Ahoj,
Ahoj,
má někdo ze znalého místního osazenstva zkušenost s pevným a tuhým trekovým ráfkem? Jezdím dálkové trasy 3000km+ natěžko (75kg já + brašny, pití..) A chci nějaké ráfky co bezpečně uvezou tuto hmotnost nad ten metrák. A nepotřebovali hned centrovat. Brzdy mám Včka a cena není problém (do rozumný míry)
Díky za tipy!
Remerx (remerx.cz). Na trek asi Dragon (nejlépe s nýtky přes obě vrstvy), příp. Stormy, ale ten je myslím jen moc úzký. Prostě nějaký dvojvrstvý, s nýtováním. Výhodou Remerxu je velmi pěkná cena a slušná sehnatelnost v obchodech po ČR. Pokud chceš odolné kolo, chce to také slušné špice a mít jich 36.
Ono po pravdě řečeno, asi ti dobře poslouží skoro jakýkoliv ráfek. Zhruba podle následujícího: chce se to vyhnout necentrovatelným "aero" vymyšlenostem :), nýtky vcelku účinně brání rozpraskávání ráfku kolem niplu, dvojvrstvý ráfek zase lépe udrží tvar po popraskání pár špic, takže se dá většinou jet dál a vyměnit až se to bude hodit.
Děkuju za tip. Díval jsem se na jejich web a ještě mě tam do očí ťukl Remerx GRAND HAMMER RMX 4529. Je v nich nějaký zásadní rozdíl či je to v otázce tuhosti rámu buřt, který si vyberu?
Špice uvažuji DT Swiss Alpine III. Co jsem koukal, tak ty by měly být tlustčí 2,34 mm. Tak snad i více vydrží.
Mám G. Hammera v 26", je to bytelný ráfek, i výrobce ho v tištěném katalogu hodnotí jako nejodolnější, má vyšší profil, osobně jsem měl trochu problém s huštěním, klasický "galuskový" ventilek mi přišel krátký, teď hustím pomocí redukce galuskový-motocyklový ventilek a není problém.
Alpine III jsou zesílené na 2,34 jen u náboje, pak se zeslabují na 1,8 a u ráfku mají průměr 2. Použil jsem je na zadní ráfek u MTB 29,teď si říkám, jestli není nakonec naprosto postačující výplet z plných dvojek?!
Grand Hammer jsem myslím nikde nevozil, ale podle mě ty rozdíly nejsou na turistiku moc podstatné (130 kg není až tolik, vezmi si třeba tandemy; špice a ráfky zatěžují hlavně stranové rázy, což se ti může povést, když se s naloženým kolem budeš na poslední chvíli něčemu prudce vyhýbat apod., ale není to při turistice moc časté, MTB nebo sjezdy jsou někde úplně jinde i bez bagáže :))
Špice nerez 2mm podle mě naprosto stačí, navíc se výrazně lépe shánějí náhradní -- výplet má tu blbou vlastnost, že když je udělaný dobře (rovnoměrně), tak jak jednou začne praskat, jde to jedna špice za druhou :), takhle jsme jednou během nějakých 1000 km vyměnil asi 10 špic a to už člověk běžně v brašně nevozí. (druhou alternativou je měnit špice preventivně co nějakých 10, 15 tisíc km, ale za to mi to nestojí)
36 špic IMO není ani tak důležité kvůli pevnosti, jako spíš kvůli zkřivení ráfku poté, co jedna praskne.
osobne pouzivam remerx grand rock (ale 26") + DT alpineIII. Pri zatizeni 110kg+ "neco" na nosicich
vydrzelo zadni kolo cca 6000km temer bez zasahu - jen obcasne docentrovani.
Rada ohledne kaliskovani - tj nyt prez obe steny rafku je dulezita, vzlast pokud na tom jede takova vaha jako ja :-)
jsou vyhodnejsi nez 2mm. Prave u hlavicky kde spejle obvykle praskaji jsou zesilene. Krome ceny nemaji chybu.
Po šestiletém denním používání se odporoučel ráfek Remerx Panter na treku(probrždění), s výpletem běžnými nerez dráty (moje zatížení-80+25kg na dovolenkách) a přežil bez jediné výměny drátu či centrování 5x1000-2400km po rumunských cestáchnecestách a 2100km bulharskými "takycestami". Proto jsem při koupi nového neváhal a vzal stejnou značku a stejné dráty- výplet je dostatečně pevný i pružný zároveň a nic by na tom nezměnily ani tzv.superdráty zn.Swiss-pevnost není třeba vyšší,ani silnější průměr. Dobrý mechanik ti "udělá" výplet pevný a přitom pružný, takže není proč cpát peníze nesprávným směrem...
Mohu potvrdit. Jezdim teda 26". Remerx Jumbo a Remerx Panther oboji s draty Sapim. Bez naprostych problemu. Profil rafku je stejny, jen Panther je uzsi. Sapimy jsou super. Grand Rock mam na tandemu s nejakymi nerez draty, drzi zatim dobre, nema to ale moc nalitane.
pripajam sa k volbe remerx panter, spice DT swiss ja som tam este nahodil naboje novatec. Na cykloturistiku paradna volba. mam ich uz zopar rokov a odjazdene zo zatazou brutal cesty ukrajina, rumunsko, polsko a vydrzali aj sotolinu v norsku... bike vobec nesetrim a ked to niekedy zanesiem do servisu, cuduju sa naco to chcem centrovat, pricom si koleso zazilo svoje.
Díky moc za Vaše cenné postřehy. Psal jsem do Remarxu a slečna mi taktéž doporučila Panthery, že jsou ještě pevnější než Grand Hammer. A jelikož je tu taky doporučujete, tak je to jasná volba! :)
Přemýšlím, ještě o špicích, určo půjdu do DT, ale nevím zda si mám připlatit 7Kč za rozšířenou verzi u hlavičky... :/ Asi půjdu do klasických dvojek.
Mám ještě dotaz. Kolo na které to budu dávat je Author Madison /prodával se tenkrát v Mountfieldu/. Jde mi o náby. Počítám, že tam žádná kvalita nebyla s cenou za 8k, ale kolo má i za ten čas málo nalítáno asi 5000km. Myslíte, že bych měl měnit i ten náboj? Resp. kolik může bajvočko stát nový, solidní kvality? V lete pojedu 4500km, tak at to vydrží. Min. jako ten starý :-D
A poslední dotaz: na tom zadním náboji mám čtvrt roku starou kazetu, půjde mi případně přendat, kdybych měnil ten zadní náboj za nový? Je to nějak standardizované?