Do práce na kole se dá jezdit skoro pořád, ale už nejezdím každý den, vlastně minulý týden jsem jel jen 3x a budu rád, když tenhle to zvládnu 2x.
Takže mám víc času sledovat i některé aspekty městské cyklistiky, které jsou ve své podstatě zábavným potvrzením faktu, že né každý kdo se nám ostentativně projede na Cyklojízdě nebo jezdí promediálně s fotografy po Praze na kole, si může být jistý, že se náhle neocitne na "druhé straně barikády a nestane se brzdou rozvoje cyklodpravy:)
Typickým příkladem je nyní ta paní doktorka s příšerně dlouhým jménem a stejně dlouhou cyklodopravní funkcí , tedy předsedkyně Komise pro cyklistickou dopravu Judr Monika Krobová Hášová, která vyrazila pana Poláka z magistrátu a je kolem toho zábavná veřejná přestřelka otevřeným dopisy a reakcemi otevřené dopisy na blozích, v tisku a počítám že zanedlouho i u soudu, neb paní je Judr :)a v diskusích pod články padly urážky ...
Další adeptkou na cyklozrádkyni je vlastně i ta paní co se poměrně nedávno proháněla ulicemi na elektrokole s Automatem, myslím že jméno je Alexandra Udženija a která nám nyní mediálně hlásá, že až se náplavky zkulturní, tak se po nich kola budou muset začít vodit :)
Inu je vidět, že podzim a na magistrátu mají dojem, že když je cyklistů na ulicích méně, že mohou nastat i nevítané změny a na druhé straně zas cykloaktivisté vyskočili jako čertíci z krabiček a tak mám dojem, že jistá spolupráce z let 2010-2011 mezi Automatem a Prahou je, dle mého skromného soudu, v troskách.
No a to je tak všechno, zhruba polovinu příspěvků na mém tématu o ježdění po Praze za poslední týden tvořily spory o světla a náplavky a tak si myslím, že zamyšlení nad články a odkazy které sem teď dám můžou diskusi osvěžit k méně technickým aspektům cykloživota :)
http://prahounakole.cz/2012/10/otevreny-dopis...
http://prahounakole.cz/wp-content/pnk/uploads...
Že by došlo k zmĕnám?
Že by se odříznuli kmotři a lobbysté, protože se ví, že na krávoviny jako čmárání piktogramů na silnici, budování cyklostezek o délce 20 m, včetnĕ značek už fakt nejsou prachy?
Furt nechápu, jakou kvalifikaci má Polák nebo Fidler.
Dopravní inženýrství se studovalo na stavební fakultĕ ČVUT, dnes dopraváci mají vlastní fakultu ČVUT.
Co vysgudovali tihle dva plus odborníci z Automatu?
Likvidace koryta Poláka je krok správným smĕrem.
Za prachy co stál mohlo být pár silnic opravenejch, s to je pro mĕ mnohem víc než 300 metrů piktogramů odnikud nikam, jen sby se ohrábla provize.
Myslím, že co se týká Vráti Filera, tak jsi dost přestřeil. Opět...
http://www.nakole.cz/clanky/744-vratislav...
Zase posuzuješ lidi aniž by jsi si o nich cokoli zjistil.
Takže geodet.
No a co?!?
Mnohem důležitější je, že co se týká cyklistiky ve městě tak má rozhodně víc zkušeností a znalostí než ty. V tomto směru mu nesaháš ani po kotníky a nic tě neopravňuje k tomu, aby jsi se do něj navážel nebo ho jakkoli shazoval.
Nejdřív se seznam s jeho prací a pak suď.
... ale.... radši nic... ;-)
Zkušenosti jsou jedna věc, způsob jejich uplatňování druhá.
Nemám vcelku nic proti lobbistům, nemusí ale tu svou živnost prezentovat jako ušlechtilé poslání.
On Jindra docela často a hlavně rád střílí rovnou od boku.
V Respekt DJ mají takový hezký zvyk. Pod každý příspěvěk pověsí nějakou písničku.
A protože to je opravdu hezký zvyk, tak tady je jedna písnička pro Jindru: http://youtu.be/0yERNnS2Hfw
Pro ty, co se k tomu nechtějí doposlouchávat, stejná písnička, ale s posunutým začátkem:
http://youtu.be/0yERNnS2Hfw?t=1m15s
A kdyby mi tu někdo něco chtěl vyčítat... Bacha na třetí iteraci, abychom se nezacyklili :)
Hele zas to nepřeháněj, nemám nic proti názorové různorodosti, ale tohle téma jsem nezaložil abych v něm hned mazal, ale věř mi, že k tomu nemám daleko...
Je pravda, že včera jsem to psal poněkud narychlo a tak v někom snad mohlo vzbudit dojem, že mám ze vzniklé situace radost.
Nemám.
Netvrdím, že je Automat nejlepší možná lobby, na druhou stranu ale vidím, že žádná jiná celkem není.
Proto mě zaujal fakt, že lidé z magistrátu a z politických stran, kteří byli letos, loni a předloni často viděni "na naší straně barikády", jsou najednou tak trochu na té druhé a připadá mi, že to i některým radikálnějším cyklistům tu radost vysloveně udělalo.
A o tom ta diskuse měla být .... a třeba i o tom, že pan Masare sice měl dobrý nápad reagovat, ale možná to měl někomu dát přečíst než poněkud prohloubil příkop, ze kterého magistrát strhl pracně budovoanou lávku.
Možná zaměňuješ příčinu a důsledek. Možná magistrát nejprve strhnul tu lávku.
Každé zrušené ouřednícké místo je dobré.
Problém je, že brzo jedoho nahradí hned dva, možná celý odbor.
Takže zrušíme úředníky kteří dohlíží na vyplácení penzí, na dohlížení staveb, na vybírání daní, na řízení státu (vládu) ...? Nechceš se odstěhovat do Somálska? Tam na úředníka nenarazíš.
Všechny asi ne, ale tak dvě třetiny by se zrušit mohli a nikomu by nechyběli.
Tak uz nam k terminum cykloaktivista a cykloskeptik pribyl jeste termin cyklochuligan. Presne vim na koho sedi. :o))
Antifa Hooligans chodí třeba na St. Pauli, Celtic a Marseille. Ale kam chodí Bike Hooligans fakt netuším.
http://youtu.be/Y5Gradg3te0
A jeje :o))
Neslyším náhodou nějaké kejhání?
;-)
Po pravde jsem cekal ze na to zabere presne tenhle pochybnej typek.
D-Fense sice také nemám rád, ale je alespoň vtipný a originální.
Ty jsi jen trapný a nudný. Předpokládáš, že se tu bude někdo smát vtipu, který opakuješ 2x týdně?
Ukazuje se, že se po pražské cyklistické infrastruktuře v podstatě všichni nějak vozíme. Někdo více, někdo méně, někdo nadšeněji a někdo s nadšením menším. Ale vlastně tak nějak každý a některé podařené úseky běžně používají i ti největší anticykloaktivisté ke své spokojenosti. Asi úplné škrtnutí peněz na rozvoj nebo jen běžnou údržbu pražské cyklo-infrastruktury potěší tak maximálně Jindru8526 (Který ovšem jako nepražák do toho nemá moc co kecat :D ) Rozpočet na příští pražský rok se tvoří právě teď a pokud se má ta úplná nula na cyklistiku odvrátit, tak teď je ta pravá chvíle se ozvat. Až bude rozhodnuto a rozpočet přijatý, bude už pozdě. Odstranění magistrátního cyklokordinátora a další ústrky jsou jen průvodním efektem tohoto zřejmě připravovaného hlavního tahu. Ano šetrit Praha patrně musí, když má na krku bumbrlíčka Blanku, ale ostatní položky rozpočtu se krátily o 6%, tak proč cyklistika rovnou o 100%?
Není náhodou ten pravý čas se vykašlat na spor o aktivismu a neaktivismu a nějak se ozvat? Nebo budeme jako stádo ovcí jen držet hubu?
Ano tento příspěvek mnozí označíte za jasně aktivistický a asi máte i pravdu, ono se to jinak napsat jaksi nedá. Přesto, prosím, zkuste diskutovat o problému a ne jen o aktivismu či neaktivismu.
Jak jsi prisel na to, ze jsou v Praze zruseny na pristi rok veskere penize na cyklistiku? To mi prijde jako trochu hystericke tvrzeni. Navic ne vsechna cyklisticka opatreni jsou na magistratu, nektera jsou v kompetenci prazskych ctvrti, osobne v tom presne nemam jasno, pod koho co spada.
Rozpočet ještě není přijatý, takže se to "neví", ale vše tomu nasvědčuje. Jedná se o rozpočet Prahy, nikoliv pražských čtvrtí. Pochybuji, že pražské čtvrti mají na cykloopatření vyčleněné nějaké velké prostředky.
Tu informaci mám ze dvou různých, dobře informovaných zdrojů. Nedovolil bych si něco takového tvrdit, kdyby tomu tak v tuto chvíli nebylo.
Nejnovější vývoj:
V pražském rozpočtu na cyklo v roce 2013 čekejte nulu: http://prahounakole.cz/2012/11/rozpocet-2013...
( plošné škrty -6%, v rozpočtu na údržbu komunikací -22% , cyklo -100% )
Ti, kdo se z cyklokomise mohou ozvat bez rizika, že by za to letěli z práce, už mají MKH dost a žádají primátora o výměnu předsedkyně: http://prahounakole.cz/2012/11/sedm-statecnych...
Vratislave, je někde možné vidět ten návrh rozpočtu? Ono se těžko ozývá proti něčemu pouze na základě argumentu, že to psali na PNK.
Ví se už, zda ten nový post cyklo-pěšo referenta byl zřízen a byl obsazen? Mělo to být k 1.11., nebo ne?
Návrh rozpočtu bude zveřejněn až poté, co ho schválí Rada, tedy nejspíš v úterý 13.11. Zatím musíte spoléhat na to, že tu nulu mám potvrzenou ze dvou velmi spolehlivých zdrojů.
Nový post již byl zřízen a obsazen, nový koordinátor bezbariérové dopravy má být cyklokomisi představen na nejbližším jednání, které bylo ovšem již dvakrát odloženo.
Tak ono je to celkem logicke kdyz se setri ubrat z toho nejvice zbytneho. At se nam to libi nebo ne, na cykloopatrenich chod Prahy ani sveta nestoji. Treba takove zimni uklizeni chodniku je v Praze dulezitejsi (je prinosnejsi pro vice lidi) nez par piktogramu namalovanejch na silnici.
Treba by stalo za to zprovoznit lavku v Lahovicich. To je urcite taky pod hlavickou "cyklistika", i kdyz ma byt lavka i pro pesi a bruslare.
Chodniky si maji uklizet lidi sami, aspon dle meho selskeho rozumu, byt je zakon ohledne toho ponekud dementni.
Tak ono by bylo dobre udelat kde co, ale kde na to vzit ze? :o)))
Opencard, Blanka, metro na poli, prodlouzeni metra A, ktere prodrazi MHD na Praze 6 a neprinese skoro zadne zlepseni...
Tak to pozor!!!
Prodloužené metro na Praze 6 mě osobně rozhodně přinese zlepšení, protože po jeho uvedení do provozu už nemusím bezpodmínečně šlapat dokopec do Vltavy, ale můžu domů jezdit i s kopce :o)))
Když se ty peníze musí napumpovat do Blanky, že?
Ted uz ano.
Kdyz jsme u toho setreni: U nové stanice metra na pražském Veleslavíně bude hlavní město stavět zřejmě nejdražší parkoviště v zemi. Terminál pro šest set osobních aut a konečnou autobusů má stát jeden a čtvrt miliardy korun.
http://www.rozhlas.cz/zpravy/regiony/_zprava/v...
Asi to nejakemu odbornikovi prijde uzitecnejsi nez nejake piktogramy, stezky a podobne.
Jeste me tak napada to je prece presne po cem automatisti hejkaj, aby ti co dojizdej autem do Prahy ho nechali na okraji a dal jeli metrem, ne?
Puvodne melo byt parkoviste na Dlouhe mili misto pole a nikoli uprostred celkem huste zastavby na Veleslavine. Na Dlouhou mili se stejne planuje prodlouzit tramvaj a v Dejvicich je uz vyzkousene, ze nechat auto u tramvaje a nikoli az u metra neni problem, tak proc to neudelat takto?
Nemam ambici diskutovat konkretni situaci jejiz stav jsem dosud nijak nestudoval a tedy neznam.
Pisu obecne o myslence P+R. Jestli ty znas naprosto vsechny informace podle kterych se rozhodovalo a ktere bylo nutno zvazit, na to si musis odpovedet sama. Pokud ano pak mozna mas pravdu, ja to posoudit neumim a priznam to. Ono ne vsechno co cloveku na prvni pohled prijde rozumne, logicke a spravne je take v te situaci opravdu realizovatelne.
I na těhle diskusích proběhly názory, že Praze by ze všeho nejvíc pomohly P/D parkoviště, které by odrazily nápor středočechů :), no a jak se někdě nějaké postaví tak se začne křičet, že mělo stát jinde, popravdě moc tomu nerozumím...
Zapomnel jsi tam kolem slova odbornik uvozovky.
Ja jen ze to planuji dva roky za tyhle prachy a 2 mesice pred zacatkem stavby si nechaji rict, ze by to slo mozna o tretinu levneji (nekolik prazskych cyklistickych rozpoctu), ale uz to asi nestihnou preprojektovat.
K prazvlastni koncepci dopravy na Praze 6 a umisteni toho parkoviste se vyjadrovat nebudu.
Hlavně jsem si přečetl tohle :od začátku roku 2012 byly hledány úspornější plošné varianty řešení, které však umožňovaly parkovací místa pro maximálně 120 automobilů. Reálně ale předpokládáme, že tento rozsah nebude pro Evropskou komisi akceptovatelný a mohl by být důvodem pro zamítnutí žádosti o dotaci z evropských fondů," uvedl primátor. Dopravní podnik se proto vrátí k projektu, který počítal se 600 parkovacími místy.
Vysvětlení, proč je to parkování pro 600 aut tak nechutně drahé, je poměrně prosté.
K tomu metru (a moc místa tam není) se totiž musí vejít P+R, smyčka bus a obchoďák. Samozřejmě, že varianta "vykašleme se na obchoďák, který může být kdekoliv jinde, a uděláme místo něj relativně levné nadzemní P+R" nepřipadá v úvahu, protože pozemky, dříve městské, jsou už samozřejmě léta prodány developerovi. Takže město mohlo buďto přijmout nabídku developera, podle které město zatáhne základy obchoďáku s bus temrinálem, a za to by pár let, než se metro dotáhne na Dlouhou míli, mohli jako P+R používat jedno, dvě patra garáží toho obchoďáku (to je těch 120 míst). To ovšem EU nestačí, protože oni si jaksi spočítali, že když má metro denně ušetřit řidičům několik tisíc cest, že stoautové P+R to asi nevytrhne. Tudíž se přišlo s nápadem zakopat se pod zem mezi tubusy metra a úroveň terénu. Což je právě ta věc, která na tom stojí tak strašně moc, protože v tomhle případě musíte nalejt beton nejen do základů, ale také mezi ně a ty tubusy metra.
Mě to přijde logické. V minulých letech se do cyklodopravy v Praze masivně investovalo, podle nezávislého průzkumu považuje situaci pro cyklodopravu za dobrou 80% lidí (zřejmě zahrnuje i lidi, co ji považují za výbornou či dokonce nadbytečně protežovanou, protože v anketě tyto kategorie z neznámých důvodů chybí).
http://www.metro.cz/rozhovor-mame-vizi-jak...
Tak mi přijde logické, když je infrastruktura vybudovaná, přestat do toho sypat prachy a věnovat se skutečným problémům.
Podle jakého průzkumu?
Viz anketu v odkazovaném článku.
Aha. A já myslel, že cituješ výsledek nějakého průzkumu.
Však cituju.
Mně přijde logické, že když se cpou miliardy do rozvoje pražské individuální automobilové dopravy (Blanka), že se něco okolo promile té částky dá i na rozvoj či zachování cyklistické dopravy. Pokud vím tak cyklisté v Praze mají četnost větší než promile z ostatní dopravy.
Zajimave by bylo zjistit, jaka cast cyklistu vyuziva cyklostezky a jaka jezdi po ulicich.
A pripadne jaka cast by jezdila stejnymi misty i kdyby cyklostezku zahrnuli hlinou.
Tak.
Cyklisticka infrastruktura nejsou jen cyklostezky.
A co jeste? Ty pruhy, ktere mi jsou na kole k nicemu a autum prekazeji? Co tam mas dal?
Lavky pres Vltavu ci nejake jine reseni prekonavani zacpanych mostu nebo mostu pouze pro motoristy (Lahovice), zobousmerneni jednosmerek, umozneni legalniho prujezdu nekterymi parky...
Zarizeni, aby instalovane retardery obsahovaly diru pro cyklisty, vyreseni nekterych krizovatek tak, aby cyklista nemusel pro odboceni doleva prejet pres 2 pruhy s hustym provozem aut (nebo to obejit pres 2 semafory po prechodu) a aby mohl jet rovne i z praveho pruhu...
A proč by retardéry neměly obsahovat i díry pro auta? Nic proti retardérům, je zábava to pořádně rozjet a skočit, ať už na kole, na čtyřkolce nebo třeba v Hummeru. Ale v autě je to neskutečný opruz, brzdit, rozjíždět, do ovzduší se dostane víc spalin a částeček z brzd a pneumatik, víc hluku a otřesů...
JAK chceš vyřešit křižovatky, když cyklista jede při pravém okraji a doleva se odbočuje z levého pruhu? Nebylo by lepší, aby se cyklisté naučili jezdit normálně v pruzích, a přiblížili se tak aspoň trošku opravdovým řidičům?
Ne každý to dokáže, ne každý má odvahu zvednout levou ruku a vjet do proudu rozjetých automobilů, aby mohl přejet do levého pruhu. I ti co to běžně dělají to od jisté hustoty aut a jejich rychlosti už raději nedělají a odbočí nepřímo.
Pekny popis situace, ale nejak v tom nevidim zadny problem.
To je ovšem už jen tvůj problém.
Jistě, spousta lidí se na řízení auta v určitých situacích také necítí, a raději se nechá odvézt od někoho autem nebo veřejnou dopravou.
Na kole je to podobné. Vždy je to otázka, kolik milionů lidí omezit nějakýma vyhrazenýma pruhama a zcela nelogickýma úpravama zákonů kvůli pár lidem, co dle stávajících pravidel nejsou schopni jezdit.
Skutečně jste tak slepý, že nevidíte, že jízdní kolo má jiné fyzické vlastnosti než auto?
Především jezdí pomaleji, takže jsou mezi rychle jedoucími auty tyto manévry složitější než pro jejich řidiče. Při odbočování do levého pruhu musí normální auto dávat přednost jednou, zatímco cyklista dvakrát (ještě autům v jeho pruhu).
Na druhou stranu nemá zdaleka takové negativní dopady a lépe se protáhne úzkými míst. Jezdit vedlejšími ulicemi je tedy pro většinu slabších cyklistů ideální volbou, jenže ouha: jednosměrky jsou téměř vždy naježené opačně (aby odvedla auta na hlavní). Cyklistu ale není třeba na hlavní odvádět, protože ve vedlejších nezpůsobí tolik problémů.
Cyklisté prostě jezdí jinudy a jinak a infrastruktura s tím vůbec nepočítá.
Je zřejmé, že jízdní kolo má jiné fyzické vlastnosti než auto, a nikdo to tu nezpochybňuje, takže osobní výpad na úvod sis mohl odpustit.
Nebudu bazírovat na základních pojmech, mezi pruhy se přejíždí, nikoliv odbočuje, a při přejíždění se nedává přednost, nýbrž pouze nesmí omezit a ohrozit.
Jelikož jezdím (naposled předevčírem, rozhodl jsem se letos vyzkoušet, co mé klouby snesou) střídavě na kole a v autě, mohu srovnávat. Ukážu, kouknu, zda neomezím a neohrozím a přejedu do sousedního pruhu. Cestou do i z práce minimálně jednou, někdy i vícekrát. Jediný rozdíl je, že na kole nemám zrcátko. Ale to je můj problém zrcátka na kola nebo na brýle existují, a kdo chce, ten je má.
Jednosměrky samozřejmě musí vést v obou směrech. Kdyby vedly třeba jen ze sídliště na hlavní silnici, nebylo by možné se na sídliště dostat. To je logické, že. Pokud jde člověku opravdu o bezpečí, nesmí být líný ujet pár desítek metrů navíc. Případně se (na rozdíl od řidiče auta) může snadno konvertovat v chodce a pro řidiče nepříznivé místo překonat pěšky.
Při odbočování doleva (nebo i jízdu rovně, pokud pravý pruh je vyhrazen pro jízdu doprava) je zcela nelogické, aby cyklista musel jet vpravo (jak jej často nutí cyklopruh), a křížil dráhu autům, kterým právě blikla zelená. Naopak, je daleko logičtější, aby se do příslušného pruhu zařadil již před křižovatkou, když auta pomalu dojíždějí ke křižovatce nebo stojí na červenou.
Tak především: cyklistická infrastruktura se nestaví pro mě nebo pro vás, kteří jsme schopni na kole snadno vyvinout vyšší rychlosti při kterých jde ty manévry jakž-takž provést. Staví se (nebo by měla) pro méně zdatné.
Zkuste si příště udělat manévr levého odbočení s tím, že nepojede rychleji, než 15 km/h v plném provozu. A teď si ještě představte že ho děláte poprvé v životě.
Jednosměrky jsou navržené tak, aby se dalo dostat do oblasti, nebo se dostat z ní a především tak, aby se nedalo dostat skrz ní. To je ale přesně to, co se snaží udělat cyklista, pokud se chce vyhnout hlavní. Projet takovou oblastí pak neznamená trasu delší o pár desítek metrů, ale třeba dvojnásobně. Proč to ale není možné těm cyklistům dovolit?
K tomu prvnimu - malokdy se pohybuji rychlosti vyssi nez 15 kmh. Vetsinou jen z kopce. Prepruhovavam i do kopce cca rychlosti chuze.
Kdyz natahnu ruku a kontroluji, jestli auto za mnou mi udela misto, prejedu bez nebezpeci. Kdo nedokaze za jizdy otocit hlavu, poridi si poradne zrcatko. Kdo nedokaze davat znameni o zmene smeru rukou, ten neni zpusobily ridit dopravni prostredek, kde je toto jedina zakonem uznavana varianta.
S jednosmerkami souhlas. Tam ale staci par ceduli.
Mezi auty se citim neprijemne a bojim se. Nicmene kdyz potrebuji , natahnu levou, podivam se pres rameno a pomalu se doleva sinu. Traverz pres magistralu jsem vcera predvadel 4x. Tech, kteri nedokazou zaroven zvednout ruku a zaroven zatocit, zase tolik nebude.
Jo, ale nefinancuje se toto všechno z celkového balíku na dopravní infrastrukturu?
Popravdě řečeno, já jsem podkapitolu cykloinfrastruktura nenašla ani v loňském rozpočtu. Investice na cyklo jsou tam rozprsknuté do více různých rozpočtových kapitol. Je možné, že se pletu, třeba ten detailní rozpočet není veřejně přístupný.
Já dostal zprostředkovány přímé odpovědi na přímý dotaz. Samozřejmě budu velmi rád, kdybych se zmýlil a bylo tam na cyklostavby třeba jen o malinko míň než na další projektování naprosto zbytečné Blanky 2.
Chtel jsi napsat "a bylo tam na naprosto zbytečné cyklostavby třeba jen o malinko míň než na další projektování Blanky 2."? 8-)
Ne kazdy potrebuje cyklostavby. A ne pro kazdeho je zbytecna Blanka.
To vypadá, jako by tunel Blanka byla jedinou dopravní stavbou v naší krásné, socany vytrvale sužované, vlasti.
Slepcům nemá cenu kupovat brejle a hluchejm sluchátka.
Jediná šance je uříznout jim zdroje a ani tady není potřeba vyvíjet nějakou větší aktivitu, neboď to celé jde v řiť jaksi samospádem.
Užasný komentář! Málem bych uvěřil, že nejsi ničeho lepšího schopen. :(
I kdyby se příští rok nepostavil jedinný metr cyklopruhu či stezky, tak jsou potřeba peníze na připojení se k rozběhlým rekonstrukcím (třeba křižovatek), jinak se tam cykloopatření neprovedou a další rekonstrukce bude až třeba za 10 let. Tím se tam stav na dlouhou dobu zakonzervuje. Každý šikmý obrubník, každá cedule stojí peníze. Nula v rozpočtu není zakonzervování současného stavu, ale propad zpět.
Sikmy obrubnik vazne stoji o tolik vic, nez klasicky?
Samafor pro cyklisty v křižovatce stojí o dost víc než žádný. Například.
Pěkný příklad vyhozených peněz.
A proc tam je? Je jen relativne malo krizovatek, kde cyklisti nemohou jet ani s auty, ani s chodci. Zmenit legislativu tak, aby v pripade soubehu cyklostezky a chodniku, mohla byt skla v chodeckem semaforu s kolem i panackem (jako cyklo peso stezka) by bylo levnejsi, ne?
Bicykl ma oproti autu tu vyhodu, ze na nem mohou jezdit uz i deti. A take na nem mohou jezdit duchodci. Ty, Joe a nekteri jini si na nem porad predstavujete zdatne jedince mezi 20 a 50 lety podle toho, co pisete.
Nerozumim souvislosti. Na co reagujes?
Jinak silny mestsky cyklista jsi TY, ja jsem nachcipany slaby dojizdec, co se na ulici porad boji. Takze mi prosim nepredhazuj neco jineho. 8-)
Reaguji asi tak na vetsi kontext, kde neustale tvrdis, ze cyklista muze bezne jezdit s auty.
Muj blog na tema, jak jsem se citila v prazske doprave, kdyz jsem zacala jezdit, si urcite pamatujes. :-)
Ale ja se tak citim porad. K cemu je tu a tam svihnout cyklopruh, kdyz se nekam potrebujes dostat a tam nic takoveho nevede. Potreboval jsem se z Miraku dostat po Ruske a na par stech metrech jednou skoro a podruhe uplny stret s autem. Pomohl by mi pruh? Ne. Pomohlo by mi, kdyby ridici uvazovali. Ale to zadne pruhy nezajisti.
Pomohlo by Ti, kdyby v Praze jezdilo vic cyklistu. Cim vic cyklistu, tim bezpecnejsi jizda. Cast lidi nejezdi, protoze se boji do provozu. Na nekterych mistech pruh opravdu smysl ma, hlavne tam, kde jim objedes zacpu.
Mno po některých osobních zkušenostech mám dojem, že víc cyklistů někdy znamená spíš komplikaci .
Možná dle míry tolerance někomu nevadí být uprostřed peletonu bez pravidel , ale pro mě to znamená hledat si spíš novou cestou.
Třeba současné období je úžasné v tom, že potkáš jen lidi, kteří na kole po Praze skutečně pravidelně jezdí, minimum opruzu, zdvořilé pozdravy a plynulá jízda....
Je to hrozné, těžko se mi to říká, ale máš asi pravdu :)
Sej mi par konkretnich prikladu. Nebo alespon jeden v mistech, kde to alespon trosku znam.
Ano, umel bych si predstavit, ze by pomohl, kdyz jsem po prutrzi mracen jez l Mechenic a tech nekolik km az na Zbraslav to stalo. Jinak si nevzpominam.
Ja mam rada cyklopruh ve Zborovske, kdyz nejedu do prace moc pozde, tak ta ulice byva dost plna.
Na Stefanikove moste bohuzel cyklopruh pri zacpe nefunguje, ale rikala jsem si, ze treba kdyby byl jenom tak uzky, aby se protahlo kolo, ale az ke krizovatce, ze by ho auta treba neignorovala a zustala stat tak, aby cyklista nemusel klickovat kolem z obou stran.
Tam jsem na kole jel nedavno, ale v noci, asi kolem druhe. Takze mne pruh nezajimal, ale neskutecne mne stvaly ty retardery. Ale neprijde mi to tak uzke, aby se tam auto + cyklista nesrovnali bez pruhu a pokud jsem si vsimnul, dva autopruhy tam uz vedle sebe nejsou, ne?
Nejde o to, ze by se nemohlo auto a cyklista srovnat vedle sebe v siroke ulici, ale bez toho pruhu auta vetsinou stoji cikcak (nejaky blbec vpravo u kraje se vzdycky najde) a nejde vedle nich projet. Navic tam pres den stridave nalevo a napravo stoji auta na blikackach, coz by bez cyklopruhu uz tuplem melo efekt obcasneho setrvavani aut prilis vpravo.
A tenhle typ retarderu je mi celkem sumak, protoze je ve tricitce prejedu bez jakehokoli problemu, takze zpomaluje jen auta.
Tak ta blikajici auta objedes, stejne, jako bys jela autem. A konec koncu, auta by se mela drzet spravne napravo, ne? Nevim, ale tohle mi problemy nedela. Kdyz auta stoji, neni treba se jich bat a nejak se vetsinou clovek protahne.
Lepsi priklad by tam nebyl? 8-)
Projizdim spoustou ulic, kde cyklopruh neni, a casto se clovek neprotahne nebo za cenu velkeho zpomaleni, aby nevzal o zrcatko. Opravdu mi prijde jako mnohem lepsi napad ten pruh, kde mohu jet porad skoro tricitkou a nemusim kazdou chvili zastavovat, zpomalovat a protahovat se, obzvlaste i z toho duvodu, ze protahujici se cykliste lezou na nervy i motoristum a obcas mam pocit, ze mi nekdo az k pravemu kraji najel schvalne, abych ho nemohla predjet (nedavno ulice U zabehlickeho zamku ci tak nejak jsem takhle musela objizdet auto po travniku). Radeji konfliktnim situacim predchazim, coz cyklopruhy cini.
Prijde mi smysluplne upravovat infrastrukturu tak, aby se predchazelo krizim a zbytecnym zacpam: tunely + zuzeni magistraly, ...
Prijde mi jako nevhodne jen kvuli lepsimu pocitu zlomku ridicu (tech nemotorizovanych) z plynulejsi jizdy dalsim zuzovanim znevyhodnovat motoristy, utracet za pruhy a tak podobne, zvlast v miste, kde je dostatek prostoru.
Kde muzou mit pruhy smysl je tam, kde auta jezdi rychleji, nez kola. tedy neco jako stoupaci pruhy (Jeremenkova).
Kazda dalsi maluvka a znacka znesnadnuje orientaci vsem zucastnenym a zvysuje moznost chyby. Naprikladjsem kdysi prestal chodit na badmintom do Astry a Modre skoly, protoze meli tak pomalovanou podlahu, ze se mi v tom spatne hledaly moje cary. Ne ze bych to nedokazal, ale nebylo to prijemne. Proc takovouhle neprijemnost zpusobovat vsem a navic v doprave, kde chyba nekonci jen ztratou bodu, ale treba i ztratou zivota?
Pokud jsi si nevsiml, tak ten lepsi pocit (a mensi riziko prehlednuti cyklisty) se netyka jen cyklistu, ale vsech. Jak se ti libi, kdyz stojis na semaforu a chvili pred rozjezdem se pred Tebe nacpe zleva cyklista? A pokud Ti mirne zuzeni pruhu a namalovani cyklopruhu prijde jako pocmarana silnice, tak to jsi na tom dost spatne. Nestava se Ti, ze prehlidnes retarder? Treba v Kunraticich a okoli jsou nektere prakticky neoznacene. Zrusila bych spoustu dopravnich znacek, ale zrovna rozpruhovani siroke ulice podle me ucastnikum silnicniho provozu pohyb po silnici zjednodusuje.
Kdyz se prede mne nacpe tak, abych ho videl a kdyz zrovna neblikam doleva, je mi to jedno. Jo, jeste by mi vadilo, kdyby mi odrel auto.
Bezne se mi to nestava. Mozna nekdy, ale spis ze ho zahlednu pozdeji a musim trosku ostreji pribrzdit, ale nic, z ceho bych mel ujimani.
Pocmarana silnice neni pocmarana silnice? 8-)
Vadi mi to, protoze to zbytecne oddeluje prostor na to a na ono a aby pak clovek za riditky nebo za volantem porad klickoval a kontroloval si, jestli je v tom svem vyhrazenem, misto aby pouzival zdravy rozum, daval pozor a choval se ohleduplne.
Cyklopruh je pro mne podobny prinos, jako parkovaci zony. Od chvile, co je v Nuslich namalovali, nemohl jsem nikdy najit misto ani pro firemni auto bez karty, ani pro soukrome s kartou. 8-(
Jo, to auto, co jsem se s nim setkal, mi najelo prave do jednoho takoveho zbytecneho pruhu, ktery ridic ignoroval. Kdyz nedava pozor natolik, aby postrehl cyklistu, dokaze klidne i prehlednout i pruh.
"obcas mam pocit, ze mi nekdo az k pravemu kraji najel schvalne, abych ho nemohla predjet"
Jo, ten pocit mám občas taky, zajímavé ovšem je, že když za takovým člověkem zastavím a počkám na posouvání kolony, tak mi často dotyčný udělá při dalším zastavení místo. Což překvapí i hezky potěší.
Levnější by to bylo, ale zkus to prosadit. Já to měl jako jeden z nejlevnějších nápadů už dávno.
Jinak cyklochodníky jsou myslím docela mor. Dopravně nefungují dobře a vedou k příliš mnoha konfliktům mezi chodci a zrovna těmi cyklisty, co by měli být na silnici.
Podrobně viz http://prahounakole.cz/2012/11/proc-jsou... , cituji:
Ano, i smíšené stezky mohou fungovat, ovšem pouze, pokud:
- je na nich pěší provoz natolik slabý, že chodci neobtěžují cyklisty;
- je na nich cyklistický provoz natolik slabý, že se chodci necítí být cyklisty ohrožováni;
- ti, kteří tam nejsou ochotni jezdit ohleduplnou rychlostí, mají legální a atraktivní možnost jet po souběžné komunikaci.
A proč jsou myslím "únosnější" špatné cyklopruhy než cyklostezky (opět citace):
Špatné cyklochodníky i cyklopruhy vedou k jistému druhu konfliktů s chodci. U cyklopruhů dojde na konflikt se „slabšími“ cyklisty, kteří se bojí jet v provozu. Ti jsou zpravidla pomalejší a současně ochotnější k ohleduplné jízdě, zvlášť na chodnících, kde by jakákoliv kolize byla připsána na jejich vrub. Pokud by na témže místě byla smíšená cyklostezka, bude už z principu vyšší celkový počet konfliktů s chodci. Přibývají zde konflikty „rychlých“ cyklistů, kteří vlivem stanoveného dopravního režimu navíc nehodlají při míjení chodců zpomalovat, případné srážky tak mohou mít závažnější následky.
Vráťo, co znamená:
"- ti, kteří tam nejsou ochotni jezdit ohleduplnou rychlostí, mají legální a atraktivní možnost jet po souběžné komunikaci."
Jak nejsou ochotni???
To jako pro řidiče, kteří nejsou ochotni jezdit třicítkou v zoně 30 budeme stavět legální a atraktivní souběžné komunikace?
???
Ta komunikace uz tam je, kdyz nechci jet na strasne pesocyklo, jedu proste vedle po ulici/silnici.
Reaguji na tohle:
"Ano, i smíšené stezky mohou fungovat, ovšem pouze, pokud:
...
- ti, kteří tam nejsou ochotni jezdit ohleduplnou rychlostí, mají legální a atraktivní možnost jet po souběžné komunikaci."
Prostě, když tam nejsou ochotni jezdit ohleduplnou rychlostí, at si tam nejezdí. Nehodlám bádat, zda souběžná komunikace je nebo není a zda, když je, je pro ně dostatečně atraktivní (co to je atraktivní? jako, jestli jsou na ni cyklopruhy a představná stání a co já vím, co ještě?). Protože oni nejsou ochotni...? I na souběžné komunikaci by člověk jaksi měl být ochoten jezdit ohleduplně.
Asi jde spíš o to, že je zákonem přikázané pro cyklistu použít tu cyklostezku, i když po ní nechce jet a má schopnosti jet s auty po silnici.
Asi takto: Cyklistů, co prasí na náplavce, se lze na tomto místě zbavit dvěma zpsůoby:
a) zakážeš jízdu všem cyklistům,
b) uděláš vrchem takovou integraci, aby tdfka na náplavku z vlastní vůle nepáchla.
Stejný princip skutečně platí i pro ty řidiče v zóně 30. Pokud nechceš, aby někteří jezdili skrz Karlín jak hovada, nabídneš jim Rohanské nábřeží.
Ovšem žádoucí míra atraktivity veškerých komunikací záleží především na tom, jestli je žádoucí mít té které dopravy víc nebo míň.
c. zakážeš cyklistům prasit
d. prasení cyklistů omezíš třeba cykloretardérem
c. každý zákaz je úplně k prdu když není vymáhán a tady není kdo by bvymáhal podstatně důležitější zákazy, natož takovýhle nekonkrétní a nic neříkající.
d. cykloretardér nepomáhá, jen naštve ty co jedeou normálně a slušně. Retardéry by museli jinak být po 10 metrech a ještě takové, které tvoří skutečnou překážku, jinak se dají objet, přeskočit, apod.
c. Už je zakázáno (limit na náplavce 20 km/h a pravidlo, že pokud nemůže vozidlo bezpečně projet, musí být připraveno zastavit, platí i pro cyklisty). Efekt nulový.
d. retardér se dá přeskočit (ledaže bys zavedla ta kličkovací zábradlíčka, co se nedají projet s vozíkem).
Varianta 'e') že by měšťáci nechytali cíleně ty, kteří se opatrně proplíží Vyšehradským tunelem, ale TDFka na náplavce, mi přijde z oblasti sci-fi.
Jakou integraci? Bud se dole budu chovat adekvatne, nebo mne ti lidi budou natolik vytacet, ze radsi pojedu horem. Jakou integraci k tomu potrebuji?
Co třeba takhle souvislý cyklopruh, který ti umožní nenechat se dole vytáčet ani současným stavem věcí? (Já vím, že se tam bez stavebních úprav nevejde, ale bez něčeho takového budou burani i nadále raději válcovat chodce až do té míry, že se jednou někdo opravdu naštve a náplavku cyklistům zakáže.)
Kdyz naplavku zakazou, dosahneme konecne stavu, kdy bude fura cyklistu v beznem provozu a ridici si budou muset rychle zvyknout. Co na tom, ze tu a tam nejaky cyklista zarve? S tim se prece pocita, kdyz na ne chystame i tu past s prubeznym pruhem. Tam je totiz riziko nesrovnatelne vyssi.
Cyklopruh dole vubec nic nevyresi, turisti v nem budou courat stejne.
A navic Ti ho pamatkari nepovoli, takze se tu dohadujeme zbytecne, ne?
No ono pro ježdění horem by možná stačilo zase vytrhat ty obbrubníčky mezi tramvajovým pásem a pruhem pro auta. Sice to dobře chrání tramvajový pás, ale nedá se předjíždět kolo. Pochybuji však, že je to průchodné, právě kvůli ochraně MHD
Jako, nedivte se, že vás s takovouto rétorikou hodně lidí nemá rádo.
Jo, cyklochodníky jsou podle vás mor, přitom cyklisti vesele po chodnících jezdí. Ne po cyklochodnících, po regulérních chodnících! Je jich sousta a jezdí tam s tím, že silnice je pro ně mor. Cyklochodník je mor, silnice je mor, všichni jsou na nás zlí, jenom my jsme letadla.
Postavit své požadavky na argumentech:
"nehodlají při míjení chodců zpomalovat"
"nejsou ochotni jet ohleduplnou rychlostí"
Co s tím jako chcete dosáhnout?
Přečetla sis celý ten článek?
Přečetla sis jeho závěr?
Tam by ses to totiž dozvěděla...
Až budou všichni cyklisti míjet chodce tak ohleduplně, že se tím žádný chodec nebude cítit ohrožen a všichni řidiči budou jezdit tak ohleduplně, že se tím nebude cítit ohrožen žádný cyklista, nebudeme muset hledat takový design komunikací, který by jim bezohledné chování komplikoval.
Nepřečetla, bohužel. Reagovala jsem jen na to, co bylo uvedeno zde.
Takže se omlouvám a ten článek si přečtu.
Díky, moc pěkné. Takhle kdyby se chtělo zachovat více diskutujících!
Tak jsem ten článek přelouskala (je teda fakt moc dlouhý:-))
Jenže závěr ve smylsu, jaký jsi naznačil tady (k chodcům ohleduplní cyklisté) jsem v tom článku nenašla. Jo, je tam napsáno, že kvůli konfliktům cyklistů a chodců bychom se za stávající situace neměli pouštět do vytváření pěšocyklostezek, protože nám to kazí pozitivní obraz u chodců (viz:"cena v podobě obrovské konfliktnosti s chodci je u cyklostezek příliš vysoká"). A proto je třeba změnit legislativu a změnit politické smýšlení.
Nevím, možná špatně čtu a špatně chápu, ale o tom, že je TAKY potřeba změnit chování cyklistů, tam není nic.
Cyklostezky a cyklopruhy nejsou ideální. Ono totiž vůbec nic na světě není na 100% ideální za všech okolností a pro všechny. Takže apel na trochu té slušnosti a ohleduplnosti mi v tom článku fakt schází. A nikoliv proto, abychom si "nepokazili imidž" ale proto, že to bez toho prostě nejde.
Ten komentář nebyl sumací z článku, promiň, že to tak vyznělo. Byla to snaha odpovědět ti :-)
Jistě ano, souhlas. Už jen to zbývá prosadit v parlamentu. Nechceš se toho ujmout?
Proc? Mne soucasny stav vyhovuje. Jen jsem nastinil podstatne levnejsi variantu.
Lavka v Lahovicich zni rozumne, i kdyz je o kousek dal Zbraslavsky most.
Jednosmerky a parky snad nejsou az tak velke naklady, ne? Dve dodatkove tabulky, kazda z jedne strany...
Při rozpočtu 0 se neosadí ani ta tabule.
Proč? Normální dopravní opatření, z rozpočtu dopravní infrastruktury.
Přijde mi takové nesystematické mít zvlášť rozpočet pro všechny (dopravní infrastruktura), a pak zvlášť kapitoly pro určité zvýhodňované skupiny, například "začleňování" cikánů nebo cyklistů.
To jestli je to pitomé, či ne je čistě subjektivní pohled, který rozškatulkování rozpočtu nijak neovlivní. Prostě je to tak rozškatulkvané. Když v té dané škatulce nejsou peníze, tak se nedělá.
Když není ve škatulce "cykloopatření", tak se buduje infrastruktura pro všechny z peněz na dopravní infrastrukturu.
Přijde mi opravdu pitomé třeba položit asfalt a namalovat pruhy ze škatulky "dopravní infrastruktura" a pak ze škatulky "cykloopatření" namalovat jiný pruhy.
Dopravní infrastruktura je tu pro všechny.
Ano, škoda že to tak není, obzvláště u těch rekonstrukcí. Pokud bude na příští rok 0, tak to bude asi tak bude muset MHMP udělat, protože nevytvoření žádných opatření bude možné řešit soudně jakožto nedodržení povinnosti.
Už se těším až se budu moci povozit na kole na komunikacích, které představují většinu výdajů rozpočtu na "dopravní infrastrukturu pro všechny...".
Stále zapomínáš na dodatek:
"..., kteří jezdí autem".
Ty nemůžeš na normální silnici? Proč, tebe zbavili svéprávnosti? To by vysvětlovalo také mnohé příspěvky v diskusích;-)
Do normálních tunelů je normálním kolům zákázáno vjíždět.
Tunely v posledních 10-15 letech představují většinu investic do "komunikací pro všechny".
Takže Tvé tvrzení, že se z kapitoly 03 doprava staví infrastruktura pro věechny, je nepravdivé.
Díky tunelům ubyde aut na povrchu, kde jezdíš.
Tunely možná představují většinu, protože předtím se jejich výstavba zanedbávala, tak se to teď dohání, to je logické. Ale kromě toho se z nich staví silnice, malujou čáry a obnovuje a provozuje značení. I pro tebe.
Od někoho, kdo dostává infrastrukturu jak společnou, tak i speciálně pro sebe, zadarmo, aniž by na ni ze svého ježdění přispěl byť jen korunu, bych očekával více pokory a vděku.
Díky tunelům aut na povrchu neubyde. Tvoje úvaha má zásadní vadu. Opomíjíš dopravní indukci.
Když započítáváme DPH, tak snad od všech ne? Z dílů na kolo platím daně...
Halasně tu pořváváš, že cyklisté jsou dotováni a tudíž mají držet hubu a být vděční. Ale s velkou chutí zapomínáš, že stejně, ne-li více, jsou dotování motoristé. Neměli by tedy i oni, když jim ze společného platíme luxusní tunely, být vděční a s pokorou přijímat nová dopravní opatření?
Nojo, o indukci kdosi prndal i v případě okruhu. Nemám přesná čísla, ale řek bych, že Jižní spojka a Barranďák jsou včíl velmi výrazně průjezdnější. Možná nějaká marginální dopravní indukce nastala (někdo, kdo potřeboval jet po Jižní spojce nebo přes Baranďák, a dřív nejel, tama teď jezdí), ale celkový efekt je podle mne VÝRAZNÉ zlepšení.
Daň z daně je snad něco jiného než daň ze spotřeby, co je na tom nejasného?
Motoristům se po letech čekání a dotování ostatních postaví tunel, ze kterého budou mít prospěch všichni, jak zmiňuji v minulém příspěvku. S vděkem a pokorou přijímám.
"Po letech čekání..."
Čekají od začátku stavby Strahovského tunelu? Mrázovky? Štěrboholské radiály? Dálnice v Praze stavíme už 20 let a celou tu dobu se do toho sypou pěkné prachy. Můžeš nějak vysvětlit to "čekání"?
Ano Jižní spojka a Baranďák jsou průjezdnější, ale kde konkrétně to pomohlo cyklistům? Navíc je to opatření ještě příliš nové, změna dopravních návyků nějakou dobu zabere. Nárůst tam je solidní, čísla si, tuším, pamatuje Vratislav.
Citim se byti cyklistou a na Barrandove bydlim. To, ze nam kousek od baraku nejezdi kamiony povazuji za prinos. Tudiz to minimalne jednomu cyklistovi pomohlo. A zeptej se Vaclava a Jitky, jestli se jim lepe nejezdi do kopce, kdyz nemusi cuchat smrad z fury kamionu.
Mimochodem - prostrihal jsem trasu z kopce kolem aut a opravdu se tam ted da jezdit i nahoru a nezdechnout.
Nepíšu, že konkrétně okruh má nějaký přínos pro cyklisty. Asi marginální, i když jeden cyklista se ti už ozval, že ano;-)
Píšu, že tady vám ta údajná indukce nějak nefunguje. A pokaždé když jedu kolem odbočky z D1 na Jižní spojku, a porovnám frontu, jaká tam bývala s celkem plynulým odbočením dnes, si na to klišé vzpomenu.
Včíl se to už znova začíná sekat, pro plynulost veřejné dopravy už ROPID žádá buspruhy.
Mám dojem, že buspruhy na spojce byly v plánu už před okruhem :) jenže to nešlo udělat, protože tam poskakovaly kamiony.
Seka se to jen ve spicce a zdrzeni neni vetsi, nez kdyby tam byla svetelna krizovatka. Proste naprosto spatna dopravni stavba Barrandovskeho mostu je prilis uzkym hrdlem. To se tyka jak smeru z Barrandova na most, kde se vzapeti krizi pripojujici se auta a ta odbocujici, ale hlavne opacneho smeru, kde auta odbocuji to te silene zatacky smer Barrandov a jeste tam stoji na semaforu.
Presto jsem za posledni dva mesice chvili stal (nebo jel pod cca 20 kmh na poslednich metrech) pouze jednou a to tam byla bouracka. Driv jsem prostal nebo procoural klidne i nekolik km. Kdepak, indukce jeste nezacala.
Údržba dostala -22%.
Nutno přiznat, že v rámci některých záměrů možná nějaké cyklo vznikne. Ale jakmile by si to vyžádalo větší vícenáklady (větší než to sklopení obrubníku), tak ty úpravy nebudou.
Ale z čeho jsou ty cedule, jednosměrky, cyklopiktogramy apod plecené?
No přece z rozpočtu. Z rozpočtu pro rozvoj cyklodopravy, či jak se to nazývá. Je to z jiné přihrádky než peníze na ostatní dopravu.
Prosím klid:-))
Myslím, že to jde z rozpočtu TSK teda povětšinou. A opravdu si nejsem jista, zda když nekam přidělávají nějakou značku nebo malují nějakou čáru na asfalt, tak to rozlišují. Nebo ano?
Ano. TSK má rozpočet na "údržbu," ze kterého se dá, třeba v rámci obnovy vodorovného značení, namalovat cyklopruh (když budeš hodně prosit). Vyznačení nějaké cyklotrasy v místě, kde předtím nebyla, je "investiční akce," tudíž potřebuje prachy z rozpočtu na investiční akce.
Pokud tomu tedy správně rozumím, tak žádná nová chráněná cyklostezka asi nevznikne.
Ovšem, pořád bude možné třeba osadit jednosměrku cedulí a zobousmernit ji, nebo přimalovat cyklopruh, nebo vyrobit retardér bez jednoho krajního segmentu a podobně. To vše samozřejmě s přihlédnutím na to, že rozpočet TSK bude asi taky krácen.
Do jisté míry máš pravdu. Nevznikne asi 10 km připravených cyklostezek. Zapomeneme na možnost zkusit znovu prosadit lávku z Císařské louky, podjezd Mánesova mostu na Klárově (uznávám, drahé věci, ale dost potřebné a v centru). Neumístí se ani jeden městský cyklostojan (letos ostatně vznikl tuším jeden nebo dva). Nevzniknou také nějaké delší naplánované cyklotrasy, na kterých se má dělat mix cyklostezky, integrace a značení, v širším centru trasy Kačerov - Kamýk a Roztyly - Záběhlice.
TSK má na údržbu -22% , to už bude na stavu komunikací hodně vidět. Bude tedy silná snaha dělat veškeré rekonstrukce tím nejlevnějším možným způsobem, tudíž na nějaké cyklopruhy nebude, protože je to o čáru víc.
No, je to smutné, ale obávám se, že těch věcí, co si budeme muset v příštím roce odpustit, je víc.
Mimochodem, koukala jsem, že i pražští pěší tlačí na navýšení rozpočtu. A podobných skupin bude asi víc.
Vzniknou nějaké drobnější věci na některých městských částech. Jsou připravené nějaké cykloobousměrky, ale v jednotkách kusů (buffer má asi 70 položek), možná přibude jedna menší zóna 30 s cykloobousměrkami (ale spíš až 2014).
Mimochodem, zónu 30 v Karlíně si Praha 8 ze svého neplatila, i mnohá drobná cykloopatření se na městských částech dají prosadit jen tehdy, když tam za cyklokomisi s návrhem přinesete také ty prachy.
Proc piktogramy? K cemu to je dobre?
Už jsme to tu řešili. Aby se cyklisté dozvěděli, že mají jet při pravém okraji vozovky.
Už jsme to tu řešili. Aby si řidiči aut uvědomili, že občas můžou na ulici potkat cyklistu.
To řidiči aut prokazatelně vědí, všichni z toho dělali zkoušku, takže toto důvodem určitě není;-)
Protože poslat dva maníky s kýblem a štětkou (bud Vasily, nebo na živnosťák zaměstnané tragédy) stojí žádná celá prd, ale za kilometr počárané dálnice si ti šťastní a na systém napojení vyfakturují milion až dva.
Pochopitelně do zahrnuje i "projekt dopravního řešení" - tedy pár čar v CADu a copy/paste technické zprávy, pěkně v úhledných deskách.
Za dva tři roky ty píčovinky omyje deštík, ale ty z těch dvou mega za kilák, přeci jenom nějaký užitek zůstane. Pochopitelně ne veřejnosti, ale nějakémju tomu šíbrovi, kterého si aktivisté buď z blbosti, nebo pro vejvar vydržují.
Velmi kulantně napsaná ošklivá pomluva. Jsi v tom mistr. Nediv se, že tě nemají všichni rádi.
Já zase nemám rád ty šíbry co si účtují nehorázný peníze za nesmyslné počátrání silnice.
Ten mega až dva za kilometr jsou reálná čísla, stačí když budeš chvilku hledat.
Ono totiž je lhostejné jestli se krade na "jedné velké Blance" nebo na tisíci drobných cyklostavbách, ve výsledku jsou to prostě vyhozený peníze a pár "kmotrů" jak žurnaloidi říkají "napříč politickým spektrem" si na tom bezvadně nakrade.
Tenhle stát by byl báječné místo k životu, jen kdyby se tolik nekradlo. Cokoliv "stát" kupuje, je předražené, ať jde o stavební zakázky, it technologie, nebo jen nábytek do kanceláří. Cyklostavby nejsou výjimkou, a možná, právě na tomhle laciném čárání po asfaltu je vejvat deleko největší. Nechápu, že to nevidíte, ale nic s tím dělat nemohu.
Prostě vize "cykloměsta" je silnější a "nějaký ten drobný úlet" se prostě musí tolerovat.
A já říkám, prdlačky.
Netolerujme krádeže na Blance ani na čmáraninách po asfaltu. Blanku snad alespoň neumeje za tři roky voda, jako tyhle zbytečně vyhozený prachy.
Tak ale neprotestujte proti cyklopruhům, ale proti jejich předraženosti (a tím pádem předraženosti jakéhokoliv dopravního značení). Takhle to totiž vypadá, že jste zaujatý vůči všemu pro cyklisty.
Nikoliv, myslím si, že na kole toho najezdím o dost víc než mnoho aktivistů,.
Protože mĕ to baví, tĕší mĕ jak výkonnost a dojezdy rostou.
Jak jezdím tak si všímám zbytečností, které mĕ na kole nepomáhají a jen stojí zbytečnĕ prachy.
Ty čmáranice po asfaltu (tři roky byl moc optimistický odhad životnosti) jsou vylejváním penĕz rovnou do kanálu, ale jsou jistĕi dražší vĕci, jako kousky cykloasfaltu od nikud nikam, rozhodl jsem se, tyhle zbytečnosti fotit a pak vám udĕlám takovou výstavku, že budete kulit voči kolik milionů odešlo bez užitku.
Nĕk9mu to jistĕ ale užitek přineslo, protože takové vĕci se nedĕjí omylem.
Ne na kole, ale na silném elektrole.
To je v této diskuzi dost podstatný rozdíl.
Když píši na kole, myslím tím na kole.
Už zhruba měsíc jezdím na tom šlapacím, denně tak 50ku, v sobotu v neděli pos stovce.
Na elektrokole jezdím jen do hospody, a to tak že jako na mopedu.
Jinak, pokud chceš jezdit na elektrokole úsporně, tak aby baterka vydržela, zase to takovej rozdíl není, jen to šlapací kolo jede asi o třetinu pomaleji, jinak fyzická námaha stejná, mám ozkoušeno.
Ty jsi elektrokolo ještě nezkusila, jen vynášíš hloupé soudy, jen prskáš.
OK, takže řeč je tedy o kole.
Nicméně podívejme se na to střízlivýma očima:
- jezdíš od 7.10. 2012 (alespoň podle blogu)
- denně bych omezila na dny, kdy neprší (což za ten měsíc bylo docela dost dní)
- a i kdybych započetla za ten měsíc všechny dny bez ohledu na počasí, tak se rozhodně nedostanu na cca 9000 km, což je tak zhruba to, co mohou mít ti aktivisté, co denně (a tím myslím oprvdu denně bez ohledu na počasí) na kole jezdí.
Takže já možná prskám, ale ty si tady opět honíš triko aniž by jsi k tomu měl nějaké reálné podklady.
P.S.
Ifčo, už končím!!!
Ale pitomost, na kole jezdím 42 let, jezdil jsem hodně, jezdil jsem daleko, jezdil jsem rád.
Pak jsem musel dělat jiný věci, a taky jsem poněkud zlenivěl, před 12 lety jsem si řekl dost, a koupili jsme se Soňou kola, byl jsem na tejden v Rakousku s mojí malou, a pak kola zase uložil. Až díky policii české republiky, jsem byl donucen vytáhnout kolo, zjistil jsem, že to "už není nic pro mě" a tak na mněj pověsil motorek. Zalíbilo se mi to, a tak jsem makal víc, abych zopakoval tu Paříž z mládí (zopakoval jsem i "NDR" ale to už nebylo nic napínavého).
Postupem času jsem zjistil, že to nepotřebuju viz http://www.nakole.cz/blogy/jindra8526/454-bez... a tak jezdím bez motoru, pokud nespěchám. Když spěchám, vezmu motoráče a jedu o dost rychleji, ale taky si máknu.
Cíl mám zásadní, doject příští jaro do tý Paříže bez motoru, a to znamená každej den dát těch 130 a mít sílu druhhej den vstát, a pokračovat tak tejden. Takže nemůžu brát ohledy na počasí, návleky, a jede se, posledně mě 3 dny vytrvale pršelo, to se musí prostě project a bejt připravenej. Nejezdím jen když je na nule nebo pod, mám strach že uklouznu a nabiju si tlamu.
Ale pořídil jsem si cyklotrenažér, zejtra pro něj jedu, protože nemůžu vynechat, jak ztratím formu, do začátku května už ji nenaženu, takže nelze přestat, když chci dokázat co jsem si předsevzal a to si piš, že to dokážu.
Takže tak to mám s byciklem.
Jezdím sám, jezdím pokud to jde po silnicích a to vedlejších, nemám ale problém s magistrálou, naučil jsem se auta ignorovat už před mnoha léty. Letos se zdá jsem na elektrokole + kole najezdil víc než svým autem.
Některá cykloopatření, jako lávky by mě udělali radost, cyklostezky nepotřebuju a už vůbec nepotřebuju počárané silnice. Ovšem jsem ochoten se smířit se stavem jaký je, raději, než si na nové cyklostavby vypůjčit od svých vnuků.
Nechápu, že to někdo není schopen pochopit.
Návrh řešení jsem už psal...
http://www.youtube.com/v/0yERNnS2Hfw
Salute Jindra5829....
one finger
Nejde jen o to, kolik to stojí. Ty čmáranice nejsou zas tak drahý, v porovnání s jinými zbytečnostmi.
Je potřeba se také podívat na přínosy. Kdyby nějaké byly, dalo by se hovořit o nějaké větší či menší efektivnosti takového opatření.
Ale když jsou nulové (dobrý pocit pár jedinců, co se na úplně stejné silnici bez cyklopiktokorýtka bojí, a s ním najednou né beru jako skoro nulu), tak jsou to vyhozené peníze.
Ono se to jenomm zdá, milionek sem, milionek tam, a ono se to sčítá, už jsem to psal.
Oni neznají nic jiného než "tunel Blanka". V cyklostavbách jsou tisíce tunýlků ( nejen v nich) a když je poskládáš, jeden pořádný tunel ti to taky dá.
Tihle "mladí a nadějní" si neuvědomují, že na ty své srandičky si stát nevydělává zdaněním, ale výhrtadně a zásadně dalším zadlužováním, které mnohem více odnesou tihle dnes "mladí a nadějní" protože zdroje definitivně dojdou.
Ale když má někdo místo makovice meloun, nevysvětlíš mu to
Nejsme ve při;-)
Kdyby to mělo nějaký praktický přínos (penězovod neberu jako praktický přínos), tak by se dalo uvažovat o prioritě takového opatření.
Předpoklad, že to nebude za cenu dluhu, považuji za samozřejmý. Ale pořizovat jen to, na co mám prachy, to dnes nějak není in:-(
To je absolutní tragedie civilizovaného světa, vynález toho, že si půjčit mohu od nenarozených potomků.
To nemůže dobře dopadnout, potomci až se narodí a vyrostou, a měli by naše dluhy platit, na to soudím po právu hodí fingra, a pak to bude teprve masakr.
Je to prostě jako když si vybavuješ kvartýr novým nábytkem, kobercema a kachlíkama v koupelně, a je ti tak nějak jedno, že barák stojí na poddolovaném území a čím dál tím rychleji si ssedá.
Trhlinu na fasádě zasádruješ, znova vymaluješ, a k novýmu nábytku si pořídíš do toho kvartýru ještě plazmovou televizi, protože v 21 století "máš přece lidské právo garantované Listinou na slušný život"...
Už mě to nebaví, nekonečný souboj s naivitou a sebevražednou hloupostí.
Pánové, rád od vás si nechám podrobně vysvětlit, jak se z investic do cyklo, i v součtu o dva řády menších dá nakrást víc než z Blanky.
Jinak s tím zadlužováním budoucích genreací jste mě fakt pobavili. Blanka bude jen za provoz "žrát" ročně třkrát víc, než byly městské investice do cyklo v době jejich největší slávy. To je panečku investice do budoucnosti, jak má být.
Druhá věc je, kolik osobokm a tunokm se přepraví Blankou a navazujícími komunikacemi, a kolik jich přibude namalováním půl kilometru cyklopiktamto.
Srovnáváš přepravené kapacity? Co tak srovnat výdaje? Což porovnávat porovnatelné?
Ano, ve zvoleném investičním horizontu sečteme přínosy (oskm a tkm navíc), spočítáme finanční stránku věci (náklady mínus přímé daně), a uvidíme, co se vyplatí víc, jestli je levnější pro daňové poplatníky oskm a tkm Blankou nebo cyklopiktotamto.
Prostě normální vyhodnocení efektivnosti investice. To odborníci na cyklodopravu nepoužívají?
Když to přepočteš na vynaložené investice a odečteš externality, budeš možná ještě překvapený.
Já vím že rádi čarujeě s tím "modal splitem", možná jak furt jezdíš na kole ti ale uteklo, jak velký objem přepravy tvoří doprava nákladní.
Ty velikánský, smradlavý kamiony, bez kterejch bys neměl ani přilbičku, ani cyklohadříky a možná ani lanka do bowdenů a ostatní lidi zase něco jiného, když lanka do bowdenů nejsou jejich prioritou.
I kdyby každej cyklista co v Čechách, na Moravě a ve zbytku Slezka jezdí, zapřáhnul nákladní cyklovozejk, nepřevezeš toho ani zlomek toho, co ty smradlavý krávy.
Cílem okruhů, dálnic a všech těhle dopravních vychystávek není jen zjednodušit pohodlnejm automobilistům jejiž život, ale také umožnit městu i krajině se znova nadechnout, protože to co se dělo na Jižní spojce a dneska děje na Spořilově, je fakt nechutnej masakr.
Ty tvoje počty jsou jen aktivistické bláboly, prostě nesrovnávej jedno cigáro s komínem elektrárny Počerady.
Ty velikánský smadlavý kamiony do Blanky nesmí. Ony totiž vůbec nesmí do Prahy.
K dopravě zboží po Praze plně postačuje současná komunikační síť (objem nákladní siniční dopravy stagnuje asi 15 let). Kapacita je zvyšována jen a pouze kvůli IAD.
S dobrákama, co používaj tak nenávistnou rétoriku jako ty, je radost rozumně debatovat.
Možná ti v tom tvém svatém potírání cykloaktivsmu uniklo pár faktů. Třeba ten, že osobní doprava vzrostla v posledních dvaceti letech několikanásobně víc než nákladní. Nebo ten, že Auto*Mat je pro dostavbu vnějšího okruhu kolem Prahy. A nebo, jak píše Hrabosh, že na vnitřní okruh jaksi kamiony nebudou mít přístup.
můžeš mě konkrétně uvést příklad mé "nenávisné rétoriky"?
Nejsem už mladý a nadějný a je mi to líto, ale rozhodně si nemyslím, že mám místo hlavy meloun. Přesto s tebou rozhodně nesouhlasím. Zejména si nemyslím, že bys tu měl vykřikovat o lidech s jiným názorem, že mají místo hlavy meloun.
Nevykřikuji,prostĕ konstatuji nemožnost se dohodnout s lidma typu meloun - tedy tĕmi, co se navrch tváří zelenĕ a uvnitř myslí rudĕ.
Snažím se, málo úspĕšnĕ, vysvĕtlit, že veřejné zdroje už nejsou a na všechno, co je nadstavbou - jak sportovní, tak kulturní, si musíme vypůjčit. Politici zkratkovitĕ mluví o snižování zadlužování, ale to je past na lidi, co o vĕci nepřemýšlí.
Půjčují si každým rokem víc a víc a není daleko bod zlomu, kdy stát bude půjčovat jen na to, aby mĕl na úroky.
Vyšší zdanĕní nepomáhá, jsme už taky za vrcholem oné slavné křivky, takže čím víc zvýší, tím míň vyberou.
Řešením je nekräst a nenechat rozkrádat, ale to je dlouhý proces,jehož počátkem musí být zrušení veškerých zbytnýchninvestic a dotací, prostĕ likvidace možnisti si přikrádat. Tady je zdroj konfliktu s cykloaktivisty - ti prostĕ na každou kritiku zbytečných výdajů - jako jsou ty čmáranice po asfaltu začnou ječet "Blanka".
Zrovna včera jsem četl od opravdového dopravního odborníka pana Moose vysvĕtlení, proč by Blanka mĕla být otevřena společnĕ s tím půl obloukem obchvatu. Kvůli špatné politice budují nejdřív vnitřní okruh a jen části vnĕjšího, tvrdit že Blanka je zbytečná mohou pouze lidé, kteří nerozumí dopravĕ, nebo jsou zaslepení a posedlí absurdní ideou "všichni na kola"
Takže pro mĕ a pro vĕtšinu obyvatel Prahy také, je dobudování vnĕjšího a vnitřního okruhu, protože zejména ten první významnĕ zlepší kvalitu života na Spořilovĕ a Zahradním Mĕstĕ.
To je potřeba dokončit a dokud se nestabilizujeme, nic nového nerozjíždĕt.
Ořezat prachy na cykloopičárny, prachy do divadel, filmů a sportovních akcí, protože to bez nich neuhyne, lidi nepřestanou jezdit na kole nebo chodit do divadla, jen se prostĕ zruší ta možnost čachrů. Veřejné zakázky na minimum, úřednictvo na třetinu, víc makat a míň žvanit.
To píšu nikoliv z nenávisti ale naopak, z lásky k vlasti, která díky sobectví nĕkolika lidí a skupin se řítí do dluhové pasti.
Jaj ty jsi nám to tu vysvětlil. Měl by ses dát na politiku.
Brzo by se přišlo na to, že chlastám jako duha.
A taky neumím bejt svině, občas se naštvu, chytí mě trapl, ale politika vyžaduje být svině stále a systematicky.
Kdybych s tebou mluvil, tak teď bych ti i zatleskal.
Pokud zkouška z něčeho je důkaz znalostí, nezpochybnitelný praxí, pak plynně mluvím třemi světovými jazyky (což není pravda) :-)))
Denní praxe dokazuje, že je stále mnoho řidičů, kteří to nevědí, zkouška nezkouška.
Ale to je všechno vedlejší - ať už platí tvé tvrzení, nebo mé, v každém případě z toho plyne, že to malování na vozovku má smysl. :-P
Chtel jsi napsat "nema", ne?
Nebo jaky smysl to ma podle Joa?
http://www.nakole.cz/diskuse/15693-do-prace-na...
:-D
Ale vážně - a to reaguji i na tvou debatu s lucií o něco níž: jsem přesvědčen, i když to asi žádný výzkum nebude schopen potvrdit, že psychologický efekt piktokoridorů (o cyklopruzích ani nemluvě) je poměrně značný. Tam, kde jsou, se řidiči drží mnohem dále od kraje, ponachávají tam (možná podvědomě) více místa. Cyklistovi se v takových ulicích IMHO lépe a bezpečněji jede. Jinak řečeno - ty malůvky podle mne v dlouhodobém horizontu pomůžou naučit řidiče chovat se jinak, než se chovali ti, kteří tě ohrožovali v té Ruské.
Čímž vůbec neříkám, že všechny cyklopruhy jsou namalovány správně, účelně a na správných místech. Ale obecně vzato je cítím jako dobrou pomůcku - a to když sedím za řídítky i za volantem.
Tak údajný psychologický přínos (dobrý pocit několika jednotlivců na kolech) bychom měli, jako už několikrát, zmíněn.
Má to nějaký zdokumentovaný měřitelný přínos? Snížení nehodovosti v daném úseku? Zvýšení kapacity komunikace? Jestli ne, tak jsou to pořád jen proinvestované peníze bez měřitelného přínosu.
Navrhni metodiku takového měření. Já ji neznám a upřímně řečeno - neumím si ji představit. Kdyby to šlo, byl bych pro, ať se to dlouhodobě měří a za pět let si povíme, kdo měl pravdu.
Jiná věc je, jestli by prostředky, vynaložené na to měření, byly využity efektivně. Aby měření přínosu nestálo víc, než opatření samé, jak se to občas bohužel stává.
Jestli by nebylo levnější spolehnout se na dobrý pocit jednotlivců na kolech (a v autech, jak jsem psal, což jsi nedopatřením nebo záměrně vypustil ;-)). On totiž takový dobrý pocit všech účastníků znamená v dopravě hodně, například vyšší bezpečnost. Takže bych ho na tvém místě zase tak nezesměšňoval.
Ve většině oblastí lidského života to tak bohužel je, Joe: Neměřitelný přínos ještě neznamená neexistující. Pouze neměřitelný...
Co neměřím, to neřídím. Kdyby měl někdo zájem na odůvodnění této investice, jistě by se to měřilo a tvrdá data by byla k dispozici. Považoval bych to i za správné: kdo chce na něco peníze, musí prokázat, jaký přínos to za jaké náklady přinese. Metodika je triviální:
Bezpečnost: statistika nehod v daném úseku před a po zavedení opatření
Kapacita komunikace: sčítání průjezdů provedené na reprezentativním vzorku (denní a roční doba,
dny v týdnu).
Bylo by velmi naivní si myslet, že účelem těch malůvek je nějaký přínos. Účelem je přece vytvořit záminku k předání peněz z tzv. veřejných rozpočtů (čti kapes daňových poplatníků) do soukromých kapes (v tomto případě firem na malůvky, různých těch cyklokoordinátorů a jiných nevolených úřednických pozic a externích expertů a konzultantů). Za to pak lobbují profesionální nátlakové organizace i různí užiteční idioti.
Tebou navrhovaná metodika by dle mého nefungovala. Bezpečnost by se musela měřit dlouhodobě předem a nemohl bys vyloučit jiné vlivy, průjezd cyklistů měří, jak se naučili cyklisté daný úsek používat, ale ne efekt na chování řidičů, který mi přijde klíčový... Atd., je to všechno, jen ne triviální, a ze zkušenosti v mýchoborech vím, že tvrdá data se nezískávají, ale z pofidérních a podivně získaných údajů vyrábějí.
Poslední odstavec - souhlasím, jenže se týká všech projektů, které se u nás provádějí, tebou navrhovaným měřením dopadů počínaje a doposud nezkolaudovaným hrncem špaget konče.
Jak chceš srovnávat chování řidičů, když je považuješ za klíčové? Když tam malůvky nebyly, jel normálně, když tam byly, jel taky normálně, to je nejčastější pozorování, které tam provedu já.
Jediné, co má smysl měřit je bezpečnost vyjádřená počtem nehod. Nějaká dojmologie "že se tam řidiči líp chovají" je irelevantní. Já můžu tvrdit, že jsou frustrováni zmenšujícím se prostorem, je rozptylována jejich pozornost nadbytečným značením a chovají se hůře.
Statistiku a evidenci nehod podle denní, roční doby, místa, účastníků a zavinění vede policie velmi podrobně. Stačí vzít údaje před a po zavedení opatření, a porovnat.
http://www.jdvm.cz/
Průjezdy v daném místě před a po zavedení opatření je triviální spočítat. Jen by na měření efektivnosti vynaložených prostředků musel mít někdo zájem, a toto měření provést.
Promiň, asi jsem se nevyjádřil dost jasně. Já netvrdím, že nelze jednoduše získat těchhle pár čísel. Tvrdím ale, že správně je interpretovat není vůbec triviální. Protože tam a)bude řada dalších vlivů a b)to, co je důležitý, změřit ani nelze, jak sám říkáš.
Ostatně si všimni i jen tady na diskusi:
Někdo zveřejní nějaký výzkum a pochopitelně jej nějak interpretuje (bez toho nemá žádná statistika smysl). Něco na tom jeho postoji je.
Někdo jiný tu interpretaci zpochybní a čísla vyloží jinak. Taky na tom něco je.
Výsledek? Každý si udělá beztak názor sám.
A totéž platí i pro politiky a úředníky: Výzkum stál hodně peněz, ale je zbytečný, protože pokud k němu někdo kompetentní přihlíží, stejně se rozhodne pro interpretaci, která je mu už předem blízká, a podle ní se zařídí.
Zkrátka: chceš-li, věř statistikám, ale nikdy nevěř statistikům... :-)
Kurňa, jestli někde bylo pravidelně pět nehod cyklistů do roka, a po zavedení pikťáku tam rok nebyla nehoda žádná, tak je snad jasné, že bezpečnost se zvýšila. Najdi mi takovou lokalitu, a budu tomu věřit.
Že se kapacita nezvýší, vidím i laickým pozorováním, když tam jedu, pže místa nepřibylo, jen je to tam počmáraný, předjíždět lze na furt stejných místech, na vobrázky na zemi stejně všichni prdí.
Rozumím správně, že na důkaz účelnosti piktogramů pro zvýšení bezpečnosti potřebuješ měření, ale na konstatování faktu, že z hlediska průjezdnosti jsou na nic, stačí tvé laické pozorování?
Chm chm... :-D
Co se tyka prujezdnosti, je to matematicky naprosto jasne. Tam, kde se oproti minule snizil pocet pruhu, je prujezdnost nizsi (kolem Koh-I-Nooru treba), kde pocet pruhu zustal, prujezdnost je stejna. Pripadna zmena muze byt vyvolana pouze zmenou intervalu na semaforech. Na to snad neni potreba ani pozorovani.
Prujezdnost samozrejme negativne ovlivni i kusy betonu roztrousene po ulicich, mezi kterymi musi auta klickovat, pricemz pali zbytecne pohonne hmoty pri rozjezdech a v zatackach vice otiraji gumy. Taky tyhle bloky prekazeji cyklistum a v zime, kdyz jsou nahozene breckou, mohou byt zdrojem zbytecnych nehod. 8-(
2kvl: ne. Navrhuji jednu metriku pro měření bezpečnosti. Navrhuji druhou metriku pro měření kapacity.
Vyjadřuji svůj osobní názor získaný pozorováním, že kapacita se nezvýšila. Já tam ty pruhy nechtěl a neplánoval, proto jsem žádná měření neprováděl. Povinnost prokázat efektivnost nějaké investice je přece logicky na tom, kdo tu investici požaduje.
Dobry pocit tech v autech? A to jsi sebral kde? 8-D
Tamtéž, co na kole. U sebe (dobře, ještě u několika blízkých). Psal jsem o tom v tom příspěvku, kdybys laskavě četl... ;-)
Ale jo, ja to vidim. Schvalne jsem se zeptal kolegu v praci. Deset lidi z deseti dostalo zachvat smichu. 8-)
Tak jsem se radsi zeptal jeste jednou pro overeni, jestli jsem to spravne pochopil.
Takovéto průzkumy se v ČR považují za vyhazování peněz. Něco dělají v USA, v Portlandu apod., občas na to narazíš v Momentum magu. Až bude čas, budou nějaké překlady na Prahou na kole.
Samozřejmě, naprosto dokonale prokázané je zvýšení počtu cyklistů, ale to ty nepovažuješ za měřitelný přínost, že? ;-)
Tak by mě zajímalo, čistě hypoteticky:
Dojde-li po instalaci cykloopatření ke zvýšení intenzit cyklistické dopravy o A% a současně ke zvýšení počtu nehod o B%, budeš považovat za pozitivní který případ?
a) když B < A
b) když B
Zvýšení počtu cyklistů samo o sobě považuješ za přínos? To je přínos pro obchodníky s cyklověcma, ale ne pro společnost. Pro tu je přínosem zvýšení kapacity komunikace, nebo zvýšení bezpečnosti.
Krom toho je potřeba zjistit, do jaké míry je zvýšení počtu cyklistů dílem nějakého opatření, a do jaké míry prostě tím, že jezdit na kole je dnes módní.
Kapacita a bezpečnost jsou dvě různá kritéria. Můžeš vymyslet další. Pak se může diskutovat, zda a jak porovnávat váhu různých kritérií. Netušil jsem, že tu budu muset vysvětlovat naprosto základní věci.
Dle vicero studii je zvyseni poctu cyklistu prinosem pro spolecnost, protoze se snizi nemocnost a tedy pracovni absence a tim padem zvysi danove odvody a snizi naklady zdravotniho a nemocenskeho pojisteni. :-) Takze by se dalo rict, ze oc zaplati cykliste na danich vice diky tomu, ze jsou cykliste, tolik by se mohlo investovat do cyklisticke infrastruktury. :-)
Jezdil jsem pravidelne Vrsovickou autem, obcas na kole. Cyklo a jine zklidnujici prvky mi znesnadnili prujezd obema dopravnimi prostredky.
Jestli pruhovani nekoho neco nauci v dlouhodobem horizontu, tak se zacinam obavat, ze se toho vysledku nedoziju.
Tento tyden jsem tudy jel autem k zakaznikovi a pred Edenem smer centrum jsem byl jedine auto, ktere nstalo v cyklopruhu. Prede mnou v nem uplne u chodniku stali policajti. A za mnou ntroubil nejaky netrpelivec, ktery by mne byval rad do vyhrazeneho pruhu zahnal.
Takze za mne NE, nema to zadny smysl, kdyz po te dobe, co to tam je, to ignoruji i policajti.
Hele, tohle už je nuda. Jestli příště někdo nadhodí téma "užitečnost cyklopruhů", navrhuju, abys ty napsal "za mě ne", já napíšu "za mě ano" a to složitý argumentování mezitím si odpustíme. Ve skutečnosti nikdo z nás nemá v rukou žádná tvrdá fakta, jen osobní zkušenost. Je jednodušší si to přiznat rovnou.
Zkusenost nestaci? Zajed si na nejakou podobnou lokalitu a sleduj. Budes se celkem bavit. Nebo plakat? Ti policajti mne docela pobavili.
Kdyz bude priste diskuse o pruzich, nebudu psat ja, ani Ty, ani Hrabosh, ani Vrata, ani ... A kdo bude diskutovat? Nebo bys byl rad, kdybych jen ja nepsal svoje negativni pozorovani a neznecistoval chvalozpevy? To bych do Tebe nerekl. 8-)
Ale NO TAK, ještě ty mi tu podsouvej, co jsem nikdy nenapsal...
Jen říkám, že už jsme asi potřetí omleli dokola stejné argumenty a vždycky skončíme tím, čím jsme začali: že si stejně myslíme každej to svý. Tak že by se to zestručnilo... :-)))
To jo, ale to by museli dodrzet vsichni. Jak jedna strana zacne rozepiusovat, druha se neda zahanbit. 8-)
To jo.
Rozepiusovat - to je hezkej překlep. Nebo je to úmyslná narážka na MP? Pius Čuus? ;-)
Zelení, když obhajovali všchna ta nákladná opatření proti tzv. Globálnímu oteplování, hovořili o tzv. "Předběžné opatrnosti".
Princip "předběžné opatrnosti" je statikům velmi blízký, i když v tomto konkrétním případěbyl zneužit k tunelu do kapes všech občanů prostřednictvím fotovoltaiky ve prospěch několika málo lidí.
Opravdu ekologicky smýšlející občané byli zneužiti bandou šíbrů, a tohle se děje ve všech oblastech, o kterých "soudruh" stát rozhoduje.
V konkrétním případě cyklopruhů bych prosazoval princip "předběžné investiční zodpovědnosti". Pokud neumíme definovatani vyčíslit jejich přínos pro společnost, nevyhazujme za to prachy.
V tom případě bych u toho přehodnocování začal s Blankou a Blankou 2. Možná by se ušetřilo víc.
Obavam se, ze Blanka uz je prehodnocena tolikrat, ze uz nikdo, kdo ma prislusnou odbornost, nebyl opominut. Proste bude mit Praha konecne alespon jeden okruh, aby mohla byt vlidnejsi k obcanum, cyklistum a tak. Jako i jina mesta - treba ty cykloraje na zapade. To snad je i Tvuj cil, ne? Tak proc se snazis sam sobe podtrhnout nohy?
2Murphy: To jejich vztekání kolem Blanky a okruhu silně připomíná moji roční dceru. Moc dobře ví, že má hlad a chce večeřet výbornou kašičku, ale užívá si ten cirkus, co může dělat. Jsou všichni asi tak stejně průhlední:-)
Nevím co je Blanka 2, Blanku je potřeba dostavět, když už se začala, věřím v tomhle Moosovi.
Už jsem psal, je potřeba dokončit ten jižní čtvrtkruh napojení dálnice a ulehčit Spořilovu a dál bych seděl a přemýšlel, jak dál,. Dřív než si začneme zase půjčovat.
Nejsem dopravní inženýr, ale původně mostař, a vidím, jaký prasárny se se podařilo prosadit - dost zásadních mostů by mohlo býtminimálně o polovinu levnějších, kdyby si nehráli na architekturu, ale hlídala se funkčnost.
Vám se z neznámého důvodu zalíbila Blanka, a když se zeptám, co stálo tohle - odpověd zní - co stála Blanka. Taková debata nemá smysl, chápu že tě tohle živí, ale smiř se s tím, že bude hůř.
Zdroje nejsou, bude dobrý, když si najdeš jinou profesi, jako technik máš šancí spoustu. ODted do budoucna bude už jenom hůř.
Blanku pust z hlavy, to dodělají. Dostaví i ten nesmyslnej oblouk v Troji, co rozestavěno,. dokončit, hlídat budoucnost a ne minulost.
Tu už jen trestně stíhat.
Policajti, když chtějí nedovolit cyklopruh skrz křižovatku, vždycky tvrdí, co všechno že řidiči nevědí (jako třeba že odbočující vozidla mají dávat přednost při odbočování přes vyhrazený pruh). Těší, že jsem byl ze strany hlavního guru na chování řidičů ujištěn, že řidiči přece vždycky všechno vědí - tudíž hlavní argument PČR padá a je možno malovat cyklopruhy přes křižovatky. Sláva!
Vetsina dnesnich ridicu dle meho delala zkousku driv, nez se nejake cyklopruhy uzakonily.
Davani prednosti timhle zpusobem je tak nehorazna hovadina, ze si doufam delas jen legraci! Zkusil jsi nekdy ridit neco vetsiho, nez osobak? Staci dlouhy neproskleny tranzit. To bys pochopil, co vlastne pro ridice a cyklisty chces pripravit za past.
V cizině to umějí. Proč?
Ve ktere? Treba v Moskve jsem to nevidel. Treba jsem jen spatne koukal.
Ze to nekde funguje je hezke, ale zavadet pruhy pres krizovatku je nesystemove. Nechapu, proc bychom kazdou blbost meli okopirovat.
Mimochodem v te cizine jsou cyklisti taky trosku disciplinovanejsi. Napriklad jezdi osvetleni.
Ale samozrejme to tu muzeme zavest. Klidne at se odbocuje vlevo z praveho pruhu a naopak. Ma to stejnou logiku, protoze proste o nic jineho nejde. Ale v takovem pripade je potreba poradna osveta, ne to jen namalovat a cekat, ze si kazdy zjisti, co to je a jak s tim zachazet. Ne kazdy absolvuje pravidelne skoleni ridicu v praci a o novinkach vi. A ne kazdeho to natolik zajima. Ze to je jejich chyba je sice fakt, ale odnese to nekdo jiny - cyklista, ktery treba i podle predpisu pojede ve svem pruhu. Takze dokud to nepobezi v TV, v kinech pred filmem, ve vsech radiich, ... tak je to profesionalni smecko na duverive cyklisty.
Nenechávej se unést. Moc dobře víš, kterou cizinu myslel (tu, kde se kolo stalo obětí svého úspěchu ;-) ). Tam to totiž funguje a NAVÍC tam mají poloviční úmrtnost na silnicích než u nás. Takže ty "blbosti" jim tam fungujou. Naopak, Moskvu bych jako vzor organizace provozu spíš nedával.
Za druhé nikdo nenavrhuje, aby cyklisti mohli odbočovat vlevo z pravého pruhu. To sis prostě vymyslel. Podívej se na obrázky níže.
Za třetí, ta přednost už v zákoně je, jenom se o ní moc neví, protože ji skoro není kde potkat v terénu. A v terénu se to tak nedělá proto, že policajti nedovolují taková místa na silnicích stavět s odůvodněním, že řidiči neví, jak by se tam měli chovat.
Jo a nesvítící cyklisti? Měl bys to tam někdy vidět...
Moskvou jsem Ti chtel ukazat, ze ne vsechna cizina. Tvoje vyjadreni vyznivalo, ze cyklopruhy jsou snad i skrz stred Afriky.
Odbocovanim jsem myslel to, ze uz je uplne jedno, jestli nechame odbocovat jen auta pres cyklisty, nebo at si odbocuje kdokoliv odkudkoliv. Proste krizeni pruhu je nesystematicke a vytvari zbytecne nova kolizni mista. To poprit nemuzes. Prejetym cyklistum nebude moc platne, ze v Mnichove by je auto neprejelo, protoze je tady prejede vidlak z horni dolni.
Co jsem kde v cizine byl, tak ninjove moc nejezdili v provozu, pspis se prosmykli z hospody po chodniku a pres park domu. Ale hlavne, cyklisti i motoristi tam nejezdi na krev se zlobou proti vsem. V prostredi vzajemne tolerance to muze fungovat i bez znaceni, jak popisuje Jindra Pariz, kde znaceni ignoruji. U nas nefunguji ani pruhy na dalnici (Lacina, Trpisovsky, ...).
Já ti jasně řeknu proč.
Protože tihle hoši o dopravě, dopravních stavbách a dopravním inženýrství nic neví a neumí.
Je to jak když se léčitelé snaží montovat do medicíny. Některé věci mohou být prospěšné, vitamíny, zdravá životospráva, to všechno může člověku pomoci. Ale když jseš opravdu nemocný, nebo máš nějaký problém, nebudeš věřit amatérovi z virgulí, ale slepák si necháš vyříznout od chirurga.
Každej kdo někdy řídil tříkolku sai myslí, že je expert na dopravu.
Mudrlant řekne "proč to v cizině jde".
Ano, je to zázrak, v tý Paříži nikdo nedodržuje nic, a kol je tam desetinásobek než v Praze a funguje to.
NE kvůli předpisům, ale protože ti lidé jsou na ten zmatek zvyklí po léta, jsou draví ale tolerantní,. Na silnici neválčí ale jedou.
Pokud ovšem žiješ z toho, že vyvovaláváš problémy, které potomjako řešíš, z veřejných peněz, nemáš zájem aby to fungovalo.
Ono by se pak přišlo na to, že funkce cyklospecialisty na magistrátu a kdoví kde ještě je zbytečná, že to jde bez něj, a jde to lépe a levněji.
Vyrobit problém, a pak jej řešit.
Taky jedna z taktik, která v soukromém sektoru brzy narazí, ve státním sektoru je běžnou methodou práce.
Zajímavé, že dopis požadující nápravu stavu, který tobě vyhovuje, podepsal dneska velmi nadprůměrný počet dopravních inženýrů a architektů. Asi nestudovali ty správné školy.
Ty jsi dělal geodesii v Dejvicích?
Víš jak to bylo, nevím jestli za Tebe, za nás 8Otá byla geodesie 4 letý obor, takový flákárna. Pak byl 4 letý obor Eko - má třeba bejvalej ministr Kocourek - toho jsem učil ocel. Myslím že i PS bylo 4 letý. My na KD, kluci z ASR - nejznámější asi Visací zámek, a vodní stavby byly pětiletý.
Ti co měli chut a šli jim počty šli na betonové kce, nebo ocelové kce, z nich pak zase ti lepší na mosty. Dopravního inženýrství jsme měli 3 semetry nebo tak, učil to Jirava. Ještě se studovali silnice, železnice, a podzemní stavby. Nejsnadnějším oborem byli ty silnice, pak dopravní inženýrství.
Architeklti měli vlastní fakultu, několikrát jsem tam seděl u státnic, neuměli ze statiky nic, ale některý nápady měli fajn, v té době se nejvíc bazírovalo na bezbarierovím přístupu, jak architekt neměl bezbarierák, měl průšvih a neobhájil.
Dopravní inženýrství je poměrně triviální disciplína, přesto má smysl ji studovat, protože některé věci jsou prostě dané a je lépe je umět než na ně přicházet v praxi,.
Přemíru architektů a dopravních inženýrů si vysvětluji tím, že to první je relativně snadný obor, když má hoch talent, a velmi atraktivní, to druhé, protože je to jeden z nejjednodušších obor
ů na CVUT, teda hned po geodesii.
Ten kluk co se vodí smojí malou po vsi za ruku to studuje, zjistím, co je tam učí, ale je v prváku tak zatím zápasí s počtama.
S Moosem jsem seděl u jedněch státnic, ještě když byli na stavárně, byl to takovej suchar, ale jako hlupák nevypadal, to fakt.
Tak se cyklonadšenci složí jako na Národní divadlo...
tohle vůbec nemusí řešit rozpočet.
A proč se autíčkáři podle stejné filosofie nesloží na Blanku?
A ty z jizdy na kole platis nejakou dan?
Vzdyt se skladaji. A taky se skladaji na cyklostezky, jizdne v MHD, ...
Ano? Kde maji autickari verejnou sbirku? Dane neberu, tunelovani Prahy prece nemusi verejny rozpocet vubec resit. ;-)
Stejne jako nemusi resit cykloinfra a jine tunely. 8-)
Ja jen dokumentuji uchylnost pozadavku, ze cykliste si maji udelat sbirku, kdezto motoriste mohou cerpat statni penize. Kdyz uz, melo by se vsem merit stejne.
O kus vys jsem dala odkaz na parkoviste na Veleslavine, kde se mozna jen tak vyhodi vic nez je nekolikanasobek rocniho cyklistickeho rozpoctu, ale to je vsem sumak...
To ano, ale podle mne je daleko úchylnější požadavek, aby uživatelé vybraného dopravního prostředku platili silniční daň, daň z uhlovodíkových paliv a maziv, daň z přidané hodnoty z daně(!) z uhlovodíkových paliv a maziv, daň z použití dálnice, daň z nijak negarantovaného parkovacího místa, zatímco jiní účastníci provozu se pohybují po chodnících a vozovkách zcela zdarma, a dalším ti, co ty daně platí, dokonce přispívají na jejich přepravu formou různých dotací a veřejných zakázek na tzv. "veřejnou" dopravu (BTW pěkný oxymoron, doprava někoho konkrétního někam je vždy soukromá potřeba).
Je to už trochu nudné...
Povíš mi kde v Praze platíš za dálnici?
Celkově mi Tvůj přístup připomíná některé vykuky, kteří občas dojedou na hory. První den s vyndají z batohu balíček oříšků a levného vína a obřadně to položí na stůl. Po zbytek pobytu si od ostatních nabízejí a nikdy neopomoenou připomenout, že první den také přispěli. Že už dávno sežrali a propili trojnásobek toho co dali do placu už pro ně není podstatné.
Stejně tak se opakuji se žádostí: můžeš mě, prosím, odkázat na studii podle které se z "motorických" zaplatí VŠECHNY výdaje s motorismem spojené a pak ještě zbyde na to, aby mohli ostatní dotovat?
A poslední otázka (podesáté). Když mají motoristé "nárok na reinvestování DPH", tak mi prozraď z výnosu které daně navrhuješ platit školství, obranu, spravedlnost a vnitro.
Už si připadám jako kolovrátek, ale Tobě stále nějak nedošlo, jaké nesmysly tu píšeš, tak se musím stále dokola opakovat.
Svět nekončí Chodovem, víš? Kolik aut v Praze NEMÁ dálniční známku?
Zajímavé, takové lidi neznám, a ve svém okolí nemám. Asi to bude tím, že nejsem z automatů, oživení a podobných spolků. (Ano, laciné kopnutí si do soupeře. Jak vy k my, tak my k vy.)
Bohužel, kvůli neprůhlednosti hospodaření státu, není možné nějak efektivně vyčíslit, jaké procento ze zaplacených daní a dalších poplatků dostanou provozovatelé motorových zpátky. Ale stačí vystrčit nos z Prahy, a uvidíš, že okresky a silnice v obcích stojí za prd, tam se neinvestuje a neudržuje skoro nic.
"Nárok na reinvestování DPH" prezentuji kde? Nebo se zas pokoušíš mi podsunout něco, co jsem nenapsal? Jen jsem si dovolil připomenout, že kvůli dvojímu zdanění platí motoristé navíc daň z přidané hodnoty z daně z uhlovodíkových paliv a maziv.
Ty jsi arbitrem v našem sporu, nebo co tě opravňuje hodnotit, že já tu píšu nesmysly?
To parkoviště na Veleslavíně. Počítalo se s ním už v době, kdy tam naprojektovali stanici metra. Ano, bylo by lepší, kdyby metro končilo na letišti a sběrné parkoviště bylo na Dlouhé
Míli. Také by třeba mohlo být na Vypichu. Nebo na Perřinách? V Motole?
Jedno je ale jisté, že dosud z toho severozápadního směru jezdí auta i autobusy až na Dejvickou nebo Hradčanskou.
Tak na Vypichu jako P+R zatím docela obstojně funguje Kaufland.
A co se týká Veleslavína - mě osobně by se docela líbilo využití parkoviště u Džbánu. Ta plocha byla jako parkoviště původně vybudovaná, ale nyní už je teměř nevyužívaná.
Tak Kaufland by asi nerad poskytoval parkoviště pro své zákazníky jako P+R.
Parkoviště u Džbánu by bylo asi vhodné, ale teď fakt nevím, jak je zakresleno v územním plánu.
Jinak parkoviště u stanice metra byla podmínka pro čerpání EU dotací na stavbu. Praha ho už jednou odpískala a nic stavět nechtěla, ale pak přišli na to, že by nedostali dotaci. Mimochodem to parkoviště na Veleslavíně podporuje i Automat prostřednictvím pana Fillera, jak je patrno z reportáže.
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/187050...
Tak na tohle se ti ozvu. Cituju z toho článku: pokud by u prodloužené trasy metra žádné záchytné parkoviště nevzniklo, Praha by nejspíš měla velký problém. "Na severozápadě Prahy je jenom Zličín, který je velmi málo kapacitní," zdůraznil Vratislav Filler ze sdružení Auto*Mat.
Rozhodně to neprezentuj, jako že bychom to s nadšením podporovali.
1. P+R jsou u metra potřeba v daleko větších kapacitách než dnes
2. Na východě Prahy je opravdu jen ten Zličín
3. Kvůli frajerům z Prahy 6 je nyní stavěné metro trasované tak pitomě, až to bolí. Mimochodem EU nejspíš pěkně podfoukli, protože do feasibility study asi napsali, kolik že to stáhne řidičů ze silnic, aby jim vyšlo, že se to vůbec vyplatí stavět.
Jedno podělané řešení plodí druhé. Ale to parkování tam buďto vznikne, nebo bude část řidičů parkovat na sídlišti Petřiny a po starém Veleslavíně, a zbytek bude pokračovat kolem metra dále do Blanky, tudíž nějaký efekt na multimodalitu totálně v kelu.
Ale vždyť se nečerti. Přeci v tomto bodě nejsme ve při. Pouze jsem sem dala odkaz na reportáž. To se smí, ne?
K tvým bodům za mě:
1. souhlas
2. souhlas
3. souhlas, o trasování metra píšu výše a o tom, co by bylo, kdyby bylo trasováno jinak také. (nemám ovšem informace o podfuku, mohlo být, ale nerada bych používala obraty "asi nejspíš podfoukli", nebo "asi napsali")
A o parkování řidičů v té oblasti vím moc dobře, neboť tam bydlím. Děje se tak dnes a bude se tak dít dál, když to parkoviště nebude.
Jen drobnost - Zličín je na západě Prahy :o)))
Lanna: No, pravda, že se čertím už při pohledu na to téma, protože to je prostě jeden velkej průser (a měj pak k tomu rozumné stanovisko, které dovedeš vyjádřit ve dvou stručných větách).
Tak jestli Kaufland rád nebo nerad poskytuje parkování, to je těžko říct - zatím ho poskytuje zdarma a je fakt, že toho celkem dost lidí z přípraží využívá.
Co se týká toho parkoviště u Džbánu - také nevím, jak je to v územním plánu vedeno. Byl to jen takový návrh, ale do jaké míry je to přes všechny možné vlastnické vztahy reálné, to netuším.
A to parkoviště - teď jsem o tom mluvili ve zprávách v pět a dost mě to nadzvedlo. Dva subjekty (jeden byl magistrát) se dopočítaly k tomu, že je stavba předražená min. o 80 milionů. Pokud se podaří stihnout přepracovat projekty do stanoveného zahájení stavby, tak bude stavba zlevněna, pokud ne, pojede se podle stávajícího projektu, protože jde o tu dotaci EU.
Nevšimla jsem si, s kým byl veden rozhovor, ale málem to se mnou řízlo. Nevěřila svým uším. Ví se, že je to předražené a to o sumu nezanedbatelnou, ale když se nestihne přepracování, tak jako by se nic nezjistilo.
To je snad na trestní oznámení...
Tunel jako kráva.
Já vím, dávala to sem už ráno Lucie.
Jasně, že jestli je to předražené, tak musej máknout, aby stihli levnější variantu. To je bez debaty.
Ten odkaz jsem si ráno nestihla přečíst a teď už jsem to nebyla schopna dohledat.
Mě na tom totálně naštvalo, že naprosto veřejně prohlásí, že když se nestihne udělat levnější projet, tak se holt bude stavět podle toho předraženého, ikdyž se o tom ví.
To je výsměch.
Nikde žádný sebemenší projev snahy, že udělají maximum, aby se ten levnější projekt stihnul do zahájení stavby udělat. Nikomu totiž nehrozí žádný postih, když se to nestihne. Prostě se jen bude stavět podle toho dražšího...
Musím říct, že jsem dost skeptická vůči tomu, že se levnější projekt stihne.
Spousta věcí se dá stihnout. Mraky věcí v pražských dopravních stavbách se dělají podle pitomého projektu a udělá se na nich hafo změn až během výstavby (i když zpravidla s opačným efektem, než který by nastal tady, tedy že výsledek je pak dražší). Takže šanci mají. Pražské metro se taky začalo stavět jako podzemní tramvaj.
Vím, že se takto spousta věcí dělá.
Jen mám pocit, že tady nemají důvod a vůli něco měnit...
Je to ale jen můj individuální pocit a konkrétně v tomto případě budu velmi ráda, když to dopadne jinak.
Ty daně možná nebereš. Bohužel, jiný subjekt jich bere nehezky mnoho:-(
Na Blanku I každý pražan virtuálně přispěje částkou 29409 Kč. To je docela velká částka, která nyní potápí pražský rozpočet. Ta částka na rozvoj pražské Individuální Automobilové Dopravy je vůči všem ostatním položkám nesrovnatelná. Tak neblafejte o vysávání pražského rozpočtu rozvojem cyklistiky.
To jsou drobny a ne nejaka horentni castka.
Na dokončení sítě cyklotras by každý Pražan virtuálně přispěl částkou kolem jednoho tisíce korun. Jsem rád, že jsi přiznal, že tisícovka na hlavu je jedna třicetina nějakých drobných.
To je, me spis prekvapilo, ze ta Blanka, kterou se tu jisti lide porad ohaneji je tak levna. To dam rocne vic za kytky pro manzelku. Nevypadnul tam Brahmovi jeden rad?
Podivej, mne je celkem jedno, jestli autem pojedu po povrchu a trosku si postojim v kolonach a propalim zbytecne palivo, kdyz to tak pro ty lidi, co to cuchaji, chces prosazovat. Taky si jako vzdy najdu dost zkratek, kudy to zcela legalne budu objizdet. Jen pri tom budu smrdet autem i v zonach, kam bych normalne nezajel.
A je mi uplne jedno, po cem budu jezdit na kole. Ba naopak uvitam, kdyz se cyklostezky v Praze rozoraji a zustanou bahnite cesticky a trava.
ALE:
Vazne myslis, ze na povrchu bude bez tunelu lepe? Auta do tunelu, povrch zuzenim znevyhodnit a indukce nenastane. Bude mene prekazejicich aut, mene smradu vsude a pro cyklisty bude vic mista na ulicich, kde budou moci lepe jezdit v ridsim provozu.
Prijde Ti to jako spatna uvaha?
Jestli ne, tak pak je Blanka i pro Tebe. Jestli ano, tak v cem?
Na indukci nešahat :)
To je úhelný kámen diskuse v Česku, jó to když v Amsterodamu , Mnichově nebo Vídni mají tři okruhy a dalnice i s tunely pro auta, tak to je dobrý protože to tam pomohlo rozvoji cyklodopravy jen úplnou shodou okolností a u nás to nepomůže, protože nikde v Evropě nestaví obchvaty, tunely a podobné věci.
Každá blbá rakouská vesnice má obchvat, tunely a nebo úplné obestavění silnice ( falešný tunel), ale ty měli kliku, protože to tam většinou postavili ještě v dobách, kdy takovou prospěšnou stavbu nedokázala stále stejná hrstka úderníků zdržet o celá desetiletí...
Kdepak tunely nebo obchvaty, kampak na nás s tím ty dělají indukci!
Traffic Forecasts Ignoring Induced Demand: a Shaky Fundament for Cost-Benefit Analyses
http://www.ejtir.tbm.tudelft.nl/issues/2012_03...
No důležité je, že pokud to platí, tak i pro kola .
A himbajs :)
No právě, že ano, a o tom to je.
http://www.amsterdamherald.com/index.php...
Až budou v Praze na denním pořádku cyklistické zácpy, bude se to řešit. Ostatně, cyklozácpa je pro okolí poněkud milejší věc než autozácpa.
pro Vratislava (závora) Hele popravdě pro mě je autozácpa jako pro cyklistu kolikrát darem z nebes... pak jedu i místa kam si netroufnu nebo kam nerad... protože vím že je to v pohodě.
Cyklozácpou jako cyklista neprojedu a jako jiný účastník provozu také ne i jako ten chodec obtížně :)
Jinými slovy, autozácpou chodci celkem v pohodě přejdou na druhou stranu, cyklisté valnou většinou v pohodě projedou jak podélně tak příčně , motorkáři se nějak prosmýknou...
Kdyz uz jsme tedy u toho, co vysava prazsky rozpocet, tak 11 miliard ze 45 jde na prazskou integrovanou dopravu.
V tom je i část investic do infrastruktury, které do IAD tečou extra.
Jo to už jsem tady kdysi napsal, v rámci debaty o tom jak jen silnice jsou drahé, že každý rok MHD jen v Praze a okoli projede třetinu Blanky a kde nic tu nic po tom nezůstane :)
A to nepočítám, železnici, která už 20 let stojí každýho člověka který do ní třeba ani jednou za rok nepáchl něco jako 600 korun za to, aby vůbec jezdila.
Prospěch z Blanky nebudou mít jen individuální uživatelé automobilů, takže prezentovat to jako částku na rozvoj individuální automobilové dopravy je samozřejmě demagogie.
Taky by se dalo argumentovat přínosem cyklostezek a cyklopruhů by bylo (kdyby se podařilo cyklisty důsledně donutit, aby to používali), že by cyklisté nebrzdili provoz a nepřekáželi ostatním. Takže pak by mělo logiku, aby to bylo financováno ze společných peněz. Jestli to chcou používat jen kdy se jim to zlíbí, a když se jim tam nelíbí, tak užívat silnice, tak mi přijde logičtější, aby si infrastrukturu pro svou zábavu financovali sami.
Až budou cyklostezky použitelné, budou je cyklisti používat a nepolezou na silnice tam, kde to není vhodné. To je v kostce sdělení, které si můžeš podrobně rozebrané přečíst zde: http://prahounakole.cz/2012/11/proc-jsou...
A co to prosim je ze progresivni zkratku TDF? :o)) Trebonsky divadelni festival?
A já myslel, že je tam ta zkratka vysvětlena dostatečně.
"na náplavce proklínaných závodníků (známých jako TDFka)"
No bohužel je to tam jen použito a ne vysvětleno. Také by mne zajímalo kdo je to ten TDF.
TDF = Tour de France, tudíž TéDéFistou jest míněn závodník, spěchač apod., což může být zejména na přeplněné náplavce kolizní problém.
Alespoň takhle to chápe blondýna :o)))
To není žádný kolizní problém ale obyčejný přestupek (a bezohlednost).
Nedostatek pohodlí pro některou skupinu na nově budovaných cyklostezkách je tedy jediný argument "ospravedlňující" bezohlednost a porušování předpisů?
Takže malá zkušenost nebo naopak sportovní ambice a silné rychlé auto ospravedlňují bezohlednost a porušování předpisů u řidičů?
Řek bych, že začínám chápat mentalitu cykloaktivistů...
A na to jsi tam přišel z čeho? Spíš mám dojem, že sis přečetl prvních pět odstavců, ve kterých je popsáno, že existují cyklisti s různými preferencemi a schopnosti, a to tě tak zaskočilo, že se nedokázal vykuckat nic jiného, než tento kyd.
Přetrpěl jsem ty blitky dokonce asi do půlky. Tam nebylo nic než fňukání, že v hornaté Praze s klikatými uličkami na některých místech překvapivě nejde nadělat stejné cyklodálnice jako v rovinatém Holandsku či Dánsku.
Tak jsem přeskočil na závěr, kde je nejprve zopakováno, že cyklopruh špatně, al ene tak moc špatně jako cyklopěšostezka. Takže je třeba změnit legislativu, aby cyklisté mohli skákat pod kola aut a sedět šli řidiči.
Přišel jsem o nějakou důležitou informaci?
Zjevně to potřebuješ shrnout nejvýš dvěma větami, pokusím se.
Každá infrastruktura je dobrá na něco trochu jiného, zmršit se dá stezka i pruh a u nás se to běžně děje, pokaždé to má trochu jiný efekt, to jsi z toho chytil. Jak to udělat, aby infrastruktura fungovala v daném místě co nejlépe, je na tebe příliš složité.
Az budou cyklostezky v takovem stavu, jak to aktivisti pozaduji, budou nejspis oni prvni, koho budou davy nemehel zdrzovat a odskoci si na silnici. A ja se budto zvyknu jezdit taky mezi auty, nebo kolo zase ulozim a budu jezdit autem.
Tomu se rika vecna diskuse! ;-)
A neni to tak? Podivej, jak si tu treba Hrabosh stezuje na zalidnenou naplavku. Myslis, ze se na cyklostezkach bude jezdit lepe, az se na ne natahnou ty tisice potencialnich cyklistu, ktere uvadi v otevrenem dopise v jinem vlakne Jitka? Naopak. Treba prujezd od Barrandaku smer Krc, hned ten moment u dalnicniho sjezdu http://www.mapy.cz/s/5Cp5 to bude maso. A takovych mist jsou fury. Treba se nektera upravi, ale vsechna urcite ne.
Toho mista v Praze nemam dost, aby se vesla dostatecne kapacitni stezka vsude, kde je treba.
To misto je porad jeste prehlednejsi nez Vysehradsky tunel a v soucasne dobe se tam vetsinou s nikym nemijim ani v lete.
Nyni jezdi na kole zhruba 2 % - 2,5 % lidi (prumer, nemyslim tim 9.11.), takze kdyby jich bylo 3x vic, porad bych ja osobne jako nejvetsi problem videla souziti s chodci a nikoli mezi cyklisty navzajem.
Presne tak ony ty pocty cyklistu co by tak strasne radi jezdili, ale nejezdi proto ze neni to ci ono jsou naprosto zcestne.Takze nejakejch tisicu cyklistu bych se neobaval. Hlavnim duvodem u tech co na to maji fyzicky je nechut, lenost, tma a pocasi. Proto ten diametralni rozdil poctu dojizdejicich v lete a ted. To se neda vysvetlovat chybejici infrastrukturou protoze ta je ted uplne stejna jako byla v lete.
Ja tam dnes zrovna stal. Jeli proti mne dva za sebou. Ani neodpovedeli na pozdrav, ani nepodekovali.
Dneska legrační počty, ujeto 37 km ráno a 3 odpoledne, dostal jsem se pod 10 cyklistů se kterými jsem se minul, nevylučuji že jsem na obzoru nějakého přehlédl.
Újezd nad lesy-Hilton jsem potkal 2, před rudolfinem mě jeden předjel, jendnoho na skládačce u Národního a zbytek až na Budějárnu.
Solidní cyklořidina... přitom cykloúsek Rohaňák-žluté lázně jsem projížděl ve špičce ...cca od 7,35 do 7,50 bych řekl, vzhledem k tomu, že jsem byl v 8,10 v práci v garážích po drobním nákupu..
Jinými slovy ono těch 2-2,5 procenta je pořád, přes všechna povznesená povídání jak je v Kodani a Asmterodamu taky zima, pořád jen realita dobrých časů a světla.
Jakmile je maximálka pod 10, je vlhko nebo ne mlhavo, tak se na ulicích cyklistou v podstatě nepotkáš.
Taky si , dle obličejů troufám tvrdit, že věkový průměr v současné době aktivních cyklistů oproti periodě květen-září razantně stoupnul.... :)
Újezďák: zima prověřuje charakter. Dneska jsem jel po Chodovské za takovým sympatickým staříkem, táhnul to nahoru na Bohdalec.
Ujezdak: To vis, taky jsem byvala jeste do zacatku zari razantne mladsi (o rok) :-) Tenhle tyden jsem byla na kole v Praze napriklad 3 x, coz je pro me nadprumerny pocet brano pres cely rok. :-) Za dnesnich 30 km jsem potkala +- 10 cyklistu (z toho jednoho u Roztok jinak vsechny v centru Prahy), vse jsem jela potme.
Ta 2 - 2,5 % podilu cklistu na doprave jsou imho prumer pres cel rok, ted v lete je to vic a v zime mene. Co ja vim, odvozuje se to od pruzkumu gfk z roku 2010 ( http://doprava.praha-mesto.cz/... ) pres cisla ze scitacu.
7:15 z Barrandova a cestou do Hostivare jsem tak tech 10 kousku potkal taky.
já vím kde se ta čísla berou... :)
nijak je nerozporuju
jen říkám, že zatím počasní cykličnost cyklodopravy máme významně větší než než v Kodani a Amstr
A jak říká Vratislav, bezcharakterní letní cyklisté... :)
Ujezdak: Vzdyt neprsi a nemrzne, takze idealni podminky pro jezdeni na kole. :-) Dokonce mi jeste ani netuhne me nebohe kolo, ktere se uz lonskou zimu tesilo na servis a nakonec jsem se na nej vykaslala. Ale musim priznat, ze je uz obcas pro me slozite preradit z nejmensiho na stredni tac, jak to preskakuje, jsem zvedava, za jak dlouho to kolo zacne stavkovat.
To, co za jizdy slysis, neni jen obycejne vrzani retezu. To je labuti pisen celeho kola. Dej to do servisu nebo radsi kup nove driv, nez pobezis druhou cast nejake cesty s kolem na zadech.
Ja jsem krehka divka, ja prece nemuzu odrovnat kolo po nejakych 7000 km. :-)
Ale kdyz jsi u tech zvuku pri jizde, dnes jsem asi 5 km cestou domu uvazovala o tom, zda by neslo udelat nejake krytky pred usima, ktere by zablokovaly svisteni vzduchu kolem usi, aby cyklista pri jizde koukaje dopredu slysel stejne ticho, jako kdyz hlavu otoci na stranu. Ale nevmyslela jsem, jestli b to fungovalo.
Co plexisklo pred oblicej? Nebo ze strany nejake plosky, ktere by usmernily vzduch, aby nemel presne predozadni smer. Takova kormidylka vlevo a vpravo. Podle smeru vetru by sis je musela doladovat.
Nebo jezdi pomaleji, ja zadne svisteni neslysim. 8-)
A kdo ještě bude mít prospěch z Blanky? Obyvatelé Prahy, kterým ubyde smogu? V tom tunelu budou nějaké lapače výfukových plynů? Nebo bude tudy jezdit metro, tramvaj či autobus? Nebo budou tam cestičky pro rychlé chodce? Ne pouze možná ubyde aut na povrchu. No a to je právě otázkou, poněvadž ta Blanka do sebe jistě stáhne provoz z daleka a tudíž na jejích přijezdech a výjezdech bude velice husto. Takže její hlavní přínos snad bude zrychlení IAD po Praze. Proto jí také naši skvělí automilovní zastupitelé přece stavěli, ne? Jinak by ty prachy dali raději na rozvoj metra.
Já vám tedy nevím, ale když to vezmu svým laickým rozumem, tak pro mě určitě Blanka bude plus.
Hodně využívám tunely na jih a musím říct, že po povrchu za 5 minut na Barrandovském mostě rozhodně nedokážu být, ikdybych měla vrtuli u zadku.
Představa, že se stejně rychle dokážu přesunout i na severní okraj Prahy mě docela nadchla.
A myslím, že takových jako já je určitě více.
Osobně si fakt myslím, že to pomůže odlehčit dopravu na Letné a v Holešovicích, které jsou nyní tranzitem. A čistě teoreticky by to mělo ulehčit i magistrále o ty, kteří Prahu jen tranzitují.
Jet z jižní spojky tunelama až na druhý konec bude rozhodně rychlejší, než jet přes magistrálu, kde je z valné části padesátka.
Nehodnotím tady cenu - to je tunel Blanka2.
Jestli tam budou lapace, tezko rict.
Ale urcite si sem neprijedou zajezdit lidi treba z Kladna cestou do Chomutova. To, ze to stahne auta do tunelu, to je prece ten kyzeny stav, ne chyba. Jedina nutna vec je, aby na povrchu zaroven zuzili o neco prujezd do centra, aby se zamezilo indukci.
Nebo Ti je prijemnejsi stav, kdy ta auta jezdi a stoji v kolonach na povrchu?
Reagoval jsem na výrok: "Prospěch z Blanky nebudou mít jen individuální uživatelé automobilů, takže prezentovat to jako částku na rozvoj individuální automobilové dopravy je samozřejmě demagogie."
Oba vaše předchozí příspěvky jsou o uspokojení potřeb IAD. Tak by mne zajímalo, komu dalšímu to ještě přinese prospěch, když opačné tvrzení je demagogie.
A co třeba snížení emisí v oblasti současné magistrály?!?
Já osobně si tedy myslím, že by k tomu dojít mělo.
Ano to je možné, protože se přenesou jinam. Na výdechu větráku z tunelu budou asi pěkně husté. Měli by tam postavit vyšší komín, aby se to víc rozptylovalo do okolí a tím ta lokální koncentrace klesla.
Máš dnes nějaké problémy s odvětrávacími šachtami z metra nebo ze Smíchovských tunelů?!?
Já tedy ne a fakt nevím, proč bych měla mít nějaký problém s odvětrávacími šachtami z tunelů Blanka.
Nevím to stoprocentně, ale osobně se domnívám, že ze zdola jde vzduch ven přes filtry, protože nějakou hygienickou únosnost musí ten odvětrávaný vzduch splňovat.
Asi takhle: Pro humanizaci magistrály je Blanka fajn. Když se ale současně se zprovozněním Blanky ten tranzit Vychovatelna - Spořilov z magistrály nevyžene, sám o sobě nezmizí.
To je prece samozrejma soucat. Kdyz tohle nebude, ma obchvat polovicni vyznam. Zachovani magistraly v plne siri PO otevreni Blanky a ostatnich casti okruhu tu prece nikdo nepozaduje.
Kdyz nechces cist, co pisu, tak necti. Porad dokola pisu o tom, ze kdyz auta amizi za 15 minut z mesta, misto aby tam prostala hodinu, bude na povrchu lepe. To je dobre pro vsechny a promin, zaroven i pro IAD. Predpokladam, ze si z tohoto prispevku opet vyzobnes jen konec minuleho souveti. 8-(
I ti co jezdí rychle po ulicích jezdí také po cyklostezkách, pokud jejich směrem nějaká vyhovující vede. Po stezkách podél Vltavy jezdí či jezdili například skoro všichni, kteří jeli tím směrem. Prostě jsou stezky povedené a nepovedené, celistvé a kouskované.
Ja tam obcas jezdim taky.
A byl bych hrozne rad, kdyby se stav vratil k hlinenym pesinkam po obou stranach. Takze osobne se nepovazuji za uzivatele cyklostezek, byt mne obcas nejaky cyklocitac secte.
Proto by mne zajimalo, kolik procent cyklostezky opravdu vyzaduje.
Dneska jsem se pěkně svezl ráno cca 33 a večer asi 3 tedy na metro a z vlaku.
V metru klasika, metro nenarvané , kolo čisté, cyklista ve vypraném, nesmrdí, pohledy spolucestujících v posledním vagonu u stěny které jsem požádal o 30 cm posun byly však výmluvné a pak přišly i ty pokrčené nosy...bezďákovský pocity :(
Ve vlaku klasika, kolo čisté, cyklista ve vypraném, cykloodělení narvaný lidma, kteří pak mají kecy když vychází ven, že jim kolo překáží, řekl jsem té paní, že celou dobu byla na místě kde mohlo viset to kolo které ji tak děsně překáželo při desetivteřinové cestě ven.. :)
A co ona na to? Jestli se to teda dá publikovat... :-)
vystoupila..
Ony ty zastávky typu dolní počernice jsou o tom, že kdo nevystoupí za pár vteřin ten jede dál :)
Jsi měl štěstí. :-)
jsem celkem řečnej, tak měla spíš štěstí ona :)
Ja se vetsinou snazim vymyslet, co bych tak mohla rict, abych dotycneho jeste vic nenasrala a nezatvrdila vuci cyklistum, ale naopak privedla k pohledu z cyklistovy strany. Nekdy je to ale opravdu tezke. Vetsinou, kdyz se preventivne takove nastvane osobe omluvim, tak to zabere a trochu roztaje.
Omluva je sice hezká věc, ale tady je nutno, aby si dotyčný uvědomil, že cyklista mu překáží právě proto, že mu zabral místo pro něj vyhrazené.
Ale souhlasím s tím, že je mnohdy velmi těžké zvolit tón a slovník, aby si to dotyčný naopak nevysvětlil jako "útok".
To je jediný správný postup.
Super, uz se tesim, az to budes delat tady v diskusi. ;-)
Diskuse o cyklokomisi a cyklofinancích na příští rok se přesunula na nové vlákno zřízené redakci. Nezbývá tedy než poděkovat Újezďákovi, že k ní vybídl a také, že jí ve svém vlákně o dojíždění do práce strpěl. Také bych rád ocenil, že se nesla v poklidném tempu a nikdo nezapříčinil žádné velké urážky. Už to v poslední době vypadalo, že to nedokážeme. Všichni kteří chtěli jsou se stavem seznámeni. Kdo se chce k protestu připojit, ten se připojí, případně přijede na cyklojízdu příští čtvrtek. Kdo s tím nesouhlasí, nemusí podnikat nic. Mějte se krásně a ať vám to všem jezdí.
Není zač.
Koneckonců je to i důkaz, že pokřikování o čistotě tématů je tak nějak zbytečné...
Navíc pro některé lidi je třeba témata zakládat, protože oni si svá témata nezavedou a nezavedou neb mají plné ruce práce s tím jak háji tématickou/názorovou čistotu témat jiných :)