Koukám jak reklamní sloupek na stránkách NaKole taky dobře ví, že německé supermarkety mám blíž než české.
Ptal jsem se v Lidl.cz nezřídí-li v ČR také e-shop. Zatím prý ne, můžeme nakupovat v Německu, není to daleko ...
Jak pro koho.
My v Perle uprostřed to máme kolem 170 km na hranice snad všemi smĕry, ale zjistil jsem, že místní razí na nákupy společnĕ jedním autem, a že se jim to rentuje i s tím, že ujedou 400 kiláků.
Hezky to vymysleli soudruzi politici.
Před Vánoci vyšel v LN dlouhý článek od agrárního analytika Havla, kde jsem se dočetl, že potraviny u nás jsou o 36 % levnější než v Německu a to nemluvě o kvalitě, která v cizině nemusí být, na rozdíl od ČR, zaručená.
Taky me nenapada, kvuli cemu z toho, co kupuji, by se mi financne vyplatilo projet 400 km a zabit cely den.
Lucie, tohle neumím odpovĕdĕt, ale zdá se mi, že vozí cokoliv, co se vyplatí, prací prášky, které prý narozdíl id tĕch u nás prodávaných pid stejnou značkou, perou opravdu, až po tĕstoviny, kávu, čaje.
Udĕlají si výlet do akvaparku ve Weidenu nebo Amberku, kde proti tomu našemu v Čestlicích za rodinu ušetří půlku.
A to od nás z říše středu. Ti co mají na čáru tak daleio jak z Perly do Stovĕžatý určitĕ mají mnohem vĕtší přehled.
Musíš zo bràt takĕ tak, že pro ty naše nejde o "zabitý den" ale výlet nĕkam "kde jsou na tebe v krámĕ milí".
Nesouhlasím s více věcmi ve tvém příspěvku, ale nejvíc nesouhlasím s tou poslední větou.
Nevím, kam chodíš nakupovat nebo jaká je situace v tom vašem vidlákově, ale dneska už kvůli tomuhle do země krále Miroslava opravdu není nutno jezdit.
Máš právo na svůj názor, ale nemáš právo nazývat Perlu vidlákovem.
V Perle se lidi znají a tak jsou na sebe milí, nakuouje se ovšem v hyper-super v Praze, a tam jsou lidé o dost jiní, než vedle v Bavorsku. Nevím jak často k sousedům jezdíš a jak moc umíš jejich jazyk, ale ze své zkušenosti si troufám tvrdit, že nejen sortiment, sle i lidská vzájemnost a slušnost je proti tomu co znám od vedle u nás jen v plenkách.
Té zatáčce kolem pivovaru říkám vidlákov déleji než co jsi tady na diskuzi. A nehodlám na tom nic měnit. Mě zase vadí označení Perla, protože to žádná perla není, a také ti do toho nekecám.
Co se týká chování prodavačů v různých marketech či obchodech - moje zkušenosti tady i v cizině jsou naprosto srovnatelné. Podle chování prodavačů rozhodně nepoznám, zda jsem ve zdejším nebo v zahraničním obchodě.
Tohle dávat jako důvod, proč jezdit nakupovat "za hranice" mi přijde jako neopodstatněné.
Tvoje zkušenosti jsou evidentnĕ nepatrné.
Do Nĕmecka, Rakouska nebo Polska lidĕ jezdí lidé nakupovat kvůli láci a to i bĕžné potraviny.
Za módou o dost levnĕjší se jezdí do Londýna, Paříže nebo právĕ do Milana. To, že ty nĕco nechápeš, vůbec neznamená, že je to neopodstatnĕné. Na nákupní výlety se jezdI i z vnitrozemí, lidé u hranic nakupují u sousedů pak pravidelnĕ.
Nesnaž se hodnotit nĕco, o čem nemáš ani páru.
Tak moment, co sem najednou motáš Londýn, Paříž a Miláno?!?
Řeč byla o jízdě 400 km za nákupem pro běžné potraviny.
Hele, ve finále je mi zcela jedno, kdo si jezdí pro chleba jak daleko. Nesouhlasila jsem s tvojí argumentací v původním příspěvku. Ta už je zkrátka v dnešní době poněkud přitažená za vlasy.
Jezdí, 200 tam a 200 zpátky. I z Perly, která jak známo je uprostřed, tedy k čáře nejdál. Nasednou do káry a razí na Amberg nebo Weiden, za hodinku a půl tam pohodlnĕ dojedou, nakoupí na mĕsíc, vyráchají dĕcka v akvaparku, a jestli to tobĕ připadá přitažené za vlasy, je to výhradnĕ tvůj problém.
Evidentnĕ si dlouho nikde nebyla, tak nejsi v obraze.
No, jezdit "200 tam a 200 zpátky" na nákup, je fakt magořina.
Jet hodinku a půl na výlet nebo do kvakvaparku je úplně normální, a cestou zpátky levně nakoupit je navíc výhodné.
Já ti nevím, ale mě teda nákupy v Německu či Rakousku nebo i ve Francii nikdy levnější nepřišly. Nakupuju tam jen pro svou spotřebu, když jsem tam, ale za to, co kupuji, mi to vychází srovnatelně stejně jako u nás.
Taky to mohu interpretovat tak, že v Praze je levněji než u nás. Nám to totiž v Německu levněji vychází velmi často.
Ale tohle je určitě pravda. V městech tlačí konkurence ceny dolů, na venkově je dost výrazně dráž.
Jo, tak s tímto se dá souhlasit.
Navíc, ty to máš do Němec blíž než do Práglu :o)))
Ono "pohraničí" má vůbec v různých věcech svá specifika. Já jsem na to při své práci dost narážela u pendlerů.
Ještě jen pro zasmání. Babiččin kocour odmítá český tvaroh, žere jen německý. (Je to takový kocour, který mě připomíná písničku "Pes suverén")
http://www.youtube.com/watch?v=QOedqzpbo_0
Tak to nemá chybku :o)))
Tvarohu z Německa sežeru haldy. A "špatně vyškrabaný" kelímky od něj dávám dojet kočce v práci. Ta se po něm může zmrcnout. Je teda fakt, že já taky :-)
Nechci tě chytat za slovíčka, ale za hodinu a půl z vidlákova do Ambergu?!?
Hele, schválně jsem se koukla do mapy - dává to cca 260 km. I když je to po dálnici, tak v tomhle čase to stihnout, to je pěkná hoňka s plným autem.
Předtím si psal, že se nějak domluví a jede jich víc, teď z toho vyplývá rodinný výlet. Kde je finanční úspora?!? Řekla bych, že finance za benzín + celý den na nákupech + aquapark dá k nákupu nakonec větší přirážku než když pojedou do Čestlic. Tam je teda ten aquapark opravdu drahý, ale dají se najít v Praze a okolí i levnější (a srovnatelné s tím Německem).
Ale to jen tak na okraj, když jsi tady zdůvodňoval tu skvělou výhodnost tohoto aktu. Mě je v reálu fuk, kam si jezdí na nákupy. Když to vidláky u vás baví a nemají co jiného na práci, nechť si jezdí nakupovat a do aquaparku, kam chtějí.
Mě postačí, když to nebudeš zdůvodňovat chováním prodavačů apod.
Prd 260, koukni znova, Weiden, nejbližší mĕsto s akvaparkem, 3 km na dálnici, a pak po okruhu na rozvadovskou, nasadíš 140 a jedeš (tĕch10 je v toleranci), na čáře když je husto, za hodinu dvacet, po Nĕmecku kousíček, než to najdeš v mapĕ parkuju před akvaparkem.
Ceny nagoogluj a porovnej s cenou akvaparku nám nejbližšího, v Čestlicích.
Prostĕ nevíš, neznáš, nĕco si myslíš a tvrdíš, že to tak je, a ti, co takhle jezdí by místo Weidenu mĕli asi ject do Benešova. Nech to na nich.
Mluvil jsi o Ambergu, tak jsem našla Amberg. 256 km a 2,5 hodiny času.
Weiden mi dalo 230 km a 2,20 hodiny času.
Ale cílové město je fukt. Je mi fakt jedno, kam si jezdí. Našla jsem to jen pro zajímavost, protože mě nesedělo těch 1,5 hodiny neboť cca 45 minut to trvá z vidlákova na Plzeňskou dálnici (myslím za Zličínem), 35 minut to trvá do Plzně (alespoň mě a to to 130 taky nekulím) a z Plzně na Rozvadov je to dalších 80 km, takže opět min. 45 min.
Fakt mi nejde o to, kdo kam jezdí, ale o to, co jsi tu tvrdil. V tom nacházím nesrovnalosti.
Co se týká aquaparků, tak bych řekla, že jsem jich navštívila poměrně dost jak tady, tak i v Německu, Rakousku a i ve Švýcarsku.
Kolem Prahy mám třeba oblíbený Beroun nebo Kladno. Za hranicemi mě uchvátil Bad Shandau.
Kromě těch Čestlic jsou ceny vcelku srovnatelné. U nás bych řekla, že jsou i nižší.
Bazény a aquaparky mě docela zajímají a kamkoli jedu, vždy se pídím po tom, jestli tam náááhodou nějaký není. A až se vrátí můj život do normálu, tak plánuji udělat takový přehled, kde jsem už všude byla a jak se mi to tam líbilo. To hlavně pro mě, protože některé aquaparky zapomínám.
Je fakt, že když já se chci vyrelaxovat v bazénu, tak jezdím striktně do Třeboně. To je můj oblíbený bazének a min. 3x do roka si tam dopřeju relaxační výlet. Já ale i s přespáním (a beznákukpů). Mě návštěvy aquaparku vždycky děsné utahají, takže jet tam jen na otočku, to není nic pro mě.
A Weidenu.
Chceš mĕ zase sekýrovat, komandovat a poučovat.
Posluž si. Já vím, že víš prd.
Tak koukám, že jsi nedočetl můj příspěvek ani k druhé větě a už vidíš rudě...
Došly argumenty, tak se holt prská, že jo...
No nic, klasika...
No, nevím... v Polsku levně bylo, to jo. Německo mi přišlo tak nějak plus minus stejně jako u nás, záleží na kurzu... něco možná lehce levnější bylo. Ale v Rakousku se mi teda zdá dost draho.
Rakousko ani Polsko neumím, doma jsem v Nĕmecku. Dříve jsem jezdil mnohem častĕji, dnes už tak jednou za dva mĕsíce, pracovnĕ do Porůří.
Nemám moc velký přehled o cenách ani u nás, tak mohu jen podle pokynů madam.
Především dostávám za úkol prášky na praní, teda spíš ty gely. Velká balení, prý to vyjde levnĕji ale hlavnĕ to prý líp pere, než stejný prostředek koupený u nás, to samé s kapslema a solí do myčky. Pak jsem vozil čokoládu, párky v nĕjakejch tĕch sklenicích (prý opravdu z masa a ne separátu), sýry francouzské, holandské a švýcarský eidam a gryer),pak velká balení ořechů všeho druhu, víno a v sezónĕ špargl z Horní Falcr.
Hadry na sebe jinde než venku nekupuju, ale mám to jednoduchý, džíny a nĕkaký to tričko, madam si nakupuje to "fashion" sama, zase venku, ale nikoliv v Nĕmecku. Ve Francii nebo Španĕlsku. Andorra je skvĕlá na kosmetiku a ty pšouky, tam cenový rozdíl postřehne každý. S tím že se tam natankuje plná je ta zajížďka zaplacená, a ty nákupy už jen bonus. To nemluvím o tom, že Pyrrneje stojí za to je nevynechat, když už tam dole jednou človĕk je.
Myslím si, že naši, co pořádají nákupní výlety, od nás nejčastĕji do Bavor, mají přesnĕ v merku co se vyplatí ale hlavnĕ, vĕdí, že co nakoupí bude mít lepší kvalitu než to vo ve stejném obalu koupí u nás.
Nemyslím si, že by právĕ tihle nákupní výletníci si neumĕli spočítat, že to co projedou svými nákupy ušetří a navíc, budou mít v ledničce uzeniny a ne masový separát doplnĕný sojou, koupí si jogurt a ne škrobovou moučku.
Myslet si o lidech, že jsou blbci z vidlákova, protože místo v sídlištních kurnících v Praze bydlí ve svých domcích 15 km jižnĕji, může jen pitomec.
Aha, takže ceny srovnat nedokážeš, to znamená, že tady ani nechodíš nakupovat. Jak teda můžeš srovnávat chování personálu u nás a v zahraniční?!?
Nicméně tehle příspěvek je konečně podležený něčím hmatatelným a není to jen vaření z vody.
A jen pro upřesnění - tu poslední větu tady kromě tebe nikdo jiný nevyslovil ani v náznaku.
Kurnik říkám ti, že od nás takhle lidi jezdí, tobĕ to hlava pobrat nemusí.
Nakupovat u nás občas chodím a jak to probíhá jsemopsal v blogunTatranka (to je ten co si ho opalečkovala, aniž by sis to přečetla).
Rozdíl v přístupu k zákazníkovi je velmi dobře patrný a potvrdí ti to každý, kdo chvilku v cizinĕ pobýval jinak než s cestovkou.
Přiznám se, že jsem rozdíl v přístupu k zákazníkovi taky nepostřehla.
V nějakých specializovaných obchůdcích bych tomu věřila - jednou jsem u nás vlezla do krámku s dražší módou a zásluhou chování prodavačky jsem odsud hodně rychle zase vyjela, ač podle obsahu výlohy jsem původně měla v úmyslu tam utratit. Ale tam, kam bych jezdila na běžné nákupy, tj. kontakt s personálem je omezen na to, že mu vyložím nákup na pás, pak zase zpátky do vozíku, zaplatím a jdu, bych rozdíl fakt nedohledala ani s mikroskopem.
Ještě tak dumám, jak je to s těmi jogurty. Je fakt, že já je téměř nejím, tak nejsem odborník. Ale když ho potřebuji doma třeba na tzatziki, tak jogurt, který je jogurt, koupím úplně v každém obchodě. Ovocné jogurty jím jen na dovolených, tj. právě v tom Německu či Rakousku - a "Speisestärke" je napsáno ve složení téměř na každém. (Pominu, že kvalitní mléčné výrobky nepatří zrovna do kategorie trvanlivého zboží, takže si je v cizině koupím k okamžité spotřebě, ale jezdit je tam nakupovat, pokud to člověk nemá za humny, by se mi moc nevyplatilo.)
Tak nějak...
A když chci opravdu dobrý jogurt, tak si koupím vážený v řecké prodejně.
Navíc mě docela zklamal výběr jogurtů - jak v Rakousku, tak v Německu, tak i ve Francii.
Tady si kupuji skleničkové od Madety, což tam, samozřejmě, není.
Nechci profláklé značky typu activia, danone, zott apod. Nechci ani jogurt, co prodávají u nás v Lidlu. Takže vybrat si je opravdu dost těžké, protože většinou už pak nic jiného nemají.
V Německu jsem ale objevila buttermilch a na tom jsme teda ujížděli dost :o))) V podstatě jsme týden nejedli nic jiného než tohle podmáslí a chleba :o)))
Vĕtšina jogurtů u nás prodávaných je zahuštĕna škroby, a nĕjak stabilizována chemicky. Ty lepší jsou zahušťovány mléčnou sušinou.
Je prokázáno, že potravinářské zboží řady známých značek má jiné složení na českém trhu, a jiné v Nĕmecku, kupodivu vždy ve smĕru zhoršení kvality.
Trvanlivý jogurt je mrtvola, a nikoliv jogurt. Nejlepší je si jogurt dĕlat doma sám, z čerstvého mléka naočkovaného kvalitní jogurtovou kulturou. Jogurt lze nĕkolikrát nastartovat tím vlastním, v domácích podmínkách však po čase jogurtová kultura degraduje, takže se musí nastartovat znova nĕjakým kvalitním, čerstvým, netrvanlivým. Pochopitelnĕ jde o neslazený jogurt bílý. Co si do toho zakvedláš je už na tobĕ.
Já to piju jako jogurtový nápoj ayran, naučili mĕ to nĕmečtí Turci, to je jogurt, mírnĕ osolený a naředĕný vodou. Je to na žízeň bezva i ve vedru.
Nepojedu specielnĕ do reichu pro jogurty, ale když se vracím z cest, vždycky přivezu plný kufr nĕjakých tĕch vĕciček k jídlu, co u nás nejsou, nebo jsou hnusné či předražené.
Nákupní výpravy za žrádlem nepořádám, ale jak jsem řek, znám lidi co to dĕlají. I odsud, z prostředka.
Aha, asi jsem měla doplnit překlad: Speisestärke=škrob
Musíš vybírat ty bez škrobu a éček.
Tedy nikoliv Lidl :-)
No, jasně. To musím i u nás. Šlo mi o to, že v tom nevidím rozdíl mezi tím, co je k mání u nás a v tom Německu. Pokud chci jogurt bez éček a škrobu, musím číst složení a vybírat. Teda já nemusím, těch deset jogurtů, co jednou za rok na koločundru sním, přežiju i s éčky a škrobem - ale kdyby mi na tom záleželo, dalo by mi to taky hodně hledání. Doma, když už se rozhodnu jogurt koupit, značky znám a jdu na jistotu.
V tom je trochu ten problém, vypadá to stejnĕ, jmrnuje se to stejnĕm dokonce obal to má stejný a možná i složení co je vypsáno na obale vypadá stejnĕ, ale stejné to není. Jogurty , párky ale třeba i Coca Cola.
Až budu u počítače, nagoogluju ti nĕkde ty zprávy, překvapuje mĕ, že jsi to ještĕ neslyšela.
Pokud jde o sortiment, ono je to taky jak kde. Jako u nás. V Perle nekoupím to co v Praze a Tesco na Želivci nenímjako Tesco na Lužinách.
Jezdím do reichu 20 let a vĕc se má tak. Ze začátku, v polovinĕ devadesátých, nebylo u nás skoro nic. dĕcko se radovalo z Haribo medvídků. Postupnĕ se to srovnávalo, byla doba, kdy to v tĕch vĕtších krámech začalo vypadat velmi podobnĕ. Poslední dva tři roky se mi zdá, jakoby zbožínzase ubývalo, sortiment je chudší, zřejmĕ nĕjaká cenová záležitost. Objevuje se čím dál víc toho "albert kvality", tedy alespoň v tĕch nákupních centrech na jihu Prahy, co občas musím navštívit.
Přibylo jen "suši".
Může být. Jogurt jím minimálně, nedělá mi dobře. Paradoxně - škrobové éčkové "nejogurty" mi nevadí... ale ty fakt kupuju akorát na těch čundrech. To samé platí pro různé "průmyslové potraviny"... ten týden či dva do roka je sním a doma si raději, místo abych se pídila po uzeninách s vysokým obsahem masa, dám rovnou maso. Takže ty eventuelní rozdíly nemám moc jak poznat, ani pro mě nejsou důležité.
Jogurt vyrobíš snadno, bez jogurtovače.
Uzeniny taky nejím, ale moje malá párečky miluje, a fotr se může přetrhnout, aby jí udĕlal pomyšlení, tak si mĕ holky vychovaly.
Nikolivěk.
Jogurt je jogurt právě proto, že obsahuje živé jogurtové kultury. Nic, co tyto živé kultury neobsahuje, nesmí být označováno jako jogurt.
Ještě k té trvanlivosti jogurtů.
Ano, kdysi k nám byly právě z Německa dovážené "jogurty", které byly po fermentaci ještě tepelně zpracované, čili "neživé". Nevím jak v Německu, ale u nás to bylo ošetřeno, takže dnes už u nás takový výrobek nelze označovat jako jogurt.
Trvanlivost jogurtů zaručuje právě ten proces fermentace. Prastará konzervační metoda. Když si vyrábíš jogurt doma sám, tak přeci víš, že ho můžeš otočit několikrát a dokud se ti nepovede do něj zanést z okolí nějaké kvasinky nebo plísně, tak ti vydrží třeba měsíc. I bez konzervantů, že?
Tuším jsem nic o blbcích z vidlákova neříkala.
Jediné, co se mi nezdálo, byly ty nákupy v Rakousku, protože Rakousko se mi zdá opravdu hodně drahé. Zvlášť markantně jsem si to uvědomila letos, když jsme na kolech s kamarádkou jely Taurskou stezku, kde jsme z ničehož nic zaplatily při jednom nákupu daleko míň, než nám vycházelo při dosavadní cestě - a až pohled do mapy nám objasnil, že zrovna projíždíme výběžkem Německa.
Tak mě by ani nenapadlo starat se o to, kde a jak utrácí lidé svoje peníze. Je to čistě jejich věc. A je strašně fajn, že se můžeme ráno vzbudit a jet si, kam nás napadne. To nebylo vždy samozřejmé.
Na druhou stranu jsem naivně a hloupě předpokádala, že lidé, kterým leží hluboce na srdci vývoj zdejší ekonomiky, dají přednost utrácení doma.
Hm...asi to tak nefunguje.
Ale prd. Nechat se dřít z kůže jen pro falešný pocit vlastenectví ? Naní nejmenší důvod, aby stejné nebo dokonce ošizenější zboží stálo u nás výrazně víc, než v Německu. Tam mají o dost vyšší náklady na pracovní sílů ve výrobě, distribuci i obchodě, mají stejné výrobní i logistické technologie a přesto zboží o opravdu hodně levnější než u nás. Takže mi z toho jednoznačně vychází, že se někdo na nás pěkně pakuje a s nějakým vývojem zdejší ekonomiky to nemá moc společného. Spíš se štípáním dříví na zádech a tupou ochotou platit. Naopak, tím, že bude co nejmíň lidí kupovat od vydřiduchů, mají se šanci dostat ceny do reálu.
Myslím, že zrovna tohle Lanna na mysli neměla :o)))
Ty tam čteš něco jiného (druhý odstaveček) ?
Asi je to myšlený na konkrétního propagátora nějaké myšlenky, ale to co píšu já platí všeobecně a tak se to určitě nijak nevylučuje.
Ale vždyť já říkám, že je to každého věc a přiznávám, že jsem naivní:-))
Jinak, člověče, kudy chodím, tudy potkávám ty z kůže sedřené na třísky rozštípané české lidičky, tupě ochotné platit.
Vážně by jeden nad nimi zaplakal:-((
Třeba v obchoďácích, tam jich potkáš..:-))
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika...
Například jedna moje kamarádka, celá z kůže sedřená, už třetí měsíc marodí s nohou. Neustále si stěžuje, že ta nemocenská je fakt hrozná. Na nový rok s námi dala tříhodinovou procházku terénem, na nohu sice nezapomněla ale ušla to bez nejmenších problému.
Jeden můj kolega byl hned na začátku roku totálně na třísky, protože se dověděl, že jeho gymnaziální dcerunka za měsíc promobilovala na svým smartovním founu přes 10 000.
Jo, jsou mezi námi i tací, co jsou na tom podstatně hůř, ti ale většinou nemohou v sobotu sednout do auta a jet levně nakoupit za hranice.
Tak já bych neřekla, že tam jedou zrovna v sobotu.
Jak známo, tak v Rakousku i v Německu jsou dost hákliví na pracovní dobu, takže v sobotu ve 12 hodin (nejpozději) zavřou a do pondělí neseženeš rohlík ani u pumpy.
Ledaže by si v sobotu kvůli nákupu přivstali... Ale to už mi fakt přijde ouchylný...
Můj šálek kávy tento způsob zajištění obživy není, takže já to ocenit a docenit nedokážu.
A to ve kterým Německu zavírají v sobotu ve 12 hodin? Tady ve východním tedy ne, tady zavírají až v 20.00. Naopak jsou lidi, co jezdí v sobotu nakupovat až po 18. hodině, protože tím, že je v neděli zavřeno, je na některé zboží sleva.
Tak pardon, možná kolem hranic se již přizpůsobili čechům.
Když jsem ale byla u Berlínských jezer nebo kolem Drážďan, tak ve 12 zavřeli a do pondělka byl šmitec.
Fakt byl problém sehnat i ten rohlík u pumpy.
:) To můžeš mít pravdu.
Já jsem jednou jel v neděli na kole z Riesy směrem do Drážďan. A někde na samotě (sic) jsem narazil na chlapíka, jak běhá se sekačkou okolo baráku. Když jsem to vyprávěl svým německým známým, jejich reakce byla: "To ale nemohl být pořádný Němec".
No, je to tak. To "levné" nakupování venku se vyplatí buď lidem z pohraničí, nebo pro lidi, co si můžou dovolit docela dost utrácet, aby sleva z drahého nákupu vyrovnala náklady na cestu... Když si představím, na kolik přijdou PHM a dálniční poplatky do Milana a zpět plus případný nocleh - tolik za oblečení za celý rok neutratím, takže bych neušetřila ani kdyby tam bylo úplně zadarmo.
Děkuji ti. Sama jsem neměla odvahu to již psát, aby to nebylo bráno jako rýpání :o)))
Jen bych k tomu ještě připojila tu Lanny zmínku o podpoře naší ekonomiky tím, že peníze utratím zde a ne třeba v Miláně, když už mi leží na srdci to blaho naší země...
Já to snad ani jako rýpání nemyslela. Já vím, že lidí, kterým se to vyplatí není málo.
Ale s rostoucí vzdáleností je ta výhodnost víc a víc využitelná jen pro "bohaté". Pokud počítat fakt musím, tak tudy cesta k úsporám nevede.
Já to také jako rýpání neberu, ale pokud bych to napsala já, tak by to tak bráno bylo...
Ale to jen pod čarou...
Jinak souhlas.
Tak.
Osobně bych do Milána klidně jela. Cestování miluju. Ale opravdu se snažím to nepřepočítávat na slevu na šatičkách. Jsem vděčná za to, že nemusím. Vážím si toho.
K nám zase třeba zrovna teď jezdí spousta bohatých Rusů trávit pravoslavné Vánoce. Utratí tady spoustu peněz. Osobně myslím, že je to dobře (tedy to utrácení), nicméně pořád jsou lidé, co nad tím ohrnují nos.
P.S. To já jsem si rýpla, proč bych zapírala:-))
Hele, ale o cestování z jiného důvodu než za účelem nákupu tu řeč nešla. To je jiná kategorie. Za účelem poznání nových míst cestuji také velmi ráda a je spousta měst, kam bych se ještě ráda podívala.
Jo, však jo. Každý má své důvody. Jindrovi dlužno připsat k dobru, že to taky na rovnu řekl. Jede do Milána, protože miluje madam. Hezký důvod, bez legrace.
Jen by nás nemusel zas až tak moc školit, myslím:-))
Ještě sama sebe doplním.
Jo, rejpu. Jsem bohužel čím dál tím víc alergická na všechny ty jeho "nemáš právo říkat", "tvé zkušenosti jsou marginální", "nikdo mě nebude poučovat"....
Moje chyba, moje slabost, ale už mě to fakt nebaví...:-((
Má to nĕkolik rovin.
Cena lepších hadrů je v Paříži o slevách tak o třetinu nižší než je u nás v tĕch buticích co si hrajou na hogo fogo a chování personálu trefnĕ popsala Ifča. Tu třetinu ti samozřejmĕ sežerou cestovní náklady, hotel, zajdeš nĕkam pojíst, a už lezeš do minusu.
Plus je, že je mnohem vĕtší sortiment, a zřejmĕ taky vĕci, co u nás nikdy a nikde nekoupíš a to pořád jsme v kategorii vyšší střední, žádný Vuiton nebo Versace. Pro madam je to potĕšení a já ten den, dva prostĕ vydržím, když vidím jakou má radost.
Tady v Milanĕ jsem poprvé a asi to je lepší než Soldes supremes v Paříži, zboží víc a ještĕ levnĕjší, vĕtšina značek je italských. Taky centro je prťavé, obejde se pĕšourem.
Každý takový výlet si vždycky prohlídnu nĕco nového, v Paříži by človĕk mohl chodit rok a furt by bylo co zkouknout. V Milanĕ je docela dost starého kamení taky, takže zejtra se jde "po kultuře", stejnĕ mají chvála Bohu zavřeno v krámech.
Mají tu nĕco jako Velib, bike-sharing systém, 2,50 za kolo na den, ráno se Soňou vyrážíme. Naprostá rovina, má být slunečno, 12 stupňů, tak by to mĕlo být príma. Detaily na bikemi.it.
Jinak mĕsto totálnĕ zaplaveno Rusáky a pak zřejmĕ Japonci nebo Korejci Místní mluví všichni basic English, další zmĕna proti Mĕstu svĕtel.
Tak ses nám pochlubil. A je ti lépe?
8-))
Mĕ je furt OK, ale tobĕ se asi přitížilo, nebo ne?
TO Burajda:
Pliješ jedovatou slinu ze závisti nebo ze solidarity?
Slíbil, že bude referovat, tak to činí.
Vidíš a Švédům by se zase vyplatilo vyrazit do Prahy nakoupit outdoorové vybavení.
Neviděl jsem nikde tolik krámů, za české špičkové značky chtějí někde i třetinu toho, co za někdy spíše průměrné ve Švédsku (i ve výprodeji). V Praze je super veřejná doprava (sice za 4 éčka na den) a levné pivo a pokud jedeš kupovat bundu, tak ten rozdíl v řádech tisíců tě asi cesta ani stát nebude.
A Praha je fakt hezké město :-)
BTW znám pár Číňanů, co studují v Itálii, takže to jsou třeba Číňani... Pro mě byla Itálie nejhorší volbou ke studiu...
Takže zase z domova, ani bych nevĕřil, co se dá stihnout za 3 dny, pro místní server a kolatce připravím na blog report jak funguje Bikemi, a nĕco málo info o tom jak se jezdí na kole po centru lombardské metropole, není to složité, je to levné a pro povšechný přehled o mĕstĕ snad nejlepší řešení.
Fakt škoda, že Praha tak kopcovatá a zima dlouhá, takže podobný projekt jako Velib nebo Bikemi je tĕžko realizovatelný.
Tak zítra nebo pozítří, ono to asi nespĕchá.
Nikoliv, nauč se číst,
napsal jsem, že má právo na svůj názor, ale nemà právo nazývat Perlu vidlákovem!
Řekl jsem, že její zkušenosti jsou marginální, a to je zase moje právo na můj názor a právo jej vyslovit.
Řekl jsem nakonec, že si mĕ může sekýrovat jak chce, ale já vím, že ví prd.
Nikdy jsem nikomu neupíral právo.
Jen říkám, že o Nĕmecku ví prd, a možná ještĕ míň, a hraje si zase na chytrou. Prostĕ je rozdíl mezi poznáním zemĕ, když tudy projíždíš jako turista, a poznáním zemĕ, když tam pàr let dĕláš.
Ale Radka si stejnĕ má právo myslet že prostĕ z návštĕvy jezer u Berlína ví víc, Ifča si má právo myslet, že umí líp nĕmecky a ty máš právo si myslet, že obĕ mají pravdu.
Právo nikomu neberu.
No, mám z němčiny státnici. ;-)
Pokud nesereš Německý hovna, víš prd...
Jistěže. My všichni máme stejná práva jako ty. To mi nemusíš připomínat.
Samozřejmě, že mám právo ti napsat, že jsi Brouk Pytlík, všudybyl a a všechnoznal z Vidlákova. A samozřejmě, že stejně jako ty, já taky přesně vím, kam by to vedlo.
Takže se leckdy prostě řeknu, že právo není povinnost a tohoto práva se dobrovolně vzdám.
Uvažuj o tom.
Sdělím k tomu svůj názor. Já osobně bych nejel (nebo nešel) za levnějšími potravinami ani kilometr. Raději dám o desetník (popř. korunu) více v obchodě, který mám 50m od domu, než se vydávat někam do vzdálenějších míst (200m od baráku je Kaufland, tam mě ale odpuzuje to hemžení a čekání u pokladny).
Ohledně toho nakupování v zahraničí...Můj mladší bratr jezdí jednou za měsíc (někdy i za 14 dní) nakupovat do Rakouska. Na základě zdejší debaty jsem mu teď telefonoval a ptal se jej, co tam nakupuje a jak je to s cenami. Sdělil mi, že tam byl naposled dnes ráno, vyjel v 7 hod. a o půl desáté již byl doma (jezdí z Brna někam hned za hranice). Kupuje tam prací prášky a gely, holandské sýry i ostatní potraviny a říká, že vše je z toho lacinější než u nás. Tu drogerii bere pro další rodiny, potraviny pro rodiny dvě (navíc on není člověk, který by se někam vydal a prodělal na tom). Takže asi kategoricky prohlásit "v Rakousku je draho" nelze paušalizovat - asi se jedná o různý sortiment.
Je to možné, že půjde o různý sortiment. Každopádně potraviny nakupované na dovolených vycházely o hodně dráž než u nás a když jsem zkusila tu a tam někde omrknout krámky s oblečením, protočily se mi panenky. Na prací prášky ani jinou drogerii jsem nekoukala.
To zboží, které je u nás chápáno jako "luxusní" bývá v cizinĕ vĕtšinou levnĕjší, ať už jde o sýr nebo sako.
Jídlo v cizině si v obchodě nekupuji. Ohledně oblečení - já nemám moc přehled o tom, kolik stojí "luxusní" oblečení v ČR. Já jsem lemra líná, která když někam letí, nerada sebou tahá objemnou bagáž. Beru si něco na první dva dny a kupuji až na místě - je to pohodlnější.
Nic mi tedy do toho není, ale prosím tě, kam tvoje žena ty luxusní kousky oblečení nosí?!?
Mám pocit (možná se mýlím), že jsi říkal, že do zaměstnání nedochází nikam.
Za sebe musím říct, že bych to nebyla schopna unosit i když do toho zaměstnání denně docházím. Nějak si vystačím s konfekcí z Promod, Orsay a Camaeuie...
Já to mám dobré. Od demonstrací proti zvýšené kriminalitě ve výběžku na podzimu roku 2011 mě už tak nějak blaho naší země přešlo. :(
Tomu rozumím a plně chápu. Řekla bych, že tam v tvých končinách máš ještě svatou trpělivost. Já už bych asi zdrhla...
Na druhou stranu ale také nenabádáš druhé, aby to blaho podporovali...
A ne jenom to. Moji mámě důchodkyni se vyplatí běžet přes celé město pro levnější kelímek smetany. Mně se to nevyplatí, i když mám celoroční lítačku, ten čas mohu využít mnohem lépe.
Také máme tady v ulici jednu takovou důchodkyni.
Sesbírá letáky, zjistí, kde je co v akci, vezme batůžek a vyrazí...
Lítačku má zadara, tak co by se neprojela.
Aspoň má pohyb :o)))
Měl jsem v práci kolegu, který takhle objížděl nákupy pro dva skorodůchodce podle letáků autem. To musel bejt vejvar :-))
No, takhle mě jednou šokoval strýc mého manžela. Sešli jsme se na návštěvě v nemocnici u tchána a on hlásil, že po cestě domů ještě zajede do jakéhosi supermarketu na druhém konci Brna, protože tam mají rohlíky za korunu. Autem. Bylo to v době, kdy rohlíky jinde stály korunu dvacet. Holt "nechci slevu zadarmo"...
Děláš si srandu, ale bohužel je to tak. Jsme (obecně) pitomci, kteří si nechají kde co líbit a sice brbláme na vysoký ceny, ale než bychom se nějak vůči obchodníkům šprajcli, tak to hrnem do košíků jak o život. Bodejť by teda nezvedli ceny a nezmenšili balení, když jim to lidi žerou a kšefty frčí... Tan samej případ s telefonama. Lamentace nad cenama, ale protelefonujeme snad nejvíc na světě. Kdo chce kam... :-)
Myslíš si, že vlasti pomůžeš, když se necháš odírat našimi překupníky, bo to zboží je vesmĕs importované, nebo ti vlastenečtĕjší připadä platit vyšší DPH?
Stát má hospodařit tak, aby z okolních zemí jezdili nakupovat k nám, nikoliv danĕma udĕlat atraktivní pro našince cizinu.
Ty míříš úplnĕ mimo, jen aby si byla jízlivá.
Státní dluh neumenším tím, že nakoupím u nás zahraniční zboží draho. Zvyšováním daní se taky hospodářský vývoj nenastartuje, naopak, hoši by mĕli dostst jasný signál, že pravý opak je pravdou, čím víc zdanI, tím ménĕ vyberou. Loňská data to potvrzují, tak aby se neúspĕch zopakoval, přihodili ještĕ procentíčko.
Hele, to byla jen reakce na minulou diskuzi, kdy jsi se tady rval za to, že své peníze vydělané v zahraničí utrácíš tady.
A hle, ono je to zase jinak...
Ano, říká se tomu rýpání či chytání za slovíčka, ale dost mi vadí, když někdo hlásá vodu a přitom pije víno.
Je mi fuk, co děláš, kde svoje peníze vyděláváš a kde a za co je utrácíš. Ale buď drž zobák a nementoruj nám tady o záchraně naší ekonomiky nebo se chověj podle toho, co hlásáš.
Tvoje zkušenosti jsou evidentnĕ nepatrné.
Do Nĕmecka, Rakouska nebo Polska lidĕ jezdí lidé nakupovat kvůli láci a to i bĕžné potraviny.
Za módou o dost levnĕjší se jezdí do Londýna, Paříže nebo právĕ do Milana. To, že ty nĕco nechápeš, vůbec neznamená, že je to neopodstatnĕné. Na nákupní výlety se jezdI i z vnitrozemí, lidé u hranic nakupují u sousedů pak pravidelnĕ.
Nesnaž se hodnotit nĕco, o čem nemáš ani páru.
A to já po čtyřech letech v UK a půl roce v Rakousku rozdíl poznám. A je opravdu znatelný. A dost mě to trklo po návratu a byl jsem z toho takový nesvůj. V obchodě jsem v ČR zdravil snad jediný. Ochota taková na půl. A to já se vždy snažím s prodavačkami bavit s úsměvem, protože mi jich je někdy líto (furt na nohách, nuda...) a stejně je odezva taková divná "nevotravuj".
Venku, když jsem šel nakoupit, tak nákup, který jsem mohl mít za půl hodiny hotový mi trval třeba i hodinu, dvě. Prostě jsem se zakecal s prodavačkami nebo prodavačem. Nemá cenu to vysvětlovat. Nedá se to. Já to tak zažil a cítím to tak. A v ČR mi to dost často chybí....
Tak tos nebyl ve Švédsku, tady mají s vychováním asi trochu problém... Překvapí mě, když pozdraví, ale většinou divně kouká... Ale je to samozřejmě jak u nás o jednotlivcích... Ale tím jejich smazáváním rozdílů mezi mužem a ženou dosáhli toho, že gentlemanství neexistuje... a nejvíc vychovaní jsou různí Íránci, balkánci a další přistěhovalci...
Tak angláni jsou celkově slušňáci. Samozřejmě, že to nemůžeš očekávat od dorostu:-) To jsou spratci největšího kalibru (samorosti s au-pair). Ale dospěláci, až na pár výjimek, si tu starou tradici dobrého chování stále drží.
Na pokladně v Tescu se na tebe ženská usměje, zeptá se jak se máš a pomůže ti s nákupem do tašek. Když někde něco potřebuješ pomoci, tak ti ochotně poradí a pomůžou. V krámech tě ochotně a s úsměvem obslouží a poradí. Je teda pravda, že za ty roky, co jsem tam byl, poznáš, že ten úsměv je někdy falešný. Ale alespoň tam je. Je tam ta snaha být příjemný. Vždy, když jsem se trousil po městě a navštěvoval obchody, tak jsem si vždy pokecal (pokud jsem chtěl).
Třeba jsem tam nikdy nezažil arogantní četníky. Za to v ČR snad pokaždé, když s policajty přijdu do styku. V ČR bych si s policajtem na ulici jen tak do řeči nedal. Tam se nám to stalo několikrát:-)
Je pravda, že v Rakousku, jsem žil na malém městě. Tam to bylo jak v těch rakouských seriálech:-) Taková ta Alpská pohoda:-)
Ono je to těžké. Včera jsem kupoval gatě a narazil jsem na takovou krávu, že jsem měl sto chutí ji poslat někam. Zamračená, nasraná, neochotná. Dneska jsem zase byl na nákupech a v jednom nejmenovaném oudoorshopu na pokladně pohodový, usměvavý a vtipný chlápek (ale vzadu na krámě jsem je asi zase otravoval).
To je běžný v Americe, tam prostě přijdeš a oni se tě zeptají, jak se máš, co děláš a tak... Ale to je taková přetvářka, často chtějí jen prodat, vědí, že úsměv a zájem prodává. To u nás moc lidí neví...
Lidi jsou tu ve švédsku taky ochotní pomoct. Když jsem tu byl na jednom ostrově, tak jsem jen čuměl, ale to byla malá komunita a taky záleží... Místní říkají, že kdybych mluvil švédsky, tak ochotní nebudou...
Velmi slušní jsou i v Bavorsku, slušní i v NRW, mĕl jsem strach ze Sasíků v Dresdenu, ale byl jsem velmi mile překvapen tou ochotou, radikální zmĕna proti DDR.
Frantíci jsou v krámech ochotní a ku pomoci, v restauracích nebo kavárnách hůř. V Milánĕ jsem poprvé, večer povím.
Zatím super, překvapilo mĕ, že všichni zatím umí anglicky, uvidíme.
Jinak ke kolům, zdá se se na kolech jezdí, inu je tu rovina, poreferuji.
Mě pobavil američan, co byl v Grenoblu a byl naprosto zoufalý, protože nikdo nemluvil anglicky :-D
Lepší falešný úsměv než nefalšovaná nasranost...
Hele a zažil jsi tam někdy, že by se zakecali?!?
Já teda jo. V sámošce u švagrový na sídlišti. S každým ženská za kasou probrala všechno možný.
Byla jsem z toho docela na prášky, ale onibyli naprosto v kidu a pohodě. Prostě si vystáli frontu dokud se všichni nevykecali :o)))
http://oz.kurzy.cz/lafonte-spolecnost-s-rucenim...
Divne, na me jsou v krame normalne mili v Cechach prakticky vsude a tezko to bude tim, ze bych mela nejake fluidum, ktere by takove chovani vyvolavalo. Verim, ze jsou lide, pro ktere je vylet za nakupy zabavny, jsou i lide, ktere bavi chodit po kramech v obchodnim centru a zkouset hadry kazdy tyden nekolik hodin (hadry se v Nemecku vyplati, kdyz je clovek nekupuje v Cechach jako ja v sekaci). Lide jsou proste ruzni.
O hadrech vúbec nemluvím, ti lidé jezdí pro žrádlo a prášky na praní a do myčky.
Pokud se budeme bavit o hadrech na madam, je to levnĕjší v Paříži než v Praze na Chodovĕ, ale to už je fakt jinde. Moc tomu nerozumím, protože já klidnĕ taky sekáč, ale madam to miluje a já miluju zase madam, takže zejtra se ozvu z Milana.
Prej dĕsný slevy na ty zázraky, co za rok budou "out".
Když miluješ, není co řešit :-)
Stastna to zena. :-)
Vedle v Rakousku, by si nikdo nedovolil prodávat nějaký shit. U nás zase máme zaručenou kvalitu... :-)
To mas pravdu. Zase u nas se v hotelich a pensionech bezne topi a clovek nemusi vozit vlastni kaminka. Jiny kraj, jiny mrav.
Jo, ted prave bezi.
Jinak u nas mi v pripade hrozici zimy treba v Nivnici (na sraze) nabizeli erarni.
Co jsem byl za par poslednich let kde u nas, spis tam bylo pretopeno. V Rakousku snad nepocitaji s tim, ze je treba do druheho dne vysusit obleceni. Predstava, ze bych s malym ditetem, ktere by se cele dni valelo ve snehu, mel v takovem pensionu bydlet...
http://www.helko.cz/img.asp?attid=46047
Asi jsou holt Rakusaci odolnejsi, a to uz od detstvi. :-)
Ale prd. Kdyz jsem od domacich neco potreboval a zatukal od nich, malem mne teply vzduch z otevrenych dveri odnesl zpet do studeneho zbytku baraku pro hosty! 8-(
Vyjimka byla Vila Steinfeld ve Schladmingu, tam to ale vlastni rusi, cimz neni teorie o zbytecne setrnosti Rakusaku dotcena.
Taky zacinam uvazovat, jestli s sebou nevozit alespon 60W zarovku, protoze tohle je vazne na zkazeni oci.
Jako pravidelný nocležník hotelového řetĕzce Accor jsem si za 10 Eur koupil mrňavej teplomet, a tahám ho přes zimu po Nĕmecku, Francii a Anglii s sebou. Do Anglie ještĕ redukci na jejich zásuvku.
A prodlužku. V koupelnĕ mají zásufku na fén, v pokojích to už chytře jistí na příkon, tam teplomet už nezapojíš.
Ale nejde jen o hotely, mrznul jsrm i u kamaráda v Strasbourgu. Ini prostĕ doma chodí v botách a nosí svetry.
Zřejmĕ to k nám také dojde.
Prodluzku mam taky. Ne kvuli zasuvkam v pokoji, ale kvuli nabijeni vice pristroju a pripadnemu voskovani lyzi. Ted mne nechali voskovat lyze pod pristenkem venku. Zarovku tam maji snad petiwatovou! 8-( Zhruba jsem videl obrysy lyze.
Navic jsem se 2x riznul o hranu. A zapomnel jsem doma nahradni skrabky, brousek na skrabky a poradny kartac. Takze jsem to smrdlal tupou skrabkou a pak kartacoval delenym nylonovo medenym kartacem na bezky. 8-(
Jo a navic to vypada, ze mi praska kamenacka, takze asi budu muset odepsat jeden par sjezdovek. 8-(
Jo a zacalo lejt, takze ani na kolo nemuzu. To je zase den. Alespon, ze tu mam bechera. 8-)
Alkoholiku! :-) Ty snad s sebou nemas celovku? :-o Kdyz Te tak ctu, mela bych si naparafinovat skluznici na svych totalne zoxidovanych kamenackach bezkach.
Ja mam po jezdeni v Jesenikach taky sjezdovky kamenacky, ale zaujalo me, ze na to, kolik sutru jsem prejela, na te skluznici neni ani moc skrabancu. Az si koupim skialpy, taky budu mit vicery lyze. :-)
No jo, kdyz u Tebe neni velky rozdil, jestli pres ten kamen prejede samotna lyze, nebo ji i zatizis i Ty.
Celovku nemam, mam Fenixe a drzak na riditkach. Ale vytahovat kvuli tomu kolo na dest a nejak ho vhodne opirat...
To semi libi na me zebre, ze je to i celovka. Mohl sis vzit na hlavu cyklistickou helmu a pridelat drzak s fenixem na ni, urcite by Ti to pak pri uprave lyzi seklo. ;-)
beru to na čundry. Můžu doporučit:
http://www.kronium.cz/prislusenstvi/hlavovy...
Hezky. Normalne mam celovku Auroru a ta mi staci. Ale ted mne nenapadlo, ze ji budu potrebovat.
ale jo, já mám v šupleti taky asi tři čelovky co víc než slušně svítěj, ale nakonec stejně furt používám toho Fenixe. právě proto, že ho můžu použít jako čelovku, na kolo a taky nepřekáží tolik v batůžku atd.
Když vás s Lucií čtu, tak si říkám, že ta zima je evidentně jeden velkej průšvih, samý útrapy a příkoří. Už aby bylo jaro, světlo a teplíčko, což ? ;-)
Zima jeste poradne nenastala. :-( Ja chci deset pod nulou a aspon metr snehu, na hrebenech metr a pul. :-)
Na hřebenech jenmetr a půl?!?
Hele, jsem přející, tady stačí 10 čísel a zbylých 90 čísel si přihoď na hřebeny .o)))
Jaka zima? Zatim to je podle teplomilu. Nad nulou, prsi, bahno je, ...
Ano, taky s tím mám přesně takové zkušenosti. Barák vymrzlý, na zdi jinovatka (evidentně tam týden dva nikdo nebyl, tak prostě netopili), "dědek" začal topit, až když jsme večer přibrzdili před barákem (kdy přijedeme věděl pár týdnů dopředu). Ale dole na "vejmenku" měli jak v sauně...
Tyhle hajzly trestám teplometem.
Angláni mívají na hotelových cimrách přímotop, ale topí 20 minuta pak se vypne, žádnej termostat, prostĕ vstaň a zmáčkni znova čudl. Malej výkonej teplomet to vyřeší, nahodím ho na cimře a než dám na baru pár pint, je teploučko.
Dojdi se jich optat jaké je číslo na rakouskou obchodní inspekci, že by jim rád zavolal a zeptal se jestli není nějaká norma na minimální teplotu v místnosti.
Uz vidim, jak to zkousime na nocleharne v Sesvenna hutte, kde to v rohu protahovalo a kamarad tam mel na teplomeru nula stupnu. :-)
Uz jsme se jednou loucili za ucasti policie. GPS na stole uprostred pokoje ukazovala 14 stupnu C.
V nejlevnejsich supermarketech ve Francii zase prodavaji jidlo, ktere nejsem ochotna konzumovat, veskere ceske jidlo je o tridu vys. Myslim, ze se proste prodejci zaridi podle toho, co jsou lide ochotni kupovat.
Jasně, kdo by taky kupoval plesnivý sýry :o)))
Hlavne si pamatuji nejakou pastiku, ktera chutnala, jako by obsahovala nahrubo mlete kosti.
Paštika nepatří do artiklu, který kupuji :o)))
Z toho, co kupuji - chleba, máslo, sýr, jogurt, ovoce, zeleninu - nemám s kvalitou jídla problém tak nějak nikde. Vždycky se dá vybrat.
:-))) Ročně nechám v Německu pár tisíc euro jen za nákupy žrádla pro sebe a kolegy z práce. Takže můžu tu zdejší láci a kvalitku snadno s německou porovnat.
Já právě taky. Na velké nákupy jezdíme do Německa už jenom proto, že je to blíž. A o ušetřených penězích ani nemluvě. Stačí srovnat DPH u nás a u nich.
Moc jsme se nad tím článkem pobavili. Ale on byl asi součástí nějaké kampaně, říkal mi kdosi, že v tu dobu bylo na ČT nějaké zpravodajství na téma, že laciné nákupy v Německu je jen fáma.
njn, propaganda :-)) hele, byl jsem cvičně na nákupu nad Šluknovem a docela jsem se zděsil. nedá se to moc srovnávat s Bavorskem. Výběr a kvalita za bavorama docela kulhá. tak jako je docela neuvěřitelnej rozdíl mezi Bavorskem a Rakouskem.
Bavorskem a Rakouskem? Kterym smerem?
Kde mam tedy nejlepe nakoupit, kdyz budu mit cestu?
Já jezdím pravidelně za Cheb na dolní bavorskou stranu. Ale bude to asi stejný v celý spodní straně Německa (bývalý západní).
IMO v Bavorsku. Z hlediska ceny i kvality.
Jen pohonné hmoty raději v Rakousku. Tedy vloni. Letos to teprve budu testovat, DLPB.
Pro mě je nejdůležitější, že mají šprévaldský okurky. :)
jj, teď před vánocema jsem v jednom kšeftě na ně taky koukal :-)
Ale pozor na ně, oni mají asi bambilon různých nálevů. Tak aby si jeden domů nepřinesl něco, co mu nechutná.
A hrasek Globus a kafe Gold?
Ještě k tomu hořčici z Budyšína.
Tady ve Švédsku jsou všechny potraviny cca 3x dražší... Kvalitně jsou na tom asi lépe, ale zase né o tolik... Třeba teď jsme měli kuře a fakt jsem mu nevěřil a to nebylo nejlevnější...
Švéd ti řekne, že by maso z jiný země než Švédska, možná Dánska či Skotska nekoupil... A o moc lepší jak u nás není...
Teď mě vytočili s ledovým salátem, který během 14 dní zdražil z 6 SEK za hlavu na 32 SEK a víc... Takže 100 kč za hlávku salátu. Nabídka ovoce i zeleniny je u nás obecně lepší a to nemluvím o cenách..
"Nabídka ovoce i zeleniny je u nás obecně lepší a to nemluvím o cenách.."
Coz je zajimave, protoze kdyz si u vetsiny ovoce a zeleniny prectes, odkud pochazi, tak ceske nejsou, takze nevidim duvod, proc by to jinde melo byt nekolikrat drazsi.
A obráceně, naprosto totožné zboží (u nás třeba navíc ošizené na váze nebo ve složení) je u nás ve stejném řetězci klidně i za dvojnásobnou cenu proti Německu (a to už němčouři na tom mají svoji nemalou marži v maloobchodě)
No tady je nabídka vůbec úzká... Prý nemají švédi rádi zahraniční potraviny, takže je míň dovážejí.. Mně to přijde divný, ale možné to je... Potom není moc nabídka a ceny jsou strašné... Kor když ty banány dovezeš ze stejné země, jako k nám...
Jinak k cenám musíš připočíst daně a marži.. A ta je tu vysoká...
BTW například florbalka made in sweden stojí alespoň o třetinu víc, než ta samá v Praze...
njn, 100 Kč za hlávku čerstvýho salátu v lednu... To mi připomělo tu bábinku, jak se někdy v půlce devadesátých let v televizní reportáži rozčilovala nad tím, že si z toho důchodu dneska už ani nemůže koupit košíček čerstvých jahod (taky v lednu) :-)
Podivej se treba na jabka. U sedlaka stoji na podzim 15 Kc kilo krasnych vyberovych jablek, v supermarketu mas na vyber z nekolika odrud s divnou umelou chuti, ktere jsou i za 40 Kc/kg dovezene odkudsi z Tramtarie. Kdyz tam jsou ceska jabka, tak pouze nejake idaredy.
U obchoďáků to nejni tak jednoduchý. Ty nežijou jen z marží od zákazníků, ale taky ze vstupného na pult. A pak se taky platí za místenku. A tyhle paušály ten sedlák neuplatí. navíc by ty jabka musel dodávat po tunách do centrálního skladu, odkud by jima zaváželi celou republiku. A tolik jich zase nemá. Prostě jedou v jiném systému. - Tím teda neříkám, že je správný, nebo dobrý>
Ja vim, jak to v supermarketech chodi, a prijde mi to uchylne. Taky tam zrovna jabka nekupuju. Jenze mam v Roztokach problem, ze kvuli blizkosti Prahy tu nejsou skoro zadne normalni obchody s potravinami krome supermarketu.
S Roztokama je vůbec problém. nechcete si tam už konečně postavit most ? Příští týden mám jet od Hradce Královýho napřed do Řeže a pak pokračovat na Plzeň. Když jsem koukal, jakej vylamovák mě čeká...
My bychom chteli, ale na Suchdole nechteji. Taky me stve, ze na vetsinu hor jezdim pres Prahu.
Vykašlete se na Suchdol a natáhněte přes řeku liány.
Pakárna byla, že jsem v jednou jel po té vaší straně směrem od Prahy a v autoatlase jsem našel zakreslený dokonce dva mosty ! To byl úžasnej orienťák, odbočky jsem počítal, vracel se, hledal. nakonec jsem se ptal místních a ti kroutili hlavou, že tam žádný není a že jen občas jezdí nějaká pramička, ale že prý na tu by s velkou dodávkou nelezli :-)
:-)))
Cos to mel za mapu? Nespletl sis v mape jezy s mosty? :-)
Vojta Jancar mel taky v kilometrazi 30 let zboreny jez na Labi tesne pred Melnikem. A taky jsem na rok stare mape nasel most, ktery snad sundali bombardery ve valce (v Nemecku). 8-)
Tak v mapě (a v automapě zvlášť) teda umím číst dost obstojně. A silničku od nějakého jezu poznám. Mrknu po ní, v práci ty starší kompostuju v jedné zásuvce. Jestli ji objevím, tak to sem naskenuju.
Spíš ASI přehlédl to razítko "C.a.K." dole v rožku... :-))
Důkaz, že jsem nekecal. Přikládám sken širšího okolí i podrobný detail.
Tak co, jsou tam mosty, nebo nejsou ? A nejedná se o žádné lávky, nebo účelové komunikace, ale o silnice III.třídy ! V obou případech jen stačí odbočit, podjet trať a jseš na mostě :-)
http://youtu.be/Y6OVHjTB-LY
Jooo, tam by být mosty měly, ale jestli v Roztokách postaví ten most pro cyklisty, tak nejdřív za 8-15 let :-D
Momentálně tam jsou velmi "lehké" přívozy :-D
Člověče, co to máš za nadčasovou mapu?!?
Ale jestli na tenhle most spoléháš, tak budeš dost nepříjemně překvapen :o)))
To je lepší než moje zděšení když jsem kdysi viděl OpenStreet map, kde 1/3 výběžku byla zalita jezerem. Dneska už to mají správně. Nebo to tenkrát byla nějaká předpověď? :)
Ale podívej se na vydavatele a odrbanost mapy. Oni zahraniční vydavatelé (předpokládám podle názvu) měli zkraje debilní podklady. Mám doma mapu výběžku z 90. let vydanou v Německu a tam jsou strašné kraviny zejména v názvech obcí. Občas ji ukazuji když vázne zábava.
Ale mapy evropských států, určených pro wehrmacht jsou dodnes použitelné (byť s malými odchylkami - 75 let udělá svoje)
To mě překvapuje. Já mám pocit, že německé (turistické) mapy jsou buď špatné nebo horší. (ve srovnání s tím na co jsem zvyklý u nás)
Na odrbanost mapy nedej, tahle mapa usilovně pracuje :-) A není to nic předpotopního, je z roku 2001. Jo a je to od české dceřinné společnosti téhle firmy a ta u nás vznikla v roce 1990. Takových "zahraničních" firem u nás je...
Kamarád se jednou vztekal, že s mapou (tuším) kompas došli s dětma k nějaké skále v Českosaském Švýcarsku a dle mapy měla cesta pokračovat, ale ta skála jim to tak nějak nedovolila... :-)
A švédské mapy které stojí od 300 CZK, jsou sice pěkné, ale moc stezek tu nemají a jen pár oblastí...
Mapy Kompass... to patří do zábavního průmyslu. :-)
Jako kluk jsem četl knížku, už nevím jak se jmenovala. Šlo tam o to, že hrdina utekl z Leopoldova? a věděl, že v Českém Švýcarsku lze nepozorovaně projít nějakým starým tunelem, snad zbylým po těžbě, do NDR s tím, že pak uteče na západ.
No a v tom Českém Švýcarsku narazil na to, že průchod byl zazděn. Tak jestli mapa nebyla inspirována tímto příběhem.
Jiří Hejda - Útěk. Výborně napsané, dobře se to čte, je to úděsný příběh.
Díky za ujasnění. Neměl jsem vůbec ponětí a navíc knížku jsem měl jen vypůjčenou, takže bez šance ji dohledat.
http://antikvariat.vivarista.sk/1715-hejda-jiri...
ak jsem si to naše, když to doporučujete.
hmmm, asi to bude dobře napsaný, ale nevím, jestli se mi to chce číst...
Čte se to dobře, není to velká kniha a je to hodně zajímavý příběh na základě skutečnosti.
Jurimíre, budeš to kupovat?
Abych Ti to nevyčoudil, jestli ne, dej vědět, koupím to. Dík.
Ono je to ve víc anticích :-)
Docela mě překvapuje tak vysoká cena
objednej Jindro. Já už jsem to objednal v jednom pražským antikvariátě a vyzvednu si to až pojedu do Prahy...
Tak to pohledám u nás taky. Místo akceptovatelných 5 Eur poštovného, po mĕ chtĕli 14 Eur "cudzina" a to je fakt trochu přehnané, i když asi podle sazebníku.
Dík i tak, Juri.
Jindra: http://www.zbozi.cz/?typ=bazary&q=hejda+%C3...
já ho zejtra vyzvedávám u Diviše. Kacur je někde v Holešovicích, tak jestli tam míváš cestu...
A nebo ten za 50,- je někde z moravy a s poštovným to taky nakonec nebude tak strašný.
Já si vybral Prahu neb tam zejtra tak jako tak jedu, tak proč platit poště...
Zajímavé, i zajímavý osud...
o tunelu nevím, ale cestiček, kterejma e dá nepozorovaně projít je tam spousty. kdysi po nich chodili pašeráci, pak z nich dělali turitický stezky, potom am hlídkovali pohraničníci, pak to zas byly uristický stezky a dneska se na ně opět nesmí, akorát naháněči změnili uniformy
Ani jsem nečekal, jakou debatu zde vyvolám.
Tak jen pro doplnění doporučuji heslo na Wikipedii:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Ji%C5%99%C3%AD_Hejda
Tak se stejnou mapou jsem měl svýho času stejnej zážitek, konkrétně ten most u Libčic :)) S dodávkou z Neratovic do cihelny Libčice (než ji zavřeli).Taky mě na tu pramičku nechtěl vzít :))
A proč jsi neprojel?!? Kachny tam mají vodu běžně po břicho :o)))
No jo, ale to byl salát ledový. A kupoval ho ve Švédsku.
Tak sakra, kde jinde než tam by měl být v lednu ledový salát levný?
:-))
Já měl za to že se ledový salát pěstuje v Grónsku. A tam to mají blízko, ne?
No jo, vždyť jo.
Do Grónska se to dostalo z Islandu. Dnes už tam dokonce pěstují i banány. A vyplatí se to:
"Islanďané vyvezli jeden banánovník do grónského Narsaqu, kde k jeho pěstování využívají solární energii a vytápění ropou. První sklizeň grónských banánů se vyplatila, jeden banán se prodával po sedmi tisících islandských korun, tj. asi dvou a půl tisících korun českých."
http://peskovaemilsson.bigbloger.lidovky.cz/c...
Ach bože! Už je to tu zas!
Moje vtipy opět jsou skutečností.
Jestli já bych opravdu neměl založit tu církev Svědků Lehovových.
přidej se k nám, k pastafariánům
https://www.facebook.com/eCLSP#!/notes/c%C3%ADrkev-l%C3%A9taj%C3%ADc%C3%AD-%C5%A1pagetov%C3%A9-p%C5%99%C3%AD%C5%A1ery/pastafarianismus/122099384546450
Tak teď stojí 21 SEK, ale zdražili mi mrkve :-D
Tak holt musíš postavit sněhuláka bez mrkve :o)))
A copak, chystal ses na zajíce?
Doufám, že víš, jak se loví zajíci v zimě?
Myslíš, že tam k té mrkvi sežene i břitvu?!? :o)))
Tady se loví losi, dej pokoj se zajícem...
A no jo vlastně:-))
Já zapomněla.
Hele už jsi chytal na dírkách:-))
Náš Ondra, když byl s Erasmem ve Finsku se naučil pár užitečných věcí - chytat na dírkách, běžkovat v gumákách a pít v sauně.
Pití v sauně už mám za sebou, gumáky nepotřebuju a ryby jím s velkým odporem :-D
Ono je tu poslední dobou docela teplo, takhle ledu moc nevěřím... :-)
Jen taková malá kontrolní otázečka - kolik ks salátu si může dovolit koupit průměrný Švéd?
Asi tak tolik, kolik by sis ho koupil ty, kdyby u nás hlávka stála stovku...
Protože tady i příjmy jsou cca trojnásobný... Ale spoustu věcí (většinou dovezených) koupíš dráž jen o polovinu a ne třikrát, to je pravda...
Tak v tom případě bych si koupil 0 ks... Za stovku bych se na to... To si raději koupím flákotu masa. ;-)
Mě tam příbuzný vždycky točí s mraženými jídly. Kuře, brambory, ty jejich kuličky z mletýho - zkrátka všechno koupí zmražený a ochucený a jen to vrazí do trouby.
Ještě že já jsem se mohla vymluvit na svoji stravu/nestravu, takže jsem se omezila jen na chleba, slané máslo a čerstvé lišky na máslíčku :o)))
Já mražený měl jen kuřata. Nevíš, proč jsou takový hrozně měkký? Mrazí to vodou? Jak ty polský?
Jinak ještě jednu pizzu a hranolky :-D
V mrazáku mám ještě ty borůvky, už je křupu jako zmrzlinu :-)
Tak to netuším. Protože maso nejím, tak jsem to neochutnala.
Mě tam fakt stačí to slaný máslo a chleba :o)))
Jo a lakrisový lodičky a slaný bonbóny :o)))
Lodičky dle Tvého návodu nevedou, už jsem byl minimálně ve třech obchodech :-)
Ale něco třeba najdu... :-)
No to snad ani není možný!!!
Vždyť je vždycky prodávali všude i mezi váženými bonbóny!!!
Bože můůůůj, nějaké lepší zprávy nemáš?!?
Hele, ale na trajektech je mívají běžně :o)))
Trajekt bude za 20 dní :-) Jinak já viděl různý druhy slaných bonbonů, ale ne ty tvoje.. .:-)
Lodičky nejsou slaný. POZOR !!! :o)))
Tolik oslavovaná konzistence názorů profing Ferdy Mravence s podporou brouka Pytlíka.
2003: http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Prezident...
2013: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/politici...
Mela jsem pocit, ze EuroVelo se tyka primarne turistiky, to bych penezmi EU nepodporovala (ale to je tezke, kdyz se turistika a jine nesmysly uz z EU plati), jenze ja bych prerozdelovani penez pres EU vubec dost omezila.
"Dopravní výbor Evropského parlamentu schválil 18. prosince 2012 začlenění mezinárodní sítě cyklistických tras EuroVelo do evropské sítě dopravních koridorů (TEN-T) a do oficiálních finančních pravidel Evropské unie."
http://www.ceskapozice.cz/zahranici/evropa...
Včera jsem šel spát, a téma se mezitím zaplnilo. Což asi není na škodu, podle mne bylo vše podstatné řečeno. Tak jen delší a souvislejší textík, daleko lépe napsaný, než bych to dokázal já:
http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku...
http://www.pohora.cz/adrenalin/adrenalin-na...
Dobrý, ale nechápu to brzdění botama, to je takové hloupě dětské.
Také nechápu mnoho věcí, ale je to jejich volba ...
8-)
Je, ale zábavnější by bylo kdyby brzdili třeba zadkem
Tvá rada by je určo potěšila!
http://www.cd.cz/mezinarodni-cestovani/jizdenka...
Pokud by ses spokojil s pomalejším spojením, protože nemůžeš použít vlak EC/IC:
Koupíš si zpáteční jizdenku Praha-Vraňany (116 Kč/osoba)
a jízdenku Labe-Elbe (1. osoba 200 Kč, 2.-5. osoba bez omezení věku 400 Kč). Z Phy pojedeš rychlíkem do Děčína, tam navazuje osobák do B. Schandau a zde navazuje osobák do Drážďan.
Např. čtyři lidi se tak dostanou do Drážďan a zpět za 302(skupinová sleva Pha-Vraňany-zpáteční)+400(Labe-Elbe) = 704, zatímco v nabídce tebou uváděné se dostanou za 4x658=2632 a navíc jsou omezeni jen na vlak v 6.28 z Phy a 19.08 z Drážďan.
teď jsem ještě koukal že Pha-Dresden EC trvá 2:16, mnou uváděnou kombinací R+Os+Os to trvá 3:08.
Ona bývá v Drážďanech v únoru (či v březnu?) výstava kol (vystavuje tam i HPVelo).
To mě přimělo k hledání možností, jak tam ...
8-)
Tak si - ve volné souvislosti s novoročními předsevzetími - jaksi pomalu přebudovávám obývák na tělocvičnu. Posledním přírůstkem je včera v Lidlu zakoupený gymnastický míč. Na bocích má taková ta gumová táhla...
Návod ke cvičení (bohužel bez obrázku) říká: Držte napínací pružinu s loktem přivinutým paralelně k rameni.
Jo, můžu říct, že mě tahle věta fakt zaujala...
Hele a nemohla by jsi se v té poloze vyfotit ty?!?
No, já bych potřebovala vědět, v jaké... Loket k rameni nepřivinu a nepřivinu. Natožpak paralelně.
Neber to, prosím, jako nevychovanost (nechci se tě dotknout), ale ty máš jen jedno rameno?
No, zkouším si tu paralelně přivinout loket k protilehlému rameni a nějak mi to nejde.
Jestli oni neměli na mysli, že máš mít loket ve výši ramene. To by pak smysl dávalo.
Tuten?
http://www.lidl.de/de/Ab-Donnerstag-03-01-...
Aha, tak takhle oni myslí "loket paralelně s ramenem"...
Sice nevím, co myslíš tím "takhle", ale návod pokračuje "Táhněte pružinu přímo nahoru, svůj loket ale úplně nevytahujte."
A to jsem sem ještě nehodila návod k nafukování...
Mě furt nebylo jasné, jak máš dát loket paraelně s ramenem. Až jsem to viděla na tom obrázku :o)))
Hmm... tak ten obrázek se mi nezdá že by zachycoval ausgerechnet tu paralelní polohu... ale to stejně nevyřešíme.
Já tak nějak vůbec netuším, jak to mysleli...
Zeptej se Medvěda - němčináře ...
Sice to tak na první pohled nevypadalo, ale nebyla to úplně blbá rada. Návod v němčině říká "Držte pružiny s pokrčenými lokty paralelně k rameni." Ne, že bych stopro věděla, co tím myslí, ale proti loktům k rameni paralelně přivinutým, to už jakýsi smysl dává.
A urcite v tom navodu stoji, ze zminovane rameno a loket maji nalezet ke stejnemu telu?
Což o to, přivinuté rameno zkonil překladatel, ale instrukce, jak zjistit, zda je balon správně nafouknutý, taky stojí za to - a tam to není ztraceno v překladu:
1. Přiznačte na stěnu výšku 65 cm naměřenou od podlahy
2. Přiložte nafouknutý míč ke stěně.
3. Přiložte k míči v jeho nejvyšším bodu vodováhu a zkontrolujte podle značky na stěně, zda má míč průměr 65 cm.
Když jsem ho včera kupovala, vůbec jsem netušila, co si s ním užiju zábavy...
Nemáš-li vodováhu, stačí u jídelního stolu uříznout na jednom konci dvě nohy. Spodní část takto upraveného stolu by měla být 65 cm nad zemí.
Projde-li míč, má správný rozměr.
Obě (uříznuté) nohy jsou stejně dlouhé, pokud se stůl nekýve ...
8-)
Nastartovat promrzlou mašinu asi není jen tak:
http://www.youtube.com/watch?v=pv_cGG56QA4
... co na to ekologové (Hrabošu?)
8-)
Ani nemusí být zmrzlá :-)
http://www.youtube.com/watch?v=uOj6gPwkiXg&...
Tahle už nastartovaná sice je, ale hulí taky pěkně:-)
http://youtu.be/wEETEOcQW90
Tuten příspěvek tu už jednou byl.
6 dvoudobých vznětových, špatně udržovaných a neseřízených (proč je seřizovat, když motorovou naftu mají levnou) lokomotiv táhne těžký vlak do kopce na bohatou směs
Ekologie?
Široká strana moja rodnaja ...
jj, dával jsem ho já... :) Byla to reakce na někoho, kdo horoval za železniční dopravu, jak je super eko... ;-)
Skoda, ze jsou tam nakladni vagony a ne osobni. 8-)
No co, vy zas bijete černochy!
"Došly argumenty, tak se holt prská, že jo...
No nic, klasika..."
viz! výše
8-)
To už nejsi schopen vymyslet vlastní repliku?!?
Tak se zeptej pavky, třeba ti poradí :o)))
Proč ´pavky´?
Měla bys být ráda, že jsi citována ...
No tak já jsem teda ráda.
Ale bacha, abys to pak nemusel uvádět ve zdrojích :o)))
http://www.thelocal.se/45440/20130105/#.UOmZFG...
Že jim za Maďarska podstrčili vepřový, nadepsali to jako hovězí argentinský a všimli si toho po dvou letech :-)
Copak ve Švédsku, ale dovedeš si představit to fópá, kdyby z Maďarska vozili vepřový do Indie a po dvou letech zjistili, že je to hovězí... :o)))
Ve své podstatě je to všude v EU stejný, jen mi v česku máme sebemrskačský tendence říkat, že stát kontroluje jídlo blbě...
Sice mají jídlo myslím druhý nebo třetí nejdražší v Evropě, ale státní dohled tam funguje zhruba jako u nás...
A to jsi ještě asi nečetl tohle...
http://www.thelocal.se/41414/20120613/#...
19 let staré maso prodáváno ve Švédsku :(
Jinak přebalování masa, sýrů je i ve švédských supermárketech celkem běžný jev...
http://usti.idnes.cz/v-hornim-jiretine-se...
Takže nejenom, že mají pod zadkem uhlí, tak ještě jako bonus hustou síť podzemních chodeb... Tam bych teda chtěl mít barák...
To máš jedno. Mě od dětství straší refýže. Kdysi dávno se v Brně pod někým propadla a on zmizel v kanalizaci. Tak se mi to občas při čekání na tramvaj vybaví.
Tys nečetl Městské války? Pak je to jasné...
Ale je pravda, že ta paní v Brně asi radost neměla...
Teď jsem to viděla ve zprávách a musím říct, že takhle důkladně zrytou zahradu bych teda mít nechtěla :o)))
Policie v Cambridge si vyšlápla na cyklisty..
http://www.cambridge-news.co.uk/News/Undercover...
http://www.bbc.co.uk/news/uk-england...
http://cambridgecyclist.blogspot.cz/2013/01...
http://www.cambridge-news.co.uk/News/Police...
Inu jezdit neosvětlený, na červenou a po chodnících může vésti až 54 pokutám pro cyklisty za jednu noc.
http://neviditelnypes.lidovky.cz/ekonomika...
To je VELICE dobře napsané! Díky.
"útĕk před právníky"je soudruhem Rychetským implementované klišé, stejnĕ jak ona "neviditelná ruka".
Problémem není absence zäkonů ale skutečnost, že soudy a prokuratura, pozdĕji státní zastupitelství, zůstalx v rukách "starých struktur" abych se přidržel slovníku statĕ.
Mnphem kvalifikovanĕji, srozumitelnĕji a čtivĕ celý problém popisuje ekonom Pavel Kohout v knížečce Úsvit.
V podstatĕ jde o to, že politici uplácejí voliče pomocí penĕz vypůjčených z budoucnosti, aby tyto pak nekontrolovanĕ použily ve vlastní prospĕch, či prospéch spřatelených lobbystických mafií. Cílenĕ je vytvářena zävislost na státu, množství lidí skutečné hodnoty vytvářející prudce klesá a roste množství úřednických pozic, zabývajících se přerozdĕlováním vytvořeného.
"útĕk před právníky" je pitomost. Naopak, levicoví právníci zasvinili zákony výčtem tzv. "lidských práv" bez ohledi na to, jsou-li na jejich naplnĕní zdroje.
Svět blbne :(
Na zemi jsou doslova miliardy lidí, kteří nemají co do huby a elektřinu a OSN vymyslelo, že mezi lidská práva patří i právo na internet.
A k tomu vsemu na svete uz umira vic lidi v dusledku nadbytku nez v dusledku nedostatku. Pravo na internet je picovina.
JO!
Je načase vyhlásit lidské právo na nedostatek a štíhlou linii.
Ja chci mit nezadatelny pravo rodit deti.
Nekdo Ti v tom brani?
Priroda, ale to s pravem nema co delat.
V čem je problém? Já svého syna rodit pomáhal... ;-)
Ty máš jen syna, mĕ dvĕ dcery definitivnĕ zničily postavu.
„Ježíš, pane. Belhám si to tu kolem, hledím si svýho a zničehonic je u mě a vyléčí mě. Jednu minutu máš lepru, slušnou živnost a v druhý máš po živobytí. A ani se nedovolil... ‚Seš vyléčenej, kámo, tak padej!’”
V čem je probém?!? Copak si neviděl film Junior?!?
Ten ne, ale Zivot Briana jo.
Zkus to vysvětlit dnešní 14-18tileté mládeži.
To je zalezitost jejich rodicu, ne moje, ja se staram o svoje deti, to mi staci. :-)
Ale ono v tom pravu na internet jde o to, ze stat internet nema omezovat (s cimz bych souhlasila), nikoli ze ho ma zpristupnovat. Jenze vetsina lidi chape slovo "pravo" spis v druhem vyznamu.
Nevím Lucie, možná by sis měla to mrzké slovo ještě rozmyslet. Ono TO tady někde číhá.
Abys nedostala po drž...ehm, chci říct...za uši.
:-))
Ja tam zadne mrzke slovo nemam, sama pekna. :-) Cetla sis nekdy wikipedii? Muj tisteny etymologicky slovnik mi zamlcel takovou spoustu zajimavych veci. :-) Co treba mozna-taky-synonymum kocicarnicka?
"Jiný výklad[6][5] odvozuje slovo od francouzského spojení petit chat (vyslovováno „ptý-ša“) ve významu „malá kočka, kočička“, které se mělo dostat na Moravu během Napoleonských válek."
Co na toho Napoleona nesvedou. Napřed hořický trubičky a teď zas tohle... :-)
To nevis, ze za vsechno muzou trpaslici? :-)
A co teprve tataři a jejich uši :-D
To by bylo úderné: "Baníček, ty kočičko!"
:-))
V poslední knize co jsem dočetl, měl kapitán lodi nešťastný nápad nazvat svůj koráb dle manželky Úžasná Pepička :)
Jak to se jménem lodi po první plavbě dopadlo je asi každému jasné :DDDD
Jináč opět geniální překlad z originálu Wonderful Fanny , mimochodem Gastric Sillitoe se jmenuje ten kapitán a je přeložen jako Gastritik Čujtón :)
I kdepak, Lucie může být úplně v klidu, neboť ona ví, co se sluší a patří. (má vysoké nejen IQ, ale i EQ)
To je velmi nepravdĕpodobné Lucie.
Čísla, dodej čísla. Dĕtská úmrtnist v třetím svĕtĕ tĕžko bude překonána úmrtností civilizačních chorob.
Ano, je pravda, že rozežranost bohatého svĕta, ve srovnání se svĕtem chudých je alarmující. Ale to co říkáš ty, je propaganda a falešná.
Vem si tužku, spočítej si, kolik lidí žije v blahobytném svĕtĕ a kolik je tĕch druhých. Kolik úmrtí třeba na infarkt připadá na otylilost a kolik na stres, nikde nenajdeš, tak postupuj tak, že všichni co umřeli na infarkt, to mĕli z blahobytu Dál, ber chorobu po chorobĕ a počítej, ta předčasná úmrtí.
Hle. Od kdy je úmrtí předčasné? Stanovíme průmĕrný vĕk dožití *v blahobytném svĕtĕ. Furt počítáme.
A dostaneme číslo. S to porovnejme s dostupnými údajii třetího svĕta, provnej vĕky dožití, a mĕj na pamĕti, že ta tragická čísla codostaneš jsou jen to, co víme, a lze podchytit.
Bude to horší.
Tvoje tvrzení o vĕtším umírání z nadbytku než nedostatku je tragicky mylné.
Je to mnohem horší a tohle je hnusnej, a hlavnĕ hloupej aktivistickej blábol.
Dej čísla!
600 mil bohatých versus 6 mld chudých, tak nĕjsk v řádech to je.
Jsem nějaký zmatený. Dneska v Lidovkách v Posledním slovu píše Tomáš Baldýnský a jeho úvaha se motá kolem skládání Lega. A čemu nerozumím je to, že tam pořád píše o Švédsku. A já nevím, jestli je to má být vtip, nebo on je mimo. Lego přece souvisí s Dánskem, ne?
Třeba netuší, kde je Dánsko :o)))
Třeba netuší, že se ho většina vyrábí na Kladně :-D
Nebo je slovák :)
Víš jak říkají slováci čechům ?
ŠVÉDI
A víš proč ?
Protože pocházíme z Osla :)))
odpověď tam je :)
Jinou jsem od čoboláků nikdy nedostal :)
No, dobře, ale proč Švédi a ne Noři?
je to poněkud pythonovské... :D
Nazorne to ukazuje na.... Ale nic. 8-)
Nejenom na Slovači, ale i u nás...
No ale u vás švédi byli alespoň na návštěvě ...
Navíc u vás tak říkáte všem cizincům nebo ne ?
Naši Asiati to jistojistě pochytili od čobolů.
Na vojně všichni co mluvili česky byli Švédi, a oni zase čobolové. Mám takovou hezkou příhodičku s ppor Marcinem (šalený východ).
"Vojín Kržíž, ku mě!"
"Takovej nenarukoval"
"Veď sa na vás pozerám, Kržíž!"
"Já jsem Kříž!"
Marcin nechal Kříže klikovat před nastoupenou rotou, Kříž okamžitě běžel za politrukem, že byl šikanován kvůli národnosti, a Marcin dostal šílenej pojeb a za trest sloužil několik víkendů po sobě devítku.
http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/top...
Karel Schwarzenberg hlasoval v senátu PRO zákon č. 180/2005 (Zákon o podpoře tzv. obnovitelných zdrojů energie). To byly ovšem OZE v módě a Václav Klaus si dovolil tento penězovod vetovat (veto bylo samozřejmě jen symbolické, protože jediný, kdo byl proti tomuto tunelu byla "tunelářská" ODS).
A najednou, když lidem začíná docházet, co znamená ekobysnys, zase obrací. Hm.
Dáš-li mu hlas, neuhne z cesty (bo: neusne cestou?)!
Jasně, jeho cesta je slibovat, co lid zrovna žádá. Z té neuhne:-/ Co bys čekal od postupně Havlisty z ODA, ekologisty (Bursíkůj ministr) a nakonec mediální tváře Kalouskovic TOP09?
http://hn.ihned.cz/c1-59095330-rychetsky-takto...
http://www.novinky.cz/finance/289699-podpora-v...
Fííí-jo, ty se maj´...