Také vás občas ve skrytu duše napadne, že pomoc motorku by se na kole hodila? Máte dvě možnosti - buď koupit elektrokolo hotové, nebo přestavět své stávající jízdní kolo pomocí elektrifikační sady. Výhody i nevýhody obou shrnuje dnešní článek.
Docela mám výhradu k tomuto tvrzení
"Ovšem pozor! Nejlevnější sady nejsou kompletní, neobsahují akumulátor a především nejsou určeny pro provoz na veřejných komunikacích, protože nesplňují zákonné podmínky kladené na elektrokola."
Pokud se podívám na net tak zjistím že motory a sady které nesplňují zákonné podmínky jsou ty drahé mimo Bosch, Bifs a Bionx. Zajímalo by mně tedy čím sada za 7000kč nesplňuje podmínky.
Sady pochopitelně kompletní jsou, součástí sady někdy není akumulátor, což je spíše výhoda než nevýhoda, protože si můžeš pořídit jaký zrovna Tobě bude vyhovovat.
Ono je celá stať takové to klouzání po povrchu, takové to populární povídání. Zájemci o elektrokola najdou v našich debatách, které v sekci elektrokola vedeme jistě hodně námětů, podle kterých se mohou rozhodnout.
Základní otázkou je, jestli zájemce o elektrokolo chce opravdu elektrokolo, nebo jen kolo s velmi slaboučkým pomocným motorkem, tak jak si usmysleli papaláši v Bruseli.
Kolo, které mají na obrázku je tak trochu jiná kategorie - tedy kolo se středovým pohonem Bosh, které si nikdo nepostaví, protože motor Bosh samostatně není k prodeji a kompletní kolo stojí od nějakých 55 tisíc výše a to by v článku mělo být zmíněno. Také je mi záhadou, jak kolo s motorem Bosh o výkonu 350W splňuje podmínku maximálního výkon u 250W, ale co je dovoleno Boshovi se Číňákovi neodpustí :-)
Pokud kdokoliv má zájem o skutečné elektrokolo a ne dětskou hračku, nemá jinu šanci, než si jej prostě postavit, a o úskalích, problémech a vylepšeních takové přestavby tu už taky půl roku debatujeme.
Omlouvám se, ale diskuse o elektrokolech se zde neúčastním. Takže možná budu opakovat již někde diskutované.
Můj vztah k elektrokolum:
V práci máme eletrokolo vyrobené z městského kola pomocí elektrosady co prodává citybikes. Dělali i montáž.
Cílem bylo přibližovadlo po Praze pro pracovní ježdění. Tedy většinou slušně oblečený člověk s notebookem, jezdící kolem vltavy. Praha6, karlím smíchov centrum, holešovice, tu a tam budějovická. A to tak aby se nezpotil a byl tam rychle a pohodlně.
K tomu 250W sada naprosto vyhovuje a prozatím jsem nenašel nic lepšího pro pohyb po Praze. Když občas sednu do auta a jedu k tomu samému zákazníkovi, připadám si jako bych si osedlal líného dinosaura.
Nicméně bych se hodně bál používat ve městech nějaké 250W+ motory. Už takhle se cítím napůl motorizovaně a současně je tam trochu snížena manévrovací schopnost (těžší, nelze jet opravdu krokem s malým šlapáním, občas překvapivé spuštění motoru o zlomek vteřiny dřív než člověk čeká atd.)
Mimo praci jezdim na vlastni pohon, mam to jako sport a cviceni. A to vcetne dojizdeni.
Když by se rozmohla elektrokola litajici po mestech 30kilaku za hodinu a vice, tak to narusi uz ted krehkou symbiozu cyklistu a chodcu.
Neco jineho je pochopitelne, pokud je to kolo urcene k jezdeni z berouna do prahy.
Takze ja bych tu unijni vyhlasku az tak nezatracoval. Tohle podle mne smysl ma.
Jsem docela fanda elektrokol, byť žádném nemám a ani ho neplánuju. Líbí se mi to technicky. Ale tyhle tvoje obavy mám také.
Ano má smysl v omezení rychlosti nikoliv výkonu.
Když si takové kolo (250W) koupí 130 kg chlap tak ho to neuveze ani po tom městě natož někde do kopečka a v tom je ta vyhláška špatná.
To souhlasim. Sam mam 85 i s batohem, takze to neresim.
Tak nejak jsem prepokladal, ze hlavnim duvodem stavby nehomologovanych kol je rychlost. Ale jak rikam, tyhle diskuse nectu, takze ten prepoklad mohl byt spatne.
Pro někoho rychlost (sparlinek) ten to ale používá na silnici do práce 60km. Jínému (mně, Jindrovi) vyhovuje právě ona síla a rychlost, stači těch 25-27km/h dle nastavení (u mně) motoru.
Například Ctystalyte HT ma 250-2000W a 25km/h, to znamená že bruselskou normu splňuje tak jako e-kolo které má uvedeno 250-400W.
Chápu tvůj omyl, prostě to nečteš.
Pokud budeš jezdit podél Vltavy, 250ka (lterá ve skutečnosti je tak 350kou možná 400kou, jen to tutlají) Ti bude stačit a nezapotíš se. V kopci na Strahov si už fest šlápneš a asi i kravatu povolíš.
Když za kolo připřáhneš 50ti kilovej vozejk a sám taky vážíš k metráku, budeš už mít problém i v menším kopečku, malý výkon motoru nebude stačit, motor se bude přehřívat a já takovej jeden dokázal hravě během 2 hodin oddělat.
Ta představa rychlosti je lidem hodně společná, to bývá první otázka každého, kdo se o ten vehikl na kterém mě vidí zajímá:
"Jak rychle to jede?"
Odpovídám popravdě - no nevím - rozdrandíl jsem to z mírného kopečka na 45 a dostal jsem strach a přibrzdil si, s kopce mě předjíždějí cyklisti běžně, já si tak rychle jezdit netroufám, už holt stárnu.
Zajímavější otázka je "Jak daleko na jednu baterku dojedeš?" - a její odpověď je přímo spojená s rychlostí, hmotností jezdce i náklady, terénem, kapacitou baterie i výkonností cyklisty a zase nejde tak jednoznačně odpovědět, a rozumné řešení zvýšení dojezdu hedáme s kolegy elektrocyklisty už dlouho a urputně.
Omezení rychlosti nevadí, má smysl. Další omezení - tedy povinný PAS, odpojení motoru po stisknutí brzdové páky a zejména poněkud vylhané omezení výkonu na 250W je nadbytečné.
Ahoj.Každému zájemci o elektrokolo doporučuji zapůjčit a vyzkoušet.A také si něco přečíst pokud je to tvoje první kolo.
Mě třeba těch 250 "unijních" wattů vyhovuje, jinému samozřejmě nemusí.
Z mé strany chvála elektrokolu, vrátilo mě zpět do sedla.
Zajímavé, že pražské PREkolo půjčuje kolo, se sadou EVBike, která vyhlášku o kole asi nesplňuje. Samozřejmě, že si ho lidi rádi půjčují, když to má rozhodně vyšší výkon než 250W. :) Každopádně je to fajn, že je tato možnost si půjčit a vyzkoušet různá kola. Článek je asi reklama právě pro tuhle půjčovnu, což mi nevadí. Mimochodem na podnikání je to dobrý nápad. Kolo se zaplatí za několik měsíců a pak už vydělává. Je vidět, že v Praze jsou koumáci.
V článku je několik chybných informací, pisatel zřejmě není zcela v obraze...
O tom že píše o podstatně vyšším výkonu už víte, uvidíme co řekne pojišťovna, až s tím někdo udělá poj. událost... půjčují to , pokud vím, do silničního provozu, takže musí splňovat EPAC , jinak dost riskují, pokud by někdo vážně havaroval, hrozí jim trestní stíhání a náhrada škod(nebyli by první...).
Další věc je nemožnost použít hydrauliku při montáži sady- neplatí zcela, protože sady které odpojí pohon do 2 metrů od zastavení pedálů jsou podle normy ok a odpojovače nepotřebují.
Odpojovače na lanka také umožňují montáž v případě sdružených pák brzd a řazení, lze je k sadám doobjednat.
Montáž sady na kolo v ceně kolem 10 tis. je také poněkud diskutabilní, kvalitní sada s baterií vyjde cca na 15 až 20 tis. , což v souhrnu už dá na poměrně slušné elektrokolo.Sada spíš řeší individuální požadavky , pokud si zákazník nevybere mezi hotovými elektrokoly to, co mu vyhovuje (velikosti, barvy, styl...) Se sadou se dá stavět opravdu na míru , existují elektrosady které nabízí i velkou variabilitu, výše uvedenými systémy odpojení počínaje , až po torzní snímač šlapání...
Myslím si, že konkurenční boj byste neměli vést poukazem na nedodržování nějakých hloupých norem ale společným bojem proti téhle úřednické hydře.
Haibiki s motorem Bosh deklaruje 350W, a jistě bude mít víc.
Mělo by se otevřeně deklarovat, že pokud nejde jen o šidítko ale kolo, které má uvézt 90kg chlapa do kopce, s tím, že si přišlápne, motor musí mít výkon minimálně 500W, a to si hoch s sebou toho moc nepoveze.
Chápu omezení rychlosti, nechápu omezení výkonu, to je jako by ouřadové rozhodli, že jakékoliv osobní auto, na velikosti a palivu nezáleží, smí mít celkový objem válců 900.
Další pitomost, odpojování mitoru ztisknutím brzdové páky. To má logickej význam pouze u PAS (ne, že nějteré, ale všechny sady na našem trhu za doplatek v řádu stokorun PAS dodají).
Pokud PAS kolo nepoužívá není co odpojovat. Pustím ovládací páku a je odpojeno. Že bych touže dlaní současně brzdil a přidával plyn může napadnout snad jen někoho v Bruseli.
Takže místo hanobení konkurence a kydy o pojišťovnách by bylo lépe, všichni, co se e-kol motáme se zasadit o poněkud rozumnější normy.
Pokud jde o "široký výběr" tak těch sad na přestavbu zase moc není na trhu a to celosvětově. Lhostejno jak se to jmenuje, vždycky v tom je nějakej Číňan.
Jo a ta barva, kvůli které si snad e-kolo někdo bude stavět?
Děláš z lidí pitomce. Kola si stavíme proto,že prodejjci
1. nejsou schopni dodat požadovaný výkon
2. za čínský motorek namontovabý na kolo nevalné kvality (viz ty pláště) chtějí absurdní prachy.
Ahoj Jindro. Mimochodem BionX má maximální výkon 400W a taky to nikomu nevadí. Naštěstí. Tuším, že v USA a Kanadě je limit výkonu 500W a taky s tím nemají problém. No a u nás platí současně maximum výkonu pro pomocný spalovací motorek dokonce 1kW. Takže jasný nesoulad a nikdo s tím taky nemá problém.
Mě vždycky naštve to "zařechtání úředního šimla" a vyhrožování nějakejma pojistnejma událostma, které "kdyby coby" ...
Dvojnásob mě to naštvě, když takovéhle úřednicko-buzerační pseudoargumenty proti konkurenci používá technik, nebo ten, kdo se za technika vydává.
Už jsme se o tom bavili někde jinde, oni i ty motory co deklarují "250W" podávají výkony větší, takže tohle je všechno jen buzerace, která má za cíl odrazit masové rozšíření "samo-doma" kola přestavené pomocí přestavbových sad a nahnat zákazníky prodejcům, který pomocí stejných sad (až na malé výjimky) ty kola přestavují, ale tváří se, jako by šlo o nějaká značková kola specielně pro elektro pohon vyvinutá.
Když víme kolik stojí motor, řídící jednotka, měřáky a ovládací páčky, a víme i kolik stojí ten či onen akumulátor,, je jasné, že kolo o stojí 15-20 tisíc je fest ošizeno na všem ostatním (a pak místo aby kolo bylo opatřeno slušným pláštěm je zákazníkovi doporučena nějaká páska - on ten jeden plášť může stát 300Kč nebo 1300 kč, a to máš na bicyklu hned rozdíl 2 tisíce Kč, že jo..)
Ale on je taky hodně velký rozdíl mezi 1 kw spalovacím motorem a elektromotorem.
Jaký je tam rozdíl?
Spalovací motor běžně využívá jen malou část z maximálního výkonu, který je dosažitelný snad jen v laboratorních podmínkách, elektromotor přenese téměř celý svůj výkon. Oba motory s určeným výkonem budou zřejmě přenášeným výkonem srovnatelené.
Oba motory s určeným výkonem tedy spalovák 1kW a elektromotor 250W srovnatelné? Tak s tím vážně nesouhlasím. Nic ve zlém. Rozdíl je sice v průběhu točivého momentu, ale nic to nemění na využitelnosti výkonu motoru. Ten je v obou případech posazen do nějakých vyšších otáček. S převody můžeš jak u spalovacího tak u elektromotoru maximální tento výkon využít. Pouze s jedním převodem samozřejmě na tom je elektromotor při rozjezdu lépe, protože má vyšší točivý moment, ale nic to nemění na tom, že 1kW je více než 250W.
Přesně tak, pokud je motor spřevodovaný, dostane se z něho maximální výkon, pokud ne, roste spotřeba a zkracuje se životnost. Platí pro spalovací i elektrický motor, jen ten spalovák má legálních 1000W a elektro 250W, takže obr rozdíl.
Jurasi,
o tom víme. Převody využívají pouze středové motory a ty jsou (s výjimkou Cyclone z Thaiwanu) o řád dražší, než to na čem běžně pedelec jezdí.
Postavitkolo se středovým motorem lze jak ukazuje Agilka, ale vyžaduje to trochu víc zručnosti. Naopak kolo s motorem v náboji postaví s pomocí přestavbové sady každý, kdo někdy měnil duši a brzdové páky.
Hub motor se hodně času točí velmi neefektivně, proto na ty beoptimální situace potřebuje větší příkon.
Většinu času jedu mezi těmi 200-300W, při větší zátěži to nestačí. Na biku přehodíš na lehčí převod a vyšmrdláš to nožičkama. U motoru bez volnoběžky tohle neudělám, protože se pak točí příliš pomalu a víc hřeje než jede.
Aby zůstal v optimálních otáčkách, musíš nechat těžší převod a držet rychlost nad nějakých 12-13 km/h, nebo slízt.
Tady se větší síla motoru jasně uplatní. Tedy nejde o nějakou rychlost, kvůli které potřebuji větší výkon, hub motor prostě převody nahrazuje hrubou silou.
Mluvím o kole na kterém sedí chlap a vete zátěž. Jen tak nalehko s aktovčičkou vypadá situace jinak a to prodejci hotových kol málo zdůrazňují.
Bob i já jsme ten slabší motorek odvařili a vyhodili tím dost peněz, což další následovníci udělat nemusí.
Tedy. před nákupem nebo stavbou e kola se zamyslet, jestli na něm budu jezdit do práce nebo i na několikadenní výlety, vzít do úvahy vlastní váhu a zátěž, kterou kdy budu vozit a terén, ve kterém se budu pohybovat.
Pokud do práce po rovině, nebo jsem lehounké děvčátko co nestačí namakanému borci na mtb na kratších výletech - kup si kolo nebo postav se slabým, eu konformním, motorem. Pokud chceš vozit větší zátěž a jezdíš složitějším terénem máš možnost si koupit kolo se středovým motorem s největším dostupným výkonem (ten Boshna obrázku) a přichystej si takových 55 tisíc a dalších 20 na náhradní baterii, cgceš li někam doject, nebo si kup přestavbovou sadu (s baterii) v ceně 15-20 tisíc a namontuj to na kolo co už máš, mechabika k tomu fakt netřeba.
Takhle to je a ta zkušeno
Jj, je to tak jak píšeš. Jen nechápu ty ceny středových motorů, nejsem elektrikář ale co se mechaniky týče, nic na tom není.
Někde v jiném vlákně jsme se dohadovali že kolo s pomocným motorkem poháněné řetězem je stále kolo, týká se i lehotříkolek. Tak opravdu není je to motokolo a jako takové musí mít pojištění a k jeho řízení je potřeba řp. Zde celý článek:
http://www.motokola.cz/htmls/legislativa.htm
V současné době se objevují na trhu jízdní kola osazená spalovacími motory o obsahu vyšším než 35 ccm. tvářící se jako jízdní kola s pomocným motorem. Popř. svojí konstrukcí již spadající do kategorie MOTOKOLO/MOPED.
Na co si dát pozor, obecně se dá říci:
2-taktní motory o obsahu vyšším než 26ccm a 4-taktní morory o obsahu vyšším než 35ccm mají výkon přesahující 1000 W. U elektrokola nesmí být výkon vyšší než 250W.
Pokud se již jedná o zástavbu, kdy motor je pevně vmontován do rámu, nádrž je dodatečně montovaná do rámu a k přenosu hnací síly je použit řetěz/řemen, tak se již jedná o kategorii MOTOKOLO, potažmo MOPED a pak je nutné splnit veškeré povinnosti viz. prohlášení POLICIE výše.
V takovemto případě, je třeba mít: ŘP AM, povinné ručení na moped, osvědčení o schválení technické způsobilosti (brzdy, osvětlení jako v kategorii MOPED), osvědčení o homologaci, povinnost používat helmu atd.
Já tomu výkladu od motokolo.cz nevěřím, ikdyž se ohání prohlášením tiskové mluvčí nějaké policie. Nic z toho, co tvrdí, jsem neviděl v žádné vyhlášce.
Pánové, selský rozum říká, jedu z hospody, řádnĕ osvĕtlen a šlapu, potichu, policajt mĕ nechá bejt.
Jedu na motokole, dĕlám kravál jak moped, bere mĕ a davá mi fouknout.
Znovu se ptám, najděte mi někdo v zákoně že nesmí být síla z motoru přenášena řetězem nebo řemenem. To že si to do své reklamy!!! napíše firma motokola.cz není pro mě směrodatné. Když sem jim napsal kde v zákoně se píše o nemožnosti použití řemenu či řetězu, ani po urgencích mi neodpověděli. Takže to je pro mě jasná klamavá reklama, tvářící se že jde o zákon, není to trestné?
Máš pravdu našel jsem jen tohle a je to platné.
Vyhláška č. 341/2002 Sb. Ministerstva dopravy a spojů o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích
8. Jízdní kolo může být vybaveno dodatečně pomocným motorkem, jestliže
a) bude nadále zachován původní charakter jízdního kola (podle čl. 1, 2),
b) pomocný motorek bude přiměřeně plnit podmínky ustanovení § 19 zákona,
c) jeho výkon nepřesáhne 1 kW,
d) v případě použití spalovacího motoru, nebude mít takový motor objem válce (válců) větší než 50 cm3,
e) maximální konstrukční rychlost nebude vyšší než 25 km.h-1,
f) montáž pohonného systému (motor, nádrž paliva nebo akumulátor) na jízdní kolo si nevyžádá zásah na jeho nosných částech.
Pokud vozidlo splňuje všechny výše uvedené požadavky, považuje se pro potřeby této vyhlášky nadále za jízdní kolo.
9. Pro účely této vyhlášky se jízdním kolem rozumí i tříkolky a vícekolky, stejně jako vícesedadlová jízdní kola (např. tandemy) a jim podobná vozidla poháněná lidskou silou a určená i k provozu na pozemních komunikacích, jako např. koloběžky.
Také by mě zajímalo, kde to vzali. Podle nich by asi jediný legální způsob byl s třecím válečkem. Dost mě překvapilo i to prohlášení tiskové mluvčí policie, co tam mají uvedené. Je to podle mě už docela hloupé, jelikož smysl té vyhlášky je, aby to řešení nebylo moc rychlé a tedy bylo bezpečné i bez přilby atd. a dalo se to považovat za jízdní kolo. Takže je o.k. předepsat max. rychlost 25km/h, max. hmotnost a je i normální předepsat výkon, ale mluvit do konkrétního řešení je trošku divné. Snad si tedy jen špatně vykládají vyhlášku. Řešení je si tu vyhlášku vytisknout a mít to pro případ kontroly u sebe.
Proto je to podle mě klamavá reklama, která v podstatě říká, jediný legální pomocný pohon jízdního kola je jen a jen naším třecím válečkem, směšné.
Ta tisková mluvčí mluví o jízdních kolech již z výroby vybavených pomocným motorkem, který je upevněn na návarcích přímo určených k upevnění motoru a nádrže. Tyto motokola jsou vybavena dvoutaktním motorem o obsahu 50ccm takže mají určitě vyšší výkon než povolenou 1kw. V tom případě jde opravdu o motokolo které musí mít homologaci, značku, pojištění, řidič přilbu a řidičák.
Takže stačí rozumět psanému textu a je vše jasné. Policisté jsou jenom lidi, takže s tím můžou mít problém, doporučuji nehádat se, neplatit pokutu na místě a jít do správního řízení.
Motokola.cz to ovšem mají dáno do kontextu své reklamy tak důmyslně, že to v člověku budí dojem, že jen jejich řešení je legální.
No, konečně zpět k tématu...Dovolil bych si teda názor:
HUB motory jsou přímé - bez převodů a pak ty s planetovou převodovkou.
Jejich vlastnosti se dost podstatně liší, a v zásadě právě to je důvod rozdělení uživatelů na dva tábory.
1)Bezpřevodové motory jsou efektivní na vyšších rychlostech a pro dosažení přijatelného kroutícího momentu musí mít co největší průměr a velký výkon, potřebují tedy silné baterie.Po odstavení kladou mírný odpor a vyrábí proud. Proto jsou vhodné pro vyznavače silných rychlých e-biků , které bohužel nesplňují platné normy.Jejich cílem je kolo které rychle jezdí bez veklé námahy jezdce , tedy spíš dopravní prostředek.
2)Motory s planetovou převodovkou a volnoběžkou jsou efektivní hlavně při malých rychlostech do 30 km/h,ale díky zpřevodování dosahují pro tyto rychlosti přijatelného výkonu i při malém průměru, stačí jim menší proudy a slabší baterie. Po odstavení motor stojí, není tedy možná rekuperace ani brždění.
Díky tomu jsou vhodné pro stavbu kol podle EPAC, které končí na 25 km/h. Vzhledem k omezení výkonu nejsou vhodné pro jízdu bez šlapání.(vyrábí se tak max.do 500W, snad až na výjimky)Jejich uživatelé je ppoužívají jako asistenční pohon při šlapání, chtějí kolo na kterén se šlape a třeba i sportuje.
3)Středové motory s převodem jsou schopny i s výkonem kolem 250W a tedy malou spotřebou pokrýt požadavky obou skupin uživatelů , hodí se pro dopravní i sportovní zaměření.Jsou optimalizovány na určitý rozsah otáček pedálů a při optimálním řezení převodů s nimi lze jezdit celkem libovolným způsobem.Výkonnější verze s náležiými převody na kole jsou vhodné i pro efektivní rychlou jízdu bez šlapání.Existují i jako přestavbové sady. Nevýhodou je snad jen zatím vyšší cena, ale stojí za to.
-Cenové relace obou HUB řešení jsou podobné, myslím že roli při výběru hraje spíš způsob užívání. Středový motor stojí většinou zhruba dvojnásobek.
Ve všech třech skupinách existují kvalitní i příšerné výrobky.
Znova opakuji, že tvé tvrzení "o malé námáze a vyšších rychlostech" se silnými motory je nepravdivé.
Vysvětloval jsem, proč potřebuji větší výkon motoru, a potřebuje jej každý, kdo nebude jezdit nalehko po rovině, popřípadě na lehko v kopcích, ale váží o dost víc než jeden pytel cementu.
Stále jen překrucuje a záměrně mate. Neuvede že jsou i silné motory které mají omezení na 25km a že splňují všechny podmíky pro e-kola. Chtěl i z tebe dělat trotla když začal tvrdit že máš řj. a baterie vlastní výroby. Ja nechápu proč si tak vymýšlí.
Bojuje o svůj každodenní chléb, nezlob se na něj :-)
Nechápu proč lezou Bruseli do zadnice - postačí omezení 25 km, a pokud máš PAS, povinné odpojení motoru při zmáčknutí brzdové páky.
Pokud PAS nemáš, může jim bejt do toho fuk jestli brzdová páka odpojí motor nebo ne - nakonec i na tom se dá ušetřit. Stejně tak s tempomatem. Pokud tempomat nemáš, není důvod odpojovat motor brzdovejma pákama.
Oni si vymýšlí další kriteria, která sami nedodržují - jak už psal Robikl - jen aby zamezili tomu, aby si lidi nakoupili ty přestavbové sady, a postavili si kola doma sami. Budou vymýšlet záležitosti se zárukou, pojistkou, strašit vzplanutím baterie, protože každé kolo, které si nekoupíš ale postavíš je připravuje o zisk, práci, chleba.
Cožpak, když přivezou sady z Číny, namontují na normální kola a prodávají, alespoň kus práce odvedli.
Nejhorší jsou ti, co vozí celá kola....
Ti už nedělají vůbec nic, kromě toho, že dělají z lidí blbce...
Pořád dokola je potřeba ukazovat na to, kolik stojí taková sada na přestavbu kola, a kolik stojí to jejich "levné " e-kolo a donutit lidi přemýšlet, kolik tisíc jim vlastně na to samotné kolo zbývá a že tomu bude odpovídat i kvalita. Jako v diskusi někde vedle - protože šuntový pláště (ušetřilo se na normálním kole asi 2000 Kč), hoch má problémy, které řeší "páskama".....
Tak už mi je jasné proč ses hádal o rekuperaci. :) Pokud si myslíš, že přímý motor vyrábí proud i když nedosáhne maxima otáček daného napětím, tak to si doopravdy myslíš špatně.
Abych to ještě lépe vysvětlil, tak když jedeš s jen se šlapáním a máš puštěný plyn, tak ten přímý motor klade nějaký malý odpor, ale v tenhle okamžik rozhodne nerekuperuje energii.
Hernajs teda u mého motoru to tak je, ja jsem opravoval své kolo a neměl jsem tam baterky.
Jel jsem to projet a ono to fakt již od rozjezdu dávalo šťávu, rozsvítil se mně display na cycleanylystu a ukazoval rekuperaci 0,01%. Je ale zajímavé pokud mám připojené baterie ale nemám zaplý "plyn" tak tento jev není. Vysvětlí mně někdo proč tomu tak je?
Vysvětlím to. Obecně ten přímý motor klade odpor od maximálních otáček pro dané napětí. Takže pro 48V to začne samovolně rekuperovat ve vyšší rychlosti než pro 36V. Určitě sis toho všiml, že jedeš z většího kopce a po rozjetí na určitou rychlost to začne vracet energii a brzdit. Ale do téhle rychlosti to rozhodne samovolně nerekuperuje. Platí, že ta rychlost od kdy to rekuperuje je úměrná napětí baterie. A když je baterie odpojena, tak je to jako by baterie měla 0 voltů a rekuperuje to tedy od nuly. Jenže bez připojené baterie jde celkem snadno zničit řídící jednotka.
Řj. nezničíš ta ma svůj vypínač, vždy ji vypínám.
Jinak mně to začne rekuperovat při 30km/h když jedu s kopce a nemám zaplý "plyn".
Aha. Tak to je výhoda Crystalite, že má ř.j. vypínač. Kelly ani Magic vlastní vypínač nemají.
vybije se ti to do baterie, působí jako zátěž. Z motoru je dynamo. Pokud bys takhle musel jet dál, radši odpoj motor od jednotky, abys jí nepoškodil. Motor by to měl snést,ale Hall sondy,pokud je tam máš, by nemusely vydržet napětí nad 5,5V je většinou poškodí
Omlouvám se e-totemovi. Nepochopil jsem správě tu formulaci o odstavení motoru. Ano po odpojení akumulátoru to vážně klade odpor.
To není za co, v pohodě :) technické debaty mě baví
Viděl jsem teď v německu na veletrhu velkej e-bike ,předváděli tam že umí brzdit aktivně motorem, ale samozřejmě to asi něco žere. Jedotka ho asi přepoluje tak,aby šel výkon proti směru točení, byl to nějakej velkej přímej motor, a umělo se to i při malé rychlosti zastavit smykem jen vlivem motoru.
Zajímavé. Vlastně nevím přesně jak to dělá Kelly, ale prakticky to brzdí tak do těch 10km/h, pak zbytek se už musí dobrzdit normálně. Takže jestli to oni umí smykem, tak nevím jak to dělají. :) Každopádně u té Kelly zase dobré, že když se při rekuperačním brzždění na sněhu to bržděné kolo přestane točit, tak ta brzdná síla zmizí a kolos e zase roztočí. Jinak řečeno další plus stavby je možnost mít na kole ABS. :) Ale jak tě už znám, tak ty nebudeš věřit. :)
No, proč bych nevěřil, ABS jako víno, jak se blokne, tak nedává proud a tím mizí odpor. Ono se dá naprogramovat spousta věcí, to se mi právě líbí na těch jednotkách u e-pohonu.
My to máme zatím tak, že se do toho nemůže, to je zas kvůli těm normám, co se dá dělat.
Takže když se píšou softwary pro nový modely, jede se na tejden i s kolama do fabriky co nám dělá jednotky a tam se jezdí a nastavuje, dokud to není ok.
Myslel jsem že tu magic jednotku použiju pro nastavení výkonů, pak to změřím a ve fabrice mi to jen nastaví, ale nestačí to, musí se tam ladit ještě další hodnoty a to jde jedině na kole a postupně.
Jinak, ty stavby mám rád, aby bylo jasno, je to i zdroj nápadů.Sady děláme taky,ale zase,jen evropskýho typu :) .
Stejně je to zajímavý: velký e- bibe se sice jako vlastně nevyrábí, ale na veletrhu jich bývá vidět mraky, parádní stavby , spousta výrobců je má jako takovej magnet na lidi. Byly tam dvoumotorový , všelijaký vychytávky.Třeba jednokolka 1000W (na to bych teda asi nevlezl) , nebo motor komplet s jednotkou a baterkama v zadním kole...
Na Magic toho fakt moc nastavit nejde. Nastavuje se tam jakýsi proud, ale ani nevím jestli to má být jako omezení proudu baterie a nebo omezení proudu motoru. To je totiž docela rozdíl. U Kelly se dá nastavovat a kombinovat oboje. Takže člověk docílí třeba toho že má měkčí rozjezd a nebo naopak brutální zátah od začátku. Navíc nastavení těhle proudů má pak i vliv na průběh proudů, co tečou do baterky při rekuperaci, vůči rychlosti. Takže na testování bych doporučil Kelly. Je to univerzální pro jakýkoli třífázový motor s hall senzory.
No a proč vlastně e-totem nedá do nabídky e-bike s upozorněním, že to není pro provoz na pozemních komunikacích? Klidně dát hub motor a klidně převodový do obou kol a hold zvolit výkonnější aku, co ty proudy dá. Reálný výkon by počítám bal 700W a maximálka 25km/h by v terénu úplně stačila. Ale aby to bylo povedené, tak by to nesmělo být příliš těžké. Jen baterku by bylo nutno zvolit hold takovou, která dá větší proudy.
No, koukal jsem na tu kelly , docela zajímavě to vypadá , to jo. Akorát že my máme vše bez hallů.
E-totem vlastní bývalí vrcholoví cyklisté, takže jde směrem pomocných pohonů pro spíš sportovní verze. Kola se tedy staví s důrazem na to, aby bylo co možná nejblíž normálnímu jízdnímu kolu.Takže pokud možno nenápadné elektrodíly. Tento styl je samozřejmě lepší dělat rovnou v souladu s EPAC, protože třeba neni problém se schválením při vývozu po EU. Oslovuje spíše tu skupinu zákazníků kteří moc neexperimentují a jsou více cyklisti než co jiného , většina z nich si plete Watty s Ampérama . Mě to experimentování baví, ale směruji to samozřejmě v souladu s firemní politikou. I když , jakožto pohovkový sportovec a fanda motorismu obecně, využiju nejraději něco co fakt jede. Ale je jasné, že pokud firma ( myslím jakákoliv) něco vyrábí a je to její hlavní činnost, je docela pochopitelné že se drží předpisů , jinak je to pohyb na tenkém ledě.
Ale jeden model pro příští rok bude ve 350W nominálu na 36V.
Samozřejmě výkon pro většinu stavitelů full e-biků směšný , ale bude to slušnej horák s hydraulikou, celkem lehkej, cca 23,5 kg, s torzním systémem.
Pak ještě ta sada 29" MTB v rámu, o které jsem už psal, ta bude taky na 350W.
Je to trochu adrenalin , najít řešení které se vejde ještě do předpisu a přitom je o fous lepší každý rok.Ale aby si vývojář mohl hrát,musí se prodávat, jinak je po srandě.
A jaká je vlastně životnost toho převodového motoru? To je pro mě asi největší strašák u převodového motoru. Sice je to lehké a v případě eZee je to i celkem tahoun, ale bohužel se opotřebovávají ozubená kolečka planetové převodovky a po čase je to prý i slyšet.
Mně planetovka odešla po 3 měsících na té 250sátce naštěstí jsem sehnal novou a vyměnil. Do roka a pár měsíců se odporoučel celý motor. Baterie z té sady vydržela 7měsíců a druhá dokoupena o měsíc déle. Suma sumárum mně tento experiment vyšel skoro na 30tisíc. Drahá zkušenost s drahým jezděním ale když musíš tak musíš, jinak bych seděl doma v paneláku.
No, popravdě jsem zatím neřešil potíže s planetovou převodovkou,tak nevím. Myslím že u motorů do 250W pokud se do ní nedostane nějaký svinčík tak se asi nemá co stát , kromě ložisek. Jediné co bylo za mechanické potíže, tak zaseklá volnoběžka.Mohla za to ale ohnutá hřídel, která byla u toho motoru dutá a po nějakém karambolu se deformovala.
Jinak sem tam někdo potřebuje ložisko,ale vždy se to zatím vyměnilo dřív než se něco rozpadlo. Po elektrické stránce je to klasika, sem tam odejde Hall sonda rychloměru, jiné tam naštěstí nemáme. Daleko nejhorší závada je useknutý kabel u motorů s dutou osou, což je možná k smíchu na první pohled, ale výměna je velký problém a spoje se tam nevejdou. Spálené vinutí je zřídka, převodové motory s tím moc nebojují, ani se nehřejí, proudy jsou ve srovnání s přímým nízké. Pokud bych měl doporučit přední, tak s kabelem mimo osu, zadní samosebou co největší průměr.U zadních je vůbec málo potíží, díky jejich dostatečné velikosti se dá vnitřek líp dimenzovat, ani ten useklý kabel tak nebolí a hall je daleko od vinutí, tak netrpí .
Bavíme se o značce 8-FUN, je to asi největší výrobce převodových motorů na světě, má slušnou kvalitu a vývoj, prosadili se , takže je dnes používá asi většina výrobců e-biků 250W , včetně nás. Máme s nimi dobré vztahy, takže potíže s nedostatkem dílů a pod. bych vyloučil.Mám od nich i nominal 500W zadní, ale nedám ... :)
Aha. Docela škoda, že se neví ta životnost. To pak člověk kupuje trošku zajíce v pytli s tím, že o tom zajíci čte zkušenosti, že víc jak pár tisíc km nevydrží. :) Proč to nehodíte na brzdu a pod zátěží 250W to nenecháte najet 10 tis. km a pak nerozeberete? :) Tak nějak bych to teda dělal já, když bych chtěl přesvědčit zákazníky.
Nejde mi odpovědět o dva níž, tak to hodím sem:Na dotaz proč se netestuje na stolici, odpovídám že se testuje ve fabrice, motory jedou cca 70 tis. km, ale myslím že to není relevantní test. Provoz je jiná věc a těžho ho simulovat. Po cca 5000 km jsem včera kontroloval jeden motor, a nebylo na něm nic vidět.Ale vypadl mu červík a povolilo se víko, dělalo to kravál, tak dotáhnout, červík na loctite a dobrý. Neznám cizí motory tak dobře,tak mluvím za 8 fun,kde myslím že mechanická závada na převodu je spíš výjimka.
To o čem píše Bobbob moc nechápu, protože to mu měli na záruku vyměnit.Motor určitě, baterie záleží jestli odešla , nebo poklesla na tabulkovou mez po půl roce. Jestli odešla, výměna.
Díky zakonektorování kabeláže k motoru jsem o záruku přišel. Proto výměna planetovky doma.
U baterii poklesla kapacita na 50% a záruka na kapacitu je jen půl roku, tudiž reklamace zámítnuta. Nikoho nezajímalo že baterie bala nabijena jen zhruba 100x.
Ani v současné době kdy jsem reklamoval spálenou ochranu BMS u bat. Li-mn sanyo na které byl spálen jeden fet, tak němci rekalmaci neuznali. Prý tam tekolo vice jak 30A a je to moje vina. Nikdy tam takový proud nebyl ale nic se snimi nedá uhádat. Dali tam novou ochranu na 50A jen mně není jasné proč když baterie je schopná dát jen 30A. Samozřejmě jsem to musel vše zaplatit. Nyní vím kde již nenakupovat.
Je to tento prodejce
http://www.linergy-shop.de/product_info.php...
Raději koupím u p. Šikuly kde mně to vyjde o několik tisíc levněji a kde mám nějakou jistotu že mně při reklamaci neodbydou.
zde spálené BMS
Jedno kolo mám Dahon Boost se středovým pohonem a to určitě nemá odpojování motoru brzdovou páčkou, protože ten motor reaguje skoro ihned na to, že přestaneš šlapat. Takže smysl těch páček je fakt jen pro PAS, kde je jinak zpoždění.
"Další pitomost, odpojování mitoru ztisknutím brzdové páky. To má logickej význam pouze u PAS (ne, že nějteré, ale všechny sady na našem trhu za doplatek v řádu stokorun PAS dodají).
Pokud PAS kolo nepoužívá není co odpojovat. Pustím ovládací páku a je odpojeno. Že bych touže dlaní současně brzdil a přidával plyn může napadnout snad jen někoho v Bruseli."
Tato norma platí pro "elektrokola" které mají PAS.
"Výrobci nejsou schopni dodat požadovaný výkon"
Nevidím důvod pro by měl výrobce porušovat zákon, nebo prodávat zboží s cedulkou, že si s tím můžeš jezdit doma po zahradě.
Jestli-že chcete neustále řešit, že přepisy stojí za h... a já je budu porušovat, protože jsem jedinej kdo má pravdu a já chci jiný výkon a já chci tohle a tohle, tak to proboha řešte v oddělených vláknech, jako tomu je jinde ve světě. Rozdělení je jednoduchý elektrokolo dle EU je PEDELEC. To co si stavíte ( a já osobně fandím každému kdo se do toho pustí) je ve světě označováno jako E-BIKE. Aby se tady konečně zamezilo věčným dohadům a osočování lidí a výrobců, kteří zákony dodržovat chtějí stálo by za to rozdělit vlákna tak jak jsem popsal.
Je úplně k ničemu porovnávat kola, která splňují normy a zákony, prochází atestací a homologací s něčím co si postavím doma ať už bude lepší, to nebo ono.
Jirka
Nikoliv "ve světě" Jirko, ale v Evropské unii.
Jako e-bike je označován třeba Stealth
(http://www.stealthelectricbikesusa.com) kterej má do Pedelecu dost daleko.
(mimochodem - ten jezdí s motorem Crystalyte)
Kritizovat bruselká nařízení je naše právo a jejich ignorování už jen naše osobní riziko.
Ovšem můžeš se rozčilovat jak chceš, na skutečnosti, že s výjimkou kol se středovým pohonem (které rovněž nesplňují normu EU) jsou ty hračky co prodáváte šidítka, které si nazývejte klidně Pedeleky, ale elektrokola, na kterých by se se solidní zátěží dalo někam uject to nejsou.
Bylo by rovněž dobré, kdybyste přiznali, že to co prodáváte jsou také jen předělaná normální kola a motorky které k tomu dodáváte jsou rovněž čínské výroby, stejně jako akumulátory, a možná i pláště a duše, a nesnažili si hrát na nějakou "originální evropskou značku" protože tím mírně řečeno klamete kupující.
Škoda nechtěl jsem dávat odkazy, které vypadají jako reklama:
1) Co tady nesplňuje Normy EU ? (jedná se o BOSCH):
http://www.pantherbike.com/bikes/collection...
2) Co je tady čínského ?: http://www.bionxinternational.com/de/produkte...
3) Kdo klame zákazníka ?(jedná se o e-totem):
VÝVOJ A VÝROBA
Produkty pod značkou e-totem jsou vyvíjeny a testovány v České Republice, výrobní dokumentace je následně předána do čínského závodu Golden Wheel Tianjin k výrobě.
E-totem má vyvinuty vlastní komponenty pro elektrokola, která jsou vyráběny exkluzivně jen pro jeho značku – mezi ně patří například sensor šlapání o 32 pozicích na kružnici, řídící jednotky včetně programového vybavení, ovladače na řídítka, atd..
V Číně má e-totem trvalý dohled nad přípravou a průběhem výroby, a to ve formě trvalého pobytu jednoho z jejich kolegů (s celou rodinou ).
Více zde: http://www.e-kolo-praha.cz/vyrobci/e-totem/
Jinak máš pravdu. Opravdu se snažíme dělat kola a ne mopedy a skůtry.
Jirka
No a je to venku - čínská stavebnice, kterou matketingově vytěžujete tím, že jste si vymysleli nějakou divnou značku a zaplatili herce.
Jinak, když koukneš na tu fotku motoru v Bionxu, chceš mě opravdu tvrdit, že ty ručně motané cívky předou nějaké Němky někde ve Wolfsburgu?
Když rozlousknu svůj Magic Pie, je to až nápadně podobný....
No a je to venku .....
Ze tří otázek jsi si vybral jednom jednu.
A nevím co má BionX společného s německou dělnicí.
Tvoje znalosti nejsou špatné, ale soustředíš se jenom na dva, tři modely, které jsou tobě sympatické a srovnávat BionX a Magic Pie je jako srovnávat BMW a Škodovku. Ale asi máš pravdu je spousta firem, které se pokouší BionX napodobit.
Jirka
Nikoliv, rozdíl je pouze v designovém balení a reklamě.
Ty motory pod tím pláštíkem jsou vesměs stejné - čínské výroby.
Seat a VW měli svého času stejný motor. Karoserie a všechny ty další vychytávky jiné. Ale já používám jen motor a ostatní už mám svoje a z mnohem lepších komponentů než levná kola na trhu.
A o těch je pochopitelně řeč debatujeme-li o tom jestli koupit nebi postavit.
Tvrdíš tedy, že máš kontroler a baterii vlastní koncepce? To je docela zajímavé , na jaké bázi , jestli to není tajné ?
Ja tedy nevidím že by psal něco o kontrolerech a bateriích, natož tvrdil. Proč neustále všechno překrucuješ? Myslíš si že máš jenom ty patent na rozum?
Cituji: ...používám jen motor a ostatní už mám svoje...
Tak snad nepřekrucuji? Vysvětli mi to tedy, dík
A to svoje podle tebe znamená řj. a baterii? ja tam o tom nevidím žádnou zminku, ovšem ty jsis to překroutil jak ti to pasuje.
Máš to vysvětleno.
On to Jirka nemyslí zle, jen to jinak pochopil.
Akumulátor si pořizuji zvlášť, mám tři z čehož jeden jsem, zdá se, nějak odvařil v zimě ho nechám rozkuchat a zjistit o co jde, jdestli odešla BMS nebo nějakej článek.
Zase, sestava, kterou koupíš v "přestavbovém setu" bývá v pohodě nadimenzovaná. Pokud se jde na dřeň, e dobré si hlídat maximální vybíjecí proud co baterka dovolí, aby se neukápla. Já odvařil jen kablíky - BMS je v pohodě, ale ten kablík co nesmyslně prochází klíčkem, co slouží jako spínač, měl i na deklarovaný vybíjecí proud, moc malý průřez.
O řj jsem už psal, u té laciné Magic Pie je slabé místo jen v kabeláži a v tom, že nehlídá teplotu.
Jenomže, pokud si někdo bude stavět kole dle Tebe Jirko, tedy "evropsky konformní" na tyhle problémy vůbec nenarazí, protože mu ta bude běhat tak 10A, takže nějaké hlubší znalosti o tom co snese akumulátor, kabeláž a tzak ani mít nemusí.
Na elektro výbavě - když si to postaví sám - ušetří a vydělá tím, že si to pověsí na skutečně dobré koo, estli ho vlastní, a ne na trosky, kterými ty laciciná elektrokola jsou.
Jasný. Ta kabeláž je problém všude, i u slabých motorů. Číňan nemá technický cit, nadefinoval jsem třeba silnější vodiče, ale konektory mi nechali slabé, musí se to s nima do detailu. Spínací skříňky nejsou vůbec na velké proudy vhodné, upečou se pružinky a je to spíš k vzteku. Baterky hlavně udržuj nabité v rámci možností, jinak by mohl zbytečně odejít článek.
Jinak teda balancování zvenčí se dá řešit přes servisní konektor modelářským balancerem, používám ho na starší typy baterek taky, funguje to. Ono totiž ty BMS v některých baterkách nebývají nic moc. Pokud někdo umí, je ideál čas od času baterku otevřít a vybalancovat něčím lepším.Kdyby v tom byly náhodou články Phillion , tak nějaký mám, ale výměnu moc nechce nikdo dělat, co vím. My také ne , bojím se toho a máme to zařízeno tak že vadnou dostaneme novou komplet a starou radši zlikvidujeme.
Pokud se týče té stavby, tak souhlas už jsme to tu řešili. Na základě toho připravuju sadu MTB 29", kde bude rám s komplet elektikou, baterkou 36/10,5 místo flašky,torzní osou šlapání (bohužel jen čtyřhran) a motorem 36V/350W na kazetu , nalisovaný hlavový a sedlovka.Co si tam kdo nahází bude na něm.
Akorát nevím jestli to stihnu do výstavy mít v cz.
A všichni obchodníci tvrdí že je to blbost, protože to kolo vyjde dráž postavit doma než koupit hotový... Takže člověk sice má nějaký myšlenky, ale nakonec se musíme řídit požadavkama trhu což není vždy to samý.
To je mi naprosto jasný.
Válcujou nás cenou všude, oni ti kluci asijský prostě dělají víc a levněji než my.
Ve vývoji elektrokol bych se teď soustředil výhradně na vývoj středového pohonu - z hlediska motorů asi není co vyvíjet, prostě musí se koupit co na trhu je a má odpovídající kvalitu.
Myslím si, že u těhle věcí je potřeba spíš dořešit ty mechanické záležitosti, protože štelovat po každých pár stovkách kilometrů řetěz se mi nějak nechce. Ten Cyclone asi běhá skvěle, jak Agilka dokazuje, ale to provedení se dvěma řetězy co se někde šmrdlají mě nesedí.
Nekoukal jsem na to jak to má Bosh nebo Panasonic, ale nějakej pěknej jednoduchej, kompaktní středovej pohon kolem 500W s velmi jednoduchou údržbou by si myslím na trhu našel.
Ale to bude spíš záležitost pro strojaře.
Mě by zase vyhovoval princip stavebnice - ne že bych si to nutně musel skládat sám doma - klidně za montáž zaplatím - ale klikal bych si rád:
- výkon
- baterii
- motor
- řídící jednotku
- ovládání PAS -ano/ne
- tempomat - ano/ne
- brzdy (dáš-li si PAS nebo tempomat musíš odpojovat)
- měřák Speedict/Cycloanalyst
a pak přejdu už na kolo, kde bych chtěl mít možnost volit:
- typ ráfku a velikost kola 26/28/29
- sílu drátů výpletu
- druh pláště
- brzdy (nevím jestli umíte odpojovat hydry ale viděl jsem někde na netu že to někdo umí)
- převody 3 + 6/7/8
- typ řazení
prostě naklikat si volitelně kolo, jaký by zrovna mým požadavkům vyhovovalo, protože víš jak to je, cena se u všech součástí radikálně liší, a každý má jiné priority.
To by mohlo fungovat i na normální kola, pedelec a tak
Ne abych dostal "KOLO S OHROMUJÍCÍM DOJEZDEM" vybavené "špičkovými komponenty Schimano" ale abych si ho nacustomizoval sám, a prostě za příslušný obnos mě ho někdo složil ve stanovené lhůtě za daných finančních podmínek.
Taková jednoduchá webová aplikace, to by se mi moc líbilo
Odpojovat hydry umí Tektro,ale cena docela vysoká , zatím jsou první.
Budem to dávat, ale jen jednu páku, podle normy stačí.
S tím definováním kola podle sebe je to složitý, nikdo nedrží na skladě tolik druhů dílů , to se asi nedá. Takže objednat u výrobců (ne obchodníků, to by ses nedoplatil).Jenže výrobci zase nedodají jednotlivě, chce to x kusů a stejně mají lhůtu na dodání od měcíce do půl roku.
Takže v praxi by to trvalo strašně dlouho a asi by se na tom nedalo vydělat, tak to nikdo nedělá (bavíme se o cyklo části).
Elektrika je na tom líp, pokud vím, to co jsi popsal má myslím e-pohon ve velkých e-sadách a celkem výběr v EPAC typu máme zase my.
Středovej jako sada do normál rámu je Sun Star, ale tam je to opět ranec, navíc myslím že mají šikovně kontroler v baterce, takže ti nezbývá než koupit komplet,aspoň teda na prospektu co jsem viděl, možná už je to jinak.
Já jsem osobně toho názoru , že časem stejně všichni skončí tam , kde to začalo - u středovýho motoru. Technika jde dopředu a střeďák má ambice za pár let naplnit přání obou těch současných skupin. Vývojáři nespí, mrkni do odkazu : http://www.vivax-assist.com/en/produkte/vivax...
GRUBER ASSIST je trošku stará novinka za nesmyslný peníz. Uplatnění je hlavně u závodních kol(skrytý mechanický doping).
Rozumím tomu, že nikdo nemá takové zásoby, taky bych nedával vybrat z kompletní nabídky.
Můj problém, jako zákazníkai, je v tom, že platím za něco co nechci. První co na jakémkoliv kole musím udělat) je vyměnit ráfky a nechat přeplést. Tak přicházím o dva zapletený ráfky, které jsem zaplatil, ale jsou mi k prdu (mimochodem( mám tu dvě 28", jestli pro ně někdo má užití, kouknu na to co je to za typ, dám mu je, je škoda aby se to válelo ve sklepě). Taky kandidátem na výměnu budou asi brzdy, páky a taky duše a pláště.
A tyhle věci jsem zaplatil, platím znova a dráž. Jeden z e shopů je mi je schopný dodat do druhého dne, takže problém je v tý marši, ktereou si na to prodejce už nemůže přihodit, když to nemá skladem. Pozitivem by mohlo být, že zase lze dát práci pár šikovnejm lidem a získat zákazníky, kteří sou s nabízenými sestavenými koly ne zcela spokojeni.
Kluci z Tišnova toho berou opravdu mraky a mraky dokáží prodat. Sada Magic Pie do zadního kola je zase rozebrána, přeju jim to, pracují pořád, jsou ochotní k zákazníkům a navíc pan Šikula rozebere a opraví snad všechno.
Dva problémy:
V sezóně jsou přetížení a kapacita na montáž něčeho specialního omezená.
Orientují je výhradně na levné sestavy, cena rozhoduje pro mraky zákazníků a neuspokojí pak pár šťouralů jako jsem já.
Problém ceny, zase z druhé strany, podráží prodej, dle soudu mnohých co ho mají, nejlepší ze silných motorů Crystalyte. Ale když si to sečtu, pro mě by bývalo výhodnější a levnější rovnou koupit sadu Crystalyte za dvojnásobek ceny než má MagicPie a ušetřit si spoustu tápání.
Naprosto tu chybí prodejce přestavbových sad na středový pohon Cyclone.
To je u silných motorů snad všechno, slabší moc neznám ale jistěv telomto segmentu je už dost přetlak.
Moje "vlastní koncepce" je jen nahrazení slabých ocelových drátů silnými měděnými a to bych koncepcí ani nenazýval.
Jinak mám jak jednotku MagicPie, která přesto jak tragicky vypadá a nastrkávají se do ní drátky v naprosté změti, je velmi spolehlivá, a v poslední verzi si poradí i s motorem, u kterého odešly Hally aniž bych pozoroval rozdíl. Ta jednotka zvládá 30A continuous a 50A peak, a to stačí. Pod velkou a dlouhodobou zátěží se hodně zahřívá, a tak ji fest chladím, dál jsem jí do škatule na přední nosič ať holka ofukuje.
Slabým místem setu Magic Pie není motor ani řj ale ošizená kabeláž - prostě i proudy, které řj, motor zvládá úplně nezvládají kabely, mají velký odpor a hřejí se. V extrémním případě když se to bere dlouhodobě u huby fest, prostě se utaví.
Ale to se běžnému cyklistovi nestane, to jen se zátěží a s vozíkem. Takže tyhle věcičky si musím ohlídat, ale kdybych tak dal za uši jakémukoliv hotovému kolu z prodejny, odporoučí se mi stejně, ne-li mnohem dříve.
Mám i jednotku Kelly, ale zatím jsem ji nezprovoznil, protože nemám čas instalovat starý Widle, kolo jezdí jak má, rozvrtám to až v zimě.
Já dávám přednost "postavit".
Jenže ten článek není o pedelec, ale o elektrokole obecně! Viz. nadpis a hledají se pro a proti jestli koupit hotové elektrokolo a nebo si postavit. A je tam řeč i o oblíbenosti kola postaveného ze sady EVBike, které podmínky pro pedelec EU také nesplňuje. Takže nemáš pravdu, že v této diskuzi nemají co dělat názory těch, kteří si postavili e-bike.
Omlouvám se jestli můj příspěvek v někom vzbudil dojem, že v diskuzi nemá co dělat nějaký názor, to jsem opravdu nechtěl.
Chtěl jsem jenom vyjádřit znechucení nad tím, že každé vlákno o elektrokolech vždy obsahuje místo slov motor, baterie, páčka, atd. Slova typu Brusel, EU úředník, čínský šrot a podobně.
Jirka
Ale božinku on nám někdo chce zakazovat o čem máme diskutovat. Tak pokud je mně známo tak tebou uvedená slova zcela jistě souvisí s e-kolem, nevidím sebemenší důvod je nepoužívat a je jedno v jaké diskusi. A pokud jsi znechucen je jednoduché to nečíst. A ještě něco, doufám že až padne EU tak padnou i všechna tahle nesmyslná nařízení Bruselských byrokratů zadarmo drahych.
Zdravim, ahoj, rád bych přidal osobní zkušenost k použití odpojení motoru přes brzdové páky. Na svoji koloběžce s předním 20" kolem využívám 250W s volnoběžkou pro přesuny po Praze do práce. Velmi často využívám funkci tempomatu, kdy si řídící jednotka zapamatuje hodnoty z palcového ovladače a motor udržuje danou rychlost. Ideální pro dlouhé roviny, nebo stoupání a já mám pak možnost střídat úchopy řídítek jak mi vyhovuje, chvilku za gripy, chvilku za rohy. Zapnutí/vypnutí je přes spínač, ale jednoznačně nejefektivnější je při jakékoliv nečekané události odpojení motoru přes brzdy. Už jsem měl více situací, kdy mi auto předjede a 2 metry předemnou odbočí na parkoviště, do nějakého arélu a pod. Každý metr kdy můžu brzdit naplno a neperu se s motorem se počítá. Pokud má někdo na kole PAS, tak souhlasím, tam by to měla být povinnost, a zároveň u každého, kdo má tempomat by to měla logická volba.
Nějkaý bližší popis motorizace koloběžky nemáš ?
Pro highlander: koloběžka Kostka 20"/12" s dodatečně vyztuženou zadní stavbou, na kterou jsem přichytil upravený držák baterky Li-on 36V 10Ah, motor 250W s volnoběžkou v předním kole, řídící jednotka v brašně na řídítkách. Kabeláž z ovladačů mám volně svázanou u řídítek, není to dodělaný a možná už to tak nechám. Dojezd mezi 30-40 km. Pomáhám hlavně do kopců a při rozjezdech, po rovině mi jede 22-25km/h a tam už se nestíhám odrážet. Tím, že zadní kolo je pouze 12" jsou tam velké vibrace a baterka dost klepe na dlažebních kostkách a pod., pořád to zkouším utlumit. S tímhle osazením jsem za 2 měsíce najezdil cca 650km, takže zkušeností není moc, na kratší přesuny OK.
Moc hezký. Jediné co by mě asi vrtalo v hlavě by bylo nějaké zjednodušení ovládání. Na kole pedelec se dá prostě čidlo PAS, ale jak to udělat na koloběžce? Nevím.
Pilně čtu diskuze, ale stejně nevím...Co je to čidlo PAS ?
Pedálový asistent, snímá jak šlapeš a podle toho pomáhá motorkem.
Nešlapeš-li, motorek nepomáhá.
Jak to mají v těch drátkách zařízený ti vysvětlí e-Totem nebo Jirka, většinou mají různé úrovně přípomoci.
Já jezdím na páčku, tedy o síle přípomoci si rozhoduji sám a ne elektronika.
Aha....Abych osvětlil svoji představu elektrifikace koloběžky. Motor (klidně i jen 250W) s volnoběžkou do předního 26" kola, na přední nosič baterku a řídící jednotku, na řidítka ovladač "plynu" (páčka nebo rukojeť).Když budu chtít jen koloběžkovat, vyměním přední kolo za normální, z nosiče sundám baterku a spol. a přes konektory odpojím "plyn". Je tahle vize vůbec reálná? Bude mi to fungovat i bez toho PAS ?
Tak jsem to napsal nějak blbě...Na tý koloběžce na fotce to evidentně funguje...Ale elektrosady co jsem našel, tak čidlo k pedálům vždycky mají. Dá se to nějak odpojit nebo překlenout nebo jinak obejít?
Nevím jak jiné sady, ale co najdeš u e-pohon, pas nemusíš mít.
Sestava elektrokola (možná ne všech) vypadá zhruba takto - jsem v drátech laik - tak to pochopí i děcko :-)
Máš motor, od nej dráty k řídící jednotce. Řídící jednotka má dráty k baterii, k ovladači (plynové páčce). V této základní konfiguraci to už pojede - baterie - řj - motor a páčka.
K řj můžeš můžeš připojit PAS (drátky k tomu pedálovému snímači), tempomat, odpojovač brzd, mezi baterii a řj pak vložit měřák spotřeby.
Některá kola ovládací páčku nemají a mají jen ten PAS.
Tvoje koloběžka tedy potřebuje pouze motor, řj a ovládací páčku - nic víc. Pokud budeš častěji měnit, konfiguraci za bezmotorovou, najdeš si způsob, kde co umístit, asi bych ovládací páčku na řídítkách nechal, nechal bych někde i řj, a odpojil z ní jen motor a baterii, jinak při každé změně budeš sundavat gripy.
Ty dráty bude asi nejvýhodnější heftovat těma elektrikářskejma plastovejma páskama, je to jednorázovka, ale drží a stojí to pár babek. když předěláváš, přestřihneš a zahodíš.
Já pomocí těhle pásek přetahuju kabel od baterii buď z vozejku, nebo z nosiče.
Jindra to řekl výstižně. Snímač frekvence šlapání. Většinou řešení u levnějších kol a sad.
To mě objasněte jak je to s tím PAS. Měl jsem zato, že je to příjemná vlastnost v případě, že chci aby mi kolo pomáhalo, šlápnu a motor to pochopí. Připadá mi to jednodušší než řešit něco nohama - intenzitu šlapání a rukama - přidávání nějakou páčkou. Ale teď z těch pohrdlivých informací o PAS najednou nevím. (Na elektrokole jsem jezdil jen v rámci nějakých předváděček, takže řekněme, že vůbec.)
Já to mám na prvním elektrokole a je to příjemná vlastnost. Jen to není tak dobrý jako systémy co snímají moment na středu šlapání a nebo přímo na zadní ose. Ale zase je to levnější.
Ještě bych to asi řekl takhle... U slabšího motoru je myslím celkem jedno jestli tam bude levný PAS protože se většinou pojede stejně na plný výkon motoru a to jak do velkého kopce, tak do malého kopce. Přesto motor do většího kopce pomůže více, protože s klesajícími otáčkami motoru stoupá naopak moment motoru. Teda pokud není moc omezen proud do motoru, tak to tak je.
No, na tu koloběžku to asi nepůjde dát, není tam žádný šlapání...žejo. Leda bys ten kroužek a senzor dal na kolo, a jak s tím hneš, tak zabere , brzdou to odstavíš. Ale přijde mi to nešikovný, musel by člověk být docela ve střehu, abys se třeba na křižovatce nehnul kousek a nehodilo tě to mezi auta...
Přesně tak. U kolobky je potřeba to vymyslet jinak. Jak je to vlastně z legálností kolobky na 250W? Nevíš? Dle té vyhlášky o kolech to asi nejde.
No,koloběžka je podle zákona pořád kolo...
Nojo ale když nějaký předpis EU mluví o pedelec a u kolobky je to z principu nemožné, tak jak je to pak s legálností kolobky 250W? :) To mě právě vrtlo v hlavě.
No... tos mě celkem chlape dostal. Poháněné lidskou silou to je, dvoukolový to je, ale teda budu muset prolistovat normu, bo netuším
Díky že to zjistíš. Tak jsem zvědavý tedy. :)
EN 15194 počítá s pohonem jízdního kola svalovou silou pomocí pedálů.
Pro koloběžku použij národní předpis:
Příloha 13 (Technické požadavky na jízdní kola, potahová vozidla a ruční vozíky) vyhlášky č. 341/2002 Sb.
Jirka
Tak, mám za to že koloběžka z pohonem je exot, na kterého normy nejsou.
Koloběžky mají normu CSN EN 14619 - Kolecková sportovní zarízení -Kolobežky , ta ale nepočítá s pohonem.
Kolařské normy zase nepočítají s koloběžkou, chybí podmínka přenosu síly na kolo, tím pádem ČSN EN 15194 taky nic.
Dalo by se tedy říct, že co není zakázáno, lze ,ale je tu kolize s Vyhláškou č. 341/2002 Sb. §1 a), stejná jako u e-biků bez PASu.
Takže bych to nekomplikoval, dal tam plyn a tempomat , ale já to neřek ... :)
Já bych na to v Bruseli zřídil zvláštní komisi, a pochopitelně ve všech členských zemích i komisi národní...
Nemusela by bát velká, úměrná složitosti agendy, takových 150 - 200 lidí, včetně šoférů by mohlo stačit.
Chápu to tedy dobře, že na kolobce je povoleno mít 1000W výkon? Samozřejmě při splnění podmínky, že motor smí pomáhat jen do 25km/h, což je u koloběžky do kopce více než dostačující.
Robikl: Bohužel ne, protože podle té Vyhlášky je motorové vozidlo vše co jede motorickou silou... a je asi už jedno jak rychle, to se pak třídí dál. A pomocný pohon nevím jak u koloběžky udělat. Asi to nějak půjde,ale asi ne s tím co je momentálně k mání na trhu.
Ono by záleželo jak se to interpretuje, ale pomocný pohon, aby se to dalo hodit jako do EPAC by musel být nějak udělaný, aby to nejelo bez odrážení... což je asi blbost.
z vyhlášky č. 341/2002 Sb.
8. Jízdní kolo může být vybaveno dodatečně pomocným motorkem, jestliže
bude nadále zachován původní charakter jízdního kola (podle čl. 1, 2),
pomocný motorek bude přiměřeně plnit podmínky ustanovení § 19 zákona,
jeho výkon nepřesáhne 1 kW,
v případě použití spalovacího motoru, nebude mít takový motor objem válce (válců) větší než 50 cm3,
maximální konstrukční rychlost nebude vyšší než 25 km.h-1,
montáž pohonného systému (motor, nádrž paliva nebo akumulátor) na jízdní kolo si nevyžádá zásah na jeho nosných částech.
Pokud vozidlo splňuje všechny výše uvedené požadavky, považuje se pro potřeby této vyhlášky nadále za jízdní kolo.
9. Pro účely této vyhlášky se jízdním kolem rozumí i tříkolky a vícekolky, stejně jako vícesedadlová jízdní kola (např. tandemy) a jim podobná vozidla poháněná lidskou silou a určená i k provozu na pozemních komunikacích, jako např. koloběžky.
Tolik citace.
Protože nadřazený předpis EU, tak jako je tomu u kola, neexistuje tak přece logicky vyplývá, že koloběžka může mít 1000W a klidně jí můžeš ovládat páčkou. Ne?
e-totem:
"Bohužel ne, protože podle té Vyhlášky je motorové vozidlo vše co jede motorickou silou... "
Motorickou silou jede i legální kolo benzínovým motorem a přítlačným válečkem a je to legální i bez pedelecu. Takže nerozumím Ti, co máš na mysli.
Musel by to rozluštit nějakej soudní znalec, protože to je slovíčkaření....
Většinou to ale prezentují jako pomocný pohon, tedy hlavní je u kola ten pedálový,pomocný ten další...
Jak si to vyložit u koloběžky netuším, protože tam systém pohonu je moje noha...
Když to vezmeme ve srandě: Moje noha není součástí koloběžky, takže ten pohon je tam pak jen jeden a tudíž je hlavní.
Pomocný pohon je ten, co funguje v závislosti na hlavní... to ale u benzínových asi úplně není pravda, i když asi jen po rovině.
Policajti využívají to, co jsem napsal nahoře:podle par. 1 je motorové vozidlo takové , které se pohybuje motorickou silou...
třeba to vyluštíš tady: http://www.motokola.cz/htmls/legislativa.htm
Tak fakt nevím jak to je správně pro kolběžku
Pokud policisté považují za motorové vozidlo to, co se pohybuje motorickou silou, tak potom by nebylo legální motorové kolo od motokola.cz, protože tam není žádná závislost mezi šlapáním a použitím motoru. Takže to by bylo podobně jako u koloběžky, kde to taky není také nijak zaručeno. Asi bych údajům na motokola.cz moc nevěřil, protože podle nich je špatně vše, co není odnímatelné, takže podle takové logiky by nebylo legální ani elektrokolo e-totem, protože motor tam je v náboji kola a tedy po odejmutí by kolo nemohlo pokračovat v jízdě.
Uvědomuji si, že problém je ve skutečnosti v tom, co jsme si zvolili za do parlamentů EU a u nás. Dělají fakt zmatek a myslím, že ve skutečnosti v tomhle nemá jasno ani policie.
Ta podmínka že to má být odnímatelné atd. je jen za předpokladu, že to jede samo...
No, nemá jasno víc institucí, to je fakt. Řeší se to tak že si ouřad nechá od dodavatele doložit v jakým provedení to prodal a jestli upozornil na skutečnosti kupujícího,resp. jestli to má někde napsaný...Mělo by to být na kole, oboje,jak EPAC samolepka , tak ne EPAC. Protože jako výrobce nedokážeš, že jsi k tomu návod předal, to by ti to kupující musel podepsat, což je blbost. To víš, cílem EU jsou štítky na všechno. Naši západní sousedi dokonce kontrolují nálepky i na cyklostezkách, dokonce i na přestavbách. Teda aspoň nějaký lidi chtěli poslat nálepku z tohoto důvodu, že je někde lapili a oni nálepku ze sady vyhodili. Dobrá zpráva je, že pokuta nebyla, jen je vykázali z cyklostezky na silnici. Ale zase, ber to tak že já tam nebyl, info mám od prodejců
A ještě jedna věc. Kde je prosím v té vyhlášce, že ten motor musí být odnímatelný? Nikde to nevidím.
Mimochodem jak složité legalizovat e-bike? A je to vůbec reálné?
Myslím že je to celkem jednoduché, jediný problém je ve výkonu motoru, jinak řečeno v tom, co je na něm napsáno. Ostatní si nastavíš , pokud je tam PAS , jede to samo jen do 6km/h, odpojí se pohon do 2 metrů po stopnutí pedálů při 25 km/h (pokud to nezvládá systém musí být odpojovače- páky, hwbs,hydro s magnetem,...) a vypne se pohon při dosažení 25km/h, JE TO LEGÁLNÍ A NEMUSÍ TO BÝT Z FABRIKY.
Všechno tohle většina jednotek umožňuje, pokud na motoru bude napsáno 250W , nebo nic, tak jsi legální. 250W je cca 12A trvalého proudu na 36V.
- Toto je i způsob jak snadno orientačně zjistíš výkon e-biku,třeba i na cestě. Pověsíš klešťový (indukční) ampérmert na kabel motoru pustíš na plný výkon pod zatížením.Pokud se hodnota přehoupne přes, je předpoklad že tam je vyšší výkon.Stačí na to dva válečky s brzdou a měřením rychlosti a dva volné pod druhý kolo, plus ten ampérmetr a srovnávací tabulka pro různá napětí.
Samolepku EPAC je asi lepší mít kvůli kontrole,ale zatím se nikde nepíše že je povinná
Aha. Sice jsem tu otázku mířil na to moje druhé e-bike, které je o dost silnější, ale tahle odpověď mě zajímá zase pro to první (skoro) pedelec. Píšu skoro, protože mám to teď na 13A a 36V a rychlost je taky trošku vyšší. Tak až po nás na cyklostezkách půjdou, tak je dobře, že je řešení.
A co se týká legalizace e-bike s výkonem 750W, který chci zachovat? To je asi blbost, protože by to vedlo k tomu, že bych na tom musel mít motocyklovou přilbu, platit povinné ručení, jezdit s tím na STK a mít značku, že? Nicméně čistě teoreticky je to reálné legalizovat?
12*36=432W příkon je tedy o.k.? s účinností cca 80% je tedy max výkon 345W a to je taky o.k.? Už si nepamatuji jak jsi to říkal o tom max výkonu... 250W je jmenovitý a maximální je kolik? Díky.
Já mám na štítku uvedeno 250W-2000W 25km/h,
mám PAS, plynovou páčku, tempomat, odpojovač na brzdě. Splňuji podmínky nebo ne?
Robikl, nestraš s kontrolama bo nějaký horlivec v uniformě to vezme vážně.:-))
Ta účinnost je dosti pochybná veličina, 80% je v praxi těžko dosažitelných. Já počítám 50-70% u našich motorů. Máme nastaveno tak, že to vychází na 250 nominální a 280 Peak power,což je limitní maximum při malé rychlosti nebo rozjezdu. Kontrolery jsou na 14,5A max.,nastavují se tak kolem 12,5. Ono to poravdě nejde absolutně přesně nastavit,musí se zohlednit i to že rozdíl mezi plně nabitou a vybitou baterkou je cca 10V , vliv otáček a další. V té souvislosti pak je i ta průměrná účinnost v provozu jiná. Někde už jsem psal že norma hovoří o nominálním výkonu motoru, ale není definované jak to má být označeno,nebo jak to prokazovat. Proto si myslím že prozatím by se nemělo nic stát, když na něm nebude napsáno nic a systém bude fungovat na uvedených parametrech.Dokud někdo nezavede schvalování typu motorů. Pak by to bylo třeba jako u aut, výrobce by garantoval plnění limitů,ale u Pedeleců se zatím výslovně uvádí že jejich technická způsobilost nepodléhá schvalování. U továrních kol a sad s nálepkou ale výrobce musí garantovat parametry uvedené na štítku. U individuálních staveb zodpovídá za parametry ten kdo na tom jede.
Sečteno a podtrženo - nic moc jasného. Ale jsem přesvědčen, že když nedejpámbu nekde nabouráš a někdo se v tom bude hrabat a zjistí že tvoje stavba vykazovala parametry podle EPAC, ať už je to poskládané z čeho chce, mělo by to být v klidu.
Věc je jasná, výkon je nejasný, obtížně stanovitelný, ale hlavně nepodstatný z bezpečnostních důvodů, takže není důvod jej jakkoliv omezovat.
Stačí omezit maximální rychlost a při těch 25 km/h motor prostě odpojit. Na kole, jakkoliv zatíženém, ale omezená rychlost není, nakonec ani u osobních automobilů - ta je předepsaná nějakými předpisy, ale harwarově výkon ani rychlost ani nejsilnější auta nemají omezenou, tak broč bruselští řechtají a naši prodejci jim to zobou.
Myslím si, že producenti a prodejci by měli mnohem aktivněji vstupovat do legislativních procesů, připomínkovat, zajímat se, lobbovat a ne čekat, až se nějakej ouřada, co naposledy jel na tříkolce, vymyslí nějakou ptákovinu - kterou pak neumíte ani vysvětlit, ani implementovat a nakonec ani zkontrolovat.
Prvním kandidátem na vyškrtnutí z podmínek legalizace je maximální jmenovitý výkon 250W. Nikdo to nedodržuje, nikdo neumí změřit, ale hrajeme si na to že to máme splněno.
Pokud jde o můj názor, zachoval bych jedinou podmínku - maximální rychlost s motrorem, zbytek jako u běžného kola, dvě nezávislé brzdy, odrazky.... atd...
Je to tak, jen bych teda ještě upřesnil:
Na trhu jsou 3 typy snímání PAS.
1) jednoduchý , který vidí jen jestli šlapeš nebo nešlapeš. Jednotka dává motoru pevně nastavený proud, bývá to 3 až 10 úrovní volitelných na displeji nebo něčem takovém.
2)speed sensor, který hodnotí jak rychle se střed otáčí,tedy jakou frkvencí šlapeš.4ím vyšší frekvence,tím víc proudu v rámci zvolené úrovně podpory.
3)torzní systém který krom pohybu sleduje i sílu jakou šlapeš do pedálů,čím silněji přišlápneš,tím víc proudu pustí do motoru v rámci zvolené úrovně podpory.
Snímání síly je různě řešené,buď v ose (Thun),nebo v převodníku (SR-Suntour),nebo podle deformace zadní stavby rámu (trans-X),případně u pastorku
Seřazeno podle ceny :)
na koloběžku bych to asi ale nedával, podíval bych se po jednotce pro velké motory co umí bez PASu, pánové co staví Big e-bikes poradí , bo znají líp aktuální nabídku jednotek
Petře,
problém není v tom jestli PAS je jednoduší nebo není, ale k jakému účelu a jak kolo používáš.
Pokud máš jen PAS, zapne motor jen když šlapeš.
Tedy když vedeš, motor ti nepomůže. Když strkám strmý kopec, s vozejkem, rád si pomohu plynovou páčkou a vlastně jen vedle kola jdu a motor celou tu soupravu táhne. To bych jen s PASem nemohl.
Další věcí je, že někdy na rovince nebo z mírného kopečka šlapu docela ztuha, ale nechci aby mě motor pomáhal, protože sil mám dost a kolo drandí, tak proč nešetřit baterii zase do kopců. Prostě neztlačím páčku a šlapu.
Někdy toho mám dost, bolest v tříslech úporná, a vím že v baterii ještě spousta energie, tak přestanu šlapat a prostě se domů dovezu jak na mopedu (když netáhnu vozík), pro mě taky výhoda.
Asi nejlepší by byla kombinace obého s nějakým inteligentním přepínáním, ale jak navěsím PAS musím okamžitě měnit brzdové páky, a zase přibejvají další dráty na kole a další vychytávka, co se může porouchat :-)
Jindro, i podle normy se může na kolo s PAS dát páčka s funkcí pomoci při tlačení nebo rozjezdu, jen to nesmí jet bez šlapání víc než 6 km/h.A ty brzdy už dnes taky nejsou nutný. Koukal jsem že jednotky dnes už umí přepínat PAS a Throttle, bývá to tak že jak vezmeš za plyn, PAS se odpojí, což mi přijde docela pohoda.Pro využití jak píšeš je to ideální nastavení.Na výstavách se začínají objevovat 32-bitové kontrolery, do kterých už se dá naprogramovat prakticky cokoli, věřím že do dvou let to bude běžná věc a stavba pak bude legrace.
Nějaej inteligentní controler s ovládáním někde na řídítká s displeje, by se mi líbil, přepínat režimy podle toho jak to vyhovuje.
Jen mám strach, fakt tomu prd rozumím, jestli na tyhle všechny funkce nepotřebuješ náhodou Hally.
Jednotka Magic Pie má možnost naprogramovat si úroveň přípomoci, jenže jednotku musíš plugnout přes USB k počítači, a to je po cestě asi dost nevyhovující. To abys když chceš změnit level přípomoci s sebou tahal noťase....
Takže ten PAS ani Magic Pie moc neprotlačuje, stačí páčka a tempomat, i když tempomat taky nepoužívám, páč jsem odvařil ty Hally. Prostě s citem přes palec s očima na měřáku....
Včera jsem uděla osobní rekord 72 km na necelých 10Ah, tak jsem na sebe pyšnej jak páv.
Teď to jedu zopáknout na Sázavu, prý poslední hezké odpoledne. Tak hezky pracujte, ať se všichni máme dobře, já jedu :-)
Rekord jsem včera témĕř potvrdil 71 km.
On ten dojezd fakticky není v baterii nebo motoru ale jen v nohách. Každá zátĕž dojezd snižuje.
Není možné ale celkový dojezd spočítat sečtením - mám dvĕ batrrie po 10ti, ujedu 140. Na druhou baterii ujedu míň protože po 100ce už rychle ubývají síly.
Takže, když už nevím co doladit v motoru, musím začít ladit sebe. Bolí to ale jde to.
Jindro ještě kousek a sebereš mně prvenství (71.7), tak se snaž a na bolest kašli. Bohužel ja již padám dolu a mé průměry začínají povážlivě klesat. Důležíté ale je že ještě stále jakž takž mohu jezdit.
To mě mrzí,
já mám bolesti v tříslech, ale někde na netu jsem se dočetl recept nějaký děvuchy, že stačí denně vypít šťávu z dvou citrónů a bolesti přejdou, a nevím jestli je to nějaká autosugesce, nebo jestli v těch citronech je ještě něco víc než céčko, prostě funguje to.
Včera jsem se rozhodl, že to zkusím bez motoru. Moje madam má taky dost dobré kolo, koupili jsme ho před deseti lety spolu, a byla na něm dvakrát. Tak se jí pokusím přesvědčit, aby mi ho půjčila, protože popravdě jí je k prdu a já na nové kolo zatím nemám.
Fakt jsem zjistil, že vlastně většinu času šlapu, a táhnu s sebou navíc dvacet kilo, a ten motorek taky klade odpor, vyzkouším co to udělá. Jak jezdím pravidelně, svaly si nějak začínají vzpomínat jaký to bylo kdysi, a cítím se silnějším.
Nepřetěžuj se, ať si neublížíš, snad ještě pár týdnů to půjde, pak už lehne sníh a jsme v pr...
No právě ta pos.. zima, zvažuji koupi nějakého stojanu na kolo a budu asi rajtovat u TV v obýváků. Mam sice totoped skoro za deset tisíc ale už ho neutáhnu ani na nejmenší odpor. Od lékaře (ortopeda) mám schválen a doporučen nadměrný pohyb na kole aby ty klouby "nezamrzly". Jakmile tři čtyři dny nejedu tak nemohu ani skoro chodit. Přitom jak říkáš, svaly na nohách mám jak beton ale je mně to prd platné. Je ovšem zajímavé že někdy jsou dny kdy jsem v pohodě a mohu jet celkem na plno to jsou potom ty občasné rekordy. Takové dy jsou ale jen tak dva tři do měsíce, to se cítím jak "rambo" :-))
Děkuji.
Nějak jsem nepochopil to o konkurenčním boji... Článek se věnuje popisu jednotlivých řešení-kolo nebo sada. To že někde pracuji s tím nijak nesouvisí, snad jen že mám celkem aktuální informace v tomto oboru, rozhodně tu nehodlám dělat byznys, což ani není můj obor. Poukaz na rizika spojená s veřejným pronajímáním nepovoleného zařízení je jen konstatování faktu... Je to stejné jako by půjčovna pronajímala auto bez papírů.Nemám nic proti ,je to věc každého provozovatele, ale je třeba na tato hlediska brát zřetel při posuzování kladů a záporů jednotlivých řešení.
Že se orgány při šetření nehod elektrokol dožadují dokumentace je prostě praktická zkušenost.Chtějí vědět zda kolo splňuje vše potřebné a nebyl porušen zákon. Je to jejich povinnost, a ty pojišťovny právě tato porušení hledají, aby nemusely plnit. Ale to snad není nic novýho.
Dál jsem popsal několik údajných chyb elektrosad , které podle mne neexistují.
Jinak, k tomu omezení v EU bych ještě doplnil, že celkem ty důvody jsou opodstatněné, i když o tom můžeme polemizovat.
-požární rizika: testy při homologacích dokázaly , že rizika spojená s neodborným zacházením s výkonnými bateriemi jsou poměrně vysoká.
-dopravní rizika: brzdy , pneu a další díly jízdních kol jsou počítány a schváleny na menší zatížení než vyžaduje silný a těžký e-bike. S ohledem na rychlosti a hmotnosti by tyto díly vyžadovaly již homologaci pro silniční motorová vozidla, kterou ale nemají.
-zodpovědnost:Silné e- bikes se svou rychlostí a vahou dají srovnat s mopedy, které vyžadují pov. ručení, registraci, řidičák. Je třeba si uvědomit že na kole mohou u nás na silnici legálně děti od 10 let- tedy podle odpůrců uvedených předpisů by se 10 letí kluci mohli po Praze prohánět třeba na kole s 2 Kw Magic Pie??? To by asi nebylo ok...
Myslím že není třeba se tu přetlačovat, když to stejně většina dělá pro zábavu. Ale chudák ten, kdo tu chce sbírat info. Proto bych uvítal seriozní údaje, a snažím se je i dávat
To je všechno jen polopravda.
Už mě nebaví furt vysvětlovat, že nejde o rychlost ale výkon v složitém terénu ad pod zátěží.
Brzdy nesouvisí s výkonem motoru ale setrvačnou silou a ta jak známo je úměrná hmotnosti a zpoždění. Velikost zpoždění je dána účinností brzd a hmotnost je věc, která je silně individuální. Bob nebo já vážíme na kole bez mitoru o pár kilo víc než třeba moje dcerka na elektrokole s dvěma bateriema na nosiči.
Paušálně proto něco doporučovat nebo nařizovat nelze.
Požární předpisy, desetiletá děcka na dvou kilowatejch elektrokolech, ezrobuzerační strašení s cílem potlačit konkurenci.
Já s Bobem fakt máme e kolo pro zábavu, Ty jako zdroj obživy, tak totu nelakuj.
Kdo chce e kolo, měl by si přečíst všechno z naší sekce elektrokola a udělat pro sebe své závěry.
Nepodléhat trikům a, nedat se oslnit designem nebo značkou, posoudit k čemu kolo bude používat, a rozhodnout se.
Může mu to ušetřit prachy a zklamání
Naprosto s tím souhlasím ale jak vidno zákazník je nepoučitelný a stejně jde a koupí ono šidítko, pedelec a pak si stěžuje že do prvního kopečku ho to neuveze. Z prvotního nadšení je těžké zklamání. A prodejce, tomu záleží jen na tom prodat a ostatní ho nezajímá. Proto všem kdo mně zastaví a ptají se na mé e-kolo doporučuji individuální stavbu e-kola než koupi hotového předraženého šidítka pro jízdu na nákup do marketu a nebo do práce. Většina těch co se mně dotazovali totiž chtějí aby je to vyvezlo do kopců a bylo jich již na desítky.
Zrovna včera jsme to řešili v naš osvěžovně, kluk (tedy našeho věku) je po operaci kyčle a doporučili mu tedy elektrokolo.
A ta tam debatovali dlouze jak "se musí šlapat jinal že to nejede" a "že v našich kopečkách mu to bude stejně naprd" - tak jsem je chvilku poslouchal a pak jsem za ním šel a řek jsem mu - hele - pojď se mnou na prakoviště, tady zmáčkneš čudlík, a pojedeš. Když budeš chtít šlapat, můžeš se dřít jako kůň, když tě to začne bolet, proste domu dojedeš jak na mopedu - když si nepotáhneš s sebou víc než baterku a nářadí. Tak příkré kopce, aby to kolo nezatížené s tím lehkým hochem nemáme.
A když jsem mu vysvětlil, kolik ho to bude stát, zaradoval se, protože vlastní dobré kolo má, a kolo s motorkem si umí nasadit a ušetří minimálně desítku. Ti desítku, kterou my jsme vyhodili do experimentování se slaboučkým motorem :-)
Pro inspiraci sem hodím jedno z elektrokol... Na základě zkušeností, byla snaha udělat pohodlné elektrokolo, které se nelekne terénu a taky nebude moc těžký. Prostě něco pro zážitky na blbnutí. Jsou použity baterie Headway jelikož ty jsou schopny dát dostatečné proudy.
Takže třeba takovéhle kolo člověk prostě nekoupí a jediná cesta je si ho postavit.
Moc hezounký - mě by na tom chyběli blatníky.
Nějak jsem urval v sobotu přední, a včera jsem si za deště docela užil...
Hned ho jdu namontovat.
No kolo je někdy jako čuně a moje záda taky. :) Ale je to vždy o koncepci... Tady u toho sjme si řekl, že budu minimalista a nebudu na to věšet nic, co není nezbytně nutné. :) Zase naopak u prvního pedelecu mám jak blatníky, tak i brašny s vybavením, zásuvku na 12V atp. :)
Použít kolo nad 10000 ale ne příliš drahé - řekněme tedy 20000? + cena sad od 7000 - několik desítek tisíc, přičemž levné sady se nedoporučují - tedy vezmem sadu řekněme za dalších řekněme 20000? a jsme s takovým jakž tak elektrokolem z přestavby na 40000...hmmm a koupím-li hotové pěkné elektrokolo....tak....jsem třeba na tomhle:
http://neuvedeno.zahrada-naradi.cz/ekolo...
Tak to bych šel asi do hotového než nějakého páření.
Tak to je velice slabé kolo i když jak pro koho. Mé komponenty vycházely cenově jinak než ty uvádíš.
Motor 2kw řj.25A a ovládání 12500Kč
Kolo jse měl své kdysi cena 11500kč Merida lehoučká.
Baterie sanyo 18A 16000kč
Jsem na 40000kč a mám za to mnohonásobně výkonější kolo a troufnu si tvrdit že i kvalitnější.
Tak že ubohých 250W s pedelecem a neznámou bateií za 41tisic se opravdu nevyplatí, to bych raději přidal 15tis. a koupil kolo se středovým motorem bosch
Když těch dalších 15 tisíc máš, tak proč ne? pro většinu lidí je už ale i kolo za 40000 finančním snem....resp. v rodinném rozpočtu dost těžce obhajitelnou záležitostí...za kolo na pojíždění po městě či postrk do práce.
-
Když těch dalších 15 tisíc máš, tak proč ne? pro většinu lidí je už ale i kolo za 40000 finančním snem....resp. v rodinném rozpočtu dost těžce obhajitelnou záležitostí...za kolo na pojíždění po městě či postrk do práce, pro čež jsou elektrokola primárně určená.
Tak to řekni lidem, co jezdí na kolech po horách sportovně a turistiku, že to je primárně na postrk do práce. Moc vážně to brát nebudou. :)
Vycházím nejen z článků ale i vlastní zkušenosti, kde a koho na něm nejčastěji potkávám. Nepochybuji o tom, že se najdou i tací, kteří si takové kolo postaví na ty hory, ovšem ti bud´ nemají hluboko do kapsy anebo takové kolo si pak pořizují s plným vědomím toho, že je bude stát balík ale že je postavené pro jejich oblíbeného koníčka a tak nešetří či si na to ušetří. :-) Ovšem stále je tu pochopitelná většina, kterou tvoří cyklisté ve městě, používající ho na nákup či právě jednoduché a rychlé přemístění z bodu a do bodu B v místě bydliště s tím, že je neobtěžuje nadměrný hluk spalovacího motorku a samozřejmě neobtěžují tím i ostatní kolem sebe a oni si tak ušetří namáhavé šlapání do kopců, které třeba jim dělá obtíže.
Potkáváš tedy městská elektrokola. To jsou fakt přibližovadla po městě třeba i do té práce. Ale obecně to není jediná kategorie elektrokol. Vlastně je to stejné jako u kola bez pomocného motoru. Na dojíždění do práce po městě je prostě lepší městské kolo než nějaké MTB. :)
Mě někdy přijde zvláštní ta představa, že většina národa žije ve městě :-)
Mě třeba cesta do práce obtíže nedělá. Ale protože se nemohu vysprchovat, vadí mi že přijedu zpocený. Myslím, že elektropohon by mě toho ušetřil.
Pokud si pořídíš kilowatovou mašinku, přijedeš jak na mopedu, když nepovezeš pytel cementu.
Zadovádět si můžeš cestou z práce :-)
Výhoda je v tom, že šlapat můžeš jako divej až z tebe poleje pot, ale nemusíš. Tedy pokus si to ovládáš sám páčkou a nenecháš si nainstalovat PAS, kterej velikost přípomoci za tebe rozhoduje elektronicky.
Kolo Wisper bez el.příslušenství nedosahuje ceny 10000kč. Jindra to výše přesně popisuje.
Kolo z hrabství Kent s motorem z prefektury Shanghai a baterií z prefektury Hong-Kong :-)
Jak říká Bob, naprostá slabota a jedna baterie elegantně zastrčená za sloupek sedačky je prína na předvádění se kolem místních osvěžoven, na delsí cestu potřebuješ mnohem víc než "ohromující výkon 37V/14Ah".
Když na dobré kolo pověsíš Crystalyte HT (http://www.electorbikes.cz/products/motor...
8 500,0 Kč
solidní řídící jednotku
http://www.electorbikes.cz/products/digitalni...
5 500, Kč
osadíš měřičem spotřeby
http://www.electorbikes.cz/products/meric...
3 500,0 Kč
spolu s ovládací páčkou a nějakýma kabílkama
1 000,0 Kč
dostaneš se 17 500 za přestavbu + slušná baterie 48V/12 Ah, nebo 36V/15Ah stojí malinko pod 10 tisíc máš základní cenu elektropřestavby nějakých 27.5 tisíce. Na jaké kolo to navěsíš je už tvoje věc, ale za 20 kolíků už máš určitě dost slušný kolo....
A to budeš mít z hub motorů na našem trhu absolutní špici, ať si krmiči uší ze "značkových prodejen" povídají co chtějí.
Velmi solidní kolo ovšem postavíš i pomocí
http://www.e-pohon.cz/e-pohon/eshop/3-1-Sety-na... a elektrifikace tě i s baterií vyjde na nějakých 18 - 19 tisíc.
Na tomhle kole jsem jel do tý Paříže a dal jsem mu za uši fakt fest svým brutálním přístupem ke stroji a vydrželo.
Tento test nehovoří tedy špatně:
http://www.hybrid.cz/testy/test-elektrokolo...
Saamozřejmě můžekolo přestavět za tvých 28000 ale k tomu slušné kolo a jseš na padesáti.
"dal jsem mu za uši fakt fest svým brutálním přístupem ke stroji a vydrželo." a to je jako co???
Napřed se podívej kdo testoval a kdo prodává. Troufnu si říci že mám své kolo lépe a kvalitněji vybaveno. Zřejmě neumíš číst, mé kolo vyšlo na 40tis. a je několikanásobně výkonější s kvalitnější výbavou, bateri a lepším dojezdem. Co ještě potřebuješ vědět aby jsi stále netvrdil hlouposti. Jen hlupák si koupí jak ty říkáš pojezdové kolo po městě za 41tis. Na to ti stačí "pdelec" za 15-20tis.
"Jen hlupák si koupí jak ty říkáš pojezdové kolo po městě za 41tis. Na to ti stačí "pdelec" za 15-20tis."
V tom případě nechápu, o čem se tady bavíme k článku výše. Tam se rozebírají jisté podmínky pro jistý segment.
Ne, tak tam ta otázka nestojí:
Rozebírají jestli koupit hotové, nebo postavit.
Přestavboví set této úrovně i s akumlátorem Tě vyjde na 14 litrů - viz
http://www.e-pohon.cz/e-pohon/eshop/10-1-Sady...
Takže si můžeš k tomu pořídit do těch 42 litrů za 28 litrů dost slušný kolo, že jo. Nasadit kolo, a přidělat ovladač plynu na řídítka zvládne i moje blondýna.
Když si na to netroufneš, přivedeš do Tišnova svoje kolo, a oni ti ho za 2 litry za práci předělají profesionálně.
Znovu, snad podesátý opakuji:
Na elektrokole není drahý motor, ovládácí páky ba ani řídící jednotka.
Na elektrokole jsou vždy nejdražší baterie. A toho si všímejte, jaké ty baterie kolo co Vám prodávají to vlastně má. Další věcí, které jsou u dobrého elektrokola nutností jsou kvalitní ráfky, duše a pláště, a ty pláště mohou být taky dost drahé, zase stojí za všimnutí.
Ostatní je plus mínus autobus fuk.
Ahoj.Mám toto kolo Wisper 905.Moje původní kolo byl Favorit a ten se mi na přestavbu zdál málo tuhý tak jsem po zkušební jízdě šel do Wispera, hlavní důvod byla udávaná nosnost kola - 135 kg, což mi zajišťovalo že by mohlo vydržet jeho budoucí "poslání".
Nyní má 8500 km a mohu říci že nesklamalo. Dělal jsem samozřejmě úpravy ale protože jsem chtěl ale nemusel.
Co se týká ceny tak bych řekl že za ty peníze by výbava kola mohla být lepší, v tom bych dal ostatním zde toto kritizujícim za pravdu. Jinak toto kolo splnilo to co jsem očekával - kolo s pomocným motorem který v kopcích výrazně pomůže, chtěl jsem kolo a ne moped.
Mohu doporučit s tím že před koupí zapůjčit a vyzkoušet aby nebylo zklamání.
Moje příští ekolo by bylo se středovým pohonem - z důvodu lepšího využití kroutíciho momentu motoru, ovšem za předpokladu že se ještě budu moci hýbat. Jinak přestavba s min 1 kW.
Elektrokolu zdar.
To jako tak, že jsem za to kolo zavěsil vozejk, nahybnul ho, a jel s ním takovejch 120 km denně na hranici jeho výkonu, tedy s průměrnou rychlostí kolem 27 km/h - což by pro takhle naložené kolo měla být s motorem spíš rychlost maximální.
Motor sám o sobě je velmi robustní, ostatní části - zejména kabeláž - není na takovéhle zacházení stavěná, ti kluci čínský jsou tak o polovinu lehčí než já. Takže jsem přehřál kabely a vyzkratoval drátky k Hallovejm senzorům, ale jezdí to i bez Hallů, tak houby zle. Další věcí, kterou jsem mírně podcenil byla kabeláž k akumulátorům - měl jsem dva akumulátory stavěné na max dlouhodobý odběr 15A, a jeden na 20A. U těch 15A jsem upekl přívodní kabeláž - tedy spíše to slabé místo v zapínání klíčkem - ten 20A vydržel. Prostě dřel jsem ho jak říkám "natvrdo" poněkud za konstrukčními limity soustavy.
Se stejnou soupravou jsem už najezdil dalších 2000 km, ale už si pomocí měřáku hlídám proudy, posílil jsme kabeláž, prostě chovám se k stroji ohleduplněji a tak se mi nic už nepřehřívá a nezkratuje.
Tedy - pokud se k tomu budeš chovat normálně - je Magic Pie za tu cenu optimální řešení.
Takhe to vypadá naložený.
Jen krátce,proto-že nemám jistotu,zda to píšu do diskuze a ještě je funkční.
3 dny trvalo než prolouskal všemi přísp.s většinou opak.tlacháním mimo stanovené téma.
1,hlavní proč stavět, je,že do 40tis.jsou to "splašené trubky" s prachbídnými jízd.vlastnostmi,torzní pevností.I kvůli prodloužení 12-17cm kvůli aku za sedlov.trobkou. Testoval jsem městské, teréní kolo-Hervis/znám.praž.dovozce-nevydávat je za výrobce !! z mírného kopce-nerovný asfalt/makadam, se již při 25-27km kola kroutila,imitace telesk.vydlice na tvrdo.
2.motor klade odpor-nemá rekup./s umělohmot. převod.-nejistá životnost.
3.hrozné osazení díly-kolo za 10-12tis.je proti nim"Mercedes"a na stavbu bohatě stačí.
4.je nutné aby ŘJ byla programovatelná(nej.z Androidu přes USB)-výše:U-bat,rychlosti,PASu,rekuper-jezdím se 126kg a brzdění motorem není nahraditelné z kopců a hlavně, když mi"vůl"v autě nedá ve městě přednost při pohodlně běžně"rozšlap."cest. rychl.38-41km.S brzdama bych už víckrát byl v autě, ato mám rekup.jen na 52%.
5.po rovině,městě ČB jezdím na 26" stále na nejtěžší převod-motorem pomahám plynule(jak spojka-plyn)při rozjezdech,auta mě dojíždí na konci křižovatek.HUB 48/750 mám na 36/500 ještě ŘJ omezen.
6.Aku-vybrat nejobtížnější,cena nerovná se kvalita.Nejlépe složit z prům.článků 20Ah. Na 4 Li-Fe za posl.1/2 rok vyzkouš.že hned po prvním vybití i jen na 40% kap.ztratí napěť.tvrdost ana záběru motoru jeto znát.Na dotaz, zda se jejich aku chovají stejně,p.Šikula neodpověděl.
7.měřák zatím nemám, nejvhod.je Speedict-je více účelový, ale abs.CZ lokal./návodu,a že [email protected] na dotazy neodpoví nebo vrací jako nedoručitelné, mi vadí, ipro případ.reklamace.
8.Odpor HUB je zanedbatelný, na středně zvlněném celoden.výletu jedu 50-70km se zap.ŘJ jen kvůli brzdění,až pak si pomůžu, nebo jen do krpálu.To celej týden sedím denně 9-12h.ado práce,po městě jezdím s motorem.
9.mimo"cross"cesty je na vše lepší motor na předek, kolo je vyváženější.
10.foukat na max./asp.50-řídké duše
Budu reagovat jen na to co vím. S p. Pospíšilem nemám problém, řeším mejlem nebo telefonem. Navod na speedict český je k mání na jeho stránkách. S panem Šikulou jednám taky jen telefonicky. Je zajímavé že pár lidí tyto složené bateie má a nemají s nimi problém ani po dvou létech pouřívání. Ja osobně používám sanyo Li-mn, kolega je má již třetí rok a jsou stále 100%.
Jindra má s předním motorem jen špatné zkušenosti, ja ho přesto mám v předu a jsem bez problému.
Dotaz, co je to za stroj na té foto? To kolo vypadá na levný šrot.
já bych k tomu zbytku podotknul že to co testoval je ještě celkem v poho, osazený lépe než ta jeho stavba. Alivio,brzdy tektro, ráfky Alexrims... vidle RST Omega není zázrak, ale asi si jí zapoměl odemknout :)
Kritika že motor klade odpor je lež jak věž, je tam volnoběžka podle fotky, kolo není naše, ale motor znám).
Pokud by kritik předložil sám něco výrazně lepšího,souhlasím. Ale to na fotce není zrovna Top... Kritika zazněla na torzní tuhost rámu - pak nepochopím proč použil ještě horší. Ráfek vzadu je jednoduchý, nezbylo na druhého Granda? Ten záchyt vpředu u motoru je docela oničem když není upevněný, ne? Pas senzor nalevo oku moc nelahodí.Baterka je mi povědomá, myslím že ten motor nakrmí jen tak na těch cca 300W,čili je zbytečně velkej...a klade odpor když je vypnutej.
Mé špatné zkušenosti jsou dané tím, že se mě vždycky podařilo nějak poškodit drátky k Hallovým senzorům, tím pádem kolo se občas při nahození motoru mírně škube než naskočí.
V zadním to je zanedbatelné, jen je potřeba dotahovat, ve předním to je vo hubu. Když vyskočí přední kolo z vidlí, nemáš šanci.
Proto zásadně bych doporučoval silné motory zásadně dozadu - je to prostě prevence coby kdyby, ale dost důležitá.
Co máš za řídící jednotku, že se dá programovat přes Androida?
Co jsem nepochopil tak je to, že rekuperace by tě zachránila od srážky s autem. :) A to říkám jako ten, kdo má rekuperaci zapnutou na dvou kolech a chválí si jí a uvědomuje ix jejich výhod. Ale rozhodně zpomalení brzdami je větší a může být až na hranici dané adhezí.
Jinak přední motor vpředu je samozřejmě dobrý z několika hledisek, ale podle mojí zkušenosti fakt dobrý jen na silnici a upravené cyklostezky. Do terénu a výkon nad 400W bych to na si to na předek nedal.
No on tam má nějaký cantilevery, ty asi nijak úžasně nebrzdí.
CHápu že se mnou nebudeš souhlasit ale než to co je na foto tak raději "splašené trubky", mám cca 9 tis. km a tebou uvedené potíže nemám. Osazení mého kola z výroby nic moc (Wisper 905) ale vše funguje jak má a při běžné údržbě vše ok.
Tak jsem včera narazil na baterku, která by asi řešila problémy s dojezdem. Jen kdyby Jindra přeprojektoval svůj vozík na o něco vyšší zatížení.
Jsem si říkal, že to co navíc váží baterka, já musím zhubnout, a že pak systém bude neustále vybalancovanej.
Ale 220 kilo nezhubnu ani s Bobem dohromady :-)
1,pro Bobbob,e-totem, vladxx a ostatní, jenž nepochopily význam daného tématu. Ano, to kolo má 20let,rám chrommolibden,cantilevery . .(až tu bude soutěž o nejlépe vybavené kolo s dodělaným epohonem, dám sem s DURAL 6061,DOUBLE BUTTED,
VIDLICE RST VOGUE AIR-RL,ROCK SHOCK REBA,SHIMANO HYDRAULICKÉ M395 . . .),přesto dosahuje, jak psal lepší jízdní a užitné vlastnosti, než ten nový šrot v krámech do 36tis. A po 5h testování kol v Brně,je stále lepší než ty šroty,třeba i se středovým m.Bosch za 48000 - ten byl jeden z nejhorších. Nejezdil jsem samozřejmě v pavilonu a jediná firma jenž neumožnila venkovní jízdu, byl BionX s BOSCH CENTERMOTOR 250W - proč asi? Jo as 7Ah uvádějí dojezd 160km !!! Tak nešlo srovnat, jakse projeví jiný rám, osazení s m.Bosche.
Střed m. e-totem měl do kopce ze 4 koncepcí pohonů (přímý, s převodovkou, HUB, střed) nejmenší proud.odběr-soudě podle poklesu čárek na LCD (žádný výrobce měřák nemontuje-proč asi?)
Stejně je střed m. e-totem vhodnej leda pro babičku na kratší nákup, na jízdu pro člověka, co může šlapat a chce si zajet svižně a nezpocen do práce,v 30ti st.se jízdou ochladit,či pár desítek km výlet, jeto nesmysl.pohon.Stejně jako s jakým-si snímačem tlaku v levém pedálu.
2,Primas aPro většinu tady-místo plácání nesmyslů tady, by měli obětovat den a strávit ho takto ježděním, aby věděli aspoň oco gó.
3, Robikl- účiností brzdy motor nenahradí, teď po 3200, kdyse motor"zajel", jde volněji, sem musel zvýšit na 52% (můžu 0-100%, když stojím, je cítit tělo do řídítek), abych ustál prudké, dlouhé kopce-motoru to nijak nevadí,naopak špalíkům,ráfkům ano, to nemluvím o za deště, ranní trávou . .Prokluz sem nezaznamenal ini na lesních, kamenitých cestách.Nejspíš zatěžuji řídítka ido kopce a nepletu si kolo s motokros.motorkou.
4, Jindra-kdesy nahoře jsi psal o malé výdrži a napájení navigace-proč tak složitě? na foto je mé řešení:4 součástky, 320kč,30min.práce, 20-60V vstup/5V-0,5A výstup. A rekuperací si tak za den nabiju 5-6 mobilů.
Buď konkrétnější a napiš co jsem nepochopil v daném tématu?
Jirko, napral si to do nás moc zhuštĕnĕ, až budeš mít chvilku času a chuť, vysvĕtli prosím detailnĕji co myslíš.
Bohužel, pokud vím, tak z elektrikářů se středovým motorem Bosch nikdo nemá zkušenosti, teda z Nakole.
Jirko no a jak se ti chová ta rekuperace, co se týká brzdného účinku při různé rychlosti? Když máš nastavení těch 53% a brzdíš, tak při jaké rychlosti to přestává brzdit tedy rekuperovat? U jednotky Kelly mám zkušenost takovou, že se snižováním procenta rekuperace se sice křivka posouvá do vyšší rychlosti, ale taky se napřimuje a například při nastavení 53% to ve vyšší rychlosti znamená daleko vyšší účinek brzd než při nastavení 100%.
Nazdar. Nikdy bych si nedovolil ti říci že plácáš nesmysly. To že máš jiný názor je ok. Ty chceš elektro motorku a já kolo s dopomocí. To je rozdíl který dělí názory zde na dvě půlky - na ty co chtějí kolo s dopomocí a ty co se chtějí vozit jak na motorce. Ty v prodeji jsou kola s dopomocí s různou úrovní výbavy a v souladu s normami platnými pro provoz na veřejných komunikacích ( myslet si o tom lze leccos ale je to tak ).
Pro tvé nároky ti ty eurokola vyhovovat nebudou ale přesto si nemyslím že by to byl takový "šrot". Na trhu je jich tolik že si lze vybrat. Na jednom takovém jezdím a to k čemu je určeno plní dobře.
Má tam PAS, takže mu to pomáhá když šlape a tedy taky má kolo s dopomocí. Jen má více výkonu. Ona je asi škála řešení mezi pedelec 250W a silným e-bike. A ani e-bike bych nenazýval elektro motorkou, protože motorka nemá pedály. Takže když už tak elektrickým mopedem. Ale tohle mě přijde pořád jako kolo.
Ale kolego Primasi,
Nic se nedĕlí na půlky a už vůbec ne byrokratickým nařízením z Brusele. Pořád je to kolo, a velikost přípomoci je u silnĕjších motorů vĕtší, pokud si přeješ.
Je jen na cyklistovi, kolik do tohio tou páčkou pustí, pokud máš PAS rozhoduje za tebe úředník a to mi nevyhovuje.
Souhlasím. Ctím předpisy a na svém kole vyjíždím z domova. Všechna kola co mají více než 250 W nesmí na silnici. Co s tím ?
Není ale pravda, že všechna kola, co mají více než 250W, nesmí na silnici. :) Kolo se spalovacím pomocným motorkem může mít u nás 1kW a je to zcela legální. Ale podmínka maximální rychlosti 25km/h tam samozřejmě také je. Dále jen poznámku, že nejde jen o silnice, ale o pozemní komunikace. Na silnici spíš auta ohrožují pomalého cyklistu, ale na cyklostezce by cyklista mohl ohrožovat ostatní a tam vidím o dost více smysl omezení rychlosti.
To ale mají všechny co se prodávají více jak 250W a přesto splňují ten bruselský nesmysl.
No a co stím?
A co s tím? Přestěhovat se do USA nebo do Kanady nebo do jiné normální země. :) Další řešení je vyměnit politiky za nějaké trošku rozumnější. Kdyby zvýšili hodnotu tak na 400 max 500W, tak si myslím, že to bude dobrý kompromis pro všechny a přitom takové kolo nebude stále nebezpečné. Rychlost bych nechal omezenou na 25km/h pro cyklostezku, 30km/h pro silnici. Jinak nevím co s tím. Smyslem legislativy by nemělo být někoho šikanovat, ale v tomto případě by měla být smyslem bezpečnost.
Ja mám pocit že bruselští byrokrati si serou do vlastního hnízda.
250W motor má 350W a nějak to nevadí, můj má 250W-2000W tak že by to taky nemělo být na závadu.
V německu se chystají 500W motory a počítá se změnou tak doufejme že se ledy pohnou.
Nebo unie se rozpadne a ty nesmysly přestanou konečně platit.
Pak bude zapotřebí zatlačít na naše parlamentní darmožrouty aby schválili třeba 1kw a rychlost 25km/h by mohla zůstat.
Nejvíc mě v Brně naštval BionX, že nepůjčili kolo ven, ani druhé se střed. Boschem pro přímé srovnání za stejných podm. stěmi ostatními-člověk sivezme dovču, ujede 500km za den za nemalé peníze a KTM mi nutí max.cizé katalog.
Vod nich bych preventivně nic nekoupil, tlachat jak je BioX SUPER, NEJ a bát se srovnání . .
Robikl-křivku účinosti jsem nezkoumal,ani to nemá smysl, tu nezměním, je daná. Prakticky mají jen význam %ta cosi přednastavím. Účině brzdit/ rekuperovat přestává při 5-7km/h. Hodily by se přepínat 2 úrovně, jedna na rovinu, druhá do kopců, takovou jednotku ale neznám.
primas:přečti si mě pořádně, nikde není ani slovo,že chci elektromotorku . .
Nejlepší jednotkou pro snímání situace a určení výše dopomoci,je má hlava a citlivý palec na plynu. Řádově předčí i BioX a spol. Ato mi ty hotové hračky neumožnují.
Na PAS je jiná křivka krout. momentu, hodí se fakt jen do většího kopce.
Na šrotu trvám,většinou imitace odpruž.vydlice, řídítka jak na vyorávač brambor, . . .za pouhých 48000,-na výstavě apo slevě, co dodat . .
obecně: furt tu přemíláte 250, 500,a víc 25/30. .a nikdo nezminuje to nejpodstatnější, možná proto-že tu jen teoretizuje - je přeci rozdíl, jestli sedne na kolo anorektička 50kg is želez.postelí, česká mamina 80kg a nebo pivař 110 a více. (a nad 100 je znát každé kilo nahoru). A všem by mělo vystačit/vyhovovat 250W a dopomoci jet 25km. To mohl vymysled jen totální ODSák, dosazený modrými kamarády, aby měli kšeft s kompletním šrotem a omezili individual.přestavby, proto-že pouhých 250 si nikdo rozumnej nenamontuje . .
Středovej m.díky dalšímu převodu má nejvyšší ot.a potřebuje nejmen.krout.m. na stejnou menší rychlost. Ke 20ti km a víc je na prd. A hlavně jeho největší nevýhoda,je že z výroby je určen na jedny,předem daný splašený trubky ado normál.kola to nejde.
tady mrkněte jak se dělají motory, zajímavé tak od 5:40, a nedělejte si iluze, že Bosch, BionX tam dělají řádově jinak.
http://www.youtube.com/watch?v=-DWgOhStko
Toto video neexistuje.
Omlouváme se.
:-)
středovej motor co jde namontovat na cokolicv dělá cyclone
http://eclipsebikes.com/motor-kits-chainwheel...
1200 W za 382GBP + 25 GBP poštovného, tedy za zhruba 12,5 tisíce Kč máš docela slušný výkon, na středovej motor. Bez baterie. Ta stojí tak 10ku, plus nějaký to železo - snad do 30 - 35 tisíc by se nechalo takový kolo postavit.
Je to fajn. Osobně bych šel buď do těch 500W a nebo 360W. Ani mi nevadí, že to je jen na 24V a musí být na to dimenzované vodiče.
To video neexistuje, špatný odkaz.
Jinak naprostý souhlas s tím co jsi napsal.
No právě že já tu křivku změním protože procenty se nemění jen úroveň, ale i průběh při otáčkách = rychlosti. Ale asi tedy máš jinou jednotku.
2 úrovně rekuperace či plynulá rekuperace není problém. Na e-bike to mám s jednotkou Kelly v současnosti dvoustupňově a je to užitečné. První stupeň pro méně prudké sjezdy a druhý stupeň pro prudší sjezdy a nebo pro zpomalení před zastavením.
Cos e týká středového pohonu, tak ano jeho význam je že bude účinně pracovat ve vyšší tak při nízké rychlosti. Takže pro toho, kdo jezdí v náročnějším terénu, to je nejen z důvodu účinnosti jasná volba.
Co se týká toho, že ti nepůjčili kola ven, tak se můžeš urazit či naštvat, ale to je tak vše. Prostě o to okolo nechtěli přijít a nebo nechtěli riskovat nějaké poškození kola. Pravda je, že na dráze v hale se toho moc nepozná. Mají tam udělat alespoň lávku se stoupáním a klesáním, aby si člověk mohl vyzkoušet stoupavost toho kola. Zase tak velký problém by to nebyl... objednat dříví a parta šikovných truhlářů to bude za dva dny mít.
A co se týká toho jestli je lepší tvoje hlava a palec a nebo PAS, tak odpověď zní, že nejlépe torzní PAS. Starat se na kole o nějakou páčku či dokonce rukojeť plynu je trošku otrava. Teda u normálního kola. Věř, že daleko lepší je šlápnout a automatika ať už se postará a přidá jen když to potřebuji... Takže do kopce či při rozjezdu. Ale chce to samozřejmě torzní PAS. Frekvenční PAS je dobrý jen pro slabší motůrky, které se stejně většinou používají stylem, že buď plná pomoc a nebo nic.
Jen takový poznatek, u PAS mně právě vadilo že pomáhal i při rozjezdu. To šla spotřeba značně nahoru. Ja se rozjedu vlastní sílou a když dosahnu 12km/h zapínám motor, na spotřebě je to dost znát.
Ovšem asi zaleží na tom jak kdo váži a taky na motoru.
250W si toho zase tolik nevezme ale 1kW a výše už žere při rozjezdech dost.
Je to má zkušenost od doby co to vidím na cycleanalystu.
Kdybych měl PAS tak vůbec nepřijdu na to, že vlastně můžu šlapat bez motoru :-)
Mám to šidítko pro řj MagicPie ještě někde scvhovaný, jestli si to někdo chce nainstalovat, dám mu to.
Pánové, musím se pochlubit, v neděli jsem vyrazil na bezmotoráči na Říp, teda nedojel jsem tam, jen jsem tu vobludu pozoroval z dálky asi 15 km, ale můj GPS supertachometr mě ukázal 126 km najeto s cestovní rychlostí 17,6 km. Vono to fakt půjde!
Jen ta blbá zima mě asi zase přibrzdí...
Hochu, hochu, začínáš se mně nějak vzdalovat, to mně nedělej, víš že nemám rád když je někdo lepší:-))))
Gratuluji jsi borec a ja se již strácím v dáli.
Ten úspěch ti přeji, je vidět že prachy za pomoc motoru nebyly zbytečné.
Ta zima mně taky seje, kdyby to bylo měsíc dva ale skoro pět to je moc.
Na zimu bezmotoráče uložím zase do komůrky a budu jezdit jen na elektrice, protože na bezmotoráči by mě to trvalo do Prahy moc dlouho, vlastně hlavně potom domů - do kopce a nenašel jsem zdraví na hnoji, spotím se a uženu si zápal plic, to už mám vyzkoušený....
Myslím, že mě čekají ještě dva, tři velké výlety a bezmotoráč půjde do servisu a pak zakonzervovat. Nedá se nic dělat.
Najaře vyrazím tam k vám, jak jsem psal, nikdy jsem na Valašsku nebyl, seženu si slovník a budu se přes zimu učit, abych se dorozuměl s domorodci :-)
Tak to jsi dobrej. Je dobře že si umíš užít život. Taky se budu muset zamyslet... Dneska v autem na stavbu u Berounky, kde je to krásné a mohl jsem to klidně dát na kole. Jenže to by člověk musel vyjet tak o 2,5 až 3h dříve. :) Ale jednou to taky chci dokázat.
No , za mě: pokud už píšeš nějaká hodnocení , bylo by asi správné se trocu zorientovat v problematice, možná si aspoň ujasnit co je co , abys si nepletl pojem a průjem...
Vzhledem k tomu že v Tvém příspěvku jsou totální bludy, asi nemá moc smysl se tím zaobírat.
Např.:
BionX ti asi kolo půjčit nemohl, pokud vím tak tam žádné kolo této značky nebylo, protože tento výrobce dodává pouze systémy...
KTM, asi největší hráč , rozdává cizí katalogy... jsi si jistej??
Tvůj pojem, cituji: BionX s BOSCH CENTER MOTOR 250W... To je snad sranda ne?
Středovej motor nejede nad 20 km/h... můžeš nějak objasnit tento nesmysl??
Sorry, ale to vypadá fakt jako vyjádření znalce ...
stačí číst pomalu a česky. Opakuji, že nad 15 - 20km ztrácí střed motor význam, ne že nejede. Jeto holt zpřevodovaný na malé rychl.
Chápavý i neznalý pochop.že tu řešíme systémy, ne kola, a když napíšu o BioX, jde okolo s tímto systémem.
A ta pomalá rychlost a zpřevodování je přesně to co mě zajímá, v sobotu jsem se zase potkal se stoupáním, kamen a kořeny, kde mi dvakrát došel dech a chyběla síla k vycuknutí a musel jsem se kousek projít.
Středový motory jsou optimalizovány ny nějakou kadenci, třeba 60-90 ot/min. Při tom dávají trvale kroutící moment cca 60-80 Nm.
Takž je to na tobě, jaký převod si pro tuhle kadenci zařadíš, jestli to bude malá pila a megyrange, pojedeš po zadním nebo nejtěžší co máš ... pak pojedeš podle toho , kam tě pustí omezovač podle EPAC...
A protože je rychlost snímaná jinak než v motoru, stačí zastínit senzor na vidlici a jedeš na max podle převodů (ale já to neřek... :D )
Nevím jestli je 60-80 hodně nebo málo s ohledem na výrazně zvýšenou váhu kola, takhle mi to nic neříká, může být, že to stačí, ale abych to zjistil, tak bych to musel vyzkoušet na nějakých 60 km.
No, však už jsem ti říkal , že to tu máš k otestování... Akorát že pozejtří odlítám na měsíc do fabriky
Vím a určitě vyzkouším, letos už nejspíš ne, na pořádné vyblbnutí už budou krátké dny, tak to nechám na jaro jak krapet oschnou stezky a meze :-)
Lettíš k čínskejm soudruhům?
Nauč je, že je fajn mtsilnej motor i silný baterie, ale ty dráty od motoru k baterce když budou z bláta a ještšě tenounký, nepojedeto ale bude to jen topit :-)
JJ, pravidelný kontakt je nutný.
O drátech vědí,to je evropskej problém , ne jejich.Tyhle vaše přímý velemotory jsou určený do jejich skůtrů a mopedů, co mají dutou osu 16 až 20 mm venkovní průměr... Jenže když do evropy někdo objednává slabý osy co pasují do jízdních kol, je problém to pak takovou osou protáhnout dovnitř, silnej kabel nehrozí...
Co říkáš, zní logicky, tak bych tomu i věřil.
To se týká hlavně motoru s hallama, mně tam vedou jen tři silné dráty a je to ok.
MagicPie ten kabel táhne vedle, do osy by se jim asi už nevešel, a v tom záhybu pak vzniká kouzelný detail, kde drbneš hally raz dva.
Ale i tak, možná by pomohl médĕný drát místo té oceli či co to je. ŠTastnĕ se vrať.
video existuje, včera i teď. Odkaz mám uloženej a kopíroval jsem to z prohlížeče, kde se,nevím proč bleskově zkrátí. Zkuste tento celý, v nabídce se zobrazí i další podobná videa.
www.youtube.com/watch?v=-DWgOhStkoMZaj%C3%ADmav%C3%A9
eclipsebikes- velký ztráty při přenosu řetězem a dost zranitelný,i pro jezdce, to asi nemluvíme ani o ceně.Muselo byseto zajet v praxi. Ty středový m.mají největšívýhodu při rozjezdech a pomalých rychl., do větš.kopců-jak psal-jeto pro důchodce.Kdo Nemá problém normálně šlapat, nejezdí do 15ti km a výše vítězí přímý motor.
Ahlavně taky to nemá rekuper.
Kelly znám, ale že by měly za provozu/jízdy přepínatelné 2úrovně brzdění nikde neudávají,viz.
Tři možnosti řízení rekuperačního brždění: brzdovým spínačem, uvolněním plynového pedálu, plynule 0-5V signálem (např. z brzdového pedálu)
v Brně sem si zas vyzkoušel vícero systémů a fakt ta"hlava+palec"doplň.občas o tempomat vítězí. Jeto jako s navigacema-stačí si zadat výpočet na delší, známé a prakticky zaježděné trasy a srovnat . . .Program nerozliší kvalitu cesty, asfaltu, kopcovitost, . . .
jak píše BobBob před chvílí o spotřebě a PAS- palcem si plynule s citem (jak v autě spojka-plyn) přidávám při rozjezdu na nejtěžší převod přípomoc apřed koncem 4proud.křižovatky překračuji povolenou rychlost a s minimální spotřebou i mou dodanou silou dosáhnu maximální průměrné rychl.a přesunu. Taká elektronika neexistuje,
Nemůžu si pomoct ale nejde to
Na váš předmět vyhledávání - www.youtube.com/watch?v=-DWgOhStkoMZaj%C3%ADmav%C3%A9 - nebyl nalezen žádný odkaz.
Otevři to video a zkopíruj sem přímý odkaz.
jo už to jde
Jo už to vidím taky, super video, dík
Ano u Kelly to mám teď tak, že mám k dispozici dvě úrovně rekuperace a je to fajn. Plynulou regulaci třeba taky budu mít, ale zatím jsem to technicky nedořešil. Zkoušel jsem to, ale aby to bylo pořádné, tak to musí reagovat na páčku brzy.
Jak ovládání plynu jezdcem (e-bike) a tak ovládání automatikou (pedelec) oboje bude mít svoje zastánce. Já mám e-bike s čistým výkonem 750W ovládané plynem a tam ej to fajn ovládat tolik výkonu sám. Navíc je to pohodlné kolo a je to tak nějak příjemná změna a zážitek. Ale na trekingovém kole si nic takového představit neumím. Tam šlapu a fakt se nechci staat o to jestli přidám tolik a nebo tolik výkonu. Navíc na tom kole mám taková multiúchopová řídítka, takže držet plyn to vážně ne. Takže tam to prostě vyhrál PAS, sice jen ten reagující na frekvenci šlapání, ale i tak mě to vyhovuje. Samozřejmě lepší by bylo, aby to reagovalo na skutečnou námahu a tedy byl to torzní systém. Jediné co si umím představit je tempomat... Tedy nastavit rychlost a pak se nestarat. Ale určitě ne držet plyn. Ale jak říkám je to na každém. A i mě to baví na e-bike a na normálním kole mě naopak baví pedelec.
Co si ještě umím představit je nastavit velikost momentu, kterým to má pomáhat, a pomáhalo by to jen, když se šlape. Ale to jsem technicky nenašel vyřešené.
Tempomat mám od začátku, když vím,že mám před sebou 500m a více rovinatější cesty bez křižovatek, přerušení, vyplatí se siho namáčknout. Po městě nebo v terénu, kopcích ale nemá význam.
Jak máš prakticky vyřešené přepínání rekup., když u jednotky tu možnost neudávají?
Jen taková poznámka, tempomat využívám i při jízě do kopce, jelikož kdybych držel páčku tak nemohu řadit.
Ve městě jej využívám taky.
Tak že pro mně význam má a to za každých okolností kromě toho terénu. Když jedu po polní cestě tak mám temp. taky zaplý. Asi to záleží na každem jakou má techniku jízdy.
Přes zimu budu konstruovat vypínání přímo na brzdách (ráfkové) misto na páčkách.
to psal hlavně pro robikl, tempomat je ze své podstaty určený pro dlouhodobé udržování 1 stanoveného tempa/ rychlosti. Sorry, to po městě plném příčných překážek-chodců, křižovatek, . . zrovna moc nejde.Stejně když si dáš na rovině 25+, tak neříkej, že ti je udrží do kopce co není jen zvlněnou rovinou.
Ono záleží o jakém tempomatu se zde bávíme, rozhodně nemám tempomat s jedním tlačítkem zap., vyp.
Mám tento
http://shop.crystalyte-europe.com/product.php...
pokud na lankách, možná by se ti mohlo hodit tohle: http://www.e-totem.cz/hwbs-system-preruseni...
Ale je to hall , tak nevím co na to tvoje jednotka...
Mám dvě, bohužel to na mé řj. nefunguje.
škoda... já zas neumím dostatečně výkonnou jednotku :D
to je tím že nemáš hally
Nevím jestli je to tím ale ty koncovky vypínací co jsou v brdových páčkách jsou taky hall a fungují.
Ja už v hlavě nějaké řešení mám a udělám to z těch vykuchných brzdových odpojovacích páček
Když pustím plyn, tak je 1. stupeň rekuperace. Podobně jako, když pustíš plyn na motorce a brzdíš motorem. Dá se to nastavit samozřejmě na různou intenzitu a nebo vypnout. 2. stupeň je po zmáčknutí brzdy, která má spínač. Taky se dá samozřejmě nastavit na různou intenzitu. 1. stupeň rekuperace se dá vyřadit jednoduše ťuknutím na brzdu. Asi těžko se to vysvětluje, ale prakticky jen díky plynu a brzdové páčce se dají dělat hned 4 různé věci... 1. a 2. stupeň rekuperace, jízda pod plynem, jízda bez pohonu a rekuperace.
Až bude více času, tak asi se zase pokusím o tu plynulou rekuperaci. Ale i ta dvoustupňová je oproti jednomu stupni u jednotky Magic příjemná věc.