Zdravím.
Sháním nějakou vhodnou GPS aplikaci pro Android. Mohli byste mi prosím poradit? Rád bych aby byla free, offline a aby mě nehnala po hlavních cestách.
Děkuji.
https://www.google.cz/search?q=gps+pro+android...
Třeba něco vybereš
https://play.google.com/store/search?q=GPS...
UTFG
Googlových rad je všude prná pldel, bystřejší diskutující z titulku dokonce pochopí, že tazateli jde o osobní zkušenost.
Bystrejsi diskutujici pouzije vyhledavani v teto diskuzi nez se po x-te zepta na stejnou vec. ;-)
Nekecej fááákt?
Nějak tam nevidím že by se tázal na osobní zkušenost ale kdo ji má ten ji dá ja mu poradil kde hledat.
Ty jsi ani neporadil ani nedal zkušenost, jen kritizuješ ty co se snaží nějak pomoct.
Bystrý si vyhledá a mrkne na recenze a pochopí sám co je dobré a co ne.
Když tazatel nazve své téma "Kterou aplikaci pro GPS používáte?" a někdo mu odpoví odkazy na vyhledávání Googlu a Play, napadnou mne jen dvě možnosti:
1) dotyčný používá všechny aplikace, které se na jím uvedených odkazech nalézají, nebo
2) dotyčný (eufemicky řečeno) nepatří mezi bystřejší diskutující (tomu by napovídalo i to, že dotaz na osobní zkušenost v titulku nevidí)
Bystřejší diskutujicí poradí aspoň něco, ty zde ale rozvíjiš něco úplně jiného než na co se tazatel ptal, tak že laskavě běž svinit nějaké jiné vlákno.
Nic si neoporadil ale keců máš plnou hubu.
Píšu sem proto, že mne rovněž zajímá OSOBNÍ ZKUŠENOST s free offline andoridí navigací, což je předmětem tohoto vlákna.
Jestli k tomu nemáš co říct, pak je skutečně zbytečné sem přispívat a napadat mne.
Nejde požadavek na nulovou cenu přímo proti použitelnosti požadované appky?
Moc do práce nechodím, tak dost ušetřím na cestovném, proto zkouším veškeré dostupné androidí aplikace, i když nejsou grátis.
Nemohu zatím férově doporučit nic, tedy na kolo.
Pro vývojáře je tu "gap" na trhu.
Aplikace musí umožnit.
1. Z místa A do B přes C.
2. Volba trasy, asfalt, zpevněná, nezpevněná, náročný terén (s check boxy - vícenádobná volba)
3. Relief, vyhýbat se kopcům atd, dopilovat
Pro mě je zásadní volba 2.
Všechny údajně cyklonavigace mě totiž ženou stezkama, pro naloženého treka náročné.
Pochopitelně, žádná verze Topo Czech, ale Evropa, alespoň.
Sranda to nebude, protože z mapy, pokud tam je cesta nebo silnice, nepoznáš povrch, a všichni víme, jak na mapě celkem fajn cesta může v důsledku vypadat.
Ale udělat androidní projekt, s tím, že uživatelé budou klasifikovat sjízdnost, by mohlo pomoci takovou fakt užitečnou cyklonavigaci vytvořit.
Schvalne, jak se Ti pojede po polni ceste, kterou ja na fullu oznacim jako snadno sjizdnou.
Nejbliz tomu, co pozadujes, jsou cyklotrasy. ( http://cyklotrasy.info/ ) Je to ovsem jen planovac tras, ne ziva navigace.
To znám.
Murphy, protože tyhle věci jsou subjektivní, nemůžeš se spolehnout na jednoho divocha fullu.
Jednoduchý dotazník, zacheckovat na čem si jel, jaký byl povrch (asfalt nebo šotolina), trochu, ale fakt málo programování, a padaj z toho výsledky, tedy pokud veřejnost bude spolupracovat.
Cyklotrasy jsou postaveny jinak.
Vidím to spíše tak, že současné navigace a mapové podklady ke každé silnici či cestě furt mají málo atributů, povrch žádná navigace neřeší, relief vůbec, a ani (tedy ta moje) není schopna vyhodnotit jestli jedu serpentinami nebo ne (moje soukromá gamesa, soutěžit s navigací, dojedu dřív nebo později než typuje - v serpentýnách mě dává na frak, nedokážu držet těch 75 nebo kolik, na co je naprogramována).
Ke každé silničce je potřeba přidat o pár dat navíc, a pak už to bude fungovat líp. Jinak, než na sběru dat od dobrovolníků to asi cenově dostupně postavit nelze. Ale kdo ví, google maps, steet view, všechno funguje a grátis.
To nebude nikdy fungovat. I při stejném kole to každý vidí zcela jinak, hodnocení je hodně subjektivní.
A hlavně se stav těch cest strašeně rychle mění jak píšu níže.
Nejvíce dat a nejlepších bych řekl, že je v tuhle chvíli na cykloserveru.
Ale i tam je právě krásně vidět jak je to hodnocení úseků subjektivní a nikdy nebude dobře fungovat.
V některých oblastech když vyberu a jezdím trasy označené tečkovaně, tedy těžší teréní úseky, tak jsou opravdu lehoučké a ani náznak náročnosti.
Sem tam se mi stalo, že i úsek označený čárkovaně už byl hodně těžký (mohlo to být ale zhoršením cesty v čase od označení).
A pak třeba úseky, co jsou označené jako nesjízdné, tak často bývají tím nejlepším pro ježdění. Ty se snažím zařadit v neznámé lokalitě do vyjížděk jako první :-)
Routovat terénem je podle mě prostě úplně hovadina.
Taky se v Picodasu tomu rozumně bránili dost let a cíleně to nechtěli ve svojich mapách povolit.
Některé informace jsou velmi subjektivní, jiné např, asfalt, dlažba, šotolina už ne.
K některým údajům vůbec nepotřebuji údaj uživatele, třeba jestli plochá nebo kopcovitá, to posoudím z reliefu, a tedy jde automatizovat.
Třeba ten relief by šlo dodělat do stávajících map a navigace, jen co to dopíšu pošlu to jako námět.
Moje navigace mi dává alternativy, možnost ke každé si dát relief jako preview by mě často pomohla a nemůže to být problém, tedy doufám.
Zrovna šotolina je sakra velký rozptyl různě náročných cest.
Opravdu pěkná šotolina může být i lepší než trošku rozbitější asfalt.
Oproti tomu šotolina v horším stavu může být už pro někoho slušný terén.
K tomu se přidává to, že povrch je často střídaví a také v čase se měnící. Třeba někde byl asfalt, ten je v mizerném stavu a už na některých místech je zasypaný dalším jiným povrchem.
Výšková data už každá rozumná mapa má a jen si zobrazíš profil trasy, co bys chtěl ještě více?
A k čemu reliéf? Je to s ním sice efektnější, ale v místech kde jsou strmé svahy a je to pak hodně tmavé stínování to akorát znepřehledňuje mapu.
Cíleně používám mapy cykloserveru bez reliéfu, ten mi tam hodně vadí a zvlášť na menším displeji telefonu.
Ale jinak tam ten reliéf je, pokud ho někdo chce (naštěstí jde vypnout tahle vrstva).
Myslím výškový profil.
Moje navigace mi to zobrazí, ale až v cestovním deníku, hodilo by se mi to jako preview, než se na trasu vydám.
Pochopitelně na počítači to mám, ale na cestě, když se improvizuje, musím trasovat v mapě, pokud se chci kopci vyhnout.
čili přesně to bych chtěl
Zobrazit výškový profil trasy.
Můžeš mj prosím dát nějaký androidí typ na navigaci, co tohle umí?
V telefonu to nepoužívám, v telefonu přeplánovávám jen vyjímečně když se nepodaří domácí příprava a to už nikdy neklikám a jen se podívám na mapu.
Locus, který používám to ale i umí. Buď online pomocí goole elevation nebo pro offline použití na to musí být nahrátna zvlášť samostatná výšková vrstva dat. Tu jsem tam ani neměl jak to nepoužívám, tak jsem to jen rychle zkusil, vrstvu dostáhnul, naklikal rychle v mapě pár bodů a profil mi to ukázalo.
Mně stačí při plánování v terénu vidět vrstevnice a rychle odhadnout.
Ono přeci jen naklikat celé dva úseky a pak srovnávat nastoupané metry je už poměrně práce. To dělám málokdy i na počítači při přípravě tras (v partě připravuju trasy hlavně já, takže trasy připravuju často).
V podstatě to řeším jen pro případy, kdy je trasa hodně dlouhá + hodně terénu a bylo by to už na hranici sil pro více účastníků.
Jinak mám postup přesně opačný. Tedy naplánuju trasy tak jak chci dle toho aby to bylo zajímavé a jen zkontroluju, jestli jsem to nějak moc nepřehnal s nastoupanými metry.
Mluvíme o navigaci a na droida, plánování u počítače je jiná záležitost.
Vůbec nesrovnávám nastoupané metry, to je pro mě informace k prdu. Pokud nemusím, přes horu se neženu a tu horu z toho profilu vidím a poznám, ale u mé navigace až když jí přejedu, a to by jistě šlo malým zásahem do sw změnit.
Dát mi šanci na to kouknout u těch nabízených alternativ. Bylo by to rychlejší než koukat na to v google maps nebo osmandovi s reliefem.
Není to nezbytné, ale funkce by to byla pro mě užitečná. Jsem už dědek, tak po 130 km naloženej toho mám tak akorát, ale když cíl je dalších 30 daleko, rozhoduji se zodpovědně, jestli to vzít zkratkou přes kopce, nebo místo 30 raději ujet 50, ale podél řeky. Čeká mě jedna hora, nebo velbloudí hrby, nahoru, dolu?
Každá informace pak dobrá.
Vezmu to podél řeky a po 2 km krásného asfaltu přijde rozbahněná cesta samej šutr, a pak drbu hlavu, proč jsem nejel přes kopec.
A strejda google sice z toho satelitu vidí dost, ale ty louže a šutry už ne.
Vždyť píšu, že Locus to umí a že jsem to hned i ověřil. Samozřejmě to bylo v telefonu (Android).
Mám tedy zaplacenou plnou verzi Locusu a netuším jestli v něčem není free verze omezená.
Vyzkouším to, stojí to 189 korun, to není tragedie
Omezení se týká velmi okrajových funkcionalit (které asi 95% uživatelů stejně nepoužívá). Největší rozdíl je v tom že v neplacené verzi otravuje reklamní proužek a zabírá místo.
Tak jsem to nainstaloval a zase odinstaloval, ten Locus. Nemá k dispozici mapy co bych chtěl a ovládání je tak nějak "přes ruku".
OSMand má velmi slušný mapy, stáhnul jsem i vrstevnice, to bude stačit. 64GB na kartě snad taky.
Tak přece mapy tam budou takové jaké si tam dáš. A když jsi tam žádné rozumné nedal, tak tam logicky ani žádné rozumné mít nebudeš...
Locus je aplikace a ne producent map.
Locus je asi nejlepší mapový soft pro Android. Mapy si tam dáš jaké chceš, maimportuješ trasy a pak na cestě jen kontroluješ třeba na křižovatkách jestli jedeš správně. Takhle jsem to praktikoval v Itálii. Vektorové mapy zaberou pár mega a jsou podrobné.
Musíš ještě nainstalovat a spustit Locus Map Tweak.
Je to vopičárna, dřív nabízel všechny mapy přímo Locus, ale pak většina map zmizela kvůli licenčním podmínkám. Shodou okolností se chvíli poté objevil Map Tweak od nějakého vývojáře, který pomáhá toto omezení oficiální aplikace obejít.
Zkusím to ještě jednou, tady mi to dalo vybrat asi 12 map, a off line snad jen kus Polska nebo tak, čudlíky nestandardní, hned jsem tomu dal za uši a šel pryč :-)
Online tam je skoro všechno. Ale oproti jiným aplikacím Ti Locus umožňuje dlaždice stáhnout (vyznačenou oblast, podél trasy, xy km okolo nějakého bodu), uložit a pak už jsou mapy offline. To je ohromná výhoda- nemusíš stáhnout celé Německo, ale jen ten kus který projíždíš. Pro nějakou oblast stáhneš detailní mapy, pro jinou oblast méně detailní. Můžeš tam naimportovat externí mapy, můžeš si tam vybrat mapy které jsou placené (to se nejčastěji týká vektorových, routovatelných map).
Navigovat jsem s touhle aplikací moc nezkoušel, párkrát to něco udělalo, ale nebyl jsem schopen vyhodnotit jak moc kvalitně. Prostě preferuju si trasu připravit předem.
To se mi líbí taky na tom OSMandovi, že si nastahuju jen ty regiony co potřebuju, ale navigovat to neumí, to bych na to musel furt čučet. Má takovou vychytávku, že to na tebe zakřičí "fifty" to jako že za padesát odbočuješ, ale pro sichr ti neřekne kam. "kdyby alespoň "fifty left" bylo by to použitelné, ale takhle, musíš kouknout na displej a zase podsvícení map mizerné, na slunci vidím prd.
Nemáš zkušenosti s tím Garminem?
Vozím si toho Legenda jen jako počítadlo, říkal jsem si, že bych se moh plácnout přes kapsu a koupit nějakýho toho vymakanýho s Evropou, třeba tohohle:
http://www.garmin.cz/produkty/sport/cyklisticke...
Madam by mohla pak on line najít moje ostatky :-)
Tak s variantou 2 se rovnou rozluč, to nebude nikdy.
Problém není v aplikaci, ale v mapě. Nikdy nebude existovat mapa, kde budou opravdu přesně sedět všechny lesní cestě a ještě k tomu budou striktně správně klasifikovány dle nějaké jednoznačné metodiky.
Nejen, že to není zvládnutelné, ale hlavně stav lesních cest se mění tak rychle, že je naprosto nereálné to dloudhobě udržovat.
Routování terénem je prostě hovadina a je třeba si trasu dle svojich schopností (jízda v terénu) a znalostí práce s mapou (nedbat jen na označení samotné trasy, ale sledovat vrstevnice, využívat zkušenosti s projetím dané oblasti, atd.).
A ani tak se vždy nepovede trefit přesně co bys chtěl.
Routování terénem je hovadina, ani jsem to neměl na mysli, vlastně mě to ani nenapadlo.
Vysvětlím problém.
Navigace česká, firmu nejmenuji, abych nedělal reklamu, nebo naopak nepoškozoval. Zadám si "cestovat na kole" a jedu. Vede mě to po cyklostezkách, či něčem, co má charakter stálých komunikací. A zažene mě to mezi louže a šutry, hlínu a bláto. Pro někoho ok, pro mě nepoužitelné - atributy asfalt, štěrk, hlína, dlažba - a třídění podle nich by pomohlo výrazně.
Vytvoření takové sady map svépomocí cyklistů by asi tak složité nebylo. Prosté dobrovolníci by data na webu k jednotlivým úsekům doplnili, a abych se vyhnul Murphyho full efektu, použil bych nějakou jednoduchou statistickou metodu, když mě 10 lidí hlásí bahno a jeden asfalt, něco v cajku nebude.
Domyslet i další atributy a mapy doplnit vůbec nepovažuji za nemožné, ale naopak, jako celkem triviální úlohu.
Na papíře to nejde, ale elektronická mapa může mít za sebou hromadu dat, podle který by šlo třídit a navigovat.
Třídění dle atributů asfalt, štěrk, hlína, atd. bude akorát zavádějící.
To je přesně o tom hodnocení, nikdy to nebude odpovídat přesně, takže stejně pak budeš akorát nadávat až se dostaneš kam nechceš.
Pak jak už jsem uvedl, tak je problém když je část dané cesty s jiným povrchem. A jak je budeš pak označovat.
Třeba ze 2km úseku (kde nejde odbočit) bude 1,8km asfalt a 200m šotolina. Jak bude daný úsek označený?
A pokud by to mělo být každé zvlášť, tedy 1,8km asfaltu a 200m šotoliny, tak jak se to bude řešit na cestách, kde se to střídá co pár metrů?
A že takových cest znám více. Byl tam asfalt a už někde není, ale některé úseky je pořád pěkný asfalt.
A stejně jak jsem psal, tak to za pár měsíců bude zase změnou stavu všechno jinak. Ještě tak u asfaltu to vydrží o něco déle, ale u šotoliny se stav mění často hodně a často za krátký čas.
A abys měl hodně statistických dat, tak bys musel mít každý úsek od spousty lidí a to nikdy tolik lidí hlásit nebude.
A jak to budeš třídit v situacích kdy budeš mít od 5 lidí nahlášeno bahno a od 5 lidí pěkná suchá cesta?
A bude to jen proto, že tam každý jel v jinou dobu.
Stačí když se zamyslím nad tím co jezdím dlouhodobě opakovaně a hned bych hodnotil v různých obdobích stejný úsek výrazně jinak.
Já si prostě myslím, že to co bys chtěl je utopie a jen tak exitovat nebude (jestli vůbec někdy).
Mám jiný názor,
Hledal bych argumenty, jak to udělat a ne proč to nejde.
Pro mě by pro začátek úplně stačilo, kdyby mi moje stávající silniční navigace umožňovala kromě volby "vyhýbat se dálnicím" i další volbu - "vyhýbat se silnicím pro motorová vozidla" a do předvolby "cestovat na kole" zahrnula pouze asfaltované cyklostezky".
Žádná navigace nefunguje naprosto dokonale, ty změny v reálu často nestačí aktualizace navigace podchytit takže občas mě to žene do jednosměrky, občas přibude nový kruháč (při cestě autem, pochopitelně).
Ale je tu i jiná dimenze, kterou brzo ozkouším, tedy "on-line warnings", přístroj pochopitelně neustále napojený na net, vyhodnocuje prý aktuální dopravu. Chtějí za to nějaký prachy navíc, až pojedu do daleka, kopím to a prověřím.
To co se mi dříve zdálo absolutně nepředstavitelné, tedy že ze satelitu uvidím každý úsek na zemi, a u mnoha míst mm i to Street view, funguje, tohle je proti tomu banalita.
Já vycházím z reality jak mapy vypadají. Už jsem cíleně přešel z Topo Pro verzí na obyč verze a to proto, že těch více podrobností v mapě bylo akorát na škodu kvůli tomu jak obrovské množství chyb tam bylo a jak to nesedělo s realitou.
A to se jednalo pouze o to zda cesta vůbec existuje.
Ona se ta kvalita povrchu cest zase až tak rychle nemění aby to nemohlo v navigaci být zaznamenané. A u střídavého povrchu není problém zaznamenat co převažuje, nebo nechat vyznačený jen ten horší povrch.
Snad všechny mapy pro navigace se dnes už alespoň jedou za rok aktualizují a snad u všech je možné hlásit nějaké změny v cestách a trasování a tak není problém nahlásit a zaznamenat i povrch.
Tak možná pro velké pěkné cesty ne, pro menší cestičky a terén už uričtě ano.
Jak jezdím více terén, tak to mám asi více posunuté to hodnocení a proto jsem i více skeptický, stačí když vidím jak mapy s realitou nesedí.
Na druhou stranu pokud plánuju jen jezdivé trasy bez terénu, tzn. asfalt, slušná široká lesní cesta, šotolina, tak se mi stane opravdu jen málokdy, že by nějaký úsek byl problematický a špatně jsem to dle mapy určil.
Nepoužívám ale žádné automatické metody a hezky si to dle mapy sám připravím.
Zkus odlišovat jízdu horákem v terénu, kde jsou cesty už zpravidla neroutovatelné a nebo jsou a na dobrém horáku ti je celkem jedno jaký je povrch od jízdy na trekovém nebo dokonce nějakém fitnesovém kole, když nechceš jet po hlavních silnicích, ale potřebuješ mít pevný a pokud možno kvalitní povrch.
Když jedu na horáku a do terénu, tak bych naopak přívítal aby byly vyznačené cesty , které nemají asfalt a jsou to spíš rozbitý cesty a pěšiny. Když ale jedu na treku, tak šterkopískové a kamenité cesty jsou na hranici sjízdnosti a hodně se trápíš, nejede to a kola se zbytečně ničí.
Většinou se mi daří to tak nějak podle mapy předem určit a naplánovat, ale ne vždy to jde. Když jedu třeba na treku do Krkonoš po cestách, které neznám, tak je to dost loterie s tím povrchem. Mapa hlásí dobrý zpevněný povrch a výsledek občas bývá takový, že dost lidí na horáku už by na tu cestu nevjelo. Kolikrát je označená lesní nebo polní cesta s nezpevněným povrchem a ve skutečnosti to je docela slušná asfaltka nebo válcovaný makadam, kde by problém neměla ani silnička.
Zkus pochopit, že ty jsi dost extrémní cyklista v porovnání s mnoha ostatními běžnými výletníky, kteří už hrubší šotolinu považují za náročný terén, takže ty těžko můžeš podle sebe tohle posuzovat.
Také mám hodně posunuté měřítko a náhled na to co je dobrá a dobře sjízdná cesta pro trekové kolo a vím, že dost lidí by tam se mnou nejelo ani na horáku.
Přesně tak,
Neodpružené nic, dvacet kilo za zadkem v brašnách je něco jiného než rajtování na mtb.
To je základ neporozumění.
Cesty po kterých rajtuje Mlok moje navigace vůbec nezná a nemá :-)
Asi máš špatnou navigaci.
Já ale jezdím oboje.
Jak na fullu více terén, tak na celopevňáku převážně jezdivé trasy. A tam tedy nemám ani tu odpruženou vidlici.
A prakticky na každé akci to kombinuju cca půl na půl, tedy jezdivé trasy na celopevňáku a terénnější na fullu. Dříve před více lety jsem ani fulla neměl a jezdil převážně ty jezdivější trasy.
A jak jezdím na dovolenou už mnoho let jen s kolem, tak toho už mám takto projeto opravdu hodně (každý rok 4-5 týdnů na kole). Do zahraničí jen něco málo, toho moc nebylo, takže o to více v ČR.
Jen co mi rychle napadlo, kde jsem byl minimálně na 14 dní, lokality z počátku mnohonásobně víc:
Jizerky, Krušné, Český les, Šumava (jak Železnorudsko, tak střed kolem Srní, přes Frymburk až k Lipnu), Jeseníky, Krkonoše (tam hlavně část sousedící s Jizerkami, i když někdy i poměrně daleko), Beskydy, Novohradské hory, Česká Kanada a i další.
A většinou na akci jezdí jak ti co raději více terén, tak ti co vůbec teréne nemusí a nějaké to trekové kolo také někdy jede.
A nikdy jsem žádné větší problémy s plánováním neměl (a že to vždy plánuju já) ani na ty jezdivější trasy a i ti co nemají rádi terén jsou spokojení.
V poslední době se mapy zlepšily zejména pro ty doporučené terény, to dostupné jako teď na cykloserveru nebylo.
Pro velké cesty to ale nikdy žádný větší problém nebyl.
Z těch nářků o problému navigování mimo terén (tedy po pěkných velkých cestách) mi přijde dost zvláštní. Snad špatná práce s mapou?
No, mě by zajímalo, jestli z Bar-le-Duc do Chalons-en-Champagne je podél kanálu vyasfaltovaná cesta, nebo je tam cesta samej šutr, výmol a louže (tedy po dešti).
Můžeš mi předvést jak pracuješ s mapou?
Děkuji.
Nejde o žádné nářky, prostě jen podněty co zlepšit.
Z dané oblasti mapu nevedu a kvůli předvádění ji shánět nebudu.
S těmi loužemi to opravdu myslíš vážně? To bys taky chtěl mít v mapě, zda někde jsou louže?
Ne chtěl bych mít v navigaci, jestli je tam zpevněnej povrch, dlažba, asfalt, nebo polňačka. Kde je nezpevněná polňačka budu louže po týdnu lijáků čekat.
Jinak, přesně si mi odpověděl:
"nebudu schánět mapu"
A já taky ne. Těch oblastí, co za tisíc kiláků projedeš, je docela dost.
Mám elektronické mapy (tedy ty dostupné) a použitelné on/off line na tabletu a navigaci v mobilu. Žádná z těch map mi informaci o charakteru povrchu nedává, a ni by to asi nebylo praktické.
Zato navigace by tohle v sobě mít mohla. Technicky je to řešitelné poměrně snadno.
Samozřejmě dá se žít bez toho, dá se jezdit daleko bez navigace, bez speciálek, jen s několika listy vytrženými z autoatlasu a dojet a vrátit se.
Ale když už někdo si dá tu práci, že tvoří něco jako sw pro cyklonavigaci, mohl by pár věcí vylepšit, aby se podle toho dalo jezdit stylem, který si zvolím. Alespoň u něčeho, čemu se říká cyklostezky a je to tak značeno na mapě i v terénu.
Pro mě, dokud to nebude takhle vychystané, ty cyklonavigace velký smysl nemají, jedu podle mapy (elektronické) a navigace (automobilová) mi pomáhá při průjezdu městy, popř. hledání konkrétního místa ve městě.
Chceš-li, aby tě navigace navigovala po zpevněném povrchu a rozeznala asfalt, dlažbu nebo polňačku, musíš sehnat mapu v které to bude zaneseno.
Presne. Cele je to o kvalite map. Mapu pritom shanet nechce...
Ne, je to o jiném způsobu myšlení.
Mapa je UI (user interface) k datům.
Množství dat, které současné papírové mapy obsahují je logicky limitované, ovšem neznamená, že musí být definitivní.
Pokud na tohle UI nahlédneme trochu jako kluci od počítače, zjistíš, že je spousta možností a dat, která pod mapu můžeme zavěsit, a pracovat s nimi přes nějaký ty filtry.
Definovat další data, atributy a opatřit ty data.
O papírové mapě jsem vůbec nepsal. Celou dobu píšu pouzeo digitálních mapách a jejich problémech.
Aplikace nemůže dobře routovat, když nemá podklad v mapě.
Základy jako jestli je cesta zpevněná nebo ne a jestli po ní routovat už dávno fungují, jen vždy musíš mít vhodnou mapu, která ty podklady k tomu má.
Problém byl, je a bude v datech.
OK,
pokud tomu tak je, dovolil bych si vyslovit přání, aby je komerční aplikace využívaly, a toto přání, jsem předal svému poskytovateli navigačního softu.
Kdyby bylo možné, dal bych další atributy, tedy jak už jsem zmiňoval, třeba ten asfalt nebo dlažba, se specielní položkou "kočičí hlavy".
Pozoruhodný vývoj, ráno si psal, že to nikdy nepůjde,večer, že už to je. (To je malá jízlivost, vím, že si rozporoval spíš subjektivní hodnocení, ale i to by se při dostatečně velkém souboru odpovědí dalo objektivizovat).
Mě furt víc trápí ta silnice pro motorová vozidla. Ve Francii častá, a moje navigace je neumí a z města mě vede na něco takového, kam pak nesmím.
Dat by se dalo získat mraky, na bázi dobrovolnosti, a metody jak vytřídit excesy jsou obecně známé. Nechme se překvapit, budoucnost odhaduji v zániku jednoúčelových zařízení jako jsou ty gpsky a v rozvoji mobilních věciček, od tabletů k mobilům. Pro cyklisty, či sportovce, bude třeba máknout na robustnosti a odolnosti těch krámů, ale i k tomu dojde.
Na řídítkách se ty věci vozí pár let, už teď vidím, jak jen těch nejrůznějších držáků, krytek a tak přibývá, není to záležitost několika ujetých fandů, ale prostě trend.
Nikdy to nebude tak dopodrobna členěné jak jsi psal na začátku na což jsem předtím reagoval. Existuje jen základní členění typu zpevněná/nezpevněná cesta a ani to v praxi dobře nefunguje.
Možnost sběru dat tu je už řadu let a nějaký opravdu velký výsledek nikde...
Už jsem to tu psal, jenomže ty se soustředíš na choboty a ne na podstatu.
Takové mapy podle všeho asi nejsou, stejně jako u automobilových map není vyznačeno, kde je asfalt, dlažba nebo betonová vozovka.
Tyhle mapy musím vytvořit, či lépe ke každé komunikaci, kterou se rozhodnu, že budu zobrazovat v navigaci, musím přiřadit nějaká další atribut, který tam není. Zatím tam mají jestli je to silnice, dálnice, nebo placená dálnice.
Rychlou a lacinou methodou by mohlo být, sebrat tyhle data od lidí - uživatelů. Nějaký interface, projel jsem trasu, naklikám všechny požadované informace přes net do systému, a s těmito informacemi pak už může někdo pracovat, jako s každejma jinejma statistickejma datama.
Nemysli furt v rovině papíru.
Mapa je jen interface, kliknu na silnici, a může se mi otevřít formulář, kde si fakt mohu nasypat data i zdánlivě tak nesmyslná, jako ty kalorie pro chodce, běžcem cyklistu, ptákovin si lze vymyslet mraky.
Dokonce t může být on-line do takového stupně, že na daném místě hlásíš nehodu, policajty nebo radar v naprosto reálném čase, kolega Snilard jsem dal odkaz na něco, vyzkouším jak to skutečně funguje.
Pokud se ale budeme bavit na úrovni "jak přes gps chceš měřit puls" je to zbytečný.
Píšu to tu už po několikáté. Rozlišení zda je cesta zpevněná je dávno v každé slušné mapě a lze to i vypnout/zapnout pro routování.
Třeba Garmin mapy umí tohle už mnoho let. Teď ve 2013 verzi asi na žádosti některý uživatelů uvolnili routování i pro další typy cest, turistické značky, cyklostezkách a významných polních a lesních cestách.
Jenže nějaká opravdu podrobnější a hlavně reálu odpovídající klasifikace cest chybí a jen tak existovat nebude.
Ono nestíhají udržovat ani ty turistické značky, v těch je pořád mnoho chyb a i když některé opraví v každé nové verzi mapy, tak tam mezi tím jiné vzniknou jak se značky přetrasovávají (a někdy i přebarvují).
A existuje spousta lokálních map, které jsou někdy hodně dobré pro dané malé území, kde to aktualizuje pár nadšenců. Ale to bývají vždy jen malé kousky.
Základem je ale, že se musíš snažit a po mapách pátrat po takových jaké potřebuješ a ne se k tomu postavit, že mapu shánět nebudeš. Pak se žádných funkcí nedočkáš.
A ještě doplním, že využitelnost routování i jen po větších pěkných cestách, tedy to co už nějaký ten rok Garmin má (teď neřeším to co uvolnili letos více pro terén a turistické značky), tak to nikdy moc použitelné nebylo.
Protože stačí, že sem tam nějaká velká cesta pro routování chybí a už je trasa naprosto nesmyslná.
Párkrát jsem to pro zajímavost vyzkoušel v mojem okolí kde to znám a už nikdy následně nepoužil, když jsem zjistil jak je to k ničemu.
Pokud jedeš 150 km denně a dopředu, hlemýždím tempem po okreskách, nebo podél kanálu, nepotřebuješ žádné zvláštní informace, co na mapách co mám, nejsou.
Protože se všechno rychle mění, jak píšeš, trasa pečlivě doma připravená a promyšlená se během cesty změní, v které oblasti to bude, dost dobře nemůžeš předvídat.
Takže máš co máš, a jedeš, nemyslím si, že by informace je-li stezka asfaltovaná či není byla obtížně implementovatelná, ale ty ten navigační soft nepíšeš, tak je zbytečné tě přesvědčovat.
Pokud se tobě taková funkce nehodí, mě a zřejmě dalším dálkařům by se hodila fest.
Ano podstatou je takové mapy vytvořit, čili sesbírat ta data. Data jsou základ.
Pokud máš dojem, že je to tak rychlé a laciné, že to půjde ve stejné kvalitě třeba pro celou Evropu a na všech cestách, vhodných pro kolo, a že to udržíš aktuální, tak takovou komunitu vytvoř.
Já mezitím koukám z okna na ulici, která je asfaltová, ale googlí satelitní obrázek mi ji ukazuje dlážděnou kostkama stejně jako je dlážděná kostkama a na seznamovém nejaktuálnějším leteckém snímku z roku 2011.
Ano, při zapojení širší veřejnosti, vytvoření dobrého portálu pro sběr dat, relativně laciná, a určitě bezkonkurenčně rychlá.
Něco jako wikipedie, jen nad mapou.
Málo centrálního řízení, a paralelní dobrovolná práce lidí dává ohromující výsledky.
A čím dál tím víc lidí k netu má přístup a má k smarfounům úplně jiný vztah, než lidi mé a tvé generace. Vidím mohutný potenciál.
Jo, jeden podobný znám a dokonce využívám.
http://tracks4africa.co.za/
Tak můžeš začít.
Jo a v rovině papíru vážně nemyslím.
Ja tu mapu nebudu shanet, protoze se tam nechystam. Tam kam jedu samozrejme mapu shanim a to co nejlepsi a klidne i vice ruznych pro srovnani problematickych useku.
Jakou mapu, papírovou?
Povezeš 10 kilo papíru?
Elektronickou. Já jsem tedy papírovou mapu nemyslel v žádném příspěvku v celém tomhle vláknu. Diskuze je snad o gpskách, tedy o digitálních mapách.
A doplním, že už papírovou mapu nepoužívám vůbec. Pro takové to globální prvotní nastřelení trasy je sice super, že se dá rozložit velká plocha, ale nejsou aktuální, což jejich použití zcela zabíjí. Tedy sem tam některý kousek na kratičkou dobu aktuální je.
Ale to jsou vyjímky.
Data v mapách se tak rychle v poslední době mění, že i 3 roky stará mapa je o ničem.
Podepisuji.
Ještě před rokem jsem byl vypalečkováván za názor, že elektronická mapa je budoucnost.
Prý jen na papíru lze vidět celek i detail :-)
Už jsem to psal Lanně, jít o krok dál, udělat z mapy UI pro něco jako je wikipedie, by zase posunulo to hledání dopředu.
Oni to nevědí, nejsou na to připravení, vodotěsnost telefonu zajistí tím, že ho strčí do preservativu a data nepotřebují, jen aby slušně fotil. Průměrňákovi za 3 roky budou všichni mít dotykáč, a budou se učit využívat mobilní net.
A směšné a absurdní otázky, jako "co všechno nám mají pomáhat řešit stroje" se posunou o jinej level. Level Průměrňáka se změní. Dotykáč bude akceptovat, pochopí, že papírová mapa je něco jako magnetickej kompas, najde si ale jinej důvod, jak dělat blbce z lidí, co nejsou Průměrňáky.
Nevím, jak to bere průměrňák, ani kdo je průměrňák. Netroufám si posoudit. Je dost možné, že nejeden průměrňák používal GPS a digitální mapy dřív než ty. Možná proto také poznal, že to je dobrý služebník ale špatný pán:-))
Jako ten oheň, že jo. :-)
Vykašli se na to chobotování, dalo by se s tebou rozumně bavit, kdybys vypnula ten režim (mode) tchýně, co furt hledá chyby.
Myslím to fakt vážně, je pod úroveň mě chytat za slovíčko o gps (ty dobře víš že míněn byl ten přístroj a ne technologie), prostě nemusíš za každou cenu se vymezovat ke všemu co napíšu.
Najdeš-li někde ten čudl, dej "tchýně off" a bude to lepší.
Na moji prostou otázku:
"Jak hlídá GPS rychlost tepu?"
jsi mi odpověděl, že bezdrátově přes hrudní pás a v zápětí na to něco o chobotech.
Mod tchyně mám vypnutý, teď ho vypni taky u sebe.
Nejhorší je, když není chyba na straně mapy ani na straně navigace.
Čerstvý příklad ze soboty. Jeden si zakoupil navigaci do auta, aby trefil na místo určení. Nastavil si nejkratší trasu. 7 km před cílem volal mobilem z nějaké vísky, že netrefí protože GPS se porouchala a ukazuje kraviny. Fakt pro něj jiný borec dojel a donavigoval ho. A ten ztracený říkal:
No, jo, ona mi ta navigace ukazovala, že mám jet přesně tudy, jaks mě vedl, ale, když mě se ta cesta nějak nezdála, vypadala divně.
Zadání nejkratší cesty může být i někdy dost dobrodružné a hodně zdlouhavé, když navigace žene různými "zkratkami" kolem hřbitovga, okrajem vesnice po téměř polní cestě apod., i na kole to je někdy dost protivný, natož autem, ale v něm navigaci nepoužívám.
Vždyť o tom píšu. Může to být někdy dost dobrodružné, když já navigaci ženu různejma zkratkama:-))
To je to, o čem mluvím, potřeba dodat další atributy, které se poměrně rychle naučím používat.
Nejen, neplacené, nekratší, vyhnout se trajektům, a tyhle vopičárny co tam už jsou, ale třeba vyhnout se nezpevněným cestám (to osmand má, ale zase navigační pokyny jsou u něj tragické).
Většinou víM kam jedu, i kudy pojedu, navigaci ovšem zapínám i na notoricky známých trasách, tedy v autě, kvůli akustickému varování překročení rychlostního limitu. Vlítnu rychle do vesnice, už mě nadává a já brzdím.
V cizině, nebo na delších štrekách, mi pak připomíná, kdy se zařadit na sjezd, radí s řazením do pruhů, je to další úleva a pomoc.
Taky s navigací rád závodím, někdy jí dokážu ujet o hodiny, jindy podle ní mám už sedět Pod ledem, a místo toho čumím v koloně u Norimberka.
Já bych přidala spousty atributů:-))
Zpenvěné cesty, špatně zpevněné cesty, dobře nezpevněné cesty a špatně nezpevněné cesty. Za deště bahno a za sucha vyjeté koleje.
Taky třeba povětrnostní situaci, že do kopce bude mlžno a z kopce zase protivítr a že na louce, kudy pojedu bude kvést vrba, tak alergici se mají vyhnout.
A když to tam všechno bude, tak zůstanu doma, protože do takových nebezpečných končin bych se dobrovolně nikdy nevypravila:-))
Proto taky sedím doma na zadku a bojím se vytáhnout paty.
Chceš rypákovat, posluž si.
Nechci rypákovat, jen se zprostředkovaně ptám, které všechny atributy chceme, aby nám hlídal stroj.
Všechno, co možné hlídat je.
I to, co si dneska nedovedeš představit.
Jsou GPS které hlídají i rychlost tepu, kadenci šlapání, nepoužívám to, ale nekladu otázku, jestli "by to nešlo bez toho a jestli to není trochu moc". Ano, počasí v navigacích už taky je.
Tohle já nepotřebuji, ale někdo asi jo.
Uvítal bych, kdybych u cyklonavigace mohl povypínat všechny stezky, které nemají zpevněný povrch, a navigace se mě po nich prostě nesnažila vodit.
Uvítal bych, kdyby kromě dálnic navigace umožňovala vyhnout se i silnicím pro motorová vozidla. Zrychlilo by mi to pohyb vpřed.
Jak hlídá GPS rychlost tepu?
Bezdrátově, přes hrudní pás
Jednoduše. http://www.polar.com/en/products/maximize...
Dělají se i snímače které jsou schopné komunikovat s mobilem pomocí modrozubu (ANT+). http://www.polar.com/en/products/accessories...
Ano, je to přidaná funkce, ale jak to souvisí s GPS?
Aha....
tak chobot...
Nikoliv chobot.
GPS je jak známo geografický navigační systém.
Na měření tepu musíš mít další čidlo.
chobot....
jsem úplně blbej, nevím co je gps, a nevím, že podle polohy satelitu asi tep nezjistím...
posluž si...
No, Lana se neptala na mobil, ty toho umí spoustu, ale na GPS. A představa, jak GPS přijímač hlídá rychlost tepu, je opravdu veselá. :-)
Ale některé navigace to umí.
Jindra napsal "Jsou GPS které hlídají i rychlost tepu". Takže příště to bude muset opisovat "Jsou GPS mobilní aplikace a také GPS navigační přístroje které hlídají i rychlost tepu" Hurá.
A to jsou ty, které ti naměří tepovku i v suterénu sport centra.
Mluvíme pořád o GPS aplikacích?
Locus nepovažuješ GPS aplikaci?
Přijde mi vcelku zjevné že víš kulový o navigačním SW, navigačním HW, tepácích, takže moc nechápu proč se do toho montuješ.
Těžko přesvědčovat někoho, komu je všechno celkem zjevné. Takže tě nebudu přesvědčovat, necítím tu potřebu. Stejné se týka Jindry. Když si přeje chobot, ať má chobot.
Co s tím nadělám:-))
Já napsal v příspěvku na který reaguješ (případně vůbec někdy) že je mi vše zjevné? Zajímavé. Doteď jsem měl za to že jsem napsal že o tomto tématu víš úplný prd. Nic víc, nic méně.
Tak pokud bude chtít téma, které bylo dosud celé o GPS a mapách, rozšířit o zcela jiné mobilní aplikace, tak by to bylo i celkem vhodné. (Nebo zůstat u tématu.)
Jinak bychom za chvíli mohli mluvit o GPSkách, které dokážou i vést menstruační kalendář. Což samozřejmě v takto široce chápaném smyslu slova, je taky pravda, ale...
E? Zcela jiné? A to jako proč? Bavíme se pořád o těch samých, akorát jsme tu zmínili jednu z mnoha jejich fičur.
Však jo, vždyť se bavte... Já zas reagovala k tématu, o kterém se bavila Lanna.
To se, myslím, takhle na diskuzích stane poměrně často, že se občas baví chvíli každý o něčem jiném. Mně přijde, že už je dostatečně jasné, kdo o čem (teda aspoň mně to jasné je), tak co na tom dál rozebírat?
Prosím, mám dotaz. Ke garminovi jsem koupil externí teplotní čidlo ANT+. Existuje nějaký způsob, jak to využít na telefonu a tabletu s androidem, nějaká aplikace? Ono to běhá i přes bluetooth? Pokoušel jsem se něco najít na Marketu, ale asi hledám blbě.
Musíš mit app, která danou funkci podporuje (Locus píše že ano) http://www.locusmap.eu/news-in-version-2-15-0/ a také mobil který podporuje ANT+, což není až tak samozřejmá záležitost (je to relativně nová záležitost).
Přehled zde: http://www.thisisant.com/directory
Áha, děkuji za informaci, takže s mobilem i tabletem mám smůlu. Škoda, docela by se mi líbilo mít na mobilu informaci o tepotě.
Postupně se to zlepšuje, s aktualizaci operačního systému se může být podpora doplněna. Ale dá se to čekat spíš jen u "lepších" telefonů.
Telefon mám pár let starý HTC desire, tam to asi nehrozí. Ale tablet Samsung Galaxy Note by mohl být v nadějný kandidàt, ne?
šíravník:
Podle mne by to problém být neměl. Vždyť je to jenom nějaká odrůda Bluetooth. Odhaduji, že je to jen jiný protokol, jiné kódování, případně způsob posílaní dat. Ale pořád za pomoci stejného signálu, který používá BT. Podle mne to řeší jen pouhá softwarová výbavá, která tohle celé ovládá. Takže "kdyby výrobci chtěli"...
Na druhou stranu jsou za to potřebné licenční poplatky apod., takže se do toho každý bezhlavě nepohrne. Vzhledem k urputnému šetření na věcech, na kterých by se už tolik šetřit nemělo...
Ale mohu se plést, třeba to tak jednoduché není a je k tomu nutný i příslušný hardware... Který asi jentak do starého stroje dodatečně už nedostaneš ;-)
Jarda
Vždyť jo, dík za info, není to životně důležité, jen jsem si myslel, že když už jsem do toho čidla vrazil sedm stovek, mohlo být lépe využité. Když tak máme doma takovou plastovou žabku s teploměrem, ta je kompatibilní i s blbem jako jsem já.
Tenhle je asi na špici:
http://www.pulsmetry.cz/garmin-edge-810-bundle...
ale umí to i Dakota 20 sport
Já vím, co je pulsmetr.
Já bych jen dost nerada, abychom do map tvořili další vrstvu, třeba s doporučenou kadencí šlapání nebo průměrnou spotřebou kalorií:-))
Bavíme se o elektronických mapách a navigacích.
Papírová mapa, svým charakterem má omezenou kapacitu informací, které poskytne.
Elektronická mapa má tu výhodu, že množství informací, které bude obsahovat, je dáno pouze kapacitou úložného prostoru nebo vyžaduje on line připojení - a pak máš za sebou celý www.
Přidat další vrstvu čehokoliv nikomu nevadí, nepřekáží, pokud existuje něco jako on/off na příslušnou funkci nebo atribut.
Dnešní mobil je už docela slušnej počítač a vše to co ty tu říkáš (včetně těch kalorií) už některé aplikace v sobě mají. Cyklistická navigace, je proti automobilové, o trochu mladší produkt a zdá se mi, že to co jsem já viděl, jsou navigace odvozené z automobilových, kde sou prostě přidané cyklostezky. Šlo by to dělat líp, a nedivil bych se, kdyby se už na tom fest dělalo.
Ono se to poddá, už i moje madam se dokáže mobilem připojit a pohlídat si aukci na Aukru, i když je zrovna na cestách....
Ale trvalo to dost dlouho, než pochopila, že ta věc je tu od toho, aby pomáhala a není nepřítelem....
Hele, já tuhle zkoušela cyklokompjůtr. Postavila jsem si bicykl na řidítka, lehla jsem si do postele a jen prstíkem točila předním kolem.
Spotřebu kalorií naměřil:-))
Takže mě je celkem jedno, že to dnes mají i telefony:-))
Ano, čili máš ověřeno, že je to k prdu.
Nebo je k prdu tvůj cyklokompjůter?
Nebo je k prdu to tvoje vytrvalý rypákování, s podstatou debaty nesouvisející?
Ano, mám ověřeno, že je to k prdu a nemá žádnou cenu tvořit v mapě geografický objekt zvaný "spotřeba kalorií".
Mimochodem, vždy mě zajímalo, jak to ten cyklokomputer počítá, když má jen jedno čidlo v předním kole?
Počítá krávoviny, Lanno.
Jako můj rotoped, dává ujeté kilometry i kalorie, podle toho, kolikrát šlápnu, je mu fuk jestli jedu rychle, pomalu, na těžký nebo lehký převod, hausnumero.
Dá se to zpřesnit, a to některé ty aplikace umí, zvlášť, když jsou napojeny na GPS, mají tvoji váhu, výšku, věk (to chtějí vědět) a pak už mohou mnohem přesněji, dle charakteru pohybu, rychlosti, převýšení a tak, podle nějakých algoritmů cosi k prdu dopočítat.
Ale přesněji, stejně ovšem k prdu, jak se shodneme.
Ale já nechci kalorie, ale jestli tam je asfalt nebo bláto, že jo.
Nicméně, jakkoliv nepřesná čísla z těch krámů lezou, mají funkci měřítka, a to je motivační.
Včera 867 za hodinu, dneska už 960.
Na stejném rotopedu a na stejném převodu.
Chápu, že pro mnoho lidí to hausnumero kalorií má psychologický smysl, proto jim to tam dávají.
Když on bude dost podstatný rozdíl mezi tím, když si vezmeš kilovou taštičku a jedeš na párkilometrový výlet, kde si necháváš rezervu na posezení v hospodě, pěší procházku a je ti jedno jestli kus jdeš třeba i přenášíš kolo proti tomu, že jedeš nabalená s větší zátěží a chceš jet a ne se procházet a přenášet kolo taky moc nejde a času taky třeba není nazbyt. Když se kolo zařezává do bahna nebo boří ve škorkopísku, to vážně není nic příjemného. Takže atribut pevné a nezpevněné cesty vůbec není od věci.
Ale přeci pokud jde o zpěvněné cesty, tak to je vyznačeno snad v každé mapě.
Samozřejmě se může stát, že někdy něco nesouhlasí, ale to je už přesně o těch chybách v mapě na které jsem upozorňoval na začátku. 100% to nebude nikdy. Na druhou stranu při dobrém plánování se to stává opravdu málo.
A většina navigací má tenhle základní parametr i pro routování. Tedy Garmin určitě.
Telefon na kole používám jen na zastávkách (jinak bych ho brzo zničil mít ho na řídítkách) pro případné občasné přeplánování a pak hodně pro logování při pěších akcích.
Tedy routování jsem na telefonu zatím potřebu řešit ani neměl (telefon si na řídítka kvůli odolnosti stejně nikdy nedám, takže by to bylo k ničemu), tak tam nevím.
A je pravda, že routování jsem vlastně nikdy pořádně nepoužíval ani na Garminu, na jezdivých trasách raději použivám ruční metodu i když potřebuju na trase jet jinak/jinam než bylo původně v plánu.
Tedy přijedu k cestě, zhodnotím jestli se mi líbí pro danou situaci, typu kola, mojí náladu a rychle zkouknu v navigaci jestli za chvíli neuhýbá někam úplně jinam nebo nekončí.
Jako navigaci si k tomu pro orientaci zapnu jen přímý směr do cíle.
A jen doplním, že Locus také volbu zda navigovat po nezpevněných cestách nebo se jim vyhnout má (teď jsem se díval).
Samotnou routování nezkusím, protože používám v Locusu rastrové podklady, které z podstaty nemohou routovat.
Bez routování to pro mě má funkci tachometru.
Osmand to taky má, routuje ale jako navigace je to nepoužitelné. Pusť si to a pochopíš.
Ale, aby navrhnul cestu, to snad použitelné bude. Jen je problém s velikostí off line map.
A nejde mi nahrát do tabletui Galaxy Note, možná něco dělám blbě ale na mobilu ho mám.
Teď stahuju ten Locus.
Jenže to routování nikdy dobře fungovat nebude jak se celou dobu snažím vysvětlit.
Když plánuješ trasu ručně, tak třeba část je stejná, ale pak sám posoudíš, jestli třeba tu 500m nezvolíš i přes to, že v mapě na první pohled ta cesta tak dobrá není a označená pro routování po pěkných velkých cestách není.
A co je složitého si trasu dle mapy připravit. Když potřebuju aktuálně přeplánovat, tak na zastávce jen vyndám telefon, zapnu Locus s mapamy cykloserveru a trasu hned mám.
Když to není v terénu, tak není problém si ani kus zapamatovat. Na řídítkách mám jen Garmina, kde displej a mapa jsou hodně nepřehledné (Topo sice routuje, ale přehlednost té mapy je tragédie a displej starého Garminu 60CSx je také o několik tříd horší než mám na telefonu).
Jak jsem psal, tak na telefon jsem routování nikdy na kolo nechtěl, tak jsem ani takové mapy nikdy nesháněl. Pro ruční použití považuju za nejlepší (pro mě jak přehledností, tak kvalitou podkladů až po poskytnuté informace i o doporučených trasách v terénu) mapy cykloserveru a ty používám.
S velikostí offline map když to jsou rastrové mapy být může když jezdíš delší trasy do zahraničí.
Jen ČR mám v telefonu 4GB (to je ale hlavně kvůli nejpodrobnější vrstvě, tu oželet, tak je to třetina). A to je bez reliéfu, s ním by to bylo skoro 2x tolik.
To souvisí s tím, kudy a jak jezdíš.
Telefon na řídítkách vozím (teda už jsem jeden oddělal ale fakt kvůli vlastní blbosti) a jediný problém co jsem odhalil, byla voda. 150 kiláků v dešti a mobil mě na dva dny opustil.
Ten už je to vyřešeno tím vodotěsným.
Navigaci zapnu jen když nutně potřebuju, to je zase záležitost baterií.
Kurnik, ani nevíš jak je příjemné, když mi ten hlas řekne, "Za 400 metrů odbočte doprava" a na displeji vidíš "do cíle 3 km".
Říkáš si, príma, je půl desátý, to stihnu ještě večeři a nějaký pivko.
A pak zahneš za roh, a zjistíš, že ty 3 km jsou do nejnusnějšího kopce za celej den.
A zjistíš, že volba hotelu byla blbě plánována.
Jezdíš málo. Zkus si vydupat fakt dlouhý kopec, Zlaťák nebo Praděd, pak se Ti všechno bude zdát jako krátký brdek :-)
Já to nevydupal, ale došel a šel jsem to hodinu, těch podělaný 3 kiláky a byl jsem fest naštvanej, 175 kiláků za sebou, nadšenej, že "to dám" a pak takováhle sviňárna od velkýho šéfa. Stihnul jsem dvě píva a večeřel ty podělaný tyčinky s ptačím zobem.
Na opravdu velkej kopec se teprve připravuju. Dej mi typ na nějakýho fešáka tady v okolí. Břežanské údolí už mám pod kontrolou, dokonce jsem jednou předjel i holku v helmičce :-)
Dlouho a furt do hnusnýho kopce, to potřebuju nacvičit.
Jedna možnost je Zlaťák, z Jilemnice nahoru. Já tam jel po ose, je to taková třešnička na kótě 150km, ale chápu že to není pro každého a vlakem se tam jezdí špatně. Z Prahy jsou větší kopečky nejdostupnější asi v Kruškách. Rychlíkem jsi v Teplicích za chvíli (jezdí každé dvě hodiny). A pak si můžeš vybrat- Cinvald, Moldau, Mückentürmchen... Vlastně z libovolného kopce z Krušnotona budeš vyndanej http://www.krusnoton.cz/cyklisticky-zavod/
Ale ty Krušky jsou přeci jen kratší (hrbů přes 1400mnm, aby to dalo alespoň 1000 výškových, v ČR prostě moc není).
To mi připomnělo jak mě ČD nasrali, odrbali mi rám, kreténi, hlavně že ve vagonu to kolo bylo jen jedno a upozorňoval jsem je že je drahý tak ať na něj dají pozor.
Máš recht, hodím kolo do traktoru a přiblížím se někam pod kopec. Vlak je pro mě složitej a za tmy nechci jezdit.
Jestli se budeš přibližovat autem, tak Krkonoše jsou nejlepší. Kromě Zlatého návrší z Jilemnice je hezký kopec Špindl- Špindlerovka (ten je nejnižší; dá se to jet i z Vrchlabí, ale do Špindlu to je relativně placaté a dosti frekventované) a také Vrchlabí- Strážné- Strážné lom- Dvorská- Výrovka- Luční. Všechno hezký asfalt s minimálním provozem.
Jestli chceš kopce v Krkonoších, můžu tě povodit, znám pár velice pěkných po dobrých cestách.
do Úpského údolí to ze z Prahy o dost dál a na první svezení možná zbytečná zajížďka. Ale je fakt že na trénink prdelní převodovky je kopec Pec-Výrovka asi to nejlepší v ČR.
Soupis zajímavější Středočeských hrbů zde: http://anotym.blogspot.cz/2013/07/o-nejlepsiho...
nebo zde: http://www.bikemap.net/cs/route/968531-kpo-soda...
Pražáci nejčasteji jezdí Řevničák (párkrát po sobě), já zas navštěvuji Romanov (z Kokořínského dolu do Mšena).
Možná se pletu, ale trasy se snažíš plánovat po rovině. Dneska mne při sběru shniláků napadlo, že budeš mít velké rezervy v jízdě po rovině. Potřebuješ-li se dostat na průměr 18km/h, měl by ses po rovině za bezvětří řítit skoro třicítkou. Tam už hraje velkou roli aerodynamika. A přijde mi, že ji podceňuješ. Že to máš postavený tak, že nemůžeš dlouhodobě-udržitelně zaujmout aero-pozici (předklonit se)
Tu rovinu cvičím u Vltavy, ve všední den, za hnusného počasí je stezka volná. Je mi jasný, že čas naženu jen na těch rovinkách.
Aerodynamiku fakt podceňuju, jedu jak starosta, ale nebolí mě záda.
Zamlada jsem jezdil s beranama, v předklonu, cestou jsem trpěl docela dost, právě záda.
Teď jsem překvapenej, že vlastně, kromě toho brnění rukou, vůbec nic mě nebolí.
Už jsem trvale na 17 km/h, moje kolečko k cyklopomníku a zpět má 80 kiláků a nastoupáno nějakých 600, ukazuje ten krám. To by mě asi stačilo, ale potřebuju to udržet ne 80 ale 200 kiláků. Při takové rychlosti počítám pohyb krajinou tak 15 km/h, za 12 hodin by mě to mělo dát těch 180 a to by bylo ideální.
Dokázal jsem jen 12,5 km/h - pohyb včetně pauz, za 8 hodin 100ka, a pak mi nestačil světlý den a to mě nervovalo.
Jízdu v aero pozici lze natrénovat, podobně jako třeba jízdu ze sedla. Zádo většinou bolí, protože zádo nemá natrénováno. Ne, že bys měl mít hlavu u kolen celý den, jde o to, abys mohl střídat několik pozic a stylů šlapání, ulevit si, aniž bys kvůli tomu výrazně měnil tempo. Ale co jsem viděl Tvoje kolo, přijde mi, že účinnou aero poloh nemůžeš používat ani kdybys chtěl. A to se chystáš útočit západním směrem, šanci na dlouhodobou jízdu proti větru máš celkem slušnou.
No, to kolo bylo Soni, než jsem jí ho sebral.
A už jsem ho zase vylepšil o odpruženou sedlovku a sedlo jak pro kačera, ale ulevil jsem řídítkům, už tam nemám takovej humus, jen světlo, telefon a navigaci.
Až k Rýnu to umím, musím přejet Švábský hory a pak už to stočím na jih podél Rýna, takže by mohlo foukat z boku. A někde u Mulhouse nasedn na kanál Rýn-Rhona a pojedu na jihozápad, ale tam už bych mohl být chráněný horama. Navíc Fanoušové mívají kolem kanálů stromořadí, snad to klapne. A pak údolím Rhony až k moři, tam by mě naopak mohl pomoci do zad ten Mistrův mistrál. Spíš mám strach, aby mě z toho jednotvárného pohledu na kanál za chvilku nehráblo, na té jednotvárné rovině se kilometry nekonečně vlečou, i když to odsejpá.
Pak kousek podél moře, tam mě to asi provětrá, a zase podél kanálu až pod kopec.
Cestu už umím nazpaměť, a to ještě budu furt pilovat detaily. Základní navigační pomůcka bude: "drž se vody".
Ten kopec bude ale festovej, projížděl jsem si ho letos znovu autem, asi se dost projdu, jestli tedy se nenatrénuju jako bůvol.
Ale potkal jsem tam hocha, asi v mém věku, dvě brašny a pral to proti svahu fest, Soňa pochopila, že t oněkteří kluci tak mají, a že nejsem jedinej magor. Vyfotil jsem si ho, abych měl mustr, kdybych chtěl snad cuknout, ale bohužel, celou letošní fotodokumentaci z mé přípravy na Pyreneje jsem měl v tom tabletu, co jsem přenechal na dálnici těm Rumunům....
Telefon bych nevozil ani na celopevňáku na jezdivých trasách. To stačí nějaký sjezd třeba v Brdech po více rozbitém asfaltu a když se trošku pustí na celopevňáku, tak to jsou otřesy slušné.
Třeba by to přežil, ale proč to pokoušet, když na řídítkách vozém odolného outdorového Garmina, který už navíc nemá ani skoro žádnou hodnotu.
A který už vozím skoro 8 let a vydržel neuvěřitelné věci.
A přitom hlavně má výdrž kolem 20-25 hodin se zapnutým displejem. Když už něco na řídítkách, tak to má smysl jen když to je pořád zapnuté.
A telefon by mi se zapnutým displejem dal tak 8-10 hodin a to jen díky vícekapacitní baterce co tam mám.
A to co popisuješ s těmi kopci, to se mi opravdu stát nemůže a to právě proto, že si trasu vždy předem pořádně připravuju, takže nic takového se mi nestává, vždy vím co a jak mi na trase čeká.
Překvapit může jen sem tam, že něco nesedělo vůbec s mapou, to se stává hlavně pro terén a cesta třeba vůbec neexistuje, ale ne nějaký kopec.
Já mobil na řídítkách používám jako mp3 přehrávač, měl jsem do drátama do repráčků, teď bezdrátem, párování přes NFC.
Hoteli bookuju cestou, tedy když vidím, že je reálné do daného cíle dojet. Booking.com, místo, seřadit podle ceny, zabookuju nejlevnější z řetězcových, a jedu. Tady jsem byl dvojnásob naštvanej, protože jsem booknul dražší Campanille, znám ten typ, jsou to takové bungalovy, nechtělo se mi kolo tahat do schodů jako jinde, mají luxusní koupelnu s vanou, konvici na kafe, říkal jsem si, dopřeju si luxus, po tý nejdelší štrece. Město Chateu-Thiery je v údolí Marny, podél řeky, pohoda.
Tenhle hotel ovšem nikoliv, ten je na kopci nad městem. Vůbec jsem na to nepomyslel, že tyhke Campanille umísťují na sjezdech z dálnice. Kdybych vzal IBIS, mohl jsem být u řeky, jen bych vynesl kolo na pokoj a nezajel s ním jako lord do garáže. Teď už jsem zase chytřejší, před zabookováním zkouknu mapu.
Taková komunitní mapová služba/appka už existuje, ale pro auta. Waze.
Jdu to prozkoušet, dík.
Například používám Runtastic. (na blbou otázku blbá odpověď)
To taky naviguje?
Taky to pouštím, ale jako počítadlo, abych věděl jak jsem čím dál tím víc dobrej a vono mě to ukazuje, že ne :-)
Ne, ale navigace není v úvodním příspěvku zmíněna. Aplikací využívájících GPS je spousta a autor se zeptal vyloženě blbě (nenapsal k čemu jí vlastně chce používat).
Včera jsem to kvůli tomu krámu po 4km otočil domů. Že budou nohy těžké jsem tušil sotva jsem vylezl z baráku, ale běhat s tempem 5:55 fakt nehodlám :-)
Ne, to jen trollí, protože nic jiného už to neumí :-(
Počítá to ujeté kilometry, a sází někam do databáze, takže mám přehled, kolik jsem od 1. září ujel, a nemusím si to zapisovat, což bych asi nikdy nedělal a mobil s sebou tahám, na rozdíl od navigace, furt.
Ty ostatní numera jsou nějaký divný, to máš recht.
Locus, teď už verzi Pro + nějaké dokoupené mapy za pár kaček od Shocartu + nějaké stažené zdarma z webu (jsou sice starší až staré, ale použitelné, kopec se nestěhuje). A mlčky doufám, že vývojáři Locusu budou umět propojit program s free mapami Seznamu.
Problém není v tom jestli to dokážou (dokážou), ale jestli jim to Seznam dovolí (nedovolí). Ze stejného důvodu mi hodně chybí mapa Alp (Outdooractive a Bergfex jsou také povedené, jen tam chybí ty lavinézní svahy).
Používám Osmand+ s hlasem Svox Iveta. Vytáhla mne např. z Helsinek nebo z dálnic. Na Nordkappu profil bicykl nefunguje, jen pro auto. Jinde ano. Dá se jet jen podle hlasu a občas zkontrolovat na displeji. Osvědčila se mi na krátké úseky.
Jak si to dokázal?
Kde stáhnu hlas Iveta, OSMand + jsem koupil, vrstevnice, stínování, ale hkasy mi nabízí jen En a další.
Dělám něco blbě? Musím si ještě něco ztáhnout?
Dík.
Dík za návod, klaplo to, funguje.
Asi většina tipů už zazněla:
Na záznam trasy používám SportyPal (ale nějaká ta Endomoda či Sportstrackery asi fungují plus minus stejně).
Na mapy Osmand, kde se mi líbí, že i v offline verzi má možnost vyhledávání nejbližších potravin, ubytování a kdovíčeho ještě. Vzhledem ke kapacitě dnešních karet už není problém si tam vše, co člověk zrovna může potřebovat, uložit.
Neumím dát fotku do obálky, ale může se to nakonec někomu hodit, tak to dám sem
Takže reproduktor Nokia
(http://www.max-shop.cz/nokia-md8...
jsem přiheftoval do držáku na mobil, musí se vybrat ten co nejužší. Zjistil jsem, že se vyplatí to ještě přelepit izolačkou, aby to náhodou na hrbolu nevyskočilo, malou roličku mám v brašně. Na fotkách je to vidět jak jsem to míval. Kupodivu přežil i kruté lijáky, na rozdíl od toho mobilu.
Ten bezdrátový sony
(http://www.sunnysoft.cz/zbozi/072PSO-151/sony... věším v pytlíku na řídítka, mírně se houpá, ale na zvuku to nepoznám. Když leje, strkám ho do té rámové brašničky, je snad na fotce vidět.
Pro jízdu po silnici, nebo městem se vyplatí mít zrcátko, tole co mám, anglické Winkku se dá rozsvítit, pere ostře červenou dozadu a bílou dopředu. Funguje i jako blikr, ale to téměř nevyužiju. Ale ten jasně červený obrys zrcátka drží poněkud větší odstup aut co mě míjejí, takže svítím na silnici zrcátkem i přes den.
Kolikátý už máš zrcátko? I když vůbec nechci, tak bohužel se mi občas kolo samo položí a tak jsem přišel o dvě zrcátka a od té doby jsem už třetí nepořizoval.
Tohle je třetí.
Dvě před tím byla tahle:
http://www.bike-eshop.cz/zpetne-zrcatko-zefal...
Přesně ten problém jak říkáš, položíš se, a ucvakne se v krčku. Tohle Winkku je uděláno fortelněji, má jiný způsob uchycení, do trubky je zastrčená ta objímka, a do ní se zacvakává to zrcátko., jde snadno oklopit, nebo vyndat. Je to vymakaný, ale stojí asi 25 liber + poštovné. Zatím asi 3000 kiláků, drží.
V hustějším provozu, nebo když jedeš v několika pruzích to zrcátko fakt pomáhá, jinak bych si na magistrále ukroutil hlavu.