Ahoj všichni,
můj první příspěvek a hned taková ptákovina :-).
Potřeboval bych odborný názor nějakého hudebníka. Mám na kole starší zvonek: dvě ocelové misky proti sobě a uvnitř kladívko, které při stisknutí páčky bouchne do jedné a při puštění do druhé. Cinká hlasitě a spolehlivě, jenom poněkud falešně - druhé cinknutí je asi o čtvrt tónu výš než by mělo a už mě začíná tahat za uši. Nevíte náhodou, jak by se dal tón jedné misky zvýšit nebo snížit?
Teoreticky by to jít mělo. Třeba na pražské mobilní zvonohře mají některé zvony zevnitř vybroušené vybrání, ale nevím, kterým směrem to výsledný tón ovlivňuje. A nerad bych sahal na pilník, dokud přesně nevím, kam hrábnout.
Díky.
Jestli je to tak vazne, zadej si do googlu "zvonarstvi" a zkus zavolat. Hned prvni dva odkazy vypadaji nadejne
Tak bych to alespon resil ja. 8-)
Mimochodem, neni ten ctvrtton umyslne? Kdyz se ozve tonu vic, je to urcite lepe slyset a kdyz jsou nelibozvucne, je to dle meho opet vyraznejsi. To tolik zvonis?
No já teda bejt zvonař a někdo mi tohle zavolat, asi bych se rozhlížel, kde je ta skrytá kamera :-)) Ale logiku to má, něco by o tom vědět měl.
Pred pilnikem bych mozna zkusil, jestli by nestacilo tu misku necim zatizit, treba dat dovnitr magnet (ten bys nemusel ani lepit). Mozna je to blbost, nikdy jsem to nezkousel, ale predpokladal bych, ze frekvence tonu bude odvisla od setrvacnosti membrany, takze by zavazicko treba mohlo frekvenci snizit. Zmenit rozmery misky, by bylo ponekud obtiznejsi...
Ubírání zevnitř by mělo tón snižovat, tlustší materiál má vyšší tón. Cokoliv přilepeného způsobí, že zvonek přestane znít (včetně magnetu, ten dusí spolehlivě).
V nějakém dokumentu bylo, že zvony se ladí velkým kladivem. Prostě se rozbijí a odlijí znovu, pořádně...
Díky.
Ztenčení = hlubší tón, to jsem potřeboval vědět. Zkusím zaexperimentovat a pak poreferuju, jak to dopadlo :-).
Ještě že nemám hudební sluch a tak i problémy :-)
Myslím, že by možná ani Varhna Orchestroviče Bauera nenapadlo ladit zvonek na kole i když jinak vyžaduje precizní a čisté tóny :-))
A co takový barokní Heinrich Biber, který používal "rozladěné housle".
To já znám jednoho božskýho pěvce, kterýmu rozladili loutnu, čůzy jedny a tak pořád neměl naladíno :-)
Teda tohle je slušný úlet. To máš opravdu tak dobrý sluch? A tak často zvoníš? Nebo Ti jde jenom o to, že obě misky nezní stejně vysoko? To se totiž někdy schválně dělá.
Já hudební sluch mám a trpím při výběru bezdrátového zvonku nebo při přepojování na telefonní ústředně. Za ty šílenosti, které tato zařízení do uší pouští, by měli padat tvrdé tresty! Zoufalé jsou dvoutónové zvonky, kde do doznívajícího prvního tónu začne znít tón druhý. Pokud to neladí (což je v drtivé většině případů), je to opravdu děs.
Jestli jsi na tom stejně, měl by sis všechna taková zařízení pořizovat jen po předcházejícím vyzkoušení (poslechu).
Jinak na zvony odborník nejsem, ale obecně záleží na kvantitě rezonujícího materiálu. Jeho rozklepáním nebo odbroušením tón pochopitelně změníš, ale patlat se s miskou od zvonku od kola, to bych raději koupil jiný.
V každém případě je důležité slovo "rezonujícího". Pokud budeš přidávat jiný materiál, bude to ve většině případů zvuk zvonku hlavně tlumit.
Jo, to je přesně můj případ: dva různé tóny, druhý se prolíná s prvním a drobátko neladí.
Nezvoním až tak často, ale když už, tak ať to mě ani kolemjdoucí netahá za uši :-).
O výsledky operace (odebrání pár šupinek z vnitřní strany misky) se podělím, jen co budou. Do té doby tady asi nemá cenu dál spekulovat.
Tak vůči chodcům bych řekla, že by bylo lepší, dkyby to neladilo.
Když to ladí, tak to snadno přeslechnout, ale jak jim něco skřípne za zády, okamžitě reagují :o)))
Tady to zřejmě není problém pro chodce, ale pro jezdce, protože ten to poslouchá pořád dokola a pokud ten zvuk není příjemný, tak by mi z toho asi za chvíli taky hrabalo. Ovšem při ceně zvonků bych to neřešil a koupil nový. každopádně zajímavá zajímavost, ladit zvonek na kole... :-)
PS: Já zvonek používám často, třeba i při předjíždění na cyklostezce, aby dotyčný přede mnou tušil, že se za ním něco chystá, protože se někdy chovají nepředvídatelně. Ale mnohdy musím zvonit dost, lidi jsou často "hluší"...
Tak mě je jasné, že to vadí jezdci, jenže zvonek vozíš kvůli chodcům :o)))
Nevím, jak často je dotyčný nucen zvonek používat - já osobně jsem se naučila nezvonit a zvonek nevozím, protože lidi nereagují. Osvědčilo se mi spíš zavolat "pardon" - na to reagují ihned.
A po průjezdu poděkuji :o)))
Na řidítkách vozím jen gumovou rybičku, protože jsem ji dostala k "hranatým narozeninám", ale tou "pískám" hlavně na psy. Ale jen na ty, co jsou za plotem. Jistota je jistota :o)))
a nedal by se někde sehnat zvonek, co zvoní jak tramvaj/šalina? klidně "elektrický" :)
tím by se mohli pěkně plašit bruslaři na cyklostezkách.
případně houkačku z vlaku, ale kdo zas má tlakovat ty nádoby se vzduchem, že... :-D
Jistě že se dá.
Z mojí zkušenosti ale vím, že vyplašit lidi, které chci předjet je horší než když jim dáš mírně najevo, že jedeš. Když se vyděsíš, tak skáčou z jedné strany cesty na druhou a musíš čekat, než se konečně rozhodnou, kam ti uhnou :o)))
to je plašíš špatně. Když vyplašit, tak VYPLAŠIT! Ideálně tak, že bruslaři naskáčou do kolemjdoucí řeky a psi vytáhnou své páníčky na nejbližší strom :-D
http://www.nakole.cz/diskuse/15798-vlastni...
Originál z tramvaje by byl asi dost těžký a vlastně ani nevím, jak vůbec vypadá.
Sehnat se to dá, ale jseš si jistý, že bys to chtěl vozi sebou na kole? Jindra by ti asi mohl dobře popsat jak se jezdí s přívěsem plným těžkých zbytečností :-))
Google:
http://belcanto.rajce.idnes.cz/Zvoncek_z...
http://www.youtube.com/watch?v=a5-t8-roOBc
Je fakt, ze tohle by se muselo honit klikou, nebo z centraly.
Predstava, jak tohle vezu na voziku za sebou a omylem zavadim o spousteci mechanismus, to bych asi leknutim sletel z kola...
To mi povídej. Na motorce nemám klasický přepínač, ale blinkry se zapínají tlačítkama na té straně řidítek, kam chceš blikat. A vypínají se jedním svislým na pravé straně. Na stejném místě na levé straně je stejné tlačítko dvou pořádných klaksonů, navíc uvnitř kapotáže. Pochopitelně jsem si ze začátku párkrát zmáčknul druhou stranu. Když to vůbec nečekáš a soustředíš se na úplně něco jiného...
AirZound? ;-)
http://lmgtfy.com/?q=airzound
Takova hracka!
http://www.youtube.com/watch?v=7DH2Nh6N9Rc
http://www.youtube.com/watch?v=cnr6uGIV8no
http://boingboing.net/2012/05/08/train-horn...
já to růžový z druhýho odkazu chcůůůůů :-))))
Jediný problém nastane v okamžiku, kdy chceš zatroubit a zjistíš že už nemáš tlak.
Ale v kombinaci se zvonkem to vůbec není špatný.
Tak jako je v aute na klinaku povesena vodni pumpa, mohla by na lehaci byt vzduchova pumpa integrovana v kladce retezu. Kdyz by se snizil prilis tlak v lahvi, mechanicky (ale automaticky) by se pumpa zaradila a dofoukl by sis to. 8-)
Výborný nápad, jen bych to tam nechal trvale a na lahvi by byl pojistný ventil, který by tak, v závislosti na kadenci čas od času pufnul. Si to představ. Míjí tě cyklista a jeho kolo v pravidelných intervalech zafuní.
To by nepekne brzdilo. Hmm - dal bych tam naklonovy snimac a z kopce od nejakeho uhlu klesani pumpu zapnul nejak pres kola. Co takhle nabojova vzduchova pumpa? Dynamo ma uz kde kdo...
A v pripade velkeho vedra by se mohl pridavnou hadickou ofukovat, dofouknout kolo, nebo foukat vzduch do ventisitu...
Nábojová vzduchová pumpa by se zapínala páčkou přední brzdy, takže místo maření energie na brzdových destičkách by se tlakovala ta lahev.
U kol "ready2horn" by část rámu byla uzavřená a fungovala by jako zásobník vzduchu.
Klaxon by smeroval dopredu, byl by integrovany s ramem a plnil zaroven funkci predniho nosice. Dopredu proto, aby se unik vzduchu vyuzil k brzdeni a nepostrkoval kolo pri troubeni naopak vpred.
Pro potřebných 6 až 10 atm by z provozní byla spolehůlivě brzda trvale parkovací :-))
Jo vono to ma byt i na jezdeni, ne jen na troubeni? 8-)
Tak konečně slíbený závěr:
- Ano, odškrábáním trošky materiálu zevnitř misky tón opravdu poklesne. Nemusí se ztenčovat celá miska, stačí v jednom místě.
- Je to pracné, zdlouhavé, bolí z toho prsty a nestojí to za to :-). Ale aspoň se teď ten krám dá poslouchat.
Howgh.
Prodávají se maličké hoby-frézky, nebo v každé nástrojárně je mají v profi provedení. A nebo by i stačilo malou technickou frézu nebo v nouzi i brusné tělísko na stopce upnout do vrtačky, akušroubováku. Ladění zdar.
Opožděně gratuluji, pokud se tomu budeš věnovat dále, objednám si u tebe zvonek s hymnou a když zazvoním na rušné cestě, tak se všichni postaví do pozoru. :-)
PS: Hába by z tvé úpravy zvonku neměl radost - a to měl určitě také hudbní sluch. :-D
http://www.youtube.com/watch?v=z2IvrazGOdQ
nejlepší je ten čučňák na 0:04 :)
Ladění kmitajících membrán s tuhým uchycením funguje takto:
ubráním materiálu u místa uchycení se tón sníží,
ubráním materiálu na opačném konci se tón zvýší.
Tak se např. ladí jazýčky foukacích harmonik jemným odbrušováním.
Pro víčko zvonku by bylo vhodné použít brusný kotouček typu Dremel.