Milý deníčku,tak tu tak sedím zavřená doma, léčím si záněty po extrakci zubu, hledím z okna na sluncem zalitou zahradu a říkám si, co asi tak odpovím, až se „zima zeptá, co jsem dělala v létě"? No co bych dělala... Ve vrcholné sezóně, kdy venkovní teploty šplhaly nad 30° C, jsem téměř 3 týdny…
Fuj!
Máš sice bod, ale napiš příště něco veselejšího....
Jak já ti rozumím.
Podle mého antibiotika měla být nasazena mnohem dřív, šachování s drény je jen mučení. Vozím s sebou antibiotika pořád, pro případ že by bylo zle. Od té doby co je vozím zle nebylo, ale přesto.
Díra po zubu bolí skoro stejně jak ten zub, to jsou paradoxy. Na brzké zahojení funguje heřmánek, snad jako tinktura Camilca (Chamomila).
Pokud tam zbytek zánětu ještě je, používal jsem Tea tree, ale s citem ať si nepoleptáš sliznici.
Poslední, či dnes u mě první věcí co.pomáhá desinfikovat a hubí případné záněty je ústní voda Listerine - zelená nebo modrá, raději z lékárny než z Tesca. Tu vláčím s sebou i na kole. Cítím že je s dásněmi zle, rozervu kartáčkem do krve a desinfikuji listerinou.
Když je zub venku a antobiotika aplikovány, bude už jen líp.
Teta Kateřina by řekla: "veselá mysl, půl zdraví"
Drž se.
(jo poslední typ, jako prášek na spaní bez receptu spolehlivě funguje Kynedril, dvě, tři tablety a spí se)
jako prášek na spaní spolehlivě funguje konopí. Jako tlumič bolesti ostatně taky a záněty taky léčí.
Já radši bylinky než prášky, ale je fakt, že na cesty taky jeden prášek vozím. Pro jistotu. Endiaron. Všechno se dá nějak přežít, ale hlavně se z toho neposrat:-)
Endiaron, Ibalgin, Augmentin (antibiotikum), Aspirin, Milurit (Allopurinol) a Diclofenac - jedou vždycky.
Ty dva poslední jsou na dnu, tu asi každý nemá, tak vozit nemusí, ale zbytek bych doporučoval.
Slyšel jsem o konopí, ale to v zu nás v lékárně nevedou, nepěstuji, nekouřím - jsem z generace pivních strejců. Někdo mě kdysi doporučil ten Kynedril, mám vyzkoušeno.
Ale proč ne, kdy myslíš. Pro mě jsou kromě toho endiaromu jako první pomoci při napití se špatný vody a následnýho průjmu, ale i tak si ho vezmu jen když jdu pětkrát za hodinu nebo něco takovýho.
Ty ostatní nepoužívám a nepožívám.
Jen pro zajímavost, na co antibiotikum? Pro jaký případy?
není to rejpání, fakt se ptám. Jestli máš dnu, tak prášky na dnu chápu. Prášky proti bolesti jakž takž taky, ne každej si dokáže vypnout bolest alespoň z části. Aspirin taky chápu, že při přípůadným promoknutí a následným nachlazení. Já to tedy radši řeším vrbovou kůrou, která funguje stejně (ostatně první aspirin a chinin byl z ní, jak je to dnes to nevím)
Hlavně kvůli těm zubům.
Augmentin je širokospektrální, vezme jak anginu tak zánět močáku, ale nemysli si, že ho baštím pořád, naposledy snad před dvěma roky.
Jezdil jsem hodně služebně na dlouho, dva až tři týdny do Německa i Anglie, něco na tebe skočí ale ty prostě musíš bejt fit alespoň po dobu jednání a tak sichruju. Ovšem taky až poté, co jsem v Anglii byl u zubaře a antibiotika mi předepsal on.
Když to vozím, nepotřebuju to, takže vlastně prevence. Tady ve Španělsku se dá koupit snad až na ty hypnotika a drogy úplně všechno, za třetinové ceny než je doplatek u léku hrazeného pojišťovnou u nás. Například (protože výron kotníku a do toho hned dna) včera Ibuprofeno (Ibalgin) 600, 30 kapslí 1.69 Eur.
Ale bacha, jsem doktorský dítě, čili pošuk
Ah!/ Kvůli zubům. Tak díky!
To já skoro neznám, tak mě to nenapadlo. Mám jen dvě pllomby (a jeden vyraženej zub) a obě až někdy po třicítce a zuby se mi naštěstí výrazně nekazí. Jsme přesvědčen, že i díky tomu, že si je nečistím denně a pastou jen málokdy a s fluorem nikdy.
OT:
aspirín, acylpyrín - kyselina acetylsalicylová - se opravdu získávala z vrbové kůry.
Chinin je extrakt z kůry chininovníku.
:-))
Když jsme byla malá, občas jsem dostala od mámy vrbovým proutkem. Máma (zdravotní sestra), aby to pak trochu vykompenzovala, tak mi po uklidnění situace vždy říkala: Ber to tak, že vrba je léčivá, i acylpyrín je z vrby:-))
Čtu a musím se smát, hlasuji také za Endiaron. V roce 2010 byla jízda na MTB z Le Havre směr Plzeň, tak jsem se obdobně vybavil, a jelo se. Někde na trhu ve Francii(půlka června), jsem zakoupil čerstvý obrovitý česnek.V Nancy na kopci je kemp, do kterého jsme dorazili, a byla večeře s touto pochutinou. Nikdo nepochopí, jaký je problém najít v noci Endiaron za stálého běhání na WC(proto si pamatuji místo, a možná i nadmořskou výšku). Ráno mě pomalu docházelo, že česnek byl určitě z Afriky.
jo, přesně proto ten endiaron vozím :-)
Nikdy nevíš co tě potká, endiform nebo endiaron, záchrana jistá
Jak zde čtu všechny ty lékárenské kuchařky, zjišťuji, že jsem o něco v životě okradený. Vše to je pro mě neznámé. Každé ráno do sebe hodím jeden celaskon, poněvadž se často k zelenině a ovoci přes den nedostanu a to je vše.
Ještě tak ztrácet čas návštěvami lékáren a nechat si klovat do hlavy o užívání nějakých chemických prostředků....
Celaskon je návykový, takže jestli ho opravdu do sebe hážeš každý den, tak už ho jíš celkem zbytečně...
Ono je lepší udělat si třeba kůru 2 - 3 měsíce a pak si dát třeba půl roku pauzu.
Vitamín C se daleko lépe vstřebává z ovece nebo zeleniny.
...a hlavně líp chutná.
a béčko z píva :-)
taky chutná
Béééčko, brrr, hnus fialovej. Jak z něčeho čumí, tak to nechci :-) Takhle se drezíruju s energetickým oživovacím nápojem. Dám si ho do auta, když jedu přes noc a když by se oči chtěly klížit, tak si představím, že bych ten hnus měl vypít a hned jsem vzhůru a čerstvej... :-)
Podobny pristup k beeecku, teda spis k lidem, co po nem smrdi (pravda, nekdy dost drsne) ma i dost druhu hmyzu a podobne haveti (klistata treba), coz se takhle pres leto hodi...
Kdysi dávno jsem slyšel, že lidský organismus potřebuje denně asi 100 mg vitaminu C a tak jej již desetiletí užívám a neshledávám nějaké následky. A hlavně - moc o tom nepřemýšlím.
Tak s tou návykovostí, nevím... Takový návyk na vitamín C není nijak nebezpečný. Kdyby se předávkoval, tak snad hrozí maximálně průjem.
Ale v dnešní době, kdy máme docela pestrou stravu a kurděje nám nehrozí, nějaké to ovoce a zelenina postačí, když je člověk jinak zdravý.
Jo vlastně, kurděje, vypadávání zubů...ono je to vlastně docela k tématu:-))
Jeden negativní účinek u Celaskonu jsem zjistil - když si jej dám večer, celou noc nespím. Čehož preventivně využívám, když potřebuji jet autem celou noc a sám řídím.
Tak říká se to. To máš jako s kafem. Já dám večer kafe a neusnu a neusnu. Moje kámoška si dává večer kafe, aby dobře spala:-))
To víš, my s nízkým tlakem v podstatě kafe potřebujeme k životu :o)))
Nikoliv, nadbitečné céčko se vyčůrá, ani ten průjem nehrozí.
Povzbuzující účinky celaskonu jsou ověřené, jen nevím, jestli při pravidelném užívání to furt funguje.
Pokud potřebuju řídit dlouho - 15-16 hodin, zásadně nejím, jen piju vodu, nesycenou. Zobu guaranu a céčko - ta kyselost na jazyku i povzbuzuje.
Ale už se taky na to vykašlu. Jeden den jedu, dva jsem orvanej, není to jak před lety. Raději rozložit do dvou dnů cestu a pak se den vlastně ušetří :-)
Celaskon - kyselina askorbová.
:-))
Souhlasím s tebou. Jen ten celaskon, což je chemický preparát, taky nejím.
Nojo, ale jen trochu, využívá se tam v jednom kroku i nějaká ta příroda:
Průmyslová výroba kyseliny askorbové vychází z D-glukosy,
která se katalytickou hydrogenací převede na D-sorbitol. Ten mikrobiální
oxidací (Acetobacter suboxidans) poskytne L-sorbosu. L-Sorbosa s acetonem
v přítomnosti kyseliny sírové poskytne 2,3:4,6-bis-(O-isopropyliden)-α-L-sorbofuranosu, jejíž oxidací manganistanem draselným v alkalickém prostředí se
získá kyselina diaceton-2-oxo-L-gulonová, která po hydrolýze chránicích
skupin (ketal]) poskytne vitamin C.
(Zdroj: http://vydavatelstvi.vscht.cz/knihy/uid_isbn-80...
:)))
Jamalalicha? Jamalalicha. Jamalalicha, i paprťála, chánua, chánua, e chánua, e chánu, džalala, džalala-a, a paprťála. Patláma, patláma, patláma a… žbrluch!
No, někdy průmyslová chemie dokáže nahradit přírodu, někdy zase příroda průmyslovou chemii.
Oni takoví námořnící kdysi při dlouhejch plavbách prd věděli o kyselině askorbové, zato dobře věděli, že sebou musí vzít dostatek soudků s kysaným zelím.
A s rumem také, to samo sebou:))
Ale když to James Cook začal prosazovat, tedy to, že budou jíst kysané zelí, tak málem došlo ke vzpouře. Mám v knihovně "Lodní deník Jamese Cooka" a tam jsou vůbec zajímavé věci. Např. že korálky pro domorodce nakupoval v Jablonci.
To víš, průkopníci dobrých nápadů to maj těžké:-))
Zajímavé, že proti nakládání sudů z rumem snad nikdy žádná námořnická vzpoura nebyla:-))
Tedy možná byla, ale ne námořnická:-))
nejspíš proto, že zelí ti s psychickým překonáním otrocké dřiny, samoty, nadrženosti a neustálým riskováním života nijak nepomůže. Kdybych si měl vybrat, tak možná taky radši kurděje... :-)
Ty možná, ovšem kapitán by docela rád měl uprostřed Pacifiku co nejvíc lidí v dobré fyzické kondici.
No právě.
Nic proti rumu, stopečka dobrého třeba jamajského Appletonu nemůže uškodit.
Ale také se domnívám, že ten rum se vozil hlavně proto, že se po něm blbě dělá vzpoura proti dřině a tak:-))
Jasně, ale vzpoura lidí který jsou psychicky v háji, ale fyzicky v kondici, ta by se mu taky nehodila, takže na rum se nezapomnělo nikdy ;-)
Dobrá fyzická kondice je jedna věc, ale co "produkuje" kyselé zelí ve střevech člověka je věc druhá. Raději si ani nepředstavuji "vůni", která se linula podpalubím takové lodi, kde celá posádka povinně jedla kyselé zelí.
8-)))
Nerozlucna dvojice kanalnich plynu, indolu a skatolu, no. Jejich vhodnym smichanim muze vzniknout treba vune spickovych parfemu. Daval to sem pred lety Joe Zofka - Vse o caji.
Tož to máš tak. Ta tvorba plynů není nic jiného, než čistě přírodní proces - přírodní biochemie:-))
Na Titaniku se sice v podpalubí s prominutím prdělo a na horní palubě vonělo, pilo víno a tančilo. I tak na tom nakonec byli všichni steně:-))
Vzhledem k celkové úrovni hygieny (dvakrát denně se určitě nesprchovali, prostory nebyly klimatizované, dost možná ani odvětrané) se nějaký ten smrádek z prdů v tom všem už ztratil...
Slysel jsem nechca odpoved na vytku, ze by se dotycna osoba mohla konecne vykoupat. "Vykoupat? Copak si na to telo seru?"
P.S. Ostatne jako v podpalubi Titaniku mi to pripada v tramvaji nebo autobusu MHD. Jako by v nich byly sokolsky zinenky. Cesi smrdej jak hyeny, to je znamy. V patek nastoupil do tramvaje nejakej lopata a ten se snad neprevlikal rok, to bylo neco.
Copak češi, kamarádka tvrdí, že nejhorší jsou Indové.
Hele Aby, proč o sobě mluvíš ve třetí osobě?
Me do toho netahej, ja se ridim zakladni dialektickou otazkou: "Jsou dva, cistej a spinavej. Kterej se umeje?"
Uff, uff, připomněla jsi mi "hezkou" vzpomínku, jak už pod antibiotiky vyju celou noc sedíce na posteli a druhý den si sněhobílá kráčím pro kontrolku na zuby.
Infekce v zubu je fakt chuťovka.
Na druhou stranu, dívej se na to optimisticky, pořád je to ještě dobrý, když je co trhat.
:-))
Jj, ještě osmadvacetkrát :o)))
Think positive.
Některý zuby berou po dvou :-)
A to si vem, ze sedmicky a sestky maji namnoze koreny jako hacky. To se pak sekacek pomeje. Desil jsem se toho, ale pohled na rtg my huby me uklidnil.
Já už ani nevím, kolik vlastně zubů je mejch a kolik z poculánu, řekl bych že keramika vede.
Ale mám heskou historku od sestry. Ta byla objednaná na trhání osmičky, taky zub na hadry, musel ven. Říkala "bylo mi podezřelé, že si zubař opíchal inijekcema zub na druhý straně, ale říkala jsem si, třeba ví co dělá". Pak prej na ní hupsnul, a začal jí rvát tu zdravou osmičku. Ségra se začala škubat, tak zavelel "ženská, nehysterčete mi tady, sestři, pojďte mi ji podržet". Sestra ji chytla hlavu a osmička byla venku. Když se to vyjasnilo, šel na tu druhou na druhý straně.
:-)
Obě osmy šly ven v pohodě - pokud teda pominu tu jednu resekci s následnou omrzlinou :o))), pětka taky, tohle byla sedma. A právě že kořeny byly prý dost hluboko, takže ta ďoura v kosti je jakási hluboká a problém prý bylo i to, že zub byl už více jak 7 let mrtvý, takže se nechtěl pustit.
Měl jsem něco podobného, hlubokou díru snad až na kost. Zubař mě tam nacpal Geningel - měl nějaký vzorek - zabralo to tak jsme si to koupil v lékárně.
Jeto tohle:
http://www.docsimon.cz/zbozi/gengigel-gel-20ml...
Drahý jako prase, ale pomohlo. Jen byl problém to dostat do té mezery, dal mě inijekční stříkačku s velikou jehlou, tu ohnul a cpal jsem to tam pod tlakem tou inijekcí 3x denně. Dáseň se mi zacelila, ale bacha, všechno furt musí být strerilní aby se nezanesla nějaká další infekce.
Taky mi doporučil zobat koenzim Q10, netuším v čem by to mohlo pomáhat, ale když je člověku ouvej, rád se chytí všeho.
Abych tě podpořila Radko:-))
Taky jsem po vytržení zubu a čekám, až se rána a kost zhojí. Já naštěstí bez bolestí. Ale chtěla bych implantát, ale prý mám nějak málo kosti v hubě:-))
Tak držím palce, ať se to dobře zhojí.
A držím i palce, aby byl ten implantát bez komplikací.
Já žádný implantáty už nechci. Měla jsem jednu korunku, ale zlobilo to hned od prvního nasazení a po 2 letech se mi začaly dělat záněty. Jednou jsem to nechala vyčistit resekcí, ale při druhém výskytu mi nástavba vypadla sama. Naštěstí.
Doktorka mi nabízela titanový trn, ale při představě, že vysolím víc jak 7 tis. a bude to zase s problémy, tak jsem to odmítla.
Do dětí jsem neměla se zuby absolutně žádné problémy, ale po porodech neexistuje nejít jednou za půl roku k zubaři. Zuby se vždy přihlásí samy...
To teprve až když ho potřebuješ, zjistíš, že přes všechny reklamy, polovina populace mít implantáty nemůže.
:-(
Takže vítej do klubu....
Ty taky?
Já po těch všech reklamách měla pocit, že dnes může mít implantát každý. No asi může, ale implantovat ho i s kusem kosti, to se mi zase nechce:-))
To jsem si myslela taky, než mě vyvedli v nemocnici z omylu.
Pak jsem se poptala známých a vyšla mi právě tahle zajímavá statistika. Ale možná mám jen podivné známé:-).
Je to tak, a není to ani v penězích.
Moje známá, velmi movitá, mermomocí chtěla, zaplatila, a neujalo se to ani natřikrát.
Přírodu neuplatíš.
6 kousku. Na 4 by byl prilis vysoky oblouk, jeden by sel do prilis uzke kosti. Takze jsem mohl mit jen jeden. Tak jsem vyhazel furu penez za mustky a nechal si to udelat jednou technologii. Touhle dobou uz tomu konci takova ta jista zivotnost. Asi bych po cca 3 letech mel zajit na inventuru. 8-)
No fuj tajbl....
Jo až tě bude příště bolet zub, zkus lichořeřišnici (prodávají ji vymáchanou v lihu). Na mé občas bolavé zuby velice dobře funguje. Je to přírodní antibiotikum.
Kdysi dávno jsem ji "doporučil" i mé zubařce:-) Když jsem tam pak po nějaké době přišel, tak ji chválila. Prý ji doporučuje pacientům a má to dobrý ohlas....
Cožeto?!?
Tak já už mám zaděláno na další návštěvu za půl roku - začíná se ozývat krček na čtyřce vpravo dole. Klasika... :o)))
Vidím to tak nejpozději na leden.
Zaplat Buh za kvalitni porcelan. Neni nad to, kdyz se uz skoro nema co kazit.
Kdysi mi behem jednoho hezkeho dopoledne odebrali tri ctyrky a tri petky. To uz si moc nepamatuju, zadny zasadni truma.
Ale dobre si vzpominam, jak mi rasily osmicky a podebraly se. Zubar mne naladoval trojnasobnou davkou umrtvovace a zanet bylo jedine, co jsem citil jako predtim, kdyz zacal rezat. Zato mi dokonale umrtvil i nos. 8-)
A o tyden pozdeji se podebrala dalsi osma. Dodnes to vidim. Byli jsme na vode na Malem Dunaji. Na pohotovost to byly urcite poradne kilometry. Tak jsem vzal skalpel nad zapalovac, pak jeste polil lihem, sedl si zady ke stromu s rozvetvenim tak, aby mi v tom dobre sedela hlava a zacal jsem rezat. Zajimave, jak ve filmu drsnaci vypaluji vlastni rany. Ja se nedokazal ani riznout. 8-) Takze jsem nakonec skalpel nastavil do spravne polohy a skousnul. Tfuj.
Kdyz mi pak behem jednoho tydne trhali tri osmicky, prislo mi smesne, kdyz zubar nechtel vytahnout vsechny najednou. 8-)
Jo - vadi vam zvuk vrtacky? Clovek si zvykne i na sibenici. Kdyz jsem dopocital do 32, prestal jsem plomby sledovat. Mrsky se casem slevaly, nekolik mi jich vytrhali i se zuby, ... ani netusim, kolik jich ted mam.
Copak dnešní vrtačky, ale na základce jsme měli ještě ty staré pomaluběžné provázkové.
Teď po letech jednu takovou dotáhnul do práce kolega na vybrušování forem. Ze začátku jsem okolo ní chodil s dost stísněným pocitem...
Na tec mi delali prvni vrty taky. Mam pocit, ze mne vrtani nikdy nijak zvlast nebolelo, ani brouseni zubu pod mustky. Jedine ty zatr zanety kdyz rostly osmy. Ani to trhani nebyl problem. Taky jsem asi jeden z mala, kdo v cekarne u zubare usnul. 8-)
Mně když kdysi dávno zubařka trhala zub a ten se ulomil, řekla jen sestře "potřebuju bajonetky" a kořen byl za chvilku venku.
S tím zubem to byl jeden z nejhorších zážitků, a to už pamatuju dost.
Pořád jsem to odkládal, až to došlo do stádia, že jsem se bolestí válel ve sněhu. Měl jsem zánět okostice, zachvácenou půlku čelisti.
Když do toho doktorka bodla injekci, myslel jsem, že omdlím.