Momentálně novou Ikárii, psst vím že se teď jmenuje XB-1 ale....
Dočetl jsem, znovu po letech, první čtyři díly Merleho románu o Petrovi ze Sioraku a pořád z těch knížek mám dobrý pocit... ( ty další už jsou trošku jako III mušketýři ještě po 20 letech :)
Taky jsem přelouskal Umírat v nitru od Roberta Silverbergra, taková komorní scifárna o chlapíkovi, který ztrácí svoje paranormální schopnosti a tím se konečně zařazuje do života....
Knížek mě čeká víc, minulý víkend jsem přerovnal knihovny a tak jsem si jich dal pár stranou.. bude nějaký Simak, pár starých antalogií vydaných ještě před rokem 1989 a taky Strugačtí a Lem.
Poreferuju jestli to na mě udělá stejný dojem jako v době, když mě bylo 20 a méně...
Já se rozhodla, že nebudu přerovnávat a budu číst v pořadí, jak se mi to kupí.
Teď zrovna čtu Kam létají vrány.
http://www.databazeknih.cz/knihy/kam-letaji...
Bichle tlustá, zatím čtivá, uvidím, jak to bude pokračovat.
Ale každopádně už teď v ní nacházím spoustu zajímavých reálií ze 60tých let a například odkazy na dobu studené války a její prožívání z té druhé strany, kterou jsme my tady moc neznali, ale možná bohužel poznáme, jsou zajímavé.
Mě už z knihoven všechno vypadávalo :)
Stejně už musím koupit další knihovnu, od doby co mám Kindle kupuju mnohem víc knížek, protože si načtu mnohem víc skvělých věcí a chci to mít doma v hmatatelné formě, věc do ruky, která sice časem získá patinu ale zase se málokdy sama "zkoruptuje" jako to soustavně činí četné elektronické formáty....
Co se odstěhovaly* děti, knihovna trochu prořídla. Když něco hledám, nejdřív píšu email: "Kdo mi to sebral!"
S elektronickým formátem to mám stejné. Knihu chci ohmatat a očichat a vlastnit.
Stará konzerva jsem:-))
*to y mi tam pořád nechce samo skočit, když už jsou to dospělí lidé
Mycélium III. , Pád do temnot a jak jsem se včera začetl, tak mám dnes dojem, že mi ten 3. díl nevydrží ani do soboty..
Vilma má prostě ostrou tužku :)
Jeste ho nemam. Kamarad byl na vystave knih, kde mela autogramiadu, tak jsem mu rekla, at mi mycelium III poridi i s podpisem.
Tak jsem , souběhem všech možných okolností( výlety rodina, práce všeho druhu) dočetl posledních 20 stránek až dneska ráno.
A ještě teď to vydejchávám a křičím Vilmo tohle se dělá slušným čtenářům, kteří by si šli ráno stoupnout do fronty aby už měli 4 díl ?
Kdy to vyjde ?
Kdo na to má sakra čekat ? :D
Uz jsem davno mela chrnet, ale zacetla jsem se do Utekl jsem z Osvetimi. To zas budu rano vypadat jak zombik.
Jestki pak najdeš sílu tak tohle je taky dost silné
http://www.academia.cz/ve-ctrnacti-sam-v...
Tak jsem dočetl Divočinu od Cheryl Strayed - mira.l, díky MOC za tip.
Komentář - ženská je to fakt na zabití, ale píše výborně a navíc na svůj životní průšvih zvolila IMHO ten nejlepší lék.
P.S. Manželka to četla taky, byla nadšená, a přesto ji ještě stále mám doma. Takže zatím dobrý... ;-)
No tak výborně, hlavně že manželka nevzala roha:)).
Jestli je na zabití pořád, to nevím:), i když dneska už asi ne, přece jen je to skoro 20 let zpátky, co si to prožila, tenkrát asi byla, a co jsem tak čet nějaké diskuze, tak hlavně Slováci její náturu nějak nemohli pobrat:). Mě osobně se jevila tak, že sice asi nebylo jednoduchý s ní v té době být/žít/vyjít, to je vcelku jedno, prostě jí trpět ve svojí blízkosti, taky to její jednání úplně neschvaluju, na druhou stranu jí svým způsobem chápu, zoufalý lidi dělají zoufalý věci a nějakou blbost v životě udělal asi každý z nás, někdo jich má na kontě míň, někdo víc, ona patřila k té druhé skupině. Důležitá věc pro ní byla, že si to relativně včas uvědomila a zarazila ten pád do úplných sraček, ke kterýmu směřovala.
Mě tam bavily některý věty, který jsou ve svojí podstatě geniální:
"Že se nedalo utéct ani se obrátit zády. Nedalo se to rozředit sklenkou Martini ani na to zapomenout při vášnivé rychlovce."
"Máš moc malé boty." "Je vyloučeno, abych měla malé boty. Jiné nemám."
"Postavila jsem se a zarazilo mě, že stát rovně je pořádná fuška."
"Chutnalo to lépe než vysedávání na studeném dešti."
Už dlouho jsem nečet takhle čtivě napsanou knížku. A samozřejmě je to zřejmě do značné míry i otázka překladu, ten do slovenštiny se zřejmě až tolik nepoved.
Asi si to taky budu muset precist, docela jste me navnadili.
Do toho!! Víc hlav víc ví, bude další názor:).
Jsem na tom stejně.
Už to píšu dcerunce na seznam do knihovny.
Xakru, nějak se mi tu tvoří fronta knih k přečtení...
Nejprve me trochu vadilo preskakovani mezi minulosti a soucasnosti, ale pak jsem si na to zvykla. Byla trochu magor, kdyz vyrazila bez zkusenosti na neco takoveho, ale dostatecne drsna, aby to zvladla. Mne by asi odpadavajici nehty z nepadnoucich bot za to nestaly. Jinak mi prijde, ze svym chovanim nijak nevybocovala z normalu (co se tyka milencu, drog a tak), proste ztracena osoba, co hleda svoje misto.
Jj, ze začátku jsem se v těch časových skocích taky trochu "ztrácel", ale v průběhu knížky to vysvětlilo mnohé z toho, co nebylo řečeno hned na začátku.
Našel jsem ve školním sběru Grahama Greena, kterého jsem ještě nečetl (což mě samo o sobě překvapilo). Brightonský špalek.
A zatím moc dobrý - jedna z těch "detektivkovatějších" věcí od Greena.
momentálně Zloděj času od Pratchetta. geniální zlepšovadlo nálady :)
a předtím Básníkovo putování k moři. krásně se u toho snilo :)
Doposlouchavam od Kinga namluveneho Nadaneho zaka a je to opravdu dobre napsane. Napinave a psychologicky promyslene.
Sice to posloucham, ale coby kniha to patri sem.
V pohodě, už dobrých 16 let funguje jako audiokniha s dětma, 2x jsme byl úspěšný a náš nejstarší a nejmladší jsou čtenáři.
Prostřední bohužel by jen poslouchal... číst sám nezačal......
Furt lepsi, kdyz literaturu jen posloucha, nez kdyby se o ni nezajimal vubec a jen koukal na filmy a hral pocitacove hry. Jen tim nenatrenuje pravopis.
Problém je, že už ani neposlouchá, říká, že je to nuda..... Přitom náš čerstvý dospělec pořád jede v rytmu 1 týden 2-3 knížky a nejmladší dává tak jednu za týden-dva...
Dočetl jsem Šlechtovo Kyborgovo jméno.
Asi tak, kdybych nečetl další "Šlechty", tak bych řekl dost dobrý, ale tak nějak tam přibylo popisnosti a trošku to ztratilo na logice, což je škoda, protože tahle jeho postkatastrofická Evropa v celém cyklu byla až dosud až děsivě uvěřitelná......
*** a 1/2 hvězdičky
S prckem Obrazky z českých dějin a pověstí a já čtu 6 díl Malazské knihy mrtvých
Tak jsem sáhla do knihovny a vytáhla další z knížek, na které mi zatím nezbyl čas - Hlava XX.
Musím říct, že jsem se docela těšila, že si tuhle knihu konečně přečtu, ale bohužel. Ne, nejsme si souzeni.
Ačkoli znám stručný obsah knihy a vím "wo co gou", nejsem schopna ji přečíst.
Musím říct, že mě to docela mrzí, ale zkrátka a dobře mi četba tohohle románu nejde a nejde.
Takže na srazu Ti je možné pokládat otázku "Kde leží Španělsko"?
Tak daleko jsem nedočetla :o)))
To je hned na začátku při dotazech po předletové přípravě. Vylezl vůbec Yossarian z nemocnice?
Aha. Tak to je tím, že se mi to tak blbě četlo. Já jsem vůbec nebyla schopná orientovat se v postavách a ději.
Jediné, co si z toho pamatuji, že tam měli toho komplet obvázaného, co jim tam umřel. Jinak jsem se tak nějak nechytala.
Chevallierovy Zvonokosy jsem taky přečet až snad na sedmej pokus, ale pak jsem je vzal jedním vrzem. Asi je třeba k některejm knihám dozrát. Ale toho Hellera zfilmovali, třeba by ses u filmu chytla.
Zvonokosy, Babylon a Lázně jsem četla letos zjara - musím říct, že nejlepší jsou z toho asi ty Zvonokoy. Babylon také ještě jde, ale Lázně už mi dost připomínaly současnost (aneb peníze vládnou světu). Tam už se ta krása starého francouzského venkova nějak vytrácela.
No, nevím, nevím, zda k Hlavě XX. dozraju.
Ale vím, že se to děje - mě se to stalo u Medojedek. Co by 16 letá jsem se nedostala dál než na 60 stranou a teď jsem to zhltla téměř na jeden zátah. Skvělé dílo.
To bude asi tim, že ti dvě hlavy chybí.
Esli se nepletu.
:)
Pravda :o)))
Ale jak je vidět, ostatní pochopili i bez těch II.
Po letech marného hledání jsem objevila "Muže se srdcem kovboje" od Jacka Schaefera mezi dětskými knihami. Hurá! Tahle knížka opravdu nezklame.
Rozečetl jsem Mosty do Tel Avivu od Jiřího Šulce. První knížku, kterou jsem od něj četl byli Zrádci, vlastně jsem si ji koupil hlavně kvůli tomu, že se část odehrává ve Varnsdorfu. A když jsem si ověřil, že historický fundament, na kterém staví, je asi dost přesný, začal jsem koukat po jeho dalších knihách. Před čtrnácti dny jsem za jedno odpoledne zhltnul jeho Operaci Stonewall, ale tohle čtu po pár stránkách, pak si vždy musím trochu odpočinout a urovnat si to v hlavě. Žádná oddychovka to tedy není.
...špatně jsem to zavěsil, s Burajdou to nesouvisí.
To je dobrá kniha a za pár desítek let ji přihodí na eurohromadu ke spálení, protože nelže o době vzniku státu Israel.
Tak ja si Mosty davam na seznam knih k precteni. Jdu dnes do knihovny a zkontrolovala jsem, ze ji tam maji.
Do frasa, vždyť je to jenom kůň! Kdo jí tam uklidil?
Zradu od Orson Carda , kdysi jsem četl tu původni novelu a on to trochu přepsal a je to taková klasická fantasy s jemnou příchutí sci-fi. Přesně to co mám rád, tedy prolínání žánrů.
Dějiny strany mírného pokroku v mezích zákona, když je před těma volbama. :-) Volte Změnu pro Liberec. Vědí proč a vědí jak!!! Připomíná mi to jedno dávný heslo: Víme, chceme, dokážeme.
"Nikdo vám nedá tolik, co my vám slíbíme !"
Kompletní vydání Strážců času od Paula Andersona. Sice to vlastně čtu už po několikáté, ale je to jedna z knih, která člověkaznovu donutí vytáhnout Dějiny psané římem, Tacita, zasurfovat v dějinách Týra, Gothů, geGmánů, Peršanů,Keltů nebo třeba Rogera II. Sicilského, multikulturního křižáka :)
Včera jsem dorazil
https://www.kosmas.cz/knihy/188811/waldemar-a...
Vydání té knihy provázela poměrně intenzivní reklama, a krátce po vydání se objevily názory, že Olga Matušková víceméně jen pomluvila ty, u nichž to do té doby nestihla. Tak jsem si to víceméně ze zvědavosti přečet. WM jsem měl, dá se říct, vcelku rád a paní Olga... rozhodně jsem ji nikdy nikterak nezbožňoval a její zpěv mě občas tahal za uši, ale to je můj názor, nemůžu říct ani to, že bych proti ní něco zásadního měl. Poslechl jsem si pár jejich nahrávek znova a v některých je její zpěv docela přijatelnej.
A jaké to bylo?? Upřímně řečeno, po stránce věcné jsem to čekal mnohem horší. Nepřísluší mi hodnotit, co je pravda a co si případně vymyslela, u ničeho z toho, co je tam uvedeno, jsem nebyl, takže řekněme že tomu budu věřit a nechám si tam jistý prostor pro to, myslet si svoje. Po stránce věcné tedy celkem spokojenost.
Ale proboha: čte dneska někdo ty rukopisy před předáním do tiskárny??? Na každé snad druhé, max. třetí stránce je nějaká chyba, překlep, tu chybějící, tu přebývající písmenko, z předpon se dělají předložky, dlouhé/krátké samohlásky, specielně i/í je snad vytištěno metodou pokus/omyl a vrcholem jsou hrubice. Když se "lidi začali uchychtávat", "muzikanti vzali storublovou bankovku a vetkly ji...", "jediná překážka Waldovi angličtiny jsem já", "natchlo mě, kolik přišlo lidí", "samozřejmně","americké muzice jsem přispůsobil", "Jindra se osvěčila", a některé další skvosty mě poněkud zvedaly ze židle....
Docela rád bych věděl, co dělala osoba, která je tam uvedená jako že provedla jazykové korektury.
Je to o to horší, že před touhle knížkou jsem četl knihu o Fiatu 500 z produkce nakl. GRADA a byla to podobná hrůza, a v Gradě na něco podobnýho opravdu zvklej nejsem.
To je tak, když se lidi nahradí softwérem...
Ale tady to vypadá, že dotyčný korektor neuměl pracovat ani s tím programem...
Zkus jim napsat.
To jsem udělal, zatím se nikdo neozval. Tu knížku vytiskla nějaká tiskárna, ale ta s tím asi moc společnýho mít nebude. Ti zřejmě zhomtnili něco, co jim někdo dodal. Vydalo to nakladatelství NUAL, o němž jsem nikdy neslyšel. Po zagůglování mě to hodilo na stránky nějakýho knihkupectví Dobré knihy, co s nima mají společnýho, těžko říct. Vypadá to, že s tim nikdo nebude chtít nic mět...:-/
A korektor je taky zajímavej. V knize je uvedená jako jazyková korektorka PhDr. Naďa Kubů CSc., což je jméno, u kterýho bych skoro řek, že ho odněkud znám. Po zagůglení na ní se objevilo, jestli je to teda ona: http://monumnet.npu.cz/organizace/pracovnici...
, vedoucí útvaru sbírkových a mobiliárních fondů NPÚ. Tady bych spíš než neznalost nějakýho programu řek, že korektor je debil anebo ten text sice přešel očima, ale duchem byl úplně jinde. Doprdele jak může vysokoškolsky vzdělanej člověk se dvěma titulama přehlídnout takový kraviny, co jsem přepsal nahoře?!? Já když to čet, tak to bylo jak rána nožem mezi žebra, mi přitom rostly facky na rukách po třech na každým prstě.
Možná že jí napíšu na ten email, co tam je uvedenej:).
Tys to asi vůůůbec nepochopil, to byl totiž umělecký záměr ;-)
Jinak bych ale nad těmi dnešními texty, a to všude možně, opravdu blil :-(((
Nás za tohle, už na základní škole, pěkně pérovali... Dneska, jak je vidět, to nikomu nevadí ani když za to někdo chce peníze, fuj!!! :-((( A ještě se pod to podepíše i nějaký ten akademik... To jsme to dopracovali :-/
Woe!!!
Hele jako uměleckej záměr bych pochopil jinou věc, kterou jsem zatím nezmínil. Pokud je tam citována přímá řeč, a že se tak děje dost často, tak při časování slovesa být v přít. čase jsou tam téměř zásadně používaný tvary "byl sem, byli sme, já sem, ty si", a takdále. Do jistý míry chápu, že paní Olga citovala Waldovo výroky a Walda měl ve zvyku mluvit, jak mu zobák narost, což mu způsobilo nejednu nepříjemnost:), čili proč to občas nepoužít, ale v množství, ve kterém se to tam vyskytuje, to na mě působilo poměrně rušivě. Ale jako vyložený chyby jsem tohle nepočítal, bral jsem to jako kolorit díla:).
Byl jsem zvyklej na Jungwirthovy preklady americkejch detektivkaru. Po Velkem Listopadu ho nahradili jini a kvuli podobnejm tragickejm chybam jsem je prestal cist. Uz se to ale pomalu zlepsuje, nebo si zvykam.:-) Prekladatel by prece mel bejt trochu spisovatel, ne?
On si opravdu myslí, že to tím končí? http://www.novinky.cz/zahranicni/353595-u...
Ten chlap musí McCanna za tu vizitku teď opravdu hodně proklínat!
Nemůžu si pomoci, ale tohle snad patří na jiné téma?
Momentálně si znovu čtu jednoho staršího Powerse, konkrétně jeho Poslední výzvu, což je docela zajímavý pokrový horor nebo temná fantasy ?
Exla mi totiž Kindle a tak zatím projíždím vlastní knihovnu...
Nikoliv. Patří to právě sem!
Seš debil. Že nepobereš knižní odkaz, neznamená, že ho nepobere někdo jiný. A zkus si někdy přečíst něco od Stephena Kinga, třeba nastane osvícení.
A vy jste hrabosh , ten hrabosh který na svých tématech maže příspěvky mimo téma.
Celý váš odkaz byl na novinky.cz na zprávu o nějakém islamistovi, kterého soudí ve Francii po té co vrátil z boje.
Až si přečtete nějakou pěknou knihu dejte nám vědět.
Nadávat můžete zatím klidně jinde , třeba na nějaké z četných 81.
Hele, vy dva, nechcete si jít radši číst?!?
A ani nemusíte psát co...
Čtu průběžně :) a nechci tady odkazy na novinky o tom jak ve Francii soudí islamistu.
Momentálně se těším na další V. Kadlečkovou nechci mít ze čten. tématu 81 poprvé ani podruhé ani potřetí.
To se tu tak hádáte kvůli odkazu na novinkách?
P.S. a já vůbec netušila, proč si tu nadáváte do debilů:-))
Ty seš ten Újezďák, který se tváří že zná Kinga? Po přečtení článku, že se někdo nechal zavřít na sedm let (nebo kolik), kvůli tomu že nemohl deset dní kouřit, okamžitě mi naskočila asociace s povídkou, kterou jsem poprvé četl asi před dvaceti lety.
Začíná scénou na letišti ve které se náhodou potkají dva staří známí. Hlavní hrdina Morrison dostane od McCanna vizitku na firmu poskytující nestandardní služby. Tak jsem tu scénku popsal a doplnil o jméno a dal to sem, kdyby to třeba taky někomu tuto povídku připomnělo.
Z čeho vlastně tak usuzujete, že se tvářím, že znám Kinga ? Špatný katalog co zde kdo řekl, nejapný pokus o únik nebo prostě jen zase lžete jako třeba o tom, že jsem na nakole napadal UNICEF o které jsem přitom psal, že na ní pravidelně přispívám ?
Proč jste se neobtěžoval říci, že vám to připomíná nějakou povídku ?
Tak já vám to zase odmáznu i když za vaší obyvklou trollí sprostou si to nezasloužíte ale od vás je debil polední dobou vlastně taková hradní norma ....
Protože pak by ta hádanka postrádala smysl.
Jistě, debil + osočení z " tváření se" smysl nepostrádá...
Já si nezačal. Nejprve se dotazem ujistíš, že to co jsem napsal patří právě do tohoto tématu a po ujištění že ano to stejně smažeš? Mám tě příště poplácat po ramenou, jaký jsi moudrý a sečtělý?
Tak si založte téma hádanek vaše moudrosti a tam si poplácávejte úspěšné řešitele.
Přeji dobrou noc a nezapomeňte si opět po někom poskákat, některé lidi to vysloveně uklidňuje a vy to poslední dobou zjevně potřebujete jako sůl vaše sečtelosti...
Já si momentálně čtu Není co závidět od Barbary Demick. Je to o tom, jak se v severní Korei vymazávali lidé a také o tom, že si nikdo nemohl dovolit veřejně říct někomu debil.
Leda snad se tak směl označit "třídní nepřítel" ale i to jen tehdy, pokud to bylo oficiálně schváleno a v tom případě to křičeli všichni sborově a na povel.
Kluci, prosím Vás, co to tady vyvádíte?
Vidění... už ho mám!
Po prvních 33 stránkách ve vlaku to vidím s dnešním spaním špatně.....Vilma Kadlečková se doslova překonává!!!!!!
Tak dočteno! Vřele doporučuji a těším se na další díl.
Zase jednou klidním rozjitřenou mysl u Chestertona. A když vás tady po čase zase čtu, neodpustím si citovat známou příhodu:
Na otázku deníku The Times, co by se mělo zásadně na světě změnit, odpověděl Chesterton:
„Vážení!
Já.
Srdečně, G. K. C."
Pokud byste někdo zatoužili po Příbězích z hranice od Kalčíka, mám to doma na věnování. Takový pamflet se dnes už těžko shání :-)
Brzo budu moci dát k dispozici Stoletého staříka, který vylezl z okna a zmizel. Lehký paperback o 400 stranách. Nenáročná a vcelku zábavná četba pro případy venkovní vánice, dlouhých zimních večerech po lyžování nebo při cyklistickém putování.
http://www.databazeknih.cz/knihy/stolety-starik...
Že bych zase směnila za čekuládu?!?
Kartouzu Parmskou sice pořád louskám (po prázdninách jsem si dala trošku pauzičku), ale už se blížím ku konci :o)))
Zrovna o poslední únorové sobotě jsem to přečetl.
Není to žádná řachanda, ale pobaví to.
Kniha je rozhodně lepší než film.
Dorazil jsem "Zápisky z blázince" od Miroslava Macháčka.
Nového Žambocha, dar přítele Ježíška...
In nomine sanguinis.
Zatím příjemné čtení.
Včera dočten poslední díl z J.F. Kováře od Novákové s optimistickým názvem Bez naděje, slušná práce.
Nečtu, ale třeba to někdy někomu koupím. http://eshop.pametnaroda.cz/obchod/jeste-jsme...
Sen Ockerwee od pana G.R.R. Martina
Zajímavá steam-punk-horor-fantasy plus troška Franka N Skippera, parníkáři již vědí....
Trošku Twain, trošku King a pan Podaný to opět přeložil úplně skvěle , což ostatně naznačuje už její brilatní "česko-amerikánský" název, napsáno tak, že vás doslova ovane výheň na Mississippi i zatuchlý pach New Orleans :)
Ps : musel jsem se sám scenzorovat, protože jsem slovy pana prezidenta, zpussiovatěl jedno slovo tak, že by pan Podaný by vypadal jako překladatelská hyena ...
Nečtu, protože poslouchám, ale patří to sem:
Miloš Doležal: Jako kdybychom dnes zemřít měli
25. února 1950, před pětašedesáti lety, zemřel v Praze číhošťský kněz Josef Toufar, umučený příslušníky Státní bezpečnosti, jedna z prvních obětí komunistické ideologie. A následně byl zahrabán pod falešným jménem v rohu ďáblického hřbitova do šachty hromadného hrobu. Zemřel po měsíčním brutálním týrání, kdy ho soudruzi z StB nutili ke lživým výpovědím: Měl se přiznat k tomu, že v režii a z nařízení Vatikánu a biskupů manipuloval s oltářním křížkem v Číhošti, aby tím podvedl prostý venkovský lid.
To je pohnuté a krvavé finále životního příběhu Josefa Toufara, o kterém vypráví knížka Miloše Doležala nazvaná Jako bychom dnes zemřít měli (oceněná mj. v tradiční anketě Lidových novin jako Kniha roku 2012).
http://media.rozhlas.cz/_download/3313611.mp3
http://media.rozhlas.cz/_download/3313612.mp3
http://media.rozhlas.cz/_download/3313613.mp3
http://media.rozhlas.cz/_download/3313615.mp3
http://media.rozhlas.cz/_download/3313616.mp3
http://media.rozhlas.cz/_download/3313617.mp3
http://media.rozhlas.cz/_download/3313619.mp3
http://media.rozhlas.cz/_download/3313621.mp3
http://media.rozhlas.cz/_download/3313623.mp3
http://media.rozhlas.cz/_download/3313625.mp3
http://media.rozhlas.cz/_download/3313628.mp3
http://media.rozhlas.cz/_download/3313630.mp3
http://media.rozhlas.cz/_download/3313631.mp3
http://media.rozhlas.cz/_download/3313632.mp3
http://media.rozhlas.cz/_download/3313633.mp3
V archivu ČRO se něco rozbilo a stále to je možné pustit a stáhnout. Sosněte si a poslouchejte, je to dobře udělané.
Tohle sem bohužel taky patří.
„" A co by byli lidé bez lásky?" " VZÁCNÍ. " řekl Smrť.
Terry Prachett zemřel a já si tiše představuji, jestli je někde Smrť speciálně pro lidi jako on.....
Díky za Zajímavé časy, Těžké Melodično i Za.anou poštu. Byl jsi vždy Sekáč a nikdy jsi nebyl Zloděj času ......
Posloucham. T. Pratchett-Obleknu si pulnoc. Uskocny muz je fakt hajzl, dostal ho. Jeste, ze tu je alespon Tonicka Bolava...
Tak teď beru celou Zeměplochu od začátku. Na počest pana Prachetta a jeho spisovatelské geniality....
Taky se na to chystam. Pratchetta jsem objevil pomerne nedavno (tak pred tremi lety). A on si klidne umre ...
Klika je, že ač toho napsal tolik, tak je to všechno vysoká kvalita srandy, navíc kolikrát kryjící poměrně vážný téma , kdo by to hledal v takovém druhu literatury ?
Navíc mě přijde, že je to nadčasové, vem si takové ty moderní detektivky typu ála Nesbo a podobně, kdo po tom štěkne za 20 let ?
Prvni, co jsem v Pratchettovych knizkach hledal byl humor, ale brzy jsem narazil na hlubsi smysl, paralely s nasim svetem, s nasim chovanim, obecne vzorce jednani v urcitych situacich. A to vsechno porad s nadhledem a lehkosti. Tohle me v jeho knizkach porad dostava. Jeste toho mam od nej hodne neprecteneho a nenaposlouchaneho.
to ti v podstatě závidím...
Jinak jsem si, jako každý rok s blížícími se Velikonocemi, rozečetl Jeho království od pana Waltariho. Pro lidi, kteří si netroufnou na Bibli, nebo se bojí s ní býti viděni je to ideální kniha o Víře a cestě k Bohu ...
Skvělá věc, stejně jako Nepřátelé lidstva. I když já raději v tomto ohledu Qou vadis .
Teď čtu Murakamiho Norské dřevo a nějak mi to nejde:-((
Konečně jsem snesla z půdy sebrané spisy Jiráska a jako první mi do ruky padly Staré pověsti České.
Sice jsem je kdysi četla, ale otevřela jsem a musím říct, že rozhodně nelituji.
Krásně jsem si oživila pověsti z naší historie :o)))
Včera jsem sáhnul po Patnáctiletém kapitánovi, toho jsem nikdy zatím nečet. No a Verne nezklamal, zase jsem se do toho začet jako malej kluk:).
My jsme tohle naslechli před pár lety s dětma v autě, původně to byla totiž rozhlasová hra.Tyhle nahrávky z dob rozhlasu mají skvělé obsazení a kvalitu....
Když já to radši v psaný podobě s těma původníma ilustracema:).
Až to přečtu a budu to uklízet do krabice, kde mám všechny verneovky, tak si hned vyndám Děti kapitána Granta, na ty mám spadeno už delší dobu, to jsem kdysi čet, ale už je to dosti dlouho...
No v autě se dětem blbě čte :) ale ty ilustrace jsou naprosto úžasné...
Já mám nejraději tyhle od SNDK (později albatrosu)
Jinak co se ilustrací týče tak nejkvalitnější ilustrace jsou ve Vilímkových vydáních z dvacátých let.Docela pokukuji po nově vydávané řadě z nakladatelství návrat. Trošku nezvyk je hladký křídový papír a také kvalita ilustrací na něm. Čte se to ale dobře. Dovolím si vložit odkaz.
http://www.antikvariatnavrat.cz...
Cena je u návratu trošku vyšší,stále je ale na přijatelné úrovni oproti konkurenčnímu vydavatelství Josefa Vybírala.
http://www.verneovky.cz/www-verneovky-cz/eshop...
Vybíralovo vydání jsem v ruce tedy neměl.
Obě vydavatelství plánují vydat kompletní vernovo dílo,což se nikomu doteď ještě nepodařilo.
No tak ty ceny jsou docela svinsky vyšší...:p.
Zrovna tyhle dvě verneovky patří k těm, co jsem na ně nikdy neměl chuť. Zato Ocelové město a Tajuplný ostrov jsem přečetl snad i pozpátku.
Díky za tip. Před pár dny jsem to dočetl a doplnil si tak základní vzdělání. I když samozřejmě spoustu pasáží jsem jen prolétl očima, přeci jen historie objevování Austrálie či podobné encyklopedické pasáže mě tak neberou. Ale na druhou stranu, pokud uvěřím tomu, že zrovna tohle měl Verne nastudované, je to tam vlastně pěkně pohromadě.
Dokonce kniha není ani tolik verneovsky rasistická jako některá jiná jeho díla i když samozřejmě angličané jsou pořád za záporáky.
Protoze je vetsinou reziroval nedostiznej Karel Weinlich.
https://www.kosmas.cz/knihy/196362/opratka-za...
Hodně nevšední a nejenom kvůli tomu co udělala, dost neveselý čtení...
Květnovou "Ikárii"( vím že je to XB1 ale)opravdu podařené číslo.
Právě si tady předčítáme něco z knihy Dějiny Namibie. A dostalo mě, že v roce, kdy jsem se narodila, tam místní založili společnost s názvem Deutsche Theatre Gruppe, kde hrála i nějaká paní Kratochvíle v kuse s názvem My Fair Lüderitz:-))
Jsem si vzpomněl na Nebe nezná vyvolených http://ulozto.cz/xuLv57SA/nebe-nezna-vyvolenych...
Je to sice rozhlasová adaptace, ale vcelku mám pocit, že to skoro celé četli.
Mám to spojené s lyžováním, poslouchal jsem to předloni když jsem jezdil sám po Krkonoších. Zvláštní vzpomínky, některá místa se mi díky tomu spojila s pasážemi z tohoto románu.
Nic složitého, není potřeba u toho příliš přemýšlet.
Pokračuji v louskání Jiráska - do ruky jsem vzala Mezi proudy a musím říct, že to hltám jedním dechem. Jak se mi mohlo stát, že jsem to nikdy nečetla?!?
Že by roli sehrál ten školní mus?
To snad ani ne. Já jsem nikdy netrpěla tím, že nějakou knížku číst "musím".
Z Jiráska jsem tehdy poctivě přečetla celého F.L.Věka. Nikdy mě ale nějak nenapadlo vzít si i jiné knihy od něj. Ty názvy mi přišly takové ponuré - Temno, Mezi proudy, apod.
Teď jsem se ale rozhodla doplnit mezeru a sama jsem nečekala, že mě to tak pohltí. Dokonce jsem si začala dohledávat historické souvislosti a lovím k tomu v mapách :o)))
S mapou jsem louskala i Staré pověsti a musím říct, že byl docela oříšek dohledávat kudy vlastně ten Čech na Říp táhnul :o)))
A stále mám mezeru, kudy že to vlastně na severu k nám proniknul. Jo, já vím, určitě to bude na netu, ale to si nechávám až na konec :o)))
No mě by zajímalo odkud si vycucal Jirásek tu praotcovu trasu :)
Mám takový dojem, že každé století, každý kronikář a konenčně každý spisovatel blíže k naší době přinášeli přesnější a přesnější trasu velkého praotce ...
No ale jedna věc je jistá, bylo to v době, kdy se se díky výbuchu sopky někde v Asii v evropě 2x za sebou neurodilo, podle letokruhů stromů napříš evropou to byla léta 535-536 kdy se kmeny různých "pranárodů" napříč světadílem v panice poprvé pohnuly
Také jsem si říkala, jak na ni přišel nebo se nedíval do mapy. Pořád mi vychází, že buď zapomněl podruhé překročit Labe nebo nějak přehlédnul Krkonoše :o)))
to je hodně drsný příběh....
Dneska jsem vzal Děti kapitána Granta, které jsem si připravil před pár dny při uklízení 15tiletého kapitána, a opět mně to zcela pohltilo, už mám přelousklých 130 stran, jde to samo. Jacq Paganel je prostě jedna z nejúžasnějších postav, kterou kdy Verne stvořil:).
Jen tak mimochodem: když jsem z tý knížky stáhnul přebal, objevil jsem na předsádce tužkou napsaná data 7.7. -6.8. 90. No sakra, je to možný, že je to pětadvacet let, co jsem to čet???
:)
Ty si do knih značíš, kdy si je četl?!?
Hele normálně ne, ale tady to je. Nevím proč, snad proto, že tahle se poněkud rozsahem vymyká Vernovu běžnému dílu.
To si snad budu muset přečíst. Tyhle netechnické verneovky mě, až na Dva roky prázdnin, nikdy nebraly, ale když to tady čtu, tak si nějakou takovou na nějakou cestu vlakem přibalím.
Tohle zrovna na nějakou cestu moc vhodný není, má to přes 500 stran, do vlaku je jistě lepší Ocelové město:).
Ve čtečce je to fuk. Ocelové město jsem přečetl snad i pozpátku.
Cestou kolem Levných knih jsem viděl inzerovaného Malého prince. Tak jsem ho šel koupit, že ho někdy někomu věnuji. A rovnou si ho i přečetl.
Divergence, Rezistence a Aliance. Zajímavě popsaný fikční experiment. Pěkně vykreslené charaktery hlavních postav a psáno velmi čtivě. Dokonce myslím i sfilmováno ale kniha je prostě lepší :-)
Viděla jsem jen film, ale na knihu se taky chystám.
Mám dotaz na bývalé malé české čtenáře.
Jak jsem teď byla ukázat vnoučkovi daňčí koloušky v Kunraticích, vzpomněla jsem si na dvě svoje knížky z mládí, které jsem milovala.
Bambi a Bambiho rodinka od Felixe Saltena. Já je mám ve slovenském překladu z roku 1946 a 1968 s moc hezkými ilustracemi od Horáka.
Vím, že existuje nějaký český překlad remaku té knihy v Disneyovském duchu, ale chci se zeptat, zda nevíte, zda existuje český překlad těch původních Saltenových knížek?
http://www.antikvart.sk/Kniha/Salten-Felix...
Ještě k daňkům můžeš přidat Dobrodružství veverky Zrzečky, tam se také vyskytují.
to nevím ale to je ten pán co napsal i moc hezkou pohádku pro dospělé Josefina Muntzenbacher :), že ?
No říká se to, ale já tuhle pohádku zatím nečetla.
Tyhle knihy jsme doma neměly, ale o víkendu také polezeme na půdu pro bednu s dětskýma knížkama :o)))
Nevadi,prectu to prckovi slovensky. Protestovat nebude. Zrovna jsem ho jednou prostonarodni pisni uspala. Tuhle mi rodicove rikali: Babi,mluv na nej slovensky. Tak jsem zacala: Ahoj, Ferko.
A oni prej, hmm, tak snad raci nekdy pozdeji.
pobyt dítěte ve vícejazyčném prostředí mu dává dobrý základ pro učení se cizím jazykům po celý život. To nejhorší pro jazykové vzdělání je u cizích filmů ten skvělý český dabing.
Souhlasím, ba dokonce myslím, že nejen u dětí a nejen v cizojazyčném. Každá změna stereotypu a homogenity bývá pro vnímavého jedince podnětná.
Sáhnul jsem po Liz Gilbert - Jíst, meditovat, milovat.
Já...já... vím, že to není typicky pánské čtení:), ale chtěl bych si udělat srovnání s filmem. Tak jsem zvědavej, jestli to s nějakým zájmem přečtu anebo to v půlce vezmu a fláknu do koše:).
Douglas Preston & Lincoln Child - za poslední 2 měsíce jsem dal Dračí hora, Hlubinná bouře, Kráter, a teď čtu znovu Bouře. No, nevím, jestli se mi u toho bude večer dobře usínat :-D
Já pokračuju v klasice - Jirásek mě nějak chytnul :o)))
Jen abys z toho pak neměla temno...:)).
Nemám obavu, ale je fakt, že zatím louskám Mezi proudy. A je to zajímavé čtení.
JFK 35 Vlci severu
zatím dobrý :)
Nathaniel Hawthorne - Šarlatové písmeno.
Zatím dobrý, akorát mi přišlo, že ten úvod se dal obstarat na 5 stránek a ne na 55. A pak mě nebetyčně vytočila jedna věc. Nevím, jak autorka českého překladu Jarmila Fastrová přišla na to, že ono šarlatové písmeno na hrudi Hester Prynn bylo písmeno "S"... To mi teda fakt hlava nebere.
Vypadá to sice hodně podobně, ale taková blbost mě teda nenapadla...
Kua tam má bejt přece Áčko...
XB-1 Slepý geometr , překlad možná tápe , spíš slepý matematik v oboru topologie, nebudu prozrazovat zápletku ale úžasný popis jiného vnímání světa mě v podstatě donutil několikrát zavřít oči a pokusit se vnímat hmatem a i si něco nakreslit naslepo
takže doporučitelné Kim Stanley Robinson a jeho povídka v xb1 číslo osm
Mám objednanou knížku,Dívka v pavoučí síti.autor David Lagercrantz Je to pokračování trilogie švéda Stiega Larsona.
Není čas oprášit toto téma? Blíží se čas darovací...
Já mám zatím vybráno pro vnoučka Sekorův komiks Lovy v temné Africe, bude, myslím, na to akurát zralý.
Jinak čtu zrovna Vysněný život Ernesta G. od Guenassia.
Tak inspirujte:-))
Ve sparech Aljasky od Jana Kopky. Ale dusledne preskakuju jeho radoby filosoficky vlozky. Vlasak (Howgh) pise mnohem lip.
Pri povalovani se v nemocnici, kdyz jsem nemohl spat:
S. King - Nespavost Je v ni vsechno, co ma mit spravny King - horror, sci-fi, trochu filosofie a na konci je to i trosku eroticke :-). Vychutnaval jsem si i zdlouhave popisy scen a situaci
Včera odpoledne jsem dostal knížku Deník udavače s tím, že ji dneska ráno musím vrátit. Vyprávění o studiu v Sovětském svazu na počátku 70. let. Musím se dneska podívat, kolik té becherovky jsem k té knížce vypil, abych mohl číst dál.
Pít alkohol abys neusnul?!?
To máš nějak obrácený metabolismus, ne?!?
Ta knížka je dost děsná. A mimo jiné se v ní furt chlastá. Šest let studia, šest let neuvěřitelného chlastání. Musel jsem si nějak srovnat krok. No a taky do sebe dostat nějaký cukr, mozek jel naplno. Stejně tu knížku budu ještě pár dní (doufám, že ne nocí) vstřebávat.
Je tam třeba vyprávění jak se dostal na nějaké louky u Leningradu, kde se pokoušeli prorazit blokádu. Padlo tam 2000 leningradských chlapců a on najednou zjistil, že to co mu křupe v trávě pod nohama jsou tisíce lidských kostí...
Já snad začnu litovat, že už nepiju.
Stále louskám Jiráska a teď jsem se zasekla u Proti všem - to se taky čte dost děsně. Vleče se mi to dýl než samotný husitský války :o)))
Knížku o tom jak izraelští tankisté odrazili obrovskou přesilu arabských tanků.
Bohužel je tak kniha až nečekaně aktuální.
Avidor Kahalani " Tanky které zachránily Israel"
Je to o lidech, kteří chránili svou vlast za cenu vlastních životů. O milionech lidí, kteří nebyli nahnáni do moře a žijí dodnes.
Prosincová XB1.
Na prosinec docela drsný výběr povídek.... Velmi doporučitelné, vlastně i jako dárek formou předplatného :)
Už ani nevím po kolika letech jsem oprášil Podivuhodná dobrodružství výpravy Barsacovy:).
V dětství jsem poslouchal sobotní rozhlasovou hru, kterou pan Weinlich spolu s týmem a hlavně se zvukařem z týhle knihy udělali. Dokonalej zážitek pro tehdejšího puberťáka.
V tvém dětství už byl rozhlas?!?
:o)))
Oni to tenkrát vysílali morseovkou. Každá postava měla jiný rytmus vysílání, v tom se lišily jejich charakteristiky. Jak to tenkrát bylo náročné na představivost oproti dnešním televizním seriálům si ani nedovedeš představit.
Tak dnešní seriály nevyžadují představivost absolutně žádnou...
Jasně, některý rádia měly dokonce magický voko. :-)
No ty vole :-)
Tohle mi nesmí do domu, ale napadlo mě, že by to mohla dostat Vdova pod stromeček :-P
http://www.emimino.cz/ze-snazilky-maminkou/
Ty čteš i emimino?!?
Jen aby se ti z toho nespustila laktace... :o)))
Tohle mě vždy připomene, že zrovna s tím jsme nikdy neměli problém, takže když chtěli mojí ženu v práci povýšit, mohla jim suše oznámit, že to nemá cenu, protože za dva měsíce plánuje otěhotnět. :)
No, tak mně to zas připomene, jak mě manžel před svatbou upozorňoval, že přece jen už dělá asi sedmnáct let s laky a rozpouštědly a že to tedy mohlo mít negativní vliv na plodnost... Když jsme pět let po svatbě měli tři děti, došlo mi, že na to asi nebude zrovna spoleh.
Tak tady je alespoň pár zajímavostí(které ti asi stejně jsou k ničemu). Jsou knížky, kde se nedovíš ani tohle, a že jich není málo. A teďka hledej mezi nimi těch pár hodnotných.
Kathryn Stockett - Černobílý svět.
Právě mám rozečteno A. M. Vasilevskij-Smysl mého života.
Turbuletní vesmír od dua Žamboch/Bartoš
a od Ježíška ..
Celkem dobrá "tvrdá scifárna" s poněkud neobvyklým strojovým hrdinou který se v akci z robota upgradne až k vlastnímu " já" a nechce o něj přijít.
To celkem je kvůli tomu, že je to taková kovbojka v galaktickém měřítku :) a přece jenom mám dojem , že autorem je spíš Tomáš Bartoš než Miroslav Žamboch ...
80 procent, určitá šance že za rok-dva si to přečtu podruhý :)
Od ježíška a od Baňkové Straka v říši Entropie, fyzikální bajky ze života. Ta knížka mi dříve utekla, ale teď jsem se do mi začetla a moc se mi ty fyzikální bajky líbí. Kdybych byla pedagog a učila fyziku, tak bych možná neváhala občas promarnit hodinu čtením některé z těch bajek. Třeba by pak fyzika pro děti byla větším dobrodružstvím:-))
Jé, už dávno jsem zapomněl, že tuhle knížku mám, budu ji muset vyšťourat. Už si ani nepamatuji co v ní bylo.
Mrtvý na Pekelném vrchu od Juraje Červeňáka.
Dost dobrý, zatím jsem od něj znal jen " slovanskou fantasy" tohle je spíš takový historický detektivní horor ve smyslu, že síly pekelné tam zastupují lidé a nepatrně kladnější z postav je partička vyšetřovatelů ve složení vysloužilý turkobijec , písař a polní specialista na právo útrpné..
Janu Eyrovou, nikdy jsem to nečet, tak jsem rozhod to napravit.
Zatím dobrý, docela jsem se do toho začet. Má to jen jednu chybu. Mám vydání z r. 1976, sice v tvrdých deskách, není to ovšem klasická šitá vazba, ale listy jsou lepené, a jestli se to nerozpadne na jednotlivý listy než to přečtu, tak to bude malej zázrak...
To v té době byl asi nějaký zlepšovák. Měli jsme takhle učebnici ruštiny. Krásně se poznalo, kam až jsme došli, až tam byly listy uvolněné.
Tak to byl teda zlepšovák za všechny drobný!!!
Taky si ale pamatuju ze školy nějaký učebnice, udělaný touhle technikou. Po dvou, třech letech byly většinou na vyhození.
Největší pakárna je na tom to, že i když se to slepí, tak to stejně povolí na prvním dalším neslepeným listu, to bych to musel poslepovat snad list po listu.
jojo, bohužel takhle mi dopadl dárek pro prvorozeného syna, komiks Hobita nebo první brožované vydání Duny .. tam ty máme skutečně lepené skoro po stránkách....
Mám dotaz.
Nemá náhodou někdo doma knihu Hanička Všetečka?!?
Viz obrázek.
Měla jsem poněkud salátové vydání a když jsem to začala dávat do kupy, tak jsem zjistila, že stránky 39 - 42 jsou nenávratně ztraceny.
Pokud by někdo knihou disponoval, bylo by prosím možné získat kopii těchto stránek?!?
http://www.spalena53.cz/hanicka-vsetecka/
Že je v antikvariátech to vím.
Já ale nechci kupovat knihu, chci si jen ofotit 2 až 4 stránky.
Kolik úsilí by asi stálo ofocení stránky v průměrně vstřícném antiku ? :)
Chceš říct, že tebou doporučovaný antik je "průměrně vstřícný"?!?
první link co na mě vypadl a v centru na dopravě.
Přiznám se, že žádný antikvariát bez vstřícných a milých lidí neznám.
Takže si říkám, že když si něco koupíš a pak něco ofotíš tak nemůžou mít celkem problém... za optání nic nedáš :)
Ano, za optání nic nedám. Právě proto jsem se tady zeptala :o)))
Právě mimochodem tak nějak pod tlakem současných událostí jsem si znovu dal knihy od Kulhánka a kupodivu to EU už před mnoha lety celkem dobře odhadl...
Himbajs, kterou jsem to před rokem vlastně četl :)
pardon, neuvedomil jsem si...
žiju prostě v době minulé...
Nultý díl Zaklínače.
" Bouřková sezona"
Andrzej Sapkowski
Kdysi jsem napjatě čekal na každý díl a přiznám, se že jsem nevěděl že roku 2014 vyšla nula :)
A je to prostě klasika, ne super, ale hodně dobrý, pěkný text, sice fantasy ale ve skutečnosti poměrně aktuální dílo a moc hezky udělaná návaznost na první věc co jsem kdy o Geraltovi z Rivie četl..
za 279 kaček tištěné je to zadarmo
Právě čtu tohle:
https://www.kosmas.cz/knihy/202654/nulte-cislo/
A vřele doporučuji. Poučné čtení i pro dnešní čtenáře novin.
Pozdě, ale přece jsem se začetl do Jiřího Hájíčka. A musím říct, že jsou to báječné knihy. Jen se doma hádáme, jestli je lepší Selský baroko nebo Rybí krev. :-)
Ten zvláštní smutek z toho, co na venkově bylo a už není, který Hájíček dokáže tak hezky vyjádřit, ten je jedním z důvodů, proč se tak rád toulám na kole...
Jestli chceš smutnit z toho co bylo, ale už není, doporučuji oba výběžky, Šluknovský i Frýdlantský.
Někdy je to jak objevování zaniklé civilizace.
Namátkou, třeba tenhle komín patří k továrně díky které je zvykem říkat pánským spodkům jégrovky.
https://goo.gl/maps/9qE42vMKYkS2
Jojo, vím. Ono i na druhém konci, v Novohradských horách, je to silný. A tak různě. :-)
Ale ty knížky stojí za přečtení.
Včera jsem sáhnul po klasice, od Bronteovic Emilky Na Větrné hůrce.
Mám přečtený asi 3 nebo 4 kapitoly a musím říct, jsou to po všech stránkách milí lidé...:)).
https://www.youtube.com/watch?v=kqiUGjghlzU
taky se na ní těším, nedávno jsem si ji stáhla do čtečky a asi na ní dojde o dovolené. v poslední době mne dost zaujala stařičká kniha Podzemní Praha od Karla Ladislava Kukla, ke kanálům mám v poslední době větší respekt. zrovna se bojím při Paganiniho smlouvě od Keplera :-)
No, já se dostal o dalších pár kapitol dál a pořád nějak nejsem schopnej se v těch dvou rodech zorientovat:).
právě sice čtu jen článek / reklamu na komiks ale původní kniha je skvělá tak komiks asi dostane k narozeninám kluk :)
http://www.reflex.cz/clanek/kultura/75690...
http://www.databazeknih.cz/knihy/vitejte-na...
Koupil jsem to (sice lehce s křížkem po funuse, 10 let po vydání) v létě v Táboře na rynku v "íčku", je tam spousta obrázků i ledacos zajímavého k přečtení:).No za 78 Káčé nekupte to!!!
:))
Na mě teď konečně po 3 měsících došla v knohovně řada a půjčila jsem si tohle http://www.archeologickyatlas.cz/
To jeden hned neví, kam dřív vyrazit :o)))
To vypadá zajímavě, kua...
:)
Dala jsem si oddychovku "Jak překousnout babičku" a teď tu mám Fulghuma a Coelha.
Momentálně Drž mě pevně, miluj mě zlehka.
A mám tu připravená Tři přání, ale od těch nemůžu najít první knihu.
Tři přání jsem před časem čet a dost mě to zklamalo. Na to, že to vycházelo postupně a Fulghum avizoval po 1. díle, že ten příběh se musí dál "odžít", že sám neví, jak to dopadne, tak se to zvrhlo do úplně nereálný kraviny.
Ale nebudu odrazovat, mnoha lidem se to líbí.
Ale faktem je, je všechny 3 ty knížky jsou krásně graficky zpracovaný.
Do drž mě pevně, miluj mě zlehka jsem jen lehce nakouknul, byla to knížka z knihovny a neměl jsem na ni čas. Čtení je to myslím příjmné, alespoň co jsem tak přelétl. Ale co mě nadchlo, to byly ilustrace.
Člověče, je to takové zvláštní čtení. Nejsou to ani povídky, ani ucelený příběh.
Takový velmi příjemný pohled na tanec a lidi kolem tančírny.
Ty ilustrace mě také zaujaly.
Mě jen trošku vadí, že je to poměrně velká kniha, ale zatím se s ní vláčím.
Nebeský se v pokoji válel Fivkův Melouch, ale furt se nemůžu včíst. To není Ten Fivek.
Už mám skoro doposlouchanou, ne přečtenou, knihu Doba z druhé ruky. Teď o víkendu jsem našel odvahu na další část, kde je motivem genocida Arménů v Ázerbájdžánu (a naopak). Moc jsem nevěděl jestli nad tím mám zešedivět nebo se pozvracet. Silná kniha.
Kadlečkovou, Vilmu Kadlečkovou a její Hlasy a Hvězdy z cyklu Mycelium.
Tahle "Paní spisovatelka" kdyby psala v Anglii nebo USA, tak se umístí na žebříčku sakra vysoko, akorát si člověk na ty jednotlivé díly musí docela počkat. Skoro jako na díly Hry o trůny
http://mycelium.argenite.org/page-uvod-romany...
I pár dní po přečtení ve mě ta knížka" doznívá".
( dobré znamení)
na zimu ideální, taky jsem to četla jednou v zimě a šíleně jsem se bála.
A v monarchii dočtu tohle, tady už to nestihnu.
Žambocha, postkatastrofická scifárna " Zakuti v oceli". Jedna z několika podstromečkových knih.
Už celkem chápu, proč to má tak dobré hodnocení..
Jo a ještě jsem za včera přelouskal další podstromečkovou , poslední díl JFK ...také od Žambocha, je to oddechovka, takový sešitek z řady, konkrétně 37 díl :) ale většina z toho se dá číst a je osvěžujující, že tu sérii píše asi 20 autorů... ideální na cestu do metra a vlaku.
Životopis Miroslava Stingla....zajímavé čtení, vždycky jsem četl jen jeho knihy a tak je fajn přečíst si něco i o něm.
Tahle kniha se strašně rychle rozšířila. Za poslední měsíc jsem ji viděla u každého ze známých, který něco slavil :o)))
Moc pěkně zpracované.
U nás Ježíšek, ještě jsem dostal biografii Erica claptona, ta na mne ještě čeká...
http://www.rozhlas.cz/dvojka/kupredudominulosti...
Krásný rozhovor opravdovým člověkem a hrdým vlastencem.
Já teď momentálně 23. "Toulavku", ale dost se těším na tuhle:
http://www.databazeknih.cz/knihy/dlouha...
Já jsem krátce před polovinou jedné Dlohé křivolaké cesty.
A je to M-A-G-N-I-F-Í-Í-K!!!!
:)
http://www.databazeknih.cz/knihy/dlouha...
nemám sice válečnou literaturu moc ráda, ale nakonec jsem se docela začetla do knihy Slunce zapadá na východě od Konrada Lockera fanatizmus mladých lidí a členů jednotek SS je tady vylíčen tak, až běhá mráz po zádech.
Lepší si přečíst nějaké skutečné příběhy, někde jsem zaslechl, že Konrád Locker je krycí identita nějaké současné spisovatelky :)
no nehledala jsem nic co napsal/napsala, ale je fakt, že začátek knihy je docela romantický, tak možná na tom něco bude :-) zas tak moc mi o skutečnost nejde, není to tak špatně napsané a popisovaná místa zní dost věrohodně.
Jsem na tom podobně, ale zaujala mě tato knížka: Katja Kettu - Porodní bába. Krátký čas už nečtu, ale poslouchám, u této knížky jsem zkraje myslela, že to nedám. Stálo to ale za to. Jinak díky všem za tipy, něco málo jsem si vypsala (pokud to mají ve zvukové knihovně).
Simon Mawer, Skleněný pokoj. Vytáhla jsem ho opět z knihovny.
Rozhovor, který se mohl udát v létě, možná brzy z podzimu 1938 mezi dvěma přáteli:
"Je to otázka perspektivy. Historické perspektivy. Po válce jsme si my, zpozdilí obyvatelé této země, mysleli, že jsme svědky vyvrcholení nějakého historického procesu. Ale mýlili jsme se. Ve skutečnosti jsme uprostřed procesu, o jehož konci nevíme nic. Procesu rozpadu říše, samozřejmě. Mysleli jsme si - natolik jsme byli naivní -, že už je po všem. Císař je pryč, promluvil Woodrov Wilson, byl vyhlášen princip sebeurčení, a je to. Sbohem dualistická monarchie a všechno, co k ní patřilo! Ať žije Československo, Maďarsko, Rakousko a bůhví kolik dalších státečků. Ale mýlili jsme se. Nebyli jsme na konci toho procesu, ale někde uprostřed..."
http://www.databazeknih.cz/knihy/velka-cesta-k...
Já blbec po tom sáhnul, když jsem viděl jméno autorky. Mám dojem, že budu mít dost velkej problém se tím prokousat až do konce.
Jako nakonec jsem to přečet, ale tfujtajbl vespolek...
Naštěstí se mi to povedlo zase prodat ještě dřív, než jsem to dočet:).
Pánův Hlas od S.Lema a k tomu v Kindle přibastlené povídky pilota Pirxe a dalších hrdinů .
V podstatě krásné příběhy, super nápady ale neúprosně zestárlé použitím příliš specifikovaných " technických zázraků "
film byl taky dobrý. sice tak trochu lehce zmatený, ale to byla i ta knížka :-D
teď se chystám na Cloud atlas, tak jsem zvědavý, jaké to bude
Dočetl jsem "Projekt Zenta"
příjemné čtení - kompilace historické fikce, steampunku, a sci-fi. Vidím zde jistou paralelu s Drnkem (žáby v mléku) i když je knížka v jiném časovém období. Trochu mi připadá postavená na optimistických vzpomínkách na císaře pána, ale k danému duchu knížky to sedne.
Jo Nesbø - Žízeň. Ale jde mi tentokrát pomalu, jako by to už nebyl on. Harry se oženil, abstinuje a učí v policejní akademii. :-(
Smečka od Jamese Pattersona - předloha pro seriál ZOO
četlo se to dobře, ale kromě jména hlavního hrdiny a toho, že zvířata útočí na lidi, tam toho moc společného nebylo. ale kniha dobrá, seriál taky koukatelný, takže každé si asi najde svoje příznivce
a pak mám rozečtené Terry Pratchett - Fantastická duše - od Craiga Cabella. objednal jsem si ji přes net, čekal jsem trošku něco jiného, ale na druhou stranu je to zajímavá procházka Pratchettovým životem
Dočetl jsem tu jeho poslední zeměplochu, Pastýřskou korunu, z té knížky je přímo cítit, jak se pan Pratchett loučí.
Ale je dobrá, měl jsem po přečtení " Pod Parou" docela obavy, že už to opravdu nebude ono ,ale je to hezký...
tu jsem sháněl víc než rok a zatím marně, aspoň po knihkupectvích ve Zlíně.
na talpresu ji mají, to vím, ale nechce se mi dávat stovka za poštovné :-))
se mnou se tak rozloučil Svobodnej nárok, Zimoděj a Obleknu si půlnoc. prostě se mi všechny tři doma ztratily a vůbec netuším kam. podezřívám vdovu. není to její oblíbený autor. asi jí schovám kuchařky a pak to vyměním pěkně kus za kus :-D
Hele koupil jsem to Neoluxoru na nádraží :) navíc tam mají slevu na Sphere kartu...
Já mám problém, že žena ty knížky půjčuje kamarádkám, problém není v tom, že to půjčí, ale že já to občas zrovna chci číst znova :)
Momentálně mám pár Prachettů v Kaluze, minimálně jednoho v Austrálii a značná část z Sapkowského Zaklínače je na Slovensku .
jestli v Praze, tak tam jsem se ptal na podzim, a to ještě neměli - nebyla natisklá
ale tady jsem se ptal 14 dní zpátky a taky ještě nic, tak nevím.
Pastýřskou korunu jsem kupoval před dvěmy týdny v Zlíně v tom knihkupectví co je v patře v zlatém jablku...
a je to pěkné čtení....
pěkně, tam jsem byl před měsícem a tvrdili, že o ničem neví. před asi 3 týdny jsem se ptal v knihkupectví v Centru a taky nic.
tak se holt těch 10 minut z práce budu muset projít
No ještě 9/4/2017 dvorní a geniální překladatel Zeměplochy, pan Kantůrek tvrdil, že kniha prochází poslední korektůrou, takže je možná, že před měsícem ji prostě ještě nikdo nemohl mít :)
tak to, že se překládá a korektůruje jsem slyšel poslední rok a půl pořád a všude :-D
Popravdě on pan Kantůrek, co jsem tak zaslechl, asi také není v nejlepší kondici... :(
Tak už ji mám doctenou taky. Asi půlku jsem stihl v autě odtahovky z Itálie, při chvilkach. Zbytek dnes večer. Škoda, že tam proti prvním dílům ubylo humoru. Je to trošku "jina" knížka než Svobodný národ nebo Zimodej. Spíš už taková pro dospělé, ne pro děti.
Ten konec, jak se Tonicka vyucila tesarem a postavila si vlastní domek, mi trochu připadal podobný tomu, kdy si Pratchett sám vyrobil meč, od začátku až do konce. Nebo to byl jen pocit?
Až ty ztracené knížky doma najdu, tak dám celou Tonickovou sérii znovu. Měla něco do sebe :)
to je to loučení ....
Tak ona nejenom Toniččina série, vůbec celá " série čarodějek" je asi nejucelenější příběh ze Zěmepolochy, pak asi " sekce o Hlídce" a myslím že zrovna Tonička z " čarodějek" a Elánius z " hlídky" jsou " postavy s největším vývojem" v celé Zeměploše...
Ještě si pamatuji zklamání, když se Mrakoplaš tak nějak " upozadil a vytratil" ale to jsem ještě netušil, že se objeví Bábi, Stařenka, Elánius,Havelok, Karotka a Angua, Kolík a seržant Tračník , Magráta, Lutze, Navážka,Vlahoš , Noby či Smrďa rum , Vzoromil, Reginald, Barbar Cohen a další další .. Verence, Rob Kterýten, Casanovlez, Jindra Král :) Mikuláš ze slova a Sacharóza.... lidi, trpajzlíci, skřeti , trollové, víly a vílové, golemové, fíglové,
Mrakomrak neskutečně vymyšlených a přitom " jako živých´" charakterů....
Mrakoš byl taky supr, ale na Poťapanýho Vildu prostě nemá :D
Po ...no, mnoha:)) letech jsem oprášil Lovce mamutů.
Trochu jsem měl obavy z toho, jestli tuhle legendární knihu, za minulého režimu jednu z povinných coby školní četba, ještě budu schopen přečíst.
Světe div se, jde to. A musím konstatovat, že mám skoro dojem, že si z ní dokážu odnést víc (nebo si ji víc vychutnat, jak se to vezme), než to děcko na prvním stupni ZŠ, nebo kdy jsme to četli a moc nám ty souvislosti (jak historické, tak zeměpisné) nedocházely.
Tuktá, tuktá, tuktá chci tři soby
Tuktá tuktá hek hek , dva jsou až dost :)
No teda - tuhle větu jsem čet zrovinka před chvílí..:-).
Kniha zvláštních nových věcí. Už z první kapitoly je vidět, že to dílo je hodnotné, na rozdíl od Clinea Ready Player One, což je už z prvních řádků evidentně kniha extrémně nízké hodnoty.
Čtu zrovna Čas mého života od Jerome Klapka Jeroma. Pokud vím, vyšlo to letos v češtině poprvé, v překladu Milana Žáčka.
Ta kniha moc čtivá není, JKJ si sám dost často stěžuje, že byl vždy chápán a oslavován jako ten, co napsal "Tři muže..."
Jsou v ní ale pěkné a svěží pasáže, třeba kapitola nazvaná Kola změny, kde píše o objevení se velocipédů se stejně velkými koly, v tehdejší Anglii zvanému " Bezpečnostní bicykl".
Také o ženské otázce a bicyklu, tedy o objevu, kdy jednoho geniálního cyklistu napadlo, kvůli těm dámám, snížit horní trubku.
Píše ale také o začátcích automobilismu, o závodu Londýn- Brighton, kdy závodníci byli očekáváni k obědu čistí a voňaví v cylindru... a nakonec titéž přijeli umaštění od šmíru a bez cylindrů až k večeři:-))
Svěží dílko, doporučuji.
Z nedostatku času jsem natáhl do Kindly jednoho " starého" Kulhánka, konkrétně Noční Klub.
Zajímavé je, že ta knížka, která mě před 15 lety přišla jako supermoderní variace na hororakci, je dneska stažena " reáliemi příběhu"někam mezi Výlet pana Broučka (s odbočkou do Asie ) a knížku Praha plná strašidel od Švandrlíka :)
Jako akce dobrý, příběh uvěřitelný ( ve smyslu dobře napsaný, napětí, zvraty a " dobrý konec", ale ty reálie současnosti v Evropě a světě ( Je suis Charlie, Je suis Manchester Je suis Paris, Berlin, London, atd atd atd atd atd atd atd je suis....) z tý knížky prostě vzaly hlavní druh akce " někdo na ulici hromadně zabíjí lidi" .
Někdy v roce 2002 byla kniha o upírech a jejích lovcích plus " přidružených ztrátách občanů v Praze " čtivý horor a dneska je to jen " fantazijní popis reality v Evropě a světě " navíc horor ve světě, kde hrdina nastupuje do mezinárodních letů na letenku koupenou pár minut před odletem, kde policie chodí na ulicích neozbrojena a kde největším děsem pro občana je " ruská mafie" ....
Prostě ta kniha za pouhých 15 let beznadějně zastarala za dobou, ve které dnes žijeme... :(
Podobně je to s Desátým stupněm od A.C.Clarka. Je to možná 15-20 let od napsání, ale mluví tam o Islámském státu, jeho fungovani,... tehdy mi to připadalo opravdu jako sci-fi, dneska je to málem realita
Obávám se, že je to něco, co ani nestojí za to číst. Prostě klasický lovec popularity, jako většina sci-fi autorů. :-(
Zato tvoje povidky, to je trhak! :-))
Obáváš se?!? Proboha proč?!?
Četbu si přece můžeš vybrat dle vlastní chuti...
Hodnotná díla se často nevydávají. Většině, včetně vás nevadí, že se vydává brak, třeba ten Cline je brak par excellence, u jeho knížek není původního absolutně nic. Na veletrhu na výstavišti mi jedna holčina nabízela, že když si koupím její knihu, tak mi ji podepíše. Zřejmě byla celá šťastná, že ji tu knihu vydali a budou ji za to posílat prachy. Při nahlédnutí dovnitř z toho ale bylo vidět, že jde o brak, jakých je mraky.
Jako že se ze sci-fi (a fantasy) dělá brakoviště mi fakt vadí.
no Kulhánek...
Je to brak, jak by řekl můj táta.
Ale za sebe musím říct:
napsaný s láskou ,pečlivostí a sakra dobře :-)
Takoví Vládci strachu a serie Cesta krve stojí za to.
Brak obvykle bývá napsaný relativně pěkně, ale je tam absolutně hovno a je to napsaný jen s láskou k penězům.
Vidíš, já to beru z té druhé stránky.
Nečekám od toho přínos kromě pobavení ale to pobavení mi stojí za to.
Dá se říct že je to vlastně taková návštěva hospody... :-)
A ono tam vůbec něco takového je? Jako v Ready Player One tam není nic zajímavého ani co k pobavení, pro lidi jako já stačí snad ani ne stránka, a už fakt nemusím číst, je to zbytečné. Je to Bestseller, ale stojí to za hovno.
Včera jsem dorazil jednohubku - Manželé odvedle a zároveň začal Zmizelou, to je trochu větší jednohubka:-).
A kdyby mi nebylo blbý si rozsvítit, tak bych už tak hodinu pokračoval, páč tady v tom panoptiku se spát moc nedá, pavilon šelem hadr...:-).
Doufám, že to byla poslední noc na ORL.
Zmizelou jsem dočet - no, čekal jsem, že to bude trochu větší pecka, bylo to takové místy až nudné. Ale jako psychárna dobrá:).
Teď jsem popad Dívky z trajektu.
Loď doplula, ty dvě ale ne?!?
Jedním dechem jsem přečetl "Nokturno" Ed McBaina.
"Drsnou školu" mám rád, ale tohle mě přišlo "za hranou" (úroveň "krváků")
Je-li to realistický pohled na americkou společnost ("náš vzor"), začnu přemýšlet o emigraci do SNS
8-(
Jaký to bylo? Kritika to trochu zdrbla.
No, mě se ta mozaika celkem líbila, i když to asi nesedne každýmu. Můj komentář k tomu:
http://www.databazeknih.cz/komentare-knihy/mira...
Ono je to těžký, dneska má nálepku "Bestseller" kdeco. Třeba Manželé odvedle, Dívky z trajektu, Zmizelá... všechny tři jsem přečet teď v době, kdy marodim, a všechny už jsem poslal dál, jsou to knížky jednou přečíst a víc není důvod se k tomu vracet. Koneckonců komenáře jsou na výše uvedeném odkazu k dohledání:).
Zatím si ji stejně nepřečtu, není ještě zařazená ve zvukové knihovně. Z tvých okomentovaných jsem nedávno poslouchala právě tu Zmizelou a Dívku ve vlaku, obě byly celkem čtivé, ale... asi jak píšeš - vracet se k nim určitě nebudu.
Dívka ve vlaku se mi líbila. Asi trochu i proto, že v době, kdy jsem to čet, jsem věděl, že bude film (nebo možná už byl venku) a za mnohýma scénama filmu jsem docela živě viděl E. Blunt, a Bluntovic Emilku já můžu:).
Ale Zmizelá mi přišla podivná. Svým způsobem geniální dílo co se týká vykreslení těch dvou pošuků, ale to mi moc nesedlo. No už je pa:).
Gillian Flynn - Ostré předměty
Lukjaněko - Stráž pohraničí.
Pěkné čtení, po prvním přečtení si mylím že se ke knížce budu vracet a těšit se na další díly.
Hlídky jsou jiné, ty tam nehledejte.
Brian W. Aldiss " Nonstop"
Právě jsem po mnoha letech znovu dočetl prostě perfektní, výborná scifárna,navíc by nikdo neuhádl, že to bylo prvně vydané roku 1958.
Předtím jsem v rámci Kindle nasosání taky podruhé v životě přečetl Jefremovovu " Mlhovinu v Andromedě", z roku 1956... tam je bohužel ten rok 1956 z textu cítit, když si člověk odečte scifikomunismus ( úlitba spisovatele době ?) , ten příběh je silný, nápaditý ale krom propagandistické části je dnes už moc uvězněný v " technice budoucnosti z fantazie padesátých let" což mi při čtení v dětství tak nevadilo.
Obě moc pěkné a nápadité knížky, ale Nonstop je " stále mladý a svěží" zatímco
Tumannosť Andromedy tak nějak zamrzla v minulosti, v podstatě trošku takový scifiJirásek ,...
Tak Aldiss vlastně není sci-fi, pokud se týká nějakého obvyklého pohledu. Je to vlastně nový žánr. U Aldisse je také vidět, že na rozdíl od běžné sci-fi vychází z velmi kvalitní literatury.
Vlastně ve stejném žánru tvoří i paní Sinisalo, byť formálně ten žánr ještě není uznáván.
http://www.databazeknih.cz/knihy/motorismus-v...
Na to jsem docela zvědavej:
http://www.databazeknih.cz/knihy/zapomenute...
Nějak to tu zanedbáváme.
Já teda nečtu, dneska jsem dočet https://www.databazeknih.cz/knihy/tatra-v...
Zajímavá kniha.
Istoria Velikoj Otečestvennoj Vojny
Už v tom dva dny , opět po několika letech listuji a zjišťuji, že oproti Vlastičkodlakově verzi druhé světové války je to vlastně docela faktografická kniha která o událostech,které Edita Vlastičkovna Kacap Medvědovová drsně překrucuje, hovoří celkem otevřeně a bez příkras.
Relativně nedávno jsem dočetl od Sinisalo Jádro Slunce. Vynikající dílo ukazující svět, který by chtěli místní fašisti.
Tebe snad ty fašisti straší i v noci.
Finové uměli vždy napsat dobrou knížku, navíc je mi jasné, že jste při čtení této měl vlhké sny.
Paní spisovatelka mě potěšila když chválila Miku Waltariho, to je ten pán, který napsal krásnou knihu Jeho království vycházející přímo z bible.
https://www.databazeknih.cz/knihy/dobrodruzne...
Předtím jsem si dal https://www.databazeknih.cz/knihy/evropan-se...
a musím konstatovat, že je to trochu zklamání. Doufal (nebo čekal) jsem, že objevím dnes už poněkud zapomenuté poklady československého raného cestopisu, částečně současníka H+Z, částečně ještě jejich předchůdce, ale dneska už je to na čtení ... takový divný:-/.
Tenhle výbor je čtvrtou knihou od Elstnera, a tím jsem s ním asi skončil.
Včera jsem sáhnul po:
https://www.databazeknih.cz/knihy/johnny-cash...
Nějakou dobu mi to asi vydrží, je to docela slušná cihla:)
https://www.databazeknih.cz/knihy/johnny-cash...
A sakra, koukám, že bych si měl začít psát, co jsem kam napsal...:).
Jdu se kouknout do občanky, ale obávám se, že už to bude jenom horší...:)).
To čteš znovu nebo ještě?!? :o)))
Hele, já čtu taky stále toho Jiráska. Když se tak podívám zpět, tak už ho louskám třetím nebo čtvrtým rokem.
Ovšem vkládám do toho i jinou četbu - na jeden zátah se to prostě nedá. A Temno jsem vypustila - ta kniha mě odrazuje nejen dobou, o které se píše, ale i svojí tloušťkou.
Tak já jsem za tři dny zdolal asi 170 stran, ono se to čte dobře. Občas teda nadskocim, když vidím hrubici, třeba nabytej harmonogram...
Jen jsem si nějak nevšim, že jsem sem dával ten odkaz už jedno:-).
Kolik má to Temno stran? Tohle taky přes 700.
Teď momentálně nic, předevčírem jsem dočet
https://www.databazeknih.cz/knihy/cesko-v...
a nic moc to teda nebylo, jako 41. knihu v roce 2017. Z toho mám radost, to se mi zatím asi nikdy nepovedlo. Pravda, podstatnou zásluhu na tom má 2,5 měsíce marození:).
Nový rok jsem knižně začal se samotným Bossem:
https://www.databazeknih.cz/knihy/bruce...
https://www.databazeknih.cz/knihy/beatrice...
Tak snad mi z toho nejebne:).
Nejeblo, je to celkem čtivý:).
Nicméně je to typický představitel hesla "přečti a pošli dál."
A jdeme na sever...:)
https://www.databazeknih.cz/knihy/konec-leta...
to vypadá zajímavě, taky mně v poslední době sever zaujal Mořská panna od Camilla Lackberg byla taky docela napínavá. teď jsem tenhle žánr zaměnila za literaturu faktu a od Urbana čtu Poslední tečka za rukopisy. docela zajímavý pohled na Boženu Němcovou a na Rukopis královédvorský.