Byvaly tam plastove. Koupit nove se nedaji. Bude to chtit kutila. Daji se vyrobit bud ze zeleza - svarit trubicku a kousek pasovinky, zajistit podlozkou se zavlackou. Dalsi moznost by byl asi silon. Dobre se opracovava a slo by to udelat doma ve sveraku. Obe varianty budou asi trosinku kluzke.
Prošel bych sběrné suroviny a sběrné dvory v okolí. Když bych neměl úspěch, nebyl by to důvod k přílišné nespokojenosti - ty šlapky za nic nestojí, nemají žádná ložiska, některé typy jen plastová nebo silonová pouzdra. Náhradní řešení je vyříznout z jakéhokoliv kola (třeba od popelnice) střed, ten nechat přivařit na kousek plechu a zkrátit pedály na vhodnou délku. Trochu problém bude se závitníky pro zhotovení nových závitů pro osky pedálů, ale v každém servisu by je měli mít.
Prošel bych pár sběrných dvorů.
http://aukro.cz/slapatka-pro-detske-kolo...
se tam občas něco najde, tohe by mohly bejt ony.
hmmm, to není ono, tyhle se šroubují do běžných klik.
Buďto mít kliku na vyhozenou tříkolku, nebo pak už jenom improvizace. Asi bych požádal nějakého kutila ze svého okolí, aby stvořil z hliníku, silonu, nebo třeba i dřeva placky podobné pedálkům, provrtal díru s průměrem "osy" a někde nechal na konce naheftovat (body svárů) větší podložky jako zarážky. Práce na chvilku a pro tohle užití by to muselo stačit.
No, ta tyčka se z toho plastu přece musí dát vyndat a navlíknout to na tu, co je na klice. Akorát musí odpovídat průměr ne?
No a stím by mohl být problém. Větší díra = vrglání, nepoužitelnost, menší asi převrtat nepůjde. Navíc tyhle pedály budou asi i širší, na tříkolkách jsou jen takový malý placičky. A nakonec by se stejně ještě musela vymyslet nějaká aretace. Ty originální tam nejspíš budou jen tak naklapnutý na tom čemsi bílém za plastové zúžení.
Rozměr závitu tam je a tyčka vevnitř bude stejná. Takže změřit tříkolku a posoudit, jestli to bude pasovat nebo ne.
Nebo se rovnou spojit s prodávajícím, ať tu tyčku vevnitř změří (průměr, délka). Zaaretovat se to dá podložkou a závlačkou, podstatnej je průměr díry a délka.
V pedálech jsou buďto misky s ložiskama a konusy, nebo jenom nějaká plastová futra. Pochybuju, že by je prodávající rozebíral, aby to změřil.
A s těma závlačkama je to taky trošku problém. tyčka pro pedál je dost krátká a ještě bys ji zkrátila o průměr díry pro závlačku, alespoň minimum masa za závlačkou a sílu podložky. Nejmíň 5 mm a ty se na takovým pidistroji už počítají :-)
No, v takovejchto plasťákách bude akorát prostrčenej šroub s matkou (hlava mu čumí na druhý straně), stačí oddělat tu matku, vytáhnout ven (v tom plastu je na to speciálně udělaná díra) a změřit ;)
Něco tu mám:
http://www.merkurtoys.cz/vyrobky/pedal-trikolky...
Škoda , že tam chybí popis , rozměry a průměr díry , ale řekl bych , že tudy vede cesta . :-D
Pedály na tříkolku paja:
http://www.svetmerkur.cz/produkty/kolobezky-a...
za mne byli z dubového dreva na konci kov podložka a zavlačka (takže bych doporučil stary prach od dveři a akuna ) :-)
Ten prach se musí nějak slisovat?
Nemohl by být z pytlíku vysavače?
Proč od dveří?
Možná proto, že se tam nanese nejvíc prachu.
domnivam se ze je minen prah tj to drevo pred dvermi. Ovsem akuna ??? mozna AKUmulatorove NAradi? miluji socikove slovni hracky, tedy "obchodni nazvy"
ooooh sorryy ja zapoměl že tady sou jen inteligenti s diplomem a ti na soc sitě nechodej tak provás aby ste v tom neměli český gulašek
prach-prah od dveři nejlépe dub-buk poněvač odolavá dobře povětrnostnim podminkám
a akuna-prostě jakékoliv elektrické vrtací zařizeni typu vrtačka a podle tlouštky bych doporučil pruměr vrtáku 12mm na odvrtáni tohoto špaličku a dozajista budete potřebovat i pilku ajiné drob.nařadí abyste to nemuseli okusovat :-)
jinak pro radixe na misto slisovaní bych doporučil radeji zlisování (nechcem z toho přecejenom mít štávu že) radeji nejaký tvar :-(
Ty teda tomu Češtinovi dáváš :))
Předpona "s" se používá pro vyjádření směru dolů (např. sjel shora dolů) nebo směru dovnitř (např. sbalíkovat slámu, slisovat piliny do kostky, shrnout listí na hromadu). Předpona "z" vyjadřuje změnu stavu (např: zčervenal až po ušina).
Předpona "z" vyjadřuje změnu stavu:
"Franta zbouchnul Máňu."
tak jo toto je vinětace z pravidel českého pravopisu - slisovat (lisováním stlačit); jiné je zlisovat (lisováním zformovat) a pokud vim tak sme chtěli něco vytvořit z toho pra...
Vylisovat. Výlisek = produkt tváření lisováním. Zlisek jsem nikdy neslyšela, a to mám z technologie tváření státnice, budu muset vrátit diplom :/
tady je odkaz......http://iphone.pravidla.cz/?qr=slisovat
No jo, je to tak,
zlisova = lisováním zformovat
slisovat = lisováním stlačit
Nejlepší jsou tu příklady u hesla "zlisovat" :))
tak co baro je to tam co ja sice moduluju ale tohle je z jiného sudu (a statnice v pr...) :-/
ps:. ja taky nejsem tak dokonalej abych vědel všechno a podle toho beru i ostatní a neodsuzuju .
Víš, já se tu gramatiku učila někdy před bezmála čtyřiceti lety, pak se to ještě chvíli udržovalo při psaní slohových prací, ale učili nás to na té základce. V praxi jsem se tim nikdy neživila a ani to nějak extra nepoužila, snad jen k napsání nějakého manuálu či dokumentace, ale tam to nikdo nikdy nehodnotil, obecně manuály nikdo moc nečte a dokumentace už vůbec ne, to je spíš pro autora, aby si vzpomněl, co to vlastně dělal a jak a proč, když se v tom někdy v budoucnu musí ještě rýpat :)) Takže nejsem nijak cimprlich na gramatiku a sama už dnes nadělám chyb plno, mě to neživí.
Když se však na dané téma něco objeví, uvítám to jako příležitost si třeba něco zopakovat a oživit už dávno zapomenuté. Připadá mi v těchto případech směšné, když někdo tvrdošíjně bazíruje na svém a místo toho, aby byl nad věcí a něco si zopakoval a se pobavil, stráví půl dne, jen aby prokázal, že jeho výrok je správně. A přesně tak mi připadáš. Kombinace prach místo prah a zlisovat mi nepřijde jako nějaké příliš uvědomnělé vyjádření tvářecího procesu využitím, v praxi neužívaného, byť možná gramaticky správného, slovního tvaru. Bych spíš očekávala reakci víc nad věcí.
Zbouchnout Máňu mi přišlo lepší :)
Ono to s tou jednoznačností taky až tak žhavé nebude - viz poznámky k heslům :
http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=zlisovat&...
http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=slisovat&...
Ono je to vůbec pěkné téma :))
Třeba "slezl horu" (kterým směrem vlastně lezl?) nebo "sjel autem pro pivo" (co když je ta hospoda na kopci).
Si čověk vzpomene, že to byla sranda už tenkrát ve škole, možná proto si to člověk vybaví líp jak třeba vyjmenovaná slova po "m". Dnes mi jdou nejlíp po "f" a "z", ty si pamatuju :))
Nicméně jsem si znovu přečetla tvůj koment, kdes použil slovo "zlisování", a je z něj zřejmé, že i tys využil situace k opakování. Při souvislém čtení všech příspěvků mi to tak nepřišlo, ale je to tak. Takže O.K., mám číst pečlivěji a lépe text vnímat, se ti omlouvám.
Odbornik, o jehoz vyvodech v oboru jazykovedy nepochybuju, o tom soudi tohle:
Ano, je to tak. Což ovšem neznamená, že obě slova jsou stejně frekventovaná a že by měla stejné stylové hodnocení. "Slisovat" znamená zmenšit objem, "zlisovat" spíš upravit tvar. Například je toto sloveso možné použít místo "vylisovat" (třeba čtyřlístek v herbáři).
Přidám trochu sice odborného, leč dosti subjektivního názoru: Současná pravopisná úprava vychází z příruček 40 let starých a starších, takže si s sebou nese určitou zátěž z minulosti a naopak nereflektuje některé stránky života posledních desetiletí (například žádná příručka nezná slovo "ofotit"). "Zlisovat" je tedy fakticky mrtvé slovo (místo toho se dnes používá "vylisovat").
Příčinou tohoto neutěšeného stavu (zaplevelení kodifikačních příruček neuvěřitelným balastem z minulosti a naopak chybějící moderní slovní zásoba) je naprostý nezájem politických "elit" o humanitní vědy. Je to obdoba komunistických padesátých let, kdy vše, co neoslavovalo "příchod nového pořádku", bylo označováno jako "buržoazní pavěda". Dnes to sice takhle nikdo neoznačuje, ale naprosto stejný vztah k těmto vědním oborům se vyjadřuje jeho finanční "nepodporou". Svůj díl viny na tom má i éra elektronických médií: Nikdo už nepočítá s vydáváním rozsáhlých kodifikačních slovníků v papírové (tištěné) podobě a počítá se jen s jakýmisi hesláři dostupnými na internetu.
A co Hanta ve Sbernejch surovostech, slisovaval nebo zlisovaval starej papir do hranoluuu?
Aby těch "odborných" názvů nebylo málo, doporučil bych na řezání použít šukačku.
:))
(elektrickou přímočarou pilu)
sorry, mel jsem v te chvili dlouhe vedeni :-)
Diplom nemám ani za skákání v pytli na táboře, s elektrickým nářadím dělám každou chvíli, jak se šňůrou, tak bez. Ale slovo "akuna" jsem fakt ještě nečet ani neslyšel. Prozraď, z jazyku kterého kmene to pochází ?
u nás se používá "akuša" jinak co mě tak napadá třeba mafl, flexa
toto označení pochazí kmene stavebně řemeslného a vzniklo při řvaní na kolegu když jde pro věci do auta a také používame jiné třebas motorku nebo kousavou bestii obojí jest (motorová pila).
Nejspíš ale půjde o nějakou lokálku nebo záležitost jedný party, nejvejš krajovku. Ale třeba se to přes fejsbůůůk rozšíří :-)
Nemyslim si, ze je to krajovka. Znam to jako celkem bezny remeslnicky pojem, a slysel jsem to pouzivat v ruznych castech republiky...
měl sem na mysli dálnější východ (-:
Ty by sis mel osvezit shodu podmetu s prisudkem, nez se pustis do hoch tschechische.