Rád bych začal jezdit na běžkách, ale nemám tušení, jaký typ si mám koupit a co všechno kolem běžek zařídit i pořídit (176cm na 78kg).
Kdyby si chtěl na vyzkoušení, tak se mi doma povalují nevyužitá jedna starší prkna s klasickýma botama Botas (vel. asi 43).
Byly by na tvoji výšku - jezdila jsem na nich a jsem stejně vysoká.
Event. pokud by měl někdo zájem využít je jako běžky-kamenačky, přenechám je.
Doporucuju zacit rovnou s novym vazanim a pevnejsima botama, je to fakt rozdil.
Tol asi patřilo zakladateli tématu.
Já jsem běžky zkusila - vice méně jen proto, že si u nás ta prkna někdo odložil a už nevyzvednul, a tuhle aktivitu mám doškrtnutou. Nijak mě to nezaujalo ani nenadchlo.
Boty combi které jsou pohodlné, lyže na klasiku, hladké bez šupin, první výlety (a třeba i sezonu) trávit v Jizerkách nebo Kruškách (placatý povrch) a do Krkonoš nejet ani zadarmo.
Nejlíp když zajdeš do půjčovny, stojí to pár stovek a vyzkoušíš co Ti nejlíp sedne.
Pro zacatek bych Ti doporucila koupit si lyze na klasiku a boty kombi, abys v nich mohl i celkem pohodlne bruslit. Kdyz budes vybirat bezky, je u kazde delky uvedeno rozpeti hmotnosti, pro ktere jsou vhodne, nebo Ti to mohou v nekterych obchodech primo zmerit. Treba v Lbs sportu v Praze Holesovicich: http://www.lbs-sport.cz/ Rozhodne nechces bezky se supinami.
Jelikoz mi prijdes jako clovek, co to chce brat sportovne, tak bych Ti taky doporucila vikendovy kurz s odborniky, protoze se vyhnes slepym ulickam a vyrazne urychlis vyukovou krivku. A taky Ti tam poradne vysvetli, jak bezky mazat. Kdyz jsem byla na kurzu brusleni a sledovala paralelni kurz klasiky, bylo to celkem poucne. A sledovani videa natoceneho behem vyuky Ti taky hodne da.
Stranky bezkarske skoly, kde jsem byla, jsou zde: http://www.nyc-sport.cz/skola-bezky Je tam i spousta informaci kolem bezkovani.
Jenom pro zajímavost, jaký je rozdíl mezi hladkým a šupinkovým provedením a k čemu se hodí šupinky?
Podobne jako tuleni pasy - dopredu to jede, vzad drhne. Ale ono to samozrejme trochu drhne i vpred. Navic nektere nedrzi dostatecne. Pritelkyni jsem koupil supinkove Madhusy a klouzalo ji to tak, ze jsem casem pres supinky musel dat stoupaci vosk.
Není to jako tulení pásy (ty jsem ochoten i doporučit). Pásy totiž skutečně fungují.
Supiny se hodi k tomu, aby Te vytacelo, ze Ti to nejede. Jinak co se tyka mazani, Murphy Ti muze doporucit misto neho pro zjednoduseni nejakou lepici pasku, co pouziva na bezky sve pritelkyne, protoze on uz ani nebezkuje.
Loni 2x.
A uz jsem dodatecne i zjistil, proc jsem zlomil tu lyzi - jak byl hluboky snih, trefil jsem nejaky plot nebo neco s ostrym hrotem prostredkem skluznice. Takze jsem se prorval az k jadru lyze, pak se to zaseklo a ja nejspis loktem nebo ramenem zlomil spicku. Takze jsem sebou neflaknul jen tak. 8-) Ted je lyze na oprave skluznice.
Voštiny jsou dobré pro těhotné ženy. Nejede to pořádně žádným směrem:-))
To by možná mohlo být pro mě...
Jsem těžký fobik, už jsem to tu prezentovala víckrát. Nelyžuju, nebruslím, když trochu namrzne, nevycházím z domu, protože když mi to nedejbože pod nohou uklouzne, dostávám hysterické záchvaty...
Na sjezdovky psychicky nemám - a ani mě nelákají - ale ty běžky si pořád říkám, že bych třeba zvládnout mohla. Asi před deseti lety jsem to zkusila a nešlo mi to - nějak mi furt vadí, že mi to na nich klouže. Ale jestli říkáš, že je varianta, která nejede... :-)))
A co sneznice? :-) Ty opravdu nejedou a jsou strasne pomale.
Ty mě asi nelákají... Manžel má na Vysočině "vedlejšák", že v zimě najíždí běžkařské stopy. Tak si říkám, že by mi mohl někde na poli vyjet tréninkovou trasu, kde bych se nemotala ostatním běžkařům a že bych to třeba zlomit mohla... Teda psychický blok myslím, nikoli lyže.
Taková krásná příležitost!
To bych být tebou využila na jakýchkoliv práskačkách:-))
Já asi nějaké i mám. Dostala jsem je tak před deseti... no, možná i více lety k Vánocům, když jsem měla poslední záchvat toho, že se mi běžkování - na rozdíl od sjezdu - líbí.
I jsem v nich vyrazila... hystericky zapřená o hůlky, aby mi to náhodou neuklouzlo, se mi povedlo po centimetrových opatrných posunech ujít asi třista metrů a byla jsem z toho tak totálně vorvaná, že jsem lyže sundala, hodila přes rameno a pěšky se vrátila na chatu... A asi tam od té doby leží.
Ale v té době jsem ještě nejezdila ani na kole s tím, že se na něm bojím a není to pro mě (pravda, tam určitý rozdíl je - na kole jsem se bála, ale jezdit jsem na něm přece jen horko-těžko uměla), tak si říkám, že bych si k padesátinám nadělila zas nějaký nový sport. :-)
Jo, naděl, nikdy není pozdě:-))
Víš,jak ta žena šla v noci kolem hřbitova, potkala pocestného a prosila ho, aby ji doprovodil, že se hrozně bojí.
A on na to:"Jasně, taky jsem se bál, když jsem byl ještě živej."
No, člověče... nevím nevím...
Asi na to nemám dost "zdělání", když tak koukám, jak to dole rozebírají pánové a používají spoustu mně zcela cizích slov...
Toho si nevšímej. To pro začátek vůbec nepotřebuješ. Kdybych jezdila jako ti mladí hoši níže, taky bych byla "zdělaná".
Nazuj běžky a zkus to. Jo a na běžkách se nechodí, na běžkách se plouží (někdy pluží, když se to stihne před bržděním zadkem:-))
Já vím, že se na nich nechodí... ale to ploužení je právě to, s čím mám psychický problém... Tak jak bude sníh, tak pošlu manžela někam na pole s "čiškolkou"...
Tak s tímhle strojem by se mi běžkování docela zamlouvalo :o)))
Z kopce to jede stejně rychle jako "mazací" běžky, což tě asi nepotěší :o(
Jde spíš o jednoduchost přípravy, blbuvzdornost a menší citlivost ke změně počasí a kvality sněhu.
"Z kopce to jede stejně rychle jako "mazací" běžky"
Dovol abych se Ti vychechtal (občas se na těch šupinatých mrchách svezu, vím o čem píšu). Nejede. Právě tam kde to je velmi mírně zkopce, stačí stát a jede to, kocháš se... Se šupinama dřeš, musíš píchat.
Tak je máš prostě blbě vybraný, no ...
Vždyť to funguje stejně jako mazací komora. Moje zkušenosti v našich (Sněžník, Lužický) horších podmínkách jsou opačné (však se taky někdy předjíždění lyžaři diví). Třeba na jehličí, větvičkách nebo navátým přemrzlým prašanu, to zbrzdí míň, než vosk.
Určitě je o něco horší odraz, tojo. Ovšem oproti dobře namazaným klasikám - což se mi nikdy moc nedařilo, zvlášť když vyjedeš za mrazu, v poledne máš nad nulou a při návratu zas přituhne.
Ale rozhodně ti je probůh nenutim! Jen netušim, proč se mi trapně chechtáš ...
Na jarní firny jsou asi šupiny ve výhodě oproti mazacím běžkám. Ale s tím sjezdem ... nevím, nevím. Medůzu na šupinách jsem v pohodě z kopce na klasikách předjížděla, i když hmotnosti máme poněkud rozdílné a z kopce si přibržďuji.
8-))
P.S. Jo a krásně při sjezdu "hučel". 8-))
Na jarním firnu drží leda tulení pásy :-)
No, jestli vrčel ve stopě, na přímém nezvlněném úseku, tak je na ně příliš těžkej - To by prošláp i mazací komoru. Znám ho jen z fotek ale nedivil bych se, ten by potřeboval nějaký XXtuhý ... Vždyť šupináče se vybíraj stejně jako klasiky, jen nemůžeš "komoru" upravovat délkou namazání.
Mnozí se diví že když se běžky namažou glídrem, tak to dokonce jede. To že předjížděné předjíždíš bych spíše přičítal (jejich) nedostatečné péči o skluznici.
Obecně- šupiny nikdy nejedou dobře (poměrně často jedou přijatelně). Rozumně udržované klasické lyže na vhodném terénu jedou skoro vždy lépe než šupiny.
To už je rozumnější řeč. Já jich zas tak moc nepředjíždim, zvlášť ne v prudkých klesáních. Sice mám slušnou sjezdařskou průpravu, ale poslední dobou už nikam nespěchám a nemusim být všude první. Pro mě tedy asi jedou dostatečně přijatelně (třeba v porovnání s mýma starýma klasickýma).
Jen mi vysvětli, čistě teoreticky, čím by měly být z kopce pomalejší - pokud jsou dobře vybrané a šupiny se dostanou do kontaktu se sněhem jen při dobře provedeném odrazu?
Čistě teoreticky by měly jet stejně. Ale šedá je praxe atakdále.
Chytáš se hranama (ty jsou také zubaté) o kraj stopy, nerovnost stopy- je tam hrbek nebo díra která způsobí že nestojíš rovnoměrně, jsou tam nastrouhané zbytky sněhu od předchozích lyžařů, sám nemusíš stát rovně (zatáčíš, nemáš 100% rovnováhu). Lyže stárnou (vadnou), můžeš přibrat pár kilo nebo si vzít větší batoh...
Když lízneš mazací komorou o sníh tak nebrzdí zdaleka tolik co šupiny (nezaryješ krystalky sněhu do vosku tak jako při odrazu) a také ty největší voskové výstupky poměrně rychle zarovnáš a pak tolik nevadí.
No, kdyby to dělalo jen pár procent, asi by mi to nevadilo a ta blbuvzdornost mi to bohatě vyváží.
Kdyby ... Pamatuju, jak se mi do vosku lepilo jehličí a podobnej bordel, nebo jak jsem musel po cestě seškrabovat a přemazávat (případně poslouchat od manželky, že jsem jí namazal blbě ...
Minimálně. Když byla stopa zvlněná, tak vždy na vrcholku muldy mi šupiny zadrhly tak, že jsem téměř hodil tygra. To už mi přišel lepší nanogrip. Sice taky nejede, ale aspoň tak nějak plynule, vypočitatelně :-)
Nicméně před pár týdny jsem si u popelnic jedny šupináče vzal. Mám doma vázání navíc, tak to tam vrtnu. Myslím, že to bude přiměřené řešení na ten kilometr, co malý za dopoledne ujede.
To musíš jet s nohou napřed (neplést s kriketem) a stojnou zadní. Ta jak se zadrhne, automaticky přeneseš váhu na tu přední nezatíženou (která už je za muldou) a ladně pokračuješ.
... přeneseš váhu na tu přední nezatíženou (která už je za muldou) TIM JI ZASLAPNES a ladně pokračuješ DRZKOU NAPRED. 8-)
Jestli to chces mit jeste jednodussi, zkus pasku Start. Krom klistrovych externalit to slusne funguje na vsem. Jen to jehlici se snazim objet. Kdyz nepojedes na ledu, klidne jedno namazani vydrzi doslova stovky km.
Mazaci komoru si kazdy musi urcit sam. Supiny jsou proste ocamcad pocamcad a konec. Ze potrebujes kratsi komoru? A jak to zajistis?
Mozna nektere maji lepsi supinky, nebo kratsi komory, ale ty, ktere jsem videl, kdyz jsem vybiral pro Alici, mely vsechny cca stejne dlouhe. Tedy priblizne o 10 cm obema smery presahujici do skluzu. 8-(
No normálně, vyzkoušel jsem si délku/tvrdost v prodejně na rovný desce papírkovou metodou.
A řekls jí že by kvůli tomu měla zhubnout :-P
Byly doby, kdy jsem z kopce strachem vodila i kolo... běžky si klidně poponesu... :-))))
To tě ale ve stopě nebudou mít moc rádi :o)))
Přece nepůjdu ve stopě - tam by mi to ještě mohlo uklouznout, prosím tě... to jsou taky nápady...
Tak najdou se tací, co jim nepřijde blbý šlapat stopou, páč se přece nebudou brodit tím sněhem okolo :o)))
Někteří zase zapomínají sklapnout hůlky za záda když je objíždějí.
Nevěř jim !!!
Jasně že sportovci (rekreační) šupinama opovrhují, ale dneska už taky né všichni. Záleží na tom, co kde a jak chceš jezdit a jak tě bude bavit patlat vosky, případně na jaře tekutý lepidla a ty pak zas odstraňovat z rukavic, oblečení, batohu ... :o)
Jestli chceš chrtit, byl bys s nimi "profíkům" pro smích, pokud bys chtěl jen "turistit" a nepočítat s bruslením, můžeš o nich z pohodlnosti uvažovat.
Tak tedy vyrazneji - supiny jsou neco jako bocni dynamo na kole. Brzdi. Neber, leda bys mel zarucenou referenci od nekoho stejne tezkeho a vysokeho, ze na konkretnich lyzich funguji a mohl si to napred zkusit.
A kdyz mas smulu, tak ani do kopce moc nepomuzou. Kdyz se nechces ucit mazat, misto vosku dej pasku Start a mas vystarano. Jen je treba ji po pouziti vzdy prekryt voskovanym papirem, ktery se z ni po aplikaci strhava, aby se lyze nelepily do futralu.
Nejlepší by bylo aby si vyzkoušel různý a rozhodl se sám. Koneckonců, tak jako u všeho.
Jo, tak je to nejlepší.
My jsme takhle "cvičili" loni skorozetě. Vyzkoušel všechny troje synovy běžky a letos si bude už vybírat a kupovat sám.
Jo a stal se z něj mazací alchymista:-))
Pokud jsou šupiny koupené správně na hmotnost běžkaře a současně jsou to nějaké trošku slušnější, tak jedou velmi slušně.
Jakmile jsou měkčí než je třeba, tak to hned nejede vůbec.
Samozřejmě opravdu dobrá klasika jede o chlup lépe, ale ten rozdíl je poměrně malý. 20-30% co psal výše Hrabosh, tak to určitě není (neberu nějaké mizerné nebo špatně vybrané, tam ten rozdíl může jít libovolně vysoko).
Mám celkem slušné šupináče (Fischer SUPERLIGHT CROWN) a v praxi pak ve sjezdech předjíždím výrazným rozdílem skoro každého. To samozřejmě není vypovídající a bude to znamenat jen to, že ostatní nemají v dobrém stavu klasické běžky nebo mají mizerné.
A když mi ojediněle ve sjezdu někdo ujede, tak to bývá rozdílem naprosto minimálním.
A přehananou údržbu také nevedu, parafínování tak před sezónou a po sezóně, víc na to kašlu.
Snažím se srovnávat vždy stejnou polohu, tedy buď oba zadřepnuto nebo ani jeden.
O kraje stopy jak psal výše Hrabosh se tedy opravdu nechytám, to možná nějaké hodně široké (což některé turistické šupináče jsou), ale nemám žádné výrazně širší.
Slabší jsou v situacích kdy je málo sněhu (ještě se ale dá jezdit), pak je daleko více nerovností a více se chytají při přejezdu hrbolů.
Já bych vůbec neřekl, že slušné a správně vybrané šupináče mají problém v tom jak jedou. Spíš bych řekl, že nemají nijak zázračný odraz. Dobře namazaná klasika má odraz lepší a tady bych viděl rozdíl větší než v rozdílu rychlostí.
Ale zase blbě namazaná klasika nebo v případě výrazně změny podmínek na tom může být ještě hůře.
Mám ještě další s nanogripem a ty také nejedou vůbec špatně (i když samozřejmě o malinko hůře než kvalitní klasika).
U těch bych ale řekl, že je to znát malinko více, že jedou hůře.
A přesto i na nich většinu předjíždím ve sjezdech.
Zase na druhou stranu nejsou jako šupináče náchylné na hrboly.
A zcela bezúdržbové také nejsou, mám tu variantu, kde nanogrip není po celé délce skluznice, takže je tam kousek, který se parafínuje.
Nanogrip po celé délce skluznice jede o něco hůře, ale zase pro začátečníka má hodně jistý odraz (u těch mojich je potřeba už mít aspoň nějakou razanci odrazu).
A nanogrip pak není tak náchylný na správný výběr tvrdosti (zvlášť ta varianta s nanogripem po celé délce).
Ty moje jsou podobné, Fibre Crown - trochu širší, vykrojené (to kvůlivá pohybu mimo stopy). Zkušenosti a pocity stejné. Mažu občas tekutým voskem, mimo předsezónního parafínu.
Takze si objednas konkretni typ a delku bezek a jeste pridas jako parametr delku supin?
Nebo jak vyresis supinkove bezky pro dva 170 cm vysoke lidi, z nichz jeden vazi 50 kg a druhy 100?
Vždy si je musíš jít nechat přeměřit. Ani dva různé páry stejného typu nemají stejnou tvrdost (můžeš být rád, že jsou rozumně vůbec vybrané napárované se stejnou tvrdostí).
A pokud nevyjde rozumná délka, tak máš smůlu. Většinou pak v praxi šupináče jsou zcela nevhodné pro opravdu těžké jedince a obzvlášť malé k tomu.
Na 100kg+ podle mě žádné dobře jedoucí šupináče na trhu nejsou vůbec.
A musí to být přesnější než u klasiky, protože tam si můžeš velikost komory sám do určité míry měnit.
A pokud někomu více kolísá hmotnost, tak šupináče také nic pro něj.
No, v dobe, kdy jsm je kupoval, nebyla moznost zvolit delku supin. Alespon ne u znacek a typu, na ktere jsem se dival.
Nejedna se o flexi jako takovou, ale o delku komory k dane flexi a delce. Nemam cas ani duvod to ted hledat, ale neocekaval bych, ze na jednu delku nekdo vyrabi ruzne dlouhe "supinove komory".
Délku šupin zvolit nemůžeš (to by bylo už moc kombinací a to se výrobcům nechce vyrábět), nepsal jsem že bys mohl.
Vybíráš vždy pouze dle svojí hmotnosti. A pro extrémy (podvyživené a tlusté) délka nevyjde nejlépe.
Mně vychází délka ok (při výběru dle mojí hmotnosti).
Volit délku šupin by ale nebylo ani vhodné, ta je nastavená pokud možno co nejlépe.
U některých modelů můžeš volit pro stjenou délku šupináčů jejich tvrdost. Ale je to jen velmi omezeně z několika důvodů:
- jen některé dražší modely
- většinou jen dvě tvrdosti, které se neliší moc a tedy pokryjí jen určité odchylky poměru hmotnost/výška
- k nám se většinou ani ty dvě tvrdosti nedováží, takže pak smůla úplně
Pokud jsi nikdy neběžkoval, nebo běžkoval naposled před mnoha lety, tak bych si na tvém místě nejdřív vyzkoušela něco z půjčovny.
A taky nevím, zda chceš běžkovat sportovně (třeba 2 intenzivní hoďky na perfektně upraveném okruhu) nebo turisticky.
Sjezduješ?
Znam vicero dobrych bezkaru, co vubec nesjezduji. Jinak ja bezkuji turisticky ale nechtela bych na to to, co se prodava pod pojmem turisticke bezky.
Jasně, já taky. Zajímá mě to jen kvůli tomu, zda má alespoň nějakou zkušenost.
A k té druhé větě. No právě proto se ptám. Pokud chce blbnout na upravené trati, ať si nenechá vnutit turistická prkna:-))
Pak bych fakt nejdřív zkusila půjčovnu nebo kamaráda s lyžemi na klasiku. Vyjela bych napoprvé s někým zkušenějším a nechala bych si poradit.
Nikoho v okolí takového nemám. Potom mé psyché když se rozhoupe, tak se drží stopy stůj co stůj.
Chtěl bych se tomu rekreačně věnovat -turisticky. Nesjíždím.
Běžky Sporten Sprint - Combi se mi zdají být univerzální. Délka asi jako postava, hůlky asi do výšky ramen.
Kombi lyže jsou naprd, tuplem pro začátečníka. Mnohem méně odpouštějí chyby při odrazu.
Doporučila jsem jen to, co máme vyzkoušené.
Ze začátečníka se brzy stane pokročilý a nemusí si pořizovat nové běžky.
Asi máme trochu jiné představy o tom co je "pokročilý". Pokročilý má několik párů běžek a optimálně i několik párů bot.
Obecně myslím že klasické běžky na klasiku se nikdy neztratí. Problémy s odrazem mám i já- musím tedy předtím ujet hezkých pár desítek km, ale mám. A na hodně dlouhé výlety se klasika hodí mnohem víc než combi nebo brusle.
Mně stačí jeden pár :), nemusím přemýšlet, které si mám vzít.
Klasicky lyze i boty. Casem si treba najde cestu k brusleni, ale spis ne, kdyz mu nekdo neukaze techniku a bude se na tom placat sam. Turisticke tempo na klasickach clovek zvladne tak nejak intuitivne.
Vyšší boty s oporou kotníku ocení i při stromečkování a plužení.
Nekolik let jsem na bezkach jen chodila a behani mi prislo strasne divne a neintuitivni, takze bych to o tom turistickem tempu moc netvrdila.
No tak jsem to ale prave myslel. 8-)
Samozrejme - dobre zvladnuta klasika (treba i vcetne mazani) je tezsi, nez skate.
Aha, tomu ja rikam pod-turisticke tempo, protoze turista jsem ja. :-)
Cemu rikas hodne dlouhe vylety? Ja bych klasiky jako zaklad spis prosazovala proto, ze ne vsude jde bruslit a s batohem se hur brusli nez jede ve stope, ale na vzdalenost ujedu stejne klasikou jako bruslenim. Na kombi lyzich jsem jezdila dlouho, klasiky mam az od lonska, ale rozdil jsem zatim nepozorovala.
Dlouhé jsou 50-70km s tím že se nemalý kus jede mimo strojově upravené stopy (případně úplně mimo stopy).
Hodně dlouhé: Klínovky- Vraní hory- Harrachov- Klínovky nebo Klínovky- Smědava a zpět (zhruba 70+ a k tomu převýšení).
Ony se daji ale najit i dlouhe trasy, klidne s velkym prevysenim, cele vhodne na brusleni, jen clovek nesmi vyrazit s Vudcem, to pak skonci slalomem v 30 cislech prasanu v lesni skolce.
A co to je nad 70 km? :-) (edit: neodpovidej, uz jsem si to precetla podruhe)
Myslim, ze si letos budu muset dat tu Smedavu z Klinovek, nevypada to na trasu, co by nedala mala holka. :-)
Jsou dlouhé výlety a hodně dlouhé výlety. Vůdce je na hodně dlouhé výlety už lenošný.
Hele, vy "běžci - profíci", nechte těch řečí o dlouhých a ještě delších trasách na běžkách. Mně na běžkách bohatě stačí 20 - 30 km v poklidném tempu a týden se z toho vzpamatovávám.
8-))
To vis, konecne jsem se trosku naucila bezkovat a na kole si vylepsila fyzicku, tak si to, doufam, jeste par let budu uzivat. :-)
Hlavne musis mit na bezky dobrou klenbu. Pro mne le limit tak 40 km a ne moc rychle. Kdyz ujedu vic a rychle, par dni skoro nechodim. Leda bych predtim hodne behal, ale na to uz ted neni cas. Kolobezka je ale na klasicky idealni priprava. Odraz je podobny a klenbu to taky naposiluje.
Mne vadi na klenbu dlouhe sjezdy, ale jinak jsem s nohama celkem v pohode. Rychle jezdit neumim, ale vydrzim od rana az do noci a porad me to bavi.
Já po výletu na běžkách nejvíc cítím třísla. Obzvláště bolestivé to bývá, když se mi nepodaří dobře namazat (teplota sněhu těsně nad 0°C).
Presne co jsi psala. Ivan rikal,že ja nevhodne na bežky,proto jsem obezita. Ja nemam zajem ,,nevhodne'',ale pro mne velky radost toulky na bežky,stači 10km cely den,nevadi me pomaloučku bežkovat a take spouste srandy.
Mam 2 bežky hladke a šupky. Stridave,zaleži jake tereny.
No vidíš a já bych zase řekla, že pro někoho, kdo na běžkách začíná a zatím neví, co vlastně chce, jsou to ideální lyže.
Vloni jsem sháněla klasiky a pokud bych chtěla optimální lyži na svou výšku a váhu, musela bych za ně dát pro mě neúnosnou cenu nebo koupit 205 nebo 210. Takto dlouhé jsem měla a neutočila jsem je. Takže jsem koupila kombi 190 a zatím jsem spokojena.
Sakra ja bych vyrazila na bezky! Jsem ted na ne nadrzena jeste vic nez pred vznikem tehle diskuse. Bacha na to, bezky mohou byt silne navykove! :-)
V to doufám, že budou stejně návykové jako kolo, rogalo, paragliding. :-)
Kdyz si predstavim, jak snih susti pod skluznicemi, krasne to jede, kocham se okolim, at uz to je vyhled ze slunicka na inverzi nebo husta mlha, ze neni videt na druhou tyc...
Koukni na zajímavé fotky (inverse- nikoliv ode mě) na MPG, co je možno vidět shora dolů a proč mám rád lítání. :-)
http://www.shora.cz/index1.html
Co ti brání? Mi byli teď čtyři dny v Rakousku na soustředění :) Sněhu tam je dost.
Tak když na to přijde, tak na Dachu je myslím 10 km kolečko i v létě :)
My jezdili na Obertauernu na cca 3 km kolečku na přírodním sněhu.
Uz pracuju aspon na prespristim vikendu na sjezdovkach. :-)
Rád bych ti poradil, ale vlastně potřeby lyžaře turisty vůbec neznám. Protože na lyže jezdím jen s naším klubem, takže i výlety jsou spíše tréninkem.
Z mého pohledu je lepší pořídit samostatné vybavení na klasiku a pak někdy časem případně i na skate. Není nic horšího než koukat na bruslícího turistu, který to vůbec neumí a nemá na to vybavení. Klasika je základ.
Boty bude nejlepší vybírat nějaký střed, čím výš tím líp, ale úplně závodní boty bývají dost tenké a nepohodlné. Jestli NNN nebo SNS to je jedno, ale dvou-hrazdový pilot mi přijde pro turistu kontraproduktivní. Hůlky pro začátek hliník, přežijí lépe pády, karbonové určitě nebrat, ty se snadno lámou, pokud člověk neumí padat. Jestli nechceš řešit mazání klasických lyží, tak zajímavá možnost jsou nanogripy od Peltonenu. Sice moc nejedou, ale stoupou na většině povrchů (na ledu a vodě ne) a člověk se o ně nemusí starat. Mamka je má a je s nimi spokojená. Šupiny nemám rád, dělají hrozný kravál.
Pokud se chceš naučit lyžovat asi nejjednodušší mi přijde stát se členem nějakého lyžařského klubu a jezdit s ním.
Jo a z mého pohledu jezdit v cyklo hadrech na lyžích je dost trapné. Obzvláště když se při tom snaží dotyčný bruslit a na první pohled je vidět, že to neumí :)
SNS pilot mi obecne nedoporucovali na libovolne pouziti. Co se tyka hadru, jezdim oblecena na bezkach i na kole jako turista a nemusim se pak za nic stydet. :-)
Mně vadí ty evidentně cyklistické dresy plné nápisů a reklam ve spojení s nemožným stylem :)
Cyklisticke dresy s napisy mi vadi i na cyklistech, obzvlaste kdyz maji sto kilo nadvahy. :-)
Mě to ani nevadí. Když máš funkční hadry za 10 tisíc, nebudeš na zimu kupovat jiné když se na prknech svezeš párkrát za sezonu.
To mě spíš vadí (no ve skutečnosti baví) drahé specificky běžkařské vybavení a děsný styl (optimálně drahé hadry, hodně laciné boty a prkna, altertnativně prkna za 7k).
Tak já to mám spíš naopak. Na kolo jsem si pro chladné počasí kdysi koupila kalhoty určené na běžky. To doufám nevadí, že ne? ;-)
O hrůzo!
Já si na běžky koupila kalhoty na běhání. A k tomu ten děsnej styl!
(Kašlala bych na to, hlavně že je teplo.)
Nojo! Vždyť já na běžky i kolo používám úplně blbý kalhoty určený taky určený jen na běhání (o ostatním oblečení raději nemluvě) ... co s tim? To abych rozbil prasátko a navštívil nějakej skisport? Jenže tam míval jen takový to oblečení pro výkonný závodníky a reprezentanty - s reklamama. Mě by přece žádná firma za reklamu při mém stylu nic neplatila!
No teď mi ještě došlo, že snad jediný triko s cyklistickejma kapsama, který jsem někde dostal, používám výhradně jen pod bundu (takže v zimě na kolo a běžky), protože je děsně strakatý. No to je tedy zas fó-pá :o(
No vidis, ja ted na kole jezdim v bezkarskych rukavicich, protoze nemuzu sehnat pouzitelne cyklisticke primerene teple.
Nedavno meli pouzitelne v Lidlu. O vikendu jsem v nich byl na Smrku a OK.
Na dojizdeni uz jsem nasadil navleky, jak minuly tyden prsosnezilo, takze jezdim zase v tech nejtencich rukavicich.
Tak používám tyto: http://www.kellys.cz/cyklisticke-obleceni...
Jinak od Kellyse mám dobré zkušenosti jenom s návleky a rukavicemi.
Ram taky neni spatny a computer funguje uz 5 let.
Plaste, gripy, sedlo, ... katastrofa. Svetlo vlastne taky. 8-)
Vy jste, panove, zapomneli, ze velikost moji ruky je dost odlisna od vasi. Neni problem poridit panske zimni ci nepromokave rukavice, problem je, ze damskeho zbozi v teto kategorii je obecne mene a v obchodech neni skoro zadne, protoze "zeny v zime moc nejezdi, vite?", jak mi rekl jeden prodavac.
Ty, lucie, kdy jsi byla naposledy v nějakém obchodě se sportovním oblečením?!?
Já tedy nevím kam se v obchodě díváš, ale řekla bych, že na výběr je od všeho sortimentu a od všech velikostí v dámských, pánských i dětských.
A překvapivě i při výprodejích.
Za posledni 2 tydny jsem si prohlizela a zkousela rukavice ve 4 cykloobchodech. Chci nepromokave gelove a tluste zimni. U Tyrse byli jedini, co meli nejaky mensi model, ale nesedel mi.
Zkus to u expertu, nejspis Ti neco najdou v katakogu a objednaji na vyzkouseni.
Kdyz uz jsi bliknu dostala od prodavace darem... 8-)
To mam jako posledni moznost, protoze jsem opravdu vybirava na to, aby mi rukavice sedly, coz je malo pravdepodobny stav.
Muzes mi tam koupit hrnek na kafe s cyklistou k vanocum. ;-)
Lucii zajimaji ve skutecnosti detske rukavice. "Damske" je eufemismus. 8-)
Nektera damska S jsou mi i tesna kolem prstu, coz na zimu neni dobre, ale damska M jsou mi zase blbe v jinych rozmerech, treba na delku.
To vis, chtela jsem mit velke M a zase to nevyslo. :-P
Já v tuhle dobu jezdím v LIDLovských běžeckých rukavicích. Jsou sice tenké, ale příjemně překvapily, jak jsou pohodlné a prsty v nich nezebou.
No já zase ve starých rukavicích na sjezdovky. Když je tepleji, tak jezdím ve starých roztrhaných lyžařských rukavicích. Speciální cyklo rukavice ani nemám :)
U těch Peltonenů nanogrip hrozně záleží jaký model, jestli ten levnější kde je nanogrip po celé skluznici nebo ten dražší, kde je jen zhruba ze 3/5 (ty jedou o dost lépe).
Nojo, ale tou parafínovací částí se ztrácí ten efekt úplné bezúdržbovosti. Ale zase, nějaká komora vybavená kombinací nanogripu, mikrostruktury, popřípadě krátké šupinaté části uprostřed komory, a parafínovací skluzné části, to už by mohlo fungovat uspokojivě.
A proto jsem si na snih radsi koupil kolo. Mam vetsi dojezd a neresim stoupaci vosky. 8-)
Stoupací vosky jsou o hodně více starostí než parafínování a ty se neřeší (ani u modelu Peltonenů nanogrip kde není nanogrip po celé délce skluznice).
A co se týká parafínování, tak se to nemusí zase moc přehánět a to jak u nanogripu (u modelu kde není po celé délce skluznice), tak šupináčů. Přeci nejde o závody a aby to bylo adekvátní tomu jak to jede o malinko hůře než klasika.
Při systému parafínování jen občas není problém si to i nechat udělat v servisu pokud se do toho někomu nechce.
Bez stoupacích vosků se ale na klasice nedá a to musíš řešit pokaždé a ještě se musíš umět aspoň trochu trefit do těch správných.
Jsem odchovany stejnym biatlonklubem jako snilard, takze nejaky ten vosk na skluz mam a pravidelne aplikuju. I na sjezdovky. Kdyz si na to clovek jednou zvykne a to "jede o malinko hůře" uz nechce. 8-)
Paska start je skoro bezudrzbova a nevylucuje v nouzi pouziti klistru, ani volbu skluzneho podle teploty.
A kdyz uz bezky, tak stejne radsi skate.
Stoupací vosky aplikované zastudena (korkováním) jsou naprosté minimum starostí. Používám tři tuhé (swix V50,V40,V30), dva klistry, a hodně míchám.
Pro radost jsem to doplnil dvěma fluorovými, ale ty mi přijdou na moje šontání zbytečné. Ony se rychle sjedou, navíc na delším výletě se změní podmínky. Když je nový sníh a chci se pěkně svézt, tak je dávám.
I když je pravda, že s parafínováním už se taky tolik neseru.
Mě to vždy děsně prudilo řešit mazací vosky. Na kole mi třeba také nebaví nic servisovat i když si téměř vše (až na pár věcí typu servis tlumící části tlumiče) udělám doma sám.
U kola je ale aspoň ta výhoda, že to vždy řeším vklidu v teple doma.
U stoupacích vosků kdy často ve chvíli odjezdu z domu není vůbec jasné jaké budou podmínky v místě kam se jede a tedy nutnost to řešit až tam v zimě mi nikdy nebralo.
Sundavání zbytků starých vosků taky ne.
Moc lidí, které baví řešit stoupací vosky neznám. Vždy když někam jedem ve více lidech na běžky jsem děsně rád, že to řeší jen někteří ostatní a já ne. Někteří namažou blbě (třeba to pořádně neumí a ne každý bude mít tenhle problém), někteří se trefí docela dobře, ale pak stejně často během dne buď přimazávají nebo přemazávají kvůli změně podmínek.
Jasně, chápu. S jedním převodem a univerzálníma gumama jde taky jet desítky kilometrů po asfaltu, i terénem, může to být svým způsobem zábava, a dokonce to lze úspěšně vydávat za moderní styl :-)
Na kole si ale nemusím brát převody do batohu sebou a před vyjetím je na kolo montovat a během vyjížďky případně i přemontovávat a můžu řadit za jízdy :-)
O ty převody ani nejde, ale Joe si bere na každou vyjížďku na kole do zadní kapsičky dresu složených několik sad plášťů a přezouvá podle podmínek. Má ty tři základní - na asfalt, trávu a na kamení (psal, že je rozlišuje nějak podle barvy) a pak ty měkčí, lepivý, do mokra. Flourový slicky většinou nechává doma. To se uvízt přece dá, ne?
Přece by nejezdil na nějakých univerzálech - fůůůj :o)
Teď koukám, že blbě. V60,V50,V40 mělo být. Bez V60 red/silver na Vysočině nikam nedojedeš :-/
U původního seznamu mě zarazilo že nevozíš sádlo. V Krkaparku je zase nepostradatelný modrý exsráč
Modrý extra má jedinečný rozsah podmínek, kdy funguje dobře, na celodenní jízdy a větší převýšení nutnost.
Když jsem závodil v žáčkách a dorostu (1986-90), jezdilo se na sádle hodně. Začal jsem běžkovat po delší pauze, dnes sádlo nevozím, skoro vždy jsem ho musel "opravovat" právě červeným nebo fialovým. Asi už nemám tu techniku ani kondici, a vyhovuje mi tutovější odraz.
Jak začali vyrábět red/silver (V60), tak to nemá chybu. Když přestává fungovat fialový (V50), lze na něj použít V60 v tenké vrstvě.
Já jsem zmrzlík, hlavně ruce a nohy. S tím mám na kole v zimě velké problémy.
V tomhle mají běžky obrovskou výhodu. Ruce díky zapojení se jsou naprosto v pohodě a nohy se v botech dokrvují a zapojují také o dost více, takže i ty naprostá pohoda (pro mě).
A i na dýchací cesty mi běžky dělají lépe než kolo, přeci jen většinou na běžkách nedosahuju takových rychlostí. Prudké sjezdy na běžkách nemusím, nejdraději jezdím někam, kde jsou delší mírnější sjezdy.
Rád jezdím na Silberhütte a tam preferuji 6km okruh, který má z mojeho pohledu nejlepší profil. Kroužit na okruhu mi nijak nevadí, naopak oceňuju perfektní připravenost stop na Silberhütte + zázemí chaty na startu (kde se nechají schovat věci).
Je ale pravda, že běžky mají zase jednu zásadní nevýhodu, je potřeba pořád někam jezdit pro slušné podmínky.
Na kole se na sníh dostanu většinou i přímo od baráku.
S tim prokrvovanim noh a rukou mas naprostou pravdu. Ale na bezkach do kopce se odvarim mnohem spolehliveji nez na kole, obzvlaste kdyz ho bruslim.
Hoblovani okruhu, obzvlaste ma-li jen 6 km, mi prijde jako silena nuda. Mam rada krkonosske hrebeny.
Tak bruslit ne úplně mírné kopce není žádná sranda. A když často není nijak zázračná technika, tak se pak spousta běžkařů při bruslení do kopce děsně trápí (to nemyslím konkrétně na Tebe, nemám tušení jak jezdíš).
Na Silberhütte je to krásně vidět. I ne tak špatní bruslaři, kteří mi na rovinách a z mírného kopce ujíždění výrazně (já velde ve stopě), tak ne tak ojediněle ve stoupání zpět předbíhám (a to rozhodně nejsem nijak excelentní běžkař).
Výrazně prudší úsek do kopce je na tom okruhu na Silberhütte jen pár metrů a mimo něj při klasice není problém si držet potřebné rozumné tempo a nepřepálit a ten prudší úsek je na odvaření zase moc krátký, takže pohoda.
Na kole se většinou také ohlídám, ale občas se jedo něco typu šance se odvařit a vyhnout se tomu dá jen, že tlačím. A já nerad tlačím. Snažím se tedy nějak moc extra náročné výjezdy v terénu nejezdit (a náročnější variantou to beru hlavně dolu).
Já mám na běžkách rád, když se běží. Nemusí to být žádné závodní tempo, ale nesmí to bých chození.
A když je mizerná stopa (nebo žádná stopa), tak to pak není nic pro mě.
Když to nejede vůbec, tak to už jdu raději pěšky a neberu si běžky (říjen-březen, tedy chladnější půlrok mívám nachozeno 1500km+ co jsem téměř zrušil kolo v tomhle období a na běžky se taky zase tolik nedostanu, když se tam musí dojet delší kus cesty), pak už tak trochu ztrácí smysl.
Efekt úplné bezúdržbovosti se tím bohužel ztrácí, to souhlas. A trochu mi to štve.
Jinak mě překvapilo, kolik lidi jezdí na běžkách...
"Jednou sportujeme, navždy sportujeme." :-)
Díky všem za reakce!
Přeju ti, aby ti to nadšení vydrželo i po první jízdě na běžkách :o)))
Přiživím se na vlákně:
uvažuju o BC běžkách, protože i na klasikách stejně pořád borusím někde mimo stopu (v té mě to moc nebaví a ani to v ní moc neumím). Nejraději to krosím přes zasněžená pole nebo stráně, občas skrz les. Sněžnice jsou fajn, ale rád se svezu, když to jde.
2 otázky:
1) Jsou pro takové použití BC opravdu výrazně lepší než staré klasiky?
2) Nevíte někdo o nějakých levných, třeba z druhé ruky? ;-)
Mohou být, ne.
Zajímavé jsou hlavně BC boty, dá se v nich chodit. Také ocelové hrany nejsou na ledu úplně marné. Širší lyže lépe nese v neprošlapaném hlubasu.
Ty hrany ale muzou namrzat. I kdyz - asi to jezdci nevadi tolik, jako driv zavodnikum na skate.
Vloni jsem uvažoval o těchhle, ta šíře by neměla dělat problém ve stopě:
http://www.fischersports.com/cz/Nordic/Offtrack...
i ty boty Offtrack se mi líbí (relativní civilností), ale už mám jiné starší a lyže jsem nakonec koupil malinko užší a bez hran - nějakej doprodej předloňských modelů za pár šupů, takže mi zas tak moc nevadí kamení (a že ho u nás je).
proč se tomuto typu lyží vytrvale říká běžky, když na tom kromě závodníků a jiných sportovců stejnak většina lidí chodí, nebylo by vhodnější tomu začít říkat choďky?
Proc se fotak preklada jako camera?
A kdy byla VRSR?
VŘSR? Myslíš ten převrat, co nebyl ani velký, ani říjnový, a už vůbec ne socialistický? ;-)
No prave.
Zacal bych prejmenovavat jinde, u bezek bych pripadne koncil.
1.protože mají anglofonní omezenou slovní zásobu?
2. Tak to si pamatuju úplně přesně protože jsme to pravidelně jako děti slavili lampionovým průvodem. A moje dítě to teďka taky slavilo lampionovým průvodem, v masce jako na helovín ale v datumu oslavy 17. listopadu. Jen ten pionýr zůstal :-p
do schodů ještě ne :-) ale jen co napadne sníh vyzkouším a pokud to přežiju poreferuju :-)
S dvoumetrovými Rubínkami bylo možné před 15 lety nastoupit do T3.
WTZ. Napadl sníh, tak jsem vzal kameňačky a už je nesudaval.
A spolucestujici Ti neslapali na spicky?
Jak se muze clovek, co jezdi tramvaji v bezkach, divit, ze nekdo jede na prechod Jeseniku rovnou v bezkarskych botech, to nepochopim. :-)
Tak jsem chviličku zmateně koukala na ten nástup do T3.
Jsem myslela, že to je něco jako výstup na K2:-))
Zrovna u běžek mě to zarazilo na dost dlouho...
http://www.mall.cz/vazani-bezky/rottefella-t3...
Jsi mě navnadil.
Sakra, ať už je to tady:-))
Jo, jo...
To je ten důvod, proč se na to těším. :-)
http://www.shora.cz/index1.html (v sekci inverse, obr.18)
Takřka podobné...
Jinak mám známé na Moldavě a tam jsou podobné planiny (tedy v těchto místech plánují "lyžařské křtiny"). A navíc je to kousek do Reichu, kde jsou stopy. :-)
Jé, Moldava! Mé lyžařské dětství... :-)
A známe pension U Kohouta? :-)
Neznáme. Myslím, že před 30ti lety tam žádný nebyl. (A to ještě předpokládejme, že myslíme oba stejnou Moldavu... ;-))
Moldavu v Krušných Horách... Hned vedle požární zbrojnice.
Moldava 157 (v google map)
Jo, takže Horní Moldava, jak se říkalo tenkrát. Býval jsem střídavě tam i na dolní (až u hranic). Ale tan penzion si nepamatuju...
Hm, asi bych se tam měl znovu podívat, to bude nostalgie...:-)
Tak ten je tam až po revoluci. Nu, kamarád ho vlastní, tedy proto tam jezdím. :-)
Jestli si koupíš šupiny tak si budeš na bývalé trati nadávat každý metr. Dá se tam jet krásně soupaží.
Jo a když už jsem u toho- soupaže se šupinama si taky moc nerozumí.Při odrazu (snížení těžiště) šupiny krásně chytnou o sníh. Mazací komora taky, ale u té to tolik nevadí.
Souhlasím, že soupaž není silná stránka šupináčů, otázkou ale zůstává jak moc to komu vadí.
Pokud zůstaneme u běžkařů turistů (což tu bude asi většina), tak málokdo bude mít nějak více nabušený soupaž, aby tak mohl jezdit výrazně delší úseky.
A pokud se posuneme mimo turistiku kde už někdo namakaný soupaž má opravdu excelentně jako třeba Řezáč, tak nějaké chytání o sníh mazací komorou neřeší a rovnou si na některé konkrétní závody vezme na klasiku skejtovky.
V mojem podání slaboučkých ručiček se dá soupaž (tedy spíš parodie na šoupaž s tím slaboučkým odrazem) naprosto v pohodě i na šupinách. Odraz mám tak slaboučký, že žádné drhnutí není.
Abych významněji drhnul, tak musím zabrat co to dá a to bych okamžitě ruce šly do háje, takže tohle neprovozuju.
A není to tak kvůli šupinám (že bych omezoval soupaž), protože na nanogripu (varianta ne po celé skluznici) je soupaž naopak asi i mírně lepší než na namazané klasice.
A nanogrip s šupináčem střídám dle podmínek.
Řekněme si to úpřímně: soupaž vůbec neumíš. Ruce jsou to poslední co na soupaž potřebuješ (stejně jako u pádlování a veslování).
Myslím že šupiny by při správně provedené soupaži vadily i Tobě.
Ruce na to jestli drhneš při soupaži nemají prakticky žádný vliv.
Ruce mi odchází rychle pouze při soupažném běhu prostém. Tam to bez slušného zapojení rukou nejde.
A tohle provozuju dost málo.
Soupažný běh jednodobý (tam lze ruce dost flákat) mi pak problémy nedělá a používám ho pořád jakmile to samo ještě nejede dost a střídavým během už to moc nejde.
A při tomhle mi nijak zásadně šupiny nevadí.
Ono stejně srovnání šupin je celé o tom, jak to komu přesně vychází na jeho hmotnost. I když se vybere +- správná tvrdost, tak stejně je skokový rozdíl mezi sousedními délkami.
Takže třeba pro 72 a 76kg může vyjít stejná volba, ale pak v praxi se každému bude chovat jinak. Ten lehčí bude mít mnohem menší problémy s tím kdy ho šupiny brzdí a zase bude mít současně o trochu horší odraz.
Těžko pak těžko něco zobecňovat.
A ruce prostě slaboučké mám. A ti co to tak nemají (což je většina) nikdy nepochopí jak se to projevuje.
Třeba mnoho let jsem hrával badminton a pak squash a to i na závodní úrovni (badminton ještě jako malý na republikové, ve squashi pak už jen 3. ligu).
Techniku jsem měl celkem slušnou (jinak se ani na nějakou trošku slušnou úroveň nelze dostat).
A vždy jsem u obou těch sportů bojoval s tím, že nezvládám těžší rakety nebo ani lehčí vyvážené více do hlavy. A vždy jsem tedy byl s raketou na hraně, abych ji utáhnul a zůstala nějaká razance úderu a kontrola míče.
A třeba trénink lajn na squashi sólo (dvojnásobná frekvence úderů oproti teréninku ve dvojici) jsem nikdy více než pár minut nezvládal, protože mi hned odešla ruka (a to i v dobách, co jsem hrál squash 4x týdně dlouhodobě, takže to nebylo tím, že by tělo nebylo vůbec zvyklé).
Oproti tomu v podstatě téměř každý i výrazně horší hráči s mizernou technikou zvládali znatelně těžší rakety.
Nebo mi stačí i když občas na kole někde více skáču (to neprovozuju často a neskáču nic velkého). Ruce jdou taky brzo do háje.
Nechci se přít, ale opravdu to jde i bez rukou. Prostě tu fázi s rukama u kotníků vypustíš (necháš ruce volně viset).
Můžeš ruce jistě do určité míry omezit. Ruce z mojeho pohledu zatěžuješ vždy a ne tak málo (i jen fáze, kde jen přenáší zátěž a tedy přímo nezabírají).
Bez rukou pro mě znamená, že si nevezmeš hůlky.
Když jdu v sezóně prvně na běžky a třeba dám prvně i proklatě málo (20-25km), tak ruce mám hotové i jen ze střídavého běhu a to ještě cíleně ruce šetřím.
Přitom nohy by zvládly mnohem více a jsou naprosto ok.
Jenže nohy zatěžuju celý život pořád trvale bez dlouhodbějších přestávek a i pravidelně je něco delšího 3-4h+.
Oproti tomu ruce zatěžuju teď už jen na běžkách (squash už více než rok vypouštím ze zdravotních důvodů, kdy mi nedělá už moc dobře taková intenzita po předchozích zdravotních komplikacích) a sem tam trošku na kole, ale to je málokdy kdy je to trochu větší zátěží i na ruce.
Kdybych zatěžoval ruce trvale více, tak to taky třeba budu mít jinak.
Tak pokud chceš pořádnou soupaž, tak si na to ven skatové lyže, co nikdy neviděli stoupák a skatové hůlky. Dobrý závod na soupaž je Senohrabské kritérium.
To jistě. Popisuju konkrétní situaci- cesta tam vede spoustu kilometrů po bývalé trati se stálým klesáním. Když na těch lyžích stojíš, tak to jede samo, ale rychlostí splašeného hlemýždě.
No a teď si představ že na tom moc neumíš- na bruslení rovnou zapomeň. Na střídavý běh to je po druhém odrazu už moc rychlé (zejména pokud nemáš techniku). Optimálně tedy jet jednodobou soupaž, ale přitom se spousta nezkušených také přerazí, tak skončí u obyčejné soupaže, jednou za pět metrů píchnou a kochaj se.
Takže třeba z Moldavy vyrazíš s čistou skluznicí a při návratu tam dáš stoupák.
Tuhle část krušnejch neznám. Myslím ale, že takováhle klesání se najdou i jinde. Leč obvykle to máme od baráku vždy do kopce, takže mažeme rovnou.
Jednou jsme s kamarádem vyrazili z Eduardu na Horní Blatnou na skatovkách. A jak se ukázalo, byla to blbost, většinu cesty jsme jeli jen na ruce. :)
Po byvale trati? Tedy ne po te, co jsi mi ji ukazoval a kde vlak na bezkach porad lze potkat?
Je to ta stejná. Akorát Němci vytrhali koleje, z nádraží udělali hospodu a z železničního spodku cyklo/lyžostezku
Aha, takze opacnym smerem od hranic.
Maj tam taky tunely? Zasnezuji je? 8-)
Ted jsi mne zmatl...
Jak je muzou zasnezovat, kdyz je nemaji? 8-o
Nemelo to treti byt spis N/A?
Neviděl jsem tam ani jeden nezasněžovaný tunel, logicky tedy zasněžují všechny tunely na trati.
V jedné znalostní soutěži jsem jsem viděl na otázku "jakou rychlostí se šíří zvuk ve vakuu" jako správnou odpověď "0m/s".
Prave tak tam neni ani jeden zasnezovany. Logicky tedy nezasnezuji zadny.
Odpověď na tu otázku je správná, ať je odpověď jakákoliv. To Tě neučili?
Jo, ale v tu chvile se dostavame do faze tazatelu na polohu v balonu a zjistujeme, k cemu nam to je v praxi.
Jsem asi divná... ale v tomto vlákně vám - na rozdíl od debat o mazacích komorách, délkách šupin a běžkování soupaž - konečně rozumím, o čem hovoříte... :-)))
Jestli tě to uklidní, tak jsme "divný" dvě. Mě tohle vlákno také přijde srozumitelnější než to ostatní kolem :o)))
Jinak abych nebyl úplný jeliman, tak jsem zkoušel tohle a na planiny jako dělané!
http://www.youtube.com/watch?v=eMAFiK-pCHg
op: ...a Tvá fotka je na toto jak dělaná!
No vidíšho?!?
A prej bez zkušeností:-))
Ptala jses na sjezdovky a běžky, ni?