Dlouhé zimy, malá mořská víla, pohádkář Andersen, hradní stráž ve vysokých chlupatých čepicích – to všechno proslavilo Dánsko ve světě. A také obrovský počet cyklistů, o kterých přednášejí urbanisté, dopravní projektanti a zástupci měst na světových konferencích. Do metropole země se studeným jménem jsem se vypravila prozkoumat, jak a proč právě tady vznikla „cyklistická kultura“.
Bezva článek, díky. To srovnání s vysavačema sedí :-))
A nejlepší na tom všem je že to tam fakt funguje :-))
Taky se mi to líbí. Kodaňan sedne do auta a řídí, ale řidič to není. A vlastně to není ani Kodaňan, i když žije v Kodani. Prostě nemají rádi nálepky.
Pěkný článek, děkuji.Inspirativní, věřím že jednou „cyklistická kultura“ dorazí i na radnici do naší vesnice.
Hodně zajímavé.
Už jenom fakt, že cyklisté si navzájem jsou schopni ukázat co budou dělat.
V Praze když na cyklostezce udělám cyklogesto o změně směru při předjíždění nebo ukazuji překážku nebo mávnu rukou, že budu brzdit tak jsem víceméně za vola a nikdo na to moc nereaguje a klidně kolem prosviští...
Navíc Kodaň se tak nějak nevydala cestou 30 km km zón a vypadá to, že tam cyklisti jezdí prakticky čistě v provozu a jde to....
To ukazování svědčí o slušnosti a ohleduplnosti lidí v běžném městském a hodně hustém provozu.
Jen částečně :)
Část vlivu má určitě i místní policie, která je poměrně nekompromisní k dopravním přestupkům cyklistů.
Podle copenhagenize.com dostává pokutu týdně od 700 do 1200 cyklistů.
Například jízda na chodníku z důvodu vyhnutí se červené je za 300 dánských korun ..
Tak tímhle by se mělo rozhodně začít i u nás a je nejvyšší čas.
To by musel v pražské policii pracovat Mogens Knudsen :)
Mezi cyklisty v Kodani asi dost neoblíbený pán ..
Ale asi jeden z účinných způsobů jak přimět stáda kolařů k nějakému řádu a dodržování základních pravidel
V Praze by to byl především velmi účinný způsob, jak lidi z kola vyhnat.
Co to ?? To jako když někdo chce aby byla dodržována základní pravidla tak je to vyhánění? Takže radši necháme lidi potlouct a bude jim vymýšlet helmičky, mosty, zábrany a značky sesedni zkola a veď kolo, než by se přiměly dodržovat základní pravidla?
Kdo je nechce dodržovat na kole, tak nemusí a klidně ať si chodí pěšky nebo jezdí autem, tam je dodržuje a ještě rád a takové kolaře já radši ani vidět nechci.
Tak moment. Újezďák dal příklad na základě článku, který jsem mimochodem také četl, že mají křižovatku, kde je celkem špatné řešení, cyklisti by tam klidně mohli odbočovat vpravo, kdyby se chtělo. Tohle místo si s oblibou vybírá tamní policie, je to asi něco jako Vyšehradský tunel.
Načež jste si začali šušnit, jak je potřeba, aby byla na cyklisty přísnost, což chápu, je tu pár procent, co jezdí jako hovada. Ovšem další značné procento porušuje předpisy ve formě idiotských místních úprav, něco jako popisoval Colvile v tom článku, ze kterého Újezďák sosal. No a tyhle lidi nějaká plošná perzekuce z toho kola, se kterým teprve experimentují, vyžene hezky zase zpátky do veřejné dopravy (přetížené, poškrtávané) i do aut.
Takže co třeba vymyslet, jak to udělat, aby cyklisti neměli potřebu pravidla porušovat?
No není tomu přesně tak, policie v Kodani neprudí jen na tom místě ale na víc místech a ten komisař je terčem cykloaktivistů už pár let :) a nezdá se, že by v Kodani přestali kvůli tomu jezdit.
On se kdysi na copenhagenize ten zakladatel rozčiloval, že reklamy na přilby snížily počet cyklistů v Kodani a pak se zjistilo, že to bylo v době krize a graf úbytku cyklistů poměrně přesně seděl na zvýšení počtu nezaměstnaných v Kodanim, kteří jaksi ztratili důvod pravidelně jezdit do práce a z práce. Na což on kontroval tím, že zchudlý lidi přece přestanou jezdit autem ale koupí sí víc kol a že se kol prodalo méně a když mu pak řekli, že kolo má prakticky každý kdo má auto akorát lidé šetřili, že si nekupovali nová....
Ono se dá proargumentovat vše :)
Až budeme mít v Praze takovéhle starosti, tak to bude jiná.
Nevím jestli si rozumíme, mě se líbí to ukazování v dalu lidí, že odbočuje nebo zastavuje (u nás to nedělají ani na běžné silnici) a myslel jsem, že to je spíš náturou a ohleduplností lidí, újezďák mi vysvětlil, že k tomu byli postupně vychováváni a "donuceni" přísnějším policejním dohledem a ten přísnější policejní dohled nad cyklistama by se mi taky u nás líbil. O žádné plošné perzekuci ani nějakém nátlaku na cyklisty nebyla řeč, jde o rozumné dodržování základních (opravdu základních) pravidel aby jízda na kole byla bezpečná a přínosem.
Ah, tak to jsme si neporozuměli. Tohle jsou ale spíš normy slušného chování než dopravní předpisy...
No a to by se mi u nás taky líbilo :-)
možná může mít vliv, že v Evropě jsou sice normy chování v dopravě zhruba stejné, ale na výrazně na ose sever-jih a částečně i západ-východ je jejich dodržování spíš otázkou míry a bolestivosti persekuce :)
Hlavně na to mají docela slušnou kampaň..
Řekl bych, že je nejvyšší čas s ní začít i u nás a nemusí ani nic moc nového vymýšlet.
Slabší nátury to odstraší. Ano, zůstane to 1%, které od nikoho nic nechce, my, co bychom jezdili i v pekle na ledě, kdyby peklo zmrzlo.
Nebylo by lepší upravovat podmínky tak, aby se na kole dalo jezdit po městě bez problémů legálně?
Příkladně teď mám na PNK takový malý průzkum, jak lidi řeší klidné protisměrné ulice. Legálně (objížděním, vedením, jízdo po hlavní) je řeší nejvýš 20%.
Jo hlasoval jsem tam, jen tam chybí některá řešení.. třeba to, že v jednosměrce prostě zastavím při kraji když jede naproti auto a je vidět, že to moc nevychází :)
Nebo že si tam je potřeba dávat bacha na přednosti, protože lidi v síti jednosměrek nečumí doprava, když jdou z leva :(
To nejsou odpovědi na anketu, to už je osvěta.
Tak já si zase myslím, že ty věci musí jít ruku v ruce.
Podmínky klidně upravujme, ale zároveň dbejme na to, aby cyklisti znali předpisy a dodržovali alespoň ty nejdůležitější věci.
Jinak se nám může stát, že budeme mít skvělou infrastrukturu, ale protože se na ni nebudeme umět chovat, tak si ji moc neužijeme.
Jednosměrné ulice - ano, jsou opruz pro cyklisty, osobně bych byla pro zobousměrnění tam, kde to jde. To znamená v těch klidných, jak sám píšeš. Ovšem popravdě mě bere čert, když vidím cyklistu v protisměru třeba v docela dlouhé Valdštejnské, kde se pořád vine had aut. Nějak nedovedu pochopit, že si ten člověk neuvědomuje, že hazarduje s vlastním zdravím, ne-li životem.
"Jinak se nám může stát, že budeme mít skvělou infrastrukturu, ale protože se na ni nebudeme umět chovat, tak si ji moc neužijeme."
Dobrá infrastruktura cyklistu sama vede ke správnému chování. Jakmile se musí desetkrát přemýšlet, je to špatně.
Jistěže nějaká základní osvěta je nutná. Ale spíš na obecnou ohleduplnost a vyhýbání se nebezpečným situacím. Ne na to, abych věděl, že přednost na přejezdu pro cyklisty mám před odbočujícími vozidly jenom, když na světlech pro auta svítí zelená bez šipek.
"Dobrá infrastruktura cyklistu sama vede ke správnému chování"
Tak tohle já si nemyslím.
Dobrá infrastruktura jistě dokáže cyklistu nějak vést, ale stačí, aby se podmínky trochu změnily (přeplněná stezka, více cyklistů v pruhu, dočasně zhoršená průjezdnost...) a už je potřeba přemýšlet.
Obávám se, že žádná infrastruktura nebude nikdy tak dobrá, aby si cyklista mohl dovolit nemyslet a neznat základní pravidla silničního provozu.
A já osobně bych si vlastně ani takovou infrastrukturu nepřála:-))
Samovysvětlující infrastruktura, která navádí ke správnému chování, je jedním ze základních principů udržitelné bezpečnosti. Je to něco jako ideál, kterého nedosáhneme, ale snažíme se k němu blížit.
Základní pravidla potřebuje znát každý, to s tím nemá co dělat. Tady jde o to, že prostě nemůžeš přijet ke křižovatce a tři minuty přemýšlet, jak se dostat na druhou stranu. Nemusíš přemýšlet, jestli je nejbezpečnější jet od kraje 0,85 nebo 1,25 metru. Já bych ty svoje dlouholetou praxí získané městské skills klidně vyměnil za to, aby za pět let mohla moje dcera jezdit na kole na základku a nemusel jsem jí každé ráno říkat "jeď opatrně", jako to dělala moje máma ještě, když jsem jezdil na kole na postgraduál.
Ale zase to tak nepřeháněj:-)) Že bych stála někde tři minuty na křižovatce a přemýšlela, jak se dostanu na druhou stranu:-))
No nic.
Možná, že za pět let, až bude tvoje dcera jezdit na základku a třeba i zrovna například v Kodani, tak zjištíš, že ji to "buď opatrná" stejně budeš říkat:-))
Ještě si dovolím k té samovysvětlující infrastruktuře.
Jistě je to bodrý sluha, ale špatný pán.
Přirovnala bych to třeba k používání GPS navigace. Sama na sobě mám vyzkoušeno, že když jedu nebo jdu podle GPS, tak klidně vypnu orientační smysl. Spolehnu se na krabičku. Problém však nastane ve chvíli, když mi dojde baterka, něco se pokazí, krabičku ztratím, cokoliv.
Už několikrát se mi stalo, že jsem někam jela s více lidmi podle GPS. Večer jsme si sedli a hodnotili. Ti lidi sice věděli, kolik jsme ujeli, kolik nastoupali, jaká byla maximální a jaká průměrná rychlost. Ale absolutně nebyli schopni říct, kudy jsme to vlastně jeli.
Chce to hledat vyváženost, nikoliv jen tu krátkodobě nejvýhodnější možnost.
Dnes je už přeci dobře známo, že i v té Kodani narážejí v cyklistické dopravě na její limity.
Koukla jsem se na tu anketu a také jsem si nevybrala řešení. Jednosměrky v protisměru, pokud se teda rozhodnu je projet, tak vždy řeším případ od případu a vždy s vědomím, že když jedu, jsem v protisměru, kde nemám co dělat.
Třeba brzy ráno s opatrností projedu z Hellichovky Nebovidskou v protisměru, protože je kratoučká a tou dobou tam projede tak jedno auto za čtvrt hodiny.
Naopak třeba odpoledne bych si netroufla ani náhodou jet v protisměru Prokopskou na Maltézák, i když je také kratoučká.
Jo, konkrétně ty jednosměrky jsou většinou případ kdy je potřeba "upravovat podmínky".
To jde ruku v ruce, napřed rozumné podmínky (ohledně dopravního značení, cyklopruhů a dalších "levných" opatření), potom nátlak na nevychované automobilisty (na prvním místě je třeba potírat chování, které ohrožuje ostatní účastníky... až potom chování, které omezuje ostatní účastníky), následně nátlak jak na cyklisty, tak na chodce.
Souhlasím s tím, že samo o sobě by to byl způsob, jak lidi z kola vyhnat.
Dopravní policie by se nesměla zaměřit pouze na "ty lidi na kolech", ale i na související problémy, konkrétně na chování řidičů na silnicích a chodců na cyklostezkách.
V českých pravidlech silničního provozu problém není, problém je v jejich dodržování, ať už jde o "silnice je pro auta, ať si ten blbec jede po chodníku" anebo o "já si tady deset let chodím jak se mi zachce, tak se nebudu držet na půlce chodníku jen proto, že na druhou teď nakreslili obrázek kola!".
Konkrétně zmiňované objíždění červené je problém z jiného soudku, minimálně v Praze se jezdí po chodnících hlavně kvůli bezpečnosti.
Další věta, která mi utkvěla v hlavě:
"Cyklisti jsou jako voda, vždycky si najdou cestu."
Pokud je někde překážka (a může to být značka "Cyklisto sesedni z kola", kočíčí hlavy, přechod s krátkou zelenou, nebo třeba nebezpečný úsek) řeší se to porušením pravidel. Zákony jsou k úpravě vzájemné tolerance a ohleduplnosti, ne k buzeraci.
Co mě na Kodani zaujalo asi nejvíc: Počínaje politiky přes městské úředníky až k neziskovkám se všichni hledají model, který by cyklistům usnadnil život, byl logický a samonaváděcí. Porušení pravidel se tu bere jako poptávka po jejich změně - prostě ptají se, PROČ lidé porušují pravidla. Není to náhodou proto, že pravidla mohou být zastaralá?
Já bych neřek, že pravidla jsou zastaralá, ale že je místní úprava nevyhovující a tu je potřeba změnit, ale i každá změna musí být rozumně vyvážená pro všechny účastníky.
"Cyklisti jsou jako voda, vždycky si najdou cestu."
To bych brala, ale myslím, že je potřeba rozlišovat, zda se jedná o prudkou dravou říčku nebo o poklidný široký proud cyklistů.
Čímž bych chtěla říct, že hledání cest a odstraňování překážek je jistě správné, ale je důležité také zvážit, kolika lidem, nikoliv jen cyklistům, to nové řešení prospěje a podle toho řešení navrhnout.
Domnívám se, že pokud se nám povede vytvořit podmínky pro průjezd aut (třeba dokončit okruhy, vyřešit parkování, atd.) bude dostatek místa pro cyklisty a pěší. Pak bych osobně neměla vůbec nic ani proti zonám 30.
V angličtině se dá říct "common sense is uncommon", což je myslím ten problém.
Také mám pocit, že lidé jsou tu hrozně zatížení na různé regule, co je psáno to je dáno, tady je takováhle značka, tohle je legální, proti tomuhle není zákon, ukaž mi kde je napsaný že nemůžu... atd. atd., místo aby prostě použili selský rozum.
V autoškole se mi líbilo jak nám týpek tloukl do hlavy že je nutné přizpůsobit rychlost jízdy stavu vozidla, stavu vozovky a stavu řidiče... Kolik lidí má takovou mentalitu, že na žádost ať zpomalí že je mlha odpoví "ale tady je normálně devadesátka".
Pak se akorát vymýšlejí nové a nové zákony a vyhlášky, které mají v podstatě přimět lidi aby se chovali "slušně, ohleduplně a rozumně", místo aby se jim různě (škola, veřejnoprávní média...) zdůrazňovalo že zákon je POUZE minimum etiky.
Když vstávám každý den v šest, i o víkendu, tak si také v kuchyni nepouštím rádio a vlasy si případně fénuju zavřená v koupelně... ačkoli já i všichni spolubydlící jsme podepsali smlouvu ve které je napsáno že noční klid je 22:00-06:00, tudíž v 06:05 si klíďo píďo můžu začít vrtat sádrokartony nebo hrát na bicí a v rozporu se smlouvou to není.
"Například jízda na chodníku z důvodu vyhnutí se červené je za 300 dánských korun"obzvlašť zavrženihodny přestupek.....
Člověče, tu poslední větu si přečíst bez podezření, tak si myslím, že pokud jde o infrastrukturu, je na tom Kodaň vlastně stejně jako Praha... Tedy bych měl dojem, že v Kodani prakticky nemají ulice zklidněné na 30 km/h ( pravda je jen taková, že byl tamní policií zablokován plán na tempo 30 plošně v celé Kodani - včetně hlavních ulic). Což ostatně v nědávno zamítli také Němci, i když "ve městě očekávej 30" mají už deset let v dopravních předpisech. Kdo něco ví o dopravním zklidňování, tak také ví, že se to týká vedlejších ulic, kde auta prostě nemají co jezdit rychle.
Jo a kde jsi přišel na to, že v Kodani jezdí cyklisti prakticky čistě v provozu? Naopak vzhledem k intenzitám tam panuje dost silná segregace: jeden obrubník od vozovky, druhý od chodníku. Akorát mají slušně vyřešená křížení, takže ta segregace neprudí jako v Praze. Hezký obrázek třeba zde: http://picasaweb.google.com...
Pro srovnání v Praze teď nemám nafocenou stezku podél ulice Podle Kačerova, co tam vzniklo ale rozhodně vypadá dost jinak.
Pro další studium např:
https://picasaweb.google.com...
http://picasaweb.google.com...
Mám dojem, že to bylo nějaká forma fotek V kodani na kole a šik :) dámy ve střevících a punčoškách vedle autobusů a aut...
Nekoukej po babách, ale po infrastruktuře! :-)
Když je okolí vlídné a nemusíš bojovat o přežití, koukáš i po hezkých věcech.
S těmi signály to není tak jednoznačné :-)
http://bikeyface.com/2012/06/21/mixed-signals/
Hezký článek a moc zajímavé a inspirativní fotky. Škoda jen, že to není od nás.:-(
Koukal jsem na fotky a nelituju. Samé fronty cyklistů na semaforech, pak hledání místa na zaparkování kola, to by se mi cesta do práce prodloužila na 2-3násobek.
Minuly tyden poprve v živote na kole do prace. Pro mne nepatri. Nechapu,že jak lide muže na kole v Praze. Pred asi 2mesice tram silne zabrzdil,cyklista ma vetši štesti. Kdyby nezabrzdil brzdy,cyklista určite mel važne uraz. Lide maji štesti,že bydli v rovnate mesta i vesnice.
Laka me podivat Kodan,nevim kdy,asi za 3-5lety nebo nic,nevim.
Parádní článek. Kéž by byl přístup kodaňských k cyklodopravě inspirací pro naše zastupitelstva a orgány měst.
Článek se mi také moc líbí.
Chtěla bych se ještě autorky zeptat:
Slyšela jste na své studijní cetě, říkat Kodaňany, se kterými jste se setkala, že by se nějak zásadně vymezovali proti jízdě autem ve městě?
Slyšela jste je říkat, že třeba chodci jim při průjezdu na kole vadí a překáží?