Tak jsem dospěl k názoru, že v českých mapách jsou chybné údaje. Používám hlavně ty "šokártovské" - starší 1 : 75000 a novější edici 1 : 60000.
Teď naposledy, o dovolené, jsem podle nich hledal židovský hřbitov mezi Zlatou Korunou a Rájcem, zakreslený tam je, i nápis je tam "žid. hřbitov" - ale na tom místě je hřbitov křesťanský. Ptal jsem se několika místních - prý tam židovský hřbitov nikdy nebyl. No a večer jsem na internetu zjistil, že tam skutečně není.
Nebo "Poledníkový kámen" dole na jihu, na rakouské straně Staňkova - ten je chybně zakreslen nejméně o 1,5 km (což při "prasáckém" způsobu rakouského turistického značení už vyžaduje určité hledání).
Stejně tak zákres rakouského pramene Lužnice nedaleko Pohoří na Šumavě - no hledat to podle toho někdo, kdo to tam nezná... nakonec najde, ale...
Naproti tomu klasické turistické mapy Klubu českých turistů (taková ta zelená edice, 1 : 50000) se mi jeví bezchybné, ale zase se mi podle nich nejezdí moc dobře.
Co vy a mapy? :-)
Docela mě překvapuje, že novější vydání mapy téže oblasti převezme chybné zákresy ze staršího vydání.
Nechápu: tu poslední větu to vytrhlo z kontextu a dalo až na konec, už mi to jednou udělalo - proč? Něco jsem snad zmáčknul? :-)
Přesně tak, šokártovské mají spoustu chyb a nepřesností, třeba na jedné cyklomapě označily Oslavu jako Sázavu a pramen Sázavy absolutně mimo přímo nedohledatelný, oproti KČT kde mají zamalovaný ají krmelce pro zvěř a kupodivu oni tam jsou i ve skutečnosti.
Chyby byly už ve vojenských mapách z roku 1952.
Z těch mapových podkladů se pak chyby stále přebíraly do novějších vydání.
Už před lety jsem se nabízel, že jim ty chyby opravím, ale nějak z toho sešlo.
a proč kupuješ shokart s jejich chybama a podivnejma měřítkama?
Neber to jako provokaci, fakt mě to zajímá. Já používám KČT ke svý spokojensoti od dětství a nehodlám to měnit.
Stejne tak. Drzim se klasickych "padesatek" KCT, shocart me neziskal. Par map od nich mam, a staci mi k tomu, abych si nikdy nesel koupit dalsi. :)
Nepresnosti se najdou i v tech KCT, ale tam to temer vzdy byva spis problem aktualnosti - treba turisticke znacky obcas v urcitem useku pretrasuji, hospoda, co tam byvala od valky, uz proste v dnesni "nove dobe" neprezila, a podobne. To mi nevadi, protoze z mapy me zajima hlavne mistopis, kudy tece ktera reka, jaky krpal je od ni nahoru na kraj udoli, a podobne... a to se tak casto nemeni. :)
Hlavne jsou ale ty pripady, kdy mapa tehle edice nesouhlasi s realitou, spis vyjimecne.
U shocartu mi taky silne nevyhovuje graficke provedeni, ze jsou to takove "omalovanky". Chapu, ze je to asi snaha o zjednoduseni a zprehledneni, pro lidi, kteri se v mape neorientuji tak dobre, ale me to muze spis nastvat. Tluste zvyraznena turisticka znacka dovede kolikrat "pohrbit" dost detailu, ktere jsou podel cesty, a podobne. Osobne nechci "vodit za rucicku", nechci misto mapovych znacek "nazorne obrazky"... kdyz na to prijde, budu radeji brejlit treba i do cernobile, ale detailni a topograficky presne mapy, nez do omalovanek, ktere jsou sice v "podrobnem" meritku, ale kolikrat nenabizeji vic detailu nez slusneji autoatlas. :) O chybach nemluve...
Mám úplně stejný názor jako Jurimír a Andrej. Vždycky hledám jestli použitá podkladová mapa je z vojenské kartografie nebo je to KČT, pak jsem klidnej. Omalovánky (Shokart) jsou takovej rychlej dobrej kšeft (ale dobrej pro vydavatele, ne uživatele), nechápu že jsou všude tak rozšířený.
Když mně vyhovují spíše ty více "barevné", KCT bych viděl spíš pro pěší turistiku. I když teď o dovolené jsme podle KCT jeli na trojmezní kámen Horní Rakousko - Dolní Rakousko - Čechy, ten prostě v šokártech nebyl.
Novější vydání map KČT obsahují i značené cyklotrasy a cyklostezky.
tak přesně tyhle mapy se mi moc líbí, sousedka mne zásobuje všemi čísly a jsou tam hezky značené cyklotrasy. škoda, že vůbec nevydrží, po jednom výletu je mapa úplně zdevastovaná, no nechovala jsem se k ní jako k mapě, uznávám.
Vláďo ty přece musíš v mapách ležet i v práci a poznat dobrou mapu od blbého schemátka na první pohled...
Většině lidí v mém okolí přijdou Shocartí mapy přehlednější, s méně detaily, ale tak nějak "víc pro lidi". KČT se snaží zobrazit spoustu věcí, což může být užitečné, ale zase to znesnadňuje nalezení těch základů, které potřebuješ nejčastěji. U mě si to definitivně rozházeli, když mapa Šumavy byla celá pokrytá zeleným šrafovaním vyznačujícím plochu národního parku, přes které nešlo nic přečíst.
Jinak ohledně těch chyb bych to neviděl tak jednoznačně. Objeli jsme s kamarády celou republiku podél hranic s pravidlem, že pojedeme po nejbližší zpevněné cestě k hranici. Protože to všichni brali hodně vážně, na každé křižovatce se porovnávali v mapách KČT i Shocart všechny potencionální cesty, nakolik jsou zpevněné, a chyby vycházely tak půl na půl (a bylo jich fakt hodně v obou).
Super je to ještě kombinovat s GPS mapou (Garmin, co mám). Pak teprve vzniká ten správný chaos.. :-D. Někdy je cesta v GPS a není v mapě (případně obráceně), někdy není nikde a přitom existuje; a pak i naopak, v mapě je, v GPS je, ale v reálu není a dle všeho tam není už minimálně pár let (pokud tam někdy nějaká cesta vůbec kdy byla) :-)
Faktem ale je, že až teprve s GPS jsem začal ve větší míře bloudit; teda vlastně objevovat nové cesty (a cíle)... :-))
GPS mapy, aspon podle mych zkusenosti, mivaji nejmin kvalitni podklady, pripadne slicovani mapy s realitou - clovek treba sleduje cestu, ktera je v realu i na mape, jen je tam treba padesat metru posun. I kdyz postupne se i tyhle mapy zlepsuji. Je to skoda, protoze sice clovek presne vi, kde na mape je, ale pokud ta mapa uplne nesedi... :) Dobra je kombinace (treba i) mizerne GPSky, kterou clovek v pripade nejistoty pouzije hlavne k tomu, ze si ujasni, kde je na papirove mape, a pak uz jede spis podle ni. :)
Ale co jsem to chtel hlavne - jsem chlapec z pohranici, takze s (ne)zakreslovanim nekterych cest, pripadne jejich nepresnym oznacenim, co se tyce typu (pesina, lesni cesta, zpevnena), mam bohate zkusenosti. Skoro bych rekl, ze v mnoha pripadech muze jit i o pozustatek studene valky, kdy se nektere cesty pro jistotu nezakreslovaly vubec, nektere byly treba zakreslene jen jako mizerne pesiny, i kdyz v realu tam byla "PeSacka" asfaltka, a podobne. No a mnohe starsi puvodne vojenske podklady se ve vetsi ci mensi mire prebiraji dodnes, a v odlehlejsich lesnich oblastech, a treba na cestach, kudy nevedou znacky, se nikdo neobtezoval to kontrolovat nebo aktualizovat. Dneska se taky myslim dost pouziva srovnavani podle leteckeho snimkovani, ktere ale v zalesnenych oblastech ma sve pochopitelne slabiny.
To jsou vsechno takove spis spekulace, ale jak rikam, pozoruju to z praxe ze sveho domaciho kousku prihranici. :) A ve vnitrozemi se s podobnymi nesrovnalostmi tak casto nesetkavam.
A to uz vubec nemluvim o vselijakych objektech, ktere v mapach nejsou, nebo jen nejak nepresne atd. Anonymne se tvarici betonove baraky v pulce lesa, obehnane plotem, to cloveka ani moc neprekvapi, kdyz nejsou v mape... nekdy tam ale neni treba ani nevinne se tvarici hajovna. Zatimco krmelec o kus dal treba v mape je. :)
Jsou i jine vtipne jevy. Jeden muj oblibeny priklad je treba jista lesni skolka (borovicky), ktera vskutku vypada jako obycejna lesni skolka, jen teda ty stromy uz maji
(zatraceny usekavani bez varovani!)
... stromy maji pres dvacet let a uz dlouho tam asi nikdo do niceho nerizl. Predevsim ale dovnitr pozemku vede elektricke vedeni 22kV (takove, co muze leckde jinde zasobovat mensi vesnicku), ktere konci uprostred skolky mezi stromky v transformatoru, odkud to dal uz viditelne nevede nikam, leda snad pod zem. Siroko daleko zadne objekty, nic, jen les. Proste takova obycejna lesni skolka. :)
Ale to uz je dost odboceni od tematu map, ze ano...
a kde ?
prozkoumáme ... :-))
Tenhle konkretni pripad je v obore Soutok, ktera je, ac to tak podle nazvu vuuubec nevypada, ;) ... u soutoku Moravy a Dyje. Luxusni oblast na cyklovylet!
Zkoumat jsme to tam s kamarady zkouseli - objevili tam jen (snad) studnu/pumpu, u ktere byla rezava konev, potom ctyri (zrejme) vysokonapetove kabely, trcici ze zeme jen tak mezi stromky a kousicek nad zemi urezane, nohu od srny... a v rohu arealu ROPik, velmi dukladne zabezpeceny proti vstupu dovnitr.
GPS jsou stejne dobre, jako papirove. Specialne Garminovske TOPO CZ a DE jsou na skvele urovni.
Jj, stejně tak. Nenávidím to nesmyslný měřítko shockartovských map. U KČT padesátky vím, že 1 cm je půl kilometru a snadno se odpočítá vzdálenost. Ale počítat to u shockartu, to je děs běs...
Mám doma dobrých 100 papírových map. Aj ty "šokártovské". Ale těch mám jen pár, protože jakmile jsem zjistil, že jsou mírně lživé, přestal jsem je kupovat. Turistické trasy vedly jinudy, než na mapě. Popisky byly taky zcestné. Na mapách bylo něco, co tam ve skutečnosti není. Chvilku mne bavilo jim psát, kde mají chyby. Ale po čase mne to přestalo bavit, protože těch e-mailů bylo nějak moc.
Mapám KČT se v ČR nic nevyrovná. Na turistiku úžasne, na cyklistiku postačující.
A ještě jsou dobré cyklomapy od Kartografie (sedmdesátky).
Nedalo mi to a udělal jsem sčot a je jich 179:-) A to se určitě někde nějaké toulají. Překvapilo:-)
Sčot jsem nikdy nedelal a asi jsem na to linej... ale u me je to plnej suplik ve skrini (ne malej) map naskladanych naplacato jedna vedle druhe - takze malo jich taky nebude. :) Obcas, kdyz hledam nejakou konkretni a trva to dlouho, si rikam, ze je musim nejak seradit, ale ani k tomu jsem se zatim nedostal. V podstate to mam svym zpusobem i rad, pred vypravou se prohrabavat i spoustou map z uplne jinych koncu republiky i sveta vubec... je to takovy skoro ritualek, povzbuzuje to fantazii... a tak vubec. :)
No a mapy tech oblasti, kde se pohybuju casteji, jsou jaksi prirozene navrchu, na kraji, vic po ruce... vlastne to i s tim chaos-systemem funguje docela dobre.
(Navic na vselijake to zbezne podivani jsou vetsinou po ruce online mapy, dokud clovek fakt nevyrazi do terenu).
Taky jich mám dvě přepravky na půdičce, ale v poslední době používám už jen atlas, který si nechávám pravidelně aktualizovat.
Uchovávám pak vždy aktuální kopii a kopii předcházející - tu pak vozím na kola, protože nevadí, když přijde k újmě.
Já jich mám možná i víc, ale od té doby, co jsem naučil Kamilu číst v mapách, mi nějak mizí:-)))
Tak tomu rozumím :o)))
mám to uplně stejně :-D
Tak jste me vystresovali debatou o tom, kolik ma kdo doma papirovych map, ze jsem sla zkontrolovat, jestli v tech mych 20 (z nichz 5 jsou Krkonose a Jizerky) mam mapu, podle ktere bych dojela zitra za detmi na tabor k Ceskemu Dubu. A hura, mam! Sice neobsahuje cyklotrasy, ale to neva, i kdyz nove radeji kupuji s nimi.
Kdyz jsem vybirala nedavno mapu okoli Prahy, tak vyhraly oboustranne cykloturisticke padesatky KCT. Nemam rada nestandardni meritka (1:40000 nebo 1:70000) a nemam rada mapy, co maji desne tluste cary a jsou malo podrobne.
Tak KČT mapy jsou skvělé. Na turistiku úžasné. Navíc já se třeba vyžívám v tom, že porovnávám mapu a okolí. A když v dáli vidím třeba strom a já přesně vím který to je, tak mě to potěší:-)
Taky nemám rád podivná měřítka, ale ty Kartografické cyklomapy jsem si nějak oblíbil. Jsou jednoduché, nepřeplácané - ale zas je v nich vše potřebné. Dobře mi sloužily, když jsem jezdil na několikadenní akce po ČR...méně map a člověk v nich měl jen to, co opravdu potřeboval.
Šokarti se ale poslední dobou hodně zlepšili, alespoň tedy podle online Cykloatlasu. Chyb tam mají asi stejně, jako "vojenské" KČT (viděl jsem i nějaké nové KČT a přišly mi jak omalovánky :o(. Z tištěných se mi ještě líbí Geodezie Online 1:25t - né, že by neměly chyby, růžové značení cyklotras je děsné, ale obsahují mraky podrobností a popisů, které jinde nejsou (místopisné názvy, skalní útvary, věže atd...).
To je všechno prdlajs. Já teď absolvoval mnoho kilometrů podle německých map mimo oficiálně trasované cyklotrasy a musím říct, že to, jestli pokračovaní silnice bude (na těžko) sjízdná asfaltka nebo nesjízdná polňačka jsem zjistil, až když jsme k té konkrétní dojeli.
A tak je to taky nejlepší - trochu toho "objevování" je třeba :o)
Vyprávěj (do blogu nebo některého cestovního tématu). Máme cestovatelký absťák :-))
Jo, to přijde, doufám brzo. Musím dopsat deník, některé dny mám jen namluvené v záznamníku, neměl jsem sílu či chuť psát, a pak z toho něco dám na web.
Kdyby si něco stalo a já už nic nenapsal, tak poznamenávám, že cyklotrasa Odra-Nisa je dobrá pro rychlé přiblížení se k moři, ale cestu určenou ke kochání se krajinou si nechávají Němci pro sebe a já ji projel. :))
Já to myslel tak, kdybych byl líný něco napsat. ;)
Což ty ale nebudeš :o)))
Tak já v Německu jezdím podle map do Kompasu a ty jsou docela OK. Ikdyž bylo pár míst, kde jsme s napětím očekávali, co přijde :o)))
Vůbec se v tomhle směru na mapy nespoléhám a raději nejdřív po příjezdu do jakéhokoliv města navštívím infocentrum.
Místa a památky jsou často namalované na úplně jiných místech, než ve skutečnosti jsou. Teď jsem objížděl Bečvu a z míst, co jsem měl na mapě, jsem podle ní našel jen mininum, většinou jsem hledal a bloudil nebo se musel ptát... A nejhorší je, že ani místní často nevědí...
počkej, tys byl někdy v infocentru, kde ti poradili? Dobře? :-O
Hmmm já se tuhle ve svým oblíbeným kraji ptal proč mají na pohledu nebo kde to bylo fotku něčeho, kam zakazují vstup a když to člověk chce vidět, tak musí porušit všechna nařízení (ano, dělám to) a ani ta dobrý duše netušila ani kde to a co to je. Na cokoli dalšího bych s eneptal.
Krom toho je o to větší je potěšení, když se mi podařčí něco nalézt.
Ja beru infocentrum jako misto, kde se da poridit mapa, kdyz ji clovek nema s sebou. Jinak se obcas na neco zeptam nekoho na ulici (treba jestli maji v tom meste nejakou hospodu, kde vari, a tak).
Ale rikala jsem si uz parkrat, jestli ta infocentra nejsou obcas jen zbytecne vyhozene obecni penize.
Tak. Koupit mapu, případně nějakou fotoknihu a mazat pryč. Občas se třeba ze srandy zeptám, kudy na Karlštejn, Kokořín....to vědí:-)) Z vlastní zkušenosti však vím, že tam málo kdy vědí. Zvláště, když člověk po nich chce něco méně obvyklé:-( To se raději zeptám místních nebo na horách v nějaké boudě...
Je otázka co je a není neobvyklé...
Před 3 lety jsem se v Jaroměři v infocentru ptala slečny, kdeže je ten Gočárův dům. Nevěděla...
Pak jsme ale našli obrázek na nějakém prospektu a hned se rozpomněla, že prý je to Městské muzeum a to už věděla, kde je...
Děs...
Ale zas na druhou stranu. Nedělal náhodou Banánovník jeden čas v Ičku? Mám pocit, že jo. On by byl jeden z mála, který by poradil. Ten se o svůj kraj dost zajímal.... Ale jinak je to většinou bída...
Už jsem se lekl, že to bylo u nás. Ale my už ani to infocentrum nemáme :o)
Asi o turisty neni zájem ...
My už ho taky nemáme. Na jaře zrušeno.... Ale zase máme nová městská auta...dvě:-)
tvůk kraj, ale ne tvoje město.
a šlo o tenhle kámen
http://jurimir.rajce.idnes.cz/Na_Vandru_%288.12...
Nebylo to něco jako na počest posledního zastřeleného vlka?!?
ne, je to na "počest" zastřelenýho rysa. Nejspíš posledního. Na nastražený samostříl, pokud si vzpomínám...
Nemůžeme příliš poměřovat tehdejší činy dnešníma očima. Nejspíš tenkrát byli rádi, že se šelmy zbavili.
V očích našich potomků budou jistě mnohá naše "vítězství" přinejmenším sporná.
souhlas.
ALe myslím, že ani tehdy prostě nebyl nijak úžasný čin střelit něco nastraženou pastí. Kdyby odstřelil rysa se vzteklinou, kterej ho napadl, tak chápu ten pomník.
Ale pomník tomu, že zvíře vlezlo do pastičky?
Mimo mísu: četl jsem, že se tam rysa pokusli znova vysadit. Mluvil jsem ale asi před dvěma lety s jedním strážcem NP docela dlouho a podle něj tam rysové nejsou. Říkal, že jsou s kolegama v lese vlastně furt, a to že by nikdy nezahlídli ani rysa ani jeho stopy a přitom tam byl, prostě prej není pravděpodobný.
Na druhou stranu mi jeden chlapík z Hudy přísahal, že ho tam tak před pěti lety viděl...
Nemáš nějaký informace?
Nemám, ale vím koho se zeptám. :)
předem děkuji, za uspokojení zvědavosti!
Asi tu nakonec fakt je:
http://www.npcs.cz/ceske-svycarsko-ma-dukaz-o...
No vidíš, že víš a ne že néééé.
Já si říkala, že ten vytesaný vlk vypadá dost podivně :o)))
Ale rys mě teda nenapadnul.
to že jsem to nevěděl v roce 2007 neznamená, že to nevím ještě pět let potom ;-)
A hned se pozná jak moc člověk stárne s přibývajícíma znalostma :-) Jen kdyby nebyla ta fáze kdy si pamatuje co viděl před pěti lety a nemůže si vzpomenout kam včera položil takové to udělátko, tady na ten dzindzik :-)
Ale jo, v tomhle máš pravdu - poradí málokdy. Uvedl jsem blbý příklad a do infocentra ve skutečnosti taky chodím jen pro mapu města a pro turistické razítko.
Když plánuju konkrétní trasu, tak je to práce na celý den, googluju, zjišťuju přesné adresy a pak dohledávám podle ulic a případně podle detailně přiblížené fotomapy.
Zaráží mě, že spousta měst a obcí, které se snaží přilákat turisty, nemají na svých webech spoustu zajímavostí vůbec uvedených, někdy ani zmínka. Asi ty turisty ve skutečnosti nechtějí.
Paradoxně nejvíc se mi osvědčil server hrady.cz, který ačkoliv by podle názvu měl být o hradech, uvádí pomalu kdejakou sošku a boží muka v poli...
Ale na druhou stranu musím přiznat, že mě to pátrání někdy baví. Najdu často i místa, o kterých jiný ani netuší, a když se pak bavím se svými známými, co taky cestujou, jen koukají - Tohle, že tam je? Vždyť jsem tam byl a tohle jsem neviděl, nevěděl...
Taky spousta místních často ani netuší, co mají "za barákem".
Tak třeba když jsem teď hledal Osecké náplavy, které byly na mapě zamalované úplně jinde, a vytištěnou fotomapu jsem si zapomněl doma, tak jsem zastavil na cyklostezce bruslaře, který byl shodou okolností hasič a tvrdil, že u povodní zasahoval (pozn. náplavy se vytvořily při povodních) a ukazoval mi náplavy úplně jinde, vůbec o nich nevěděl. Přitom má být tohle místo vyhlášeno přírodní památkou.
Anebo v Přerově, v restauraci Městský dům, mi servírka na dotaz tvrdila, že jediné infocentrum je na nádraží, a když jsem jí upřesnil, že by to měla být ulice Kratochvílova, tak tvrdila, že to je právě u toho nádraží. Přitom to infocentrum bylo za rohem cca 200 m, a ta restaurace se nachází paradoxně taky na Kratochvílově...
Tak se pak můžou snažit nalákat do města turisty... :-)
Ne každého zajímá, kde je Ičko. Servírce je to očividně putna (nebo třeba vůbec nebyla místní). Měl jsi se zeptat někoho jiného, když neporadila. Ale ty tu po zkušenosti s jednou servírkou děláš závěry, že města nelákají turisty, protože mají "hloupé" servírky. To mají snad školit každou servírku??
Ičko tam bylo? Bylo. Tak co řešíš. Kdyby tam nebylo, pak by ta poslední věta byla na místě.
Koukej se na ten svět trošku pozitivně...
No hele, po pravdě, kdyby se mě někdo zeptal, kde je v Praze nějaké "íčko", tak neřeknu ani jedno...
Netuším ani, zda je na třeba nádražích...
Ale přitom vím, že občas nějaký ten íčkový krakorec někde zahlédnu, ale kde, to si na svůj hárdisk neukládám...
Tak to jsem uvedl jen jako takové zajímavé paradoxy, spíš k pousmání, jinak samozřejmě chápu, že každý není turista, natož cykloturista...
Pravda ale je je, že infocentra jsou málo informovaná, mapy nepřesné a místní často neznalí. O to víc má pak člověk radost, když najde, co chtěl... :-)
njn, každej holt má své zájmy jiné a ti zastavení nejsou "zaměstnanci" města. Navíc to nemusí být žádní patrioti, nebo tam mohou být jen chvilku. Možností je milion.
Na infocentru už by měli mít informace celistvější. Otázkou je, co kdo preferuje jako turistickou informaci. Ty se třeba sháníš po přírodních zajímavostech, zřizovatel ale může mít představu, že by tě mělo zajímat ubytování, krmení a jiné možnosti utrácení tvých peněz :-)
Právě že na Ičku mají vetšinou takové ty základní informace. Nebo spíše informace pro běžné turisty...ubytování, doprava, kde je Karlštejn. Když tam někdo přijde a zeptá se na něco, co není "běžné" (nebo dokonce na cestu), tak má většinou smůlu. Pokud tam teda nepotká nadšeného turistu nebo staršího důchodce, který má okolí prošláplé.
Navíc Ička většinou nabírají na sezonu brigádníky...studenty. A pro ně je to většinou "jen" brigáda.
Ale třeba u nás ve městě býval na íčku člověk, který se zajímal o historii vojenství v Milovicích. A ten tu znal každý šutr. Jenže milé íčko město zrušilo. Prý je nepotřebné a peněz málo...
Osecké náplavy?
Myslíš tyhle?
http://www.cyklostezkabecva.com/?q=node/99
Jakou mapu jsi měl? Předpokládala bych, že náplavy budou určitě u řeky?
Píšu, že jsem vytištěnou fotomapu nechal doma.
A byla jsi tam a viděla, co u té řeky je? Křoví, býlí a tráva dva metry vysoká... Tak potom z cyklostezky hledej, kde ty náplavy přesně jsou...
Ale máš pravdu, město zajímá spíš kde utratíš svoje peníze, než co uvidíš...
Tak nemusíš se na mě hned zlobit. Ptám se, jakou jsi měl mapu, když to v ní bylo zakresleno špatně. Ony ty nové náplavy po povodních mají ve skutečnosti na délku asi 7 km.
Jinak, zrovna tenhle úsek Bečvy je jasným příkladem, jak se může situace měnit v čase, Jak povodně prudce změnily tok řeky a jak si pak ten tok nacházel vlastní koryto a vytvářel nové náplavy nové břehy a nivu. Během těch pár let od povodně se situace pořád měmí a řeka, kterou tam nechali vodohospodáři záměrně svému osudu, si prostě dělá co chce.
Tak se nezlob.
Ono je to taky dobře, že to tak nechali, ono všechno zlé, je k něčemu dobré. Daří se tu ledňáčkům, ondatrám a kormoránům... Jednoho obrovského jsem vyplašil, přestože jsem se plížil potichu... Škoda, chtěl jsem ho vyfotit, byl nádherný...
A tak je v tomto případě možná dobře, že místní nevědí, aneb výjimka potvrzuje pravidlo...
:-)
Brácha byl se spolužáky v Mikulově a zjišťovali, kde je pohřbený Přemysl Otakar II. Poradil mu až ředitel muzea :-D
Teď si rejpnu:-) A není chyba v tobě? Ne každý umí v mapě číst. Podobné problémy, co máš ty jsem nikdy s KČT neměl. Ba naopak...tyhle věci tam mají většinou velice dobře zaznamenané...
Mapa je tak kvalitni, jakou energii tomu tvurci venuji. Je jedno, jestli se papirova, nebo elektronicka. Ted jsem mel 3 ruzne papirove a dve v Garminu a vzdycky jsem byl nakonec prekvapen, jak se ta vesnicka jmenuje doopravdy. Nektere nazvy z map neznali ani mistni. 8-)
No a to já měl mapu v Garminu, která při změně měřítka přejmenovala naši vesnici na sousední městečko. To bylo od Garminu fakt hnusný.
Asi v jedne vrstve uz omylem importovali databazi pro pristi rok. 8-)
Padesátky od KČT jsou super, ale na cyklovýlety malinko nepraktické. Člověk jich občas musí tahat celou baterii, protože s tímhle pidiměřítkem hodně rychle vyjede z mapy :-)
Takže jsem to už kdysi vyřešil GPS a mapám v ní se snažím věřit, že zas tak moc nekecají ;-)
Hele, odkdy ty jezdíš tak daleko, že musíš mít sebou několikero map a přejíždíš z jedné do druhé?!?
:o)))
Mám dojem, že třeba takové kolečko okolo Skalice u České Lípy klidně může vyžadovat 4 mapy. :)
Ty jsi nekdy videl Jardu u Skalice? 8-)
To byla jenom taková hypotetická úvaha. :)
Tak to ano, ale z kontextu Jardova příspěvku vyplývá, že přejíždí jednu mapu za druhou :o)))
Ikdyž, teď mě napadá, že by to v jeho případě reálné bylo - pokud by ty mapy naskládal na zem a jezdil po nich na kole :o)))
Staci male kolecko v mistech, kde se 4 mapy stykaji.
Třeba Brněnské kolečko také vede přes 4 mapy KČT:
http://www.cykloserver.cz/tipy-na-vylety/detail...
http://mapy.byl.cz/kct1.htm
KČT jsou experti na debilní klad listů:-/
Vzhledem k tomu, že znám přeci jen víc turistických nakladatelství než Trasu (KČT), tak bych se proti tomu dost ohradil. Naopak, z toho co mám doma tak klad listů mají nejlepší.
Namátkou, co mě napadá:
Hrubý Jeseník je rozdělen na dvě mapy.
Okolí Brna na čtyřech (turisticky zajímavé okolí Brna má Shockart na jedné mapě).
Hřebeny Šumavy na třech mapách (Sh na dvou).
Dnes už nemusím kupované mapy řešit, takže mě klad listů moc nebolí;-)
Pro zajímavost srovnání
klad listů s jakousi hlavou a patou od KČT
http://mapy.byl.cz/kct1.htm
Chaotický klad listů cykloturistických map dle mých oblíbených nakladatelství v Neměcku
http://www.esterbauer.com/uebersicht_d_karte.html
http://www.verlag-dr-barthel.de/images...
Člověče a víš proč tam mají Němci ta bílá místa?!? Na můj vkus jich mají docela dost.
Alespoň u toho Lipského nakladatelství (druhý odkaz) je to tak, že oni jsou hrozně pozadu s tím pokrytím. Když jsem od nich kupoval první mapu, jedinou v té době, kde bylo území na sever od našeho Výběžku, tak těch bílých míst měli mnohem, mnohem víc.
A proc maji turisticke mapy v papirove podobe bila mista? 8-o
http://www.garmin.cz/produkty/mapy/turisticke...
Já ty garminovské mapy mám. A i tam to byla slabota proti CZECH Topo. Teď už je to v poslední verzi výrazně lepší.
Jen na okraj, hlavně, že to rozdělili. Kupovat za těžké peníze celé Německo, když mi stačí "NDR" bylo docela finančně náročné.
V Německu se navíc nechá s novou GPS Garmin koupit se slevou jen jeden konkrétní region, což na ježdění okolo komína stačí.
Jestli z toho nebudes mit tezkou hlavu, tak Ti nejake Garmini mapy... Hmm...
Děkuji, pro mě důležité oblasti mám již pokryty.
Německé cykloturistické oblasti neznám, abych mohl posoudit, nakolik to mají logické. Zdá se, že se snaží pokrýt jednou mapou jednu logickou oblast.
Co se týče turistických map, nejvíc se mi líbí systém LDS (Landkarten der Schweiz). Mají pokrytou celou zemi tím, že naflikujou jeden čtverec vedle druhýho bez nějaké logiky (v podstatě jako 1:50k KČT) a ve stejném měřítku zajímavé turistické oblasti na tak velkou plachtu, aby ti stačila jedna mapa (Bernské Alpy, Wallis, Bernina,...). To vše v 1:100k, 50k, 25k a vybrané oblasti 1:10.000.
Sběratelé, sponzoři, a pravděpodobně armáda si asi zakoupí celou zemi, turista si koupí jen tu mapu a v tom měřítku, co právě potřebuje.
Já mám vždycky tak nějak štěstí, že když si vymyslím trasu, jde vždycky minimálně přes dva až tři listy atlasu :o)))
Neštvi :-) I to blbé Posázaví co mám kousek od baráku se s jednou mapou od KČT někdy zvládnout nedá.
Tak jsme se švagrem na dovolené v oblasti kde jeho šokart mapy (nakoupil turistickou 1:40t a cyklo 1:60, vydání 2011) tedy vůbec neodpovídají. Musel jsem koupit kčt padesátku. V infocentru vůbec nevěděli, že taky existuje výborná 25-tka jejich oblasti ...).
Potvrzuji, že tedy Šokart NEBRAT!
Je velmi možné, že jen "nevidím"... Jsou někde na internetu mapy kčt "on-line"?
http://www.uloz.to/xETvFqb/mapy-kct-zip
;-)