě bys měl kolo s pětikolečkem a přehazovačkou nejen na zadním kole, ale také i na předním kole. Na přední kolo bys však namotnoval 4kg benzínový 1kW motorek a v případě, že bys chtěl jet do kopce, tak bys ho nastartoval, nastavil vhodný převod na přehazovačce a motor by táhl ...... A nedělat žádné převody motor -> generátor-> elektromotor, kde zbytečně ztrácíš energii a vyjde to ve výsledku dráž, protože musíš pořídit hub, dynamo a benzínový motor a regulátor...A myslím si, že bys pak pěkně fičel, protože bys měl 1kW motor, navíc zpřevodovaný a ne jen 300W nezpřevodovaný. Jediný problém by byl v tom, že bys musel startovat motor, až když bys byl rozjetý a měl na něm přehozené na nejlehčí převod, aby se startovalo naprázdno....Neuvažoval jsem totiž použití spojky :)
Pavel
Diky Pavle za presna data,
o tom ze hub motorky jsou zcela nevhodne pokud nemas "vojenskou verzi" co maj americky a svycarsky specialni jednotky tedy 2x 750W hub a k tomu patricne NiMh/Li/Polymer baterie - jsme se tu bavili uz nekdy pred pul rokem. Nechci nikomu kazit radost, ale je treba se vyvarovat chyb nez v tom utopite hodne penez, pripadne casu a nervu..
Pouzivat generatorky je dalsi omyl, opet nikdo to na svete nepouziva, vzdy se to ukazalo jako ztratove.
Mnohem lepsi je mit system ktery umozni rychlo dobijeni baterii behem par minut tedy kvalitni nabijec/baterka/bms..
Bud tam dejte jen spalovace nebo jen elektriku.
Jedine prakticke a energeticky logicke reseni asistovaneho pohonu opakuji je tento model vynalezeny australskyma lehocipedistama kde se prevadi energie na jiz sprevodovanou soustavu a bohate staci 200W DC. Pak to bylo okopirovano vsude mozne jinde radou firem ktere pak tvrdi jak sou originalni:
#1
http://cleverchimp.com/products/stokemonkey/
#2
http://www.swizzbee.com/index.htm
Tihle za to chteji miliardy, ale tento koncept lze uspesne provest i DIY ovsem nektere dily se shani hure a chceto baterky s vyssi densitou ulozeni energie. Pokud chcete olovo a necekat na jeho novou 3x vykonejsi generaci co de do obchodu az pristi rok tak opravdu dlouhy dojezd reste pridavnym vozikem a tam si soupnete olovenou kostku co ma 30Ah nebo vice apod..
Kouzlo tohoto reseni je ze na bezne olovo co se vejde do postranich baglu na zadni nosi date 2x12V@18Ah ktere davaji C1hodina (18Ah x 0.57) = 10A a to je spotreba 200W DC moturku v jeho idealni 75% zatezi kde je nejekonomictejsi bez hafo ztratoveho tepla a pak da asistovane pres 50km. Samozrejme zalezi na terenu, kdyz je na radici otackomer lze si stavu nechat spis do kopcu a pak jet i vice km..
Dale fotovoltaika ce vyviji, nekteri uz si montuji rozkladaci panylky jako krovky, pri jizde mate vzadu na nosici rozlozene jen 1-2, ale pri zaparkovani se to necha cele rozvinout 3-4 PV panylky..
Pokud mate stejnou vychozi zakladnu kde lze panely naistalovat permanetne (chata, domek) tj. i s koncentratorem a sledovanim slunce tak je neska 330W (peak) asi jen za $850 to je zlomek drivejsich cen a se statni dotaci 30-40% je to uz uplne za babku pokud bych bydlel treba na Morave kde to sviti tak neni problem se odstrihnout od site na furt jiz dnes..
Nejlepsi reseni je samozrejme stridavy proud co pouzivaji velky kuci ve velkych elektromobilech :@ )
Par firem nabizi AC systemy i v malych vykonech. Myslim, ze Zapi a Piktronik delaji neco i v oblasti 24-36V@70A (3minut) cili idealni pro kola a male mopedy.
Problem je, ze to prodavaji jen s presne vyvazenym motorem cili vy si muzete vybrat jen priblizny vykon a provedeni a zbytek nechat na nich aby to presne sedelo.
Mensi problem u Zapi (delaji puvodne hlavne jesterky) je ze oni nepodporuji volnobeh takze na velkych EV se to resi hacknutim sw - u kola by to vadit nemelo tam se jede pres fyzicky volnobeh v prevodu z moturku na prevody kola pres dvoutac a je tam take i to stelovani otacek..
Vyhoda je, ze jsou to 4Quadranty takze se da zapnout rekuperace z kopce dolu i kdyz to by bylo asi dost odvazne vyladit aby se clovek neprizabil - zatim jsem to v praxi u kol nevidel - u motorek a mopedu to funguje ok asi 7-15% prodlouzeni dojezdu rekuperaci..
Obecnou vyhodou AC je samozrejme ucinnost nad 90% tj. mene to zere proud a moznost stelovani nastaveni radice, ktery ma pokrocilou elektronikou ovladanou z male rucni konzole ci PC/PDA.
Zkusim ze zeptat na ceny combo maleho AC radice a 200-300W AC moturku s prevodovkou na cca 100rpm - nebude to uplne levne, ale bylo by to mozna levnejsi nez ty systemy co jsem odkazoval posledne a ty jsou jen DC..
Elektricky pohon je krasny v tom, ze kdyz je dobre udelan starate se pouze o nasledujici:
1. Dobre utahnute a nekorodujici kontakty na baterii a motoru
2. Spravne dobijeni baterii
Elektricka trakce vydrzi bez vetsi udrzby temer milion kilometru. Starost zustava u baterek -> ale s BMS a teplotni ochranou a spravne zvolenou nabijeckou se z toho stava take jen rutini kontrola..
Na druhe strane spalovac je reseni spinave, horlave az vybusne, vyzadujici neustale zasahy a opravy, hluci to smrdi to - je to barbarsky pohon, ktery je minimalne 200let de mode i kdyz ho nekteri stale uprednostnuji..
Kombinovat pohone splalovac/zapachac s jizdnim kolem me prijde prinejmensim krajne neesteticke.. :@ )
Tak Pavle, to co jsi tady o těch pohonech vypočítal, jsem jaksi intuitivně tušil. Z toho vyplývají dvě řešení pohonu - aspoň jakto to vidím ja.
Buďto seženu motorek do hubu s proměnným momentem, kdy s klesajícími otáčkami stoupá moment alespoň 1:4 případně jsme schopni moment zvýšit zvedáním napětí (nejsem si jist jestli nejde o derivační motor-musím si to nastudovat), nebo umístim motorek přímo k talíři a měním moment přehazovačkou. Ten druhý případ má výhodu, že vhodný motorek i s převodovkou může při 300W výkonu vážit tak okolo 1kg ale nevyhnu se mechanickým úpravám. To čínské řešení na http://www.cyclone-tw.com/newkits.htm se mi vůbe nelíbí, nepočítá s přehazováním talířu a nevím jak je to s volnoběhem. Přímý pohon motorku na kole také odmítám, to už bych si koupil babetu. Stále se budu pokoušet dosáhnout výkonu malinkého motorgenrátoru 500W s váhou 3kg (to slevuju, původně jsem chtěl 2kg) nebo při 2kg bych se spokojil i se 250W, ale to by musel být pohon u talíře. První krok - malý, tichý a lehký motorgenerátor- však zůstává.
Zdraví Eman
1. Máte tam chybu
Arscin (54/1000) = 3 stupne coz je 5% stoupani
2. Elektromotory maji pri nizkych (nulovych) otackach mnohem vetsi nez nominalni tocivy momemt a berou mnohem vetsi nez nominalni proud (a maji mnohem vetsi nez nominalni vykon a mohou se spalit)
Vykon se udava vetsinou pro vykonove maximum - to jest otacky pri kterem je proud motorem polovicn nez proud zastavenym motorem (stall current)
3. Zarazeni motoru az za prehazovacku (motor toci klikami) ja na nic protoze bicyklovy retez je prevod do rychla (nejlepe 1:1 u extremne lehkych stoupacich prevodu) tedy otacky jsou vyssi a kroutici moment nizsi.
4. Myslim ze 200W z nohou cyklisty a 300W z motoru uz bude sakra poznai i u motoru vpleteneho do kola.
Zdravi Petr
Pavel, ďakujem za výborné informácie, ktorými si mi dopomohol k realizovaniu elektrifikácie môjho kola.
Vyzkoušel jsem motor ze strunové sekačky 25 cm2 +stěračový motor z Tatry 138 na 24V jako dynamo,dává 30V a 5A. Na dobíjení aku to stačí .
Zdravim zaujal mne dualní hub motor z vaší diskuze.
Zajimalo by mě jestli tento motor při vypnutí nebrzdí?magnety a pod. Dík
Bohuzel, existovalo fantasticke forum VisforVoltage.com, kde bylo shromazdeno veskere vedeni a badani prave v oblasti male elektricke mobility, kola, skutry apod.
Loni to nejaky hackersky hajzl znicil, neni jasne jestli to nekdy nahodi zpet. Tyhle lidi nechapu, aby hackli web bushevikovi na to jsou posrani, ale nicit neco co ma hodnotu si troufnou srabkove. Taky je mozne, ze si ho na to nekdo najal.. No nic, existuje i provizorni forum na stejne adrese, ale moc info ani provoz tam zatim neni..
Možná trochu s křížkem po funuse, ale na tyto případy je dobrý webový archiv: http://web.archive.org/web/*/http://www.VisforVoltage.com
Pánové, tato diskuze je velice zajímavá. Za ty 3 dny, co jsem se o to začal jen tak ze zvědavosti zajímat, mi to dalo opravdu hodně.
Já fandím jak elektrice, tak i benzínu/díslu. V současné době by ale u mě vyhrál jednoznačně spalovací motorek, kdybych do toho šel. Viz dále.
Jediný problém, jak píše Ludowill o tom zpřevodovaném 200W motorku, jak Australští borcii vynalezli, je s těma baterkama. Furt máte životnost 300-500 nabíjecích cyklů..Při ceně baterek a teď plácnu třeba 400$ za 10kg 24V/20Ah (koukám na levné NiMh výrobky u kluků v Číně http://www.goldenmotor.com/batterypack.htm) vás bude stát jeden nabíjecí cyklus zhruba 25Kč (amortizace baterky) + energie potřebná k nabití baterek, tak jste někde dejme tomu na 30Kč zhruba....A ujedete na to do mírného kopce a rovnce 20km....Toť hlavní problém, proč se nechci zatím chovat ekologicky, protože bych musel za ekologii platit nehoráznou daň v mém případě 1Kč/km, když jedu na elektromotorek....:(
A teď vám řeknu jeden objev, ve kterém vidím velkou budoucnost, který podle mě do 10 let zcela vyřeší náš problém se životností baterek a tím jsou ultrakondenzátory. Nevím, jestli už jste tohle někdy četli. Na netu stačí zadat název ultracapacitors, supercapacitors a čtete a čtete. Když to řeknu v kostce, tak v současné době je na trhu kondenzátor využívající technologie nanotrubek s tak velkou kapacitou, že už ho můžete používat jako baterku. Zatím se podařilo vědcům vyrobit kondenzátor, který má na stejné hmotnosti, jako NiMh akumulátor, desetinovou kapacitu energie.. Ale vývoj jde dál a každou chvíli vidím, že se jim podařilo díky jinému fraktálovému rozložení nanotrubek dosáhnout třeba o 10% více.....Ještě tam jsou celkem velké rezervy.
Výhody kondenzátorů snad nemusím probírat pro všechny účastníky této diskuze, ale přece jenom, kdyby si to četl laik. Kondenzátor má účinnost blížící se 100%, nabíjet a vybíjet se může malým a nebo i velkým proudem (není problém 1000A, pokud postavíte takovou nabíječku). Nebude si problém dobít kolo za 3 minuty na 10kW dobíječce a jedete velele dále dalších 20km. Další věcí je to, že se nezahřívá, protože energie není uložena chemicky, ale elektrostaticky...Kondenzátor není závislý na teplotě, jako baterka, takže si vyjedete i v -40C a dojedete stejně daleko. No a pro nás ta nejdůležitější vlastnost je, že má životnost hodně přes milión nabíjecích cyklů. V současnosti se začínají stavět továrny na masovou výrobu těchto ultrakondenzátorů a počítejme s tím, že podle mě do 5-10 let už v budete v obchodu raději kupovat ultrakondenzátor, než NiMh či LiPol baterku...Bude totiž za stejnou cenu, ne-li levnější...
Příklad z praxe, co jsem našel přímo pro naše využití.
Ultrakondenzátor 48V/144F, z kterého vymáčknete energii 45Wh, váží 13.5kg a stojí 1400$
http://www.prestostore.com/catalog.php?ref...
Vidíte, že je to zhruba desetina toho, co vymáčknete na téhle váze z klasické NiMh baterky....A cena 1500$ je kvůli tomu, že to ještě není vyráběno ve velkém a taky z toho chce prodejce určitě pořádně zbohatnout...Podle mě můžeme věřit tomu, že se přiblíží kondenzátor v příštích pár letech ke kapacitě chemické baterky a kdyby se slevnil 4x, tak už jsme na tom stejně, jako nabízejí kluci v Číně NiMh baterku... V současnosti je teda bohužel ultrakondenzátorové řešení v porovnáním s NiMh baterií 10x váhově těžší :(
Tady máte jen pro další příklad 2.8V/2600F baterku
http://www.maxwell.com/ultracapacitors/products...
Já osobně jsem ještě mladý, takže si počkám klidně i těch 10let, až se vylepší technologie a zlevní výroba a koupím si na stará kolena třeba 1KWh ultrakondenzátor pro 50-100km dojezdy...
I ty kondenzátory mají pár neduh. Co jsem si už přečetl, za zhruba 10 let odejdou stářím, i když je nepoužíváte. Mají taky větší samovybíjení, než baterky, takže cestu musíte uskutečnit nejpozději do pár dnů po nabití a ne až za měsíc, protože byste pravděpodobně nikam už nedojeli. A poslední důležitá věc. Kondenzátor se vybijí z 48V na 0V, aby vydal veškerou energii. Takže by se musel nainstalovat měnič z 1-48V na 48V, aby se pokryla celá energie uložena v kondenzátoru. Věřím tomu, že by to nějak šlo, ale účinnost měniče je menší, než kondenzátoru a tím pádem musíme dimenzovat náš ultrakondenzátor na větší kapacitu....
Co se týče výběru, jestli teď elektro a nebo benzín, jak jsem psal na začátku, tak mi by se v současnosti nejvíce ekonomicky zamlouval ten spalovací, i když to Ludowil odsoudí, že to znečišťuje živ. prostředí. Ale cyklista s kolem je vlastně nejlehčí váhová kombinace a tak budeme mít taky úplně nejmenší spotřebu paliva, jaké lze dosáhnout u motorových dopravních prostředků. Pro představu mi dnes říkal kamarád, že jeho motorka Simson žere 1.8L/100km a to valí 50km rychlostí, takže si dokážu představit šikovného kutila, který zaintegruje zhruba 4-5kg benzínový motorek se vším všudy na kolo a dosáhne spotřeby půl litru na 100km díky lehké váze, malé rychloti a malému tření na galuzkách silničáku...
Jinak pánové, už jsem viděl spoustu soutěží o maximální dojetí vozítek a můžu říci, že před pár lety byl světový rekord v dojezdu kolem 4500km po rovince na jeden litr paliva při průměrné rychlosti 20km/h bez zašlapání...Co takhle Emane zkusit kontaktovat někoho v ČR, kdo se zabývá výrobou superúsporných benzínových motorků a poptat se ho na zkušenosti, jak to zpřevodoval, co použil za motorek, apod? Tihle lidé to konstruovali už určitě do nějakých kol, zakapotovaných kár, apod, takže můžou určitě poradit...Četl jsem kdysi na netu, že u nás prý studenti na jedné VŠ vyrobili benziňák, který má spotřebu něco přes litr na 1000km....Já vím, že Emanovi je jedno, kolik mu to bude žrát při té jeho představě spalovací motor, dynamo, hub motorek, ale chtěl jsem tím jen naznačit, že při použití pouze spalovacího malilinkatého motorečku se dá dostat klidně i do půlitru na 100km podle mě.
Emane, tak jsem ti to vyčíslil, jak by tě to vyšlo zhruba nejlevněji. Hub motorek zhruba za 4000Kč importovaný z USA, motor z křovinořezu 4000Kč a nebo ten lodní(určitě bys ho nesehnal levněji nový), dynamo 1500Kč a další potřebná elektronika, jako regulátor, páčky, dráty, malý akumulátor, chladič, výfuk, tlumič, min. 1500Kč. + pár týdnů bastlení doma v garáži..Jsi na 11 tisících a levněji tě to nevyjde.
Když si ale zabuduješ jen spalovací motorek, tak 4000Kč dáš za benzínmotorek + pokud si vyrobíš vše sám, tak 1000-2000Kč dáš za převody, planetové kolečko, řetez, uchycení a další úpravy na kole a budeš mít výkon zhruba kolem 1kW...
Tak to byl netradiční příspěvek, který nás asi moc daleko neposunul, ale čekám, že Eman už to nějak vyřeší po svém a pak se pochlubí odkazem na webovskou stránku, kde bude mít video, fotky a parametry svého veledíla a nebo pozváním na kolaudaci nejlehčího elektro-benzíno-motokola v ČR ;)
Pavel
Ještě mi to před spaním nedalo a tak musím napsat toto.
Celkem dobrý článek o malých spalovacích motorech
http://techblog.srubar.net/technologie/male...
Kompromisem mezi elektro a spalovacím je v dnešní době palivový článek, na ten jsem úplně zapoměl při mých úvahách. Už dnes se vyrábí v cizině malé palivové články od výkonu pár mW až po desítky kW do aut a jedou třeba na vodík, který se do 10 let rozíří po celé EU. Víte, že třeba na Islandu už mají více vodíkových čerpaček než benzínových? A ve Španělsku už každá dvacátá je na vodík.
Vodík, s ním je zatím problém ho skladovat, tak už se dělají palivové články na dalších 5 uhlovodíků jako třeba methylalkohol, methanol, apod.....Budete ssebou vozit malou lahvičku silně hořlavého toxického paliva a dolívat ;)
Zde se dočtete, že při použití vodíku jako paliva dostanete ze stejné hmotnosti 25-násobek energie LiPol baterky a to už je teda energie.
http://stoplusjedna.newtonit.cz/stare/200602...
Už se dnes dělají v Japonsku prototypy s palivovými články, akorát jsou zatím ještě drahé, protože zatím se musí používat jako katalyzátor platina a tak pro vyrábění 1W prý v přepočtu potřebujeme platinu za 240Kč....Což ještě jde v rámci snesitelnosti u mobilů, kde je výkon 4W a palivový článek by pak stál kolem 1000Kč, ale v našem kole potřebujeme 200W -> 50tisíc :)
Budoucnost přinese ještě mnoho objevů, jak vyrábět elektrickou energii. Rozhodně je budoucnost v elektromotorech.
Pavel
Pavle s baterii je to trosku slozitejsi, cyklovatelnost zalezi na mnoha faktorech a definicich:
-> olovo a jeho cyklovatelnost se ridi asi podle 3mez. norem v podstate kazda rika kolik hlubokych cyklu zvladne baterie aby byla pak jeste v 75-80% stavu opotrebeni, vse se ale tyka JEDNOHO KUSU BATERIE coz vyrobci zdatne zamlzuji/zamlcuji!
Problem je, za tato hodnota se nevztahuje na zapojeni v TRAKCI! Cili v elektromobilu kde je vice nechranenych clanku ti baterky odejdou po 130 hlubokych cyklech nektere casto i drive... To jsou pak ty negativni zkusenosti s vsemoznyma e-skutry a jine smejdy..
S BMS a termo ochranou daji moderni AGM/GEL 450 hlubokych cyklu na nulu nebo 750cyklu pri vybijeni jen do 50% atd.. V kazdem pripade po techto cyklech by mela byt baterka na 80% sve zivotnosti a jet minimalne jeste jednou tolik samozrejme s mensim dojezdem..
Jeden znamy nemec ujel na nejdrazsi gelovky co jsou od Sonnencheinu DryfitGel uz asi 70.000km, ale ten pan je magor: ma bms, jezdi jen do 50% kapacity na jedno nabiti, a dodrzuje dalsi zasady..
- Lithium co jsou zkusenosti opet pokud dobre osetrene neni problem z nich dostat v aute az 150.000km za zivot to same pro NiMh
- NiMh a castecne i Li-ion jsou ale bud enviro spatne technologie nebo jich neni dost a jsou drahe - tudy cesta nevede
-budoucnost je nova generace olova s grafitvema penovyma deska = 1/3 vahy, energeticka densita jako NiMH, cyklovatelnost podobna, cena mirne vyssi klasicke olovo.. Na trhu Q4/2007 do te doby musi stacit na mensi projekti jako kola napr. ty rekombinacni gelovky nebo agm..
=> z toho plyne baterie jsou ok kdyz se vi o co jde..
=> nevozit si zadek sam v 1.5t srotu staci 500-700kg v aerodynamicke podobe viz kitcars, mala auta, koncepty jako z Loremo.com apod a hned je spotreba energie osekana o 2/3..
=> energii co nemusis spotrebovat si ani nevezes v baterii proto AC a rekuperace, nizka vaha, aerodynamika, plaste s malym odporem atd..
=> dulezite je celkove navrzeni EV - nelze si tam nasazet baterie jak se zlibi, ale musi byt jasne zda provozni rezim tedy vybijeni bude vubec v ramci C1hodina dane baterie, vyrobci uvadeji C20 (proto coef. 0.6). Rada lidi se pak divi, ze odpali baterky, ktere jednak casto nejsou ani urcne pro trakci a jeste v poddimenzovane soustave a jeste bez BMS a jeste bez termoizolace takze za par tisic km odejdou a pak koukaji jako puci a tvrdi, ze EV nefunguji a kdesi cosi..
Nejake detaily na toto tema zde:
http://autorevue.cz/Poradna/SubChild.asp?Qst...
Olovo bez olova? 8-) To zní jako maso bez masa - terminus technicus pro usmaženou strouhanku.
Vážně, nemůžeš mi dát nějaké odkazy? Celkem mě to zajímá. Dík.
Psal jsem to ve zkratce. Trik je mensi podil olova az na 1/3, ale zaroven zvetsena plocha desek diky grafitove hoube/pene.. Dela to FireFly Energy, PWTC a snad i dalsi..
Fakt, že jo. Říkáš, že by se to mohlo za dva roky začít prodávat? Tož to jsem teda zvědavý.
Alespon ten FireFly jde do vsech Electrolux vyrobku pocinaje Q4/07 u tech PWTC se to presne nevi zatim jen dohadujou licence s vyrobci, ale priblizne ve stejnem horizontu..
Přídavné spalovací motorky na kolo a to i 4-takt HONDA na NATURAL 95 se spotřebou cca 1litr na 100 km, popř. Kawasaki, Mitsubishi se dají sehnat na www.motokola.cz.
Přídavné spalovací motorky na kolo a to i 4-takt HONDA na NATURAL 95 se spotřebou cca 1litr na 100 km, popř. Kawasaki, Mitsubishi se dají sehnat na www.motokola.cz.
Pavle z Brna
Inspiroval jsi mne a tak jsem si také trošku započítal a sestavil v excelu tabulku pro zjišťování vhodného převodového poměru pro určitý výkon motorku, otáčky zátěž a velikost (průměr)kola. Pro motorek od Rocket Wheel na 24V s výkonem 325 W mi vycházejí následující údaje:
Momentové poměry ve vztahu k výkonu motorku a výpočet převodu elektrokola na 12°-stoupání
Zátěž kola tj člověk ++ batoh + kolo v Kg pro Emana tj 100 + 20 + 20 = 140Kg 140 Kg
Stoupání do kopce se klonem ve °. 12 °
Síla působíci proti směru pohybu 140kg zátěže na 12° stoupámí [N] 291 N
Průměr zadního kola bicyklu v palcích 28 "
Moment působící proti směru pohybu na zadním 28"-kole bicyklu se zátěži 140kg na 12° stoupání 104 Nm
Maximální X-watový výkon přídavného motorku po zpřevodováí (X-watu) 325 W
Ottáčky motorku Rocket Wheel s převodovkou 11,5 : 1 24V 325 W před zpřevodováním 1840
Nominální otáčky na výstupu převodovky X-watového motorku 160 ot/min
Maximální moment X-wat. motorku na výstupu převodovky a při Nomin. výst.otáčkách motorku 20,31 Nm
Převod mezi X-wat.motorkem při Nom.ot/min a zadním 28"-kolem se zátěži140kg na 12°svahu 5,10 do pomala
Otáčky zadního 28" kola bicyklu se zátěži 140kg poháněného X-watovým motorkem na 12°-stoupání 31,40 ot/min
Teoret. rychlost bic. se zátěži 140kg na 12°-stoupání s X-watovým motorkem bez asistence 4,207 Km/hod
Jestli jsem dobře počítal, tak pro ten 325W motorek bych potřeboval převod asi 5:1 abych se rychlosti něco přes 4km/h vyšplhal na 12°-kopec bez asistence.
Zdraví Eman
Ahoj Emane.
Tvé výpočty sedí zcela přesně. Chce to prostě zpřevodovat 1:5, aby to jezdilo i do kopce...
A po přečtení posledního příspěvku od uživatele Rad je už zcela jasné, že hub motorek je naprd. Taky jsem si říkal, že určitě musí ten elektromotor naprázdno nějak brzdit a Rad to jen potvrdil.
Řešením je nějaký motorek, který bude umět fungovat naprázdno a nebrzdit cyklistu při jakékoliv rychlosti. Další technický oříšek :)
Pavel
S tím bržděním bych byl opatrný. Pokud nemám na motorku cvrk taksice mohu brzdit motorkem, ale pokud mám převod na motorku do pomala, tak když šlapu po rovině bez pohonu, současně překonávám převod do rychla a zbytečně se namahám Proto také ten motorek od Rocket Wheel s planetovou převodovkou má "Freewheel" - volnoběžný asi cvrk, ale ten to musí mít, jeho převod je 11.5 : 1. I když nemám zkušenosti, tak roztáčet zbytečně motorek do rychla za to brždění nestojí. Snad jedině, kdyby ten motorek byl bez převodovky v Hubu, ale to jak s Tebou souhlasím, asi nemá smysl realizovat. Proto teď vymejšlím pohon na talíři tří-tacu, kde můžu měnit převod kombinací talířů a zadních koleček v poměru 1:6. Zní to hodně fantasmagoricky, ale zdá se mi reálné navrhnout plošný 22mm-tlustý motorek přilipnutý příma na největším talířři . Při průměru 25cm a nějakých 150 pólech neodymových segmentů se mi při prvních výpočtech jeví reálné dosažení dostatečného momentu i při 40ot/min i bez převodovky. Zjišťuju dosažitelnost těch magnetů , dále jestli je k mání delčí střed a ještě musím provést nějaké elektromagnetické měření a uvidí se. Až zase tak velký technický problem s výrobou takového motorku by to nemsel být. Při těch 40 až 120 ot/min tam žádné velké nároky na ložiska a opotřebení nejsou. Konstrukčne jde hlavne o pár soustružnických úkonů s rozumnou tolerancí. S bezkartačovým řízením bych si měl umět v dnešní době mikroprocesorů a vvýkonových MOSFETů poradit. Váha ale pořád vychází tak ktěm 6 až 7 kilům. s tím se při poměru otáček 1:1 moc nedá asi dělat.
Jiná možnost je použit vysokootáčkový elektrický motorek tak okolo 5000 ot/min (asi 0.5kg) a našel jsem i vhodnou a lehkou planetovou převodovku okolo 0.6 kg ale pak ještě se to musí zapoudřit a převést do pravého úhlu a napojit řetězem na nejmenší kolečko, dále pak vyřečit volnoběh když motorek stojí. Ten řetěz mi to však esteticky kazí a první řešení by mi skoro připadalo lepčejší.
Zdraví Eman
Co použít takový ten motorek, co je v nových typech praček, který přímo pohání buben, bez řemenu (takový ten typ, co bývá na disketových mechanikách, ale větší). Připadá mi, že otáčky by zhruba odpovídaly otáčení tácu a když se odpojí napájení, tak nemá žádný brzdný účinek.
Od loňského léta používám bezkomutátorový hub motor z Cyclestar.cz. Musel jsem roztáhnout zadní vidlici aby se mi "liberty" vešel. Je to slušná váha a ráfek na nedpruženém kole dost trpí. Dodávaný regulátor (dává se jako dárek k motoru aby se předešlo reklamacím) funguje bez potíží od 0km/h, rekuperuje max 5A a do motoru pouští max 15A(36V). Má ochranu baterk nastavenou na 31V. Jednu sadu Pb baterek jsem odepsal svou neznalostí poměru počtu hlubokých vybíjecích cyklů. Pb baterie je vhodné mít s co největší kapacitou pro cyklický provoz. Uvažuji o NiCd 5Ah.
Pokud si člověk myslí, že bude šlapat a příležitostně si pomůže motorem aby šetřil baterky, je na omylu. Motor, čím se rychleji točí, tím více brzdí. Z toho plyne, že kolo je vhodné na krátké trasy s příležitostným šlapáním a s možností nabíjení.
Jezdím denně do práce cca 8km a to i v zimě (odhaduji, že jsem asi jediný v republice, který má na kole vyhřívané rukojeti :-) ). V cestě mám kopeček kdy motoru trochu přišlápnu (bez zadýchání). S novýma baterkama jede do kopce 15, neznatelný kopec 22, zpět 25km/h kolo 24"
Rade
Rozumím dobře že když šlapeš bez zapnutého motoru, tak tě motor brzdí rekuperací do AKU ???
ptá se Eman
To rozumíš spatně. Motor brzdí sám o sobě vlivem magnetického pole permanentních magnetů. Brzdný účinek odhaduji asi jako jízda se zapnutým dynamem.
Kdybych měl šlapat a zároveň dobíjet baterku (rekuperovat), asi určitě bych se po sto metrech složil. :)
Muzes prosim napsat jaky oloveny aku pouzivas? ja uvazuju bud 3x7Ah nebo 3x12Ah ale vychazi to dost tezky
Jiz to bylo nekolikrat popsano. U oloveneho typu baterie je pro vyssi cyklovatelnost nutne nevybijet pod 50%.
Je treba mit regulator na otacky coz setri motor i baterie.
Dale kdyz bezny 200W DC moturek si bere pri 24V a nejlepsi efektivite kolem 75% asi 12Ah tak nemuzete mit baterku pod timto C1(hodina) ratingem, pozor neco jineho nez C20 rating co vam rekne jouda v obchode! Proto se pouzivaji nejcasteji 2x 12V@17-18Ah tvar tzv. "placatice" jedna vazi sice 6Kg vhodne umistit do postranich brasen na zadnim kole. Zda se to tezke, ale pokud jsou dobre brzdy tak se to da.. Pripadne lze pouzit vozik za kolo a soupnout tam treba 25Ah baterie ci vetsi..
Olovena baterka musi byt urcena pro provoz v trakci tj. nemuzeto byt baterka s tenkou stenou pro upc zarizeni, ktera stoji 400Kc coz jsou vetsinou AGM, ale solidnejsi GEL typ baterie co vydrzi 500 hlubokych cyklu..
V neposledni rade musite mit BMS cil ochranu baterii pred prepetim/podpetim zapojenych v serii pod trakcnim rezimem, to se da zbastlit nebo i koupit, ke kazde baterii potrebujete jednu. Nejlepsi dela asi Powercheq ty funguji na principu DC/DC a jsou trochu drazsi a je jich potreba n-1 (n pocet baterii) cili 1x pro 24V nebo 2x pro 36V
Baterie by meli mit zakladni tepelnou ochranu staci krabicka s polystyrenovou vnitrni stenou a uvnitr tvari k baterii mylarova folie odrazejici teplo apod.. Cili drzet je na idelanich 25C.. Pri dobijeni ci extra vedrech toto vetrat!
Tento postup je lety osvedceny praxi australskych lehocipedistu a dalsich elektromaniaku po celem svete..
Samozrejme, ze si tam muzete dat co chcete halabala, ale budete to mit nakonec krajne nespolehlive a v dusledku i drazsi, protoze budete predcasne odpalovat baterky jak na bezicim pasu..
Upne jina varianta je nasadit lehci NiMh nebo Li-ion/polymer baterie kde uz BMS je bezpodminecne nutne..
Momentálně mám "služební UPSkové" 3x7Ah. Do budoucna, až se vyčerpají, zvažuji koupit Panasonic LC-CA1212P. Za 950,-/ks se mi jeví jako výhodné kompromisní řešení. 17Ah jsou šíleně těžké i drahé a na neodpruženém rámu by ráfek a špice moc nevydržely. A k tomu stav našich cest...
Zalezi jak s tim chcete jezdit jestli obcas a jen par km pro rohliky pak by to mozna slo, ale v normalnim provozu to takto nefunguje..
Mate pravdu, ze kvalitni 17Ah AGM/GEL olovo je drazsi podle znacky cca 1400-2500Kc (Haze<>MK/Deka) za kus, ale take vydrzi mnoho tisic km..
Jedna 17Ah baterie vazi 6kg.. Berte to tak, ze to je jako by jste po zime pribral 12kg plus nejake to kilo za motor, radic, kabely, pripadne nabijecku pokud vozite sebou :@ ) Zadni nosice jsou vetsinou delane na 25Kg..
12Ah x 0.57 (coef. olova) => 6.85 Ah v rezimu C1hodina
Pokud pojedete na 24V bude si bezkartac (namontovany prevodem NIKOLIV V NABOJI TY MAJI MNOHEM HORSI PARAMETRY a s olovem jsou NEPOUZITLENE) s ratingem 250W brat v nejlepsi efektivite (84%) cca 13Ah, v pripade 36V systemu kolem 8.5Ah. V kopcich si bude brat kolem 15-25Ah - cili jasne vidite, ze i 12Ah baterie pri realnem rezimu C1hodina a na rovince moc vhodna neni natoz v kopcich - budete ji zbytecne nicit a zkracovat ji zivot. Nakonec vas to bude stat vic penez a nervu..
Proto se do jizdnich kol nilkde na svete olovo pod 17Ah nedava..
Jine reseni pokud se nehodi baterie podelne na zadni nosic je si poridit detsky/nakladni vozik za kolo delaji se i u nas od 4tisic. Pripadne lze zbastlit ci koupit z druhe ruky a trochu usetrit. Na vozik dat 3x17Ah ci vetsi neni problem maji nosnonst kolem 40Kg..
Jine reseni jsou lehke NiMh pripadne Li-ion/polymer baterie, ale to uz jsme v oblasti 10-20K Kc plus drahe bms a nanijecka a to je pro nasince celkem palka - to uz pak je lepsi si rovnou koupit el. moped s dojezdem 90km..
Pro Ludowila:
Za peníze v Praze dům.
Podstatně lepší než elektro-pohon je stále benzínový pohon. Např. od Hondy, která je bezesporu špička na motory. Přídavné spalovací motorky na kolo a to i 4-takt HONDA na NATURAL 95 se spotřebou cca 1litr na 100 km, popř. Kawasaki, Mitsubishi se dají sehnat na www.motokola.cz.
To si snad děláš srandu ne? 1l na 100km? To je jakože dobrá spotřeba? Asi to nevíš, ale v závodech Shell Mileage nebo jak se to píše urazí účastníci na jeden litr s jedním člověkem na palubě s minimální povolenou průměrnou rychlostí 40km/h i 2500km!!! A vozítka co na jeden litr ujela 160km jsem viděl postavit za deset hodin ze součástek ze smetiště (Discovery Chanel, soutěž Scrapheap Challenge). Takže teď snad víš kam si svou reklamu na motokolo.cz můžeš vetknout.
To mě zajímá máte nejaké info čím to pohání a kde se bere tak úžasná využitelnost z jednoho litru.Slišel jsem o tom ale nemám otom žádné info Dik
Taky mě to zajímalo, ale hledal jsem marně. Buď se ten závod nejmenuje Shell Milleage ale nějak úplně jinak, nebo už se nejezdí, nevím. Ještě to asi zkusím vypátrat nějakou oklikou.
Každopádně v tom soutěžním pořadu stavěli týmy 4 lidí (jeden z nich expert dodaný pořadatelem) za deset hodin vozítko ze součástek ze šrotiště. Vesměs to byly pokrájené a převařené rámy kol z nichž vznikla nějaká tříkolka. Tu poháněli motorkem ze sekačky nebo řetězové pily a druhý tým vzal starý skútr s objemem 25ccm a manuálním řazením. Kapotáž žádná takže aerodynamika nic moc), prázdná hmotnost asi 30kg (odhad), jeden člověk na palubě. Pořadatel dodal průhledné nádržky s obarveným benzinem, asi 380ml každý tým. Jezdili pomalu, okolo 20-25km/h (opět odhad). Nepamatuju si který motor vyhrál, ale v přepočtu to vycházelo na těch 160km na jeden litr. Když uvážím deset hodin na stavbu a všechny součástky ze smeťáku, je to dost síla. A nemůžu se zbavit dojmu, že s trochou promýšlení se s běžně dostupnými motory a díly lze dostat na násobně větší dojezd na jeden litr než nabízí motokolo.cz. Zrovna ten třecí pohon co tam mívali je ztělesněním proplýtvané energie. Zrovna jsem zkusil adresu www.motokolo.cz a šouplo mě to na Cyclestar, firmu s el. pohony. Vypadá to, že ta původní motokola přece jen nebyla životaschopná.
"Zrovna ten třecí ..." je snahou vyhovět zcela zákonu. Tedy - zákonu přijatému parlamentem, fyzikální zákon je bohužel v tomto směru až druhý v pořadí.
Pokud bys hodil dozadu náboj na koutoučovou brzdu, na těch 6 děr přidělal řetězové kolo a někam do toho systému vrazil spojku nebo volnoběžku, o žádném zásahu do nosných částí kola by nemohla být řeč, zákonu by to naprosto vyhovovalo. Jenže pořizovací cena by byla vyšší a bylo by podstatně složitější navrhnout a odzkoušet to do bezporuchové spolehlivé a snadno použitelné varianty. Tím by se to celkově prodražilo a dokud si lidi myslí, že auto se spotřebou 5l a kolo se spotřebou 1l jsou úsporná vozidla, pravděpodobně bys neprodal něco co by stálo dvakrát víc a mělo poloviční spotřebu. Každopádně se nikdo zatím nepustil do toho aby to zjišťoval.
Cela Indie jezdi na skutrech o obsahu 150 cc automatickou prevodovkou a spotrebou okolo jednoho litru :-)
Aha tak to není www.motokolo.cz, to je přesměrované, ale www.motokola.cz. A tam nabízejí tři různé motory s třecím pohonem a opradu se spotřebou nad 1l na 100km. Asi to někdo fakt kupuje.
Přenos výkonu z motoru na kolo přes plášť pneumatiky je pěkná kravina. Nelze řadit rychlosti a využít tím optimálně výkon motoru, resp. mít mnohem menší motor, když je zpřevodovaný. Plášť se ošoupe po pár desítkách/stovkách km. Kdyby alespoň cena byla lidová. Za těch 15000 si už pomalu koupím nejlevnější skútr na ježdění po městě....
Drazí spolujezdci, když spalovací motor tak jedině dýzl na řepkový olej, ať to aspoň smrdí uzavřeným ekologickým cyklem :-) Jinak nedám dopustit na elektriku, kvůli rekuperaci a navíc, když chcete trénovat, tak dáte pod zadní kolo podstavec a naprázno otáčíte zadním kolem a přitom nabíjíte akumulátory. Co se těch pohonů týká, buď chcu něco fakt pomocného do stoupání apod. nebo primární pohon, a tady si hraju s prachama za něco extra, např. motorku. Jako když už se chcu vozit, tak si koupím moped, ale nedřu na kole. Že?
A když reklama, http://www.motokolo.cz a http://www.ecomotor.cz tak reklama na elektriku
Chtěl bych otci (70 let) koupit něco takového na cestu na zahradu (8km) a potřebuji získat co nejvíce informací na co si dát pozor a jaké jsou s těmito koly zkušenosti. Například tady by mě zajímalo, jak jsi odepsal ty Pb baterky - co jim vadí? Díky předem za odpovědi
Co Pb baterky potrebuji bylo detailne popsano jen o par odstavcu nahoru..
Takze znova a hlavne bych ohledne Pb zduraznil:
- vybijet jen podle C20 - C1 hodina specifikaci tj. kdyz vam kolo bere 13A tak tam proste nemuzete mit 12Ah baterku v serii (pokud nejsou nejake jeste paralelne), ale minimalne 20Ah..
- okamzite dobijet po vybiti tim se zastavi degeneracni sulferizacni procesy zatim oucelem staci i levna nestelovatelna nabijecka kterou pri pojizdkach zapojite v hospode, kramu apod. Doma nabijete az tim poradnym programovatelnym 5-10-17A delem napr. od Piktroniku.
NEVYBIJET pod 80% stavu vybiti spis mene, ale obcas jim doprat uplne vybiti az na dno...
- mit ochranu podpeti a prepeti a to v nabijecce, regulatoru (vetsina vyrobcu ma) a pripadne v BMS pokud mate vice jak dve baterie v serii kde je BMS nutne pokud nechcete kupovat nove baterie uz po 100-150 cyklech..
- rychlonabijet jen baterky k tomu urcene tedy AGM ne gelovky a zase max. podle specifikaci vyrobce
- nejaka zakladni tepelna izolace neni naskodu, proste v zime strcite do vytopene pixly kde si to bude drzet tech 20C par desitek minut pro ucely jizdy. V lete prehodite IR odrazovy hadr aby to slunko nezahrivalo pripadne pridate malej vetracek a heatsink do vnitrku bateriove pixly..
- vybrat Pb od kvalitniho vyrobce pro trakci tj. Deka/Sonneschein/Exide/Hawker nikoliv noname baterky do zaloznich systemu tj. oblibene reseni cinskych vyrobcu priblizovadel..
=> neni treba dodrzovat vse alespon ty zasadni pravidla
Zkus prohrábnout to vrakoviště, určitě tam je !
Dočetl jsem se na ELA kolo, o dynamu, které se dá použít jako pomocný motorek. Bohužel mi nebyli ochotni dát nějaké bližší informace, tak se vás chci zeptat, co na to říkáte a jestli nevíte o nějakých dalších firmách, co to vyrábějí.
Tady je ten text:ELA City 02.
Dynamo na výrobu elektricého proudu pro osvětlení jízdního kola je namontováno v náboji zadního kola a při malé technické změně je lze dodatečně používat i jako pomocný motorek.
Cena jízdního kola ELA City 01 je 10.710,- Kč s DPH.
Cena sady pro dodatečnou montáž pomocného motorku ELA City 02 je
7067,- Kč s DPH
Tato sada neobsahuje pomocný motorek, neboť pro pohon kola využívá změny funkce dynama umístěného v náboji zadního kola ELA City 01 na pomocný motorek.
Díky za odpověď
Martin
Spíš bych řekl, že při troše šikovnosti se dá motorek vydávat za dynamo, aby to splnilo podmínky dodatečné montáže a kolo zůstalo po právní stránce kolem.
Zkuste mrknout i na www.cyclestar.cz, tam mají dost kvalitní věci. Majitel je v oboru velmi znalý, ale bohužel trochu paranoidní a za každým dotazem vidí špiona.
http://cyklobazar.cz/kontakt.php?id=18320&...
Co je to za obludu?
Jonsered, to je na motorovou pilu. Tedy benziňáček.
Emane, včera jsem prohlížel Annonci a kdosi tam prodával díly elektrokola.
Emane, včera jsem prohlížel Annonci a kdosi tam prodával díly elektrokola.
Emane, včera jsem prohlížel Annonci a kdosi tam prodával díly elektrokola.
Omlouvám se, omlouvám se, mám dosluhující myš, která občas funguje a občas ne ... :-(
Zdravím
Prodávám dva druhy elektrokol a jsem ochotný Vám nechat elektromotor o výkonu 250W,který je umístěný v zadním náboji ekola.Cena by byla 2500Kč.
Je nový nepoužitý.
Tel:721288927
Emane jak jsi to nakonec vyřešil?
Nijak, jenom celou dobu žvanil...
Příspěvků je tolik, že jsem je nečetl a jen přidávám svůj poznatek.
Za panování předchozíách komunistů se dal od Rusů koupit elektromotorek (něco přes 2 000 Kčs), který se umístil za sedlo, na zadní kolo se namontovalo velké řetězové kolo a řetězem spojilo s malým pastorkem na ose motorku. Místo středu byly stupačky. Rychlost byla mezi 15 a 20 km/hod.
Chtěl bycch se zeptat jestli už má někdo konkretní zkušenost z jízdy na motokole na stránkách www.motokola.cz
Asi 6000 km na LWB/honda
Motorek by byl asi vhodný stejný typ jako jsou modelářské třífázové elektromotory s permanentními magnety v rotoru: akorát buď a) zpřevodovaný b) nízkootáčkový mnohapólový.
Stejný typy motorků jsou používané pro pohon diskety, CDčka, hardisků v počítačích- mají velmi vysokou účinost(tipicky přes 80%) kromě ložisek se nikde neopotřebovávají(žádný komutátor), mají malou hmotnost a vysoký výkon/moment.
Jelikož jsem zatím ale nikde tyhle motory nenašel ve větším provedení, jako vhodnou náhradu se mi zdá vykuchat třífázový elektromotor s permanentními magnety z nějakého čerpadla nebo v náhradních dílech regulační techniky.
Je u nas vyrobce modelarskych "stridaku" a to az do 2 kW. nevim jestli trvale nebo minutove.
Čau kutilové, chystám se vyrábět elektrokolo a vím kde sehnat úplně NOVÝ MOTOR S ROTOREM NA LOŽISKÁCH!!! 12V 600W (50A) v hodnotě 3 000 Kč , jestli máte zájem, můžu poslat odkaz na mail...
POkud je to možné, požádám o odkaz na motor 12V,600W.
Díkec
ony se také dělají motory které nejsou na ložiskách??? No ale abych je nepoprudával, kolik je k tomu poštovnýho?
Tak to 2 hodiny pročítám a jaký je závěr,co na to Eman?
pokud je to realné tak bych měl zájem
zkus www.ecotech.cz
maji tam kompletni kola s prislusenstvim 250 a 500W a take baterie
Můžete někdo sdělit praktické zkušenosti s motorem od firmy ECOTECH? Jak si poradí s jízdou do kopců? Jaká je skutečná výdrž baterií? Jaký má elektromotor odpor při jízdě jen se šlapáním? Prosím sdělte mi praktické informace na [email protected]
Tak jsem dneska s tátou zkonstruoval Elektrokolo s 600W motorem... Zatim jsem ve fázi testu, ještě musím vyrobit regulátor... Kdo chce může si říct o krátké video mého elektrokola na [email protected] (protože sem nelezu tak často...)
tadle firma prodává elektrokola.
http://sport.hyperinzerce.cz/jizdni-kola...
Je to v háji motor 600W z kompresoru má ve statoru permanentní magnety a ty nejsou tak silný, jak cívky.....:-( kolo se mi rozjelo asi na 15 km/h při odběru 55 Ampér chce to jinej motor než tento motor co jsem použil
http://www.spal.cz/kompresor-12v-max.10bar...
Jak to maj udělaný v tom elektromotoru, který se vyrábí přímo v náboji kola, který je na 30V a to kolo jede 35 km/h a přitom nemá žádný převod? Nojo zkusím vymyslet něco jiného... Zatím čau
nahodou jsem narazil na vasi diskuzi, taky se elektrokolem zabyvam, prvni jsem mel od p. Vegra z prcic jiz pred 7 lety, prodava je dosud, ted se mi jevi jako dobry www.ecotech.cz, pouzivaji hub motor bez kartacu o velkem prumeru, jede i do kopcu, a maj spec. baterie, brknete na rubriku dotazy, je tam hodne inspirace, ale ma z vas s nimi nejakou zkusenost? v porovnani s jinymi dovozci napr noelbike.cz maj polovicni ceny a to je mi divny.
Zřejmě jsi měl sachs saxonette, mohl bys tu napsat své zkušenosti s ním, uvažuji o jeho koupi.
Ahoj,od Ecotechu jsem si poridil KIT sadu 500W (zadni)motor a LiFePOl4 / 10Ah a jsem zatim moc spokojen.Mam to jen chvilku.Po delsi jizde na pohon se absolutne nic nehreje.
Kdyby měl nějaký kutil zájem,mám tu motorek ze sahary automobilu.Podle označení je to 400W 12V otáčky naprázdno 3400ot/min-měřil jsem.Má magnety a pruměr asi 10Cm.Je to z bouraného auta takže měl poškozené čelo ale to je krásně spravené.Kdyby měl někdo zájem foto pošlu.
Potom ještě jeden menší také ze sahary ale nedohledal jsem se info.Odhaduji 250W.
Elektromotory pro elektrokola mají i v Ecomotors za celkem slušné ceny : www.ecomotors.cz
Já nakupuju věci na kolo v obchodních řetězcích. Snažím se využívat akcí. Aktuální AKČNÍ LETÁKY českých řetězců prodávajících sportovní potřeby a oblečení najdete zde: http://letaky.prodejce.cz/sportisimo http://letaky.prodejce.cz/hervis http://letaky.prodejce.cz/intersport
Zkus toto, mám ho osud.
http://www.cyclone-tw.com/contact.htm
Tak ja osobne nasetrim nejakych 40tis kc a dam si tam 2x 1.8kw naboj hezky dopredu i dozadu na 2x li-ion 36V/10Ah, hezky bezudrzbovy zapouzdreny elektromotor v naboji mi pripada spolehlivejsi nez tahat to retezem a vozit porad nejaky po kapsach i kdyz vyuzitelnost s prevody je vyborna vec, ale v tom naboji je taky 8 stupnu prevodu tak si myslim ze max rychlost kola bude nekde kolem 70-90kmh s prislapem. Jsem si vedom ze tuto rychlost smim vyuzit pouze mimo komunikace takze kolo bude spise tereni bike a kopcovy special i kdyz laka to jet 50kmh v provozu po meste a obcich a 90kmh mimo, aby do vas zadna auta nestrkala ;)
Motory jsem nasel tady http://www.e-bike.sk
To si jako myslíš že když dáš dva motory, tak to pojede dvakrát rychleji? :-)
nedovedu si představit příšlap v rychlosti 70 - 90 km/h, taky dojezd bude při uvedené kombinaci motor - aku zřejmě nepoužitelně malý
Nechce se mi to počítat, ale teoreticky by to šlo. V zadu to vezme kazetu osmikolečko, takže nejmenší pastorek 11 zubů, kolo asi myslí 26", no a do předu hodí Schlumpfa H-S-D, ten je do super rychla a hodí na to větší převodník. To by se právě muselo spočítat jakou kadencí by chtěl šlapat, tolika zubý převodník by tam šoupl. Ale šlapat při devadesátce na kole, no nevím nevím, už při osmdesáti z kopce mám smrt v očích a to nešlapu, jen se pekelně soustředím. :-))
Nedalo mi to, jestli se nepletu, tak při kombinaci 26" kolo, 11-ti zubý pastorek a Schlumpf H-S-D z 52 zubým převodníkem při kadenci 100 ot/min = 90 km/hod. :-))
Ne. Bude 2x větší výkon, tedy maximálka jen 1,4x vyšší (odpor vzduchu, který je nad ca 20km/h limitující roste se čtvercem rychlosti).
Nechci ti kazit radost, nevim jak je to na slovensku, ale mam dojem, ze u nas se za elektrokolo povazuje jen motor do 250W, ne 450 nebo dokonce 700, jak pisou na tom webu... :(
A co potom 1800W co chce a je tam dokonce i 2000W. :-) Ale píše že by s tím na cestu nejel, jen do terénu, ale na tu devadesátku tipuju spíše letiště. :-) Těch 250W platí pro celou EU.
Taky by mne zajimalo, kolik ta 2kW ujede na 10Ah baterii...
Dumam dumam..dojezd, momentalni vykon, vidim to na poradnou ridici jednotku s omezovacem a tempomatem. Volba 3 rezimu provozu, eco/touring/sport :) U jednoho motoru je dojezd ca 30-40km, tak v eco modu by dojezd mohl byt 60-80km. Jinak diky vsem za poznamky k tematu.
Jasne, to moje upozorneni se tykalo obsahu odkazovane stranky, konkretne:
...nemusíte mať vodičský preukaz...
...môžete jazdiť po chodníku, po ceste a cyklotrase (na rozdiel od motorky....
vyhlaska pravi max 1kw a 25km/h konstrukcni rychlost, tak nastaveni max vykonu a konstrukcni rychlosti bude na 2x500w s 25km/h a pro free ride vyuziju zbytek. Dyt je to jen elektrina a ta se urcite da uridit tak aby vyhovovala soudruhum straznikum :P
http://www.elektrokola.cz/elektrokola/vyhlaska...
1 kw spalovaci, elektro pouze 0,25 kw, ne?
Kakrmente si to precti v tej vyhlasce, 1kw pomocny motorek v pripade spalovaciho mensi kubatura nez 50cm.
1 kW spalovaci. Ale tyhle motory nejsou spalovaci, pokud jsem to spravne pochopil. A na elektromotory se vztahuji drastictejsi omezeni. Nebo se neco v poslednich dnech zasadne zmenilo? Vcera jsem mluvil s prodejcem elektrokol a rikal, ze pozvolna ukoncuji prodej 400W, protoze nejsou legalni.
V EU, a tedy též v České republice, platí již 8 let směrnice „O schvalování typu dvoukolových a tříkolových motorových vozidel“ (2002/24/EC), která vyjímá ta vozidla s výkonem motoru do 250W a rychlostí do 25 km/h z povinnosti provádění typových zkoušek, tedy schvalování. A i přesto, že Příloha č. 13 „Technické požadavky na jízdní kola, potahová vozidla a ruční vozíky“ k vyhlášce české č.341/2002 Sb. „O schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích“ hovoří o možnosti přídavného motorku na jízdní kolo do výkonu 1 kW (1000 W), pro elektrokola je toto vyloučeno a v případě jakékoli kolize ponese majitel trestněprávní odpovědnost. Na trhu se nicméně setkáte s mnoha „elektrokoly“, která jsou prezentována motory o jmenovitém výkonu 500W a více.
Ee, viz Příloha č. 13 k vyhlášce č. 341/2002 Sb.
"Jízdní kolo může být vybaveno dodatečně pomocným motorkem, jestliže
a) bude nadále zachován původní charakter jízdního kola (podle bodu 1, 2),
b) pomocný motorek bude přiměřeně plnit podmínky ustanovení § 19 zákona,
c) jeho výkon nepřesáhne 1 kW,
d) v případě použití spalovacího motoru, nebude mít takový motor objem válce (válců) větší než 50 cm 3,
e) maximální konstrukční rychlost nebude vyšší než 25 km.h -1,
f) montáž pohonného systému (motor, nádrž paliva nebo akumulátor) na jízdní kolo si nevyžádá zásah na jeho nosných částech.
Pokud vozidlo splňuje všechny výše uvedené požadavky, považuje se pro potřeby této vyhlášky nadále za jízdní kolo.
250W platí jen když maj jak to změřit B)
To je to samé jako když za snížené viditelnosti máš mít na kole osvětlení, které má vydržet svítit minimálně 1,5 hodiny ;-)
Vzhledem k tomu že plánuju cestu třeba i přes Německo, po tom co tam předvádí policajti z našincema, nebyl bych si až tak jistý že bych nemusel rozebrat tříkolku, výjmout motor a ukázat jim čitelný štítek s tímto parametrem. :-) Nemám zájem vydrbávat s českým policajtem, protože z tím německým bych neměl šanci. Ale mě se elektrika netýká, díly na můj spalovací pohon pomalu ale jistě přicházejí, jenom volnoběžky se na letecké cestě z USA někde zasekly, prý kvůli té zpropadené islandské sopce. :-)
V mem pripade jde o outdorovy specialek do horskych terenu nejlepe ve skladacim ramu http://www.swissbike.com/ Nikdo nechce nikoho odrbavat, jen se vlezt do vyhlasky ale pritom se nenechat omezovat v terenu a mit dost vykonu v prudkych kopcich. Navic jsem variantu spalovaci motor uplne zamitnul po te nove ropne havarii v mexican golfu. Ja vim,1L/100km je zanedbatelny ale tudy cesta v budoucnosti nevede, to uz je jasne.
A co dojezd? Dokud to nebude na dojezd silne pres 50 km ... Navic v horskem - opravdu horskem - terenu se dojezd znacne zkrati.
Zkrátka na delší vzdálenosti je nejefektivnější benzín, to snad uznáš. Nerozumím té budoucnosti o které píšeš, ale třeba si mladý a dožiješ se ceny benzínu 100Kč za litr. A jestli myslíš ekologii, nemám auto, takže si myslím že s tím 0,5l na 100km sem dalece ekologičtější než velká většina populace.
Ohledne toho odkazu na nemecke motory diky..
To bude urcite kvalitka, ale za EUR300 ponekud drahy spas..To uz bude lepsi u nich poridit cele kolo i s NiMh bCustomization geek loving things they do in [url=http://motorbicycle.org/]bicycle motor[/url] proud member of deatailing world. Excited to find so many interesting people here.
L2
Customization geek loving things they do in [url="http://motorbicycle.org/"]bicycle motor[/url] proud member of deatailing world. Excited to find so many interesting people here.
L3
Customization geek loving things they do in bicycle motor proud member of deatailing world. Excited to find so many interesting people here.
L4
Customization geek loving things they do in [L=bicycle motor]http://motorbicycle.org/[/L] proud member of deatailing world. Excited to find so many interesting people here.
aterii a radicem bicycle motor
Mám již cca 3leté zkušenosti s motorizací kola. První pokusy začaly s převodovými motory od Cyclestar a NiMh bateriemi. Celkem mi prošly rukama 2 kompletní sady á 30.000,- a jeden samostatný motor. Už bych to neopakoval - baterky vydržely cca 2 roky, pak už měly jen cca poloviční kapacitu a motory vydržely mezi 2.500 - 3.500 km, ve dvou případech se odrbal pastorek převodu (kdo to kdy viděl, aby se pastorek s cca 10 zuby vyráběl ze stejného materiálu jako oběžné kolo se cca 100 zuby) a v jednom případě po 100 km přestal fungovat volnoběh a nešel rozpohybovat.
Takže závěr: za cca 65.000,- nejeto cca 6.000 km - zatím cena za km vyšší, než když bych jezdil autem ( a ještě vám šéf v Radotíně oznámí, že reklamaci neuzná - prý jsem moc tlustý - a servis neposkytuje a že jsem první, kdo si na jeho motory stěžuje ( 3 motory !!!). Cyclestár již nikdy - trochu drahá zkušenost!!
Takže již 2 měsíce jezdím na Magic Pie (můj první bezpřevodový).
Zatím dobrý, jen pár připomínek:
- ať v tahu nebo na volnoběh motor vydává pištivý zvuk (lze si zvyknout)
- na výkony (myslím skutečné při jízdě) moc nedejte - předcházející motory měly uvedeno v ekomodu 250W a v turbu 450W při 36V, Magic na 36 V chodí naplno tak 350 - 400W (podle kopce k domu kde bydlím, jež jsem cca 300x najel a podle výdrže baterií) - 750W od toho nečekejte (to je tak váš celkový fyzický výkon - Armstrong měl naměřeno prý 1,1 kW - to by vás mělo bez šlapání dovéz kamkoliv kam vyšlapete bez motoru - blbost)
- jednou se mi stalo (ke konci stoupání z Děčína na Maxičky), že se mi motor vypnul a začel pípat. Po 5 minutách marných pokusů se zase rozběhl - chci věřit, že šlo o nějakou pojistku proti přehřátí.
- nejlepří baterie - lipolka 15Ah - 2,95 kg, ale za 16.000,-, mám i novou 16Ah od Goldenu (přes 5 kg), zatím dobrý - jen jí ale musíte maximálně silně přitáhnout gumicukem k dodávanému nosiči, jinak děsně za jízdy drnčí.
Závěr:
Magic Pie zatím mi připadá, že je to nejlepší na našem trhu (uvidíme jak to bude s deklarovanou životností 100.000 km (i když to bude jako s deklarovaným výkonem, tak to bude velmi dobré).
Přeji všem krátkou zimu a opět hurá na kolo.
Proč to už čtu počtvrtý, a ještě určitě nejsem u konce.
PR?
Nebo nasrany zakaznik. Predpokladam, ze timhle svoji pusobnost zde ukoncil, tak bych to ani nerozpatlaval vic.
Omlouvám se pokud jsem se někoho dotknul. Domníval jsem se, že bych na základě svých zkušeností s rakouskými převodovými motory mohl někomu ušetřit pár desítek tisíc Kč (i když zkušenost získaná je vždy lepší než převzatá - ale přesto homo sapiens chodí do škol - i když jsou tací, kterým když řeknete, aby nesahali na kamna, že se spálí za 5 minut přiběhnou s pořádným puchýřem).
Kdyby to někoho zajímalo tak tady mají motory pro elektrovozítka: http://www.potensky.cz
Zdravím.Mám doma nevyužitý nový třífázový bezkartáčový elektromotor určený do výpletu kola.
Výkon: 300W, jmenovité napětí: 36V.Tělo je z Al slitiny.Nebyl vyroben v Číně.Životnost motoru je dána prakticky pouze ložisky.Po jejich výměně funguje opět dál.Kdyby měl někdo zájem, tak se ozvěte.