Obrovská bílá loď s nápisem DESTINATION GOTLAND překoná 150 km vzdálenost mezi přístavem Nynäshamn a Visby na Gotlandu během tří hodin. Ještě než jsme zvedli kotvy, většina cestujících zamířila do předraženého lodního bufetu, až jsme si chvíli mysleli, jestli náhodou není večeře v ceně lodního…
Moc pěkné, ještě si to budu muset projet s mapou.
A obdivuji ten výkon u Víti. Taková porce kilometrů by dala zabta i mě :o)))
A koukám, že vám také chutnal sladký chléb a slané máslo. Tohle můžu jíst v neomezeném množství :o)))
Já si to i přivezla ze Švédska domů, ale tady mi to tak nechutnalo jako na severu. Vozím si ale aspoň to jejichslané máslo. To sem zatím nikde jinde nedokázala koupit.
Zas tolik zabrat by ti nedala, je to rovinka. Ale počkej, ještě pokračujeme dál .... ;-)
To máslo bylo opravdu výborné (a i ten sladký chleba nakonec nebyl tak špatný, jak by se mohlo zdát)! Známí nám také říkali, že kdykoliv tam jedou, přivezou si to máslo s sebou domů. A skvělé je, že díky těm rozumným severským teplotám se to máslo dá s sebou vozit v báglech (i když ona i ta půlkilovka vždycky zmizela nějak záhadně rychle :)))
Tak hezký nový rok!
Jj, já si ze severu vozím jen slané máslo a slané bonbóny :o)))
A také přeji vše NEJ... Ať vám to pořád tak pěkně šlape :o)))
moc pěkně se to čtlo :-) Na to švédsko ta tvá povídání dokážou pěkně nachutnat. :-)
S tím protivětrem to je takové humorné. Když jsem jel v létě k Vídni tak proti větru a když jsem to otočil zpět k Linci tak jeden den nefoukalo a pak zas dva dny protivítr.
Krásně popsáno!
p.s. ve Fårösund je obchod kousek od přístavu, na levé straně je samoobsluha ICA, tak tu jste asi nějak minuli.
Jo jo, to už teď víme taky :-))) jak jsme se probírali mapou na google, abych si vzpomněla na názvy, tak jsme zjistili, že jsou právě ty obchody ICA na mapách google zobrazeny, i ta na Faro (minuli jsme jí snad o 100 metrů). Jenže to by musel mít člověk při sobě neustále neomezené a kvalitní připojení k internetu a ... pak by bylo to cestování nuda :-)))
Kdyby se takhle chtěl někdo cestovně nudit v Německu, tady je vyhledávač obchodů s mapou a akčními letáky:
http://www.kaufda.de/
V německu bych spíš uvítala mapu s obchody, které mají otevřeno v sobotu odpoledne a v neděli :o)))
Ale to by asi byla hodně "bílá" mapa :o)))
No, Německo si nemá s Švédskem ohledně obchodů moc co vyčítat.... takže by možná stačila vůbec jenom mapa s obchody, resp. jak Bikeline vydává takové ty pěkné broužurky s mapami cyklostezek, mohli by tam zaznamenat ještě obchody.
Já jenom nechápu, že na tuhle bídu obchodů nepřišli ještě Vietnamci a neudělali invazi se svými večerkami tam - v jedné poměrně větší vesnici na Labi jsme náhodně objevili, že mají pár základních potravin (chleba, máslo, pár konzerv, trvanlivé mléko) na místní benzínce. Takže si nemyslím, že by po malých obchůdkách ve větších vesnicích nebyla poptávka.
Bídu obchodů?
Jako že je tam strašně málo obchodů, vlastně jenom ty supermarkety za městem, ale takové ty vesnické obchůdky, menší sámošky, na které jsme zvyklí u nás, ale i jinde (v jižní a východní) Evropě.
Mně tohle moc nevyhovuje, člověk musí pořád vozit zásoby, plánovat kde nakoupí a když pak potřebuje třeba toaletní papír, ale minimální množství, které může v tom obchoďáku koupit je 10 rolí ... tak co potom :-))))
Malé obchůdky jsou tam, kde se uživí.
Jinak, jak píše Radka níže, základní potraviny jdou koupit na benzinkách, bývají však o něco dražší.
Jo, je zajímavé, že tam moc vjetnamců není. Vlastně si uvědomuji, že jsem tam neviděla žádné.
Tyhle obchůdky malé tam mají hodně turci.
Jinak Švédové jsou dost zvyklí nakupovat pár základních potravin u benzínek.
Na Gotlandu, ale i na Olandu je těch benzinek ještě méně, než obchodů. A většinou, kde je benzinka, je i obchod. Takže tam opravdu je potřeba mít zásoby aspoň na dva až tři dny. V Polsku, nebo v Estonsku jsou malé obchůdky v každé vesničce a otevřené i mimo běžné pracovní dny.
A v tom je kouzlo cestování do cizích zemí. Člověk může pozorovat, jak to funguje jinde a proč tomu tak je.
K obchodům v Německu (raději tedy v Sasku)
Co se týče sobotního odpoledne, tak nevidím problém se supermarkety, mají otevřeno stejně jako ve všední dny. Navíc tak po 18. hodině jdou ceny některého zboží dolů, tím že nemají otevřeno v neděli, je jasné, že by to v pondělí už bylo neprodejné.
S nedělí je ten problém, že prostě neděle je den klidu a zákaz prodeje mají v zákoně. Nevztahuje se to na benzínky, občas se najde nějaký ten malý obchůdek co má otevřeno (nelegálně) i v neděli. Teď začíná být zvykem, že ve velkých městech se otvírají nějaké potravinové supermarkety v nádražních budovách, tam totiž také zákaz prodeje neplatí.
Někdy je ten nedělní zákaz výhodou, nestane se jako u nás, že v neděli v poledne vytáhne soused sekačku či pilu a začne dělat kravál.
Jo, tohle vím.
Já právě spoléhala na ty benzínky a byla jsem dost nepříjemně překvapená, že v neděli se tam také nekoupí téměř nic. Ztěží seženeš i kus chleba.
Sobotní a nedělní prodej ale není problém jen Německa. Na druhou stranu jsem se díky tomu naučila mít sebou na víkend alespoň nejnutnější zásobu a nespoléhat se na místní zdroje.
My jsme se na své cestě setkali s několika supermarkety, které měly otevírací dobu i v neděli. Určitě vím, že jsme v neděli nakupovali v Lidlu v Ueckermünde.
Nojo, Meklenbursko, to nejsou žádní pořádní Němci. :)
Tady tedy se neděle dodržují i když i zdejší vedoucí supermarketů začínají pociťovat, že kdyby se v příhraničí a) otevřelo v neděli, b) akceptovaly se Visa karty, že by mohl být i větší kšeft.
Já ještě chtěla připsat, že víkendy byly znát v Německu, i co se provozu vozidel i lidí týká, byl všude klid. Ale ono se tam vlastně jelo všude dobře. Stále vzpomínám.
Ještě tu byla zmínka o toaletním papíru. Taky jsem sháněla jednu roličku. Když jsem si koupila místo ní vlhčené ubrousky, bylo mi řečeno, jestli by nevyšlo levněji koupit 10 rolí a přebytek vyhodit :)
Jj, s tímhle problémem jsem se setkala ve Francii. Pan prodavač v malém krámku se ale nad námi ustrnula věnoval nám svoji načatou roličku :o)))
No to mi neříkej, že to je ve Francii taky (byla jsem tam naposledy cca 10 let tomu nazad a už si to nějak nepamatuji). Francie je jedna z možností pro letošní rok ... a řešíme jestli ještě vézt pro malou vozík, protože už taky pojede sama (bude jí v srpnu 6) a teď vidím, že vozík asi ano, na toaleťák :-)))))
Co jsem tak slyšela, tak hodně záleží na tom, kam se do Francie chystáte.
Já jsem tam byla 2x a vždycky na severu Laon, St. Quentin, Remeš, Champagne a nad Verdunem.
Pohybovali jsme se mimo turistické oblasti, ale mělo to své kouzlo - neuvěřitelný klid a mohli jsme poznat běžný život.
Nevýhodou pak bylo to, že jsme opravdu zakusili, že pracovní doba je tam striktně dodržována "od - do" a Francouzi nejsou ze svého volna ochotni ukrojit ani kousíček, i kdyby člověk chcípal hlady.
A když je "dimanche" (neděle), tak je zkrátka "dimanche".
Hodně nás také zaujalo, jací jsou Francouzi - ležet si před stanem jen tak ve spodním prádle nebo si v dámské koupelně nezavřít dveře od srpchy - to znamenalo okamžitý sprdung od vedoucího kempu :o)))
V oblati Champagne jsme jako cyklisti byli za exoty - tam se nás v hospůdkách hodně vyptávali odkud kam jedeme.
Nějaké poznatky z mých cest jsou tady
http://www.vrstevnice.com/akce/2007/07cervenec...
http://www.vrstevnice.com/akce/2011...
V oblastech turisticky vyhlášených (Provance, Bretaň,...) to ale funguje trošku jinak, co jsem slyšela od známých. Tam už se přizpůsobují turistům.
Pokud se rozhodnete pro tu Francii, mohu přenechat nějaké mapy - mám cyklo "stovky" a jezdilo se nám podle nich velmi dobře.
Díky za nabídku. Vzhledem k tomu, že potřebujeme rovinky a můj dlouholetý sen je vidět zámky na Loiře, tak to možná dopadne takto. Kdybys měla průvodce po té stezce (Bikeline), případně cyklomapy území mezi touto stezkou a pramenem Dunaje, ráda odkoupím.
Tak zámky na Loiře jsou i mýmsnem. Ale pořád nemůžu vymyslet termín, aby tam bylo co nejmíň túristů.
Tuhle oblast zatím v mapách nemám a Bikeline také ne.
V létě 2013 jsme s manželkou jeli ze Saint Nazaire kolem řeky Loiry, Burgundskem, údolím řeky Doubs, kolem Rýna, od Rýna k Dunaji, kolem Dunaje do Passau a přes Šumavu domů (celkem 2530 km).Mám kvalitní mapu trasy EuroVelo 6 Atlantic - Basel 1: 100 000 nakladatelství Huber)1-6. Pokud budeš mít zájem mohu zapůjčit(i dlouhodobě)+ materiály z "i".Přes zimu snad "vysedím" nějaký cestopisek. Nějaké fotky z naší cesty najdeš na http://avant.rajce.idnes.cz/2013_08_19.7.-17.8....
Prosím, jak to bylo v tomto období s návalem túristů?!?
Nebylo to tak hrozné jak jsem očekával.Kempy poloprázdné, provoz na cyklostezce podél Loiry byl zvýšený jen kolem velkých měst (Nantes, Angers,Tours,Orléans ...)jinak pohoda.Hrady a zámky jako třeba Chinon,Villandry nebo Chambord nejsou bez turistů z celého světa snad ani v zimě, ale nic co by dokázalo převálcovat tu atmosféru místa....Údolí králů stojí za to navštívit,byla to pohodová cesta.
OK, díky :o)))
Děkuji za nabídku, už jsem prohlédla i fotky a cestopis bych si také ráda přečetla.
Přiznám se, že pokud to pojedeme, asi si koupím toho speciálního průvodce po té stezce (protože se mi tyhle mapy líbí :)))
Ale jestli máš nějaké mapy k území, kde ta stezka podél Loiry končí (nemám zatím nastudováno) právě směrem na tu Basilej, ráda bych nahlédla.
Můj email je kdyžtak marketa(zavinac)lesovna.eu
Je mi jasný, že tam lidi budou, zejména v létě. Co naděláme, už musíme jet o prázdninách, resp. doufat, že synka uvolní tak 2 týdny před koncem školy.
Ještě uvidíme, co pojedeme, tohle se mi líbí asi zatím nejvíc.
vy ssebou nevozíte na kole bidet? ;-)
No fakt tam je! :)
http://goo.gl/maps/4L6xd
Ještě k tomu pití vína:-)
V restauracích, které mají licence a zároveň nabízejí jídlo, se alkohol běžně prodává. Samozřejmě pro okamžitou spotřebu, tedy láhev musí být v restauraci otevřená a zkonzumována.
Finančně je to ovšem poněkud rána...
Jasně.
Já jen reagovala na poznámku v článku o konzumaci alkoholu v restauracích.
Jo, to je mi jasné :o)))
Oni tam s tím alkoholem blbnou na kvadrát...
A pak chlastají doma jak duhy nebo se jedou totálně sežrat na loď při výletu do Kielu...
Že jo, taky mi to přišlo, že na tom trajektu byli jak utržení z řetězu. Ale neposoudím, asi nějaký vliv ta "prohibice" měla, prý bylo hodně sebevražd na severu za dlouhých zimních večerů. Taky si ale myslím, že co se změní díky zákazu prodeje atd. atd.
Podobnou snahu jsme částečně zaznamenali i v Polsku - zákaz konzumace alkoholu před prodejnou. Poláci jsou ale docela vynalézaví a tak je dost často vidět hned vedle obchodu nebo za obchodem posezení, kde to povolené je (ale nekonzumuje se před obchodem).
Tchýně a švagrová na prohibici dost nadávají.
Jednak kvůli švagrovi, který je právě takový domácí piják a pak i kvůli alkisům, kteří ráno už nedočkavě čekají frontu před speciálkami na alkohol, pak to hned do sebe za rohem obrátí a celý den pospávají někde v okolí na lavičkách.
Na těch trajektech je to docela ftipný - ve Švédských vodách se nesmí hrát automaty ani požívat alkohol, takže jskmile se na trajektu blíží opuštění švédských vod, už všichni nedočkavě čekají před místnostmi s hracími automaty a chlastem a jak se otevřou dveře, tak se pustí do zábavy.
Dokážou toho stihnout docela dost než loď přistane :o)))
On je na těch trajektech navíc chlast levnější o daň. Moc si ale nakoupit domů nemůžou - povolený dovoz je snad 1 litr tvrdého na osobu a Švédové to docela na těhle "výletních" trajektech hlídají :o)))
Jo, díky za info, tohle jsme nezjistili, jak to s tím alkoholem mají. A na lodích je to tedy taky povolené? Protože i na těch trajektech na ten Gotland mi přišlo, že se chovají jak utržení ze řetězu.
Ten trajekt na Gotland je mi trošku záhadou, protože omezení v konzumaci by mělo platit na celé území Švédska včetně švédských vod.
Jo, žádná prohibice nezabrání pijákovi pít, bohužel.
Trajekty jsou kapitola sama pro sebe, využívá se nákup v duty free. Ale potkala jsem už i trajekty, kde byla konzumace alkoholu zakázaná.
Ten gotlandský neznám, ale na stránkách píšou, že:" We are fully licensed to serve alcoholic beverages"
http://www.destinationgotland.se/en/By-ferry...