Po několika týdnech tápání, a jednom úkroku stranou s cyklonabíječkou Nokia DC14 jsem dospěl k závěru, že to údajně nejlepší dostupné na trhu by mohlo splňovat, to co očekávám, tedy naprostou energetickou nezávislost na "nějakých zásuvkách" cestou.
Tedy, po předchozích zkušenostech s vyplétáním…
Ta cena je tedy nechutná.
Nestačilo by na to něco podobného
http://www.bikeway.cz/katalog/zbozi/komponenty...
Je to dokonce kapku výkonější, jen to asi nejde vypnout.
Bobe, nejlepší jsou rady, co by bylo lepší a levnĕjší, když už to drahý máš vpletený.
Proto jsem ten bláhol sepsal, aby si každej kdo má zájem o nábové dynamo, usoudil sám.
Myslím si, že tím, že jsem pořídil on/off vyloučil jsem Pavlovův slintací efekt. Jak se znäm, určitĕ kdyby nebylo vypínací, to že furt přetlačuju dynamo by mĕ drásalo. Takhle vím, že to není pravda, teda to "přetlačování". Třeba to nĕkomu zlevní výbavu
To nebyla rada ale jen dotaz. U toho levného nemám ponětí jaký to má odpor. U toho tvého je výhoda vypnutí tak že odpor je 0. Asi bych ten pocit že to má odpor měl taky.
Mně tohle dilema naštěstí nehrozí jelikož předení kolo je již obsazeno.
Řeším jiné dilema a to zda dokoupit další aku k elektrokolu či né.
Bojím se s tím co mám na dlouhé trasy co kdybych na zpáteční cestě již neměl sílu to ušlapat a aku by bylo na dně. Nakazil jsem se od tebe vše raději zdvojovat, co kdyby.
Pokud si chceš vyzkoušet ten odpor alternátoru, postav kolo kolama vzhůru a roztoč přední kolo. V momentě, kdy zapojíš nabíječku nebo rozsvítíš světlo, uvidíš, že se přibrzdí. Pokud otočením kroužku odtáhneš magnety, tak si můžeš zapínat co chceš a nemělo by to mít vliv. Při samotné jízdě se toto rozeznává opravdu špatně.
Není mi jasné, jak to přesně tu energii vyrábí. U obyčejného alternátoru když rozpojím cívky, které generují napětí změnou magnetického pole, tak se žádné napětí negeneruje a žádný odpor točení to nevyvíjí. Takže z mého možná zjednodušeného pohledu stačí vypínačem rozpojit dráty a alternátor přestane brzdit. Klasický cyklistický alternátor přitlačený na plášť brzdil hlavně mechanickým převodem.
No a 2,4W mi přijde poměrně slabý výkon. Patrně je to údaj při nějaké normalizované rychlosti. Když se kolo rozjede, tak se zvedne napětí 2x až 3x, ale to znamená to usměrnit a generovat vlastní napětí, ne to jen pálit na odporu. Takže bych se ještě staral o to, jak ten stabilizátor napětí funguje. Zda to za vyšší rychlosti dává větší proud, nebo se to jen víc hřeje.
No a přechod z jednoho konektoru na druhý a pak na třetí mi přijde na kole úplně smrtelná záležitost. Co to udělá až to zmokne?
Ale jinak za menší peníze je alternátor bez převodu v nábě asi tou správnou cestou. Kdo má pořád někde dobíjet to hejno akumulátorů.
Vyfotím to, jak jsem to ošetřil, v podstatĕ omotané izolačkou a v ještĕ v relativnĕ nepromokavé rámové brašničce.
Vlhka se nebojím.
Jak to funguje nevím, jde to nalézt nĕkde na webu BioLogic.
Psal jsem o "slepé uličce" s tím Nokia dynamem. To to plášťové klasické a taky to má ochranu, o které nevím jak funguje.
Dvĕ zásadní vĕci mi na tom vadily.
1. Nedokázal jsem to narichtovat tak, aby se to točilo, při chůzi se točí, jakmile nasednu, v půlce kopce přestane. To asi lze vyřešit nĕjakým fortelnĕjším přišroubováním, nebo lepším dynamem, v cenách do 100 kč.
2. Je to klasické dynamo mého mládí, odpor festovej a vrčí a skučí.
Jestli tu sadu Nokia nĕkdo chce, dám mu ji Kolega Sety, zřejmĕ šikovnĕjší, s ní je spokojen.
Rozdíl mezi cyklistickým alternátorem (ať již nábojovým nebo přítlačným) a automobilovým je ten, že cyklistický nemá budící vinutí, které zde simulují permanentní magnety. No a díky tomu pak nastupuje spartakiáda s odtahováním těch magnetů od cívky, aby tyto nekladly žádný odpor.
Takže vyhodnocení zhruba po 1000 km používání.
Přechod z jacku Nokia, kterým je opatřen chránič BioLogic na micro USB se ukázal velkou slabinou. Neustálé problémy s kontaktem. Můj telefon na přímo to nabíjelo tak od rychlosti 18 km výše, tedy když náhodou nevypadnul kontakt. Tedy další vynucená investice do:
http://www.skladacikola.com/Zdroj-energie...
Dynamo nabíjí PowerPack a z něj se pak dobíjí telefon. Vodotěsná úprava, vstup na Nokia jack, výstup USB, drží, nevypadává. Telefon dobíjí naprosto spolehlivě.
Jak je to se samotným dobíjením toho PowerPacku z dynama.
Nabíjí zhruba od rychlosti 15 km/h (28 ráfek). Z téměř prázdné baterie na plno natěžko, mou pomalou průměrnou cestovní rychlostí 14 km/h jsem to nabil za 100 kilometrů. Při vyjížďkách nalehko zvládá dobíjet to, co sežere telefon, tedy na dobíjení telefonu stačí.
Ovšem je tu ALE!
Stačí na normální provoz telefonu i v on-line datovém režimu, na trvalé používání telefonu jako GPS navigaci už nikoliv.
Odpor dynama, jak už jsem psal, je tak malý, že se nesnažím vůbec dynamo odpojovat.
Takže znova ten link:
http://www.azub.cz/system-s-baterii-pro...
Ahoj, mohl bych Te pozadat o strucne objasneni, na kolik to nakonec celkove vyslo penez a kolik mAh je to schopne vyprodukovat za treba tech 100km? Ja vazne premyslim o Sonu. Napadlo me, proc jsi do nej nesel, kvuli absenci on/off prepinace?
Mockrat dekuju za pripadnou odpoved.
Jsem průkopník slepých uliček.
Tohle není správná cesta, on/off nepoznám, takže platím za něco co nefunguje.
Celkem 5,5 dynamo s ráfkem, 2,5 power pack a na xperia z nebo samsung note je to slabé, nedobíjí vůbec. Dobije to navigaci nebo starší modely mobilů. Na xperii z nestačí ani ten originalní Biologic Power pack, nedobije to.
Skvělé uplatnění je ovšem na osvětlení, mám světla
na dynamo dopředu i dozadu, 2 + 1 tisíc a svítím furt a dobře. Za 11 litrů svítit není asi rentabilní.
Smarfouny žerou moc, vývoj jde směrem k smartfounům a tabletům, tak tahle hračka bude mít smysl jen na to svícení a na to bude asi lepší nějaké to levnější sono.
Díky za objasnění. Je to teda pěkně drahý špás.
Chápu to správně, že to ten tablet a ten mobil ani nezačne nabíjet? Proč?
Já mám právě v plánu toho Sona použít na nabíjení Samsungu Galaxy S2. Displej to má 4,3". Jela by akorát navigace, u které když zhasnu displej, tak se odpojí GPS. Jak je zřejmé, vždycky zkouknu trasu a hned zhasínám. Na 3200 mAh baterii jsem navigován cca 300km. Odhaduju, že toto by mělo být schopné to dynamo s rezervou zvládnout. Co myslíte? :)
jestli se bude vypínat GPS, tak to nabíjet bude - je to největší žrout! s GPS (i bez displeje) to vybíjení jen zpomaluje (alternátor nedá potřebnou ampéru)
Xperii Z dobíjet nebude i úplně vypnutou, mám vyzkoušeno.
Nestačí na to proudco togeneruje.
Já měl LG Optimus P700, to dobíjelo, ale jen při vyšších rychlostech. Co je zapnuténebo vypnuté ovlivňuje vybíjení, ne dobíjení.
Sono snad generuje větší výkon než BioLogic tak by to mohlofungovat,vyzkouším tona Galaxy Tab P1000, toje vpodstatě S2 a povím někdy příští týden.
Nejsem přes drátky ale mám dojem, že to nezačne nabíjet protožeto dává nízký nabíjecí proud. Nabíječka na Galaxy Note Tablet dává 2000 mA, nevím kolik dává ta Sony, ale 800 mA z batery packu s tím vůbec nehne, reaguje až od 1000 mA.
Nemyslím si, že nábojové dynamo v této podobě lze do budoucna považovat za rozumnou investici do nabíjení smartfounů, budou asi žrát čím dál víc.
Díky. To je mrzuté, že to s tím telefonem ani nehne.
Těším se na to porovnání s tabletem.
Vím, že kamarád lehokolista mi říkal o člověku, co takhle nabíjí powerpack a pak z něj dobíjí světla a mobil. Všechno to údajně táhne ten Son. Musím o tom zjistit víc a poreferovat.
Mám v plánu jezdit do teplejších krajů a tam snad připadá v úvahu i ten solár.
Dělal jsem si zálusk na Foldy 20: http://www.maximin.cz/nabijecky-pro-notebooky...
nebo na tohle: http://www.elektroo.cz/product/20-watt-solarni...
Hodil bych to přes brašny a děj se vůle.
Pokud budou finance, koupím a kdyžtak vrátím. Myslím, že to za to stojí.
Při všem tom bádání mi přítelkyně říká, že jsem věčný špekulant. Něco na tom bude :)
Osobně bych na tom soláru začínal minimálně na trojnásobku proudu, který na to požaduješ. Potřebuju 1A, tak solár musí dávat minimálně na 3A a pořád nejsme na plném slunci 90° kolmo ke slunci na požadované úrovni. Je to měkký a silně nestabilní zdroj. Bohužel jsem už zažil to, že teprve 12V 1A panel dával po nějaké konverzi 5,2V 1A. Stačí lehké zataženo a sbohem proude.
Jo, proto jsem doufal, že když uvádí: nabíječka tabletů a netbooků, tak to ten smartphone utáhne.
Představoval bych si tak +- 2500 mAh za den. Kdyby to bylo schopné dát tuto hodnotu, byl bych vysmátý.
Ještě je tu možnost kontaktovat Karla Šebestu, který jel s Honzou Gallou ten solární závod. Na dobíjení všeho, krom motorů jim sloužili údajně dva pásy solárních panýlků, které měli svisle zavěšené na tom hlavním panelu. Šířku odhaduju tak 20 cm a délku (dohromady) tak na 5 metrů.
Rozměr se zdá být přijatelný, váhu moc neřeším. Otázka je co výkon a cena.
Kvalita a výkon těch solárů se prý hodně liší a s přibývající kvalitou nejspíš obrovsky narůstá cena. Teď je ještě nutné pozastavit se nad tím, jestli nebude výhodnější nakoupit dnes již celkem levné powerpacky a třeba každý týden si dát oddych v kempu a vše nabít.
Byť mne ta soběstačnost velmi láká, zdá se, že je zatím hodně finančně nákladná. Za optání ale nic nedám jak se říká. Snad ho tím nebudu otravovat.
Oldo, solar jsem protestoval a nefunguje.
Koukni do seznamu mých blogů, někde tam o tom testu píšu a v diskuzi pak vysvětluji zádrhele.
Solar je utopie, pokud nestojíš dlouho na místě a nemáš pořádnou plochu nastavenou optimálně na slunce.
S běžnýma hračkama co jsou v prodeji jen vyhodíš prachy.
Přemýšlím o tomto http://dx.com/p/miniisw-sp24w-portable-24w...
To vypadá parádně. DX opět otevírá nové možnosti.
Díky
Tak to jsou ty informace, co jsem hledal (v plkárně). Díky!
Před časem jsem narazil na nějakou bakalářskou práci na téma "nabíječka z nábojového dynama", chtělo by to někoho, kdo by udělal upgrade takové práce aby z toho vypadlo něco na dobíjení smartfounů.
V každém případě ti děkuji za úsporu pár tisíc, které bych vrazil do Biologic věcí. Sice teď bych asi dobil vše co potřebuji, ale otázka je, jestli by to zařízení nebylo brzy k prdu. Jednou jistě nějaký ten smartfoun postihne i mě.
toto:
https://dspace.vutbr.cz/bitstream/handle/11012...
?
"Masa" má dost málo
Pěkná ukázka průkopnictví slepých uliček. Ono to po připojení k dynamu "nějak" funguje, to určitě, ale podstatným zjednodušením by se dosáhlo lepšího výsledku. Jenom náznak ve stručnosti - když se nechá vstupní měnič fungovat od tak malého napětí, tak při jízdě napětí z dynama nikdy nestoupne a vždycky to pojede, jakoby tam celý ten měnič nebyl. On se použít dá, ale musí se spínat až od vyššího napětí a jeho výstupem nabíjet akumulátor přímo, pokud mu nebude vadit neustálé přerušování nabíjení. Všechny tyhle principy mám odzkoušené, jenom by mě to nikdy nebavilo takhle to okecávat. Tady šlo zjevně hlavně o tu teorii, výsledek nebyl důležitý. Tak snad vědec někdy něco opravdu vybádá.
Kolo asi jeho koníčkem nebude, vzhledem k těm problémům s nastavením snímače tachometru, který není "indukční". Špice při zapletení dynama taky kupodivu nejsou potřeba delší.
Spěchal jsem domů a napsal to blbě, špice nejsou potřeba kratší.
Ptal jsem se už jednou, ale asi odpověď někde zapadla...:) Co to máš za ten pidinosič vepředu ? Kolik unese ?
Pidinosič jsem koupil ne eBay v Anglii. Netuším kolik unese, mĕl jsem ho tam spíš jako držák k připevnĕní solární brašny.
Solár se mi v tom počasí neosvĕdčil, přemýšlím jestli ten nosič sundám, nebo na nĕj přidĕlám nĕjaký plastový box na penĕženku a nĕjaké ty drobnosti, abych nemusel při každé zastävce do zadních brašen.
Nebo nĕjakou menší vodotĕsnou brašnu, co bych mohl snadno sundat a hodit přes rameno.
Takhle mĕ fungoval ten solární batoh, odcvaknul jsem to a bral s sebou, základní nevýhoda, nebyl vodotĕsný a balit penĕženku furt do igelitu je opruz. Taky jsem tam vozil tablet, zase v igelitce.
Zatím jsem rozumnou brašničku neobjevil, Ortlieb má nĕco na řídítka, musel bych to vidĕt naživo, jestli by to šlo snadno přicvakávat na ten nosič.
Tady je vidĕt ta solární brašna
Tak jsem s dovolením inspiroval, nosiček na spacák a jiné lehké věcičky....
Tos si vyrobil sám?
To budu mít pro Tebe kšeft, jestli zvládáš tyhle vĕci takhle bravůrnĕ.
Tak,tak je to dílo vlastních tlapiček : )
Mohl bys -prosím Tě- udělat bližší fotky, jak je nosič přidělaný k vidlici?
(Viděl jsem jenom přední nosič od Arsenalu na odpruženou vidlici.)
Už nemusíš, už jsem si našel něco podobného...
http://www.vseprokolo.cz/nosic-predni-author...
Jo tento jsem den před silvestrem namotoval na své kolo.
Mám to upevněný ouplně na stejných bodech
Na tom kupovaném mně vadí že je to moc vysoko nad kolem. Ty to maš tak pěkně mirně nad kolem.
Hned bych to měnil.
Ten nosič mám 2x, dám ti ho (teda když nebudeš psát že tě chci uplatit)
Teď na to koukám a zjišťuji že mám šroubení se závitem ze zadu tak že bych to tam nedal.
Leda bych to musel prodloužit nějakým distatčním šroubem ale zas bych to dostal více nahoru i když meně než je to nyní. Ten můj ma nosnost 10kg.
Pokoumám a pak bych ti dal vědět. Díky za nabídku. Jinak se mně zatím v životě daří nechovat se jako proradná krysa.
Díky, ale dej Bobbovi, určitě se mu to bude víc hodit, jak nynější!
Nebude, dal bych to jen o 2cm níže a to nemá celkem význam. Nechám tam už ten co tam je.
Jj, popsal jsi to přesně. Mám sice trochu levnější řešení, ale výsledky stejné. Dynamo německé přítlačné (asi 800 Kč) a Nokia cyklonabíječku s mikrousb výstupem. Redukce konektorů se neosvědčila. Dotykový telefon Motorola po 100 km ( jen MP3) to nabije. Solární článek z DX nefungoval, přesně jak píšeš. Chci zkusit plochu ještě 1.5m2. To by mělo spotřebu tabletu snad vykrýt. Doplněk k nabíjení dynamem byl Peltieruv článek v dřívkáči. A pochopitelně stoprocentně funguje powerpak (10 Ah). Toto kombinované řešení , dynamo s dřívkáčem, utáhlo i čtečku a telefon.
Hotové řešení s Peltierovým článkem:
https://www.globetrotter.de/shop/outdoor-kueche...
Tak ten mám a funguje.
Nad tímhle jsem také hodně uvažoval, bohužel jsem tak jako u Biologic dynama shledal poměr cena/užitná hodnota pro mně špatný. Dřívkáč jsem si vyrobil za 250 Kč a za ten den, vařím tak hodinu, možná trochu víc a za ten čas to nestihne nabít skoro nic. Nebo ano? Napadá mě ještě topit si večer před spaním třeba dvě hoďky, měl jsem ale stejný nápad se čtením a vždycky jsem do chvilky spal :) Kdybych ale neřešil cenu, už ho mám :D
Na webu píší, že za 20 minut získáš energii na hodinové telefonování. Což sice je naprosto neurčitá specifikace, ale víc jsem nenašel.
Škoda, že k tomu není pořádná recenze. Znám ty specifikace kdy smartphone s baterií 2000 mAh má pohotovostní režim 320 hodin.
Snad někdo poreferuje :)
Jdu jinou cestou.
PowerPacky, mám asi 4 nebo 5, nabíječka USB s 6ti sloty, tedy z jedné zásuvky nabíjím rovnou co se dá.
Být déle mimo civilizaci zatím neplánuji.
Přítlačné dynamo i s Nokia chráničem také mám, nějak jsem to nerozchodil, to dynamo prudí.
Takže jestli to někdo použije, taky mu to dám, pod podmínkou, že se nezachová jako Malej Jarda. Já už to nikdy nepoužiju.
Nabíječka s více sloty, nemáš na to link?
Je to na dx.com, jsem na tabletu tak to najdeš asi rychleji
Jo, už to mám.
http://dx.com/p/6-usb-port-ac-power-charger...
To bych raději pořídil tyto dva powery oba za asi 700kč, měl bych kapacitu 24Ah a to už na nějakou dobu vydrží.
http://www.ebay.com/itm/12000mah-USB-Power-Bank...
Raději víc méně kapacitních, jde o rychlost nabíjení, tedy současného.
PowerPacky - to bude cesta a naflákat to vždycky za čas ze sítě, dynamo je slabé a solar nepoužitelný.
Tak jsem si ten jeden už objednal na zkoušku, no nekup to za 305Kč s nulovým dopravným.
S tím bych měl ten svůj fonepad nabít minimálně 2x což je 27 hodin provozu na plný výkon. A k tomu 2x ještě mobil.
Já bych se na ty dynama vyprdnul.
Mám jeden powerpack 6600mAh, výstup 2x USB-A, váží zhruba 250gramů. Telefon z toho nabiju 3,5x.
Když vyrazím s nabitou baterií, vydrží to 2 dny intenzivního používání.
Pokud bych potřeboval více šťávy, buď začnu trochu šetřit s energií, nebo někde po cestě potkám zásuvku a nasosám.
Výhoda je, že to mohu vozit nejenom na kolo, ale také na běžky nebo třeba na vejlety s batohem.