Seriál NaKole.cz postupně představil základní cyklistická opatření, která můžete potkat v českých městech. Co znamená prostor pro cyklisty a jak se na něm pohybovat si přečtete právě dnes...
Ty ilustrační obrázky nejsou zrovna nejlepší. Cyklista na prostředku pruhu bude docela zdržovat a málokoho za ním potěší. Cyklisté na světlech vedle sebe pak opravdu nemají co dělat.
Pokud nabádáte řidiče aut, aby byli ohleduplní a ponechali nějaké místo vpravo na průjezd kol, stálo by také za to, nabádat cyklisty, aby zůstali vpravo a nedělali ze sebe překážku provozu (jako na obrázcích). Zvlášť, když si uvědomíte, že cyklista má jasnou povinnost jezdit po pravém okraji, zatímco nechávání průjezdu pro kola vpravo je čistě jen otázka dobré vůle.
Nerad bych se dostal do situace, že nebudu mít vpravo místo na průjezd kvůli naštvaným řidičům motorových vozidel se špatnými zkušenostmi s řidiči vozidel nemotorových.
Asi špatně chápu!
... cyklista má jasnou povinnost jezdit po pravém okraji, zatímco nechávání průjezdu pro kola vpravo je čistě jen otázka dobré vůle ...
Jak má cyklista jezdit vpravo, když mu tam motorista nemusí nechat prostor("... je čistě jen otázka dobré vůle ...")
Prepokladam, ze to je mysleno treba, kdyz je kolona. Auta mohou stat az u obrubniku, neni-li tam pruh pro cyklisty, ale slusni ridici treba budou stat dal, aby mohli cykliste projet.
Přesně tak. Ideální je, když se to těm řidičům naznačí piktokoridorem. Spousta z nich stojí těsně u obrubníku nikoliv ze zlé vůle, ale protože si to neuvědomí.
nebo se chtějí podívat co se ve předu děje, velmi často osobák za něčím větším šněruje na obě strany aby viděl co se děje...
Předvídaví řidiči se řadí střídavě k pravému a k levému okraji pruhu, aby aktivně předcházeli vzniku nebezpečných situací (tzv. defenzivní styl jízdy)
:-)))
Mě dnes na Wilsonově docela zdržovala auta v prostředku pruhů a vůbec mě to netěšilo. Nemohli by se motoristé chovat ohleduplněji a nezaclánět rychleji jedoucím cyklistům? Moc by mě to potěšilo.
Dokud v naprosto nevhodnych situacich nervaci predjizdeji i automobily (kdyz jedu na (50) v obci 50 dle GPS), nemuze nikdo ocekavat, ze budou mit trpelivost s cyklistou. A ze sve nervacke podstaty to pak cyklistovi radi vrati zastavenim blizko chodniku.
Pak je velka skupina tech, ktere to vubec
nenapadne.
Dale je tu par ridicu, kteri si na to davaji pozor, ale existence trysko cyklistu jim je utajena.
A jeste je v Praze tech asi 20 ridicu, co se porad vrti a rozhlizeji, jestli se nekde nevynori nepravdepodobny objekt jako meteorit, rychly cyklista, nebo velbloud v motorovem clunu.
Taky je otazka, kudy jsi chtel jet? Zleva nebo zprava? Jestlize auta maji udelat vpravo misto pro prujezd pomalych cyklistu a zaroven by jeste bylo logicke, aby nechala misto vlevo pro motorky nebo rychle cyklisty....
Treba na koh-i-noorce mne uz x-krat vytrubovali a totez u Edenu (oboji smer centrum), kdyz jsem s autem zustaval co nejvic vlevo. Vadilo to uz desitkam motoristu a mnou vytvorenou mezeru za tu dobu vyuzili tak 3 cyklisti. Mozna i proto, ze za mnou mezera pak uz nepokracovala.
Moc by věci prospělo, kdyby cyklisté občas jezdili městem autem, a naopak, řidiči osobních aut si občas zajeli do práce na kole.
Tohle, co se nám tu prezentuje je tunel do státní kasy, dobré koryto pro pár aktivistů. I kdyby v každém městě byla každá křižovatka ošetřena ťema pitomejma pruhama, nic se nezmění.
Jsou lidé, co rádi jezdí na kole, a pak jsou i ti, kteří na své lásce ke kolu staví svůj kšeft. Jak se říká obchodníkům s láskou?
Kurvy a pasáci. Oni ale neobírají jednotlivce, ale přímo parazitují na daňových poplatnících.
Ty červené pruhy jsou kravina, v zemi, kde se chystá zrušit valorizace důchodů. Nejsem důchodce.
Kromě první věty, za kterou bych dal bod, bych doporučoval trochu brzdit. Zejména, když neznáš detaily, tak by sis měl nechat od cesty urážlivé kydy.
Níže se asi třikrát vysvětluje, proč to je u nás takhle, proč je teď použitelnost poněkud omezená a že je to investice do budoucnosti.
Do zhruba takovéhle (toto je Londýn, 2011, vážení): https://picasaweb.google.com...
Až to tu bude vypadat zhruba takhle, tak jako "pravověrnej" cyklista, co si asi myslí, že na kole se dá a musí jezdit jen s láskou (a ne "jenom" proto, že je to výhodné), budeš říkat co?
Vratislave,
budeme zase chvilku mluvit pravdu, a ne lidi přesvědčovat o nesmyslech. V Londýně běžně provoz vypadá asi takhle: https://picasaweb.google.com/Jindra8526... (hezký slunný den, 16/10/2010).
Ty pruhy, dle mého nejsou dobrý nápad, já nebýt tohohle článku s tím nastylizovaným metroušem na fotce bych o tom, že taková ptákovina existuje ani nevěděl. Některá města jsou dobrá pro kolo, jiná ani omylem.
Mě na tomhle všem vadí, že se rozhazují peníze. Chápu, že pár lidí z toho dobře žije, ale upřřímně jim to nepřeju. Až bude hospodářství země v cajku, postavme si třeba cyklodálnici z Prahy do Brna. Ale dnes je třeba takový "národní cyklokoordinátor" vyslovený tunel do kapes daňových poplatníků.
Protože jsem na kole fakt dost jezdil, vím na co si u cyklisty mám dávat bacha, když sedím za volantem. Cyklista by si měl uvědomit, že auto, které má 2.5 tuny zase nezastavím na fleku a že ten, kdo nějakou tu myku či cykločuňačinku odskáče na zdraví je vždycky ten cyklista. Místo vytváření podivných předpisů a hardwarových opatření jako jsou ty pruhy, by stačilo odložit ideologii a začít trochu myslet.
Když si začal s tím Londýnem tak dodám toto:
better safe than sorry
Irelevantní. Autem se jezdí po jiných ulicích než na kole, prohlédni si to album celé.
Tvrzení, že některá města nejsou vhodná pro kolo, je kec. Města jsou taková, jaká si je uděláme.
Pokud jde o rozhazování peněz, tak někoho štve pár desítek tisíc za červenou a bílou barvu, někoho zase pár desítek miliard za extra pitomě trasovanou Blanku. Nastav si priority v souladu s tím, kde se skutečně vyhazují prachy.
Jestli se vidíš tunel v tom, že je tu pár lidí, kteří dávají do pořádku ten chaos, ve kterém se tu cyklo nachází, tak jsi opět vedle, jak ta jedle, protože a) jejich práce je užitečná, b) tunely jsou v téhle zemi fakt někde úplně jinde.
Argument, že auto nezastavíš na fleku mi už leze krkem. To se i už velezkušení řidiči nechali tak zblbnout GPSkama, že své auto chápou jako vlak, co se řídí podle signalizace přenášené dálkově na panel lokomitivy a ne podle toho, co vidí řidič?
A když už jsme u té angičtiny, tak co takhle "safety in numbers"?
Pokud se podíváš na tebou odkazované fotky, najdeš představená stání taky, třeba zde: https://picasaweb.google.com/Jindra8526...
Jinak nevím, proč si myslíš, že někdo dobře žije z těch 8 miliónů letos na cykloinfrastrukturu a opomíjíš 5 miliard na tunel Blanka. Že se v Praze krade je známá věc, ale cyklopruhy opravdu nejsou ten zásadní zdroj úplatků.
A pokud jezdíš s těžkým autem ve městě, měl bys jezdit tak, abys ho dokázal rozumně zastavit (koneckonců ti to nařizuje zákon) a ne zakazovat ostatním, aby se pohybovali, jak vyhovuje jim.
Samozřejmě, že není žádoucí, aby se někdo pohyboval jak mu vyhovuje a řidiči aut to měli nějak předvídat a zabraňovat následkům takových nápadů.
Zákon musí dodržovat všichni, úplně všichni, nejen ti v "těžkých autech".
Obratem "jak jim vyhovuje" jsem pochopitelně myslel volbu dopravního prostředku, ne způsob jízdy. Zákon opravdu musí dodržovat všichni, např.:
§18 (1) Rychlost jízdy musí řidič přizpůsobit zejména svým schopnostem, vlastnostem vozidla a nákladu, předpokládanému stavebnímu a dopravně technickému stavu pozemní komunikace, její kategorii a třídě, povětrnostním podmínkám a jiným okolnostem, které je možno předvídat; smí jet jen takovou rychlostí, aby byl schopen zastavit vozidlo na vzdálenost, na kterou má rozhled.
Proto má-li někdo vozidlo o hmotnosti 2,5t, má jet přiměřeně pomalu a ne se vymlouvat, že nestihne zabrzdit.
Nic proti tomu. Ovšem odmítám mezi "okolnosti, které je možno předvídat" řadit možnost, že jiný účastník provozu nebude dodržovat zákony.
omlouvám se , ale musím .
Takhle zde argumentoval medvěd neblahé paměti.
Také argumentoval hmotností a nutnosti se jí přizpůsobit bez ohledu na ostatní.
Zajímavé je, že podle jeho vlastních popisů vážil značně víc než průměrný cyklista a sjížděl pláště do totálního hladka, dokud neměl plášť najeto patřičné km tak na něm jezdil i na sněhu ledu.
To ovšem považoval za normální chování, protože on jako cyklista nikomu v autě uškodit nemohl a to že by vlastním skluzem donutil 2,5 tunové auto vyjet na chodník mu přišlo jako chyba řidiče.
Proto prosím neargumentujme hmotností ale jen dodržováním zákonů.... je to přinejmenším nedemagogické...
Vytáhnout na nevhodný argument Medvěda, to je konec diskuse.
uznávám to a omlouvám se za flame , ale tohle je přesně to co on propagoval, nepoměřovat zákonem ale hmotností účastníka provozu.
Veškeré rozumné argumenty pak končí... howq
Udělat ale z oprávněného připomenutí něco odsouzeníhodného jen proto, že "je to tabu" není taky diskusně moc čistý
Četl jsem večer víc diskusí najednou a někde tvrdil jakýsi řidič, že jeho auto má 2,5t a proto přece nemůže zastavit tak rychle. Domníval jsem se, že to zaznělo tady, ale patrně jsem se spletl.
"Cyklista by si měl uvědomit, že auto, které má 2.5 tuny zase nezastavím na fleku a že ten, kdo nějakou tu myšku či cykločuňačinku odskáče na zdraví je vždycky ten cyklista."
Což je holá skutečnost a nevím, co by se proti tomu dalo namítat.
Třeba toto: "Proto prosím neargumentujme hmotností ale jen dodržováním zákonů.... je to přinejmenším nedemagogické..."
Což neznamená, že obhajuju nějaké čuňačiny. Nikdo nemůže očekávat, že auto (jakékoliv) zastaví na fleku, stejně jako řidič neobvykle těžkého auta nemá obhajovat nepřiměřenou rychlost hmotností svého vozu.
Myslel jsem, ze tu nikdo neobhajuje jednani mimo zakon a vyhlasku. Viktor jen psal, ze cyklista by si mel ve vlastnim zajmu dat pozor na dodrzovani predpisu, zvlaste pak v nekterych pripadech. A to zejmena z duvodu vlastni zranitelnosti. To neni argument hmotnosti. Ten se tam priplete az ve chvili nedodrzeni predpisu cyklistou.
Je úsměvné, že většímu riziku se cyklista v některých případech vystavuje právě při dodržení předpisů. Pak si může vybrat, zda se nechá ohrozit, případně přejet (ale bude nevinen na pravdě Boží), nebo poruší předpis (zabere pruh, příkladně) a projede místem bezpečně.
Pánové, tohle pojede do nekonečna. jeden o voze, druhej o koze... Viktor o myškách a čuňmačinkách, ty o čitelném (byť možná kontroverzním) a v konečném důsledku bezpečném jednání. Ujednoťte si pojmy a nastavte konkrétní kriteria. Jinak fakt jen vedete monology a dštíte na sebe oeň a síru (zbytečně) :-)
Dokud bude Viktor používat čuňačinky jako kladivo na praktickou jízdu, tak to v podobě těch dvou monologů asi zůstane.
Ostatně, my už jsme dlooouhé dialogy vedli, díky čemuž své pozice dobře známe. Tohle je divadýlko pro vás, nechtěné pozorovatele.
Ale no tak. Pouze jsem citoval. K věci. A netvařte se, že to nechápete.
Že se do toho pletu - kde se tady vzala ta nepřiměřená rychlost ? Nebo je nepřiměřená každá ?
Každý kdo jen pomyslí na to, že by mohl předjet cyklistu, jede nepřiměřenou rychlostí. Co je na tom nejasného?
Nejlíp krokem, nebo radši úplně zastavita stát :-)) Takový diskuze už se tady kdysi vedly, od zdi ke zdi... :-)
Tyhle svatý války nemají chybku, je to sranda. Vše pro vlastní team, zahlušit nepřítele :-))
Zkuste se na to podávat reálně, běžnej provoz na silnici vypadá docela jinak.
Jak ve které zemi. :-)
Jsem zvědavý, kdy argument, že auto váží X a proto se před ním musí všechno klidit, konečně přijde většině diskutérů pošahaný. Za pět let? Za deset?
Co to prosím tě plácáš ? Hoď se do klidu a přečti si tuhle bramboračku od začátku. Šlo tam o nečekané myškování a kličkování nepozorného, nebo neukázněného cyklisty. - Následně jste z toho udělali nějaká obecná pravidla v univerzálních, běžných situacích, zakopali jste se do zákopů a těď na sebe štěkáte nesmysly...
Jo, už je to bramboračka.
Řekni mi, co je na tom zákonném požadavku špatného? Já se to v autě i na kole snažím dodržovat a proto nevím, v čem by měl reálný provoz na silnici vypadat jinak.
Tady se už každý baví jen o tom svém a nikdo už pořádně nečte toho druhého, natož aby odpovídal na předchozí příspěvky :-))
Viz odpověď kolegovi - přečti si tyhle nesmysly od začátku a pořádně. Běžný totiž je, že se přečte půl větičky, zatmí se před očima a pak už se vede jen monolog...
Tak jsem si ještě projel na Google Street View fotky z okolí Trafalgar Square z roku 2008 (tedy s menším podílem cyklistů než dnes) a v podstatě každých 100m jsem narazil buď na jedoucí nebo alespoň zaparkované kolo. Viz třeba http://g.co/maps/rz5vx
Uznávám, že fotky T.Cacha zaměřené na cyklisty nejsou reprezentativní vzorek (nikdo to netvrdí), ale prohlásit "běžně provoz vypadá takhle" o albu "Londým očima řidiče" je dobrá demagogie, asi jako kdybych nafotil Wilsonovu a zamlčel náplavku.
Ano cyklisty v Londýně potkáš, většinou v těc reflexních vestách, a to že cyklistu na fotkách nevidíš ani jednoho, můe být způsobeno tím, že se jednalo o víkend. Ale je to naprosto nesyetřihaný, autentický průjezd Londýnem, vidíš že jsem mačkal spoušť vždy jen na červené.
Vratislav se mi zdá být poněkud "militantním".
Skutečnost, že některá města leží na rovině, a jiná v kopcích, některá mají centra vydlážděná kočičími hlavami, protože se jedná o historické památky prostě podmiňuje jejich cyklistické využití. Že se najde pár hochů, co dokáží jezdit všude a za jakýchkoliv podmínek a okolností nic nemění na skutečnosti, že v Hradci bude kolo jako dopravní pprostředek vždy využívat víc lidí nez v Jablonci nad Nisou. I kdyby se napustilo z kapes spoluobčanů do vybudování cyklopruhů, cyklostezek a všech těch parádiček stokrát víc, nic se na vhodnosti lokality pro kolo nic nemění.
Překvapuje mě, že si jako argument Vratislav vybral Londýn, já bych raději volil Paříž. To je opravdu cykloměsto. Možná víte o systému Velib - tedy půjčovně šedivých kol, které jsou fakt skoro na každém rohu (tedy v centru) a jak jsem mohl pozorovat, fakt se jich dost využívá. O cyklostezkách nevím ani cykloopatřeních nevím, nesoustředil jsem se nikdy na to, ale napravím to květnu, až tam na tom kole dojedu. Londýn na kole přijde v září, pokusím se tedy opravdu méně tendenční zhodnocení.
Úplnou demagogii je Vratislavovo popírání fyzikálních zákonů. Právní úpravy skutečnost, že dvě a půl tuny potřebují k zabrždění delší dráhu než 100 kilový cyklista na tom, že to, když si to ten cyklista dost dobře neuvědomí, právě on těžce na zdraví odsere, nic nezmění.
Chce to prostě více přemýšlet, jak situaci vidí ten v autě, popřípadě ten na kole, a podle toho svůj dopravní prostředek řídit. Přeci jen proto, že jeden má v ruce volant a drujek řídítka nejsme nepřátelé.
Poslední věc, kterou chcio okomentovat je tvrzení, že tunely se dělají jinde a že 8 milionů je pakatel, proti 8 miliardám. To nepopírám. Popírám to, že 8 milionů je pakatel, prostě když stát nemá, musí škrtat na všem, co není nezbytně nutné. Jiný "aktivista" nám totiž vysvětlí, že 8 miliard je pakatel proti tomu, co vydá na.....a doplňte si sami.
Nemám nic proto cykloaktovistům, ale nechtě se nechají financovat z prostředků cyklofandů, klidně na nějakej takovej cyklofan klub přispěji. Nechci, ale aby tyhle aktivity byli financovány z veřejných peněz - tedy peněz daňových poplatníků. Prosté, milý Watsone.
Přesně tak.
Jezdím do práce střídavě autem a na kole, oběma prostředky po komunikacích vybudovaných v 60.-80. letech, kdy žádný cyklokokordinátor nebyl. Že se na některých chodnících poslední roky přidala značka "stezka pro chodce a cyklisty" na věci nezměnilo zhola nic.
Rozdělovat prostor pruhy a stavět lesy značek je nebetyčná pitomost, když se nechají dost široké pruhy, všichni se vejdou všude.
Ano, supercyklisti se tam vejdou. Ale ani ty si nedovedeš představit, že ti tam v tom v provozu budou jezdit desetileté děti do školy.
To je pravda. Nedovedu si představit, proč by měly desetileté děti jezdit do školy na kole.
Správně! Na nezodpovědné rodiče posílající děti samostatně do školy poštvat sociálku. Mají si koupit jednu až dvě tuny plechu a do školy vozit děti v něm.
Jen se chci ujistit.
Kde přesně J-C zmínil rodiče posílající děti do školy samotné ?
Na co kupovat 1-2 tuny plechu, když valná většina dětí do školy má šanci pohodlně dojít?
A kdo si ve vašich představách kupuje plech na tuny jen a pouze na to aby vozil děti do školy ?
Nějaký fanatik plechů na úrovni fanatika cyklistiky ?
Víceleté gymply, to je mor. Přes půl Prahy se pohodlně chodit nedá. Ostatně i ten kilák a půl co jsem to měl já na normální základku jsem v osmičce raději jezdil na kole.
A kde je souvislost ????
V osmičce nikomu není 10, na víceleté gymply se nechodí v 10ti.
A dá se kombinovat chůze a MHD.
A kam se vytratila ta sociálka ?
Navíc představa jak za tmy ráno vyráží dítě na kole samo, jede někam přes půl Prahy , což jsou vaše slova tedy cca 15-20 km aby stihlo začátek hodiny a pak se za tmy na kole přes půl Prahy vrací....
To si myslím, že raději pojede MHD a zbytek se projde.
Na víceleté gymply se chodí po čtvrté třídě nebo šesté třídě. Tj. 10 nebo 12 let.
Ano, v dnešních podmínkách RADĚJI pojede MHD a zbytek se projde. Nicméně takovéhle SOCIÁLNÍ INŽENÝRSTVÍ, kdy úzká zájmová skupinka motoristů vnucuje dětem jak se mají dopravovat do školy mi přijde jako z dob dávno minulých (= oblíbené slovní spojení autofilů).
Zaspal jsi zavedeni devitky a prodlouzeni prvniho stupne na 5 trid, takze si pricti rok.
To je v tomhle případě celkem detail, ne?
To byla pouze technicka poznamka opravujici nepresnost. Jinak obecne je vhodnost dojizdeni na kole na posouzeni dle konkretni situace, nemyslim si, ze by melo byt cilem, aby jedenactilete dite mohlo dojizdet do skoly na kole v Praze mezi dvema libovolnymi misty. Vzdy je to urcita optimalizace pres financni naklady a pres to, kolika lidem to pomuze a kolika uskodi.
Přesně tak, vždy je to na konkrétní situaci.
Náš syn na gympl dojížděl na kole běžně. Po cestě musel překonat pouze jednu silnici, tam sesedal a šel po přechodu. Dále se pak pohyboval výhradně mimo provoz, většinu cesty po smíšené cyklostezce.
Dcera, která dojížděla přímo do centra, běžně na kole do školy nejezdila. Sama pochopila, že to nemá cenu. Přesto někdy v létě, když nemusela spěchat, na kole jela a vzala to oklikama mimo provoz. Ono to jde, ale chce to víc času.
Mohl bys prosím uvést zdroj, kde konkrétně, cituji: "úzká zájmová skupinka motoristů vnucuje dětem jak se mají dopravovat do školy"?
Děkuji.
Zcela konkrétně tato úzká zájmová skupinka motoristů působí třeba v Praze.
A ten zdroj, kde "vnucují dětem, jak se mají dopravovat do školy"?
By default. Vytvářením podmínek pouze pro vybraný druh dopravy (a vytvářením překážek pro ostatní) fakticky eliminují možnost svobodné volby dopravního prostředku.
Potřetí a naposledy: Zdroj?
Bez odkazu na seriozní zdroj tvé tvrzení budu muset považovat za nepodloženou fabulaci.
rozpočet dopravy MHMP, kapitola 03 doprava; ročenka dopravy MHMP, kapitolu si nepamatuji- přehled běžných a kapitálových výdajů. Dále pak ročenka dopravy MHMP, někde hned na začátku je vypsaný modalsplit.
Prostým porovnáním výdajů a realizovaného dopravního výkonu zjistíš, že do podpory a rozvoje IAD jde výrazně více než na ostatní formy dopravy.
Konkrétní čísla (byť k nim mám určité výhrady, ale rámcově se s nimi shoduji) nalezneš zde: http://www.prahounakole.cz/2012/01/patnactkrat...
Spousta lidí na kole jezdit nemůže i kdyby nakrásně chtěla, důvodů může být poměrně mnoho - od profesních až po zdravotní.
Možná jich je o dost víc, než těch opravdových cyklistů, co denně vyjíždějí do práce na kole, za každého počasí.
Místo vytváření "cyklistických" prostorů za drahé peníze (a předražené cyklostezky) by asi bylo lepší pořádně opravt stávající komunikace, a naučit lidi vzájemné slušnosti.
Předevčírem jsem si to právě šinul při krajnici na celkem dobrém asvaltu, až najednou přede mnou 20 cm dlouhá a a pár cm hluboká díra. VVlevo svištěla auta s minimálním odstupem, takže šance vyhnout se díře žádná. To jsou okamžiky, kdy jde o život. Když, poučen, teď jedu zhruba 1,5 metru od krajnice, když si nejsem jist s kvalitou vozovky, auta mě musí objíždět obloukem, troubí na mě a dělají veselé posunky, jako bych byl nějaká cyklotrubka co jim chce bránit v rychlejším průjezdu a nutí je opravdu cyklistu předjíždět a ne míjet.
Cyklostezky všude neuděláme ani za sto let. Ale ty silnice by možná opravit šlo, kdyby se teda peníze nevyhazovali na nesmyslné projekty.
No, já nevím, jestli je správné řešit problém nebezpečných děr ignorováním pravidla o jízdě u pravého okraje. Správné by snad bylo přizpůsobit rychlost jízdy stavu a povaze vozovky, ne?
1) účastník provozu je povinen chovat se tak aby neohrožoval život, majetek, nebo zdraví své a druhých
2) objíždění překážky je povoleno
Čím se odliší výdaj na IAD od výdaje na MHD, ČSAD, DMN a DD od DNOA?
Jak se rozpočítá výdaj na SK mezi CD a OFD?
Nebo prostě co jde na cyklostezky je rozvoj cyklistiky a všechno ostatní IAD?
Mě přijde logické, že když se řádově víc osobokilometrů a hlavně tunokilometrů přepraví auty, tak se řádově víc investuje do infrastruktury pro auta (v podstatě jen dálnice a tunely), pro to procento, co se přepraví na kole nějaký ten stamilion na kilometr cyklostezky, a stejně jde většina do společné infrastruktury. Kdyby se přepočítala plocha cyklopruhů na dopravní výkon, tak by to asi vyšlo silně nadproporčně pro kola, že...
-
MHD = městská hromadná doprava
ČSAD = autobusy
DMN = doprava malejma náklaďákama
DD = doprava dodávkama
DNOA = doprava nákladů osobními auty
SK = společné komunikace
CD = cyklistická doprava
OFD = ostatní formy dopravy
Potíž je v tom, že automobily se přepraví o JEDEN ŔÁD více než na kolech. Ale výdaje se liší O TŘI ŘÁDY.
V Praze jde většina výdajů na pozemní komunikace do automobilové infrastruktury (většina jde totiž do betonu pod Pražským hradem a tato díra bude cyklistům zapovězena).
Zase to muzes brat tak, ze auta pod zemi Ti nebudou prekazet na povrchu, kde budes mit coby cyklista vic mista. :-)
Proste dira uz je, ted se s ni nic nenadela, ale neni mozne vzit odpovidajici mnozstvi penez a vrazit na cyklistickou infrastrukturu, protoze ty penize nejsou. A mne by prislo ucelnejsi (kdyby ty penize byly) treba udelat metro D spis nez stavet vic cyklisticke infrastruktury, protoze to pomuze mnohem vetsimu mnozstvi lidi.
Zalezi na uhlu pohledu. Bud reknes, ze vsechno, co neni cyklostezka, je pro osobni auta, nebo si naopak muzes rict, ze Blanka je pro cyklisty, aby jim neprekazela auta, silnice se opravuji proto, aby cyklisti nebyli prekvapovani dirami na okrajich, ... Oboji je pritazene za vlasy, ale porad bude mit to druhe tvrzeni blize k realite.
Kdyby se po dostavbě Blanky zklidnila Milada Horáková, tak bych tomu i věřil. Akorát vyměnili kočky za asfalt. Takhle si jen počkáme 10-15 let než se naindukuje doprava a budeme tam co jsme byli.
A kdo ty díry (výtluky) vyrábí? Žeby Medvěd (asi nejtěžší cyklista, kterého znám)?
Á, zase ta oblíbená pohádka o tom, jak moc peněz se vyhodí kvůli neužitečným autům. Nechcete zkusit nějakou novou lež?
Když já mám vůbec problém s tím, proč by "stát tedy potažmo já, ty a každý" měl vůbec někomu přispívat na nějakou dopravu ať už hromadnou, nebo kolmo.
Já si taky myslím, že nejlepší by bylo, kdyby si každý, kdo chce, mohl zcela bez omezení na svém pozemku postavit co chce. Cyklostezku, tunel, nebo třeba rybník, pokude preferuje lodní dopravu.
Tam, kde je potenciál pro dopravní infrastrukturu, by investor skoupil sousední pozemky, postavil příslušnou komunikaci, a vybíral mýtné.
Kde je větší potenciál pěstovat brambory, tam by samozřejmě žádná silnice nevedla, a rostly by tam ty nejčistší eko bio brambory. To samé platí pro bezzásahové pralesy, nákupní střediska nebo třeba raketoplánodrom.
Bohužel, na toto řešení drtivá většina společnosti asi nepřistoupí, takže musíme ustoupit k nějakému rozumnému kompromisu. Což už jsme na rozdíl od cykloaktivistů učinili;-)
Cyklostezka za desítky milionů od nikud nikam mě ale furt jako rozumnej kompromis nepřipadá :-)
báj báj logiko, když dojdou argumenty přichází cizí slova :(
MHD užívá stejný veřejný prostor jako auta, je teda užívání MHD v kombinaci s chůzí nesvobodnou volbou ?
A vůbec svobodná volba dopravního prostředku je co ? Neměla by spíše býti "logická, dlouhodobě výhodná a udržitelná ?
Tedy jako, že třeba a jelikož máme nějaká roční období, máme věc, které se říká počasí, máme dokonce věc které se říká tma a která značnou část školního roku tvoří realitu příchodu do školy.
A my se máme rozhodovat svobodně pro kolo ?
Pěkně děckám přes noc nabít blikačky, svítilničky, obalit je kožíšky a pláštěnkama přes mnohakilové baťohy a poslat do školy přes půl Prahy a přitom ani nevědět o tom, v jakém věku opouští školu na víceletá gymnázia ?
Navíc děti do nějakého věku do školy stejně na kole po silnici, i kdyby byla bez aut, bez doprovodu nemohou a ty starší pak nesmí na chodník a né všichni jsou jako já nebo moje žena, že jim nedělá problém na kole děti doprovodit a pak na kole pokračovat do práce.
Obecně by mě zajímalo co mají dělat rodiče kteří na kole pokračovat nemohou ? Vrátit se domů a pak nasednout do MHD nebo do auta ?
Nebo jet autem za děckama na kole ?
Mě přijde, že vy pane s dětma máte tak nějak nulovou zkušenost, pletu se ?
Co mi to zas podsouváš za nesmysly?
Mohu znát alternativy dopravy do školy k jízdě na kole?
Proc ne pesky?
Neverim, ze by vetsina zakladek v Praze mela kapacity na uskladneni vetsiho mnozstvi kol.
Kupony na NHD pro deti taky nejsou tak drahe.
Pokud chceš seriozně diskutovat o dopravě, tak nejen můžeš, ale dokonce bys měl;-)
Aha, musím se vyjadřovat polopaticky, když mluvím s mentálně pomalejším.
Můžeš, prosím, vypsat jaké alternativy mají děti k dopravě do školy?
Na to, že v argumentační nouzi používáš obvinění z psychických poruch, už jsme si zvykli. Zdvořile tě žádám, abys toho nechal.
Ty opravdu neznáš žádné alternativy k jízdnímu kolu? To by ovšem vysvětlovalo Tvůj omezený pohled na dopravní problematiku;-)
Pěší chůze, inline brusle, vlaky, metro, autobusy, tramvaje, trolejbusy, charterová doprava, taxislužba a v neposlední řadě motorové dopravní prostředky provozované rodiči.
To není obvinění z psychycké poruchy (navíc tohle dělá spíše Radka a dálněvýchodní obyvatel Prahy).
V návaznosti na naši předchozí diskusi jsem Ti položil nepřímou otázku, kterou jsi zjevně nepochopil. Předpokládám, že mentálně běžně disponovaný jedinec by to zvládnul.
Ptal jsem se k alternativnám dopravy na kole- tj. dojížďková vzdálenost 2-7km.
Pěší chůze je co? Jak se to liší od běžné chůze? Na vzdálenost o které se bavíme to není vhodná alternativa.
Inline brusle- to už raději to kolo. Brusle jsou o dost větší adrenalin a vyžadují lepší infrastrukturu než kola (která je pro kola nedostatečná).
Vlaky- na vzdálenost 2-7km fakticky nepoužitelné.
metro, autobusy, tramvaje, trolejbusy budiž, shrňme to do jednoho bodu a označme ho veřejná doprava
charterová doprava, taxislužba No comment
plechové obludy- ano, toto je druhá alternativa.
Sečeteno: podle Tebe má dítě svobodu volby si místo kola vybrat veřejnou dopravu a dopravu smrdícím plechem. Výběr jak z regálu v socialistickém obchoďáku.
Samozřejmě jsem pochopil, že je to otázka. Ale, přísahám, skutečně mne nenapadlo, že tak blbý dotaz můžeš myslet vážně. OK, propříště vím, na jaké úrovni jsi schopen diskuse.
Jestli se bavíme o docházce desetiletých dětí, jak jsi sám určil, tak to není 2-7 km, ale v drtivé většině bych to tipnul na 0-2km. Na tuto vzdálenost je podle mne nejvhodnější chůze. Ale, samozřejmě, desetileté dítě může jezdit samo po silnici, tedy kromě motorových vozidel může využívat všechny mnou vyjmenované alternativy.
Btw pouč mne prosím, čím se liší běžná chůze od pěší, a jaké další druhy chůze rozlišujeme, když se pokoušíš diskutovat v této rovině.
Nedotované formy veřejné dopravy mají tu zajímavou vlastnost, že jejich použití platí výhradně jejich spotřebitel (na rozdíl od toho, co označuješ jako "veřejná doprava" ty a ve skutečnosti se jedná o dopravu dotovanou z naloupených peněz).
TVé nenávistné označení aut a motocyklů jako "plechové obludy" nemění nic na věci, že většina rodin je denně používá, tedy to auto by vyjelo tak jako tak, zajížďka ke škole je z hlediska ekonomiky, bezpečnosti, ekologie etc. naprosto marginální záležitost. Proto holt většinou vychází nejvýhodněji, proto ji lidé většinou přirozeně a dobrovolně používají.
V Praze jsou auta pouzivana zhruba na 1/3 cest, to neni vetsina.
Dlužno podotknout že díky masivní podpoře "veřejné dopravy".
Krajem vybrané a dotované podniky mají více než 50% příjmů z dotací a "veřejných" zakázek, tedy dostanou více naloupených peněz než si vydělají.
A také díky šikaně motoristů, kteří to všechno z největší části platí. Rušení parkovacích míst, bránění plynulosti (tzv. "zklidňování") dopravy, policejní buzerace atd., znáš to:-(
Stav v DPP neni idealni a prosustruje se tam spousta penez, ale principielne davam prednost nejake dotaci verejne dopravy pred vetsim mnozstvim dopravy v osobnich automobilech.
Tak to je věc osobních preferencí. Já preferuji model, aby si každý platil to, co spotřebuje, a objem loupeží ve společnosti byl snížen na co nejnižší úroveň.
Lidé si přirozeně vyberou, jakou formu dopravy preferují, a stát jim má sloužit a vytvářet pro jejich potřeby podmínky. A ne úředně umělými regulacemi určovat, jak mají jezdit do práce, za zábavou, k známým a příbuzným.
A také díky šikaně motoristů, kteří to všechno z největší části platí. Rušení parkovacích míst, bránění plynulosti (tzv. "zklidňování") dopravy
Motoristé si nedokážou zaplatit ani vlastní infrastrukturu, ostatní na ně musí doplácet. IAD je rozvinutá jen díky masivní podpoře "z naloupených peněz".
Rušení parkovacích míst je šikana motoristů. Rušení chodníků (nelegální parkování) není šikana chodců.
Bránění plynulosti motorové dopravy (zklidňování) je šikana motoristů. Bránění plynulosti pěší dopravy (nadchody, podchody, světelné přechody, rušení přechodů) není šikana chodců.
Za sebe pysne hlasim, ze Kadel (bude ji v cervnu 10 let) zacal pouzivat kolo 3x tydne k doprave na trening basketu. Ma to z domova tam a zpet cca 9 km. Vymysleli jsme cestu mimo silnice.
Popravde rikam, ze na kole jezdi spise proto, ze autobusem ji to trva 35 minut a na kole to da tak za 20 minut, takze muze byt o 15 minut dele doma. A taky musi pomerne daleko pesky od metra nebo autobusu. A to ji vzdycky presvedci.
Doufam ze ji to vydrzi :)
Plus jedna vzpominkova fotka bikerky Kadla :)
Hmm, to když bylo malé deset, chodili jsme pro ni raději před školu, než aby šla kilometr sama pěšky. Znovu říkám
"better safe than sorry"
Kde je tedy ta hranice? 18? 26?
Poněkud nedospělá otázka. V deseti nenechám svou desetiletou holčičku po tmě courat domů pražskou periferii, v 16ti zase na ní čekám ve 4 ráno před diskotekou jako vořech, proto, aby nesedla do auta k nějakému posilněnému kamarádovi co jí domů těch pár kiláků hodí Raději řídím budíka, ne že bych tu pro mě absurdní nutnost někde řvát až do rána moc chápal, ale je to jejich život a moje dcera.
Není to mojí zásluhou, že nám holka říká všechno, a když je průšvih volá mámu. Madam dokázala v tom děcku vypěstovat pocit důvěry v rodiče a já na oplátku zase věřím, že v devatenácti už neudělá žádnou pitomost.
Můj soused Standa takhle blbě přišel o jedinou dceru. Ožralej frajer ji zabil v autě. Jsem přesvědčenej, že ta moje, k žádnýmu kámošovi, co má vypito do auta nesedne. Jistota žádná není, ale když lze minimalizovat riziko, minimalizuji.
Pokud jde o ten věk, tvoje děcko nikdy nepřestane být tvým děckem, o které máš strach a cítíš za něj zodpovědnost, ale už můžeš jen zdálky pozorovat, a poradit, kdby se náhodou zeptaloo a pomoci vždy, i když se neptá. Mé druhé dceři je těch 26. Věř mi že nehlídám. :-)
Není zbytečné riskování nechat jí v 16 do 4 ráno na diskotéce?
Kdo kde psal o courání po tmě desetiletého děcka, kromě tebe?
Proto se ptám, kde je hranice? Znamená být nezodpovědný, když někdo nechá jít v 10 dítě do školy samotné, jenom proto, že druhý ho vodí do školy ještě v 15?
No tady se objevila fotka děcka, bude mu deset, co jezdí samo na kole na basket dohromady 9km, tedy 4.5 tam a to samé zpátky. Já bych se bál. Nejdede po silnici, fajn, ale těch ouchylů po světě běhá. Ale je to každého rodiče věc.
No taky jsem nechápal, proč ty diskotéky začínají v 11 a končí nad ránem, když tam trdlujou samé děti, ale madam mi vysvětlila, že tak to je a aˇt to neřeším. Tak jsem vozil. Zpátky domů z těch ˇRíčan i tlupu těch dětí. Naštěstí Barbie měla diskotékové období velmi krátké.
Já ve třinácti hlídal mladší sourozence, Barbie si neumí ani vohřát oběd. Svět se mění.
Mění se svět, nebo jsme zbytečně opatrní a naše děti pro samou péči nesamostatní?
Dcera si v 9 připraví míchaná vajíčka, omeletu, ohřeje si párky, nebo si je opeče, připraví si míchaný salát, apod. Jídlo si ohřívá běžně. Do školy také chodí sama, když není tma, chodí nakupovat pokud něco chce a není to doma.
Zdravý pohyb? Svoboda? Zábava?
Svoboda volby.
Ale na tu vlastně mají nárok pouze motorizovananí účastníci silničního provozu (a je potřeba ji bránit před všemi kdo by se opovážili ji omezit).
Teda pánové, nebylo by lepší ta děcka doma otrávit plynovou troubou, než je posadit samotné, v deseti letech na kolo a poslat do Prahy do školy?
Jen by usnula, a nic by je nebolelo :-)
V tom spočívá jádro pudla. Jde o to, aby byly vytvořený takové podmínky, aby jízda na kole do školy nebyla považována za alternativu "pustit jim plyn", ale za alternativu "jet s rodiči autem".
V tom spočívá jádro pudla. Jen sebestředný sobec chce po zbytku světa, aby se mu přizpůsobil.
Normální člověk, pokud preferuje zdravé prostředí, se přestěhuje někam mezi lesy.
V tom spočívá jádro pudla. Jen sebestředný sobec chce po zbytku světa, aby se mu přizpůsobil.
Normální člověk, pokud chce jezdit autem protože ho to baví, se přestěhuje někam k motodromu.
Správně. A když ho to nebaví, ale potřebuje třeba jezdit do práce, k zákazníkům, za zábavou nebo k příbuzným, tak bydlí někde, kde vede silnice a kde zaparkuje.
A kdyz mu tam silnici a parkoviste v ramci zklidnovani dopravy zrusi, tak neremca a prestehuje se jinam, kde silnice a parkoviste jsou. ;-)
Skutečně pokrokový člověk bydlí na místě, kde nezažívá žádný diktát, tedy vedle své práce nebo zákazníka či skoly dítěte a příbuzné má sestěhované v docházkové vzdálenosti a do obchodu to má pěšky maximálně 5 minut a tak nemusí mít ani auto.
Když má zákazníky tři tak si vybere toho dopravně nejbližšího a ostatním řekne, smůla hoši ale s váma nic nebude.
Když dítě postoupí na víceleté gymnázium, tak se tatínek a maminka samozřejmě přestěhují na dosah nové školy a svá zaměstnání a zákazníky změní, že se přistěhují příbuzní je snad samozřejmé ne ?:)
Já jsme vesničan, bydlící přesně 26km od vocasu na Václaváku. Starší děcko z domu, mladší matururje na Žižkově, zhruba tedy stejná vzdálenost.
Nedovedu si představit, že bych to nebohé stvoření měl nutit jezdit do školy na kole. Ba ani těch 5 km k vlaku nakole nepojede, nechat kolo na nádraží znamená o něj přijít během dvou dnů.
Ty vaše theorie o cyklopřepravě jsou někdy zábavně, kdyby jste je mysleli žertem.
dej mu svobodnou volbu :)
Myslíš tomu byciklu na nádraží? :-)
Taky si nedovedu představit, že bych měla nebohé stvoření nutit jezdit na kole.
Nedovedu si ani představit, že bych mu to měla zakazovat, když to v určité konkrétní situaci jde.
Dobře víš, že v určité chvíli musí rodič začít popouštět uzdu, dopřát děcku určitou míru samostatnosti, dopřát mu okusit zodpovědnost za sebe, aby pak mohlo žít normálním životem.
Není možné držet nad děckem ochrannou ruku nebo ho uzavřít pod skleněným poklopem, a úderem 18 let ho vypustit - dělej si co chceš, teď odpovídaš za sebe sám, já rodič jsem z obliga:-))
Jsem tuhle záhlédnul v koupelně svoji devatenáctiletou dcerku, jak si češe tu svoji peroxidovou hlavinku a medituje "Zasraný vlasy, zasranej život" :-)
Tak jsem zavřel dveře a dělal, že nic nevím. Byl jsem s ní na kole naposledy v Rakousku, když jí bylo 13, plácali jsme se rovince kolem dunaje ve Wachau, tehdy jí to ještě bavilo. Pak se nějak během roku změnila v Barbie a bylo po cyklocestování. Myslím že jí ta blonďatá etapa už opouští, ale na to, že znova sende na kolo bych nevsadil ani pětník.
Přece jí kvůlivá tomu nevyženu z baráku, že jo.
Jistěže nevyženeš. Tohle má každý jinak a je to tak moc dobře. Byla by nuda, kdybychom byli všichni stejní.
My jsme také vozík neřešili, prostě tenkrát to nebylo. Jezdili jsme s dětmi v sedačkách, ale dlouho je to nebavilo. Velmi rychle začaly toužit po vlastních kolech. A tak jsme se my nějakou dobu přizpůsobovali jejích potřebám, pak nastala doba, kdy jsme byli všichni nastejno a tak kolem 13 let už byl syn mnohem zdatnější jezdec než já. Pak se zase on přizpůsoboval mně. Normálka, život:-))
Obvyklá dětská/pubertální vzpoura je většinou vedena směrem, že to co dělají tatíček a mamička normálně nebo aktivisticky je nenormální :)
Z dětí hipísáků údajně vyrostli konzervativci :DDDDDDD
Takže já si představuji dítě zarytého cyklodopravního cyklisty jako cykloohrožený druh :)
Člověče my to měli nějak v klidu, žádná výrazná vzpoura se nekonala, asi hlavně díky mé madam, která to dokázala dobře kaučovat.
Poslední dobou, mě dítě i přestává ignorovat, a občas mě i pozdraví, teda většinou když chce nějaká prachy :-)
To bych řekl že je to standartní vývoj.
Ale když se podíváš na to co děti chtějí dělat, tak je to většinou opak než co by jim chtěli vnutit rodiče. V životě se to asi teprv projeví ale ve sportu už to máme jasný..
Naši hoši si mohli vybrat sport mé ženy, kde by dostali profesionální kaučing jak od ní, tak od tchána a oba starší tím zhrdli, malej je na to ještě poněkud malej, ještě pořádně nevidí přes stůl, ale tam je poslední šance o dost menší, neb má silné brýle.
Oba dva starší se tvářili strašně, že by trénovali s mámou a dědou a tak mají florball a tejkwondo který nikdo z nás pořádně neumí :)
S tátou na kole taky momentálně nic moc, pokud na trase není obžerstvení :)
U nás jsme měli docela štěstí.
Profesně či jinak se nepotatili ani nepomatili, ale pohled na volný čas zůstal stejný. Dodnes občas spolu někam vyjedem a dobře se doplňujeme.
Především syn spontánně přebírá velení takových výprav, plánuje, chystá, naviguje a hlídá a školí nás stařečky:-))
Tatík to ze začátku snášel nerad, nějakou dobu spolu zápasili o místo vůdce smečky, dnes se doplňují a vzájemně radí:-))
Hmmmm zvláštní, bratr jezdil svého času na denně na nádraží 3,5 km a odtamtud vlakem do centra. je pravda, že o kolo nakonec přišel. Po třech letech. Při ceně té plečky co měl se mu mnohokrát vrátila (ať už počítáme auto, nebo autobus).
Jde o to to zkusit a nevynášet apriorní soudy předem. ;-) Třeba to půjde, třeba ne.
(Myslis, ze by slo vynaset apriorni soudy posleze? :-) )
Bod :-D
Tý mojí Barbíně by cesta pětikilometrovou cesta na nádraží rozfoukla ofinku, kvůli které vstává o hodinu dřív, to by fakt neprošlo. Navíc u nás je to trochu přes kopce, takže nejezděj ani neblondýny. Nejsme v Polabí.
Jestli simyslíš, že bych snad blondýnce bránil, aby hejbla prdelí, moc se mejlíš.
N co vidím u nás (nádr Klánovice) tak jezdí různé varianty pleček.
Prastaré, dost často viditelně podměrečné favority, ještě starší furtošlapy unisexy ale ty kupodivu mají aspoň blatníky, vlnící se skládačky a z modernějších tzv holokola, ta nemají nic a soudě podle manévrů při dojezdu asi ani nic moc brzdy :D
Se starým trekem bych si troufl, koneckonců stejně by se hodilo nové kolo :) ale stejně bych ho šel napřed pořádně umazat
Přesně: Klánovice, starej favorit a pořádnej řeťez. ;-)
Takže stavět tunely a podzemní parkoviště (vše zdarma!) pro autíčka je dobré.
Zabezpečit parkování pro kola už ne.
Kola můžou parkovat všude tam kde auta, tak v čem je problém?
Pro auta se hodí rozlehlá placatá plocha. Cyklistům takové parkování nevyhovuje- zbytečně prodlužuje docházkovou vzdálenost, na velké ploše spíše hrozí odcizení.
Dále nevím zdali by mi nějaký hňup s BVP kolo neponičil, kdybych si ho umístit doprostřed parkovacího místa tak, že by musel hledat parkovací místo.
Vadí mi řešení aby to na prvním místě vyhovovalo autům. Ostatní se tomu musí nějak přizpůsobit.
U nádraží mohou vzniknout třeba uzamykatelné boxy, případně tam může být postaven automatický parkovací systém. Nebo ohrazené, hlídané a zastřešené stání pro kola.
Majitelé motocyklů a mopedů umí parkovat slušně. Proč by se to nemohli naučit i cyklisté?
Chudáčkům cyklistům vadí docházková vzdálenost, a řidičům vadit nemá?
Pokud ti někdo způsobí škodu, je povinen ti ji nahradit. Pokud má SPZ/RZ, je navíc dohledatelný a škoda se ti nahradí z jeho pojištění. I když pojištění nemá, nahradí ti to ČKP. Větším problémem jsou různí anonymní účastníci provozu.
Rovný plácek zpevněné plochy přece vyhovuje všem stejně. Kde je nedostatek místa, lze jej nalinkovat, širší stání pro auta s VIP parkovačkou, vyhrazená plocha pro jednostopá vozidla. Stojan a zámek existuje i pro jízdní kola.
Uzamykatelné boxy pro auta rovněž nikdo nebuduje. Každý řidič, včetně cyklistů, kteří se někdy za řidiče rádi považují, si řeší zabezpečení svého vozidla sám.
Auto samo je fakticky "uzamykatelným boxem". :-)
Tohle přece fakt nejde srovnávat....
Motorka je také fakticky "uzamykatelným boxem"?
Ne, vážně - ty fakt umíš kdekoli "vyřešit zabezpečení svého kola" sám? Jestli ano, tak se poděl - myslím, že za tak převratný tip ti 90% zdejších bude hodně vděčná.
Na dopravním kole jsem měl stojan a zámek přiměřený vzhledu a ceně kola. Tehdy bez alarmu a GPS vyhledávače.
Na současném kole stojan nemám, ale kdybych jej potřeboval, asi bych se přemohl a instaloval jej. Zato mám pořádný zámek.
Jasně, zámek máme snad každej.
Ale jak ten zámek smysluplně použít na té "rovné ploše", to je oč tu běží. :)
Prostrčíš jej skrz kola a skrz rám. Mám to někde vyfotit?
A zkoušel jsi někdy odnést motorku, nebo třeba naložit jen takový příměstský skůtr na auto?
No, běžně se to dělá ve čtyřech chlapech do VANu za 5-10 sekund;-)
No právě, jenže na kolo ti stačí jeden a klidně může bejt napůl chromej
No, to snad ani není třeba. Spíš statistika, kolik hodin takového parkování bylo v průměru potřeba do nutnosti pořizovat nové kolo, by byla zajímavá. :-)
Kdydsi dávno jsem přivazovala před barákem babetu řetězem ke kanální mříži.Přežila tam i blokové čištění. Takovej dekl dost váží a blbě se s tím manipuluje :)
Ale pořád jsme u toho, že problémem jsou zloději, nikoliv nedostatečná infrastruktura, v tomto případě parkoviště.
Budovat uzamykatelné boxy, umožňovat parkovat vozidla v budovách apod. znamená pouze přizpůsobovat se zlodějům, tedy uhýbat zlu, ne řešit příčinu problému.
Tak samo zamykání baráku při odchodu je uhýbání zlodějům a přizpůsobování se zlu, že...
Jako teoreticky je to hezká představa růžové budoucnosti s "vyřešenou příčinou problému", kde může kdokoli nechat bez dozoru cokoli... ale přiznejme si, že je to utopie s reálnými možnostmi zcela nekompatibilní.
Zamek v domovnich (bytovych) dverich si koupim. Alarm do auta si priplatim. Nemuzu ale ocekavat, ze mi nekdo bude poskytovat hlidani bicyklu nebo jeho ulozeni v uzamykatelnych boxech zdarma, ne? A kdyz to bude za penize, odhaduju, ze kolem budou bicykly privazane ke sloupum a pouzivat to bude mene nez polovina lidi.
Ifčo, na Divokém západě se klíče a zámky nepoužívaly.
U nás na vesnicích až do války taky ne, příbuzní zamykají selské stavení až posledních asi 20 let.
Něco se tu asi dělá špatně...
Murphy: jasně, to už je zas jiná otázka. Dá-li se či nedá-li se infrastruktura po této stránce nějak "zařídit", aby vyhovovala cyklistům. Já to nevím... Leckdy bych využila kolo daleko víc, kdyby bylo kde je nechat. A jsem celkem smířená s tím, že se mi o to nikdo nepostará a že je tedy holt používám daleko méně, než bych ráda...
Ale těžko mi někdo namluví, že to není žádný problém, když přece můžu kolo hravě nechat všude tam, kde auto.
no tak uzamykaltelným ano ovšem většina lidí co se živí jejich vykrádáním, se nějakým odemykáním neobtěžuje
:(
Ano, pro motoristy se "jen" vyasfaltuje dostatečně velká plocha (kterou jiní v zásadě nepotřebuji). POTOM ať si každý parkuje jak chce.
Stále to nechápeš. Ona se neasfaltuje pro motoristy. Ona se asfaltuje pro všechny.
Ani motoristé ji nepotřebují. Jen je pohodlnější jezdit pro asfaltu. Pro motoristy i nemotorné.
Asfaltuje se ve výměrách, které motoristé potřebují kvůli rozměrům svých plechovek. Pro cyklisty stačí 2,5m pro oba směry dohromady a parkoviště potřebují asi 10x menší k obsloužení stejného množství cestujících.
Jasně, ale s ohledem na počet lidí, kteří používají automobil by bylo hezké myslet občas i na ně, nemyslíš?
To jo, ale nic se nemá přehánět. A v Praze se bohužel přehání.
Když vidím tu šňůru aut vedle prázdného cyklopruhu, mám trochu jiný pocit, co se přehání.
V mistech, kde predtim byly dva pruhy pro auta (Vrsovicka)...
Dnes jsem po Vršovické jel a žádný problém s 1 pruhem.
Jak kdy. Byvaly tam dva a auta jezdila plynuleji. Pak se tam objevily retardery a ze dne na den cesta na Siemens byla o 5 minut delsi.
Ano, na Vršovické s jedním pruhem občas problém je a občas to až tolik nevadí.
Ovšem těžko předpokládat, že se dvěma pruhy snad nějaký problém byl. A i kdyby se tam náhodou sešlo trochu víc cyklistů, nejelo by se jim hůř.
Tak nařiď budíka o 5 minut dříve :-)
Uzamykatelné boxy pro auta rovněž nikdo nebuduje. Každý řidič, včetně cyklistů, kteří se někdy za řidiče rádi považují, si řeší zabezpečení svého vozidla sám.
Buduje, stavitelé tomu říkají "garáž", případně "parkovací dům". Proti většímu rozšíření garáží hovoří hlavně vysoké náklady na postavení a velké nároky na prostor. Obojí je kvůli makroskopickým rozměrům vozidel, která by v nich měla parkovat.
To, že si někdo nesmyslně pořídí tak velký dopravní prostředek že ho nemůže parkovat uvnitř nějakého boxu, přeci neznamená že k tomu bude nutit i všechny ostatní (include "SOCIÁLNÍ INŽENÝRSTVÍ").
Hele Hraboši,
ty to prostě moc hrotíš. Ono to není buď a nebo, smiř se s tím, že větší část obyvatel naší krásné vlasti mikdy na kole do práce jezdit nebude, Praha nebude Mnichov nebo Amsterodam, na to je moc kopcovitá a občas t dost hustě mrzne.
Automobilista není Tvůj nepřítel Hraboši, naším společným nepřítelem je lidská blbost.
Budovat stezky pro cyklisty v naději, že půlka vysočan bude jezdit do centra na kole, to je přesně to, co ty nazýváš "sociálním inženýrstvím".
Klišé. Ještě jsi zapomněl na smrduté kolegy na pracovišti.
Do té doby dokud bude z Vysočan do centra 4pruhová skorodálnice a cyklisté aby se plížili po neosvětlených komunikacích rozkouskovaných na iks dílů tak se samozřejmě bude jezdit auty.
Když z Vysočan povede větrný tunel a autem se bude muset jet přes čtvery šraňky, bude půlka Vysočan jezdit na kole.
Je to regulovaný trh- automobilismus je masivně subvencován, zatímco cyklistika je zatížena dodatečnou daní. Rozhodně tu nejsou rovné podmínky pro všechny.
Já ti nevím, raději snad cestovat tím potrubím než autem. Ale že bych stavěl umělé překážky plynulosti automobilové dopravě je pitomost.
Ono spousta aut do centra nejede jen proto, že veze jednoho frajera v kravatě, spousta věcí je potřeba dopravit a pokud možno rychle a plynule, a ne abys se ty krámy zastavovaly a rozjížděly, protože při tom nadělají mnohem víc smradu.
Pro mě je Praha na cestování autem poněkud nepohodlná, budovat další vopruzy záměrně je fakt nesmysl.
Jenže to stavění zcela umělých překážek automobilové dopravě je jedinou šancí, jak aspoň trochu zvýšit počty cyklistů. Ten, kdo doopravdy chtěl jezdit, ten už jezdí. Ten, který v anketách odpovídá, že by rád jezdil, kdyby mu k tomu postavili to a ono, zákonem nařídili, zadotovali ..., ten nikdy jezdit nebude.
Takže se na to jde obráceně. Prudit, otravovat, vymýšlet další pitomé poplatky pro toho, pro koho je auto optimální volbou. To je cesta, jak část lidí dostat na kola. A také auta zpomalit, aby jejich použití nebylo tak časově výhodné. Na zvýšené exhalace se v tu chvíli kašle - použijou se ale časem zase jako argument proti autům.
Nedivme se. Je to těžké, když chcete lidi donutit, aby pohodlné, efektivní řešení vyměnili za jiné, které až příliš často připomíná pravý opak.
Ad Viktor: Taky by se moh udělat výzkun v metru nebo na cyklostezce:
"Jel byste dnes autem, kdyby byla nižší daň na benzín a žádné dotace na MHD (takže za cenu jízdenky do metra by byl benzín na 100km cestu autem), kdyby policie nebuzerovala, Prahou se dalo bez problémů projet, a bylo možné zaparkovat jak před Vaším domem tak v cíli Vaší cesty?"
A tyto výsledky vydávat za relevantní výzkum, vypočítat hypotetický modál split, jaký by byl dosažitelný, kdyby se IAD věnovala potřebná péče. Pak by ovšem mělo být ustanoveno nejméně patnáct autokoordinátorů a třeba by se začaly odstraňovat největší překážky a znevýhodnění pro automobily v Praze a dalších městech.
:-)))
stojany na kola jsou většinou na záchytných parkoviších hned vedle boudy hlídače,případně vedle invalidních míst což často bývá východ z parkoviště.
Stojany mrsklé kdesi vzádu nebo veprostřed jsem neviděl.
Parkuje se proti kartě vydané na zálohu 20 kaček hlídačem, s kolem se odjíždí proti návratu karty.....
U žádného nádraží neznám automatický systém na kola nebo uzamykatelné kotce pro auta...
ZTo mi jako řešení vyhovující autům nepřijde..
Na P+R nejsou stojany, ale drátolamy. Navíc do nich svoje Big Apply fakt nenarvu.
Na Nádrholu jsem si přimknul kolo ke značce (uvnitř P+R) vlastním zámkem. Když jsem se vrátil, byl tam ještě nějaký další zámek. Tak jsem se postavil na horní rámovou trubku, klíčem povolil matky, které tam držely plech, plech sundal, kolo (i s cizím zámkem přetáhnul), značku přišrouboval a odjel...
A s tím zamčeným zámkem jezdíš doteď?
Kdo by přidělával cizí kolo svým zámkem ? :)
Nějaký narušitel ?
Navíc je hodně divné, že by jste při sundavání značky nenarazil na odpor ostrahy ?
Zloděj, který si to kolo přijde vyzvednout "až uzraje".
Také mě to překvapilo, že ostraha nedorazila, když jsem jim tam rozšroubovával značku...
Zámek jsem odstranil v dílně.
na P+R ? Pohádky ovčí babičky. :)
Kolo které tam chcípne přes noc stojí 100 korun za den pobytu a cena narůstá co den to kilo navíc.
Dále pořád "ten zloděj investor" řeší problém, že musí mít ten lístek k odjezdu.
Podivná investice vlastního zámku do krádeže kola + několik dní čekačka na uzrání+vymýšlení báchorky o ztraceném lístku+ doplatek k ceně a hlavně fotečka z kamery.... já být zloděj a být tak blbý tak se snad jdu rovnou udat :)
Zloděj zámků :-)))
Hraboshi, s potěšením konstatuji, že se v tomhle shodnem.
Osobně mi nevadí ostatní účastníci provozu, ani autaři, ani chodci, ani jiní cyklisti. S tím jsem se dosud dokázala zdárně vypořádat.
Pokud mě něco v ježdění na kole omezuje, tak je to právě nejistota, zda najdu kolo tam, kde jsem ho nechala.
Jo, já vím, jezdit na plečce, tak prý člověk o moc nepříjde. Když ale pro mě je dost blbé přijít o plečku třeba 50 km od domova:-))
Zlodějiny trestat, trestat, trestat!
Souhlas, zloději jsou větší překážkou cyklistiky než ta údajně nedostatečná infrastruktura.
do ty kola od nich kupuje?
zlouni automobilisti !
Jindro, tohle není nic proti tobě, pouze mi to připomnělo situaci, jak se tady nakole hodně hodně mluvilo (vlastně pořád ještě mluví), že dětské vozíky za kola se musí uzákonit a povolit a to na všech komunikacích a má se nechat na rodičích, jak budou s těmi dětmi ve věku od 0 do 10 let zacházet.
Fakt nic proti tobě, jen si tak představuju, že kdyby v té paralelní diskusi někdo použil argument s plynovou troubou, tak by byl okamžitě vyobcován:-))
Jo to jsem četl, snad že "vozejk je pro ty slabší letory, které nemají odvahu své děcka rovou umlátit sekerou" :-)
Dost mě to pobavilo. Já už oroblém s vozejkem na děcko fakt řešit nemusím, takže se vlastně jen nezůčastněně bavím, ale přimlouval bych se za to, spolehnout se na zdravý rozum rodičů. Nepřipadá mi, že by někdo chtěl své děti trýznit tím, že by je tahal po nějaké přetížené dopravní komunikaci ve špičce.
Ale ten Hrabošův nápad, "děti do školy na kole" už v deseti letech mě připadá fakt k pobavení. Možná u nás na vsi, ale v Praze? To je fakt lepší je rovnou utopit :-)
Ne kazde dite v Praze ma nekratsi cestu do skoly po magistrale. V drtivem mnozstvi pripadu to maji do skoly kousek pres sidliste a maji pohodovou cestu na kole uz ted bez jakychkoli uprav.
To by byl masakr, kdyby ta všechna děcka vyjela na magistrálu, takhle po ránu, za mlhy a mírného náledí, to by fakt bylo žrádlo.
Ještě že je jich devadesát procent línejch zvdenout zadek od monitoru, tak nic takového nehrozí.
Jestliže předpokládáš rozumné uvažování u rodičú s vozíkem, není důvod nepředpokládat to samé u rodičů s větším děckem:-))
No právě, proto si myslím, že by bylo lepší jim pustit plyn, aby ta nebohá stvoření netrpěla svých pár posledních okamžiků někde na JIPkách. :-)
Hrabošův nápad posílat desetiletá děcka do školy samotná na kole je sadismus nejhoršího rázu. Mimoto, ve školních šatnách se ztrácejí i přezůvky, jak by to dopadlo z MTB fakt netuším :-)
Jo, Vratislave, to, co se tady teď sesypalo, je přímým a docela logickým vedlejším efektem prosazování ofenzivní až agresivní jízdy na kole, kdy se mluvilo o tom, že cyklista má právo v jistých situacích ohýbat pravidla podle sebe, protože autaři jsou nepřátelé.
Teď bude těžké změnit na to pohled lidí.
Doba supercyklistů pominula, je jich málo, aby zaplnili ulice.
Lanno, tohle bylo ubohé.
No, možná to bylo ubohé, ale jsme v diskusi a každý z nás má právo zde vyjádřit svůj názor.
Pokud tě to uráži, tak se omlouvám.
Tvůj názor beru a zamyslím se nad ním.
Já bych to nerad hrotil, ale dost mě zklamalo, že sis z toho článku o jízdě na hraně zákona (nebo spíš z následné diskuse?) udělala zrovna tenhle závěr.
Na druhou stranu, taky jsem to tehdy podal dost blbě, co si pamatuju, když jsem ten článek rozdělil. První část, která neobsahovala to základní vysvětlení, vyvolala flame, a pak to bylo v háji - bylo to tak nějak?
Pokusím se ještě věcně zareagovat, a vysvětlit proč mi to nepřišlo fér.
Vážně nevím, že bych kdy tvrdil něco tak primitivního, jako že cyklisti mají právo na porušování pravidel, protože autaři jsou nepřátelé.
Věc je daleko složitější. Pokusím se to znovu vysvětlit, i když zkracuji až na hranici srozumitelnosti.
1. Máme tu pravidla, která cyklisty zrovna příliš nezohledňují (Stručně: kdyby byla OK, máme v Praze na kolech 5-7% přepravního výkonu a v Pardubicích 30%).
2. Kromě pravidel tu je navíc status quo. Odchylky od legálního chování se vyskytují u cyklistů, chodců i řidičů. Tolerované prohřešky jsou různě nebezpečné a přinášejí riziko různým skupinám osob. Cyklista zpravidla ohrožuje především sám sebe. Dodávka parkující těsně u přechodu nebo na cyklopruhu ohrožuje jiné.
3. Protože jsou ta pravidla blbě vyvážená, porušuje cyklista (nebo chodec) pravidla i tam, kde by při jiném nastavení nemusel (voz Holandsko, nebo i Německo, Rakousko). Řidič má v obdobné situaci zpravidla legální možnost řešení. Příklad za všechny: běžné řešení jednosměrnosti v blokové zástavbě správně znemožňuje tranzit automobilů, ale nesprávně znemožňuje průjezd cyklistů, pro který jsou naopak žádoucí co nejklidnější komunikace.
4. To jiné nastavení je žádoucí, města přetížená automobilovou dopravou zoufale potřebují všechny alternativy. Příklady ze zahraničí současně ukazují, že když se to udělá dobře, budou se moct pěší a cyklisté pohybovat pohodlně a bezpečně a kapacita komunikací pro auta poklesne přiměřeně těm, kdo přejdou na jiné způsoby dopravy; přitom to má na město spoustu dalších pozitivních efektů.
5. Shrneme-li body 1-4 (špatné vyvážení pravidel, která je žádoucí změnit, status quo porušování a různá společenská nebezpečnost porušování) je v pořádku, aby si cyklisté a chodci přizpůsobili pravidla tak, aby v dané chvíli fungovala správněji. Vždycky jsem psal, že to musí být s přihlédnutím k tomu, co od vás očekávají ostatní. Že pokud pravidla porušíte, musíte být připraveni nést následky.
6. A ano, na totéž mají nárok i řidiči. Jejich prostor k tomu, aby porušili pravidla podobně neškodným způsobem jako chodci nebo cyklisté, je ale značně omezený, a to ze dvou důvodů:
a) pravidla jsou nastavená především pro ně (viz bod 3),
b) je pro ně velmi obtížné při obvyklém porušování pravidel někoho neohrozit (klasicky nesprávné parkování) nebo nezpůsobovat nikomu škodu (rychlá jízda - hluk - ohrožení zdraví)
c) Jejich chyby mají zpravidla závažnější následky na majetku a zdraví.
Dej blbovi moc, vymyslí nařízení.
Ještě více předpisů, regulí, zákonů a paragrafů, poručíme větru deští, a přepíšeme fyzikální zákony.
Středt auta s cyklistou pak dopadne tak, že cyklista si narovná přilbu a opráší drez, zatímco šoféra dodávky odnesou na nosítkách s přelámanýma hnátama.
Méně agresivity a více tolerance. A to nelze vynutit předpisy, zákony a nařízeními ale pouze a jen výchovou.
Přečetla jsem si to poctivě a uznávám, že v něčem máte pravdu.
Na druhou stranu pořád cítím, že je to pohled jednostranný. Chybu vidíte v špatně nastavenených předpisech, protěžování automobilistů, špatném chování řidičů.
Tvrdíte, že cyklista musí někdy předpisy porušit, kvůli vlastní bezpečnosti.
Ale ona vždy existuje i druhá varianta, že třeba cyklista předpisy nemusí porušit, cyklista si občas může taky trochu zajet, cyklista občas může slézt z kola, cyklista nemusí vždy a za všech okolností jet nejkratší cestou z bodu A do bodu B. Je to nepříjemné, složitější, pomalejší, ale jde to, né že né.
A pak mi hodně vadí nerespektování fyzikálních a přírodních zákonů. Každý ví, že tří-tunové auto na fleku nezastaví, běžně s tím všichni počítáme, chodci, cyklisté i automobilisté.
Není pravda, že cyklista je v každé situaci na rozjezdu z křižovatky rychlejší než auto. Někdy možná ano, ale neplatí to vždy a nelze na to spoléhat.
Je pravda, že se cyklista víc nadře, když musí často zastavit a pak se znovu rozjíždět. Jo, ale to je život, s tím se dost těžko dá něco udělat.
P.S. jo, už je tady z toho bramboračka, ale zase je možná dobře pohádat se tady na diskusi, než si dát do držky přímo v provozu. Tady se nám celkem nic stát nemůže:-))
Ad 1.: Ta procenta se vzala kde?
Ad 2.: To jednoduše není pravda. Cyklista svým praseckým chováním často nutí ostatní k riskantním nouzovým manévrům, a je jen otázka pravděpodobnosti, jak často se něco stane. Případy, kdy cyklista srazil a zranil chodce či způsobil jinou škodu nejsou nijak výjimečné.
Ad 3. Blbě vyvážená pravidla? Tedy cyklisté mají oproti ostatním účastníkům stále málo privilegií? Která autorita zde hodnotí, která jednosměrnost pro koho je "správná" a která "nesprávná"?
Ad 4. Kde je dost místa, tam se můžou udělat extra komunikace pro všechny. Což případ českých měst často není. Pak jsou potřeba i společné komunikace, a všichni by na nich měli dodržovat pravidla nebo alespoň ostatním příliš nepřekážet. Od webu zaměřeného na cyklisty bych očekával, že bude cyklisty upozorňovat, jaká pravidla cyklisté nejčastěji porušují, vzdělávat, jak je mají dodržovat a jak mají jezdit ohleduplně. Ne je navádět k porušování pravidel a prasení.
Ad 5 a 6. TO je tím, že zákony a jiné předpisy jsou tvořeny obecně a nemohou postihnout všechny varianty, které v budoucnu v realitě nastanou. Souhlasím s tím, že někdy je správné nějaký předpis porušit. Nesouhlasím s tím, aby tato výsada byla udělována (tj. porušování bylo tolerováno) jen někomu, například cyklistům a chodcům (což se v realitě bohužel děje).
ad a) pravidla jsou vždy nastavena pro vrchnost, tedy tak, aby v maximální možné míře vyhovovala potřebám státu a veřejné správy. Chodec či cyklista využívá anonymity, je těžko dohledatelný a postihnutelný, řidiči lze odejmout oprávnění, vydírat jej zneprovozněním auta etc., takže je logické, že pravidla jsou nastavena většinou na řidiče.
ad b) a c) - za škody platí řidič jednak společnosti rozsáhlé paušální kompenzace (spotřební daň, silniční daň, DPH), jednak je dohledatelný (SPZ/RZ), jednak na prokázané škody je vždy pojištěn na rozdíl od ostatních účastníků provozu. Proto by se na jeho porušování pravidel mělo obecně hledět daleko volněji a shovívavěji než na porušování ze strany ostatních účastníků provozu.
Mám strach, že z všeho co tu korektně popisuješ si papaláš udělá rychlý závěr:
Je potřeba zavést registraci jízdních kol a uvalit na ně ppvinné pojištění :-)
Případy, kdy cyklista srazil a zranil chodce či způsobil jinou škodu nejsou nijak výjimečné.
Je k dispozici nějaký výstup z policejní statistiky (nebo nějaké jiné STATISTIKY)?
Bohužel ne, z nějakého důvodu se podobné prasárny asi systematicky neevidují.
http://www.zakruta.cz/magazin/dopravni-servis...
http://www.mediafax.cz/krimi/3253485-V-centru...
http://praha.idnes.cz/cyklista-srazil-chodce-a...
http://www.policie.cz/clanek/cyklista-srazil...
http://www.qap.cz/object/cyklista-srazil-chodce...
http://www.novinky.cz/krimi/156595-policie...
http://www.tvpce.cz/zprava/cyklista-srazil-pod...
Včera dva "závodníci" na celopérech málem srazili mého dvouletého syna. Jen náhodou z něj není další řádek v tomto výčtu.
Když už používáš "důkaz novinovým článkem", tak sem dávej něco aktuálního a ne 4 roky starou záležitost.
Většina z toho co odkazuješ se stala před rokem (a dříve). Z takto nízké četnosti (v porovnání s počtem článků týkajících se nehod motorových vozidel) mi přijde, že okamžiky kdy cyklista způsobí škodu či zranění jsou sakra vyjímečná.
Namátkou jsem ti vybral prvních pár odkazů, z té záplavy, co se na mě vysypalo z google.
Letošních článků ještě moc nebude, protože modál split letos v únoru byl celorepublikově asi tak 0,0000001%.
A v Praze kolem 0,3-0,6%. Takže jsi mimo o šest řádů (to jen pro upřesnění, kdo tady háže větší hausnumera).
Ad vyvážená pravidla:
http://www.firstclass.cz/auto-moto/nepili-jste...
Takhle vypadá boj proti alkoholu za volantem.
Jak vypadá boj proti alkoholu na splašenejch trubkách?
Jo už jsme dejchal. I v autě i na kole. Při kontaktu s policistou vždy vypadám zmateně a ještě mě nikdy nikam nedeportovali. ;-)
To jsou ale výmysly!
To nemůže fungovat tato stop čára, znám plno řidičů včetně mého otce, kteří si najíždějí schválně vpravo na semaforech, aby se jim tam při rozjezdech nepletli cyklisti. Představte si, že se tam tak postaví stará babička na kole nebo slabší jedinec, který neumí se svižně rozjet a bude tak bránit bezpečnému a plynulému projetí automobilů křižovatkou, to jako auta budou stát nebo pojíždět za cyklisty v křižovatce, protože ve městech je málo místa na bezpečné objetí cyklistů v křižovatce? Nejlepší řešení je cyklisty úplně oddělit od motoristů pomocí cyklostezky.
Jinak nejvíce mě pobavil pokyn pro cyklistu: „Buďte ohleduplní a neomezujte motoristy bezdůvodně pomalým rozjezdem.“
Misto na cyklostezky proste na vetsine mist neni, takze je nutne se smirit se smisenym provozem. Ono to zdrzeni auta kvuli cyklistovi neni zase tak velke, jindy zase zdrzuji auta cyklisty. Branit schvalne a bezduvodne rychlejsimu v jizde je bezohledne nezavisle na tom, ze to nekteri lide delaji.
Mne se parkrat stalo, ze ridic v aute prede mnou usnul a musela jsem na nej troubit, aby na zelenou jel. Myslim, ze me omezoval vyrazne vic nez prakticky libovolny cyklista.
To so byla na toho spícího šoféra pěkně škaredá. Mě se jednou podařiloprospat za volantem trolejbusu celý interval a nejenže nikdo netroubil, ale ani stojící pasažéři nic nenamítali...
Pro to existuje jediná omluva, a sice že jsi koukal po nějaké hodně pěkné ženské na chodníku... :-)
Tak to bych snad neusnul :-)
Lepší usnout když auto stojí, než když jede to je pak větší malér než jen promrhaný interval na křižovatce :-)
Taky jsem to tehdy tak viděl. Mě vůbec ty ranní šichty dělaly problém. Jednou jsem taky na takový zastrčený konečný měl čekačku místo cca 10 minut rovnou 40. krísně se to spalo... :-)
Právě naopak, funguje to velmi dobře na západ od nás, a to nejen v Evropě, ale i za oceánem (viz toto video: http://www.youtube.com/watch?v=ze4K2W7S6Fs). K jejich řešení nám ovšem chybí ten cyklopruh, kterým se cyklista do V19 dostane.
Rozjíždění pak probíhá úplně normálně. Cyklista se rozjede z prostředku boxu (aby ho auta viděla) a uklidí se ke straně. Běžný cyklista je na rozjezdu o něco málo rychlejší než auto (které ho dojede většinou po zařazení dvojky, když už je kolo u kraje), za pomalejším cyklistou si holt auto chvíli počká, stejně jako čeká za autobusem, popelářem nebo multikárou. V čem je problém? Stejně ho typicky po předjetí cyklista dožene hned na dalším semaforu.
úplně ideální je rozjezd před nákláďákem.
Než se prořadí do půlky křižovatky, tak jsem dávno za ní :)( s vyjímkou rojezdů do kopce ovšem.... )
To:
:)(
je pěkný! Úmysl?
8-)
Pěkné video, stejně to vysvětlovali na ČT2 v pořadu "Cyklisté a chodci" - tuším to bylo v tomto díle:
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10267395048...
Na Želivského (z centra) je mezi koncem cyklopruhem a V19kou 150 m, kde je třeba objet tramvajový ostrůvek a promotat se rozpletem z jednoho pruhu do dvou v docela úzkém prostoru. A když to cyklista všechno zdárně přežije, tak v Prostoru pro cyklisty stojí taxikář, který stojí předními koly, až za stop čárou pro cyklisty, tak aby mohl odbočit doleva dříve, než se mu tam nacpe tramvaj. ;-)
Kudy to, prosím tě, jezdíš? U nás žádná Želivského není ...
8-)
Přesněji křížení Vinohradské a Jana Želivského. Obecně Želivského, či želivárna, dle v místě přítomné stanice metra.
ona ta rada není pro pobavení ale zejména kvůli lidem, jako je váš otec.
Takový schválně najetý automobilista na obrubníku se pak po " hrdinném odjetí od zabránění pletoucím se" většinou zabývá navíc tím, že se vrací do osy svého směru a tím se rozhodně nestává rychlejším na odjezdu, protože už leckdy v protisměru stojí auto na odbočení najeté víc do křižovatky než by najelo ,kdyby se váš otec nenarval víc do prava než je nutné....
:)
Tak můj otec nenajíždí přímo až na obrubník, ale nenechá tam místo pro cyklistu, běžné kolo s širšími řidítky se už tam nevleze. Nedělá to pro to, že by neměl rád cyklisty (sám dojíždí denně na kole do práce), ale pro to, protože někteří cyklisti se neumějí rychle a v přímce rozjet, je tu velké riziko kolize s tímto cyklistou, tak ho tam raději vůbec nepustí, jak sám říká. Já když jedu na kole městem, tak objíždím auta zprava až k semaforu, proto když sednu do auta a vidím jet za sebou cyklisty, tak jim tam ten prostor nechávám, i když žádné cyklo pruhy ani stop čáry nemáme. Zkrátka musí se navzájem motorista a cyklista k sobě chovat ohleduplně. Měli by si řidiči vyzkoušet jet v ranní špičce na kole po městském okruhu na Kolišti v Brně, potom by se třeba chovali k cyklistům lépe. Vždy, když jedu na kole, tak poznám, který řidič je cyklista a který ne. Cyklista za volantem mě objede v bezpečné vzdálenosti a použije směrová světla, řidič necyklista mě vytlačí ze silnice a ještě na mě zatroubí. A měla by tu bít i nějaká úcta cyklisty k řidičům, když sednu za volant, tak se někdy strašně divím, co si ti cyklisti přede mnou dovolí. Vše je o ohleduplnosti, až budou všichni účastníci provozu ohleduplní, tak tyto stop čáry pro cyklisty budo fungovat, dřív ne a nemají smysl.
Nemám vůbec nic proti vzájemné ohleduplnosti, předvídavosti nebo logickým krokům jako, že před úzkou částí silnice ,při pohledu na autobus vezoucí lidi za mnou, prostě uhnu na sjezd k domu a nechám minikolonu přejet nebo že řidič pustí účastníky z vedlejší na hlavní.
Ale taktika ustrkování ostatních ve jménu dobra mi přijde uhozená.
Lidi co na 50 jedou 37 a na 30ce 20, protože mají dojem, že tím někomu pomůžou, lidi co jedou podle prostřední čáry nebo naopak těsně podle krajnice, protože tím něco někomu naznačují.
Lidi kteří se na kole někde vecpou a ještě mlátí autům do střech, protože je tím vychovávají.
Lidi kteří na kole nedodržují rychlostní limity, nezastaví na semaforu nebo kličkují mezi chodci, protože cyklista nikdy nikomu nemůže ublížit, se celkem nijak neliší od řidičů, kteří dobrácky cyklistům zablokují cestu " aby se jim náhodou nevlnili při rozjezdu v zorném poli".
A kdyby byli ještě hodnější, tak by třeba v koloně otevřeli dveře jen aby těm cyklistům, co u nich zastaví, mohli říci, dyť já sem taky cyklista a dělám to pro tebe....
Chci se zeptat: Na třetím obrázku pojede cyklista rovně nebo bude odbočovat vlevo?
Podle me spis jede rovne. Kdyz odbocuji doleva, neradim se k prave strane pruhu, ale doprostred, aby treba rovne jedouci auto za mnou nezapomnelo, ze odbocuji.
To by pak ale bylo v rozporu s pravidlem, že pokud je na silnici více průběžných pruhů, má se cyklista řadit do toho nejvíc vpravo?
...vice prubeznych pruhu PRO STEJNY SMER JIZDY...
Ja predpokladala, ze pravy pruh je jen na odbocovani. Sipky jsou schovane pod auty. I kdyz je pravda, ze v techto pripadech je obcas specialne pro cyklisty v pravem odbocovaci pruhu umozneno jet rovne.
I kdyby byl pravy odbocovaci, bude podle pravidla stat v tom levem, ne? Samozrejme pokud nechce jet doprava.
Prvotni je prece radit se do pruhu, ktery odpovida memu smeru jizdy. Az jako druhe pak nastupuje pravidla, ze pokud pruhu odpovidajicich memu smeru jizdy je vic, radim se do toho nejvic v pravo z nich. Coz uz ale neznamena pripadny odbocovaci pruh doprava.
Pokracovat na konci odbocovaciho pruhu rovne, samozrejme pokud neni zaroven i prubezny, je celkem dobry zpusob, jak se nechat prejet. Delat na nejake krizovatce v tomto ohledu vyjimku, treba pomoci znaceni atd., bych nepovazoval za dobry napad.
Ja to psala jako duvod, proc nestoji v tom pravem, jelikoz Lanna asi predpokladala, ze i pravy je prubezny.
Ta vyjimka je treba v Praze v Rumunske, obcas tamtudy jezdim a prijde mi to v pohode.
Tobe mozna, kdyz sedis na kole. Ale kdyz jedes autem? Treba u Vrsovickeho nadrazi by nepozorny automobilista klidne mohl cyklistu prejet.
To znacenji vyjimky je znacenim pro cyklisty, ktere automobilista nejspis moc nesleduje. Nemel by tam byt zluty obdelnik cykloznaceni, ale doplnkova textova cedule s napisem "mimo" a znackem kola.
Tak mne napada, je vybec zlute cykloznaceni http://tinyurl.com/87wmrpp zavazne pro motorizovane ridice?
Ja tam obcas jezdim i autem. To znaceni je namalovane i na silnici a prijde mi dost jasne pro kazdeho. Co by na nem melo byt pro ridice zavazne? Jen je to informuje, ze se tam mohou vyskytovat cykliste jedouci rovne, coz se mohou vyskytovat i bez te cedule a stejne je nesmi prejet. A dnes jsem videla cestou do prace nekolik aut projizdejicich krizovatku spatnym pruhem (z prubezneho zataceli doleva), aby predjeli kolonu, a taky jsem do nich nebourala (jsem v praci mimoradne autem).
1) Můžeš prosím upřesnit mechanismus té hypotetické nehody? Cyklista místo odbočení vpravo projede křižovatkou rovně a pokračuje cyklopruhem. Řidič projede křižovatku rovně levým pruhem a beze změny směru pokračuje svým pruhem (teď už rovnoběžným s cyklopruhem).
2) Ze začátku se to značení používalo bez opory v předpisech, teď už je to značka E12c (http://www.nakole.cz/clanky/710-pomohou-nove...
3) Zrovna křižovatka u Vršovického nádraží byla od stavu ve StreetView zase předělaná a pro auto i cyklisty je teď levý pruh odbočovací a pravý určený pro jízdu rovně a odbočení vpravo.
Jo, takze vznikla uz nova znacka. Ja ted nekde videl jeste tu zlutou a sam ji prilis nevnimam, kdyz sedim za volantem. Podobne jako tramvajove signaly a navestidla kolem drazniho telesa.
Hypoteticka nehoda vznikne ve chvili, kdy ridic ignoruje znaceni pro cyklisty (neni pro nej, ne?) a zatoci z praveho (pro nej odbocovaciho pruhu) doprava a v tu chvili ho podjizdi cyklista, kteremu zluta cedule napovida, ze tamtudy muze rovne.
Ale taková nehoda může přece vzniknout na každém pruhu, který je zároveň průběžný a odbočovací vpravo (a těch je spousta). Proto má taky cyklista při podjíždění "dbát zvýšené opatrnosti" - to tam není zbytečně. A aby se takové nehody omezily při rozjíždění z červené, slouží právě ta V19 - cyklista stojí před auty a žádné podjíždění se nekoná.
Takováto hypotetická nehoda ovšem může vzniknout i na kterékoliv křižovatce, kde nejsou řadící pruhy. A je na to jednoduchá rada: Nepředjíždět zprava auto, co má vyhozený blinkr, nebo před křižovatkou podezřele zpomaluje.
A obráceně: Milí řidiči, vyhazujte včas blinkry. Nejlépe ještě pokud stojíte na červenou, aby cyklisté věděli, jestli se vedle vás zařadit můžou, nebo ne.
Na jakekoliv vzniknout muze, ale tahle k tomu primo vybizi.
Ale musíš srovnávat situaci, kdy tam tohle řešení je, a kdy tam není.
V prvním případě nemusí cyklista dělat nic víc než si dát pozor, aby ho auto nezahákovalo zleva, což se dá velmi snadno zajistit zabráním pruhu (auta stejně budou odbočovat, tak tam nemají důvod jet rychle). A i když neudělá vůbec nic, kolizní situace zůstává PŘED cyklistou.
Když tam možnost projet z levého pruhu přímo není, musí se cyklista:
1. Překřížít pravý pruh (první potenciální kolizní situace)
2. Zařadit se do levého pruhu (druhá potenciální kolizní situace), což znamená pruhy buďto říznout (fakt ultra bezpečné a příjemné), nebo levý pruh zabrat (bezpečnější, ale náročnější, a leckde nemožné). Veškerá rizika přitom přicházejí zezadu, řazení do levého pruhu musí cyklista udělat dřív, tedy v místech, kde auta jedou plnou rychlostí.
Tak co je lepší?
Ještě k tomu dodám, že v tom prvním případě -- tedy se značkou -- je případná kolize následkem chyby řidiče, ve druhém případě (bez značky se cyklista musí zařadit do levého pruhu) jsou případné kolize zpravidla následkem chyby cyklisty.
Jestli právě tohle není to, co na téhle značce některé štve.
Já teda nevim, ale jestliže pravej pruh je pro odbočení doprava, je to signalizováno dopravní značkou s takovým předstihem, aby auta, co chcou jet rovně , stihla přejet do levého pruhu.
A úplně stejně jak ta auta má cyklista hnd u té značky ukázat změnu směru jízdy doleva, přesunout se z pravé strany ke středu a dále k levému okraji pravého pruhu, a na té čáře (mezi levým a pravým pruhem) už může klidně pokračovat v rovném směru, bezpečně a nikomu nezavazí. Jakmile cyklista ukazuje změnu směru doleva, může ho auto regulerně podjet zprava (jakmile tam má místo) a zleva ho už předjíždět nesmí. Je to jenom o tom ukázat doleva o něco dřív, než se tam skutečně začnu cpát, tím umožním těm, co už vůči mě zahájili předjížděcí manévr, ho dokončit (předjet mě zleva), a ti, co jsou za ním se začnou cpát doprava, aby mě podjeli.
Jet rovně z pravého pruhu, který je označen pro odbočení doprava a ne pro rovný směr, je nebezpečnější, jak se korektně včas zařadit k pravému okraji levého pro směr rovně. Howgh
Záleží na intenzitách a konkrétním provedení křižovatky. Za odbočením vpravo bývá zpravidla přechod, kde řidič stejně musí dát přednost. Když jede vlevo souvislá kolona vozidel, tak je řezání pruhů pro polovinu lidí neakceptovatelný manévr. Kromě toho, řadící pruhy jsou často užší než pruhy mimo řazení (třeba nacpou i tři tam, kde dál od křižovatky jsou jen dva). Potom stejně řidič cyklistu v řadícím pruhu nepředjede a cpát se mezi dva úzké pruhy je zbytečné.
Byl to i případ téhle křižovatky, protože ve směru z centra tam byly řadící pruhy zúžené "stínem" zastávky.
Také tu možná nezaznělo, že směr rovně pro cyklisty tam v tom pravém pruhu byl také zdůrazněný několika vodorovnými značkami (šipka rovně i vpravo s piktogramem cyklisty).
Mimochodem, zmíněná křižovatka byla před zhruba rokem zrekonstruována, řazení se tam změnilo, levý pruh je teď jen vlevo, pravý rovně a vpravo a kvůli tomu, že jsou oba řaďáky úzké a auta teď jezdí naplno pravým pruhem, se tam komfort i bezpečnost pro cyklisty výrazně zhoršily.
Mi je úplně šumák, co bude dělat ten, co odbočuje doprava. Já jedu rovně, a kdyby tam místo mě jel hovnocuc, tak jim to vyjde ještě hůř, kolem mě maj dost manévrovacího prostoru. Já se musím starat o to, aby mě viděli (oblečení), jasně signalizovat, co hodlám dělat a nepředvídaně jim nevjet před čumák.
A když je levej pruh plnej, tak nemaj vůbec důvod mě řešit, já v tom levým pruhu nezaberu ani šířku řidítek, když zůstanu hned na lajně,a ti za mnou ještě v pravým pruhu se doleva dostanou akorát zipem. A při tom zipování stejně musí sledovat cvrkot a být připraven stát na fleku.
To ten howgh dlouho nevdyržel.
Že je někdo superbába, která se zazipuje do kolony jedoucí v pruhu šířky 3,5m 50 km/h, neznamená, že je to řešení pro cyklisty od 10 let, co už nesmí jezdit po chodníku.
Mzslím, že tu křižovatku nakonec vyřešili naprosto správně.
Žlutý podklad vypadá na lidovou tvořivost :-)
...z doby, kdy toto značení nebylo v TP ustálené. Říká se tomu "street art" ( http://www.prahounakole.cz/2010/08... ) , i když v tomto případě vertikální.
"street art" ale zahrnuje také kdejaké samolepkáře a spejery. A leckdy jsou jim aktivní úředníci při tvorbě novátorských značek jim rovni. Prostě takhle je to matoucí nesmysl a na dopravní značce to v tomhle provedení nemá co dělat. Záměr byl asi bohulibý, ale ve složitější dopravní situaci bych tuhle značku přelítnul okem a žlutý doplněk (evidentně cyklotrasa) bych moc neštudoval a věnoval se důležitějšímu.
Jsem rad, ze alespon nekdo pochopil, o cem jsem psal. 8-)
Bych ju též přelítla okem a žlutý doplněk ignorovala i na kole, pokud bych teda zrovna cíleně nejela po značené cykotrase (v tom případě by mi vadilo, proč tam není číslo té trasy a podle čeho jako mám poznat, kam vede ta moja). Jako normální cyklista jedoucí rovně bych se nacpala k přerušované čáře dělící ty dva pruhy, aby mě auto za mnou mohlo podjet a odbočit a nenapahlo ho mě začít předjíždět a pak mi před nosem udělat myšku doprava.
A bylo by to v souadu s vyhláškou, kde jasně píšou, že když chcu jet vlevo, mám do křižovatky najíždět u středu vozovky, v tomto jízdním pruhu do prva odbočovat nechcu, takže vlastně v rámci toho pruhu chci jet vlevo.
Jedinej rozdíl by asi byl v tom, že bych asi ani nic neukazovala, bo v rámci jízdního pruhu směr neměním, a pomalu se sunula přes střed toho pruhu k přerušované čáře po levé ruce s vědomím, že na značce to vlastně bylo napsaný, že můžu jet rovně a za křižovatkou budu těsně u pravého okraje.
Manévr bych zahájila podle situace, čím víc blbců těsně za mnou, kteří by mi tu myšku mohli udělat, tím spíš bych se jim začala cpát do cesty, aby zvolnili a vyčkali času jako husa klasu. Takhle bych jela i v pravém pruhu označeném pro směr rovně a doprava, akorát tam bych od řidičů spíš očekávala, že si jsou mé možnosti jet rovně byli více vědomi a tu myšku mi nedělali, takže bych manévr dělala na hranici křižovatky.
Plus mínus to je správně i takticky, vlastně se neshodneme jen na tom, kdy už dělit pruhy a kdy ne. Zkušený cyklista to zvládne ve více situacích, takže to klidně udělat může. Běžný cyklista (= takový, který běžně jezdí např. v Holandsku) by to neudělal, ten potřebuje řešení ve "svém" pruhu. Nemůžeme pořád myslet jen na nás, kdo v provozu do 70 km/h umíme přežít i bez jakýchkoliv pomůcek. Je tu pět až desektrát víc lidí, kteří v jiné zemi na kole jezdí a u nás ne, protože jim to infrastruktura a kultura neumožňuje. Samozřejmě, můžeme být spokojení s tím, co máme. To já ale nejsem.
jinak když už jsme u toho číslování, v Praze se žluté šipky budou v budoucnu víc používat jako směrové značení (někde, kde třeba ještě nevede číslovaná trasa, je to už tak). Pak tam čísla tras na řadě rozcestníků nebudou, budou tam jen cíle a vzdálenosti.
Nemůžu si pomoct, ale mi to pořád připadá, jako by jste na jedné atletické dráze chtěli běhat tříkilometrovej stípl a současně v rovince rozběhy na 100 metrů. To prostě nejde, aby se na jedný dráze ve stejném čase jezdilo podle různejch pravidel. Mi se prostě zdá, že celej probém je v nerespektování se vzájemně. Už sem to někde psala, na cestách, kde se můžou vyskytovat různí uživatelé, musí být pravidla pro všechny v podstatě stejný a všem srozumitelný, aniž by řidiči museli s sebou vozit v autě příručku pro cyklisty. Bohatě by stačilo, kdyby se po nich vyžadovalo, aby cyklisty normálně respektovali. A mzslím, že tenhle princip je to, proč to někde normálně funguje. A mi ty klasický pravidla připadaj dostatečně jasný a srozumitelný. Děsím se variant, kdy někdo něco může, ale nemusí, jednou ho můžu čekat zprava a ve stejným místě a situaci klidně aj zleva, jeden musí odbočit, jinej ale může odbočit nebo jet rovně... Takhle to prostě nejde, já v podstatě ani nesouhlasím s průjedem jednosměrkou "proti srsti". Klidně si to na kole lajznu, ale na vlastní triko a nebudu si něco vynucovat, natož legislativně. Nejde o to dělat naschvály a kvůli svému plezíru buzerovat druhé, jde o to se vzájemně respektovat.
Presne. Tedy az na ty jednosmerky. Kdyz nekde zjednosmerni celou oblast, aby tudy neprojizdela auta, bylo by vhodne prujezd umoznit cyklistum.
Hm, ale jak na tuhle dráhu dostanu ty, co běžně běhají v jiných zemích?
Silnice není závodní dráha. Na silnici se běžně děje, že jeden svůj stílp přeruší (auto), aby nechal jiného odběhnout stovku (chodce). Funguje to celkem dobře, pokud všichni respektují daná pravidla a zároveň jeden druhého:-))
A pak najednou někdo vymyslí pravidlo, že vozidla se neřadí před křižovatkou v pořadí, ve kterém přijela, že nejpomalejší vozidla se postaví dopředu, další specialisté si to dokonce vyloží tak, že na V19 se nemusí jezdit při pravém okraji a může jet několik cyklistů vedle sebe ...
-
Nevím, fakt by mne nikdy nenapadlo pro moji ušetřenou vteřinu postavit se před čekající řadu aut a zablokovat je všechny. To opravdu není respektování druhých.
Hele Viktore, já nijak neobhajuji ta představná stání. Zatím se snažím si v tom udělat jasno a ptám se, jak by to mělo fungovat.
Ale v podstatě nemám nic proti tomu, aby všichni jezdili podle stejných pravidel. Jestliže se tedy budou vozidla před křižovatkou řadit tak, jak k ní přijíždějí, tak ty v autě nebudeš žádného cyklistu před křižovatkou předjíždět, ani se nepostavíš vedle něj, abys mu bránil ve výhledu. Postavíš se s autem za něj a pojedeš za ním celou křižovatkou. Jestliže před tebou bude pět cyklistů, pojedou za sebou a ty pojedeš za tím pátým. Pokud nestihnou přejet všichni na zelenou a tobě mezitím padne červená, tak se nebudeš rozčilovat a počkáš na další cyklus.
Jestliže se shodnem na pravidlu, že jednosměrkou se nesmí jet v protisměru, tak žádná Super-Manka si nemá co na své triko lajsnout jízdu v protisměru.
A proč to všechno?
Protože NIĆÍ ušetřená vteřina NIKOHO neopravňuje měnit a nerespektovat pravidla.
Nejpomalejší? Kolo (hned po e-kole) je při odjezdu z křižovatky nejrychlejší.
Než motorista sešlápne spojku, zařadí, pustí plyn, přeřadí na dvojku je cyklista dávno z křižovatky pryč.
Takže je to přesně naopak než píšeš- V19 umožňují rychlejším cyklistům projet křižovatkou tak, že je pomalejší auta neblokují. A tak to je správné.
Podle sebe soudíš druhé. Každý není taková tryskomyš... :-)
Bohužel daleko častější je opačný případ, kdy V19 umožňuje pomalejšímu cyklistovi účinně brzdit provoz.
Těch několik málo cyklistů, co jedou při opravdu kraji, by si poradilo i bez této značky;-)
Cyklista je přeci povinen jet při kraji, ne?
;-)
A jezdíš po ulicích, kde tohle je, nebo si to fabuluješ podle těch fotek? Já jezdím přes řadu takových křižovatek několikrát týdně a tak si myslím, že rozumím tomu, jak to používat ke spokojenosti vlastní i minimálnímu zdržení ostatních.
Řekni mi třeba, jaký je rozdíl v tom, když cyklista, podle tvého brzda, tu kolonu předjede a když ji nepředjede? Stejně zbrzdí nějaká auta, tak je snad jedno, jestli jsou to ta, která stojí hned za stopčárou, nebo ta, která stojí v koloně o deset aut víc vzadu. Jediný rozdíl, který vidím, je že a) když cyklista kolonu předjede, nedýchá takové smrady (což vy mu nepřejete, že :-) , a b) ho pak předjíždějí ta samá auta, která předtím předjel, když stála v koloně. A to je bezpečnější, protože mají větší šanci vědět o jeho přítomnosti :-)
Pomíjím to, že
1. V křižovatce je zpravidla víc místa než v pruhu, takže je-li za cyklistou aut málo, předjedou he ještě v ní.
2. Dle tvé logiky jsou pruhy většinou dost široké na to, aby se cyklista dal předjet prakticky kdekoliv.
3. Řaďáky před křižovatkou jsou zpravidla užší než pruhy za křižovatkou, takže stojí-li cyklista v koloně řekněme na desáté pozici, stejně, má-li rozum, jede v koloně a zdržuje auta víc, než když je předjede a nechá se předjet v místě, kde jsou ty pruhy širší, případně méně auty, protože některá odbočila.
Jestli ti vadí, že si cyklista najíždí od kraje, aby se při rozjezdu nenechal přejet náklaďákem odbočujícím vpravo, tak nevím, co ještě bys od cyklistů chtěl.
Jak by, proboha, mohl cyklistu přejet náklaďák odbočující vpravo? To je snad možné jedině v tom nepravděpodobném případě, že cyklista jede jak prase a bez uvážení (a nutné opatrnosti) předjíždí zprava.
Reakce na Viktora - viz toto diskusní vlákno: http://www.nakole.cz/diskuse/14364-mrtvy-bod...
Kopíruju kus vlákna:
Tomassac: Zajmavý film, je ale potřeba pamatovat, že natočili ho v Anglie (anebo se divat na film v zrcatku)
http://www.youtube.com/watch?feature=player...
greenhorn: Jasně, ale je to trochu bublina. Ten kamion je natočenej, vůči návěsu zalomenej. Na tom videu je to vidět. Takto nejede, tato situace může nastat při rozjezdu. Při přímé jízdě tento slepý úhel není.
Naopak má slepý úhel na druhý straně, při našem provozu vpravo šikmo před kabinou, a to některý značky dost brutální.
Ale to na tom videu je velmi velmi nepravděpodobná situace.
Vratislav: Možná ne tak pravděpodobná, v Londýně mají každoročně několik smrťáků, ke kterým neznalost cyklisty v téhle věci mohla výrazně přispět. Viz:
http://road.cc/content/news/48523-london...
http://road.cc/content/news/45682-female-korean...
As stories here on road.cc repeatedly demonstrate, lorries are responsible for a disproportionate number of deaths of cyclists, particularly female ones, on London’s roads.
According to the London Cycling Campaign, despite accounting for just 5 per cent of the capital’s traffic, lorries are responsible for more than half of cyclist fatalities in London. Its ‘No More Lethal Lorries’ initiative is just one of several high profile campaigns and initiatives launched to try and address the issue.
Stručně: Obětí nehod s náklaďáky se stávají často ženy, nákladní doprava tvoří asi 5% objemu IAD v Londýně, ale nákladní vozidla figurují v polovině nehod se smrtelnými následky.
Kromě kampaně informující cyklisty o nebezpečí plynoucích z nákladních vozidel byla zahájena také kampaň zaměřená na řidiče nákladních vozidel.
Opatření zahrnují proškolení na přítomnost cyklistů v provozu, převzetí větší míry zodpovědnosti (vymlouvání se na slepý úhel se by se chápalo chápe jako přiznání viny), modernizaci zpětných zrcátek (kvalitní zrcadla, včetně čidel a kamer, by měly být standardem), zákaz vjezdu nákladních vozidel určených k provozu mimo běžné silnice, a konečně větší dohled nad standardy kvality u jednotlivých provozovatelů (více viz http://lcc.org.uk/pages/no-more-lethal-lorries ).
Pravidla pro cyklisty podle LCC ( http://www.no-more-lethal-lorries.org.uk/index... ):
1. Nejezdit ve slepém úhlu náklaďáků, pokud se do ní dostanete, rychle zabrzdit).
2. Nepředpokládejte, že i větší prostor mezi náklaďákem a krajem vozovky je bezpečný. Nákladní vozidla si při odbočování vlevo (v ČR vpravo) najíždějí dál od kraje a pak prudce odbočí.
3. Zvláštní opatrnost je v blízkosti náklaďáků nezbytná před světelnými signály. Na semaforech zastavte buď za vozidlem, nebo tak daleko před ním, aby vás řidič zřetelně viděl. V předsunutých stáních zastavte uprostřed, ne vlevo (v ČR vpravo).
4. Nejbezpečnější místo v okolí náklaďáku je ZA ním. Pokud předjíždíte nákladní vozidla, dělejte to zprava (zleva v ČR), tam vás řidič spíš uvidí.
No a co jsem psal? "To je snad možné jedině v tom nepravděpodobném případě, že cyklista jede jak prase a bez uvážení (a nutné opatrnosti) předjíždí zprava."
Pokud se někdo nacpe pod náklaďák, bude asi řešit nějaká zranění. To ale opravdu není ani v nejmenším problém toho řidiče náklaďáku. (Ten s tím bude mít pouze nepříjemnou ztrátu času.)
Jezdím do práce, v létě většinou na kole, v zimě autem. Takže znám tuto problematikou opravdu dobře z obou stran, a Tvou hypotézu o fabulaci musím rozhodně odmítnout. Jak často jezdíš autem a na kole Ty?
Když už se řidiči podařilo dostat před cyklistu, tak by rád chytil zelenou vlnu. Pokud jej ovšem cyklista dojede a předjede, tak jej zbrzdí, a řidič než jej předjede, na další křižovatce zelenou opět nemusí chytit. V podstatě na jedné nebo několika křižovatkách se tak celý provoz zpozdí o jednu zelenou vlnu. Ty auta tedy prostojí několik vln na volnoběh, a projedou několik kilometrů na nižší rychlostní stupeň, což má negativní vliv na množství emisí. Což chápu, že z omezeného pohledu cyklisty nemusí být pochopitelné;-)
Dále pomíjíš, že:
1. V křižovatce cyklista stejně většinou neuhne, rozhodně ho nepředjedou všechna auta, která on předtím objel.
2. Ve spoustě míst dostatečně široké byly, než byly v rámci tzv "zklidňování" dopravy uměle zúženy.
3. Bezpečnostní aspekt zbytečných předjížděcích manévrů zanedbáváš.
Od cyklistů bych chtěl, aby se chovali jako opravdoví řidiči. To je celé.
No, možná, že existují někteří cyklisté, kteří jsou rychlejší v průjezdu křižovatkou, než některá auta. Ale moc obvyklé to nebude, že?
Koneckonců i ti, kteří dokážou projet rychleji, než auto za nimi, se nejpozději hned za křižovatkou stanou brzdou.
Průměrný cyklista projede křižovatkou při rozjezdu z nuly rychleji než průměrný motorista.
Za křižovatkou ani nikde jinde není cyklista "brzda", ale rovnoprávný účastník silničního provozu. Nebo pokud se na to podívám z druhé strany, každý motorista se nejpozději hned před křižovatkou stane brzdou.
Měřil jste akceleraci průměrného cyklisty? Můžete, prosím, zveřejnit výsledky toho výzkumu?
To, že někdo je rovnoprávný účastník provozu ještě neznamená, že nemůže provoz nepříjemně brzdit. Což se netýká jen cyklistů ale i postarších traktorů, nadměrných nákladů nebo autoškol na první hodině.
Měřil jste akceleraci průměrného cyklisty? Můžete, prosím, zveřejnit výsledky toho výzkumu?
Ono není potřeba moc měřit, stačí se dívat, v běžném provozu není mnoho cyklistů na rozjezd a průjezd křižovatkou rychlejších než auto a naprostá většina kolařů už vůbec ne, než na kolo nahopsají a pomalu rozjedou, tak je to hodně dlouhá doba.
Pojdme zkusit takove virtualni zavody. Treba nekde kolem ECM, kde se vyskytujeme oba. Zkusime si zmerit rychlost prujezdu krizovatkou, pripadne prvni polovickou krizovatky. Kdyz se budu hodne loudat, cyklista asi rychlejsi bude, ale kdyz budu soustredeny a budu rychle radit...
A neni to uplne jedno? Existuji rychlejsi a pomalejsi ridici a jen v Praglu se baziruje na tom, aby se rozjelo aspon 5 prvnich aut v okamzku naskoceni oranzove. Auta maji delsi cas, nez se rozjedou, takze v pulce krizovatky je IMHO prumerny cyklista stejne rychle jako prumerny motorista. Jenze pak mas jeste podprumerne ridice (zacatecnici, svatecni jezdci, venkovani,...), jichz je v absolutnim mnozstvi v Praze stale vic nez cyklistu, ti projedou krizovatku pomaleji nez prumerny cyklista a taky je proto nevykazujes ze silnice.
Jak kdo... Někdy stačí, když první auto z nějakého důvodu nezareaguje na zelenou během tří vteřin a kolona za ním už troubí... Asi jsou vycvičení z přechodů pro chodce, že když nezareaguješ fakt rychle, máš už tam hned zase červenou ;-)
Dnes jsem na vlastni oci videl, jak dva vahavi ridici zabrzdili provoz. Jen oni dva totiz stihli celkem dlouhy interval z nabrezi od centra na najezd na Barrandak. Tem by asi cyklista ujel. Ale jinak zvlast v Praze se vetsina ridicu nauci rychle vyrazit.
Nevím jak to udělat virtuálně :)
Kdy budeš mít cestu? Máš kameru nebo si ji mám vzít?
Virtualne jsem myslel kazdy zvlast. Ale spolecne by to bylo spis vypovidajici.
Ano na tohle bacha. Dovolím si použít výraz z autoškoly a to že mnoho řidičů jsou tzv čichači, nebo čumákovci(jako psy když jdou po stopě) tak i řidič se mnoha ohledech řídí tím co je namalované na silnici, a nekoukají na značky.
Velké doznání: i já se občas přistihnu že jsem se nepodíval na značku, a nebo podíval ale neuvědomím si to. Už se mi stalo že na hlavní jsem to zašlápnul s tím že si nejsem jist jestli jsem na hlavní.
To je dobrá připomínka a proto je to extra řazení pro cyklisty namalované i na silnici (což sice Lucie připomněla, ale mám pocit, že v té horké debatě výš jsme na to nějak všichni pozapomněli).
Pro cichace bych obcas na asfalt nastrikal napis "Sleduj znacky!". Takhle bude brzy mesto pripominat ty pocmarane podlahy v telocvicnach, kam uz nechodim hrat badminton, protoze se v tom spatne orientuje.
Třeba křižovatka Počernické a Hostýnské v Praze je takto řešena. Pravý pruh je odbočovací pro auta a současně průběžný a odbočovací pro kola. Jezdím tam denně, funguje to dobře.
Podle toho, jak vedou ty pruhy. Pokud je pravý pouze odbočovací, jsou možné obě varianty. Pokud je pravý pruh i průběžný, pojede cyklista doleva.
A dodám, že V19 se umisťují právě podle pravidla o použití nejpravějšího pruhu. Takže u více průběžných pruhů je V19 jen u jednoho z nich, viz třeba http://www.mapy.cz/#x=14.466358&y=50.100434...
Jo v pořádku.
Ten obrázek je ovšem dost málo názorný. Nedá se z něj poznat, jak tam ty pruhy jsou namalované, ani auta tam neblikají:-))
Takže ještě jednou se obrátím na experty a zeptám se.
Budu stát v představném stání v pruhu, který vede rovně a zároveň odbočuje vlevo, já chci odbočit. Postavím se spíše k pravému okraji toho pruhu, nebo spíše k levému okraji?
Omlouvám se, asi jsem nechápavá, ale já bych měla v takové situaci tendenci sunout se k levému okraji, abych eventuálně umožnila autu za mnou, které pokračuje rovně, mě podjet. Zároveň bych minimálně prvnímu autu za mnou ukázala rukou, že chci odbočit.
A druhá otázka, kolik cyklistů smí v představném stání stát paralelně vedle sebe?
Podle mě záleží na okolnostech. Já skoro vždycky stojím uprostřed stání, aby mě i méně pozorný řidič zaznamenal a pak uhnu, jde-li to. Hlavní je to ukázání směru, jak říkáš. Já třeba denně odbočuju vlevo právě v takovém místě, ale ještě při tom křížím tramvaj. Takže se podívám do zrcátka, jestli se tramvaj blíží a pokud ano, významně ukazuju a neopustím V19, dokud tramvaj neprojede. Naopak když tam tramvaj není, najedu hned do prostřed křižovatky, jako kterékoliv auto.
Zákon o prostoru pro cyklisty říká jediné:
§57 (1) Je-li zřízen jízdní pruh pro cyklisty, stezka pro cyklisty nebo je-li na křižovatce s řízeným provozem zřízen pruh pro cyklisty a vymezený prostor pro cyklisty, je cyklista povinen jich užít.
U nás se tam potkávám s max. jedním až dvěma dalšími, a to se vejdeme. V Holandsku (a asi všude jinde) se tam nacpe tolik kol, kolik se rozumně vejde, a ostatní se řadí v cyklopruhu (který u nás nebývá).
Já se v předsunutém stání stavím +- na prostředek vždycky, i když jedu rovně. Když odbočuju vlevo, tak přímo před řidiče. Na zelenou pak proběhne tradiční manévr, kdy kolo vystartuje o zlomek vteřiny dřív a vzápětí se ředí k pravému kraji pruhu. Je to win-win, nemohou mne přehlédnout, současně jim ale nebráním v předjetí (byl bych často sám proti sobě, protože v křižovatce bývá víc místa a můžu jim na přejetí nechat větší boční odstup. Za křižovatkou to třeba nemusí jít vůbec, nebo klasicky natěsno, tak je lepší, když mě co nejvíc z balíku aut za mnou předjede ještě v křižovatce).
Když je první auto velké, pak může být stání vpravo ve slepém úhlu řidiče nebo v místě, kterému nevěnuje pozornost. Pak je postavení poněkud vlevo, před sedadlem řidiče naprosto nejbezpečnější.
Dík oběma za vysvětlení.
Jasně u nás mají ta stání velkou nevýhodu v tom, že na ně často nevede cyklopruh. Cyklista vlastně musí tu trasu znát, aby věděl, že ve předu je chráněný prostor a že má cenu se tam dostat.
Je mi jasné, že zkušený cyklista si se situací poradí, ale představuju si, jak bych to vysvětlovala třeba 12 letému dítěti, které chce jezdit na kole do školy. Tomu je potřeba vysvětlit, že se má držet co nejvíc vpravo, ale že jsou situace, kdy to naopak nevyhovuje.
P.S. drobná poznámka k rozjíždění. Opravdu nelze počítat s tím, že cyklista je při rozjíždění rychlejší než auto. S tím bych moc neoperovala. Jednak není cyklista jako cyklista, a druhak třeba některé automaty se rozjíždějí docela svižně:-))
No, i proto je lepší stát víc vlevo, protože když člověk zůstane při pravém kraji, tak o něm ten řidič ani nemusí vědět. Jinak moje dlouhodobá zkušenost je, že kolo vždycky vystartuje o tolik dřív, aby si nadjelo ty tři metry, po kterých o řidič vidí. Ovšem je to trochu stresující, hlídat si tu oranžovou ;-)
Předsunuté stání bez cyklopruhu není bohužel opatření pro děti. Jak to už psal výš Vašek, teď se staví především proto, že je to možné, a že cyklopruhy se k nim domalují později, až to naše normy umožní. Nebude pak potřeba přepočítávat cykly na křižovatkách. Teď z toho profitují ti, kdo už v provozu jezdit umějí. Až to bude možné s těmi cyklopruhy, tak to bude použitelné pro širší skupinu. Potom nás tady pochopitelně čeká naučit lidi řadit se správně i s cyklopruhem, když přes něj někdo může odbočovat vpravo. Jenže to už bude jezdit tolik lidí, že to půjde skoro samo :-)
Já si myslím, že normální dvanáctileté dítě má zvládnout ve škole "trojčlenku", což je vyšší myšlenkový proces, a nemělo by mu dělat potíž pochopit, že jednou tak a jindy jinak. Koneckonců už v první třídě se po něm vyžaduje, že hulákat může jen o přestávce, a celkem rychle to dovedou odlišovat. Kdyby tomu tak nemělo být, tak nemůžou jezdit sami po silnici. A teď vlastně nevím, ve dvanácti už můžou?
Jo, můžou, to bys už mohla ve svém věku vědět:-))
Promiň, omlouvám se, ale nahrálas mi:-))
Tož já už to fakt vědět nepotřebuju. Za nás se jezdilo neomezeně, až teď jsou ty děcka prej nějaký retardovaný :-P
:-))
No, rozveselilas mě.
Za to ti prozradím, že děti do 10 let mohou na silnici v doprovodu osoby starší 15 let. Ty starší už i samostatně.
Třeba se ti to někdy bude hodit:-))
Kdyz budes stat v odbocovacim pruhu moc vlevo, tak i auta, co odbocuji doleva, Te budou predjizdet a ty budes muset kontrolovat pri prejeti k pravemu okraji v zatacce ci za zatackou, zda Te uz vsechna predjela ci cekaji, az tam prejedes. Parkrat jsem to zkousela na Strosmayeraku, protoze jsem nechtela byt moc blizko projizdejicim autum v pravem prubeznem pruhu, ale vyhodnotila jsem jako lepsi byt v tom odbocovacim pruhu uprostred, aby auta za mnou musela pockat, az se uklidim k pravemu okraji.
Dík, v tomhle asi máš pravdu.
Já mám to sunutí se vlevo asi zažité z auta. Na kole to bude trochu jiné.
http://ekonomika.idnes.cz/rozdily-v-cenach...
A proč by to zrovna u cyklostezek mělo být jinak. :(
... pravda ...
8-(
V celém článku je jen jedna rozumná věta :)
na škrty doplatí zejména inlinisté :)
Né že bych jim přál něco zlého, ale himbajs jde nám o cyklodopravu a né o zábavu ne ? :)Ať si jezdí v parku dokola,ostatně nic jiného nedělají ani na cyklostezkách :):):):):)
Myslím si, že většina páteřních cyklostezek by prostě neměla být asfaltována a pokud škrty v rozpočtech povedou ke snížení asfaltování a betonování v krajině a městech tak to bude jen dobře.
Normální cyklista na normálním kole projede stejně tak dobře po makadanu jako po polní cestě, nepotřebujeme povrchy pro několikacentimetrová kolečka z plastu, ostatně terénní brusle už jsou k mání :)
Ps: Omlouvám se za velké množství smajlíků, názor bez smajlíků může být strhán snadněji s odkazem na nepochybné zlounstí až fašismus :D
Tak já nevím. Zrovna včera jsem jel po neasfaltovaném úseku A22 kolem těch hřišť v Braníku a málem jsem se tam v tom bahně utopil. A to je to tam pět let po dokončení.
Ono asi nejvíc škodí to, když mají stezky v nějakém úseku proměnlivou kvalitu, protože pak kvalitu celé trasy definuje nejhorší úsek.
Myslím, že se shodneme, že bahno najdeš i na asfaltovaných stezkách, zejména tam kde to steče ze svahu , nebo kde to přejedou třeba jézéďáci.
Slušný makadam už ze své podstaty není bahno, ale vrstvený a válcovaný jemný štěrk který je dobře sjízdný... pro normální kolo.
O to zábavnější je, když pak nějaký neználek označí Jaroslava Martínka, který se v tom snaží udělat pořádek a ty ceny snížit, za tunel na státní peníze. Že se těmi nědky nesmyslnými pruhy asfaltu ničí příroda a vyhazují peníze (hlavně z EU) je jasné spoustě lidí, ale jak prosadit levnější a smysluplnější řešení bez koordinátora se nedozvíme.
Já bych o jednom levnějším a smysluplnějším řešení bez koordinátora věděl. A to bez asfaltování v lesích a vyhazování peněz daňových poplatníků (nic jako "peníze EU" neexistuje).
Když si každý pořídí Hausfrauenpanzer tak vlastně nepotřebujeme utrácet za opravu D1 a stát tak ušetří :)
Kdyz si kazdy poridi fulla, muzeme cyklostezky rozorat a osit travou. 8-b
Ale vazne - jaky vidis prinos vyasfaltovanych lesu? A treba konkretne ten kousek stezky pod Barrandakem, co jsem se kvuli nemu nedavno vytocil - jen aby cyklisti nemuseli parkrat otocit riditky. Tam stacilo upravit znaceni a udelat jeden najezd a konec. Urcite se takovych useku najde vic.
Jaký přínos? No například takový, že po asfaltové cestě pojedou lidé raději, než po rozježděných, blátivých cestičkách. Pokud je někde asfalt, drtivá většina pojede po něm. nebudou objíždět kaluže, výmoly lesem a nedevastovat tak okolí stezky několik metrů kolem. Můžou vzít děti do vozíků bez toho, aby z nich vytřásli duši a byli špinaví až na zadnici. Po asfaltu se pojede projet mnohem víc rekreačních cyklistů a o to jde, ne? Dostat víc lidí na kolo, aby nejezdili na výlety jen autem. Tohle mám z vlastního pozorování. Když se u nás postavila cyklostezka, nárůst cyklistů se mnohonásobně zvýšil. Je pravda, že o pěkných víkendech je to až nepříjemné, ale ti lidé i s dětmi jezdí a jsou spokojeni. Dokud kolem Bečvy byla blátivá stezka, jezdil jsem tam sám s několika blázny. A ta jízda nebyla potěšením.
Nemluvím o tom, vyasfaltovat každou pěšinu a turistickou značku. To je samozřejmě nesmysl.
A je taky rozdíl mezi cyklostezkou a cyklotrasou. Těch druhých je spousta a vedou rozličným terénem, bez nutnosti asfaltu. Kdo nemá rád asfalt, může se vyřádit v terénu. Ale běžný rekreační cyklista je za asfalt docela vděčný.
V horach je to zverstvo - nejedna se o dopravne vyuzivane cesty, ale vetsina jsou vyasfaltovane cyklotrasy pro turisty.
V Praze jsem myslel na jeden konkretni pripad, ale je jich vic. Prave tady se jedna o misto, kde cyklostezka vedla uzavrenou silnickou pod Barrandovskou skalou a kousek slepou ulici. Tenhle usek by mel ziskat vyasfaltovanim brehu Vltavy na atraktivite pro cyklisty. Napada mne, ze treba na Vysehrade, na Folimance a par dalsich lokalitach jsou taky jeste kousky zelene. Kdyby se vyasfaltovaly, mohli bychom tam mit floorballova hriste, misto na skakani panaka a podobne. Ale neni takovych mist skoda, zvlast ve velkem meste?
Dopravne vyuzivane cyklostezky jsou neco jineho, ale kdyby nekdo rozumne uvazoval a mel zajem neco udelat a jeste usetrit, udela makadam nebo podobny povrch a z toho, co usetri, zbyde na udrzbu po mnoho let.
Rekla bych, ze prevazna vetsina asfaltek v horach je tam mnoho a mnoho let z historickych duvodu, treba jako obsluzne cesty pro vojaky z dob, kdy se ostre sledovaly hranice.
Jo a ted ty pro cyklisty naprosto dostacujici stare asfaltky rozemelou a preasfaltuji nejhladsim asfaltem. A kdyz uz jednou asfaltujeme a mame tam stroje, proc nevzat i tuhle a tamhle nejakou dosud polni cestu... 8-(
To neni vyctene na netu, ale mam to osobne nakoukane.
A kde prosimte?
Napr. Sumava pred 4 roky. Fura noveho asfaltu kolem Cerneho jezera. Signalky drtili a asfaltovali. Pak vyjezd na Ples v Ceskem Lese. Tam byla takova stara asfaltova cesta tohoto typu:
http://mur.rajce.idnes.cz/2009-08-30_C-Les...
Proc to tam loni vypadalo takhle?
Jinak to vypada podobne i v mistech, kde asfalt predtim nebyl. Bud pred temi 4 lety na Sumave, nebo pred 3 v Ceskem Lese jsem na vlastni oci videl, jak asfalt liji do mist, kde nikdy nebyl. To misto jsem si zapamatoval kvuli zajimavemu posedu, ale vubec netusim presne, kde to bylo.
(Neni to jedna a ta sama asfaltka, ale typove to sedi.)
Co třeba údolí Tiché Orlice
A na druhou stranu nesmime sjizdet reky tam, kde bychom prirode daleko mene ublizili, nez asfaltka par metru od brehu, ktera tam dovede turisty odhazujici odpadky a hulakajici a plasici zver.
Jen aby ti pak nevyasfaltovali i ty řeky...
Vzdyt uz to delaji. Nejdriv reky narovnali, aby pak zjistili, ze se s tim priroda nesmiri a zase je umele meandruji. A kdyz chteji postavit lepsi silnici (treba udoli Hronu), postavi zdi z jedne a casem nejspis i ze druhe strany a z reky je skluzavka se smrtelnymi pastmi v podobe nesjizdnych jezu.
to nejni tak špatný nápad. Svedem řeky pod zem do kanálů. Ušetříme za mosty :-)
A zabrání se povodním :o)))
Tohle presne si od narovnani koryt driv slibovali. A nejak to moc nepomohlo. Vetru a desti taky neporucili a rozoranim mezi si taky vsude nepomohli. Leckde dokonce naopak.
Jo, živel je holt živel...
Nevím co konkrétně máš na mysli.
Konkrétně v Praze má asfaltování tu výhodu, že nikdy nevíš zda se Ti podaří sehnat peníze na údržbu. Když je neseženeš, cesta je brzo nepoužitelná. Podobné to je i s únosností- když nepostavíš drahou stezku, která unese náklaďák a někdy po deštích Ti tam párkrát projede nějaký rybář, který kašle na zákazy, s dvoutunovým autem, máš to rozježděné.
Co se otáčení řidítky týče- na jednom místě to nevadí, ale když je těch míst padesát na jedné cestě, tak to už někoho může odradit aby tamtudy jezdil pravidelně.
Myslím, že Martínek klade ve své agendě důraz na něco hooodně jinýho, než asfaltování lesů.
Například na toto:
http://www.cyklokonference.cz/uherskohradistska...