Ahoj vsichni, mam dotaz, asi dva mesice chodim trikrat tydne slapat na rotopedu a behat na pasu, ted asi hodinu a pul celkem s prestavkama. Strasne se potim, za pul hodiny mam tricko na zdimani. Minule jsem se vazil pred a po cviceni, vypotil jsem skoro 3 litry (po pricteni 2 litru vody, co jsem vypil). Myslite, ze potrebuju pit iontak nebo staci voda? Dik za radu
Podle mě úplně stačí voda, lepší je minerálka (třeba naředěná a odplyněná Magnezia), ještě lepší lihuprostý pivo. Ale nejlepší je zajít si po tréninku na točený:-))). Ionťáky jsou prospěšný, ale udělaj ti průvan v peněžence (půllitrák přijde i na 50,-). Je to ale jenom moje zkušenost. Pokud chceš odborný rady, prolistuj si Vela, ročníky 2002 až 03, zabývá se tím PaeDr Dlouhá v seriálu "Pod pokličkou".
tTož piju naředěný sirup UniSport z Nutrendu,litr tohodle sirupu stojí 320 Kč,což vypadá,že je to moc,ale z toho litru naředím víc jak padesát litrů pití,které je mnam,mnam.A velký výber chutí - vřele doporučuji.Ale nejlepší pití je Velkopopovický kozlík 10 i 11 a hned po něm Zubr.
Já si nejvíc pošmáknu na plnotučným Budvaru. Plzeň je mu na roveň postavená, ale málokde ji uměj udělat. Když maj u Lidla v akci taškovej nebo plechovej Graffen Walder, tak ho beru, má skoro 5% a snadno se jím uvedu do jinýho stavu. :-)
Přesně. Není nad pivo. Dobrý, levný a zdravý. Těžké nohy rozjezdím, pokud těch budvarů není moc:-)
Aby pocení vůbec mělo smysl, aby tě ochlazovalo, musíš být vhodně oblečen. Tenké tričko z "funkčního" vlákna (Moira, Klimatex, ..) by mělo přiléhat k trupu, aby pot odvádělo a jeho odpařováním tě ochlazovalo. Rozhodně nevhodné je bavlněné triko. Pít musíš kdyžtak po troškách, třeba každou čtvrthodinu dvě deci. Vypiješ-li najednou litr vody (ale třeba i jonťáku), tak to pravděpodobně doneseš v žaludku až domů. Ale během hodiny a půl ti žádné zdravotní problémy z dehydratace nehrozí. Ty dva litry se mi zdají zbytečné. Pivo, co doporučuje Abernathy, je samozřejmě blbost. To on si jen nechce svou diagnózu přiznat. :')
Smysl všech slavných jonťáků je v tom, že umožňují rychlé vstřebání vody (spolu s tím pravidelným pitím po troškách). Proto by měl obsahovat nepatrně soli, být prý mírně nakyslý a lehce nasládlý. Ale to může být kritické třeba u sportovce, který jede čtyři hodiny na plný výkon. Také jeho výkon je daleko vyšší, než náš, takže potřebuje odvádět víc tepla.
Historická poznámka: Někteří sportovci, aby se vešli do hmotnostní kategorie, snižují před závodem svou hmotnost odstraňováním vody. Z toho kdysi vznikla představa, že přebytečný tuk se musí "vypotit". A tato absurdní představa se změnila v módu, a skutečně kdysi lidé běhali v šusťákovejch kalhotách a bundičkách. Mokrý z toho asi byli, jinak nic. :')
Tak to jseš na omylu, protože pivo jako nejlepší jonťák doporučenej šesti ze čtyř sportovních lékařů- potravních specialistů. Samozřejmě pokud ti játra fungujou tak, jak maj. Ale stejně bys mezi sportovníky sotva našel cirhotika. A kromě toho, otázka se týkala sálového sportování, takže z bezpečnostního hlediska je pivo v tomto případě naprosto košer, pokud se jím dotyčnej neuvede do agresivní nálady a nepoplete si sportoviště se střelnicí. :-)
Mezi sportovci ne, mezi bývalými sportovci jistě ano. A závislost na alkoholu můžeš mít i když máš játra zdravá. Naopak, zdravá játra rozvoji alkoholové závislosti samozřejmě prospívají, mezi cirhotiky třeba po žloutence bys alkoholika hledal těžko. Ale dalo by se tomu samozřejmě pomoct transplantací jater, bez ní je to diskriminace žloutenkářů. Proto to taky pojišťovna hradí. Každý má mít rovné šance stát se alkoholikem. :')
Etylická cirrhosa se nechá klinicky prokázat a pochybuju, že by IKEM i pojišťovna při chronickém převisu poptávky nad nabídkou tranplantátů daly přednost pacientovi s touto diagnózou. Takže myšlénka rovných šancí by asi parlamentem neprošla. :-(
Ještě jiná možnost, ale nejsem si jist: ".. asi hodinu a pul celkem s prestavkama .. za pul hodiny mam tricko na zdimani." Kolik je těch přestávek? Lepší by přece bylo 90 minut bez přestávek. Třeba to totiž rozjedeš moc intenzivně, a pak to pocení a pití příliš prožíváš. Protože seš jednoduše moc utahanej, a tělo si vynutí přestávku pod záminkou "strašného pocení". Uvaž to. :')
Tož nějak se ta debata otočila,souhlasím s tím,že pivo je nejlepší ionták na svetě,jen mi po po druhém Zubrovi těžknou nohy.Aproto cirhoza u mne nehrozí,tretí Zubřík by mne už trkal abych jel a proto si toho tretího dávám až v cíli etapy.A do ohrady k němu pustím černého Kozlíka.
Víš, ono je to možná jedno. Stejně mám totiž o věrohodnosti dotazu jisté pochybnosti. Takové způsoby sem kdysi kdosi zavedl, tak už nemůžeš věřit ničemu. Pak by se sem to pivo hodilo. :')
Mně stačí voda a sem tam neslazená minerálka + lehká kola.
Mít lehká kola je skutečně dobré. Vono se dřít s nějakým těžkým vehiklem stojí fakt za prd :)
Ty, abych pravdu řekla, nebýt tvého příspěvku, mam za to, že lehká kola je nějaký ionťák, který si do té minerálky přisypává ;-). Dík za osvětlení. Nejsou kola jako kola.
Lehká kola jsou kola, která mi naučil pít Joe :-)
V litru těžké koly je 110 g cukru. Takže s tím musí člověk počítat (nebo nemusí, taky je u nás 18% dětí obézních). Lehká je cukru prostá ("lihu prostá, alkoholická". :'))) L.J.
Když se to napíše takhle natvrdo, vypadá to obludně. Na etiketě je to aspoň trochu schovaný v ostatních doprovodnejch kecech. 110 g je slušná hromádka. :-)
Zas na delším výletě si klidně těžkou kolu dávám. Jako potravinu. Když to není závodní tempo, tak je myslím jedno, v jaké formě do sebe ty sacharidy nacpu. Ale jako zdroj vody se nedoporučuje, protože se díky tomu množstní cukru pak voda pomalu vstřebává. :')
Jo, teplá kola je určitě lepší než teplá voda. A když už to bereme do hloubky, prej je dobrý z ní nechat vyprchat uhličitej. O tom, že obyčejnej cukr zpomaluje vstřebávání vody jsem nevěděl. Jestli si chceš dát práci, míchej si do vody Glukopur, to je snad skoro čistá sacharóza a v tesku jsem ho viděl za slušnej peníz. Na nočních si zas asi pročtu pár dotyčných pojednání Dr. Dlouhé "Pod pokličkou".
Obyčejnej cukr (tedy sacharóza, Glupokur je glukóza) vstřebávání nezpomaluje proto, že je to cukr, ale proto, že je ho v limonádě (či džusu) moc. Ze samotných 110 g sacharózy v litru vody by povstal roztok o osmolalitě 322 mmol/l (glukózy by na tutéž osmolalitu stačilo 58 g, má menší molekulu - jestli to špatně počítám, tak mě jistě někdo opraví). Ale jsou tam rozpuštěné i jiné látky, takže výsledný roztok je značně hypertonický, pro doplňování vody v průběhu výkonu nevhodný. I těch 322 mmol/l je moc, za vhodný se považuje roztok o osmolalitě tak okolo 160 mmol/l. Ale samozřejmě v tom jonťáku nejsou jen cukry, třeba potřebná drobná množství minerálů osmolalitu zvyšují prudce (zas díky té lehčí molekule - porovnej jen hmotnost C6H12O6 a pouhého Na+).
Dr. Dlouhá to jistě podrobně rozebírá. :')))
Když se mi konečně povedlo sehnat Na+, vyvstal problém, jak tu molekulu oddělit pro zvážení. A taky mi řekli, že bych je i s tou cukrovou musel vážit ve vakuu, což dost dobře nejde, protože do hlavy kuchyňskou váhu nenacpu. Tak ti budu muset věřit. :-)