Zaujal me termin "hltnost", ktery jsem doted neznala. Pouziva se i jinde nez u turbin?
Ano, u některých lidí (tzv. rychlopičů).
Vetsina z nich s ni ale fixluje. Stahovanim zaludku vytvareji nepovolenej podtlak.
Ano, používá. Ale přesnou definici toho pojmu ti neřeknu, neb ji nevím.
To je něco jako pažravost, ne ? :-)
Z hydrauliky si pamatuju jetě termím "omočený obvod".
Náš spolužák, jistý Mašek, pak nad žlábkem vyslovil svůj fenomenální zákon Maškův zákon a položil tak základy Pivného inženýrství:
"Množství vypitého piva se rovná čtverci omočeného obvodu"
jo a já si pamatuju jednoho pomerně dost sprostého, ale skvělého proferora na elektroniku. Výklad o můstcích začal slovy: "Toto je klasický tvar píčoid, to si zajisté zapamatujete studenti..." a taky jeho poučku, že cívka je jako dívka, nejdřív napětí a potom proud. :-)
Jo tak takhle je to naprosto logické.
Mě to ale učili takhle
"na cívce jako na dívce - napětí předchází proud" a já to pochopila tak, že proud předchází napětí a tudíž jsem podle toho tu cívku vůbec, ale vůbec nechápala :o)))
Kdybychom se nepohybovali v jiném časoprostoru, řekl bych, že jsme chodili do stejné třídy.
no, on ten profesor byl už snad i v důchodu, takže jestlis chodil na průmku v Kutný Hoře...
Případně on mohl učit předtím kdekoli jinde.
Zatímco kondenzátor je jako sex uprostřed cyklu: proud a pak čtrnáct dnů napětí.
Mě zaujalo , že jsi se dopočítala a to výhradně za použití hrabošova klacku, řádově těch hodnot výroby eletřiny , které hraboš svým klackem naprosto mmm ale naprosto vyloučil mmmm :)
Ve vzduchotechnice u ventilátorů...
Pak občas když si uvařím něco dobrého a pustím se do toho. To jen hltám:-)
Ještě jsem si vzpoměl, v návaznosti na debatu o vodní energii, že třeba na dlouhých a úzkých přehradách, typicky Orlík, má na výrobu proudu měřitelný vliv i vítr :)
Produkce roste, když vítr žene vodu na přehradu a klesá, když ji žene od přehrady... kdysi jsem to slyšel během prohlídky přehrady.
Mě zaujalo (a nasra.o) dneska ráno v rádiu, že se bude projednávat návrh, aby na našich výrobcích bylo místo "vyrobeno v Česku" napsáno "vyrobeno v Evropě". Svi.ě zaprodaný!
Pořád lepší než "Vyrobeno v Číně"...
Nejlepsi je "med pochazi ze zemi EU a mimo EU".
No jo, ale co když nějaká fčela z okrajové oblasti přeletí mimo EU?!? :o)))
V tom případě se jedná o fčelu žáškodnici, která narušuje náš evropský kapitalistický med... oběsit! :-)
jo to bejvá v řetězcích často. Překlad je: slito z těch největších a nejlevnějších sraček, co jsme sehnali.
Hlavním důvodem této formulace je obsah HMF (Hydroxymethylfurfural). To je látka, která poukazuje na stáří, případně přílišné zahřátí medu, vzniká z fruktózy a spekuluje se, že je to karcinogen (nepotvrzeno).
Čerstvý med má 1-5mg/kg (stárnutím nebo zahřátím nad ca 50°C se obsah postupně zvyšuje), norma povoluje pro EU 40mg, a pro tropické medy 80mg, pro úplnost "Český med" má max 20kg/kg.
Stačí přidal lžičku medu "mimo EU" tedy med deklarovat jako "směs medů EU a mimo EU", a při kontrole projde med daleko starší nebo přehřátý (což umožňuje snadnější manipulaci a rychlejší plnění).
Osobně nevím, proč kupovat med v obchodě, včelařství je dnes velká móda, čerstvého a dobrého medu je každý rok plno.
Aha, dik za vysvetleni. Ja samozrejme kupuju med uz deset let od stejneho vcelare a za skoro polovicni cenu nez v obchode. Jinak tedy nemam pocit, ze by vcelaru nejak hodne pribyvalo. Z mych znamych se dal nove na vcely jeden jediny. A jeden uvazuje, ze to zabali.
Tady na JM jsou možná vhodnější podmínky, řepková pole... :-)
Stačí vyjet na kraj města, projít se zahrádkářskou kolonií, a v květnu a červnu doslova zakopáváš o cedule s nabídkama medu. Majitel bývalého zaměstnavatele začal včelařit, několik kamarádů rovněž...
Já bral med od souseda, krom včelaření je docent, přednáší na fakultě potravinářským chemikům, tak snad ví, jak se o med postarat.
Teď beru od jednoho chlapíka z jedné vesnice, jak to říct, má citelně nižší IQ... je za obecního blázna, všichni se mu smějí. Ale má ovečky, včely, a tím si vydělává na živobytí.
Ja repkovy med nemusim, ale repkova pole jsou, bohuzel, i ve Strednich Cechach v prilis velke mire. Kdyz je jich par na mensich kusech, je to na pohled pekne, ale stejne je hezci zluta od slunecnic. Mam rada med tmavsi, takze beru med z druheho vytaceni, kdy uz vcely nemaji co sbirat na poli a musi i do lesa.
Lesní, tedy vlastně převážně medovicový med potenciálně obsahuje daleko větší množství alergenů. Přeci jen to včely vyrábějí ze zbytků trávení medovicového hmyzu, takže se případné alergeny ve větší míře koncentrují.
Řepkový med se báječně hodí na výrobu pastováného medu, což je příjemná volba pokud člověk snídá chléb s medem obvykle 7x v týdnu jako já a nepotřebuje pořád řešit prsty od medu.
U nás včelaři jednoznačně ubývají. Většina nových lidí, co se o to pokusila, to po čase zase zabalila i když poptávka po medu je tady značná a kupní síla díky Sasíkům také není zanedbatelná.
Po té co jsem si přečetl, jak koluje celou evropou maso si myslím, že je to v případě takových masových lasaní docela výstižné :)
Vyrobeno v EU.
Přiznám se, že mě tahle aféra s koninou docela zaujala, protože jsem už trochu unavenej z kázání některých euromilů, kteří zarputile tvrdí, že v západní EU je to s potravinama a jejich bezpečností úplně jiné než u nás :)
Jo a když už jsem nakousl koninu, tak mě zaujalo, že ve Švédsku si udělali revizi počtů koní a zjistili, že jim každý rok zmizí asi 9000 koní z evidence a nikdo neví kam a jak :)
Přitom je to jasný, do lasaní z hovězím masem :D
Když jsem četl o těch zmizelých koních, tak jsi mi připomněl něco, co se občas mezi koňákama jen tak ze srandy prohodí: "Sežereme ho a řekneme, že utekl":-)
Není to nějaká kachna? Ja naopak slyšel že naše výrobky budou muset být označeny tak aby nedošlo k omylu že to není český výrobek.
Pak je tu ještě jedna záležitost a to je že pokud bude výrobek obsahovat komponentu z EU země, pak teprve ponese označení vyrobeno v EU.
Tak se jednoznačně odliší šmejd od kvality i když jak kdy.
Dnes máme bohatý den na astronomické jevy.
Jeden dopad už mě zaujal. A teď se těším na průlet.
http://technet.idnes.cz/asteroid-2012-da14-01m-...
v souvislosti s meteory mě hodně zaujala otázka české novinářky na šéfa planetária :
" Hrozí také v Česku dopad meteoritů " ? :))))))
Výstižná odpověď by byla vy krávo nebeská atd...
Se nediv. Žirinovskij už vydal zprávu, že to nebyl meteorit, ale nová americká zbraň:-))
Já dnes měla rozhovor s jedním knihovníkem. Chtěl vysvětlit gravitaci a říkal, že to je stejně jen víra lidí, že existuje. Tak jsem mu řekla, ať vyleze na žebřík, že chci tu knihu na nejvyšší polici a že mu při té příležitosti tu gravitaci předvedu:-))
Taky pěkný příklad, že vzdělanost není zaručená ani u absolventů vysokých škol :)
Ma kakav meteor,to je priča za primitivce. Univerzum ima sopstvene zakone. Kada nešto padne - to je čovek napravio, to je američko novo oružje!
:)
Dobro je prisjetiti se da prividno prav prut prema cilju predstavja u stvari pravodlivo krivudanje.
Toto ale s rojem meteoritů nesouvisí!!!
Jedeš v létě do Kosova a trénuješ?
Tak by me zajimalo, jak je to s temi penezi na cyklistickou infrastrukturu v Praze letos. Prahounakole psalo, ze to bude 25 melounu, takze to aby cykliste 3 melouny doplatili, pokud se postavi najezdy k lavce za 28 melounu. :-) Jsem z toho jakasi zmatena.
"Praha chce letos vybudovat nájezdové rampy pro pěší a cyklisty k lávce přes Vltavu, která vznikla při výstavbě jižní části vnějšího okruhu v roce 2010. Hlavní město kvůli tomu vypsalo veřejnou zakázku za 28 milionu korun. ČTK to zjistila z Věstníku veřejných zakázek."
http://www.vz24.cz/clanky/praha-chce-vybudovat...
Není to v rozpočtu pod jinou položkou, třeba "Stavby pro známé dodavatele"?
Peníze z Evropy nejsou součástí rozpočtu. Je to jen tip, jistě to nevím.
http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a...
"Prostředky vláda čerpala také z 32procentního zdanění bezplatných emisních povolenek."
... daň z věci zadarmo?
8-/
Zdroj:http://byznys.ihned.cz/zpravodajstvi-cesko/c1...
No to je dneska tak nějak úplně zdroj na .... nic :)
Je to kvůli tomu, že průměrná cena povolenky, ze které se daň počítá, klesla někam mezi 2,8-4,8 eur ( cena za poslední 3 měsíce.
Ono 32 procent z 30 euro něco znamenalo, 32 procent z 4 euro je proti tomu nic.
Emisní povolenky jsou levné kvůli nezřízné podpoře větrné a solární energie v EU.
Levné emisní povolenky jsou pak hlavním důvodem nesnižování podílu uhelných zdrojů na výrobě energii, tedy hlavním paradoxu úspěchů zelených všeho druhu v EU, tedy že nám stoupají jak ceny proudu tak celkové emise a TO NA ROZDÍL OD ZLOUNŮ V USA, KTEŘÍ NEPODEPSALI KJOTSKÝ DOKUMENT A JEJICHŽ EMISE A CENY ENERGIÍ KLESLY VE SROVNÁNÍ SE ZELENÝM PEKLEME V EU NAPROSTO NESKUTEČNĚ.....
Cenu ryb uvádějí některé obchody (Kaufland) v Kč za 1 gram
To bude část populace, zvyklé na cenu za kg, čubrnět ...
Vymýšlejí jak zblbnout lidi, viděl jsem cenu i za 10 g, ale na druhou stranu dělají něco pro zdraví lidí, nutí lidi přemýšlet, počítat a udržovat v činnosti mozek, velmi vhodné a prospěšné :-)
Tak kaufland už asi měsíc uvádí u jednoho druhu pstruha cenu gram. Nepochopila jsem sice proč, ale poprvé mě to docela zaujalo.
Ikdyž, na ceduli je uvedeno 4,90 Kč, tak to asi bude cena za 10 gramů. Jinak by toho pstruha museli pozlatit :o)))
Fond Otakara Motejla vyzývá vládu České republiky a jednotlivá ministerstva, aby přijaly za svůj princip otevřených dat a plnily v oblasti zveřejňování datových zdrojů své závazky. V rámci iniciativy Partnerství pro otevřené vládnutí ze dne 4. dubna 2012 Česká republika přislíbila zveřejnit deset nejdůležitějších datových zdrojů ve formátu otevřených dat do konce loňského roku. Faktem je, že dosud byl uvolněn pouze jediný, tudíž svého závazku nedostála.
http://www.otevrenadata.cz/
online kamera sleduje krmeni dravych ptaku
http://pontu.eenet.ee/player/nova.html
Odstupující papež si ponechá své jméno (Benedikt XVI) a odejde i se svým tajemníkem do ženského kláštera.
Byla mu vyměřena renta (důchod) ve výši pouhých 2500 € (65 000,- Kč), se kterou bude muset vyžít ...
Odejde do ženského kláštera?!?
Jen aby mu těch 65.000 stačilo... :o)))
Pořád lepší než do chlapeckého.
Tý jo! To taky někde je, nebo sis to vymyslel (fabulátore) ...
8-)
Tak tohle posoudit nedovedu :o)))
No a rázem bude za pár dní z Božího náměstka spokojený rentiér.
pokud by někoho zajímalo, kde vyrábí české outdoorové fyrmy svoje zboží, tak tady je docela dobrý shrnutí.
Za správnost neručím, jak jsem koupil, tak prodávám.
https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key...
Doplním, že na ručnících Jurek je nějaký Pakistán či jiná východní země.
Já zas naopak můžu popřít informaci o čistě čínském původu výrobků RockEmpire. Když jsem dělal v Daymoonu, dělaly se pro ně kovové spony a průvlaky. A nešly do číny, ale na jejich dílnu v Benešově, kde úvazky šijou.
Ten průzkum je dost povrchní.
EULidi to tak chtějí, eulidi chtějí levný věci a je jim úplně u prdele, jestli je někde v baráku o rozměru Lidla , ve kterým by evropský farmář nesměl mít ani slepičárnu, narvaných 657 špatně placených osob za zamčenými dveřmi a za pár šupů dřou od ráno do noci 8 dní v tejdnu a 36 dní v měsíci.
Navíc oni by takovou práci dělali za takový platy, že by si za výsledný ceny to zboží nechtěli koupit .
Vidím to teď v Albertu, mají tam český česnek, fakt dobrý a pěkně balený a už musí jít do akce aby stál stejně jako španělský, k čínskému se stále ještě cenově nepřiblížil a hádejte, který mají lidi v košíku ? :(
To není příliš o EUlidech, je to spíš o obchodnících. Musí mít obchodníci tak veliké zisky? Aby měli zisky co nejvyšší, tak se snaží co nejlevněji nakoupit a pokud nejsou lidé bohatí, tak se snaží nakoupit v přijatelné kvalitě, ale co nejlevnějí. Proč obchodníci tají kde se co vyrábí a za jakých podmínek? Lidé zpravidla nemají ponětí, kde je původ, takže těžko kdo může při nákupu ovlivnit podmínky za kterých to je vyrobené.
Je to příliš složité v té naši globalizaci a lepšit se to spíš moc nebude.
No ono se někdy stačí na to zboží podívat a říci si prosté selskorozumové " jak je to možný, že je to tak levný" ?
Z čeho to jé ?
Kdo to za ty peníze dokázal vyrobit?
Když víš, že výrobci nedokážou v evropských podmínkách ( minimální mzda, hygienické, bezpečtnostní a sociální normy jsou nastaveny tak vysoko, že bez dotace nevyrobíš ani to, co si kdysi lidi vyráběli běžně svépomocí)vyrobit zboží který by si lidi koupili, tak to může znamenat i to,že my evropani jsme zhejčkaný, přeplacený a jediný na co se zmůžeme jako řešení, že špinavou práci buď exportujeme nebo si na špinavou práci importujeme chudáky...
Kacířská tvrzení.
Všichni přeci máme NÁROK !
Stát je POVINEN ZAJISTIT!
A někdo (?) nás musí chránit i proti naší vlastní blbosti.
Ty třeba máš velmi dobrý přehled a znalosti za kolik je možné něco vyrobit, takových lidí moc nebude, o něco víc jich to odhadne jen u toho výrobku o kterém má jakýsi přehled, ale značný podíl lidí asni vůbec netuší za kolik se to dá vyrobit a co všechno jsou zisky obchodníků. Za tohle bych vinu nikdy lidem nedával, málokdo to umí odhadnout. V tomhle by měly hodně zapracovat jednak státní orgány aby dohlédly na kvalitu. Taky by tady měl být někdo kdo bude upororňovat na různé "šizení" a na příliš velké a už "nemravné" zisky výrobců a obchodníků.
Výbor lidové kontroly?
Třeba, dnes už málokdo ví co VLK bylo a lidi byli docela rádi, že tehdy tady alespoň něco takovýho bylo, takže jedno jak se to jmenuje, podstatné je aby lidi měli určitý přehled a mohli porovnávat a koupit co jim vyhovuje víc.
´Neviditelná ruka trhu´ a přirozený výběr jsou vlastně totožné.
Jsme-li nemocní, chceme, abychom byli léčeni - proti přirozenému výběru.
Tedy i trh musí být ovlivňován ku prospěch všech.
Že je to omezování podnikání, omezování osobní svobody?
Není léčení chorob protiprávní?
Jistě, ten, kdo má být eliminován, nemocný člověk, léčí sám sebe, případně jde k odborníkovi - lékaři.
Stejně tak méně konkurenceschopný podnikatel, pokud nechce zkrachovat, musí sám a za své léčit své neduhy, například vzděláváním, řízením kvality, ...
Pokoušet se regulovat trh, to je jako cpát lidem násilím antibiotika nebo je operovat proti jejich vůli bez ohledu na to, zda a jakou poruchou trpí.
... pokoušet se regulovat trh ...
aka novorozenecké inkubátory, kardiostimulátory, umělé ledviny ...
operovat proti jejich vůli?
;-p
promiň, že to takhle napíšu, ale to, že něco nevím, tak to je čistě jen a pouze MOJE chyba a je to tak proto, že to tak chci, proto, že nechci či mi nestojí za to si ty informace shánět.
Sehnat si informace je totiž dneska poměrně snadná věc narozdíl od minulosti.
Takže já bych dával vinu jednoznačně lidem. když jsem línej si něco zjistit a radši zaplatím víc či koupím sračku je to jednoznačně jen a pouze moje vina!
Samozřejmě, když vynecháme cílený podvod.
Ty si vážně zjišťuješ kde a za jakých podmínek a za kolik byl vyrobený třeba hrnek nebo bunda co si chceš koupit a pokud byse ti podmínky výroby a zisku výrobce a obchodníka nelíbily tak bys to nekoupil? Asi to tak někdo má, ale nemyslím, že to bude výraznější počet lidí. Většina lidí u vybraného porovnává cenu, někdo ještě tak kvalitu a užitnou hodnotu a víc toho asi nebude. Pokud to vyhovuje, tak ani nepátrá po podmínkách výroby a mnohdy nepřiměřených zisků obchodníků. Myslím, že nemají potřebu to zjišťovat. Proto si myslím, že by tady měl být někdo kdo to bude zjišťovat a našeptávat aby si mohli vybrat třeba i podle podmínek výroby a poškozování prostředí nebo nehorázných zisků obchodníků a třeba potom by si koupili něco jiného a podmínky by se třeba tak pomalu začaly zlepšovat. Já to samozřejmě nevím, jen si to myslím, že by to tak mohlo i fungovat.
Promiň, že dávám - a nesouhlasím..Pokus o komunismus jsem zažil a v socialismu stále zde žiju.
Špatně pochopeno, žádný pokus o komunismus, jen si myslím, že by možná nebyla tak špatné aby lidi ty informace měli. Chápu, že obchodníkům se to nebude líbit, ale nemyslím, že by byli proti běžní spotřebitelé, neobchodníci. Vím, že by bylo obtížné ty informace získat a ještě obtížnější to čistě právně zveřejnit, ale kdo ví. U něčeho málo se dá něco odhadnout, když vím, že výrobce prodá za 5 kč a v obchodě to nakupuješ třeba za 25 a často i za vícenásobek. Nebylo by od věci mít určitou představu o slušnosti, či spíše nemravnosti obchodníků.
Ale mě je úplně jedno, kolik má na zboží obchodník. Zajímá mne poměr výkon(kvalita) / cena. Vztahy mezi výrobcem a obchodníkem jsou mi ukradené.
... neděláš dobře, Jaromíre ...
Jasně, že vím. Ty hrnky jsou vespodu signovaný. Koupil jsem je od ženy chlapíka, co je vyráběl. Dřevěnej pohár, ze kterýho piju mošt jsem kupoval přímo od chlapíka, který to vyrobil a dobře si s ním předtím pokecal. Podobně všechny dřevěný misky a talíře, ze kterých jím.
Vím, kde a kým byl vyrobenej můj spacák, kdo ušil moje poncho atd.
Pokud mohu preferuju prostě domácí výrobce a ruční výrobu. Ne u všeho, ale to taky vím, kde to vyrobili a zhruba za jakých podmínek. Vím, kde vyrobili součástky pro můj sporák a kde ho smontovali a vím, že to bylo uplně někde v prdeli, byť se firma snaží tvářit jako česká značka, ale jiná varianta než Čína v podstatě v elektrospotřebičích není.
Vím, že bunda, kterou momentálně tahám, byla vyrobená v Číně, ale teď na jinou nemám.
Mrzí mě, že mě máš za blba se slepičím mozkem bez alespoň základního všeobecného rozhledu.
Bože, vy jste dneska všichni nějací startovací.
Nic takové jsem nenapsal a ani to z toho nevyplývá. Jen jsem, se zeptal jestli to vážně zjišťuješ, mě stačilo napsat, že ano a třeba i to, že se snažíš kupovat věci od lidí, které znáš a všechno si sami vyrábí. Jsi asi opravdu jediný o kom vím, že to dělá takhle důsledně.
Ale ten závěr sis mohl fakt odpustit.
asi jsem to vzal jinak, než jsi to myslel. Mě ale opravdu přijde divné si myslet, že o světě, ve kterém žiju, vůbec nic nevím...
V pohodě. Já uznávám různé životní styly a některé i obdivuju a rozhodně bych si nedovolil někdoho pro nějaký kritizovat nebo zesměčňovat, a obzvlášť ne, pokud se mě nijak nedotýká. Vím, že někdo kupuje potraviny jen bio, z farmy, nebo kupuje jen recyklovaný toaleťák apod., ale jsi skutečně jediný o kom vím, že to dělá takhle komplexně. Určitě by bylo dobrý, kdyby to dělalo víc lidí. Taky nekupuju bezmyšlenkovitě jen podle ceny, ale přiznávám, že víc jak složení a materiál mě už moc nezajímá, teda zajímá, ale sám si o tom infomace nehledám a řek bych, že asi nebudu jediný.
Státní orgány mohou z principu pouze dohlížet na soulad se zákonem. To s kvalitou a užitkem pro spotřebiotele nemá nic společného.
Hodnocení kvality dělají různě dobře různé nezávislé organizace, některé zdarma, jiné výsledky svého zkoumání prodávají zájemcům (prodejcům a výrobcům certifikáty, spotřebitelům výsledky testů). Kdyby se do tohoto náhodou chtěl srát stát, opět by to dělal nejhorším možným způsobem, jak dokazuje snad ve všech oborech, kam už rypák strká.
Na způsoby šizení a nemravné zisky občas upozorňují média. Koho to zajímá, ten si to může přečíst, dnes většinou zdarma na internetu. Konkrétní případy šizení a předražení si stejně musí hlídat každý spotřebitel sám, státní orgány to za tebe prokazatelně neudělají (šidilo se za VLK, šidí se úplně stejně za ČOI).
Taky nemyslím, že by to měl dělat státní orgán, a nemyslel jsem ani tak kvalitu u té je docela přijatelná informovanost, ale spíš ty mnohé nesmyslně vysoké zisky obchodníků (ne výrobců, ty moc velké nejsou). Tam by nebylo odvěci trocha více informací, to by docela prospělo.
Já se rozhoduji podle koncové ceny a kvality.Výrobní náklady a zisky mne jako spotřebitele moc nezajímají.
Vždyť jo, tak to má hodně lidí. Mě jen zaujalo co napsal Újezďák, proto jsem psal, že by vůbec nebylo špatné kdyby lidi měli i určité informace o neslušnosti některých obchodníků. Nic jiného jsem tím nemyslel. Občas se nějakým způsobem prosákne, že někteří obchodníci jsou svými zisky už spíš loupežníci, ale lepší informovanost by byla z mého pohledu účinnější.
Úřad na ochranu hospodářské soutěže by měl, ale ..?
Rozdíl mezi obchodníkem a loupežníkem není ve výši zisku, ale ve způsobu jeho dosahování.
U obchodníka vychází z dobrovolné směny (například jdeš do obchodu a něco si za peníze odneseš), zatímco od loupežníka nic nedostaneš, a musíš peníze odevzdat, jinak ti hrozí velmi nepříjemný konec (příkladem z dnešní doby je výběr daní).
Rozumní lidé se jistě shodnou na tom, že zatímco u obchodníka je jeho zisk zcela irelevantní, a pokud se ti cena nelíbí, obchod prostě neuzavřeš. U loupežníka je jeho zisk rovněž irelevantní, je třeba jej vyhnat bičem, be bážnějších případech pak pověsit na nejbližší vhodný strom.
Ani né tak informací, jako nějaký regulační mechanismus. A co je nejlepší regulační mechanismus na příliš vysoké zisky? ;-)
Jenže když ta volná konkurence není nebo se obchodníci dohodnou, tak pak pomůžou jednině zveřejněné alespoň rámcové informace.
"Rámcové informace" myslíš jako "přiměřený zisk", který ERÚ povoluje energetickým společnostem, nebo "odůvodněná ztráta", kterou dopravním společnostem platí kraje z daní?
K čemu je ti takové číslo? Účetně se dá vyrobit takové, že to většina ovčanů akceptuje.
Kde konkurence není, tam je potřeba se podívat, jestli jejímu vzniku nebrání nějaké státní regulace.
Anonymní dokument, tady se někdo za svou práci stydí. Není divu, bez zdroje informací a metodiky zpracování. Než tohle, je věrohodnější zdroj i JPP, protože tam se dá dohledat alespoň ta příslovečná "jedna paní".
A v neposlední řadě, děti v rozvojových zemích také potřebují jíst, a chtějí hezké dárky k Ježíškovi. Takže když tam vyrobí kvalitní zboží za rozumnou cenu, rád jim tam protihodnotou nějaké peníze pošlu.
Nedávno mě zaujalo jak dobráci vykupují v Africe otroky z otroctví.
Kupodivu to vyvolává poptávku a tak mají sahelští otrokáři nový jistý zdroj obživy, dělat otroky k osvobození.
Inu kde je poptávka tam je i nabídka.
To je jak s Pekárkem. Vtáhli ho do parlamentu, aby jim pomoh a když dostal flastr, nebudou ho (a dobře) platit vděční spolustraníci, ale všici občani (i co byli proti) ...
to si nejsem jistej jak to myslíš s tím VTÁHLI HO ??
zákon ho vtáhl...
zákon 247/1995
(7) Nezvolení kandidáti politických stran, politických hnutí a koalic, které v rámci volebního kraje získaly alespoň 1 mandát, se stávají náhradníky. Pro stanovení pořadí náhradníků v rámci těchto politických stran, politických hnutí a koalic se postupuje obdobně podle odstavců 4 až 6
(4) V rámci jednotlivých politických stran, politických hnutí a koalic obdrží mandáty straně přikázané kandidáti podle pořadí, jak jsou uvedeni na hlasovacím lístku.
6) V případě, že více kandidátů splnilo podmínku podle odstavce 5 a politická strana, politické hnutí nebo koalice získala více mandátů, připadnou mandáty přednostně kandidátům, kteří splnili podmínku podle odstavce 5, a to postupně v pořadí podle nejvyššího počtu získaných přednostních hlasů; v případě rovnosti počtu přednostních hlasů je rozhodující pořadí kandidáta na hlasovacím lístku. Kandidátům, kteří nesplnili podmínku podle odstavce 5, připadnou mandáty v pořadí, jak jsou uvedeni na hlasovacím lístku.
http://www.reflex.cz/clanek/nazory/49570/jiri-x...
To nerozporuju.
Co rozporuju je údajné vtáhnutí do parlamentu a to za pomoci citace volebního zákona, ze kterého ( bohužel) jasně plyne, že pokud v pořadí výsledků voleb bude za odstoupeným poslancem Dolfík Hitlerů, Joska Stalinů nebo Še Guevarů tak má prostě nárok být poslancem, stejně tak podle debilního českého zákona může poslanec ve vazbě brát příspěvky na telefon, dopravu a jiný politický hurvínek si z náhrad našetří na byt a ještě se cítí uražen.
Svůj odchod z ODS nezaplacením členského příspěvku již oznámil starosta Němčovic Karel Ferschmann. Kritizuje například podobu majetkového vyrovnání s církvemi, amnestii, situaci na ministerstvu obrany nebo VÝBĚR POLITIKŮ NA VOLEBNÍ KANDIDÁTKY
Zdroj:
http://www.novinky.cz/domaci/294128-necas-si...
Při "rychlosti" našich soudů musel být na kandidátku dán (Kočárek) jako vyšetřovaný.
Jistě, jistě, presumpce neviny, ale mohli počkat.
(proč nepočkali?)
ano, to všechno cos napsal je naprosto správně a nijak to nikdo nerozporoval ani netvrdil nic jinýho a je to naprosto zřejmé.
Přijde mi to jako bych sem dal obrázek zeleného kolečka a tys pod něj napsal komentář, že to je přece zelené kolečko.
Opravdu? Já jsem se setkal i s tím, že lidé podobné slátaniny přeposílají, sdílejí, a někteří dokonce i berou vážně:-)))
při hledání odvozu obsahu septiku, protože ten stávající odvozce prý zase zdraží z nynějších 1000,- na 3000,- a septik vyvážíme 1x za 2 měsíce, tak to je docela dost penez, jsem narazila na zajímavý blog. Chlapík z Černošic nasedl 30. června 2012 do lodi a za 12 dní dopádloval k moři. Je to moc hezky napsané, pár fotek, u moře byla zima, ale naturisti chodili nazí, jemu bylo stydno, tak se také vysvlékl, aby se s nimi mohl bavit. Zpátky jel autem, kamarád pro něj přijel.
Dej si na google vyhledat "Černošic nasedl 30. června 2012"... ;-)
http://kanalizace-frydl.cz/blog-detajl.php?p=22
Pri tehle cene uz by se vam vyplatilo investovat do cisticky.
to asi jo, dokonce už máme vypracovaný projekt, ale v okamžiku, kdy tu bude kanalizace, tak se musíme připojit, i když máme čističku.Podmínka od stavebního úřadu. Navíc se může používat jen ve vegetačním období, to byl náš případ, odpadní voda by byla vsakovací a to se v zimních měsících nesmí, takže by někde na pozemku byla i sběrná nádoba a ta by se v zimě vyvážela. V poslední době se hodně o kanalizaci mluví, takže by se investice nemusela vrátit. Výkopové práce a usazení čističky + sama čistička je odhadem 100 tisíc. Takže by tu kanalizace nesměla být ještě dost dlouho.
A co koupit něco takového : http://nakladni-uzitkove-vozy.hyperinzerce.cz...
Zábavy s tím užijete, sousedy lepší cenou potěšíte a ještě si to na sebe vydělá...
no to by šlo, ale stav tachometru je nějaký divný, najeto 800 km a rok výroby 1986 :-( ale fakt jsme uvažovali, že kdybychom se tady domluvili, že by se možná auto jen pro naši čtvrť asi hodilo. Bohužel v okolních vesnicích mají kanalizaci, takže tenhle problém je jen pražský. Osamostatnit se už asi taky nejde nebo spíš tu nejsou lidi, kteří by do toho byli ochotni jít, tak patříme pod velkoměsto a jsme na tom hůř než kdejaká ves.
Rok výroby a najeté km asi budou správné, zřejmě to bude z armádních nebo vnitráckých rezerv, kde byly vozy pečlivě ulozžené, zakonzervované a dobře opečovávané, takových vozidel je hodně, to se dá oběřit.
Me casem cisticka ceka, takze jsem moznosti take zkoumala, ale ja bydlim v ulici, kde kanalizace nikdy nebude, a mam tu potok, do ktereho muze jit odtok z cisticky. Ono kdyz mas precistenou vodu, tak samozrejme kdyz je v zime nad nulou, nikdo nezkontroluje, ze jsi ji cast vycerpala a vsakla. Sestra chtela delat korenovou cisticku, ale v jejich obci na urade o nicem takovem jeste neslyseli a nepovolili ji zadnou cisticku, kdyz nema vodotec.
Bydlíš-li na okraji obce ...
Na Nouzově (u Unhoště) mi jeden vysvětloval, jak šetří.
Když má plno, spustí kalové čerpadlo - hadici položí do příkopu. A smrádek? "Jsme na venkově!"
Povídal: "Čerpadlo se už zaplatilo dávno a i kdyby mi ´napálili´ pokutu, byl bych pořád ´v plusu´..."
Čech si poradí
8-()
každej druhej měsíc? Jak to děláte? To tam máte svedený i okapy, ne?
Tak často jsme žumpu v životě nevyváželi. Když je to skoro plný, tak zavoláme Mírovi, vezme z toho dva fekály a je zas na hooodně dlouho klid.
http://www.ceskapozice.cz/domov/ekologie/v...
Že nejvíce emisí vzniká při stání a pojíždění v kolonách, se ví dávno. Řešením jsou dostatečně kapacitní komunikace pro plynulou dopravu, aby se každý rychle dostal kam potřebuje.
Zkus prosadit vybourani kusu Prahy nebo Brna, aby se tam ty dalnice vesly.
co je dostatečná kapacita? Každej rok zbořit jednu řadu domů a místo nich přidat ke každý silnici jeden pruh a pořád dál do tý doby než bude konečně všude jenom asfalt a zasraný stromy, domy a debilní lidi přestanou překážet a otravovat?
V kontextu článku mi přijde dostatečná kapacita taková kapacita komunikací, aby bylo možné se dopravit plynule, nejlépe bez zastavování, případně s minimálním nutným počtem zastavení.
Bourání domů je jednou z možných cest, ale nevím, zda není příliš nákladná (výkupní ceny pozemků a nemovitostí). Jako funkční řešení se ukazují obchvaty, tunely a moderně řešená mimoúrovňová křížení.
Vhodně řešená doprava má právě největší přínos pro hodnotu okolních nemovitostí (domy), životní prostředí (zasraný stromy) a hlavně pro ostatní účastníky provozu, chodce a pěší (debilní lidi, jak uvádíš).
obchvaty jako funkční řešení?
Magistrála a dálnice do Prahy byla ucpaná co pamatuju. Udělali tu obchvat. Magistrála a dálnice do Prahy je ucpaná a plná furt stejně. Ten obchvat taky. Akorát zmizely stromy, pole, krajina... Kde byla jedna silnice zmizel hektar přírody pod asfaltem. Cesty, kde se fajn jezdilo na kole jsou pryč...
Výsledek je, že je pořád ucpáno.
Pře dostavbou okruhu se totiž nevyplatilo jezdit z Kladna pracovat totiž třeba do Říčan. Teď vím o několika lidech. Jakmile postavíš další silnici a další pruh, tak se zaplní. nemá to konec...
Z Brna do Plzně se cesta zkrátila o hodinu až hodinu a půl. POskakování po Jižní Spojce a Veletržní byl horor, teď je to v klidu průjezdné. Naopak, příjezd z D1 do centra je mnohem plynulejší i v ranní špičce.
A snadnější dostupnost práce pro více lidí, (sám uvádíš příklad Kladno-Říčany) považuji rovněž za přínosné.
Ale možná mám na mysli úplně jinou Prahu než ty :-)
Ono by stačilo ukončit "silniční komunismus"- silnice pro všechny a (skoro) zdarma. Já bych nechal motoristy zaplatit všechny externality. Pak by se rychle ukázalo, že stávající komunikační síť je dostatečně kapacitní pro plynulou dopravu. A nestálo by to skoro nic.
Tak, ale žádný výjimky, nebo v tom zase bude akorát guláš. VŠECHNO za reálnou cenu !
To ale všichni víme, že bys je odral o negativní externality, ale přínosy z pozitivních externalit rád denně využíváš. Co tam máš dál?
A máš studii, která by prokazovala, že pozitiva převyšují negativa?
Takže požadavek na zavedení regulačních poplatků při používání silniční infrastruktury (protože, podobně jako ve zdravotnictví dochází k nadužívání) je stejně legitimní jako požadavek na výstavbu nové infrastruktury.
Co tam máš dál?
Ano. Ale platí všichni (řidiči, jezdci, chodci) přiměřeně zatížení a velikosti - ale jsou o to menší konkrétní daně.
Možná je na čase přehodnotit výši těch plateb.
A máš studii, která by prokazovala, že negativa převyšují pozitiva?
S temi studiemi zahrnujicimi externality je proste problem, protoze nejde napr. jednoznacne zjistit, kolik stoji lecba nemoci, na jejichz vznik ci prubeh maji vliv emise z automobilove dopravy, zalezi to vzdy na zvolene metodice, ktera zalezi na nazoru autora studie, takze je to spis ideologicka zalezitost, at uz jsi zastance libovolneho nazoru ohledne dopravy. A jelikoz s hraboshem kazdy vychazite z jinych predpokladu, stejne byste neuznali zadnou studii predlozenou druhym, protoze by vychazela z jine metodiky.
Podstatné je, že on chce něco regulovat a vybírat nějaký poplatek, takže on by měl prokázat jeho oprávněnost.
Regulovat a zpoplatňovat na základě neurčitých doměnek, to je takové... enviromentalistické.
Naopak ne?
On chtěl zaplatit vše a ty jsi pro regulaci. Tedy malý přímý poplatek a zbytek ať zaplatí všichni plošně z daní. Tedy ten, kdo je pro regulaci jsi ty...
Nemam cas to ted zkoumat, ale tady pocitaji externi naklady znecisteni ovzdusi a hluku a vychazi jim napr., ze u osobniho dieslu euro-3 ve velkem meste to je pres den zhruba 1 Kc za kilometr, coz zhruba odpovida spotrebni dani z paliva na ten kilometr.
http://www.silnice-zeleznice.cz/clanek/externi...
A u benzínu je to taky tolik? Nestálo by za úvahu snížení nebo rovnou zrušení spotřební daně z benzínu? Lidi by přestali pohánět auto kamnama...;-)
U benzinu to je 0,72 Kc mene. Osobne nechapu, proc jsou na diesel jine emisni normy nez na benzin a kdyz uz se vi, ze nejde jen o hmotnost pevnych castic, ale o jejich velikost a pocet, proc se uz naopak spotrebni dan z nafty vyrazne nezvedla a ty emisni normy nejak neupravily, a to spolecne v cele EU. Nemuzes zrusit spotrebni dan na benzin, protoze bys nemel za co stavet nove silnice a z ceho platit ty externality.
Normy vždy a ve všech oborech odpovídají tomu, co je technicky a ekonomicky reálné dosáhnout. Proč horolezecké lano není testováno na pět pádů přes ostrou hranu nebo na pád s faktorem 5 (což na ferratě není úplně nereálné)? Protože by to vydrželo jen ocelové lano, ale kdo by si ho na horolezectví koupil?
POdobná situace je s karabinama. Víš, že problémem karabin na ferratě je namáhání na lom. Kdyby se udělal pořádný test, prošly by jen ocelové hasičské karabiny (a kdyby se dělala varianta s pojistkou, bylo by to z hlediska bezpečnosti ideální). Ale kdo by je nosil?
Pochopitelně by bylo možné stanovit normu na dieselové motory tak, aby byly relativně neškodné. Druhá věc je, kolik by stálo takový motor vyrobit, třetí, na jaké palivo a za jakých podmínek by musel jezdit, a čtvrtá, jak dlouho by si tyto provozní parametry udržel. Ale já jsem pro. Spolu s odbouráním dotací na vybrané typy dopravy by to vedlo ke skutečně efektivním řešením přepravních potřeb.
Spotřební daň na naftu můžeš zvyšovat, ale
- lidi ti začnou jezdit tankovat do zahraničí
- projeví se to v ceně zboží
- potažmo konkurenceschopnosti ekonomiky
Za co staví silnice v USA? Tam je spotřební daň z benzínu asi čtvrtinová oproti EU.
Nevim, za co stavi v USA, treba maji levnejsi stavby a ne tak predrazene zakazky, ale v zasade je mi to sumak. Nase realita je, ze se na spotrebni dani vybere 81 miliard za rok a planovane investice na 2013 jsou 62 miliard (jine poplatky na auta nezahrnuji, ty tak akorat zaplati opravy silnic). Nebudu ted pocitat celkove externality dle mnou odkazovaneho clanku a slozeni vozoveho parku v CR, ale pres polovinu osobaku nema vic nez euro 3 a 43 % je naftak, z cehoz mi vyplyva, ze ani stavajici stav vsechny externality neplati.
Jen byl uvedl na pravou míru těch 61mld. To jsou výdaje státního rozpočtu a jen na ifrastrukturu. Další desítky miliard nejsou součástí kapitola "doprava" státního rozpočtu, takže nikde vlastně nejsou sečtené (výdaje krajů, měst, obcí, dotace EU, dopravní policie). Třeba Krajský úřad v jižních Čechách ročně prošustruje 2 miliardy. Budějovice přihodí pár set milionů...
Zase na infrastrukturu, která neslouží jen osobním autům...
Kraje, města a obce investují naprosté minimum. Třeba v naší MČ jsou to na údržbu, opravy a obnovu značení řádově statisíce. Když se projedeš mimo město, vidíš, že krajské investice se blíží nule. Dotace EU nejsou výdaje, ale příjmy, ty tam uvádíš proč? Dopravní policie z hlediska plynulosti a bezpečnosti prakticky nemá vliv, to jsou, pravda, zbytečné výdaje.
Píšu, že JČ kraj dává 2mld. Kromě Prahy máme 13 krajů. Takže pro Tebe je nějakých 20-30mld. "naprosté minimum"?
Krno, ve kterém žiješ, vyplázne za automobilovou infrastrukturu ročně kolem 2mld. (nevím kolik z EU, ale bývá to zhruba ve stejné výši jako vlastní rozpočet), takže krát dvě... Tedy řádově nikoliv statisíce, jak se nám snažíš namluvit, ale miliardy. :-/
Dotace EU příjmem? Hele a v EU se ty peníze berou odkud?
Mě nezajímá Tvůj názor na smysluplnost dopravní policie. Prostě tu je a je nutné ji platit. A zjevně je potřeba tento výdaj započítat k výdajům spojeným s motorismem.
No, když se tak podívám kolem sebe, 20-30mld stačí na poměrně zoufalou kvalitu. Mělo by se dávat víc.
V EU se samozřejmě berou výhradně peníze uloupené (odebrané pod pohrůžkou násilí) daňovým poplatníkům. Což nic nemění na tom, že pro municipalitu jsou dotace z EU příjmem, jak uvádím já, nikoliv výdajem, jak uvádíš ty.
Mě zase nezajímá tvůj názor na dopravní policii. Zdaleka nás nemusí stát tolik peněz, je to tedy výdaj zbytečně vysoký.
Já se snažím spočítat celospolečenské výdaje na automobilismus. Pak je jedno která veřejná instituce ten výdaj udělá (stát, kraj nebo EU). Z tohoto úhlu pohledu je stejně irelevatní o kolik by mohla být dopravní policie levnější. Prostě to je položka, která se musí započítat.
*****************
Jinak souhlasím s tím, že místní komunikace jsou hodně podfinancované (na kilometry je jich stejně jako státních silnic). Myslím, že místo výstavby nových a dalších dálnic by se měly prostředky přesměrovat do jejich oprav (a úprav).
Jenže dotace je výdaj EU a příjem například kraje, kraj to pak má ve výdajích na silnic. Takže kdybys počítal výdaj kraje a dotaci EU jako výdaj, počítal bys ty samé prachy dvakrát. Což může být někdy záměr (když se například v diskusi snažíš výdaje nafouknout - což je shodou okolností případ, na který upozorňuji).
Jo takhle.
Ono to je v samostatné kapitole. Doprava z vlastních zdrojů je v 03, dotace EU pak v 081 (tuším). Ono to má svůj smysl. Dotace z EU jdou zpětně a nemá smysl aby zastupitelstvo odsouhlasilo výdaje v kapitole 03, když by to pak neměli kryté a museli rozhodovat co ořežou. Navíc dotace je účelová. Takže se to cpe jinam.
Ty dvě zmíněné miliardy jsou z kapitoly 03 doprava.
Je to jasnější?
Nejrychleji rostoucími náklady v posledních pěti letech jsou náklady na zelenou energii.
Někde to ještě lidi utáhnou, někde už ne... demonstrace v Bulharsku jsou toho důsledkem.
Jiste, takova Blanka je imho vydaj Prahy, takze v tech 61 miliardach taky neni. Ale proc zabihat do podrobnosti, kdyz to nevychazi ani s temi 61 miliardami? Nechce se mi dohledavat, na co konkretne tech 61 miliard jde, ale tipla bych, ze ty pujdou skoro ciste na infrastrukturu pro auta, primarne dalnice, protoze ve mestech, kde se mysli na chodce a cyklisty, a na okreskach to jsou tipicky obecni a krajske vydaje. Mas pravdu, ze dotace z EU by se k tomu mely pricist, protoze jsme si je do EU stejne zaplatili.
Spotřební daň na naftu můžeš zvyšovat, ale
- lidi ti začnou jezdit tankovat do zahraničí
- projeví se to v ceně zboží
- potažmo konkurenceschopnosti ekonomiky
V tom pripade je potreba diesly u nas podrobit vetsimu mytnemu ci jinym poplatkum, pokud odmitas naklady na jejich provoz zahrnout do spotrebni dane. Co se tyka konkurenceschopnosti ekonomiky v globalnim meritku a ceny zbozi, domnivam se, ze pri vysoke cene dopravy se proste zase omezi globalizace a zacne se vice spotrebovavat lokalni vyroba, coz povazuji za spravny vyvoj.
... a místo spousty levného asijského zboží budeme mít v obchodech drahé zboží evropské.
To ano, ale jen u nás. Budeme zase zaostalou izolovanou zemí, se silnou státní regulací ekonomiky, jako třeba Kuba nebo KLDR. Což já za správný vývoj nepovažuji.
Prehanis rad, vid? Jak jsi dospel od zpoplatneni externalit v doprave k silne statni regulaci ekonomiky a totalitnimu rezimu?
proč? tady se přece stát chová přesně jako chytrý obchodník, což je to, co ty chceš. Jsou lidi ochotní takovou cenu zaplatit? Jsou! Tak proč na tom tedy tolik nevydělat?
Jak všude říkáš, máš přece volbu, nekoupit.
Já chci, aby se stát choval jako chytrý obchodník? To mi podsouváš, nebo si to o mně skutečně myslíš?
Stát příliš zdražuje benzín, takže lidé jsou motivováni kupovat auta na naftu, jejíž pálení škodí daleko více.
no je to skoro v každým tvým příspěvku ta adrorace obchodu a "neviditelné ruky trhu". nebo tím chceš říct, že ti vadí, když se tak chová jiný subjekt než ty? nebo konkrétně stát?
Souhlasím. Není důvod proč naftu také nezdražit. Když to lidé zaplatí...
Opravte mě, jestli se mýlím - ale cena motorové nafty se snad zvýšila daleko více než cena benzínu, ne?
Spotrebni dan:
Motorová nafta 10,90 Kc/l
Benzín 12,84 Kc/l
Zbytek ceny dela trh, ale stat zvyhodnuje naftu pred benzinem.
Jasně, rozdíl ve spotřební dani tu je - ale výsledná cena je taková, že kupovat nafťák kvůli ceně za PHM se, myslím, už pár let nevyplatí.
Vyplati, protoze ma nizsi spotrebu.
Tak proč si spotřebitelé ty nafťáky kupují?
Na zvyk a neracionalitu to svádět nelze, kupují to hlavně firmy, které náklady poměrně dobře předvídají a plánují.
Nevím, statistiky nemám.
Ale co tak koukám třeba do účetnictví klientů a tak - fakt si myslím, že trend nafťáků má silně sestupnou tendenci.
Vyplatí se jen při velkém nájezdu KM; ale záleží to auto od auta, některé značky mají cenu za benzin a naftu skoro stejnou, jinde je ten rozdíl velký.
Obecně se dá říct, že nafťák "uspoří" litr až dva na sto kilometrů při cenovém rozdíl korunu až dvě na litr, což jsou úspory cca 1 Kč/km (spíše méně; obecně čím vyšší spotřeba, tím vyšší úspora), ovšem ale při vyšší ceně za provoz (servis nafťáku stojí víc než servis benzínu). Pokud někdo nahrká 60 tis. ročně, pak není co řešit. Co ale nechápu je to, že spousta lidí si pořizuje saze na popojíždění po městě, protože si myslí, že budou jezdit za 4 a 1/2...
Důležitá je celková cena. Když je litr benzínu dražší než litr nafty, a navíc obdobné auto spotřebuje víc v benzínu než v naftě, je pro více uživatelů výhodnější kupovat naftová auta než benzínová.
Kdyby byl stát skutečně chytrým obchodníkem, snížil by cenu benzínu snížením spotřební daně na takovou hodnotu, že by se naftová vozidla nevyplatila nikomu.
"Kdyby byl stát skutečně chytrým obchodníkem, snížil by cenu benzínu snížením spotřební daně na takovou hodnotu, že by se naftová vozidla nevyplatila nikomu."
Uz jsem psala jinde, ze nemuze snizit spotrebni cenu benzinu, leda by prestal stavet silnice.
Už jsem se ptal jinde, jestli v USA se silnice nestavějí?
Mne je sumak, jak to delaji v USA, ziji v Cechach. Pokud to vis a mas na zaklade toho navrh, jak zlepsit financni stav kolem silnicni dopravy u nas, tak sem s tim.
Ty pouze navrhujes ubrat penize ze systemu, ktery se sam uz tak nezaplati.
Ale to je škoda, že je ti to šumák, protože jim to tam funguje. A tam, kde to funguje, bychom si měli brát příklad.
Jak zlepšit finanční situaci kolem silniční dopravy? Přesunem financí do příslušné výdajové kapitoly. Prostor pro úspory v jiných oblastech je značný.
Jiné potřeby (vzdělávání, kultura, obrana, vnitřní bezpečnost, místní správa a samospráva) nemají své specifické daně (silniční daň, spotřební daně, DPH ze spotřební daně), a jsou normálně financovány ze státního rozpočtu. Dokonce i veřejná doprava je financována z eráru, a přitom cestující v MHD či vlaku žádnou specifickou daň neplatí. Tak zásadní věc, jako dopravní infrastruktura by měla být prioritou i bez specifických daní, rychlá, levná a spolehlivá doprava podpoří produkci i export, takže se to vrátí na zaměstnanosti (snížení nákladů na podporu), výnosu DPH a příjmových daní.
"Rychlá, levná a spolehlivá doprava podpoří produkci i export, takže se to vrátí na zaměstnanosti (snížení nákladů na podporu), výnosu DPH a příjmových daní."
Tohle máš odkud? Třeba v takovém Birminghamu mají dálnice do všech směrů. A také docela slušnou nezaměstnanost. Nejvíce se v Evropě v posledních 20letec investovalo do dálnic ve východním Německu, Řecku a Portugalsku. To jsou regiony s opravdu výkonnou ekonomikou. Dokážeš to nějak vysvětlit?
Usuzovat z jednoho příkladu, to nevypovídá o vědeckém přístupu.
Dopravní infrastruktura jsou jen dálnice? Když se ti to hodí do krámu, tak jo, že.
Vypsal jsem 4 oblasti a napadá mě ještě jižní Itálie. Takže 5.
O dálnicích píšu, protože jsou většinovým výdajem. A také protože "čím lepší silnice, tím větší efekt".
Nás učili, že na vyvrácení pravdivosti tvzení stačí nalézt jeden vhodný protipříklad. Dostals jich 5. Ale třeba se na VŠE učí, že spočetné množství nevyhovujících singularit je možné zanedbat :P
Lze však najít příklady, kdy vyšší výdaje na budování dálnic nezpůsobí okamžitý růst ekonomiky.
Děkuji za doplnění, je to tak OK?
Pro Tebe je mirou kvality zivota mozna rust ekonomiky, pro me nikoli, tato mira mi prijde dost kratkozraka, takze pro me neni pozitivni externalitou, zapricini-li postavena dalnice rust ekonomiky.
lucierut: co říkáš je úsměvné.Možná by byl kvalitnější život nepsat příspěvky do diskuse na PC, ale mlít obilí na kameni. Promiň mi tu satiru, ale nemohl jsem nezareagovat.
zazvur: Kdyz mas pocit, ze rozvoj vedy a techniky existuje az od posedlosti rustem ekonomiky, tak se klidne usmivej, ostatne smich je zdravy. A treba bych byla spokojenejsi, kdybych si zdrbla chlapy z vesnice s ostatnimi zenami pri mleti obili na kamennem mlynku, nez kdyz debatuji na netu s lidmi, ktere prakticky neznam, a jsem pri tom sama doma.
Dozvěděl ses něco zajímavého? Řekneš nám to?
Dík!
Globálně ne, nicméně dílčí studie se sehnat dají. Třeba vnitřní okruh Prahy se nikdy nezaplatí, protože takřka žádné dodatečné pozitivní externality nevytváří.
Že se nikdy nezaplatí, je jen tvoje neustále omílané dogma, ale to neznamená, že se z toho stane pravda.
Tak mi zkus nastínit jaké dodatečné (tzn. nepočítám dovoz rohlíků, ty mi dovezou už teď) pozitivní externality mi dostavěný vnitřní okruh přinese a nahradí těch zhruba investičních 100.000kč a 1.000kč/ročně provozních, které do toho budu muset nacpat z daní.
Dostavba vnitřního okruhu bude stát bilion korun, a deset miliard ročně provozních?
Předpokládám že nějakou teritorialitu. Tj. že obyvatelé jednoho regionu si +/- zaplatí vlastní silnice. Takže z těch dvou čísel škrni nulu, v Praze náš nežije 10 milionů, a jsi na správných číslech. JEN provoz Blanky bude stát ročně 200 milionů.
Jenže daně se teritoriálně u nás nevybírají, takže na to bylo použito i 10.000 z mých daní a stovka ročně.
To ušetřím až tam párkrát projedu. Ty, jelikož bydlíš blíže, ušetříš stejným způsobem jen přímo násobně více, krom toho budeš mít dostupnější a levnější zboží a služby.
Dále: Čistší životní prostředí díky plynulejší dopravě, méně ucpané ulice díky vyvedení dopravy na okruh...
Je to málo?
Ok. Tak mi prosím popiš dodatečnou pozitivní externalitu plynoucí z toho, že jsem zaplatil několik tisíc za výstavbu D47. Poprvé a naposledy (když pominu jeden nebo dva průjezdy vlakem, skoro všechno žene přes Bohumín) jsem tam byl v roce 2000.
Čistší životní prostředí v důsledku plynulejší dopravy nebude. Poptávka po IAD je natolik elastická, že v průběhu několika let budou ucpané i nové komunikace. Levnější zboží mít nebudu, doprava se na jejich ceně prakticky neprojevuje. Levnější služby? Jaké konkrétně zlevní? Nenapadá mě nic na čem bych mohl ušetřit 100.000kč jen v důsledku o něco nižší ceny za dopravu.
Pražská zelená kurvo (ostatním se omlouvám, ale Hrabosh mne tak zove, tak i já halt musím držet lajnu a krok), že jsi nepoužil D47 je tvůj problém. Já ji používám. Narozdíl od nějakého pro mne naprosto zbytečného okruhu kolem Cajzlova a tunelů Vlasta, Karla, Blanka a Pepína, na které jsem ze svých daní vydal několik tisíc - a zcela k hovnu...
To musel byt Hrabosh dost zhuleny, jestli Te nazval "prazskou zelenou kurvou". ;-)
Von šel do modré. Ač teda vůbec nechápu, proč... No, asi proto, že mám modrou bundu, modré kolo, modré lyže... :)
To je dobře, že se za nadávky stydíš. Doufám, že tak už nebudeš označovat moje přátele a známé.
Nicméně svým příspěvkem jsem jen reagoval na to, že podle Joea není vhodné rozpočítávat výdaje na počet obyvatel v regionu, ale je zapotřebí to vztáhnout k celé republice.
http://www.nakole.cz/diskuse/16049-co-vas...
S nadávkami jsi začal ty, takže stydět by jsi se měl ty a ne já... A tvým přátelům a známým - vrána k vráně sedá... ;-)
U větrníků a solárů je jedna "maličkost": za celou dobu své existence vyrobí méně energie, než kolik bylo (a bude) potřeba na jejich výrobu a likvidaci... Je to stejně zelená kravina jako řepka - na produkci jednoho litru řepkové "nafty" se spotřebují dva litry "normální" nafty; o zátěži na krajinu nemluvě (a už vůbec nemluvě o tom, že na tu "bio/eko" naftu nikdo nechce jezdit, protože to zasírá vstřiky a snižuje životnost motoru)...
[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 07.02.2013
Autor: hekynen
http://www.nakole.cz/diskuse/15984-co-me...
Dozvím se, konečně, kde jsi na to přišel? Nebo si mám myslet, že jsi lhal s úmyslem "vyrobit" si argument pro pomlouvání šetrných technologií a doufal jsi že na to nikdo neupozorní?
Dokaž, že to tak není...
Byva zvykem, ze kdyz nekdo neco tvrdi, ze to dokaze, jinak to je jen takovy flooding.
Mám jiné informace, nechci dohledávat zdroje. Nicméně svůj názor jsem neventiloval veřejně, natožpak vulgárně. Ty ano. Rád bych, kdyby jsi své tvrzení podložil něčím věrohodným.
V různých zdrojích jsem narazil na "net energy gain" mezi 1:2 až 1:10. Nikde jsem se nedočetl o poměru 2:1. Nicméně nejsem si jistý jejich věrohodností, a nechce se mi to ověřovat. Nicméně když máš takovou jistotu, určitě mi budeš moci dát odkaz...
Používám jen stejných "zbraní a argumentů" jako "voni"... ;-)
Jsem to prostě někdy někde četl či slyšel.
Hrabosh "Nicméně svůj názor jsem neventiloval veřejně, natožpak vulgárně."
http://www.nakole.cz/diskuse/15984-co-me...
http://www.nakole.cz/diskuse/16023-co-me...
http://www.nakole.cz/diskuse/16023-co-me...
Všechny příspěvky mají dvě věci společně.
1. Ani jedno z nich neobsahuje žádné tvrzení, pouze dotaz na zdroj.
2. Jsou reakcí na Hekynenovy vulgární výpady.
U bodu 2 lze vysledovat jasnou příčinou souvislost.
**************
DNFTT
Reakce na mé vulgární výpady?!? Já tě zelenou kurvou nenazval.
"Mám jiné informace, nechci dohledávat zdroje" - já taky tak...
Právě naopak, dnes už má auto k dispozici prakticky každý a jezdí s ním kam potřebuje. POptávka po svobodné dopravě už moc růst nebude, jen je potřeba pro ni dobudovat vyhovující infrastrukturu.
Že si nedokážeš představit řetězec nákladů a cen v ekonomice neznamená, že neexistuje. Další z příkladů jsem uváděl třeba mobilitu pracovní síly. Kdybys jen trošku přemýšlel, hned bys to aplikoval na tento problematický region a pokles nezaměstnanosti.
Tomu nerozumím. Pokud už poptávka po dopravě už moc růst nebude, tak proč do toho cpát další peníze? Hned v dalším odstavci si ovšem s tím prvním protiřečíš pokud by narostla mobilita pracovní síly, tak to logicky vygeneruje další dopravu...? Nicméně není výhodnější podpořit lidi v tom, aby se za prací stěhovali místo toho abych ty peníze lil do výstavby nových silnic a pracující připravoval o čas a peníze?
Já právě žádnou souvislost mezi kvalitním dopravním spojením a výší nezaměstnanosti prostě nevidím. Uvedl jsem Ti 5 regionů protkaných krásnými dálnicemi s dvoucifernou mírou nezaměstnanosti. Co je špatně? Proč je v ČR nejnižší míra nezaměstnanosti na jihu Čech, kam žádná dálnice nevede, a problémy mají v Ostravě a Ústí, kam vede dálnice?
Složení obyvatelstva ve smyslu vzdělání a specializace pracovní síly ?
Razantní potlačení neekologických výrob těžkého průymslu a s ním souvysejících pracovních míst ?
Proč je tedy pak zdaleka nejnižší nezaměstnanost v Praze, středočeském kraji a velkých městech, tedy v místech je doslova protkaná silnicema a železnicema ?
Složení obyvatelstva ve smyslu vzdělání a specializace pracovní síly?
Razantní potlačení neekologických výrob těžkého průymslu a s ním souvysejících pracovních míst?
Ano, samozřejmě. Shodujeme se. Na nezaměstnanost mají vliv úplně jiné faktory než kvalita silničního spojení jak se nám snaží Joe namluvit.
Takže tam, kam silnice nevedou je nejvýhodnější zakládat firmy?
To zní logicky, pivovar uprostřed pouště, pekárnu hluboko v lesích, strojírenskou výrobu v horském sedle...
Demagogie detected. Nikdo nemluvil o mistech, kam silnice nevedou, ale o tom, jestli je tak podstatne, zda tam vede dalnice nebo jen silnice prvni tridy.
Já bych se řídil podle ceny pracovní síly.
Jsou regiony, kde jsi s čístým příjmem 15k král a lidi tam jsou ochotní dělat za 8-10k čistého. Jsou regiony kde 15k pomalu bere i uklízečka.
Také bych se řídil podle dostupnosti pracovní síly. Asi by byla pitomost zakládat fabriku na šití obleků v jižních Čechách, když tam o vyučenou švadlenu nezakopnu a v Jeseníku budeš přehazovat ženský s dvaceteletou praxí vidlema.
Řídil bych se výší vstupních investic- je rozdíl jestli Ti dá zastupitelstvo skoro zadarmo nebo zda za pozemky vysolíš tisíce za metr.
Nezaložím fabriku na jihu Itálie, kam budou dělníci chodit jako do holubníku....
Dopravní dostupnost je v porovnání s výše uvedeným spíše podružná.
*******************
Když už jsme u toho... Je fakt takový nesmysl stavět pivovar v horském sedle kam vede silnice jen z jedné strany a ještě k tomu potřebuješ k vjezdu povolenku?
http://www.lucnibouda.cz/gastronomie/pivovar.html
Kdyz tak jsi u te vzdelanosti, na platy do skolstvi jde taky zhruba 60 miliard jako do budovani statni silnicni infrastruktury, takze kdybychom vynechali stavbu nejake te dalnice a podporili temi penezi skolstvi, aby tam byli kvalitnejsi ucitele (muj kamarad napriklad prestal ucit, aby uzivil rodinu), mohlo by to mit dost pozitivni vliv na schopnost lidi se o sebe postarat, nejspis mnohem pozitivnejsi nez ta dalnice.
To je možný, na druhou stranu výdaje na platy už činí polovinu výdajů na školství....
Je tato informace necim dulezita? Pokud ano, tak mi to unika.
Je důležitá.
Nebude to trvat již příliš dlouho a náklady na platy ve školství dosáhnou takových hodnot, že ani tam nebude na nic jiného.
Není to tím, že do školství ´jde´ čím dál tím méně peněz?
"Dokud bude stét více platit generálům než učitelům, zlepšení společnosti neočekávejte!"
(volná citace J. Masaryka)
Protože infrastruktura je na dnešní potřeby nedostatečná.
To by se ti lidi museli mít kam stěhovat a museli by tam chtít.
Protože dálnice, a dokonce ani dopravní infrastruktura není všechno. Je to jen jeden z faktorů ovlivňujících konkurenceschopnost.
Navíc s tím stěhováním to není až taková pérdel. Kromě přímých nákladů na stěhování by mě děsila daň z převodu nemovitosti při "občasném" prodeji bytu nebo baráku. Prostě by to byly řachy, že se vyplatí dojíždět a dojíždět a dojíždět...
Vzdyt Hrabosh psal, zda by nebylo lepsi podporit stehovani spis nez cestovani. Odstraneni tech silenych poplatku za prevod nemovitosti by pod to mohlo spadat.
Dovedeš si představit v současném zabetonovaném stylu řízení hospodaření podpořit něco snížením nebo odstraněním daně ? :-)) Takhle dát pár korun příspěveček (a pár milionů spřátelené reklamní agentůře na podporu myšlenky) s protiváhou výrazného navýšení nějaké daně.
Kdyz skoncime v debate vzdy u uplatku a nemoznosti rusit dane a menit soucasny stav, tak nepostoupime ze soucasneho stavu nikdy dal, proto takoveto argumenty odmitam brat za relevantni.
Ale jo, představovat si něco lepšího si klidně můžeme, ale bohužel to nic nemění na zaběhnuté realitě a prosazovaných praktikách. Myšlení vedoucích politiků a úředníků je takhle nastavený a zaseknutý (teď nemyslím tu úplatkovou nadstavbu) a popravdě neočekávám, že by něco řešili jinak. Překvapili by.
Hele, vy dva, jestli jste se zaujali navzájem, založte si diskuzi, kde se budete předhánět ...
... a nezasírejte to tu ´věžákem´!
Taky jsem si myslel, ze na tohle jsou obalky. A Joe tady, tusim, na cizi vezaky dokonce dstil ohen a siru, ale dokazovat to nebudu, skoda casu.
Zhrnu to: buď chlastají moc nebo málo; anebo by měli změnit dýlera, ten matroš, co jim dodává, stojí za starou belu... :)
Sorry, máš recht, končím s věžákováním.
BTW Regulační poplatky jsou nadbytečné, regulační funkci zabraňující nadužívání má cena samotného používání vozidel (palivo, spotřebák, údržba, amortizace).
Výběr dodatečných poplatků (zálniční známky, mýtné, v některých případech skryté mýtné formou pokut) je velmi neefektivní, de facto je to tunel do soukromých kapes, a měl by být co nejdříve zrušen.
Spíš přehodnocený a zjednodušený. Kdyby ty "poplatky" zrušili asi by peníze dost citelně chyběly, nejspíš by se musely zvýšit někde jinde, pokud by neseškrtali výdaje na něco jiného. Bylo to to hezký, ale když vidím parlament a jejich každoroční dohadování o položkách rozpočtu a o návrzích změn daňového systému, tak nevím.
Na dalnicnich poplatcich vybere stat 3,8 miliardy (nevim ovsem, jaka je efektivita vyberu techto penez, tj kolik sezere sam system toho vyberu), na mytnem se vybralo 30 miliard za 4 roky, ale 1/3 z toho sla na vybudovani a opravu toho systemu, takze zbyva 5 miliard na rok. Dohromady to je zhruba castka, kolik se rocne v CR investuje do opravy silnicni site. Pokud se nepletu, tak tyhle penize jdou opravdu primo na silnice. Na spotrebni dani za pohonne hmoty se vybere pres 80 miliard, ale vetsina z toho jde imho do spolecneho baliku penez. Jak je videt, je minimalne ten vyber mytneho velmi neefektivni.
Výběr mýtného je velmi efektivní, chlapci z Kapsche zářili jak sluníčka, když si uvědomili, za jakých podmínek to dostali.
http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kolik...
Jestliže se do toho nemontujou státy v místě pěstování například nějakýma zemědělskýma dotacema, tak v ceně kávy veškerou vodu platí spotřebitel.
Zjištění, že články o údajné invazi mladých Dánů do Prahy by lehce mohly býti brány jako protievropské, protimultikulturní, rasitické ba dokonce i jako nábožensky nesnášenlivé!
Vycházím z fotografie u tohoto článku, na které mladí Dánové v doprovodu policie ČR vypadají spíše jako dobře oblečená skupina ze Sahelu či juniorský reprezentační tým Hamásu :)
http://www.reflex.cz/clanek/nazory/49615...
Ukázka :
Ale abychom správně chápali, jak se Dánsko mění, musíme si dnes pod pojmem „dánští studenti“ umět představit něco jiného než homogenní skupinu světlovlasých potomků germánských kmenů. A nesmíme se bát o tom mluvit. Filtr politické korektnosti, což není nic jiného než neochota bavit se o nepříjemné realitě, by nás totiž časem mohl stát víc než jen pár rozbitých hotelových pokojů.
Jen jestli k nám neujeli před ramadánem :-) (viz starej židovskej fór - všude kolem sobota, jenom tady úterý)
http://zpravy.idnes.cz/ceska-televize-spusti-v...
Tak schválně, jak tomu budou děti říkat: Íčko? Péčko?
A to by mě docela zajímalo, jak je to v téhle souvislosti se zaměstnáváním dětí. Něco jiného je příležitostné kulturní vystoupení, ale tady se plánují normálně moderátorské úvazky.
http://www.vzdelavaci-institut.info/?q=system...
http://www.novinky.cz/ekonomika/293989-polovina...
Tak u nás žije 2 231 579 ženatých mužů s 2 197 000 vdanými ženami. Nebýt Sčítání ovcí, vůbec bych se to nedozvěděl...
No ještě, že jsme se na to i s ženou vykašlali. Kazili bychom statistiku... :)
Az budu chtit interpretovat nejake statisticke vysledky, rozhodne se nebudu ptat Tebe. ;-)
Co na tom chceš interpretovat? Z výsledků je zřejmé, že polyandrie je u nás rozšířenější než polygynie.
Patrně zde žijí ženatí mužové, jejichž ženy žijí někde jinde:-))
Jestli to nebude jako v tom vtipu...
Stojí biolog, fyzik a matematik pred barákem, když do něj vejdou dva lidi. Po nějaké době vyjdou tři. Biolog komentuje:
"To je jasný, rozmnožili se."
Fyzik odporuje:
"Kdepak, to je chyba v měření!"
A matematik povídá:
"Ne ne vážení kolegové, teď tam vejde ještě jeden a nebude tam nikdo!"
Nechtel jsi napsat 1,6 %?
Takhle to dopada, kdyz se vse podrizuje ekonomickemu rustu a neresi se takove drobnosti, jako dopad na zivotni prostredi.
"Rakovina se stala největším zabijákem současné Číny, kde na nádorová onemocnění zemře jeden ze čtyř obyvatel. Procenta nemocných se mohutně zvýšila právě v době tzv. hospodářského zázraku, kdy se sice země vyhoupla mezi největší ekonomiky světa, ale neřešila související negativní důsledky průmyslového boomu."
http://zpravy.idnes.cz/cina-priznala-existenci...
Nechápu, proč tu rakovinu nařízením strany, vlády a lidu nezakážou...
Neprovokuj je, nebo ji začnou prodávat k nám...
Myslis, ze ji pribali k nejakemu svemu smejdu a jeste zlevni, aby se toho zbavili?
Jeden nikdy neví, komunista je schopný všeho...
No, občas se stane, že se u nás stahují z prodeje věci zdraví škodlivé, nebo karcinogenní:-((
Ona teda Čína JE největší exportér všeho možného i nemožného. Soudruzi jsou schopní prodat všechno, to máš pravdu...
to budou mít za chvíli vyřešený. Rozšířej silnice trochu zahustěj síť stávajících silnic, postavěj víc okruhů okolo měst a je to vyřešený a všechno v pohodě, rozumíš?
nehájím čínu ale na rakovinu umře každý 4 čech taky...přitom jsme na tom lépe než Dánsko nebo Norskom, Belgie či Francie
http://relax.lidovky.cz/rakovinou-onemocni...
http://byznys.ihned.cz/c1-59348520-cena-benzinu...
8-(
Ja bych fakt tem ucitelum na skolach pridala. Kdyz si vzpomenu na sve ucitele anglictiny, divim se, ze se domluvim.
"Podle průzkumu Evropské komise (Eurobarometr 2012) se Češi řadí na poslední místo ze všech členských zemí EU, pokud jde o schopnost plynně komunikovat v angličtině. Aktivně umí anglicky pouhých 11,07 % Čechů. I v Bulharsku jsou na tom lépe, tam umí anglicky konverzovat 11,99 % obyvatel."
http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/ceska-ostuda...
Dětí je málo, počet škol se bude optimalizovat. Nebudou-li chtít kantoři opustit povolání, které je většinou i baví, budou muset nastoupit tam, kde je učení bavit přestane.
Duchovní je vlastně taky učitel, že. Ovšem u něj málo věřících není na závadu:
http://aktualne.centrum.cz/domaci/grafika/2013...
Problem je primarne ovsem v tom, ze je malo dobrych ucitelu, protoze to je malo placene lehce opovrhovane zamestnani.
Mozna by nebylo na skodu zridit pojizdne skoly.
Jako že by bylo auto matikářů, auto fyzikářů, auto chemikářů... Každé to auto by začalo výuku v nějaké vsi a o přestávce by se posunulo do další vsi na další hodinu?!?
Děti by pěkně seděly v sále místní hospody a učitelé by se jim měnili jako v normální škole :o)))
Jo, takovej ucitelskej orloj, nebo tech dvanact mesicku, co si podle macesinych rozmaru vymenovali mista.
Teda: Rabín JE učitel. Ostatní duchovní jsou (jen) vykladači (i s VŠ).
Tahle poznámka není zaměřena proti učitelům :
Nejvyšší platy v poměru k průměrné mzdě mají učitelé ve Španělsku,vysoké platy jsou v Portugalsku a Řecku tam je to ještě zajímavé tím, že řečtí učitelé kvůli přezaměstnanosti mají ještě nejmenší počet odučených hodin v Evropě ... nemám dojem, že by vysoké mzdy ve srovnání s průměremem v jejich zemích španělům a otatním výše uvedeným momentálně k něčemu byly.
V jižních zemích eu je také nejvyšší nezaměstnaost mezi vzdělanou mládeží, jinými slovy, vzdělali tam tolik lidí, že pro ně nemají adekvátní práci a to především kvůli sociálním jistotám starších generací.
( mimochodem moje učitelka angličtiny ze střední byla v roce 2005 dost překvapená, že můj pracovní jazyk byla 15 let angličtina, prostě jsem neuměl pracovat v angličtině s gramatikou a můj přízvuj ji přišel málo BBC :)
Samozrejme, ze plat neni vsechno, je to jen cast problemu. Nezastavam nazor, ze by tretina lidi mela mit VS, trend snizovani naroku na vysokoskolske vzdelani a prodluzovani doby studia se mi nelibi, protoze vidim velky problem v neefektivite vyuky. Domnivam se, ze lze naucit stejne mnozstvi veci za kratsi dobu (treba s pridanim devitky jsem take nesouhlasila). Ostatne na dohnani tydenni vyuky ve druhe tride by synovi stacil 1-2 dny ctyrhodinnove prace a doma se zajima o veci, ktere ve skole jeste nekolik let brat nebude.
Nejhorší je, že pak s diplomem v kapse dostaneš práci, který se dávala kdysi po zaučení :(
A o tom jak "podpora poptávky po vzdělání formou nařízení úrovně vzdělání" udělala ze spousty lidi v naší zemi podvodníky, jsme se tady myslím už bavili.
Bez tlaku zákona na lidi 10-15 let před důchodem kteří dělali svou práci většinou dobře, by se tito nevydali do Plzně :) a nedělali by tam instatní tituly.
A ted si predstav, ze by se devitka zrusila a penize, ktere se tim usetrily, daly na lepsi vyuku do predchozich rocniku. A to mame politiky, co chteji posunout nastup do skoly na 7 let, protoze 1/4 deti ma odklad.
Odklady dětí při nástupu do školy jsou z drtivé většiny důsledkem (ne)výchovy v rodinách. Jak tohle napravit, netuším.
Souhlasím, že osm let základní školní docházky by stačilo pro získání všech informací, dovedností a vědomostí, které má mít absolvent ZŠ. Musel by se ovšem změnit nejen školní systém, ale i přístup žáků a rodičů ke vzdělávání (viz první odstavec mého příspěvku).
řekl bych zejména přístup rodičů. ty děti jsou v tom často nevinně.
Pokud bychom chtěli děti léčit, museli bychom začít rodiči
Pche, se jim to vytahuje. By mě zajímalo, kolik % britských dětí umí konverzovat česky.
Znam dve. Jsou to misenci prvniho stupne, ale s britskymi pasy. Osmiletej uz zvlada i konverzaci po telefonu.
Není nad to, chlapsky se poplácat po rameni:-))
Zaujal me opet pohled do synovy ucebnice matematiky. U nekterych uloh nevim, co tim autor zamyslel, u nekterych mi prijde, ze zbytecne komplikuji jednodussi veci a u nekterych je zadani nepresne.
Napriklad si predstavte pentagram, zidovskou hvezdu a obdobne udelanou sedmicipou a osmicipou hvezdu a u toho dotaz, ktery obrazek jde nakreslit jednim tahem. Samozrejme ze vsechny, kdyz se nedodefinuji podminky kresleni.
Já jsem zrovna dneska našel chybu ve fyzice od nakladatelství Fraus. Tak se těším, co mi na to odpoví.
Bohužel si nepamatuji, jestli za našeho dětství byly v učebnicích chyby. ...Ale vlastně ano, v nějaké učebnici na průmyslovce chyba byla, pan profesor nám na ní dokazoval, že autor je idiot. Myslím, že to tenkrát bylo hodně osobní.
V určité době bylo na průmyslovkách nadprůměrné množství velmi dobrých profesorů, kteří byli odejiti z vysokých škol díky soudruhům.
Tak je možný, že to mohlo být i tím.
Ano, tak nějak to bylo. Já na tohle měl štěstí už na základce. Tam mě také učili skvělí kantoři, kteří byli odejiti. Díky tomu mě škola od šestky výš vždycky bavila.
tos měl štěstí. Mě učil bejvalej partyzán, kterej uměl prd, magor, kterýho k nám přeložili z ústí a po roce zavřeli jako sexuálního devianta (znásilňoval nezletilé žačky) nebo poslední třídní byla mentálně uplně vymaštěná a nás chytřejší nesnášela, protože na naše otázky nedokázala odpovídat, když ta otázka nebyla v knize napsána v identickém znění. :-(
Ano, dodnes vzpomínám na pana profesora, který nás pod zástěrkou "občanské nauky" naprosto skvěle učil základy filozofie. Díky němu jsem vlastně z té "občanky" nakonec i maturovala :o)))
to znám. My měli paní profeosroku. Pamatuju si i jméno. Byla to taková ta opravdová dáma. Chováním, oblékáním i mluvou.
Místo komunistických debilit jsme brali pythagorejce a další základní antický filosofický školy.
A byla nádherná!!! Sice nám tehdy samozřejmě všichni lidé přes čtřicet připadali staří, ale tohle prostě byla ŽENA! Bylo to z ní cítít a my z ní byli vedle:-)
Vtipne jsou slovni ulohy. Maji ulohy typu: Pepa ma 20 kulicek, Ondra o 6 mene, rodice dali Ondrovi 3 kulicky, kolik ma ondra kulicek? Syn na to koukne, rekne vysledek, jenze pak se trapi nad tim, co ma do cvicebnice napsat, protoze presne nepochopil system (a ja ze zbezneho pohledu taky ne). Ma to vypadat nejak takto (ale napada me vic variant textu, co tam psat):
Kulicek Pepa 20
Kulicek Ondra puvodne 20 - 6
Ondra dostal 3
Ondra nakonec a
a = 20 - 6 + 3
a = 17
Máš to špatně.
Správně je 14, tři kuličky jsou na zmatení.
Víme že Ondra má 11 kuliček z neznámého zdroje :-)
Nechces kontrolovat mym detem ulohy Ty? ;-) Mozna by to bylo porad praktictejsi, nez kdyz se syn uci prednost zavorek na scitani a ja mu zacnu vykladat, ze je scitani asociativni.
To se pořád ve školách učí ten primitivní dril? Počty namísto matematiky?
Kopeček zmrzliny stojí 6 Kč. Kolik kopečků zmrzliny si mohu koupit za 40 korun?
Matematicky správná odpověď pak je: množina správných řešení je (0,1,2,3,4,5,6). (Předpokládám, že zápis zadání je v desítkové soustavě.)
Ekonomicky správná odpověď: Já tak jeden až dva. Zbytek peněz dokážu užít účelněji (zákon klesajícího mezního užitku).
http://technet.idnes.cz/concept-screen-smoke...
Pitomost, učitel s kulometem za pasem to určitě zvládne lépe!
Kulomet se nenosi za pasem, nemas Ty modrou? :-)
http://www.nakole.cz/diskuse/15837-do-prace-na...
Ani Hrabosh.
Slibuju, ze uz se nebudu opijet sama doma a budu mlcet, kdyz mluvi muzi. ;-)
http://www.novinky.cz/vase-zpravy/praha/590...
P.S.
Ten pan ředitel (historického oddělení muzea Pavel Douška) je jaxi ´mimo mísu´, když tvrdí, že:
"... se u nás vyráběly parní automobily značky Laurin a Klement ..."
http://mudr.josefjonas.blog.idnes.cz/c/244589...
A nejhorší je E948 ;-)
No ale třeba takového E175 není nikdy dost... ;-))
Ja myslela ze E55 :-)
http://tech.ihned.cz/hnfuture/c1-59394450...
http://www.denik.cz/ze_sveta/fico-k-mensinam...
... jak to vidíte vy?
Každý politik má v mnohém pravdu, ale přijít s rozumným návrhem na řešení problémů, který bude vyhovovat je velký problém a jak to vypadá tak zatím neřešitelný.
Sledoval jsem pred chvili na CT1 "Taxik". Nastoupil par, ona na matersky, on neurcenej urednik. Mladi lide. Hama se pta, jak se jmenuje vysledek deleni dvou cisel. Po dlouhym tapani z partnerky vypadne "Soucet". Dalsi zakaznik. Strana ctverce je 6 cm, jakej je jeho obsah. 24, odpovi nezamestnanej. Jak jste k tomu dosel? No ctverec ma 4 strany, tak 4.6=24. Tak si vystupte. Ja jsem vypad z kresla.
Je vidět, že nepracuješ ve školství. S podobnými typy rodičů se setkávám velice často. O intelektuální úrovni jejich dětí si asi dokážeš udělat představu.
Mel jsem ve smene topice Gustava. Pamet jako slon, ale kdyz spustil ofuk zadniho tahu kotle, nevedel, proc se v ty sekvenci armatury otviraji a zaviraji v urcitym poradi. Jednou mi elektrikar vypravel o svych dovolenkovych cestach po svete a nejak jsme zabredli do casovejch pasem, protoze Gustav poslouchal. Kdyz jsem se divil, ze do Anglie letim hodinu a zpatky tri, spolubesednik prohodil, ze asi letim nejakym courakem. Pak jem Gustavovi polozil zakladni otazku, kolik liber sterlinku, stoji libra herinku, kdyz deset liber herinku, stoji libru sterlinku. Srotoval, srotoval a pak me dorazil pomocnou otazkou, jakej je kurz libry. S nekterejma lidima je docela sranda.
To je dobrej fór s těma librama, pro nás to je hodně nezvyklý, tak i matoucí, teda alespoň pro mě a kdybych to neviděl napsaný, tak bych asi taky šrotoval a kdo ví na co všechno bych se taky zeptal :-))
A to v tom jeste nejsou zamotany silinky.:-)
Teď koukám, že šilinky zrušili a už v roce 1971 a nikdo mi to neřek, to jsou věci :-)
Vybrat si takový, to´s uměl jen ty. Ostatní takové štěstí neměli ...
8-)
Jo, na to jsem taky koukala. Ti dva mladí, ti byli mimo absolutně ve všem. Božemůj, jak může být někdo takhle blbej...
Ten skladník byl ze začátku docela v obraze - než se ho zeptal, kdo režíroval ten italský film. Obsah čtverce ho pak dorazil :o)))
Dál jsem to neviděla.
O nic jsi neprisla, poctar vypad na tramvaj a Hama mi popral hezky Udalosti. Zacnu Taxik sledovat pravidelnejc, je to kolikrat prca vetsi nez tady.
Já to věděl. JÁ TO VĚDĚL, proč se na to nedívám... Jsem se byl raději projet na kole... :)
Moje rec. A jeste mam radost, jak jsem sikovna, ze jsem dovezla 15 km domu na nosici 6 vajec v celku. :-) Blbost druhych mi neprijde tak zajimava, abych s ni zbytecne ztracela cas.
Já sice dovezl 43 km v celku jen dvě, ale řekl bych, že mi to udělal větší radost, než ten tvůj půltucet... :-))
Muhehe!
6 z plata?
Nebo ´6 v celku´, jako že se rozbily a slily dohromady?
Jinde´s chtěla zpřesnění ... 8-)
Sry, odted se pokusim vse formulovat presne i jinde nez v "odbornych" debatach a pri zadavani prikazu detem. :-)
Vezla jsem krabicku s 6 slepicimi vejci, z nichz jsem nerozbila ani jedno slepici vejce. Dale jsem jiz zadna jina slepici vejce nevezla. Pro rypaly upozornuji, ze jsem jedincem druhu homo sapiens sapiens.
A vezla jsi je na nosici ceho?
http://stavebnice-cheva.heureka.cz/cheva-50...
No na nosiči vajec přeci:-))
Nepostojí a nepostojí, mrška ...
http://www.novinky.cz/veda-skoly/294655...