Řeším tempomat k řídící jednotce kelly ke které se dá připojit určitý poteniometr jehož parametr neznám a ze kterého leze napětí od 0 do 5V. Připojuje se k řj. třemi vývody +5V, zem, a výstup 0-5V. Dokázal by někdo z vás navrhnout aby to fungovalo elektronicky pomocí tlačítka + a - krokově třeba po 0,25V?
Zde jsou nějaké vstupní údaje pro snadnější orientaci,
Specifikace:
• Výkonný inteligentní mikroprocesor
• Sinchronní korekce, ultra nízký pokles a rychlá PWM (pulzně šířková modulace) pro dosažení vysoké účinnosti
• Nastavení proudových limitů a řízení kroutícího momentu
• Možnost omezení maximálního odběru proudu z baterie
• Nízké elektromagnetické vyzařování
• LED indikace chybových hlášek, která pomáhá uživateli při ladění
• Ochrana akumulátoru: omezení výkonu, vypnutí a upozornění na podpětí nebo přepětí
• Robustní hliníkový kryt pro maximální odvod tepla
• Tepelná ochrana: omezení výkonu při vysokých nebo nízkých teplotách pro ochranu jednotky a akumulátoru
• Lze nastavit použití 60-stupňové nebo 120-stupňové polohy hallových sond BLDC motoru
• Podporovaný libovolný počet pólů motoru
• Až 40.000 elektrických ot. / min. (Elektrické RPM = mechanické RPM x počet pólů motoru)
• Tři možnosti řízení rekuperačního brždění: brzdovým spínačem, uvolněním plynového pedálu, plynule 0-5V signálem (např. z brzdového pedálu)
• Pokročilá pedálová ochrana: systém se neaktivuje,pokud je po zapnutí pedál akcelerátoru v nenulové poloze
• Funkce "current multiplication": menší odběr proudu z akumulátoru, větší proud na výstupu do motoru
• Snadné připojení potenciometru třemi vodiči.
Pokračování,
Obecné technické údaje:
• Rozsah pracovního napětí: 24V-48V
• Frekvence provozu: 16.6kHz
• Odběr v pohotovostním režimu: • Proud 5V senzorů: 40mA
• Provozní napětí, 18V až 60V - plně nastavitelné přes software
• Analogový vstup pro brzdy a akcelerátor: 0-5 V. Produkce 0-5V signálu s 3-drátovým vedením
• Alarm zpětného chodu, připojení pro ovládání hlavního stykače
• Rozsah pracovních teplot pří plném zatížení: 0°C do 50°C (teplota krytu regulátoru)
• Rozsah pracovních teplot:-30°C do 90°C, ochranné odpojení při 100°C (teplota krytu regulátoru)
• Maximální špičkový výstupní proud, 10 sekund: 50A
• Maximální trvalý výstupní proud: 20A
• Maximální odběr proudu z akumulátoru : nastavitelný
To by by nemělo být nic složitého. Já bych to dělal pomocí nějaké ATTiny, tedy mikroprocesoru. Otázka jen je, jestli ten výstup může být PWM nebo jestli tam je potřeba hladké napětí, to by tam pak byl potřeba nějaký filtr.
T napetí tam leze z hall sondy
zde foto
https://agilka.zonerama.com/Photo/11275/518081
A Robert našel toto
http://s451.photobucket.com/user/d8veh/media...
Tak že by to mohlo fungovat i potenciometrem
Tak na tom obrazku je dokonce i hodnota potenciometru = 10K. A ja bych to cele (i ten prepinac) nahradil nejakym jednocipovym procesorem, treba ATtiny85, na ktery bych pripojil potrebne tlacitka...
Jestli to zajima jenom hodnota napeti, tak vystup PWM privedeny pres odpor na kondenzator snad musi fungovat...
Podle toho zapojení s pot. to vypadá že se jedná o napětí v rozmezí 0-5V
Zaleží taky jak by to ten procesor navyšoval v jakých krocích např. o 0,25V nebo 0,5V atd.
Moc tomu nerozumím a proto se obracím na zdejší odborníky.
Pokud by se pouzilo 8bitove PWM, tak neni problem krok 0.02V, akorat z 0 na 5V bude znamenat 255 stisknuti +/- tlacitka... ;) Nepredpokladam, ze bys chtel jeste mensi krok, takze jde naprogramovat skoro cokoliv, co si vymyslis, velikost kroku ani nemusi byt konstantni, lze se treba pohybovat po exponenciale, zalezi na presnych pozadavcich... :)
Kazdopadne reseni s PWM predpoklada, ze procesor bude velmi rychle na vystupu generovat stridave 0V a 5V, coz se pak na kondenzatoru srovna na nejakou prumernou hodnotu.
Kdyby s tim byl nejaky zasadni problem, lze to udelat i jinak - pomoci zebricku odporu z jednotlivych PINu - covox neboli paralelni DAC. Oproti PWM je potreba vic soucastek, ale pak je napeti na vystupu naprosto stabilni, negeneruje to zadne ruseni a hodnota se pri prepnuti meni okamzite. V tomhle pripade by to ale bylo trochu zbytecne...
Hallova sonda? Kde ten ovladač má Halla?
https://agilka.zonerama.com/Photo/11275/518081
https://agilka.zonerama.com/Photo/11275/518087
ma to tam popsané
Aha. Mně to bohužel konkrétní fotku neukáže.
Jo nějak to blbne, nevím proč to skáče na vojáky.
Řeknu Agilkovi ať to šoupne někde jinde.
Na otazku, zda by to nekdo tady dokazal, myslim muzu odpovedet, ze urcite ano. :)
Pokud se z toho potenciometru odebira jen minimalni proud a rozhoduje napeti, tak by na jeho velikosti opravdu nemelo prilis zalezet, akorat pres prilis maly odpor by tekl velky proud a zahrival by se, pri prilis velke hodnote odporu by i maly odebirany proud citelne kazil linearitu zavislosti napeti na natoceni.
To co chces lze vyresit mnoha ruznymi zpusoby. Ja bych pouzil procesor ATtiny 25/45/85 (nevim ktera verze je zrovna nejlevnejsi), krome 5V napajeni, bych jeden PIN pouzil jako vystup, kam bych pripojil odpor a kondenzator, na kterem by se z PWM stala nastavena prumerna hodnota napeti. Dva piny by byly na ty +/- tlacitka a jeste by zbyl prostor treba na indikacni LED a podobne. Z hlediska zapojeni naprosto trivialni, cena soucastek cca 50 Kc, cela slozitost i logika by byla v programu, i kdyz i ten by byl jen na par radku. Zajimave by mohlo byt osetreni zakmitu tlacitek, tzn jak dlouho musi byt + stisknute, aby se hodnota zvysila a na jak dlouho se musi pustit, aby se na nej opet reagovalo, pripadne zda po nejake dobe drzeni stisknuteho tlacitka dal pridavat? Taky se nabizi moznost osetrit stisk + a - soucasne treba jako stredni hodnota nebo vypnuti. To vsechno by slo urcit programem....
Nedivil bych se ale, kdyby se uz dalo koupit hotove reseni, coz by usetrilo to programovani, za cenu, ze by si to clovek nemohl tolik prizpusobit svym potrebam. Budovat tohle z diskretnich soucastek by urcite taky slo, ale na to jsou tu jini experti... :)
Těch 50 korun je IMHO trochu málo, nejlevnější MCU co znám, je ATMega 8A za nějakých 35 korun. Tak stovku by ale stála určitě deska.
Cenu zas až tak neřeším důležitá je funkčnost.
Mozna bys mel tedy nastinit uvazovany rozpocet. Pokud zamiris dostatecne vysoko, muzes misto obecnych rad dostat hotovy vyrobek i s venovanim... :)
Pripadne pokud bys planoval treba 1000 ks, tak uz neni problem v podstate nic, potreba je jen presne specifikovat zadani (rozmery, spotreba, konektor, funkce, testovani....) a vyvoj se v celkove cene muze rozpustit... :)
Opravdu potrebujes DPS na pripojeni dvou/tri soucastek k procesoru? ;)
Tak pokud to má mít rozumné rozměry, tak ano. Univerzální tišťák občas používám, ale nemám to moc rád a pájení do vzduchu se také vyhýbám.
Navíc těch součástek by zas tak málo nebylo.
Kdyz by slo o jediny kus, tak treba patice DIP8 tech soucastek pojme docela dost a mechanickou pevnost muze zajistit tavny lepidlo. Pokud bych predpokladal primo pripajene dratky (zadny konektor, nerozebiratelne), tak bych se mohl vejit do cca 12x12x12 mm. Vyhodou by bylo, ze bych to za odpoledne mel hotove, nevyhody bych pocitil jakmile by chtel dalsi kus.
Tech moznosti zapojeni je spousta a kazde ma neco. ATtiny + 3 soucastky podle me muze ucel zcela splnit, i kdyz bych asi prihodil jeste 5V6 zenerku na napajeni, ale slozitejsi reseni budou mit samozrejme vyhody.
Taky si myslím, že i pro Bobboba bude jednodušší připájet to přímo na drátky než vyrábět tišťák. Ale jestli vás dobře chápu,t ak by se pro to musel napsat nějaký program a dostat to dovnitř? Tak to nevím, jestli je zrovna pro amatéra zvládnutelné. Co prostě vymyslet něco jednoduchého s tranzistorem, kondenzátorem? Dle napuštění kondíku by se skrze napětí ovládalo otevření či uzavření tranzistoru... + by jej přes odpor napouštělo a - přes odpor vypouštělo... Prakticky taky věc za pár korun a netřeba něco programovat... Funkce by záležela na hodnotách součástek.
Pánové mám tu jeden rozebraný a chci zjistit jak to funguje a jaká napětí lezou tam a jaká ven. je to profesionální výrobek ale využitelný byl jen s konkrétní řj. která jej podporovala.
Funguje to tak že se malinko přidalo na plynovém ovládači a současně se stisklo tlačítko "cruise" poté se mačkalo tl.+ pro zvýšování rychlosti a - pro snížování rychlosti.
Přitom i nadále fungoval plynový regulátor ale jen směrem nahoru (přidání rychlosti). Opětovným zmačknutím tl. "cruise" se tempomat vypnul a pl. regulátor fungoval oběma směry.
Řj. kelly toto ovšem nepodporuje zato je pro ní upgrade kde dojde k přeprogramování a když pak jezdec podrží pl. regulátor 6s v jedné poloze tak se autonaticky změní na temponat.
Toto řešení je ale jen takové nouzové jelikož nedovoluje přidávat ani ubírat rychlost při takto zapnutém tempomatu. Opětovné pohnutí pl. reg. tuto funkci ruší. Proto hledám řešení podobné tomu profesionálnímu i když to bude fungovat kapku jinak.
Až zjistím jake jsou přesné napětí pro spuštění toho prof. pak to možná půjde pomocí přepínače upravit aby to šlo použít i s řj, kelly.
Nafotím a dám zde fotky.
tempomat
tempomat
Tak jsem zjistil že z toho tempomatu lezou 4 vodiče, bílý, zelený, červený a černý.
Bílý ma napětí 4,67V (Funkce neznámá)
Zelený je výstup a je na něm ve vypnutém stavu 0,85V.
Při zapnutí jde krokově až na 3,7V
Červený bude asi napájení a je na něm 4,43V
Černý je zem.
Odpojím li bílý vodič na vodiči je stále 4,67V a na plošce kde byl zapojen jsou 4V.
Odpojení toho bílého vodiče nemá na funkci nijaký vliv, vše funguje tak jako by byl připojen. Netuším k čemu tam potom je.
Nyní zjistím jaká napětí lezou z nové řj. kelly a plynového regulátoru a pokud budou srovnatelné je možné že by to mohlo fungovat.
Pokud ano problém tempomatu by byl vyřešen.
Tak super. Normálně vodič, kde se mění napětí dáš jako signál místo plynu a je to. Hurá.
No ten musí být s plynem spřažený (zelený) aby to mohlo fungovat, jakmile se pomocí plynového regulátoru zvýší napětí na zeleném vodiči nad 0,85V a zmáčkne se přitom tlačítko "cruise" tak se tempomat uvede do provozu. Jinak to nefunguje.
Tak že vyřešno, tempomat funguje tak jak má.
Tento tempomat
http://shop.crystalyte-europe.com/product.php...
by měl fungovat s každým plynovým rgulátorem zapojeným souběžně.