Do zasněžené krajiny se můžete vydat buď na speciálně upraveném biku nebo klasicky na lyžích. A jestli si chcete jízdu na běžkách pořádně užít, je třeba dobře namazat. Je přitom jedno, jestli jste rekreační lyžař, běžkař-turista, nebo závodník. Proto jsme pro vás připravili malý seriál o tom, jak by správná příprava běžeckých lyží na jízdu měla vypadat. Postupně se v něm seznámíte s péčí o skluznici a jejím čištěním, s mazáním skluznými a nakonec i stoupacími vosky.
Díky za článek. A teď příklad z praxe:
Jsem na horách pár dní, každý den jezdím na výlet na běžkách. Nebruslím, takže mažu stoupací vosky. Ve všech návodech se říká, že po každém použití běžek je třeba lyže očistit od vosků, a je tam podrobně popsaný postup. Otázka zní: OPRAVDU TO NĚKDO DĚLÁTE? Opravdu přijedete večer na boudu, vezmete škrabku, sudnáte staré vosky, vezmete čistič, očistíte skluznice, kartáčujete, nakapete nový skluzový, necháte zatuhnout, stáhnete atd.?
Neznám nikoho, kdo by to dělal. Obávám se, že všechny návody, co jsem našel, jsou rady pro závodníky se servisákem za zadkem. Jak to ale dělají normální rekreační běžkaři? Rád bych pro jednou slyšel ne, jak to má být, ale jak se to skutečně dělá. Díky. :-)
Na pár místech si to usnadňuju, ale v zásadě jo.
Ty jo! Obdivuju.
Vzhledem k tomu, že v mém případě by to znamenalo dělat to celé 5x (pětičlenná rodina), tak rovnou přiznám, že na to kašlu a tiše doufám, že se přes noc příliš nezmění teploty. :-)
Ale fakt neznám nikoho, kdo by skutečně denně čistil. Teda teď už jedoho jo. :-D
Ono záleží. Třeba když vidím že se blížím k domovu, mažu tak abych dojel s +/- suchou skluznicí. Sundání starých vosků je pak otázka chvíle (a když je ho opravdu málo tak se s tím nezatěžuju). Začal jsem dávat základový stoupací a opravdu pak vosky vydrží déle. Ale aby byl život snazší, tak ho mám ve spreji.
Skluzný vosk mažu jednou za 2-3 dny, tam hraje roli akorát to aby skluznice nebyla suchá.
Údržba se liší jestli jsem na horách nebo doma. Doma tomu věnuju větší péči, na hory jezdím jenom na víkendy, takže za ty dva dny se tam dá něco ošidit.
Mne se to tyka jen 2-3x (pokud jsou vhodne podminky, beru si skaty) a stejne v prubehu pobytu na horach vosk nesundavam, pokud se vyrazne nezmeni teplota smerem, kterym by to vadilo.
Jsem na tom stejně. Většinou se ty teploty zas tolik neliší. Pokud je ovšem na lyžích klistr a napadne prašan, tak to opravdu musí dolů všechno. Jo a také na jaře, když se přijede s totální lepivou špínou na skluznici. Jinak se stejně během dne a s nadmořskou výškou mění teplota a je třeba občas trochu přemazat. Prostě se to všechno na té lyži v mazací komoře promíchá. Stejně mažu hlavně podle odrazu a citu, takže k té směsce operativně přidám buď tvrdší či měkčí doplněk. Pro skluz klasické lyže na týdenním pobytu nemažu, maximálně doplním glider do skluznice, kdybych cítil, že se skluz zhoršil. Ovšem lyže pro skate se snažím namazat alespoň ob jeden den. Tam je třeba opravdu dobrý skluz.
Bruslím a dělám to tak. Trochu si to místy zjednodušuji (třeba struktury rozhodně neladím, stačí mi provzdušnění měděným kartáčem0 ale dělám. Tedy večer vyčistím, ráno namažu. Vynechám max jeden den.
Ono je to jednoduché - požitek z dobře namazaných bruslicích běžek je prostě super. Když to jede a člověk se nedře. To za to stojí.
Objektivně řečeno péče o manželčiny lyže už je slabší. Jelikož se neumí tolik odrazit, tak rozdíl úplně nepozná. Takže také pečuji, ale ne tak moc.
Děti zatím mají první lyže a koupil jsem zbaběle šupináče.
Mě přišlo lepší koupit hladké + tulení pásy.
Na hladkých zjistí jak je příjemné a zábavné se sklouznout a míň to brzdí když je vlečeš na šňůře.
Na táhlá stoupání dáš pásy u kterých máš jistotu že jim to nebude podjíždět, takže se tolik neunaví a ani je to neodradí od dalších jízd.
Zajimavej napad. Tuleni pasy mam spojene jenom se skialpama a trochu jinym charakterem pohybu. Konkretne s tim, kdyz nekolik hodin souvisle nekam stoupam. Na ceske hory a bezkovani, kdy je profil preci jenom furt nahoru - dolu - nahoru - ... mi to prijde neprakticne.
Po prvnich testovacich tydnech na horach mohu rict, ze supiny byly dobra volba. Mereno tim, ze je vylety bavi a na bezkovani se tesi. Coz si myslim je pro prvni rok asi tak to jedine co od toho cekam. Neznechutit jim to.
Dokonce jsem si ke svym skate lyzim prikoupil jedny supinate turistiky, abych mohl slapat s nima.
Treba profil z Cervenohorskeho sedla na Svycarnu a zpet je 7,5 km souvisle do kopce a pak 7,5 km souvisle z kopce. A podobnych mist je spousta. Kdyz jsou deti stare 4 - 6 let, tak na tech obvyklych 10 - 15 km jsou tuleni pasy dobra volba, protoze v tom veku se jeste neumeji opirat o hulky a tech kopcu se do tehle vzdalenosti vejde jeden az dva.
Máš na myslí třeba úseky Harrachov- Vosecká, Harrachov- Růženčina zahrádka, Mísečky- Vrbatka, Špindl-Bufáč- Modré Sedlo, Špidlerovka- Stříbrňák (kratší, ale šupiny zcela nanic), Špindlerovka- Ženské kameny, Jánské lázně- Světlá hora, Jánské Lázně- Lučiny atp.
Z jiných hor třeba Bedřichov- Kneipa... Záleží kam s nimi jezdíš, Jizerky nebo Krušné se asi dají jet i na šupinách, ale že bych považoval za náborovou akci píchání a odrážení dole kopcem kolem Kristiánova nebo po svážné do Špindlu (kde na hladkých lyžích stačí stát a řvát nadšením a se šupinama dřeš jako negr na plantáži) se tak úplně tvrdit nedá.
Na pásech jsem v pátek stoupal ze Špindlu na Klášterku po sjezdovce. Už jsem to šel pěšky i na namazaných lyžích, ale na dolním úseku staré Hromovky, případně na kusu černé bych asi nadšený moc nebyl.
Myslím, že šupináče jsou pro děti dobré řešení.
Sundávat vosky každodenně a znova tam patlat jiné? Jedině v případě výrazné změny počasí a tudíž i změny kvality vosku. Pokud se kvalita sněhu výrazně nemění, jen přimazávám.
Vosk som neodstraňoval niekoľko rokov. Po určitom čase už netreba mazať. Vosk získa krásnu čiernu farbu a drží za všetkých podmienok. :D
Někteří mí přátelé tomu říkají loňská směs, která nejlépe stoupá. No občas mají pravdu, s tím stoupáním, ale rozhodně se moc nesklouznou.
Jistě poučný článek, nicméně si nemyslím, že by takovéhle články měly být na titulní straně cyklistického serveru. Pokud to někdo z uživatelů uvede ve svém blogu, tak je to OK, ale do článků redakce by měly patřit pouze a jen články o cyklistice.
Nesouhlasím. Ze dvou důvodů:
a) Je nás tu celá řada, kteří přes rok brázdíme krajinu na kolech, v zimě pak na běžkách.
b) Jsem-li na návštěvě na soukromé zahradě, nepokládám za vhodné říkat majiteli, jaké kytičky si tam smí či nesmí vysadit.
:-)
"b) Jsem-li na návštěvě na soukromé zahradě, nepokládám za vhodné říkat majiteli, jaké kytičky si tam smí či nesmí vysadit."
Tenhle server se profiluje jako cyklistický, proto by se majitel měl zaměřit na cyklistiku, na nic jiného. Je to jako kdybych si chtěl v chemické laborce pěstovat kytičky.
"Tenhle server se profiluje jako cyklistický, proto by se majitel měl zaměřit na cyklistiku, ..."
Opravdu to myslíš vážně?
http://www.nakole.cz/blogy/cyklopalmovka/
Je-li to TVOJE laborka, proč bys nemoh? Co je komu do toho, co si děláš ve své laborce? Jestliže se ti nelíbí náplň tohoto serveru, proč sem chodíš? Nechápu... :-o
Tak říct to může, názor si každý udělá sám.
V zimě je mi na kole zima, ale na běžkách to miluji. Je nás takových jistě více. Pokud to nepřesáhne míru, tak článek o běžkách je milým zpestřením.
Tak tenhle článek je z pohledu normálního smrtelníka celkem mimo.
Jediná část, která dává smysl je ta o smývání stoupáků. A na to existuje několik efektivnějsích postupů, než se píše v článku. Navíc ani stoupák není potřeba sundavat po každé jízdě, pokud de podmínky moc nezmění obvykle stačí domazat.
Čištění skluznice od skluzových vosků se možná dělá na svěťácích, jestli vůbec. Na úrovni českých závodů se nic takového nedělá. Slyšel jsem názory zkušených mazačů, že takové vymývání je kontraproduktivní. Skluznice prosycená směsí flurových vozků po sezoně používání pojede lépe, než když byla nová.
Strukturovač je věc, která se dá používat v lyžařských klubech, ale pro jednotlivce nemá význam. Na určení správné struktury je stejně jako na určení správného vosku a urchyhlovače potřeba testování na konkrétním sněhu. Navíc struktura se dělá až po voskování. Pokud má člověk lyže se studenou skrukturou udělaniu na kameni težko z ní strukturovačem udělá strukturu teplou. Strukturovače se používají jen na závody, kdo by se s tím dělal na trénink.
Já stoupák sundavám abych tam mohl dát základový. Když to stihnu.
No to jo, ale to děláš každý den?
Já se obvykle bráním mazání lyží, co nejdéle to jde. Na tuhle sezónu jsme pořídili voskovačku. Což je skvělý vynález, značně urychluje mazání lyží, ale pro jednotlivce to je zbytečnost. Když člověk musí namazat třicet párů tréninkových lyží, je to k nezaplacení. A dost výrazně to šetří vosk.
Opucovat stoupací komoru zabere jen chvíli. Rozhodně méně času než žehlení.
Ono se to pak vrátí v tom když nemusíš domazávat třikrát za den, lyže pak i jedou lépe.
No a to třeba s tou voskovačkou není pravda :)
Tak některé kombinace překryvů jsou blbé, ale často to nevadí. Vždy záleží na sněhu. Mazat třikrát za den se mi prakticky stát nemůže, když máme dva tréninky :) Ani na "výletovém" soustředění jsme třikrát denně nemazali.
A to mi vysvěli jak s voskovačkou želíš základový stoupací vosk (VG30, V20).
Nijak. Voskovačku používáme na glidery na podžehlované klistry.
Smýt stoupací vosk trvá déle, než nanést a zažehlit glider, když máš voskovačku. Tak jsem to myslel :)
To je ovšem zjištění na úrovni "knížecí rady" :-)
Smýt stoupací vosk zaberé méně času než tam přižehlit nový stoupací vosk.
Já myslel, že se celou dobu bavíme o zažehlování glideru, před kterým sundaváš starý stoupací vosk :) A ty evidentně myslíš základový stoupací vosk. Tak to jo. To je pak samozřejmě vhodné komoru vyčistit :)
My asi ty základové vosky asi moc nepoužíváme a podžehlujeme normální stoupáky. Ale já tomu moc nerozumím. Trenér řekne, co se má mazat, tak to tam dáme a obvykle to moc neřešíme.
Článek je sestavený servisem, který potřebuje prodat co nejvíc vosků a co nejvíc vercajku. Značkového a příslušně drahého. Každý kdo jezdí, si umí poradit a ví, jak to zjednodušit. Když je čistý nový sníh a moc toho nenajedu, tak je nesmysl úplně přemazávat. Něco seškrábnu, něco domáznu přeleštím a je to. Kdybych měl takhle připravovat čtvery lyže pro rodinu, tak nebudu na lyžování mít ani čas, ani sílu.
Nedávno jsem byl v obchodě svědkem nákupu začátečníka bez vědomostí. Prodavač mu dobře radil v duchu tohohle článku. Chudák zákazník nakoupil i vosky, které v životě nenamaže a spoustu cajků na nic. Nechal tam tisíce a možná to jednou zkusí, spálí se a už nikdy nepojede. Je třeba myslet vlastní hlavou. Na týdenním turistickém přejezdu hor nelze aplikovat pravidla pro mazání lyží závodníků!
Otázka je jestli článek udělaný jaksi od stolu. Kolik má autor vlastně reálných zkušeností s mazáním? V jakém maže oddíle? Na kolika a jakých závodech mazal?
Bohužel hodně prodejen, co prodává hlavně kola a přes zimu lyže, mazání lyží vůbec nerozumí.
Servisáků, kteří umí dobře kola i běžky je asi málo (ono je málo servisáků, kteří umí kola). Takže šance že narazíš na někoho kdo umí obojí je nízká.
Hlavní kšefty jdou přes kola. Běžné spotřební kolo prodáš za 20.000kč a běžné běžky tak za 2.500kč. Špičková výbava má poměr zhruba 70.000kč vs 10.000kč. A lidí na kolech jezdí o dost víc než na běžkách.
Takže je spousta obchodů zaměřená na kola, ale v zimě více či méně přecházení na lyže (někde jenom prodávají, jinde mají i servis atp). Pochopitelně zaměstnanci se nestřídají na léto a na zimu a protože hlavní kšefty jsou z kol, tak na krámech logicky drží lidi co rozumí kolům.
Aby tihle "cyklo-servisáci" a "cyklo-prodavači" nevypadali jako totální tydýti, dostanou pár produktových školení od produktových manažerů Swixu, který se o své ovečky pečlivě stará.
No a pak z toho vzejde takovýhle článek.
No vidis, tos jim v Cykloadamu zvysoval prumer kvality zimniho servise, co? :-)
No jo, ale proč takoví lidé píší články, když tomu nerozumí a nemají praxi?
Radotín zadává na tomhle webu reklamu, tak to je v rámci nějakého většího zviditelnění inzerenta, jakože kromě kol dělá i běžky.
Psani odbornych ci "odbornych" clanku jako reklamy na firmu je v soucasne dobe dost rozsirena praxe.
Tak jsem si precetl celou serii blafu. Dobre tak na odrazeni novacka od vsech lyzarskych sportu. 8-(
Prosel jsem stejnym biatlon klubem jako Snilard a casem jsem dosel k tomu, ze mi staci na bezky dva zakladni produkty. Na skate a skluznou cast klasicek tohle http://www.finebike.cz/zimni-sporty/servis... a na stoupaci komoru klasicek tohle http://www.finebike.cz/zimni-sporty/servis...
V jinem teplotnim rozsahu se stejne vetsina zacatecniku moc pohybovat nebude. Paska se "namaze" a nemusi se smyvat, po kazde jizde (kdyz se tedy neprobehnu piskem nebo jehlicim). Extremy jako led nebo naopak voda taky nebudou pro novacka vyhledavanym prostredim, takze na klistry bych se ze zacatku taky vykaslal. Zehlicka staci stara na saty (nejlepe bez naparovani). A pak zbyva koupit skrabku a silonovy kartac.
A medeny kartac a mekky napousteci vosk bych nechal na konec sezony na servis.
A treba po roce, dvou, se zacne clovek shanet po necem vic. Ale to uz nejake informace posbira a nemusi cist tyhle PR slataniny.
Jak se ten modry skluzny vosk chova kolem nuly? Opacne to nefunguje, to mam ozkousene.
Šmoula není bez-fluorový vosk, ale nějaký nízko-fluorový univerzál. Teď ho nedokážu najít.
Ono to je celkem jedno, alespon pro tenhle ucel. Taky jsem hledas "smoulu", ale nepamatuju si oznaceni. Kazdopadne tenhle taky bude fungovat slusne do - 12 nebo - 15, pak teprve zacne drhnout. V + 10 to na tajicim snehu taky pojede. Sice ne optimalne, ale...
Díky za tipy!
Tu pásku jsem neznal - kolik jí tam je? Nebo přesněji: kolik toho na ní za ty 3 kila najezdím?
A ještě dotaz: jak moc hrozí propálení skluznice a jak moc to poznám? Učil jsem se kdysi žehlit takovou tou žehličkou na suchý líh a nikdy jsem při žehlení moc neuvažoval, jestli se někde dotýkám skluznice nebo jen vosku, jak všude varují... A nic se nestalo, nebo jsem to nepoznal. :-) Už se vám někomu povedlo zničit skluznici žehličkou?
Jo. Ale to bylo v rámci oprav děr ve skluznici.
Poznáš to podle toho že žehlička přestane klouzat a začne drhnout. Za žehličkou není hladká, lesklá jednolitá rychlezasychající plocha.
Ona se dá skluznice spálit i přes vosk, prostě jen teplotou.
To jistě, zejména když člověk používá běžnou žehličku. Jen se mi to zatím nepovedlo.
Je-li to tak, asi jsem zatím žádnou nezničil. :-)
Paska je cca na 3 pary lyzi. V zavislosti na delce mazaci komory. Nevim, jestli to tu nekde bylo, jak komoru presne urcit?
Najedes na ni podle vahy a snehu rekneme do 400 km v optimalnim pripade. Nesmi se zaspinit jehlicim a podobne, o koreny ji taky odrhnes. A nejvic se sjede ve zledovatele stope. Zkus a uvidis.
Paska se ma jen pritlacit pres ten ochranny papir po nalepeni. Ja ji pres ten papir i trosku zazehluju. Sice pak ma o neco horsi odraz, ale zase ma vetsi vydrz.
Skluznici jsem poskodil mozna na soucasnych klasickach, ale drateny kartac ji "rozhybal" a zase saje. Ale to nebylo moc. Mozna jen takova byla uz z vyroby.
A jednou jsem spalil nejake stare sjezdovky - vyskocil na nich puchyr. Asi tam byla dira a pod ni jeste voda...
Zehlicku dej na dve tecky nebo o neco mene a plynule s ni pohybuj. Snaz se na misto, kde uz jsi byl vratit az ve chvili, kdy vosk viditelne trosku zavadne (10 vterin?). Proste nesudlat 5 minut maly kousek. Kdyz das mensi teplotu, potrva Ti to dele, ale zase je mensi sance, ze zlikvidujes skluznici.
Zehlicka musi klouzat po vosku a musi za ni zustavat souvisla "mokra" stopa. Radsi ze zacatku vyplytvej trosku vic vosku, at to nespalis.
A vosk na skluznici dostanes z vetsiho ingotu (jaky jsem odkazoval) nejlepe tak, ze zehlicku podrzis spickou ke skluznici a vosk prilozis na zehlicku. Kdyz zacne kapat, jedes zehlickou nad lyzi a pokapes ji, nebo - kdyz si troufnes - opres spicku o skluznici a usnadnis si tak trefu.
Pak nech vystydnout a skrabkou stahni = uplne se zbav vosku az na skluznici. Tak, aby vosk byl jen nacucany do samotne skluznice a nebyla ho vrstva. (Porad tim myslim skluzny vosk!). A na zaver silonovy kartac, parkrat prejed skluznici od spicky k patce. (Ja to tolik neprozivam a drhnu to nahoru, dolu nekolikrat a jen na zaver dam par tahu od spicky s vetsim pritlakem.)
Dík!
Ten skluznej je opravdu lepsi "smoula". Snad si snilard nebo ja vzpomeneme, az to budeme mit z ceho precit, abychom to upresnili. 8-)
co třeba místo ch6 hledat lf6?
OK, jestli tohle http://www.primeshop.cz/sport/lyzovani/vosky-a... je opravdu smoula, tak je drazsi, nez jsem myslel.